ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Ελληνική Αστυνομία μας προστατεύει ή μας απειλεί;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
stratis79
Μέλος 2ης Βαθμίδας


430 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2005, 01:29:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stratis79  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προβληματίστηκα αρκετά αν θα έπρεπε να θίξω το ζήτημα αλλά μετά από ένα σημερινό περιστατικό που μου συνέβη,σκέφτηκα να το κάνω. Η αστυνομία σήμερα μας προστατεύει ή μας απειλεί; Θα σας παραθέσω ορισμένα περιστατικά και θα ήθελα τη γνώμη και ίσως και την εμπειρία σας.

Επειδή είχα άδεια αρχές Αυγούστου αλλά δεν έφυγα διακοπές πηγαίνοντας καθημερινά για μπάνιο διέσχιζα τη λεωφόρο Μαραθώνος έως τη διασταύρωση με τη Ραφήνα. 2 φορές στο σημείο του γέρακα που διασταυρώνεται με την Αττική οδό με έκλεισε περιπολικό κάνοντας σφήνα-και μη όντας σε καταδίωξη με σβηστή σειρήνα και τα παιδάκια μέσα πολύ άνετα- δίχως φλας δίχως να κοιτάξει αν έρχεται κανείς δίχως να πει μία συγγνώμη. Σήμερα όμως τα είδα όλα στα όσα χρόνια οδηγώ. Ερχόμενος προς Αθήνα στη διασταύρωση με την Παναγίτσα που πας για Λούτσα και πριν την υπόγεια διάβαση που κάποτε ήταν η γέφυρα του Σταυρού στεκόμουν στη αριστερή έχοντας άδειο το δρόμο μπροστά μου και δίπλα μου στη μεσαία 5-7 μέτρα ένα ημιφορτηγό και τσουπ ένα vitara της ΕΛ.ΑΣ. που από ώρα το έβλεπα κι ενώ επιτάχυνα χώνεται μπροστά μου δίχως φλας δίχως να κοιτάξει και ούτε αυτό ήταν σε καταδίωξη. το παράδοξο είναι ότι μόλις έκανε τη σφήνα αδιαφορώντας αν σκοτωθήκαμε ή όχι αν έχασα το αμάξι ή όχι πήγε τέρμα δεξιά προφανώς για να στρίψει κάπου!!! Η γυναίκα μου κι η αδερφή της κτατρόμαξαν. Και ρωτάω ρε παιδιά αυτοί είναι που μας στήνουν μπλόκα στο δρόμο και μας κόβουν κλίσεις γιατί τρέχουμε; Στον εαυτό τους τι πρέπει να κάνουν;

Άλλο περιστατικό στη λεωφόρο Βουλιαγμένης το Μάιο με μια φίλη μιας συναδέρφου μου και ώρα 21:30 πήγαινε το κοριτσάκι να βρει την παρέα του και ένας αστυνομικός τη σταματάει κι ενώ η κοπέλα ούτε έτρεχε ούτε κάποια παράβαση έκανε. Και τι της λέει; "Δώσε μου το κινητό σου (τον αριθμό) για να μη σε γράψω!". Πάγωσε η κοπέλα αλλά της έκοψε και τον αντιμετώπισε καταλλήλως. Του είπε αν δε θέλει να βρεθεί το άλλο πρωί στα σύνορα να την αφήσει ήσυχη, ο μάγκας κόκκαλο κ.ο.κ.

Φίλος της ίδιας συναδέρφου μου παρασυρόμενος -κακώς- σε κόντρα με σφήνες σταματάει και ζητάει το λόγο, κατεβαίνει ένας από το άλλο αμάξι αστυνομικός και χωρίς 2η κουβέντα του σκάει μια μπουνιά που έκανε το παιδί 8 ράμματα στο στόμα.

Αττική οδός πριν ένα χρόνο. Φίλος του κολλητού οδηγεί τηρώντας τα όρια ταχύτητας στην αριστερή λωρίδα. Ξαφνικά του κολλάει κάποιο αμάξι με τους προβολείς ανοικτούς. Το παιδί πάει στη μεσαία για να περάσει το άλλο αμάξι. Όμως μπαίνει και ο άλλος στη μεσαία, μετά πήγε δεξιά πήγε και ο άλλος. Ε τότε πάτησε γκάζι το παιδί και μετά από κάποια ώρα τον σταματάει το άλλο αμάξι, ήταν αστυνομία και του κόβει κλήση.

Αυτές οι συμπεριφορές αρμόζουν στην αστυνομία την οποία εμείς πληρώνουμε για να μας προστατεύει; Και την ώρα που τα παιδάκια αυτά (ίσως η μειοψηφία γιατί δε θέλω να τα ισοπεδώνω όλα και ζητώ συγγνώμη από τους ενσυνείδητους αστυνομικούς) παίζει με τα αυτοκίνητα που εμείς τους πήραμε, κολλάνε στις φίλες μας, μας σπάνε τα μούτρα, μας στήνουν παγίδες, οι εγκληματίες, οι νόνοι και οι λαθρέμποροι αλωνίζουν. Τα σπίτια μας τα κάναμε φυλακές γιατί κάποιοι δεν κάνουν τη δουλειά τους.

Edited by - stratis79 on 21/08/2005 02:44:26

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2005, 23:27:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου stratis79.

Ενδιαφέρον κοινωνικό θέμα αυτό που θίγεις,
αλλά χρειάζεται να έχει κάποια προσέγγιση, η οποία να ταιριάζει στο θεματικό πλαίσιο του ESOTERICA.

Νομίζω πως κάτι τέτοιο, είναι εφικτό...

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deghar Adhark
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Fiji
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2005, 00:01:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deghar Adhark  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μου κανει μεγαληε ντυπωση πως ενα τοσο ενδιαφερον θεμα εχει 0 απαντησεις.τελος παντων θα σου απαντησω εγω.καταρχην θα χωρισω τους αστυνομικους σε δυο ταξεις

οι αξιοματικοι=ειναι αστυνομικοι που ειναι σε γραφιο.εχουν αδεια οπλοφοριας και κανουν καταδιωξεις.ειναι αρκετα πιο λογικοι απο τους αστυφυλακες.αυτο οφιελεται στο οτι μπορει να ασχολουντε με πολλα θεματα εκτος των φονων και των ληστειων.μπορει ενας να ειναι στο τμημα αλοδαπων και να μην εχει ουδεμια σχεση με οπλα και τετοια που περιγραφεις.

οι αστυφυλακες=ειναι αυτο ακριβως που περιγραφεις.ειναι{ενα ποσοστο σιγουρα}αρρωστοι,ανασφαλεις και φοβιτσιαριδες ανθρωποι,που κρυβοντε πισω απο το επαγγελμα τους.
ειναι οι λεγομενοι "σεκιουριταδες" κατα ενα ποσοστο ειναι ακροδεξιοι.δεν ειναι καθολου εξυπνοι ανθρωποι και ειναι ιδιεταιρα αποτυχημενοι στην ζωη τους.περνουν λοιπον ενα οπλο και το παιζουν εξουσια...{κοιτα που εφτασα να μιλαω σαν κουμουνιστης}.
δυστυχως αυτο συμβαινει συχνα.εγω προσωπικα δεν εμπιστευομαι την Ελληνικη αστυνομια.ειναι ενα επαγγελμα ευκολο να μπεις{θελει 9,5 μεσο ορο στις πανελληνιες},εχει σταθερο μισθο αφου ειναι απολυτα δημοσιο.και το χειρωτερο....οπλοφορουν.
δεν καταλαβαινω πως μπορουν και δινου οπλο στο οποιονδηποτε.
υπερχουν και νομοι φυσικα ως και για την αστυνομια αλλα.....εχουν γνωριμιες αυτοι και την βγαζουν παντα καθαροι.
να πω επισης οτι δεν εννοω ΟΛΟΥΣ τους σεκιουριταδες υπαρχουν και λιγικοι ανθρωποι......αναμεσα στους περισσοτερους παραλογους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2005, 00:25:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"..η ασφαλεια ξερει τη γκομενα σου..."*
"..ιπταμενοι μπατσοι πανω απ'την πολη.."**


*
**
=Trypes


Αtma.. in the police


cprtght@tm@2005

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2005, 02:30:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΧΩ ΔΕΙ/ΒΛΕΠΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΠΟΥ ΕΔΩΣΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΣΩΜΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ.

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΜΠΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΝΤΕΞΕΙΣ ΤΗΝ ΖΩΗ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ;

ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ΒΡΙΖΟΥΝ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΘΑ ΦΩΝΑΞΕΙΣ ΟΤΑΝ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΣΤΗΡΙΖΕΣΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΒΓΑΛΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΥΣΚΟΛΗ ΘΕΣΗ...ΤΟ ΑΝ ΘΑ ΑΡΓΗΣΟΥΝ/ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΣΩΣΤΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ/ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΛΛΟ ΔΕΝ ΩΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΔΙΝΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΓΙΑΤΙ ΑΣ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ ΟΙ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΙ ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΣΤΑΘΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΣΧΟΛΙΟ...Ο ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΓΕΛΙΑ...ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΠΕΡΙΠΟΛΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΑΣΥΡΜΑΤΟ...ΣΤΗΝ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΤΑΓΗ ΝΑ ΦΥΛΑΝΕ ΤΗΝ ΒΙΛΙΤΣΑ ΕΝΟΣ ΓΝΩΣΤΟΥ ΚΑΠΟΙΟΥ ΥΠΟΥΡΓΟΥ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΝ ΞΕΡΕΙ Η ΜΑΝΑ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΣΕ ΥΨΗΛΕΣ ΘΕΣΕΙΣ/

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ 10-20-100 ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΣΩΜΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟΥΣ ΒΡΙΖΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΘΑ ΦΩΝΑΞΟΥΜΕ ΑΝ ΜΑΣ ΤΥΧΕΙ ΚΑΤΙ...ΤΥΧΟΝ ΑΝΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΠΙΟ ΠΑΝΩ.

ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΚΑΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΕΚΕΙΝΕΣ ΤΗΣ ΜΕΡΕΣ.

ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΟΠΤΙΚΕΣ ΓΩΝΙΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΠΑΡΙΣΤΑΝΩ ΤΟΝ ΔΙΑΒΟΛΟ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΔΙΚΗΓΟΡΟ.

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2005, 09:15:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να ξεκινήσω απο τα θετικά, η αστυνομία είναι πέρα για πέρα πολύτιμη και αναμφισβήτητα απαραίτητη. Η δουλειά τους είναι δύσκολη και επικύνδινη αφού έρχονται κάθε στιγμή αντιμέτωποι με κακοποιούς και αδίστακτα εγκληματικά στοιχεία. Εκτός αυτού δέν αμφιβάλλει κανένας οτι έστω και ένα λεπτό η απουσία τους θα μας μετατρέψει σε ζούγκλα. Και για τους λόγους αυτούς τόσο οι συνθήκες εργασίας τους πρέπει να βελτιωθούν, όσο και ο μισθός και ο εξοπλισμός τους. Νομίζω οτι η σημερινή κατάσταση τους αδικεί.
Δυστυχώς όμως μιά μεγάλη μερίδα αστυνομικών δέν στέκεται καθόλου αντάξια του λειτουργήματος της. Αυτό οφείλεται κατα πρώτο λόγο στην κατρακύλα της σημερινής μας κοινωνίας που έχει παρασύρει τους πάντες και μαζί με αυτούς και ίσως λόγω περισσότερο τους αστυνομικούς. Ίσως να οφείλεται και λόγω του χαμηλού μορφωτικού τους επιπέδου αλλά δέν είνα απαραίτητη προυπόθεση. Πολλές φορές ή υπερτίμηση της όποιας εξουσίας που έχουν απο το ίδιο τους το επάγγελμα απο τους ίδιους είναι μεγάλη και τους οδηγεί σε βίαιες, αλαζονικές και αλλοπρόσαλες συμπεριφορές που τους κάνουν μισητούς στον υπόλοιπο κόσμο. Ειδικότερα να αναφέρω την μεγάλη ευκολία που σημειώνουν τροχαίες παραβάσεις και τα κόκκινα πολλές φορές χωρίς να φταίει κάν το θύμα, και χωρίς να αναλογίζονται τις πολύ δυσάρεστες επιπτώσεις προπαντώς οικονομικές που μπορεί να έχει στο θύμα η συγκεκριμένη αλαζονική τους πράξη. Και επακολουθεί η προκλητική τους ευχαρίστηση νομίζοντας οτι έχουν κάνει μεγάλη προσωπική επιτυχία. Άν λοιπόν οι αστυνομικοί φτάνουν πολλές φορές σε τέτοιο σημείο σίγουρα δρούν πολύ περισσότερο καταστροφικά, παρά ευεργετικά και δημιουργικά.
Όσο για τα φαινόμενα παρανομίας που υπάρχουν επίσης σε μεγάλο βαθμό είναι άλλη υπόθεση, εγώ αναφέρομαι στην νόμιμη συμπεριφορά τους που ο πολίτης δέν μπορεί να αντισταθεί καθόλου. Η καλύτερη λύση τότε για τον πολίτη θα είναι μια ελπίδα καλύτερης τύχης σε κάποιο δικαστήριο.
Αλλά εν πάση περιπτώσει πέρα απο αυτά τα φαινόμενα ο ρόλος προστασίας της αστυνομίας είναι ασύγκριτα μεγαλύτερος χωρίς κουβέντα.

"Non, nisi parento, vincitur"
ΒΑΚΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stratis79
Μέλος 2ης Βαθμίδας


430 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2005, 15:02:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stratis79  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εκτός αυτού δέν αμφιβάλλει κανένας οτι έστω και ένα λεπτό η απουσία τους θα μας μετατρέψει σε ζούγκλα
===
δεν απέχουμε και πολύ...

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ 10-20-100 ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΣΩΜΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟΥΣ ΒΡΙΖΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΘΑ ΦΩΝΑΞΟΥΜΕ ΑΝ ΜΑΣ ΤΥΧΕΙ ΚΑΤΙ
===
έγραψα ότι πρέπει να πρόκειται για τη μειοψηφία και δε νομίζω ότι εδώ μέσα τους βρίσαμε αν και καταλαβαίνω ότι εδώ αναφερέσαι γενικά. Πάντως και που τους φωνάζουμε άκρη δε βγάζουμε, ή τουλάχιστον όσες φορές εγώ και η οικογένειά μου τους χρειαστήκαμε.

Δε ξέρω επίσης αν είναι 100 ή 200 ή 15 αλλά αμέσως αμέσως ανέφερα 6 περιστατικά σε μικρό σχετικά διάστημα. Έπειτα δε μιλάμε για μαγκιά ρε παιδιά που κάνουν λόγω της εξουσίας τους,μιλάμε για παρανομία για κομπίνα όπως στην περίπτωση που ανέφερα στην Αττική οδό, ή για τραμπουκισμό όπως στο παιδί που του έσπασε τα μούτρα.

Deeghar διαφωνώ στο να αποδίδουμε την όποια ακρότητα σε ακροδεξιούς, εδώ μάλλον πρόκειται για κακομαθημένα παιδάκια που δεν έχουν συναίσθηση του τι κάνουν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2005, 18:33:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
stratis79
quote:
μάλλον πρόκειται για κακομαθημένα παιδάκια που δεν έχουν συναίσθηση του τι κάνουν.

ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ.

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stratis79
Μέλος 2ης Βαθμίδας


430 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2005, 09:32:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stratis79  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πάντως κάποτε για να μπει κανείς στην Αστυνομία περνούσε από 40 κύματα σήμερα όποιος θέλει μπαίνει (νομίζω και με κάτω από τη βάση), όχι ότι και τότε δεν υπήρχαν προβλήματα αλλά σήμερα τα φαινόμενα θυμίζουν περισσότερο αλητεία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PurePoison
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
81 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2005, 14:07:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PurePoison  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1) Ηλιουπολεως στο υψος του Αγιου Ιωαννη καλοκαιρι 2004 μετα τις 03.00 το πρωι, 2 περιπολικα που αρχικα διατηρουσαν χαμηλη ταχυτατα αρχησαν να κανουν σφηνες μεταξυ τους, να περναει ο ενας τον αλλον με αλαρμ και αλλα τετοια ΓΕΛΟΙΑ...Οκ το δεχομαι να τα κανει αυτα κανεις, καπου εχει και την πλακα του (οσο δεν βαζεις τους αλλους σε κινδυνο) αλλα με το περιπολικο? Δηλαδη εγω αυριο-μεθαυριο αμα παθω κατι θα πρεπει ΑΥΤΟΙ οι ανωριμοι να με προστατευσουν? ΕΛΕΟΣ!

2) Θηβων, λιγο πριν το Village Park σταματαει ενα περιπολικο αυτοκινητα για αλκοτεστ (ο θεος να το κανει). Κατεβαινω απο το αυτοκινητο, περιμενω να "παρω σειρα" αφου ηταν ενας αλλος νεαρος πριν απο μενα. Η συζητηση ειχε ωε εξης. "Εχετε πιει?" "Οχι" "Περαστε απο δω παρακαλω" παει το παιδι, φυσαει, 0 το αποτελεσμα. Μιας και δεν μπορουσαν να δεχτουν οτι ο συγκεκριμενος δεν ειναι ο Πασαρης του ψαξανε ΟΛΟ το αυτοκινητο, του κανανε και δευτερο αλκοτεστ, του κανανε σωματικο ελεγχο, του ζητησαν χαρτια, με τα πολλα εχοντας τα παντα σωστα κατεληξαν να γραψουν το παιδι ενα εξεφτελιστικο ποσο επειδη δεν ειχε φαρμακειο στ αμαξι! Ηρθε σε μενα ο νεαρος και η σηζητηση ειχε ως εξης. "Εχετε πιει?", "Ενα ποτακι", "Θελετε να κανω αλκοτεστ?" (ουτε ξερω γιατι ρωτησα),"Οχι μπορειτε να φυγετε.". Δηλαδη μερικοι ειναι ΤΟΣΟ ηλιθιοι που ψαχνουν να βρουν τον serial killer μπας και παρουν καμια προαγωγη και επιλεγουν βαση "μουρης" ποιους θα "βασανισουν"? Οκ δεν λεω πως δεν χαιρομαι που δεν με γραψανε αλλα καπου μεσα σου ξερεις πως ειναι αδικο ο αλλος να παιρνει κληση και να του φερονται σαν εγκληματια κι εσυ να την γλυτωνεις επειδη εισαι "ακυνδινη". Ειναι ξεφτυλα για ενα φαρμακειο να μιλας ασχημα σε εναν ανθρωπο που οπως ειπατε κι εσεις, σε πληρωνει για αυτο που κανεις.

3) Επειδη μενω κοντα στην βουλιαγμενης και συχνα εχει κοντρες, η αστυνομια στηνει συχνα μπλοκα ειτε για να γραψει ειτε για να απομακρινει τους νεαρους. Οντας περιεργος ανθρωπος πηγα μαζι με αλλους σε μια αλανα με τ αμαξι μου παρκαρισμενο κι εγω απ εξω και περιμενα να δω τις κοντρες. Για να μην πολυλογω, ηρθαν κατι "μπατσακια" και ΒΡΙΖΟΝΤΑΣ μας ζητησαν να φυγουμε απο κει αμεσως! Ενα παλικαρι "τσαμπουκαλευτηκε" λεγοντας πως δεν βλεπει τον λογο που πρεπει να φυγει κτλ και τον απειλησαν να του παρουν τις πινακιδες! ΤΕΛΙΚΑ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΚΑΡΙΣΜΑ ΣΕ ΑΛΑΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ?!

Σκηνικα παρομοια υπαρχουν ΠΑΡΑ πολλα, και δυστηχως στα δυο χρονια που οδηγω καταλαβα πως η αστυνομια εχοντας μια αλφα εξουσια νομιζει πως μπορει να βριζει και να μιλαει ασχημα στον "απλο" κοσμο και μετα ζητανε και σεβασμο. Λυπαμαι αλλα δεν μπορω να σεβαστω εναν ανθρωπο που στην μιση βαρδια του ψαχνει τροπο να κοψει κλησεις λες και ειναι σε διαγωνισμο και να τσιμπησει κανα τηλεφωνο και στην αλλη μιση βαρδια πινει φραπεδακια στα everest. Μηπως να γινομουν μπατσινα και αδικα σπουδαζω τοσα χρονια?

"Προσγιωθειτε λιγο, δεν ειστε ολοι ηρωες...ενας απλος τροχονομος εισαι φιλε!" Ποσο θα θελα να μπορουσα να το πω χωρις να μου "παρουν το κεφαλι".

(babylwna - Polismania - "αστειο" τραγουδακι αλλα τελικα τα λεει σωστα...ΚΡΙΜΑ)

Νικολ.


Ποιος ειναι ο επομενος που θελει να μ εχει...γραμμενη στην λιστα των εχθρων του να με βλεπει...?!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stratis79
Μέλος 2ης Βαθμίδας


430 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2005, 15:18:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stratis79  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστυχώς αυτή η συζήτηση δεν έχει βρει ακόμη την ανταπόκριση που θα έπρεπε εδώ μολονότι το θέμα είναι πολύ σοβαρό κι όταν αποφάσισα να το θέσω ήμουν σίγουρος ότι πολλοί θα έχουν να πουν αρκετά περιστατικά που να αποδεικνύουν το κατάντημα της Ελληνικής Αστυνομίας γιατί περί καταντήματος πρόκειται.

Νομίζω πάντως πως περισσότερο εμείς οι οδηγοί πρέπει να προσέχουμε όταν βλέπουμε περιπολικά στους δρόμους παρά διάφορα αυτοκίνητα μικρών παιδιών με χοντρές εξατμίσεις, φιμέ τζάμι και τα ρέστα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PurePoison
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
81 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2005, 15:40:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PurePoison  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Νομίζω πάντως πως περισσότερο εμείς οι οδηγοί πρέπει να προσέχουμε όταν βλέπουμε περιπολικά στους δρόμους παρά διάφορα αυτοκίνητα μικρών παιδιών με χοντρές εξατμίσεις, φιμέ τζάμι και τα ρέστα.

Εχεις απολυτο δικιο...Το κακο ειναι πως οταν καποιο απο αυτα τα παιδια κανει καποιο λαθος τοτε ολοι πεφτουν πανω τους και τους κατακρινουν σαν να θελουν εσκεμενα να προκαλεσουν καποιο ατυχημα η καποιο θανατο αυτα τα παλικαρια. δεν τους δικαιολογω, παρολο που με πολλους απο αυτους κανω παρεα μιας και ασχολουμαι πολυ με το αυτοκινητο. Αυτο που με τσαντιζει ειναι πως οταν ενας μπατσος κανει καποια βλακεια τοτε η δικαιολογια ειναι παντα "ηταν σε καταδιωξη"! Σορρυ κιολας αλλα για μενα πρεπει να τιμωρουνται οπως ολος ο κοσμος, ΕΙΜΑΙ ΠΑΡΑΛΟΓΗ?!...δεν υπαρχουν δικαιολογιες...Αλλα οχι βεβαια...Μπατσος ειναι και την βγαζει ΠΑΝΤΑ καθαρη...Τουλαχιστον μας αφηνουν ακομα να αναπνεουμε, κατι ειναι κι αυτο....

Παντως ξερω πως δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις αστυνομικων τετοιες, δεν τους βαζω ολους στο ιδιο καζανι...Μιλαω για αυτους που φερονται ανωριμα και βιαια μονο. (για να μην υπαρξουν και παρεξηγησεις...αλλωστε μερικοι ειναι σκαρτοι και μερικοι ειναι σωστοι επαγγελματιες).

Καλη συνεχεια, και προσοχη στους δρομους....κυκλοφορουν μπατσοι....!!!

Ποιος ειναι ο επομενος που θελει να μ εχει...γραμμενη στην λιστα των εχθρων του να με βλεπει...?!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2005, 19:42:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θεωρώ πως,
το πρόβλημα που αφορά όχι μόνο την αστυνομία,
την έκφραση του νόμου,
αλλά και άλλους κοινωνικούς θεσμούς,
σχετίζεται με την απομάκρυνση των εκφραστών αυτών των θεσμών,
από τον πρωταρχικό τους σκοπό.
Ο οποίος, είναι η διαφύλαξη της δικαιοσύνης.

Όταν όμως,
ο σκοπός αυτός φιλτράρεται καθώς κατεβαίνει σκαλοπάτια στην πυραμίδα,
το δίκαιο επιμερίζεται σε μικρότερους στόχους
με αποτέλεσμα ο τροχονόμος π.χ.
να αντιλαμβάνεται ως στόχο ύπαρξής του, το να κόβει κλίσεις.

Μα δυστυχώς,
αυτό ισχύει για την κοινωνία μας σήμερα.
Και η εξειδίκευση θα κάνει τα πράγματα χειρότερα.
Ζούμε σε μία πυραμιδική κοινωνία,
που έχει ωστόσο τέτοια μορφή, που αποκόβει την ροή πληροφοριών
καθώς κατεβαίνει σε χαμηλότερα στρώματα.
Εκτός αυτού,
οι στόχοι που θα έπρεπε να διοχετεύονται,
δεν είναι αυτοί οι οποίοι θα έπρεπε, αλλά έχουν αντικατασταθεί με
πολιτικά και οικονομικά οφέλη, που ελέγχοναι από τα μεγάλα επιχειρηματικά καρτέλ.

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stratis79
Μέλος 2ης Βαθμίδας


430 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2005, 12:54:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stratis79  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θυμάστε μήπως πριν 2-3 χρόνια όταν ένα περιπολικό έκανε επιτόπου με κόκκινο στη Βουλιαγμένης και σκότωσε 2 παιδιά που επέβαιναν σε μηχανάκι; Τα παιδιά τι έφταιγαν; Ο ΚΟΚ νομίζω λέει ρητά ότι απαγορεύεται για τον οποιοδήποτε λόγο η παραβάση των πινακίδων ή παραβίαση ερυθρού σηματοδότη.

Θα σας πω κι ένα άλλο περιστατικό. Πριν λίγο καιρό η μητέρα μιας φίλης μου έκανε ανάληψη στην alpha bank της Βούλας (οπότε προσέχετε όσοι πάτε εκεί) ένα σημαντικό ποσό, λίγο μετά της την έπεσε ένας κλέφτης μέσα στην πιλωτή της πολυκατοικίας της και της άρπαξε τα χρήματα. Λοιπόν από την αρχή του 2005 έχουν σημειωθεί 14 κρούσματα κλοπής ατόμων που μετά από ανάληψη σημαντικού ποσού έπεσαν θύματα ληστείας. Άρα πέρα από το ότι σίγουρα άτομα της τράπεζας εμπλέκονται στο πιθανό κύκλωμα μήπως εμπλέκεται κι η Αστυνομία; Δεν είναι δυνατόν να μην μπορούν να τους πιάσουν; Κάνει μπαμ το πράγμα.

Εδώ έχουν παρατηρηθεί περιπτώσεις σπιτιών με συναγερμό που συνδέεται με το 100, να τα έχουν κλέψει αστυνομικοί.

Έχει προχωρήσει πολύ η σαπίλα στο συγκεκριμένο σώμα "ασφαλείας" και δε ξέρω αν θα μπορούσε να υπάρξει βελτίωση ειδικότερα από τη στιγμή που νοσεί ολόκληρο το σώμα της κοινωνίας μας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2005, 20:30:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
stratis79:
Δυστυχώς αυτή η συζήτηση δεν έχει βρει ακόμη την ανταπόκριση που θα έπρεπε εδώ μολονότι το θέμα είναι πολύ σοβαρό κι όταν αποφάσισα να το θέσω ήμουν σίγουρος ότι πολλοί θα έχουν να πουν αρκετά περιστατικά που να αποδεικνύουν το κατάντημα της Ελληνικής Αστυνομίας γιατί περί καταντήματος πρόκειται.

Κάτσε τώρα που το είδα και εγώ να πώ την άποψη μου :
ΟΙ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΙ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ (να ξεκινήσω απο τα θετικά) ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΙ, ΠΟΛΥΤΙΜΟΙ, ΚΑΝΟΥΝ ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ, ΑΔΙΚΗΜΕΝΟΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΤΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΟΛΑ ΟΣΑ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ.
ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΥΜΦΩΝΩ ΤΡΙΣ.
Αλλά υπάρχουν και κάποιοι (λίγοι ή πολλοί δέν τους έχω μετρήσει) που
ΞΕΥΤΙΛΙΖΟΥΝ ΤΟ ΑΝΤΡΙΚΟ ΦΥΛΛΟ κυριολεκτικά ... κάποιοι λίγοι λέω όχι όλοι μήν το διαβάσει κανένας αστυνομικός εδώ και αρπαχτεί
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΕΝΑ ΟΡΙΟ ΕΙΔΙΚΑ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΘΕΛΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΤΟΥΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΥΔΟΤΟΙ. Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΚΡΙΝΕΤΑΙ, ΝΑ ΕΛΕΓΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΕΠΙΒΡΑΒΕΥΕΤΑΙ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stratis79
Μέλος 2ης Βαθμίδας


430 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2005, 13:37:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stratis79  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάποτε για να μπει κανείς στην αστυνομία περνούσε από 40 κύματα, ενώ σήμερα περνάει από τις πανελλήνιες όπου και με κάτω από τη βάση εισάγεται κανείς κάπου. Τα σώματα ασφαλείας έπαψαν να προσελκύουν τον κόσμο με το όραμα να υπηρετήσουν την κοινωνία αλλά προσελκύουν με την ιδέα της επαγγελματικής εξασφάλισης και του σίγουρου μισθού. Πάρτε παράδειγμα τον πρόσφατο χαμό που έγινε με τις αιτήσεις για τους 5τους θητείας οπλίτες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2007, 09:18:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι εμένα μου κάνει εντύπωση ένα τέτοιο θέμα σαν αυτό,να μένει με λίγες απαντήσεις.Θα το επαναφέρω στο προσκήνιο λοιπόν,με αφορμή κάτι που μου έτυχε κι εμένα.
Επειδή πλησιάζουν οι γιορτές και πέφτουν τα δώρα και τα ποσοστά επί των κλήσεων,τώρα θυμήθυκαν οι αγαπητοί τροχαίοι να βγούν παγανιά και να αρχίζουν να μοιράζουν τα ροζ χαρτάκια παντού.Μέσα σε μια εβδομάδα έφαγα 2 άδικες κλήσεις(500 ευρώ η μια και 200 η άλλη) και 5 πόντους στο δίπλωμα.Η πρώτη ήταν γιατί το αυτοκίνητο που ΔΕΝ ήταν δικό μου,δεν έχει περάσει ΚΤΕΟ(και φυσικά δεν το ήξερα) και η άλλη γιατί μπήκα σε λεωφορειόδρομο,άσχετα αν είχα ανάψει φλας επειδή θα ΕΣΤΡΙΒΑ ακριβώς σε 3 μέτρα!!!Τι παρακάλια,τι ικεσίες,τι..τι..,ανένδοτα τα αμούστακα παιδάκια,είναι τα φράγκα στη μέση βλέπεις.Βέβαια,όσο βλάκες είναι εκείνοι άλλο τόσο καλό βύσμα έχω κι εγώ και θα τις σβήσω γιατί δεν γουστάρω να πληρώσω την πρωτοχρονιάτικη έξοδο στα μπουζούκια του κάθε μπατσάκου.
Και αναρωτιόμουν λοιπόν,που είναι αυτή η τροχαία όταν την χρειάζεσαι.Που ήταν όταν κάποτε με πήρε στο κυνήγι ένας τρελός επειδή του κορνάρισα,κι ενώ πήρα την αστυνομία τηλέφωνο,είμαι σίγουρη ότι σημείωσαν τον αριθμό της πινακίδας εκεί που δεν πιάνει μελάνι;που ήταν όταν ένας έπεσε στο υπηρεσιακό της εταιρείας μου,κι εκτός ότι χτυπήσαμε κι εμείς κι εκείνος,η τροχαία έκανε να έρθει τουλάχιστον μισή ώρα(δημιουργήθηκε και κυκλοφοριακό χάος επειδή είμασταν σε κεντρικό δρόμο),και σαν να μην έφτανε αυτό,αλλά η αυτοψία που έκανε έδειξε ότι το πούλμαν έπεσε πάνω στο Ι.Χ.!!!Που είναι όταν αφήνει ασυμμάζευτους όλους αυτούς τους ανεύθυνους να κάνουν σφήνες στις λεωφόρους,χωρίς φλας,χωρίς τίποτα,να τρέχουν σαν τρελοί,να παραβιάζουν φανάρια και σήματα,κάνοντάς μας να κινδυνεύουμε;που είναι όταν βρέχει και χαλάνε τα φανάρια και κάνουμε 3 ώρες να φτάσουμε σπίτια μας;και πολλά ακόμα αναρωτιέμαι για τους αγαπητούς αστυνομικούς...
Για να μην αναφέρω το φετινό φιάσκο με τους ξυλοδαρμούς αλλοδαπών,τα Ζωνιανά(ο κόσμος το είχε τούμπανο κι εκείνοι κρυφό καμάρι..) κτλ.
Για να μην αναφέρω τις καταδιώξεις που κάνουν σε κάποιους δρόμους,χωρίς να τους νοιάζει καν για τα υπόλοιπα οχήματα(παραλίγο να μας σκοτώσει ένα περιπολικό στην Αττική Οδό προχθές,επειδή ήθελε να σταματήσει ένα Ι.Χ. που έτρεχε,κι ενώ κινδύνευσε και το ίδιο το Ι.Χ.).
Και για να μην αναφέρω την εξωτερική εμφάνιση των αστυνομικών που μόνο σιγουριά,ασφάλεια και προστασία δεν σου προσφέρει.Οι πιο πολλοί είναι κοκκαλιάρηδες,και με σπυράκια ακμής ακόμα στο πρόσωπό τους,20χρονα παιδιά!!Και οι υπόλοιποι είναι με ένα προκοίλι μέχρι απέναντι,αργοκίνητοι και οκνηροί.Ποιά είναι τα απαραίτητα προσόντα αλήθεια για να γίνει κάποιος αστυνομικός;το μπόι μόνο;που πήγε το I.Q.;το σωματικό σθένος και οι ικανότητες;


καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2007, 01:32:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραιο το θεμα και σαν αστυνομικος που ειμαι θα ηθελα να συμετασχω.Καταρχας φιλη ΜΑΡΑΚΙ οι αστυνομικοι ποτε δεν επαιρναν ποσοστα απο τις κλησεις.Αυτο ειναι κατι που το ειχαν προτεινει οταν υπηρχε η βασιλικη χωροφυλακη στην Ελλαδα.Φαντασου δηλαδη ποτε αλλα ευτυχως δεν ψηφιστηκε και κατα συνεπεια δεν εφαρμοστηκε ποτε.Δευτερον οταν αργουσε η τροχαια να ερθει ξερεις το γιατι?Ξερεις οτι ο αριθμος των πληρωματων ειναι πολυ μικρος σε σχεση με τα σηματα στα οποια πρεπει να ανταπεξελθουν οποτε σε πολλα συμβαντα δυστυχως φτανουν κατοπιν εορτης.Τους ανοητους που κανουν τα διαφορα που λες οσο μπορει τους κυνηγα και δεν νομιζω να εισαι πισω απο τα πληρωματα και ξερεις τι γινεται και τι κανουν καθε μερα.Επισης καποιος που εγραψε σε μηνυμα του για τις κατηγοριες των αστυνομικων που χωριζονται σε αξιωματικους και αστυφυλακες τετοιες γελοιοτητες δεν εχω ξαναδιαβασει.Μου αρεσε που λεει οτι οι αξιωματικοι κανουν καταδιωξεις και διαφορα.Οι αξιωματικοι η μονη καταδιωξη που κανουν ειναι σε κανα play station.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2007, 01:42:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επισης για τα Ζωνιανα δεν νομιζω οτι φταιμε εμεις.Αλλοι τα μαγκωναν οπως φαινεται.Ολοι οι κακοποιοι στο δικαστηριο εφταναν εκει τι γινοταν τελικα?Επισης απο ολες τις τωρινες ερευνες προκυπτουν πολιτικες ευθυνες.Και τελος για την καταδιωξη καλα τα λες αλλα οι δικες μας ζωες που καταδιωκουμε με κατι σαραβαλα γιατι απλα θελουμε να κανουμε σωστα την δουλεια μας δεν μετρανε?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2007, 08:51:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε lousipan,μπορείς να μου πείς αν οι αστυνομικοί παίρνουν κάποιο μπόνους ή μισθολογική αύξηση,λόγω κλήσεων;σήμερα,όχι επί βασιλιά.

quote:
Δευτερον οταν αργουσε η τροχαια να ερθει ξερεις το γιατι?Ξερεις οτι ο αριθμος των πληρωματων ειναι πολυ μικρος σε σχεση με τα
Κοίτα,μια φορά που με χτύπησε το περιπολικό της πρεσβείας του Ισραήλ,το ΤΟΤΑ έκανε να έρθει μιάμιση ώρα,γιατί ήρθε από τον...Μαραθώνα,λόγω αγώνα Ολυμπιακού-ΠΑΟ!!!Μια ακόμα φορά που χτυπήθηκε το πούλμαν που επέβαινα από έναν κοιμισμένο οδηγό(ο οποίος τραυματίστηκε σοβαρά τότε),το ΤΟΤΑ έκανε να έρθει μισή ώρα,από...δύο δρόμους παρακάτω!!!
Φίλε lousipan,δεν αμφιβάλλω ότι τα πληρώματα είναι ιδιαίτερα λίγα,στην Ελλάδα είμαστε εξάλλου.Θα ήθελα όμως και τα λιγοστά που υπάρχουν,να είναι εντάξει στα καθήκοντά τους.

quote:
Επισης για τα Ζωνιανα δεν νομιζω οτι φταιμε εμεις.Αλλοι τα μαγκωναν οπως φαινεται.Ολοι οι κακοποιοι στο δικαστηριο εφταναν εκει τι γινοταν τελικα?Επισης απο ολες τις τωρινες ερευνες προκυπτουν πολιτικες ευθυνες.
Οι απλοί αστυνομικοί θα έχουν τις ευθύνες,λες αγαπητέ μου;Μα τα μεγάλα κεφάλια φυσικά και κάποια εκτελεστικά τους όργανα...Σαφέστατα και υπάρχουν πολιτικές ευθύνες,όμως υπάρχουν και ευθύνες της αστυνομίας...

quote:
Και τελος για την καταδιωξη καλα τα λες αλλα οι δικες μας ζωες που καταδιωκουμε με κατι σαραβαλα γιατι απλα θελουμε να κανουμε σωστα την δουλεια μας δεν μετρανε?
Φυσικά και μετράνε.Όμως,θα πρέπει να κάνεις τη δουλειά σωστά.Θες να καταδιώξεις;Ναι,φυσικά,κάντο,πρέπει!!Αλλά ΠΡΕΠΕΙ να μην βάζεις τους πολίτες και τον ίδιο τον ΚΑΤΑΔΙΩΚΟΜΕΝΟ σε κίνδυνο.Τι φταίγαμε 3 οικογένειες στο περιπολικό,που κόντεψε να μας σκοτώσει;Όχι,κανένα ελαφρυντικό σε αυτό!

Και κάτι ακόμα.Χωρίς να θέλω να φανώ ρατσίστρια,ποιά είναι τα κριτήρια για να γίνει κάποιος αστυνομικός σήμερα;Γιατί όλη η καινούρια "φουρνιά" των αστυνομικών,δεν εμπνέει καμία,μα καμία αίσθηση ασφάλειας;πως μπορώ να νιώσω προστατευμένη,όταν ο αστυνομικός είναι κοντύτερος ένα κεφάλι από μένα κι έχει ακόμα σπυράκια στο πρόσωπο λόγω εφηβείας!!Δεν λέω,οι σημερινοί αστυνομικοί,αν μη τι άλλο,είναι περισσότερο μορφωμένοι.Αλλά λιγότερο...μπρατσωμένοι!!!


καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2007, 10:02:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
lousipan:
Ωραιο το θεμα και σαν αστυνομικος που ειμαι θα ηθελα να συμετασχω.Καταρχας φιλη ΜΑΡΑΚΙ οι αστυνομικοι ποτε δεν επαιρναν ποσοστα απο τις κλησεις.Αυτο ειναι κατι που το ειχαν προτεινει οταν υπηρχε η βασιλικη χωροφυλακη στην Ελλαδα.Φαντασου δηλαδη ποτε αλλα ευτυχως δεν ψηφιστηκε και κατα συνεπεια δεν εφαρμοστηκε ποτε.Δευτερον οταν αργουσε η τροχαια να ερθει ξερεις το γιατι?Ξερεις οτι ο αριθμος των πληρωματων ειναι πολυ μικρος σε σχεση με τα σηματα στα οποια πρεπει να ανταπεξελθουν οποτε σε πολλα συμβαντα δυστυχως φτανουν κατοπιν εορτης.Τους ανοητους που κανουν τα διαφορα που λες οσο μπορει τους κυνηγα και δεν νομιζω να εισαι πισω απο τα πληρωματα και ξερεις τι γινεται και τι κανουν καθε μερα.Επισης καποιος που εγραψε σε μηνυμα του για τις κατηγοριες των αστυνομικων που χωριζονται σε αξιωματικους και αστυφυλακες τετοιες γελοιοτητες δεν εχω ξαναδιαβασει.Μου αρεσε που λεει οτι οι αξιωματικοι κανουν καταδιωξεις και διαφορα.Οι αξιωματικοι η μονη καταδιωξη που κανουν ειναι σε κανα play station.

Για να λές εσύ σάν αστυνομικός οτι δέν παίρνουν ποσοστά θα αναγκαστώ να συμφωνήσω αφού εγώ δέν έχω σχέση με το επάγγελμα.
Έχω ακούσει μόνο φήμες οτι οι αστυνομικοί της τροχαίας που βγαίνουν στο κυνήγι παίρνουν εντολή απο τον ανώτερο τους να μαζέψουν με οποιονδήποτε τρόπο μέχρι το τέλος της βάρδιας τους κάποιον αριθμό κλήσεων.
Φορές - φορές μένω έκπληκτος με το πάθος τους να γράφουν κλήσεις ακόμα και απο ανύπαρκτες αιτίες σε βαθμό που να νομίζεις οτι κυνηγάνε όχι απλά ποσοστά αλλά τον πρώτο λαχνό του λαχείου, κάτι που δικιολογεί τις συγκεκριμένες φήμες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2007, 23:22:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ολοι βριζουν τους αστυνομικους, μπατσους τους ανεβαζουν , γουρουνια τους κατεβαζουν. Εγω ξερω οτι ο αδερφος μου που ειναι αστυνομικος, πηγαινει καθε μερα στη δουλεια του, αντιμετωπιζει καθημερινα καθε καρυδιας καρυδι, κουβαλαει ενα οπλο, το οποιο εχει να χρησιμοποιησει χρονια και δεν ξερει αν καν δουλευει, ή αν θα του γυρισει μπουμερανκ. και παρολα αυτα, περιμενουν οι ανθρωποι να τους προστατεψει.

Αναρρωτηθηκατε ποτε, γιατι η τροχαια ειναι ΤΟΣΟ ελαστικη? εμενα προσωπικα που οδηγαω μηχανακι και αυτοκινητο, εχει τυχει παρα πολλες φορες να μου την "χαρίσουν" τροχονομοι, την στιγμη που θα μπορουσαν ανετα να μου δωσουν προστιμο αφου αυτο θα αξιζα.αναρρωτηθηκατε ποτε γιατι το κανουν και γιατι ειναι ελαστικοι. Μηπως γιατι βαρεθηκαν να τους βριζουν ολοι, και προσπαθουν να δειξουν οτι δεν ειναι "ΟΙ ΚΑΚΟΙ?"

το να χαρακτηριζουμε μια μαζα ανθρωπων ειναι πολυ ευκολο..οταν γινονται φασαριες στα γηπεδα ή διαδηλωσεις και καταστρεφονται περιουσιες, ολοι λενε "μα καλα η αστυνομια που ειναι?"
οταν η αστυνομια παει να κανει το εργο της, ολοι λενε
"οριστε τα γουρουνια, χρησιμοποιουν βια "
ας αποφασισει πρωτα ο λαος τη θελει και μετα βλεπουμε.

Εγω ξερω οτι σε αλλα κρατη και μαλιστα ευρωπαικα ο αστυνομικος εχει τη θεση που του αξιζει και εκει πεφτει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΞΥΛΟ οχι αστεια..

Για να μη μιλησω για τα χρηματα που παιρνουν.!! τους θελουν να ειναι και αδεκαστοι με τα ψιχουλα που τους δινουν!Διακινδυνεουν τη ζωη τους, για να μετρανε τις πενταροδεκαρες καθε μήνα, για να ξαγρυπναμε ολοι εμεις και να περιμενουμε τον αδερφο μας, τον μπαμπα μας τον αντρας μας να γυρισει καθε μερα απο τα γηπεδα και απο τη δουλεια σωος!


Η Μεγάλη μου Αγάπη!

Edited by - GWGW on 10/12/2007 23:26:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2007, 08:33:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φορές - φορές μένω έκπληκτος με το πάθος τους να γράφουν κλήσεις ακόμα και απο ανύπαρκτες αιτίες σε βαθμό που να νομίζεις οτι κυνηγάνε όχι απλά ποσοστά αλλά τον πρώτο λαχνό του λαχείου, κάτι που δικιολογεί τις συγκεκριμένες φήμες.
Εγώ να δείς πόσο έκπληκτη έμεινα,όταν μου ζητήσανε άδεια/δίπλωμα/ΚΤΕΟ/κάρτα καυσαερίων/ασφάλεια/σήμα και μετά ανοίξανε το πορτ-μπαγκάζ να δούν αν έχω τρίγωνο και πυροσβεστήρα!!!Πότε έχει τύχει αυτό σε κάποιον και δεν το βρήκε υπερβολικό;;;

quote:
Αναρρωτηθηκατε ποτε, γιατι η τροχαια ειναι ΤΟΣΟ ελαστική;
Ελαστική;έχεις σκεφτεί ότι είσαι γυναίκα και η τροχαία συνήθως την χαρίζει στις γυναίκες;εγώ προσωπικά έχω γλυτώσει 3 κλήσεις για αυτό τον λόγο.πολύ πιθανόν να στη χαρίσανε κι εσένα για αυτ'ο τον λόγο.Τα αγοράκια είναι πιο άτυχα σε αυτό το θέμα...

quote:
Εγω ξερω οτι σε αλλα κρατη και μαλιστα ευρωπαικα ο αστυνομικος εχει τη θεση που του αξιζει και εκει πεφτει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΞΥΛΟ οχι αστεια..
Έχουμε πρόβλημα με την αστυνομία στην Ελλάδα αλλά είναι ένα πρόβλημα που ξεκινάει από ψηλά και φτάνει παρα πολύ χαμηλά.
Κι εδώ πέφτει πραγματικό ξύλο,αλλά σε λάθος άτομα,συνήθως...


καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2007, 10:31:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
GWGW:
ολοι βριζουν τους αστυνομικους, μπατσους τους ανεβαζουν , γουρουνια τους κατεβαζουν. Εγω ξερω οτι ο αδερφος μου που ειναι αστυνομικος, πηγαινει καθε μερα στη δουλεια του, αντιμετωπιζει καθημερινα καθε καρυδιας καρυδι, κουβαλαει ενα οπλο, το οποιο εχει να χρησιμοποιησει χρονια και δεν ξερει αν καν δουλευει, ή αν θα του γυρισει μπουμερανκ. και παρολα αυτα, περιμενουν οι ανθρωποι να τους προστατεψει.

Αναρρωτηθηκατε ποτε, γιατι η τροχαια ειναι ΤΟΣΟ ελαστικη? εμενα προσωπικα που οδηγαω μηχανακι και αυτοκινητο, εχει τυχει παρα πολλες φορες να μου την "χαρίσουν" τροχονομοι, την στιγμη που θα μπορουσαν ανετα να μου δωσουν προστιμο αφου αυτο θα αξιζα.αναρρωτηθηκατε ποτε γιατι το κανουν και γιατι ειναι ελαστικοι. Μηπως γιατι βαρεθηκαν να τους βριζουν ολοι, και προσπαθουν να δειξουν οτι δεν ειναι "ΟΙ ΚΑΚΟΙ?"

το να χαρακτηριζουμε μια μαζα ανθρωπων ειναι πολυ ευκολο..οταν γινονται φασαριες στα γηπεδα ή διαδηλωσεις και καταστρεφονται περιουσιες, ολοι λενε "μα καλα η αστυνομια που ειναι?"
οταν η αστυνομια παει να κανει το εργο της, ολοι λενε
"οριστε τα γουρουνια, χρησιμοποιουν βια "
ας αποφασισει πρωτα ο λαος τη θελει και μετα βλεπουμε.

Εγω ξερω οτι σε αλλα κρατη και μαλιστα ευρωπαικα ο αστυνομικος εχει τη θεση που του αξιζει και εκει πεφτει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΞΥΛΟ οχι αστεια..

Για να μη μιλησω για τα χρηματα που παιρνουν.!! τους θελουν να ειναι και αδεκαστοι με τα ψιχουλα που τους δινουν!Διακινδυνεουν τη ζωη τους, για να μετρανε τις πενταροδεκαρες καθε μήνα, για να ξαγρυπναμε ολοι εμεις και να περιμενουμε τον αδερφο μας, τον μπαμπα μας τον αντρας μας να γυρισει καθε μερα απο τα γηπεδα και απο τη δουλεια σωος!


ΔΗΛΑΔΗ ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ... Η ΙΔΑΝΙΚΗ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΠΥΡΟΒΟΛΟΥΝ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΟΠΟΙΟΝ ΒΡΟΥΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥΣ??

Αλλά όπως σου απάντησε η φίλη maraki8 συχνά την χαρίζουν τις γυναίκες και εσύ φαντάζομαι θα έτυχε σε πολλές τέτοιες περιπτώσεις.
Και οι λίγες γυναίκες χωροφυλακίνες όπως έχω παρατηρήσει και εγώ σπάνια γράφουν άντρες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2007, 23:07:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΔΗΛΑΔΗ ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ... Η ΙΔΑΝΙΚΗ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΠΥΡΟΒΟΛΟΥΝ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΟΠΟΙΟΝ ΒΡΟΥΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥΣ??

αυτο ειπα?

φιλε μου σου ευχομαι οταν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνεψεις, να βρεθει στο δρομο σου ενα αστυνομικος με πολυ μεγαλα @@ που θα εχει το θαρος να σε υπερασπιστει με ενα οπλο που δεν ξερει αν δουλευει και με κινδυνο να του χρεωσουν οτι χρησιμοποιησε, τις σφαιρες που εχει χρεωθει, χωρις λογο!

τι λετε ρε παιδια..
απο εξω, ξερετε ειναι παααρα πολυ ευκολο να τα κρινουμε ολα...

και οχι δε μου τη χαρισαν επειδη ειμαι γυναικα.. ουτε χρησιμοποιησα κανενα κολπο, ουτε την επεσα σε κανεναν, ουτε χρησιμοποιησα το ονομα μου για να μου τη χαρισουν.. και βεβαια εχω φαει κλησεις ΑΛΛΑ πολλες μου εχουν χαριστει, γιατι οι μπατσοι δεν ειναι μπαμπουλες!
και φυσικα υπαρχουν "κακοι". ξερω πολλους,οπως και σε καθε επαγγελμα, αλλα αυτοι δεν ειναι η πλειοψηφια. η πλειοψηφια ειναι ανθρωποι που προσπαθουν να βγαλουν το καθημερινο τους ψωμι,να ζησουν την οικογενεια τους με το να δουλευουν σε περιεργα ωραρια, να μην εχουν δεδομενο τις αργιες τους, τα χριστουγεννα και το πασχα τους,να τους βριζουν ολοι πισω απο την πλατη τους, αλλα να απαιτουν τη βοηθεια τους, να το θεωρουν δεδομενο οτι πρεπει να ειναι αδεκαστοι , ασχετο αν ο μισθος τους δεν ειναι αυτος που πρεπει, να κινδυνευουν καθημερινα, και ανα πασα στιγμη να φοβασαι οτι θα στον φερουν 4.
αυτη ειναι η πραγματικοτητα..



Η Μεγάλη μου Αγάπη!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2007, 08:45:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοίτα,σαφέστατα υπάρχουν καλοί και κακοί,όπως σε κάθε επάγγελμα άλλωστε,δεν είπε κανείς ότι όλοι είναι σκάρτοι,δεν υπάρχει λόγος να τσουβαλιάζουμε...

quote:
φιλε μου σου ευχομαι οταν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνεψεις, να βρεθει στο δρομο σου ενα αστυνομικος με πολυ μεγαλα @@ που θα εχει το θαρος να σε υπερασπιστει
Κι εγώ το εύχομαι,αν ποτέ κινδυνέψω να βρεθεί ένας άνθρωπος να βοηθήσει,αστυνομικός ή όχι.Κι επειδή όλοι αυτοί οι άνθρωποι όπως είπες,είναι μεροκαματιάρηδες,οικογενειάρχες κλπ κλπ,θα σκεφτούν πολύ σοβαρά τελικά,το αν θα βγάλουνε όπλο για να προστατέψουν κάποιον...

Υπάρχει μια σχετικά άσχημη αντίληψη για τους αστυνομικούς,δεν διαφωνώ.Όμως δεν είναι τυχαία.Όταν βλέπω έναν αστυνομικό να πλακώνει στο ξύλο έναν ναρκωμανή και να τον χώνει μέσα,ενώ είναι απλά ναρκωμανής και όχι έμπορος,μου γυρνάνε τα άντερα.Όταν βλέπω έναν αστυνομικό να πλακώνει στο ξύλο όμως έναν παιδεραστή/δολοφόνο,θέλω να του ρίξει κι άλλο!Κοινώς,ο κόσμος επικροτεί το καλό και κατακεραυνώνει το κακό.

Και να ρωτήσω και κάτι ακόμα;πόσα αρνητικά περιστατικά έχουμε δεί τα τελευταία χρόνια και πόσα καλά;


καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2007, 09:14:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
GWGW:ιλε μου σου ευχομαι οταν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κινδυνεψεις, να βρεθει στο δρομο σου ενα αστυνομικος με πολυ μεγαλα @@ που θα εχει το θαρος να σε υπερασπιστει με ενα οπλο που δεν ξερει αν δουλευει και με κινδυνο να του χρεωσουν οτι χρησιμοποιησε, τις σφαιρες που εχει χρεωθει, χωρις λογο!

Μόνο που αυτό φαίνεται λίγο φαντασία ... ο ιπποτισμός έχει εξαφανιστεί τις μέρες μας


quote:
GWGW:και οχι δε μου τη χαρισαν επειδη ειμαι γυναικα.. ουτε χρησιμοποιησα κανενα κολπο, ουτε την επεσα σε κανεναν, ουτε χρησιμοποιησα το ονομα μου για να μου τη χαρισουν.. και βεβαια εχω φαει κλησεις ΑΛΛΑ πολλες μου εχουν χαριστει, γιατι οι μπατσοι δεν ειναι μπαμπουλες!
και φυσικα υπαρχουν "κακοι". ξερω πολλους,οπως και σε καθε επαγγελμα, αλλα αυτοι δεν ειναι η πλειοψηφια. η πλειοψηφια ειναι ανθρωποι που προσπαθουν να βγαλουν το καθημερινο τους ψωμι,να ζησουν την οικογενεια τους με το να δουλευουν σε περιεργα ωραρια, να μην εχουν δεδομενο τις αργιες τους, τα χριστουγεννα και το πασχα τους,να τους βριζουν ολοι πισω απο την πλατη τους, αλλα να απαιτουν τη βοηθεια τους, να το θεωρουν δεδομενο οτι πρεπει να ειναι αδεκαστοι , ασχετο αν ο μισθος τους δεν ειναι αυτος που πρεπει, να κινδυνευουν καθημερινα, και ανα πασα στιγμη να φοβασαι οτι θα στον φερουν 4.
αυτη ειναι η πραγματικοτητα..

Kοίταξε υπάρχουν καλοί και κακοί αστυνομικοί, όπως καλοί και κακοί παπάδες, στους παπάδες όλοι σέρνουν τον εξάψαλμο επειδή υπάρχουν ας πούμε 2/10 ή 3/10 κακοί.
Ο κακός παπάς δέν πρόκειται να ενοχλήσει κανέναν ούτε κάν στον άθρησκο δέν προκαλεί καμιά ζημιά, ο κακός αστυνομικός όμως θα την κάνει στον πολίτη που θα βρεθεί μπροστά του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2007, 01:55:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπον για να μπεις στην σχολη ο μονος τροπος ειναι οι πανελληνιες ειτε για αξιωματικος ειτε για αστυφυλακας.Και πρεπει να περασεις καποια τεστ ιατρικα και αθλητικα.Τωρα αν βλεπεις αστυνομικους παιδακια δεν εχεις αδικο αλλα οι περισσοτεροι απο αυτους ειναι στην τροχαια και σε αλλες πιο λαιτ υπηρεσιες.Και εγω με πανελληνιες περασα αλλα δεν ειμαι καθολου παιδακι οπως και οι περισσοτεοι που εργαζομαστε σε ειδικες υπηρεσιες τις ασυνομιας τους οποιους δεν μας πολυβλεπει ο κοσμος.Ποσοστο δεν παιρνει κανενας απο τις κλησεις.επισης τα ποσα των κλησεων πηγαινουν στον δημο που θα σε γραψει ο τροχαιος.Και εμενα με εχουν γραψει 3 φορες.Οπως και 3 φορες επεσα σε τρελο πιστολιδι και αν χρειαστει ειμαι πανετοιμος να πεσω.τωρα αν καποια τρελλαινονται να γραφουν ειναι γιατι θελουν να γλυφουν τους διοικητες τους και οι διοικητες πιεζουν για κλησεις για να φαινονται αυτοι στους πιο πανω και να προχωρουν.Και αστυνομια δεν ειναι μονο η τροχαια και τα ΜΑΤ υπαρχουν πολλες αλλες υπηρεσιες που σκιζονται στην δουλεια και κινδυνευουν οσο δεν φανταζεσε καθημερινα αλλα δυστυχως το κρατος δεν κοιτα να προβαλλει λιγο το εργο τους.Ο Ελληνας εχει μια εικονα απο την χουντα ακομη για τον αστυνομικο και οτι και αν κανει ο αστυνομικος ο πολιτης το παρεξηγει αμεσως και το θεωρει αμεσως καταπατηση δικαιωματων κ.τ.λ.Αναρωτηθηκε κανας πολιτης ποτε οτι ο αστυνομικος οτι κανει ειανι στο μεγαλυτερο ποσοστο στα ορια της νομιμοτητας?Χαζος ειναι να κανει κατι διαφορετικο?Επισης π.χ εγω γεννηθηκα το 1978 και μεγαλωσα με δημοκρατικες αρχες και με εναν πατερα που ηταν αγωνιστης κατα της χουντας και γλυτωσε την συλληψη γιατι ενας μπατσος εκανε τα στραβα ματια.Τι κοινο μπορω εγω προσωπικα και οι νεοι γενικα συναδερφοι να εχουμε με τους παλιους μπατσους?Τα πραγματα αλλαζουν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2007, 08:31:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε lousipan,δεν μπήκα στο θέμα ορμώμενη από "χουντικό σύνδρομο".Απλά βλέπω κάποια πράγματα και ενοχλούμαι ιδιαίτερα.Και δυστυχώς,υπάρχουν ακόμα περισσότερα τα οποία είναι θετικότατα για την ελληνική αστυνομία και δεν τα βλέπω.Βλέπεις,τα ΜΜΕ προβάλλουν μόνο τα αρνητικά(έχουν πιο πολλή ζήτηση).Από την άλλη,υπάρχει ένα μεγάλο κομμάτι της αστυνομίας,που δυσφημίζει και το υπόλοιπο...

quote:
τωρα αν καποια τρελλαινονται να γραφουν ειναι γιατι θελουν να γλυφουν τους διοικητες τους και οι διοικητες πιεζουν για κλησεις για να φαινονται αυτοι στους πιο πανω και να προχωρουν.
Μου το σφύριξαν κι εμένα αυτό,από την τροχαία πολύ μεγάλου δήμου της ανατολικής Αττικής...

quote:
Αναρωτηθηκε κανας πολιτης ποτε οτι ο αστυνομικος οτι κανει ειανι στο μεγαλυτερο ποσοστο στα ορια της νομιμοτητας?
Όχι όλοι όμως...Υπάρχουν αστυνομικοί που τα παίρνουν από νυχτερινά μαγαζιά,από ναρκωτικά,ιερόδουλες,αλλοδαπούς...


καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2008, 03:20:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σε ολους και καλη χρονια.Δυστυχως υπαρχουν πολλα καλοπαιδα που μας χαλανε την εικονα.Πριν κανα 2μηνο σε καποιο τμημα του νομου που υπηρετω τωρα πιασαν 3 συναδερφους που εκλεβαν απο τα καυσιμα της υπηρεσιας και τα πουλουσαν σε βενζιναδικα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy