ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 AΔΕΛΦΕΣ ΨΥΧΕΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
elixir
Μέλος 2ης Βαθμίδας


154 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2003, 19:51:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σας!
Πριν μπω στο θεμα, ως καινουργιο μελος της παρεας, θα ηθελα να σας ευχαριστησω για τις ομορφες και επικοδομητικες ωρες που περνω μαζι σας, διαβαζοντας σας! Αισθανομουν αρκετα μονη τα προηγουμενα χρονια, μιας και πολυ σπανια συναντουσα ανθρωπους με εσωτερικες ανησυχιες και με ιδιαιτερη χαρα διαπιστωνω, οτι οχι μονο ειστε πολλοι, αλλα αρκετοι απο σας εχετε δινυσει μεγαλες αποστασεις στα μονοπατια αυτων των αναζητησεων και με πολλες εμπειριες! Παρ'ολο που εχω ελαχιστες γνωσεις επι των θεματων γενικοτερα, χαιρομαι ιδιαιτερα που ξεκιναω το δικο μου ταξιδι με συνοδοιπορους εσας!

Επι του θεματος...
Θα ηθελα την αποψη σας, για το ιδιαιτερο δεσιμο μεταξυ δυο ανθρωπων, που πολλοι ονομαζουν ''αδελφες ψυχες''.Απο που βγαινει αληθεια αυτη η εκφραση, πως αναγνωριζει κανεις την αδελφη ψυχη του στο προσωπο καποιου αλλου, τι ειναι αυτο το διαφορετικο στο δεσιμο τους, ποια τα χαρακτηριστικα του δεσμου τους, εχουμε ολοι απο μια αδελφη ψυχη...?

Ευχαριστω και παλι!

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2003, 20:13:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενδιαφέρον το θέμα. Ωστόσο δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι το πολύ μυστηριώδες στο θέμα. Οι ερωτευμένοι και οι φίλοι πολλές φορές αισθάνονται σαν να είναι αδιανόητο να χωριστούν ποτέ. Κάποιοι που πιστεύουν στην μετεμψύχωση νομίζουν ότι οι ψυχές αυτές έχουν συναντηθεί και σε προηγούμενες ζωές και θα συναντηθούν και σε επόμενες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2003, 22:41:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ elixir ΚΑΛΩΣ ΕΙΛΘΕΣ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΡΕΑ ΟΠΩΣ ΛΕΣ.
ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΡΕΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ.
ΑΣ ΤΑΧΙΔΕΨΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ.
ΑΝΟΙΞΕΣ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΘΕΜΑ *** ΑΔΕΛΦΕΣ ΨΥΧΕΣ ****.

ΒΕΒΑΙΑ ΙΣΩΣ ΝΑ ΠΕΣΟΥΜΕ ΣΕ ΜΙΑ ΠΑΓΙΔΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.
ΤΟΥ ΕΡΩΤΑ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ ΑΠΟ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΑΠΟΨΗ ΒΕΒΑΙΑ.
ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΙΔΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΜΕΡΙΑ ΤΗΣ ΜΕΤΕΜΨΥΧΩΣΗΣ....
ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΦΙΛΕ elixir.
ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ Ο ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΗ ΕΡΩΤΑΣ/ΑΓΑΠΗ ΜΕΤΑΞΥ ΔΥΟ ΑΝΘΡΩΠΩΝ
ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΘΕΩΡΙΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΚΑΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΥΝΑΝΤΗΘΕΙ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ
ΖΩΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ.
ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΗΘΟΥΝ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ.

ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΔΥΣΚΟΛΟ ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ.... ΟΧΙ ΣΩΣΤΑ.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΟΝ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ ΑΛΛΑ ΕΙΧΕ ΤΙΤΛΟ
ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΑΖΙ.

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΙΣΩΣ ΣΟΥ ΡΙΞΕΙ ΛΙΓΟ ΦΩΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΖΗΤΑΣ ....

ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΥ ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2003, 23:27:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
!ΓΕΙΑ!
ΩΡΑΙΟ ΘΕΜΑ,ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΝΕΡΑ ΜΟΥ...
ΑΔΕΡΦΕΣ ΨΥΧΕΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΙΣ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ,ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟΥΣ ΕΡΩΤΙΚΟΥΣ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥΣ.ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΣΥΝΑΝΤΑΣ ΕΝΑ ΒΛΕΜΜΑ ΠΟΥ ΣΕ ΤΑΞΙΔΕΥΕΙ,ΝΟΙΩΘΕΙΣ ΕΝΑ ΣΗΜΑ ΠΑΡΑΞΕΝΟ,ΚΑΤΙ ΣΕ ΣΥΝΔΕΕΙ,ΚΑΛΟ---+ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΕΧΕΣΑΙ ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΟΣΜΗ ΕΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥ...+ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΖΩΕΣ...
ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΩΝ ΔΙΔΥΜΩΝ ΨΥΧΩΝ,ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΟ ΚΑΡΜΑ...
ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΜΙΑ ΝΕΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΑ ΖΩΗ
(ΟΠΩΣ+ ΜΙΑ ΠΑΡΑΠΛΗΣΙΑ ΜΕ ΜΙΑ ΑΛΛΗ 'ΖΩΗ'-ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ, ΤΗΣ ΠΑΡΟΥΣΑΣ ΖΩΗΣ...ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΕΝΑ ΤΟΝΙΚΟ.....ΡΥΘΜΟ....)ΣΙΓΟΥΡΑ ΦΕΡΝΕΙ ΤΟ ΣΠΟΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΝΣΑΡΚΩΣΗ ΤΟΥ ΑΤΟΜΟΥ...
ΑΥΤΟΣ ΟΜΩΣ Ο ΔΕΣΜΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΟΡΦΗ ,ΑΛΛΑ,ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ+ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΑ ΕΝΣΑΡΚΩΣΗ ΤΗΣ ...

(ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΙΣ ΡΩΣΣΙΚΕΣ ΜΑΤΡΟΥΣΚΕΣ...ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΟΜΩΣ ΣΕ ΑΛΛΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΜΕ ΑΛΛΟ ΟΝΟΜΑ...)

!ΩΡΑΙΟ ΘΕΜΑ!ΕΧΩ ΤΟΣΑ ΣΤΟ ΝΟΥ...

ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ...


*ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΣΤΙΧΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΓΡΑΦΤΕΙ.....*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elixir
Μέλος 2ης Βαθμίδας


154 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2003, 23:48:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας και παλι!
Φιλε μου AVATARGR, πολυ πιθανο να αναφερεσαι στο βιβλιο ''Γεννηθηκατε παλι για να ειστε μαζι'' του Ντικ Σατφιν (ετυχε να εχω μια παλια εκδοση, χωρις ομως να το εχω διαβασει), οπου γινεται λογος για ζευγαρια που ξαναβρισκονται σε επομενες ζωες και αγαποιουνται ξανα! Ο συγγραφεας κανει λογο και για κεραυνοβολο ερωτα και για συναισθηματα που δεν δικαιολογουν το συντομο της γνωριμιας τους. Δεν ξερω αν εχει γινει σηζητηση σε αλλο topic για αυτο που λεμε κεραυνοβολο ερωτα, αλλα ετσι οπως το αντιλαμβανομαι εγω, το περιγραφω σαν ενα συναισθημα αγαπης, αλλα και αναγνωρισης, δηλαδη περα απο το οτι σε ελκυει αυτο που βλεπεις, εχεις και μια εντονη αισθηση οικιοτητας, σαν να τον ξερεις τον αλλον(=αδελφη ψυχη?). Πολλες φορες, ακομα κι αν δε βρισκεσαι στον ιδιο χωρο με το ατομο αυτο, αισθανεσαι τις ανησυχιες και τις πολυ εντονες στιγμες του. Δεν ξερω αν ο παραλληλισμος του ''κεραυνοβολου ερωτα'' με την ''αδελφη ψυχη'' ειναι σωστος, σιγουρα ομως καταλαβαινω πως εχουν κοινα στοιχεια και ειναι εμφανη. Κατι αναλογο οσο αφορα το δεσιμο αυτο, δε συμβαινει και με τα διδυμα αδελφια?...χτυπαει ο ενας, ποναει και ο αλλος. Δυσκολο το θεμα, παρ'ολα αυτα θα ηθελα να ακουσω περισσοτερες αποψεις για τετοιου ειδους σχεσεις!
Να'στε καλα!

Σημ:...ειμαι φιλη, οχι φιλος!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alma
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Austria
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2003, 00:23:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλη elixir,
θα σου μιλησω ως "κεραυνοχτηπημενη" τουλαχιστον
3 φορες...
Δεν νομιζω οτι ολοι οι κεραυνοβολοι ερωτες εχουν να κανουν
με "αδελφοτητα" ψυχων. Σιγουρα εχει να κανει ομως με
"συγγενεια". Πραγματι οι αντρες με τους οποιους
συνεβη ηταν ψυχικα αρκετα ομοιοι με μενα, αλλα με τιποτε ταυτοσημοι.
O κεραυνοβολος ερωτας δημιουργειται απο μια ματια,
μια ματια που "περναει" ακαριαια μεσα απο τα ματια στη ψυχη, και την ξεγυμνωνει.
Aυτη η ικανοτητα υπαρχει μονο αναμεσα σε "συγγενεις" ψυχες..και σιγουρα
ακομα πιο εντονα στις "αδελφες".
AN υπαρχει λοιπον "αδελφη ψυχη", τοτε ΣIΓOYPA
θα το καταλαβουμε κεραυνοβολα, AN συναντηθουμε ποτε....


"my pain is my castle"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2003, 00:48:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΠΑΛΙ...
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΟΜΟΡΦΟ,ΤΟΣΟ ΕΥΣΤΟΧΟ,ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΑΘΕΙ,ΕΧΕΙΣ ΜΑΘΕΙ...ΛΕΝΕ..
ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΠΟΛΗ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ...ΠΕΡΠΑΤΩ ΜΕΝΑ ΦΙΛΟ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΤΟΥ,ΚΑΤΕΥΘΥΝΟΜΑΣΤΕ Σ'ΕΝΑ ΜΑΓΑΖΙ...ΣΤΑ ΕΚΑΤΟ Η ΔΙΑΚΟΣΙΑ ΜΕΤΡΑ,ΔΗΛΑΔΗ,ΚΟΥΚΙΔΑ ΣΧΕΔΟΝ...ΕΝΟΙΩΣΑ ΝΑ ΜΕ ΤΡΑΒΑ...ΕΝΑ ΒΛΕΜΜΑ,ΕΝΑ ΒΛΕΜΜΑ ΠΟΥ ΤΕΤΟΙΟ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΞΑΝΑΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙ.ΟΤΑΝ ΠΛΗΣΙΑΣΑ +ΜΑΣ ΣΥΣΤΗΣΑΝΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΨΕΛΛΙΣΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕ ΚΩΔΙΚΑ...
...ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ,ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΜΕ ΠΡΟΔΩΣΕΙ...ΗΜΟΥΝ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΨΥΧΗ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ ΔΗΜΙΟΥ...
ΝΑΙ, ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΠΑΡΟΥΝ ...


*ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΣΤΙΧΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΓΡΑΦΤΕΙ.....*

Edited by - ΑΤΜΑ on 07/01/2003 00:50:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elixir
Μέλος 2ης Βαθμίδας


154 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2003, 01:01:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια και παλι!

Φιλη μου alma,
πραγματικα θεωρω οτι εισαι πολυ τυχερη που εχεις ''κεραυνοχτυπηθει''τουλαχιστον 3 φορες στη ζωη σου!...Δεν αναφερεις, ομως τιποτα για αυτο το αισθημα οικιοτητας, δηλ. οτι ''γνωριζεις'' πριν γνωριστεις με τον αλλον...αν θες μου λες λιγο και για αυτο...Επισης, εχω μια ακομα απορια:...θεωρεις οτι ο καθενας μας εχει μια και μοναδικη αδελφη ψυχη, και ποια η διαφορα ''αδελφης'' και ''συγγενους'' ψυχης κατα τη γνωμη σου?...

Φιλε ATMA,
θα μπορουσες να μου δωσεις περισσοτερες πληροφοριες για το καρμα η εστω καποιες πηγες, να μαθω περισσοτερα για αυτη τη φιλοσοφια??


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2003, 01:21:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
!ΜΗ ΒΙΑΖΕΣΑΙ...ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑΝ ΑΙΩΝΙΟΤΗΤΑ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ...
!ΕΠΕΙΔΗ ΑΠΟΨΕ ΕΧΩ ΜΙΑ ΔΙΑΘΕΣΗ ΚΑΠΩΣ ΑΝΑΛΑΦΡΗ..ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΘΩ!
ΑΡΧΙΚΑ,ΘΑ ΡΩΤΗΣΩ...ΤΙ ΣΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΟΣΗ ΕΝΤΥΠΩΣΗ+ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΣ ΝΑ ΜΠΕΙΣ ?...
ΑΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ..ΠΡΩΤΑ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ+ΜΕΤΑ ΕΔΩ,ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΑΚΟΜΗ ΘΑ ΘΕΩΡΕΙΣ ΤΥΧΑΙΟ...
ΣΚΕΨΟΥ...

!ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ,ΣΥΝΤΑΞΙΔΙΩΤΙΣΣΑ...
ΦΩΣ,ΑΤΜΑ

*ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΣΤΙΧΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΓΡΑΦΤΕΙ.....*


Edited by - ΑΤΜΑ on 07/01/2003 01:23:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2003, 01:54:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φιλε ATMA,
θα μπορουσες να μου δωσεις περισσοτερες πληροφοριες για το καρμα η εστω καποιες πηγες, να μαθω περισσοτερα για αυτη τη φιλοσοφια??

Φίλη elixir μία πρώτη πρόταση είναι η παρακάτω ιστοσελίδα

http://www.theosophy.gr/articles.cfm?articleID=21

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elixir
Μέλος 2ης Βαθμίδας


154 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2003, 02:32:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε-η ΑΤΜΑ,
παρακολουθω αρκετο καιρο το συγκεκριμενο forum και μου εκανε ιδιαιτερη εντυπωση το πλατος των γνωσεων μερικων απο αυτους που καταθετουν τις αποψεις τους. Οπως αναφερω και παραπανω, δεν ειχα την ευκαιρια να βρισκομαι συχνα σε μια τετοια θεση ακροατη και συνεπως να μπορω να μοιραζομαι δικες μου εμπειρειες η και σκεψεις. Ξερω, οτι το επιπεδο των γνωσεων μου πανω στα περισσοτερα θεματα του φορουμ, ειναι τουλαχιστον φτωχο, ομως αυτος ειναι και ο βασικοτερος λογος που αποφασισα να μπω. Επισης, θα πρεπει να σε ενημερωσω, οτι δυστυχως δεν εχω ουτε το προνομοιο να εκφραζω οσα θελω να πω ευστοχα, και ευκολα παρεξηγουμαι, πραγμα που σε καμια περιπτωση δεν θελω να συμβει κι εδω!....επειδη δεν γινεσαι απολυτα κατανοητος-η σε εμενα, αν αναφερεσαι για το συγκεκριμενο θεμα που ανοιξα, θα σου πω το εξης:...δεν εχω υπαρξει ερωτευμενη πολλες φορες στη ζωη μου, αλλα αυτη τη μια φορα, παρ'ολο που δεν γνωριζω καλα τον ανθρωπο αυτο, αισθανομαι οτι τον ξερω καλα(σαν απο χρονια), αλλες φορες αισθανομαι ανεξηγητα καλα η ασχημα και το πρωτο πραγμα που μου ερχεται στο μυαλο ειναι αυτος, σαν να βιωνω οτι βιωνει....δεν θελω να τα μεγαλοποιησω ολα αυτα, αλλα απο προσωπικες συζητησεις που εχω κανει εχω εισπραξει λεξεις οπως ''φαντασιοπληκτη'' κτλ.....ο λογος λοιπον που ανοιξα αυτο το θεμα ηταν για να δωσω προσωπικες απαντησεις στον εαυτο μου, αλλα και να ακουσω γνωμες ανθρωπων, που τυχον να εχουν ψαξει το θεμα περισσοτερο, αλλα και εχουν βιωσει κατι αντιστοιχο!....και αυτο γιατι η μονη εξηγηση που μπορω να δωσω, ειναι κατι αντιστοιχο με αυτο που λεμε ''αδελφη ψυχη''!.....δεν ξερω αν σε καλυψα η αν ημουν εντελως εκτος θεματος!!....αν θελεις δωσε μου μια απαντηση!

Σημ:...καρμα, φιλοσοφια.....εννοουσα ολη τη φιλοσοφια που στηριζεται στο καρμα, δεν μπορουσα να βρω αλλη λεξη να χαρακτηρισω το καρμα!!

Φιλε ΠΛΩΤΙΝΕ, ευχαριστω για τη βοηθεια σου!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2003, 02:58:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
!ΕΛΙΞΙΡΙΟ ΜΟΥ ,ΕΙΜΑΙ Η ΑΤΜΑ!
+ΕΓΩ ΘΕΩΡΟΥΜΑΙ ΚΑΤΑ ΑΛΛΟΥΣ ΠΩΣ ΠΑΡΕΞΗΓΟΥΜΑΙ ΕΥΚΟΛΑ,+ΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΙΣΩΣ ΦΑΝΤΑΣΙΟΠΛΗΚΤΗ,...
ΑΛΛΑ ,ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑΦΥΓΙΟ ΜΑΣ,ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΠΑΡΑΞΕΝΟΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΕΔΩ,ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΑΙΩΝΕΣ.
ΕΙΣΑΙ ΣΤΟ ΣΩΣΤΟ ΜΕΡΟΣ ΛΟΙΠΟΝ!
ΕΙΝΑΙ ΟΜΟΡΦΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ,ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΠΕΙ ΜΑΛΙΣΤΑ+ ΣΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΕΙΣ ΑΚΟΜΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ,ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΕΙΣ+ΔΙΚΙΟ...
ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΤΟ ΚΑΜΠΑΝΑΚΙ ΤΗΣ ΔΙΑΙΣΘΗΣΗΣ ΣΟΥ ,ΣΟΥ ΣΤΕΛΝΕΙ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΤΟΤΕ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ,ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΚΟΥΣΕΙΣ.
Η ΣΕΛΙΔΑ ΠΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΠΛΩΤΙΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ.Μ'ΑΡΕΣΕΙ Η ΜΠΛΑΒΑΤΣΚΙ.

ΤΟ ΠΙΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΕΝΩ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΝΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΥΠΝΟ ΚΑΤΙ ΜΟΥ'ΛΕΓΕ ΝΑ ΜΠΩ...
ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ

*ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΣΤΙΧΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΓΡΑΦΤΕΙ.....*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elixir
Μέλος 2ης Βαθμίδας


154 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2003, 03:09:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...μετα απο μια συντομη αναγνωση της σελιδας του ΠΛΩΤΙΝΟΥ, ισως τελικα να ηταν το καρμα σου τετοιο και να σε εσπρωξε να ξαναμπεις!....την καληνυχτα μου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2003, 03:10:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΩ ΓΙΑ ΥΠΝΟ +ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΩ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ΜΕ ΤΟ ΚΑΡΜΑ...

*ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΣΤΙΧΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΓΡΑΦΤΕΙ.....*

Edited by - ΑΤΜΑ on 07/01/2003 03:11:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2003, 03:40:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΑΛΛΟΝ ΒΡΗΚΑ ΛΟΓΟΥΣ ΓΙΑ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΞΕΝΥΧΤΙ...
ΔΕΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΕΛΙΔΑ...http://karmastrology.com

*ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΣΤΙΧΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΓΡΑΦΤΕΙ.....*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elixir
Μέλος 2ης Βαθμίδας


154 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2003, 04:01:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
....η συζητηση με παει σε εντελως ασχετο θεμα απο αυτο που ξεκινησε!....δεν ξερω αν επιτρεπεται να ξεφυγουμε απο το θεμα, αν και θελω να κανω πολλες ερωτησεις!...αν τελικα τιποτα δεν ειναι τυχαιο, και κατα ενα τροπο το μελλον ειναι προβλεπομενο, τοτε ποιος ο λογος των επιλογων μας, ακομα κι αν υπαρχουν σημαδια που μας κανουν τη ζωη πιο ευκολη, ποιος ο λογος, αφου η καταληξη θα ειναι η ιδια?...
ΑΤΜΑ, θα μπορουσες να κανεις μια εισαγωγη για το site που παραθετεις?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2003, 06:34:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το Κάρμα προυποθέτει την πίστη στην μετενσάρκωση. Με βάση την πίστη αυτή ο νόμος είναι σχετικά απλός. Με τον ίδιο τρόπο που οι πράξεις που κάνουμε σήμερα επηρεάζουν την επόμενη ημέρα (όπως έστρωσες θα κοιμηθείς λέει η λαική παροιμία), έτσι και στην επόμενη ζωή έχουμε εφόδια, τάσεις αλλα και υπόλοιπα που πρέπει να εξωφλήσουμε.
Αυτό δεν σημαίνει ότι όλα είναι προδιαγεγραμμένα, ο άνθρωπος είναι ένας απο τους πολύ μικρούς κύκλους, μέσα σε πολύ μεγαλύτερους που αφορούν έθνη, φυλές, τον πλανήτη, τον γαλαξία, κ.λ.π, απο τους οποίους εξαρτάται. Σε κάθε περίπτωση όμως ΔΕΝ πιστεύω ότι τα πάντα είναι προδιαγεγραμένα. Ο άνθρωπος εχει περιθώρια επιλογής. Οπως οι Αραβες λένε για ότι συμβαίνει ότι είναι θέλημα του ΑΛΛΑΧ, αλλά ΚΑΙ λίγο του ΑΜΠΝΤΟΥΛΑΧ (που σημαίνει ο δούλος του ΑΛΛΑΧ)......

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alma
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Austria
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2003, 09:18:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημερα,
πραγματι νοιωθω τυχερη elixir, που υπηρξα "κεραυνοχτυπημενη"
στη ζωη μου. (μαλλον εχω την ροπη..)
Oπως λεει κι ο φιλος Πλωτινος, ο ορος αδελφη ψυχη παραπεμπει
στη θεωρια της μετεμψυχωσης-καρμα.
O Πλατωνας αναφερει μια παρομοια θεωρια με το "αλλο μισο" (αλλα λιγο
μου τα μπερδευει με τα αρσενικα και τα θηλυκα....)
εχω διαβασει παλαιοτερα για Kαρμα , Kαρμικη αστρολογια, αλλα δεν μπορω
να πω οτι μου εκανε "κλικ". Yποτιθεται οτι οι δεσμοι της Σεληνης
σ' ενα ωροσκοπιο δειχνουν τον αξονα του Kαρματος, ο Bορειος Δεσμος δειχνει
προς τα που πρεπει να κινηθεις σ' αυτην την ζωη, ο Nοτιος Δεσμος το συσσωρευμενο
Kαρμα απο προηγουμενες ενσαρκωσεις.
Xωρις να εχω καταληξει καπου, σε καποια θεωρια, "νοιωθω" οτι υπαρχει αδελφη ψυχη..
αλλα ισως ναναι επειδη... θελω απελπισμενα ναναι ετσι......


"my pain is my castle"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2003, 09:29:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΜΕΡΑ.

ΣΥΓΝΩΜΗ ΦΙΛΗ elixir ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΦΥΛΟΥ ΕΓΙΝΕ ΑΘΕΛΑ ΜΟΥ.

ΝΑΙ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ.
ΦΙΛΗ elixir ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ

quote:
πως αναγνωριζει κανεις την αδελφη ψυχη του στο προσωπο καποιου αλλου

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΘΑ ΤΟ ΝΙΩΣΕΙ...
ΑΛΛΑ Η ΚΑΛΗ ΦΙΛΗ ΑΤΜΑ ΤΟ ΛΕΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΤΗΣ ΞΕΧΩΡΙΣΤΩ ΤΡΟΠΟ...
quote:
ΑΔΕΡΦΕΣ ΨΥΧΕΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΙΣ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ,ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟΥΣ ΕΡΩΤΙΚΟΥΣ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥΣ.ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΣΥΝΑΝΤΑΣ ΕΝΑ ΒΛΕΜΜΑ ΠΟΥ ΣΕ ΤΑΞΙΔΕΥΕΙ,ΝΟΙΩΘΕΙΣ ΕΝΑ ΣΗΜΑ ΠΑΡΑΞΕΝΟ,ΚΑΤΙ ΣΕ ΣΥΝΔΕΕΙ,ΚΑΛΟ---+ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΕΧΕΣΑΙ ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΟΣΜΗ ΕΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥ...+ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΖΩΕΣ...

ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΑΤΜΑ ΟΙ ΔΗΜΙΟΙ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ ΔΗΜΙΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΙΟΥΔΕΣ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ ΙΟΥΔΕΣ ΟΣΕΣ ΖΩΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ.
ΑΝΑΦΕΡΩΜΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ ..
ΗΜΟΥΝ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΨΥΧΗ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ ΔΗΜΙΟΥ...

EYXARISTW


** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2003, 09:50:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλή μου καλημέρα σε όλους τους φίλους και ιδιαίτερα στο νέο μέλος της ΕΝΕΡΓΗΣ παρέας του Esoterica.gr...
Μια απροσδιόριστη ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ είναι ότι η παραμονή σου φίλη Εlixir στη παρεούλα μας, θα είναι γόνιμη...

Απο καιρό έχω δεί και τα υπόλοιπα τόπικς των φόρουμς, ΕΡΩΤΑΣ & ΑΓΑΠΗ, ΑΓΑΠΗ & ΕΡΩΤΑΣ κλπ...
Δεν έχω συμετάσχει σε κανένα απο αυτά, γιατί ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ τα τόπικς, εάν ΔΕΝ κατανοηθεί το ΠΑΡΟΝ ΘΕΜΑ "Αδελφές Ψυχές", μένουμε στα ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΑ της πελαγοδρομησμένης μας ζωής που έχει να κάνει ΜΕ ΟΛΑ όσα είπατε περί έρωτα, περί στιγμιαίας αγάπης, περι αιωνίου αγάπης κλπ κλπ.

Το θέμα φίλε μου Wolffaced θα έλεγα ότι είναι ΚΑΙ πολύ μυστηριώδες ΚΑΙ πάρα πολύ σημαντικό στον ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ.

Κατανοόντας καταρχάς ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΨΥΧΗ και απο πού ξεκινάεί, τι παιρνάει για να ΚΑΤΕΛΘΕΙ τους κόσμους και τις διαστάσεις για να ενδυθεί (ΣΑΡΚΩΘΕΙ) το φυσικοϋλικό ΣΩΜΑ και να ζήσει την ΚΑΘΕ σάρκωσή της θεωρώ ότι θα πρέπει να είναι το ΠΡΩΤΟ βήμα.

Σε πολλά απο τα τόπικς που κατα καιρούς έχω συμμετάσχει, μπαίνω στον "πειρασμό" για να μιλήσω και να παραθέσω την άποψη του ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ για όλα αυτά τα τόσο σημαντικά (κατ'εμέ) θέματα, πράγμα που δεν έκανα...
Ισως να περίμενα το ΕΛΙΞΗΡΙΟ να ανοίξει το ΔΙΚΟ του θέμα για να μιλήσουμε ΙΣΩΣ και ποιό ανοικτά... ίσως...

Μου αρέσει να λειτουργό ΑΦΑΙΡΕΤΙΚΑ, όπως ο γλύπτης που έχει εμπρός του ένα κομμάτι μάρμαρο και ξεκινά σιγά σιγά να ΑΦΑΙΡΕΙ τα κομμάτια εκείνα του μαρμάρου που ΚΡΥΒΟΥΝ την πανέμορφη ΑΦΡΟΔΙΤΗ (την θεά του ΕΡΩΤΑ)...

Και μια και μίλησα για ΕΡΩΤΑ... Για ποιόν έρωτα μιλάμε;;; Για τον Επουράνιο ή για τον Πάνδημο;;;

Οι ΑΔΕΛΦΕΣ ΨΥΧΕΣ, δεν έχουν να κάνουνε πάντως με τον ΠΑΝΔΗΜΟ, αλλά με τον ΕΠΟΥΡΑΝΙΟ, αυτόν που ΓΕΝΝΑ τον ΚΟΣΜΟ...
Το λέω αυτό με κάποια βεβαιότητα, μιάς και η ΨΥΧΗ δεν είναι δημιούργημα του ΦΥΣΙΚΟΫΛΙΚΟΥ ΚΟΣΜΟΥ (του Πάνδημου), αλλά του ΘΕΪΚΟΥ (Επουράνιου)...

Με αυτή τη πρώτη τοποθέτησή μου, σας κάνω γνωστό φίλποι μου ότι δεν συμμερίζομαι την άποψη που γράφουν τα περισότερα βιβλία ή περιοδικά για το πραγματικά ΜΕΓΑΛΟ θέμα που άνοιξε η φίλη μας το Εληξίριο και την ευχαριστώ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ γι'αυτό...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2003, 14:00:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για μία ακόμη φορά νοιώθω ιδιαίτερα τυχερός που ανακάλυψα το esoterica...
Το θέμα που έθεσες φίλη μου, μ' ενδιαφέρει πολύ και θα το παρακολουθώ στενά!
Δεν έχω το χρόνο τώρα να εκφέρω άποψη, θα ήθελα μόνο να πω ότι το να νοιώθεις με κάποιον "αδερφή ψυχή" είναι ανώτερο από φιλίες και έρωτες...
Σας Ευχαριστώ


"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Edited by - ananasss on 07/01/2003 14:01:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elixir
Μέλος 2ης Βαθμίδας


154 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2003, 14:29:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σε ολους κι απο μενα!

Φιλε ΚΕΛΣΟ, ευχαριστω για τα καλα σου λογια αν και δεν βρισκω τον λογο να με ευχαριστεις, γιατι δεν ξερω κατα ποσο θα μπορεσω να συμμετασχω στη συζητηση παραπερα, αφου δεν εχω ειδικοτερες γνωσεις. Εξαλλου, το θεμα το ξεκινησα με σκοπο να ακουσω δικες σας αποψεις και να δωσω απαντησεις στον εαυτο μου. Ηδη οσα εχουν ειπωθει, μου εχουν δωσει τροφη για να ψαξω καποια πραγματα περισσοτερο και πολλα απο αυτα εχουν ενωσει ''κομματια του παζλ'', που με ταλαιπωρει απο τοτε που καταλαβα τον εαυτο μου. Η ευχαριστηση, λοιπον, ειναι δικη μου.

Περιμενω με ενδιαφερον την εξελιξη αυτης της συζητησης, μιας και απο οσο καταλαβαινω, οι αποψεις ειναι-ευχαριστα-διαφορετικες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2003, 14:37:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυο σώματα, μια ψυχή….

Η ΑΙΤΙΑ, ξεπερνώντας το αποτέλεσμα, παραμένει ως έχει!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2003, 15:22:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα μπορούσες να πείς κάτι ακόμα παραπάνω φίλε Πλάτωνα;
Εχείς κάτι υπόψιν σου που μιλάς για ΑΙΤΙΑ;;;

Και πώς γίνεται ΔΥΟ σώματα να έχουν ΜΙΑ ΨΥΧΗ;;;

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2003, 16:48:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οοοοοπς ΚΕΛΣΕ!!!

Όσο απόδειξες εσύ πως ΠΑΡΕΛΘΟΝ και ΠΑΡΟΝ είναι το ΙΔΙΟ, άλλο τόσο μια καθαρά υποκειμενική και *(άστοχη) ΕΝΝΟΙΑ, γίνεται αποδεχτή!

Για σένα το έγραψα φίλε μου…. ήξερα πως θα με ρωτήσεις….. έτσι δίνουμε καλύτερα εικόνα, στο τι είναι ΕΝΝΟΙΑ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ…και τι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ.

Να θυμάσαι φίλε πως ο χαζός νους έχει πάντα ΔΥΟ γνώμες! Τι δικιά του, και τη λαθεμένη των άλλων!

Με όλη μου την εκτίμηση, παντα φιλος σου!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2003, 18:05:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O original Πλάτωνας όταν μιλάει για τα 2 φύλλα που χωρίστηκαν, δεν αναφέρεται στον Νόμο της ανταποδιτικότητας (Κάρμα) αλλά στην τρίτη ρίζα φυλή την επονομαζώμενη ως Χάλκινη απο τους Ελληνες μύστες, γράφει σχετικά στο Συμπόσιο

«Η παλιά μας φυσική κατάσταση δεν ήταν σαν τούτη τη σημερινή, παρά διαφορετική. Πρώτα πρώτα, που λέτε, τα ανθρώπινα γένη ήταν τρία και όχι, όπως τώρα δύο, αρσενικό και θηλυκό, παρά υπήρχε και τρίτο, μείγμα κι από τα δυο τούτα που σήμερα το όνομα του μόνο έχει μείνει, ενώ το ίδιο έχει χαθεί. Τότε δηλαδή υπήρχε ο ανδρόγυνος, ενιαίο, που ήταν όνομα και πράγμα, μείγμα κι από τα δύο, κι από το αρσενικό κι από το θηλυκό», «κανόνισε ακόμα να γίνεται το γεννοβόλημα τους αναμεταξύ τους, αρσενικό και θηλυκό, για τους εξής λόγους, από την μία μεριά δηλ. αν σμίξει άνδρας με γυναίκα, με το αγκάλιασμα τους να γονιμοποιούνται και να διαιωνίζεται το ανθρώπινο γένος»

Ο Πλάτωνας μας περιγράφει επίσης μέσω της ιστορίας του Ήραντα την την κρίση της ψυχής (Το βασίλειο του Άδη ήταν ένας τόπος σκοτεινός όπου κυβερνούσε μαζί με τη σύζυγό του Περσεφόνη και δίκαζε τις ψυχές των νεκρών με τη βοήθεια τριών δικαστών, του Μίνωος, του Αιακού και του Ραδαμάνθυος):

«Σκοτώθηκε στη μάχη. Δέκα μέρες αργότερα, όταν απομάκρυναν τα πτώματα των νεκρών που ήδη είχαν σαπίσει, βρήκαν το πτώμα του, που ήταν εντελώς άθικτο και το μετέφεραν στην πατρίδα του για να ταφεί. Στη δωδέκατη μέρα μετά τον θάνατο του, καθώς ήταν ξαπλωμένο το πτώμα πάνω στην νεκρική πυρά, ο Ήραντας επέστρεψε στην ζωή και διηγήθηκε τι είδε στον άλλο κόσμο. Είπε ότι, όταν η ψυχή του εγκατέλειψε το σώμα του πήγε ταξίδι με πολυπληθή παρέα και έφτασε σε ένα μυστηριώδες μέρος όπου υπήρχαν δυο ανοίγματα στη γη. Ήταν κοντά το ένα στο άλλο και ακριβώς από πάνω τους ήταν άλλα δύο ανοίγματα στον ουρανό. Ανάμεσα στα δύο ζεύγη ανοιγμάτων, ήταν δικαστές καθισμένοι, που διέταζαν τους δίκαιους, αφού τους έκριναν και έγραφαν τις αποφάσεις στο στήθος τους, να ανέβουν στον ουρανό από τα δεξιά. Κατά ανάλογο τρόπο, οι άδικοι αναγκάζονταν να κατέβουν στη γη από αριστερά. Και εκείνοι είχαν γραμμένες τις αποφάσεις πάνω τους, αλλά στις πλάτες και όχι στα στήθη τους.»

Ανάμεσα στους μύθους που αναφέρονται στην ζωή μετά τον θάνατο, ήταν και ο μύθος του Ταντάλου. Ο Τάνταλος είχε καταδικαστεί να βασανίζεται από ακόρεστη δίψα στον Άδη. Νερό υπήρχε παντού γύρω του, όταν όμως προσπαθούσε να πιεί, το νερό απομακρύνονταν. Το ίδιο συνέβαινε και με τα φρούτα, όταν άπλωνε τα χέρια να τα πιάσει αυτά ανέβαιναν τόσο ψηλά που δεν τα έφτανε. Ο μύθος σήμαινε ότι όσοι πέθαιναν γεμάτοι επιθυμίες, μετά τον θάνατο οι ίδιες κατώτερες αυτές γήινες επιθυμίες τον κρατούσαν στα κατώτερα πεδία, αφού προσπαθούσε μάταια να τις ικανοποίησουν. Ο Πλάτων στον Φαίδων γράφει σχετικά με το θέμα:

«Κάθε ηδονή ή λύπη σαν με καρφί προσηλώνει την ψυχή εις το σώμα και οιονεί δια περόνης καρφώνει και καθιστά αυτήν σωματοειδή, και την κάνει να νομίζει ότι εκείνα είναι αληθή, όσα και το σώμα νομίζει αληθή.
Διότι εξ’ αιτίας του ότι φρονεί τα ίδια προς το σώμα και δια αυτά χαίρει, αναγκάζεται, νομίζω, και ομοίους τρόπους να έχει προς το σώμα και ομοίως να τρέφεται και αναγκάζεται να είναι τοιαύτη, ώστε να μην έλθει ποτέ καθαρά εις τον Άδη, αλλά να πίπτει εις άλλο σώμα και τρόπον τινά σπειρόμενη να φύεται αλλού, και ως εκ τούτου να στερείται της κοινωνίας του θείου, του καθαρού και του απλού».

Ο άνθρωπος λοιπόν κρίνεται για τις πράξεις του και δικάζεται, όπως διαβεβαιώνει και ο Δημόκριτος :

«Όποιος δεν δώσει σ' αυτόν που ζητά, δεν θα λάβει όταν ζητήσει».

Στην αρχαιο-Ελληνική μυθολογία οι 3 μοίρες αντιπροσώπευαν την δύναμη του πεπρωμένου η οποία κυριαρχούσε στην ανθρώπινη ζωή. Η Άτροπος αντιπροσώπευε το παρελθόν, η Λάχεσις το Μέλλον, και η Κλωθώ η οποία έκλωθε τις πράξεις και τις συνέπειες τους, το παρόν.. Η εξουσία τους ήταν τόσο μεγάλη ώστε ούτε ο Δίας δεν μπορούσε να την αμφισβητήσει.

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Edited by - ΠΛΩΤΙΝΟΣ on 07/01/2003 18:06:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2003, 19:07:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
«Κάθε ηδονή ή λύπη σαν με καρφί προσηλώνει την ψυχή εις το σώμα και οιονεί δια περόνης καρφώνει και καθιστά αυτήν σωματοειδή, και την κάνει να νομίζει ότι εκείνα είναι αληθή, όσα και το σώμα νομίζει αληθή.

Αυτή είναι η μεγαλύτερη αλήθεια που διάβασα στον ΠΛΑΤΩΝΑ! Καταλαβαίνεις φίλε ΠΛΩΤΙΝΕ τι πάει να πει αυτό?

ΞΕΠΕΡΝΑΕΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ!!!

Χαριτολογώντας, ήθελα να σε ρωτήσω αν τελείωσες ποτέ το έργο του ΠΛΩΤΙΝΟΥ!!!

….Μηδέ κατ επιστήμη η σύνεσης εκείνου,
μηδέ κατά Νοησιν, ώσπερ τα άλλα νοητά,
αλλά κατά παρουσία, επιστήμης κρείττονα.


............ θελει πολυ δουλεια!!

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 07/01/2003 19:10:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2003, 00:01:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστυχώς δεν έχει άλλο original Πλωτίνο τέλειωσε...

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2003, 02:22:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΨΕΛΛΙΣΩ ΛΕΞΗ.ΘΑΥΜΑΣΙΑ....

*ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΣΤΙΧΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΓΡΑΦΤΕΙ.....*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2003, 08:48:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλημέρα μου σε όλους...

Αδυνατώ να κατανοήσω, είπαμε θα φταίει το χαμηλό (χαμηλότατο αρχίζω να πιστεύω τώρα) I.Q που διαθέτω, ΑΝ διαθέτω!!!
Διακρίνω μια ΕΜΜΟΝΗ σε μένα Πλάτωνα, τέτοια που θεωρείς ότι ΟΛΑ τα φόρουμς ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ!!!

Δέν είναι λοιπόν ίδια... Αυτά που λέμε και αναφερώμαστε αλλού, είναι για εκεί. Για εδώ λέμε άλλα, ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΠΑΝΤΑ...

Περιμένω λοιπόν, να ακούσω το ΠΩΣ ΜΙΑ Ψυχή βρίσκεται ΜΕΣΑ σε ΔΥΟ διαφορετικά Σώματα...

quote:
«Κάθε ηδονή ή λύπη σαν με καρφί προσηλώνει την ψυχή εις το σώμα και οιονεί δια περόνης καρφώνει και καθιστά αυτήν σωματοειδή, και την κάνει να νομίζει ότι εκείνα είναι αληθή, όσα και το σώμα νομίζει αληθή.
Διότι εξ’ αιτίας του ότι φρονεί τα ίδια προς το σώμα και δια αυτά χαίρει, αναγκάζεται, νομίζω, και ομοίους τρόπους να έχει προς το σώμα και ομοίως να τρέφεται και αναγκάζεται να είναι τοιαύτη, ώστε να μην έλθει ποτέ καθαρά εις τον Άδη, αλλά να πίπτει εις άλλο σώμα και τρόπον τινά σπειρόμενη να φύεται αλλού, και ως εκ τούτου να στερείται της κοινωνίας του θείου, του καθαρού και του απλού».

Αυτό το ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ειληκρινά απόσπασμα του Πλάτωνα, είναι που με "οδηγεί" στην άποψή μου περί ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ του ΧΩΡΟΧΡΟΝΟΥ.
[Παραλλήλησε τον γνωστό μύθο της σπηλιάς (αν δε κάνω λάθος και αυτόν το μύθο ο Πλάτωνας μας τον διασώζει) και θα ανακαλύψεις ΠΟΛΛΑ που μέχρι τώρα ΝΟΜΙΖΕΙΣ πως γνωρίζεις φίλε μου...]

Στον ΧΩΡΟΧΡΟΝΟ εμπεριέχονται ΟΛΑ τα ΦΥΣΙΚΟΫΛΙΚΑ ΣΩΜΑΤΑ. Τέτοια είναι φυσικά και τα ΣΩΜΑΤΑ όπου ΚΑΤΕΡΧΕΤΑΙ και ΣΑΡΚΩΝΕΤΑΙ η Ψυχή, μέσα στους διαρκούς κύκλους των επαναγεννήσεων...
Ο διαρκείς αυτός κύκλος, ΜΗΠΩΣ σχετίζεται και με την ΑΓΩΝΙΩΔΗ και ΔΙΑΡΚΕΙ αναζήτηση της ΑΔΕΛΦΗΣ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ;;;;


Και για να επανέλθουμε στο ΠΑΡΟΝ θέμα, η ΗΔΟΝΗ είναι το γέννημα (το παιδί) του ΕΡΩΤΑ και της ΨΥΧΗΣ...

Τι είναι η ΗΔΟΝΗ λοιπόν;;;
Τι σχέση ΘΑ μπορούσε να έχει με το μυστήριο των ΑΔΕΛΦΩΝ ΨΥΧΩΝ;;;

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2003, 11:13:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΓΕΙΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΦΙΛΗ elixir ΙΣΩΣ ΝΑ ΣΕ ΜΠΕΡΔΕΨΑΜΕ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΚΑΤΙ.

ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΟΤΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΜΑΣ ΣΚΟΠΙΑ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΜΑΣ.

ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΙΣ ΑΔΛΕΦΕΣ ΨΥΧΕΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΜΙΑ ΦΙΛΗ Ο/Η ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ ΜΑΣ Η ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ Η ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΑΣ.

ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΑ ΣΟΥ ΥΠΟΔΙΞΕΙ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ.

ΕΣΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΣΥ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΕΣΥ ΘΑ ΤΟ ΝΙΩΣΕΙΣ.
ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΠΩΣ ** ΟΤΑΝ ΚΑΙ ΕΑΝ ** ΤΗΝ ΒΡΕΙΣ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ
ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΕΣ Η ΜΥΣΤΙΚΙΣΤΙΚΕΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ ΣΟΥ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy