ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Πλάτων Δρακούλης
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2005, 18:34:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι. Πρόσφατα έπεσε στα χέρια μου ένα εκπληκτικό κείμενο το οποίο γράφτηκε το 1907 απο κάποιον Πλάτωνα Δρακούλη. Το βιβλιαράκι αυτό ονομάζεται "Βιονομία" και στην ουσία είναι μια πολύ μεστή αναφορά σε όλα αυτά που έχουν να κάνουν με τους συμπαντικούς νόμους και κανόνες, σύμφωνα με τους οποίους πρέπει να ζούμε. Επειδή θεωρώ συγκλονιστικό αυτό το κείμενο ίσως ότι πιο σημαντικό έχει πέσει στα χέρια μου μέχρι τώρα, ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος απο εσάς ξέρει κάποια πράγματα για τον άνθρωπο αυτόν και να μου πει λεπτομέρειες για την ζωή του και το έργο του...
Φιλικά...
(Σημειώνω ότι το κείμενο δεν κυκλοφορεί και εμένα μου δόθηκε σε φωτοτυπία απο την τρίτη και τελευταία έκδοσή του που έγινε το 1931)

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...

wolfowitz
Μέλος 2ης Βαθμίδας


307 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2005, 18:40:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wolfowitz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ρώτησες το θειο-google ??

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2005, 20:50:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι ακριβώς σου άρεσε Απέριττε απο αυτό το βιβλίο?
Αν θυμάμαι γιατί πάει καιρός που δεν το έχω, είχε ενα βιογραφικό του Δρακούλη κάπου.
Εγώ μόνο κανόνες είδα, κάτι σαν 10 εντολές.
Πόσες φορές το διάβασες?
Οι ερωτήσεις μου είναι συγκεκριμένες, ξαναδιάβασέ το με πνεύμα αμφισβήτησης να δείς.
Και κυκλοφορει και μάλιστα ευρέως.
Πέρσυ προσπαθούσε κάποιος να μου το πουλήσει στην εκθεση στην Διονυσίου Αεροπαγήτου


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2005, 01:00:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρομαι που τελικά κυκλοφορεί. Τώρα το γιατί μου άρεσε δεν ξέρω αν έχει νόημα να το αναλύσω. Πάντως εσένα προσωπικά δεν σου άρεσε και αυτό είναι που μετράει για σένα... Δεν υπάρχει γιατί... κάποιο πράγμα μπορεί να μιλήσει στην ψυχή σου ή όχι. Απο εκεί και πέρα αυτό που θα μπορούσα να σου πω είναι πως όταν έρθει η ώρα, μπορεί κι εσύ να το δεις με διαφορετικό μάτι...
Φιλικά...
(Ναι πράγματι υπάρχει ένα μικρό βιογραφικό. Θα ήθελα να μάθω περισσότερα πράγματα γι αυτόν τον άνθρωπο...)

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...

Edited by - Απέριττος on 03/09/2005 01:02:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2005, 01:34:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

κάνε κλικ^^^

(μου το είπε ο θείος Google )


κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2005, 09:44:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απεριττε, δεν πρόσεξες την ερώτησή μου.
Πόσες φορές το διάβασες?
Οταν το πρωτοδιάβασα και εμένα μου έκανε την εντύπωση που περιγράφεις και ίσως και περισσότερη.
Αλλά επειδή μου εκανε εντύπωση Η ΕΝΤΥΠΩΣΗ αρχισα να το ψάχνω.
Είναι πολύ συγκεκριμένο βιβλίο, δεν θέλω να το αναλύσω περισσότερο΄.
Πάντως το παραγόμενο συναίσθημα θα το ξαναβρείς και σε άλλα....πολλά

ΦιλικάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2005, 14:05:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απέριττε,
θα ήθελα κι εγώ να σε ρωτήσω τι ακριβώς σε εντυπωσίασε τόσο πολύ στο
βιβλίο του Δρακούλη.
Σε καμμία περίπτωση δεν προκαλώ,
αντίθετα ίσως μου δώσεις τα φώτα να το διαβάσω με άλλο μάτι.
Γενικά από τις εκδόσεις "ΙΔΕΟΘΕΑΤΡΟ",πιστεύω ή παίρνω σοβαρά
ένα 20% από αυτά που γράφουν.
Η δουλειά μου έχει σχέση με το βιβλίο κι ομολογώ ότι αυτές οι εκδόσεις
είναι πολύ χαμηλά στην εκτίμησή μου.
Επειδή όμως όλα αυτά είναι προσωπικά γούστα,περιμένω να μας πεις περισσότερα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gracious
Νέο Μέλος

Greece
49 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2005, 00:18:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gracious  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Δρακούλης ήταν δημοσιογράφος, εξέδιδε και κάποιο περιοδικό, ήταν κοινωνιολόγος, νομικός, καθηγητής της Ελληνικής γλώσσας στο πανεπιστήμιο της Οξφόρδης, και βουλευτής, δεν θυμάμαι ποιου κόματος.
Έβγαζε και ένα περιοδικό φιλοσοφικού περιεχομένου που δεν πήγε καλά και σταμάτησε γρήγορα.
Έγραψε μερικά βιβλία-μελέτες κοινωνιολογίας, που ένα είχε θέμα ''Η ΑΞΙΑ ΚΑΙ Η ΖΩΤΙΚΟΤΗΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ''. Ένα άλλο είχε τίτλο ''Η ΑΞΙΑ ΚΑΙ Η ΖΩΤΙΚΟΤΗΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ''.
Πέθανε κάπου στη δεκαετία του '40.

Αλλά αφού δεν έχει τίποτε το ίντερνετ γι αυτόν, μάλλον δεν θα υπήρξε ποτέ και όλα είναι όνειρα.


Όσο αφορά τις εκδόσεις ΙΔΕΟΘΕΑΤΡΟ ... θα συμφωνήσω με τον ... αγνοώντα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.078125
Maintained by Digital Alchemy