ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Dreamcatcher-μυθος ή αληθεια?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Εφιάλτης
Νέο Μέλος

Greece
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2005, 22:56:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Εφιάλτης  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Εφιάλτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους και όλες!!

Ανοιξα αυτο το θεμα γιατι προσφατα αγορασα μια ονοιροπαγιδα γιατι εβλεπα διαφορους εφιαλτες (απο εκει και το ψευδονυμο ) και μου ειχαν πρωτεινει να παρω μια!

Το Θεμα ειναι οτι απο τοτε που την αγορασα οι εφιαλτες σταματησαν.Δεν ξερω κατα ποσο ειναι αυθεντικη αλλα εγω βλεπω οτι κανει δουλεια!

Μπορει να ειναι και η ιδεα μου αλλα αμα εχετε παροιο περιστατικο αναφερτετω!

Αμα μπορεσω θα προσθεσω και φωτο για να την δειτε!

Θα ηθελα να ακουσω την γνωμη σας πανω στο θεμα!

Deus Diavolus Inversus!

(O Διαβολος Ειναι ο Θεος Αναποδα)


angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2005, 23:54:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας απαντησει καποιος γιατι πρωτη φορα ακουω γι΄αυτο και θα ηθελα να μαθω!!!

aaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2005, 00:06:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tι να σου πω τώρα,ότι είχα και εγώ πρόβλημα με εφιάλτες,μέχρι που έκοψα τις ταινίες που περιείχαν πολλές σκηνές βίας και ηρέμησα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Bizarre
Μέλος 2ης Βαθμίδας


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2005, 09:08:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bizarre  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θέλεις να μας πεις τι είναι η ονειροπαγίδα? Γιατί εγώ μόνο ως μυθιστόρημα την έχω ακουστά!
Πώς είναι, από πού την αγόρασες και πώς τη χρησιμοποιείς?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2005, 10:07:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εφιάλτης, θα μπορούσες να μας πείς τι είναι η ονειροπαγίδα?
Προσωπικά, δεν ξέρω τι είναι και τι δουλειά κάνει...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morpheaus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2005, 15:41:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morpheaus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους
Αυτά που ξέρω έγω για την ονειροπαγίδα είναι τα εξής.
Κατα'ρχάς είναι Ινδιάνικο έθιμο,
οι Ινδιάνοι πίστευαν πως η ονειροπαγίδα φυλάκιζε τα άσχημα όνειρα και άφηνε τα μόνο τα καλά να περάσουν.
είναι ενα στρογγυλό στεφάνι και μέσα στον κενό κύκλο που σχηματίζει υπάρχει σχοινή ή σπάγκος του οποίου το σχήμα δεν είναι συγκεκριμένο αλλα μοιάζει κάπως με ιστό αράχνης.Και απο το κάτο μέρος κρέμονται κάποια φτερά πουλιών.
Υπάρχουν αρκετοί μύθοι σχετικά με την ονειροπαγίδα για το πώς φτιάχτηκε και ποιον σκοπό εξυπηρετόυσε.

Λέγεται οτι πριν άκομά αρκετά χρόνια , ένας γέρο Λακότα, απο την φιλή Λακότα, καθότανε σε ένα βουνό και είχε ένα όραμα, σ'αυτό του εμφανίστηκε ο Ικοτόμι ο μεγάλος θεός της σοφίας αλλα και της απατεωνιάς.Του εμφανίστικε με την μορφή αράχνης.
Ο γέρο Λακότα φορούσε ενα στεφάνι ιτιάς που κρέμονταν φτερά αλογότριχες, κόμποι και κάποιες προσφορές, καθώς λοιπόν μιλούσε η αράχνη ενέβηκε επάνω στο στεφάνι και άρχισε να υφαίνει τον ιστό της.
Καθώς ύφαινε τον ιστό της του μιλούσε για τους κύκλους της ζωής και για το πώς γεννιόμαστε σαν βρέφη για την παιδική ηλικία και για την ενηλικίωση και μετα φτάνουμε στην πρωχωρημένη ηλικία οπου έχουμε την ανάγκη πάλι να μας φροντίζουν.Όλοι αυτή την ώρα η αράχνη ύφαινε τον ιστό της απο την περιφέρεια προς το κέντρο, άφηνωντας στο τέλος μια μικρή τρυπούλα.
Όταν ο Ικοτόμι έπαψε να μιλά Εδωσε στον γέρο Λακοτά τον ιστό και του είπαί:Κοίτα ο ιστός είναι τέλειος κύκλος και υπάρχει μία τρυπούλα στην μέση χρησιμοποιήσε τον ιστό για να βοηθήσεις εσένα τον και τον λαό σου ωστε να κάνε σωστή χρήση των ιδεών σας, των ονείρον και τον οραμάτων σας.Ο ιστός θα πιάνει της καλές ιδέες και τα όνειρα και θα τα μεταφέρει σε εσάς.Ενώ όλα τα κακά θα τα αφήνει να περάσουν απο την τρύπα.

Απο ότι φαίνετε ο μύθος δεν μιλά μόνο για όνειρα αλλα και για ιδεές.
Υπάρχουν και άλλοί μύθοι τους οποίους θα του γράψω κάποια άλλη στιγμη που δεν θα βαριέμαι και τόσο

Το παρελθόν είναι δάσκαλος του παρόντοσ και οδηγός του μέλοντοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Atva
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
153 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2005, 15:44:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Atva  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
The Legend of the DreamCatcher

* Long ago when the word was young, an old Lakota spiritual leader was on a high mountain and had a vision. In his vision, Iktomi, the great trickster and teacher of wisdom, appeared in the form of a spider. Iktomi spoke to him in a sacred language. As he spoke, Iktomi the spider picked up the elder's willow hoop which had feathers,horsehair, beads and offerings on it, and began to spin a web.
* He spoke to the elder about the cycles of life; how we begin our lives as infants, move on through childhood and on to adulthood. Finally we go to old age where we must be taken care of as infants, completing the cycle. "But", Iktomi said as he continued to spin his web, "in each time of life there are many forces; some good and some bad. If you listen to the good forces, they will steer you in the right direction. But, if you listen to the bad forces, they'll steer you in the wrong direction and may hurt you. So these forces can help, or can interfere with the harmony of Nature." While the spider spoke, he continued to weave his web.
* When Iktomi finished speaking, he gave the elder the web and said, "The web is a perfect circle with a hole in the center. Use the web to help your people reach their goals, making good use of their ideas, dreams and visions. If you believe in the great spirit, the web will catch your good ideas and the bad ones will go through the hole." The elder passed on his vision to the people and now many Indian people hang a dream catcher above their bed to sift their dreams and visions. The good is captured in the web of life and carried with the people, but the evil in their dreams drops through the hole in the center of the web and is no longer a part of their lives. It's said that the dream catcher holds the destiny of the future.

Σημείωση: Sorry αλλά βαριόμουν να μεταφράσω το κείμενο! Πιστεύω όμως ότι είναι αρκετά κατανοητό και ελπίζω να λύσει τις απορίες σας!



"Κονξ Ομ Πανξ"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Atva
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
153 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2005, 15:52:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Atva  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπράβο morpheaus, είχαμε τον τέλειο συγχρονισμό!!! Και ακόμη ένα μπράβο που παρέθεσες το κείμενο στα ελληνικά! Οπότε τώρα δεν νομίζω να υπάρξει κανένα παράπονο!!!

Σημείωση (σχεδόν άσχετη): Το βιβλίο Dreamcatcher by Stephen King, το οποίο γυρίστηκε έπειτα και σε ταινία, δεν με ενθουσίασε!!! Θα μπορούσα μάλιστα να πω ότι απογοητεύτηκα με την τροπή που πήρε, γιατί στην πορεία σε οδηγεί σε διαφορετικά «μονοπάτια»! Για να μην αναφέρω ότι ο τίτλος σχεδόν είναι ψιλοπαραπλανητικός!!!



"Κονξ Ομ Πανξ"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morpheaus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2005, 15:54:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morpheaus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω μπορεί να κάνω λάθος αλλα το κειμενο που έγραψα ειναι το ίδιο με το δικό σου και λίγο ποιο περιληπτικό
τώρα αν κάνω λάθος
τα Αγγλικά μου δεν είναι και το καλύτερο που κυκλοφορεί

Το παρελθόν είναι δάσκαλος του παρόντοσ και οδηγός του μέλοντοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

El Idio
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
74 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2005, 15:54:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους El Idio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Morpheaus exeis dikaio, exo enan edo kai 12 xronia,lene oti empodizei ta kaka oneira,prosopika nomizo kalo kanei oxi kako.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
STERM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2005, 21:22:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους STERM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και εγώ από μικρός έβλεπα τρομερούς εφιάλτες σε σημείο που ξυπνούσα ουρλιάζοντας και μούσκεμα στον ιδρώτα ξεσηκώνοντας όλους στο σπίτι μέχρι πριν λίγα χρόνια που η μάνα μου αγόρασε μια ονειροπαγίδα.

Οι εφιάλτες σταμάτησαν αλλά όχι για πολύ, μετά από 1-1.5 χρόνο ξανάρχισαν και όντας πεισμένος ότι η ονειροπαγίδα ήταν υπεύθηνη ή ότι τουλάχιστον είχε βοήθηση στο να σταματήσουν οι εφιάλτες απόρησα που δεν λειτουργούσε και έτσι ρώτησα ένα φίλο που ασχολείται με αυτά και μου είπε ότι μετά από κάποιο σημείο η ονειροπαγίδα "γεμίζει" και χρειάζεται να την αποφορτίσεις, όμως επειδή δεν μπορούσα να βρω πως γίνεται αυτό αποφάσισα να πάρω μια καινούργια χωρίς να πετάξω την παλιά.
Τώρα τις έχω κρεμασμένες δίπλα-δίπλα και οι εφιάλτες σταμάτησαν και πάλι.

Το σίγουρο είναι ότι βοηθάει πολύ ψυχολογικά δηλαδή το ότι πιστεύω πως υπάρχει κάτι που σταματάει τους εφιάλτες μου και ίσως τελικά η ονειροπαγίδα να μην έχει καμιά ιδιότητα εκτός από τον ψυχολογικό επηρεασμό από την άλλη ίσως και όχι, πάντως όπως και να έχει εμένα με έχει βοηθήσει.

Αν ξέρει κάποιος για το αν ισχύει το ότι μια ονειροπαγίδα "γεμίζει" και υπάρχει τρόπος αποφόρτισης θα ήταν εδιαφέρον να ακούσω οτιδήποτε σχετικό.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2005, 22:49:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Tι να σου πω τώρα,ότι είχα και εγώ πρόβλημα με εφιάλτες,μέχρι που έκοψα τις ταινίες που περιείχαν πολλές σκηνές βίας και ηρέμησα;

Θα συμφωνησω μια φορα με τον 22!!
Βρε αγαπημενα μου παιδια, ΣΥΝΕΛΘΕΤΕ!!!
Δεν τα πιστευω αυτα που ακουω!!! (διαβαζω)
Μηπως το θεμα ανοιχτηκε για πλακα;;

aaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morpheaus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2005, 13:21:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morpheaus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους,
Angi ακόμα περιμένω mail σου

Κάποιος άλλος θρύλος των Ινδιάνων Chippewa δηίγιται:
Ενώ τα παιδιά κοιμούναται, κακοποιά πνεύματα έρχονται να τα τρομοκρατούν.
Έτσι η γυναίκα Σαμάνος έίπαι στις μανάδες να υφαίνουνε ιστό με μεράκι και φροντίδα πάνω σε ξύλο ιτιάς και πάντα να κάνουνε καλές σκέψεις.Να αφήνουν μια μικρή τρυπούλα μόνο στο κέντρο για να παιρνάνε απο εκεί οι χαρούμενες στους σκέψεις.
Τους είπαι ακόμα απο το στεφάνι να κρεμάσουν φτερά πουλιών απο κορδόνι απο λεπτά κλαδιά βαμένα κόκκινα απο ιερά βότανα.
Απο τα φτερά τα όνειρα που θα στέλνει το Μεγάλο Πνεύμα θα βρίσκουν τον δρόμο τους για να έρχονται καλά όνειρα καλύ τύχη, και αρμονία.

Το παρελθόν είναι δάσκαλος του παρόντοσ και οδηγός του μέλοντοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morpheaus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2005, 13:25:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morpheaus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Sterm
Έχεις σκεφτή μήπως παίζει κάποιο σημαντικό ρόλο η αυθυποβολή?
Φίλε Atva
αν έβαζες και τώρα αυτόν τον μύθο στα αγγλικά τοτε κάτι περίεργο θα συνέβαινε

Το παρελθόν είναι δάσκαλος του παρόντοσ και οδηγός του μέλοντοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morpheaus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2005, 13:56:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morpheaus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Το παρελθόν είναι δάσκαλος του παρόντος και οδηγός του μέλοντοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hfaistos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


259 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2005, 16:35:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hfaistos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dreamcatcher
υπαρχει μια ταινια με αυτο το ονομα.
Δειτε την.

"ΠΟΛΕΜΑ ΤΟ ΑΔΙΚΟ ΚΑΙ ΘΑ ΝΙΚΗΣΕΙΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

STERM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2005, 02:21:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους STERM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
morpheaus μάλλον δεν πρόσεξες όλα όσα είπα.

Χαρακτηριστικά έγραψα....

quote:
Το σίγουρο είναι ότι βοηθάει πολύ ψυχολογικά δηλαδή το ότι πιστεύω πως υπάρχει κάτι που σταματάει τους εφιάλτες μου και ίσως τελικά η ονειροπαγίδα να μην έχει καμιά ιδιότητα εκτός από τον ψυχολογικό επηρεασμό από την άλλη ίσως και όχι, πάντως όπως και να έχει εμένα με έχει βοηθήσει.

Όπως βλέπεις μόνος μου έθεσα το θέμα της αυθυποβολής μόνο που με ενδιαφέρει να ακούσω και οτιδήποτε άλλο ακούγετε.

Σίγουρα τον πρώτο ρόλο παίζει η ψυχολογική βοήθεια, το μυαλό είναι πολύ ισχυρό όπλο για κάθε πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε όλα από εκεί ξεκινάνε και βοηθάει να ξεπεραστούνε ακόμα και οι πιο βαριές ασθένιες πόσο μάλλον οι εφιάλτες.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morpheaus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2005, 02:40:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morpheaus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οκ sorry
δεν ήθελε να σε προσβάλω δεν ήταν αυτός οσκοπός μου
sorry πάντως αν αυτό έδειξα

Το παρελθόν είναι δάσκαλος του παρόντος και οδηγός του μέλλοντοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

STERM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2005, 03:23:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους STERM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λάθη είμαστε, ανθρώπους κάνουμε...

Δεν τρέχει τίποτα και ούτε με πρόσβαλες, να 'σαι καλά πάντως.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

El Idio
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
74 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2005, 07:59:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους El Idio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
epidei tous dremcatchers tous ftiaxnoun Indianoi to koroydevete,ta xaimalia kai polla alla pou ftiaxnoun stin Ellada einai kala.ego exo agorasei 1 apo tous mikkosouki indians sta everglades sti Florida me ftera apo gallopoula,kai koimamai 12 xronia xoris efialtes kai poli liga oneira,xalali ta $8 dollaria.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εφιάλτης
Νέο Μέλος

Greece
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2005, 11:15:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Εφιάλτης  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Εφιάλτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε ολους και ολες και sorry που δεν εγγραφα τοσο καιρο αλλα δεν ειχα Internet.

Thanks οσους βοηθησανε και δωσανε μερικες εξηγησεις πανω στο θεμα (αν και μερικοι το ειδαν σαν αστειο στην αρχη).

Εγω παντος πηρα τις απαντησεις που ηθελα και τους ευχαριστω ολους οσους ενδιαφερθηκαν!

Deus Diavolus Inversus!

(O Διαβολος Ειναι ο Θεος Αναποδα)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simboy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


52 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2005, 11:33:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους simboy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνώμμη αλλά αυτά είναι προλήψεις και ανοησίες
Ηταν ανάγκη να αγοράσεις ονειροπαγίδα ? ας έβαζες ένα ψαλίδι κάτω από το μαξιλάρι ( άλλη βλακεία ) να κόψεις κάνα αυτί να τρέχεις μετά .....
Κουταμάρες , κάνε το σταυρό σου και κοιμήσου
Αν σου φτιάξω εγώ ένα ίδιο υλικό όπως η ονειροπαγίδα και σου πω ότι είναι ονειροσπρωξιάρα θα λειτουργήσει και θα βλέπεις όνειρα ?
ΦιλικάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lancelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας


281 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2005, 07:23:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lancelot  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαχαχαχα σωστος ο τελευταιος!
Ειναι απλη η συνταγη...κοψτε τα θριλερ και τα ναρκωτικα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy