ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 25
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
nitro912gr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
488 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2003, 01:13:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nitro912gr
diabazontas to 8ema pou anoi3e i fili amalia kai blepontas oti pi8anotata brike auto pou epsaxne 8elisa na rotiso kai ego merikes plirofories genika gia ton tektonismo stin ellada kai tis megaliteres stoes pou einai en energeia. uparxei kapoios diktiakos topos pou mporo na bro sigekrimenes plirofories gia sigekrimenes stoees stin ellada? as poume oti 8elo na gino melos se mia stoa, ti 8a xriastei na kano?

Close your eyes while you listening a chill out song,think the never ending space,think that you falling into this,think that your journay has already begin,feel like the conquerors of the new world,think that everything is true,feel the absolut nirvana.

Edited by - nitro912gr on 09/03/2003 12:57:37

Edited by - nitro912gr on 09/03/2003 12:58:56

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2003, 01:22:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger
Φίλε Nitto912gr,
θα σου πρότεινα για αρχή να διαβάσεις κάποια βιβλία περί Τεκτονισμού, προκειμένου να δεις τι είναι και σε τελική ανάλυση εάν σε ενδιαφέρει πραγματικά. Εάν ναι, συνεχίζεις προκειμένου να επιτύχεις επαφή μαζί τους.
Κυκλοφορούν πολλά βιβλία στο εμπόριο, μερικά εκ των οποίων αναφέρονται και στις συνθήκες που επικρατούν στην Ελλάδα. Σε προειδοποιώ ότι θα δεις μεγάλη φαγομάρα μεταξύ των Τεκτόνων (και στην Ελλάδα και στο εξωτερικό), γι'αυτό και υπάρχουν όλα αυτά τα διαφορετικά τάγματα...και όπως λέει ένα ρητό "ο Τεκτονισμός δεν θα σε προδώσει ποτέ...οι Τέκτονες θα σε προδώσουν"...
Φιλικά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nitro912gr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
488 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2003, 01:30:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nitro912gr
file old tiger exo diabasei to biblio mistikes etairies ton ekdoseon arxaitupo kai pistebo oti eixe eparkeis plirofories gia na mou dosoun mia sxedon pliri eikona gia ton tektonismo( apo oti mporei na paratirisei kaneis malista to 70% sxedon tou bibliou anaferei gia ton tektonismo). an mporouses na mou doseis kapoies apo tis plirofories pou psaxno 8a sou eimoun upoxreos.

Close your eyes while you listening a chill out song,think the never ending space,think that you falling into this,think that your journay has already begin,feel like the conquerors of the new world,think that everything is true,feel the absolut nirvana.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nitro912gr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
488 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2003, 01:31:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nitro912gr
pantos an 3ereis kai kapoia biblia pou einai poio egira kai me perisoteres plirofories file old tiger 8a i8ela na mou edines tous titlous kai tis etairies pou ta exoun ekdosei.

Close your eyes while you listening a chill out song,think the never ending space,think that you falling into this,think that your journay has already begin,feel like the conquerors of the new world,think that everything is true,feel the absolut nirvana.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lefteris
Νέο Μέλος

Greece
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2003, 02:17:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lefteris
Όπως εχω αναφέρει και σε προηγούμενο θέμα δεν είναι απλό πιά σχολή θα διαλέξει κανείς για να συμετέχει...ο τεκτονισμός σήμερα νομίζω πηγαίνει πιο πολύ προς το τυπικό και δογματικό μέρος του εσωτερισμού παρά το ουσιαστικό, χωρίς βέβαια να είμαι απόλυτα σίγουρος.Ψάξε ίσως για το ΟΤΟ...αν και πάλι δε μπορω να είμαι σίγουρος...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2003, 02:43:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger
Φίλε nitro912gr,
To "ΜΥΣΤΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ" σε καλύπτει για αυτά τα λίγα που πρέπει να ξέρεις. Εάν θέλεις να διαβάσεις και κάτι άλλο πάρε το "ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΤΕΚΤΟΝΟΣ ΜΑΘΗΤΟΥ" του Oswald Wirth, εκδόσεις ΤΕΤΡΑΚΤΥΣ. Σε προειδοποιώ όμως διάβασε μόνο τα κομμάτια που αναφέρονται στο φιλοσοφικό και ιστορικό υπόβαθρο και όχι αυτά που αναφέρονται στις εργασίες ή στην μύηση στον 1ο βαθμό (δηλαδή διάβασε μέχρι σελίδα 124). Δεν πρέπει να διαβάσεις τα άλλα γιατί εάν ποτέ μυηθείς...θα χάσεις ακριβώς την διαδικασία, το αναπάντεχο, το άγνωστο της μύησης, ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ...Κατά τα λοιπά παιδιά μην μπλέκετε τον Τεκτονισμό με άλλες αδελφότητες (Ο.Τ.Ο. κλπ), είναι καθαρά ένα φιλοσοφικό σύστημα...
Φίλε LEFTERI όταν αναφέρεις ότι ο Τεκτ. σήμερα πηγαίνει πιο πολύ προς το τυπικό και δογματικό μέρος του εσωτερισμού παρά στο ουσιαστικό, τι εννοείς;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2003, 10:36:29  Εμφάνιση Προφίλ
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΦΙΛΕ ΛΕΦΤΕΡΗ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΠΩΣ Ο ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΛΙΓΑ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΔΕΝ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΔΟΓΜΑΤΑ...
ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΑΚΑΘΑΡΙΣΘΕΙ....
ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ.

ΦΙΛΕ old tiger ΝΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΦΑΓΟΜΑΡΑ ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ.
ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΛΟΓΟ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΩΣ ΜΙΑΣ ΜΟΝΟ ΜΕΓΑΛΗΣ ΣΤΟΑΣ... (Η ΟΠΟΙΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙ ΣΤΟΕΣ ΤΟΥ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΥ-ΤΩΝ ΑΡΧΑΙΩΝ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟΔΕΔΕΓΜΕΝΩΝ ΤΕΚΤΟΝΩΝ).

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2003, 11:11:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger
Φίλε AVATARGR,
απ'όσο ξέρω μέσα στην δεκαετία του 90, η Μεγάλη Στοά της Ελλάδος (ο αμιγής Τεκτονισμός όπως έχει επικρατήσει) ήρθε σε ρήξη με την αντίστοιχη της Αγγλίας με αποτέλεσμα να χάσει την αναγνώρισή της. Στράφηκε αλλού βέβαια (Αμερική , Γερμανία) οπότε και συνέχισε. Τα τελευταία χρόνια νομίζω ότι αποκατέστησαν τις σχέσεις τους με τους Αγγλους.
Η μεγάλη Μικτή Στοά της Ελλάδος λειτουργεί κάτω υπό την κηδεμονία του Διεθνούς Τεκτ.Τάγματος "ΔΕΛΦΟΙ". Οι ΔΕΛΦΟΙ στις 26-5-2001 έγιναν μέλη του Διεθνή Οργανισμού για τα Φιλελεύθερα Τάγματα του κόσμου με την επωνυμία "CLIPSAS". Στον CLIPSAS ανήκαν τότε άλλα 75 τάγματα από όλο τον κόσμο. Οπως βλέπεις υπάρχει αναγνώριση και μάλιστα πολύ καλή και για άλλες Μεγάλες Στοές.
Βέβαια τα παραπάνω ίσως δεν είναι τίποτα παραπάνω παρά απλά η ικανοποίηση της αρχομανίας που διέπει πολλά άτομα που κινούνται στον χώρο. Ουσιαστικά οι διαφορές που υπάρχουν μεταξύ του Αμιγούς και του Μικτού Τεκτονισμού (πέραν βέβαια των γυναικών) είναι ελαχιστότατες. Τα τυπικά που έχουν είναι σχεδόν τα ίδια. Σημαντικό στοιχείο είναι ότι οι Ανδρες Τέκτονες του Αμιγούς, αναγνωρίζουν τους άνδρες αδερφούς τους από τον Μικτό.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Orfeus
Νέο Μέλος

Greece
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2003, 18:34:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Orfeus
Καλησπέρα φίλοι μου,
Φίλε nitro912gr,
θα σου πρότεινα να μην βγάζεις γνώμη μόνο και μόνο από ένα βιβλίο.Ο τεκτονισμός έχει πολλά βιβλία στην αγορά όπως επίσης υπάρχουν και τα αντιτεκτονικά. Είναι πολύ καλό που διάβασες το συγκεκριμένο βιβλίο των εκδόσεων Αρχέτυπο, εγώ θα σου πρότεινα να διαβάσεις κα το Ελληνικόν τεκτονικό Εγχειρίδιον των εκδόσεων Τετράκτυς καθώς και όλη την σειρά που αναφέρεται στον τεκτονισμό. Αν θες κάτι και για το Internet θα σε βοηθούσε πολύ η επίσημη σελίδα των τεκτόνων www.grandlodge.gr


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nitro912gr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
488 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2003, 22:53:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nitro912gr
quote:

Σημαντικό στοιχείο είναι ότι οι Ανδρες Τέκτονες του Αμιγούς, αναγνωρίζουν τους άνδρες αδερφούς τους από τον Μικτό.

parakato einai kati pou brika sto site pou dinei o filos orfeus kai afora ta legomena tou old tiger


Υπάρχουν ενίοτε και άλλες αυτοαποκαλούμενς στοές ή παρατεκτονικές οργανώσεις οι οποίες δεν ανταποκρίνονται στα χαρακτηριστικά που απαιτούνται ή δεν έχουν ιδρυθεί κανονικά ή επιτρέπουν ή ενθαρρύνουν τη συμμετοχή των μελών τους στην πολιτική ή δέχονται και γυναίκες ως μέλη τους. Αυτές οι στοές και οργανώσεις, δεν αναγνωρίζονται απ' τη Μεγάλη Στοά της Ελλάδος και κάθε τεκτονική επαφή μαζί τους, απαγορεύεται αυστηρά.
den nomizete oti uparxi sigrousi pliroforion edo pera? gia doste ligo fos.


Close your eyes while you listening a chill out song,think the never ending space,think that you falling into this,think that your journay has already begin,feel like the conquerors of the new world,think that everything is true,feel the absolut nirvana.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2003, 23:02:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger
Φίλε Nitro912gr,
αν και μάλλον είναι αντιδεολογικό να δώσω εγώ μία απάντηση, εφόσον είμαι αυτός που έδωσα την πληροφορία αυτή, εντούτοις πολύ απλά και λακωνικά:
Αυτή είναι η επίσημη άποψη της Μεγάλης Στοάς της Ελλάδος...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2003, 21:52:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Καλησπέρα σας.

Πριν από λίγους μήνες έψαχνα στο διαδύκτιο πληροφορίες για τον τεκτονισμό.
Στην παρακάτω διεύθυνση υπάρχει μια λίστα από links σχετικά...

http://www.freemasonry.bcy.ca/links/masonic_links.html

Το παρακάτω απόσπασμα σχετίζεται με το θέμα της μυστικότητας, που αφορά και τον τεκτονισμό:
"Τα περισσότερα πράγματα στον κόσμο διατηρούνται ζωντανά όσο τα εσωτερικά τους μέρη παραμένουν κρυμμένα. Αν αυτά αποκαλυφθούν, πεθαίνουν όπως στο παράδειγμα του ανθρώπου: όσο τα εντόσθιά του μένουν κρυμμένα στο εσωτερικό του, ο άνθρωπος ζει, όταν όμως αυτά αποκαλύπτονται και βγαίνουν έξω από αυτόν, τότε ο άνθρωπος πεθαίνει. Το ίδιο ισχύει και με το δέντρο. Όσο οι ρίζες του μένουν κρυμμένες, αναπτύσσονται και ευδοκιμούν. Αν όμως οι ρίζες εκτεθούν, τότε τα δέντρα μαραίνονται."

Απόκρυφο Ευαγγέλιο του Φιλίππου, Απόκρυφα Καινής Διαθήκης, τ.2, σελ.93

Θα ήθελα να το συζητήσουμε.


Υ.Γ.: Το παραπάνω μήνυμα το πληκτρολογούσα από χθες τουλάχιστον 10 φορές, ενώ συγχρόνως αναρρωτιόμουν, τι έφταιξα και "δεν με παίζουν" στα εσωτερικά... Τελικά τα εσωτερικά δεν έπαιζαν γενικότερα.

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2003, 22:53:27  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε nitro όσον αφορά στην ερώτησή σου για το τι πρέπει να κάνει κάποιος για να μυηθεί στον Τεκτονισμό θα πρέπει να σου πω ότι πρώτα απ’όλα θα πρέπει εγγράφως κάποιο παλιότερο μέλος να εισηγηθεί για την εισαγωγή σου στην Στοά, το οποίο θα εγγυηθεί για σένα. Όλα τα άλλα περί πλουσίων Τεκτόνων είναι βλακείες. Κατά βάση βέβαια οι περισσότεροι είναι ευκατάστατοι γιατί αυτοί είναι αυτοί που έχουν κάποιο α επίπεδο στη μόρφωσή τους και ψάχνονται και γιατί έχουν και την πολυτέλεια του περισσότερο ελεύθερου χρόνου (όχι ότι είναι βέβαια και κανόνας αλλά ο υπάλληλος γραφείου ή ο οικοδόμος που εργάζεται υπερωρίες για ένα ξεροκόμματο δεν έχει κουράγιο να τρέχει στις Στοές). Βλέπεις φίλε μου είναι απαραίτητη η συμμετοχή 1ή 2 φορές τη βδομάδα στις «εργασίες» τους στις οποίες βέβαια συμμετέχουν ενεργά αφού γράφουν κάποιες μελέτες εργασίες και τις διαβάζουν εκεί. Βασική προϋπόθεση βέβαια είναι να μην είσαι άνεργος γιατί πρώτα απ’όλα θεωρούν την τεμπελιά και τη νωθρότητα πολύ κακά στοιχεία του χαρακτήρα και κατά δεύτερον για να έχεις χρήματα να πληρώνεις την τυπική συνδρομή σου σαν καλό μέλος(αν είσαι δηλαδή άεργος φοιτητής ή κάποιος κοπρίτης που ζει από τα λεφτά του πλούσιου μπαμπά απλά ξέχνα το) Επίσης δεν πρέπει να έχεις λερωμένο ποινικό μητρώο γιατί τότε δεν πρόκειται να σε δεχτούν. Υπάρχουν κάποιες μέρες που οι Στοές είναι ανοιχτές για τους επισκέπτες (οι οποίοι βέβαια είναι πάντα συστημένοι). Οι «εργασίες» που γίνονται όμως σε αυτές τις Στοές παρακολουθούνται μόνο από μέλη.
Ελπίζω να σε διαφώτισα λιγάκι…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2003, 23:10:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Καλησπέρα σας.

Ακουσον - άκουσουν, τι άκουσα πριν από λίγες μέρες από κάτι συναδέλφους στη δουλειά μου:
Επιασε το αυτί μου μια συζήτηση για τον τεκτονισμό, και μία συνάδελφος διατεινόταν ότι για να μπει κάποιος σε μια στοά, πρέπει να έχει στο σπίτι του υπηρέτη - τρια, και δη μάυρο!!!

Είναι απίστευτο λοιπόν τι μύθοι δημιουργούνται γύρω από κάτι σχετικά με το οποίο οι περισσότεροι, μπορεί να είμαστε πρακτικά ανίδεοι...

Υ.Γ. Το μορφωτικό επίπεδο των συναδέλφων, πολύ άνω του μέσου κατά τα άλλα, λόγω της φύσεως του επαγγέλματος...

αυτή...που τα κατάφερε!

Edited by - amalia on 13/02/2003 23:12:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2003, 23:21:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ
σχετικα με τον τεκτονισμο -ιδιαιτερα στην ελλαδα- αυτο που νιωθω να πω ειναι οτι μοιαζει θεμα ταμπου. ειναι πραγματικα δυσκολο να παρεις αντικειμενικες πληροφοριες, μια που εκτος απο καποια 'επισημα φιλο-τεκτονικα βιβλια', ολη η παραπερα πληροφορηση στηριζεται σε φημες, συνομοσιολογιες, και τα παρομοια. ετσι, ακουγονται φρικιαστικες ιστοριες, οπως οτι καποιος που ειναι τεκτονας βρισκει δουλεια απο τη στοα, και οτι εχει την υποχρεωση να βοηθαει ανεξαρτητου αξιας οποιονδηποτε του ορισουν. επισης, καπου ακουσα και το εξωφρενικο, οτι αν φυγεις σε παρακολουθουν και κυνδινευεις να σε σκοτωσουν!!!

ο πατερας μου γνωριζε απο τη δουλεια του καποιους τεκτονες -οι περισσοτεροι εχουν πεθανει λογω ηλικιας. καποιοι ειχανε μεινει, καποιοι φυγανε. καποιοι δε μιλουσαν καθολου, καποιοι κατι ελεγαν... κανενας δεν βλαφτηκε απο τους τεκτονες. μπορει ομως να βλαφτηκαν απο την βλακεια αλλων ανθρωπων -των προκατηλλημενων.

ειναι κριμα πραγματικα -και το πιστευω απ οτι γνωριζω σχετικα με τον τεκτονισμο- να υπαρχει τετοια παραπληροφορηση.
κατα τη γνωμη μου ειναι ενας ομορφος και παραγωγικος δρομος, προσωπικος και επιλεκτικα κοινωνικος. σε καποιο site διαβασα επισης, οτι ενα απο τα βασικα πιστευω του τεκτονισμου ειναι η ελευθερια του πνευματος, της βουλησης και γενικα του ατομου.
ο πατερας μου παντα μου ελεγε το εξης, "η γνωση εκλαικευει το πνευμα". οταν καποτε τον ρωτησα αν ειναι δικη του εκφραση, μου ειπε οτι το ελεγε ενας φιλος του τεκτονας, και οτι ηταν το πιστευω του.

αν ψαξουμε παλι στην ιστορια, θα ανακαλυψουμε οτι ο τεκτονισμος συγγενευει με την δομη των σωματειων των μαστορων -στο μεσσαιωνα. αυτοι, πιστευαν στην τελειοποιηση του ανθρωπου που επερχεται απο την τελειοποιηση της τεχνης τους. ετσι, ο μαραγκος που μπορουσε να φτιαξει την τελεια ξυλινη κατασκευη, ηταν και καλος ανθρωπος.

λιλιθ -η πρωτη γυναικα

Edited by - λίλιθ on 13/02/2003 23:25:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2003, 23:37:00  Εμφάνιση Προφίλ
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΕΙΔΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΚΑΛΟΙ ΦΙΛΟΙ ΟΠΩΣ old tiger,Orfeus,amalia,λίλιθ ΜΕ ΚΑΘΑΡΟ ΒΛΕΜΑ ..

ΝΑ ΛΟΙΠΟΝ ΠΟΥ ΦΕΝΕΤΑΙ Η ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΕSOTERICA.gr ..
NA ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΛΟ ΘΕΜΑ.
ΚΑΛΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΦΙΛΕ old tigerΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

quote:
"ο Τεκτονισμός δεν θα σε προδώσει ποτέ...οι Τέκτονες θα σε προδώσουν"...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2003, 00:04:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ-ΙΣΟΤΗΣ-ΑΔΕΛΦΟΤΗΣ
Το βασικό πιστεύω των Τεκτόνων.
Αξίζει κανείς να ψάξει τις ρίζες του Τεκτονισμού στα βάθη των αιώνων. Μόνο έτσι θα καταδειχθεί ο πραγματικός φιλοσοφικός πλούτος που υπάρχει μέσα του.


Οταν γεννηθήκαμε δεν υπογράψαμε κανένα χαρτί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2003, 12:23:31  Εμφάνιση Προφίλ
Aς μην ξεχνάμε τη «συνεισφορά» των Στοών σε κάθε επανάσταση είτε αυτή είναι η Ελληνική είτε η Γαλλική καθώς και ότι πίσω από τον πόλεμο κάθε χουντικού καθεστώτος βρίσκεται μια Στοά… Οσον αφορά στο φιλανθρωπικό τους έργο είναι νομίζω ανάξιο λόγου μιας και νομίζω ότι τώρα πλέον γίνεται για καθαρά τυπικούς λόγους…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2003, 12:51:20  Εμφάνιση Προφίλ
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ Avallon ΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ Η ΣΥΝΕΙΣΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕΓΑΛΗ.
ΕΛΛΗΝΙΚΗ,ΓΑΛΛΙΚΗ,ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Ο ΑΛΙΕΝΤΕ ΕΙΤΑΝ ΤΕΚΤΟΝΑΣ ,Ο ΣΙΜΟΝ ΜΠΟΛΙΒΑΡ,ΓΑΡΙΒΑΛΝΤΙ, ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΚΑΙ Ο ΤΣΕ ΓΚΕΒΑΡΑ.

ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΠΟΛΛΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΕΧΟΥΝ ΙΔΡΥΘΕΙ ΑΠΟ ΜΕΓΑΛΕΣ ΣΤΟΕΣ.

ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΙΓΑ...
ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ.
ΑΛΛΑ ΘΑ ΨΑΞΩ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2003, 13:21:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13
Ο Γκαίτε, ο Βολταίρος, ο Ρήγας Βελεστινλής ,ο Κολοκοτρώνης,κ.α.
Όχι ο Τσε.
περισότερα στο site:
http://www.innernet.gr/index.asp
και επιλέγεις:ΜΥΗΤΙΚΑ ΤΑΓΜΑΤΑ ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΕΣ
ότι άλλο θέλεις γράψε... και εδώ είμαστε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2003, 13:54:06  Εμφάνιση Προφίλ
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ drumx13 ΟΠΩΣ ΑΝΕΦΕΡΑ ΙΣΩΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΣΕ.
ΥΨΗΛΑΝΤΗΣ,ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ.... ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΛΛΟΙ.
ΑΛΛΑ ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ...
ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΟΥ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nitro912gr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
488 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2003, 14:14:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nitro912gr
εγω εχω ακουσει απο τη μητερα μου οτι και ο Καραμανλης τεκτονας ηταν(μαλλον το μακαριτη ενοουσε δεν ξερω για τον εγγονα)



The n00b in Magic but soon a Great Mage of Wisdom!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2003, 15:48:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ
quote:
Aς μην ξεχνάμε τη «συνεισφορά» των Στοών σε κάθε επανάσταση είτε αυτή είναι η Ελληνική είτε η Γαλλική καθώς και ότι πίσω από τον πόλεμο κάθε χουντικού καθεστώτος βρίσκεται μια Στοά… Οσον αφορά στο φιλανθρωπικό τους έργο είναι νομίζω ανάξιο λόγου μιας και νομίζω ότι τώρα πλέον γίνεται για καθαρά τυπικούς λόγους…

φιλε avallon,

μια ερωτηση μονο!

αυτα που αναφερεις, που τα βρηκες? μπορεις να μας υποδιξεις καποιο βιβλιο, η ο,τι αλλο τελοσπαντων ειναι η πηγη σου?

θα ηταν πολυ χρησιμο πιστευω για ολους μας, να μαθουμε την αληθεια!

ευχαριστω

λιλιθ -η πρωτη γυναικαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2003, 19:14:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ
αλλα και αυτο...για τους τεκτονες!

για πηγαινετε παρακαλω στο θεμα
FROM HELL ( Τζακ ο Αντεροβγάλτης)
στον κινηματογραφο!

ναι, ναι. στο φορουμ μας.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ...

λιλιθ -η πρωτη γυναικαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ThePriest
Νέο Μέλος


48 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2003, 23:21:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ThePriest
Οι τεκτωνες στην ουσια δημιουργηθηκαν απο την ενωση καποιων συντεχνιων "μαστορων" γυρω στα 1700 στο Λονδινο.Οι λογοι της ενωσης αυτης δεν γνωριζω με απολυτη βεβαιοτητα ποιοι ηταν . Πολλοι θεωρουν οτι το εκαναν για να προστατεψουν το επαγγελμα τους και να το διατηρησουν σε οσο πιο στενο κυκλο μπορουν.Αλλοι λενε οτι οργανωθηκαν με σκοπο να διαφωτισουν τον κοσμο (χοντρικα). Κατα τη γνωμη μου οι τεκτονες εχουν μεγαλη σχεση και με τους Ναιτες ιπποτες 13-14αι.

Αλλα ολα αυτα δεν εχουν σημασια. Πριν διαβασεις οτιδηποτε καλο ειναι να αναρωτηθεις γιατι θελεις να μαθεις για τους τεκτονες , αφου απαντησεις , προχωρας και αφου διαβασεις και ας πουμε οτι θελησεις να γινεις κι εσυ ενας τεκτονας πρεπει να αναρωτηθεις παλι το γιατι πραγματικα θελεις να γινεις , θα σου προσφερει κατι διαφορετικο;

Πριν απο ολα αυτα ομως , πρεπει να αναρωτηθεις :

Αυτο που εχεις πραγματικα αναγκη ειναι να ασχοληθεις με το θεμα του Τεκτονισμου αυτη την περιοδο;

ή μηπως υπαρχουν αλλα πραγματα στα οποια πρεπει να αφιεωρσεις το χρονο σου και αργοτερα να ασχοληθεις με τον τεκτονισμο;

Ευχαριστω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2003, 23:34:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ
the priest
quote:
Οι τεκτωνες στην ουσια δημιουργηθηκαν απο την ενωση καποιων συντεχνιων "μαστορων" γυρω στα 1700 στο Λονδινο.Οι λογοι της ενωσης αυτης δεν γνωριζω με απολυτη βεβαιοτητα ποιοι ηταν . Πολλοι θεωρουν οτι το εκαναν για να προστατεψουν το επαγγελμα τους και να το διατηρησουν σε οσο πιο στενο κυκλο μπορουν.Αλλοι λενε οτι οργανωθηκαν με σκοπο να διαφωτισουν τον κοσμο (χοντρικα).

λιλιθ

quote:
αν ψαξουμε παλι στην ιστορια, θα ανακαλυψουμε οτι ο τεκτονισμος συγγενευει με την δομη των σωματειων των μαστορων -στο μεσσαιωνα. αυτοι, πιστευαν στην τελειοποιηση του ανθρωπου που επερχεται απο την τελειοποιηση της τεχνης τους. ετσι, ο μαραγκος που μπορουσε να φτιαξει την τελεια ξυλινη κατασκευη, ηταν και καλος ανθρωπος.

φιλε πατερα, απ οτι εχω διαβασει, οι συντεχνιες που αναφερεις δεν πρωτοδημιουργηθηκαν στο λονδινο, αλλα στην κεντρικη ευρωπη. τωρα, ο τεκτονισμος, σαν φιλοσοφια εχει δανιστει στοιχεια απο τις συντεχνιες των μαστορων, αλλα δεν πηγαζει απο τους ιδιους ανθρωπους.
(τουλαχιστον αυτο το συμπερασμα βγαινει μεσα απο την ιστορια των συντεχνιων των μαστορων, οχι των τεκτονων και το γνωριζω απο επιστημονικη ερευνα που εχω κανει για τις συντεχνιες των μαστορων).

λιλιθ -η πρωτη γυναικαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ThePriest
Νέο Μέλος


48 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2003, 00:28:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ThePriest
Αγαπητη λίλιθ ,

αναφερω πουθενα στο μυνημα μου που πρωτοδημιουργηθηκαν οι συντεχνιες ;

αυτο που ανεφερα ειναι οτι ο τεκτονισμος ιδρυθυκε στο λονδινο το 1700 απο συντεχνιες του λονδινου που ενωθηκαν , αυτο αναιρει με καποιο τροπο αυτο που λες εσυ ;

αν πιστευεις οτι εχω αδικο σε παραπεμπω στο ιδρυτικο πρωτοκολλο της στοας του λονδινου..

οσο για τα υπολοιπα ,θα σου ηταν δυσκολο να μοιραστεις τα στοιχεια που σε οδηγησαν σε αυτο το συμπερασμα;

Τελος ακομα κι ετσι να μην ειναι , τα ιστορικα στοιχεια εχουν καμμια σημασια ως προς τη φιλοσοφια και του τι πρεσβευει τελικα ο τεκτονισμος; και αν ειναι αναγκαιο για το φιλο μας να ασχοληθει μαζι του;

Ευχαριστω...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2003, 00:46:33  Εμφάνιση Προφίλ
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ThePriest ΡΩΤΑΣ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ....

ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟΡΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕΤΑ ????
ΔΙΔΑΣΚΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΙΣΟΤΗΣ ΑΔΕΛΦΟΤΗΣ..
ΑΣΤΟ ΓΙΑ ΑΥΡΙΟ ....
ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕΘΑ ΜΕ ΤΟ ESOTERICA.gr ????
ΑΣΤΟ ΓΙΑ ΑΥΡΙΟ.....
Ο ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ
ΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΩ ΓΝΩΘΙ ΣΕ ΑΥΤΟΝ..
Ο ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΕΜΕΙΣ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟ ΕΓΩ..
ΑΣΤΟ ΓΙΑ ΑΥΡΙΟ....
ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΑΥΡΙΟ...
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΚΡΙΝΕΤΕ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΔΙΕΡΓΑΣΙΕΣ....

ΟΧΙ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ThePriest ΤΟΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΟΧΙ ΑΥΡΙΟ.

ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΟΛΟΙ ΝΑ ΕΛΕΓΑΝ ΑΣΤΟ ΑΥΡΙΟ...
ΙΣΩΣ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ThePriest ΔΕΝ ΕΙΣΟΥΝ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΝΑ ΟΜΙΛΕΙΣ.
ΕΑΝ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΠΟΛΛΟΙ ΕΙΤΑΝ ΤΕΚΤΟΝΕΣ ΠΟΥ ΑΡΧΙΣΑΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΕΙΣ .... ΕΓΙΝΑΝ Η ΑΦΟΡΜΗ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ...
ΣΚΕΨΟΥ ΦΙΛΕ ThePriest ΝΑ ΕΛΕΓΑΝ ΑΥΤΟΙ ΑΣΤΟ ΓΙΑ ΑΥΡΙΟ ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2003, 01:01:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ
φιλε πατερα,
οσον αφορα το πρωτο σκελος της απαντησης σου, μπορει να εχεις δικιο, δεν εχω ασχοληθει πολυ με το θεμα της ιδρυσης των τεκτονων και γιαυτο δε γνωριζω.
οσον αφορα ομως τις συντεχνιες, και τις συγγενειες της φιλοσοφιας τους με αυτης των τεκτονων, γνωριζω καποια πραγματα απο βιβλια -κυριως ιστορικα- τα οποια εχω χρησιμοποιησει στο διδακτορικο μου.
(για τις συντεχνιες, οχι τους τεκτονες)

οσον αφορα το τριτο σκελος της απαντησης σου, για το αν ειναι ΑΝΑΓΚΑΙΟ -(μα γιατι χρησιμοποιεις αυτη την λεξη? τιποτε δεν ειναι αναγκαιο, μπορει ομως να ειναι θεληση και αυτο ειναι μια ΑΝΑΓΚΗ ΑΝΑΓΚΑΙΟΤΕΡΗ)- ο φιλος μας ν ασχοληθει με τον τεκτονισμο, ο λογος που ανεφερα τη συγγενεια στη φιλοσοφια μεταξυ συντεχνιων και τεκτονων ειναι οτι το κοινο ιδεωδες τους, (το θυμιζω ΤΕΛΕΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΑΤΟΜΟΥ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΕΛΕΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥ) ειναι ενα στοιχειο που μπορει να τον βοηθησει στην κριση του.

λιλιθ -η πρωτη γυναικαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ThePriest
Νέο Μέλος


48 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2003, 01:10:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ThePriest
Φίλε avatargr

Καταλαβαίνω την αγανάκτηση σου

Όμως….για να αποφύγει κάποιος να γίνει φανατικός , θα πρέπει να έχει ασχοληθεί πρώτα λιγάκι με τον εαυτό του , να έχει θέσει μερικά ερωτήματα στον εαυτό του, σε παρακαλώ διάβασε και τα αλλά μήνυμα στο ίδιο topic και θα καταλάβεις τι εννοώ

Θα ήθελες κάποιος να είναι τέκτονας χωρίς να το έχει κάνει αυτό , χωρίς να είναι σε θέση να καταλάβει τι μπορεί και τι δεν μπορεί να του προσφέρει ο τεκτονισμός;
Αυτό συμβαίνει με την πλειοψηφία των χριστιανών , βαφτίζονται χωρίς όμως να είναι σε θέση να καταλάβουν τι είναι αυτό που ασπάζονται…θα ήθελες κάτι αντίστοιχο να συνεχιστεί και να μεταδοθεί και σε άλλες θρησκείες και σε φιλοσοφικές οργανώσεις ;

Εκτός αν θεωρείς ότι με το να γίνεται κάποιος τέκτονας τότε ω του θαύματος έρχεται θεια επιφοίτηση και μεταμορφώνεται σε φιλόσοφο … (με όλο το σεβασμό) δεν νομίζω όμως ,έτσι δεν είναι;

Η διδαχή ενός πράγματος (π.χ. ελευθέρια , ισοτης ,αδελφοτης) δεν σημαίνει την αυτόματη κατανόηση του από το διδασκόμενο

Πολλοί ήταν τέκτονες που άρχισαν επαναστάσεις για τους δικούς του λόγους αγαπητέ φίλε και αυτό είναι θέμα μεγάλης συζήτησης , θα ήθελα όμως να μου πεις πόσοι από αυτούς έχασαν τη ζωή τους μαχόμενοι.
Χωρίς να θέλω να μειώσω την προσφορά κανενός σε καμία επανάσταση ,χωρίς τον απλό λαό που δεν ασχολείται με αυτά που εσύ θεωρεις ως απαραίτητα δεν θα γινόταν καμία επανάσταση….

Σε ευχαριστώ…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2003, 02:12:32  Εμφάνιση Προφίλ
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.

ΦΙΛΕ ThePriest ΜΕ ΧΑΡΑ ΕΙΔΑ ΣΧΕΔΟΝ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ.
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΜΕ ΤΙΜΑ ΑΥΤΟ.
ΑΣ ΤΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΕΝΑ ΕΝΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ.
ΚΑΤΑ ΑΡΧΑΣ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΚΑΝΕΙΣ ΕΔΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΕΓΩ.
ΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΕΚΤΟΝΑΣ ΑΠΟ ΤΑ ΛΙΓΑ ΠΟΥ ΞΕΡΩ .... ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΜΥΗΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΑΙ ΜΕ ΚΟΠΟ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ.
ΚΑΜΙΑ ΜΥΗΣΗ ΦΙΛΕ ThePriest ΔΕΝ ΣΟΥ ΦΕΡΝΕΙ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΑΛΛΑ Ο ΑΓΩΝΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ.¨(ΦΙΛΟΜΑΘΕΙΑ )
ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΩΣ

quote:
Εκτός αν θεωρείς ότι με το να γίνεται κάποιος τέκτονας τότε ω του θαύματος έρχεται θεια επιφοίτηση και μεταμορφώνεται σε φιλόσοφο … (με όλο το σεβασμό) δεν νομίζω όμως ,έτσι δεν είναι;

ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ
quote:
Πολλοί ήταν τέκτονες που άρχισαν επαναστάσεις για τους δικούς του λόγους αγαπητέ φίλε και αυτό είναι θέμα μεγάλης συζήτησης , θα ήθελα όμως να μου πεις πόσοι από αυτούς έχασαν τη ζωή τους μαχόμενοι.

ΣΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ

quote:
ΕΛΛΗΝΙΚΗ,ΓΑΛΛΙΚΗ,ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Ο ΑΛΙΕΝΤΕ ΕΙΤΑΝ ΤΕΚΤΟΝΑΣ ,Ο ΣΙΜΟΝ ΜΠΟΛΙΒΑΡ,ΓΑΡΙΒΑΛΝΤΙ, ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΚΑΙ Ο ΤΣΕ ΓΚΕΒΑΡΑ,ΥΨΗΛΑΝΤΗΣ,ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ ΧΡΙΣΟΣΤΟΜΟΣ ΣΜΥΡΝΗΣ ...Ο Γκαίτε, ο Βολταίρος, ο Ρήγας Βελεστινλής ,ο Κολοκοτρώνης.

ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟΙ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΛΗΘΟΣ ΑΝΟΝΥΜΩΝ ΑΠΛΩΝ ΤΕΚΤΟΝΩΝ...
ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ ΚΑΝΕΝΟΣ ΧΟΡΟΥ ...

ΑΠΛΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΧΟΡΙΣ ΠΑΡΟΠΙΔΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΜΟΥ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 25 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy