ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ μπορει να κατασκευαστει ?? σε τι θα εξυπηρετησει !!!!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
aries0
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
290 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2005, 10:48:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aries0  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν υποθεσουμε οτι ειναι δυνατη η κατασκευη καποιας μηχανης του χρονου με ορισμενες προυποθεσεις ....!!!!!

Η μηχανη αυτη θα μπορει να ειναι σε ενα χωρο οπου θα μετακινηται μεσα στον χρονο αλλα με διαστολη του χωρου γυρω απο αυτη.

Δηλ. θα ειναι ακινητη στον χωρο που ειναι τοποθετημενη ....δεν θα αλλαζει τοπο ...αλλα θα μπορει να κινειται ο χωρος ....

Ας φτασουμε λοιπον ...η μαλλον ας ξεπερασουμε το κατασκευαστικο μερος η το πως θα λειτουργει...και ας παμε παρακατω...

Η μετακινηση θα μας επιτρεπει να παμε ειτε πισω στον χρονο η μπροστα....θα μπορουμε να ειμαστε παροντες σε ολα τα γεγονοτα σαν θεατες...

Δεν θα μπορουμε να επικοινωνησουμε με τον κοσμο που θα πηγαινουμε...απλα θα βλεπουμε τι θα γινει... η οτι εχει γινει αλλα με λεπτομερειες.

Θα ειμαστε σε αλλη διασταση αλλα πιθανον θα μπορουμε να καταγραφουμε σε camera η φωτογραφικη μηχανη ...καποια γεγονοτα...και θα τα εχουμε οταν επιστρεψουμε στον παροντα ...στον δικο μας χρονο..

Σε αυτη λοιπον την βαση σκεψεως ....το ερωτημα μου και θελω σκεψεις και αποψεις απο ολους .....σε μπορει να εξυπηρετησει ...σε τι μπορει να φανει χρησιμο...σε τι μπορει να βοηθησει τον κοσμο γυρω μας....αλλα και σε εμας...!!!!!


Sunrise zero

Edited by - aries0 on 04/10/2005 11:00:49

tpt
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2005, 11:10:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tpt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simboy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


52 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2005, 11:30:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους simboy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ!

Σίγουρα
Διότι ? διότι οι δύσπιστοι για όποια ιστορικά γεγονότα πχ θα πούνε "δεν το είδα εγώ ο ίδιος και οι φωτογραφίες οι τα βίντεο μπορεί να είναι μοντάζ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2005, 11:30:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΜΑΣ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΗ .
ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΕ ΔΙΑΔΟΡΑ
ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ.
ΠΧ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ ΚΑΙ ΠΩΣ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΗΚΕ
Η ΑΚΟΜΑ ΠΟΙΟΣ ΗΤΑΝ Ο ΛΟΓΟΣ ΤΗΣ ΕΞΑΦΑΝΙΣΗΣ ΤΩΝ ΔΕΙΝΟΣΑΥΡΩΝ .
ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΘΑ ΜΑΣ ΗΤΑΝ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΧΡΗΣΙΜΗ ΑΦΟΥ
ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΠΧ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΤΥΧΗΜΑ
Η ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΚΚΕΝΩΣΟΥΜΕ ΠΟΛΕΙΣ ΛΟΓΟ ΚΑΠΟΙΟΥ ΣΕΙΣΜΟΥ Η ΑΛΛΗΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΓΛΙΤΩΣΕΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΚΟΣΜΟΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simboy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


52 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2005, 11:35:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους simboy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΜΑΣ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΗ .
ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΕ ΔΙΑΔΟΡΑ
ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ.
ΠΧ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ ΚΑΙ ΠΩΣ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΗΚΕ
Η ΑΚΟΜΑ ΠΟΙΟΣ ΗΤΑΝ Ο ΛΟΓΟΣ ΤΗΣ ΕΞΑΦΑΝΙΣΗΣ ΤΩΝ ΔΕΙΝΟΣΑΥΡΩΝ .
ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΘΑ ΜΑΣ ΗΤΑΝ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΧΡΗΣΙΜΗ ΑΦΟΥ
ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΠΧ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΤΥΧΗΜΑ
Η ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΚΚΕΝΩΣΟΥΜΕ ΠΟΛΕΙΣ ΛΟΓΟ ΚΑΠΟΙΟΥ ΣΕΙΣΜΟΥ Η ΑΛΛΗΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΓΛΙΤΩΣΕΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΚΟΣΜΟΣ.

Aφού λέμε ότι μόνο θα βλέπαμε δεν θα μπορούσαμε να επενέβουμε
Αλλιώς χαίρω πολύ
Θα μπορούσαμε να δώσουμε προφυλακτικό στον πατέρα του ΧίτλερΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2005, 12:16:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Aφού λέμε ότι μόνο θα βλέπαμε δεν θα μπορούσαμε να επενέβουμε
Αλλιώς χαίρω πολύ
Θα μπορούσαμε να δώσουμε προφυλακτικό στον πατέρα του Χίτλερ


ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΕΠΕΜΒΕΙΣ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ
ΟΤΙ ΠΑΩ 3 ΜΕΡΕΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΝΑΣ ΜΕΓΑΛΟΣ ΣΕΙΣΜΟΣ
ΟΤΑΝ ΓΥΡΙΣΩ ΠΑΛΙ ΣΤΟ ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΘΑ ΠΩ ΟΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΕΙΣΜΟΣ
ΣΕ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΤΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ.
ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΣΚΕΨΗ ΑΠΛΗ ΛΟΓΙΚΗ ΕΙΝΑΙ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zander
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
118 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2005, 12:24:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zander  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΕΠΕΜΒΕΙΣ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ
ΟΤΙ ΠΑΩ 3 ΜΕΡΕΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΝΑΣ ΜΕΓΑΛΟΣ ΣΕΙΣΜΟΣ
ΟΤΑΝ ΓΥΡΙΣΩ ΠΑΛΙ ΣΤΟ ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΘΑ ΠΩ ΟΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΕΙΣΜΟΣ
ΣΕ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΤΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ.
ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΣΚΕΨΗ ΑΠΛΗ ΛΟΓΙΚΗ ΕΙΝΑΙ.

Και αμα σε πιστεψουν... ΚΟΥΚΟΥ!!!!
Αυτο το θεμα με την χρονομηχανη μου θυμιζει τρελα την ταινεια 'The time machine'
800000 ΜΧ

"Δεν είμαι ήρωας.Οι ήρωες είναι ήδη όλοι νεκροί.Εγώ είμαι απλά ένας επιζώντας..."
General Patton(1945)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2005, 12:34:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και αμα σε πιστεψουν... ΚΟΥΚΟΥ!!!!


ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΣΕ ΚΑΤΙ ΑΝ ΓΙΝΟΝΤΑΝ ΕΦΙΚΤΟ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΤΗΝ ΕΙΧΕ ΦΤΙΑΞΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΡΜΟΔΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΑΣ
ΠΟΥΜΕ Η ΝΑΣΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ ΠΗΓΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΔΙΝΕ .
ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΠΗΓΑΙΝΕ Η ΕΙΧΕ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΤΗΝ ΦΤΟΑΞΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΤΥΧΟΝΤΑΣ.
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΣΟΒΑΡΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΟ
ΠΑΡΟΥΜΕ ΑΠ ΤΗΝ ΑΣΟΒΑΡΗ ΚΑΙ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΠΑΩ ΕΓΩ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΑΣ ΠΗΓΑΙΝΑ
ΝΑ ΕΒΛΕΠΑ ΤΟΥΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ ΤΟΥ ΤΖΟΚΕΡ ΚΑΙ ΑΣ ΜΗ ΜΕ ΠΙΣΤΕΥΕ ΚΑΝΕΝΑΣ .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Underground
Μέλος 2ης Βαθμίδας


192 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2005, 12:40:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"σε τι θα εξυπηρετησει !!!!"
Στο τζοκερ λοττο στοιχημα...

ΛΥΣΣΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zander
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
118 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2005, 14:09:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zander  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΠΑΩ ΕΓΩ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΑΣ ΠΗΓΑΙΝΑ
ΝΑ ΕΒΛΕΠΑ ΤΟΥΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ ΤΟΥ ΤΖΟΚΕΡ ΚΑΙ ΑΣ ΜΗ ΜΕ ΠΙΣΤΕΥΕ ΚΑΝΕΝΑΣ

Βασικα αν εβλεπες τους αριθμουσ του τζοκερ καλο θα ηταν να μην τους ελεγες και σε κανεναν.Σε πιστευουν δε σε πιστευουν.. εσυ θα εχεις το δισσεκατομυριακι σου :p

Τωρα οσον αφορα την χρηση της, πιστευω πως η μονη της ιδιοτητα θα ηταν ενα καλο στρατιωτικο οπλο.Ειδικα αμα την εφτιαχνε η NASA...
Τετοιες εφευρεσεις σπανια χρησιμοποιουνται για καλο.Θα τη χρησιμοποιουσαν μονο για να δουνε τι στρατηγικες/πολιτικες κινησεις θα καναν οι αλλες χωρες,ποια θα ηταν τα αποτελεσματα αν κανανε ενα πολεμο κτλ.
Κατι δηλαδη σαν την εφευρεση του 'αορατου ανθρωπου'.Και αυτη χρησιμη ειναι,αλλα μονο για κακους σκοπους.

Παντωςςς υποθετικα παλι,ΑΜΑ χρησιμοποιουταν για το καλο του κοσμου, θα μπορουσε ειτε να προειδοποιησει για ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΚΑΙ ΣΟΒΑΡΟΥΣ κινδυνους(σεισμοι,ηφαιστεια,τσουναμι κτλ..) ειτε για παλιες ιστοριες μελετες που δεν ειναι εξακριβωμενες σημερα(πχ περισσοτερα για τους ΜΑΓΙΑ)

Ολα τα παραπανω οπως προαναφερα ειναι υποθετικα.Μηχανη ου χρονου δεν μπορει να φιταχτει ΠΟΤΕ

"Δεν είμαι ήρωας.Οι ήρωες είναι ήδη όλοι νεκροί.Εγώ είμαι απλά ένας επιζώντας..."
General Patton(1945)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aries0
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
290 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2005, 14:23:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aries0  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σε ολους.......

Open Mind .......σε βρισκω < κατ'εμενα > σιγουρα Open Mind .....

Ναι σε αυτα που λες ετσι θα μπορουσε να γινει...

Να μην τα επαναλαμβανω για θεμα οικονομιας χωρου και χρονου...!!

Βεβαια οι αρχαιοι προγονοι μας ελεγαν " χρονου φοιδου."..αλλα τωρα με την χρονομηχανη ..το ξεχναμε ...!!!!!

Ναι θα μπορουσαμε να προστατευσουμε πολλα και πολλους με κατι τετοιο...

Τωρα οσον αφορα...αν σε πιστευαν η οχι ...υπαρχουν τροποι να τους πεισεις παρα πολυ ευκολα....!!!!

Το θεμα ειναι ...θα την φιαξουμε την μηχανη ??? ποιος θα βοηθησει...??

Παντως οποιος την εχει φιαξει...δεν ειναι τρελλος να το πει...!! εγω δεν το ελεγα αν το ειχα πετυχει...!!!! αλλα θα προειδοποιουσα τον κοσμο ...σε τυχον μελλοντικες καταστροφες...και αλλα σχετικα....!!!

Αν το χρησιμοποιησεις να δεις αριθμους ...Λοττο η αλλο ...ειναι και αυτο στο παιχνιδι ...αλλα ...!!!!!!!! υπαρχουν και πολλα αλλα με προτεραιοτητες ......

Αλλες ...Αλλες ...ιδεες ?????

Sunrise zero

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lancelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας


281 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2005, 07:18:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lancelot  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα μαθαιναμε και ιστορικα γεγονοτα που ειναι χαμενα στον περασμα των αιωνων...Παντως 8α η8ελα να παω στο χρυσο αιωνα του περικλη,στους ελληνιστικους χρονους,λιγο πριν καταστραφει η ατλαντιδα,στη γεννηση του χριστου..για αρχη αυτα και βλεπουμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2005, 09:55:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δηλ. θα ειναι ακινητη στον χωρο που ειναι τοποθετημενη ....δεν θα αλλαζει τοπο ...αλλα θα μπορει να κινειται ο χωρος
Η μετακινηση θα μας επιτρεπει να παμε ειτε πισω στον χρονο η μπροστα....θα μπορουμε να ειμαστε παροντες σε ολα τα γεγονοτα σαν θεατες...

Δεν θα μπορουμε να επικοινωνησουμε με τον κοσμο που θα πηγαινουμε...απλα θα βλεπουμε τι θα γινει... η οτι εχει γινει αλλα με λεπτομερειες.


Αν καταλαβαίνω σωστά από το αρχικό μήνυμα του θεματοθέτη τότε δεν θα μπορούσαμε να δούμε ή να μάθουμε πολλά πράγματα... πόσο μάλλον να επέμβουμε.

Αν η μηχανή κινείται στον χρόνο (έστω με διαστολή του χώρου όπως αναφέρεται) τότε σημαίνει ότι θα μένει σταθερή στην θέση της. Αρα, αν την φτιάχναμε εμείς εδώ πχ στο Μαρούσι, θα μπορούσαμε να ταξιδέψουμε στο παρελθόν ή στο μέλλον αλλά στο συγκεκριμένο σημείο του Αμαρουσίου, λάθος κάνω;
Αρα αν και μπορεί να ταξιδέψουμε στο παρελθόν, πχ την εποχή του Περικλή στην Αθήνα, πιθανότατα θα βλέπαμε την Ακρόπολη από μακριά, αλλά δεν θα διακρίναμε λεπτομέρειες. Πόσο μάλλον να παρακολουθούσαμε γεγονότα σε άλλες περιοχές του πλανήτη...


Δηλαδή δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορούσαμε να βγούμε και να απομακρυνθούμε από την μηχανή χωρίς να προκαλέσουμε κανένα χρονικό παράδοξο ή κάτι παρόμοιο.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Edited by - Ostria on 05/10/2005 09:58:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2005, 12:24:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αρα, αν την φτιάχναμε εμείς εδώ πχ στο Μαρούσι, θα μπορούσαμε να ταξιδέψουμε στο παρελθόν ή στο μέλλον αλλά στο συγκεκριμένο σημείο του Αμαρουσίου, λάθος κάνω;

Όχι απαραίτητα, η μηχανή του χρόνου ... άν και βλέπω αδύνατο να κατασκευαστεί ... θα μπορούσε να βασιστεί μόνο μέσω των αστρικών πεδίων ή της παραμόρφωσης του χωροχρόνου. Χαρακτηριστικότερο παράδειγμα οι μαύρες τρύπες, οπότε θα παραμορφωθεί και ο χώρος προκειμένου να γίνει το ίδιο και με τον χρόνο να μπορέσεις να ταξιδέψεις μέσα σε αυτόν. Τώρα να φτάσουμε σε σημείο να μπορέσει η μηχανή να κουμαντάρει τα ταξίδια όπως το θέλουμε εμείς, να ταξιδέψουμε στον τόπο και στον χρόνο που θέλουμε μοιάζει περισσότερο σάν επιστημονική φαντασία. Στις μαύρες τρύπες μπορεί να μπείς μέσα και να σε βγάλουν όπου πάρει ο χάρος, όπου θέλουν αυτές δηλαδή και ανάλογα με τα κέφια τους.
Την χρονομηχανή επιχείρησε να κατασκευάσει στα μέσα της δεκαετίας του 1950, ο Πελεγκρίνο Μαρία Ερνέτι (1925-1994), ιταλός βενεδικτίνος μοναχός και ισχυρίστηκε οτι την κατασκεύασε. Ιερωμένος, φυσικός επιστήμονας με σημαντικές έρευνες στα πεδία της ατομικής και κβαντικής φυσικής, αλλά και μουσικολόγος, που θεωρείτο αυθεντία στη γνώση της αρχαϊκής μουσικής, ο Ερνέτι, έχαιρε αποδοχής και εκτίμησης διεθνώς. Για να κατασκευάσει τη χρονομηχανή του ισχυρίστηκε πως χρησιμοποίησε την αρχαία μυστική γνώση των αστρικών πεδίων σε συνδυασμό με τις επιστημονικές ανακαλύψεις της σύγχρονης φυσικής. Ο Ερνέτι, χρησιμοποιώντας τη χρονομηχανή του, παρακολούθησε δύο σημαντικά ιστορικά γεγονότα: Το θάνατο του Χριστού πάνω στο σταυρό και μια παράσταση της χαμένης τραγωδίας Θυέστης στη Ρώμη του 169 π.Χ., έργο γραμμένο από τον πατέρα της λατινικής ποίησης Κουίντο Έννιο που το κείμενό του έχει χαθεί και ο Ερνέτι το παραθέτει αυτούσιο στα λατινικά σ' αυτό το βιβλίο του Πήτερ Κράσα. Τους ισχυρισμούς και την εμπειρία του Ερνέτι αμφισβήτησε το επιστημονικό και θρησκευτικό κατεστημένο της εποχής του και συγκεκριμένα οι ίδιοι άνθρωποι που κατέφευγαν σ' αυτόν για να ζητήσουν τη συμβουλή του για διάφορα επιστημονικά θέματα. Τι ήταν αυτό που τους έκανε να μεταστραφούν τόσο θεαματικά και τι απέγινε η πρώτη χρονομηχανή στην ιστορία της ανθρωπότητας; Ο Ερνέτι όπως η Μπλαβάτσκι, ο Στάινερ, ο Σπάλντινγκ και ο Στρίβερ, κοίταξε μέσα στις ομίχλες του παρελθόντος και εισχώρησε στις ρίζες του ανθρώπινου είδους και στο πεπρωμένο του. Τα ντοκουμέντα τα κρατάτε στα χέρια σας.

http://www.seasite.niu.edu/Indonesian/Indonesian_Elections/Indo-pemilu99/21.jpg
"Non, nisi parento, vincitur"
ΒΑΚΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aries0
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
290 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2005, 12:31:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aries0  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
----------------------------------------------------------------------
Αν η μηχανή κινείται στον χρόνο (έστω με διαστολή του χώρου όπως αναφέρεται) τότε σημαίνει ότι θα μένει σταθερή στην θέση της. Αρα, αν την φτιάχναμε εμείς εδώ πχ στο Μαρούσι, θα μπορούσαμε να ταξιδέψουμε στο παρελθόν ή στο μέλλον αλλά στο συγκεκριμένο σημείο του Αμαρουσίου, λάθος κάνω;
---------------------------------------------------------------------

Γεια σου Ostria ...

ΜΜΜΜΜΜΜΜΜ .....ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΤΑΒΛΗΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ... εννοω οτι θα μπορει να μεταβαλει την θεση του....και να παει οπου θελει...ετσι το "βλεπω" εγω...

Φαντασου οτι εισαι μεσα σε μια φυσαλιδα ...σαν αυτες που κανουν με τα φυσοκαλαμα....και κινειται η φυσαλιδα ...με σταθερη την μηχανη σου...το ιδιο δεν ειναι ???

Αν ανεβεις στο διαστημα και περα απο την ελξη της γης ...που δεν σε παρασυρει αλλα μενεις σταθερη σε καποιο σημειο....τοτε η γη αλλαζει θεσεις ...και βλεπεις να περνανε ολες οι χωρες ...οι θαλασσες...και οτι αλλο περναει...τελος παντων....

Εδω λοιπον ..... μετακινειται ο χωρος ......

Πιστευω να σου εδωσα καποια ιδεα...για το πως θα μπορουσε να γινει...
ΑΛΛΩΣ ΤΕ μιλαμε υποθετικα...!!! δεν ΤΗΝ ΦΙΑΞΑΜΕ ...ΑΚΟΜΗ...!!!!!!

ΑΥΤΑ

Sunrise zero

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zander
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
118 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2005, 12:58:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zander  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν η μηχανή κινείται στον χρόνο (έστω με διαστολή του χώρου όπως αναφέρεται) τότε σημαίνει ότι θα μένει σταθερή στην θέση της. Αρα, αν την φτιάχναμε εμείς εδώ πχ στο Μαρούσι, θα μπορούσαμε να ταξιδέψουμε στο παρελθόν ή στο μέλλον αλλά στο συγκεκριμένο σημείο του Αμαρουσίου, λάθος κάνω;

Αν την φτιαχναμε εδω στο μαρουσι τοτε πολυ απλα θα βλεπαμε πως θα ηταν το αρχαιο μαρουσι...
Δηλαδη εκτος σχεδιου της αρχαιας πολης αντε να βλεπαμε πως θα ηταν οι 'κυνες' στα αρχαια χρονια...

"Δεν είμαι ήρωας.Οι ήρωες είναι ήδη όλοι νεκροί.Εγώ είμαι απλά ένας επιζώντας..."
General Patton(1945)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aries0
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
290 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2005, 13:13:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aries0  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητη Krisnna....

Ειδα αυτα που εχεις γραψει...

Για τις μαυρες τρυπες δεν εχει απασαφηνηθει τι ρολο παιζουν...ειτε ειναι "τρυπες χωροχρονου" ειτε λογω της φοβερης ελξεως που εξασκουν ...οτι μπαινει ...δεν ξαναβγαινει....!!!

Απο πληροφοριες που εχω ...μεσα απο αστρικες προβολες ...την μηχανη την εχει κατασκευασει ενας Ιταλος < δεν ξερω τιποτα παραπανω ποιος...!!! ισως ειναι καποιος απογονος αυτου που εχεις γραψει ..>

Την εχει κατασκευασει πριν ενα χρονο...< ετσι λεω και παλι ειναι οι πληροφοριες μου μεσα απο αστρικες προβολες... δικη μου εκτιμηση..!!!!για να μην παρεξηγηθω...και αρχισουν καποιοι "πεφωτισμενοι" ...τα δικα τους...την εχω πατησει ετσι...>

Συμφωνα με τις ιδιες " πηγες " η μηχανη δεν μπορει να ταξιδεψει περισσοτερο απο 500 χρονια....οσο αφορα το παρελθoν...αλλα σε "απειρο" χρονο οσο αφορα το μελλον...

Παντως ειτε ειναι πραγματικοτητα ...ειτε ειναι ακομη ασυληπτη η κατασκευη της χρονομηχανης ...πιστευω οτι κανεις ...ΜΑ ...κανεις δεν θα το ελεγε...ουτε του παπα....!!!

Τωρα σε ποια πεδια ...και σε τι επιστημονικες ..βασεις θα μπορουσε να κατασκευαστει...εμενα ...δεν με πολυ σκοτιζει...αλλα ..αν φιαχτει...τι σκοπους θα εξυπηρετουσε...ΑΛΛΩΣ ΤΕ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ !!!!! ΣΤΟ ΘΕΜΑ....

ΑΥΤΑ.

Sunrise zeroΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lord_Asriel
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2005, 15:35:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lord_Asriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας υποθέσουμε ότι έχουμε την χρωνομηχανή. Πόσο σίγουρο είναι ότι αυτά
που θα δούμε αντικατοπτρίζουν το παρελθόν; Σε ένα πείραμα, αν δεν κάνω
λάθος, στην κβαντική φυσική, ο παρατηρητής παίζει σημαντικό ρόλο και
επηρεάζει το αποτέλεσμα του πειράματος. Πηγαίνοντας στο μέλλον για να
δούμε π.χ. τους αριθμούς του Λόττο, Τζοκερ ή ακόμα και ένα καταστροφικό
γεγονός, ερχόμενοι πίσω και χρησιμοποιώντας αυτές τις γνώσεις κερδίζουμε
το Τζοκερ παράδειγμα, δεν αλλάζουμε έτσι το μέλλον; αν πάλι κρατήσουμε
το ανεπηρέαστο, δεν θα πρέπει να κληρωθούν άλλοι αριθμοί;
Έτσι όμως τί είδαμε εμείς με την χρονομηχανή. Ένα πιθανό μέλλον;
Κερδίζοντας όμως το Τζοκερ, δεν θα έπρεπε να σκεφτούμε ότι θα υπάρχει
κάποιος πιθανός τρόπος να αλλάξουμε γεγονότα στο παρελθόν;
Ή απλά καταφέραμε να "κατασκευάσουμε" τον τελειότερο κινηματογράφο;

Αυτά από μένα.


Oh last night,
and the night before
Tommyknockers,Tommyknockers
knocked at your back door.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aries0
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
290 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2005, 18:52:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aries0  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Lord_Asriel Γεια σου...

Ολα ειναι πιθανα να συμβουν....δεν ξερει κανεις τι θα γινει αν αλλαξει το ενα η το αλλο....!!

Δεν ειναι κατι γνωστο προς το παρον ...και μεχρι τοτε υποθεσεις και διαφορες θεωριες μπορουν να λεγονται και να διατυπωνονται....

Αν κατι δεν μπορει να επαληθευτει ...δεν το ξερουμε ...οποτε δεν το δεχομαστε ...δεν το απορριπτουμε.....

Εκεινο που ξεκινησα αυτο το θεμα ειναι, οτι υποθετικα κατασκευαζουμε αυτη την μηχανη....το πως και αλλες λεπτομερειες δεν θα μας αποσχολουν...

Το αρχικο μου ερωτημα ειναι και παραμενει ...Αν...ΑΝ...ΑΝ... ειχαμε αυτη την μηχανη ...σε τι θα εξυπηρετουσε ...τι σκοπους θα μπορουσε να βαλει ο " ταξιδιωτης του χρονου " να εκτελεσει....!!!

Περαν απο τις φιλοδοξιες του να κερδισει καποια χρηματα τι αλλους στοχους θα ειχε...?????

Εκει ειναι που ζητω τις αποψεις σας ..να δω περαν απο τις δικες μου σκεψεις ...τι αλλο θα μπορουσε να κανει ο ανθρωπος με μια τετοια κατασκευη...!!!

Αυτα..

Sunrise zero

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2005, 22:45:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Παντως ειτε ειναι πραγματικοτητα ...ειτε ειναι ακομη ασυληπτη η κατασκευη της χρονομηχανης ...πιστευω οτι κανεις ...ΜΑ ...κανεις δεν θα το ελεγε...ουτε του παπα....!!!

Αγαπητέ/ή aries0, ... εγώ αγαπητός είμαι ... ο επιστήμονας που θα κατάφερνε να κατασκευάσει αυτό το πράγμα, ο οπίος αναμφίβολα θα ήταν κολοσσιαίας διάννοιας εγώ πιστεύω οτι θα είχε ξεπεράσει αυτού του είδους τις μικροψυχίες. Γιατί τέτοια μυαλά δέν έχουν καμιά ανάγκη ούτε να φυλάγονται, ούτε να φοβηθούν τίποτα αλλά δέν πρόκειται να υπάρξουν. Εκτός και άν έχουν αντιγράψει σχέδια άλλων παλιότερων οπότε δικιολογημένα και τα κρύβουν έτσι μήν τυχόν και τα αντιγράψει κανένας άλλος και τους κλέψει την δόξα
Όσο για το τί θα εξυπηρετούσε ... θα μαθαίναμε και θα διδασκόμασταν τα πάντα για το παρελθόν και θα μπορούσαμε να γνωρίσουμε τα πάντα για το μέλλον.
Αυτά και μόνο τα λένε όλα!!

http://www.seasite.niu.edu/Indonesian/Indonesian_Elections/Indo-pemilu99/21.jpg
"Non, nisi parento, vincitur"
ΒΑΚΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lamogio
Μέλος 3ης Βαθμίδας


560 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2005, 00:10:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lamogio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα υπάρχει ρε παιδιά, όλοι (σχεδόν) έχουν από μία ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ χροΝΟΥ

Δε σε πάει όπου θές;
Παρελθόν θες; Πάρε αναμνήσεις
Μέλλον θες; Φαντασία, όνειρα σχέδια...

Με την ίδια ευκολία και ταχύτητα απείρως μεγαλύτερη του φωτός είτε στο περίπτερο δίπλα είτε στην άκρη του κόσμου.

Εχει ατέλειες βέβαια ακόμη (η δικιά μου δλδ κοντεύει να βγει off) αλλά παλεύεται.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AgentMulder
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
238 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2005, 01:06:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AgentMulder  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε aries0 και λοιποί,

παρακαλώ να χρησιμοποιείτε ΤΟΝΙΣΜΟ για να είναι πιο ευανάγνωστο το κείμενό σας για ευκολία των αναγνωστών!

Ευχαριστώ!

A.M
Ο.Γ(G.G)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2005, 05:37:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μα υπάρχει ρε παιδιά, όλοι (σχεδόν) έχουν από μία ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ χροΝΟΥ
Δε σε πάει όπου θές;
Παρελθόν θες; Πάρε αναμνήσεις
Μέλλον θες; Φαντασία, όνειρα σχέδια...

Αυτή η μηχανή είναι πολύ ελαττωματική και μεταχειρισμένη, δέν κάνει ούτε για πατίνι.

Δέν μπορεί να σε πάει ούτε μέχρι το μπακάλικο της γειτονιάς.

http://www.seasite.niu.edu/Indonesian/Indonesian_Elections/Indo-pemilu99/21.jpg
"Non, nisi parento, vincitur"
ΒΑΚΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aries0
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
290 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2005, 09:39:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aries0  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητε Krisnna ...συγνωμη κατ΄αρχην για την ...αλλαγη φυλου που σου εκανα.......

Θελω να σου πω ...< δικη μου αποψη > οτι δεν ειναι αναγκαιο να εισαι η ασυληπτη διανοια για να κατασκευασεις οτιδηποτε....!!!

Μην ξεχνας οτι πολλες " ασυληπτες " εφευρεσεις ...εγιναν σχεδον τυχαια...

Το να κατασκευασεις μια τετοια μηχανη και να πεσει...που θα πεση κατ'εξοχην σε στρατιωτικα...ειναι οτι καταστροφικο....για ολον τον κοσμο...

Ενα τετοιο μυστικο ....δεν πρεπει ποτε να βγει εξω...
Αναλογισου λιγο ...!! αυτο που σου λεω και να δεις ποσο καταστροφικοτατο θα ηταν...

Αν ομως ειναι κατω απο την αυστηρη η την μοναδικη καλυψη ...τοτε μπορουσε να προσφερει εργο " ΘΕΙΟ " στον κοσμο..απο φυσικες η αλλες καταστροφες...

Δεν μιλαμε για την δοξα...η δοξα ειναι περιεργο πραμμα ....φαντασου οταν ανακαλυφθηκε η πυρηνικη διασπασει ...τι ανακουφιση θα εδινε στον κοσμο μια εναλακτικη ενεργεια περαν των αποθεματων του πετρελαιου..

Που καταντησε αυτη η τρομερη ανακαλυψη ??? στο να κατασκευαστουν οπλα που δεν καταστρεφουν μονο τον ανθρωπο αλλα και τον ιδιο τον πλανητη...

Μη ξεχνας την Χιροσιμα και το Ναγκασακι...απο την "ασυληπτη" ανακαλυψη...που καταντησε...!!!!

Αμα αναλογιστεις θα δεις περισσοτερα απο αυτα που γινονται...πρεπει να κοιτας πιο μακρυα..!!!


lamogio ...βλεπεις τα πραμματα ρομαντικα...

Οι αναμνησεις ...ειναι μονο για το ατομο μας... δεν αφορα ουτε τα γεγονοτα ...ουτε την ιστορια ...

Ουτε βεβαια ...οι φανταστικες σκεψεις ..μπορουν να πραγματοποιηθουν...
Και δες το...ως εξης...
Περναει μια ομορφη γυναικα...την θελεις !!!την λαχταρας..!!!!.κανεις διαφορες σκεψεις..!!!!.αλλα στην τελικη ...δεν ειναι δικια σου ....και ολα αυτα που εσυ φαντασιωνοσουν...τα κανει αλλος....

Φιλε AgentMulder για τον τονισμο....για εμενα προσωπικα .....ειναι δυσκολο...γραφω που γραφω σχετικα αργα...αμα βαλω και τονισμο...!!!

Επειδη μπαινω απο την δουλεια μου δεν εχω τοσο χρον...να διαθεσω ...αλλα με διακοπτουν συνεχεια οποτε θα χασω τον ειρμο μου...και μετα .....!!

Αυτα.

Sunrise zero

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2005, 10:21:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν μιλαμε για την δοξα...η δοξα ειναι περιεργο πραμμα ....φαντασου οταν ανακαλυφθηκε η πυρηνικη διασπασει ...τι ανακουφιση θα εδινε στον κοσμο μια εναλακτικη ενεργεια περαν των αποθεματων του πετρελαιου..

Ως ένα σημείο έχεις δίκιο, ... αλλά κατα την γνώμη μου πάντα άλλο η ανακάλυψη της πυρηνικής ενέργειας, άλλο η χρονομηχανή είναι δύο εντελώς διαφορετικές περιπτώσεις.
Η πυρηνική βόμβα είναι κάτι εφικτό να πραγματοποιηθεί στα ανθρώπινα μέτρα και αργά ή γρήγορα αφού θα προχωρούσε πολύ η τεχνολογία θα γινόταν. Η χρονομηχανή είναι κάτι το απίθανο να κατασκευαστεί απο έναν συνηθισμένο επιστήμονα όσο ψηλής διάννοιας και άν είναι. Χρειάζεται να έχει πολλές γνώσεις πέρα της ύλης, για άλλες διαστάσεις και άλλα επίπεδα. Σίγουρα όμως δέν πρόκειται να την αφήσουν σε πειρασμό για τον άνθρωπο και ακόμα και να έχουν πετύχει να την κατασκευάσουν είναι απίθανο να την παρουσιάσουν, έτσι ώστε να μπορέσουν να έχουν το πάνω χέρι αυτοί που κρατάνε τις τύχες μας στα χέρια τους.
Και θα το έχουν ακόμα πιό γερά οπότε η χρήση της καταντάει επικίνδυνη σε κάθε περίπτωση και ο εφευρέτης το καλύτερο που θα μπορούσε να κάνει είναι να κρατήσει το μυστικό για τον εαυτό του. Απο το να ορέγονται λίγοι κακόβουλοι άνθρωποι τα αγαθά της μεγάλης εφεύρεσης καλύτερα να μήν τα ορέγεται κανένας.

http://www.seasite.niu.edu/Indonesian/Indonesian_Elections/Indo-pemilu99/21.jpg
"Non, nisi parento, vincitur"
ΒΑΚΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2005, 12:07:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαβλαζοντας σας εμένα μου ήρθε στο νου κατι πιο απλό..θάθελα να πήγαινα πίσω όσο μπορουσα για να γνωρίσω τν οικογενεια,παπαουδες προπαπουδες και περα για να δω τον τρόπο ζωής τον τρόπο συμπεριφοράς και ίσως κατανουσα περισσοτερο και τους γονεις μου και τον εαυτο μου,Αυτο τοπολυ απλά αλα σημαντικό για την αυτογνωσία μας.Καλλιόπη

"σε κάθε σχέση υπάρχει ένας κόκκος αιωνιότητας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aries0
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
290 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2005, 12:22:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aries0  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Krisnna Γεια και παλι..
______________________________________________________________________
Η πυρηνική βόμβα είναι κάτι εφικτό να πραγματοποιηθεί στα ανθρώπινα μέτρα και αργά ή γρήγορα αφού θα προχωρούσε πολύ η τεχνολογία θα γινόταν.
______________________________________________________________________

Αυτο το λες γιατι το βλεπεις ..σημερα...και οχι την εποχη που ακομη ...ηταν ασυληπτο...

Μην ξεχνας οτι ο Δημοκρτος ...ποτε εθεσε....την θεωρια του αλλα ...ποτε εγινε στην πραξη...!!!!

Ετσι λοιπον για την χρονομηχανη ...δεν ηρθε το πληρωμα του χρονου...για να υλοποιηθει...!!!!

Ετσι λοιπον καποια στιγμη ...καπου , καποτε ...θα σκασει και αυτη η κατασκευη...αλλα θα ζουμε μεχρι τοτε...????

Το οτι θα φερει τα πανω κατω στην ανθρωποτητα ειναι σιγουρο αν θα πεσει σε λαθος χερια...

Τωρα ...αν υπαρχει καποια περιπτωση να δοθει ...το κατασκευαστικο της μερος απο καπου ...πιο εξωγηινο ...ετοιμο...οπως ακουγεται ...κατι τετοιο εχουν κανει οι Αμερικανοι σε διαφορες περιεργες κατασκευες...απο ufo που εχουν βρει σαν συντριμια....τοτε δεν χρειαζεται να εισαι διανοια....!!! για να κατασκευαστει...!!!

Οι ανθρωποι ...και σαν συνολο , οχι μονο οι κακοβουλοι...μπορει να μην ειναι ετοιμοι !!!! να παρουν κατι τετοιο στα χερια τους...

Εφευρετες , οπως ο Αινσταιν ...ειχε πει " οτι ο κοσμος δεν ειναι ετοιμος " και πιστευω οτι και αλλοι μπορει να μην φανηκαν ...αλλα το εφαρμοσαν...χωρις να το ξερουμε....!!!

Αυτα.

Sunrise zero


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2005, 15:45:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν δεν μπορεί να επηρεάσει την ζωή μας σήμερα αλλά και το ίδιο το παρελθόν, τότε που είναι ο κίνδυνος αν πέσει σε λάθος χέρια;


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2005, 17:15:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν δεν μπορεί να επηρεάσει την ζωή μας σήμερα αλλά και το ίδιο το παρελθόν, τότε που είναι ο κίνδυνος αν πέσει σε λάθος χέρια;

Και εγώ δέν βλέπω κανέναν κίνδυνο παρά μόνο κάποιους να κάνουν την τύχη της ζωής τους, και τους υπόλοιπους να συνεχίζουν κανονικά τον ύπνο τους

http://www.seasite.niu.edu/Indonesian/Indonesian_Elections/Indo-pemilu99/21.jpg
"Non, nisi parento, vincitur"
ΒΑΚΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

revil
Νέο Μέλος

Greece
19 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2005, 22:54:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους revil  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΙΔΙΑ ΕΜΕΝΑ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟ ΤΖΟΚΕΡ ΚΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΟΓΟΝΟΥΣ ΜΑΣ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ ΕΝΤΟΝΑ BACK TO THE FUTURE.
ΤΟ ΠΟΙΟ ΩΡΑΙΟ ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΕΙ Ο ΚΑΦΕΤΖΟΠΟΥΛΟΣ ΣΕ ΜΙΑ ΕΚΠΟΜΠΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΠΑΛΙΑ.
1)ΓΥΡΝΑΣ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΤΗ ΜΗΤΕΡΑ ΣΟΥ
2)ΤΗ ΣΚΟΤΩΝΕΙΣ
3)ΑΦΟΥ ΤΗΝ ΕΧΕΙΣ ΣΚΟΤΩΣΕΙ ΔΕΝ ΘΑ ΓΕΝΝΗΘΕΙΣ ΚΙΟΛΑΣ
4)ΑΦΟΥ ΔΕ ΘΑ ΓΕΝΝΗΘΕΙΣ ΔΕ ΘΑ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΔΕ ΘΑ ΤΗ ΣΚΟΤΩΣΕΙΣ ΑΡΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ
ΚΑΙ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΝΑΣ ΦΑΥΛΟΣ ΚΥΚΛΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Ο DOC BROWN ΘΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΕΝΑ ΣΥΜΠΛΕΓΜΑ ΑΛΥΣΙΔΟΤΩΝ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΩΝ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΟΥΝ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ
ΛΙΓΟ ΑΣΧΕΤΟ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΚΑΙ ΤΟ ΕΓΡΑΨΑ SORRY

Μην πέρνεις τη ζωή και πολύ στα σοβαρά.Ετσι και αλλιώς δε πρόκειτε να βγείς απαυτή ζωντανόςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OSIRIS_A_K
Νέο Μέλος

Greece
45 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2005, 00:19:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OSIRIS_A_K  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΕΛΕΤΕ ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ...??

Στο site www.timetravelfund.com μπορείτε να κάνετε το όνειρο σας πραγματικότητα με 10$... ΜΕ ΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ...

Σύμφωνα με το site μετά από 500 χρόνια η τεχνολογία θα επιτρέψει στον άνθρωπο να ταξιδεύει στο χρόνο αλλά με πολύ υψηλό αντίτιμο.

Αν εσείς δώσετε 10$ σήμερα στο Time Travel Fund μετά από 500 χρόνια με τον τόκο θα αυξηθούν σε πολλά δισεκατομμύρια δολάρια με τα οποία οι συνεχιστές του project θα μπορούν να πληρώσουν ανθρώπους του μέλλοντος για να ταξιδέψουν πίσω στο χρόνο φυσικά πριν το θάνατο σας και να σας πάρουν μαζί τους στο μέλλων.....!!!!

Κοίταχτε τη σκέφτηκαν.!!
Αν είναι δυνατόν.....
και ώμος ΕΙΝΑΙ..!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy