ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΠΟΙΑ Η ΠΟΡΕΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Helenaki
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
90 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2005, 15:00:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helenaki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ψυχή θα πρέπει να περάσει από κάποιες φασεις , καποια στάδια ζωής προκειμένου να εξελιχθεί και να γυρίσει πάλι πίσω στον δημιουργό της. Γι' αυτό κάποιοι άνθρωποι έχουν πιο αναπτυγμένα ένστικτα και μπορούν να δέχονται μηνύματα απο τον Θεό ή άλλες δυνάμεις. Ότι η ψυχή τους είναι πιο κοντά στον τελικό της προορισμό.
Δεν ξέρω αν κάτι τέτοιο το έχετε ξανακούσει αλλά εγώ το άκουσα πρόσφατα και θα ηθελα να μου πειτε την δικη σας αποψη.

Η μεγαλύτερή μας έκπληξη είναι ο ίδιος μας ο εαυτός...

Bizarre
Μέλος 2ης Βαθμίδας


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2005, 15:02:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bizarre  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ακούσαμε! Δες το post «Μετά τον θάνατο τι» ή κάπως έτσι!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deghar Adhark
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Fiji
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2005, 18:18:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deghar Adhark  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ναι λογικα καπως ετσι πηγαινει.
ομως ολα αυτα ειναι αοριστα.η ψυχη δεν εχει υλη.δεν μπορουμε να ξερουμε ποτε σιγουρα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2005, 09:42:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιός είναι σίγουρος ή σίγουρη γιά την ακριβή πορεία;

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Φοράω τα διάφανα...
Ξανθά λυτά μαλλιά μου!
Στη μοναξιά του δειλινού,
δώστε άρωμα βυθού.
Αστέρι,φως και άναμμα φεγγάρι βασιλιά μου!
Θαρρώ πως είμαι αλλουνού
αθάνατου θνητού...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vibrant
Νέο Μέλος


41 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2005, 13:37:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vibrant  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ! Νομίζω αυτό που λές Helenaki είναι απόλυτα σωστό! Έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι, ο σκοπός του κάθε ανθρώπου στη γή είναι ακριβώς αυτός, να επιστρέψει στο δημιουργό της. Αυτό γίνεται ουσιαστικά στη γή, δηλαδή άν δέν αισθανθεί κάποιος κοντά στο Θεό όσο είναι στη γή πρίν πεθάνει, δύσκολα θα επιστρέψει σ'αυτόν.
Όπως το βλέπω, έχουμε όλοι μας μιά ανθρώπινη ψυχή όταν γεννιόμαστε, ο καθένας σε διαφορετικό στάδιο (λόγω προγόνων, προηγούμενης ζωής και γονιών). Σάν άνθρωποι στη γή εκτός απ'τη ψυχή μας, η ύπαρξή μας συνοδεύεται και από χαμηλότερες δυνάμεις, τις υλικές, φυτικές, ζωικές και ανθρώπινες, οι οποίες γεμίζουν την ύπαρξή μας.
Νομίζω η εξέλιξη αυτή της ψυχής που λές είναι να γεμίσει η ψυχή την ύπαρξή μας, αντί των κατώτερων αυτών δυνάμεων που τη γεμίζουν τώρα, και να γίνει η ανθρώπινη ψυχή μας κυρίαρχος της ύπαρξής μας, και όχι οι δυνάμεις αυτές. Επειδή η ψυχή έχει το σύνδεσμο με το Θεό και μπορεί να την καθοδηγήσει, όποιος έχει στην ύπαρξή του "μεγαλύτερο ποσοστό" ψυχής αντί χαμηλότερων δυνάμεων, εννοείται νοιώθει τη Δύναμη του Θεού πολύ περισσότερο. Πολλοί άνθρωποι που δέν αισθάνονται καθόλου το Θεό είναι επειδή οι κατώτερες δυνάμεις "πνίγουν" την ανθρώπινη ψυχή και δέν την αφήνουν ν'αναπνεύσει ώστε να την αισθανθούν - χωρίς να το αντιλαμβάνονται βέβαια.
Πάντως αυτή είναι η ουσία της επαφής για την οποία μιλάω στο θέμα "Επαφή με τη Δύναμη της Ζωής" . Αυτή η Δύναμη (ο Θεός) αποκαθιστά από μόνη της (σιγά-σιγά) τις ισορροπίες - μέσα απ'τις αυθόρμητες εμπειρίες που βιώνει όποιος λάβει την επαφή - , δρώντας πάνω στη ψυχή μας και εξελίσσοντάς την ώστε να γεμίσει την ύπαρξή μας, και να βάλει τις κατώτερες δυνάμεις στη θέση τους. Έτσι είναι μιά διαδικασία επιστροφής στο Θεό, και μιά διαδικασία που φέρνει όποιον λάβει την επαφή πιό κοντά στο Θεό στη ζωή του στη γή, αναπτύσσοντας το ένστικτό του όπως λές ώστε να δέχεται συνεχώς μυνήματα απ'το Θεό - καθοδήγηση.
Χαιρετώ και πάλι!

Edited by - vibrant on 03/09/2005 13:41:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sara11
Νέο Μέλος


44 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2005, 01:04:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sara11  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η δική μου κατανόηση είναι ότι η ψυχή κατεβαίνει στη γη για να μεταστοιχειώσει λάθος κατανοήσεις της. Ένα χονδροειδές παράδειγμα είναι ότι μια ψυχή μπορεί να κατέβει στη γη για να μεταστοιχειώσει την πεποίθησή της ότι δικαιούται να κλέβει. Αυτές οι λάθος κατανοήσεις είναι και οι σύνδεσμοί της με το αρνητικό ή το κακό.
Και αυτές είναι που την εμποδίζουν να εισέλθει στον "οίκο του πατρός" ή στη "νιρβάνα" ή όπως θέλετε πέστε το.
Έχω την υποψία ότι τα προβλήματα του εγώ δεν είναι ακριβώς τα προβλήματα της ψυχής, αλλά ότι μπορούν να χρησιμεύσουν σαν πόρτες για να φτάσουμε μέχρι εκεί.
Και στην ουσία αυτό που θέλει είναι η ελευθερία να μπορεί να "αφεθεί στη ροή" όπως λένε πολλοί δάσκαλοι ή να ενώσει την καρδιά και την βούληση της με αυτή του Υπέρτατου Όντος για να βιώσει την απόλυτη ελευθερία από την αρνητικότητα. Η "επιστροφή στον Θεό" όπως λέει και ο φίλος vibrant.
Κι αυτή η ζωή θα σε αναγκάσει να επιλέξεις και να επιλέξεις ξανά και από αυτές τις επιλογές θα εξαρτηθεί το αν θα απαλλαγείς ή θα προσθέσεις κι άλλες λανθασμένες αντιλήψεις στην ψυχή.
Η ψυχή μας φωνάζει και προσπαθεί να μας κάνει να την ακούσουμε, γιατί θέλει από εμάς πολύ συγκεκριμένα πράγματα - διαφορετικά για τον καθένα μας. Κι όλο αυτό το ταξίδι αναζήτησης που πολλοί από εμας κάνουμε είναι για να μπορέσουμε να αποταυτίσουμε την επίγνωσή μας από το εγώ και να αντιληφθούμε τι πραγματικά θέλει από μας η ψυχή μας και η Ύπαρξη.
Τουλάχιστον εγώ έτσι κατάλαβα μέχρι τώρα.
ΚαληνύχταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Helenaki
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
90 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2005, 14:27:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helenaki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις απαντήσεις σας.
Vibrant , με κάλυψες άπόλυτα σε ό,τι είπες.
εκτός απ'τη ψυχή μας, η ύπαρξή μας συνοδεύεται και από χαμηλότερες δυνάμεις, τις υλικές, φυτικές, ζωικές και ανθρώπινες, οι οποίες γεμίζουν την ύπαρξή μας
Ανάλογα δηλ. τον συνδυασμό που κάνουμε (του καλού και του κακού) με αυτές τις δυνάμεις επηρρεάζεται η ψυχοσύνθεσή μας και ο τρόπος επικοινωνίας μας με τον Θεό.
Sara11 δεν κατάλαβα τι εννοεις λέγοντας ότι : Η δική μου κατανόηση είναι ότι η ψυχή κατεβαίνει στη γη για να μεταστοιχειώσει λάθος κατανοήσεις της. Συμφωνείς δηλ με τον vibrant?

"Η μεγαλύτερή μας έκπληξη είναι ο ίδιος μας ο εαυτός..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vibrant
Νέο Μέλος


41 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2005, 01:20:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vibrant  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακριβώς Helenaki! Μόνο που το συνδυασμό των δυνάμεων μέσα μας δέν μπορούμε τόσο εύκολα να τον φέρουμε σε ισορροπία, καθώς ο πραγματικός μας εαυτός, η ανθρώπινη ψυχή, ασφυκτιά από την πίεσή τους. Έτσι μόνο άμεση βοήθεια απ'το Θεό μπορεί να αποκαταστήσει αυτή την ισορροπία δραστικά. Όταν αποκατασταθεί η ισορροπία, τότε η Ψυχή μας είναι κυρίαρχος πάνω σ'άυτές τις δυνάμεις και μπορεί να τις χρησιμοποιήσει σωστά,ώς εργαλεία γιά την διαβίωση σ'αυτό τον κόσμο, αντί να συμβαίνει το αντίθετο - δηλαδή οι δυνάμεις αυτές να χρησιμοποιούν το σώμα μας ώς εργαλείο γιά να κάνουν ό,τι τους κατέβει!. Οπότε μόνο τότε μπορούμε να πούμε ότι είμαστε ο πραγματικός εαυτός μας, μόνο τότε θα μπορέσει να εκφραστεί η πραγματική μας φύση μέσα απ'το αιώνιο κομμάτι μας - την Ψυχή μας - και όχι μέσα απ'το θνητό - τις χαμηλότερες δυνάμεις. Έτσι ό,τι βιώνουμε όταν είμαστε σ'αυτή τη κατάσταση συνειδητότητας το βιώνει και η Ψυχή μας, και όταν πεθάνουμε ό,τι βιώσαμε το παίρνουμε μαζί μας, δέν το αφήνουμε πίσω - αυτό είναι και το πραγματικό νόημα της Ανάστασης. Χαιρετώ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2005, 19:24:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
και να βάλει τις κατώτερες δυνάμεις στη θέση τους.


Ποια ειναι η θεση των Κατωτερων Δυναμεων;

quote:
Κι αυτή η ζωή θα σε αναγκάσει να επιλέξεις και να επιλέξεις ξανά και από αυτές τις επιλογές θα εξαρτηθεί το αν θα απαλλαγείς ή θα προσθέσεις κι άλλες λανθασμένες αντιλήψεις στην ψυχή


Sara11 η Ψυχη αντιλαμβανεται και πως;

quote:
Υπέρτατου Όντος για να βιώσει την απόλυτη ελευθερία από την αρνητικότητα


Θα ηθελες να μου πεις τι Βιωνεις/Θεωρεις ως Υπερτατο Ον;

quote:
Η δική μου κατανόηση είναι ότι η ψυχή κατεβαίνει στη γη για να μεταστοιχειώσει λάθος κατανοήσεις της.


Που ηταν η Ψυχη πριν Κατεβει στην γη;
Tι θεωρεις Ψυχη;Ειναι προσωπικη;

quote:
Έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι, ο σκοπός του κάθε ανθρώπου στη γή είναι ακριβώς αυτός, να επιστρέψει στο δημιουργό της.


Vibrant μα γιατι η ψυχη εφυγε απο τον Θεο;
Προσωπικα θεωρω κομματακι ηλιθιο να φυγω απο την κατασταση Θεωσης μονο και μονο για να ξαναγυρισω σε αυτην μεσα απο τα βασανα που περιγραφετε.Και αν ειναι ετσι για Πιο λογο να το κανω αυτο;

quote:
Έτσι μόνο άμεση βοήθεια απ'το Θεό μπορεί να αποκαταστήσει αυτή την ισορροπία δραστικά.


Πως μπορει καποιος να ζητησει Αμεση βοηθεια απο τον θεο;Δηλαδη με ποιον τροπο;

Ryche..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allisfulloflove
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2005, 23:06:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allisfulloflove  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΟΙΑ Η ΠΟΡΕΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ?

Ίσως χρειαστεί να πεθάνουμε για να το κατανοήσουμε. Και όλα όσα και να λέμε απλά είναι λόγια στον άνεμο.

Ίσως αν πεθαίνουμε κάθε στιγμή για τα πάντα, καθαρίσουμε τόσο εσωτερικά ώστε να πλησιάσουμε αρκετά κοντά σε αυτό.

Ποιά η πορεία της ψυχής? Είναι μια ερώτηση προς την κάθε ύπαρξη.
Ας αναρωτηθούμε όποτε μπορέσουμε και αν έχουμε διάθεση προχωρούμε.

Το ποσο θα προχωρήσουμε και που θα φτάσουμε εξαρτάται απο την προσωπική μας βαβέλ στο χρόνο.

H Bαβέλ στο χρόνο εστι: Τι έχουμε προσφέρει, τι έχουμε επιτύχει σε επίπεδο ψυχής, τι περιλαμβάνει το συνειδητό και το ασυνείδητο μας, όλα αυτά.
Σαν να βγάζουμε το "Ζ" της ημέρας και να απολογούμαστε στον εαυτό μας την αλήθεια κάθε στιγμή. Και ποιά είναι η αλήθεια??
Αλήθεια σας λέω, βρίσκεται παντού.
Testament


If you cannot change the world,change yourself.
Yes,if you cannot change the world,change yourself.
But...if you cannot change yourself,then change the worldΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sara11
Νέο Μέλος


44 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2005, 00:31:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sara11  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Ryche αυτό που έχω καταλάβει εγώ είναι ότι η Ψυχή αντιλαμβάνεται, και ότι εμείς είμαστε μια προβολή της στην ύλη, την οποία οι Ανατολίτες ονομάζουν και Μάγια δηλαδή ψευδαίσθηση. Αυτό τώρα πια έχει αρχίσει να συγκλίνει με τις θεωρίες της φυσικής. Δηλαδή με το ότι έχουν ανακαλύψει τα υποατομικά σωματίδια τα οποία από ύλη ξαφνικά γίνονται ενέργεια και εμφανίζονται και εξαφανίζονται, και η εξήγηση που έχουν δόσει κάποιοι γι' αυτό είναι ότι ταξιδεύουν στο χρόνο. Επίσης απ' ότι έχω διαβάσει και δεν έχω διαβάσει και πάρα πολλά, υπάρχει και η θεωρία των χορδών, καθώς και των ολογραμμάτων. Κι ακόμα θεωρούν ότι κι άλλες διαστάσεις πέρα από την δική μας έχουν ξετυλιχτεί με το Μπιγκ Μπανγκ.
Τέλος έχουν βρει ότι το πως θα συμπεριφερθούν τα υποατομικά σωματίδια έχει να κάνει με το τι περιμένουν από αυτά αυτοί που διεξάγουν το πείραμα. Ενδιαφέρον, έτσι δεν είναι;
Αυτό που εγώ έχω βιώσει - καταλάβει, είναι ότι η ψυχή είναι αυτό που εκπορεύει, αλλά κι αυτή με τη σειρά της δεν είναι παρά μια γιρλάντα με λουλούδια, όπως λένε οι ανατολίτες. Κάθε ενσάρκωση κι ένα λουλούδι, κι η κλωστή το πνεύμα.
Άλλοι μπορέί να λένε ψυχή και να εννοούν αυτό που εγώ λέω Πνεύμα. Ο λόγος για μένα που κατεβαίνει η ψυχή, είναι ότι κάπου έκανε ένα λάθος και συνδέθηκε με το αρνητικό, και γι' αυτό της δόθηκε η ευκαιρία να έρχεται και να ξαναέρχεται στη γη μέχρι να μπορέσει να καθαρθεί και να γίνει το ον που ήταν πριν την πτώση της. Μπαίνει δηλαδή στον τροχό του Ντάρμα.
Ακόμα πιστεύω ότι όπως λέει και ο Καστανέτα, γι' αυτό το υλικό επίπεδο η αλήθεια είναι ένα ζεύγος αντιθέτων, δηλαδή ότι ισχύει το ότι κάναμε λάθος και βρεθήκαμε εδώ, αλλά επίσης και το ότι δεν υπήρξε κανένα λάθος γιατί αυτό που κάναμε ήταν μέρος κάποιου γενικότερου σχεδίου.
Όσο για το τι είναι το Υπέρτατο Ον, όταν το καταλάβω θα φωτιστώ και με χαρά θα σας το ανακοινώσω σε όλα τα Φόρουμ - εντάξει μην βαράτε, πλάκα κάνω.
Για μένα το Υπέρτατο Ον είναι η Ενότητα, μια ενότητα που έχει Αγάπη, Βούληση και Νόηση. Αλλά το αν αυτό που αισθάνομαι εγώ, και όλοι οι υπόλοιποι "φυλακισμένοι του πλανήτοι" όπως τους λέει η Μπέιλι, είναι το Υπέρτατο Ον, ο Δημιουργός των Συμπάντων, η κάποια πιο μικρή οντότητα επιφορτισμένη με την φροντίδα μας, αυτό το αγνοώ παντελώς. Είμαστε κάτι μικρά πλασματάκια σε ένα μικρό πλάνητη στην άκρη του Γαλαξία, νομίζω ότι είναι λίγο χαζό να νομίζουμε ότι μπορούμε να τα κατονήσουμε όλα. Συνήθως κάνουμε λάθος, και για μένα τα σημεία που όλες οι θεωρίες περί Υπέρτατου Όντος συμφωνούν μεταξύ τους ίσως να είναι αυτά που κάτι έχουν να πουν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2005, 01:45:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eυχαριστω για την απαντηση Shara11

quote:
Ανατολίτες ονομάζουν και Μάγια δηλαδή ψευδαίσθηση

Οι Ανατολιτες ονομαζουν την Μαγια και Τεχνη.Αντικατεστησε την λεξη ψευδαισθηση με την Τεχνη και ολη αυτη η Θεωρια αποκτα ενα καινουργιο και σαφως πιο ουσιαστικο Νοημα.

quote:
Ο λόγος για μένα που κατεβαίνει η ψυχή, είναι ότι κάπου έκανε ένα λάθος και συνδέθηκε με το αρνητικό, και γι' αυτό της δόθηκε η ευκαιρία να έρχεται και να ξαναέρχεται στη γη μέχρι να μπορέσει να καθαρθεί και να γίνει το ον που ήταν πριν την πτώση της.

Απο "που" κατεβαινει η Ψυχη;
Aν καταλαβα σωστα εχεις κανει μια ενωση Ιουδαικης αντιληψης περι Πτωσεως με την Ινδουιστικη Μετεμψυχωση.Καλο το βρισκω αυτο,αλλα πες μου ποια ηταν η αιτια της πτωσης;
Kαι τι ειδους Ον ηταν πριν απο την Πτωση της;

Eπισης θα ηθελα να μου πεις πως γινεται αφου θεωρεις οτι η Ψυχη διεπραξε κατι Αρνητικο να συμφωνεις με την αποψη:

quote:
Ακόμα πιστεύω ότι όπως λέει και ο Καστανέτα, γι' αυτό το υλικό επίπεδο η αλήθεια είναι ένα ζεύγος αντιθέτων, δηλαδή ότι ισχύει το ότι κάναμε λάθος και βρεθήκαμε εδώ, αλλά επίσης και το ότι δεν υπήρξε κανένα λάθος γιατί αυτό που κάναμε ήταν μέρος κάποιου γενικότερου σχεδίου.

αφου δεχεσαι ως απαραιτητη Αρχη τα ζευγη αντιθετων για την λειτουργια του Συμπαντος πως Θεωρεις οτι Ειναι δυνατον να επικρατησει Το Ενα Εναντια στο Αλλο;To θετικο πανω στο αρνητικο;

quote:
Για μένα το Υπέρτατο Ον είναι η Ενότητα, μια ενότητα που έχει Αγάπη, Βούληση και Νόηση

Αφου ειναι Ενοτητα κατι πρεπει να Ενωνει.Να ενωνει Αντιθετα.Οχι μονο Αγαπη,Βουληση και Νοηση,αλλα επισης Μισος,Αγνοια,Κακο κτλ.

Μου φαινεται οτι εισαι κομματακι μπερδεμενη.

Ryche
Γεννημενος σε εναν Μεταχριστιανικο Βουδιστικο Κοσμο
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vibrant
Νέο Μέλος


41 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2005, 03:04:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vibrant  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Ryche, είναι πράγματι αδύνατον να φθάσει κανείς σε μιά αντίληψη των πραγμάτων χρησιμοποιώντας το μυαλό. Γιατί το μυαλό έτσι λειτουργεί, και βιολογικά άν το δείς δέν μπορεί να κάνει αλλιώς: κατηγοριοποιεί πληροφορίες, χωρίζει, τεμαχίζει τα όσα παρατηρεί (τα οποία είναι ελάχιστο ποσοστό των ορατών πραγμάτων), τα αποθηκεύει, τα συνδυάζει κάπως και τα συγκρίνει με ότι (σχεδόν) έχει αποθηκεύσει. Έτσι ό,τι δέν έχει δεί δέν μπορεί να το αντιληφθεί. Ακόμα και η φαντασία είναι ένα "μίξερ" των προυπαρχόντων δεδομένων σε παραλλαγές. Πού θέλω να καταλήξω: δέν μπορεί το μυαλό να χωρέσει τη Δημιουργία. Εδώ δέ μπορεί να χωρέσει ολόκληρο τομέα μιάς επιστήμης καλά-καλά. Όμως είναι εξαιρετικά δύσκολο για το μυαλό να το παραδεχθεί αυτό, γιατί έτσι αυτο-ακυρώνεται, αποδυναμώνεται, και χάνει αυτή την παντοδυναμία του "εγώ" του που λές και'σύ Ryche. Ειδικά άν αντιλαμβάνεται ότι δέν υπάρχει κάτι άλλο πέρα απ'αυτό. Άν δέν αντιλαμβάνεται την Ψυχή που υπάρχει στο σώμα του ιδιοκτήτη του.
Η αλήθεια είναι ότι είναι δυνατόν όταν βιώνει κάποιος μιά πνευματική εμπειρία ψυχικά, μπορεί το μυαλό να είναι σιωπηλός παρατηρητής των ανεξήγητων με τη λογική του φαινομένων, και να δεχθεί την ύπαρξη της Ψυχής. Γι'αυτό και'γώ μιλάω για την ύπαρξη της Ψυχής και είμαι σίγουρος γι'αυτήν. Όχι επειδή έχω λογική ή Φυσικομαθηματική απόδειξη (και δέν την χρειάζομαι) αλλά επειδή την έχω βιώσει.
Μόνο έτσι μπορεί κάποιος να αντιληφθεί κάποιες αλήθειες, μέσα απ'την ψυχή του, η οποία ξέρει τα πάντα, όταν βιώσει κάποιες εμπειρίες που παρακολουθεί το μυαλό. Άν ρωτήσεις "γιατί είναι έτσι αυτό" και το μυαλό σου δέν το έχει αγγίξει η ψυχή σου, δέν θα λάβεις απάντηση μέχρι να το ερευνήσεις λογικά και αποδεικτικά (πράγμα αδύνατο για το Θεό). Άν ρωτήσεις την ψυχή σου, και η ψυχή σου έχει αγγίξει το μυαλό σου, τότε δέν προλαβαίνεις να αναρρωτηθείς "γιατί αυτό είναι έτσι;" και σού'χει δωθεί αμέσως η αντίληψη της απάντησης.
Αυτό γίνεται με την αφύπνιση της ψυχής ώστε να αγγίξει σιγά-σιγά όλη την ύπαρξή μας (τη γήινη) και να την καθοδηγήγησει, να είναι εκείνη το "καύσιμό" της. Για να συμβεί αυτό πρέπει κάποιος είτε να λάβει απρόσμενη φώτιση ή να του μεταδοθεί απο κάποιον η Επαφή με τη Δύναμη της Ζωής, ή μάλλον να του αφυπνιστεί.
Έτσι όταν γίνει αυτό μπορεί να αντιληφθεί και όχι να αποδείξει στους άλλους, αλλά μόνο στον εαυτό του, την αλήθεια για πολλά πράγματα και να αντιλαμβάνεται την Ψυχή του και το Θεό. Έτσι εγώ αντιλαμβάνομαι ότι ο Θεός είναι κάτι παντού, που με δημιούργησε και έτσι είναι και μέσα μου (οπότε ψάχνοντάς τον αλλού είναι σάν να κυνηγάς τη σκιά σου). Ο θεός είναι αόριστος (δέν ορίζεται), μόνο όταν το αποφασίσει ο ίδιος να σου προσφέρει Αλήθεια, μόνο τότε την λαμβάνεις. Και τό'χω βιώσει ότι ο Θεός μπορεί να δημιουργήσει τα πάντα και να κάνει τα αδύνατα δυνατά.
Όμως όταν λέω να επιστρέψουμε στο Θεό δέν μιλάω με τις περιορισμένες νοητικές παραμέτρους του χωροχρόνου. Το μυαλό φαντάζεται ότι όταν λέμε επιστρέφω στο Θεό εννοούμε να πάρω το δρόμο προς τα πάνω, στο τρίτο φανάρι δεξιά και φτάσαμε. Επιστροφή στο Θεό πρέπει να γίνει όσο είμαστε στη γή. Σημαίνει ακριβώς αυτό για το οποίο συζητάμε, να τον αισθανθείς ξανά όπως τον αισθανόταν η ψυχή σου πρίν μπεί σ'αυτό το σώμα. Πού ήταν πρίν? Δέν περιγράφεται με λόγια, καθώς αυτά απλά θα εξάψουν τη φαντασία μας.
Όμως η ύπαρξή μας εδώ είναι συγκεκριμένη. Δέν είναι μόνο η ψυχή μας, αλλά καί οι κατώτερες δυνάμεις. Είναι το υλικό μας σώμα σάν ένα σπίτι με κατοίκους τις κατώτερες δυνάμεις και την ψυχή μας. Σκοπός είναι να γίνει "αρχηγός" η ψυχή και οι δυνάμεις υπηρέτες της σ'αυτό το σπίτι. Αυτή είναι η θέση των κατώτερων δυνάμεων: εργαλεία για την ανθρώπινη ψυχή. Αντίθετα το πιό συχνό είναι η ύπαρξή μας να είναι εργαλείο των κατώτερων δυνάμεων. Ακούγεται απλό άλλα είναι Αλήθεια.
Έτσι καταλήγω ότι δέν μπορείς να πείς ούτε από πού έρχεται η ψυχή ούτε τίποτα απ'όλα αυτά άν δέν τα έχεις βιώσει σάν αλήθειες. Ήρθαν άνα τους αιώνες διδασκαλίες, θεωρίες και οδηγίες. Όμως καθώς όλα απέτυχαν σε γενικό βαθμό, ο Θεός έστειλε άμεση δραστική βοήθεια. Απλά στην εποχή του σκεπτικισμού (σχεδόν πάντα δίκαιου) δέν έχει μαθευτεί μαζικά. Ήρθε μιά εμπειρία που δέν χρειάζεται θεωρίες και αποκαλύπτει από μόνη της και αποδεικνύει την Αλήθεια. Ενώνει όλους ανθρώπους και όλες τις θρησκείες, καθώς όλοι είμαστε ένα σύνολο και όχι τόσο ξεχωριστοί όσο νομίζουμε, και είναι διαθέσιμη σε όλους. Μακρηγόρησα υπερβολικά όμως. Ελπίζω να απάντησα στα σημεία. Χαιρετώ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2005, 05:42:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η ψυχή θα πρέπει να περάσει από κάποιες φασεις , καποια στάδια ζωής προκειμένου να εξελιχθεί και να γυρίσει πάλι πίσω στον δημιουργό της. Γι' αυτό κάποιοι άνθρωποι έχουν πιο αναπτυγμένα ένστικτα και μπορούν να δέχονται μηνύματα απο τον Θεό ή άλλες δυνάμεις. Ότι η ψυχή τους είναι πιο κοντά στον τελικό της προορισμό.

Και εγώ τα ίδια πιστεύω για την πορεία της ψυχής. Οι άνθρωποι που η ψυχή τους έχει προχωρήσει πολλά στάδια, φάσεις και μετανσαρκώσεις ετοιμάζονται να ενωθούν με τον μεγάλο δημιουργό. Απο τα πολλά φροντιστήρια έχουν αρχίσει να απαλλάσονται απο τις υλικές δεσμεύσεις άν και ακόμα βρίσκονται σε υλικό σώμα.
Αυτό σημαίνει στον άνθρωπο η ψυχή να νικάει το σώμα άν και συνυπάρχουν και τα δύο μαζί του. Μόνο στο τελικό της στάδιο η ψυχή μπορεί να φτάσει σε αυτό το σημείο. Όσο για το άν έχουμε γνωρίσει ανθρώπους που βρίσκονται σε αυτήν την φάση?
Ίσως και να ζούν αφανώς ανάμεσα μας, και δέν θεωρούν σωστό να το μαρτυρίσουν οι ίδιοι σάν πιό σοφοί θα το καταλαβαίνουν αυτό καλύτερα. Το μόνο σίγουρο είναι οτι θα έχουν υπεραναπτυγμένα διάφορα άγνωστα ψυχικά χαρίσματα όπως : διαίσθηση, ενόραση, μαντική-προφητική ικανότητα, τηλεπάθεια και πολλά άλλα.

quote:
Όμως η ύπαρξή μας εδώ είναι συγκεκριμένη. Δέν είναι μόνο η ψυχή μας, αλλά καί οι κατώτερες δυνάμεις. Είναι το υλικό μας σώμα σάν ένα σπίτι με κατοίκους τις κατώτερες δυνάμεις και την ψυχή μας. Σκοπός είναι να γίνει "αρχηγός" η ψυχή και οι δυνάμεις υπηρέτες της σ'αυτό το σπίτι. Αυτή είναι η θέση των κατώτερων δυνάμεων: εργαλεία για την ανθρώπινη ψυχή. Αντίθετα το πιό συχνό είναι η ύπαρξή μας να είναι εργαλείο των κατώτερων δυνάμεων. Ακούγεται απλό άλλα είναι Αλήθεια.

Σε αυτό συμφωνώ και εγώ. Σε εμάς συνυπάρχουν ψυχή και σώμα, η ψυχή σάν προσωρινός κάτοικος και αφεντικό, το σώμα σάν προσωρινή κατοικία και υπηρέτης, αλλά ταυτόχρονα πολύ απαραίτητο βοήθημα και εργαλείο.
Αλλά σχεδόν όλες τις περιπτώσεις το σώμα στον άνθρωπο υποτάσει την ψυχή και αυτό είναι η τραγωδία που δέν μπορεί να ξεφύγει απο το υλικό επίπεδο, και μετά τον θάνατο του αναγκάζεται να επανέλθει με κάποιο άλλο εργαλείο ή σώμα.
Η ψυχή όταν ξεφύγει απο το σώμα αναγνωρίζει την πραγματικότητα και την φαιδρότητα της υλικής ζωής αμέσως. Δέν μπορεί όμως να το αναγνωρίσει όσο συνυπάρχει μαζί με το σώμα, οπότε το σώμα πιά θεωρείται νικητής της. Άν καταφέρει να το αναγνωρίσει ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ίσως μετά απο πολλά φροντιστήρια τότε πλέον η ψυχή νικάει το σώμα οριστικά και ολοκληρώνει τον δρόμο που της ανήκει και της αξίζει, τον προορισμό της.

"Non, nisi parento, vincitur"
ΒΑΚΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helenaki
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
90 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2005, 11:29:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helenaki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χαίρομαι πολύ που συμμετέχεται στο θέμα μου. allisFulloflove πολύ μου αρέσει αυτό που είπες...
"Σαν να βγάζουμε το "Ζ" της ημέρας και να απολογούμαστε στον εαυτό μας την αλήθεια κάθε στιγμή. Και ποιά είναι η αλήθεια??
Αλήθεια σας λέω, βρίσκεται παντού."
Υπάρχει τόση πηγή ενέργειας γύρω μας, τόσα πράγματα ουσιαστικά , που μπορούν να μας βοηθήσουν να σώσουμε την ψυχή μας , να βοηθήσουμε να πάει γρήγορα χωρίς να ταλαιπωρηθεί στον δημιουργό της. Όσο πιο εξελιγμένη είναι τόσο πιο δυνατή θα είναι η φωνή της που θα μπορεί να αφυπνίσει και τους γύρω της. Η αλήθεια που πρέπει να ανακαλύψουμε είναι η αγάπη...ο Θεός είναι η αγάπη...και όσο περισσότερο πιστεύεις στην αγάπη τόσο πιο κοντά έρχεσαι με τον Θεό. Το σώμα μας αποτελείται από χώμα και νερό και ακολουθεί και αυτό την δική του πορεία την επιστρέφει του στην φύση. Το σώμα μας γίνεται πηγή ζωής για όλους ζωντανούς οργανισμούς ...έτσι κάτι τέτοιο γίνεται κ με την ψυχή μας,,,έχει τον δικό της προορισμό. (συγνώμη για τις τυχόν αφηρημένες μου σκέψεις αλλά που προκύπτουν γράφοντας)

"Η μεγαλύτερή μας έκπληξη είναι ο ίδιος μας ο εαυτός..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2005, 13:50:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η αλήθεια είναι ότι είναι δυνατόν όταν βιώνει κάποιος μιά πνευματική εμπειρία ψυχικά,

Vibrant χαιρε!

Τι εννοεις με τον ορο Ψυχικα;

quote:
Έτσι εγώ αντιλαμβάνομαι ότι ο Θεός είναι κάτι παντού, που με δημιούργησε και έτσι είναι και μέσα μου (οπότε ψάχνοντάς τον αλλού είναι σάν να κυνηγάς τη σκιά σου).

Αν αντιλαμβανεσαι οτι ειναι Παντου τοτε γιατι λες οτι ειναι Μεσα σου;
Γιατι το ξεχωριζεις;Θεωρεις οτι υπαρχει μεγαλυτερο ποσοστο "Θεου" μεσα σου απο οτι υπαρχει στο περιβαλλον σου;Eχοντας μαλιστα δεχτει την Ταυτοχρονη παρουσια του Παντου;Βγαζεις κανενα νοημα απο τα λεγομενα σου;Aν ναι σε παρακαλω βοηθησε με κι αλλο.

quote:
Ο θεός είναι αόριστος (δέν ορίζεται), μόνο όταν το αποφασίσει ο ίδιος να σου προσφέρει Αλήθεια, μόνο τότε την λαμβάνεις. Και τό'χω βιώσει ότι ο Θεός μπορεί να δημιουργήσει τα πάντα και να κάνει τα αδύνατα δυνατά.

Δηλαδη καλε μου φιλε το μονο που εχω να κανω για να Αποφασισει ο Θεος να μου προσφερει Αληθεια ειναι να κατσω ησυχος στην γωνια μου και να Τον περιμενω.

Τι εννοεις οτι εχεις βιωσει οτι ο θεος μπορει να δημιουργησει τα Παντα;Αφου Εχει δημιουργησει Ηδη τα Παντα.Με μια απλη παρατηρηση αυτο ειναι αρκετο.Μονο την πολυπλοκοτητα ενος οργανου του σωματος σου να μελετησεις καταλαβαινεις το Θαυμα του.

quote:
Επιστροφή στο Θεό πρέπει να γίνει όσο είμαστε στη γή. Σημαίνει ακριβώς αυτό για το οποίο συζητάμε, να τον αισθανθείς ξανά όπως τον αισθανόταν η ψυχή σου πρίν μπεί σ'αυτό το σώμα.

Αγαπητε Φιλε θα ηθελα να μου πεις πως Γνωριζεις οτι αισθανεσαι ξανα τον θεο οπως το αισθανοταν η Ψυχη σου Πριν μπει μεσα στο σωμα;Πως γνωριζεις δηλαδη πως αισθανοταν η ψυχη σου πριν εισελθει σε αυτο το σωμα αφου Εισαι ΜΕΣΑ(Μια λεξη που αρεσκεσαι να χρησιμοποιεις παρολη την ενοτητα που εχεις αντιληφθει) σε αυτο το σωμα;

quote:
Δέν περιγράφεται με λόγια, καθώς αυτά απλά θα εξάψουν τη φαντασία μας.


Ok δεν μπορεις να μου περιγραψεις που ηταν η Ψυχη γιατι λες πως θα εξαψεις την Φαντασια σου.Αναρρωτησου τωρα μημπως με ολα αυτα πραγματικα εχεις Εξαψει την Φαντασια σου.

quote:
Είναι το υλικό μας σώμα σάν ένα σπίτι με κατοίκους τις κατώτερες δυνάμεις και την ψυχή μας. Σκοπός είναι να γίνει "αρχηγός" η ψυχή και οι δυνάμεις υπηρέτες της σ'αυτό το σπίτι. Αυτή είναι η θέση των κατώτερων δυνάμεων: εργαλεία για την ανθρώπινη ψυχή. Αντίθετα το πιό συχνό είναι η ύπαρξή μας να είναι εργαλείο των κατώτερων δυνάμεων

Αρα φιλε μου Εισαι της αποψης οτι η Ψυχη Υπερνικα το Σωμα,οτι το Φως νικαει το Σκοταδι,το Καλο υπερνικα το Κακο.Αν υποστηριζεις κατι τετοιο εχω την εντυπωση οτι πραγματικα δεν εχεις Ερθει σε επικοινωνια με το Θεο εδω στην Γη αλλα εχεις ελθει σε επικοινωνια με το διαμορφωμενο κομματι του εγκεφαλου σου που με Χριστιανικο και Ορφικο τροπο προσεγγισης αντιλαμβανεται την Φυση ως ενα Μηχανιστικο Οικοδομημα που πρεπει να Υποκυψει στην Ανωτεροτητα της Ψυχης.
Γιατι οταν λες οτι κατι θα Υπερνικησει κατι αλλο ειναι σαν να μας λες οτι θα υπαρξει μια μερα που δεν θα ξαναΝυχτωσει.Αν κανω λαθος σε παρακαλω Διορθωσε με.Aν ομως εχεις Πραγματικα Βιωσει οτι κατι μπορι να υπερνικησει κατι αλλο θα ηθελα να μου φερεις ενα παραδειγμα.


Θα ηθελα πραγματικα εφοσον θεωρεις τον Εαυτο σου ξεχωριστο απο τα υπολοιπα πραγματα(αφου ετσι ειναι αναγκασμενος ο εγκεφαλος σου να τεμαχιζει και να οριζει τα πραγματα) να προσπαθησεις να Κανεις μια Δικη σου σκεψη για την Ψυχη και τον Θεο.Και νομιζω οτι μπορεις να το κανεις αφου οπως ο ιδιος μου ειπες:

quote:
Έτσι καταλήγω ότι δέν μπορείς να πείς ούτε από πού έρχεται η ψυχή ούτε τίποτα απ'όλα αυτά άν δέν τα έχεις βιώσει σάν αλήθειες

Εσυ ομως τα εχεις Βιωσει αρα Μπορεις να μας πεις.

Ευχαριστω για τις απαντησεις σου.

Ryche...
?????Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2005, 13:53:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η αλήθεια είναι ότι είναι δυνατόν όταν βιώνει κάποιος μιά πνευματική εμπειρία ψυχικά,


Vibrant χαιρε!

Τι εννοεις με τον ορο Ψυχικα;

quote:
Έτσι εγώ αντιλαμβάνομαι ότι ο Θεός είναι κάτι παντού, που με δημιούργησε και έτσι είναι και μέσα μου (οπότε ψάχνοντάς τον αλλού είναι σάν να κυνηγάς τη σκιά σου).


Αν αντιλαμβανεσαι οτι ειναι Παντου τοτε γιατι λες οτι ειναι Μεσα σου;
Γιατι το ξεχωριζεις;Θεωρεις οτι υπαρχει μεγαλυτερο ποσοστο "Θεου" μεσα σου απο οτι υπαρχει στο περιβαλλον σου;Eχοντας μαλιστα δεχτει την Ταυτοχρονη παρουσια του Παντου;Βγαζεις κανενα νοημα απο τα λεγομενα σου;Aν ναι σε παρακαλω βοηθησε με κι αλλο.

quote:
Ο θεός είναι αόριστος (δέν ορίζεται), μόνο όταν το αποφασίσει ο ίδιος να σου προσφέρει Αλήθεια, μόνο τότε την λαμβάνεις. Και τό'χω βιώσει ότι ο Θεός μπορεί να δημιουργήσει τα πάντα και να κάνει τα αδύνατα δυνατά.



Δηλαδη καλε μου φιλε το μονο που εχω να κανω για να Αποφασισει ο Θεος να μου προσφερει Αληθεια ειναι να κατσω ησυχος στην γωνια μου και να Τον περιμενω.

Τι εννοεις οτι εχεις βιωσει οτι ο θεος μπορει να δημιουργησει τα Παντα;Αφου Εχει δημιουργησει Ηδη τα Παντα.Με μια απλη παρατηρηση αυτο ειναι αρκετο.Μονο την πολυπλοκοτητα ενος οργανου του σωματος σου να μελετησεις καταλαβαινεις το Θαυμα του.

quote:
Επιστροφή στο Θεό πρέπει να γίνει όσο είμαστε στη γή. Σημαίνει ακριβώς αυτό για το οποίο συζητάμε, να τον αισθανθείς ξανά όπως τον αισθανόταν η ψυχή σου πρίν μπεί σ'αυτό το σώμα.


Αγαπητε Φιλε θα ηθελα να μου πεις πως Γνωριζεις οτι αισθανεσαι ξανα τον θεο οπως το αισθανοταν η Ψυχη σου Πριν μπει μεσα στο σωμα;Πως γνωριζεις δηλαδη πως αισθανοταν η ψυχη σου πριν εισελθει σε αυτο το σωμα αφου Εισαι ΜΕΣΑ(Μια λεξη που αρεσκεσαι να χρησιμοποιεις παρολη την ενοτητα που εχεις αντιληφθει) σε αυτο το σωμα;

quote:
Δέν περιγράφεται με λόγια, καθώς αυτά απλά θα εξάψουν τη φαντασία μας.


Ok δεν μπορεις να μου περιγραψεις που ηταν η Ψυχη γιατι λες πως θα εξαψεις την Φαντασια σου.Αναρρωτησου τωρα μημπως με ολα αυτα πραγματικα εχεις Εξαψει την Φαντασια σου.

quote:
Είναι το υλικό μας σώμα σάν ένα σπίτι με κατοίκους τις κατώτερες δυνάμεις και την ψυχή μας. Σκοπός είναι να γίνει "αρχηγός" η ψυχή και οι δυνάμεις υπηρέτες της σ'αυτό το σπίτι. Αυτή είναι η θέση των κατώτερων δυνάμεων: εργαλεία για την ανθρώπινη ψυχή. Αντίθετα το πιό συχνό είναι η ύπαρξή μας να είναι εργαλείο των κατώτερων δυνάμεων


Αρα φιλε μου Εισαι της αποψης οτι η Ψυχη Υπερνικα το Σωμα,οτι το Φως νικαει το Σκοταδι,το Καλο υπερνικα το Κακο.Αν υποστηριζεις κατι τετοιο εχω την εντυπωση οτι πραγματικα δεν εχεις Ερθει σε επικοινωνια με το Θεο εδω στην Γη αλλα εχεις ελθει σε επικοινωνια με το διαμορφωμενο κομματι του εγκεφαλου σου που με Χριστιανικο και Ορφικο τροπο προσεγγισης αντιλαμβανεται την Φυση ως ενα Μηχανιστικο Οικοδομημα που πρεπει να Υποκυψει στην Ανωτεροτητα της Ψυχης.
Γιατι οταν λες οτι κατι θα Υπερνικησει κατι αλλο ειναι σαν να μας λες οτι θα υπαρξει μια μερα που δεν θα ξαναΝυχτωσει.Αν κανω λαθος σε παρακαλω Διορθωσε με.Aν ομως εχεις Πραγματικα Βιωσει οτι κατι μπορι να υπερνικησει κατι αλλο θα ηθελα να μου φερεις ενα παραδειγμα.


Θα ηθελα πραγματικα εφοσον θεωρεις τον Εαυτο σου ξεχωριστο απο τα υπολοιπα πραγματα(αφου ετσι ειναι αναγκασμενος ο εγκεφαλος σου να τεμαχιζει και να οριζει τα πραγματα) να προσπαθησεις να Κανεις μια Δικη σου σκεψη για την Ψυχη και τον Θεο.Και νομιζω οτι μπορεις να το κανεις αφου οπως ο ιδιος μου ειπες:

quote:
Έτσι καταλήγω ότι δέν μπορείς να πείς ούτε από πού έρχεται η ψυχή ούτε τίποτα απ'όλα αυτά άν δέν τα έχεις βιώσει σάν αλήθειες

Εσυ ομως τα εχεις Βιωσει αρα Μπορεις να μας πεις.

Ευχαριστω για τις απαντησεις σου.

Ryche...
?????
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vibrant
Νέο Μέλος


41 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2005, 15:05:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vibrant  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Xαιρετώ! Φίλε(η) Krisnna συμφωνώ απόλυτα. Φίλε Ryche χαίρομαι που μου δίνεις την ευκαιρία να αποσαφηνίσω, ίσως πρέπει να γράφω πιό προσεχτικά και επεξηγηματικά.
Τί εννοώ ψυχικά. Άν δέ έχεις γευτεί ποτέ ζάχαρη ή κάτι γλυκό, οποιαδήποτε λεκτική περιγραφή ή παρομοίωση δέν θα σου δώσει να καταλάβεις τί είναι η ζάχαρη. Νομίζω καταλαβαίνεις τί εννοώ ψυχικά. Εννοώ η Ψυχή του να δεχθεί μιά εμπειρία όσο είναι σ'αυτό τον κόσμο την οποία να παρακολουθήσει και το μυαλό (ειδάλλως δέν θα τη θυμάται όποιος τη βιώσει).
Ο Θεός είναι παντού ΚΑΙ μέσα μου. Ποσοστά δέν υπάρχουν γιατί όπου δέν υπάρχει Θεός δέν υπάρχει τίποτα. Δηλαδή εσύ απ'τη λέξη "άπειρο" και "Παντού" βγάζεις νόημα; Χωράνε στη λογική και σε πλαίσια αυτές οι λέξεις; περιγράφεται το "παντού"; Έτσι και ο Θεός. Δέν μπορώ να σου δώσω μιά περιγραφή ή να "βγάλω κάποιο νόημα", καθώς το νόημα είναι παιδί του νού, ο οποίος είναι δημιούργημα του Θεού.
Το τί πρέπει να κάνεις για να βρείς την Αλήθεια δέν μπορώ να στο πώ εγώ. Δέν υπάρχει κοινή συνταγή για όλους, άρα αυτό που με ρωτάς δέ μπορώ να το ξέρω. Δέν είπα να μείνεις άπραγος, αυτό εξ'άλλου δέν γίνεται. Απλά ό,τι και να κάνεις, την αλήθεια την προσφέρει ο Θεός όταν εκείνος θελήσει, δέν μπορείς να το προγραμματίσεις και να το προβλέψεις.
Όσο για τις εμπειρίες μου ίσως κακώς τις ανέφερα. Δέν αποδεικύονται ούτε τις θέτω προς εξέταση. Δέν έχω λόγο να "απολογηθώ"
για ότι έχω βιώσει. Δέν αισθάνομαι ανώτερος ή πιό φωτισμένος πάντως, ελπίζω να μή δίνω αυτή την εντύπωση. Άν εσύ καταλαβαίνεις το θαύμα του μελετώντας φυσιολογία, έχει καλώς. Πάντως ό,τι λέω δέν έχει καμία σχέση με τη φαντασία μου, έχω καταλάβει ότι είναι πολύ αναξιόπιστο εργαλείο για όλα πλήν την τέχνη. Όμως όχι, ό,τι έχω βιώσει δέν μπορώ να "σας το πώ". Όχι επειδή είναι μυστικό, αλλά επειδή δέν υπάρχει λόγος να προκαλέσω την αμφισβήτηση της αμφισβήτησης, και δέ νομίζω ότι ωφελεί κανέναν αυτό. Επίσης οι εμπειρίες δέν περιγράφονται ικανοποιητικά. Αφού η λέξη "μέσα" που χρησιμοποίησα έχει ακυρώσει την αξιοπιστία της αντίληψής μου, τί χρησιμότητα θα έχει η παράθεσή της;
Δέν μίλησα ποτέ για καλό και κακό. Έχω ξαναπεί σε άλλο μύνημα ότι αυτό δέν υπάρχει στην ουσία για μένα. Αυτό που υπάρχει όμως είναι η φύση. Δηλαδή ο καθένας μας είναι φτιαγμένος με κάποιο τρόπο, έχει συγκεκριμένη φύση. Εάν τα πράγματα δέν είναι στη θέση τους, τότε πάμε ενάντια στη φύση μας, και την τραυματίζουμε. Η "νίκη" που λές είναι να αντιληφθεί κανείς τη φύση του και του κάθε μέρους του και να τη σεβαστεί. Άν προσπαθήσεις να ζήσεις μέσα στο νερό θα πεθάνεις, γιατί η φύση σου είναι να ζείς στον αέρα. Αυτό ισχύει σε πολλά επίπεδα τα οποία πρέπει ο καθένας μας να ανακαλυψει και να ακολουθήσει.
Δέ βλέπω καμία μάχη μεταξύ ψυχής και φύσης, δέν έχω καμία σχέση με τις ιδεολογίες που αναφέρεις, και η μόνη αλήθεια που ακούω είναι αυτή που είναι μέσα μου. Με κατηγορείς ότι όσα λέω δέν είναι δικές μου σκέψεις, αλλά κάποιου άλλου; Έτσι το κατάλαβα. Πάντως το άν έχω έρθει σε επαφή με κάτι και τί είναι αυτό, το γνωρίζει ο Θεός, και αυτό είναι αρκετό. Δέν είπα ποτέ όμως ότι έχω βιώσει από πού έρχεται η ψυχή. Τέτοια τύχη δέν είχα ακόμα, και το βρίσκω αρκετά απίθανο. Έχει συμβεί μόνο στους προφήτες όσο ήταν εν ζωή, και αυτό δέν το έχω αποδείξει, απλά το πιστεύω. Ελπίζω να απάντησα σε όλα!
Χαιρετώ όλους!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
sara11
Νέο Μέλος


44 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2005, 15:09:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sara11  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οκ. λοιπόν Ryche θα σου πω... Αρχικά όμως θέλω να σου εξηγήσω κάτι: Εγώ και ο vibrant μιλάμε για καταστάσεις διευρυμένης συνειδητότητας, η ορολογία που χρησιμοποιούμε, διαφορετική ο καθένας μας, είναι αυτή που μας έχουν μάθει ή που έχουμε διαβάσει, η ουσία όμως είναι η εξής: Για να μπορέσεις να περάσεις σε τέτοιες καταστάσεις και να έχεις εμπειρία της ψυχής ή του Θεού ή του ΤΑΟ ή όπως θέλεις πέστο, η αρχή και το τέλος, είναι το σταμάτημα της σκέψης. Δηλαδή πρέπει να αποταυτιστείς από την σκέψη και να γίνεις Αυτός που σκέφτεται, ο παρατηρητής κατά την ορολογία της Μπέιλι.
Αν δεν γίνει αυτό δεν γίνεται τίποτα.
Αν θες περιγραφές για το που ήταν η ψυχή μπορείς να διαβάσεις τόμους κειμένων πάνω στο θέμα, και εκεί και πολύ σωστά θα παρατηρήσεις ότι ΟΛΟΙ περιγράφουν κάτι το διαφορετικό, κι αυτό γιατί ΝΑΙ είμαστε μέσα σε σώματα και στην πραγματικότητα ο εγκέφαλος μας αποσυμβολίζει τις λεπτότερες ενέργειες παντοτε με τα δικά του σύμβολα - που εξαρτόνται από το τι πιστευει κλπ. - και με τη δική του λογική.
Ναι λοιπόν μπορείς να πεις ότι όλα είναι μια φαντασία και να έχεις δίκο, αλλά και το αντίθετο είναι επίσης αλήθινό.
Το ότι το κακό φαίνεται να κερδίζει το ματς είναι επίσης αληθινό, όμως αυτό δεν γίνεται απαραίτητα και σε αρχετυπικό επίπεδο.
Αν το δεις λιγάκι καβαλιστικά, στο δέντρο της ζωής υπάρχει η στήλη της καταστροφής κι η στήλη της δημιουργίας. Η στήλη της καταστροφής, η Θεά Κάλι, δεν είναι κακή στην πραγματικότητα, απλά η μορφές κάποια στιγμή πρέπει να καταστρέφονται για να μπορούν μετά να ξαναδημιουργηθούν πιο εξελιγμένες, δες π.χ. την εξέλιξη του Δαρβίνου.
Όμως, εδώ στην γη, το κακό και το καλό που παίζουν μπάλα, απ' ότι έχω καταλάβει εγώ δεν έχουν να κάνουν με αυτή την στήλη της καταστροφής, αλλά με έναν εδαφικό πόλεμο. Ποιός θα κυριαρχήσει στη γη, αυτό νομίζω ότι είναι το θέμα.
Θα γίνει κάποτε η γη Παράδεισος ή ακατοίκητη;
Τίποτα απ' αυτά δεν αποδεικνύεται λογικά, μόνο εσύ μπορείς να τα αποδείξεις στον εαυτό σου αποταυτιζόμενος από τον νου και αρχίζοντας να βιώνεις παράλληλες πραγματικότητες.
Εγώ νομίζω ότι η ψυχή βρίσκεται σε μια άλλη διάσταση, όχι όμως με την έννοια των παράλληλων διαστάσεων αλλά π.χ. με την έννοια του ουράνιου τόξου.
Το ένα χρώμα δονείται σε αυτή την συχνότητα και το επόμενο σε μια πιο χαμηλή ή μια πιο ψηλή. Αν εσύ μπορούσες να κάνεις μερικά αστρικά ταξίδια πχ, θα καταλάβαινες ότι ναι υπάρχει και μια άλλη διάσταση, αυτή η χαμηλή αστρική στην οποία θα έβγαινες, όχι γιατί κάποιος στο είπε ή επειδή θα το πίστευες αλλά επειδή το σώμα σου θα το ήξερε.
Το ίδιο συμβαίνει και με αυτά που βιώνουμε σε κατάσταση διευρυμένης συνειδητότητας.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2005, 16:33:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Vibrant Eυχαριστω για τις απαντησεις.

Shara ολα αυτα που παρεθεσες τα γνωριζω σε αρκετα διαφορετικα επιπεδα (χωρις να τα δεχομαι σαν αυθεντιες) αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι οταν Ατομα* με διευρημενη συνειδηση σαν αυτην που επικαλειστε χρειαζεται να περιγραψουν την αποψη τους μιλουνε τοσο αντιφατικα με αυτο που πραγματικα θελουν να πουν και μιλουνε ακριβως οπως θα μιλαγαν ατομα με Στενεμενη συνειδηση.

Και σας παρακαλω μη μου αρχισετε οτι δεν περιγραφονται με την γλωσσα και αλλα τετοια γιατι κουραστικα.Πως γινεται να περιγραφει καποιος τα πραγματα με λογια αλλων οπως εκανες πριν και να μην εχει δικα του μιας και βιωσε κατι αναλογο;Nομιζω οτι απλα βιωσε και δεν καταλαβε.Ή αν οντως καταλαβε θα επρεπε να χρησιμοποιει λεξεις οπως Ναι/Οχι,Μαυροασπρο,Σωματοψυχη αλλιως οχι μονο δεν γνωριζει πραγματικα
τι λεει αλλα στην ουσια εχει μονο προσεγγισει ολο το βιωμα του μοναχα Νοητικα και οχι Ψυχικα οπως επικαλειστε.

Καλησπερα.
και ευχαριστω για τις απαντησεις σας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Neiseti
Νέο Μέλος


18 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2005, 02:29:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Neiseti  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η κάθε ψυχή του ανθρώπου έχει τη δικιά της προσωπική πορεία, κατευθυνόμενη προς την αφύπνιση για την εναρμόνιση της με την Συμπαντική Ψυχή....

Η Ψυχή του κάθε ανθρώπου χρειάζεται να βιώσει την ενέργεια της Δυαδικότητας σε κάθε μορφή, ώστε να φτάσει στην "τελική" Ύπαρξη της που είναι η εναρμόνιση της με την Συμπαντική Ψυχή, ή Θεό ή όπως θέλει ο καθένας να το ονομάσει.
Μέσα σε αυτή την πορεία, πορευόμενη με όχημα το σώμα,την ύλη, η ψυχή αναγνωρίζει και βιώνει την ύπαρξη της μέσω πολλών διαφορετικών ενεργειών.Ενεργειών που θέλουμε να μην "βλέπουμε", γιατί στο δρόμο της "Ψυχής" είναι συνοιδοπόρος και ο Πόνος

Η Ψυχή μπορεί μόνο να Δεί την Αλήθεια της Ύπαρξης και ο κάθε άνθρωπος χρειάζεται να αφουγκραστεί με την ψυχή του τον εσωτερικό του κόσμο, ώστε να Δεί και να ακολουθήσει με τα μάτια της Ψυχής το δικό του μονοπάτι.Να το ακολουθήσει...και να Δεί...το ΠΑΝ...
Τότε,ίσως και η ψυχή έχει φτάσει στον "τελικό" της προορισμό...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sara11
Νέο Μέλος


44 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2005, 15:34:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sara11  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Ryche, ο καθένας μας επιλέγει την κοσμοθεωρία του και περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Έχω κι εγώ όμως μια ερώτηση για σένα. Αφού, όπως φαίνεται σε ενδιαφέρει το θέμα, γιατί δεν προσπαθείς να αποκτήσεις δικές σου βιωματικές εμπειρίες πάνω σε αυτό, και να μην περιμένεις από άτομα με στενεμένη συνείδηση, όπως εμείς, να σου περιγράψουν αυτά που έχουν βιώσει?????????Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2005, 15:44:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Shara ολα αυτα που παρεθεσες τα γνωριζω σε αρκετα διαφορετικα επιπεδα (χωρις να τα δεχομαι σαν αυθεντιες)


Vote!

quote:
Φίλε Ryche, ο καθένας μας επιλέγει την κοσμοθεωρία του και περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Έχω κι εγώ όμως μια ερώτηση για σένα. Αφού, όπως φαίνεται σε ενδιαφέρει το θέμα, γιατί δεν προσπαθείς να αποκτήσεις δικές σου βιωματικές εμπειρίες πάνω σε αυτό, και να μην περιμένεις από άτομα με στενεμένη συνείδηση, όπως εμείς, να σου περιγράψουν αυτά που έχουν βιώσει?????????

Oταν καποιος γνωριζει αυτα που λες ακομη κι αν εχει δει απο διαφορετικα επιπεδα...σιγουρα ειναι καπου παραπανω απο σενα που ναι μεν εχεις δει απο τα δικα σου...αλλα δεν αναγνωριζεις αυτα που σου λεει εκεινος που κατανοει τα δικα σου.-
αυτα για τις κολοκυθοπιτες(προτιμω τις γλυκες με καρυδια και μελι/ τις αλμυρες με ανθοτυρο και αλλα τεσσερα τυρια...)

--αν πεφτεις σε αντιφαση ειναι καλο να ψαξεις να δεις τι σου ξεφυγε...αντι να ξεφευγεις απο το...point//εφοσον σενδιαφερει το θεμα.


Ερρωσθε!
(η μεγιστη των ..βιωματικων εμπειριων)


Α.Undomiel


Edited by - ΑΤΜΑ on 09/09/2005 16:14:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2005, 03:09:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε Ryche, ο καθένας μας επιλέγει την κοσμοθεωρία του και περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

Aπο που την επιλεγει;Απο το Super Market της γειτονιας του μαζι με τα κολοκυθια;

quote:
Αφού, όπως φαίνεται σε ενδιαφέρει το θέμα, γιατί δεν προσπαθείς να αποκτήσεις δικές σου βιωματικές εμπειρίες πάνω σε αυτό, και να μην περιμένεις από άτομα με στενεμένη συνείδηση, όπως εμείς, να σου περιγράψουν αυτά που έχουν βιώσει?????????

Τι σε κανει να πιστευεις οτι δεν εχω βιωματικες εμειριες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sara11
Νέο Μέλος


44 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2005, 04:36:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sara11  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσύ με έκανες να το πιστέψω αυτό, φίλε Ryche, με ερωτήσεις τύπου
---------------------------------------------------------------------
Προσωπικα θεωρω κομματακι ηλιθιο να φυγω απο την κατασταση Θεωσης μονο και μονο για να ξαναγυρισω σε αυτην μεσα απο τα βασανα που περιγραφετε.Και αν ειναι ετσι για Πιο λογο να το κανω αυτο;
---------------------------------------------------------------------
Αλλά αλλού -και το διάβασα πριν από λίγο - μου γράφεις ότι
---------------------------------------------------------------------
Ο ρολος του δασκαλου ειναι να σου δειξει τον Δρομο.Αυτο.Μοναχα Αυτο.
Ολο το περπατημα το κανουμε μονοι μας.
---------------------------------------------------------------------
Οκ. λοιπόν, τι νομίζεις εσύ για όλα αυτά; Θα χαρώ πολύ αν μου εξηγήσεις και νομίζω και οι άλλοι που διαβάζουν το θέμα.
Όσο για τις κοσμοθεωρίες ο καθένας μας πιστεύει αυτά που θέλει να πιστέψει, έτσι νομίζω έγώ, χτίζει την κοσμοθεωρία του ανάλογα με την ιδιοσυγκρασία του αν το θες, σου φαίνεται κι αυτό εξωφρενικό;
Μπορεί να την αγοράσει από κάποιο πνευματικό μαγαζάκι, και υπάρχουν άφθονα, ή να συνεχίσει να έχει αυτή που του δώρισαν οι γονείς του.
Για αυτούς που δεν φοβόνται να σκεφτούν, αυτή η κοσμοθεωρία είναι πάντα προς αμφισβήτηση, και αυτό της επιτρέπει και να εξελίσσεται.
ΚαληνύχταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
sara11
Νέο Μέλος


44 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2005, 04:38:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sara11  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλήθεια, εισαγωγή εικόνας πως κάνετε στην σελίδα????????
πατάω το τετραγωνάκι που γράφει εισαγωγή εικόνας, αλλά μου βγάζει μόνο αυτό Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2005, 02:28:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
sara11
ακριβως αυτες οι απαντησεις που σου εχω δωσει μεχρι τωρα θα επρεπε να σου δειχνουν τι εχω βιωσει.
Δεν μπορω να σου πω κατι αλλο.

quote:
Για αυτούς που δεν φοβόνται να σκεφτούν, αυτή η κοσμοθεωρία είναι πάντα προς αμφισβήτηση, και αυτό της επιτρέπει και να εξελίσσεται

Βασικα νομιζω πως απλα της επιτρεπει να διαιωνιζεται.
Και αυτοι που δεν φοβουνται να σκεφτουν ειναι αυτοι που την καταρριπτουν.
Απο τετοια πραγματα προσπαθουν να μας σωσουν οι πραγματικοι Δασκαλοι.

Ryche.. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helenaki
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
90 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 09:56:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helenaki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ουπς...Λίγο δεν έγραψα εδώ μέσα και μου αρχίσατε τις αντιπαραθέσεις...? Σίγουρα το θέμα είναι λίγο αόριστο και ο καθένας το αντιλαμβάνεται διαφορετικά. Είναι πως τα νιώθει ο καθένας σε συνδυασμό με τις εμπειρίες του και αυτά που έχει διαβάσει.
Vibrant εξακολουθείς να με βρίσκεις σύμφωνη με όσα γράφεις. Κάποιες φορές η λογική μας έρχεται σε αντίθεση με αυτά που νιώθουμε. οι παλμοί της καρδιάς μας χτυπούν σε διαφορετικές συχνότητες από αυτές τις λογικής. Τις απαντήσεις της έχουμε μέσα μας αλλά πολλές φορές αρνούμαστε να τις δούμε προσπαθώντας να τις καταλάβουμε πρώτα με τον νου και μετά με την καρδιά μας.
Neisetiείναι αυτό που λες κι εσύ "Η Ψυχή μπορεί μόνο να Δεί την Αλήθεια της Ύπαρξης και ο κάθε άνθρωπος χρειάζεται να αφουγκραστεί με την ψυχή του τον εσωτερικό του κόσμο, ..."

"Η μεγαλύτερή μας έκπληξη είναι ο ίδιος μας ο εαυτός..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 16:04:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Helenaki
Koυβεντα κανουμε μπας και βγαλουμε μια ακρη.Αυτο ειναι ολο.

Για μενα η πορεια της ψυχης ειναι αγνωστη.
Δεν υπαρχουν κατωτερες δυναμεις,ουτε ανηκουν αυτες στο φυσικο μου σωμα.Η ψυχη δεν εχει σκοπο που βρισκεται στην γη,ουτε χρησιμοποιει το σωμα για να αποκτησει εμπειριες.Οσα εγραψα ηταν εναντια στην "παγιωμενη" λογικη.

quote:
Όσο για τις κοσμοθεωρίες ο καθένας μας πιστεύει αυτά που θέλει να πιστέψει, έτσι νομίζω έγώ, χτίζει την κοσμοθεωρία του ανάλογα με την ιδιοσυγκρασία του αν το θες, σου φαίνεται κι αυτό εξωφρενικό;
Μπορεί να την αγοράσει από κάποιο πνευματικό μαγαζάκι, και υπάρχουν άφθονα, ή να συνεχίσει να έχει αυτή που του δώρισαν οι γονείς του.



sara11 τελικα πες μου σε παρακαλω τι ισχυει για σενα απο αυτα που ανεφερες;

1oν ο καθένας μας πιστεύει αυτά που θέλει να πιστέψει

Αν ισχυει αυτο τοτε οτι βιωνουμε ειναι καθαρα υποκειμενικο και η συνειδηση μας καθολου διευρημενη δεν ειναι.

2ον χτίζει την κοσμοθεωρία του ανάλογα με την ιδιοσυγκρασία του αν το θες

Οτι εγραψα για το παραπανω

3ον Μπορεί να την αγοράσει από κάποιο πνευματικό μαγαζάκι

Σωστα.Τις περισσοτερες ετσι γινεται ή ετσι αναγκαζομαστε να κανουμε μιας και συνεχιζουμε την παραδοση των γονεων.

Τελικα τι πιστευεις εσυ οτι ειναι ουσιαστικο;
Αν εφτιαχνες τωρα την κοσμοθεωρια σου χωρις την επιδραση των γονεων σου ή της κοινωνιας των θρησκειων ή αλλων θεωριων αλλα καθαρα με βαση την καθημερινη σου Ζωη τι θα ελεγες;
Δεν χρειαζεται να το μοιραστεις μαζι μας απλα δες το για σενα.


Ryche..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vibrant
Νέο Μέλος


41 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2005, 02:35:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vibrant  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τελικα τι πιστευεις εσυ οτι ειναι ουσιαστικο;
Αν εφτιαχνες τωρα την κοσμοθεωρια σου χωρις την επιδραση των γονεων σου ή της κοινωνιας των θρησκειων ή αλλων θεωριων αλλα καθαρα με βαση την καθημερινη σου Ζωη τι θα ελεγες;

Φίλε Ryche , όπως έλεγες για τα όργανα του ανθρώπινου σώματος, ότι για να τα μελετήσεις πρέπει να έχεις υπ'όψη σου το περιβάλλον τους, τα άλλα όργανα κτλ, έτσι δέν συμβαίνει και με τους ανθρώπους; Υπάρχει κανείς που να είναι ανεξάρτητος; Οι θεωρίες οι Θρησκείες και όλα αυτά διαιωνίζονται με φορέα άλλους ανθρώπους με τους οποίους αλληλεπιδρούμε και μας επηρρεάζουν. Το μόνο που θα είναι καθοριστικός παράγοντας, είναι το "μίγμα" επιρροών που θα λάβουμε, και η τελική διαλογή που θα κάνουμε : δηλαδή τί "μας κάνει" και τί απορρίπτουμε απ'τα όσα ακούμε απ'τον περίγυρό μας. Απλά θέλω να πώ ότι η ερώτηση είναι καθαρά θεωρητική γιατί δέν υπάρχει κανένας άνθρωπος χωρίς καμία επίδραση. Απο γονείς γεννιόμαστε, στην κοινωνία μεγαλώνουμε, απ΄την αλληλεπίδραση μαθαίνουμε.

Όμως ξεχνάς και μιά άλλη εκδοχή μάθησης. Υπάρχει περίπτωση να μάθεις κατευθείαν απ'το Δάσκαλο. Εκεί δέν παρεμβαίνει κανείς, δέν υπάρχουν φίλτρα απ'την πηγή της Αλήθειας πρός τον δέκτη. Μόνο αυτή την εμπειρία μπορείς να εμπιστευτείς 100%, γιατί την έχεις βιώσει ο ίδιος. Όλα τα άλλα πρέπει να τα "πιστέψεις", όχι να τα ξέρεις. Οπότε πολύ σωστά λές ότι δέν υπάρχουν κατώτερες δυνάμεις στο υλικό σου σώμα, αυτή είναι η αλήθεια για σένα. Και δέν πρέπει να πιστέψεις εμένα που το ξέρω, αλλά τον εαυτό σου. Όμως η Αλήθεια είναι μία και όχι υποκειμενική. Απλά όλοι διαλλαλούν ότι την κατέχουν και άντε να βγάλεις άκρη ποιόν να πιστέψεις!

Άρα επειδή έχω την απόδειξη για τον εαυτό μου, αναιρώ αυτά που λέω στην πρώτη παράγραφο: μπορείς να μάθεις και να αρχίσεις σιγά-σιγά να ανακαλύπτεις την αλήθεια, ανεπηρρέαστος από Θρησκείες και άλλες επιρροές. Μόνο όταν ο Θεός σου προσφέρει μέσα από εμπειρίες αυτή την ευλογία. Και για μένα αυτό είναι οι Θρησκείες: ευλογημένοι άνθρωποι, Αγγελιοφόροι του Θεού, που έφεραν ένα μύνημα στον κόσμο το οποίο χρειαζόταν τη δεδομένη στιγμή μαζί με Αλήθειες αιώνιες. Τώρα το τί έγινε σ'αυτό το μύνημα στην πορεία της ιστορίας, πώς ερμηνεύτικε, πώς ερμηνεύτηκε ο άνθρωπος που το πρωτοείπε (ο Αγγελιοφόρος), τί έγινε - και γίνεται , στο όνομά τους, αυτά έχουν λίγη εώς καμία σχέση συνήθως με την αρχική πηγή Αλήθειας. Αυτό είναι ευθύνη των διαφόρων "ενδιάμεσων φίλτρων" απ'την πηγή της Αλήθειας προς τον δέκτη, όπως είπα πρίν.

Τελικά, την πορεία της Ψυχής δέν πρέπει να την ξέρεις. Εξ'άλλου καμία πορεία δέν την ξέρεις, μέχρι να την περπατήσεις και να την βιώσεις. Απλά συμφωνούμε ότι όντως είναι μιά πορεία. Αυτό είναι πολύ μεγάλη και βασική αλήθεια. Πάντως νομίζω ότι είτε το πιστεύει κάποιος είτε όχι, διαγράφει μιά πορεία, η οποία καθορίζει πολλά, τα οποία μπορεί και να μήν αντιλαβάνεται πλήρως ή καθόλου. Σκοπός είναι σιγά-σιγά να αναπτυχθεί μιά τέτοια αντίληψη.

Συγγνώμη γιά όποια ασυναρτησία λόγω ώρας και κούρασης !
(χασμουρητό) (ύπνος!)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sara11
Νέο Μέλος


44 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2005, 00:31:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sara11  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Ruche, είχα διαβάσει κάποτε ένα βιβλίο του Καίσλερ που το έλεγαν Ο Λωτός και η Μηχανή, ο Καίσλερ για μένα είχε ένα γνώρισμα που χαρακτιρίζει τις ιδιοφυίες. Μπορούσε να βλέπει τον κόσμο σαν παιδί, δηλαδή να τον ανακαλύπτει συγχρόνως.
Αν διαβάσεις τα βιβλία των πατέρων της ψυχολογίας - και μιλάω για ψυχολογία γιατί έχω ασχοληθεί με το θέμα, θα δεις ότι το κοινό σε όλους είναι ότι διαμορφώνουν θεωρίες βασιζόμενοι στις παρατηρήσεις που κάνουν εξετάζοντας μια κατάσταση, και αυτές οι παρατηρήσεις βασίζονται πάνω σε αυτό που κατανοούν εκείνοι, κι όχι οι θεωρίες που έχουν μάθει ως τώρα. Αυτό για μένα είναι το ουσιαστικό και δυστυχώς δεν βλέπω να το έχουν όλοι οι άνθρωποι.
Ο Καίσλερ, λοιπόν, είχε κάνει ένα οδοιπορικό Ινδία Κίνα, - αυτός είναι ο Λωτός και η Μηχανή, και είχε συναντήσει κάποιους από τους γκουρού των περιοχών που επισκεπτόταν.
Μερικές από τις παρατηρήσεις του ήταν ότι αυτοί οι άνθρωποι σε γοήτευαν, ότι αν καθόσουν για λίγο μαζί τους ένοιωθες γαλήνιος και πολύ καλά.
Όταν όμως τους ρωτούσε πάνω στις προκαταλήψεις τους π.χ. γιατί δεν τρώνε κρέας και γιατί απαγορεύουν το σεξ στους ανύπαντρους μαθητές τους, οι άνθρωποι αυτοί - που για μένα ήταν αγνοί άνθρωποι που όντως είχαν ανέβει με τους διαλογισμούς τους, κι όχι οι καρχαρίες που κυκλοφορούν σήμερα - οι άνθρωποι αυτοί, λοιπόν προσπαθούσαν να τον αποστομώσουν κι όταν δεν τα κατάφερναν θύμωναν.
Ναι, λοιπόν, πιστεύω ότι είμαστε όλοι υποκειμενικοί. Και υπάρχει και ένα άλλο πρόβλημα που οι πολλοί αγνοούν.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy