ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΠΟΙΑ Η ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ? (Σχετικά με τη μαγεία)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
BLACK-M
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2005, 23:36:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους BLACK-M  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝ ΘΕΩΡΗΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΟΝΤΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΑΓΕΙΑ ΠΟΥ ΑΣΚΕΙΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΜΑΣ,ΕΑΝ ΓΙΝΟΥΝ ΜΑΓΕΙΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ?
elfeye
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Iceland
182 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 00:04:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elfeye  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΞΑΡΤΑΤΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ,ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ?
ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΓΑΘΟΣ ΚΑΙ ΑΣΧΕΤΟΣ ΜΕ ΑΥΤΑ,ΤΟΤΕ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΜΗ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ...
ΠΑΝΤΩΣ Ο ΠΙΟ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΠΟΥ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΜΑΣ:Η ΜΑΓΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΗ ΤΟΥ ΜΕΣΑΙΩΝΑ,ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΦΑΝΤΑΣΙΑ Κ.Ο.Κ...
ΑΝ ΕΧΕΙ ΑΣΧΩΛΗΘΕΙ ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ ΜΑΓΕΙΑ,ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 00:16:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προφανώς εννοείς μαύρη μαγεία. Μα εκεί είναι η όλη υπόθεση...να το καταλάβει...γιαυτό και όλοι οι ψευτομάγοι της συμφοράς φροντίζουν έτσι ώστε το υποψήφιο θύμα να...καταλάβει πολύ καλά ότι του έχουν κάνει...μάγια. Ο ρόλος των διαφόρων πρακτικών της "μαύρης μαγείας" (καρφιτσωμένα κουκλάκια, σημαδεμένες φωτογραφίες, τρίχες κλπ) αυτός είναι...να δώσει στο "θύμα" την χωρίς αμφιβολία βεβαιότητα ότι είναι στόχος των "σκοτεινών δυνάμεων". Από εκεί και πέρα αρχίζει και δουλεύει το γεμάτο αρχέγονους φόβους ασυνείδητο τμήμα του ανθρώπινου ψυχισμού η ανεξέλεγκτη λειτουργία του οποίου,συνδυαζόμενη και με την αυθυποβολή, μπορεί να οδηγήσει έναν άνθρωπο (εξαρτάται βέβαια από τις αντιστάσεις του) ακόμα και στην αυτό-καταστροφή...
Μέσα λοιπόν σε αυτά τα πλαίσια η "μαύρη μαγεία" μπορεί να έχει πράγματι "αποτελέσματα",όχι βέβαια επειδή ο κάθε βαρεμένος ή βαρεμένη που διαβάσαν τη σολωμονική αποκτήσαν τη δυνατότητα να ελέγχουν "σκοτεινές δυνάμεις και ενέργειες"(εδώ γελάνε) αλλά επειδή ακριβώς η όλη διαδικασία θέτει σε λειτουργία τον προαναφερόμενο μηχανισμό...



"... there's a difference between knowing the path and walking the path". ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 00:28:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Προφανώς εννοείς μαύρη μαγεία. Μα εκεί είναι η όλη υπόθεση...να το καταλάβει...γιαυτό και όλοι οι ψευτομάγοι της συμφοράς φροντίζουν έτσι ώστε το υποψήφιο θύμα να...καταλάβει πολύ καλά ότι του έχουν κάνει...μάγια. Ο ρόλος των διαφόρων πρακτικών της "μαύρης μαγείας" (καρφιτσωμένα κουκλάκια, σημαδεμένες φωτογραφίες, τρίχες κλπ) αυτός είναι...να δώσει στο "θύμα" την χωρίς αμφιβολία βεβαιότητα ότι είναι στόχος των "σκοτεινών δυνάμεων". Από εκεί και πέρα αρχίζει και δουλεύει το γεμάτο αρχέγονους φόβους ασυνείδητο τμήμα του ανθρώπινου ψυχισμού η ανεξέλεγκτη λειτουργία του οποίου,συνδυαζόμενη και με την αυθυποβολή, μπορεί να οδηγήσει έναν άνθρωπο (εξαρτάται βέβαια από τις αντιστάσεις του) ακόμα και στην αυτό-καταστροφή...
Μέσα λοιπόν σε αυτά τα πλαίσια η "μαύρη μαγεία" μπορεί να έχει πράγματι "αποτελέσματα",όχι βέβαια επειδή ο κάθε βαρεμένος ή βαρεμένη που διαβάσαν τη σολωμονική αποκτήσαν τη δυνατότητα να ελέγχουν "σκοτεινές δυνάμεις και ενέργειες"(εδώ γελάνε) αλλά επειδή ακριβώς η όλη διαδικασία θέτει σε λειτουργία τον προαναφερόμενο μηχανισμό...



"... there's a difference between knowing the path and walking the path". ...


ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΤΣΙ. Γι'αυτό η παροιμία λέει: "ο μαγεμένος μαγεύεται".
Μαυροι μάγοι με πραγματικές δυνατότητες δε συναντά κανείς εύκολα. Οι εναπομείναντες κατοικούν στο Θιβέτ και στην Αϊτή οπότε οι υπόλοιποι με τις καρφίτσες και τα κουκλάκια ανήκουν στη σφαίρα της υποβολής ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΜΟΝΟ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΒΟ ΤΟΥ ΥΠΟΒΑΛΟΜΕΝΟΥ, και το μόνο που καταφέρνουν είναι να αποκτήσουν μονάδες κακού κάρμα και να γυρίσουν όλα στη μούρη τους.

Πάντως για όποιον φοβάται ή πιστεύει ότι μπορεί να του κάνουν μάγια είναι ευάλωτος ακριβώς επειδή το πιστεύει όποτε υπάρχει μια πολύ απλή άσκηση φαντασίας και πολύ αποτελεσματική. Να φαντάζεται ότι βρίσκεται μέσα σε μία καμπάνα φτιαγμένη από χρυσάφι και είναι γυαλιστερή σαν καθρέφτης. Και άσε τους άλλους να... μαγεύονται


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
morpheaus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 01:09:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morpheaus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους δεν ξέρω αν υπάρχει ή αν εξασκείται στις μέρες μας η ποικυλόχρωμη μαγεία.Αλλα πιστεύω πως ακόμα και αν υπάρχει η ανθρώπινη ψυχή είναι τόσο δυνατή που αν θέλει μπορεί να θεραπευτέι απο μόνη της.
ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΠΑΠΑΔΕΣ.
ΑΥΤΟΙ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΤΣΕΠΟΥΛΑ ΤΟΥς ΚΟΙΤΑΝΕ.
Πιστευω αν εχει δυνατη ψυχη μπορει να τα καταφερει

Το παρελθόν είναι δάσκαλος του παρόντος και οδηγός του μέλλοντοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 02:26:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΑΝ ΘΕΩΡΗΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΟΝΤΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΑΓΕΙΑ ΠΟΥ ΑΣΚΕΙΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΜΑΣ,ΕΑΝ ΓΙΝΟΥΝ ΜΑΓΕΙΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ?


ξαναρωταω φιλτατε, εκανες αναζητηση?

γιατι δεν εγραψες την ερωτηση σου σε ενα υπαρχον τοπικ αλλα ανοιξες νεο για να την κανεις???


.

"συγνωμη για την παρεμβαση, αλλα διαπιστωνω μια τρομερη ευκολια στο ανοιγμα νεων τοπικ με θεματα που ηδη υπαρχουν..."

.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilios35
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 02:53:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ilios35  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
BLACK-M ΜΑΓΕΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.ΧΑΖΟΜΑΡΑ ΚΑΙ ΑΜΑΘΕΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΠΟΛΙΚΗ.
ΟΛΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΕΙΝΑΙ.
ΕΑΝ ΣΕ ΒΡΩ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΣΟΥ ΠΩ .
ΒΡΕ ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΙ ΤΟΣΟ ΚΙΤΡΙΝΟΣ-Η ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΜΕΣΩΣ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΣΥΛΟΓΓΙΣΜΟ.
ΒΡΕ ΛΕΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΡΡΩΣΤΟΣ-Η.ΚΑΙ ΘΑ ΣΕ ΠΙΑΣΕΙ Ο ΦΟΒΟΣ ΑΜΕΣΩΣ ΚΑΙ ΘΑ ΨΑΧΝΕΣΕ.
ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΔΥΝΑΜΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΦΟΒΟΣ.
ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙ ΤΟ ΘΑΡΡΟΣ ΚΑΙ Η ΓΝΩΣΗ ΦΟΒΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 12:15:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάποια παλιά μέλη του φόρουμ είπαμε να μαζέψουμε λεφτά, να πάμε να πάρουμε μια καλή εγκυκλοπαίδια και να την κάνουμε δώρο στους φίλους μας.

Εγώ έχω όμως την εξής απορία.

Θα σας άρεσε να διαβάζετε γενικές γνώσεις, για π.χ. εξερευνήσεις και ανακλύψεις, ποιός π.χ. πήγε στον Νότιο Πόλο ή στα Ιμαλάια, ή είναι πιο ενδιαφέροντα τα ξόρκια, οι επικλήσεις και οι καθρέπτες ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Smokin_7
Μέλος 1ης Βαθμίδας


73 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 12:39:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Smokin_7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν μας έχουν κάνει μάγια μπορούμε νατο καταλάβουμε με πολλούς τρόπους αλλα μόνοι μας. Αν ας πούμε έχουμε άσχημους πονοκέφαλους ζαλάδες στα καλά καθούμενα άν χάσουμε χωρίς λόγο πολύτιμα πράγματα λεφτά αν μας στήσουν στο ραντεβού και μας ξεχάσουν και πολλά άλλα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jaya
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2005, 21:54:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jaya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΑΝ ΘΕΩΡΗΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΟΝΤΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΑΓΕΙΑ ΠΟΥ ΑΣΚΕΙΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΜΑΣ,ΕΑΝ ΓΙΝΟΥΝ ΜΑΓΕΙΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ?


Ναι... Υπάρχουν αρκετοί τρόποι!
Καλά θα είναι να προσέχει όμως, γιατί από τη στιγμή που θα αποδεχτεί τη νίκη τους μέσα του, αυτομάτως τους δίνει τέτοια δύναμη για να κάνουν τη δουλειά τους σωστά, που δε φαντάζεται!
Το καλύτερο που έχει να κάνει, είναι λουστεί ο ίδιος στο Φως και να νοιώθει σιγουριά για τη δύναμή του...

Φιλικά Πάντα...


Όποιος στο φως ζεστάθηκε, είδε κι έζησε στο φως...
όποιος στο φως τυφλώθηκε, αξιώθηκε αιώνιο σκοτάδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2005, 22:32:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατ' αρχήν θα πρέπει να προσδιορίσουμε τι εννοούμε όταν λέμε μαγεία. Αν μιλήσουμε για όλα αυτά τα βλακώδη με τα οποία μας βομβαρδίζουν μέσω διαφόρων βιβλίων (τύπου Πητ Παπαδάκου) ε τότε τι να πω. Θα συμφωνήσω απόλυτα με την Γκρέτελ, αν και εγω αυτούς τους ανθρώπους τους οποίους αναφέρει δεν θα τους χαρακτήριζα με αυτόν τον τρόπο.
Προσωπικά θα έλεγα ότι ο πραγματικός εσωτεριστής ο οποίος κάποια στιγμή αναπόφευκτα περνά απο το στάδιο του αποκρυφισμού, ΄μπορεί να είναι και μάγος αν και εγω θα του έδινα πιο σωστά κατά την γνώμη μου τον τίτλο του διαμορφωτή πραγματικότητας. Γιατί αν κάτσετε και το σκεφτείτε θα καταλάβετε ότι στην πραγματικότητα μάγος είναι αυτός ο οποίος μπορεί και δημιουργεί ή παρεμβαίνει στην καθόλα υποκειμενική πραγματικότητά μας. Νομίζω ότι ένας σοβαρός εσωτεριστής ουδέποτε θα κάτσει να ασχοληθεί με όλα αυτά τα βλακώδη που επικαλούνται οι υποτιθέμενοι μάγοι...
Τώρα ώς προς το ερώτημά σου. Σίγουρα καταλαβαίνεις αν έχεις ασχοληθεί λίγο πότε κάποιος προσπαθεί να παρέμβει στην πραγματικότητά σου. Να ξέρεις όμως ότι κανείς μα κανείς κερατάς δεν μπορεί να σε βλάψει αν εσύ δεν το επιτρέψεις. Γιατί όλα αυτά βασίζονται ακριβώς στην επιβολή του φόβου και μεσω αυτού στην αυθυποβολή μας σε αυτό που θέλει είτε ο "μάγος" είτε η εξουσία. Γιατί πρέπει να ξέρεις ότι η χειρότερη και σκληρότερη μορφή μαύρης μαγείας η οποία προσπαθεί να μας επιβληθεί είναι η διαμορφωμένη καθημερινότητα που ασκείται απο την εξουσία...
Φιλικά...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

deadly tiger
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2005, 18:57:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους deadly tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια σας.
εψαξα ολο το esoterica και ειναι πολυ ενδιαφερον σελιδα.
το θεμα του τοπικ μας

quote:
ΑΝ ΘΕΩΡΗΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΟΝΤΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΑΓΕΙΑ ΠΟΥ ΑΣΚΕΙΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΜΑΣ,ΕΑΝ ΓΙΝΟΥΝ ΜΑΓΕΙΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ?

εχω την εντυπωση οτι δεν μπορεις να ασκησεις μαγεια σε τυχαιο ανθρωπο.αν το θυμα δεν πιστευει στην μαγεια δεν θα παθει τιποτα.
ας προσπαθησει καποιος να κανει μαγεια στον γειτονα μουκαι σας υποσχομαι οτι δεν θα παθει τιποτα

deadly tiger
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CALAMUS SCRIPTORIUS
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2005, 19:59:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CALAMUS SCRIPTORIUS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

BLACK-M ΜΑΓΕΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.ΧΑΖΟΜΑΡΑ ΚΑΙ ΑΜΑΘΕΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΠΟΛΙΚΗ.
ΟΛΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΕΙΝΑΙ.
ΕΑΝ ΣΕ ΒΡΩ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΣΟΥ ΠΩ .
ΒΡΕ ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΙ ΤΟΣΟ ΚΙΤΡΙΝΟΣ-Η ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΜΕΣΩΣ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΣΥΛΟΓΓΙΣΜΟ.
ΒΡΕ ΛΕΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΡΡΩΣΤΟΣ-Η.ΚΑΙ ΘΑ ΣΕ ΠΙΑΣΕΙ Ο ΦΟΒΟΣ ΑΜΕΣΩΣ ΚΑΙ ΘΑ ΨΑΧΝΕΣΕ.
ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΔΥΝΑΜΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΦΟΒΟΣ.
ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙ ΤΟ ΘΑΡΡΟΣ ΚΑΙ Η ΓΝΩΣΗ ΦΟΒΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ .

- ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΙ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΙΔΙΕΤΑΙΡΩΣ ΟΤΑΝ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΕΤΟΙΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΕ SITE ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΠΕΝΘΥΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΜΙΛΑΝΕ ΕΥΤΥΧΩΣ ΚΑΙ ΑΤΟΜΑ ΜΗ ΑΛΑΦΡΟΙΣΚΙΩΤΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CALAMUS SCRIPTORIUS
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2005, 20:05:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CALAMUS SCRIPTORIUS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κατ' αρχήν θα πρέπει να προσδιορίσουμε τι εννοούμε όταν λέμε μαγεία. Αν μιλήσουμε για όλα αυτά τα βλακώδη με τα οποία μας βομβαρδίζουν μέσω διαφόρων βιβλίων (τύπου Πητ Παπαδάκου) ε τότε τι να πω. Θα συμφωνήσω απόλυτα με την Γκρέτελ, αν και εγω αυτούς τους ανθρώπους τους οποίους αναφέρει δεν θα τους χαρακτήριζα με αυτόν τον τρόπο.
Προσωπικά θα έλεγα ότι ο πραγματικός εσωτεριστής ο οποίος κάποια στιγμή αναπόφευκτα περνά απο το στάδιο του αποκρυφισμού, ΄μπορεί να είναι και μάγος αν και εγω θα του έδινα πιο σωστά κατά την γνώμη μου τον τίτλο του διαμορφωτή πραγματικότητας. Γιατί αν κάτσετε και το σκεφτείτε θα καταλάβετε ότι στην πραγματικότητα μάγος είναι αυτός ο οποίος μπορεί και δημιουργεί ή παρεμβαίνει στην καθόλα υποκειμενική πραγματικότητά μας. Νομίζω ότι ένας σοβαρός εσωτεριστής ουδέποτε θα κάτσει να ασχοληθεί με όλα αυτά τα βλακώδη που επικαλούνται οι υποτιθέμενοι μάγοι...
Τώρα ώς προς το ερώτημά σου. Σίγουρα καταλαβαίνεις αν έχεις ασχοληθεί λίγο πότε κάποιος προσπαθεί να παρέμβει στην πραγματικότητά σου. Να ξέρεις όμως ότι κανείς μα κανείς κερατάς δεν μπορεί να σε βλάψει αν εσύ δεν το επιτρέψεις. Γιατί όλα αυτά βασίζονται ακριβώς στην επιβολή του φόβου και μεσω αυτού στην αυθυποβολή μας σε αυτό που θέλει είτε ο "μάγος" είτε η εξουσία. Γιατί πρέπει να ξέρεις ότι η χειρότερη και σκληρότερη μορφή μαύρης μαγείας η οποία προσπαθεί να μας επιβληθεί είναι η διαμορφωμένη καθημερινότητα που ασκείται απο την εξουσία...
Φιλικά...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...


-ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΚΑΙ ΨΑΓΜΕΝΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.ΜΕ ΕΚΦΡΑΖΕΙ.ΗΘΕΛΑ ΚΙ ΕΓΩ ΝΑ ΠΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΜΕ ΚΑΛΥΨΑΤΕ ΠΛΗΡΩΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Demon_LordGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
139 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2005, 09:25:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Demon_LordGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κατ' αρχήν θα πρέπει να προσδιορίσουμε τι εννοούμε όταν λέμε μαγεία. Αν μιλήσουμε για όλα αυτά τα βλακώδη με τα οποία μας βομβαρδίζουν μέσω διαφόρων βιβλίων (τύπου Πητ Παπαδάκου) ε τότε τι να πω. Θα συμφωνήσω απόλυτα με την Γκρέτελ, αν και εγω αυτούς τους ανθρώπους τους οποίους αναφέρει δεν θα τους χαρακτήριζα με αυτόν τον τρόπο.
Προσωπικά θα έλεγα ότι ο πραγματικός εσωτεριστής ο οποίος κάποια στιγμή αναπόφευκτα περνά απο το στάδιο του αποκρυφισμού, ΄μπορεί να είναι και μάγος αν και εγω θα του έδινα πιο σωστά κατά την γνώμη μου τον τίτλο του διαμορφωτή πραγματικότητας. Γιατί αν κάτσετε και το σκεφτείτε θα καταλάβετε ότι στην πραγματικότητα μάγος είναι αυτός ο οποίος μπορεί και δημιουργεί ή παρεμβαίνει στην καθόλα υποκειμενική πραγματικότητά μας. Νομίζω ότι ένας σοβαρός εσωτεριστής ουδέποτε θα κάτσει να ασχοληθεί με όλα αυτά τα βλακώδη που επικαλούνται οι υποτιθέμενοι μάγοι...
Τώρα ώς προς το ερώτημά σου. Σίγουρα καταλαβαίνεις αν έχεις ασχοληθεί λίγο πότε κάποιος προσπαθεί να παρέμβει στην πραγματικότητά σου. Να ξέρεις όμως ότι κανείς μα κανείς κερατάς δεν μπορεί να σε βλάψει αν εσύ δεν το επιτρέψεις. Γιατί όλα αυτά βασίζονται ακριβώς στην επιβολή του φόβου και μεσω αυτού στην αυθυποβολή μας σε αυτό που θέλει είτε ο "μάγος" είτε η εξουσία. Γιατί πρέπει να ξέρεις ότι η χειρότερη και σκληρότερη μορφή μαύρης μαγείας η οποία προσπαθεί να μας επιβληθεί είναι η διαμορφωμένη καθημερινότητα που ασκείται απο την εξουσία...
Φιλικά...



πραγματικά πολύ ψαγμένη η απάντηση σου φίλε Απέριττε όμως για μένα δεν υπάρχει ο όρος "μαγεία" στις μέρες μας!
quote:

Νομίζω ότι ένας σοβαρός εσωτεριστής ουδέποτε θα κάτσει να ασχοληθεί με όλα αυτά τα βλακώδη που επικαλούνται οι υποτιθέμενοι μάγοι...


δεν υπάρχει μάγος που να μην ασχοληθεί με "τα βλακώδη" που αναφέρεις!γιατί πολύ απλά οι υποτιθέμενοι μάγοι είναι απλοί άνθρωποι με μόνη διαφορά την φαντασία τους που οργιάζει!
ζούμε σε μια εποχή που κυριαρχεί η τεχνολογία και η λογική!η μαγεία δεν έχει καμία θέση στον 21ο αιώνα!η μαγεία απλά αντιπροσωπεύει την σκοτεινή εποχή του μεσαίωνα!όπου κυριαρχούσαν οι νεραϊδες και οι δρυίδες!η λεγόμενη "λευκή και μαύρη μαγεία"!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2005, 10:36:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η μαγεία υφίσταται για όσους πιστεύουν σε αυτή.
Με αυτό εννοώ πως αν κάποιος πιστεύει οτι μπορεί να ασκήσει μαγεία για να βλάψει, να επιτύχει κάτι ή να αλλάξει την πραγματικότητα ή και να επηρρεαστεί ακόμα από κάποιον που την ασκεί πάνω του τότε πιστεύει οτι η μαγεία είναι υπαρκτή.
Προσωπικά δεν την πιστεύω.
Οι μάγοι κι οι μάγισσες για μένα είναι υπαρκτοί/ές μόνο στα παραμύθια.

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simboy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


52 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2005, 11:46:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους simboy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΠΑΠΑΔΕΣ.
ΑΥΤΟΙ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΤΣΕΠΟΥΛΑ ΤΟΥς ΚΟΙΤΑΝΕ.

Αυτοί που δείχνουν τα κανάλια ναι
Υπάρχουν και ΣΚΕΛΕΤΩΜΕΝΟΙ ιερείς και Αγιοι άνθρωποι που τρέμουν και φρίτουν οι δαίμονες
Αν δεις φωτογραφία του σκελετωμένου Πάτερ Παϊσιου μετά δεν θα λες αυτό που λες
Χώρια της αυθυποβολής υπάρχει μαγεία .Ανθρωποι που πρώτα έλιωναν και μετά έτυχε να βρουν το αντικείμενο της μαγείας πχ.
Οταν είμαστε κοντά στο Θεό με αγάπη και προσερχόμαστε δεν έχουμε ανάγκη καμμία
Ο Αγιος Κυπριανός ήταν μάγος και προσπαθούσε να κάνει μάγια σε μια κοπέλα πολύ αγνή
Οι δαίμονες γυρνούσαν πίσω νικημένοι χωρίς να μπορέσουν να την πειράξουν και θαύμασε το γεγονός και πέταξε τις μαγείες κτλπΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2005, 00:02:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Ο Αγιος Κυπριανός ήταν μάγος και προσπαθούσε να κάνει μάγια σε μια κοπέλα πολύ αγνή
Οι δαίμονες γυρνούσαν πίσω νικημένοι χωρίς να μπορέσουν να την πειράξουν και θαύμασε το γεγονός και πέταξε τις μαγείες κτλπ



εσυ τι πιανεις απο αυτο?

οτι υπαρχουν μαγια και ο Κυπριανος αφου αλλαξε στρατοπεδο τα λυνει ενω πριν δεν κατορθωνε να τα δεσει, ή οτι ολα αυτα ειναι μπαρουφες?

.

.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lancelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας


281 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2005, 06:51:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lancelot  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οταν καποιος δεν ασχολειται με μαγεια δεν εχει να φοβηθει τιποτα.Συνιστω μην ασχοληθει κανεις σας ουτε για πλακα ουτε απο περιεργεια.
Επισης στα μικρα παιδια προτεινω να ασχοληθουν με την Μαγια την Μελισσα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2005, 08:55:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ το δηλώνω πιστεύω στα μάγια, στην μαγεία, κ.λ.π. εκεί όμως που μένω άναυδη είναι η Μάγια η μέλισσα, με τον Βίλλυ of course.

Πάντως στα μάγια πιστεύουν περισσότεροι από όσοι θα θέλαμε να νομίζουμε. Ξέρω περίπτωση ατόμου, τσαρλατάνου εννοείται, που έχει κοροϊδέψει ολόκληρη επιχείρηση, τους πήρε η μπάλα ομαδικώς.

Το κουφό που είχα ακούσει και κόντεψα να πέσω από την καρέκλα μου ήταν όταν ο ιδιοκτήτης, μου διηγόταν πως αυτό το φωτισμένο άτομο έλυσε τα μάγια που έκαναν την επιχείρηση να μην παίρνει πολλές δουλειές.
Ανέβηκε σε μια καρέκλα, άνοιξε το σκέπασμα του air condition και βουαλά... εμφάνισε ένα κοχύλι...εννοείται μαγεμένο. Όμως το πήρε μαζί του να το κάψει για να λύσει την πρώτη προσπάθεια των κακών.
Την δεύτερη φορά έσκαψε το χώμα σε ένα φυτό που είχαν και εμφανίστηκε ένα νόμισμα, παλιό δεμένο με κλωστές, αυτός όμως το ξαναπήρε για να τακτοποιήσει για άλλη μια φορά τους κακούς.

Τώρα βέβαια δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με μάγια, το πρόβλημα εστιάζεται στον τραπεζικό λογαριασμό του ιδιοκτήτη... ας πρόσεχε λέω εγώ.

Το ωραίο να μην ξεχάσω, όποτε αυτός ο φωτισμένος άνθρωπος χαιρετάει ανθρώπους τα χέρια τους μυρίζουν έντονα μύρο. Θαύμα...θαύμα... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2005, 16:20:57  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ, ΣΧΕΤΙΚΑ ΤΟΠΙΚ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΗΔΗ ΠΟΛΛΑ, ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΝ ΜΠΕΙΤΕ ΣΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ, ΘΑ ΠΑΡΕΤΕ ΠΟΛΛΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ. ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ, ΙΔΙΩΣ ΤΟΣΟ ΓΕΝΙΚΟΛΟΓΗ, ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΚΑΤΙ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy