ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Αρχές ή Συνείδηση?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2005, 01:10:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσωπικά, έχω συνείδηση...

Σχολιάστε ελεύθερα...


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.gr

rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2005, 01:31:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΟΜΙΖΩ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ .

ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ Η ΑΡΧΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΤΑΥΤΙΖΟΝΤΑΙ
ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΝΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΕ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ
ΜΕ ΤΟ ΑΛΛΟ;

ΣΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΕΝΑ FLASH BACK
ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙ ΤΙΣ ΑΡΧΕΣ…

ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΕΚΑΝΕ ΠΙΟ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ,
ΜΑΛΛΟΝ ΠΗΓΑ ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ
ΠΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ.

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΠΑΩ ΚΟΝΤΡΑ
ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΕΝΙΩΣΑ ΦΥΛΑΚΙΣΜΕΝΟΣ, Ή ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΕΝ
ΕΝΙΩΣΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ…
ΠΗΓΑ ΜΕ ΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΤΟ ΘΕΛΩ…

ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΩΡΑ ΠΙΑ Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΣΥΝΤΑΥΤΙΖΕΤΕ ΜΕ ΤΙΣ
ΑΡΧΕΣ , ΣΥΝΗΘΙΣΕ ΦΑΙΝΕΤΑΙ…

ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΞΥΠΝΑΕΙ ΚΑΙ ΑΝΤΙΔΡΑ ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ,
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΤΟ ΘΕΛΩ ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΩΣΕΙ ΤΟ ΠΟΘΗΤΟ .
ΟΙ ΑΡΧΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΑΠΟ ΟΠΟΥ ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΘΕ ΠΟΘΟΣ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΒΟΥΛΗΣΗ.

ΛΑΘΟΣ;;;

ΔΕΝ ΞΕΡΩ !



ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Palatianos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
129 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2005, 12:43:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1:Οι ανθρωποι εχουν 2 ειδοι συναισθημάτων και μια συνειδιση να τα ισοροποι αν ενωείς αυτο.

2:Η συνειδιση αρκετες φορές πρέπει να καταπατητε προκειμένου να μην γινόμαστε μωρα ή εκνευριστικοι προς τους συναθρώπους μας.Τα μικρά παιδιά φερονται με συνείδιση χωρις όρια ή αρχες...χριαζονται οι μεγάλοι να τους μάθουν τις αρχές.

mike
k.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Laryp
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2005, 16:52:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Laryp  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά δεν είναι έτσι ακριβώς....
Πρώτα όμως νομίζω πρέπει να ορίσουμε τι εννοούμε λέγοντας συνείδηση και τι λέγοντας αρχές....
Πρέπει να δούμε πότε και υπό ποιες συνθήκες συγκρούονται...αν συγκρούονται δηλαδή...
Αφού γίνει αυτό πρέπει να ορίσουμε τις προτεραιότητες...
Τι είναι πιο σημαντικό...το ένα ή το άλλο??
Και πότε επιλέγουμε το ένα και πότε το άλλο???
Αλλά πρώτα από όλα προσήκει η αποσαφήνιση των όρων και μετά προχωράμε πιο εύκολα...
Λοιπόν αρχές τι?
->Είναι κοινή λογική? [κατά τον Αινστάιν ο τρόπος σκέψης που αποχτήσαμε μέχρι την ηλικία των
18]
->Είναι οι οικογενειακές αξίες που μας κληροδότησαν οι γονείς μας? [=>όσο περισοότερο
προσηλωμένοι και επιρρεπείς είμαστε φυσικά τόσο περισσότερο θα έχουμε ανάγκη να
στρεφόμαστε εκεί καθώς "η πλύση εγκεφάλου" που έχουμε υποστεί και κρίνεται σχεδόν αδύνατο
αν δεν έχουμε χαρακτήρα να απεμπλακούμε και να περπατήσουμε στον δρόμο μας]
->Είναι οι παραδοσιακές κοινωνικά αποδεκτά αξίες?
->Είναι κανόνες που βάζουμε εμείς? Που έχουμε αποδεχτεί από άλλους?

Μετά συνείδηση τι?
->Είναι πάλι η κοινή λογική?
->Είναι ο τρόπος που σκεφτόμαστε και αντιδράμε?
->Είναι ο τρόπος που έχουμε μάθει να αντιδράμε?
->Είναι... τι είναι εν τέλει?

Τώρα πως συγκρούονται συνείδηση και αρχές?
Μήπως συγκρούονται όταν χάσουμε τον έλεγχο?
Όταν τα διαχωρίσουμε και μπλέξουμε τα μπούτια μας αφού δεν θα είμαστε σε θέση να
κατανοήσουμε τι σωστό και τι λάθος?
Μήπως τελικά χάσουμε την εμπιστοσύνη στη σκέψη και τον εαυτό μας κάνοντας αυτόν τον
διαχωρισμό?
Προσπάθησα να θέσω μια καλύτερη βάση για συζήτηση. Δεν ξέρω αν τα κατάφερα...
Λοιπόν??

Φωνές, αλαλαγμοί, χαρές
ενθουσιασμοί, ζητωκραυγές!
Και ποιος τολμάει να τους πει
πως νίκησαν οι δύσμοιροι
τρέχοντας στον ανεμπόδιστο δρόμο της κατηφόρας...
Χρ. ΚατσιγιάννηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2005, 23:20:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Προσωπικά, έχω συνείδηση...

Σχολιάστε ελεύθερα...


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.gr



το αυτο και δι ημας

--σχολιαστε επισης--

Α.τ.μαν..
εγω ημι ο λογος-φως..


cprtght@tm@2005
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2005, 23:24:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αρχές ή Συνείδηση?

both.


Criti-size me

A.t.man

//ΥΓ.Θα σχολιασω τα εμα εν καιρω..//ο καιρος γαρ εγγυς//


cprtght@tm@2005
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Horus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2005, 01:02:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Horus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητή ATMA καλημέρα μήπως μπορείς να μου πεις πως μπορώ
να κατεβάσω φωτό στο μηνυμά μου?
Υ.Γ.Συγνώμη για την άσχετη ερώτηση.

ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΑΥΕΙΣ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2005, 02:46:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σε λιγο με μειλ μεσω εσωτερικα

ΟΜΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2005, 03:37:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΤΜΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΟΣ ΣΤΗΝ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ ,
ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΣΤΗΝ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ...
ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΤΟ Criti-size me ΧΡΙΖΕΙ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗΣ

ΑΝ ΘΕΣ ΜΟΥ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΠΙΟ ΛΙΑΝΑ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ Ε-b-ΔΩΣΩ!




ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2005, 03:51:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
2:Η συνειδιση αρκετες φορές πρέπει να καταπατητε προκειμένου να μην γινόμαστε μωρα ή εκνευριστικοι προς τους συναθρώπους μας.Τα μικρά παιδιά φερονται με συνείδιση χωρις όρια ή αρχες...χριαζονται οι μεγάλοι να τους μάθουν τις αρχές.




Η Αρχη(ες) του Κακου

Ryche
This used to be my Playground
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2005, 11:40:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η απόλυτη συνειδητότητα είναι ο Θεός. Προηγείται. Οι Αρχές έπονται.

quote:
Αρχές ή Συνείδηση?

Both και για μένα.

Deva Watching...

Έγινε, τα λέμε...


Edited by - Deva_Parinito on 22/08/2005 11:45:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2005, 00:00:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι ψήφοι είναι υπέρ της συνείδησης
αλλά όταν έχεις να κάνεις με α-συνείδητους τότε τι γίνεται?

Γι'αυτό υπάρχουν οι αρχές και οι Αρχές....

Αλλά εγώ πάω με τη Συνείδησή μου
που τουλάχιστον για μένα είναι πιο πλήρης και υπερκαλύπτει τις οποιεσδήποτε αρχές και νόμους....


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "

Edited by - PY8AGORAS on 23/08/2005 00:03:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2005, 00:08:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΥΤΕΣ ΟΙ Αρχές....ΟΤΑΝ ΓΙΝΟΥΝ ΟΥΔΕΤΕΡΟ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΠΛΑΚΑ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΛΥΘΗΝΤΙΚΟ


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2005, 04:25:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


.

να το θεσω αλλιως?

η συνειδηση καθοριζει τις αρχες ή το αντιθετο?

.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2005, 05:11:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΕΝΟΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΜΕ ΠΟΙΑ ΚΡΙΤΙΡΙΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΗΝ ΕΚΑΣΤΩΤΕ ΑΠΟΦΑΣΗ;

ΔΕΝ ΕΧΕΙ Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΕΝΑ ΑΤΥΠΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΡΧΩΝ ΚΑΙ ΑΞΙΩΝ ΣΤΟ ΥΠΟΣΕΙΝΗΔΗΤΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΗΝ ΟΔΗΓΕΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ;

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΛΛΑΖΕΙ ΑΠΟ ΑΝΘΡΩΠΟ ΣΕ ΑΝΘΡΩΠΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΟΙΕΣ ΑΡΧΕΣ ΕΧΕΙ ΣΑΝ ΚΡΙΤΙΡΙΑ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΟΤΑΝ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ΓΙΑ ΚΑΤΙ.

`
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2005, 14:45:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η συνείδηση καθορίζει τις αρχές μου .

Το κάνω συνειδητά.

Για να βάλω αρχές στην ζωή μου, θα πρέπει να τις τηρώ.

1) Δεν θα καπνίζω πάνω από 3 τσιγάρα την ημέρα.
2)Δεν θα λέω ποτέ ψέματα.
3)Θα ζω σαν ένα πιτσιρίκι και δεν θα έχω ποτέ ενδοιασμούς για το τι λένε οι άλλοι για εμένα.
4) Και ούτω καθ εξής .


Το τρίτο το κατέχω αρκετά καλά και κάθε φορά που το εφαρμόζω απελευθερώνω τον εαυτό μου , από τα δεσμά της κοινωνικής λογικής.
Τα άλλα μπάααααααααάά.

‘Oπως έγραψε και ο Deva_Parinito : Η απόλυτη συνειδητότητα είναι ο Θεός. Προηγείται. Οι Αρχές έπονται.

Προσπαθώ να τον ικανοποιήσω ηθικά , γιατί έχει τα πνευματικά δικαιώματα, της αυλής πνευματικής ενέργειας που χρησιμοποιώ ,για να υπάρχω.
Τώρα αν θέλω να υπάρχω η όχι , είναι άλλο θέμα.

Παλιά ( πριν την προσωπική συνείδηση ,για τον θεό ) το μόνο που ένωνε την ζωή μου με τον θάνατο ήτανε η αναπνοή.

Την εμπειρία μου για τις αρχές ,την έκανα στην ηλικία της εφηβείας.
Ζούσα στην Γερμανία και οι πλειοψηφία της κοινωνίας της πόλεως όπου έζησα , είχε αυτήν την συνήθεια.
Να ζει με αρχές.
Την υιοθέτησα για ένα διάστημα .
Είναι καλό να έχει ένα νεαρό άτομο σε ηλικία αρχές.
Παιδεύουνε το μυαλό και προωθούνε την σκέψη.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2005, 18:34:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

‘Oπως έγραψε και ο Deva_Parinito : Η απόλυτη συνειδητότητα είναι ο Θεός. Προηγείται. Οι Αρχές έπονται.



τι κανει λοιπον ο συνειδητος ανθρωπος περα απο το να δημιουργει τις αρχες του?

.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2005, 18:37:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Oπως έγραψε και ο Deva_Parinito : Η απόλυτη συνειδητότητα είναι ο Θεός. Προηγείται. Οι Αρχές έπονται.


Προσπαθώ να τον ικανοποιήσω ηθικά , γιατί έχει τα πνευματικά δικαιώματα, της αυλής πνευματικής ενέργειας που χρησιμοποιώ ,για να υπάρχω.
Τώρα αν θέλω να υπάρχω η όχι , είναι άλλο θέμα.



ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΣΤΕΙ Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΤΗΤΑ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΑΔΙΑΛΕΙΠΤΗ ΕΝΩΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΘΕΟ.
ΣΥΓΧΩΡΗΣΤΕ ΜE ΑΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ, ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΑΥΤΟ ΣΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ
ΖΩΗ;

`
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scar_face
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
183 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2005, 08:08:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scar_face  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

τι κανει λοιπον ο συνειδητος ανθρωπος περα απο το να δημιουργει τις αρχες του?

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.gr


Συνείδηση κατ'εμέ είναι η αναγνώριση από έναν σκεπτόμενο άνθρωπο των πράξεων και των σκέψεών του/συναισθημάτων του και το σύστημα αξιών που έχει (ή του έχουν) διαμορφώσει ο καθένας μας που μας επιτρέπει ν' αποδεχόμαστε ή να απορρίπτουμε τις πράξεις και τις σκέψεις μας.




The love is like a ball. Ul c
.|.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2005, 19:02:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Oπως έγραψε και ο Deva_Parinito : Η απόλυτη συνειδητότητα είναι ο Θεός. Προηγείται. Οι Αρχές έπονται.


Προσπαθώ να τον ικανοποιήσω ηθικά , γιατί έχει τα πνευματικά δικαιώματα, της αυλής πνευματικής ενέργειας που χρησιμοποιώ ,για να υπάρχω.
Τώρα αν θέλω να υπάρχω η όχι , είναι άλλο θέμα.



ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΣΤΕΙ Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΤΗΤΑ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΑΔΙΑΛΕΙΠΤΗ ΕΝΩΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΘΕΟ.
ΣΥΓΧΩΡΗΣΤΕ ΜE ΑΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ, ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΑΥΤΟ ΣΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ
ΖΩΗ;

`
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ


Είναι ο ποιο δύσκολος στόχος , που μπορώ να φαντασθώ .

Τον επιδιώκω όμως συνειδητά.

Δεν μπορώ να κάνω αλοιώς, γιατί το πνεύμα εντός μου, ξύπνησε και δεν μπορεί να ησυχάσει.

Θέλει να γυρίσει στην αρχική του μορφή.
Να γίνει αγαθό και αθώο, όπως ήτανε όταν γενήθηκα.

Έχω την επιλογή να αγνοήσω την θέλησή του και να προσπαθήσω να υλοποιήσω το δικό μου το προσωπικό θέλημα.

Αυτό είναι,να προσπαθήσω να περνάω καλά όσο ζω μέσα σε ένα κόσμο , τον οποίο αντιλαμβάνομαι ατελεί και πνευματικά χαλασμένο.

Το προσπάθησα στο παρελθόν , αλλά ειλικρινά δεν με ικανοποίησε αυτή η επιδίωξη.

Έτσι ακολουθώ τον δρόμο , που οδηγεί στην θεική αντίληψη.

Αυτή διαρκώς διαμορφώνεται και εξελίσεται.
Αν για παράδειγμα είχα, ένα δικό σου προσωπικό ερέθισμα, ας πούμε υπό μορφή ενός προσωπικού σου βιώματος ,θα το δοκίμαζα στην καθημερινότητά μου και αν έβλεπα κάτι θετικό ,για τον δρόμο τον οποίο ακολουθώ , θα το αξιοποιούσα .

Τίποτε , μα τίποτε δεν είναι εύκολο απο την στιγμή που υπάρχουμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2005, 22:22:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η συνείδηση θα γεννήσει και αρχές, όταν αυτές χρειάζονται.
Οι αρχές μόνες τους είναι δανεικά στοιχεία που, χωρίς συνείδηση, αποβάλλονται.
Άρα: Συνείδηση.

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2005, 23:32:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η συνείδηση θα γεννήσει και αρχές, όταν αυτές χρειάζονται.

«Η μόνη Μούσα της γενιάς μου ήταν η Ανάγκη, που πάντα πεινά, διψά και κρυώνει. Αδράχνει τρέχοντας το αλάφι από το πόδι. Σκύβει, κλωθογυρίζει τα ξύλα κι ανάβει τη φωτιά. Οσμίζεται στον αέρα τη δροσεράδα του νερού και σκάβει με τα νύχια της το χώμα, και να το αναπηδά σαν από στήθος και πέφτει απάνω του και βυζαίνει τη γης. Βλέπει τη γυναίκα και λέει: Τη θέλω. Βλέπει τον άντρα, τον λαχταράει και μουρμουρίζει: Κοιμήσου μαζί μου...» (Συμπόσιον, Ν. Καζαντζάκης)

quote:

No Method, No Guru, No Teacher


Παρεμβολή τέλος / Συνεχίστε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 00:21:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

τι κανει λοιπον ο συνειδητος ανθρωπος περα απο το να δημιουργει τις αρχες του?


εναρμονιζεται με τις Αρχες Του!

σοου σιμπλ...

.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 00:23:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΣΤΕΙ Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΤΗΤΑ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΑΔΙΑΛΕΙΠΤΗ ΕΝΩΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΘΕΟ.
ΣΥΓΧΩΡΗΣΤΕ ΜE ΑΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ, ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΑΥΤΟ ΣΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ
ΖΩΗ;


αν σου πω Ναι θα με πιστεψεις?


το μονο που χρειαζεται ειναι χαλαρωση και ρευστοτης.

.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 00:25:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Συνείδηση κατ'εμέ είναι η αναγνώριση από έναν σκεπτόμενο άνθρωπο των πράξεων και των σκέψεών του/συναισθημάτων του και το σύστημα αξιών που έχει (ή του έχουν) διαμορφώσει ο καθένας μας που μας επιτρέπει ν' αποδεχόμαστε ή να απορρίπτουμε τις πράξεις και τις σκέψεις μας.


προσεγγιζεται απο δυο πλευρες: Παιδεια ή να ακους την Καρδια σου.

.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 00:26:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν μπορώ να κάνω αλοιώς, γιατί το πνεύμα εντός μου, ξύπνησε και δεν μπορεί να ησυχάσει.

Θέλει να γυρίσει στην αρχική του μορφή.
Να γίνει αγαθό και αθώο, όπως ήτανε όταν γενήθηκα.


αστο ελευθερο και θα συμβει μονο του!


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 00:28:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η συνείδηση θα γεννήσει και αρχές, όταν αυτές χρειάζονται.
Οι αρχές μόνες τους είναι δανεικά στοιχεία που, χωρίς συνείδηση, αποβάλλονται.
Άρα: Συνείδηση.

No Method, No Guru, No Teacher


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 00:29:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

(Συμπόσιον, Ν. Καζαντζάκης)

quote:

No Method, No Guru, No Teacher

Παρεμβολή τέλος / Συνεχίστε...


παρακαλω, παρεμβληθειτε ελευθερα!


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 00:32:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΑΥΤΕΣ ΟΙ Αρχές....ΟΤΑΝ ΓΙΝΟΥΝ ΟΥΔΕΤΕΡΟ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΠΛΑΚΑ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΛΥΘΗΝΤΙΚΟ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ


σου ειπα οτι εισαι ποιητης?

μη ζητας συγνωμη γι αυτο!


ειναι κληρονομικο χαρισμα!!!

.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 00:36:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οι ψήφοι είναι υπέρ της συνείδησης
αλλά όταν έχεις να κάνεις με α-συνείδητους τότε τι γίνεται?



Deva (is) Watching...

.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 00:37:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

3)Θα ζω σαν ένα πιτσιρίκι και δεν θα έχω ποτέ ενδοιασμούς για το τι λένε οι άλλοι για εμένα.


4) Και ούτω καθ εξής .


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy