ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΑ Η ΤΕΛΕΤΗ ΕΝΑΡΞΗΣ ΤΩΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
tartaya
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2005, 16:12:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tartaya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλοι μου,
Παρακολουθώ τις συζητήσεις στο φόρουμ αρκετό καιρό και διαβάζοντας πριν από λίγες μέρες το σχετικό άρθρο σε ένα περιοδικό, μου έκανε εντύπωση και σκέφτηκα να το καταθέσω ως θέμα.(Σε περίπτωση που κάτι σχετικό έχει ξαναδημοσιευθεί συγχωρέστε με ως καινούριο μέλος στην παρέα σας.)
Αρχικά ο συγγραφέας του άρθρου αναφέρεται στα μέτρα ασφαλείας που λήφθηκαν από την έναρξη της τελετής ως και τη λήξη της λέγοντας πως είναι πιθανόν να σχετίζεται με την προφητεία του Νοστραδαμου (στίχος 74 βιβλίο 10). Το τετράστιχο στο οποίο αναφέρεται είναι το εξής :
" Τη χρονιά που θα συμπληρωθεί ο μεγάλος έβδομος αριθμός (κύκλος
θα εμφανιστεί κατά τη διάρκεια των αγώνων της Εκατόμβης(της μεγάλης σφαγής)
Όχι μακριά από τη μεγάλη εποχή της χιλιετίας.
Όταν οι νεκροί θα βγούν από τα μνήματά τους."
(Η μετάφραση είναι από τη γαλλική και δημοσιεύθηκε στο εν λόγω άρθρο χωρίς να αναφέρεται ποιός την έκανε οπότε επιφυλάσσομαι σε περίπτωση που δεν είναι ακριβής.)
Αυτά για αρχή. Περιμένω τις απόψεις σας.

Με φιλία
tartaya.

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2005, 16:21:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή tartaya δε μου είσαι κατανοητή...

Τι δουλειά είχαν τα μέτρα ασφαλείας με το στίχο του Νοστράδαμου?
Πως δηλαδή "μεταφράζεται" ο στίχος αυτός?
Τι πιστεύεις ότι θέλει να πει ο Νοστράδαμος?


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2005, 16:26:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
" Τη χρονιά που θα συμπληρωθεί ο μεγάλος έβδομος αριθμός (κύκλος
ποιος ειναι αυτος ο αριθμος;
θα εμφανιστεί κατά τη διάρκεια των αγώνων της Εκατόμβης(της μεγάλης σφαγής)δεν νομιζω οτι οι ολυμπιακοι αγωνες ειναι αγωνες σφαγης
Όχι μακριά από τη μεγάλη εποχή της χιλιετίας.
και το 2300δεν ειναι μακρια απο την εποχη της χιλιετιας
Όταν οι νεκροί θα βγούν από τα μνήματά τους."
δεν ακουσα κατι τετειο

με λιγα λογια δεν νομιζω να δενει αυτη η προφητεια με κατι που γινετε τωρα

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

horror
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2005, 17:10:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους horror  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητη tartaya,δεν θα σου απαντησω σχετικα με την ερωτηση που εκανες αλλα θα ηθελα να σχολιασω σχετικα με τον Νοστραδαμο.Εγω προσωπικα δεν πιστευω στις προφητειες του συγκεκριμενου κυριου(γνωμη μου).Οι περισσοτεροι που αρχισαν να πιστευουν σε αυτα που εχει γραψει,ειναι απο τοτε που εγινε το περιστατικο με τους διδυμους πυργους.Αν σκευτεις αυτος που το προκαλεσε αυτο ισως ειχε διαβασει κατι απο αυτα που λεει και ισως ειναι ΄΄fan΄΄ του.Δεν θελω να σχολιασω τωρα περαιτερω για τις τρομοκρατικες οργανωσεις και τα συμφεροντα τους.Απ΄οτι ξερω ο Νοστραδαμος εζησε μετα την αποκαλυψη του Ιωαννη.Μηπως και πηρε καποιες βασεις απο΄κει για να γραψει τις υποτιθεμενες΄΄προφητειες΄΄ του;Kσι παλι λεω γνωμη μου..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
horror
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2005, 17:21:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους horror  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=6959Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
tartaya
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2005, 17:21:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tartaya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ίσως να ήμουν λίγο αόριστη.
Ο συγγραφέας λοιπόν αναλύει το τετράστιχο ως εξής :
..."1. Ο πρώτος στίχος αποτελεί μία αρχική χρονική αναφορά για <για τη χρονιά που θα συμπληρωθεί ο μεγάλος έβδομος αριθμός (κύκλος)>.Αυτή η αναφορά στον αριθμό επτά ερμηνεύεται με αρκετούς τρόπους :
- Ότι μπορεί να παραπέμπει σε διάστημα μετά από επτά μήνες, δηλαδή σε κάτι που θα συμβεί μήνα Αύγουστο (8ος).
- Ότι μπορεί να μιλάει για κάτι που θα συμβεί επτά χρόνια μετά από το θάνατο της πριγκίπισσας Νταϊάνας στο Παρίσι το 1997 (γεγονός για το οποίο θεωρείται επίσης ότι μίλησε ο Νοστράδαμος), ερμηνεία που παραπέμπει στο 2004.
- Ότι μιλάει για κάτι που θα συμβεί στην αρχή της έβδομης χιλιετίας μετά την <αρχή της ιστορίας>, σύμφωνα με τα ιστορικά, θρησκευτικά (παλαιοδιαθηκικά) μασονικά κ.λ.π. αρχεία δηλαδή λίγο μετά το 2001.
Όλες οι παραπάνω ερμηνείες του πρώτου στίχου παραπέμπουν σε χρονικές στιγμές που σχετίζονται με τον Αύγουστο του 2004 και το κυρίαρχο γεγονός του παγκόσμια : τους Ολυμπιακούς Αγώνες.
2. Στο δεύτερο στίχο τα βασικά σημεία είναι δύο .:
Το πρώτο είναι απλό ότι θα εμφανιστεί <κάποιος> ή <κάτι>.
Το δεύτερο είναι περισσότερο σύνθετο ότι αυτός ο <κάποιος> ή αυτό το <κάτι> θα εμφανιστεί κατά τη διαρκεια κάποιων αλητικών αγώνων που περιγράφονται ως <ieux d'Hecatombe>,οι Αγώνες της Εκατόμβης,
Ποιοι μπορεί να είναι αυτοί οι Αγώνες της Εκατόμβης?
Μια πρώτη ερμηνεία είναι ότι αναφέρεται σους Ολυμπιακούς καθώς οι Ολυμπιακοί Αγώνες στην Αρχαία Ελλάδα γίνονταν το μήνα Εκατομβαιώνα.
Μια δεύτερη ερμηνεία είναι ότι οι συγκεκριμένοι αγώνες θα σημαδευτούν από το συμβάν μιας <Εκατόμβης>. Και τι είναι η εκατόμβη? Η μεγάλη θυσία (προς τιμήν της Εκάτης?), μια θυσία κατά την οποία θυσιάζονται τουλάχιστον εκατό <ζώα>, συνήθως βόδια.Ένα άλλο νόημα της λέξης είναι η σφαγή μεγάλου αριθμού <ζώων>.
Ο όρος εκατόμβη χρησιμοποιείται κα μεταφορικά στις περιπτώσεις που ένα γεγονός έχει ως συνέπεια το μεγάλο αριθμό ανθρώπων, π.χ. <η επίθεση στους Δίδυμους Πύργους είχε ως αποτέλεσμα εκατόμβες νεκρών>, <θρηνήσαμε εκατόμβες νεκρών από το τσουνάμι> ή <εκατόμβη νεκρών από την πτώση του αεροπλάνου στο Γραμματικό.
Αυτό είναι το βασικο σενάριο, σύμφωνα με το οποίο επιβλήθηκε στην Ελλάδα η λήψη τόσο αυξημένων μέτρων ασφαλείας.Εκτός βέβαια και αν τα μέτρα ασφαλείας ήταν απαραίτητα είτε για να εμποδίσουν, είτε για να διευκολύνουν την άφιξη αυτού του <κάποιου> ή <κάτι>, του δεύτερου στίχου.
Αυτή είναι η ερμηνεία των δύο πρώτων στίχων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tartaya
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2005, 18:02:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tartaya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητη tartaya,δεν θα σου απαντησω σχετικα με την ερωτηση που εκανες αλλα θα ηθελα να σχολιασω σχετικα με τον Νοστραδαμο.Εγω προσωπικα δεν πιστευω στις προφητειες του συγκεκριμενου κυριου(γνωμη μου).Οι περισσοτεροι που αρχισαν να πιστευουν σε αυτα που εχει γραψει,ειναι απο τοτε που εγινε το περιστατικο με τους διδυμους πυργους.Αν σκευτεις αυτος που το προκαλεσε αυτο ισως ειχε διαβασει κατι απο αυτα που λεει και ισως ειναι ΄΄fan΄΄ του.Δεν θελω να σχολιασω τωρα περαιτερω για τις τρομοκρατικες οργανωσεις και τα συμφεροντα τους.Απ΄οτι ξερω ο Νοστραδαμος εζησε μετα την αποκαλυψη του Ιωαννη.Μηπως και πηρε καποιες βασεις απο΄κει για να γραψει τις υποτιθεμενες΄΄προφητειες΄΄ του;Kσι παλι λεω γνωμη μου..

Καλέ μου Horror,
Σεβαστή η άποψή σου, εξάλλου ούτε και εγώ είμαι και ένθερμη των προφητειών του, απλά το συγκεκριμένο άρθρο εκτός της προφητείας του Νοστράδαμου μου τράβηξε την προσοχή και για κάποιες άλλες ερμηνείες που δόθηκαν σε κάποια σημεία.
Για παράδειγμα λέει σχετικά με την ημερομηνία έναρξης και λήξης :
..."Στην πρώτη κατεύθυνση της αναζήτησης του εορτολογίου της 13ης Αυγούστου ήταν πράγματι εντυπωσιακό ότι στο Internet δεν υπήρχε αναφορά στους Αγίους που γιορτάζει η Ορθόδοξη Εκκλησία. Σε αντίθεση όμως με την Ορθόδοξη Εκκλησία, η Ρωμαιοκαθολική Εκκλησία την 13η Αυγούστου γιορτάζει ορισμένους Αγίους με ειδικό ενδιαφέρον . Τον Άγιο Ιππόλυτο (Hippolytus)και την Αγία Κονκόρδια (Concordia) .Και γιατί έχουν ειδικό ενδιαφέρον? Γιατί πιθανολογείται ότι σχετίζονται με το Holly Graal και τους Ιλλουμινάτους.
Με το ονομα Ιππόλυτος φαίνεται να έχουν καταγραφεί τρεις μάρτυρες των πρώτων χριστιανικών χρόνων. Ο πρώτος είναι ο Ιππόλυτος της Ρώμης, ένας μοναχός και θεολόγος που μαρτύρησε το έτος 235 και έγραψε αρκετά θεολογικά και απολογητικά βιβλία μερικά από τα οποία θεωρήθηκαν σχεδόν αιρετικά . Το σημείο που του εξασφαλίζει θέση στις συνωμοσιολογικές θεωρίες είναι ότι ο συγκεκριμένος μοναχός είναι ο πρώτος καταγεγραμμένος Αντι-Πάπας κατά το Αντίχριστος .Όταν το 217 εξελέγη Πάπας της Ρώμης ο Κάλλιστος (Callistus) ο Ιππόλυτος και οι οπαδοί του διαφώνησαν με την εκλογή αυτή και στη συνέχει έκαναν μια νέα Σύνοδο που εξέλεξε τον Ιππόλυτο ως τον "πραγματικό" Πάπα.Ο Ιππόλυτος διατήρησε τον τίτλο του Αντι-Πάππα και τους οπαδούς του για όλη σχεδόν τη ζωή του ακόμα και μετά το θάνατο του Καλλίστου και του διαδόχου του. Αν και η αγιοποίησή του προκαλεί απορίες τα βασικά στοιχεία που τη στηρίζουν είναι το συγγραφικό του έργο η (υποτιθέμενη?) μετάνοιά του και το μαρτύριό του.
Ο δεύτερος Ιππόλυτος που παρουσιάζει συνωμοσιολογικό ενδιαφέρον έρχεται μέσα από τη Ρωμαιοκαθολική παράδοση ως ο δεσμοφύλακας του Αγίου Λαυρεντίου (St Laurence). Οι αναγνώστες που έχουν διαβάσει ε προηγούμενο τεύχος του περιοδικού το άρθρο για την πραγματική ύπαρξη του Holy Graal στη Βαρκελώνη , θα θυμούνται ίσως το ρόλο του St Laurence στη φύλαξη του Ιερού Δισκοπότηρου, καθως και το ότι το έδωσε σε έναν δεσμοφύλακα να το μεταφέρει στο σπίτι των γονιών του στην Ισπανία. Για κάποιους αυτός ο δεσμοφύλακας που έσωσε το Holly Graal ήταν ο Ιππόλυτος. Η παράδοση αναφέρει ως τρόπο μαρτυρικού θανάτου του τον διαμελισμό από άλογα. Όμως αυτός ο τρόπς θανάτου του Ιππόλυτου αμφισβητείται για τί παραπέμπει ανάμεσα σε άλλα , σαφός στον ομώνυμό του, γιο του Θησέα."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2005, 21:53:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ tartaya ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΟΥΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΑΠΟ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΠΗΡΕΣ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ....
ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ "ΤΡΙΤΟ ΜΑΤΙ" ΤΕΥΧΟΣ 135 ΚΑΙ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΕ ΣΤΟΙΧΟΥΣ ΤΟΥ ΝΟΣΤΡΑΔΑΜΟΥ....

ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΦΟΡΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕ ΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΩΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ......

ΚΑΙ ΤΙ ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ....
ΠΕΡΝΟΥΝ "ΟΙ ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ ΣΑΝ ΒΑΣΗ" ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΤΗΣ ΝΤΑΙΑΝΑΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 7 ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΣΦΑΓΗ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ (ΠΑΛΙΟΔΙΑΘΗΚΙΚΑ) , ΜΑΣΟΝΙΚΑ ,κλπ ΑΡΧΕΙΑ !!!!!!!!!!!!!!!
ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ?????????????

ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΑΥΤΟ ΜΠΕΡΔΕΥΕΙ ΜΕΣΑ ΔΙΑΣΩΘΕΝΤΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ ,ΑΝΟΥΝΑΚΙ, ΕΡΠΕΤΟΕΙΔΕΙΣ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΠΕΡΙ 'ΕΝΔΟΓΗΙΝΩΝ'.....

ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΦΩΤΟΣΚΙΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΟ ΕΠΙΣΗΜΟ ΕΜΒΛΗΜΑ ΤΩΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ ΒΛΕΠΟΥΝ ΜΕΣΑ (ΕΙΚΟΝΑ ΠΟΥ ΠΑΡΑΠΕΜΠΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟ-ΣΤΕΨΗ ???? ΤΟΥ ΕΙΚΟΝΙΖΟΜΕΝΟΥΝ ΕΡΠΕΤΟΕΙΔΟΥΣ ΟΝΤΟΣ)...

ΜΕΣΑ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΡΑΣΑΚΙ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΤΑ ΟΙ ΙΛΛΟΥΜΙΝΑΤΙ...

ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΘΥΜΑΤΑΙ ΤΙΣ ΑΡΛΟΥΜΠΟΛΟΓΙΕΣ ΠΕΡΙ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗΣ ΤΩΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΕΙΔΙΚΟΥΣ "ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ" ΚΑΙ
ΠΑΝ-ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΣΧΙΖΑΝ ΤΑ ΔΙΠΛΩΜΑΤΑ ΤΟΥΣ ΕΑΝ ΔΕΝ ΓΙΝΟΤΑΝ Η ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ.....

ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΕΣΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑΝ ΝΑ ΤΑ ΣΧΙΣΕΙ ?????
ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ....

ΤΙ ΝΑ ΠΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ??????

Η ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΚΑΛΑ ΚΡΑΤΕΙ ΣΕ ΟΛΟ ΤΗΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy