ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΚΑΤΑΡΕΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
WHITE_WOLF
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2003, 18:01:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WHITE_WOLF  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΤΑΡΕΣ.ΜΕ ΡΩΤΗΣΕ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΤΑΡΕΣ.ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕΤΟ ΘΕΜΑ ΘΑ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΟΠΟΙΟΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΝΑ ΜΑΣ ΔΙΑΦΩΤΙΣΕΙ ΛΙΓΟ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2003, 19:31:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα.
Δεν θα μπορούσα να πω ότι είμαι η πλέον ειδική στο θέμα της κατάρας, αν και έχω τσακώσει δυστυχώς αρκετές φορές τον εαυτό μου συνειδητά ή μη να εξαπολύει. Και δυστυχώς, οι περισσότερες κατάρες, πιάνουν. Και οι ευχές πάλι. Εξαρτάται πάντα από ποιός τις δίνει, και πόσο τις πιστεύει αυτός που τις ακούει.
Νομίζω πως το θέμα έχει σχέση με την αυθυποβολή εν μέρει, αφού αν πιστέψεις την κατάρα, θες και τα παθαίνεις.
Είναι κάτι σαν μαγεία (και οι μάγοι χρησιμοποιούν κατάρες), ακόμη και σαν το μάτιασμα. Εκεί θα έθετα προσωπικά και τη μεταφυσική ερμηνεία της κατάρας. Δηλαδή, όπως στο μάτιασμα, κάποιο άτομο στέλνει έντονη αρνητική ενέργεια σε ένα άλλο με διάφορα αποτελέσματα.

Υπάρχει βέβαια και η "κατάρα της μάνας", που λένε ότι πιάνει.
Γιατί;
Καλά θα ήταν εδώ, να μας διαφωτίσει και κάποιος άλλος που ίσως ξέρει περισσότερα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2003, 21:30:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
!ΑΡΕΣ...
ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΕΥΚΟΛΑ ΝΑ ΠΩ ΟΥΤΕ ΤΗ ΛΕΞΗ...
ΕΚΤΟΣ ΚΙ ΑΝ ΤΟ ΘΕΩΡΗΣΩ ΩΣ ΕΝΑΝ ΟΡΟ...
ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΣΑΝ ΚΑΡΜΑ ΑΠ'ΟΤΙ ΞΕΡΩ...ΑΝ ΡΙΞΕΙΣ ...ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ ΤΡΕΙΣ ΦΟΡΕΣ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΗ...
ΑΜΑΛΙΑ ΜΟΥ ,ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ Ο ΑΥΘΟΡΜΗΤΙΣΜΟΣ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ!ΕΚΤΟΣ ΒΕΒΑΙΑ +ΑΝ ΜΟΥ ΤΟ 'ΠΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΤΙΣ ΞΕΣΤΟΜΙΖΩ+ΠΙΑΝΟΥΝ!...

ΚΑΠΟΥ ΘΥΜΑΜΑΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΕΝΑ ΑΦΙΕΡΩΜΑ..ΘΑ ΤΟ ΕΝΤΟΠΙΣΩ ΝΑ ΣΥΝΕΙΣΦΕΡΩ ΣΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ!
ΕΥΧΕΣ,ΑΤΜΑ

*ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΣΤΙΧΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΓΡΑΦΤΕΙ.....*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skies tou Fegariou
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2003, 22:23:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skies tou Fegariou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DISKOLA TA PRAGMATA.METAFEROMASTE SE PARAFISIKO KOSMO GEMATO ENIGMATA.OI KATARES PIGAZUN APO TIN ARXEOTITA.ALI TIS PERNUN SOVARA ALI DEN ENDIAFERODE KAN AN 8A EXI KAPIA APIPTOSI PANO TUS.SIMASIA EXI OTI MERIKI AN8ROPI,APO F8ONO "SKORPUN" TON TROMOME TIS KATARES TUS.SINEVI KE SE MENA ENA KALOKERI OTAN APO KATARA "ETIXE" NA SPASO TO PODI MU.
PADOS TA PARAFISIKA,ISOS KE PARAPSIXOLOGIKA FENOMENA KAPIA STIGMI PREPI NA TA EREVNISUME AN EGO PROSOPIKA DEN PISTEVO AKOMA META APO AUTO PU EPA8A.
KALO INE NA MIN FERNUME TON ALO SE TETIA 8ESI OSTE NA XESTOMIZI APO NEVRA I APO ZILIA KAKOI8IES KE IBRIS STON VA8MO TIS KATAAAAAAAAAARAS

LeonardoΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WHITE_WOLF
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2003, 02:32:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WHITE_WOLF  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΕΥΧΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ.ΚΑΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΓΙΑ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΔΕ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ Ο ΠΛΕΟΝ ΠΙΘΑΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΞΟΡΚΙΑ ΜΑΓΙΑ ΚΑΙ ΒΑΣΚΑΝΙΕΣ ΑΝ ΤΟ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ Η ΞΕΡΕΙ ΤΟΝ ΕΚΔΟΤΙΚΟ ΟΙΚΟ ΘΑ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟ ΠΕΙ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2003, 03:28:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΤΗΣ ΝΕΦΕΛΗΣ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑ ΤΙΣ...ΑΡΕΣ
ΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΣΤΑ ΛΙΝΚΣ ΤΟΥ ΕΣΟΤΕΡΙΚΑ.

'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 08/01/2003 03:29:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2003, 09:06:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας το δούμε λίγο ενεργειακά...
Συμφωνούμε καταρχήν οτι όλα είναι ενέργεια ? Αφού όλα λοιπόν είναι ενέργεια τότε και ο λόγος μας είναι μια ενέργεια. Συγκεκριμένα είναι ήχος που έχει δόνηση και παλμό τα οποία εξαρτώνται απο το δυναμικό που εμείς μπορούμε να δώσουμε δηλαδή απο την εξέλιξή μας σαν πνευματικές υποστάσεις.
Οι κατάρες ,η βασκανία και η μαγγανία είναι σχεδόν το ίδιο πράγμα (και γιαυτό και στο ευχολόγιο αντιμετωπίζονται πάντα μαζί)Είναι ενέργεις που σκοπό έχουν να κάνουν κακό σε κάποιον άνθρωπο. Το ερώτημα είναι αν αυτές οι ενέργειες μπορούνε να επηρεάσουν τον άνθρωπο.... Φυσικά και μπορούνε όπως και όλες οι άλλες ενέργειες (μαγνητισμός,ηλεκτρισμός κοκ)Το θέμα είναι οτι επηρεάζουν όσους διαθέτουν τις κατάλληλες υποδοχές για κάτι τέτοιο... και ποιές είναι αυτές ? Είναι τα κενά που μπορεί να υπάρχουν στην ασπίδα μιας υπόστασης, την αύρα της... Μια αύρα που δεν ενισχύεται απο καλές σκέψεις και έλξη φωτός είναι πολύ εύκολο να επηρεαστεί απο κάθε είδους ενέργεια ,όχι μόνο απο κατάρες και αυτό γιατι σύμφωνα με τους νόμους της δημιουργίας "όπου δεν υπάρχει φως υπάρχει κάτι άλλο...γιατι στην δημιουργία δεν υπάρχει κενό..."
Το άλλο ερώτημα είναι τι γίνεται με αυτόν που εξαπολύει μια τέτοια ενέργεια... Εκεί το μεγαλύτερο ρόλο τον παίζει η συνειδητότητα... Υπάρχουν αυτοί που μπορεί να το κάνουν τελείως ασυνείδητα επειδή κάπου το άκουσαν και μιμούντε και υπάρχουν και αυτοί που το κάνουν συνειδητά.... Και στις δύο περιπτώσεις ο ενεργών χρεώνεται με αποστολή αρνησης απλά στην δεύτερη η χρέωση είναι πολύ μεγαλύτερη όπως καταλαβαίνεται και αυτό σημαίνει οτι χρειάζεται το διπλάσιο δυναμικό για να μετανοήσει και να μετατοπιστεί.

Το αντίθετο της κατάρας είναι η ευχή... πολλές φορές όμως κάτι που εμέις βλέπουμε σαν ευχή μπορεί να είναι ένα "δέσιμο" για την υπόσταση του άλλου... γιαυτό ο λόγος μας πρέπει πάντα να είναι προσεκτικός και να μην τρέχει πιο μπροστά απο τη σκέψη...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2003, 13:00:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
!!!!!!!!!!!!

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skies tou Fegariou
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2003, 13:30:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skies tou Fegariou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Atma den exo tipota mazi su ala exo paratirisi kati pu kanis.Grafis sto forum tora teleftea gia na gemizis ta minimata su.8a me rotisis me pirazi an diavazo pu ke pu astiakia?ego su apado merikes fores beno sto forum gia na do me endiaferon kati pu exi ipo8i ke otan vlepo se ena 8ema na lene kati asxeto (opos auti tin paren8esi pu kano ego auti ti stigmi), mu fenete "eskemeno" diladi na grafun gia na gemizun ta minimata tus.Ade tora na min rixo kamia katara!
Parto filika,se euxaristo poli.

Agapa gia na min misis.

LeonardoΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2003, 13:31:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους
Χμ…Εύχομαι για όλους μας καλή…χρήση του λόγου μας

Το θέμα έχει μεγάλο ενδιαφέρον καθώς στο χώρο του Εσωτερισμού η χρήση του λόγου, ή των λόγων, είναι καθοριστική.
Από τις προσευχές σε κάθε θρησκεία, στα μάντραμ, και στα ξόρκια της μαγείας, τους εξορκισμούς και την μουσική, ο ανθρώπινος λόγος έχει καθοριστική Δύναμη.

Ο ΕοΝ αναφέρθηκε πως τα πάντα είναι ενέργεια. Κατ’ αρχήν σε αυτό πιστεύω πως όλοι συμφωνούμε. Πως όμως ο λόγος, ένα απλό ηχητικό κύμα μπορεί να έχει «τόση» δύναμη;
Αν ισχύει σε τέτοιο βαθμό, έτσι όπως φανερώνεται από τον Εσωτερισμό και τις Θρησκείες, είναι σίγουρα πέρα από την «φυσική» δύναμη που έχουν τα λόγια ως ήχος!
Έτσι περνάμε στα όρια της μεταφυσικής και εξετάζουμε με διαφορετικό βλέμμα το όλο θέμα.
Δεν θα σταθώ μόνο στις κατάρες, αλλά στην δύναμη του λόγου, θετική ή αρνητική, του κάθε ανθρώπου.

Όταν ήμουν στα 15, (χρόνια εννοώ ) δεν πίστευα σε τίποτα μεταφυσικό.
Ειρωνευόμουν και σατίριζα τα πάντα και αναζητούσα λύσεις μέσα από την φυσική που γνώριζα.
Τότε ήρθα αντιμέτωπος με δύο περιστατικά «ξεματιάσματος» στο χωριό του πατέρα μου, που δεν μπορούσα ούτε να τα ειρωνευτώ, ούτε να τα εξηγήσω λογικά!
(Να τα αναφέρω στα γρήγορα!)
Και τα δύο αφορούσαν εμένα, και στο καθένα με ξεμάτιασε διαφορετική θεία μου και ομολογουμένως αισθάνθηκα άμεσα την διαφορά!
Αν ήταν αυτό θα είχα μείνει στο πως το όλο θέμα ήταν καθαρή υποβολή.
Αλλά υπήρχαν και υλικά στοιχεία που συνηγορούσαν σε κάτι νέο για μένα.
Το 1ο ξεμ/σμα ήταν με ένα πιάτο νερό και μια κουταλιά λάδι στο κέντρο του.
Όσο η θεια μου ψιθύριζε τις προσευχές εγώ παρατηρούσα έκπληκτος την ομοιογενή κηλίδα λαδιού να διασπάται σε μικρότερες και να διαχωρίζεται ακτινωτά μέσα στο νερό. Κάποιες από τις μεγάλες αυτές σταγόνες λαδιού άρχιζαν και να βουλιάζουν!!!
Κόκαλο εγώ! Το ίδιο το γεγονός ήταν μετα-φυσικό. Δεν εξηγείται με τους γνωστούς ως τώρα νόμους της φυσικής.
(ήδη βίαζε τρεις!- Μοριακή Δομή/ Πνυκότητα - Ειδικό Βάρος- Στατικό Ηλεκτρισμό).
Το 2ο ξεμ/σμα είναι το «κλασικό χωριάτικο» με το μαντήλι που το είχα δει αρκετές φορές και το σατίριζα. Υποψιασμένος λοιπόν άρχισα να το ερευνώ.
Και εκεί μάλιστα χρησιμοποίησα μεζούρα για να μην επηρεάζομαι με το μέτρημα με την παλάμη που έκανε η θεια μου.
Το ξεμάτιασμα αυτό είναι το εξής:
Αφήνεται στις πλάτες του «στόχου» ένα μεγάλο μαντήλι, ενώ ξεμ/ται. Μετά γίνεται κόμπος στην μια του γωνία μετριούνται 2 ½ πιθαμές και κρατιέται το μαντήλι. Σταυρώνεται και ξεμ/ται. Μετά ξαναμετριέται και αν υπάρχει «μάτι» το μαντήλι έχει…κοντύνει. (πέρα από τα χασμουρητά!)
Το πείραμά μου, φανέρωσε (σε 1 από τα 3 ξεμ/τα) να έχει πράγματι «συσταλθεί» το ύφασμα κατά 2 εκατοστά περίπου!

Συγνώμη για την μακρηγορία, αλλά (πέρα της προσωπικής εμπειρίας) αυτά τα γεγονότα φανερώνουν μια κρυφή Δύναμη που ασκείται στην ύλη μέσω της απλής (και ασυνείδητης ακόμη) προσευχής στην ύλη. Κάτι σαν τελετουργία! Μάλιστα ο «στόχος» δεν είναι τα υλικά που χρησιμοποιούνται αλλά αυτά είναι βοήθημα που ουσιαστικά μέσω της δράσης (ψυχικής ή και πνευματικής) του ενεργούντος «αλαφρώνουν» την ψυχή του στόχου από το «μάτι».
Το μεγαλύτερο μέρος της «αρνητικής ενέργειας» που φαίνεται να απορροφάται, εκτονώνεται μέσω της ψυχής του προσευχόμενου (χασμουρητά, δάκρυα κλπ) και μέρος αυτής διαχέεται και στα υλικά που χρησιμοποιούνται!

Αν τώρα μια αμόρφωτη γιαγιούλα, έχει την ικανότητα να παρεμβαίνει μέσω της ασυνείδητης κυρίως πίστης της, φανταστείτε τι δύναμη μπορεί να έχει μια συνειδητή ενέργεια.
Προφανώς και τα πάντα διέπονται από Νόμους!

Στο Εσωτερισμό ο άνθρωπος αναγνωρίζεται ως τρισυπόστατος.
Πνεύμα, Ψυχή, και Σώμα.
Ή ως εκδήλωση, Σκέψη (ανώτερη ή κατώτερη), Συναίσθημα και Πράξη.

Συνήθως άλλα σκεπτόμαστε, άλλα αισθανόμαστε, ή άλλα λέμε.
Τι συμβαίνει όμως όταν σκέψη, συναίσθημα και πράξη συντονίζονται;

Όσοι προσεύχονται (ή γενικά ασχολούνται με τον αποκρυφισμό) γνωρίζουν πως άλλη δύναμη έχει μια προσευχή που γίνεται με την σκέψη (ακόμα και σε κατάσταση διαλογισμού) και άλλη δύναμη όταν ακούγεται μεγαλόφωνα και με παλμό.
Όλες οι θρησκείες έχουν καθορίσει τελετουργικές προσευχές με συγκεκριμένα ηχητικά μοτίβα.
Δεν είναι φυσικά τυχαίο!

Ας δούμε την δύναμη της μουσικής. Η Αρμονία (και μαθηματική) του νου, διανθίζεται με συναισθήματα και εκφράζεται με ήχο. Τα αποτελέσματα για την ανθρώπινη ψυχή που την λαμβάνει μπορεί να είναι από απλά συναισθήματα μέχρι και έκσταση!

Ας δούμε (επιτέλους!) και τις κατάρες.
Υπάρχουν οι απλές βρισιές (άντε και …. αυτό), συναισθηματικές κατάρες (μέσα από φόβο ή και οργή), κατάρες ζήλιας ή κακότητας, που ορίζονται ως μάτι για τις ασυνείδητες και ως βασκανία για τις πιο συνειδητές.
Υπάρχουν και πιο σοβαρές συνειδητές (το όσο) κατάρες, όπου γίνεται χρήση τελετουργικού (συνήθως χοντροκομμένου) και είναι μαγγανεία ή «δεσίματα» υποστάσεων, και τέλος κατάρες με επίκληση αρνητικών πνευμάτων και απαραίτητου τελετουργικού που ορίζεται ως Μαύρη Μαγεία.

Υπάρχουν λοιπόν κατάρες και κατάρες.
Ο διαχωρισμός που παραθέτω αφορά το ότι εγώ έχω, ως τώρα, κατανοήσει.
Από απλές, αμόλυβδες και σούπερ!

Το βασικό τους σημείο είναι ότι εστιάζουν (μεταφέρουν) «αρνητική», ας πούμε, ενέργεια προς ένα ή περισσότερους ανθρώπους.
Κάποιες είναι αστείες, άλλες πταίσματα και άλλες τέλος, είναι εγκλήματα!
Όλες όμως δημιουργούν δεσμεύσεις στην ψυχή και το πνεύμα αυτού που τις εκτοξεύει.
Συνήθως είναι καρμικές και τον βαρύνουν και σε επόμενη, ή και περισσότερες ζωές!

Εξάλλου κάθε μας πράξη δημιουργεί θετική ή αρνητική (ή τελοσπάντων κάτι) δράση και κατά συνέπεια και αντίδραση στο περιβάλλον μας.
Είναι Νόμος!

Έτσι λοιπόν όταν οργιζόμαστε για κάποιον, η δύναμη της σκέψη μας μαζί με την φουρτούνα της οργής μας μεταφέρονται δυναμικά μαζί με τα λόγια μας.
Δεν είναι ο ήχος που έχει δύναμη, δεν είναι πχ τα ηλεκτρομαγνητικά κύματα που μεταφέρονται οι τηλεοπτικές εκπομπές αλλά αυτό που τις διαμορφώνει.
Ο Άνθρωπος, η Δύναμη της Ψυχής του, η Δύναμη του Πνεύματός του.
Αλλά όπως χρειάζεται ένας φορέας και αντίστοιχα μηχανήματα για να προβληθεί μια τηλεοπτική εκπομπή, έτσι χρειάζεται κα ο λόγος μας και ίσως και κάποια σύμβολα (ως βοηθήματα για να εστιαστούμε) για να ενεργήσουμε ψυχικά ή πνευματικά.

Επιπλέον καθετί έχει και τις ποιότητές του.
Ο καθένας μας λοιπόν είναι και υπεύθυνος για τα όσα παράγει!

Όσο αφορά τις μητέρες, ας μην ξεχνάμε πως κάθε μάνα δίνει σώμα από το σώμα της και ψυχή από την ψυχής της για να γεννηθεί ένα παιδί (α ρε άτιμη κλωνοποίηση τι θα στερήσεις!).
Όσο μεγαλύτερη στοργή και αγάπη τόσο περισσότερο από την ψυχή της δίνει!
Για αυτό συνήθως αισθάνονται πιο κοντά στα παιδιά τους.
Βέβαια οι μανάδες πολλές φορές γίνονται συναισθηματικά καταπιεστικές προς τα παιδιά τους, αλλά αυτό δεν μειώνει καθόλου την δύναμη της σχέσης τους! (της όποιας σχέσης τους)

Θέλω στη συνέχεια να σταθώ στη γοητεία που κρύβει αυτό το θέμα.
Σε όσους ασχολούνται ή επιθυμούν να ασχοληθούν με τον Αποκρυφισμό ή τη Μαγεία.
Μπορεί να είναι «γοητευτική» η αίσθηση της εξουσίας πάνω σε έναν άνθρωπο, μέσω της μαγείας. Κάποιοι/ες σίγουρα θα θέλουν να την ασκήσουν!
Εδώ θέλω να θέσω ένα προβληματισμό.
Πριν το κάνουν (ή προσπαθήσουν) ας αναρωτηθούν:
Αν είχαν στα χέρια τους ένα μπουκάλι δηλητήριο ή βιτριόλι, θα το χρησιμοποιούσαν για να κάνουν κακό σε κάποιο άνθρωπο;
Δεν είναι παιχνίδι ούτε κάνεις πλάκα με τέτοια θέματα.
Ακόμα και αν δεν υπάρχει δίωξη στον ανθρώπινο νόμο για την δέσμευση της ψυχής κάποιου, (έστω και με ερωτικά δεσίματα) ας μην ξεχνάμε πως υπάρχει και Ανώτερος του ανθρώπινου Νόμος και κανείς μας δεν είναι εκτός αυτού. Αργά ή γρήγορα θα δεχτούμε τις επιπτώσεις των ενεργειών μας και φυσικά δεν είναι «τιμωρία», αλλά μια ελάχιστη «ισορροπία» της Δημιουργίας!


Ξέρω, έγραψα πολλά!
Το θέμα είναι τεράστιο και μπορούμε φυσικά να εμβαθύνουμε στην δύναμη του λόγου πέρα από τις κατάρες. Και βέβαια και στην προστασία από αυτές.

Με Σεβασμό και Αγάπη.


Edited by - ΦΩΤΙΟΣ on 09/01/2003 13:46:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2003, 16:29:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ!ΣΚΙΑ ΜΟΥ ...
Η ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΟΝΟΛΕΚΤΙΚΕΣ, ΚΑΠΟΙΕΣ ΛΑΚΩΝΙΚΕΣ,ΕΙΤΕ ΕΠΕΙΔΗ ΑΠΟΦΕΥΓΩ ΤΙΣ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΙΣ,ΕΙΤΕ ΓΙΑΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗΝ ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΚΙΝΗΣΗ ΤΟΥ ΕΡΜΗ,ΑΛΛΑ +ΤΗΣ ΑΦΡΟΔΙΤΗΣ ,ΠΟΥ ΦΕΡΟΥΝ ΠΑΡΑΝΟΗΣΕΙΣ...ΟΣΟ ΔΙΑΡΚΟΥΝ.
ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΚΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΥΠΟΨΙΑΖΕΣΑΙ,ΕΚΤΟΣ +ΑΝ ...


ΣΥ ΕΙΠΑΣ...

ΦΙΛΙΚΑ,ΑΤΜΑ

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2003, 16:31:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
!Α!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΜΟΥ ΘΥΜΗΣΕΣ ΝΑ ΔΩ ΠΟΣΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑΣ ΕΧΩ!

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skies tou Fegariou
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2003, 16:41:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skies tou Fegariou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kala den 8a katso na asxoli8o me tin "afroditi" ke ton "ermi",PROLIPTIKA isos prepi na pame sto 8ema me tis prolipsis ke prokatalipsis,ke na anaroti8ume pos 8a itan o kosmos mas an oli pistevan se auta?prosopika mu fenode "xaza" na kratame kapies epifilaxis epidi kapioi poniroi ke kerdoskopi paleoteris epoxis i ke simerinis eplasan mi8us KATARAS pano se ka8imeres fisikes drastiriotites.
Agapa gia na min misis.

LeonardoΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2003, 19:10:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΜΙΣΕΙΣ.

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skies tou Fegariou
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2003, 20:14:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skies tou Fegariou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
TULAXISTON OTAN PERNIS APO KAPION ALO KATI PU EXI PI SE PARAKALO NA VAZIS "...... ......" INE TROPOS EVGENIAS.

KALO VRADI NA EXETE OLI!

ATMA KE ESI AGALIASE LIGO TIN PSIXI SU,OTAN SU KANUN "PARATIRISI" KALOPROERETA MIN PAREXIGISE SAN PEDAKI NOMIZO POS BORUME NA EPIKINONISUME,EGO SU ZITAO SIGNOMI AN IPA KATI PU SE PIRAXE,DEN PERIMENA NA TO PAS OF8ALMO ADI OF8ALMU.
PERIMENO TIN DIKI SU APADISI.


AGAPA GIA NA MIN MISIS.

LeonardoΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2003, 21:50:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΟΥ ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑΤΙ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΑΡΕΛΕΙΨΑ ΤΑ ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΑ,
ΣΟΥ ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΕΠΑΙΞΑ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΣΟΥ,
ΣΟΥ ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΠΑΙΔΙΚΗ ΨΥΧΗ ,
ΣΟΥ ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΟΤΙ ΚΟΙΤΑΞΕΣ ΣΤΟΝ ΚΑΘΡΕΦΤΗ,
ΜΑ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΚΑΤΑΡΑΣΤΕΙΣ ,Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.
ΤΩΡΑ ΑΝ ΝΟΙΩΘΩ ΣΕΛΗΝΗ +ΠΑΡΙΣΤΑΝΕΙΣ ΤΗ ΣΚΙΑ ΜΟΥ,Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΛΕΞΕΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΡΟΛΟ.
Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΛΟΓΟ ΤΟΥ ΣΥΝΕΙΡΜΟΥ ΜΟΥ ΠΑΙΖΕΙΣ ΣΤΟ ΔΙΑΛΟΓΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΤΑΡΕΣ.
ΑΝ ΤΟ ΞΑΝΑΣΚΕΦΤΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΓΡΑΦΤΗΚΕ ΤΥΧΑΙΑ .ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.
+ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΝΑ'ΜΑΙ +ΣΙΓΟΥΡΗ.
ΑΝ ΘΕΩΡΕΙΣ ΟΤΙ ΑΠΟΛΟΓΟΥΜΑΙ, ΝΑΙ, ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ,ΜΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΩΣ ΑΓΕΝΕΙΑ ΤΟ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙΣ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΡΕΜΙΑ ΤΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΑΝ ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥ.ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ+ΜΗΝ ΤΟ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙΣ.ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΟΥΣΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΑΔΡΟΜΟΥΣ ΠΛΑΝΗΤΕΣ ΑΝ ΔΕ ΜΕ ΡΩΤΑΓΕΣ.ΔΕΝ ΣΟΥ ΔΙΝΩ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΤΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ.Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΤΟΥ.
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΥ ,ΛΟΙΠΟΝ.
ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟΛΜΗΣΑ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΜΕ ΤΟΣΑ ΛΟΓΙΑ ΜΠΟΡΕΙΣ Ν'ΑΝΑΦΕΡΘΕΙΣ ΣΤΟ 'ΟΦΘΑΛΜΟΣ ΑΝΤΙ ΟΦΘΑΛΜΟΥ.'
ΕΓΩ ΛΕΩ' ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ,ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕ ΘΕΣ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ'+ΑΡΧΙΣΕΣ .
ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ ΣΤΕΙΛΕ ΜΟΥ e-MAIL.ΙΣΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ ΝΑ ΠΟΥΜΕ.
ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ 'αρες' ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΙΑΣΤΗΚΕΣ ΝΑ ΞΕΣΤΟΜΙΣΕΙΣ...+
ΛΥΠΑΜΑΙ.

ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ...ΓΙΑ ΤΑ ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΑ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
ΦΩΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ,ΑΤΜΑ

'manava seva, madhava seva'
=υπηρετωντας τους ανθρωπους,
υπηρετεις το θεο

Edited by - ΑΤΜΑ on 09/01/2003 23:26:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2003, 21:52:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΤΣΙ ΕΝΟΙΩΣΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΚΡΥΒΩ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.
Η ΣΥΓΝΩΜΗ ΔΕΚΤΗ.
ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΓΙΑΤΙ ΤΕΤΟΙΑ ΕΠΙΘΕΣΗ-ΤΟΣΗ ΟΣΗ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ.

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skies tou Fegariou
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2003, 23:07:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skies tou Fegariou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ATMA TO 8EMA METAXI MAS EKLISE PISTEVO.MARESI OTAN IPARXI EPIKINONIA.8ELO NA ME SIGXORESETE PU EKANA MIA PAREN8ESI KE XEFIGAME APO TO 8EMA.KAMIA FORA INE KALO NA IPARXUN ADIFASIS XEXORISTA APO TO 8EMA.OMOS NA MIN GINETE ESKEMENA AUTO I8ELA NA "VGALO" APO AUTI TIN SIZITISI.

FILIA SE OLUS AURIO PETAO GIA GLASGOW.....

8A TA PUME LIPON AURIO TO VRADI I KIRIAKI PROI APO MENA.....

AGAPA GIA NA MIN MISIS.

LeonardoΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2003, 23:24:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Simoril-elf
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2003, 17:40:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Simoril-elf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Basika h ali8ia einai pws den xerw pio einai pio dynato, o logos h h skepsh? pisteyw sthn energia opws leei o Fwtios alla epishs 8ewrew pws dikio exei kai aytos me to pseydonymo skies tou fegariou an 8umame kala....PROLIPTIKA isos prepi na pame sto 8ema me tis prolipsis ke prokatalipsis,ke na anaroti8ume pos 8a itan o kosmos mas an oli pistevan se auta?prosopika mu fenode "xaza" na kratame kapies epifilaxis epidi kapioi poniroi ke kerdoskopi paleoteris epoxis i ke simerinis eplasan mi8us KATARAS pano se ka8imeres fisikes drastiriotites......
alla 8elw na 8esw ana allo erwthma peri tou 8ematos.. . pws ginetai ,kai isws na kanw la8os... an nai as me dior8wsei kapoios.... pws ginetai lipon kai den ginetai logos pou8ena allou peri matiasmatos kai xematiasmatos .. kai ennow allou ektos ths elladas.. proswpika pou exw syzhthsei me diaforous kai xenous kai ellhnes , den yparxei kan h lexh matiasma h xematisma sto lexilogio tous, poso mallon gia ta ypoloipa peri ladiou kai nerou....ti diladi? einai pronomio twn ellhnwn ayto?
Epishs 8elw kai egw na anaferw pws ontws einai poly entyposiako to xematiasma me to ladi kai to nero kai mou exei meinei kai emena san erwthmatiko... Den mporei kapoia exhghsh 8a exei lew...

fylika ....

sim-eli-elfΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2003, 11:58:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα

Είναι πράγματι εντυπωσιακό, και πιστεύω και εγώ πως υπάρχει εξήγηση.
Κάποια στιγμή θα είναι τόσο κατανοητό όσο και η πτώση με αλεξίπτωτο!
Απλά ορίζουμε ως Μεταφυσική, όσα ως τώρα δεν κατανοούμε.

Γιατί θεωρείς Μύθους τις αναφορές για τις κατάρες;
Δεν είναι γεμάτος ο Εσωτερισμός και ο Αποκρυφισμός, από Επικλήσεις, Εξορκισμούς και Κατάρες;

Ακόμη και ο Αφορισμός της Χριστιανικής Εκκλησίας είναι ένα είδος πνευματικής αποπομπής!

Το να κατανοήσουμε την Δύναμη, αλλά κυρίως την Αξία του λόγου μας και φυσικά των σκέψεων και των ενεργειών μας, πιστεύω πως θα μας ωφελήσει σαν ανθρώπους και θα διευκολύνει τις συνθήκες διαβίωσής μας σε αυτό τον πλανήτη!

Με Σεβασμό και Αγάπη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2003, 21:52:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας.
Επαναφέρω το θέμα της κατάρας, γιατί είναι πολύ ενδιαφέρον.Για κατάρες που δεν είναι μόνο με λόγια όπως αναφέρει ο φίλος Φώτιος, γιατί πιστέυω παρόλα αυτά ότι και η σκέψη μπορεί να είναι εξίσου δυνατή. Αυτό εξαρτάται από την ένταση με την οποία στέλνεις την κατάρα, αλλά δυστυχώς και από το ενεργειακό σου επίπεδο. Που μπορεί να σε κάνει να στέλνεις μια πιο δυνατή καλή η κακή σκεπτομορφή.

Δεν ξέρω όμως τι ρόλο παίζει η ψυχολογική κατάσταση του ατόμου το οποίο εξαπολύει κατάρες. Αν κάτι το έχει πειράξει πολύ, μα πάρα πολύ, και αισθάνεται τόσο εγκλωβισμένο και με κομμένα τα χέρια, ώστε όλη η αρνητική ενέργεια και η αδικία να διοχετευτεί από μέσα του σε μορφή κατάρας. Επιβαρύνεται άραγε το ίδιο πολύ το κάρμα του; Και πόσο μάλλον εάν κάποιος είναι γνώστης ότι έχει μεγαλύτερη δύναμη σκέψης από κάποιον άλλο, δεν τον φέρνει αυτόματα σε πιο δεινή θέση; Ο άλλος όμως που ολοφάνερα έπραξε την αδικία; Θα πληρώσει;

Πόσο δύσκολο είναι πράγματι να κλείσεις τα αυτιά σου και να πετρώσεις την αδικημένη σου καρδιά, μεταστρέφοντας όλο το μίσος και την οργή που νιώθεις σε αγάπη; Και πόσο σοκαριστικό είναι εάν τη στιγμή που εξαπολύεις την κατάρα σταματήσεις για ένα δευτερόλεπτο και σκεφτείς: "τι κάνω;" ...

Αμύνομαι. Πως αλλιώς μπορώ να το κάνω όταν αυτό είναι το ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΟΠΛΟ... Ποιά η γνώμη σας;

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2005, 03:06:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κοιτα να δεις Αμαλια τι πετυχα!
---...οταν μετριομασταν ακομη..σε εκατονταδες...!---

για να μαθαινουν οι νεοτεροι και να θυμουνται οι αρχαιοι...
---οτι αν καταραστεις...θα σου επιστραφει εις τριπλουν
προσοχη λοιπον στους "ερασιτεχνες μαγγανευτες"---

φως και αγαπη


cprtght@tm@2005
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2005, 03:32:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Κάποια στιγμή στην πρώιμη εφηβεία μου συνέβει κάτι που δεν ξέχασα απλά απώθησα στο ασυνήδειτο.

Με την πρώτη ευκαιρία, μια ταινία, μια αναφορά, ξανάρχεται μπροστά μου.
Όσο και με νυχια και με δόντια να κρατιέμαι η "κατάρα" θα στριφογυρίζει στο νου και στη φαντασία μου. Αν την αφήσω να φύγει θα την εισπράξω εις τριπλούν??? Γιατί??? Θα μου πεις το Κάρμα ξέρει να πληρώνει καλύτερα. Ναι αλλά πολλές φορές ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΗΝ ΤΙΜΩΡΙΑ...


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2005, 03:46:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

//παλι αυτος ο πινακας//και τι μεγεθος!//αυτο σε κυνηγαει αγαπητη Γκρετελ;
--wellcome home ωστοσο--

το καρμα ναι!ομως υπαρχουν + οι αγγελοι του καρμα//τους εχει κανεις υποψιν;...

..ohhhimyourangellll


cprtght@tm@2005

Edited by - ΑΤΜΑ on 24/08/2005 03:47:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2005, 03:58:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Thanks!

Weelll ήτο πάντα από τους αγαπημένους μου πίνακες. Μαζί με άλλους του Βίνσεντ. Μάλλον αρχίζω να την ψωνίζω.

Με κυνηγάει??? Μάλλον αφού ακόμα το θυμάμαι...

ΑΓΓΕΛΟΙ ΤΟΥ ΚΑΡΜΑ... Β....Α


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2005, 03:59:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KATAPA!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2005, 04:24:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΤΑΡΑ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ Η ΦΩΤΟ ΣΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ!!!


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2005, 09:33:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσωπικά δεν πιστεύω στις κατάρες.
Πιστεύω πως το όλο θέμα έχει ως αφετηρία το κατά πόσο πιστεύουμε σε αυτές κι υποβάλλουμε τον εαυτό μας στην σκέψη οτι θα πάθουμε κάτι κακό επειδή κάποιος ξεστόμισε μία κατάρα εναντίον μας.
Η δύναμη της αυθυποβολής είναι μεγάλη...
Πολλοί πιστεύουν οτι δεν πρέπει να καταριόμαστε κι οτι είναι άσκοπο γιατί αργά ή γρήγορα θα επέλθει η Θεία Δίκη και θα τιμωρήσει το άτομο που μας έβλαψε.
Παρόλα αυτά "ρίχνουμε κατάρες", μικρές ή μεγάλες γιατί επιθυμούμε τη Νέμεση και θέλουμε να δούμε να επέρχεται η τιμωρία του.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μηδενιστής
Μέλος 2ης Βαθμίδας


277 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2005, 10:43:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μηδενιστής  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι κατάρες έχουν πλέον γίνει το ψωμοτύρι του καθημερινού μας βίου. Η χρήση τους μπορεί να επιφέρει μια στιγμιαία ψυχολογική εκτόνωση στον φορέα της εκστόμησης. Ίσως μιά ισχυρή κατάρα τον βοηθήσει ψυχολογικά και να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση αλλά μέχρι εκεί. Πέρα απο αυτό δέν έχει καμιά ουσία ή σημασία και δέν έχει και κανένα αποτέλεσμα. Η εύκολη λύση της κατάρας δημιούργημα του Ιουδαιοχριστιανισμού δέν είναι τίποτε άλλο απο την αρρυθμία, την ανικανότητα, και την τεμπελιά για να αναλάβουμε δράση να ανατρέψουμε την εις βάρος μας κατάσταση. Να τιμωρήσουμε μόνοι μας παραδειγματικά όπως αξίζει τον άνθρωπο που συμπεριφέρθηκε άτιμα και ύπουλα εις βάρος μας δίνοντας τον ρόλο του τιμωρού στον Ιαχωβά. Περιμένουμε απο τον Ιαχωβά να κάνει ότι θα έπρεπε εμείς οι ίδιοι να κάνουμε απο μόνοι μας, η συγκεκριμένη πλάνη τα λέει όλα καθώς και την ουτοπική απάτη της κατάρας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2005, 13:51:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως, όποιος ενδιαφέρεται να δει τις κατάρες στον Ιουδαισμό- Χριστιανισμό, ας ρίξει μια ματιά στους περίφημους "Ψαλμούς" του Δαυιδ. Θα έκανα copy paste κανα απόσπασμα, αλλά θα φάω ban από όλα τα φορουμ του πλανήτη! Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy