ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Σε τι πιστεύουν οι μασόνοι?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 23
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Helenaki
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
90 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 10:36:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helenaki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας και πάλι. Πολύ συχνά συναντάω σε βιβλία ή σε συζητήσεις με φίλους την έκφραση "Αυτός είναι μασώνος...κτλ κτλ"
Αλήθεια τι πρεσβεύουν αυτοί? Ξέρω ελάχιστα πράγματα γι αυτούς... ότι έχουν σχέση με τους Εβραίους. Πολλοί Έλληνες μεγιστάνες είναι μασώνοι δεν ξέρω αν επιτρέπονται ονόματα εδώ. αλλά θα ήθελα να μάθω περισσότερα γι αυτήν την οργάνωση. Διάβασα προσφάτως τους Illuminati και είμαι περίεργη.

Σας ευχαριστώ πολύ...

Υ.Γ αν υπάρχει άλλο σχετικό θέμα δώστε μου το λινκ για να μην επαναλαμβανόμαστε.

"Η μεγαλύτερή μας έκπληξη είναι ο ίδιος μας ο εαυτός..."


____________________________________________
ΛΟΓΩ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΚΟΥ ΛΑΘΟΥΣ Ο ΤΙΤΛΟΣ ΜΕΤΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ
ΑΠΟ Σε τί πιστεύουν οι μασώνοι? ΣΕ Σε τι
πιστεύουν οι μασόνοι?
.
17/05/2006
____________________________________________

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 11:23:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Helenaki, δεν υπάρχουν και πολλές πληροφορίες για τους μασώνους-ελευθεροτέκτονες.
Παρόλα αυτά, υπάρχουν αρκετά topics που έχουν ανοιχθεί σε αυτό το forum για αυτό το θέμα.
Αν χρησιμοποιήσεις την αναζήτηση θα βρείς αρκετά, νομίζω...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 13:54:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και για του λόγου το αληθές:


ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ Ή ΜΑΣΩΝΙΑ
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=4086


ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=721

ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=2237



"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 17:40:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλήθεια τι πρεσβεύουν αυτοί?

Το Αμερικανικο ονειρο!

הצטרף לקרקס
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deghar Adhark
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Fiji
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2005, 23:18:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deghar Adhark  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σε τί πιστεύουν οι μασώνοι?

στην πρεζα τους.


santaclaws is coming tonightΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μυθο-ΔΙΑ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
87 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2005, 07:50:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μυθο-ΔΙΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι μασώνοι πιστεύουν στην παντοδυναμία των χρημάτων,σε οτιδήποτε υλικό που να μπορεί να τους προσφέρει τον έλεγχο των ανθρώπων και του πλανήτη ολόκληρου.Και ναι,όντως έχουν σχέση με τους εβραίους και άρρηκτη μάλιστα

-Still life in Still water-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Atva
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
153 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2005, 15:21:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Atva  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα
Helenaki, εάν μου επέτρεπες να διατυπώσω κατά το πολιτικότερον ορθόν την απορία σου από το «τι πιστεύουν οι Μασόνοι» σε «τι επιδιώκει και τι πρεσβεύει η Μασονία», θα σου απαντούσα κάνοντας μία αναδρομή πίσω στις βάσεις που στηρίχθηκε η συγκεκριμένη οργάνωση και στο κατά πόσο παρέμεινε «πιστή» στις βάσεις αυτές.
Ουσιαστικά η Μασονία είναι σύνθεση δύο αντίθετων στοιχείων. Το πρώτο στοιχείο ήταν τα επαγγελματικά σωματεία των οικοδόμων, που την εποχή εκείνη ήταν «κλειστά», δηλαδή δεν μπορούσε ο καθένας να γίνει μέλος τους και να έχει πρόσβαση στις τεχνικές και τις γνώσεις τους και αυτό γινότανε λόγο της επικινδυνότητας του επαγγέλματός τους για να διασφαλίζονται οικονομικά τα μέλη και οι οικογένειές τους, και για να μην επέλθει κορεσμός στον κλάδο τους. Το δεύτερο στοιχείο που χρησιμοποιήθηκε στην βάση της οργάνωσης ήταν ένα αλληγορικό βιβλίο (ημιτελές όσον αφορά την συγγραφή του) του δικηγόρου και πολιτικού Sir Francis Bacon με τίτλο The New Atlantis (1626). Στο βιβλίο του αυτό ο Bacon περιέγραφε σε στυλ διηγήματος το πως ένα νησιωτικό κράτος, η Bensalem, θα εξασφάλιζε θαλασσοκρατορία. Για το σκοπό αυτό ο συγγραφέας φαντάστηκε στην νήσο αυτή μία μυστική οργάνωση με την επωνυμία «Ναός του Σολομώντος». Η μυστική εταιρεία είναι στην ουσία η μυστική οργάνωση του νησιού και της αυτοκρατορίας, η οποία στέλνει στο εξωτερικό έμπιστα άτομα διαθέτοντάς τους μεγάλα χρηματικά ποσά για την συλλογή πολύτιμων πληροφοριών και την επί χρήμασι εξαγορά κάποιων προσώπων για την εξαγωγή αυτών των πληροφοριών. Κατόπιν ο προσηλυτισμός και η «ειδική διδασκαλία» αυτών των προσώπων θα ήταν η βάση για την δημιουργία «πρακτορείων» της μυστικής εταιρείας της Bensalem μέσα στην «καρδιά» των κρατών που τους ενδιέφεραν για τους σκοπούς τους. Γιατί η θαλασσοκρατορία που επεδίωκε η μυστική κυβέρνηση της Bensalem δεν θα ήταν πάντοτε ακίνδυνη να εφαρμοσθεί με πολεμικές μεθόδους, άρα η εκ των έσω «αποδυνάμωση» των κρατών και ο προσηλυτισμός ατόμων που κατείχαν νευραλγική θέση μέσα στο εκάστοτε κράτος θα τους βοηθούσε να επιτύχουν σίγουρα και αθόρυβα τον σκοπό τους.
Τα δύο παραπάνω στοιχεία, αφενός αυτό των επαγγελματικών σωματείων των οικοδόμων του Μεσαίωνα και αφετέρου το κοσμοκρατορικό σχέδιο της Bensalem στο βιβλίο του Bacon, δεν έχουν καμία σχέση. Όμως η ουσία και των δύο αποτέλεσε την βάση για την οργάνωση της Μασονίας. Από το μεν πρώτο πήραν το «ένδυμα» δηλαδή τη μυστικότητα, τα σημεία αναγνωρίσεως μεταξύ των μελών, τα σύμβολα και από το άλλο πήραν το περιεχόμενο, δηλαδή την «παγκόσμια αυτοκρατορία».
Ελπίζω να μην σε κούρασα με την μακρηγορία αλλά προσπάθησα όσο γίνεται να σου παρουσιάσω τις ρίζες τις οργάνωσης από την αρχή της ίδρυσής της (1646 ιδρύθηκε η Βασιλική Εταιρεία του Λονδίνου κι έπειτα η Εταιρεία των Ροδόσταυρων που κατέληξαν το 1717 στην ίδρυση της Μεγάλης Στοάς της Αγγλίας) για να καταλήξουμε σήμερα στην Νέα Εποχή, όπου εκτός από κάποιες μικρές αλλαγές η οργάνωση έχει κρατήσει την ίδια φιλοσοφία με αυτές από την απαρχή της ίδρυσής της και έτσι φτάνουμε στο δια ταύτα της ερώτησής σου «τι πιστεύουν οι Μασόνοι».


"Κονξ Ομ Παξ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2005, 21:20:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ένας ...ΜΑΤΣ ξέρει!

"The only way of discovering the limits of the possible is to venture a little way past them … into the impossible." -- A.Clarke’s Second Law
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Knight Kadosh
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2005, 21:41:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Knight Kadosh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οι μασώνοι πιστεύουν στην παντοδυναμία των χρημάτων,σε οτιδήποτε υλικό που να μπορεί να τους προσφέρει τον έλεγχο των ανθρώπων και του πλανήτη ολόκληρου.Και ναι,όντως έχουν σχέση με τους εβραίους και άρρηκτη μάλιστα

-Still life in Still water-



Ξεκάθαρη απάντηση, ανάλογη των γνώσεων που έχεις. Πάντως έχω κατά νου, καμιά δεκαριά ομάδες ανθρώπων υπό κοινή σκέπη που θα μπορούσαν να έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά. Άραγε είναι κι εκείνοι Τέκτονες; Μήπως οι Τέκτονες άνήκουν τελικά σε άλλη οργάνωση; Και μια ακόμα ερώτηση: μπορείς να μου δόσεις τον ορισμό του "εβραίου";

Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μυθο-ΔΙΑ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
87 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2005, 01:11:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μυθο-ΔΙΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμμ...να υποθέσω knight kadosh ότι γνωρίζεις και ποιές είναι οι γνώσεις μου???Δε νομίζω.
Εγώ αναφέρομαι στους Μασώνους(Τέκτονες,απ'όσο γνωρίζω είναι το ίδιο) και μιλάω καθαρά για μέλη της οργάνωσης.Πρόκειται για θρησκευτικό παρακλάδι και σκοπός τους είναι η ενοποίηση του κόσμου (παγκοσμιοποίηση)για την εύκολη διακυβέρνησή του καθώς και η εξάλειψη της χριστιανικής πίστεως και θρησκείας.
Όσον αφορά τον ορισμό,εβραίος χαρακτηρίζεται οποιοσδήποτε ανήκει γεωγραφικά στο Ισραήλ,έλα μου όμως που το Ισραήλ δεν έχει επίσημα χαρτογραφημένα σύνορα...τυχαίο ε??Εβραίος είναι όποιος ασπάζεται το όραμα της μεγάλης Σιών(χα!),εβραίος είναι όποιος κυρήττει και πιστεύει στο όνομα του Γιαχβε.Εβραίος τέλος είναι ο πιο κάκιστος αντιγραφέας του Έλληνα που υπάρχει,καθώς και
ο μεγαλύτερος εχθρός της ανθρωπότητας.
Και αν κρίνω και απ'την φωτογραφία σου είσαι υποστηρικτής τους,κάνω λάθος?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2005, 04:32:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγώ αναφέρομαι στους Μασώνους(Τέκτονες,απ'όσο γνωρίζω είναι το ίδιο) και μιλάω καθαρά για μέλη της οργάνωσης.Πρόκειται για θρησκευτικό παρακλάδι και σκοπός τους είναι η ενοποίηση του κόσμου

Mπα μεχρι και αυτοι το χασανε στην πορεια...
Για σοβαδες λεγανε και κατεληξαν σε υπονομους και βοθρους να συζητουν πως θα καταστρεψουν αυτο που ζηλευουν...με το προσχημα του ανωτερισμου "παντα"!
Οι μασωνοι αποτελουν ειδος προς εξαφανιση τους διαδεχεται ενα καλυτερο προτυπο "δουλου-ζωου" ο Νεο-Ελ-Ληνας, υπακουει - κοιμαται - "αγιος ο θεος"....απο τον Homo Sapiens του 2005 θα μεταφερθουμε στο Homo Sexual η στον Homo Servus....δουλεια-δουλεια-δουλεια,
μεχρι τον θανατο δουλεια(και που και που και κανα ματσακι ποδοσφαιρο).

Τα αφεντικα επαψαν να θελουν δορυφορους...

הצטרף לקרקס
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μυθο-ΔΙΑ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
87 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2005, 06:42:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μυθο-ΔΙΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ hermes ο νεοέλληνας μόνος του τα βγάζει και θα τα βγάζει τα ματάκια του.Συμφωνώ διαδέχονται αυτοί ως ζώα-δούλοι τους μασώνους,χωρίς οι δεύτεροι να ξεχάσουν ποιά πρόβατα οδηγούν στη στάνη.Τόσα χρόνια παλεύουν,παλιά τους τέχνη κόσκινο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2005, 11:13:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Μυθο-ΔΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΟΥ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΣΗΜΑ ΠΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ Ο ΦΙΛΟΣ Knight Kadosh ΤΟΝ ΠΑΝΤΕΠΟΠΤΗ ΟΦΘΑΛΜΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΚΤΟΝΙΚΟ ΣΥΜΒΟΛΟ.
ΕΧΩ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΑ ΕΞΗΣ...

ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ (ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΙΣ ΠΑΛΑΙΕΣ) ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΠΥΛΗ ΤΟΥ ΙΕΡΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΑ.

ΚΑΘΕ ΤΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΡΙΓΩΝΟ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΟΛΙΑ ΤΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΟΥΜΕ ΤΕΚΤΟΝΙΚΟ.

ΘΑ ΣΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΤΑ ΕΞΗΣ...

ΠΡΙΝ ΑΠΟ 35-40 ΧΡΟΝΙΑ (ΙΣΩΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ TA ETH) Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ
ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΕΠΙΤΡΟΠΗ (7 ΑΤΟΜΩΝ) ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΕΑΝ Ο ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ.

Η ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΕΒΓΑΛΕ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΕΚΤΟΣ ΕΝΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ. ΑΛΛΑ Η ΙΕΡΑ ΣΥΝΟΔΟΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΗΘΕΛΕ.
ΓΡΑΦΩΝΤΑΣ ΣΤΑ ΠΑΛΙΑ ΤΗΣ ΤΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗΣ ΜΕΛΕΤΗΣ ΤΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ.

ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΧΗΜΑΤΙΣΕΙΣ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΔΙΑΦΟΡΑ ΒΙΒΛΙΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ (ΥΠΕΡ ΚΑΙ ΚΑΤΑ) ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΒΓΑΛΕ ΜΙΑ ΑΠΟΦΑΣΗ...

ΜΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΕΚΘΕΣΗ ΒΙΒΛΙΟΥ ΕΚΕΙ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΒΙΒΛΙΑ (ΟΠΩΣ ΟΙ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΤΕΤΡΑΚΤΥΣ) ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΒΙΒΛΙΑ ΠΕΡΙ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΥ.
ΒΕΒΑΙΑ ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΠΩΣ ΤΟ ΤΕΤΡΑΚΤΥΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΚΤΟΝΙΚΟ ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΥΘΑΓΟΡΙΟΥΣ.

ΤΩΡΑ ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΘΩ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΦΙΛΗ Helenaki ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ

quote:
Πολλοί Έλληνες μεγιστάνες είναι μασώνοι δεν ξέρω αν επιτρέπονται ονόματα εδώ. αλλά θα ήθελα να μάθω περισσότερα γι αυτήν την οργάνωση.

ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΥΚΟΛΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΠΩΣ ΑΡΚΕΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ "Ε" ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΛΛΑ ΕΥΤΡΑΠΕΛΑ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Atva
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
153 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2005, 15:52:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Atva  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://werple.net.au/~turner23/eyepage/eye.html

Στο παραπάνω link γίνεται μία σημειολογική ανάλυση της περίφημης Great Shield ή αλλιώς Παντεπόπτη Οφθαλμού.



"Κονξ Ομ Παξ"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2005, 16:22:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τόσα χρόνια παλεύουν,παλιά τους τέχνη κόσκινο...

...σωστο

quote:
μία σημειολογική ανάλυση

Απο τις τοσες που υπαρχουν.


הצטרף לקרקס
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
astral-project
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
608 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2005, 17:58:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astral-project  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν θα μπορουσαν να ειναι οι Ε μασονοι, διοτι οι Ε μισουν οτιδηποτε εβραικο και αμερικανικο.

εχουν μεγαλη εχθρα με τους μασονους απο οσο εχω ακουσει, απο τις εποχες δηλαδη που ο κοσμος δεν γνωριζε οτι υπηρχαν.....

(δεκα χρονια πισω..)

Κι ολα αυτα που φοβαμαι ειναι ακομα εδω, σαν κερι που λιωνει η αγαπη καιει και λυτρωνει, ιερο και μεγα το χθες που κρυβει μια γυναικα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Knight Kadosh
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2005, 19:58:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Knight Kadosh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΦΙΛΕ ΜΟΥ Μυθο-ΔΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΟΥ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΣΗΜΑ ΠΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ Ο ΦΙΛΟΣ Knight Kadosh ΤΟΝ ΠΑΝΤΕΠΟΠΤΗ ΟΦΘΑΛΜΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΚΤΟΝΙΚΟ ΣΥΜΒΟΛΟ.
ΕΧΩ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΑ ΕΞΗΣ...

ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ (ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΙΣ ΠΑΛΑΙΕΣ) ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΠΥΛΗ ΤΟΥ ΙΕΡΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΑ.

ΚΑΘΕ ΤΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΡΙΓΩΝΟ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΟΛΙΑ ΤΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΟΥΜΕ ΤΕΚΤΟΝΙΚΟ.



Ο φίλος AVATARGR με βοηθάει αναφερόμενος στην τέχνη του "labeling", μια τέχνη που τόσο αγαπάνε όσοι δεν έχουν μάθει να ψάχνουν και να μαθαίνουν...

Όσο για το "θρησκευτικό παρακλάδι" που αναφέρεται ο Μυθο-ΔΙΑ αναμένω τη συνέχεια. Θρησκευτικό παρακλάδι ποιάς θρησκείας;

quote:
Και αν κρίνω και απ'την φωτογραφία σου είσαι υποστηρικτής τους,κάνω λάθος?

Είμαι υποστηρικτής όλων των καλοπροαίρετων ανθρώπων, ανεξάρτητα του τι χρώμα έχουν, που ανήκουν ιδεολογικά, γεωγραφικά ή θρησκευτικά. I hope you get the point.

Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μυθο-ΔΙΑ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
87 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2005, 23:21:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μυθο-ΔΙΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ avatargr καταρχήν είμαι κοπέλα
Είναι γνωστό πλέον πως αυτό είναι ένα από τα σύμβολα των μασώνων,τεκτόνων και πρόσφατα έμαθα πως είναι και των illuminati.
έχω διαβάσει πάρα πολλά και έχω ακούσει πολλά,από μασώνο κιόλας.
δεν είναι μόνο η πυραμίδα,είναι και ο παντεπόπτης οφθαλμός που δηλώνει πολλά σαν σύμβολο στο σύνολό του.δεν λέω κάτι έτσι για να το λέω,το έχω ψάξει πριν το πω.είμαι 27 ετών και έχω ασχοληθει με τα σύμβολα αρκετα τα τελευταία 3 χρόνια ούτως ώστε να γνωρίζω αρκετά καλά αυτά που λέω.Πίσω από την πυραμίδα κρύβεται ένας συμβολισμός, πίσω από το μάτι κάποιος άλλος και όλα στο σύνολό τους συμβολίζουν κάτι.Και στην αρχαιότητα συναντάμε πολλά τέτοια συμβολα,δεν πάει να πει ότι είναι μασωνικά,το θέμα είναι για ποιο σκοπό υιοθετήθηκαν και τι θέλουν να δηλώσουν.
Θα μου επιτρέψεις σε αυτό που είπες για τις εκκλησίες,να πω το εξής.Κάτω από το όνομα εκκλησία-επιχείρηση,δρουν και ενεργούν πολλά που δεν γίνονται γνωστά.Δεν μπορείς να γνωρίζεις με ακρίβεια για ποιο λόγο τοποθετήθηκε αυτό το σύμβολο στο ιερό και τι ήθελε να δηλώσει.Δεν ''αγιάζεται'' αυτομάτως ούτε είναι υπεράνω πάση υποψίας επειδή βρίσκεται μέσα σε εκκλησία.
Από τη στιγμή που η ελληνορθόδοξη εκκλησία κυρήττει στο όνομα του θεού των εβραίων,κάθε τι γύρω από αυτή μου φαίνεται ύποπτο.Και δε μπορώ να πάρω στα σοβάρα αυτή την επιχείρηση όταν κάνει τα πάντα για να θάψει τους Ελληνες και τους αναθεματίζει με την πρώτη ευκαιρία κάθε κυριακή στην πρωινή λειτουργία.Έχω μάθει να αμφισβητώ τα πάντα,ιδιαίτερα αυτά που παρουσιάζονται ρόδινα και όμορφα,γιατί μόνο με την αμφισβήτηση θα φτάσω στο επιθυμητό αποτέλεσμα.
Φυσικά πάντα υπάρχει και το ενδεχόμενο να κάνω και λάθος,γι'αυτό είμαι εδώ άλλωστε και κάνω αυτό τον διάλογο.
Όχι δεν θα αναφερθώ στην πανάρχαια και ελληνικότατη τετρακτύ,αυτό το γνωρίζω και πολύ καλά μάλιστα.


φιλικά,
ΕλίναΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μυθο-ΔΙΑ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
87 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2005, 23:22:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μυθο-ΔΙΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
knight kadosh να σου ξεκαθαρίσω ότι δεν έβαλα κανένα label,ίσα ίσα που αν δεν πρόσεξες έκανα ερώτηση και σε ρώτησα αν κάνω λάθος.μάλλον εσύ βιάστηκες να πεις για μένα και τις γνώσεις μου.Πάει αυτό. Θρησκευτικό παρακλάδι της δικής τους θρησκείας φυσικά,της θρησκείας του Γιαχβέ.Αν υπάρχει αντίθετη γνώμη πολύ ευχαρίστως να την ακούσω.

φιλικά,
ΕλίναΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Knight Kadosh
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2005, 00:15:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Knight Kadosh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη () Μυθο-ΔΙΑ, ας ξεκαθαρίσουμε κάτι περί συμβόλων. Κάθε σύμβολο αντιπροσωπεύει μια έννοια, εμπεριέχει μια ιδέα κλπ. Μερικές φορές ένα σύμβολο δύναται να έχει μονοσήμαντη έννοια και άλλες φορές χρησιμοποείται κατά το δοκούν. Σχετικά με τον παντεπόπτη οφθαλμό, χρησιμοποιείται τόσο από τους Τέκτονες, όσο και στους χριστιανικούς ναούς. Για του λόγου το αληθές:

από χριστιανικό ναό στη Φλωρεντία

Άρα λοιπόν το συγκεκριμένο σύμβολο είναι τόσο Τεκτονικό, όσο και χριστιανικό, ναι ή όχι;

Πάμε τώρα στο δεύτερο, περί θρησκείας και Τεκτονισμού. Ο Τεκτονισμός δεν είναι θρησκεία, ούτε υποκατάστατο κάποιας θρησκείας ή φιλοσοφικού συστήματος. Απαγορεύονται οι θρησκευτικές συζητήσεις εντός των Στοών. Δεν υπάρχει θεολογικό δόγμα. Δεν υπάρχει μεθόδευση προς την όποια "σωτηρία της ψυχής" μέσω συγκεκριμένων ενεργειών, μυστικών γνώσεων, ή άλλων μέσων.

Σαν τελευταίο θέλω να σου πω το εξής: διακρίνω από μέρους σου μια εμπάθεια γενικότερα προς τους εβραίους. Μη γενικεύεις τα πράγματα. Η Ελλάδα κινδυνεύει από τον οποιονδήποτε σκέφτεται κακόβουλα, είτε είναι εβραίος, είτε εσκιμώος, είτε αυστραλός κλπ. Εκφραζόμενη έτσι για τους εβραίους τρέφεις αυτό από το οποίο ζούν, δηλαδή το παράπονο της κακής ταμπέλας που κάποιοι τους έχουν κολλήσει. Αυτό κάποιοι πονηροί το χρησιμοποιούν τεχνιέντως, είναι η δύναμή τους για επιρροή εκεί που πρέπει...

Πάντα καλοπροαίρετα.

Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2005, 00:46:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΗ Μυθο-ΔΙΑ ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΦΥΛΟΥ..

ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΓΙΑΧΒΕ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ ΕΑΝ ΘΥΜΑΣΑΙ ΚΑΛΑ ΑΥΤΟ.. ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ????

ΠΩΣ ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΒΡΑΙΟΙ ?????

Ο ΠΑΝΤΕΠΟΠΤΗΣ ΟΦΘΑΛΜΟΣ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟΥ ΠΑΝΤΑΧΟΥ ΠΑΡΟΝ...
ΔΙΑ ΤΗΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΓΕΜΙΖΕΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ....

ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΔΟΓΜΑΤΙΚΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΟΠΩΣ Η ΑΜΠΕΛΟΣ ΚΑΙ Ο ΙΧΘΥΣ ...

ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΠΩΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟ 5-ΑΛΦΑ ΤΟ ΕΙΧΑΝ ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΗ ΣΥΝΟΔΟ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chianti
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Italy
102 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2005, 02:31:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Knight Kadosh, γιατί διάλεξες τη φώτο αυτή, από ναό της Φλωρεντίας; Μου κάνει εντύπωση όταν μάλιστα αυτό το σύμβολο υπάρχει σε πάρα πολλούς χριστιανικούς ναούς στην Ελλάδα. Ζεις μήπως εκεί;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CALAMUS SCRIPTORIUS
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2005, 02:57:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CALAMUS SCRIPTORIUS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AΓΑΠΗΤΟΙ ΣΑΣ ΧΕΡΑΙΤΩ.ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΕΔΩ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΕ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΕ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ ΤΟΥ''KNIGHT KADOSH''=IΠΟΤΗ ΤΗΣ ΕΚΔΙΚΗΣΕΩΣ[ΕΙΝΑΙ Ο 28ΟΣ Β/ΟΣ ΣΤΟ ΣΚΩΤΙΚΟ ΤΥΠΙΚΟ].ΑΛΗΘΕΙΑ KNIGHT KADOSH ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΥΟΘΕΤΗΣΕΣ,ΚΑΤΕΧΕΙΣ ΤΟΝ ΒΑΘΜΟ?ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΟΧΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΠΤΩΜΑ ΚΙ ΑΚΟΜΗ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΤΕΚΤΩΝ...ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΟΝ ΒΑΘΜΟ ΚΑΤΕΧΟΥΝ ΕΛΛΑΧΙΣΤΟΙ.ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ [ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΜΙΚΤΩΝ ΣΤΟΩΝ]ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΜΕ ΣΚΩΤΙΚΟ ΤΥΠΙΚΟ 4 ΜΕΓΑΛΕΣ[ΜΗΤΕΡΕΣ]ΣΤΟΕΣ.ΜΑΖΙ ΜΕ ΟΛΛΕΣ ΤΙΣ ΜΙΚΡΕΣ ΠΟΥ ΥΠΑΓΟΝΤΑΙ Σ ΑΥΤΕΣ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΞΕΠΕΡΝΑ ΤΙΣ 30.ΠΟΣΟΥΣ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΒΑΘΜΟΥΣ ΛΕΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΟΛΛΕΣ ΜΑΖΙ? ΠΑΝΤΩΣ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΕ ΠΟΛΥΑΠΑΣΧΟΛΕΙ Η ΚΑΠΗΛΕΥΣΗ ΕΝΟΣ ΒΑΘΜΟΥ ΠΟΥ Ο ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ΠΟΥ ΕΓΩ ΓΝΩΡΙΖΩ ΔΕΝ ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ.ΔΙΟΤΙ Ο ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΠΛΟΣ,ΚΑΙ ΟΙ ΓΝΗΣΙΟΙ ΒΑΘΜΟΙ ΤΟΥ 3 ΚΑΙ ΜΟΝΟ 3.

Edited by - CALAMUS SCRIPTORIUS on 18/09/2005 02:59:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2005, 03:31:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι μυστικές εταιρίες δεν είναι τίποτα άλλο παρά μυστικές οργανώσεις με επιλεγμένα μέλη, που έχουν κρυφούς σκοπούς ή που κατέχουν μια απόρρητη γνώση η οποία δεν είναι δυνατόν να κοινοποιηθεί στον πολύ κόσμο.

Όπως συμβαίνει και με τις συμβατικές οργανώσεις είναι αυτονόητο ότι οι σκοποί και οι προθέσεις καθορίζουν την ποιότητα , την ειδικότητα και την δράση αυτών των εταιριών.

Αν το κοιτάξουμε πολύ απλοϊκά μπορούμε να τις χωρίσουμε σε δύο κατηγορίες προθέσεων, αυτές που ο σκοπός τους είναι η ιερή ή ανώτερη μυστική γνώση και αυτές που ο σκοπός του είναι η απόκτηση δύναμη και εξουσίας.
Στην πρώτη περίπτωση μιλάμε για μια λειτουργική «κιβωτό» γνώσεων και στην δεύτερη για μια λειτουργική συνωμοσία.

Σήμερα στην εποχή της πληροφορίας πολλές από τις οργανώσεις αυτές που είχαν σχηματιστεί για να διαδώσουν κάποιες «απαγορευμένες γνώσεις», τις διδασκαλίες τους δεν μπορούμε να τις χαρακτηρίσουμε μυστικές ,καθώς μπορείς να τις βρεις σε έντυπα , βιβλία αλλά προπάντων στο internet .

Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι πολλά από τα θέματα που σήμερα θεωρούνται γνωστά και συμβατικά , κάποτε αποτελούσαν γνώσεις που μπορούσε να αποκτήσει κάποιος μόνο αν ήταν μυημένος σε κάποια ομάδα. Η γεωμετρία για παράδειγμα ήταν απόκρυφη γνώση μέχρι το 18ο αιώνα!
Το σίγουρο είναι ότι υπάρχουν χιλιάδες παραδείγματα σε γνώσεις που δεν θα τις είχαμε αν δεν υπήρχαν οι οργανώσεις αυτές για τις διαδώσουν σε εποχές σκοταδισμού.
Κάτι ανάλογο φυσικά δεν αποκλείεται να συμβαίνει και στις μέρες μας.

Εκεί που χαλάει η δουλειά είναι στην περίπτωση που έχουμε λειτουργικές συνωμοσίες, αλλά όπως και στην φύση έτσι και στις οργανώσεις υπάρχει το καλό και το κακό, διαλέγεις και παίρνεις .-


Ευχαριστώ.


`
...Nachtischende

Edited by - rizitis on 18/09/2005 03:34:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μυθο-ΔΙΑ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
87 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2005, 06:16:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μυθο-ΔΙΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΗ Μυθο-ΔΙΑ ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΦΥΛΟΥ..

ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΓΙΑΧΒΕ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ ΕΑΝ ΘΥΜΑΣΑΙ ΚΑΛΑ ΑΥΤΟ.. ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ????

ΠΩΣ ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΒΡΑΙΟΙ ?????

Ο ΠΑΝΤΕΠΟΠΤΗΣ ΟΦΘΑΛΜΟΣ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟΥ ΠΑΝΤΑΧΟΥ ΠΑΡΟΝ...
ΔΙΑ ΤΗΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΓΕΜΙΖΕΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ....

ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΔΟΓΜΑΤΙΚΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΟΠΩΣ Η ΑΜΠΕΛΟΣ ΚΑΙ Ο ΙΧΘΥΣ ...

ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΠΩΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟ 5-ΑΛΦΑ ΤΟ ΕΙΧΑΝ ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΗ ΣΥΝΟΔΟ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ


Αγαπητέ avatargr,να ξεκαθαρίσω από την αρχή πως εγώ δεν πιστεύω στον ''χριστιανισμό'' της εκκλησίας,αλλά στον
χριστιανισμό που μου δίδαξαν οι αρχαίοι πρόγονοί μας αλλά και ο Λόγος του Χριστού.
Πολλοί νομίζουν πως ο χριστιανισμός είναι ''εφεύρεση'' των εβραίων,μα δεν είναι καθόλου έτσι.Ο χριστιανισμός έχει τις ρίζες
του στην αρχαία Ελλάδα,και διδάχτηκε μέσα από τα λόγια ενός Ερμή Τρισμέγιστου,ενός Σωκράτη κλπ.
Μέσα από τα κείμενα της παλαιάς,της καινής διαθήκης,της Γέννεσης,ακόμη και μεταγενέστερων τοποθετούμενων ιστορικά κειμένων,θα δούμε πως ο Γιαχβέ είναι ένας τιμωρός,αιμομείκτης θεός,που αρνείται οποιοδήποτε άλλο έθνος(στην προκειμένη το ελληνικό)και προβάλλει σαν εκλεκτό τον λαό του Ισραήλ.Ε,λοιπόν για μένα αυτός δεν είναι χριστιανισμός,γιατι χριστιανισμός σημαίνει να διαδιδεις και να μεταφέρεις την αγάπη και όχι το μίσος και την τιμωρία στους ανθρώπους.
Το μάτι μπορεί να έχει τη σημασία του παντεπόπτη οφθαλμού(μέσα στην πυραμίδα) του θεού του πανταχού παρών,αλλά τελικά ποιου θεού?του τρομοκράτη Γιαχβέ?Αν λοιπόν τα βάλω κάτω,όταν ο χριστός είπε πως δεν πιστεύει στον Ιεχωβά,πως δεν είναι ο πατήρ του,πως δεν πιστεύει στον ιουδαισμό και κατηγόρησε τους εβραίους για προσυλητισμό(Ματθαίος κγ' 15),κάτι εννοούσε.
Ιωάννης η' 42 - 44 : «Και είπε ο Ιησούς προς αυτούς : Εάν ήταν ο πατέρας σας ο Θεός, θα αγαπούσατε μένα διότι εγώ προήλθα από τον Θεό και ήλθα. Γιατί δεν αναγνωρίζετε τη λαλιά μου; Διότι η κατασκευή σας δεν σας επιτρέπει να αντιλαμβάνεστε τον λόγο μου διότι εσείς κατάγεστε από τον πατέρα του διαβόλου και τις επιθυμίες του πατέρα σας θέλετε να εκτελείτε. Εκείνος μισάνθρωπος και ανθρωποκτόνος ήταν εξ αρχής».
Μήπως τελικά ο Γιαχβέ είναι ο διάβολος,ο μεσσίας τους που τόσα χρόνια περιμένουν,και χτίζουν το ναό του Σολωμόντα για να εκπληρωθούν οι προφητείες?Τουλάχιστον για αυτό είμαι σίγουρη.και επειδή μακρυγόρησα,θα κλείσω λέγοντας,πως τα είπα όλα αυτά για να ξεκαθαρίσω τι εννοώ και πως αντιλαμβάνομαι εγώ τον χριστιανισμό.και ξέρω πως κάποιοι θα διιαφωνήσουν αλλά δεν έχω πρόβλημα,ούτως ή άλλως εδώ καταθέτουμετις απόψεις μας,και εγώ τη δική μου.

Φιλικά,
Ελίνα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μυθο-ΔΙΑ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
87 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2005, 06:22:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μυθο-ΔΙΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχεις δίκιο knight kadosh,εγώ έκανα λάθος,εννοούσα ότι ειναι εβραική οργάνωση με θρησκευτικά πιστεύω.Το διατύπωσα λάθος.
Για τα σύμβολα αν θες διάβασε την απάντησή μου στον avatargr για να ξεκαθαρίσουμε το πως θεωρώ εγώ τον χριστιανισμό να μην παιδευόμαστε τσαμπα και αν θες συνεχίζουμε

''Σαν τελευταίο θέλω να σου πω το εξής: διακρίνω από μέρους σου μια εμπάθεια γενικότερα προς τους εβραίους. Μη γενικεύεις τα πράγματα.
Η Ελλάδα κινδυνεύει από τον οποιονδήποτε σκέφτεται κακόβουλα, είτε είναι εβραίος, είτε εσκιμώος, είτε αυστραλός κλπ.
Εκφραζόμενη έτσι για τους εβραίους τρέφεις αυτό από το οποίο ζούν, δηλαδή το παράπονο της κακής ταμπέλας που κάποιοι τους έχουν κολλήσει.Aυτό κάποιοι πονηροί το χρησιμοποιούν τεχνιέντως, είναι η δύναμή τους για επιρροή εκεί που πρέπει...''

Διακρίνεις αυτή την εμπάθεια και θα σου εξηγήσω αμέσως το γιατί. Γιατί γνωρίζω ιστορία,και γνωρίζω πόσο εγκλημάτισαν αυτά τα ανθρωποειδή κατά της Ελλάδας και πως ασέλγησαν με τα κορμιά άλλων πάνω στα παιδιά της.Και συνεχίζουν,δεν έχουν σταματήσει.
Γιατί βαρέθηκα να ακούω για τα θεόπνευστα κείμενα της θρησκείας τους,όταν γνωρίζω πόσο κάκιστα και αναίσχυντα αντέγραψαν τους Ελληνες.Γιατί αυτοί είναι οι υποκινητές των πολέμων και της δυστυχίας στον πλανήτη,γιατι με τα κείμενά τους αναθεματίζουν τους Ελληνες κάθε κυριακή και σταυροκοπιούνται.Γιατί είναι δαιμονολάτρες. Γιατί κοροιδεύουν τους εαυτούς τους και τον υπόλοιπο κόσμο όταν βάζουν σαν ημερομηνία γέννησης του πρώτου ανθρώπου από τον Γιαχβέ το 5000πΧ,ενώ οι αρχαιολογικές σκαπάνες έφεραν στο φως τον αρχάνθρωπο των πετραλώνων ηλικίας κάτι εκατομμυρίων ετών.Και είναι και άλλα αλλά αν τα πω θα νυχτώσουμε.Πόσα χρόνια ακόμα θα παλεύουν οι φουκαράδες να εξαφανίσουν τον Ελληνα,πόσα ακόμη.Και είναι έγκλημα για μένα να τα ξέρω και να μην μιλάω ή να λέω ''δε βαριέσαι''.
Θα συμφωνήσω μαζί σου πως δεν είναι μόνο αυτοί,αλλά οποιοσδήποτε σκέφτεται κακόβουλα.

Φιλικά,
Ελίνα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Knight Kadosh
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2005, 09:13:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Knight Kadosh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το μόνο που έχω να προσθέσω είναι ότι οι εβραίοι είναι ένα είδος προς μελέτη. Το σίγουρο είναι πως δεν φέρουν όλοι τους τα γνωστά ιδιώματα, οι σωστοί όμως είναι μια τραγική μειοψηφία .

Και μια διόρθωση στον φίλο CALAMUS SCRIPTORIUS. Ο τίτλος "Knight Kadosh" δεν σημαίνει "Ιππότης της εκδικήσεως", αλλά "Ιερός Ιππότης" (kadosh=ιερός). Πιθανόν μπερδεύεις την "εκδίκηση" για τον DeMolay που σχετίζεται με τον βαθμό, αλλά εν τέλει ο Knight Kadosh μάχεται ενάντια της τυρρανίας και υπέρ των αδυνάτων. Επίσης είναι ο 30ος βαθμός, καθός ο 28ος βαθμός ανήκει στον "Ιππότη του Ήλιου". Ξεφύγαμε από το θέμα, αλλά η διευκρίνηση ήταν απαραίτητη.

Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
astral-project
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
608 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2005, 10:57:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astral-project  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ωραια μια και φαινεται οτι γνωριζεις σχετικα με την μασωνια, θα ηθελα (εαν σου ειναι ευκολο και εαν επιτρεπεται), να μας πεις τι τιμημα χρειαζεται να πληρωσεις για να εισαι μελος τους. και δεν αναφερομαι στα χρηματα, αλλα στο τι χρειαζεται να κανεις για αυτους.στο τι μπορει να σου ζητησουν.

φιλικα
αστραλ

Κι ολα αυτα που φοβαμαι ειναι ακομα εδω, σαν κερι που λιωνει η αγαπη καιει και λυτρωνει, ιερο και μεγα το χθες που κρυβει μια γυναικα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

astral-project
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
608 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2005, 11:02:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astral-project  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
παντως οποιος νομιζει οτι η ελληνορθοδοξη θρησκεια, δεν εχει τους "δικους" της και δεν υποστηριζει τα "παιδια" της, απλως αυταπαταται. κανε φιλο μητροπολιτη και θα δεις ευθυς ολες τις πορτες να ανοιγουν εμπρος σου.... με τι τιμημα ομως....
δεν μπορειτε να φανταστειτε για τι χρημα και τι δυναμη εχουν. δεν μπορειτε.....

οι μασωνοι και λοιποι ωχριουν μπροστα τους....

Κι ολα αυτα που φοβαμαι ειναι ακομα εδω, σαν κερι που λιωνει η αγαπη καιει και λυτρωνει, ιερο και μεγα το χθες που κρυβει μια γυναικα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2005, 13:32:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
δεν μπορειτε να φανταστειτε για τι χρημα και τι δυναμη εχουν. δεν μπορειτε.....

οι μασωνοι και λοιποι ωχριουν μπροστα τους....


Εκει ειναι το θεμα, ποιος ειπε οτι οι παππαδες δεν μπορουν να μπουν σε τεκτονικες σεκτες.Ολοι καλοι χωρανε αναλογα την τσεπουλα τους παντα.

quote:
και δεν αναφερομαι στα χρηματα, αλλα στο τι χρειαζεται να κανεις για αυτους.στο τι μπορει να σου ζητησουν.

Ειχα την ατυχια να ξερω για κατι μασονους, υπαρχουν θεματα με ναρκωτικα-σεξουαλικα οργια-παρανομιες, αλλα σε αλλες στοες μπορει και να μην συναντησης τοσο ακραια πραγματα...και απλα τα μελη της στοας να κανουν εξορμησεις σε "ταβερνες"-"σε σπιτια φιλων"-"σε αγωνες rally" και σε αλλα πολλα που μπορει να παει ενας καθημερινος ανθρωπος.
Το θεμα των ναρκωτικων ειναι το ποιο ασχημο, δεν ειναι καθολου ωραιο να πουλιεται απο τα Βορεια Προαστεια ολο το "χορτο" της υψηλης κοινωνιας και μεσα απο τα χερια των δηθεν διανοουμενων.

quote:
Διακρίνεις αυτή την εμπάθεια και θα σου εξηγήσω αμέσως το γιατί. Γιατί γνωρίζω ιστορία,και γνωρίζω πόσο εγκλημάτισαν αυτά τα ανθρωποειδή κατά της Ελλάδας και πως ασέλγησαν με τα κορμιά άλλων πάνω στα παιδιά της.Και συνεχίζουν,δεν έχουν σταματήσει.
Γιατί βαρέθηκα να ακούω για τα θεόπνευστα κείμενα της θρησκείας τους,όταν γνωρίζω πόσο κάκιστα και αναίσχυντα αντέγραψαν τους Ελληνες.Γιατί αυτοί είναι οι υποκινητές των πολέμων και της δυστυχίας στον πλανήτη,γιατι με τα κείμενά τους αναθεματίζουν τους Ελληνες κάθε κυριακή και σταυροκοπιούνται.Γιατί είναι δαιμονολάτρες. Γιατί κοροιδεύουν τους εαυτούς τους και τον υπόλοιπο κόσμο όταν βάζουν σαν ημερομηνία γέννησης του πρώτου ανθρώπου από τον Γιαχβέ το 5000πΧ,ενώ οι αρχαιολογικές σκαπάνες έφεραν στο φως τον αρχάνθρωπο των πετραλώνων ηλικίας κάτι εκατομμυρίων ετών.Και είναι και άλλα αλλά αν τα πω θα νυχτώσουμε.Πόσα χρόνια ακόμα θα παλεύουν οι φουκαράδες να εξαφανίσουν τον Ελληνα,πόσα ακόμη.Και είναι έγκλημα για μένα να τα ξέρω και να μην μιλάω ή να λέω ''δε βαριέσαι''.
Θα συμφωνήσω μαζί σου πως δεν είναι μόνο αυτοί,αλλά οποιοσδήποτε σκέφτεται κακόβουλα.

Αριστα!

הצטרף לקרקס
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Knight Kadosh
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2005, 14:00:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Knight Kadosh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή διακρίνω μια ειρωνεία, για να κατευνάσω τα πνεύματα θα σας δώσω μια συμβουλή. Μη κρίνετε ένα σύστημα ιδεών από τα μέλη που σχετίζονται με αυτό. Άλλο ο Τεκτονισμός ως ιδέα και άλλο ο Τέκτων. Το μέγιστο ζητούμενο είναι αυτός που έχει την ιδιότητα του Τέκτωνος να ταυτίζεται με τις αρχές και τα πρεσβεύοντα του Τεκτονισμού. Το σύνηθες όμως είναι σχετικά μακριά από το ιδανικό. Αυτό όμως δε σημαίνει πως ο Τεκτονισμός ως φιλοσοφικό σύστημα πάσχει. Ελπίζω να γίνομαι αντιληπτός ως προς τη διαφορά αυτή.

Το ίδιο συμβαίνει σε κάθε οργανωμένο φιλοσοφικό σύστημα ή δόγμα. Ας είμαστε δίκαιοι και ας ξεχωρίσουμε τον Τεκτονισμό από τον Τέκτονα, τον Χριστιανισμό από τον Χριστιανό κλπ και ας κρατήσουμε από το καθένα αυτά που θα μας βοηθήσουν στη ζωή μας.

Ερωτήσεις του τύπου "πόσο θα μου κοστίσει" (κυριολεκτικά και μεταφορικά) δεν έχουν βάση. Γνωρίζουμε πολύ καλά πως το κάθετί έχει το "τίμημά" του, αλλά το είδος και το μέγεθος του τελευταίου θα το μάθουμε στο τέλος της ζωής μας...

Πάντα καλοπροαίρετα.

Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 23 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy