ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Έχεις βιώσει κάτι "παράξενο"?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2005, 02:30:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βλέποντας την πλήθώρα των "παράξενων" θεμάτων που ξεπηδούν σαν μανιτάρια, θέματα που όμως κατα κύριο λόγο βασίζονται σε μαρτυρίες τρίτων, απλές εικασίες ή σε στοιχεία χωρίς καμία αποδεικτική ισχύ, στοιχεία τα οποία δεν θα είσαι ποτέ σε θέση να διαπιστώσεις ο ίδιος την ορθότητά τους, μπήκα στον πειρασμό να ανοίξω αυτό το θέμα.


Ένα θέμα το οποίο αφορά καθαρά την υποκειμενικότητα.
Το κατά πόσο δηλαδή κάποιος πιστεύει/νομίζει/θεωρεί ότι έχει βιώσει ο ίδιος/έχει έρθει σε επαφή με κάτι που είναι πέρα από την κοινή λογική.
Και δεύτερον, το κατά πόσο πιστεύει κάποιος ότι ενδέχεται να υπάρχουν πράγματα τα οποία δεν μπορούν να εξηγηθούν/ερμηνευτούν ή να αποδειχθούν
(τουλάχιστον με τα σημερινά επιστημονικά δεδομένα).

Ας μην θεωρηθεί απλοϊκό το θέμα αυτό.
Από τις απαντήσεις πιστεύω ότι θα βγει κάποιο συμπέρασμα το οποίο ίσως και να αποτελέσει σημείο-σταθμό και για τις υπόλοιπες συζητήσεις εδώ.


DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2005, 01:19:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tί έγινε?
Τόσο παράξενο είναι το θέμα που άνοιξα?

Τουλάχιστον όσον αφορά το β΄σκέλος

quote:
κατά πόσο πιστεύει κάποιος ότι ενδέχεται να υπάρχουν πράγματα τα οποία δεν μπορούν να εξηγηθούν/ερμηνευτούν ή να αποδειχθούν
(τουλάχιστον με τα σημερινά επιστημονικά δεδομένα).

περίμενα να δω κάποιες απαντήσεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2005, 01:36:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας ξεκινήσω εγώ, αγαπητέ μου φίλε!
(Τώρα είδα το θέμα άλλωστε...)
Πιστεύω πως κάτι υπάρχει μετά τον θάνατο.
Πιστεύω πως μπορεί να υπάρχει αυτό που λέμε πνεύμα.
Δε μπορώ να το αναγάγω σε Κόλαση, Παράδεισο κτλ κτλ.
Δε με καλύπτει αυτή η έννοια και δεν την θεωρώ αντιπροσωπευτική της ψυχής.
Αυτό φυσικά δε μπορεί να ερμηνευθεί και να αποδειχθεί.
Πιστεύω επίσης πως είναι πιθανό να υφίσταται η μετενσάρκωση, αν δεχθούμε οτι υπάρχει ψυχή.
Αλήθεια, εσύ τι πιστεύεις?

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2005, 04:36:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να ένα βίωμα...Οταν ήμουν μικρός(σχεδόν τα πάντα που μου έχουν τύχει είναι σε μικρή ηλικία...)Είχα δει στον ύπνο μου ένα πλακόστρωτο.Το όνειρο συνέχιζε κατεβαίνοντας το πλακόστρωτο σε ένα λιμάνι προχωρώντας και φτάνοντας στην άκρη,μάλλον η σωστή λέξη είναι αποβάθρα,άκουσα θόρυβο μέσα στο νερό.Κοιτάω μέσα και βλέπω το Χριστό και Αγίους να κουβαλάνε κιβώτια.Το όνειρο τελειώνει εκεί.Κάποια μέρα που όλα τα παιδιά παίζαμε στο δρόμο αποφασίσαμε να πούμε παράξενες ιστορίες.Μια φίλη μας μας είπε ότι ένας γνωστός της,ξαερφος της,δεν θυμάμαι,τέλος πάντων είχε πάει σε ένα γάμο και βαρέθηκε.Ετσι κατέβηκε στο λιμάνι.Κάτι μου θύμιζε...Οταν πήγε στο λιμάνι λέει άκουσε θόρυβο από τη θάλασσα.Κοίταξε μέσα και τι είδε;Το Χριστο και Αγίους να κουβαλάνε κιβώτια...Τη ρώτησα ήταν πλακώστρωτος ο δρόμος...φυσικά δεν ήξερε.Το φαινόμενο αυτό,αν και δεν με τρόμαξε, μου φάνηκε άκρως κουφό. Τι να πω,ίσως ήταν μεγάλης έκτασης deja-vu..... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2005, 11:09:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ένα θέμα το οποίο αφορά καθαρά την υποκειμενικότητα.
Το κατά πόσο δηλαδή κάποιος πιστεύει/νομίζει/θεωρεί ότι έχει βιώσει ο ίδιος/έχει έρθει σε επαφή με κάτι που είναι πέρα από την κοινή λογική.

Εγώ προσωπικά έχω βιώσει 2 περιστατικά (το 1 μεμονωμένο και το άλλο "διαρκείας"), τα οποία ήταν "αντισυμβατικά" και δεν μπορούν να εξηγηθούν με τις ισχύουσες επιστημονικές παραδοχές και κατακτήσεις στο μέχρι τώρα γνωστικό μας επίπεδο.

Αυτός ήταν εξάλλου και ο λόγος που όχι μόνο ξεκίνησα να έχω ενεργό ρόλο στο esoterica.gr αλλά με οδήγησε αναγκαστικά να αλλάξω επί το "ελαστικότερον" κάποιες παγιωμένες και "απόλυτες" αντιλήψεις που είχα παλαιότερα εν είδει "αρνητικής επιστημονικής προκατάληψης" απέναντι σε τέτοια γεγονότα.

quote:

Και δεύτερον, το κατά πόσο πιστεύει κάποιος ότι ενδέχεται να υπάρχουν πράγματα τα οποία δεν μπορούν να εξηγηθούν/ερμηνευτούν ή να αποδειχθούν
(τουλάχιστον με τα σημερινά επιστημονικά δεδομένα).

Πιστεύω ότι δεν υπάρχει σοβαρός εχέφρων και νοήμων άνθρωπος που να νομίζει ότι η επιστήμη έχει αποκωδικοποιήσει, εξηγήσει, αναλύσει και ερμηνεύσει ΟΛΑ τα συμβαίνοντα στο γύρω μας κόσμο. Αν κάποιος το πιστεύει αυτό είναι ή αμαθής ή ημιμαθής ή περιορισμένης νοητικής αντίληψης και πάντως ΟΧΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ! Τελεία και παύλα,και αυτό είναι ένα από τα λίγα, πλέον, πράγματα όπου μπορώ και νομιμοποιούμαι να είμαι ΑΠΟΛΥΤΟΣ.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2005, 18:07:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Dying Incubus,

Ξεκινώ από εσένα που έκανες και το ποδαρικό

quote:
Πιστεύω πως κάτι υπάρχει μετά τον θάνατο.
Πιστεύω πως μπορεί να υπάρχει αυτό που λέμε πνεύμα.
Δε μπορώ να το αναγάγω σε Κόλαση, Παράδεισο κτλ κτλ.
Δε με καλύπτει αυτή η έννοια και δεν την θεωρώ αντιπροσωπευτική της ψυχής.
Αυτό φυσικά δε μπορεί να ερμηνευθεί και να αποδειχθεί.
Πιστεύω επίσης πως είναι πιθανό να υφίσταται η μετενσάρκωση, αν δεχθούμε οτι υπάρχει ψυχή.
Αλήθεια, εσύ τι πιστεύεις?

Εγώ πιστεύω πώς είμαστε ύλη.
Δεν πιστεύω στην μετενσάρκωση και για να είμαι πιο συγκεκριμένος, δεν ξέρω αν πιστεύω γιατί δεν έχω επαρκή δεδομένα. Αυτά είναι ζητήματα που δεν θα μπορέσουν να απαντηθούν ΠΟΤΕ με βεβαιότητα, παρά μόνο ίσως όταν σε κουβαλάνε τέσσερις. Δεν ξέρω αν με κατάλαβες.


Φίλε Itale

quote:
Να ένα βίωμα...Οταν ήμουν μικρός(σχεδόν τα πάντα που μου έχουν τύχει είναι σε μικρή ηλικία...)Είχα δει στον ύπνο μου ένα πλακόστρωτο.Το όνειρο συνέχιζε κατεβαίνοντας το πλακόστρωτο σε ένα λιμάνι προχωρώντας και φτάνοντας στην άκρη,μάλλον η σωστή λέξη είναι αποβάθρα,άκουσα θόρυβο μέσα στο νερό.Κοιτάω μέσα και βλέπω το Χριστό και Αγίους να κουβαλάνε κιβώτια.Το όνειρο τελειώνει εκεί.Κάποια μέρα που όλα τα παιδιά παίζαμε στο δρόμο αποφασίσαμε να πούμε παράξενες ιστορίες.Μια φίλη μας μας είπε ότι ένας γνωστός της,ξαερφος της,δεν θυμάμαι,τέλος πάντων είχε πάει σε ένα γάμο και βαρέθηκε.Ετσι κατέβηκε στο λιμάνι.Κάτι μου θύμιζε...Οταν πήγε στο λιμάνι λέει άκουσε θόρυβο από τη θάλασσα.Κοίταξε μέσα και τι είδε;Το Χριστο και Αγίους να κουβαλάνε κιβώτια...Τη ρώτησα ήταν πλακώστρωτος ο δρόμος...φυσικά δεν ήξερε.Το φαινόμενο αυτό,αν και δεν με τρόμαξε, μου φάνηκε άκρως κουφό. Τι να πω,ίσως ήταν μεγάλης έκτασης deja-vu.....

Ενδιαφέρον το βίωμα σου. Για εμένα σημαντικότερος παράγοντας σε αυτά είναι η ψυχολογία του ατόμου. Και το τότε νεαρό της ηλικίας σου ίσως να έπαιξε και κάποιο ρόλο, χωρίς να αποκλείω και κάτι άλλο. Εσύ απέκλεισες το ενδεχόμενο να υπάρχει κάποια λογική εξήγηση σε αυτό?

Φίλε PY8AGORA,

quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------

Και δεύτερον, το κατά πόσο πιστεύει κάποιος ότι ενδέχεται να υπάρχουν πράγματα τα οποία δεν μπορούν να εξηγηθούν/ερμηνευτούν ή να αποδειχθούν
(τουλάχιστον με τα σημερινά επιστημονικά δεδομένα).
--------------------------------------------------------------------------------


Πιστεύω ότι δεν υπάρχει σοβαρός εχέφρων και νοήμων άνθρωπος που να νομίζει ότι η επιστήμη έχει αποκωδικοποιήσει, εξηγήσει, αναλύσει και ερμηνεύσει ΟΛΑ τα συμβαίνοντα στο γύρω μας κόσμο. Αν κάποιος το πιστεύει αυτό είναι ή αμαθής ή ημιμαθής ή περιορισμένης νοητικής αντίληψης και πάντως ΟΧΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ! Τελεία και παύλα,και αυτό είναι ένα από τα λίγα, πλέον, πράγματα όπου μπορώ και νομιμοποιούμαι να είμαι ΑΠΟΛΥΤΟΣ.



Σύμφωνοι φίλε PY8AGORA,

η επιστήμη δεν έχει εξηγήσει τα πάντα μέχρι σήμερα. Ούτως η άλλως και η ίδια η επιστήμη δεν παραμένει στάσιμη. Πολλές φορές με την πάροδο και την εξέλιξή της, αυτοαναιρείται.
Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι υπάρχουν και πράγματα τα οποία δεν δύνανται να εξηγηθούν από την επιστήμη. Απλά η επιστήμη δεν έχει φθάσει στο σημείο της εξέλιξης της που απαιτείται για να τα ερμηνεύσει.
Και μιας και το φερε η κουβέντα, η λέξη "Μεταφυσική" έχει αποκτήσει πολύ διαφορετικό νόημα από αυτό που θα ήθελε ο μπαμπάς της, ο Αριστοτέλης.
Aυτή είναι η γνώμη μου.

quote:
Εγώ προσωπικά έχω βιώσει 2 περιστατικά (το 1 μεμονωμένο και το άλλο "διαρκείας"), τα οποία ήταν "αντισυμβατικά" και δεν μπορούν να εξηγηθούν με τις ισχύουσες επιστημονικές παραδοχές και κατακτήσεις στο μέχρι τώρα γνωστικό μας επίπεδο.


Θα ήθελες να πεις περισσότερα πάνω σε αυτό?


Κλείνοντας αυτό το ποστ μου θέλω να πω ότι θεωρώ ότι η επιστήμη και η Λογική είναι τα δύο όπλα του ανθρώπου που έφεραν την πρόοδο. Οτιδήποτε άλλο τον κρατά πίσω(κυρίως πνευματικά).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2005, 19:01:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΟ.
ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΟΛΟΥ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΟ.
ΤΟ ΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΤΙΛΗΦΘΟΥΜΕ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ ΔΡΩΜΕΝΩΝ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΑΠΤΥΞΕΙ ΣΑΝ ΕΙΔΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΣΤΙΓΜΗΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΧΡΙΣΗΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΕΣ ΜΑΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ.

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΒΕΒΑΙΑ ΕΝΑ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟ ΣΤΙΣ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ .
Ο ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΗΓΗ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΕΩΝ.
Η ΕΝΟΡΑΣΗ ΟΜΩΣ Ή H ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ ΣΕ ΑΝΥΠΟΠΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΒΙΩΣΗ ΕΝΟΣ «ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΟΥ» ΓΕΓΟΝΟΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ.

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑΣΩ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΟ

ΜΠΟΡΩ ΟΜΩΣ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΤΕΤΟΙΩΝ ΓΕΓΟΝΟΤΩΝ ΠΟΥ ΤΑ ΕΖΗΣΑΝ ΠΛΗΘΟΣ ΑΝΘΡΩΠΩΝ.
ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΔΕΝ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΣΧΟΛΗ Ή ΔΟΓΜΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΘΕΩΡΗΘΟΥΝ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΕΣ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥΣ Ή ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΦΟΒΟΥ.

ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΕΝΑ ΧΩΡΙΟ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΑ «ΚΕΡΑΜΙΑ» ΧΑΝΙΩΝ ΟΠΟΥ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΤΡΕΧΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΦΤΑΝΑΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΚΑΝΑΛΙΑ ,ΩΣΤΕ ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΟ ΕΚΑΝΑΝ ΓΙΑ ΔΗΜΟΣΙΟΤΗΤΑ, ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΙ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΝΑ ΔΑΙΜΟΝΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΗ Η ΛΕΞΗ.

ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΔΡΟΣΟΥΛΗΤΕΣ .
ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΥΠΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΧΩΡΟ-ΧΡΟΝΙΚΕΣ ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ. ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΠΛΗΘΟΣ ΚΟΣΜΟΥ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ.


ΔΕΝ ΑΣ ΔΙΝΩ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΔΙΟΤΙ ΖΗΤΑΤΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΕΠΗΡΕΙΕΣ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΔΕΝ ΕΧΩ

ΑΝ Ο ΘΕΜΑΤΟΘΕΤΗΣ ΟΜΩΣ ΘΕΛΗΣΕΙ ΠΕΡΕΤΕΡΟ ΑΝΑΛΥΣΗ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ


`
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2005, 22:43:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για τους Δροσουλίτες έχω ακούσει κι εγώ πολλά αλλά δυστυχώς δεν έχει τύχει να είμαι στην Κρήτη τότε που εμφανίζονται για να τους δώ.
Φίλε μου DAGON, πιστεύω κι εγώ πως η Λογική κι η Επιστήμη είναι οι 2 κινητήριες δυνάμεις που βοηθούν το άτομο να προχωρήσει σε ένα επίπεδο Α και να κατανοεί κάποια πράγματα.
Προσωπικά όμως αφήνω κι ανοιχτό το ενδεχόμενο να υπάρχει και κάτι άλλο, κάτι που ο ανθρώπινος νούς είναι δύσκολο να το κατανοήσει.
Και να σου φέρω κι ένα παράδειγμα.
Ο άνθρωπος είναι ύλη.
Ζεί, κινείται, αντιδρά, σκέφτεται κτλ κτλ.
Όπως ξέρουμε, η ύλη για να "αποδώσει" κάποια πράγματα χρειάζεται κάποια μορφή ενέργειας.
Αυτή τη μορφή ενέργειας εννοώ ως ψυχή.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...

Edited by - Dying_Incubus on 28/08/2005 22:45:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elfeye
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Iceland
182 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2005, 23:08:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elfeye  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗ ΨΥΧΗ,ΣΚΕΦΤΗΤΕ ΛΙΓΟ ΑΥΤΟ:ΑΝ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΕΘΑΝΕΙ ΑΠΟ ΚΑΡΔΙΑ(ΑΔΗΝΑΤΗ ΚΑΡΔΙΑ)ΚΑΙ ΤΗΝ ΗΔΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΤΟΥ ΤΗΝ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΙΣΟΥΝ ΜΕ ΜΙΑ ΥΓΕΙΕΣΤΑΤΗ ΚΑΡΔΙΑ,ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΑΝΕΡΘΕΙ ΣΤΗ ΖΩΗ?ΜΗΠΩΣ ΕΠΙΔΗ Η ΨΥΧΗ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΦΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΩΜΑ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2005, 02:31:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα!Φιλε Dagon δεν πιστεύω ότι τα παράξενα που μας συμβάινουν είναι αναγκαστικά μεταφυσικά.Και βέβαια ίσως κάποια στιγμή η επιστήμη να τα εξηγήσει.Μέχρι τότε πάντως σίγουρα παραμένουν ανεξήγητα.Εξήγηση όχι,δεν έχω δώσει,απλώς όταν συμβαίνει κάτι περίεργο το ξεχνάω και μετά σκέφτομαι ότι ίσως ήταν της φαντασίας μου.Αλήθεια,εσύ πιστεύεις στην ψυχή;
Για τους δροσουλίτες τώρα,έχω ακούσει ότι το φαινόμενο αυτό,που αν θυμάμαι καλά συμβαίνει σε ένα κάστρο στην Κρήτη,έχει εξηγηθεί. Ο ήχος από τα σπαθιά που ακούγεται είναι από υπόγεια νερά,και οι οπτασίες που φαίνονται να πολεμούν είναι προβολές από καραβάνια που ταξιδεύουν στην έρημο της Αφρικής απέναντι,που φτάνουν στην Κρήτη μέσω της θάλασσας σαν αντανάκλαση.Αυτά με κάθε επιφύλαξη...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Crusader
Νέο Μέλος


30 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2005, 04:39:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crusader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πολύ ενδιαφέρον θέμα, να σημειώσω αν δεν σε ενοχλεί Dagon ότι με πρόλαβες. Ήταν ένα θέμα που σκεφτόμουν να αρχίσω τώρα που ανακάλυψα το esoterica, για την ακρίβεια το ξανα-ανακάλυψα κάτι σαν την Αμερική δηλαδή με τον Κολόμβο . Αρχικά σκεφτόμουν πως είναι ενδιαφέρον να ακουστούν ιστορίες ανθρώπων που έχουν ιδία εμπειρία από κάτι παράξενο. η ελευθερία και ανωνυμία ενός φόρουμ υπέθετα θα έδινε πολλές ανεξήγητες ιστορίες. κάτι τέτοιο θα έδινε ένα ισχυρό επιχείρημα στο ότι όντως υπάρχει κάτι "πραγματικό" πίσω από το γενικότερο χώρο της αναζήτησης και δεν είναι όλη αυτή η φιλολογία μία νεομυθολογία για να ξεφεύγουμε από την καθημερινότητα, ότι δηλαδή κάτι υπάρχει σε αυτό τον κόσμο πέρα από σκόνη και θάνατο και πως κάποιοι έστω και τυχαία έχουν δει πέρα από το πέπλο της Ίσιδος.

Έπειτα όμως μετά από πιο ψύχραιμη σκέψη χωρίς τους παραπάνω μελοδραματισμούς, προκύπτουν μερικά ερωτήματα. Ας δεχτούμε καταρχήν πως κανείς δεν προσπαθεί συνειδητά να παραπλανήσει δίνοντας εντελώς φανταστικές ιστορίες. Ουσιαστικά όλες οι μαρτυρίες μπαίνουν στον χώρο των υποκειμενικών εμπειριών οπότε με πρώτη ματιά δεν έχουν κάποια επιστημονική σημασία αφού δεν είναι μετρήσιμες και εφόσον δεν μπορούν να δώσουν πρακτικά αποτελέσματα εφόσον διασταυρωθούν με υλικά στοιχεία. βέβαια δεν ζούμε σε ένα ιδεατό κόσμο όπου όλα έχουν μαθηματική μορφή και γιαυτό η επιστήμη της ιστορίας έχει δεχτεί τα απομνημονεύματα ως εγκεκριμένες ιστορικές πηγές, όμως τα συγκρίνει με το γενικότερο ιστορικό πλαίσιο, άλλες μαρτυρίες και στοιχεία ανασκαφών ή άλλου τύπου ιστορικές πηγές όπως πχ κρατικά αρχεία, όχι βέβαια ότι τα τελευταία θεωρούνται εντελώς αξιόπιστα.
Στην περίπτωσή μας αυτού του τύπου τα φαινόμενα δεν δίνουν καμία υλική απόδειξη. Φωτογραφίες βίντεο για διάφορα φαινόμενα όπως ουφο, φαντάσματα, εκτός από ότι δεν μπορούν να πείσουν κανένα, σε πολλές περιπτώσεις είναι σχεδόν αποδεδειγμένα απάτη.
Η περίπτωση της ταυτόχρονης «μαρτυρίας» πολλών ενώ με την πρώτη εντύπωση δίνει σοβαρό επιχείρημα για την αξιοπιστία του φαινομένου και της μαρτυρίας μας αφήνει όμως με ερωτηματικά. Η ίδια η ομοιότητα στην περιγραφή ενός υποτιθέμενου υπερβατικού συμβάντος προσωπικά μου γεννά αντίθετες σκέψεις από το σκοπό που θέλει να δηλώσει. Πως είναι δυνατόν ένα «πραγματικά» υπερφυσικό – υπερβατικό συμβάν να γίνεται αντιληπτό με τον ίδιο τρόπο από διαφορετικούς μάρτυρες; Το να βλέπουν ή να νιώθουν όλοι το ίδιο δεν είναι μάλλον παράγοντας που δείχνει πως κάποιο ρεαλιστικό υλικό φαινόμενο κρύβεται πίσω, παρά το μυστήριο; κάποτε είχα διαβάσει πως είχαν γίνει πειράματα για το πόσο αξιόπιστες είναι η ανθρώπινες μαρτυρίες πραγματικών περιστατικών όπως ατυχημάτων και εγκλημάτων. Τα αποτελέσματα έδειξαν πως όλοι έβλεπαν ή καλύτερα έμενε στο μυαλό τους, ότι ήθελαν, διαφορετικά χρώματα αμαξιών αλλοπρόσαλλες περιγραφές υπόπτων και γενικά μία αβέβαιη σε ένα βαθμό κατάσταση. Στην περίπτωση των παράξενων φαινομένων (εφόσον δεχτούμε ότι υπάρχουν) και εμπειριών από πολλούς μάρτυρες ταυτόχρονα, δεν θα έπρεπε αυτή η χαοτική κατάσταση να είναι πολύ πιο έντονη; καθώς εκτός από τις γνωστές αισθήσεις θα έμπαιναν και άλλοι παράγοντες όπως η έμφυτη διαίσθηση του κάθε ατόμου η ενασχόλησή του με τον εσωτερισμό και το επίπεδό της άσκησής του σε αυτόν, ακόμα και η γωνία παρατήρησης του φαινομένου αν υποθέσουμε ότι έχουμε ένα φαινόμενο από άλλες διαστάσεις, θα οδηγούσε κάποιους στον να μην αντιληφθούν τίποτα έως κάτι εντελώς διαφορετικό. Παραδόξως όμως σε πολλά βιβλία οι όμοιες κοινές μαρτυρίες θεωρούνται ως το ύψιστο αποδεικτικό στοιχείο κάτι που όμως προσωπικά μου φαίνεται κραυγαλέα αντίφαση, και δείχνουν μάλλον το αντίθετο την υλικότητα του φαινομένου. Χαρακτηριστικό παράδειγμα του πως θα μπορούσε να είναι μεταφυσικά φαινόμενα είναι το πρώτο μέρος (το κομμάτι που είχε γραφεί το 80 στο υπόλοιπο γράφει ουσιαστικά για να υποστηρίξει την κοσμοθεωρία του) του βιβλίου του Μπαλάνου για την Πεντέλη όπου περιγράφει ένα απίστευτο χάος κανείς δεν ήξερε που βρισκόταν κενά μνήμης, λογικά παράδοξα, αντικρουόμενες μαρτυρίες κλπ.
Εκτός από τις ταυτόχρονες μαρτυρίες έχουμε και τις μαρτυρίες που κινούνται σε ένα συγκεκριμένο ιστορικό πλαίσιο δηλαδή παρόμοιες μαρτυρίες για κάποιου τύπου φαινόμενα σε διαφορετικό χρόνο και τόπο, όπως για παράδειγμα περιγραφές για UFO με κοινά χαρακτηριστικά από διαφορετικούς μάρτυρες σε ξεχωριστά περιστατικά. Φαντάζομαι πως για ένα σκληροπυρηνικό ψυχίατρο δεν έχουν περισσότερη αξία από τις περιγραφές για νεράιδες παλαιότερα, τις περιγραφές για το σατανά το μεσαίωνα, και για τον Πάνα στην αρχαιότητα.
Γενικά από ότι φαίνεται ακόμα και η «χαλαρή» σχετικά επιστήμη της Ιστορίας δεν μπορεί να ασχοληθεί με το παράδοξο. Είναι κάτι εντελώς έξω από το όλο σύστημα της επιστήμης. Ίσως κάποτε να ξεπεράσει ο άνθρωπος και την επιστημονική αντίληψη και να βρεθεί μία άλλη μέθοδος επεξεργασίας του κόσμου πιο ευρύτερη, όπως κάποτε προχώρησε πέρα από τον πρωτόγονο ανιμισμό και τις προλήψεις στις ηθικές - φιλοσοφικές θρησκείες στην λογική στην αρχαία Ελλάδα και στην σύγχρονη επιστημονική μεθοδολογία. Ίσως πάλι κάποτε να αποδειχθεί πως όντως η επιστήμη είναι το ανώτερο στάδιο της νόησης και όντως ο κόσμος να περιγράφεται ικανοποιητικά μόνο από αυτήν, αν και δεν είμαι σίγουρος αν πρέπει να ευχηθούμε κάτι τέτοιο.
Συγνώμη για την κατάληψη και την μακρηγορία, δυστυχώς επί της ουσίας του θέματος δεν μπορώ να συμμετάσχω, καθώς δεν μου έχει τύχει προσωπικά το παράδοξο, αν και σε ένα βαθμό το επιδίωξα. Το μόνο ίσως που μπορώ να πω είναι παλαιότερα που προσπαθούσα σχετικά έντονα να επιτύχω αστρική προβολή χωρίς να το καταφέρω ποτέ, μερικές φορές αισθανόμουν διάφορες ασυνήθιστες καταστάσεις όπως αίσθηση παράλυσης και τρέμουλο στο σώμα.

Edited by - Crusader on 29/08/2005 04:50:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2005, 09:45:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Italos, το φαινόμενο των Δροσουλιτών εμφανίζεται στο Φραγκοκάστελο της Κρήτης, ένα μέρος που βρίσκεται στη νότια πλευρά του νομού Χανίων.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morpheaus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2005, 13:45:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morpheaus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους,
Φίλε Dagon πολύ ωραίο το θέμα που άνοιξες και πολύ ενδιαφέρον
Εγώ ευτηχώς ή δυστιχώςεχω βιώση αρκετά πράγματα απο μικρή ηλικία μάλιστα κάποια βίώματα είναι σε τόσο μικρή ηλικια που καν δεν τα θυμάμαι και μου τα εχει διηγηθεί η μητέρα μου.
Και φτάνω μέχρι και πρόσφατα πριν περίπου μία εβδομάδα,
πάντα είχα μια φιλική σχέση με αυτά
Και πολή φίλη μου μου εχουν πεί και δικές τους ιστορίες τις οποίες πιστεύω οτι θα σας φανούν ενδιαφέρουσες δεν ξέρω κατα πόσο είναι αληθείς, αλλα βασίζομαι στην ηλικρίνεια των φίλων μου.
Δεν ξέρω κατα πόσο μπορεί κάποιος να πιστέψει αυτα που θα πω ή μάλλον γράψω, αλλα δεν είναι αυτός ο σκοπός μου, γράφω γιατι μου αρέσει το θέμα.

Το πρώτο περιστατικό το οποίο μου διηγίθεικε η μήτερα μου ήτανε με τον πατέρα της, δηλαδή τον παππού μου,
τον παππού μου δεν πρόλαβα να τον γνωρίσω γενήθηκέ πριν ακόμα η μάνα μου αποφασίσει να με κάνει, ήμουν πολυ μικρός και απο πάνο απο το σπίτι μας ήταν το νεκροταφείο,και με πήρε για να πάμε στο νεκροταφείο εγω δεν ήξερα τίποτα για εκείνον παρα μόνο οτι είχε πεθάνει, και απο ότι μου λέει η μήτέρα μου οταν μπήκαμε στην είσοδο του νεκροταφείου άφησα το χέρι της και πήγα στο μνήμα του παππού μου και της έδειξα που τον είχαν θάψει και έφυγα και πήγα στο μέρος οπου φυλάνε τα κόκάλα και της άνοιξα το μπαούλο απου ήταν μέσα τα κόκαλα και της είπα πάλι το ίδιο οτι ήταν ο παππούς μου.
Το περιστατικό βέβαια δεν εχει κάμία σχέση με το έρώτημα του θέματος,
απλός ήθελα να το αναφέρω.
Ενα περιστατικό, οχι όμως δικό μου, που το είχε βιώση η μητέρα μου πριν ακόμα γεννηθώ ήταν όταν πέθανε ο πατέρας της.Όταν πέθανε ο πατέρας της ήταν πολυ στεναχωρημένη και έμενε στην γιαγιά της την ίδια μέρα που τον θάψανε, όταν η μητέρα μου έπεσε για ύπνο το βράδυ είδε στον ύπνο της την περιοχή οπου ήτανε το σπίτι, και είδε τον πατέρα της και την ρώτησε γιατί ήταν στεναχωρημένη και γιατί έκλαιγε και εκείνη του απάντησε οτι ήταν έτσι γιατι έφυγε και την άφησε μόνη της, και εκείνος της απάντησε πως αν θελει μπορει να τον ακολουθείσει αν και δεν πιστευε απο οτι της είπε οτι μπορεί ακόμα να την ακολουθήσει, και ξεκίνησαν να ανεβαίνουν τον δρόμο οπου ήταν το σπίτι της γιαγιάς της. Στο τέλος του δρόμου υπήρχε ενα τεράστιο συρματόπλεγμα και το τοπίο άλλαζε τελείως γινότανε ενα πάρα πολύ όμορφο τοπίο με πολύ ωραία χρώματα (δεν ξέρω αν έχει κάποια σημασία αλλα η μητέρα μου ήταν και είναι αρκετα θρησκευόμενη), απο τον φράχτη ο πατέρας της πέρασε σαν να μην υπήρχε και γυρισε και της είπαι πως αν μπορέσει να περάσει τον φράχτη θα μπορέσει να τον ακολούθήσει, η μητέρα μου προσπαθουσε αλλα τίποτα οσο σκαρφάλωνε τόσο ποιο ψηλός ήταν ο φράχτης,Ταυτόχρονα η γιαγιά της η μάνα της και τουλάχιστον αλλα πέντε άτομα προσπαθούσαν να την ξυπνήσουν και δεν ξύπναγε ούτε με χαστούκια και απο ότι τις είπαν προσπαθούσαν να την ξυπνήσουν πάνω απο μίσή ώρα.

Αυτό ήταν το βίωμα της μητέρας μου κάποια στιγμη επειδή τόρα δεν έχω αρκετό χρόνο θα αναφερθώ και στα δικά μου βιώματα τα οποία δεν ανερχονται στην κατηγιρία ονείρων.
Ευχαριστώ και συγνώμη αν έγινα κουραστικός

Το παρελθόν είναι δάσκαλος του παρόντοσ και οδηγός του μέλοντοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2005, 13:55:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για τους δροσουλίτες τώρα,έχω ακούσει ότι το φαινόμενο αυτό,που αν θυμάμαι καλά συμβαίνει σε ένα κάστρο στην Κρήτη,έχει εξηγηθεί. Ο ήχος από τα σπαθιά που ακούγεται είναι από υπόγεια νερά,και οι οπτασίες που φαίνονται να πολεμούν είναι προβολές από καραβάνια που ταξιδεύουν στην έρημο της Αφρικής απέναντι,που φτάνουν στην Κρήτη μέσω της θάλασσας σαν αντανάκλαση.Αυτά με κάθε επιφύλαξη...

ΦΙΛΕ ΙΤΑΛΟΣ

Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΥ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΔΡΟΣΟΥΛΙΤΕΣ ΔΟΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΝ
Dying_Incubus, ΣΗΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΠΑΡΧΙΑ ΣΦΑΚΙΩΝ.

quote:
Italos, το φαινόμενο των Δροσουλιτών εμφανίζεται στο Φραγκοκάστελο της Κρήτης, ένα μέρος που βρίσκεται στη νότια πλευρά του νομού Χανίων.


ΤΩΡΑ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΔΩΘΕΙ ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙΣ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΠΑΡΕΘΕΣΕΣ ΕΧΕΙ ΚΑΡΑΡΙΦΘΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΤΟΥ 60 ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΠΛΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ:

ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΣΙΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΕΠΟΧΗ (ΑΝΟΙΞΗ)
ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΑΝΑΤΙΛΕΙ Ο ΗΛΙΟΣ
ΜΟΛΙΣ ΑΝΑΤΙΛΕΙ ΕΞΑΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ
ΔΕΝ ΕΥΣΤΑΘΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΑΝΤΑΝΑΚΛΑΣΕΙΣ ΔΙΟΤΙ ΦΟΡΑΝ ΣΙΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΣΤΟΛΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΧΑΙΕΣ.

ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΣΙΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΚΛΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ
ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΤΡΑΤΙΩΤΕΣ ΣΑΝ ΟΠΤΑΣΙΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΦΟΡΑΝΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΤΟΛΕΣ ΜΙΑΣ ΣΙΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΤΟΥ ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΙΝΟΥ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΟΣ , ΕΠΙΣΗΣ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΤΑ ΒΗΜΑΤΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΟΙ ΚΡΟΤΟΙ ΑΠΟ ΤΑ ΣΠΑΘΙΑ ΤΟΥΣ.

ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ , ΑΛΛΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ;

ΚΑΛΟ ΛΟΙΠΟΝ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΕΡΕΥΝΙΣΟΥΝ ΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΡΑΧΥΚΥΚΛΟΜΑ ΥΛΗΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙ ΥΛΗΣ . ΜΕΤΡΗΣΟΥΝ ΤΙΣ ΚΛΙΜΑΤΟΛΟΓΗΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΠΟΥ ΕΥΝΟΟΥΝ ΤΟ ΠΡΩΔΟΜΑ ΤΗΣ ΑΝΤΙ ΥΛΗΣ , ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΞΗΓΗΣΟΥΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΗΚΑ ΕΠΕΙΤΑ.

ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΦΑΝΕΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΠΟΤΥΠΩΘΕΙ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙ ΥΛΗ ΜΙΑ ΣΙΚΓΕΚΡΙΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΙ ΥΠΟ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΙΔΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΔΥΝΑΤΕ ΝΑ ΦΑΝΕΡΩΘΕΙ!!!!!!

`
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2005, 16:11:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πίστεψέ με, αντιύλη στην Κρήτη δεν υπάρχει. Θα ακούγαμε την έκρηξη
Ίσως κάποια μεμονωμένα άτομα, αλλά και πάλι θα γινόταν στιγμιαία ένωση με την ύλη παράγωντας ενέργεια. Σίγουρα πάντως δεν θα σχημάτιζαν μορφές, ούτε θα εμφανιζόντουσαν κάθε χρόνο.
Είναι φοβερό το πως οι επιστημονικές έννοιες (κυρίως τελευταίας εσοδείας), χρησιμοποιούνται εντελώς αυθαίρετα και άστοχα για να στηρίξουν παραμύθια επιστημονικής φαντασίας.
Αλλά όχι... φταίνε οι επιστήμονες που δεν προσπαθούν να εξηγήσουν το ... βραχικύκλωμα αντιύλης.

Edited by - velial on 29/08/2005 16:46:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2005, 17:03:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητε velial
δεν προσπαθησα να εξηγησω το φαινομενο επιστημινικα, γιατι δεν εχω τα πτυχια να το κανω.

αυτοι που τα εχουν γιατι δεν το κανουν;;


το τι υπαρχει και τι δεν υπαρχει στην κρητη το εχει κρινει η ιστορια και συνεχιζει να το κρινει η βιωματικη εμπηρεια....

το μονο σιγουρο παντως που δεν υπαρχει ειναι η ειρωνια.-

`
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2005, 17:43:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΦΑΝΕΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΠΟΤΥΠΩΘΕΙ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙ ΥΛΗ ΜΙΑ ΣΙΚΓΕΚΡΙΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΙ ΥΠΟ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΙΔΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΔΥΝΑΤΕ ΝΑ ΦΑΝΕΡΩΘΕΙ!!!!!!

Δηλαδή αν δεν είναι αυτό μια (άστοχη) προσπάθεια να εξηγήσεις ""επιστημονικά"" το φαινόμενο, πες μου τι είναι. Η ειρωνία είναι το λιγότερο που μπορεί να εισπράξεις όταν χρησιμοποιείς αυθαίρετα όρους που δεν καταννοείς.
Και δηλαδή τι νομίζεις, η επιστήμη δεν έχει σοβαρότερες δουλειές να κάνει? Ξέρεις πόσες και πόσες παρόμοιες καταστάσεις έχει εξηγήσει? Αν ήταν να ασχολήτε με την κάθε λαική παράδοση που υπάρχει στον πλανήτη, θα έπρεπε όλοι οι επιστημονες της ανθρωπότητας να κυνηγούν ... φαντάσματα!
Και στην τελική, αν οντως κάθε χρόνο βλέπεις φαντάσματα στο Φραγκοκάστελο, πάρε τον Χαρδαβέλλα και παραφυλάξτε να τα γράψετε στην κάμερα. Αλλο που δεν θελει και αυτός... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2005, 20:42:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα σας παρακαλέσω να κατέβουν λίγο οι τόνοι.

Όσον αφορά την υπόθεση με το άλλο χωριό της Κρήτης με τους "δαιμονισμένους", από εμένα φίλε rizitis έχεις το ελεύθερο να επεκταθείς κι ας μην είναι προσωπική σου βιωματική εμπειρία. Το θέμα δεν είναι τόσο περισορισμένο. Ο τρόπος που μία ομάδα ανθρώπων αντιμετωπίζει κάτι, ερμηνεύοντάς το ως μεταφυσικό νομίζω ότι ανοίκει μέσα στα ευρύτερα πλαίσια της συζήτησης που κάνουμε.
Πριν πεις όμως οτιδήποτε, και επειδή ήδη έγινε λόγος για τους δροσουλίτες, θα τοποθετηθώ πάνω σε αυτό.
Απλά θα πω ότι υπάρχουν κάποιες αρχές που διέπουν την ψυχολογία ενός πλήθους. Έτσι μπορεί κάποιος ξαφνικά να δει την Παναγία να σχηματίζεται από την υγρασία σε ένα τζάμι και μετά από λίγο ένα ολόκληρο χωριό να βλέπει την Παναγία!
Ας μην ξεχνάμε ότι παράγοντα αποτελεί και το τρίπτυχο βιωτικό επίπεδο-ύπαιθρος-δεισιδαιμονία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2005, 21:00:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΕ DAGON ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΜΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ

ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ !

ΑΓΑΠΗΤΕ velial Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ ΣΕ ΟΣΑ ΛΕΣ

ΒΡΙΣΚΕΤΕ ΣΕ ΣΥΟ ΛΕΞΕΙΣ ΣΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ

ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΓΕΛΑΚΙ.-

`
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Perdido
Νέο Μέλος

Greece
22 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2005, 23:19:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Perdido  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το πιο πρόσφατο περιστατικό που θυμάμαι,είναι να δω ένα όνειρο και μετά απο λίγο καιρό ό,τι είχα δει να γίνει πραγματικότητα. Κάποια πράγματα πήραν περίεργη τροπή (δε θέλω να αναφερθώ σε λεπτομέρειες) και μάλιστα βρέθηκα να συζητάω με κάποια άτομα ακριβώς όπως στο όνειρο. Δεν θυμάμαι αν τα ρούχα και ο τόπος ήταν τα ίδια με το όνειρο, αλλα τα λεγούμενα ήταν... Σύμπτωση? Δεν ξέρω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy