ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Άραγε τι κρύβουν οι "Κρύπτες";
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2005, 00:32:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι,
τον τελευταίο καιρό έχουμε βομβαρδιστεί απο ραδιόφωνα, τηλεοράσεις και περιοδικά σχετικά με την κυκλοφορία ενός βιβλίου παιχνιδιού (το πρώτο στον κόσμο όπως διατείνεται), μέσω του οποίου όσοι καταφέρουν να λύσουν κάποιους γρίφους θα φτάσουν κάπου όπου θα βρούν κάποια ποσά. (Δεν έχω καταλάβει ακριβώς αν θα είναι σε λεφτά ή σε μορφή επιταγής αλλά αυτό δεν έχει τόση σημασία θα έλεγα).
Απο την αρχή που άκουσα γι αυτό το πράγμα θεώρησα ότι είναι απλώς μια καλοστημένη απάτη όπως πολλές άλλες κατά καιρούς και δεν έδωσα σημασία.
Πρόσφατα όμως διάβασα μια συνέντευξη της συγγραφέως του βιβλίου που ονομάζεται Ελένη Πόνου και απο ότι είδα είναι και μικρή σε ηλικία. Στην συνέντευξη η κυρία αυτή επιμένει περί του λόγου το αληθές και αναλύει και ποια είναι τα κίνητρά, τα οποία την οδήγησαν στην έκδοση του βιβλίου αυτού και τα οποία θα τα χαρακτήριζα σύμφωνα με τα λεγόμενά της ως πολύ ρομαντικά.
Μόλις τελείωσα την ανάγνωση της συνέντευξης άρχισαν να με ζώνουν τα φίδια. Να σας εξηγήσω τους λόγους. Δέχτηκα την πιθανότητα ότι πράγματι όλη η ιστορία είναι όπως ακριβώς παρουσιάζεται. Τότε κατά την ταπεινή μου γνώμη δύο τινά συμβαίνουν. Ή η εν λόγω κυρία είναι γόνος κάποιας πάμπλουτης οικογένειας και λόγω της μεγάλης της αγάπης για την Ελλάδα χρηματοδοτεί απο την τσέπη της αυτήν την ιστορία ή κάποιοι άλλοι την χρηματοδοτούν για λόγους που ίσως θα άξιζε να ψάξουμε και μπορεί να έχουν προεκτάσεις που δεν φανταζόμαστε.
Για να σας βάλω λίγο περισσότερο στο σκεπτικό μου θα σας αναλύσω τους συλλογισμούς μου.
Έχουμε μια νεάρή και απο όσο γνωρίζω εγω τουλάχιστον πρωτοεμφανιζόμενη συγγραφέα, η οποία φτιάχνει ένα βιβλίο με γρίφους και αμέσως βρίσκει εκδοτικό οίκο ο οποίος βρίσκει την ιδέα καταπληκτική, της εκδίδει το βιβλίο και όχι μόνο αυτό αλλά βάζει και 300.000 ευρώ ως βραβεία για αυτούς που θα ανακαλύψουν τις κρύπτες (δηλαδή μιλάμε για 100.000.000 δραχμές).
Έχω λοιπόν την πολύ εύλογη απορία. Έχετε γνωρίσει πολλούς στον κόσμο για να μην πω στην Ελλάδα που να μοιράζουν λεφτά; Και αν κάποιος προσδοκά να βγάλει λεφτά απο την κυκλοφορία του βιβλίου δελεάζοντας με δώρα τους αναγνώστες, πόσα αντίτυπα του βιβλίου πρέπει να πουλήσει και σε τι ποσόν ώστε να καλύψει πάνω απο 300.000 ευρώ;
Αντιλαμβανόμαστε λοιπόν ότι το όλο σκηνικό δεν στέκει απο την αρχή.
Αν πραγματικά γίνεται αυτό εμένα με βάζει σε άλλες πιο συνομοσιολογικές σκέψεις.
Μήπως κάποιοι οι οποίοί έγραψαν το βιβλίο και έβαλαν μια συγγραφέα μαϊμού, θέλουν μέσα απο αυτό να ανακαλύψουν ανθρώπους που να έχουν πολύ υψηλό δείκτη ευφυίας με σκοπό να τους χρησιμοποιήσουν σε άλλα πράγματα; Τώρα το τι θα μπορούσε να είναι αυτό δεν ξέρω, ας σκεφτεί ο καθένας με το μυαλό του ότι θέλει.
Μπορεί να ακούγεται πολύ τρελλή η σκέψη που έκανα αλλά θα ήθελα να ακούσω και άλλες γνώμες.
Θεωρώ όμως πιο πιθανή την εκδοχή ότι η όλη ιστορία είναι "μούφα".
Περιμένω απόψεις και σχόλια επι του θέματος...
Φιλικά...

ΥΓ: Ξέχασα να σας υπενθυμήσω ότι στα έξοδα του βιβλίου πρέπει να περιλάβουμε και την τεράστια διαφημιστική δαπάνη, γιατί το βιβλίο διαφημίζεται απο ολα τα μέσα... (και αυτό κάνει την ιστορία ακόμα πιο περίεργη...)

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...

Edited by - Απέριττος on 02/10/2005 00:40:35

morpheaus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2005, 01:12:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morpheaus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όντως έχεις κάποιο δίκιο
κάποια στιγμή μου πέρασε κι εμένα απο το μυαλό αλλα για πολή λίγο.
Δεν ξέρω τι μπορεί να παίζεται αλλα μου όντως κάτι πρέπει να βρωμάει.
Ας μην ξεχνάμε οτι κανείς και πόσο μάλιστα μια εκδοτική εταιρία δεν κάνει τόσα έξοδα χωρίς να έχει κάποιο μεγάλο όφελος τώρα την εταιρία μπορεί να την χρηματοδοτούν κάποιοι άλλοι, αλλα ότι και αν είναι κάτι δεν πάει καλά.

Το παρελθόν είναι δάσκαλος του παρόντος και οδηγός του μέλλοντοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Didorium
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Macao
355 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2005, 01:46:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μ Α Ρ Κ Ε Τ Ι Ν Κ!

Better to save the mystery than surrender to the secret..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

orfeas7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
322 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2005, 02:04:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους orfeas7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνήσω φίλο Didorium.

Είναι απλό το σκεπτικό. Στην αρχή οι κρύπτες θα έχουν μικρά ποσά. Αποκλείεται να κρύψουν από την αρχή όλα αυτά τα χρήματα. Με τον καιρό κάποιοι θα κερδίσουν και αυτό θα ακουστεί. 2ή διαφήμηση.

Αυτό θα κάνει περισσότερους να αγοράσουν το βιβλίο. Μεγαύτερα ποσσά θα ανακαλυφθούν. Όσο περισσότερος κόσμος θα αγοράζει το βιβλίο τόσο θα φτάνουμε σε στο μεγάλο ποσό. Φαντάζεστε πόσος κόσμος θα αγοράσει το βιβλίο όταν μένει να βρεθεί μόνο το τελικό μεγάλο ποσό;

Για να αποφύγουν τις παράνομες αντιγραφές οι καινούριες εκδόσεις του βιβλίου θα περιέχουν περισσότερα στοιχεία για τον θησαυρό!!!

Αν θυμάμαι καλά μέσα στο καλοκαίρι είχα δει σε περιοδικά του Π. Γιανουλάκη που είχαν πεσει τυχαία στα χέρια μου την διαφήμηση γιαυτό το παιχνίδι.

Ομολογώ πάντως ότι είναι μία έξυπνη ιδέα!

Δεν έχει σημασία τι θέλουμε, ούτε τι μπορούμε... αλλά τι κάνουμε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Didorium
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Macao
355 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2005, 02:17:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμ... εξυπνη ιδέα.. σαφώς!! Αλλά τζόγος ως και μέσα στα βιβλία? Τελικά.. βαδίζουμε κατα διαόλου!!!!

Better to save the mystery than surrender to the secret..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

orfeas7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
322 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2005, 02:36:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους orfeas7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όλα για τα χρήματα γίνονται, για τα εύκολα χρήματα! Είναι το επόμενο στοιχείο που έπρεπε να περάσει ο τζόγος, αφού γέμισε πρώτα ο αθλητισμός, έπειτα το ιντερνετ, ας κάνουμε μία δοκιμή και με τα βιβλία. Στο κάτω κάτω τα βιβλία είναι το τρίτο στοιχείο απασχόλησης του ελεύθερου χρόνου μας μετά το καναπεδοκαφετηλεορασοιντερνετ και αθλητισμού.

Δεν έχει σημασία τι θέλουμε, ούτε τι μπορούμε... αλλά τι κάνουμε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2005, 16:54:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
To μόνο που ξέρω είναι οτι τα φρουτάκια, έχουν απαγορευεθεί εδώ στην Ελλάδα τρισίμηση χρόνια τώρα, απο εκείνη την ιστορία με τον Χρυσανθακόπουλο στην Πάτρα.
Ήρθε δηλαδή η νέα τους έκδοση σε βιβλία?

http://www.seasite.niu.edu/Indonesian/Indonesian_Elections/Indo-pemilu99/21.jpg
"Non, nisi parento, vincitur"
ΒΑΚΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2005, 23:11:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως τι να πω ρε παιδιά... φαίνεται πως η Ελλάδα είναι η χαρά του λαμόγιου. Γιατί αν δεχτούμε αυτό ως έξυπνο μάρκετινγκ τότε πρέπει να δεχτούμε ότι η πλειοψηφία των Ελλήνων είναι παντελώς ηλίθιοι, πράγμα που δεν θέλω να το πιστέψω. Ξέρετε αυτή η ιστορία μου θυμίζει κάπου εκείνους τους απίθανους τύπους, οι οποίοι θέλοντας να πουλήσουν τα προϊόντα τους σου έστελναν μια μούφα επιταγή ότι τάχα μου έχεις κερδίσει πέντε εκατομμύρια και ότι θα τα έπαιρνες μετά απο κάποιες διαδικασίες... τι μπαρούφα...
Το θέμα είναι πως ακόμα κι έτσι εγω δεν μπορώ να πιστέψω ότι μπορούν να βγάλουν τόσα λεφτά... δεν πιστεύω ότι υπάρχει βιβλίο στην Ελλάδα που μπορεί να πιάσει τέτοιο στόχο...
Θα ήθελα όμως να σκεφτείτε και την άλλη εκδοχή που δίνω...
Φιλικά...


Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2005, 23:50:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αν δεν κανω λαθος υπαρχει καποιο χρονικο οριο για να βρεθουν οι επιταγες μετα θα παψει να ειναι σε υσχη το κυνηγι των επιταγων και τα λεφτα θα μεινουν στον εκδοτικο οικο

με λιγα λογια θα πουλησουν το βιβλιο και απο λεφτα τζιφος αντε να δωσουν κανα δυο μικρο ποσα για να μην φωναζουν αλλα και στην καταληλη
στιγμη για να ανεβουν οι πωλησεις

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
164 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2005, 23:53:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η πρώτη μεγάλη απάτη αφορά την ίδια την προβολή του βιβλίου. Διαφημίζουν ένα βιβλίο με 75 γρίφους και στην ουσία το βιβλίο περιλαμβάνει μόνο τους 25 και κοστίζει 30 ευρώ. Του άλλους 25 θα έχει ένα άλλο βιβλίο και τους άλλους 25 ένα τρίτο. Σύνολο για τον αναγνώστη: 90 ευρώ. Τώρα αν βάλετε και το ψήσιμο για κάρτες μέλους με εξ;αμινιαία χρέωση και τα σχετικά καταλαβαίνετε ότι εδώ έχει στηθεί φάμπρικα. Ρίξτε μια ματιά και εδώ: http://www.kryptes.gr/home.php

Η γνώμη μου; Μακριά και αλάργα.

---------------------------------------

Λάθη δεν κάνει όποιος δεν κάνει τίποτα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Didorium
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Macao
355 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2005, 08:53:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μ Α Ρ Κ Ε Τ Ι Ν Κ

........ και σε τέτοιες περιπτώσεις δεν την πατάνε οι ηλίθιοι αλλά οι παραδόπιστοι..!! + οι τζογαδόροι

Better to save the mystery than surrender to the secret..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy