ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Astaroth
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
euxoulis
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2005, 23:29:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους euxoulis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα παιδια. ειμαι καινουριος στο site. θα ηθελα να σας πω πως αυτο ειναι πολυ καλο site, εχω βρει παρα πολλες απαντησεις σε θεματα που με απασχολουσαν εδω και καιρο. επισις επειδη αυτη την στιγμη δεν εχω την ωρα να καθησω να ψαξω ολα τα θεματα θελω να σας ρωτησω κατι πανω σε αυτο το θεμα που εβαλα.
Πριν καποια χρονια μου ειπανε καποια ιστορια για εναν δαιμονα με το ονομα astaroth ο οποιος εμφανιζοταν καθε χριστουγεννα μονο. επισης ειχα εναν φιλο ο οποιος ισχυριζοταν οτι ειναι ο λευκος μαγος. μου ειχαν πει πως ο δαιμονας αυτοσ μπορει να παρει οποια μορφη θελει και αν κανεις λεει το λαθοσ να του πεταξεις κατι γυρναει πισω σου και σε χυπαει στο σημειο αναμεσα στα ματια σου. το δοξα πατρυ που λεμε. :)
επισης μου ειπαν πως την πρωτη μερα που θα ακουσεις αυτην την ιστορια δεν πρεπει να κοιμηθεις διοτι μπορει και να μην ξυπνουσες ποτε. να σας αναφερω οτι εγω οταν ακουσα την ιστορια λογω το οτι ημουν κ μικρος προσπαθησα να μην κοιμηθω αλλα δεν τα καταφερα. οπω βλεπετε ειμαι ακομα ζωντανος. :) να σας πω επισης οτι οταν ξυπνησα το πρωι δεν θυμομουν αν ειδα ονειρο η οχι. το μονο που θυμαμαι ειναι οτι ηταν ενα μαυρο ονειρο και ειχε χιονια οπως κανει η τηλεοραση αν ειναι χαλασμενο το καναλι αν με καταλαβαινετε τι θελω να πω. και απο την μερα που μου ειπαν αυτην την ιστορια αυτον τον φιλο μου που υσχιριζοταν οτι ειναι ο λευκος μαγος δεν τον ξαναειδα ουτε ακουσα νεα του απο τοτε.

μηπως ξερετε τιποτα για αυτον τον δαιμονα η που μπορω να ψαξω να βρω σχετικα θεματα?????

εχουν περασει πολλα χρονια απο τοτε και μου εχει μεινει αυτο.....

rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2005, 23:42:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΥΧΟΥΛΗ ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΕΣ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ.

ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΩΡΑ ΕΧΕΙΣ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ
ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΟΠΩΣ ΔΕΝ ΕΡΧΕΤΑΙ Ο ΑΓΙΟΣ ΒΑΣΙΛΗΣ
ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ Ο ΚΑΚΟΣ ΑΣΤΡΑ ΤΕΤΟΙΟΣ!

ΡΩΤΑΣ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΑΙΜΟΝΑ ΤΑΔΕ.

ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΞΈΡΕΙΣ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΑΙΜΟΝΕΣ ;

ΚΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ ;

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΔΑΙΜΟΝΑ ΠΟΥ ΨΑΧΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΥΣΤΥΧΩΣ
ΑΛΛΑ ΑΝ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΕΝΑΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΤΑ ΔΥΟ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ !


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!


`
...NachtischendeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

euxoulis
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2005, 17:50:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους euxoulis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευτυχως που δεν πιστευω σε αυτα!!καθησα και εψαξα για τον δαιμονα και στα σιτε που βρηκα δεν ελεγε πουθενα οτι ειναι δαιμονας.. σας ευχαριστω παρα πολυ παντωσ.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2005, 18:03:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΩΡΑ ΕΧΕΙΣ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΟΠΩΣ ΔΕΝ ΕΡΧΕΤΑΙ Ο ΑΓΙΟΣ ΒΑΣΙΛΗΣ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ Ο ΚΑΚΟΣ ΑΣΤΡΑ ΤΕΤΟΙΟΣ!

Τι ????

Δεν έρχεται ????

Δεν το πιστεύω....

Γιατί μου το έκανες αυτόοοοοοο ??????


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2005, 18:26:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ευτυχως που δεν πιστευω σε αυτα!!καθησα και εψαξα για τον δαιμονα και στα σιτε που βρηκα δεν ελεγε πουθενα οτι ειναι δαιμονας.. σας ευχαριστω παρα πολυ παντωσ.....

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΕΥΧΟΥΛΗ!!!

ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ VRIL ΠΑΝΤΑ ΣΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΟΥ , ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΦΙΛΟΙ
ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ...

Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΤΟΥ!

Ο VRIL ΜΟΛΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΠΟΙΟΣ ΤΟΥ ΚΛΕΒΕΙ ΤΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ Ο ΑΓΙΟΣ ΒΑΣΙΛΗΣ
ΤΟΥ ΑΦΗΝΕΙ ΤΟΥ ΑΦΗΝΕΙ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΣΤΗΝ ΚΑΛΤΣΑ ΠΟΥ ΚΡΕΜΕΤΕ ΣΤΗΝ ΚΑΜΙΝΑΔΑ...

`
...Nachtischende

Edited by - rizitis on 20/09/2005 18:37:09

Edited by - rizitis on 20/09/2005 19:05:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Atva
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
153 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2005, 18:49:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Atva  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και καλώς όρισες στο ESO Ευχούλη
Δεν ξέρω για ποιον λόγο πέρα από την ιστορία που σου διηγήθηκαν όταν ήσουν μικρός, ψάχνεις να βρεις κάποια στοιχεία για το συγκεκριμένο όνομα, πάντως σου παραθέτω κάποια πολύ γνωστά συγγράμματα στα οποία γίνεται αναφορά στο όνομα και στην ιδιότητα του συγκεκριμένου…(εχμμμ!) δαίμονα.

Collin De Plancy's Dictionaire Infernale (1863)
Astaroth - Obtains friendship of great lords.

Francis Barrett's The Magus (1801)
Astaroth - Prince of accusers and inquisitors

The Grimoire of Pope Honorius:
PRINCIPLE INFERNAL SPIRITS
Astarot - Grand Duke

Johan Weyer's Hierarchy of Hell
Astaroth - Prince and treasurer of hell

Sebastien Michaelis's Histoire admirable de la Possession et conversion d'une penitente (1613)
FIRST HIERARCHY
Astaroth - vanity and sloth

Faust's Hierarchy of the Kingdoms:
Astaroth - West

Richard Dukante's Hierarchy (1963)
Ashtaroth - (f) Preistess of friendship


Astaroth
From Wikipedia, the free encyclopedia.
Astaroth's seal
Astaroth (also Ashtaroth, Astarot, and Asteroth) is a king of Hell, being Lucifer the Emperor and Satan a seducer of women; his main assistants are three demons called Aamon, Pruslas and Barbatos. In art, in the Dictionnaire Infernal, Astaroth is depicted as a nude man with dragon-like wings, hands and feet, a second pair of feathered wings after the main, wearing a crown, holding a serpent in one hand, and riding a wolf or dog. According to Sebastian Michaelis he is a demon of the First Hierarchy, who seduces by means of laziness and vanity, and his adversary is St. Bartholomew, who can protect against him for he has resisted Astaroth's temptations. To others, he teaches mathematical sciences and handicrafts, can make men invisible and lead them to hidden treasures, and answers every question formulated to him.
According to Francis Barrett, Astaroth is the prince of accusers and inquisitors. According to some demonologists of the 16th century, August is the month during which this demon's attacks against humans are stronger. His name seems to come from the goddess ‘Ashtart/Astarte which was rendered in the Latin Vulgate translation of the Bible as Astharthe (singular) and Astharoth (plural), that last form rendered in the King James Version of the Bible as Ashtaroth. It seems this plural form was taken either from the Latin or from some translation or other by those who did not know it was a plural form nor knew that it referred to a goddess, seeing it only as a name applied to some god other than God and therefore the name of a devil.


"Κονξ Ομ Παξ"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2005, 19:03:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Aamon, Pruslas και Barbatos


χμ!
έχει και τρεις βοηθούς!!!

μάλλον θα εχει πολλή δουλειά και θα κουραζετε ο κακομοιρος...

επίσης είναι πιο εμφανη η παρουσια του τον ΑΥΓΟΥΣΤΟ!!!
ΚΑΙ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΕ ΓΥΜΝΟΣ !!!!
ΕΤΣΙ ΕΞΗΓΟΥΝΤΑΙ ΟΛΑ!!

ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΝ ΕΙΔΑ ΦΕΤΟΣ , ΕΙΔΑ ΕΝΑ ΔΑΙΜΟΝΑ ΦΕΤΟΣ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΓΥΜΝΟ ΣΕ ΜΙΑ ΠΑΡΑΛΙΑ ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΑΝ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΙΣ ΚΟΛΑΣΕΟΣ ΣΤΗΝ ΘΕΑ ΤΟΥ....
ΣΤΟ ΛΟΓΟ ΜΟΥ


`
...Nachtischende

Edited by - rizitis on 20/09/2005 19:11:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2005, 19:12:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Aamon, Pruslas καιBarbatos


χμ!
έχει και τρεις βοηθούς!!!

μάλλον θα εχει πολλή δουλειά και θα κουραζετε ο κακομοιρος...



Βρέ, τώρα κατάλαβα από που βγαίνει το ... "βαρβάτος" !


Καλά, το κλάμα που έχω ρίξει για τα δώρα του ΑηΒασίλη, έιναι το κάτι άλλο....
Θα κάνω εκληση για ανθρωπιστική βοήθεια σε ... χαρτομάντηλα


Μπρέ, σχετικά με το γυμνό που είδες στην παραλία και άνοιξαν οι Πύλες της Κολάσεως, βρέ, μπάς λέω, ήτανε ... σκυφτός ????


Edited by - Vril on 20/09/2005 19:14:20

Edited by - Vril on 20/09/2005 19:16:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΟΛΓΑ
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2005, 21:15:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΛΓΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαχα η ιστορία ήταν mixαρισμένη με λίγο απο Φρέντυ Κρούγκερ!Μην κοιμάσαι εαν βρίσκεσαι μόνος,μόνο εαν υπάρχει και ενας 'ξύπνιος' δίπλα σου!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
STERM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2005, 21:52:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους STERM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στα παρακάτω link θα βρεις κάποιες πληροφορίες για αυτό που ζητάς όπως και για άλλους δαίμονες που ανήκουν στο βασίλειο της Goetia...

http://www.deeptrancenow.com/solomonspirits.htm


Δεν ξέρω κατά πόσο θα βρεις απαντήσεις σε αυτό που ζητάς αλλά με μια αναζήτηση στο internet, ίσως και με το όνομα asteroth, θα βρεις σίγουρα παραπάνω πληροφορίες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2005, 14:43:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

χμ..Βλέπω ότι η κυρία έχει κέφια … σήμερα.. δεν θα μπορούσα να αντισταθώ σε μια τέτοια πρόσκληση..

Αγαπητέ euxoulis

Το αρχέτυπο είναι το ίδιο απλά οι εικόνες αλλάζουν με ελάχιστες παραλλαγές


Πρόσεξε …

Είναι η Θεά Ishtar (my personal favourite) όπως αναφέρει και η Βικιπεντια που πιθανών το astaorth να προέρχεται…

Στην Ασσυρία.. στέμμα τόξο και έξι βέλη που φαίνονται στην πλάτη της … τσεκούρι …λιονταράκι… (δειχνει και μπουτάκι και γαμπίτσα …..sexy & όποιος αντέξει)

Η θεά της γονιμότητας και σεξουαλικότητας ..μπορούσε να καταστρέψει τους αγρούς και να κάνει τα ζώα άγονα…. την επικαλούταν σαν την θεά του πολέμου και του κυνηγιού

Στην Ινδία .. θεά Durga τα 6 βέλη έχουν γίνει χέρια αλλά εξακολουθεί να έχει στέμμα …να έχει τα όπλα της το τόξο και να καβαλά ένα τίγρη


Είναι η σύντροφος του Lord Shiva … εμφανίζεται με την μ ορφή της Θεάς Durga ειναι η εμφανιση της Φυσης και η Μητερα όλων των οργανισμών που υπάρχουν σε αυτην αλλά όμως ... Και αυτή της θεάς Kali (θεα της καταστροφής)

Και έτσι όπως κατάληξε (καρικατούρα) από τους εβραιο…χριστιανο..τετοιους Astaroth ένας δαίμονας

Τα βέλη και τα χέρια έχουν αλλάξει με φτερά …καβαλάει έναν λύκο / σκύλο.. και αντί για όπλα κρατάει οχιές …εξακολουθεί να έχει στέμμα

Βγαίνει από το όνομα της θεάς Αστάρτης (Astarte) με το τελος του ονόματος αλλαγμενο για να θυμίζει το εβραϊκό boshet που σημαίνει ντροπή. Το αρχικό όνομα Astoreth σημαίνει μήτρα και είχε σχέση με την γονιμότητα


Όσο αφορά εμένα
Είναι η πρώτη βασική προσοχή (ή μυηση αν θέλεις) που θα πρέπει να καταλάβει ένας μάγος… η Shakti Δύναμη… ή δύναμη που προσωπικά την ονομάζω εξέλιξη / evolution …
Είναι η γνώση/προγραμματισμός/δυναμη / ενέργεια… που στο ποιο βασικό πεδίο ….βρίσκετε στα γονίδια μας και ενσαρκώνετε μέσω μιας γυναίκας…. σε μια μήτρα…


Είναι η ενέργεια που θα σε μεταμορφώσει σε δημιουργό αλλά και καταστροφέα… με το σεξ .. την δύναμη βία (πόλεμος) της… και της σοφίας - sex , violence , and technology όπως μου αρέσει να λέω
Βλέπεις…. θα κάνουμε τα πάντα για να διατηρήσουμε / προωθήσουμε τα γονίδια μας (είναι και αυτά μωρέ λίγο εγωιστικά ) θα κάνουμε σεξ.. θα σκοτώσουμε (άμα λάχει) …αλλά και θα προσπαθήσουμε να αποκτήσουμε γνώση για έχουμε το advantage … έτσι λειτουργεί η εξέλιξη… η πρώτη σου γεύση σαν δημιουργός αλλά και σαν potential καταστροφέας .. και βρίσκεται κωδικοποιημένη μέσα σου..

Σε ποιο προσωπικό επίπεδο εάν θες … θα την βρεις στην ματιά της κοπέλας που σου λέει σε «αγαπώ θέλω να είμαστε για πάντα μαζί..»
Υπόσχεση …. Σαν ερωμενη..μητερα… και γιαγιά
Και ναι ….θα σου πετάξει/ δώσει πίσω ότι της πετάξεις/ δώσεις .. (και θα σε βρει στο δόξα πατρί είναι βλέπεις και η θεά της ευστοχίας …. τα βέλη δεν τα έχει για πλάκα…)


Δεν ζητάει και πολλά όμως ..μονό absolute προσοχή αφοσίωση.. και της αρέσουν η σοκολάτα …και τα όμορφα παπουτσάκια

O Jung έλεγε ότι ο μηχανισμός που μεταμορφώνει την «ενέργεια» μας είναι το σύμβολο / εικόνα
Τα παραπάνω είναι δικές μου προσωπικές μεταφράσεις αντιλήψεις σχετικά με το θέμα
Αλλά θα σου πρωτινά όμως να διαλέξεις ή να βρεις οποίο σου αρέσει από τα διάφορα σύμβολα εικόνες και να κάνεις το δικό σου παιχνίδι…έρευνα μεταμόρφωση ..
Αλλά καλό είναι να αποφεύγεις τις καρικατούρες,,,

Γιώργος
.. Ι am cute ..cuddly …sexy…and I have a plan….

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xeiram
Μέλος 1ης Βαθμίδας


58 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2005, 17:42:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xeiram  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΕ ΕΥΧΟΥΛΗ

ASTAROTH ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΝΟΗΣΗ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ …ΑΛΛΑ ΤΩΝ ΣΥΓΧΡΟΝΩΝ ΜΑΓΩΝ …
ΤΟΣΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΤΟΥΣ ΤΟΣΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ…
ΑΡΑ ΣΩΣΤΑ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑΝΕ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΟΥ ΣΑΣ ΑΣΤΑΤΕΤΟΙΟΥ…


Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΕΞΗ ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΑΡΤΗ

ΑΛΛΑ ΑΣ ΤΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΑΦΟΥ ΣΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΘΕΑ ΝΑ ΤΗΝ ΕΠΙΚΑΛΕΙΣΤΕ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ…


ΟΙ ΑΣΣΥΡΙΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΒΑΒΥΛΩΝΙΟΙ ΤΗΝ ΟΝΟΜΑΖΑΝ ΙΣΤΑΡ ΟΙ ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΤΗΣ ΝΟΤΙΑΣ ΑΡΑΒΙΑΣ ΑΘΤΑΡ ( ATHATAR), ΟΙ ΦΟΙΝΙΚΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ ΑΣΤΟΡΕΤ , ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΡΟΗΡΘΕ ΚΑΙ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΟΝΟΜΑ ΑΣΤΑΡΤΗ…

ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΣΥΓΧΩΝΕΥΣΗ ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΘΕΟΤΗΤΩΝ , ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΗ Η ΣΜΙΞΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΗΚΑ ΚΑΙ ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ ΗΤΑΝ ΚΟΙΝΑ.


ΤΗΝ ΣΥΓΧΩΝΕΥΣΗ ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ ΣΕ ΕΝΑ ΥΠΟ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΡΩΜΑΙΩΝ , ΓΙΑ ΤΟΥ ΠΑΛΙΟΥΣ , ΜΑΣ ΤΗΝ ΜΑΡΤΥΡΟΥΝ ΟΙ ΣΤΙΧΟΙ ΤΟΥ ΠΛΑΥΤΟΥ ( MERCAT, IV, sec 5), ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΒΕΒΑΙΑ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΟΤΙ Ο ΑΡΧΙΚΟΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΤΗΣ ΑΣΤΑΡΤΗΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ Ο ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΟΣ ΤΗΣ ΑΣΤΡΙΚΗΣ Ή ΗΛΙΑΚΗΣ ΘΕΟΤΗΤΑΣ ΑΛΛΑ Ο ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΟΣ ΤΗΣ ΤΡΟΦΟΔΟΤΟΥΣΑΣ ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΤΗΣ ΘΕΑΣ ΤΗΣ ΓΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΔΟΥΣ ΖΩΗΣ ΣΕ ΑΥΤΗΝ.

ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΕΥΧΟΥΛΗ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΜΙΞΗ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΣΜΙΞΕΙ ΟΙ ΕΒΡΑΙΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ…


ΕΙΔΙΚΟΤΕΡΑ ΟΜΩΣ Η ΑΣΤΑΡΤΗ ΗΤΑΝ Η ΠΡΟΣΩΠΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΠΥΡΙΝΗΣ ΑΡΧΗΣ ΔΗΛΑΔΗ ΤΗΣ ΕΥΕΡΓΕΤΙΚΗΣ ΗΛΙΑΚΗΣ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΗΝ ΓΗ ΑΥΞΑΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΖΩΟΓΟΝΟΥΝΤΑΙ , ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΦΘΕΙΡΟΝΤΑΙ !
ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΘΕΑ ΤΗΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΚΑΙ ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΗ ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΑΠΑΞΑΠΑΝΤΩΝ ΤΩΝ ΟΝΤΩΝ , ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΚΑΙ Η ΘΕΑ ΤΟΥ ΟΛΕΘΡΟΥ.

ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΑΝΘΕΪΣΤΙΚΟ ΟΝ , ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟΚΡΑΤΩΡΙΚΗΣ ΔΥΝΑΜΗ Η ΟΠΟΙΑ ΔΙΟΙΚΟΥΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑ.
ΔΗΛΑΔΗ ΑΝΗΚΕ ΣΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΩΝ ΘΕΟΤΗΤΩΝ ΤΗΣ ΦΥΣΕΩΣ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΟΙ ΡΙΖΕΣ ΔΕΝ ΑΝΗΚΟΥΝ ΟΥΤΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΟΥΤΕ ΣΤΟΥ ΡΩΜΑΙΟΥΣ ΟΥΤΕ ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΛΛΟΥ ΑΛΛΑ ΣΤΙΣ ΙΝΔΙΕΣ ΑΓΑΠΗΤΕ ΕΥΧΟΥΛΗ.

ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΡΧΙΚΗ ΙΔΕΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΩ ΤΗΣ ΕΥΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΔΥΝΑΜΕΩΣ ΤΩΝ ΑΝΕΞΑΝΤΛΗΤΩΝ ΔΩΡΕΩΝ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ
ΠΛΑΣΤΗΚΑΝ ΜΕΤΕΠΕΙΤΑ ΠΟΛΛΟΙ ΜΥΘΟΙ.
ΤΗΣ ΕΥΓΟΝΙΑΣ ΤΗΣ ΗΔΟΝΗΣ ΤΗΣ ΟΜΟΡΦΙΑΣ ΤΟΥ ΕΡΩΤΑ ΚΤΛ

ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΜΕΤΑΛΛΑΞΗ ΤΗΣ ΛΙΓΟ ΑΚΟΜΑ ΠΡΙΝ ΑΥΤΗ ΚΑΤΑΛΗΞΗ ΩΣ ΚΑΡΙΚΑΤΟΥΡΑ ΑΠΟ ΤΟΥ ΣΥΓΧΡΟΝΟΥΣ ΜΑΓΟΥΣ…

ΣΤΗΝ ΝΙΝΕΥΗ ΘΑ ΤΗΝ ΒΡΕΙΣ ΩΣ ΙΣΤΑΡ ΣΤΗΝ ΒΑΒΥΛΩΝΑ ΩΣ ΜΥΛΙΤΤΑ
ΣΤΗΝ ΠΕΡΣΙΑ ΩΣ ΑΝΑΧΙΤ ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΑΡΑΛΙΑ ΤΗΣ ΜΙΚΡΑΣ ΑΣΙΑ ΟΤΑΝ ΑΥΤΗ ΜΕΤΑΦΕΡΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΠΠΑΔΟΚΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΦΡΥΓΙΑ ΣΑΝ ΑΡΤΕΜΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΑΝ ΡΕΑ , ΚΥΒΕΛΗ , ΜΗΤΗΡ ΘΕΩΝ, ΕΦΕΣΙΑ ΑΡΤΕΜΗ, ΚΑΙ ΣΑΝ ΗΡΑ ΤΗΣ ΣΑΜΟΥ.

ΛΙΓΟ ΠΟΙΟ ΠΑΝΩ ΣΟΥ ΜΙΛΗΣΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΥΡΙΝΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΤΗΣ , ΑΥΤΟΣ ΗΤΑΝ Η ΑΦΟΡΜΗ ΝΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΕΙ ΚΑΙ ΩΣ ΘΕΑ ΤΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ. ΔΙΟΤΙ ΕΝΕΠΝΕΕ ΠΥΡΙΝΟ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΟ ΣΤΟΥΣ ΛΑΤΡΕΥΤΕΣ ΤΗΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΗΤΑΝ ΦΟΒΕΡΟΙ ΣΤΗΝ ΜΑΧΗ(ΙΔΙΟΣ ΟΙ ΑΣΣΥΡΙΟΙ) !

Ο ΠΥΡΙΝΟΣ ΑΥΤΟΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΤΗΣ ΑΝΑΒΕ ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΠΥΡ ΤΟΥ ΕΡΩΤΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΗΔΟΝΗΣ ΣΤΟΥΣ ΛΑΤΡΕΥΤΕΣ ΤΗΣ ΣΤΗΝ ΒΥΒΛΩ (ΠΟΛΗ ΤΩΝ ΦΟΙΝΙΚΩΝ) ΑΛΛΑ ΚΑΙ
ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΙΚΕΛΙΑ ΣΤΙΣ ΑΠΟΙΚΙΕΣ ΤΩΝ ΦΟΙΝΙΚΩΝ ΓΙΝΟΤΑΝ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΙΟ ΕΜΦΑΝΗ Η ΠΥΡΙΝΗ ΜΟΡΦΗ ΤΗΣ ΚΑΘΩΣ ΟΙ ΤΕΛΕΤΕΣ ΛΑΤΡΕΙΑΣ ΤΗΣ ΑΠΑΙΤΟΥΣΑΝ ΣΤΟ ΙΕΡΟ ΤΗΣ ΤΟ ΣΥΝΑΘΡΟΙΣΜΕΝΟ ΠΛΗΘΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΟΡΓΙΟ…

ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΣΟΥ ΣΥΣΤΗΝΩ ΝΑ ΠΡΩΤΙΝΗΣ ΣΤΗΝ ΚΟΠΕΛΑ ΣΟΥ ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΙΣ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΗΣ…

ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΠΥΡΙΝΗ ΘΕΟΤΗΤΑ ΕΙΧΕ ΠΟΛΛΑ ΕΠΙΘΕΤΑ ΜΕ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΚΑΛΟΥΤΑΝ ΤΟ ΠΛΗΘΟΣ, ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΤΟΥΣ ΩΣ ΣΥΝΗΘΩΣ ΕΓΙΝΑΝ ΜΥΘΟΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΥΘΟΥΣ ΕΓΙΝΑΝ ΚΥΡΙΑ ΟΝΟΜΑΤΑ .
ΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΠΙΘΕΤΑ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΤΟ SALAMMBO ( SELEM BAAL=
H ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΒΑΑΛ) - ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΠΛΟΥΤΑΡΧΟ Η ΑΣΤΑΡΤΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΘΕΑ ΒΑΛΛΙΣ ( ΒΑΧΑΛΑΤ- ΓΕΒΑΛ) ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΑ ΠΟΛΗ ΤΩΝ ΦΟΙΝΙΚΩΝ ΒΥΒΛΩ. – ΕΤΣΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΝΑ ΕΞΗΓΕΙΤΕ Η ΜΥΘΟΛΟΓΙΚΗ ΣΧΕΣΗ ΤΗΣ ΑΣΤΑΡΤΗΣ ΜΕ ΤΟΥ ΒΑΑΛ .ΜΙΑ ΘΕΟΤΗΤΑ ΚΑΤΑ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑΣ ΤΗΣ ΓΗΣ ΚΑΙ ΜΕΤΕΠΕΙΤΑ ΗΛΙΑΚΗΣ.
ΣΤΗΝ ΚΑΡΧΙΔΟΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΕΠΙΓΡΑΦΗ ΠΟΥ ΚΑΛΕΙ ΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΤΟΥ PENE-BAAL.

ΜΕΤΑΛΛΑΞΗ ΑΣΤΑΡΤΗΣ Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΓΑΠΗΤΕ ΕΥΧΟΥΛΗ …

ΟΤΑΝ ΟΙ ΦΟΙΝΙΚΕΣ ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΝ ΝΑ ΤΗΝ ΔΕΧΤΟΥΝ ΣΑΝ ΤΗΝ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΘΕΟΤΗΤΑ ΤΗΝ ΕΚΟΨΑΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΡΑΨΑΝ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΥΘΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΟΥΣ

ΟΙ ΜΥΘΟΙ ΤΟΥΣ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΟΥΣ ΣΑΝ ΘΑΛΑΣΣΟΚΡΑΤΩΡΙΚΟΣ ΛΑΟΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ.!

ΞΑΦΝΙΚΑ ΛΟΙΠΟΝ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΟΤΙ Ο ΔΙΑΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΕΙΧΕ ΑΡΠΑΞΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΣΤΑΡΤΗ, Η ΟΠΟΙΑ ΚΑΤΕΛΗΞΕ ΤΑΥΡΟΣ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ.
ΟΙ ΦΟΙΝΙΚΕΣ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΤΙΜΟΥΣΑΝ ΤΗΝ ΝΕΑ ΑΥΤΗ ΘΕΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑΞΙΔΕΥΕ ΚΑΡΑΒΙ ΤΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΕΙΔΩΛΟ ΤΗΣ.
ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΔΕ ΙΔΡΥΑΝ ΝΑΥΤΙΚΟ Ή ΕΜΠΟΡΙΚΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΗΣΟΥΝ ΤΟ ΞΟΑΝΟ ΤΗΣ ΙΕΡΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΣΤΑΘΜΟΥ.!!

Ο ΗΡΟΔΟΤΟΣ ΜΑΣ ΔΙΗΓΑΤΕ ΟΤΙ ΣΤΟ ΦΟΙΝΙΚΙΚΟΣ ΣΥΝΟΙΚΙΣΜΟΣ ΣΤΗΝ ΜΕΜΦΙΔΑ «ΤΥΡΊΩΝ ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΟ» ΣΤΟ ΑΛΣΟΣ ΤΟΥ ΕΙΧΕ ΚΤΙΣΜΑ ΤΗΣ «ΞΕΙΝΗΣ ΑΦΡΟΔΙΤΗΣ» ΤΗΣ ΑΣΤΑΡΤΗΣ ΔΗΛΑΔΗ.
ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΛΕΚΑΝΗ ΤΗΣ ΜΕΣΟΓΕΙΟΥ ΟΠΟΥ ΥΠΗΡΧΕ ΠΑΡΑΘΑΛΑΣΣΙΟΣ ΝΑΟΣ ΣΤΗΝ ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΑΙΟΣ ΝΑΟΣ ΤΗΣ ΑΣΤΑΡΤΗΣ !!!

ΤΟ ΞΟΑΝΟ ΤΗΣ ΑΣΤΑΡΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΞΟΑΝΟ ΘΕΟΥ ΠΟΥ ΑΝΤΙΚΡΙΣΑΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ .!!!

ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑ ΜΕΤΑΔΟΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΦΟΙΝΙΚΕΣ ΤΗΣ ΚΥΠΡΟΥ ΚΑΙ ΤΩΝ ΚΥΘΗΡΩΝ .
ΣΤΗΝ ΛΑΚΩΝΙΑ ΚΑΙ ΚΟΡΙΝΘΙΑ ΛΑΤΡΕΥΤΗΚΕ ΩΣ ΟΥΡΑΝΙΑ ΑΦΡΟΔΙΤΗ.
ΕΙΧΕ ΜΑΖΙ ΤΗΣ ΤΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΛΦΙΝΙ ΤΗΣ ΑΣΤΑΡΤΗΣ ΣΑΝ Η ΖΩΤΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ.
ΣΕ ΠΙΟ ΑΡΧΑΙΑ ΜΝΗΜΕΙΑ ΟΜΩΣ ΕΧΕΙ ΒΡΕΘΕΙ ΚΑΙ Ο ΠΟΛΕΜΙΚΟΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΤΗΣ ΑΣΤΑΡΤΗΣ ΤΗΣ ΑΣΚΑΛΩΝΟΣ (ΑΡΧΑΙΑ ΠΟΛΗ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΤΩΝ ΦΙΛΙΣΤΑΙΩΝ) Η ΟΠΟΙΑ ΕΧΕΙ ΕΠΙΔΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ ΣΑΝ Η ΑΣΤΑΡΤΗ ΤΗΣ ΣΙΔΩΝΟΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΤΥΡΟΥ.

ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΙΕΡΑ Η ΑΣΤΑΡΤΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΕΤΟΝΟΜΑΣΘΕΙ ΣΑΝ ΑΣΤΡΟΑΡΧΗ , ΑΦΡΟΔΙΤΗ.

Η ΑΣΤΑΡΤΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΙΛΑΔΑ ΤΟΥ ΕΥΦΡΑΤΗ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΤΑΝ ΠΑΝΤΑ ΩΣ ΜΙΑ ΓΥΜΝΗ ΓΥΝΑΙΚΑ Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΧΕ ΤΟ ΕΝΑ ΧΕΡΙ ΣΤΟΥΣ ΜΑΣΤΟΥΣ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΣΤΟΝ ΚΟΛΠΟ ΤΗΣ.
ΣΥΧΝΑ ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΑΝΑΠΑΡΙΣΤΟΥΣΑΝ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΕΝΑ ΑΝΑ ΑΛΛΟΚΟΤΟ ΝΑΝΟ ΜΑΖΙ ΤΗΣ !!!
Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΑΛΙΤΕΧΝΙΑ ΤΩΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕ ΣΑΝ ΤΩΝ ΕΡΩΤΑ
Η ΤΕΛΙΚΗ ΜΕΤΑΛΛΑΞΗ ΗΤΑΝ Η ΑΦΡΟΔΙΤΗ Η ΟΠΟΙΑ ΚΡΑΤΗΣΕ ΤΗΝ ΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΤΙΣ ΧΕΙΡΟΝΟΜΙΕΣ ΤΗΣ ΑΣΤΑΡΤΗΣ ΣΥΜΒΟΛΙΖΟΝΤΑΣ ΜΕΝ ΤΟΝ ΣΑΡΚΙΚΟ ΕΡΩΤΑ ΑΛΛΑ Η ΑΦΡΟΔΙΤΗ ΚΑΙ Η ΚΑΘΑΡΟΤΕΡΗ ΕΚΦΡΑΣΗ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΕΙΑΣ ΑΙΔΟΥΣ.

ΑΥΤΗ ΑΓΑΠΗΤΕ ΕΥΧΟΥΛΗ ΕΙΝΑΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΕΞΕΛΙΞΗΣ ΤΗΣ ΑΣΤΑΡΤΗΣ Ή ΙΣΤΑΡ Ή ΑΘΤΑΡ Ή ΑΣΤΟΡΕΤ , ASCHERAH
H ΟΠΟΙΑ ΤΑΥΤΙΣΤΗΚΕ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΑΝΑΧΙΤ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΥΛΙΤΤΑΝ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΥΡΙΑΚΗ ΑΤΑΓΑΡΤΙΝ ΤΗΝ ΙΝΔΙΚΗ ISCHNARI ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΙΓΥΠΤΙΑΚΗ ΙΣΙΝ.
ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΘΕΪΣΤΙΚΟ ΟΝ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΤΡΟΦΟΣ ΤΗΣ ΦΥΣΕΩΣ ΕΓΙΝΕ ΑΣΤΡΙΚΗ ΚΑΙ ΗΛΙΑΚΗ ΘΕΟΤΗΤΑ.
ΣΤΙΣ ΙΜΝΑΡΙΚΕΣ ΕΠΙΓΡΑΦΕΣ ΚΑΛΕΙΤΕ ΩΣ ΚΥΡΙΑ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ,
ΣΤΗΝ ΒΑΒΥΛΩΝΑ ΕΙΧΕ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΟ ΤΟΥ ΕΩΣΦΟΡΟΥ (ΑΥΓΕΡΙΝΟΥ)
ΣΤΗΝ ΕΓΙΝΕ Η ΘΕΑ ΣΕΛΗΝΗ(ΑΡΤΕΜΙΝ) ΘΕΑ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ ΑΦΡΟΔΙΤΗ,
Η ΘΕΑ ΟΥΡΑΝΙΑ ΑΦΡΟΔΙΤΗ ΚΑΙ ΟΥΡΑΝΙΑ ΗΡΑ.
ΟΙ ΡΩΜΑΙΟΙ ΤΗΝ ΠΙΣΤΕΥΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΣΑΝ COELESTIS DEA ( ΟΥΡΑΝΙΑ ΘΕΑ) . Ο ΚΙΚΕΡΩΝ ΤΗΝ ΚΑΛΟΥΣΕ ΣΑΝ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΑΦΡΟΔΙΤΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΘΕΩΡΟΥΣΕ ΣΥΖΥΓΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΤΗΣ ΤΥΡΙΔΑΣ ΑΔΩΝΗ.

ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΩΡΑ ΑΓΑΠΗΤΕ ΕΥΧΟΥΛΗ Η ΚΑΘΕ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΙ Ο ΚΑΘΕ ΛΑΟΣ ΤΗΝ ΠΡΟΣΑΡΜΟΖΕ ΣΤΑ ΜΕΤΡΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΟΥ.
ΤΩΝ ΜΕΣΑΙΩΝΑ ΤΗΣ ΑΛΛΑΞΑΝ ΚΑΙ ΦΥΛΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑΝ ΔΑΙΜΟΝΑ
ΤΟ ΠΟΙΟΙ ΤΟ ΕΚΑΝΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΩΡΑΣ.
ΑΛΛΑ ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ ΑΜΑ ΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΑΕΙ ΣΤΡΑΒΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ
ΔΕΝ ΔΙΟΡΘΩΝΕΤΑΙ ΠΟΤΕ ….

ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΛΙΓΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ABDUL FILLIS
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2010, 17:44:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ABDUL FILLIS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο εγωιστικος ανθρωποκεντρισμος απο παντα ηταν ενα προβλημα στο πνευματικο πεδιο,ποσο μαλλον οταν εχουμε να κανουμε με οντοτητες που οχι μονο ειναι εξω απο εμας ,αλλα και κατω απο το τειχος του ουρανου που χωριζει τους κοσμους ,του ΕΠΕΚΕΙΝΑ ...απο τα ΧΘΩΝΙΑ, Η Ασταρτη ηταν και παραμενει χθωνια θεοτητα και δεν θα επρεπε να μπερδευουμε το βιαιο ερωτα που κανουν οι ανθρωποι σε καιρους πολεμου για να διωξουν την φρικη με τον ερωτα τον στοργικο ,τον ρομαντικο ....Η Ασταρτη παντα σχετιζωταν με τον Βααλ ,και ο Σολομωντας οταν εγραψε την Διαθηκη του ,που ειναι ενα δαιμονολογικο συγγραμα στο τελος της ζωης του ξερουμε οτι ηταν μυημενος στα μυστηρια της Ασταρτης και του Βααλ,ετσι η Ασταρτη στην γνωστη GOETIA πραγματι ειναι ο Ασταρωθ και φυσικα ο ΒΑΑΛ ειναι ο ΒΕΕΛΖΕΒΟΥΛ, ο θεος Αρης των αρχαιων ελληνων ,οι Αονες φερνουν τον Αρη στην Θρακη σαν πολεμικη και ταυτοχρωνα γονιμικη θεοτητα ,ειναι συζηγος της ΕΡΙΝΥΑΣ που θα ταυτισθει τελικα με την Δημητρα στην μορφη Δημητρα/Ερινυς .Ο Καδμος φερνει την λατρεια του Αρη ,αλλα στην μυστηριακη του μορφη ως συζηγο της Αφροδιτης και οχι της Ερινυας Τιλφωσσας.Σε ενα αλλο μυθο της Αφροδιτης η θεα ειναι ερωτευμενη με τον ΑΔΩΝΗ .Ειναι συριακης προελευσης .Το ονομα Αδωνης σημαινει απλα ΚΥΡΙΟΣ-ΑΦΕΝΤΗΣ .Ειναι προσδιοριστικο και του Ιεχωβα του εβρα'ι'κου θεου για τον οποιο οι πιστοι δεν μπορουν να χρησιμοποιησουν το πραγματικο του ονομα και τον αποκαλουν Αδωνα'ι' (ΚΥΡΙΟ).Αυτιν τον Αδωνη τον σκωτοσε μια μερα ενα αγριογουρουνο ( ο χοιρος του χαους).Ειναι ο <<θνησκων θεος >> της Συριας και η Αφροδιτη η Μητερα Γη.Σε καποια παραλλαγη του μυθου εκεινος που σκοτωσε τον Αδωνη που εκανε την θυσια του <<Θνησκοντα θεου>> ηταν ο ιδιος ο Αρης που πηρε την μορφη αγριογουρουνου κατοπιν της εντολης της Αρτεμιδας που ουσιαστικα ειναι η Ερινυα τιλφωσα ,που ειναι μια μιρφη της Ασταρτης ,και στα αιγυπτιακα ειναι η θεα Μπαστετ που το ονομα της θα πει η Εκπεσουσα και ετσι λατρευτηκε μετα στην Ρωμη σαν ΜΕΓΑΛΗ ΜΗΤΕΡΑ ΠΕΣΙΝΟΥΝΤΑ !!!
οπως σε καθε ιερατειο ετσι και σε αυτο εχει υπαρξη διαβρωση και υπογειες σκοπιμοτητες ,,,,,,,>> http://apolloncenter.blogspot.com/2009/11/1.html >>>Η ΑΡΧΙΚΗ ΕΡΜΑΦΡΟΔΙΤΗ ΘΕΟΤΗΤΑ ΑΝ ΚΑΙ ΔΙΑΙΡΕΘΗΚΕ ΣΕ ΔΙΠΟΛΟ ΑΡΡΕΝΟΣ ΘΗΛΕΟΣ, ΩΣΤΟΣΟ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΟΙ ΕΚΠΕΣΟΝΤΕΣ ΑΝΔΡΙΚΕΣ ΕΚΦΑΝΣΕΙΣ ΤΩΝ ΑΝΑΤΟΛΙΚΩΝ ΘΕΟΤΗΤΩΝ ΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΩΣΑΝ ΚΑΙ ΝΑ ΕΝΣΑΡΚΩΣΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΑΡΡΕΝΕΣ ΔΙΑΝΟΗΤΙΚΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ ΠΛΕΟΝΑΣΜΑΤΟΣ ΚΕΦΑΛΗΣ ΑΝΔΡΟΣ ΔΙΑΜΟΡΦΩΝΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΔΙΑΦΥΛΑΤΤΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΕΞΥΠΗΡΕΤΩΝΤΑΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΑΜΦΙΓΟΝΙΚΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΚΑΘ΄ΟΜΟΙΩΣΙΝ ΠΑΡΟΜΟΙΕΣ ΘΕΟΤΗΤΕΣ ΕΚΦΥΛΙΣΑΝ ΤΙΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ ΚΑΙ ΕΝ ΤΕΛΕΙ ΔΙΕΛΥΣΑΝ ΣΤΑΔΙΑΚΩΣ ΤΟΥΣ ΑΙΓΥΠΤΙΟΥΣ ΚΑΤΑ ΤΙΣ ΣΥΝΕΧΕΙΣ ΜΕΤΑΠΤΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΘΕΟΥΣ ΣΕ ΗΜΙΘΕΟΥΣ ΚΑΙ ΕΠΕΙΤΑ ΣΕ ΝΕΚΥΩΝ ΚΑΙ ΘΝΗΤΩΝ ΒΑΣΙΛΕΩΝ ΟΠΩΣ ΘΑ ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΜΕ ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΠΡΟΕΚΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΑΝ ΕΙΔΙΚΑ ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ ΠΟΛΕΜΟΥΣ ΙΕΡΑΤΙΩΝ ΑΝΩ ΚΑΙ ΚΑΤΩ ΑΙΓΥΠΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΗΛΟΣΠΑΡΑΓΜΟΥΣ ΗΣΑΝ ΠΡΟΒΟΛΕΣ ΘΗΛΕΩΝ ΕΚΠΕΣΣΟΝΤΩΝ <<ΘΕΟΤΗΤΩΝ>> ΑΠΟΤΕΛΩΝΤΑΣ ΘΕΟΚΡΑΣΙΚΟ ΑΙΓΥΠΤΙΟΒΑΒΥΛΩΝΙΑΚΟ ΣΥΝΟΘΥΛΕΥΜΑ <<ΗΛΙΟΛΑΤΡΕΙΑΣ>> ΚΑΙ ΤΡΙΜΟΡΦΩΝ -ΣΕΛΗΝΙΑΚΩΝ- ΘΕΑΝΩΝ>> ΜΕ ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΟ ΚΑΙ ΙΔΕΟΛΗΠΤΙΚΟ ΑΞΟΝΑ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΗΣ ΜΗΤΡΙΑΡΧΙΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΗ ΤΗΣ ΙΣΙΔΟΣ ΕΔΡΑΙΩΝΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΜΑΓΕΙΑ, ΜΑΓΓΑΝΕΙΑ, ΜΥΣΤΙΚΙΣΜΟ ΠΟΥ ΟΥΔΕΜΙΑΝ ΣΧΕΣΗ ΕΙΧΑΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΩΣ -ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΩΣ -ΑΝΤΙΛΗΠΤΙΚΩΣ ΜΕ ΤΟ ΑΜΦΙΓΟΝΙΚΟ ΔΙΠΟΛΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΩΝ ΑΡΡΕΝΩΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟΥ ΔΙΑΝΟΗΤΙΚΟΥ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟΥ ΣΠΕΡΜΑΤΟΔΟΤΟΥ ΚΑΙ ΘΗΛΕΩΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΩΝ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ ΕΝΤΟΣ ΜΗΤΡΑΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΒΙΟΛΟΓΙΚΩΝ ΣΠΕΡΜΑΤΩΝ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΥΔΕΜΙΑΝ ΣΧΕΣΗ ΟΠΩΣ Η ΕΠΙΝΟΗΜΕΝΗ ΕΝΟΘΕΪΣΤΙΚΗ ΗΛΙΟ - ΛΑΤΡΕΙΑ ΤΟΥ "ΡΑ" Ή ΤΟΥ "ΑΤΕΝ" ΤΟΥ ΦΑΡΑΩ ΑΚΕΝΑΤΟΝ ΕΙΧΑΝ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΜΕ ΤΙΣ ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ ΤΟΥ ΑΡΡΕΝΟΣ ΗΛΙΑΚΟΥ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟΥ ΝΟΗΜΟΝΟΣ ΚΕΝΤΡΙΚΟΥ ΚΥΤΤΑΡΙΚΟΥ ΟΡΓΑΝΟΥ ΤΟΥ ΗΛΙΑΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΗΤΟΙ ΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΤΟΥ ΗΛΙΑΚΟΥ ΟΝΤΟΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΥΔΕΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΕΙΧΑΝ ΜΕ ΤΙΣ ΠΑΘΗΤΙΚΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ <<ΜΗΤΡΑΣ>> ΤΟΥ ΕΞΙΣΟΥ ΥΠΟΚΥΤΤΑΡΙΚΟΥ ΠΛΑΝΗΤΙΚΟΥ ΟΝΤΟΣ ΤΗΣ ΓΑΙΑΣ, ΔΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΑΛΥΦΘΕΙ Η ΕΠΙΔΡΑΣΗ ΣΥΧΓΙΣΕΩΣ ΠΡΟΚΛΗΘΕΙΣΑΣ ΕΚ ΤΗΣ ΠΑΡΕΜΒΟΛΗΣ ΤΗΣ ΕΡΜΑΦΡΟΔΙΤΗΣ ΙΕΡΑΤΙΚΗΣ ΣΥΛΛΗΨΕΩΣ ΚΑΙ ΕΠΙΝΟΗΣΕΩΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΡΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΙΣ "ΕΓΧΩΡΙΕΣ" ΘΕΟΚΡΑΣΙΕΣ ΗΤΟΙ ΤΗΝ ΣΥΓΧΩΝΕΥΣΗ ΤΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΡΣΕΝΟΓΥΝΗ ΘΕΟ "ΗΛΙΟ" – “ΔΙΟΝΥΣΟ” ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΘΗΛΥΚΕΣ ΣΕΛΗΝΙΑΚΕΣ ΧΘΟΝΙΕΣ ΘΕΟΤΗΤΕΣ ΕΩΣ ΤΙΣ ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΕΣ ΓΕΩΣΤΡΑΤΗΓΙΚΕΣ ΕΠΙΔΙΩΞΕΙΣ ΠΟΥ ΒΑΣΙΖΟΝΤΑΙ ΣΧΕΔΙΑΣΤΙΚΩΣ ΣΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΚΟΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟ ΤΗΣ ..."ΗΛΙΟΛΑΤΡΕΙΑΣ" ΚΑΙ ΤΟΥ "ΕΩΣΦΟΡΙΣΜΟΥ" ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΡΙΜΟΡΦΟΥ ΕΡΜΑΦΡΟΔΙΤΟΥ ΔΙΑΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΥ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥ ΤΗΣ ΤΡΙΠΛΗΣ ΘΗΛΥ ΘΕΟΤΗΤΑΣ ΣΕΛΗΝΗ ΕΚΑΤΗ Ή ΡΩΜΑΪΚΗ ΝΤΙΑΝΑ.
Η ΘΕΑ ΤΗΣ ΣΕΛΗΝΗΣ ΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΝΥΜΙΑ ΕΝΝΟΔΙΑ ΘΕΑ ΤΩΝ ΜΑΓΙΣΣΩΝ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΙΣΤΟΡΙΚΑ Ο ΑΝΤΙΦΙΛΟΣ ΩΣ ΘΕΑ ΤΩΝ ΟΔΩΝ ΚΑΙ ΤΡΙΣΤΡΑΤΩΝ. Ο ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ ΡΟΔΙΟΣ ΣΤΑ ΑΡΓΟΝΑΥΤΙΚΑ ΩΣ ΔΑΣΚΑΛΑ ΤΗΣ ΜΗΔΕΙΑΣ ΣΤΗΝ ΒΟΤΑΝΟΛΟΓΙΑ, Ο ΙΟΥΛΙΑΝΟΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΧΕ ΜΥΗΘΕΙ ΣΤΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΤΗΣ ΚΥΒΕΛΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΚΑΤΗΣ, Ο ΠΑΥΣΑΝΙΑΣ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΣ ΤΑ ΤΡΙΑ ΑΓΑΛΜΑΤΑ ΤΗΣ ΕΠΙΠΥΡΓΙΔΙΑΣ ΕΚΑΤΗΣ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΛΑΤΡΕΙΑ ΤΗΣ ΕΚΑΤΗΣ ΣΤΗ ΑΙΓΙΝΑ
Η ΕΚΑΤΗ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΗ ΚΑΙ ΩΣ <<ΦΩΣΦΟΡΟΣ -ΦΩΤΟΦΟΡΟΣ ΕΝΝΟΔΙΑ>> ΣΤΗΝ ΡΟΔΟ ΕΝΩ <<ΣΤΗΝ 'ΕΚΑΤΗ ΕΝΝΟΔΙΑ' ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΝΑΦΟΡΑ ΑΠΟ ΧΑΜΕΝΗ ΤΡΑΓΩΔΙΑ ΤΟΥ ΣΟΦΟΚΛΗ ΜΕ ΘΕΜΑ ΤΗΝ ΣΦΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΛΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΟΡΕΣ ΤΟΥ ΤΙΣ ΡΙΖΟΤΟΜΟΥΣ - ΜΑΓΙΣΣΕΣ Ο ΠΟΙΗΤΗΣ ΤΗΝ ΚΑΘΟΡΙΖΕΙ ΩΣ ΘΕΑ ΤΩΝ ΤΡΙΣΤΑΤΩΝ ΧΘΟΝΙΑ ΟΠΟΥ ΠΕΡΙΦΕΡΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΔΑΔΕΣ ΔΙΑΜΕΣΑ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΟΥ ΚΑΙ ΦΕΡΕΙ ΣΤΗΝ ΚΕΦΑΛΗ ΤΗΣ ΣΤΕΦΑΝΙ ΑΠΟ ΚΛΑΔΙΑ ΒΕΛΑΝΙΔΙΑΣ ΚΑΙ ΠΛΕΚΤΕΣ ΣΠΕΙΡΕΣ ΦΙΔΙΩΝ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΔΙΑΔΡΑΜΑΤΙΖΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΙΩΝΙΚΟ ΤΗΣ ΜΑΓΝΗΣΙΑΣ ΕΝΩ Ο ΧΟΡΟΣ ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΗΛΙΟ ΠΡΟΓΟΝΟ ΤΗΣ ΜΗΔΕΙΑΣ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΧΘΟΝΙΑ <<ΦΩΣΦΟΡΟΣ>> ΣΕΛΑΣΦΟΡΟΣ ΕΝΟΔΙΑ ΕΚΑΤΗ ΛΑΜΠΑΔΟΥΧΟΣ ΘΕΑ ΤΗΣ ΜΑΓΕΙΑΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΓΙΑ ΙΕΡΑ ΖΩΑ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΦΙΔΙΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΙΣΗΓΑΓΕ Η ΜΗΔΕΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΛΧΙΔΑ>>
ΑΝΑΛΟΓΗ ΠΑΡΕΙΣΦΡΗΣΗ ΕΝΤΟΠΙΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΦΕΣΟ ΩΣ ΕΦΕΣΙΑΣ ΕΚΑΤΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΣΤΗΣΑΝ ΞΟΑΝΟ ΟΙ ΑΜΑΖΟΝΕΣ ΠΡΟΣ ΕΓΚΑΘΙΔΡΥΣΗ ΤΟΥ ΑΙΜΟΔΙΨΟΥΣ ΣΕΛΗΝΙΑΚΟΥ ΜΗΤΡΙΑΡΧΙΚΟΥ ΑΜΑΖΟΝΙΚΟΥ ΕΡΜΑΦΡΟΔΙΤΟΥ ΠΡΩΤΥΠΟΥ ΤΗΣ ΑΝΑΤΟΛΙΤΙΚΗΣ <<ΜΕΓΑΛΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ>> ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΟΝΙΚΛΟΥΣ ΑΥΤΟΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗΣ, ΟΝΤΑΣ ΤΟ ΕΡΜΑΦΡΟΔΙΤΟ <<ΠΥΘΟ>> ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΥΤΟΓΟΝΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΚΑΙ ΤΡΕΦΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΟΝΙΚΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΓΕΝΝΑ
ephesia great mother
ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΛΑΤΡΕΙΑ ΤΗΣ ΤΡΙΑΔΙΚΗΣ ΤΡΙΜΟΡΦΗΣ ΕΚΑΤΗΣ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ ΙΔΕ ΤΙΣ ΕΠΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΣΤΟ ΑΘΑΝΑΣΑΚΕΙΟΝ ΜΟΥΣΕΙΟΝ ΒΟΛΟΥ ΠΕΡΙ ΤΩΝ ΧΘΟΝΙΩΝ ΕΚΘΕΜΑΤΩΝ ΩΣ ΕΠΑΛΗΘΕΥΣΗ ΤΗΣ ΕΙΣΟΔΟΥ ΧΘΟΝΙΩΝ ΚΑΙ ΥΠΟΧΘΟΝΙΩΝ ΘΕΟΤΗΤΩΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΟΣ ΜΑΓΝΗΣΙΑΣ - ΤΙΤΛΟΣ: "ΛΑΤΡΕΙΑ ΧΘΟΝΙΩΝ ΘΕΟΤΗΤΩΝ"
<<Κατά την ελληνιστική εποχή η λατρεία των Ολυμπίων θεών
υποχωρεί και αντικαθίσταται σε μεγάλο βαθμό από τις θεότητες
της Αιγύπτου και της Μικράς Ασίας. Οι μυστηριακές λατρείες
της Ανατολής κάλυπταν τις ψυχικές ανάγκες των ανθρώπων
που προσδοκούσαν από τους θεούς τους να συμπάσχουν στον πόνο
τους, να συμμερίζονται τα πάθη τους και να τους παρηγορούν.
Στα μεγάλα ελληνιστικά λιμάνια όπως ο Πειραιάς, η Κόρινθος
και η Δημητριάς διαδόθηκαν οι ανατολικές θρησκείες όπως
της Κυβέλης και των αιγυπτιακών θεοτήτων, της Ίσιδος,
του Σάραπη, του Ώρου και του Άνουβι.
Οι χθόνιες, μειλίχιες θότητες που λατρεύονταν στην Δημητριάδα
ήταν η Αφροδίτη, ο Διόνυσος, Ο [ΜΕΙΛΙΧΙΟΣ] Δίας, η Δήμητρα, η Περσεφόνη,
η Εννοδία και ο Ερμής.
Η Πασικράτια ήταν τοπική χθόνια θεότητα, της οποίας το ιερό
υπήρχε μέσα στον νότιο νεκροταφείο της Δημητριάδος.
Στο ιερό της Πασικράτιας που ταυτιζόταν και με την Αφροδίτη,
συλλατρευόταν και η Εννοδία Πατρώα, η θεσσαλική θεά του
Κάτω Κόσμου που σχετίζεται με την χθόνια λατρεία και την μαγεία.
Η Εννοδία υπέστη θεοκρασία με άλλες θεότητες, κυρίως με την
Αρτέμιδα και την Εκάτη.>>
ΠΑΡΑΛΛΗΛΟ ΚΑΙ ΕΞΙΣΟΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΣΚΕΛΟΣ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΚΑΙ ΕΓΚΑΘΙΔΡΥΣΗΣ ΤΗΣ "ΣΕΛΗΝΟΗΛΙΟΛΑΤΡΕΙΑΣ" ΗΤΟΙ ΤΟΥ ΕΡΜΑΦΡΟΔΙΤΟΥ <<ΘΕΟΥ ΗΛΙΟΥ>> ΚΑΙ ΤΩΝ ΧΘΟΝΙΩΝ ΘΗΛΕΩΝ ΘΕΟΤΗΤΩΝ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΑΝ ΤΟ ΕΚΠΕΣΟΝ ΠΑΝΘΕΟΝ ΤΟΥ ΘΗΛΕΟΣ ΙΕΡΑΤΕΙΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΕΠΕΙΤΑ ΤΟΥ ΔΕΛΦΥΣ ΗΤΑΝ ΑΥΤΗ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΔΙΟΝΥΣΟΥ - ΖΑΓΡΕΑ - ΙΑΚΧΟΥ Ή ΑΛΛΙΩΣ <<ΤΡΙΓΟΝΟΥ ΘΕΟΥ >> ΩΣ ΘΕΟΥ ΠΟΥ <<ΠΕΘΑΝΕΙ ΚΑΙ ΑΝΑΓΕΝΝΑΤΑΙ>> ΠΡΟΕΡΧΟΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΑΜΟ ΤΟΥ ΚΑΤΑΧΘΟΝΙΟΥ <<ΔΙΟΣ ΜΕΙΛΙΧΙΟΥ>> ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΕΡΣΕΦΟΝΗΣ ΒΡΙΜΟΥΣ <<ΙΔΕ ΤΙΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΤΟΥ ΛΟΥΚΙΑΝΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΕΑ ΤΟΥ ΚΑΤΩ ΚΟΣΜΟΥ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΣΥΝΟΔΕΥΕΙ Ο ΚΕΡΒΕΡΟΣ ΚΑΙ ΤΑΥΤΙΖΕΤΑΙ ΠΛΗΡΩΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΣΕΦΩΝΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΗΜΗΤΡΑ Η ΔΙΟΝΥΣΙΑΚΗ ΛΑΤΡΕΙΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΥΡΙΠΙΔΗ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΡΥΓΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΟΡΕΙΝΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΤΗΣ ΛΥΔΙΑΣ ΕΝΩ ΤΟ ΔΙΟΝΥΣΙΑΚΟ ΙΕΡΑΤΕΙΟ ΑΠΟΤΕΛΟΥΣΑΝ ΑΚΟΛΟΥΘΕΣ ΑΛΛΟΦΡΟΝΕΣ ΜΑΙΝΑΔΕΣ ΘΥΪΑΔΕΣ <ΒΑΚΧΕΥΤΡΙΕΣ> ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΚΡΑΤΟΥΣΑΝ ΠΥΡΣΟΥΣ ΚΑΙ ΦΙΔΙΑ ΚΑΙ ΕΠΙΔΙΔΟΝΤΑΝ ΥΠΟ ΚΑΤΑΛΗΨΙΑΣ ΠΝΕΥΜΑΤΩΝ ΣΕ ΒΑΡΒΑΡΕΣ ΟΡΓΙΑΣΤΙΚΕΣ ΤΕΛΕΤΕΣ ΧΟΡΟΥ, ΩΜΟΦΑΓΙΑΣ ΚΑΙ ΘΥΣΙΑΣ ΤΑΥΡΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΓΩΘΟΥΝ ΟΙ ΣΑΡΚΕΣ ΤΟΥ ΣΥΜΒΟΛΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΤΑΥΡΟΜΟΡΦΟ ΔΙΟΝΥΣΟ ΣΤΗΝ ΛΑΤΡΕΙΑ ΤΟΥ ΒΑΚΓΧΟΥ, ΟΙ ΜΑΙΝΑΔΕΣ ΔΙΑΤΗΡΟΥΣΑΝ ΚΟΙΝΟΒΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΝ ΝΑ ΠΑΡΕΥΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΑΝΔΡΕΣ ΕΝΩ ΟΙ ΙΔΙΕΣ ΘΕΩΡΟΥΣΑΝ ΟΤΙ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΑΝ ΤΙΣ ΘΕΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΕΝΩΘΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΘΕΟΥΣ ΣΕ ΠΛΗΡΗ ΤΑΥΤΙΣΗ ΛΑΤΡΕΥΟΜΕΝΟΥ ΚΑΙ ΛΑΤΡΕΥΤΩΝ Η ΛΑΤΡΕΙΑ ΤΟΥ ΔΙΟΝΥΣΙΑΚΟΥ ΜΥΣΤΙΚΙΣΜΟΥ ΣΥΝΔΕΘΗΚΕ ΜΕ ΤΗΝ ΛΑΤΡΕΙΑ ΤΗΣ <<ΘΕΑΣ ΓΑΙΑΣ>> ΔΗΜΗΤΡΑΣ ΚΑΙ ΚΟΡΗΣ ΣΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΣΥΝΟΔΕΥΕ ΩΣ ΥΙΟΣ ΙΑΚΧΟΣ ΚΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΑ ΣΑΝ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΓΕΛΟΥΣΕ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΜΗΤΡΑ ΤΗΣ <<ΒΑΥΒΟΥΣ>> ΣΤΗΝ ΛΑΤΡΕΙΑ ΤΩΝ ΕΛΕΥΣΙΝΙΩΝ ΜΥΣΤΗΡΙΩΝ ΤΩΝ ΔΥΟ ΜΕΓΑΛΩΝ <<ΘΕΑΙΝΩΝ>> ΔΗΜΗΤΡΑΣ ΚΑΙ ΠΕΡΣΕΦΩΝΗΣ Η ΟΠΟΙΑ ΕΔΡΑΙΩΘΗΚΕ ΣΤΟΝ ΚΟΛΠΟ ΤΗΣ ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ ΠΛΗΘΥΣΜΟΥΣ ΜΕΣΩ ΚΡΗΤΗΣ ΑΦΙΧΘΕΝΤΕΣ ΕΞ' ΑΙΓΥΠΤΟΥ ΠΕΡΑ ΤΩΝ ΕΠΑΝΑΦΙΧΘΕΝΤΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΠΛΗΘΥΣΜΩΝ ΣΤΟ ΑΡΓΟΣ ΜΑΛΛΟΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΕΓΑΛΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΤΟΥ ΚΑΤΑΚΛΥΣΜΟΥ ΤΟΥ ΩΓΥΓΟΥ Ή ΤΗΣ ΠΛΥΜΜΗΡΑΣ ΤΗΣ ΑΙΓΗΙΔΟΣ ΚΑΙ ΜΕ ΔΙΕΓΡΑΜΜΕΝΕΣ ΤΙΣ ΜΝΗΜΕΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΕΓΑΛΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΚΕΝΟ ΟΠΩΣ ΔΙΗΓΗΘΗΚΑΝ ΑΙΓΥΠΤΙΟΙ ΙΕΡΕΙΣ ΣΤΟΝ ΣΟΛΩΝ, ΚΑΙ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΗΣ ΜΑΡΤΥΡΙΑΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΓΓΙΖΕΙ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΗΣ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑΣ ΔΙΟΤΙ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΣΥΝΔΕΤΙΚΟ ΚΡΙΚΟ ΚΑΙ ΣΗΜΕΙΟ ΑΝΑΦΟΡΑΣ ΠΕΡΙ ΤΩΝ ΓΕΓΟΝΟΤΩΝ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑΝ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΟΑΤΛΑΝΤΙΟ ΠΟΛΕΜΟ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΦΑΝΣΗ ΠΑΡΑΠΛΕΥΡΩΝ ΚΑΙ ΟΜΟΙΩΝ ΤΕΡΑΣΤΙΩΝ ΓΕΓΟΝΟΤΩΝ ΠΟΥ ΑΠΟΔΙΔΟΝΤΑΙ ΔΙΑΣΩΣΜΕΝΑ ΜΥΘΟΛΟΓΙΚΩΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ "ΤΙΤΑΝΟΜΑΧΙΑ" ΚΑΙ "ΓΙΓΑΝΤΟΜΑΧΙΑ" ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙ ΤΗΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ΑΝΑΣΥΝΤΑΞΗΣ ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΦΥΛΩΝ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΥ ΙΣΤΟΥ ΣΤΙΣ ΑΝΕΚΑΘΕΝ ΠΑΤΡΩΕΣ ΕΣΤΙΕΣ ΤΟΥΣ ΟΠΩΣ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΣΗΜΕΙΟ ΑΝΑΦΟΡΑΣ Η ΔΙΑΣΩΣΗ ΤΩΝ ΟΡΦΙΚΩΝ ΚΕΙΜΕΝΩΝ ΜΝΗΜΕΙΟ ΟΧΙ ΓΙΑ ΑΥΘΑΙΡΕΤΗ ΛΑΤΡΕΥΤΙΚΗ ΑΝΑΒΙΩΣΗ ΔΙΟΤΙ ΟΤΙ ΘΕΟΛΟΓΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΜΠΕΡΙΕΧΕΙ ΕΝΤΟΥΤΙΣ ΔΙΑΦΑΙΝΕΤΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ Ο ΠΟΛΕΜΟΣ ΑΡΡΕΝΩΝ ΚΑΙ ΕΚΠΕΣΟΝΤΩΝ ΘΗΛΕΩΝ ΙΕΡΑΤΕΙΩΝ ΜΕ ΚΥΡΙΟ ΑΞΟΝΑ ΤΗΝ ΕΣΤΙΑΣΗ ΣΤΗΝ ΜΥΘΟΛΟΓΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΟΡΦΕΟΣ, ΑΡΑ ΤΑ ΟΡΦΙΚΑ ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ ΠΕΡΙ ΑΝΑΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗΣ ΛΑΤΡΕΥΤΙΚΩΝ ΔΟΞΑΣΙΩΝ ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ Ο ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ ΜΥΘΟΣ ΤΟΥ ΟΡΦΕΟΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕ ΤΟΝ ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΟΡΓΙΑΣΤΙΚΕΣ ΤΕΛΕΤΕΣ ΤΩΝ ΜΑΙΝΑΔΩΝ ΚΑΙ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΩΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΘΑΝΑΤΩΘΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ, ΚΑΤΑΔΕΙΚΝΥΕΙ ΤΟΝ ΑΙΜΑΤΗΡΟ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ ΕΠΙ ΤΩΝ ΘΡΑΚΙΚΩΝ ΦΥΛΩΝ ΚΑΙ ΕΜΜΕΣΩΣ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΕΣ ΜΕΤΕΠΕΙΤΑ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΕΣ ΥΠΟΚΙΝΟΥΜΕΝΕΣ ΘΕΟΚΡΑΣΙΕΣ ΣΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟΝ ΕΛΛΑΔΙΚΟ ΧΩΡΟ ΟΠΩΣ ΤΗΣ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΙΓΥΠΤΟ ΤΗΣ ΛΑΤΡΕΙΑΣ ΤΗΣ ΣΕΛΗΝΙΑΚΗΣ ΙΣΙΔΟΣ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ <<ΔΗΜΗΤΡΑΣ>> <<ΓΑΙΑΣ>> 'Η ΑΛΛΙΩΣ <<ΠΑΓΚΟΣΜΙΑΣ ΜΗΤΕΡΑΣ>> ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΕΜΦΕΡΕΣ ΕΞΙΣΟΥ ΚΟΜΒΙΚΟ ΣΚΕΛΟΣ ΤΗΣ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΤΗΣ ΑΜΑΖΟΝΙΚΗΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΦΡΥΓΙΚΗΣ ΟΡΓΙΑΣΤΙΚΗΣ ΛΑΤΡΕΙΑΣ ΤΟΥ "ΗΛΙΟΥ" ΔΙΟΝΥΣΟΥ Ή ΣΑΒΑΖΙΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΥΒΕΛΗΣ ΗΤΟΙ ΜΕΓΑΛΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΒΑΓΧΙΔΕΣ ΩΣ ΤΗΝ ΕΓΚΑΘΙΔΡΥΣΗ ΤΩΝ ΣΕΛΗΝΟΗΛΙΟΛΑΤΡΕΙΑΣ ΤΩΝ ΚΑΒΕΙΡΩΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΔΡΥΣΗ ΤΟΥ ΙΕΡΟΥ ΤΗΣ ΙΣΙΔΟΣ ΣΤΗΝ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΩΣ ΤΗΣ ΛΑΤΡΕΙΑΣ ΤΗΣ ΒΕΝΔΙΔΑΣ, ΩΣΤΟΣΟ ΤΟ ΜΗΤΡΙΑΡΧΙΚΟ ΑΡΧΕΤΥΠΟ ΤΗΣ ΙΣΙΔΟΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΑΥΡΟΥ ΠΑΡΕΜΕΙΝΕ ΣΕ ΥΦΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣΙΟ ΧΩΡΙΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΥΣ <<ΕΛΛΗΝΟΠΡΕΠΕΙΣ>> ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟΥΣ ΣΤΗΝ ΝΟΤΙΟ ΕΛΛΑΔΑ ΗΤΟΙ ΣΤΟΝ ΜΙΝΩΪΚΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΕΝΩ Ο ΜΙΝΩΤΑΥΤΡΟΣ ΕΠΙΣΗΣ ΩΣ "ΘΕΟΣ ΗΛΙΟΣ" ΚΑΙ ΩΣ ΕΚΦΑΝΣΗ ΤΟΥ ΔΙΟΝΥΣΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΟΛΗ ΤΑΥΡΟΜΟΡΦΩΝ ΜΑΣΤΟΦΟΡΩΝ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ ΤΕΡΑΤΟΓΕΝΕΣΗΣ ΤΩΝ ΑΡΧΙΕΡΕΙΩΝ ΒΑΣΙΛΗΣΣΩΝ ΤΟΥ ΘΗΛΕΩΣ ΙΕΡΑΤΕΙΟΥ ΠΕΡΑΣΜΕΝΑ ΣΤΟ ΠΑΝΘΕΟ ΤΗΣ ΑΙΓΥΠΤΟΥ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΟΥ ΔΙΟΝΥΣΟΥ ΣΤΟ ΔΕΛΦΥΣ
ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΟΥ ΒΑΚΧΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΟΡΦΙΣΜΟ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ ΟΤΙ Ο ΟΡΦΕΑΣ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΕ ΤΗΝ ΔΙΟΝΥΣΙΑΚΗ ΛΑΤΡΕΙΑ <<Ο ΜΥΘΟΣ ΘΕΛΕΙ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΝ ΟΡΦΕΑ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΑΠΟΦΕΥΓΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΜΑΙΝΑΔΕΣ ΔΙΕΔΙΔΕ ΑΝΑΜΟΡΦΩΜΕΝΑ ΤΑ ΔΙΟΝΥΣΙΑΚΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΟΝΟΜΑΖΟΝΤΑΝ ΠΛΕΟΝ ΟΡΦΙΚΑ, Ο ΙΔΙΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΟΠΑΔΟΙ ΤΩΝ ΜΥΣΤΗΡΙΩΝ ΣΥΝΑΘΡΟΙΖΟΝΤΑΝ ΣΕ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟ ΤΟΠΟ ΑΦΗΝΟΝΤΑΣ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΕΣ, ΟΙ ΙΕΡΕΙΕΣ ΤΟΥ ΔΙΟΝΥΣΟΥ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΤΗΚΑΝ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΑΡΠΑΖΟΝΤΑΣ ΤΑ ΟΠΛΑ ΜΕ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΙΑΜΕΛΗΣΑΝ ΤΟΝ ΟΡΦΕΑ>> ΑΡΑ ΟΣΟΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑΝ ΝΑ ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΟΥΝ, ΝΑ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΕΞΑΝΘΡΩΠΙΣΟΥΝ ΤΑ ΟΡΓΙΑΣΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΗΣ ΔΙΟΝΥΣΙΑΚΗΣ ΛΑΤΡΕΙΑΣ ΑΠΗΛΛΑΓΜΕΝΑ ΑΠΟ ΒΡΑΡΒΑΡΑ ΑΣΙΑΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΤΑΙΡΙΑΖΑΝ ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΝΕΥΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΠΟΛΛΩΝΙΟ ΜΕΤΡΟ ΚΑΙ ΚΑΛΛΟΣ ΔΕΝ ΚΑΤΟΡΘΩΣΑΝ ΝΑ ΤΟ ΕΠΙΤΥΧΟΥΝ ΑΦΟΥ ΟΙ ΙΔΙΕΣ ΤΕΛΕΤΕΣ ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΟΡΦΙΣΜΟ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΩΣ ΤΑ ΕΡΕΒΩΔΗ ΣΥΜΒΟΛΙΖΟΜΕΝΑ ΤΩΝ ΘΗΛΥ ΙΕΡΑΤΕΙΩΝ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΣΥΝΕΧΙΖΑΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΙΑΚΩΣ ΥΠΟΓΕΙΩΣ ΤΙΣ ΔΙΑΒΡΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΦΑΓΕΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΩΝ ΑΡΡΕΝΩΝ ΙΕΡΑΤΕΙΩΝ ΔΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝΟΣ ΟΥΡΑΝΟΥ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΤΗΝ ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΤΩΝ ΜΟΥΣΕΙΑΚΩΝ ΜΝΗΜΕΙΩΝ ΤΗΣ ΑΜΦΙΓΟΝΙΚΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΙΠΕΔΩΝ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΑΝ ΤΟΝ ΔΙΟΝΥΣΟ <<ΗΛΙΟ>> ΣΤΟΥΣ ΔΕΛΦΟΥΣ ΕΔΡΑΙΩΝΟΝΤΑΣ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΤΟΝ ΠΛΗΡΗ ΚΟΙΝΟ ΕΛΕΓΧΟ ΚΑΙ ΕΠΙ ΑΡΡΕΝΩΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΩΝ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΘΕΟΚΡΑΣΙΑΣ ΤΗΝ ΣΥΓΧΩΝΕΥΣΗ ΤΟΥ ΕΡΜΑΦΡΟΔΙΤΙΚΟΥ <<ΑΡΣΕΝΟΘΗΛΥ>> ΔΙΟΝΥΣΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΑΠΟΛΛΩΝΑ ΩΣ <<ΕΛΕΥΘΕΡΕΑΣ>> ΜΕ ΠΡΟΣΧΗΜΑ ΤΗΝ ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΗ ΤΕΛΙΚΗ ΣΥΜΦΙΛΙΩΣΗ ΤΩΝ ΔΥΟ ΑΝΤΙΘΕΤΩΝ ΡΕΥΜΑΤΩΝ ΣΤΟ ΔΕΛΦΥΣ, <<ΙΔΕ ΤΑ ΜΗΧΑΝΙΚΑ ΤΕΧΝΑΣΜΑΤΑ ΜΕΣΩ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΗΣ <<Ε -Υ>>ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΕ ΤΟ ΘΗΛΥ ΙΕΡΑΤΕΙΟ "ΕΙ" ΤΟΥ ΔΕΛΦΥΣ>> ΔΙΑΧΕΙΡΙΖΟΝΤΑΣ ΕΝΑΛΛΑΞ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΩΣ ΣΥΓΧΡΟΝΑ ΚΑΙ ΑΡΡΕΝΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ>> ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΤΗΝ ΥΒΡΙΔΙΑΚΗ ΕΡΜΑΦΡΟΔΙΤΙΚΗ ΘΕΟΚΡΑΣΙΑ ΤΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝΟΣ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΟΥ ΔΙΟΝΥΣΟΥ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΗΣ ΣΥΓΧΩΝΕΥΣΗΣ ΤΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝΑ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΟΥ <<ΗΛΙΟΥ>> ΚΑΙ ΑΞΙΕΚΕΡΣΟΥ ΣΤΑ ΚΑΒΕΙΡΙΑ ΟΝΤΑΣ ΠΑΛΙ ΠΑΡΕΜΒΟΛΗ ΤΟΥ ΔΙΟΝΥΣΟΥ - ΗΛΙΟΥ , ΩΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΗΣ ΣΥΓΧΩΝΕΥΣΗΣ ΤΗΣ ΑΡΤΕΜΙΔΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΛΗΝΗ ΜΕΣΩ ΣΥΓΧΩΝΕΥΣΗΣ ΤΗΣ ΜΕ ΦΡΥΓΙΚΕΣ ΘΕΟΤΗΤΕΣ ΟΠΩΣ Η ΒΕΝΔΙΣ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ABDUL FILLIS
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2010, 17:49:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ABDUL FILLIS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην ελληνική μυθολογία η Βένδις ή Βένδεια ήταν χθόνια τοπική θεότητα της Θράκης. Η λατρεία της γινόταν σε βαθιές σπηλιές κι οι γιορτές της είχαν οργιαστικό χαρακτήρα, μοιάζοντας με αντίστοιχες φρυγικές τελετές προς τιμήν του Σαβάζιου, με τον οποίο συσχετίζεται σε αρκετές πηγές της αρχαιότητας.
Όταν η λατρεία της εισήχθη στην υπόλοιπη Ελλάδα ως χθόνια ή σεληνιακή θεότητα ταυτιζόταν με την Περσεφόνη ή την Εκάτη, ενώ ως θεά του κυνηγιού ταυτίστηκε με την Άρτεμη ή χρησιμοποιήθηκε ως προσωνύμιό της (Άρτεμις Βενδίδα)[1].
Κατά τους κλασσικούς χρόνους, οι Θράκες που είχαν μετοικήσει στην Αθήνα γιόρταζαν στον Πειραιά τα Βενδίδεια τη 19η ημέρα του μήνα Θαργηλιώνα, γιορτή στην οποία αναφέρεται ο Πλάτων στην Πολιτεία του[2]. Στη Μουνιχία, άλλωστε, υπήρχε ναός αφιερωμένος στη Βένδιδα, αλλά και στη Μουνιχία Άρτεμη.
Συνήθεια των Φρυγών ήταν να κοιλαίνουν βράχους και να διαμορφώνουν κατοικίες μέσα σ' αυτούς. Κατά τους αρχαίους, η μουσική των Φρυγών είχε έντονο διεγερτικό τόνο. Η θρησκεία τους συνδεόταν με τη γη. Κύριες θεότητες ήταν ο Σαβάζιος ή Βαγαίος (αντίστοιχος του Δία), η «μήτηρ» Γη, η Κυβέλη ή Άγδιστις ή Νάνα. Η Κυβέλη εορταζόταν με έντονο θόρυβο και προπομποί του άρματός της ήταν ιερείς αποκαλούμενοι Κορύβαντες, ακολουθούμενοι από πλήθος ανδρών που κραύγαζαν με τη συνοδεία θορυβωδών ήχων από σάλπιγγες, κέρατα, αυλούς και κύμβαλα. Με τη λατρεία της Κυβέλης συνδεόταν και η λατρεία του γιου και ερωμένου της Άττυος, θεού που συμβόλιζε την περιοδική βλάστηση της Γης (αντίστοιχος της Περσεφόνης). Άλλοι θεοί ήταν ο Διόνυσος και η σεληνιακή θεά Μιν
ΑΡΑ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΕΝΤΟΠΙΣΤΕΙ Η ΧΑΜΑΙΛΕΟΝΤΕΙΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗΣ ΜΗΧΑΝΙΚΗΣ ΔΙΑΒΡΩΣΕΩΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΦΥΣΕΙ ΣΥΜΠΤΙΞΗΣ ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΩΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΩΝ ΑΡΡΕΝΩΝ ΚΑΙ ΘΗΛΥ ΘΕΟΤΗΤΩΝ ΜΕ ΣΗΜΕΙΟ ΑΝΑΦΟΡΑΣ ΤΟΝ ΕΡΜΑΦΡΟΔΙΤΟ ΚΕΚΚΑΛΥΜΕΝΟ ΠΕΡΙΣΤΡΕΦΟΜΕΝΟ ΑΞΟΝΑ ΓΝΩΣΤΟ ΩΣ <<ΤΡΙΠΛΗ ΘΗΛΥ ΘΕΟΤΗΤΑ>> ΠΟΥ ΑΠΟΜΥΖΕΙ ΚΑΙ ΑΦΟΜΟΙΩΝΕΙ ΤΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΩΝ ΕΥΓΕΝΙΚΩΝ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΩΝ ΑΠΟΤΥΠΩΣΕΩΝ ΜΝΗΜΕΙΩΝ ΑΓΑΛΜΑΤΟΠΟΙΙΑΣ ΚΑΙ ΟΙΚΕΙΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΥΠΟ ΤΟΝ ΠΛΗΡΗ ΕΛΕΓΧΟ ΤΟΥ ΘΗΛΕΟΣ ΙΕΡΑΤΕΙΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΜΜΑΤΙΚΑ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΗΤΟΙ ΤΟΝ <<ΝΟΜΟ>> ΩΣΤΕ Ο ΚΑΘΕ ΒΡΑΓΧΙΟΝΑΣ ΤΟΥ ΤΡΙΜΟΡΦΟΥ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥ ΝΑ ΕΠΑΝΑΠΡΟΒΑΛΕΙ ΔΙΑΣΤΡΕΥΛΩΜΕΝΕΣ ΥΒΡΙΔΙΑΚΕΣ ΕΚΦΑΝΣΕΙΣ <<ΘΕΟΤΗΤΩΝ>> ΕΝΔΕΔΥΜΜΕΝΕΣ ΕΙΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΛΗΝΗ ΚΑΙ ΤΟ ΗΛΙΑΚΟ ΣΤΕΜΜΑ ΕΙΤΕ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟ <<ΗΛΙΑΚΟ ΣΤΕΜΜΑ>> ΑΥΤΟ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΟΓΕΝΟΥΣ ΠΑΡΕΙΣΦΡΗΣΗΣ ΤΟΥ <<ΘΕΟΥ ΗΛΙΟΥ >>
ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ Η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΛΑΤΡΕΙΑ ΤΗΣ ΔΙΔΥΜΗΣ ΑΔΕΛΦΗΣ ΤΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝΟΣ ΥΠΕΣΤΗ ΣΥΓΧΩΝΕΥΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΟΔΙΑ ΕΚΑΤΗ Ή ΤΡΙΜΟΡΦΗ ΕΚΑΤΗ ΣΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟΝ ΑΡΧΑΙΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΚΑΤ΄ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΣΥΓΧΩΝΕΥΣΗ ΤΗΣ ΑΡΤΕΜΙΔΟΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΛΗΝΗ Ή ΤΗΝ ΑΙΓΥΠΤΙΟΒΑΒΥΛΩΝΙΑΚΗ <<ΗΛΙΟΛΑΤΡΙΑ>> ΤΟΥ ΒΑΑΛ ΝΙΜΡΟΝΤ ΜΟΛΩΧ ΤΑΜΜΟΥΖ Ή ΑΔΩΝΙ ΗΤΟΙ ΤΑ ΣΥΜΒΟΛΙΖΟΜΕΝΑ ΤΟΥ ΕΡΜΑΦΡΟΔΙΤΟΥ ΜΑΣΤΡΟΦΟΡΟΥ ΨΕΥΔΟΠΑΝΟΣ, ΠΡΟΚΛΗΘΕΙΣΕΣ ΔΙΑΣΤΡΟΦΕΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΦΘΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΘΗΛΕΑ ΑΙΓΥΠΤΙΟΒΑΒΥΛΩΝΙΑΚΑ ΔΑΙΜΟΝΟΛΑΤΡΙΚΑ ΙΕΡΑΤΕΙΑ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΤΗΝ ΔΙΕΣΤΡΑΥΛΩΣΗ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΩΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΩΝ ΠΑΝΙΔΟΣ ΧΛΩΡΙΔΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΠΡΟΒΟΛΗ ΚΑΙ ΕΞΩΜΟΙΩΣΗ ΠΑΡΑ ΦΥΣΕΙ ΣΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΤΗΣ ΕΡΜΑΦΡΟΔΙΤΗΣ ΜΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ ΦΥΤΙΚΗΣ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΗΤΟΙ ΣΠΕΡΜΑ – ΓΥΡΗ –ΑΡΡΕΝΟΣ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΦΥΤΙΚΟΥ ΣΠΟΡΟΥ ΣΤΗΜΟΝΟΣ, ΚΑΙ ΘΗΛΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΥΠΕΡΟΥ –ΣΤΥΛΟΥ ΩΘΗΚΗ, ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΑΝΑΓΟΝΤΑΙ ΚΑΤ΄ΑΝΑΛΟΓΙΑ ΣΤΙΣ ΦΥΣΙΚΕΣ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ ΚΑΤΩΤΕΡΟΥ ΦΥΤΙΚΟΥ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟΥ ΣΚΕΛΟΥΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥ ΗΛΙΑΚΟΥ ΚΥΤΤΑΡΟΥ ΟΝΤΩΣ – ΑΡΡΗΝ ΣΠΕΡΜΑΤΙΚΟΥ ΗΛΙΑΚΟΥ ΛΟΓΟΥ ΚΑΙ ΜΙΚΡΟΚΥΤΤΑΡΟΥ ΓΑΙΑΣ –ΧΛΩΡΙΔΟΣ ΑΣΥΜΒΑΤΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΑΜΦΙΓΟΝΙΚΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΗΤΟΙ ΤΟΝ ΑΡΧΙΚΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΣΠΕΡΜΑΤΙΚΟ ΛΟΓΟ ΑΝΔΡΟΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΤΟΠΟΘΕΤΕΙΤΑΙ ΚΑΤΟΠΙΝ ΣΥΝΟΥΣΙΑΣ ΣΤΗΝ ΜΗΤΡΑ ΘΗΛΕΟΣ ΓΥΝΗΣ ΠΡΟΣ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ, ΑΡΑ ΟΙ ΥΠΟΝΟΜΕΥΣΕΙΣ ΤΩΝ ΘΗΛΕΩΝ ΙΕΡΑΤΙΩΝ ΕΙΧΑΝ ΒΑΘΥΤΕΡΟ ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΟ ΣΤΟΧΟ ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΟΝ ΤΗΝ ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΣΤΑΔΙΑΚΗΣ ΔΙΑΦΘΟΡΑΣ ΣΤΕΙΡΟΤΗΤΟΣ ΚΑΙ ΕΚΦΥΛΙΣΜΟΥ ΣΤΙΣ ΣΥΝΟΥΣΙΕΣ ΤΡΙΩΝ ΕΙΔΩΝ , ΗΤΟΙ:
ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ - ΤΕΧΝΩΝ - ΤΕΚΝΩΝ -ΒΙΟΛΟΓΙΚΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ

ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΛΕΙΣΟΥΜΕ ΣΤΑ ΠΕΡΙ ΑΣΤΑΡΤΗΣ ΣΑΣ ΠΑΡΑΠΕΜΠΩ ΣΤΟ http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=5905

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ABDUL FILLIS
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2010, 17:52:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ABDUL FILLIS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωμοφαγία από τον Διόνυσο στην Αττάρτη (Αστάρτη) του σήμερα

--------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------

Θα ηθελα να εκφρασω μια θεση πανω στο θεμα με βαση στοιχεια του τοτε και του σημερα,εχωντας ως επικεντρο τηντελετουργικη ωμοφαγεια ανθρωποφαγια σαν διονυσιακο μυστηριο αλλα και μετα σαν τελετουργικο που το συνανταμε μεχρι και σημερα.

Σωστο θα ηταν να δουμε το με ποια βαση ξεκινησε σαν Ορφικο μυστηριο και μετα να περασουμε στις δεισιδαιμωνιες και τα μυστηρια τα οποια προηλθαν απο την λησμονια της πραγματικης γνωσης και του συμβολισμου.

Συμφωνα λοιπον με τις αρχες του ορφισμου ,αναφορες του οποιου γινονται στους Διαλογους του Πλατωνα απο τον Προκλο ,ο Πανας ειναι η αιωνια αρχικη γενετησια μοναδα,ενω ο Ζευς απλα και αμεταβλητα βρισκεται σαν κυριος της υλης (Δια-ζευξη. συ-Ζευς+ξη της ) παντου- ο δε Διονυσος συνεχως ανακυκλωνεται (μετανσαρκωνεται).Οσο υπαρχει Πανας,θα υπαρχει Ζευς ,και οσο λειτουργουν μαζι αυτοι οι δυο ,θα υπαρχει Διονυσος.Γι' αυτο στα ορφικα το υπερτατο Μυστηριο ειναι η αναπαρασταση του διαμελισμου του σωματος του Διονυσου ,το οποιο επειτα κοινωνουν .Η καταποση αυτη,του διαμελισμενου σωματος συμβολιζει την καταποση του Φανη ,η οποια εδωσε ην σοφια των νομων του Ζευς ( Απο αυτη την καταποση συμβολιστικα γεννηθηκε ο Βαφομητος ,-Baphomet-αλλα δεν ειναι της παρουσης ο αποσυμβολισμος αυτος,αν και επαφιεται στο θεμα μας, δια μεσου της τελετουργικης ανθρωποφαγιας ,θρησκευτικων ομαδων εως και σημερα στα μαγικοθρησκευτικα πλαισια της πιστης τους...θα τα δουμε παρακατω )Οι ιεροτερες τελετες ,συμφωνα με τα ορφικα ξεκινουσαν 40 μερες πριμ την Εαρινη πανσεληνο ,οπου ανεμεναν τον Διονυσο να ανακυκλωθει και 40 μερες πριν το χειμερινο ηλιοστασιο ,οπου ανεμεναν την γεννηση του.Τιμουσαν την 7 μερα,ως την ΙΕΡΗ ΜΕΡΑ ΤΗΣ ΑΝΟΔΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΑΘΑΡΣΗΣ ΤΩΝ ΨΥΧΩΝ ενω παραλληλα σαν και σημερα στο χριστιανισμο τοτε τελουσαν το μυστηριο της κοινωνιας σαρκος και αιματος κυριου.

Ολη η παραπανω διαδικασια ακομα και το μυστηριο της χριστιανικης θειας κοινωνιας συνδεονται αρρηκτα με την Ανοδο και την Καθοδο του Διονυσου ,σε Πανα,και Απολλωνα αντιστοιχα.Οδηγει δε στη νθεωση της ψυχης με την υπερνικηση του θανατου της Μοναδας,αφου συμφωνα με τον Πλατωνα -καθε ανθρωπος χωριστα ειναι μια μοναδα,που ανακυκλωνεται με τον ιδιο τροπο.Ας το δουμε τωρα αποκρυπτογραφημενα με τον τροπο που μας διδασκη η κα Ελενη ΑΛΤΑΝΗ μεσα απο ταβιβλια των ΑΡΡΗΤΩΝ ΛΟΓΩΝ της εκδ.Γεωργιαδης να καταλαβουμε την ουσια πισω απο τα συμβολα .

Ας υποθεσουμε τωρα για παραδειγμα ,οτι βρισκονται πρωτονια και ηλεκτρονια διασπαρτα στο απαν συμπαν .Τοτε σιγουρα μολις συναντηθουν ,θα αρχισουν να στροβιλιζονται,λογω των δυναμεων ελξης και απωσης ,που αναπτυσονται ταυτοχρονα.Καπως ετσι δημιουργειται ο πυρηνας και η 1η στιβαδα.Στην συνεχεια,το ηλεκτρονιο θα μαγνητισει και αλλα ηλεκτρονια ,θα γινει ανταλλαγη φορτιων και ετσι αυτα τα νεα ηλεκτρονια ,θα αρχισουν να περιστρεφονται σε νεες στιβαδες (τροχιες),γυρω απο τον πυρηνα.Αυτη η διαδικασια θα συνεχιζεται επ'απειρο με τα ηλεκτρονια της εξωτερικης στιβαδας,να ελκουν η' να κανουν ανταλλαγες συνεχεια και να δημιουργουν.

Αυτο το φαινομενο στον Ορφισμο και στον Πλατωνα ονομαζεται ΚΟΣΜΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ ΕΡΩΤΑ (ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ ΠΑΝΑ).Στην επιστημη της Φυσικης ομως ,ονομαζεται ΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΣΜΟΣ.Σ'αυτην την περιπτψση το ηλεκτρομαγνητικο πεδιο που θα αναπτυχθει οναμαζεται Ζευς (ΖΕΥΣΗ Η' ΖΕΥΞΗ ΤΗΣ ΥΛΗΣ).Ομως η πρωταρχικη υλη και οποιαδηποτε ενεργεια δεν ειναι αρκετη για να δημιουργηθει

ΣΥΜΠΑΝ>> (+ ΠΑΝ ) η' αλλιως ηλιακο συμπαν .Βασικη προ'υ'ποθεση ειναι ενας Ηλιος .Αυτο προ'υ'ποθετει μια μεγαλη εκρηξη .Μια θεωρια που εξειγη το φαινομενο ΗΛΙΟΣ ικανοποιητικα ,ειναι αυτη της ΜΑΥΡΗΣ ΤΡΥΠΑΣ (η μαυρη παν- φαγος τρυπα ειναι ο κερβερος _κερας+ερεβος _,η στην περιπτωση μας ,το κερας του ερεβους η της αιγας Αμαλθειας που εθρεψε τον μικρο Δια) Συμφωνα με αυτην την θεωρια και τον αναλογο μυθο περι Αμαλθειας ,ελευθερα ηλεκτρονια και πρωτονια βρισκονται εγκλωβισμενα σε αυτην την τρυπα.Ετσι σε καποα χρονικη στιγμη για καποιο λογο αγνωστο ,αλλα και λογο της τεραστιας πιεσης που ασκη η τρυπα στα σωματιδια γινεται μια εκρηξη και ολα μπαινουν στηνθεση που τα ξερουμε. Ο καρπος αυτης της διαδικασιας ειναι ο ηλιος (ΤΟ ΠΥΡ) ο οποιος αρχιζει και αναπτυσσει ισχυρες δυναμεις πυρηνα -με τις τροχιες καποιων περιστρεφομενων σωματιδιων και ισχυρο ηλεκτρομαγνητικο πεδιο .Στη συνεχεια το παραπανω συστημα αρχιζει και ρουφαει απο διαφορα σωματιδια που αιωρουνται στο διαστημα εως υλικα ....Ετσι συμφωνα με αυτηντην θεωρια η αρχικη μοναδα ειναι αιωνια και ατελματιστη ,ζωντανη και αεικινητη-ειναι αυτη που γεναει τη δευτερη μοναδα ,η οποια με την σειρα της αναπαραγεται και δημιουργει ολοκληρωμενα συστηματα με δικη τους ψυχη.
Οσο η αρχικη μοναδα υπαρχει,η δευτερη και μικροτερη μοναδα θα μεγαλωνει ,θα εκτονωνεται και θα ξαναγεννιεται.Μ'αυτην την θεωρια εξηγουνται οι παραλληλες πολλαπλες Γενεσεις στις οποιες αναφερονται ολοι οι πολιτισμοι του πλανητη και συβολιζονται απο τον παν (+παν ) δηλαδη συμπαν,ζευξη -διαξευξη της υλης (ΔΙΑΣ -ΖΕΥΣ) και ΔΙΟΝΥΣΟΣ.Στο Φαιδρο του Πλατωνα ,βλεπουμε οπως και στους ορφικους υμνους οτι στην αρχη του συμπαντος υπηρχε η αδρανης φωτεινη υλη η' Φανης (φωτεινος ,υπαρκτος)

,στην συνεχεια το πνευμα Ζευς καταβροχθησε την υλη και με την δυναμη της κοσμικης ενεργειας (Ερωτας) ,εγινε η ενωση και επηλθε η ζωτικη υλη (Διας),μεσω αυτου τεθηκε η υλη σε κινηση και δημιουργηθηκε το συμπαν .Το ονομα Διας στην ουσια ειναι συμβολικο και κρυβει απο πισω του την δυαδικη θεοτητα του Δυονυσου (θεος+Ανθρωπος) στο οποιο αναφερεται η παραπανω αρχη.Το ονομα του Διονυσου ,καθως και οι τελετουργιες που ανηκαν στις αποκρυφες γνωσεις ,απαγορευοταν να βγουν προς τα εξω γιαυτο χρησιμοποιουσαν το ονμα του Διος ,το οποιο ενσωματωθηκε στο Ζευς .Ετσι καταληγουμε σε 2 διαφορετικα προσωπα ,τα οποια μπερδευονται σε ενα και εχιυν να κανουν καθαρα με αστοφυσικες-κοσμικες δυναμεις και οχι με δαιμονες ,ανθρωποθυσιες κ.λ.π

Στο πρωτο -χριστιανισμο βλεπουμε την παρανοηση και την δεισιδαιμονια,εκει τα συμβολα γινονται αντικειμενικη πραγματικοτητα κατα τις συνηθειες των Ασσυρο βαβυλωνιων που κατα κορον εξασκουσαν την νεκρομαντεια στα τυπικα τους και θα δουμε και σημερα στην λατρεια του Ασσουρ/Ασταρτης των μαγισσων τυπικα μιερου ανθρψποφαγικου χαρακτηρα και ανθροπωθυσιων ,αλλα ας δουμε πρωτα τα χριστιανικα κρυπτογραφηματα που ηταν συνεχεια της διονυσιακης λατρειας και της θειας κοινωνιας του Διονυσου.
Διαβαζουμε ενα περιεργο στοιχο που μας βαζει αμεσως στο νοημα Η ΒΑΣΙΚΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑ (ΟΙΣΗΣ) ΣΤΟ ΘΕΟ ΕΙΝΑΙ,ΠΑΝ ΠΡΩΤΟΤΟΚΟΝ ,ΔΙΑΝΟΙΓΟΝ ΜΗΤΡΑΝ.>> κατα την σαφη διατυπωση του ελληνικου κειμενου της Παλαιας Διαθηκης κατα τους Ο' Εξοδος ΙΓ' 2.

ΑΓΙΑΣΟΝ ΜΟΙ ΠΑΝ ΠΡΩΤΟΤΟΚΟΝ ΠΡΩΤΟΓΕΝΕΣ ΔΙΑΝΟΙΓΟΝ ΠΑΣΑΝ ΜΗΤΡΑΝ ΕΝ ΤΟΙΣ ΥΙΟΙΣ ΙΣΡΑΗΛ ΑΠΟ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΕΩΣ ΚΤΗΝΟΥΣ ' ΕΜΟΙ ΕΣΤΙΝ >> στο ιδιο κεφαλαιο στχ 13 μας διαφωτιζει για περαιτερω ερμηνειες.....
Ο Ιησους προσηλθε στο μυστικο δειπνο επι << ΠΩΛΟΥ ΟΝΟΥ>>που κατα την αρχαια ελληνικη λεξη Πωλος η' Πουλος στις καταληξεις των συγχρονων ονοματων,σημαινη
Νεογνο ονου η' ζωου γενικος η άνθρωποu
απο την Δωρικη διαλεχτο στα λατινικα η λεξη εγινε pullus που θα πει
1) ΝΕΟΓΝΟΝ ΓΑΙΔΑΡΑΚΙ
2)ΝΕΟΓΝΟ ΚΟΤΟΠΟΥΛΑΚΙ
3)ΒΡΕΦΟΣ
4)ΙΕΡΑ ΟΡΝΙΣ,ΚΟΚΟΡΑΣ
Αρρα για να πηγε καβαλα σε νεογενητο γαιδουρακι ειναι αδυνατο,πιθανων η σωστη μεταφραση να ειναι με βρεφος στην αγγαλια πανω σε ενα γαιδαρο!
Και το ερωτημα ειναι τι να το καμη το βρεφος ???? ,Ετσι ξαναγυρναμε στα λογια της Γενεσεως και βλεπουμε του λογου το αληθες στην Οισης ,την υπατη προσφορα Αιματος ,το αιμα των χριστιανοπουλων που χρησιμοποιουν οι εςβραιοι για τα αζυμα τους ( ΑΝΘΡΟΠΟΘΥΣΙΑΙ ΕΒΡΑΙΩΝ ΣΤΗΝ ΣΟΒΙΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΕΘΝΟΣ 24/1/63---ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ ΥΠΟ ΔΙΩΓΜΟΝ ΕΙΣ ΤΗΝ Ε.Σ.Σ.Δ ΔΙΑ ΑΠΑΓΩΓΗ ΠΑΙΔΙΩΝ ΒΗΜΑ 24/1/63),το ιερο αια και η σαρκα της θειας κοινωνιας ,το αντιλυτρο εξαγορας ψυχων απο τον κυριο του κοσμου τουτου (Δια-βολος) .
Το Αντι λυτρο αιματος του χριστου ,στην λατινικη λεξη ειναι ROBIGALIA.....
Robigalia ηταν μια γιορτη ρωμα'ι'κη που εορταζωταν τον μηνα Μα'ι'ο ,τον μηνα με τα μαγια η τον μηνα της μανας του ερμου Μαιας (πλειαδα) τοτε εορταζωταν η ΚΥΝΟΦΑΝΤΙΔΑ ΕΟΡΤΗ η' ΑΡΝΙΔΑ και σκωτονανε σκυλους,ισως σχετιζεται σε καποιο επιπεδο με την αρχαια διαμαχη του Ιερατειου των μυστων του αστρου του Κυνος με τις Πλειαδες και η σχεση της Πλειαδας Μαιας με την εορτη που λαμβανε χωρα στο μηνα με το ονμα της να ειναι μια αναμνηση ισως μιας κερδισμενης μαχης
Στο βιβλιο <<ΤΑ ΔΑΚΡΥΑ ΤΗΣ ΕΥΑΣ >> Εκδ.Διμελη, διαβαζουμε για τα εγκληματικα μυστηρια των μαγισσων της Ασταρτης που ειναι μοδα και σημερα,κατα την ιστορικη παραδοση απο τους Οφιτες και τα μυστηρια τους που ηταν σεξουαλικα απελευθερωμενα,διαβαζουμε για την θεια κοινωνια της εν λογο θεας που αποτελειτο απο εμβρυο ανθρωπου αναμεμιγμενο με Ντατουρα datura stramonium ,ο λογος ειναι καθαρα θεμα βιοχημιας και εχει να κανη με την ορμονη ανθρωπινης αναπτυξης που αποροφατε κατα την καταπωση του πολτοποιημενου εμβρυου και παρατηνει την σωματικη νεοτητα μια προχειρη ματια στο ημερησιο τυπο μας φανερωνει πολλα για το θεμα σημερα
1)ΡΩΣΣΙΔΑ ΕΞΕΤΕΛΕΣΘΗ ΔΙ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΑΝ 11ΜΗΝΟΥ ΕΓΓΟΝΟΥ ΤΗΣ .Εφημε.Ακροπολις 14/5/61
2) ΜΙΑ ΜΑΓΙΣΣΑ ΕΦΑΓΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΑΛΛΗΣ ,Εφημ.Καθημερινη 5/8/60
3)ΔΙΕΦΥΓΑΝ ΤΗΝ ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΔΙ'ΑΝΘΡΩΠΟΦΑΓΙΑΝ ΑΙ ΤΡΕΙΣ ΜΑΓΙΣΣΑΙ . Εφημεριδα Μεσσημβρινη 14/12/63 ,,,
Αυτα ειναι ελαχιστα απο τα πολλα παραδειγματα που μπορη να βρει καποιος. Η θεση των Αρχαιων Ρωμαιων στο θεμα της χριστιανικης ωμοφαγιας ειναι εμφανης μεσα απο ιστορικα κειμενα της εποχης,οπου δεν αναφερεται ονομαστικα αλλα υπονοειτε...Οι ρωμαιοι των πρωτων χριστιανικων αιωνων αδυνατωντας να προβλεψουν την εξελιξη της θρησκειας αυτης ,δεν ειχαν κανενα λογο να τις δωσουν σημασια σε μια νεα θρησκευτικη ομαδα αφου σαν θρησκεια ηταν και αυτη μια απο τις πολλες που ειχαν εμφανιστη εξ'ανατολης ,μονο στην Παλαιστινη σαν Μεσσιες εκεινη την περιοδο σταδιοδρομησαν οι Ιουδας,Θευδας,Μπαρ-κοσμπα ,και αλλοι...Εν αντιθεση ,βλεπουμε την Ρωμη να απασχολητε ιδιαιτερα με καποιες συγκεκριμενες λατρειες που κατα συμπτωση (?) συμπεριλυφθηκαν σε αυτο το αρθρο,δοξασιες οπως η λατρεια της αιγυπτιακης Ισιδας ,της Αφροδιτης Ερυκινης (=Ασταρτης),που μεταφυτευθηκε στη Ρωμη το 215 Π.χ με πρωτοβουλια του Φαβιου Μαξιμου (Λιβ.,ΧΧΙΙ .9,10-ΧΧΙΙΙ.30,13) και ανεγερθηκαν εκει 2 ναοι προς τιμην της Μεγαλης Μητερας (Κυβελης)της Πεσινουντας...η' της εξαιρετικα επικινδυνης κοινωνικα για το ρωμα΄ι΄κο κρατος,οπως τελικα αποδειχτηκε λατρειας των Διονυσιακων (BACCHANALIA)του 186 π.χ (Λιβ.ΧΧΧΙΧ . η οποια τελικα συνετριβη απο το πανικοβλητο ρωμα'ι'κο καταστημενο.Για την ιστορικη ακριβεια ,θα πρεπει να σημειωθει οτι οι ρωμαιοι βαφτισαν τις βλαβερες νεες λατρειες με τον τιτλο SUPERSTITIO δηλαδη δεισιδαιμονια. Ο Σουητωνιος χρησιμοποιει τον ορο αυτο οχι μονο για τον χριστιανισμο,τον οποιο και θεωρειΝεα και βλαβερη δεισιδαιμονια>> (Νερ.ΧVI) αλλα και για την Ισιδα (Κλαυδ.XXXVI.1, Δομιτ.I,2).Και ειναι ιστορικη αληθεια οτι οι ρωμαιοι επανειλημμενως ειχαν προσπαθησει να ελενξουν ολες αυτες τις επικινδυνες δοξασιες ,που η λατρεια τους συχνα προκαλουσε κοινωνικη αναταραχη ,βλεπε και το σκανδαλο των Διονυσιακων (BACCHANALIA)- Λιβ,XXXIX . 13,8-19 και Νικου Πετροχειλου ,ΡΩΜΑΙΟΙ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ ΜΙΑ ΔΙΑΛΕΚΤΙΚΗ ΣΧΕΣΗ ,εκδ Παπαζηση Αθηνα 1984 σελ 204-Ο Ιωσηπος αναφερει οτι το αγαλμα της Ισιδος πεταχτηκε στον Τιβερη και οι ιερεις της σταυρωθηκαν.Ειδικα ομως για τους χριστιανους ,ο Σουητωνιος και οχι μονο αυτος θεωρει την θρησκεια τους επιζημια (???),και ο Τακιτος την ονομαζει ΟΛΕΘΡΙΑ ΔΕΙΣΙΔΑΙΜΟΝΙΑ>>,αλλα και ο Πλινιος ο Νεοτερος συγχρονος τοσο του Σουητωνιου οσο και του Τακιτου την αποκαλει ΦΑΥΛΗ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΜΕΤΡΟ ΔΕΙΣΙΔΑΙΜΟΝΙΑ>> Epist.,X 96,8
Aλλα το γιατι δεν κατονομαζεται ευθεως,στο ΒΙΟ ΤΟΥ ΝΕΡΩΝΑ (XVI ,2),Eξαλλου ο Σουητωνιος αναφερει οτι,αναμεσα στις πολλες παρανομιες που τιμωρηθηκαν αυστηρα και παταχθηκαν στην διαρκεια της διακυβερνησης του,επιβληθηκαν ποινες και κατα των χριστιανων , ανθρωπων που πιστευαν σε μια νεα και βλαβερη δεισιδαιμονια>>,ο Σουητωνιος ,παντως φαινεται να κυμαινεται αναμεσα σε 2 εκδοχες ...οι χριστιανοι διωχτηκαν ως εμπρηστες κατα την πυρκαγια του 64 π.χ .Η απλως και μονον επειδη ηταν χριστιανοι? οι αλλες πηγες μας σιωπουν επι της πρωτης εκδοχης .Ειναι πιθανον οτι ο κυριος λογος κατηγοριας εις βαρος τους ηταν οτι αποτελουσαν μια παρανομη ενωση η τελουσαν καποα παρανομη δραση μιας και εχει επανειλημμενως αμφισβητηθει κατα ποσον ο Νερων θεωρουσε τους χριστιανους ως μια σχισματικη εβρα'ι'κη ομαδα ,ειναι ομως γεγονος οτι η εβρα'ι'κη κοινοτητα της Ρωμης ειχε τιμωρηθει επι Τιβεριου και Κλαυδιου,ενω αντιθετα επι Νερωνος απολαμβανε καποιας ασφαλειας λογω της ευεργετικης και οποσδηποτε αποφασιστικης επιδρασης της Ποππαιας η οποια ειχε υπολογισιμους δεσμους με το εβρα'ι΄κο στοιχειο ο Τακιτος στα χρονικα του Ann .,XV ,44 γραφει Επινοησε (ο Νερων για την πυρκαγια της Ρωμης)ενοχους και επεβαλε ποινες ΣΕ ΜΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΓΝΩΣΤΩΝ ΓΙΑ ΤΑ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ ΤΟΥΣ ,ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΤΟ ΠΛΗΘΟΣ ΟΝΟΜΑΖΕΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ .ο δημιουργος του ονοματος Χριστος ειχε τιμωρηθει με θανατο κατα την διακυβερνηση του Τιβεριου,οταν αυτοκρατορικος επιτροπος ηταν ο Ποντιος Πιλατος .Προς στιγμην η καταστρεπτικη αυτη δεισιδαιμονια κατορθωθηκε να τεθει υπο ελενχο,για να αναβιωσει ομως και παλιοχι μονο στην Ιουδαια
,που ηταν η πατριδα του κακου ,αλλα και στην ιδια την Ρωμη οπου καθετι φοβερο και επαισχυντο,απο καθε σημειο της γης ,βρισκει καταφυγιο και διαπρεπει.Στην αρχη συνεληφθησαν οσοι ομολογησαν οτι ηταν χριστιανοι ,και υστερα ,με τις αποκαλυψεις εκεινων,ενας μεγαλος αριθμος καταδικαστηκε οχι λογο της φωτιας ,οσο εξαιτιας του μισους τους προς την ανθρωπινη φυλη.....>> Σχόλιο από τον/την ANGELOS ADAMAKIS Orsini στις 16 Αύγουστος 2010 στις 15:07 Διαγραφή σχολίου Αυτα ειναι ελαχιστα απο τα πολλα παραδειγματα που μπορη να βρει καποιος ,και αλλα στο http://www.facebook.com/?sk=23618316...33763709974069

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Find me
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
69 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2010, 21:33:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα. Άν και ασχολούμε αρκετά χρόνια με την μαγεία ποτέ δεν έχω ακούσει για κάποιον ¨δαίμονα¨ με αυτό το όνομα. Ξέρω ότι υπάρχουν πνέυματα που εμφανίζοντε ώς ¨καλά¨ με σκοπό την παραπλάνηση του στόχου τους αλλα για κάποιον Astaroth δεν έχω ακούσει και δεν έχω διαβάσει πουθενά. Άν κάποιος άλλος έχει κάποιες πληροφορίες σχετικά άς απαντήσει. Ενδιαφέρομαι να μάθω άν όντως υπάρχει. Καλό σας βράδυ.
quote:
καλησπερα παιδια. ειμαι καινουριος στο site. θα ηθελα να σας πω πως αυτο ειναι πολυ καλο site, εχω βρει παρα πολλες απαντησεις σε θεματα που με απασχολουσαν εδω και καιρο. επισις επειδη αυτη την στιγμη δεν εχω την ωρα να καθησω να ψαξω ολα τα θεματα θελω να σας ρωτησω κατι πανω σε αυτο το θεμα που εβαλα.
Πριν καποια χρονια μου ειπανε καποια ιστορια για εναν δαιμονα με το ονομα astaroth ο οποιος εμφανιζοταν καθε χριστουγεννα μονο. επισης ειχα εναν φιλο ο οποιος ισχυριζοταν οτι ειναι ο λευκος μαγος. μου ειχαν πει πως ο δαιμονας αυτοσ μπορει να παρει οποια μορφη θελει και αν κανεις λεει το λαθοσ να του πεταξεις κατι γυρναει πισω σου και σε χυπαει στο σημειο αναμεσα στα ματια σου. το δοξα πατρυ που λεμε. :)
επισης μου ειπαν πως την πρωτη μερα που θα ακουσεις αυτην την ιστορια δεν πρεπει να κοιμηθεις διοτι μπορει και να μην ξυπνουσες ποτε. να σας αναφερω οτι εγω οταν ακουσα την ιστορια λογω το οτι ημουν κ μικρος προσπαθησα να μην κοιμηθω αλλα δεν τα καταφερα. οπω βλεπετε ειμαι ακομα ζωντανος. :) να σας πω επισης οτι οταν ξυπνησα το πρωι δεν θυμομουν αν ειδα ονειρο η οχι. το μονο που θυμαμαι ειναι οτι ηταν ενα μαυρο ονειρο και ειχε χιονια οπως κανει η τηλεοραση αν ειναι χαλασμενο το καναλι αν με καταλαβαινετε τι θελω να πω. και απο την μερα που μου ειπαν αυτην την ιστορια αυτον τον φιλο μου που υσχιριζοταν οτι ειναι ο λευκος μαγος δεν τον ξαναειδα ουτε ακουσα νεα του απο τοτε.
μηπως ξερετε τιποτα για αυτον τον δαιμονα η που μπορω να ψαξω να βρω σχετικα θεματα?????

εχουν περασει πολλα χρονια απο τοτε και μου εχει μεινει αυτο.....


..First learn and then try..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2010, 21:47:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άντε πάλι με τους μάγους , γεμίσαμε παίδες τέλος ! το επάγγελμα περνάει κρίση !!!
μαγε find me αν δεις ποιο πάνω το μέλος Atva παραθέτει που θα βρεις πληροφορίες ,

Ξεθάβετε κάτι θέματα ώρες ώρες ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Find me
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
69 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2010, 11:15:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν είπα ότι ασχολούμε με τη μαγεία δεν εννοούσα ότι είμαι μάγος.. Απλώς ψάχνομαι σχετικα και διαβάζω διάφορα. Μιλάω πάντα απο θεωρητική πλευρά. Και δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ κάτι απο αυτά που έχω διαβάσει.. Όσο για τις πληροφορίες που δίνει ο φίλος μας έχεις δίκιο. Απλώς δέν πρόλαβα να διαβάσω όλο το θέμα γιατί μπήκα για πολύ λίγο χθες.. Ευχαριστώ..

..First learn and then try..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Find me
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
69 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2010, 11:28:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ βρήκα αυτά:
quote:
Astaroth is a very ancient Goddess. She has been with humanity, as have Satan and Beelzebub, since the beginning. Astaroth is Beelzebub's granddaughter. Her parents are Ningal and Nanna. She has always been very popular, much loved and revered in locales where she was worshipped. Because she has been with us since the beginning, she has been known by several different names as she has been the Chief Goddess in many different areas and cultures. She has been known as a Goddess of fertility, love and war.
"Astaroth appears to with a very an immense Aura, it is a very soft blue color, not soft in terms of strength, but soft in a sense of beauty. Astaroths energy is invigorating and comforting; it is truly beautiful in every way. She has long Golden Hair; she is quite tall and was surrounded by a vibrant white-gold. I feel her most when I make the connection During the Invocation of the Four Ruling God powers of Duat. And she is always there to guide me when I feel lost or I am struggling. Her voice is very powerful, Astaroth-sama is very caring, but she is very clear and concise when she is directing me. She helps me so much and I am so thankful to Her for everything.

..First learn and then try..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2010, 08:01:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραίες πληροφορίες.. πού χάθηκε ο Γιωργάκης άραγε

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 03/09/2010 10:25:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1870117
Maintained by Digital Alchemy