ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Μήνυμα από τον θείο Κομπαγιάσι!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zOd
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2007, 15:21:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zOd  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2007, 03:15:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oh-ho! They're here...

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2007, 16:51:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


η πηγη που βρισκεται σε ολα τα πραγματα,
μοιαζει με το βουτυρο που βρισκεται κρυμενο μεσα στην κρεμα

σβετασβατάρα ουπανισάντ


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Γκαντάρας
Διεγραμμένος Λογαριασμός


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2007, 20:57:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γκαντάρας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
___________________________________________

ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΕ ΔΕΣΜΕΥΜΕΝΟ ΧΩΡΟ
___________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2007, 21:44:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο λογαριασμός Γκαντάρας απενεργοποιείται καθώς δεν επιτρέπεται πλέον στον άνθρωπο που χρησιμοποιεί το λογαριασμό αυτό, η συμμετοχή του στις Συζητήσεις.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2009, 12:41:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

~ # greetings master
~ # how about a nice game of chess?

~ # Τετ Απρ 15, 2009 2:09 pm
~ # Η θανάσιμη μοναξιά του Αλέξη Ασλάνη
~ # Το κόμμα σε τραβάει απ' τα μαλλιά
~ # Δεν υπάρχουν μυστικά
~ # Σε λυπάμαι

Το μπουλούκι φεύγει / κι άρχισε να πέφτει / η βροχή
ο δικός σου πόνος / στο κατώφλι μόνος / σα σκυλί

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2009, 14:16:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

http://www.youtube.com/watch?v=e9ooI9chOZI
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2009, 07:41:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2010, 13:32:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια χαραντάν! Πως πάει ; Εγώ καλά. Σήμερα ξύπνησα με την εικόνα σου σφηνωμένη στα μηλίγγια μου. Κι είπα, δεν γαμιέται, πρέπει να δω τι κάνει αυτή η ψυχή. Μύρισα χιόνι και κρύωνα, φόρεσα κάλτσες. Κατακαλόκαιρο. Σσσσ...κατακαλόκαιρο. Σιχτίρισα τα news, σιχτίρισα τον Πέτρο και βγήκα. Μπήκα σε ταξί. Καλημέρισα, ο ταρίφας μούγκα, Βούδας. Δεν πτοήθηκα. Κάτι μου ετοιμάζει. «Που πάτε κυρία μου;», ρώτησε. «Στον Άδη σε παρακαλώ», είπα. Γέλασε. «Αλλά πήγαινε με πρώτα σε ένα ανθοπωλείο να αγοράσω λουλούδια», συμπλήρωσα. «Κατάλαβα, κατάλαβα κυρία μου …», είπε. Γάτα ο ταρίφας, Βούδας. «Εγώ χόρτασα ταριφατζή μου. Έναν αιώνα αγάπη. Ήρεμη αφήνομαι, γυμνή αφήνομαι. Εσύ να δούμε τώρα …»

p.s. Θάνατος στη λογική του καριόλη.
Ο τίτλος δεν εννοεί: θάνατος στον καριόλη. Στη λογική του καριόλη. Aυτό είναι ο χειρότερος θάνατος για τον καριόλη.

Όμως ας μη τα μηδενίζουμε όλα. Θα μπορούσαμε να πούμε συμβιβαστικά: συγχώρεσε τον, δεν ξέρει τι κάνει. Αγνοεί η δεξιά του τι ποιεί η αριστερά του. Κι όμως ο καριόλης είναι καριόλης. Έκ γενετής; Μπορεί.

Πολλοί καριόληδες γεννούν την καριολαρία. Η οποία κάνει μετάσταση παντού. Το ΄χα πεί: αυτή η λογική θα καταστρέψει τη χώρα. Την Ευρώπη. Τον πλανήτη. Ήδη φαίνονται τ΄αποτελέσματα. Και τ΄αποτέλεσμα μετράει. Καταβρόχθισε το μέτρο. Σαν όν δε μετράει. Κι έγινε μάζα. Κι έγινε μπάζα. Χειρότερα κι απο την Αϊτή. Πλάκωσε τους αθώους κάτω απ΄ τα ερείπια. Κατάστρεψε την προλεταριακή κουλτούρα, κατάστρεψε την αστική κουλτούρα. Έβγαλε εσαεί τους όρχεις του όξω προς κοινή θέα. Απο βαθειά εκδίκηση. Γιατί μικρός ήταν φτωχός. Και τώρα βρέθηκε με καταθέσεις.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"

Edited by - zip on 07/07/2010 13:41:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2010, 11:40:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι αυτές οι πα@@ριές, ενός ανθρώπου που δεν ζει,καλέ μου zip,
ενός ανθρώπου, που ζει μες στο μυαλό του, πρέπει να έχουν και ...ηθικοπλαστικά νοήματα;
Ειναι απαραίτητο;...
Για την ακρίβεια, ....μπορούν;....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2010, 23:46:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καληνύχτα μαλάκα

η ζωή έχει πλάκα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2010, 23:55:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.....Γι αυτό και σε αντέχουμε....
Εσύ, όμως, πως μπορείς να είσαι τόσο μα@@κας;.....
Θα αυτοκτονούσα, στη θέση σου....
Καληνύχτα κι όνειρα γλυκά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2010, 11:38:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

zip Απεστάλη: 07/11/2010, 23:46:07
Καληνύχτα μαλάκα

η ζωή έχει πλάκα!





Για πιο λόγο ανέχεται η διαχείριση του esoterica την προσβλητική συμπεριφορά του μέλους zip απέναντι σε συνομιλητή του ?

Θεωρούν την λέξη μαλάκας ,μη προσβλητική ?

Έχει μέσον (π.χ γνωρίζει την Αμαλία πάρα πολύ καλά ) και αυτό του επιτρέπει να συμπεριφέρεται χυδαία ?
Τι στον κόρακα συμβαίνει και το esoterica κατεβαίνει όλο και χαμηλότερα ?

Εκτίμηση προσωπική μου είναι , ότι το esoterica έχει πουλήσει την εσωτερική του ταυτότητα σε άτομα με επιχειρηματική μονάχα κατεύθυνση .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2010, 11:42:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειναι πολύ δύσκολο πράγμα, η υπέρβαση, αγαπητέ μου alfa-omega....
Πολλοί, υπάρχουν, που δίνουν ελπίδες,γιατί είναι στην είσοδο..Αλλά, όπως αποδεικνύεται,δεν θέλουν να μπουν μέσα.....
Τους αρκεί η...πόρτα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2010, 11:43:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι όπως λέει η παροιμία: "Στου κουφού την πόρτα, ....πάρε την πόρτα και φύγε"....Αυτό κανει ο ζιπ κι άλλοι....
Προσωπικά, στενοχωριέμαι, που δεν συνέρχονται, απο την.....
υπεροξυγόνοση, που βαράνε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2010, 11:55:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συνιστώ όσα μέλη έχουνε ακόμη εσωτερική κατεύθυνση ,να σταματήσουν τις δραστηριότητές τους στο esoterica.gr .
Το πράττω τώρα ,διότι έχει καταντήσει αηδία & σιχαμάρα ,να προσπαθείς να υποδεικνύεις στους διαχειριστές & τους συντονιστές τις παραλείψεις τους και αυτοί να κωφεύουν ...,
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2010, 12:02:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταλαβαίνω, την δίκαιη αγανάκτηση σου, αγαπητέ alfa-omega, αλλά,
δεν αφήνεις ένα διάλογο, επειδή ο άλλος, μεταχειρίζεται ποταπούς
τροπους,για να σε φιμώσει και εκδιώξει...
Μείνε στο παιχνίδι, που λέει κι ο φίλος Εαρινός...Αντέχει, πολλά,
η αλήθεια....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2010, 12:10:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega

Για πιο λόγο ανέχεται η διαχείριση του esoterica την προσβλητική συμπεριφορά του μέλους zip απέναντι σε συνομιλητή του ?


Κατά πρώτον ηρέμησε. Κατά δεύτερον, ποιος σου είπε πως απευθύνομαι στον συνομιλητή μου ; Δεν απευθύνομαι στον συνομιλητή μου. ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ συνομιλητή μου, γιατί με το μήνυμά μου αυτό ΔΕΝ ΣΥΝΟΜΙΛΩ, όπως μπορεί ευκόλως να καταλάβει κάποιος βλέποντας και τον τίτλο του θέματος και γενικότερα το ύφος του θέματος αλλά και το ίδιο το μήνυμα. Τώρα, αν ο "συνομιλητής" μου νομίζει πως απευθύνομαι στον ίδιο, αυτό είναι πρόβλημά του, όχι δικό μου. Η μύγα, βλέπεις ... Και κατά τρίτον, το "καληνύχτα μαλάκα / η ζωή έχει πλάκα", είναι στίχος από ένα τραγούδι του Σωκράτη Μάλαμα. [ http://www.youtube.com/watch?v=VARMMsFjXY4 ]

*για τα υπόλοιπα, ας απαντήσει η amalia. Νομίζω μπορεί να το κάνει ... άριστα.

Edited by - zip on 08/11/2010 12:16:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2010, 12:13:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιητικη την αδεία
μπας και χορτασουνε
τιποτα πεινασμενα αιδοια!
Που γυρω μας χασκουνε
με χειλη υγρα
αποποιουμενα την οποια ενδεια
μας οδηγουνε συχνα
στα υψιπεδα της σοβαροφανειας.


Και η ηδονη;


μ'αυτη μεγαλωνει με την προσμονη
του μοριου που θα φτασει στον πατο
προσφεροντας απλοχερα τη σωτηρια
με μια του κινηση,
στο στολισμενο μας πιατο
και θυμηθειτε πως απ'ολα τα καλα
μονο τα κοπρανα γευονται
τη ζεστασια της επιφανειας!

σ.σ:Αν σας ενοχλουν οι λεξεις αιδοια-μορια-κοπρανα μπορω να τις αντικαταστησω!


You've got to fight for your right

to fight
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2010, 12:32:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
alfa-omega,

Εκτός των απαντήσεων από την amalia, θα λάβεις και πιο αναλυτικές απαντήσεις σ' αυτά που ρωτάς και από τον Dr. Know, σε μερικές ώρες. Ψάχνω να τον βρω, κάπου γυρνάει, γιατί πραγματικά αξίζει να απαντηθούν οι ερωτήσεις σου με τρόπο λίγο πιο ... σουρεαλιστικό, αν με εννοείς ... Οι ερωτήσεις σου έχουν πολύ ψωμί και ο Dr. Κnow είναι πάντα ένα βρέφος πεινασμένο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2010, 13:19:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
....See you there,zip....
Φτάνει να ρθει κι ο ....Dr Know, γιατί λείπει καιρό....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2010, 05:07:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve - Απεστάλη: 08/07/2010, 11:40:29

[...]



quote:
zip - Απεστάλη: 07/11/2010, 23:46:07

Καληνύχτα μαλάκα

η ζωή έχει πλάκα!



quote:
trexagireve - Απεστάλη: 07/11/2010, 23:55:32

.....Γι αυτό και σε αντέχουμε....
Εσύ, όμως, πως μπορείς να είσαι τόσο μα@@κας;.....
Θα αυτοκτονούσα, στη θέση σου....
Καληνύχτα κι όνειρα γλυκά...



quote:
alfa-omega - Απεστάλη: 08/11/2010, 11:38:39


Για πιο λόγο ανέχεται η διαχείριση του esoterica την προσβλητική συμπεριφορά του μέλους zip απέναντι σε συνομιλητή του ?

Θεωρούν την λέξη μαλάκας ,μη προσβλητική ?

Έχει μέσον (π.χ γνωρίζει την Αμαλία πάρα πολύ καλά ) και αυτό του επιτρέπει να συμπεριφέρεται χυδαία ?
Τι στον κόρακα συμβαίνει και το esoterica κατεβαίνει όλο και χαμηλότερα ?

Εκτίμηση προσωπική μου είναι , ότι το esoterica έχει πουλήσει την εσωτερική του ταυτότητα σε άτομα με επιχειρηματική μονάχα κατεύθυνση .



quote:
alfa-omega - Απεστάλη: 08/11/2010, 11:55:12

Συνιστώ όσα μέλη έχουνε ακόμη εσωτερική κατεύθυνση ,να σταματήσουν τις δραστηριότητές τους στο esoterica.gr .
Το πράττω τώρα ,διότι έχει καταντήσει αηδία & σιχαμάρα ,να προσπαθείς να υποδεικνύεις στους διαχειριστές & τους συντονιστές τις παραλείψεις τους και αυτοί να κωφεύουν ...,


Είναι εντυπωσιακό πάντως το όλο θέμα:

Γράφει ο zip έναν στίχο στις 7/11/2010 που περιέχει τη λέξη "Μαλάκας". Προηγούμενο μήνυμα είχε γράψει ο trexagireve πριν από 4 μήνες. Ευθύς "τσιμπάει" ο trexagireve και απαντάει θεωρώντας (μάλλον όπως καταλαβαίνουμε) ότι το μήνυμα απευθύνεται σ' αυτόν.
Και η απάντηση του trexagireve ... διαμάντι χριστιανικής αγάπης και ηθικής:!
("[...] Εσύ, όμως, πως μπορείς να είσαι τόσο μα@@κας;..... Θα αυτοκτονούσα, στη θέση σου.... [...]")

Στο συμβάν αυτό, ξεκίνησε ο zip γράφοντας ένα μήνυμα που είχε ποιητικό περιεχόμενο και περιλάμβανε τη λέξη "μαλάκα". Δεν ξέρω εάν ο λόγος που το έγραψε εμπεριείχε και το πείραγμα στον trexagireve (εφόσον υπάρχει ένα παρελθόν έντασης μεταξύ τους), πάντως αυτή η εκδοχή δεν είναι καθόλου προφανής, μονάχα ως πιθανότητα ευσταθεί και μάλιστα όχι ιδιαίτερα ισχυρή εάν λάβει κανείς υπόψη του ότι η συγκεκριμένη φράση αποτελεί το ρεφραίν ενός τραγουδιού. Οπότε, η απάντηση του trexagireve αποτελεί τη δική του εκτίμηση στον συγκεκριμένο στίχο, που πιθανότατα να μην είναι και η σωστή (τουλάχιστον για την περίσταση που μιλάμε, εφόσον όπως προείπα, υπάρχει ένα παρελθόν μεταξύ zip και trexagireve) και μάλιστα μια εκτίμηση η οποία συνοδεύεται από προσβολή και μια ιδιαίτερα βαριά κουβέντα προς τον zip.

Έτσι λοιπόν, αναρωτιέμαι alfa-omega, τι ακριβώς συμβαίνει με την παρέμβασή σου. Οφείλεται σε έλλειψη κατανόησης του συμβάντος;
Αν ισχύει αυτό, πιστεύω πως βάσει των όσων σου παρουσίασα πιο πάνω, μας οφείλεις τουλάχιστον μια συγνώμη. Αν βέβαια καταλαβαίνεις πόσο προσβλητικά, άδικα και ακόμα συκοφαντικά ήταν αυτά που έγραψες...

Κι επειδή στα μηνύματά σου αναφέρεσαι με όρους όπως αηδία, σιχαμάρα και χυδαιότητα, θα σου πρότεινα να εξετάσεις πρώτα τα δικά σου γραφόμενα ("Συνιστώ όσα μέλη έχουνε ακόμη εσωτερική κατεύθυνση ,να σταματήσουν τις δραστηριότητές τους στο esoterica.gr")
και μετά να προσβάλλεις έτσι άλλους ανθρώπους και προσπάθειες που έχουν αποδείξει εδώ και πάμπολλα χρόνια την καθαρότητα και την αξιοπρέπειά τους.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2010, 08:06:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[...]

Έχει γούστο και φλόγα

είναι κάτι σαν ρόδα.

Σε πατάει και σε παίρνει

μόνο ίχνη σου σέρνει ...

[ Σωκράτης Μάλαμας, Ασπρόμαυρες Ιστορίες, 1989, Lyra / Αγγελιοφόρος : zip ]

Edited by - zip on 10/11/2010 08:14:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2010, 09:20:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτή είναι η αλήθεια, καλέ μου zip, ότι να παρασύρεις, θέλεις,μόνο
και τίποτε άλλο...Γι αυτπο αγωνίζεσαι γι αυτό θυμώνεις, γι αυτό κακιώνεις.....Δεν σε ακολουθούν και σε πειράζει αυτό....
Τα κείμενα σου, απορρέουν,έντονα, την ανάγκη
σου να σε ακολουθήσουν.....Να ειρωνευτείς, για να προτείνεις, να
πεις εσύ, τι να γίνει, αυτό σε καίει...Μάλλον, νομίζεις, ότι τα λές
πιο όμορφα, απο ότι είναι, αφού έτσι τα βλέπουμε όλοι, ασχέτως μεταφράσες του καθενός...
Κάποιος πρέπει να σου μιλήσει για το τι πραγματικά εξυπηρετεί ο
διάλογος..Παλιότερα, οι άνθρωποι, ήξεραν, ότι θα κέρδιζαν,ΣΙΓΟΥΡΑ,
απο ένα διάλογο, έστω, επιχειρήματα, έστω υπεροχή θέσεων,γι αυτό και άκουγαν, ΣΩΣΤΑ, τον άλλο....Αλλά, τώρα, σε μια εποχή φιλαρέσκειας,
πραγματικά, χάθηκε, η μαγεία της επικοινωνίας...
Ολοι νομιζουν, πως τα ξέρουν όλα....
Αλλά, αυτό, αναιρεί την συνολική υπόσταση, της ανθρώπινης κοινωνίας,
σαν ένα δομημένο σύνολο, που ΜΠΟΡΕΙ να λειτουργήσει, σαν ΕΝΑ ΣΩΜΑ....
Αυτό είμαστε, μόνος του ο καθένας, είναι μερικός....Ανήκουμε σε
ένα σύνολο,που πρέπει να επιστρέψουμε...
Αυτό, βέβαια, δεν επιτυγχάνεται, αφορίζοντας, ο ένας τον άλλο...Δεν γίνεται, όταν αρνούμαστε τον διάλογο με τον άλλο, ή τις θέσεις του..
Επιτυγχάνεται,με υπομονή,πιστη στο διάλογο και με το να ακολουθάς, επιτηδες, το σκεπτικό του άλλου, για να τον εννοήσεις και να
ΑΝΤΙΛΗΦΘΕΙΣ, ΑΥΤΟΣ ΤΙ ΒΛΕΠΕΙ...Αυτό,είναι όφελος...
Γιατί, το να πεις,να εννοήσεις, να αναμασησεις μέσα σου, ακόμη μια φορά, αυτό που ήδη, ξέρεις, δεν έχει νόημα, δεν έχει όφελος...
Η καυχησιά,η υπεροψία, με μια βεβαιότητα αλάθητου,
για μια άποψη, που υπάρχει εν εξελίξει,πολώνει τον διάλογο, άρα, είναι αδιέξοδη ατραπός, που πρέπει να αποφεύγεται και με πειθαρχία, επ αυτού....Θέλει αρετή και τόλμη η....επικοινωνία...
Οδηγίες, προς,....ναυτιλομένους...
Γιατί, ο διάλογος, ΑΝΗΚΕΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2010, 09:48:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΥ ΓΑΡ ΟΙΔΑΣΙ ΤΙ ΠΟΙΟΥΣΙ

(τωρα ποιος το ειπε δε θυμαμαι)

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2010, 09:52:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ψυχολόγος
υπήρξε σαφέστατος.
Ν' αφήσω νύχια.

[ Από τη συλλογή Γλώσσα λανθάνουσα, 45 χαϊκού με τίτλο, 2010 // Αγγελιοφόρος : zip ]

Τζάμπα βάζεις καινούργιο δέρμα.
Σε γνωρίζω καλά σαλαμ-ανδράκι μου.

[ Δια χειρός : zip ]

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2010, 10:03:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό που δεν καταλαβαίνεις,είναι ότι ΣΕ ΓΝΩΡΙΖΩ ΕΓΩ, σκιά
μου.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2010, 12:13:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Σε αυτό το θέμα :

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?ARCHIVE=&whichpage=21&TOPIC_ID=10035


σελίδα 21 θα βρεις υλικό που μιλάει πάλι εις βάρους σου .
Παρέλειψες εσύ και οι συντονιστές του φόρουμ κάτι..,η εγώ αντιλαμβάνομαι λάθος...,
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2010, 05:16:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega

σελίδα 21 θα βρεις υλικό που μιλάει πάλι εις βάρους σου .
Παρέλειψες εσύ και οι συντονιστές του φόρουμ κάτι..,η εγώ αντιλαμβάνομαι λάθος...,


alfa-omega, αν θες την άποψή μου, πιστεύω πως αντιλαμβάνεσαι λάθος το όλο ζήτημα και αυτό το θεωρώ περίεργο μιας και είσαι ένα μέλος που γράφεις πολύ καιρό στα forums του ESOTERICA και θα περίμενε κανείς να γνωρίζεις τη στάση μας (που σε θέματα αντιμετώπισης διαπληκτισμών και έντονων καταστάσεων παραμένει σταθερή και αρκετά αποτελεσματική).

Τι (πιστεύω) ότι έχεις αντιληφθεί λάθος;

Πρώτον, ότι το κριτήριο δικαιοσύνης που εφαρμόζουμε στα forums έχει να κάνει με το ποιες ιδεολογίες προτιμάμε και ποιες όχι. Σίγουρα ως άνθρωποι σκεπτόμενοι και προβληματιζόμενοι καθένας από εμάς έχει τις δικές του απόψεις επάνω στις συζητήσεις. Αλλά αυτό είναι κάτι ανεξάρτητο από το πως αντιμετωπίζουμε κάθε περίπτωση όπου κάποιος ξεπερνά τα όρια του αποδεκτού στα forums. Η αντιμετώπισή μας σε τέτοιες περιπτώσεις αφορά στις συγκεκριμένες μη αποδεκτές συμπεριφορές, οπωσδήποτε στη συνολική παρουσία ενός μέλους στις συζητήσεις, αλλά και στο γενικότερο κλίμα ή την ιστορία μιας κατάστασης. Για παράδειγμα, υπάρχουν θεματικές κατηγορίες -όπως το ΜΥΘΟΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ- όπου οι συζητήσεις αναπτύσσουν πολύ συχνά εντάσεις. Αυτό έχει να κάνει και με τη φύση των συζητήσεων αυτών: εκ των πραγμάτων υπάρχουν αντίθετες απόψεις οι οποίες συγκρούονται, κάποιες φορές και ιδιαίτερα έντονα. Σε θέματα αυτής της κατηγορίας είμαστε πιο ανεκτικοί στην ανάπτυξη έντασης, συχνά δε, είναι πολύ δύκολο να καταλάβει κανείς ποιος πραγματικά ξεκίνησε μια κόντρα, ή αν μια πρόκληση θα πρέπει να χρεωθεί μονάχα σε ένα μέλος της συζήτησης. Δυστυχώς, πολύ συχνά διαβάζουμε παράπονα από τους "μεν" ή τους "δε" ότι ευνοούμε τη μία ιδεολογία έναντι της άλλης. Καλό όμως θα είναι να μην γίνεται σύγχυση μεταξύ του πώς αντιμετωπίζουμε μια προβληματική κατάσταση και των απόψεων και προτιμήσεών μας. Είναι άλλο θέμα το ένα και άλλο θέμα το άλλο.

Δεύτερον, πιστεύω ότι ίσως έχεις αντιληφθεί λάθος την ισορροπία αυστηρότητας και ανοχής που έχουμε διατηρήσει στα forums. Για κάποιους, μπορεί η στάση μας να θεωρείται αυστηρή, ενώ για κάποιους άλλους χαλαρή. Προσπαθούμε παρολαυτα να διατηρήσουμε μια δυναμική ισορροπία μεταξύ των δύο αυτών άκρων ώστε και οι συζητήσεις να είναι φυσικές, αλλά να μη μπορεί ο καθένας να τις δυναμιτίσει ή καταστρέψει. Η ισορροπία είναι δύσκολη, αλλά μπορούμε πλέον να λέμε ότι το έχουμε καταφέρει, εφόσον η ίδια μας η ιστορία το επιβεβαιώνει: τα forums του ESOTERICA είναι ζωντανά και προσφέρουν ένα φυσικό κλίμα συζητήσεων εδώ και σχεδόν δέκα χρόνια.

Τρίτον, θεωρώ ότι έχεις αντιληφθεί λάθος ακόμα και το τι αποτελεί προσβολή και τι όχι. Εδώ, θα σου μιλήσω κάπως ωμά: προσβολή απέναντι σε έναν συνομιλητή και σε μια συζήτηση γενικότερα δεν είναι μόνο οι οποιοεσδήποτε κακιές λέξεις και εκφράσεις (οι οποίες σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να μην αποτελούν καν προσβολή - αυτό εξαρτάται και από το γενικότερο πλαίσιο). Σταχυολογώ παρακάτω κάποιες άλλες συμπεριφορές που επίσης είναι προσβλητικές, είτε στη νοημοσύνη των άλλων, είτε στο ειλικρινές πνεύμα μιας συζήτησης και που σε αρκετές περιπτώσεις μπορεί να βρει κανείς στις συζητήσεις: το να θεωρεί κάποιος τον εαυτό του υπεράνω όλων και τους άλλους πνευματικά νήπια, να τοποθετείται επί παντός επιστητού (σχεδόν σε κάθε θέμα) επαναλαμβάνοντας συχνά τις ίδιες κοινοτοπίες και... ενίοτε ασυναρτησίες και να τσαντίζεται όταν οι άλλοι απαιτούνε να παραθέσει επιχειρήματα. Είναι επίσης προσβλητικό να γράφει κάποιος με έναν τρόπο που μόνο εκείνος καταλαβαίνει τι λέει και να μην προσφέρει στο διάλογο αλλά ουσιαστικά να προβάλλει το εγώ του ή να προσπαθεί να καμουφλάρει την άγνοια με βαρύγδουπα λόγια. Τα προηγούμενα στα αναφέρω για να σου δείξω ότι το να μένει κανείς στο ποιός είπε τον άλλο "μαλάκα" είναι απλά μια επιφάνεια που σε πολλές περιπτώσεις δεν έχει σχέση με το κυρίως νόημα μιας κατάστασης που προσπαθεί κανείς να αξιολογήσει.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2010, 08:47:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επιτέλους, πρώτη φορά, ομολογείται κατι,για πρώτη φορά, φτάνουμε στον πάτο της δυσώδους διάκρισης, γνωρίζοντας την ...θεά amalia,
που αυτή, ορίζει, τι είναι ασυναρτησίες, τι είναι ο μαλάκας και ποιοί ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΑΠΟΚΑΛΟΥΝ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΜΑΛΑΚΕΣ ΚΑΙ ΠΟΙΟΙ ΟΧΙ....
Πολύ σοβαρή υπόθεση,η οποπια σε εκθέτει άλη μια φορα, ΣΤΑ ΜΆΤΙΑ
ΟΛΩΝ ΜΑΣ, όσο κι αν νομίζεις, ότι αδιαφορείς....
Για το ότι ο ρατσισμός διώκεται ποινικά, το ξέρεις κορίτσι μου εσύ;Και τόσο το χαίρεσαι, που .,.χρυσαυγίζεις;....
Αλλά το καλύτερο είναι τα ...βαφτίσια σου,στο τι είναι τι...
Και φυσικά, εγώ, οταν δεν καταλαβαινω κάτι, δεν λεω ότι ο άλλος λεει ασυναρυησίες, αλλά, ότι εγώ δεν τον κατάλαβα...Εσύ, πόσο απολυταρχισμό σηκώνεις μέσα σου, για να ορίζεις τέτοιες έννοιες;
Θέμα γωνίας,είναι...Το πως βλέπει κανείς,τα πράγματα,είναι προσωπικό, αλλά, κορίτσι μου, ούτε εγώ σε συμπαθώ,ιδιαίτερα...Για
το χουντικό σου στύλ, διότι, ως δημοκράτης, είχα προβλήματα με τη χούντα,αλλά, δεν το λέω συνέχεια...
Εσύ, ποσο ανάγκη έχεις να κατηγορείς καποιους και να μην καταλαβαίνεις, ότι κάνεις διακρίσεις, που σε δημοκρατικά ΚΑΘΕΣΤΏΤΑ, ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΈΠΟΝΤΑΙ;....
Θέμα νομιμότητας, τι κάνουν όλοι,το σωστό,επιτέλους,δεν σε αγγίζει καθόλου;...
Θα περίμενε κανείς, ότι μετά απο τόσες επιπλήξεις, που έχεις φάει,απο τόσα άτομα, θα ίδρωνε το αυτάκι σου....Αλλά, όπως βλέπω, "δικό μας το μαγαζί", ότι θέλουμε κανουμε, το καίμε κι όλας άμα λάχει να ούμε...Αθάνατε ραγιά Έλληνα!!!!!...
Όπως φαινεται, αμαλία μου, οι παλιές αγάπες, δεν ξεχνιούνται...
Άσε όμως, τον διάλογο, στο φόρουμ, πέρα απο τα προσωπικά και τις προσωπικες σου εκτιμήσεις...
Εμποδίζεις τον διάλογο και τη δημοκρατια,γιατί εσύ αποφασίζεις τι είναι οι έννοιες αυτές;....
Σε παρακαλώ, μην εκτίθεσαι άλλο...Νοιώθω άσχημα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy