ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Γνωση:ξερει κανεις που συχναζει ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Deghar Adhark
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Fiji
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2005, 08:40:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deghar Adhark  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημερα σε ολους.
επιτα απο λιγο καιρο αποφασισα να ανοιξω ενα καπως σοβαροτερο θεμα....τουλαχιστον ετσι νομιζω


santaclaws is coming tonight
Deghar Adhark
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Fiji
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2005, 08:48:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deghar Adhark  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εδω και καιρο που ασχολουμαι{ας υποθεσουμε οτι το κανω και σωστα
} με την γνωση και ολα αυτα,εχω καταλαβει μερικα πραγματα.
η γνωση δεν κρυβεται μονο στα βιβλια,ισως εκει να μην υπαρχει και καθολου.
η σωστη γνωση μαθαινεται μονο με την ξερη αναγνωση βιβλιων ?
νομιζω,οτι αυτα ειναι απλες πληροφοριες που αποσκοπουν μονο να βοηθησουν καπως.
δηλ.ενας που εχει διαβασει του κοσμου τα βιβλια και ξερει για ολες τις θρησκειες του κοσμου και ολα τα "αποκρυφα" μυστικα μπορει να θεωρηθει "γνωστης" του κοσμου ?
ειναι ενα ερωτημα που το σκεφτομουν καιρο αλλα εχω καταληξει σε μερικα συμπερασματα.
δηλ.δεν πιστευω οτι μονο τα παραπανω αρκουν στο να εχει καποιος την γνωση.πρεπει πιστευω να κατανοησει τα οσα διαβαζει,και μετα να βγαλει δικα του συμπερασματα.
δηλ.νομιζω οτι η γνωση ειναι κατι σαν ταλεντο...δεν ειναι ανοιχτη για ολους.

απο την αλλη,γνωση ειναι οτι μαθαινεις.πιστευετε οτι ειναι πιο επιθυμιτη η λιγη γνωση σημαντικων πραγματων,η η μεγαλυτερη ασημαντων ?
ελπιζω να παρω καμια απαντηση....


santaclaws is coming tonightΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2005, 13:46:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
εδω και καιρο που ασχολουμαι{ας υποθεσουμε οτι το κανω και σωστα
} με την γνωση και ολα αυτα,εχω καταλαβει μερικα πραγματα.
η γνωση δεν κρυβεται μονο στα βιβλια,ισως εκει να μην υπαρχει και καθολου.
η σωστη γνωση μαθαινεται μονο με την ξερη αναγνωση βιβλιων ?
νομιζω,οτι αυτα ειναι απλες πληροφοριες που αποσκοπουν μονο να βοηθησουν καπως.
δηλ.ενας που εχει διαβασει του κοσμου τα βιβλια και ξερει για ολες τις θρησκειες του κοσμου και ολα τα "αποκρυφα" μυστικα μπορει να θεωρηθει "γνωστης" του κοσμου ?
ειναι ενα ερωτημα που το σκεφτομουν καιρο αλλα εχω καταληξει σε μερικα συμπερασματα.
δηλ.δεν πιστευω οτι μονο τα παραπανω αρκουν στο να εχει καποιος την γνωση.πρεπει πιστευω να κατανοησει τα οσα διαβαζει,και μετα να βγαλει δικα του συμπερασματα.
δηλ.νομιζω οτι η γνωση ειναι κατι σαν ταλεντο...δεν ειναι ανοιχτη για ολους.

απο την αλλη,γνωση ειναι οτι μαθαινεις.πιστευετε οτι ειναι πιο επιθυμιτη η λιγη γνωση σημαντικων πραγματων,η η μεγαλυτερη ασημαντων ?
ελπιζω να παρω καμια απαντηση....


Η γνωση ειναι παντου.
Η γνωση ειναι ο κοσμος, και ο καθε κοσμος οσο πιο καλα γνωριζεις τον κοσμο του ανθρωπου τοσο θα αρχισεις να καταλαβαινεις και τον κοσμο γυρω σου.
Δυσκολο αλλα γινεται.

הצטרף לקרקס
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Laryp
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2005, 16:54:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Laryp  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Deghar Adhark επειδή αναφέρεσαι στη γνώση που προσφέρουν τα βιβλία και διερωτάσαι αν προσφέρουν και με ποιο τρόπο το κάνουν έχω να πω τούτο.
Για μένα το καλύτερο βιβλίο είναι αυτό που σου λέει όσα ήδη ξέρεις.
(αν καταλαβαίνεις τι θέλω να πω...)
Όσον αφορά το θέμα σου τώρα...
Γνώση;;;
Γιατί να ψάχνεις αυτό που βρίσκεται μπροστά στα μάτια σου;;;;
Τα πρέπεντα,
Laryp.

Φωνές, αλαλαγμοί, χαρές
ενθουσιασμοί, ζητωκραυγές!
Και ποιος τολμάει να τους πει
πως νίκησαν οι δύσμοιροι
τρέχοντας στον ανεμπόδιστο δρόμο της κατηφόρας...
Χρ. ΚατσιγιάννηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2005, 19:30:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ Deghar Adhark ΡΩΤΑΣ "γνωση:ξερει κανεις που συχναζει ?

ΕΙΝΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ....

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΑΝ ΔΥΝΑΜΕΘΑ ΝΑ ΤΗΝ ΔΟΥΜΕ ΝΑ ΤΗΝ ΝΙΩΣΟΥΜΕ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2005, 20:12:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπροστά μας είναι στα απλά τα μεγαλειώδη τα καθημερινά.
΄Οσο ζεις μαθαίνεις.
Η γνώση ήταν είναι και θα είναι πάντα δύναμη.

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Τα χέρια μου ντυθήκαν τα δικά του,ταξίδεψα στη λήθη του θανάτου,και της ζωής, φιλί βροχής.Πριν μέρες γνώρισα τα δάκρυά του, κι ας είχε όλο τον κόσμο χάρισμά του,και άντρας,και τραγούδι, και παιδί,δεν ήξερα πως κλαίνε κι οι Θεοί!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2005, 23:44:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eξαρτάται από το τι ορίζεις ως γνώση...πολλοί όταν μιλάνε για γνώση εννοούνε την εγκυκλοπαιδική γνώση,την επιστημονική γνώση,τη γνώση δηλαδη σε μορφή πληροφορίας που πρέπει να αφομοιωθεί ή να χρησιμοποιηθεί για κάποιο πρακτικό σκοπό.

Αυτή η μορφή της γνώσης σίγουρα μόνο στα βιβλία,στις διαλέξεις,στα σεμινάρια ή το πολύ πολύ σε καμμιά μηχανή αναζήτησης μπορεί να βρεθεί...

Υπάρχει όμως και μια άλλη μορφή γνώσης που δεν μπορείς να την αντλήσεις σε καμμιά από τις παραπάνω πηγές. Πχ η γνώση για το πως θα πρέπει να διαχειρίζεσε τις σχέσεις σου ή το πως θα πρέπει να συμπεριφέρεσε στους συνανθρώπους σου ή η γνώση που αποκτά κάποιος σε σχέση με τα πραγματικά του αισθήματα σε σχέση με κάποιον άλλο, όταν αυτός ο άλλος χάνεται για πάντα απο τη ζωή του...

Η δευτερη αυτή γνώση που για μένα είναι και η πιο σημαντική, (εκτός αν σε γοητευούν οι κινητές βιβλιοθήκες), αποκτάται μέσα απο τις εμπειρίες και από την "τριβή" με τη ζωή. Η συσσώρευση αυτής της δευτερης μορφής γνώσης είναι που φέρνει τη σοφία. Έτσι θα μπορέσεις να εξηγήσεις και το γιατί θα συναντήσεις στη ζωή σου "σοφούς αγράμματους" και "τούβλα παντογνώστες".

Αλλά και πάλι τα πράγματα δεν είναι και τόσο απλά.Όπως στην περίπτωση της γνώσης μέσω των βιβλίων υπάρχουν κάποιοι πού απο τη φύση τους έχουν μεγαλύτερες ικανότητες απομνημονευσης και αφομοίωσης της πληροφορίας, έτσι και στην περίπτωση της γνώσης μέσω της εμπειρίας υπάρχουν κάποιοι, που και πάλι από τη φύση τους,έχουν την ικανότητα να κατανοούν και να επεξεργάζονται πολυ πιο αποτελεσματικά αυτα που συμβαίνουν στους ίδιους ή αυτα που βλέπουν να συμβαίνουν γυρω τους.

Επομένως όπως και εσύ σωστά παρατήρησες η γνώση, η μεγάλη γνώση,αυτη που είναι το αποτελεσμα του συνδυασμού των δύο μικρότερων, θέλει και "ταλέντο".Από αυτό που η φύση για κάποιο λόγο δεν φαίνεται να μοιράζει δίκαια. Φύση είναι αυτή,τι μπορούμε να κάνουμε?...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2005, 23:51:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α,και κάτι άλλο...Εχεις φοβερό χιούμορ,και αυτό που το κανει ακόμα πιο...φοβερό,είναι ότι δεν ξέρεις ότι το εχεις!(ή τουλάχιστον δείχνεις να μην ξερεις) Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deghar Adhark
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Fiji
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2005, 15:48:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deghar Adhark  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευχαριστω γαι τις απαντησεις ρε παιδια.
ξερετε...τωρα με τα σχολεια...θα εχω λιγο περιορισμενο χρονο.

quote:
Η γνωση ειναι παντου.
Η γνωση ειναι ο κοσμος, και ο καθε κοσμος οσο πιο καλα γνωριζεις τον κοσμο του ανθρωπου τοσο θα αρχισεις να καταλαβαινεις και τον κοσμο γυρω σου.
Δυσκολο αλλα γινεται.

μμμμ λες "οσο πιο καλα γνωριζεις τον κοσμο του ανθρωπου τοσο θα αρχισεις να γνωριζεις τον κοσμο γυρω σου."
κατα μια εννοια αυτο ειναι σωστο,εκει που θελω να εστιασω ειναι στην λιγοτερο "αοριστη" εννοια.
και οταν λες οτι "η γνωση ειναι παντου" ετσι ειναι,ομως αν γινουμε λιγο πιο συγκεκριμενοι εγω ρωταω
πως καποιος μπορει με απλα βηματα να επιτυχει την γνωση.δηλαδη,το θετω λιγο πρακτικα το θεμα.ισως δεν τον ειπα καλα στο πρωτο μυνημα.
τι ειναι γνωση ξερουμε ολοι,αλλα στην καθημερινη ζωη,μεσα απο ολα αυτα που συμβαινουν πως μπορουμε να την δουμε.
δηλ.δεν μπορει καποιος που εχει διαβασει τα 2 πακετα του λιακο να λεει οτι εχει την γνωση.
αλλα απο την αλλη γιατι οχι ?
πως μπορουμε να ξεχωρισουμε τι ειναι τι ?


quote:

Για μένα το καλύτερο βιβλίο είναι αυτό που σου λέει όσα ήδη ξέρεις.
(αν καταλαβαίνεις τι θέλω να πω...)

μμμμ,δεν το καταλαβα πολυ καλα αυτο...ισως να πρεπει να το σκεφτω λιγο και να απαντησω μετα απο λιγη ωρα.ενα βιβλιο που σου λεει οσα ηδη ξερεις...δεν θα ειναι τιποτα καινουργιο λογικα.
μπορεις να το αναλυσεις καπως,γιατι να σου πω την αληθεια....δεν το καταλαβαινω αυτη την στιγμη.


quote:
Eξαρτάται από το τι ορίζεις ως γνώση...πολλοί όταν μιλάνε για γνώση εννοούνε την εγκυκλοπαιδική γνώση,την επιστημονική γνώση,τη γνώση δηλαδη σε μορφή πληροφορίας που πρέπει να αφομοιωθεί ή να χρησιμοποιηθεί για κάποιο πρακτικό σκοπό.

Αυτή η μορφή της γνώσης σίγουρα μόνο στα βιβλία,στις διαλέξεις,στα σεμινάρια ή το πολύ πολύ σε καμμιά μηχανή αναζήτησης μπορεί να βρεθεί...

Υπάρχει όμως και μια άλλη μορφή γνώσης που δεν μπορείς να την αντλήσεις σε καμμιά από τις παραπάνω πηγές. Πχ η γνώση για το πως θα πρέπει να διαχειρίζεσε τις σχέσεις σου ή το πως θα πρέπει να συμπεριφέρεσε στους συνανθρώπους σου ή η γνώση που αποκτά κάποιος σε σχέση με τα πραγματικά του αισθήματα σε σχέση με κάποιον άλλο, όταν αυτός ο άλλος χάνεται για πάντα απο τη ζωή του...

Η δευτερη αυτή γνώση που για μένα είναι και η πιο σημαντική, (εκτός αν σε γοητευούν οι κινητές βιβλιοθήκες), αποκτάται μέσα απο τις εμπειρίες και από την "τριβή" με τη ζωή. Η συσσώρευση αυτής της δευτερης μορφής γνώσης είναι που φέρνει τη σοφία. Έτσι θα μπορέσεις να εξηγήσεις και το γιατί θα συναντήσεις στη ζωή σου "σοφούς αγράμματους" και "τούβλα παντογνώστες".

Αλλά και πάλι τα πράγματα δεν είναι και τόσο απλά.Όπως στην περίπτωση της γνώσης μέσω των βιβλίων υπάρχουν κάποιοι πού απο τη φύση τους έχουν μεγαλύτερες ικανότητες απομνημονευσης και αφομοίωσης της πληροφορίας, έτσι και στην περίπτωση της γνώσης μέσω της εμπειρίας υπάρχουν κάποιοι, που και πάλι από τη φύση τους,έχουν την ικανότητα να κατανοούν και να επεξεργάζονται πολυ πιο αποτελεσματικά αυτα που συμβαίνουν στους ίδιους ή αυτα που βλέπουν να συμβαίνουν γυρω τους.

Επομένως όπως και εσύ σωστά παρατήρησες η γνώση, η μεγάλη γνώση,αυτη που είναι το αποτελεσμα του συνδυασμού των δύο μικρότερων, θέλει και "ταλέντο".Από αυτό που η φύση για κάποιο λόγο δεν φαίνεται να μοιράζει δίκαια. Φύση είναι αυτή,τι μπορούμε να κάνουμε?...


ναι....σε πολλα πραγματα εχεις δικιο φιλε Mercury.η πρωτη γνωση που ανεφερες,μοιαζει πιο πολυ με πληροφορια.ομως δεν νομιζω οτι υπαρχει ταλεντο σε αυτην,ολοι με λίγοτερη-περισσοτερη προσπαθεια μπορουν να απομνημονευσουν ενα κειμενο.
οι αλλες δυο μορφες ομως ειναι πολυ διαφορετικες.
ο 2η{κατα αριθμηση των τριων} μαλλον ειναι και η χειροτερη γιατι ειναι κατα μεγαλο ποσοστο θεμα ταλεντου.ισως και μονο αυτο.
για να ξερει καποιος πως να συμπεριφερθει σε μια σχεση....ειανι μονο θεμα χαρακτηρα.ενας φαλοκρατης ακροδεξιος θα παει ποτε να σφουγγαρισει ? θα χωσει δυο χαστουκια στην γυναικα και θα κατσει να δει μπαλα.δηλ.δεν θα μαθει ποτε την "γνωση την συμπεριφορας στις σχεσεις"
ξερεις,δεν το ειχα ξανασκεφτει αυτο...αλλα ειναι και αληθεια.

η 3η γνωση που αναφερεις ειναι μαλλον η εμπειρια.
καποτε με ρωτησαν,αν πιστευω οτι ειναι πιο σημαντικη η γνωση η η εμειρια,και εγω απαντησα το δευτερο χωρις να ξερω οτι ειναι το ιδιο πραγμα.
σιγουρα η εμπειρια ειναι η πιο βασικη γνωση.αλλο να διαβαζει καποιος οσο εξυπνος και γνωστικος αν ειναι για τον εμφυλιο ενω ειναι στον καναπε και τρωει πιτσα και καπνιζει πουρο,και αλλο να στα πει αυτα μια γρια που τα περασε αλλα δεν ξερει να γραψει τον ονομα της.
ειναι η διαφορα του "παθητικου" απο τον "ενεργο"
και φυσικα σε αυτη την περιπτωση ειναι μισο θεμα χαρακτηρα,αφου αλλιως θα τα παρει ο ενας,και αλλιως ο αλλος,αλλα ειναι και σε εναν βαθμο "για ολους" επειδη κανεις δεν θα μεινει ανεπηρεαστος απο τετοια συμβαντα.

οποτε βασει των λεγομενων σου καταληγω σε ενα μικρο συμπερασμα
εχουμε τρεις γνωσεις
1=η πληροφοριες
2=προνοητικοτητα{ετσι γραφεται ε ?} για το βραχυπροθεσμο μελλον
3=εμπειρια
η μια εχει ως βασει την υπομονη και την θεληση,οποτε μπορει να μαθευτει απο ολους.
η δευτερη εχει βαση την κριση και την εξυπναδα,οποτε ειναι καθαρα θεμα χαρακτηρα
η τριτη εχει ως βαση λιγο και απο τις 2
θελει και "ταλεντο" και προσπαθεια.
αρα ισως η παγκοσμια γνωση του συμπαντος να κρυβεται σε καποιον κρυφο συνδυασμο αυτων των τριων...η ισως οι δυο πρωτες αφου συντελουν την τριτη η τριτη στον υπερτατο βαθμο να ειναι η παγκοσμια γνωση....

quote:
Α,και κάτι άλλο...Εχεις φοβερό χιούμορ,και αυτό που το κανει ακόμα πιο...φοβερό,είναι ότι δεν ξέρεις ότι το εχεις!(ή τουλάχιστον δείχνεις να μην ξερεις)

quote:
προσπαθω...
παντως ευχαριστω


santaclaws is coming tonightΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zinon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
148 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2005, 19:27:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zinon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η γνωση βρισκεται στην Ορθη κριση και στην δυνατοτητα της Διάκρισης.
Ειναι αποθηκευμενη μεσα μας και την ανακαλυπτουμε λιγο - λιγο.


zinonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2005, 21:25:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕΝ ΜΟΥ ΛΕΣ ΜΠΡΕ Deghar Adhark !!!

ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ Ο ΡΟΛΟΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΜΑΘΗΤΗ ;

ΔΕΝ ΣΕ ΚΟΒΩ ΓΙΑ ΜΑΘΗΤΗ ΒΡΕ ΦΙΛΕ !


ΠΑΝΤΩΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ...ΜΠΡΑΒΟ !!!

`
...NachtischendeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2005, 23:22:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
εδω και καιρο που ασχολουμαι{ας υποθεσουμε οτι το κανω και σωστα} με την γνωση και ολα αυτα

yeah, man, you know.... knowledge and stuff....!
και ερχομαι κι εγω να σου το καταστρεψω! [το τοπικ]

δηλαδη εμεις ποου εχουμε και πανελληνιες, τι να πουμε;!

τεσ'πα επι του θεματος....

διαβαζα πριν καποιο καιρο το βιβλιο του κολιν γουιλσον "απο την ατλαντιδα στη σφιγγα", και στην εισαγωγη λεει κατι πολυ ενδοιαφερον, που ηρθε στο μυαλο μου με το που διαβασα την εισαγωγη του τοπικ σου.


εχεις ακουσει για την ηλιακη και τη σεληνιακη συνειδηση;

την πρωτη λεγεται οτι κατηχαν οι αρχαιοι ημων προγονοι, οι οποιοι κατειχαν τη Γνωση [με κεφαλαιο Κ να 'ουμ!], δηλαδη ηταν ενα με το περιβαλλον τους, και γνωριζαν τα παντα γι' αυτο. που σημαινει οτι ηξεραν ανα πασα στιγμη τι συμβαινει που , παω στον πλανητη... και αυτο ειχε αναπτυξει και τις τηλεκινητικες τους ικανοτητες....

με τον καιρο ο ανθρωπος προσκολληθηκε στην υλη και στραφηκε προς την σεληνιακη σηνειδηση, αυτη του παρατηρητη....

που το παω; αναρωτιεμαι, εσυ ψαχνεις την ηλικαη συνειδηση, η την απαντηση ορισμενων ερωτηματων που βασανιζουν το μυαλο σου, οπως αν υπαρχει θεος κλπ.....


προσωπικη μου παρατηρηση παντως, οτι οποτε ανοιγεις ενα θεμα, ποτε δεν οριζεις συγκεκριμενα τι ψαχνεις... περιμενεις να παρει απο μονο του τροπη... καλοπροαιρετα το λεω αυτο παντα...

να 'σαι καλα...

______________________________________________
learn as if you are going to live forever
live as if you are going to die tommorow
-soulfly

Edited by - crucifire on 20/09/2005 23:23:31

και ξανα:

Edited by - crucifire on 20/09/2005 23:24:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lizzard_king
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2005, 02:17:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lizzard_king  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαβάζοντας ό,τι γράφτηκε μέχρι τώρα,μου ρθε στο νου μια σκέψη που είχα πρόσφατα....

Δώσε μεγαλύτρη σημασία στα σημάδια
Αποδέξου ότι γνωρίζεις
Είσαι δυνατός...
Μη δίνεις σημασία σε τίποτα
Ζήσε τη ζωή σου
Δεν υπάρχει αγώνας....
Άραγε υπάρχουν σημάδια?
Η γνώση υφίσταται?
Είμαι παρατηρητής...

Και να πω την αλήθεια με φρίκαρε λίγο ο φίλος crucifire,μια απότομη βουτιά,βαθιά στη σκέψη...

I'm the lizard king,I can do anything!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lizzard_king
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2005, 03:05:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lizzard_king  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και εδώ θα κάνω μια προσπάθεια να μεταφέρω σκέψεις που μου περάσαν από το μυαλό καθώς διάβαζα αυτά που έχουν γραφτεί μέχρι τώρα...Ζητώ προκαταβολικά ένα συγνωμη διότι δεν είμαι σε κατάλληλη φάση να το καταφέρω(ε βέβαια σε netcafe που ακούγοντε πυροβολισμοί από γύρω και δυνατά το περίφημο άσμα σοκολάτα...)αξίζει πιστεύω μια προσπάθεια...

Ας κάνω μια προσπάθεια να με πιάσω...
Γυρίζει στο μυαλό μου η σκέψη για το πως θα μπορούσα να αποδεχτώ κάτι ως γνώση...Πως να ξεχωρίσω αν γνώρισα ή παρα-γνώρισα κάτι?Ποιος είναι αυτός που μπορεί να μου δίξει με σιγουριά ποια είναι η γνώση...
Εντάξει,μπορώ να δώσω πολλές απαντήσεις σε όλα αυτά,όπως κι εσείς φαντάζομαι,αλλά δε νομίζω πως θα με ικανοποιούσαν....
Από την άλλη,νιώθω μέσα μου απέραντη γνώση για τα πάντα...Μήπως τελικά αυτό είναι και το κόλλημα?Να αποδεχτώ τη γνώση...?Κι αν το κάνω....?Σίγουρα θα είμαι κάπου αλλού από εδώ που είμαι τώρα....Μήπως όμως αυτό το αλλού θα είναι πουθενά γιατί θα είναι μια "φτιαχτή" από μένα γνώση και όχι γνώση...και ποια η διαφορά...?Μήπως,σαν σελήνη,να αποδεχτώ τη γνώση για το φως του ήλιου που με φωτίζει και να πλησιάσω την ηλιακή συνείδηση?Μήπως το έχω ξεκινήσει ήδη....?
Νομίζω πως η μόνη γνώση που μπορώ να αποδεχτώ είναι αυτή της αγάπης...προς το παρόν βέβαια...Μήπως μερικές γνώσεις μας βάζουν και σε αντίπαλα στρατόπεδα?Και που βρίσκεται η "γνώση"?Σε μία από τις δύο άκρες,ή στη μέση?Η γνώση είναι ή γίνεται,δημιουργείται?
Αν όλοι μας έχουμε τη γνώση μέσα μας,πιστεύω πως δεν θα ήθελα να την αποδεχτώ,να την κατακτήσω μόνος μου...

quote:
santaclaws is coming tonight

Santa-Claus...Ποιος μπορεί να μου αποδείξει τη γνώση για τη μη-ύπαρξη αυτού του τύπου...?

Καλά ντε,μη βαράτε...Απλά κάηκα λίγο ο άνθρωπος...
Άντε την κάνω μη φάω κι άλλες...

I'm the lizard king,I can do anything!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deghar Adhark
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Fiji
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2005, 08:39:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deghar Adhark  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
riziti δεν εχω καθολου χρονο γιατι ειμαι στο σχολειο.
σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια και αληθεια ειμαι μαθητης.
δεν μπορω να μιλησω αυτη την στιγμη.θα στειλω το μεσημερι


santaclaws is coming tonightΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2005, 16:16:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ζητω συγνωμη βασιλια μου για αυτη την ξαφνικη βουτια στα βαθεια, απλα ψαχνω καποιο μερος οπου οι ανθρωποι να αναζητουν τη γνωση οχι ως φιλοσοφικη εννοια, αλλα ως κατι συγκεκριμενο και δομημενο....

να λενε <<η γνωση ειναι αυτο και την κατεχει ο ταδε>> και οχι <<η γνωση ειναι παντου, η γνωση ειναι ο θεος, η γνωση ειναι το τζατζικι στο σουβλακι σου>> κλπ....

καταλαβες;

ρε 'συ ντεγκαρ, σημερα, καθως περναγα απο την αιθουσα πληροφορικης του σχολειου μου, μου φανηκε πως ειδα να μαθητη να γραφει στο εσοτερικα.... αν εισαι εσυ και σε πετυχω, σε εστειλα στο λυκειαρχη για... μηνιαια! αποβολη παντα...

______________________________________________
learn as if you are going to live forever
live as if you are going to die tommorow
-soulflyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2005, 18:57:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αρα ισως η παγκοσμια γνωση του συμπαντος να κρυβεται σε καποιον κρυφο συνδυασμο αυτων των τριων...η ισως οι δυο πρωτες αφου συντελουν την τριτη η τριτη στον υπερτατο βαθμο να ειναι η παγκοσμια γνωση....

!!!...αμάν το κάψαμε το παλληκαράκι...τώρα που κόλλησε την...ασθένεια αντε να το φέρεις στον ίσιο δρόμο...

quote:

ρε 'συ ντεγκαρ, σημερα, καθως περναγα απο την αιθουσα πληροφορικης του σχολειου μου, μου φανηκε πως ειδα να μαθητη να γραφει στο εσοτερικα.... αν εισαι εσυ και σε πετυχω, σε εστειλα στο λυκειαρχη για... μηνιαια! αποβολη παντα...


Για φαντάσου τώρα πλάκα ο λυκειάρχης να είναι ο Αdmin ! Πας κατευθείαν πειθαρχικό μεγάλε, μην το ρισκάρεις...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deghar Adhark
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Fiji
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2005, 20:45:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deghar Adhark  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σορυ που αργησα να απαντησω παιδες,αλλα...ξερετε σχολικες υποχρεωσεις...{δηλ καθεσαι μπροστα απο το βιβλιο ενω απο κατω τερματιζεις για εικοστη εκτη φορα τα ποκεμον στο gameboy}

quote:
Ας κάνω μια προσπάθεια να με πιάσω...
Γυρίζει στο μυαλό μου η σκέψη για το πως θα μπορούσα να αποδεχτώ κάτι ως γνώση...Πως να ξεχωρίσω αν γνώρισα ή παρα-γνώρισα κάτι?Ποιος είναι αυτός που μπορεί να μου δίξει με σιγουριά ποια είναι η γνώση...
Εντάξει,μπορώ να δώσω πολλές απαντήσεις σε όλα αυτά,όπως κι εσείς φαντάζομαι,αλλά δε νομίζω πως θα με ικανοποιούσαν....
Από την άλλη,νιώθω μέσα μου απέραντη γνώση για τα πάντα...Μήπως τελικά αυτό είναι και το κόλλημα?Να αποδεχτώ τη γνώση...?Κι αν το κάνω....?Σίγουρα θα είμαι κάπου αλλού από εδώ που είμαι τώρα....Μήπως όμως αυτό το αλλού θα είναι πουθενά γιατί θα είναι μια "φτιαχτή" από μένα γνώση και όχι γνώση...και ποια η διαφορά...?Μήπως,σαν σελήνη,να αποδεχτώ τη γνώση για το φως του ήλιου που με φωτίζει και να πλησιάσω την ηλιακή συνείδηση?Μήπως το έχω ξεκινήσει ήδη....?
Νομίζω πως η μόνη γνώση που μπορώ να αποδεχτώ είναι αυτή της αγάπης...προς το παρόν βέβαια...Μήπως μερικές γνώσεις μας βάζουν και σε αντίπαλα στρατόπεδα?Και που βρίσκεται η "γνώση"?Σε μία από τις δύο άκρες,ή στη μέση?Η γνώση είναι ή γίνεται,δημιουργείται?
Αν όλοι μας έχουμε τη γνώση μέσα μας,πιστεύω πως δεν θα ήθελα να την αποδεχτώ,να την κατακτήσω μόνος μου...

quote:
Γυρίζει στο μυαλό μου η σκέψη για το πως θα μπορούσα να αποδεχτώ κάτι ως γνώση...Πως να ξεχωρίσω αν γνώρισα ή παρα-γνώρισα κάτι?

μμμμ,ναι αυτο ειναι ενα προβλημα.υποθετω πως ξερουμε οτι γνωριζουμε κατι οταν το ξερουμε,δεν μπορω να τον διατυπωσω πολυ καλα,αλλα θα φερω ενα πολυ απλο παραδειγμα που με αντιπροσωπευει απολυτα...παιζουμε ενα video game,το mario world{ελπιζω ολοι να το ξερετε}.οταν ενας αρχιζει και παιζει τον παιχνιδι το περναει με δυσκολια,την δευτερη φορα που θα το παιξει θα το περασει ολοκληρο αλλα θα δυσκολευεται σε μερικα εμποδια.
αν αυτο συνεχιστει πολλες πολλες φορες,θα φτασει σε σημειο να τα περνει ολα ευκολα με τον γρηγοροτερο τροπο ξερωντας ακριβως που θα πεσει{καθε φορα που κανει αλμα} ωστε να μην χασει.
ετσι υποθετω οτι καταλαβαινουμε ποσο "καλα" ξερουμε κατι.
αρα καταληγουγω σε ενα αλλο πραγμα.σημαντικο για την γνωση ειναι η επαναληψη.

quote:
?Ποιος είναι αυτός που μπορεί να μου δίξει με σιγουριά ποια είναι η γνώση...
Εντάξει,μπορώ να δώσω πολλές απαντήσεις σε όλα αυτά,όπως κι εσείς φαντάζομαι,αλλά δε νομίζω πως θα με ικανοποιούσαν....

αιωνιο το προβλημα που λες.στην ουσια κανεις δεν ειναι σιγουρος για τιποτα,και φου αυτη ειναι η βαση{το να εισαι σιγουρος για αυτα που λες} για οποιαδηποτε θεωρια λογικα δεν θα επρεπε να ξερουμε τιποτα.
ομως ακριβως λογω της ιδιεταιροτητας αυτου του προβληματος νομιζω οτι δεν μπορουμε να το λυσουμε απο μονο του.δεν ξερω να το εξηγησω,αλλα θελω να πω οτι αυτο το προβλημα λογω της τοσο "στανταρ" μορφης του{υπαρχει σε ολους και σε ολα} δεν μπορουμε να το σκεφτομαστε καθε φορα που συζηταμε.αναγκαστικα αφηνομαστε σε θεωριες,και η λεμε αρλουμπες...η σωστα πραγματα.

quote:
Νομίζω πως η μόνη γνώση που μπορώ να αποδεχτώ είναι αυτή της αγάπης...

για αυτο δεν ξερω να σου πω τιποτα,αφου δεν ξερω τι σημαινει αγαπη.και ουτες κανεις νομιζω οτι ξερει.
εδω ειναι ενα αλλο μεγαλο προβλημα.να καταλαβουμε την γνωση των "μεγαλων ενοιων" αγαπη,ζωη,ελευθερια,θεος.
νομιζω οτι ολα ειναι ενα μεγαλο παζλ.θα τα βρουμε και αυτα αν πρωτα βρουμε καποια αλλα.
σιγουρο ειναι μονο ενα "οσο πιο πολυ σκεφτεσαι,τοσο πιο πολυ μπερδευεσαι,τοσο πιο ομως πλησιαζεις στην ακρη.


santaclaws is coming tonightΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deghar Adhark
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Fiji
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2005, 21:06:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deghar Adhark  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μπερδευομαι μερικες φορες ξερετε,οποτε αν πεταξω καμια αρλομπα η πω κατι που αναιρει κατι προηγουμενο που ειπα να μου το πειτε οπωςσδηποτε,καλα οσο το σκεφτομαι τοσο μπερδευομαι...

quote:
ΔΕΝ ΜΟΥ ΛΕΣ ΜΠΡΕ Deghar Adhark !!!

ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ Ο ΡΟΛΟΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΜΑΘΗΤΗ ;

ΔΕΝ ΣΕ ΚΟΒΩ ΓΙΑ ΜΑΘΗΤΗ ΒΡΕ ΦΙΛΕ !


ΠΑΝΤΩΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ...ΜΠΡΑΒΟ !!!


οταν το ειδα το μυνημα στο σχολειο εμεινα με στομα ανοιχτο.
επρεπε να ηταν εκει και οι φιλοι μου που με κοροιδευουν που μπαινω εσωτερικα...
βασικα σε ευχαριστω πολυ,αλλα μου ριχνεις μπολικη σαλτσα.δεν λεω και τα φοβερα πραγματα.

quote:
ρε 'συ ντεγκαρ, σημερα, καθως περναγα απο την αιθουσα πληροφορικης του σχολειου μου, μου φανηκε πως ειδα να μαθητη να γραφει στο εσοτερικα.... αν εισαι εσυ και σε πετυχω, σε εστειλα στο λυκειαρχη για... μηνιαια! αποβολη παντα...

εμεις ειχαμε μαθημα πληροφορικης,και επειδη ειμια στον τελευταιο υπολογιστη καταφερα να μπω χωρις να με καταλαβει ο κουτρας{ουψ ειπα και ονομα}

quote:
ζητω συγνωμη βασιλια μου για αυτη την ξαφνικη βουτια στα βαθεια, απλα ψαχνω καποιο μερος οπου οι ανθρωποι να αναζητουν τη γνωση οχι ως φιλοσοφικη εννοια, αλλα ως κατι συγκεκριμενο και δομημενο....

να λενε <<η γνωση ειναι αυτο και την κατεχει ο ταδε>> και οχι <<η γνωση ειναι παντου, η γνωση ειναι ο θεος, η γνωση ειναι το τζατζικι στο σουβλακι σου>> κλπ....


εσυ πας στο αλλο ακρο παλι.
αυτο που λες δεν γινεται,εκτος και αν σου φερουν την γνωση μεσα σε ενα μπουκαλι.εχει και φιλοσοφικη εννοια και μαγαλη μαλιστα αλλα εγω εστιασα στην πρακτικη της εφαρμογη.

quote:
εχεις ακουσει για την ηλιακη και τη σεληνιακη συνειδηση;

την πρωτη λεγεται οτι κατηχαν οι αρχαιοι ημων προγονοι, οι οποιοι κατειχαν τη Γνωση [με κεφαλαιο Κ να 'ουμ!], δηλαδη ηταν ενα με το περιβαλλον τους, και γνωριζαν τα παντα γι' αυτο. που σημαινει οτι ηξεραν ανα πασα στιγμη τι συμβαινει που , παω στον πλανητη... και αυτο ειχε αναπτυξει και τις τηλεκινητικες τους ικανοτητες....

με τον καιρο ο ανθρωπος προσκολληθηκε στην υλη και στραφηκε προς την σεληνιακη σηνειδηση, αυτη του παρατηρητη....

που το παω; αναρωτιεμαι, εσυ ψαχνεις την ηλικαη συνειδηση, η την απαντηση ορισμενων ερωτηματων που βασανιζουν το μυαλο σου, οπως αν υπαρχει θεος κλπ.....

προσωπικη μου παρατηρηση παντως, οτι οποτε ανοιγεις ενα θεμα, ποτε δεν οριζεις συγκεκριμενα τι ψαχνεις... περιμενεις να παρει απο μονο του τροπη... καλοπροαιρετα το λεω αυτο παντα...


ωχ ρε crucifire δεν καταλαβαινω τιποτα.
πρωτα δεν ξερω τι ειναι η σεληνιακη συνειδηση,και δεν εχω αυτο το βιβλιο.
μετα με ρωτας να σου απαντησω αν ρωταω αν υπαρχει θεος.
υπαρχουν 800000000 θεματα τετοια στο εσωτερικα και απαντηση δεν νομιζω να εχει δωθει.
δεν τις μπορω τις λακωνικες απαντησεις...εγω αςπουμε ειμαι παρλαπιπας και λεω αυτα που μπορω να τα πω με 2 λεξεις τα λεω με 10.ετσι ομως καταλαβαινει ο αλλος το κειμενο μου οπωσδηποτε...{αν δεν βαριεται να το διαβασει}
βασικα το θεμα μπορει να παρει πολλα μονοπατια.
βασικα εγω ως στοχο εχω να δωσω ενα εγχειριδιο για το πως να κατακτησουμε την γνωση.
εθεσα να ειναι σε πρακτικο επιπεδο για να μην αρχισουμε τις εαρολογιες.επισης να ειναι απλα γραμμενα ωστε αν μπει καποιος ξενος και πεσει επανω,να μπορει να δωσει απαντηση σε πολλα ερωτηματα του.


santaclaws is coming tonightΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2005, 08:39:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
εμεις ειχαμε μαθημα πληροφορικης,και επειδη ειμια στον τελευταιο υπολογιστη καταφερα να μπω χωρις να με καταλαβει ο κουτρας{ουψ ειπα και ονομα}

ουπς... την πατησες... ποσα σχολεια μπορει να εχουν καθηγητη πληροφορικης κουτρα....
εγω λοιπον ξερω ποιος εισαι, για να δουμε, εσυ θα καταλαβεις ποιος ειμαι;!

quote:
ωχ ρε crucifire δεν καταλαβαινω τιποτα.
πρωτα δεν ξερω τι ειναι η σεληνιακη συνειδηση,και δεν εχω αυτο το βιβλιο.
μετα με ρωτας να σου απαντησω αν ρωταω αν υπαρχει θεος.
υπαρχουν 800000000 θεματα τετοια στο εσωτερικα και απαντηση δεν νομιζω να εχει δωθει.
δεν τις μπορω τις λακωνικες απαντησεις...εγω αςπουμε ειμαι παρλαπιπας και λεω αυτα που μπορω να τα πω με 2 λεξεις τα λεω με 10.ετσι ομως καταλαβαινει ο αλλος το κειμενο μου οπωσδηποτε...{αν δεν βαριεται να το διαβασει}

ωχ, ο οφθαλομος μου!
πρωτον, ξερις τι ειναι η σεληνιακη και τι η ηλιακη συνειδηση, αφου σου τα εξηγω απο κατω....

εν ολιγοις, η.σ. εχεις, οταν εισαι συνδεδεμενος με το συμπαν και ξερεις τι συμβαινει οπουδηποτε, και πως λειτουργει το οτισηποτε...

σ.σ. ειναι αυτη που εχεις τωρα.... για να ξερεις κατι πρεπει να το αντιληφθεις με τις πεντε αισθησεις σου... δεν μπορεις να πεις "το ξερω γιατι απλα... το ξερω"

δε σου ζητησα να απαντησεις αν υπαρχει θεος, απλα ρωτησα πως εννοεις τη γνωση...

η γνωση με τη μορφη "πως χτιστηκαν οι πυραμιδες, ποιοι ειναι οι μασωνοι που κυβερνουν τον κοσμο [μερικοι απο 'δω μεσα κουφαθηκαν τωρα...] ---- ή η γνωση με τη μορφη της απολυτης συνειδησης [του ποιος ειμαι, που βρισκομαι και τι ακριβως συμβαινει γυρω μου...]

κριμα στα καλα λογια που ειπε ο rizitis... πηγαινε τωρα να παιξεις ποκεμον... και στην πληροφορικη... το νου σου και το νουνου σου!!!

______________________________________________
learn as if you are going to live forever
live as if you are going to die tommorow
-soulflyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deghar Adhark
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Fiji
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2005, 14:42:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deghar Adhark  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ωχ, ο οφθαλομος μου!
πρωτον, ξερις τι ειναι η σεληνιακη και τι η ηλιακη συνειδηση, αφου σου τα εξηγω απο κατω....

εν ολιγοις, η.σ. εχεις, οταν εισαι συνδεδεμενος με το συμπαν και ξερεις τι συμβαινει οπουδηποτε, και πως λειτουργει το οτισηποτε...

σ.σ. ειναι αυτη που εχεις τωρα.... για να ξερεις κατι πρεπει να το αντιληφθεις με τις πεντε αισθησεις σου... δεν μπορεις να πεις "το ξερω γιατι απλα... το ξερω"

δε σου ζητησα να απαντησεις αν υπαρχει θεος, απλα ρωτησα πως εννοεις τη γνωση...

η γνωση με τη μορφη "πως χτιστηκαν οι πυραμιδες, ποιοι ειναι οι μασωνοι που κυβερνουν τον κοσμο [μερικοι απο 'δω μεσα κουφαθηκαν τωρα...] ---- ή η γνωση με τη μορφη της απολυτης συνειδησης [του ποιος ειμαι, που βρισκομαι και τι ακριβως συμβαινει γυρω μου...]

κριμα στα καλα λογια που ειπε ο rizitis... πηγαινε τωρα να παιξεις ποκεμον... και στην πληροφορικη... το νου σου και το νουνου σου!!!


ξαναδιαβασε αυτα που λες,ξανασκεψουν τι θες να πεις και ξαναπαντα


santaclaws is coming tonightΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2005, 00:24:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
παμε λοιπον απο την αρχη...

ηλιακη συνειδηση...

εκει που στεκεσε, και κανεις το τσιγαρακι σου, αναρωτιεσε τι να κανει ο φιλος ο... θανος ξερω 'γω...
η αναρωτιεσε πως κανουν αυτο τον περιεργο ηχο τα εντομα στα γυρω δεντρα...

αν εχεις την ηλιακη συνηδειση, δεν χρειαζεται να αναρωτηθεις... απλα το ξερεις... ξερεις πως λειτουργει η καφετιερα που φτιαχνεις τον καφε σου το πρωι, λες και την εφτιαξες εσυ...
ξερεις ποτε και αν θα επελθεις σεισμος, ποσο δυνατος, και τι κινηται και τον προκαλει... ξερεις τι εγινει απο την αρχη τουσ συμπαντος μεχρι και τι θα γινει στο απειρο...

ξερεις ποτε και πο τι θα παιθανεις,,, ξερεις τι συζητουσε χθες ο πατερας σου με τη μητερα σου οταν μιλουσαν στο τηλεφωνο...

γιατι; γιατι εισαι ενα με το περιβαλον... εισαι ενα με το συμπαν...
οπως ξερεις τι και γιατι συμβαινει στο σωμα σου, ετσι ξερεις τι και γιατι, αλλα και ποτε θα γινει στο συμπαν...

με τη σεληνιακη συνειδηση, αν δεν ακουσεις, δεις, η πιασεις κατι, δεν ξερεις οτι υφησταται...

δεν ξερεις τι κανει ενας φιλος αν δεν τον δεις...
δεν ξερεις τι λεει ο περαστικος με το κινητο αν δεν εισβαλεις στη γραμμη...

εισαι σιγουρος πως ολα εχουν να κανουν με το φως και την υλη, και δεν προσπαθεις να γινεις ενα με το συμπαν νοητικα...

για να το κανεις πρεπει να καθεσε να αυτοσυγκετρωνεσαι με τις ωρες οπως οι θιβετιανοι μοναχοι...

οι αρχαιοι δεν χρειαζοταν να καθονται οκλαδων και να κανουν "ωμμμμ" σαν αγελαδες...

και ερωτω... αυτο ψαχνεις;

______________________________________________
learn as if you are going to live forever
live as if you are going to die tommorow
-soulflyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Smokin_7
Μέλος 1ης Βαθμίδας


73 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2005, 11:41:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Smokin_7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα πάντα γνώση είναι, ο καθένας ειναι γιομάτος γνώσεις όλοι μας νομίζουμε οτι έχουμε την ολική γνώση τα ξέρουμε όλα ενω δέ ξέρουμε τη τύφλα μας. Γνώση νομίζουμε οτι είναι οτι περνά στην δική μας αντίλιψη για σωστό κατηγορόντας τον άλλο για ανίδεο και ηλίθιο μόνο γιατί αντιλαμβάνεται τη γνώση με άλλον τρόπο απο τον δικό μας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2005, 21:31:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


.


τελευταια φορα την ειδα να καθαριζει τζαμια στα φαναρια της Πατησιων...

.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2005, 22:26:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η γνώση είναι ήταν και θα είναι μεγάλη δύναμη.
Μέσα μας είθε να συχνάζει όλο και περισσότερο.
Να μεγενθύνεται και να δεσπόζει με την καλή έννοια.
Να μεταδίδεται.
΄Οσο ζούμε μαθαίνουμε. Ανακαλύπτουμε διδασκόμαστε.

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Στο βαθμό που γνωρίζετε την αγάπη γίνεστε η αγάπη!Η αγάπη είναι κάτι παραπάνω από ένα συναίσθημα!Είναι μία φυσική δύναμη και πρέπει συνεπώς να περικλείει την αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2005, 03:27:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσωπικά πιστεύω οτι η "γνώση" μπορεί να είναι πολλών μορφών,πιστεύω έχει αναλυθεί επαρκώς στα γραπτά των προλαλλήσαντων.

Ως απόκτηση γνώσης (γιαυτό δεν θέλουμε να μάθουμε και που συχνάζει?) προτείνω και προσπαθώ να ακολουθώ μια ολιστική προσέγγιση. Κάποιος θα πήξει στα βιβλία,άλλος θα τριφτεί "εκεί έξω" (εμπειρία).Εγώ προτιμώ και τα δύο και πιστεύω οτι αυτός είναι ένας επιτυχημένος συνδιασμός.Το παράδειγμα με το Mario πχ. Άλλο να σου δώσω έναν οδηγό στρατιγικής να σου πώ "διάβασε τον" και να σε βάλω να το παίξεις,δεν θα περιμένω να είσαι αστέρι και άλλο να το παίξεις,να τριφτείς δηλαδή με αυτό.

Δύο επίσης κατα την προσωπική μου άποψη τα σημαντικά που πρέπει να συνοδεύουν την Γνώση:

1)Κριτική σκέψη
2)Αφομοίωση

1)Η κριτική σκέψη είναι ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΗ. Στην ζωή μας ερχόμαστε σε επαφή με πολλές πληροφορίες ,κάποιες άξιες άλλες παντελώς ανάξιες.Πώς ξέρουμε λοιπόν τί επιλέγουμε ώς μορφή πληροφόρησης απόκτησης γνώσης? Πώς κρίνουμε εκείνο το βιβλίο που διαβάσαμε αν είναι "σωστό" και πώς κρίνουμε τα νέα που μας έρχονται κάθε μέρα σπίτι μας απο τα ΜΜΕ ,που ομολογουμένως μας αγαπάνε πολύ ολους και γιαυτό θέλουν να μας κάνουν φωστήρες (και άς έχουν περιέργα κουρέματα οι δημοσιογράφοι και άς έχουν αυτιά σαν πιάτα δορυφόρου,και άς ανασηκώνουν τα φρύδια τους κατα την κάμερα να μας πείσουν οτι αυτό που λένε ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ)? Εδώ έρχεται η κριτική σκέψη.

Δεν θα φάμε κάτι που έπεσε κάτω ή κάτι μολυσμένο για να μην δηλητηριάσουμε το σώμα μας.Πρέπει να προσέχουμε να μην "φάμε" και μολυσμένες πληροφορίες επειδή τότε μολύνουμε το μυαλό μας...

Η κριτική ικανότητα είναι χρήσιμη σε όλη την ζωή (το να ζυγιάζεις ακόμα και καταστάσεις) αλλα όπως το χρησιμοποίσα παραπάνω είναι περισσότερο έκδηλη για τις "μή εμπειρικές" μορφές γνώσεις.

2)Αφομοίωση! Τι κεφάλαιο...Τι κομμάτι!..Ουπς,παρασύρθηκα!

Να κάτι εξήσου σημαντικό! Αναφέρθηκες στο μήνυμα οτι την γνώση απο το βιβλίο μπορεί να την πάρει όποιος διαβάσει το βιβλίο ,οτι μπορεί να το μάθει απέξω ,να το αποστηθίσει. Α, έτσι δεν θα πάρει γνώση! Έτσι θα παπαγαλίσει. Ακόμα θυμάμαι εποχές σχολείου,ότι παπαγάλισα για εξετάσεις ή πρόχειρα διαγωνίσματα δεν μου έχει μείνει.

Και εδώ η μαστορία! Να κάνεις κτήμα σου την πληροφορία! Πώς φαίνετε αυτό? Δεν φαίνετε αν ο "καλύτερος μαθητής στην τάξη" μπορεί να απαγγείλει απέξω όλη την Ιλιάδα (ξέρω και άτομο που μπορεί να το κάνει αυτό ,μάλιστα με τα λόγια του πρωτότυπου!) . Φαίνετε στην ΕΦΑΡΜΟΓΗ της. Πχ : Έχουμε ένα βιβλίο χημείας και σε κάποιο σημείο διδάσκει οτι δεν φέρνουμε σε επαφή "αλκαλικές γαίες" με νερό (πχ νάτριο) επειδή η αντίδραση είναι βίαιη και εξώθερμη (φωτιές,πυροτεχνήματα και ένα κομματάκι του να ορμάει στο έντρομο χέρι σου που εκείνη την ώρα το καίει η προκύπτουσα πανίσχυρη βάση).Κάποιος μπορεί να έχει πάρει 20 στην χημεία.ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ χημεία όμως αν τον συλλάβεις στο εργαστήριο να πάει να αναμίξει "στην ψύχρα" νερό με νάτριο για να λάβει την βάση!

Αν το η γνώση έχει αφομοιωθεί λοιπόν φαίνετε στην πράξη! Μερικά είδη γνώσης θέλουν και λίγο εξάσκηση,αλλα ως κανόνας φαίνετε αυτός που έχει αφομοιώσει επειδή δεν μένει "στα του βιβλίου" αλλα μπορεί να πάει τον συλλογισμό του και ένα βήμα παραπέρα!

Η αφομοίωση παίζει και πολύ ρόλο ΚΑΙ στην απόκτηση εμπειρίας (εμπειρικής γνώσης).Σου έχει τύχει να συναντήσεις τυπάκια που αν και την έχουν "πατήσει" πολλές φορές σε ένα Χ θέμα δεν λένε να βάλουν μυαλό? Έ,αυτοί δεν έχουν αφομοιώσει την εμπειρική γνώση.

Σόρρυ για το "τράβηγμα του θέματος εκτός θέματος" ,τουλάχιστον εκτός των ορίων που κυμαινώταν ως τώρα ,αλλα μιας και μιλάμε για γνώση και που κρύβεται τούτη η αλεπού ,καλό είναι να βγάλω για "μεζεδάκι" και τα παράπλευρά της!

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2005, 04:55:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
μμμμ λες "οσο πιο καλα γνωριζεις τον κοσμο του ανθρωπου τοσο θα αρχισεις να γνωριζεις τον κοσμο γυρω σου."
κατα μια εννοια αυτο ειναι σωστο,εκει που θελω να εστιασω ειναι στην λιγοτερο "αοριστη" εννοια.
και οταν λες οτι "η γνωση ειναι παντου" ετσι ειναι,ομως αν γινουμε λιγο πιο συγκεκριμενοι εγω ρωταω
πως καποιος μπορει με απλα βηματα να επιτυχει την γνωση.δηλαδη,το θετω λιγο πρακτικα το θεμα.ισως δεν τον ειπα καλα στο πρωτο μυνημα.
τι ειναι γνωση ξερουμε ολοι,αλλα στην καθημερινη ζωη,μεσα απο ολα αυτα που συμβαινουν πως μπορουμε να την δουμε.
δηλ.δεν μπορει καποιος που εχει διαβασει τα 2 πακετα του λιακο να λεει οτι εχει την γνωση.
αλλα απο την αλλη γιατι οχι ?
πως μπορουμε να ξεχωρισουμε τι ειναι τι ?

Φιλε Deghar Adhark.

Γνωση ειναι η κατανοηση και συνενοηση του ανθρωπου με την καθημερινη του πραγματικοτητα...οσο σκεφτεσαι -> αρα υπαρχεις, γινεσαι δεκτης αλλα και πομπος γνωσης.
Στο ερωτημα που ειναι η γνωση...εμεσα και οχι αμεσα οπως νομιζα πως ηθελες να μαθεις, θα σου ξανα απανταγα απλα πως η γνωση βρισκεται σε αυτο το σημειο το οποιο ο ανθρωπος εχει ονομασει ΧΡΟΝΟ, οσο ζεις λοιπον μαθαινεις...οσο ζεις στο χρονο αποκτας γνωση, στην ερωτηση λοιπον, "Που βρισκεται η πραγματικη γνωση(δηλ. η Απολυτη Γνωση), η μονη λογικη απαντηση που θα παρεις ειναι"ΠΑΝΤΟΥ"...οτι και να κοιταξεις,σκεφτεις,ακουσεις,γευτεις,αισθανθεις,μυρισεις ειναι γνωση, ειναι ομως αξιοπιστη?...Γενικα η Ζωη ειναι γνωση.

quote:
δηλ.δεν μπορει καποιος που εχει διαβασει τα 2 πακετα του λιακο να λεει οτι εχει την γνωση.

Κανενα βιβλιο δεν θα μπορεσει ποτε να σε κανει να κατανοησεις κατι, απλα θα σου δειξει το πως...ο ανθρωπος ειναι αυτος που κατανοει και "τρωει" τη γνωση, οχι τα βιβλια.
Για παραδειγμα υπαρχουν ανθρωποι που ποτε τους δεν ανοιξαν βιβλιο, παραυτα πολλες φορες ειναι πιο σοφοι και απο τους πιο διαβαστερους.

ΣΟΦΙΑ λοιπον, μπορουμε να ονομασουμε την ενεργεια κατα την οποια ο σκεπτομενος ανθρωπος κατανοει τη γνωση και την ασπαζεται στον καλυτερο βαθμο λειτουργιας της απεναντι στο συμπαν του, και απεναντι στον εγωισμο* του.
Με απλα λογια η σοφια ειναι η γνωση η οποια δεν παρεχει αχριστες-βλαβερες πληροφοριες για το συνολο της σκεψης.
Καταληγουμε λοιπον στο συμπερασμα οτι η γνωση περιεχει τον συντελεστη "πληροφορια"...Η απολυτη γνωση περιεχει ολες της πληροφοριες αχριστες και μη- για τον ανθρωπο.
Αν αναφερεσε στο που βρισκεται η γνωση = Σοφια που δεν περιεχει αχριστα δεδομενα...Τοτε δεν εχεις παρα να αρχισεις να γερνας, και θα την βρεις(αν εισαι σοφος).

*(Ως εγωισμο, δινω αναφορικα τη σημασια της προστασιας του εκαστου εγω ανα το ατομο αναφορας.)

הצטרף לקרקס
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
νιντζα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


230 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2005, 00:43:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους νιντζα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η γνωση συχναζει .....σπιτι της.και να μην την ενοχλειτεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2005, 16:29:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ωχ, hotchipilli, τι μου θυμησες! ο χημικος μου στο σχολειο μου ειχε δωσει ενα δοκιμαστικο σωληνα να τον πλυνω και δε μου ειπε ο βλακας οτι περιειχε νατριο [η καλιο ηταν;]... το μαυρισμα στο ταβανι υπαρχει ακομα... ευτυχως δεν εριξα πανω του νερο, αλλα τον εριξα στον υγρο νεροχυτη... αλλα βεβαια αυτο δε σημαινει πως δεν ειχα τη γνωση... οποτε, ατυχες παραδειγμα ισως...

ερμη, θαμου επιτρεψεις να διαφωνησω μαζι σου οταν λες οτι η ζωη ειναι γνωση.
οταν μαθαινεις απο παρατηρηση, η απο αλλους ανθρωπους [που κι αυτοι εχουν μαθει απο παρατηρηση] δεν σου εγγυαται κανεις οτι αυτο που μαθαινεις ισχυει. γενικα, πιστευω πως ο,τι βλεπει ενας παρατηρητης δεν ειναι απαραιτητα αληθεια... θελω να πω, εσυ βλεπεις τον τοιχο ασπρο, αλλα τον βλεπεις ετσι γιατι το χρωμα με το οποιο ειναι βαμμενος αντανακλα σχεδον ολο το φασμα ορατου φωτος που πεφτει πανω του. ποιος ομως σου λεει οτι ο τοιχος ειναι οντως ασπρος, η οτι γενικα υπαρχουν χρωματα;

η γνωση ειναι μια, συμπαντικη και καθολικη... τα υπολοιπα ειναι απλως υποκαταστατα...

______________________________________________
learn as if you are going to live forever
live as if you are going to die tommorow
-soulflyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2005, 03:50:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ωχ, hotchipilli, τι μου θυμησες! ο χημικος μου στο σχολειο μου ειχε δωσει ενα δοκιμαστικο σωληνα να τον πλυνω και δε μου ειπε ο βλακας οτι περιειχε νατριο [η καλιο ηταν;]... το μαυρισμα στο ταβανι υπαρχει ακομα... ευτυχως δεν εριξα πανω του νερο, αλλα τον εριξα στον υγρο νεροχυτη... αλλα βεβαια αυτο δε σημαινει πως δεν ειχα τη γνωση... οποτε, ατυχες παραδειγμα ισως...

Είχες δικαιολογημένη άγνοια του τι περιείχε ο σωλήνας φίλε μου,γιαυτό και είχες αυτή την ατυχή γνωριμία με αυτού του τύπου της αντιδράσεις.Οπότε δεν σε βαραίνει το ατόπημα της "Μη αφομοίωσης",αλλα μάλλον βαραίνει τον καθηγητή σου το ατόπημα της απροσεξίας και της αφηρημάδας που θα άγγιζε εγκληματικό επίπεδο αν αντι για το ταβάνι είχες την ατυχέστατη εμπειρία να αναφλεχθεί ο σωλήνας με στόχο το πρόσωπό σου.

Και το νάτριο και το κάλιο προκαλεί αυτή την αντίδραση.


Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2005, 11:37:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ερμη, θαμου επιτρεψεις να διαφωνησω μαζι σου οταν λες οτι η ζωη ειναι γνωση.
οταν μαθαινεις απο παρατηρηση, η απο αλλους ανθρωπους [που κι αυτοι εχουν μαθει απο παρατηρηση] δεν σου εγγυαται κανεις οτι αυτο που μαθαινεις ισχυει. γενικα, πιστευω πως ο,τι βλεπει ενας παρατηρητης δεν ειναι απαραιτητα αληθεια...

Φιλε Crucifire.

Στο θεμα γνωση εγω αναφερομαι στη γενικη γνωση και οχι στην "καθολικη" οπως διαχωριζεις εσυ κατι γενικο.Νομιζω οτι ξεκαθαριζω πως η γνωση ειναι πληροφορια, ασχετα απο την βαρυτητα η την χρησιμοτητα της προς τον ανθρωπο.

quote:
πιστευω πως ο,τι βλεπει ενας παρατηρητης δεν ειναι απαραιτητα αληθεια...

Ειναι ομως πληροφορια, το αν ειναι "σωστη" η "λαθος" δεν νομιζω πως ξεχωριζει την πληροφορια απο τη γνωση.

quote:
δεν σου εγγυαται κανεις οτι αυτο που μαθαινεις ισχυει

"Αν δεν παθεις, δεν θα μαθεις..."λεει ο λαος, και πολυ σοφα μαλιστα διοτι δεν υπαρχει κατι στη ζωη μας που να μην ειναι αληθεια η αχριστο για εμας, ακομα και ολες οι αχριστες και βλαβερες πληροφοριες αποτελουν αποδειξη της ζωης μας και της αντιδρασης μας στο περιβαλον μας, μεσα απο τα λαθη μπορουμε να "σκαψουμε" το "σωστο".Τουλαχιστον ετσι βλεπω εγω τη ζωη και αυτη την αποψη.

quote:
οταν μαθαινεις απο παρατηρηση, η απο αλλους ανθρωπους [που κι αυτοι εχουν μαθει απο παρατηρηση] δεν σου εγγυαται κανεις οτι αυτο που μαθαινεις ισχυει

Και ξανα λεω, πως ναι εχεις δικιο ομως και αυτο ειναι γνωση, ασχετα την αποτελεσματικοτητα της.

"Σκεφτομαι αρα υπαρχω..."
Η ζωη ειναι γνωση, οσο ζουμε αποκτουμε γνωσεις λαθος κα μη...

הצטרף לקרקס

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy