ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Σύμβολο (Σχήμα με 2 σπαθιά)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 10:16:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σε οσους διαβαζουν το μυνημ αυτη τη ωρα.

Θα ηθελα τη βοηθεια οσων γνωριζουν κατι για αυτο που θα πω παρακατω.

Απο μικρος σε ηλικα σχεδον 13,14 ετων(τωρα βρισκομαι στα 26) θυμαμαι τον ευατο μου να ζωγραφιζει ασυναισθητα ενα συμβολο.
Αυτο το εκανα συνεχεια μεχρι που σταματησα να το κανω γιατι ειχε καταντησει κουραστικο για εμενα να μην ξερω απο που προερχεται και τι σημαινει.
Το συμβολο αυτο ειναι τρια σπαθια σαν αυτα των ιποτων τα οποια ενωνοντουσαν στην βαση εκει που τα επιανε ο ακρπος του πολεμιστη.
Το ενα ητανε ορθιο και τα αλλα 2 δεξια και αριστερα.
|
|
|
|
|
--|---
|

Η ενωση και των τριων γινεται εκει που τεμνονται οι γραμμες.

Η απορια μου ειναι αν γνωριζει κανεις αν εχει χρησιμοποιηθει ποτε αυτο το συμβολο στην ιστορια και αν εχει καποιες πληροφοριες γι αυτο.

«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.Νιτσε

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 10:30:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απ' ό,τι περιγράφεις και μπορώ να καταλάβω μου φαίνεται σαν ανάποδος σταυρός....

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 10:40:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν βγηκε σωστα,sorry

ειναι αναποδος σταυρος οπως ενας σπαθι ενος ιπποτη.


εκει που τεμνεται το σπαθι φανταστειτε αλλα 2 σπαθια δεξια και αριστερα να περνανε απο εκει.

Αλλα ενα σπαθι οχι ακριβως οπως αυτο αλλα σαν αναποδος σταυρος.

«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 10:43:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φανταστειτε ετσι το σχημα και προσθεστε αλλο ενα σπαθι στα αριστερα σας οπως κοιτατε την οθονη.

Αν καποιος βγαζει ενα συμπερασμα η αν εχει αναλογη photo ας μου πει.

«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 10:47:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Νομιζω οτι αυτο ειναι ακομα πιο κοντα σε αυτο που φανταζομαι.

«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bizarre
Μέλος 2ης Βαθμίδας


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 10:49:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bizarre  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με το τελευταίο σχήμα μας μπέρδεψες!
Δεν σχηματίζουν, δηλαδή, ορθή γωνία τα σπαθιά?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Bizarre
Μέλος 2ης Βαθμίδας


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 10:50:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bizarre  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Με το τελευταίο σχήμα μας μπέρδεψες!
Δεν σχηματίζουν, δηλαδή, ορθή γωνία τα σπαθιά?


Εννοούσα αυτό το σχήμα με τον κύκλο!
Γιατί έβαλες κι άλλο!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bizarre
Μέλος 2ης Βαθμίδας


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 10:56:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bizarre  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέρεις, μπορεί να μην είναι και κάτι μυστήριο. Δηλαδή, μπορεί να σου είχε κάνει εντύπωση κάτι σε κάποιο κινούμενο σχέδιο που παρακολουθούσες. Επειδή είμαστε στην ίδια ηλικία περίπου, θυμάμαι τους Θάντερκατς! Δεν ξέρω πόσοι από εδώ τους παρακολουθούσαν! Αυτοί είχαν ένα εντυπωσιακό σπαθί με ένα μεγάλο πετράδι που έλαμπε και έδινε το στίγμα τους. Αυτό το σπαθί μας είχε ενθουσιάσει όλους και θυμάμαι να ζωγραφίζουμε και να προσπαθούμε να φτιάξουμε κι εμείς μαγικά σπαθιά!
Ίσως, σου έχει μείνει σαν εικόνα από κάτι τέτοιο!

Πάντως, από ένα γρήγορο ψάξιμο που έκανα στο internet (στα ελληνικά μόνο) δεν βρήκα κάτι για 3 σπαθιά που τέμνονται.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 11:28:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Bizzare το σχημα με τον κυκλο ειναι το σωστο για την διαταξη των σπαθιων απλα το τελευταιο σπαθι που εβαλα ειναι για να δωσω να καταλαβετε καλυτερα σε τι σπαθι αναφερομαι.

Η τελευταια photo μου εκανε καλυτερα σαν σπαθι που να μοιαζει με αναποδο σταυρο.

Αρα στην εικονα με τον κυκλο απλα βαλτε στη θεση των γραμμων που εχει τρια σπαθια σαν και αυτο που εβαλα τελευταιο.

Οσο για τους Θαντερκατς τους εβλεπα σαν τρελος αλλα οχι δεν μου δημιουργηθηκε απο εκει αυτο το σχημα.


«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bizarre
Μέλος 2ης Βαθμίδας


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 12:15:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bizarre  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή, τα σπαθιά (σύμφωνα με το σχήμα του κύκλου) δεν σχηματίζουν ορθή γωνία. Άρα, δεν είναι ανάποδος σταυρός.
Ξεκαθάρισε το λίγο, γιατί δεν έχω καταλάβει.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2005, 09:59:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βizzare βαλε το σχημα οπως ειναι απλα προσθεσε ενα σπαθι στα αριστερα.

Τεμνονται και τα τρια στο ιδιο σημειο οπως τα βλεπεις στο σχημα.

«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bizarre
Μέλος 2ης Βαθμίδας


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2005, 10:20:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bizarre  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τέμνονται ναι, αλλά σταυρό δεν σχηματίζουν.
Έτσι δεν είναι?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2005, 16:52:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οχι ρε συ το δεξι και το αριστερο σπαθι σχηματιζουν γωνια 45 μοιρων με αυτο στο κεντρο οπως στην εικονα.

«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bizarre
Μέλος 2ης Βαθμίδας


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2005, 10:04:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bizarre  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν βγηκε σωστα,sorry

ειναι αναποδος σταυρος οπως ενας σπαθι ενος ιπποτη.


εκει που τεμνεται το σπαθι φανταστειτε αλλα 2 σπαθια δεξια και αριστερα να περνανε απο εκει.

Αλλα ενα σπαθι οχι ακριβως οπως αυτο αλλα σαν αναποδος σταυρος.

«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.Νιτσε


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Bizarre
Μέλος 2ης Βαθμίδας


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2005, 10:08:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bizarre  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο παραπάνω ήθελα να γράψω (Ο δαίμονας το PιCιου μου) ότι στην αρχή έλεγες για ανάποδο σταυρό και γι’ αυτό σου είπα ότι μας μπέρδεψες!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2005, 00:43:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μαλλον πρπει να φτιαξω ενα σχημα σε χαρτι και να το περασω με σκανερ αλλα το θεμα ειναι πως το ανεβαζουνε στο δυκτιο απο το pc.

«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zander
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
118 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2005, 01:19:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zander  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ξέρεις, μπορεί να μην είναι και κάτι μυστήριο. Δηλαδή, μπορεί να σου είχε κάνει εντύπωση κάτι σε κάποιο κινούμενο σχέδιο που παρακολουθούσες. Επειδή είμαστε στην ίδια ηλικία περίπου, θυμάμαι τους Θάντερκατς! Δεν ξέρω πόσοι από εδώ τους παρακολουθούσαν! Αυτοί είχαν ένα εντυπωσιακό σπαθί με ένα μεγάλο πετράδι που έλαμπε και έδινε το στίγμα τους. Αυτό το σπαθί μας είχε ενθουσιάσει όλους και θυμάμαι να ζωγραφίζουμε και να προσπαθούμε να φτιάξουμε κι εμείς μαγικά σπαθιά!

Αναφερεσαι ασφαλως στο ''Ξιφος των Ιονων'' του Liono.Σαν φανατικος animas που ειμαι δεν μπορω να ξεχασω τετοια πραμματα...

Οσο για αυτο με το σπαθι,μπορει απλα να το ειδες καπου και να ησουν αφηρημενος,αλλα η εικονα να σου εμεινε αποτυπομενη.Αυτο συμβαινει συνηθως με τις διαφημησεις.
Θυμαμαι ηξερα ενα 10χρονο παιδακι που τα τετραδια του επι 2 χρονια ηταν γεματα χιτλερικες ζβαζντικες(ο γνωστος αγγυλωτος σταυρος,συμβολο του τριτου Ραϊχ).Οταν τον ρωτησα τι ηταν αυτο,μου απαντησε οτι δεν ξερει.Παντως ξερω οτι σιγουρα θα το ειχε δει αλλα δε θα το θυμαται.Τετοια συμβολα δυστηχως δεν ξεχνιουνται ποτε...

"Δεν είμαι ήρωας.Οι ήρωες είναι ήδη όλοι νεκροί.Εγώ είμαι απλά ένας επιζώντας..."
General Patton(1945)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Repudiate
Νέο Μέλος

Greece
33 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2005, 04:24:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Repudiate  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εγω μικρος συνεχεια ζωγραφιζα δυο κυκλους τον ενα διπλα στον αλλον ενω μεσα εβαζα αλλον εναν μικροτερο ο οποιος ηταν ομοκεντρικοσ με τον εξωτερικο.οταν μεγαλωσα βρηκα τι σημαιναν αυτα τα σχηματα.αχ ποσο λατρευω τα βυζια...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Jaya
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2005, 21:43:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jaya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

εγω μικρος συνεχεια ζωγραφιζα δυο κυκλους τον ενα διπλα στον αλλον ενω μεσα εβαζα αλλον εναν μικροτερο ο οποιος ηταν ομοκεντρικοσ με τον εξωτερικο.οταν μεγαλωσα βρηκα τι σημαιναν αυτα τα σχηματα.αχ ποσο λατρευω τα βυζια...


Tyaneas αφού ξέρεις την απάντηση…
Το τι συμβολίζουν βρίσκετε μέσα σου… Ψάξτο!!!

Φιλικά Πάντα...

Όποιος στο φως ζεστάθηκε, είδε κι έζησε στο φως...
όποιος στο φως τυφλώθηκε, αξιώθηκε αιώνιο σκοτάδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2005, 02:50:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
..με προβληματισες καλομ'...

αν και μου περασαν διαφορα κατα νου (οχι αναλογα του Repudiate)θα ελεγα πως ακομη δεν εχω απαντηση.ΡΡΡ
οι συνειρμοι μου αρχικα ηταν: ο σταυρος του ιησου και οι δυο ληστες απο δεξια και αριστερα//μετα μου περασε απο το νου ο ανθρωπος του "κωδικας ντα Βιντσι":ΡΡΡ..(παλι σχετικο με την "ανασταση" του ατομου...αλλα μαλλον θα'ναι λογω των συζητησεων που εχω αυτες τις μερες .Ρ)
τι να πω!..το σπαθι δηλωνει σιγουρα ιδιοσυγκρασια στις αρκανες//μια εκ των τεσσαρων//τριπλο ομως ..;(3 of swords;;)
εχμ..

θα επανελθω αν βρω κατι..αλλα και οχι μονο...)


Αrwen Undomiel...the truth within

cprtght@tm@2005


Edited by - ΑΤΜΑ on 03/10/2005 02:54:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2005, 03:07:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
για δες τουτο λοιπον...
(απλα το εννοεις..αναποδα χμ;///αν ηξερες τι απαντηση μου δωσες τωρα φιλε μου...!)

η καρτα ανηκει στο deck "the Lord of the Rings"..


Αrwen Undomiel...the truth within

cprtght@tm@2005

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1416016
Maintained by Digital Alchemy