ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 - Κινηματογράφος -
 AMELIE = MEGAPOLICOMANCIE ;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2003, 03:10:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τιν έχετε δει την ταινία;
Eκ πρώτης όψεως δεν σου γεμίζει το μάτι (Γαλλική αισθηματική ταινία-τρέχα γύρευε)...αλλά έχει μία τρομερή ΜΑΓΕΙΑ...στην οποία συντελεί και η ονειρικά ταξιδιάρικη μουσική του Yann Tiersen.
Αν δεν την έχετε δει...δείτε τη και ακούστε την μουσική της, πιστεύω ότι αξίζει...

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2003, 03:12:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΙΔΑ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΤΜΑ...

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2003, 09:47:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστεύω πως αυτή η ΜΑΓΕΙΑ βγαίνει γιατί η συγκεκριμένη ταινία έχει σαν κύριο θέμα της την θετική πλευρά του ανθρώπου, και την ισχυρή θέλησή του να κάνει τον κόσμο γύρω του καλύτερο!
Αν όλοι μας γινόμασταν μικροί και μικρές Amelieς, ίσως όλος ο κόσμος τελικά ήταν μια Μαγεία!
Όπως καταλαβαίνετε μου άρεσε πολύ η ταινία, και ιδιαίτερα η μουσική της. Το έχω λιώσει το cd!

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2003, 10:45:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι η συγκεκριμένη ταινία διακρίνεται για την τρομερή της αισιοδοξία και για όλα όσα αναφέρεις ANANASSS.Διακρίνεται νομίζω όμως και για κάτι άλλο. Η περιπλάνηση μέσα σε μια τεράστια πόλη όπως είναι το Παρίσι, καθώς επίσης τα διάφορα γεγονότα που προκύπτουν στην Amelie μέσω της τρομερής παρατηρικότητας που έχει, όλα αυτά τα κρυφά μηνύματα επικοινωνίας που υπάρχουν διάσπαρτα στο Παρίσι και που μόνο η Amelie με τον νεαρό μπορούν και διαβάζουν και όχι ο άλλος κόσμος, δημιουργεί αυτό που λέγεται Αστυμαγεία. Περιπατητική τεχνική κατά τον Μπαλάνο, Megapolicomancy κατά τον Γιαννουλάκη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2003, 13:34:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αστυμαγεία. Περιπατητική τεχνική κατά τον Μπαλάνο, Megapolicomancy


Δεν έχω ακούσει τίποτε γι' αυτά
(γι' αυτό μου έκανε και εντύπωση η 2η λέξη του θέματός σου)...
Έχεις την καλωσύνη να δώσεις κάποια περισσότερα στοιχεία;
Αυτό άραγε πραγματεύεται και το topic "Η Μαγεία των Πόλεων" που δεν έχω ακόμη καταλάβει;

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Edited by - ananasss on 08/01/2003 13:35:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2003, 15:41:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
!υπαρχει μαγεια στη πολη μου...
αλλα, πρωτα τη βρηκα μεσα μου...


'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2003, 21:56:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ANANASSS,
ποια λέξη ακριβώς δεν έχεις ακούσει;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2003, 09:46:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
MEGAPOLICOMANCIE

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2003, 10:30:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Αnanasss
Megapolisomancy : Μέγα-Πολις-Μαντεία : Η μαγεία των μεγαλουπόλεων
Είναι μια ιδιαίτερη τεχνική όπου ουσιαστικά βιώνεις άλλες καταστάσεις, ουσιαστικά επισκέπτεσαι και εξερευνείς μια "άλλη πόλη" που υπάρχει μέσα στην κανονική πόλη...μιλάμε δηλαδή για πύλες μέσα στην κανονική πόλη που σε οδηγούν σε μία άλλη πόλη...
Ακούγεται λίγο παλαβό;
Ως τεχνική στην Ελλάδα απ'όσο ξέρω πρωτοχρησιμοποιήθηκε για πρώτη φορά από τον Μπαλάνο (περιπατητική τεχνική).
Αν ενδιαφέρεσαι περισσότερο θα μπορούσες να διαβάσεις τα εξής βιβλία:
-MEGAPOLICOMANCY, ΤΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΤΩΝ ΠΟΛΕΩΝ του Π.Γιαννουλάκη, εκδόσεις ΑΡΧΕΤΥΠΟ
-ΟΙ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ ΤΟΥ ΝΟΡΘΓΟΥΕΣΤ ΣΜΙΘ της C.L. Moore, (μετάφραση Γ.ΜΠΑΛΑΝΟΣ), εκδόσεις ΠΑΤΑΚΗ
-αρκετά άρθρα του Μπαλάνου σε διάφορα περιοδικά


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2003, 10:52:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχήν, ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση φίλε μου.
Όσον αφορά στον συσχετισμό της έννοιας αυτής (Megapolicomancie) με την ταινία, η Αμελί δηλαδή διέβη τέτοιες πύλες και έτσι κατάφερε να δει με άλλο μάτι τη ζωή της στη μεγαλούπολη, και να φτιάξει προς το καλύτερο τον μικρόκοσμο γύρω της;
Οι "πύλες" αυτές δηλαδή επιδρούν θετικά στο άτομο που ενδεχομένως τις ανακαλύψει;
Πάντως, όντως, ακούγεται λίγο παλαβό... Βέβαια, δεν έχω άποψη (ακόμα) επ' αυτού...

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Edited by - ananasss on 09/01/2003 10:59:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2003, 12:27:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οχι η Amelie δεν πέρασε από κάποια πραγματική πύλη. Απλά άρχισε να βλέπει και να παρατηρεί πράγματα που οι άλλοι δεν μπορούσαν, άρχισε να αντιλαμβάνεται μία συγκεκριμένη μορφοδιάταξη. Αυτό ίσως είναι το πρώτο στάδιο, η δε μετάβαση στο δεύτερο στάδιο (το πέρασμα πύλης)συνήθως έχει ακαθόριστα όρια, πολλές φορές μπορεί να μην το καταλάβουμε. Εκεί χρειάζεται να έχουμε αυξημένες τις αισθήσεις μας διότι θα παρουσιασθούν κάποια σημάδια. Απαραίτητη προυπόθεση βέβαια είναι η περιπλάνηση στους δρόμους.
Δεν ξέρω εάν ο σκηνοθέτης ήθελε να περάσει κάποιο τέτοιο στοιχείο στο έργο, αλλά εμένα τουλάχιστον μου θύμισε τέτοιες καταστάσεις.
Εννοείται ότι εάν επιτύχουμε κάτι τέτοιο δεν είναι απαραίτητο ότι θα έχουμε μόνο θετικές εμπειρίες.
Θα εκπλαγείς εάν διαπιστώσεις ότι πολλοί άνθρωποι που ήταν εντελώς άσχετοι με τέτοια θέματα, είχαν τέτοιες εμπειρίες (μιλάμε ακόμη και για καταμεσήμερο στο κέντρο της Αθήνας!). Απλά ήταν γι'αυτούς ένα τυχαίο γεγονός.
Υ.Γ. Να σου πω κάτι ακόμα πιο παλαβό; κυκλοφορούν και φωτογραφίες!! από συγκεκριμένες γειτονιές της Αθήνας (βέβαια είναι από εξαιρετικά δύσκολο εώς αδύνατο να τις βρεις)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2003, 18:54:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2003, 00:58:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Οταν γεννηθήκαμε δεν υπογράψαμε κανένα χαρτί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2003, 09:15:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΜΙΑ ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΤΟΝ ΟΡΟ MEGAPOLICOMANCY...
ΑΣ ΑΝΑΤΡΕΞΕΤΕ ΣΕ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΦΟΡΟΥΜ Η ΜΑΓΕΙΑ ΤΩΝ ΠΟΛΕΩΝ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Simoril-elf
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2003, 14:23:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Simoril-elf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
h tainia Amelie an kai sthn arxh ontws den mou poly gemise to mati parolo pou eixa akousei diafora kala sxolia gia thn tainia telika omws me kerdise me thn magikh ths atmosfaira kai den ennow kati to matafysiko alla milaw gia ekeinh thn mageia pou mporei na sou prokalesei h a8wothta kai o asymvivastos xarakthras kapoiou xwris na exei aparaithta thn tash gia amesh arnhtikothta h gia epi8etikothta se sxesh me ton romantismo ths tainias alla kai tou rolou ths Amelie
Telika h tainia evgaze kata thn gnwmh mou mia ka8arothta kai se syndiasmo me to soundrack ths tainias to opoio 8umize apolyta thn Gallia
H tainia htan krystalinh


Eyxaristw

sim-eli-elfΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2003, 15:38:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


'manava seva, madhava seva'
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2004, 04:34:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απόσπασμα απο την ταινία

Λοιπόν, μικρή μου Αμελί
Τα κόκκαλά σας δεν είναι φτιαγμένα απο γυαλί.
Μπορείτε ν' αντέξετε τα χτυπήματα της ζωής.
Αν αφήσετε αυτή την ευκαιρία να προσπεράσει...
θα έρθει ο καιρός, που η καρδιά σας θα γίνει...
στεγνή και κούφια όσο και ο σκελετός μου.
Γι' αυτό...
Τρέξτε να τον βρείτε, που να πάρει!

...


Ω Μητέρα! Ο αέρας είν'εκείνο το ανάλαφρο πράγμα..
που γυρίζει μέσα στο κεφάλι σου και γίνεται πιο καθαρό όταν γελάς!

Edited by - reptilesalonica on 10/02/2004 04:34:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2004, 04:38:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οχι η Amelie δεν πέρασε από κάποια πραγματική πύλη. Απλά άρχισε να βλέπει και να παρατηρεί πράγματα που οι άλλοι δεν μπορούσαν, άρχισε να αντιλαμβάνεται μία συγκεκριμένη μορφοδιάταξη. Αυτό ίσως είναι το πρώτο στάδιο, η δε μετάβαση στο δεύτερο στάδιο (το πέρασμα πύλης)συνήθως έχει ακαθόριστα όρια, πολλές φορές μπορεί να μην το καταλάβουμε. Εκεί χρειάζεται να έχουμε αυξημένες τις αισθήσεις μας διότι θα παρουσιασθούν κάποια σημάδια.

...
...Υπάρχουν λίγοι...μιλώ γι' αυτούς που έχουν φτερά...


Ω Μητέρα! Ο αέρας είν'εκείνο το ανάλαφρο πράγμα..
που γυρίζει μέσα στο κεφάλι σου και γίνεται πιο καθαρό όταν γελάς!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy