ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Best of Deva Parinito
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
mr
Μέλος 1ης Βαθμίδας


92 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2005, 16:03:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mr

31/01/2005

Ο λόγος σας έχει αξία. Ό,τι γράφετε, έχει αξία, αρκεί να είναι αληθινό, και σας ευχαριστώ και πάλι όλους. Δεν υπάρχει «προϊόν», το λέω ξανά, το αποτέλεσμα δεν είναι το νόημα, δεν είναι προϊόν, το αποτέλεσμα είναι η σιωπή και ο ήχος, η στιγμή που μύθος και πραγματικότητα, αλήθεια και ψέμα, πιστός και άπιστος, εχθρός και φίλος, αγάπη και μίσος, θα γίνουν ένα. Αγαπημίσος, έτσι θα έπρεπε να λέγονταν η αγάπη.

Οι άνθρωποι μιλούν πολύ. Τόσο πολύ, που τα λόγια, αρχίζουν σιγά σιγά και χάνουν το νόημά τους. Αντί οι άνθρωποι να χρησιμοποιούν τον λόγο, ο λόγος τους χρησιμοποιεί και τους παγιδεύει. Πόσες φορές ορκίστηκες σε κάποιον/κάποια πως θα τον/την αγαπάς παντοτινά ? Μα, αν είναι δυνατόν, μπορείς να πεις «παντοτινά» ? Μπορείς να μιλήσεις για το μέλλον, μπορείς να πεις για κάτι που δεν έχει συμβεί ακόμη ? Δεν είναι πως δεν λες αλήθεια, τον/την αγαπάς αληθινά, αλλά μόνο εκείνη την στιγμή. Μόνο τότε, την στιγμή που το ζεις, αύριο γνωρίζεις ? Εκείνη την στιγμή, ναι !, λες αλήθεια, αλλά αύριο ? Ποιος ξέρει ? Μόνο ένας «Φωτισμένος» μπορεί να μιλήσει έτσι γιατί αυτός γνωρίζει το αιώνιο. Εσύ, το γνωρίζεις ? Τι γίνεται λοιπόν μετά ? Μετά από κάποιο διάστημα, η αγάπη σου φθείρεται, αλλάζει, γιατί τα πάντα αλλάζουν, χάνει την ορμή της, την δύναμη της, αδυνατεί, ίσως να μην υπάρχει καν. Και τότε, επειδή, ακριβώς πρέπει να φανείς σταθερός απέναντι στα λόγια σου, πρέπει να δείξεις πως είσαι πιστός, πως έχεις εμπιστοσύνη σε ότι έχεις πει, παγιδεύεσαι στην ίδια σου την αγάπη. Η ίδια η αγάπη γίνεται για σένα, εγκλεισμός, τα ίδια τα λόγια σου γίνονται φυλακή, σε δεσμεύουν, οι ίδιοι όρκοι που ήταν για σένα κάποτε απελευθερωτές, γίνονται τώρα δεσμώτες σου. Μα τέτοια αγάπη είναι αβάσταχτη, είναι δεσμά, φυλακή, είναι στασιμότητα, είναι θάνατος. Μα τέτοια λόγια, είναι ψεύτικα, είναι απατηλά, είναι αλυσίδες βαριές στα πόδια σου, είσαι κρατούμενός τους.

Είπες την αλήθεια φίλε μου, το είδα, το ένιωσα, μα άκου αυτόν που προϋπήρχε πριν από σένα γιατί αυτός μπορεί να μιλήσει και να πει «έχω απόλυτη εμπιστοσύνη σε σένα, έχω, είχα, και θα έχω, για πάντα !». Αυτός γνωρίζει τον Λόγο, τον Νόμο, την ενότητα, την μία και μοναδική φύση, που θέλει δεν θέλει, είναι ένα και το αυτό !

05/02/2005

Η ανθρωπότητα, έχει προχωρήσει βάση της Αριστοτελικής λογικής, της δυτικής σκέψης που λέμε. Ο Αριστοτέλης θεωρείται ο θεμελιωτής της. Όλοι, και εννοώ, όλοι, ουδείς δεν εξαιρείται από τούτο, όλοι, σκεπτόμαστε, συλλογιζόμαστε, συμπεραίνουμε, βάση της Αριστοτελικής λογικής. Εγώ, εσείς, όλοι ! Για τον Αριστοτέλη, κατά συνέπεια και για όλη την ανθρωπότητα, το Α είναι Α και το Β είναι Β. Μπορείς να πας από το Α στο Β και από το Β στο Α, αλλά ποτέ, το τονίζω αυτό, ποτέ το Α δεν μπορεί να γίνει Β. Ποτέ το Α και το Β δεν μπορούν να γίνουν ένα, να ενωθούν, να φτιάξουν κοινή ενότητα. Από αυτό το σημείο ξεπηδούν όλα τα προβλήματα, όλες οι αντιπαλότητες, όλες οι συγκρούσεις. Είναι πολύ λεπτό σημείο, σκεφτείτε, είμαι Α, είσαι Β, είμαι ένας διαφορετικός κόσμος, είσαι ένας διαφορετικός κόσμος, έχω τον Θεό μου, έχεις τον Θεό σου, έχω την αλήθεια μου, έχεις την αλήθεια σου. Ποτέ η λογική σου, γιατί είναι Αριστοτελική, δεν θα επιτρέψει, ο κόσμος μου να ενωθεί με τον δικό σου, ποτέ δεν θα παραδεχτείς τον Θεό μου, την αλήθεια μου, τις δικές μου κατευθύνσεις, γιατί πολύ απλά, έχεις κι εσύ τις δικές σου.

Προσοχή όμως ! Αν δεν υπήρχε η αριστοτελική λογική, δεν θα υπήρχε ο οριζόντιος άξονά μας, και συνεπώς δεν θα μπορούσαμε να ορίζουμε και κάθετο σ’ αυτόν. Αν δεν υπήρχε ο Αριστοτέλης, ο Ηράκλειτος δεν θα είχε αξία, αλλά και το αντίθετο. Προσέξτε πως συμπληρώνεται ο ένας με τον άλλον, δύο γραμμές, αν λείψει η μία, χάνεται η καθετότητα, χάνεται ο ένας από τους δύο παίχτες, το παιχνίδι δεν έχει συνέχεια, έρχεται η στασιμότητα, έρχεται η παύση, ο θάνατος. Να η διπλή όψη των πραγμάτων, να η αντίφαση, να η σύγκρουση των αντιθέτων, πίσω από τούτη όμως κρύβεται η αρμονία της φύσης.

06/02/2005

Ο νους πρέπει να εξασκηθεί στην κάθετη σκέψη. Πρέπει να μπορεί άλλοτε να κινείται οριζόντια και άλλοτε κάθετα. Αν παραμείνει εκεί, στην κάθετη σκέψη, αυτό θα ήταν καταστροφικό, γιατί θα παραφρονήσει τελείως. Μα και στην οριζόντια σκέψη αν παραμείνει, όπως συμβαίνει στο κόσμο την σήμερον., πάλι καταστροφικό θα είναι. Γι’ αυτό ακούτε που λένε, πως αν ο νους δεν εξελιχθεί, η ανθρωπότητα θα σβήσει. Αν συνεχίσει να υπάρχει τούτη η στασιμότητα του διχασμού των σκέψεων, τούτη η πάγια αντίληψη, πως το Α είναι Α και το Β είναι Β, τότε μοιραία, ο κόσμος θα βρεθεί στο ίδιο αδιέξοδο που βρέθηκε ο δόλιος ο Αϊνστάιν. Θα πέσει σε τοίχο. Κι όταν πέσεις σε τοίχο, τρως τα μούτρα σου, αυτοκαταστρέφεσαι. Λέγεται πως «η φύση του ανθρώπου είναι αυτοκαταστροφική», όχι ! μην «τσιμπάτε», η φύση του ανθρώπου είναι τέλεια στο βαθύτερο υπόστρωμα της ύπαρξής του, αλλά πρέπει ο άνθρωπος να γνωρίσει την καθετότητα για να φτάσει εκεί. Βαθιά θα πάει, κάτω ή πάνω, όχι αριστερά δεξιά. Και λέω βαθιά, κάτω η πάνω, που μπορεί αυτό να φανεί αντιφατικό, μα ο Ηράκλειτος είχε προχωρήσει ακόμη περισσότερο και έλεγε «Οδός άνω κάτω, μία», γιατί αυτή η καθετότητα θα σε βοηθήσει να δεις πως η φύση σου ως άνθρωπος δεν διαφέρει από την φύση του Θεού που όλα τα βλέπει όλα δίκαια, όλα τέλεια, όλα φιλικά, όλα ζωντανά γιατί ο Θεός δεν ξεχωρίσει. Μην ξεχωρίζεις λοιπόν κι εσύ.

Μην λες «αυτό είναι καλό», «αυτό είναι κακό», «αυτός είναι έτσι», «αυτός είναι αλλιώς». Μην ξεχωρίζεις ! Μην διαχωρίζεις αν δεν θες να σε διαχωρίσουν. Μην ελέγχεις των συνάνθρωπό σου, αν δεν θες να ελεγχθείς. Μην σκλαβώνεις, αν δεν θες να σκλαβωθείς. Μην κρίνεις αν δεν θες να κριθείς – να ! το νόημα της φράσης του Ιησού – μην κυριαρχείς αν δεν θες να κυριαρχηθείς. Θυμήσου : Αν θέλεις να εκμεταλλεύεσαι, θα υποστείς την εκμετάλλευση. Αν κρίνεις, αν διαχωρίζεις, αν ξεχωρίζεις, θα κριθείς, θα διαχωριστείς. Γι’ αυτό λέω κάπου «Ιδού ! Διαχωρίζομαι από εσάς για να σας δείξω πως είμαστε ίδιοι !». Αν θες να είσαι ελεύθερος, άφησε και τους συνανθρώπους σου ελεύθερους. Είναι πλευρές του ίδιου νομίσματος. Αυτή είναι η δυσκολία της αυτογνωσίας. Γι’ αυτό λέω κάπου «Δεν σε πιάνει κανείς από το λαιμό, φτιάξε το δικό σου εμπάργκο και μην «αγοράζεις, είσαι ελεύθερος !».

Αν γνώριζες άνθρωπε πόσο ελεύθερος είσαι, τότε ναι ! θα ήσουν εξελιγμένος. Αν γνώριζες την κάθετη κίνηση, την καθετότητα της σκέψης, θα έβλεπες πως ελευθερία δεν σημαίνει αυτό που λες «είμαι ελεύθερος να κάνω ό,τι θέλω, να πιστεύω όπου θέλω, να έχω όποιο Θεό θέλω», αλλά θα έβλεπες την ελευθερία ως κοινό, μοναδικό Θεό, γιατί Θεός είναι ελευθερία και ελευθερία είναι Θεός. Θα έβλεπες την ελευθερία ως φως, γιατί Θεός είναι φως και φως είναι Θεός. Θα έβλεπες την ελευθερία ως μία, μοναδική αγάπη, γιατί Θεός είναι αγάπη και αγάπη είναι Θεός, θα έβλεπες την ίδια την φύση σου, ως μία, μοναδική, κοινή, μυριάδες για σένα θα ήταν ένας, και ένας θα ήταν μυριάδες, θα έβλεπες την αλήθεια, την μία, την μοναδική και τέλεια !

mr
Μέλος 1ης Βαθμίδας


92 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2005, 16:28:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mr

13/02/2005

Με ανάλογο τρόπο, αν η σκέψη (ο κόκκινος άξονας) «κινηθεί» με την ίδια ταχύτητα ή επιτάχυνση του χρόνου (ο μαύρος άξονας), θα παραμένει στάσιμη. Πότε κινούμαστε με την ίδια ταχύτητα του χρόνου ? Όταν βρισκόμαστε στο παρόν. Όταν δεν σκεφτόμαστε το μέλλον, δεν επιταχύνουμε δηλ περισσότερο από τον χρόνο, ή όταν δεν σκεφτόμαστε το παρελθόν, δεν επιβραδύνουμε δηλ. λιγότερο από τον χρόνο. Εκεί νομίζουμε πως η κίνηση σταματάει, αλλά μια καινούργια κίνηση αρχίζει. Η κάθετη. Η φαινομενική στασιμότητα, είναι αυτό που λέμε «κόλλημα» του νου. Ο νους μπορεί από εκείνο το σημείο να προχωρήσει κάθετα, πάνω η κάτω. Αυτό λέγεται με άλλα λόγια «διαλογισμός». Μονάχα έτσι μπορούμε να διαλογιστούμε. Πρέπει να σταματήσουμε την ανάλογη κίνηση του νου με τον χρόνο. Ο χρόνος συνεχίζει την πορεία του, σε μας φαίνεται όμως στάσιμος. Γι’ αυτό όταν οι άνθρωποι επανέρχονται από μία κατάσταση διαλογισμού στην οριζόντια κίνηση, στον οριζόντιο άξονα, έχουν χάσει την αίσθηση του χρόνου και λένε «πω, πω, κοίτα πως πέρασε η ώρα !». Η κατάσταση αυτή και η κίνηση στον κάθετο άξονα, είναι εξαιρετικά επικίνδυνη διότι αν ο νους δεν επανέλθει στην γνώριμη οριζόντια κίνηση θα παραφρονήσει. Ο νους χρειάζεται εξάσκηση, έτσι ώστε να μπορεί να διαλογιστεί κάποια στιγμή, αλλά γρήγορα να μπορεί να επανέλθει στην πραγματικότητα του οριζόντιου άξονα. Τι συμβαίνει σε τούτη την κατάσταση ? Δεν σκεφτόμαστε Αριστοτελικά ! Κινούμαστε με την ίδια ταχύτητα του χρόνου, ζούμε στο ανύπαρκτο παρόν ! Όσο βαθύτερα κατευθύνεται η σκέψη μας τόσο πιο επικίνδυνο είναι το έδαφος, τόσο πιο δύσκολα μπορούμε να επανέλθουμε στην επιφάνεια.

Λέγεται πως όταν ο Βούδας «ξύπνησε» από τον βαθύ του διαλογισμό, ξέσπασε σε γέλια με την ανόητη πραγματικότητα που είδε μπροστά του.

Στην κατάσταση αυτή, στην κάθετη κίνηση συμμετέχουν όλες οι αισθήσεις. Όλα συμμετέχουν, εκτός από τον νου. Αυτός είναι «σταματημένος» για την γνώριμη πραγματικότητα, αλλά «κινούμενος» για την καινούργια πραγματικότητα. Εδώ τα πράγματα αλλάζουν, γιατί δεν υπάρχει η αριστοτελική λογική, η λογική που σου παραθέτει εμπόδια, προβλήματα, αινίγματα, ερωτηματικά. Δεν κινείσαι βάσει πλέον αυτής, δεν υπάρχει «αποκλειόμενο τρίτο», ή το ένα δηλ. ή το άλλο. Οι αισθήσεις πλέον επανέρχονται στην φυσική, αρχέγονη μορφή τους. Το μάτι βλέπει τα πάντα ακόμη και όταν είναι κλειστό, το αυτί ακούει τα πάντα ακόμη κι αν το φράξεις με ωτοασπίδα.
Γι’ αυτό βλέπετε κάποιους, όταν διαλογίζονται, πως είναι ικανοί να συλλάβουν ακόμη και το περπάτημα ενός μυρμηγκιού δίπλα τους. Ο παραμικρός θόρυβος που διαταράζει την κάθετη κίνηση γίνεται αντιληπτός.

01/02/2005

Παρατήρησα το εξής : Η γνώση, λέτε, προέρχεται από τα βιώματα, από τις εμπειρίες. Δεν διαφωνώ. Μιλήστε μου για αυτές. Όταν σας πουν, μιλήστε για τις εμπειρίες σας, όλοι, βάζετε το κεφάλι κάτω, και λέτε, "άσε, τι να σου πω, δεν θα καταλάβεις", αυτό δεν κάνετε ? Ή λέτε, "αυτά είναι προσωπικά, δεν μπορώ να σου μιλήσω για τις εμπειρίες μου". Και ρωτώ, η γνώση είναι προσωπική ? Αν γνωρίζεις κάτι, εμένα που δεν γνωρίζω, γιατί παλικάρι μου, με αφήνεις στο μαύρο σκοτάδι μου ? Θέλω να μάθω απο σένα. Ωπ ! έρχεται το "εγώ". "Και ποιος είσαι εσύ, που θέλεις να σε εμπιστευτώ και να σου πω τι μου συνέβη στο παρελθόν ?", "Δεν πρόκειται να καταλάβεις τίποτε". Έτσι μιλάτε. Μα γιατί όμως ? Μήπως επειδή οι εμπειρίες σας είναι δυσάρεστες ? Μήπως επειδή, για να αποκτήσετε γνώση, πονέσατε, πληγωθήκατε, απογοητευτήκατε, προδοθήκατε ? Γι αυτό ? Γι' αυτό δεν μιλάτε ? Όταν όμως έρθει κάποιος και σας μιλήσει για τις εμπειρίες του, για την γνώση που ο ίδιος απόκτησε, θεωρείτε πως "πουλάει γνώση", πως "κάνει πνεύμα". Βλέποντας τον, έτσι, ωπ ! ξανάρχεται το "εγώ" και τον πετάτε στα σκουπίδια. Μα, με τίποτε λοιπόν δεν είστε ευχαριστημένοι ? Τι αναζητάτε εδώ μέσα ? Διάλογο ? Ναι, θα πείτε, γιατί από τον καθένα μαθαίνουμε.

Δείξτε μου τον τρόπο που μαθαίνετε, και θα μάθετε.

Μα αν θεωρείς τον καθένα εδώ μέσα πως "πουλάει γνώση", πως "κάνει πνεύμα", πως είναι δυνατόν να μάθεις κάτι από αυτόν ? Ανταλλάσσονται απόψεις, ωραία, δεκτόν, τότε λοιπόν λέω σε ένα μωρό "Κοίτα μπέμπη, αυτό, η απόψή μου δηλ. είναι τούτη, η γνώμη μου, αυτό είναι ένα ποτήρι." Εσείς τι λέτε ? Θα μάθει ο μπέμπης ? Εγώ λέω, θα γυρίζει και θα μου πει : "Δηλ. ρε φίλε, δεν είσαι σίγουρος, έχεις αμφιβολία ? Α, καλά, άστο τότε. Άστο, θα ρωτήσω κάποιον άλλον που θα μου πει : Κοίτα, αυτό ΕΙΝΑΙ ένα ποτήρι."

Έβλεπα τα θέματα στην αρχική σελίδα του esoterika.gr. "Πουλάει" ο admin η όχι γνώση ? Φυσικά, δεν υπονοώ τίποτε για τον άνθρωπο, να εξηγούμαστε δηλ. δεν τον γνωρίζω και δεν λέω τίποτε γι' αυτόν. Απλώς θέλω να δείξω, πως για κάποιον που είναι εμπαθής, μπορεί και τούτη η ιδέα να περάσει από το μυαλό του. Πολλά μπορούν να περάσουν από το μυαλό του. Τώρα θα πεις, φίλε, είσαι πονηρός, γιατί κάνεις τούτη την αναφορά εδώ ? Για να δείξω πως κάθε πράγμα έχει δύο όψεις. Εξαρτάται λοιπόν από ποια πλευρά το βλέπεις. Πάλι το ξαναλέω, δεν υπονοώ τίποτε, δεν διαβάλω κανέναν, και δεν κρίνω κανέναν, "Λέω την γνώμη μου", όπως σου αρέσει να λες. Λέω αλήθεια ή ψέμματα ? Ε, αυτό, εσύ θα το βρεις.

Κάνε κι εσύ κάτι...

04/02/2005

Η γνώση για να έχει αξία, να αξιώνεται δηλ και να αξιώνει, πρέπει να εμπεριέχει Λόγο, δηλ τουλάχιστον μία καθολικά αποδεκτή, αντικειμενική αλήθεια. Παράδειγμα : Για να μάθεις, για να αποκτήσεις γνώση πάνω στην Νευτώνεια Φυσική, πρέπει να δεχτείς ως αληθές το μαγνητικό πεδίο της γης, αλλά για να το δεχτείς, χρειάζεσαι απόδειξη, ικανό αριθμό πειραμάτων επαλήθευσης. Η αλήθεια πως η γη έχει μαγνητικό πεδίο, δεν παρουσιάζεται σε εσένα σαν γνώμη, σαν άποψη, σαν υποκειμενική αντίληψη, αλλά σαν νόμος, που έχει επαληθευτεί, σαν αξίωμα, σαν μία δηλ. καθολικά αποδεχτή αλήθεια που μπορείς να την επαληθεύσεις και εσύ ο ίδιος, μπορείς δηλ. και εσύ να βρεις τον Λόγο. Έτσι το δέχεσαι, το μαθαίνεις, το κατανοείς, το αισθάνεσαι - γιατί μπορείς να το δεις κάνοντας και από μόνος σου κάποιο μικρό πείραμα – έτσι το γνωρίζεις. Τούτη η γνώση, έχει αξία. Αλλά δεν είναι προσωπική, με την έννοια, πως δεν βλέπω τον λόγο γιατί να μην μπορεί να μεταβιβαστεί από άνθρωπο σε άνθρωπο, από γενιά σε γενιά, όχι σαν προϊόν που υπόκεινται σε νόμους προσφοράς και ζήτησης, όχι σαν προϊόν που μπορεί να παραδοθεί με κάποιο αντάλλαγμα, αλλά σαν είδος μελέτης, σαν προσφερόμενο είδος μελέτης, σαν αποτέλεσμα, σαν αγαθό που με κόπο εμφανίστηκε από την έρευνα κάποιων. Ο φορέας τούτης της γνώσης, δεν είναι απαραίτητο να είναι και πωλητής. Μεταφέρει σε εσένα την γνώση και σου την παραδίδει. Το μόνο ίσως αντάλλαγμα – αν μπορούσε να χαρακτηρισθεί έτσι – είναι η εμπιστοσύνη, η πίστη που πρέπει να του δείξεις. Πράγμα πολύ δύσκολο την σήμερον, διότι ο καθένας θεωρεί την δική του γνώση, ποιοτικά και ποσοτικά ανώτερη από τον διπλανό του, γιατί κανένας δεν γνωρίζει τον διπλανό του αλλά και τον ίδιο του τον εαυτό.

Αν το παραπάνω δεν συμβαίνει – αν δηλ. η γνώση δεν εμπεριέχει Λόγο - , η γνώση είναι ελλιπής, και μπορεί να χαρακτηριστεί δικαίως θεώρημα, φιλοσοφία, και απλή παράθεση άποψης, γνώμης, υποκειμενικής αντίληψης. Δύσκολα μπορείς να εκλάβεις τούτη την γνώση, διότι απουσιάζει η επαλήθευση. Είναι αυτό που λέω, πως δεν υπάρχει τρόπος να φωτογραφηθεί, να μετρηθεί, να αποδειχθεί πειραματικά σε σένα η στιγμή του σαμάντι. Αλλά ακόμη κι αν υπήρχε, επειδή η εμπιστοσύνη σου είναι κλονισμένη, δύσκολα πάλι θα δεχόσουν τούτη την αλήθεια, αν σου παρουσίαζα π.χ φωτογραφίες και σου έλεγα «Να ! Δες !». Θα έβρισκες πάλι χίλιες αβάσιμες δικαιολογίες για να αποφύγεις την αλήθεια, για να διατηρήσεις την ηρεμία σου και να διατηρηθείς ζεστά κουκουλωμένος στην προσωπική σου φωλιά.

Η γνώση είναι ένα σύνολο από θεωρίες, κουλτούρες, φιλοσοφίες, γνώμες, αποδεδειγμένες αλήθειες, αναπόδειχτες αλήθειες, πειραματισμούς, μελέτες, τεχνικές, τέχνες, επιστήμες, ιδεολογίες, φιλολογίες, θρησκείες, δόγματα, και τόσα άλλα που ξεχνώ, και η δομή της είναι τέτοια ώστε ο νους άλλοτε να την αφομοιώνει και άλλοτε όχι, διότι άλλοτε έχει αξία και άλλοτε όχι. Εμφανίζεται με μορφή εμπειρική, λογική, ενοραματική, θρησκευτική, ιστορική, επιστημονική, φιλοσοφική και δεν πρέπει να είναι γενικόλογη μα σαφής και κατανοητή. Πρέπει να είναι χρήσιμη, έτσι ώστε ο αποδέκτης της - να η χρήση που σωστά αναφέρει ο φίλος - να παράγει έργο, να δημιουργεί, να μπορεί να μετουσιώνει την αποκτηθείσα γνώση σε νέα, ικανή να αποκτηθεί από άλλους γνώση και να προσφέρει νέους δρόμους και καινούργια μονοπάτια σε όσους διψούν γι’ αυτήν αλλά και να την χρησιμοποιεί για να απλουστεύσει την ζωή του και την ζωή των συνανθρώπων του και όχι για να την μπερδέψει περισσότερο από ό,τι είναι. Η υπέρτατη και πάνσοφη γνώση, που είναι η γνώση του εαυτού μας, η αυτογνωσία, δεν γεννά προβληματισμούς, είναι απαλλαγμένη από τα μικρόβια που μπορεί να προκαλέσει τούτη η απλή γνώση – η γνώση με όλα τα παραπάνω χαρακτηριστικά - στην διαδικασία της νόησης, γιατί εσωκλείει μέσα της μια κοινή, καθολική, φυσική αλήθεια του Όλου.


Edited by - mr on 08/10/2005 16:29:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mr
Μέλος 1ης Βαθμίδας


92 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2005, 16:38:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mr

16/04/2005

Κάθε φορά που δεν γνωρίζεις τι κάνεις, που δεν γνωρίζεις τι λες, αμαρτάνεις. Κάθε φορά που δεν καταλαβαίνεις, που δεν συνειδητοποιείς την πράξη σου, αμαρτάνεις. Κάθε φορά που χάνεις το συμβάν μπροστά από τα μάτια σου, που βρίσκεσαι άλλου, που σου μιλάνε και ο νους σου τρέχει αλλού, που δεν ακούς, που δεν βλέπεις, που δεν ξέρεις τι πράττεις, γιατί το πράττεις, αμαρτάνεις. Κάθε φορά που μιλάς χωρίς να γνωρίζεις για ποιο πράγμα μιλάς, αμαρτάνεις.

Η άγνοια των ανθρώπων, είναι η αμαρτία τους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mr
Μέλος 1ης Βαθμίδας


92 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2005, 16:40:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mr

16/04/2005

Οι ενοχές εμφανίζονται στους ανθρώπους, όταν αισθανθούν πως διέπραξαν σφάλμα. Μόνο τότε. Αν πράττεις σωστά, συνειδητά, η ενοχή είναι ανύπαρκτη. Είναι παγίδα του νου, μην πέφτεις μέσα. Η αμαρτία δεν είναι η διάπραξη σφάλματος, δεν μπορεί να ακολουθήσει την ενοχή, παρά μόνο όταν την δεις υπό αυτήν την έννοια, σαν σφάλμα, σαν "άβολη" όπως λες συνείδηση. Λες "έκανα λάθος γι' αυτό", έρχεται η ενοχή, νιώθεις "ένοχος", "άβολα", ύστερα ο νους πάει "μήπως αμάρτησα κιόλας ?".

Η αμαρτία δεν είναι η διάπραξη σφάλματος. Το σφάλμα όταν γίνει, γίνεται από την άγνοια. Η άγνοια είναι η αμαρτία, όχι το σφάλμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mr
Μέλος 1ης Βαθμίδας


92 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2005, 16:42:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mr

16/04/2005

Το παιδί είναι αθώο. Δεν αισθάνεται ενοχή. Το περιβάλλον του την δημιουργεί. Το σφάλμα των άλλων. Υπάρχει και αυτό το είδος ενοχής, σωστή η παρατήρησή σου. Η ευθύνη δεν βαραίνει το ίδιο όμως, δεν διαπράττει αυτό το σφάλμα, δεν σημαίνει τίποτε. Αυτό, είναι δύσκολο να το σκεφτεί, επειδή η λογική υστερεί στην παιδική ηλικία έναντι του συναισθήματος. Ένα παιδί είναι περισσότερο "αισθαντικό" παρά "λογικό", γι' αυτό είναι αθώο. "Ένοχος, ένοχον, ου ποιεί". Όταν το συνειδητοποιήσει αυτό, οι ενοχές εξαφανίζονται.

Ένα παιδί φέρει πολύ λιγότερες αμαρτίες, το γνωρίζεις φαντάζομαι, από έναν ενήλικα, κι αυτό όχι επειδή διαπράττει λιγότερα σφάλματα, αλλά επειδή δεν έχει γνώση του καλού και του κακού, δεν έχει θεωρητικοποιήσει ακόμη τις έννοιες, και δεν έχει συνδυάσει ή δεν έχει μάθει αυτή την λανθασμένη αντίληψη των ανθρώπων για την αμαρτία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mr
Μέλος 1ης Βαθμίδας


92 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2005, 16:44:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mr

16/04/2005

O έξυπνος άνθρωπος όταν συνειδητοποιήσει το σφάλμα του, το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνει είναι να το αποδεχθεί. Αυτό, θα τον γλιτώσει από πολλές σκοτούρες...

Μετά, θα πρέπει να το αφήσει να υπάρξει μέσα του, χωρίς να ασχοληθεί μαζί του. Αυτό, θα τον γλιτώσει από το να επαναλάβει το ίδιο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mr
Μέλος 1ης Βαθμίδας


92 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2005, 16:46:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mr

16/04/2005

Αν αισθάνεσαι, "μερικές φορές", - ποιες ? - την άγνοια ως ευτυχία, είναι γιατί μένεις προσκολλημένος στην προσωπική σου φωλίτσα, που είναι ζεστή και σου παρέχει ασφάλεια. Δίπλα σου, το ηφαίστειο είναι έτοιμο να εκραγεί. Ωραιοποιείς την άγνοια, λες "καλύτερα που δεν ξέρω", δεν κάνεις τίποτε άλλο παρά να κοροϊδεύεις ακόμη μία φορά τον ίδιο σου τον εαυτό. Άφησε αυτές τις εικόνες, δεν βοηθούν σε τίποτε. Αντίθετα, κάνουν πιο ισχυρό το "εγώ" σου. Όσο ισχυροποιείς το "εγώ" σου, τόσο ανισχυροποιείς το Όλο. Γι' αυτό το Όλο, αντιδράει και σε αφανίζει. Γιατί είσαι πολύ μικρός μπροστά του...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mr
Μέλος 1ης Βαθμίδας


92 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2005, 16:47:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mr

16/04/2005

Μην περιμένεις κατανόηση. Δεν θα την βρεις. Μοιράσου τον πόνο σου, κάψε, και μέσα από τις στάχτες, θα ξαναγεννηθείς. Κι εσύ, και οι υπόλοιποι που θα καούν από την δική σου λάβα.

Ο άνθρωπος όταν μιλά για αυτό που τον "καίει", δεν θα πρέπει απαραιτήτως να περιμένει να κατανοηθεί από τους υπολοίπους. Άλλοι μπορούν να κατανοήσουν, άλλοι όχι. Μην επικεντρώνεσαι σ' αυτό. Θα αστοχήσεις. Μίλα για το ηφαίστειο, για την έκρηξη, για την τόσο μεγάλη αυτή φυσική δύναμη, μόνο και μόνο, επειδή δεν μπορείς να την κρατήσεις μέσα σου. Είναι αδύνατο, θα σκάσεις. Όσο μεγαλύτερος είναι ο συσσωρευμένος πόνος, τόσο μεγαλύτερη θα είναι και η έκρηξη, τόσο περισσότερο, "ανεξέλεγκτη" θα είναι από σένα, τόσο μεγαλύτερο κακό θα κάνεις όταν εκραγείς. Γιατί, θα εκραγείς, είναι βέβαιο.

Δεν έχουν σημασία τα υπόλοιπα. Άφησε την λάβα σου να βγει, όσο υπάρχει ακόμη χρόνος, μην περιμένεις, δώσ' της χώρο να απλωθεί, απαλλάξου από αυτήν, ξεφορτώσου την, άσε τον φλεγόμενο εαυτό σου να ξεθυμάνει...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mr
Μέλος 1ης Βαθμίδας


92 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2005, 16:51:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mr

17/04/2005

Δεν υποτιμώ κανέναν, συντονιστή. Όποιος με υπερτιμά, θα πρέπει να είναι έτοιμος να υποτιμηθεί και από μένα. Μην με υπερτιμάτε λοιπόν, για να μην σας υποτιμώ. Όποιος το κατανοήσει αυτό, δεν θα πει τίποτε για μένα, θα γλιτώσει από πολλές σκοτούρες, όπως π.χ. να κάθεται και να γράφει ανόητες απαντήσεις προσπαθώντας να απεγκλωβιστεί από τα δεσμά των λόγων του, χάνει τον χρόνο του λοιπόν. Το φόρουμ είναι ενδιαφέρον. Όποιος νομίζει πως θα μάθει κάτι, καλά κάνει, όποιος θέλει να προβάλει το "εγώ" του, είναι χάσιμο χρόνου. Οι άνθρωποι διαβάζοντας, λίγα μαθαίνουν, βλέποντας και ακούγοντας, μαθαίνουν περισσότερα, όταν καρδιοχτυπήσουν, τα μαθαίνουν όλα. Ασχέτως αν δεν μπορούν να αρθρώσουν λόγο, δεν έχει σημασία...

Όποιος με διαχωρίσει και με κατατάξει κάπου, ό,τι κι αν πει, βλακεία θα είναι, λάθος θα κάνει, και θα απέχει πολύ από ό,τι εγώ είμαι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mr
Μέλος 1ης Βαθμίδας


92 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2005, 16:54:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mr

17/04/2005


Να μασάς την τροφή σου. Διαφορετικά, θα πνιγείς...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mr
Μέλος 1ης Βαθμίδας


92 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2005, 16:56:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mr

19/04/2005

Όσο ερμηνεύετε την αμαρτία ως σφάλμα, το μυαλό σας θα γίνεται σαν τον λαβύρινθο του Μίνωα, δαιδαλώδης και σκοτεινό. Στο τέλος άκρη δεν θα βρείτε, γιατί Θησέας και Αριάδνη υπήρξαν μία φορά. Κι αυτή η φορά, ανήκει στην Μυθολογία...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mr
Μέλος 1ης Βαθμίδας


92 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2005, 16:57:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mr

21/04/2005

Όσοι δεν συνάγουν μετ' εμού, ακολουθούν διαφορετικό δρόμο από εμένα, "σκορπίζονται" και διασκορπίζονται μόνοι τους. Εγώ δεν μπορώ να κάνω κάτι γι' αυτούς, ούτε τους "σκορπίζω", ούτε τους "συγκεντρώνω". Τα σκόρπια βρίσκονται στο κεφάλι τους...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mr
Μέλος 1ης Βαθμίδας


92 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2005, 17:00:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mr

23/04/2005


Το μεγαλύτερο "πρόβλημα" της ψυχής των ανθρώπων, είναι η αυταπάτη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mr
Μέλος 1ης Βαθμίδας


92 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2005, 17:01:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mr

30/04/2005

Ακολούθησε τον Θεό σου, - που δεν απέχει πολύ από τον δικό μου - με όλη την δύναμη της καρδιάς σου και με όλο σου το "είναι". Αλλά μην βάζεις ερωτηματικά στο τέλος των σκέψεών σου. Μην αμφιβάλλεις. Αν αμφιβάλλεις, άκουσε κάποιον που δεν αμφιβάλλει. Αν αμφιβάλλεις, η αμφιβολία σου θα καταφάγει την πίστη σου, όπως το σαράκι που τρώει το ξύλο. Να είσαι τέλειος, όπως είναι ο Θεός σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mr
Μέλος 1ης Βαθμίδας


92 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2005, 17:04:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mr

01/05/2005

Όταν όμως γνωρίζεις, μπορείς να ορίσεις & να περιορίσεις. Για να ορίσεις κάτι, κάποιον, ή να τον περιορίσεις στα πλαίσια ενός ορισμού, πρέπει πρώτα να γνωρίζεις τα πάντα γι' αυτόν. Μονάχα τότε ο ορισμός σου, θα καλύπτει πλήρως την γνώση σου. Διαφορετικά, αν ο ορισμός βασίζεται σε αοριστολογίες, η ίδια η γνώση σου είναι κι αυτή αόριστη και ελλιπής. Να θυμάσαι πως η γνώση δεν είναι πνευματική, αλλά υλική. Καταλαμβάνει χώρο και διανέμεται στους ανθρώπους σε μέρη. Άλλος την δέχεται, άλλος όχι. Αυτοί που την θεωρούν άχρηστη - που είναι και οι περισσότεροι - και δεν μπορούν να την δεχτούν, εργάζονται υπέρ των άλλων, των ολίγων που την συγκεντρώνουν σπυρί σπυρί. Γι' αυτό οι άνθρωποι λένε πως η γνώση ανήκει στους ολίγους...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mr
Μέλος 1ης Βαθμίδας


92 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2005, 17:06:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mr

01/05/2005

Η φιλοσοφία δεν αλλάζει τον άνθρωπο. Τον συντηρεί στο επίπεδό του. Είναι μια κούφια γνώση. Δεν υπάρχουν πιο ανόητοι άνθρωποι από τους φιλόσοφους. Δεν κάνουν τίποτε. Θεωρητικολογούν προσφέροντας συστήματα και φαινομενικές απαντήσεις σε ερωτήματα που οι ίδιοι θέτουν στους εαυτούς τους, που είναι όμως τακτοποιημένες με την λογική τους. Υπάρχουν εξαιρέσεις, δεν λέω, είναι όμως ελάχιστες. Οι περισσότεροι είναι ανόητοι. Δεν λύνουν. Δένουν...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mr
Μέλος 1ης Βαθμίδας


92 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2005, 17:10:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mr

01/05/2005

Όποιος διερωτάται για τις προθέσεις μου, κάνει μια τρύπα στο νερό του μυαλού του. Δεν υπάρχουν.

Η πίστη προέρχεται στον άνθρωπο από το ίδιο κέντρο. Είναι κοινή για όλους τους ανθρώπους. Αυτό που την διαχωρίζει και φαίνεται στον καθένα διαφορετικό, είναι η κατεύθυνσή της και ο βαθμός κλονισμού της. Άλλος κατευθύνει την πίστη του σε ένα είδωλο και η πίστη του είναι ακλόνητη. Άλλος στον αόριστο Θεό του και πάλι είναι ακλόνητη. Και οι δύο, είναι πιστοί με τον ίδιο βαθμό πίστης, τον ακλόνητο. Και οι δύο πιστεύουν. Δεν μπορείς να πεις, ο πρώτος είναι άπιστος, ο δεύτερος όχι, ούτε μπορείς να πεις το αντίθετο. Οι άνθρωποι πιστεύουν όταν δεν μπορούν να γνωρίσουν. Γι' αυτό ακριβώς μίλησα στον Usagi για την πίστη του, και όχι για την γνώση του. Όταν όμως θέλεις να ορίσεις, ο ορισμός σου πρέπει να φιλοξενήσει και την πίστη σου και την γνώση σου. Πρέπει να καλύπτει και τα δύο. Αυτό δεν συμβαίνει συχνά. Οι Χριστιανοί ορίζουν σύμφωνα με την πίστη τους. Ελάχιστοι γνωρίζουν. Οι Βουδιστές ορίζουν σύμφωνα με την γνώση τους. Ελάχιστοι πιστεύουν. Κανένας από τους δύο δεν μπορεί να ορίσει πραγματικά...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mr
Μέλος 1ης Βαθμίδας


92 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2005, 17:13:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mr

01/05/2005

Γιατί θεωρείτε πως το τέλειο και το θαυμαστό είναι και απροσπέλαστα από εσάς ? Γιατί νομίζετε πως όταν τα βρείτε θα νιώσετε κάπως διαφορετικά ? Γιατί πιστεύετε πως ένας τέλειος άνθρωπος πρέπει να έχει κάποια ιδιαίτερα χαρακτηριστικά, να είναι κάπως, ή να διαφέρει από εσάς ? Όποιος θεωρεί το τέλειο πως είναι και ασύλληπτο, δεν πρόκειται να το συλλάβει ποτέ. Η ζωή του θα μοιάζει με μια διαρκής καταδίωξη του ασύλληπτου τέλειου. Στο τέλος τίποτε δεν θα έχει κάνει, γιατί θα τον προλάβει ο θάνατος. Μα, κι όταν πεθάνει, τίποτε πάλι δεν θα έχει αλλάξει μέσα του. Πάλι θα στενοχωριέται που δεν είχε την τέλεια κηδεία. Θα του φαίνονται λίγα τα στεφάνια, ψεύτικοι οι μαυροφορεμένοι προσκεκλημένοι του, ψεύτικα τα λόγια του παπά και θα χαμογελάει ειρωνικά. Η ειρωνεία του, δεν θα λείψει ακόμη κι απ’ τον θάνατό του. Μα, τι σόι άνθρωποι είστε ? Πεινάτε. Σας δίνουν ψίχουλα και δεν καταδέχεστε να φάτε. Σας δίνουν καρβέλια και περιφρονείτε τον δότη σας, ζητώντας επιτακτικά να σας δώσει και το λόγο για τούτη την πράξη του. Τότε γιατί δεν ζυμώνετε το δικό σας ψωμί και να ταΐσετε εσείς τους υπολοίπους ? Γιατί δεν γίνεστε οι ίδιοι δότες ? Ρωτάτε. Μα όταν έρχονται οι απαντήσεις, δεν τις δέχεστε. Πως είναι τότε δυνατόν να αποκαλυφτεί σε σας κάτι ? Κατανοείτε την φυλακή σας, μα όταν κάποιος σας πει «Να! Βγες από δω! Υπάρχει φως !», του κάνετε ακτινογραφία και τον περνάτε από χίλια δυο κόσκινα. Αν δεν συνειδητοποιήσετε τον εγκλεισμό σας, πως θα αναζητήσετε την ευκαιρία του απεγκλωβισμού σας ? Αν θεωρείτε πως είστε ελεύθεροι, ποια ευκαιρία να σας δοθεί ? Αν δεν πιστέψετε αυτούς που έχουν ήδη απεγκλωβιστεί πως θα βοηθηθείτε ? Αν δεν πάρετε τα εργαλεία των απεγκλωβισθέντων, τον κασμά, την τσάπα, το φτυάρι, πως θα σκάψετε την σήραγγα που θα σας χαρίσει την ελευθερία σας ?

Γιατί θαρρείτε πως κανείς απ’ όσους γνωρίζουν δεν έρχονται να σας μιλήσουν ? Γιατί νομίζετε πως η γνώση είναι κρυμμένη ? Γιατί δεν είναι για τα μούτρα σας ! Γιατί, τι να σου πει κάποιος, όταν του λες «δεν θυμάμαι κάποιος από το φόρουμ να δήλωσε μαθητής σου». Ποιος σου είπε ανόητε πως ψάχνουμε για μαθητές ? Εργαζόμαστε για σένα, μα εσύ κοιμάσαι τον ύπνο του δικαίου. Κοιμήσου, αλλά μην παρασέρνεις και τους υπόλοιπους στον ύπνο σου. Ίσως έχουν κάποια πιθανότητα να ξυπνήσουν. Γιατί τους την στερείς ? Με ποιο δικαίωμα ? Δεν μαλώνουμε μαζί σας. Δεν αξίζετε να μαλώσουμε μαζί σας, κι όσοι νομίζουν πως μαλώνω όταν ομιλώ με κάποιον, κάνουν λάθος. Η διαφωνία έχει αξία όταν μέσα από αυτήν αποκαλυφθεί η συμφωνία. Μα εσείς ούτε για τούτη την αξία, είστε άξιοι. Συμφωνείτε με όλους εξ’ αρχής, ή διαφωνείτε με όλους, πάλι εξ’ αρχής. Αν διαφωνώ χωρίς να μπορώ να συμφωνήσω στο τέλος, τίποτε δεν κάνω. Έχε όμως υπ’ όψιν σου, πως είτε διαφωνείς είτε συμφωνείς, η εργασία μας συνεχίζεται για σένα, χωρίς εσένα. Κι αν είναι κάτι που μου την βιδώνει μερικές φορές, είναι πως ανήκω σε δαύτους που προσπαθούν να μάθουν μια μηχανή την αμηχανία...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2005, 17:48:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel
.

in God we trust

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mr
Μέλος 1ης Βαθμίδας


92 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2005, 17:50:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mr

02/05/2005

Έρχεται κάποιος, σου μιλάει. Γιατί το μυαλό σου πάει στο πονηρό ? Γιατί νομίζεις πως αυτός είναι και ο Ιούδας σου ? Έχει σκοπό, κάτι θέλει από εμένα, θα πεις. Χα ! Μπορεί να θέλει τα πάντα από εσένα, μπορεί όμως να μην θέλει απολύτως τίποτε. Δεν ξέρεις, δεν γνωρίζεις, γιατί είσαι τόσο σίγουρος ? Γιατί δεν σκέφτεσαι το δεύτερο ? Πίστη, εμπιστοσύνη. Τι? Τι είπες ? Άσε μας κάτω ρε φίλε ! Πλάκα μας κάνεις ?

Να λοιπόν ο πρώτος πόλεμος. Ως πότε θα πολεμάμε ? Νομίζετε πως το ερώτημά μου διαφέρει και από το αρχικό ερώτημα ? Να η πρώτη δολοφονία. Δολοφονούμε οι ίδιοι την ίδια μας την πίστη, και δεν τρέχει κάστανο. Βιάζουμε οι ίδιοι τις συνειδήσεις μας και πάλι κάτι τρέχει στα γύφτικα. Είναι ποτέ δυνατόν εμείς, εμείς που κάνουμε όλα τα άσχημα, όλα τα αποτρόπαια, όλα τα βρώμικα, πρώτα στους ίδιους μας τους εαυτούς, να μην σταυρώσουμε έναν Ιησού ? Το πιο εύκολο.

Πάντα θα το κάνουμε. Όσο ο άνθρωπος δεν γνωρίζει τον άνθρωπο, πάντα θα τον σταυρώνει. Όσο ο άνθρωπος δεν γνωρίζει τον ίδιο του τον εαυτό, πάντα θα τον δολοφονεί.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mr
Μέλος 1ης Βαθμίδας


92 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2005, 17:52:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mr

02/05/2005


Δεν είμαι Χριστιανός. Κατηγορώ όλους τους ανθρώπους, κατηγορώ κι εμένα, που είμαι ανίκανος να πράτω όσα λέω, γιατί είμαι ο χειρότερος από όλους σας εδώ μέσα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2005, 17:59:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel
.

in God we trust

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mr
Μέλος 1ης Βαθμίδας


92 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2005, 18:00:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mr

13/01/2005

Ένας άνθρωπος που γνωρίζει τον εαυτό του, είναι σίγουρα ανεξέλεγκτος. Δεν μπορεί να του επιβληθεί κανείς. Μπορείς να επιβληθείς σε έναν Ηράκλειτο, σε έναν Ιησού, σε έναν Βούδα ? Όχι, είναι απρόβλεπτοι, όμορφοι, σκληροί εκεί που πρέπει και όταν πρέπει, γλυκύτατοι και πράοι εμπρός σου, ηφαίστεια κοντά σου, καταστροφείς και δημιουργοί, δεν μπορεί κανείς να τους επιβληθεί, να τους δαμάσει, να τους δοκιμάσει, δεν υποκύπτουν, δεν υπακούν σε προστάγματα. Όπως ακριβώς η φύση. Κι όμως είναι τόσο απλοί ! Ένας άνθρωπος που γνωρίζει τον εαυτό του, είναι φυσικός αλλά επικίνδυνος για την κοινωνία σας. Δεν προσαρμόζεται.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mr
Μέλος 1ης Βαθμίδας


92 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2005, 18:03:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mr

13/01/2005

Όμως εγώ θα σ’ αγαπώ γι’ αυτό που είσαι. Γιατί δεν προδίδεις εμένα, αλλά τον ίδιο σου το εαυτό, γιατί μέσα σου είσαι Θεός, αλλά δεν το γνωρίζεις. Γι’ αυτό εγώ θα πονάω για σένα περισσότερο και δεν θα σε προδώσω ακόμη και τώρα, που βρίσκεσαι σε τούτη την θέση...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mr
Μέλος 1ης Βαθμίδας


92 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2005, 18:07:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mr

14/01/2005

Ένας άνθρωπος που γνωρίζει τον εαυτό του, μπορεί να χρησιμοποιεί τις λέξεις και την γραμματεία τους, δεν τον χρησιμοποιούν αυτές. Η αντωνυμία "εγώ" δεν σημαίνει τίποτε γι' αυτόν. Την χρησιμοποιεί πολύ φυσικά, χωρίς να εννοεί τίποτε παραπάνω ή τίποτε λιγότερο από αυτό που η ίδια η προσωπική αντωνυμία έγινε για να δείξει. Χρησιμοποιεί τον λόγο, ακριβώς για τον λόγο. Λέει την αλήθεια, χωρίς φόβο και χωρίς πάθος, χωρίς να εννοεί ή να υπονοεί τίποτε, χωρίς να ενδιαφέρεται αν τούτα είναι ανοησίες ή εξυπνάδες, χωρίς σκοπό, χωρίς κίνητρο. Μιλά απλά, γιατί η αλήθεια απο μόνη της είναι απλή.

Διακατέχομαι πάντοτε απο την υποψία της ασυναρτησίας μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mr
Μέλος 1ης Βαθμίδας


92 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2005, 18:12:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mr

17/01/2005

Υπάρχουν στιγμές που θα βρεις και εσύ, τον δικό σου Χίτλερ, τον δικό σου Τζένγκις Χαν, τον δικό σου Ναπολέων. Τούτοι, είναι όλοι τους πολιτικοί και όλοι τους παράφρονες του κόσμου. Στην περιφέρεια, να θυμάσαι, είναι όλα τούτα που ανήκουν στον κόσμο, στην κοινωνία. Είσαι μια μικρογραφία της κοινωνίας. Και ο νους σου κουβαλά, όλα τα μικρόβια του παρελθόντος, όλες τις ασθένειες, όλη την ιστορία του παρελθόντος, γιατί ο νους ανήκει στο συλλογικό. Εσύ δεν είσαι αυτός που έριξες την πρώτη ατομική βόμβα ? Εσύ δεν είσαι αυτός που βομβάρδισες αθώους ? Εσύ δεν είσαι αυτός που σφάγιασες, βίασες, βασάνισες, έκαψες, λεηλάτησες, δολοφόνησες, παιδιά, γυναίκες, άνδρες, αθώους ? Εσύ δεν είσαι αυτός που λέει καθημερινά ψέματα μόλις του παρουσιαστεί η ευκαιρία, για να επιτύχεις κάτι ? Έχεις σκοπό, έτσι δεν είναι ? Έχεις κίνητρο, ποιο είναι το κίνητρό σου λοιπόν ? Ποιος είναι ο στόχος σου ? Το χρήμα ? Η δόξα ? Η επιβεβαίωση ? Η κυριαρχία ? Η ανάδειξη του «εγώ» σου ? Για πες μου, σε τι διαφέρεις από έναν Χίτλερ ? Από έναν Ταμερλάνο ? Από έναν δολοφόνο ? Από έναν βιαστή ? Μιλώ σκληρά σε σένα, μα διόλου δεν διαφέρεις από αυτούς. «Όχι !», θα πεις, «εγώ δεν έχω διαπράξει ποτέ όσα μου λες! Είσαι τρελός !». Φτιάξε την φωλιά σου φίλε μου, κρύψου, είναι όμορφα εκεί, είναι ζεστά, φτιάξε τους αντικατοπτρισμούς σου, τις οάσεις σου, μείνε εκεί, στόλισέ την και συνέχιζε να φοβάσαι. Να φοβάσαι ! Δίπλα σου κοχλάζει το ηφαίστειο. Από στιγμή σε στιγμή, θα εκραγεί.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mr
Μέλος 1ης Βαθμίδας


92 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2005, 18:16:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mr

26/01/2005

Πολλοί θα πουν τώρα : «Μα, αν είναι δυνατόν, δεν μπορούν όλες μας οι επιθυμίες πάντα να πραγματοποιούνται !». Σωστά, γιατί αυτό συμβαίνει επειδή τούτες οι επιθυμίες μας υποκινούνται από κάτι, έχουν κάποιο κίνητρο, έχουν απώτερο σκοπό, και συνήθως αυτό το κίνητρο ανήκει σε τούτο τον κόσμο, στον ανθρώπινο, στην κοινωνία, στην επιφάνεια. Ποιος είναι όμως ο σκοπός στο παραπάνω παράδειγμα του δασκάλου του Ζεν ? Η φύση. Ποιος είναι ο δικός μου ο σκοπός, από τι υποκινούμαι και γράφω ? Από την ανάγκη της επικοινωνίας, της κοινωνίας των ανθρώπων, της φυσικής τάσης που έχει ο άνθρωπος να συγκλίνει προς τον συνάνθρωπο και όχι να αποκλίνει. Νιώσε την έννοια της λέξης κοινωνία, κοινότητα, είναι πολύ όμορφη, σημαίνει κοινή ενότητα. Όταν αισθάνομαι την ανάγκη να μιλήσω για κάτι, μιλώ, όταν θέλω να απευθυνθώ σε εσάς, γράφω, όταν θέλω να μιλήσω σκληρά, μιλώ σκληρά. Όταν δεν έχω κάτι να πω, κρατώ το στόμα μου κλειστό, για να πουν οι άλλοι. Ξέρετε, τούτο δεν είναι τόσο εύκολο. Φαίνεται απλό, μα δεν είναι.

Δύο τύποι ανθρώπων υπάρχουν : Ο ένας αναζητά την ευτυχία και θα τον συναντήσεις συχνότερα από τον δεύτερο. Τούτος, ο πρώτος, μπορεί ακόμη και να πάει σε μοναστήρι, μα δεν θα αλλάξει. Κι εκεί πάλι την ευτυχία θα αναζητά, την ικανοποίηση, αλλά ίσως με διαφορετικό τρόπο, με προσευχή, με διαλογισμό. Προσπαθεί να γίνει ευτυχισμένος, όλο και πιο ευτυχισμένος.

Ο δεύτερος, είναι αυτός που αναζητά την αλήθεια. Τούτος, είναι σπάνιος. Αυτός επιζητά την πηγή, την αυθεντικότητα, την αλήθεια, που είναι ΜΙΑ, και κοινή για όλους. Ο Ηράκλειτος έλεγε πως ένας, μοναδικός και κοινός είναι ο κόσμος για τους ξυπνητούς και οι κοιμισμένοι ζουν ο καθένας στον δικό του κόσμο. Αυτός που αναζητά την αλήθεια, αυτός ενδιαφέρεται για τον ένα και μοναδικό κόσμο, για την μία και μοναδική αλήθεια. Τούτον, δεν τον ενδιαφέρει η ευτυχία ή η δυστυχία. Δεν τον ενδιαφέρει αν θα μιλήσει γλυκά ή πικρά, δεν τον απασχολεί, ενδιαφέρεται μόνο, όταν μιλάει, να λέει την αλήθεια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mr
Μέλος 1ης Βαθμίδας


92 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2005, 18:20:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mr

26/01/2005

Όταν αισθάνεσαι ένα με την αλήθεια, τα πάντα ταιριάζουν, όλα συμπίπτουν. Έχουν ρυθμό. Νιώθεις ρυθμό. Είναι η ευτυχία. Και η ευτυχία δεν κερδίζεται άμεσα. Την αλήθεια πρέπει να αναζητάς. Η ευτυχία βρίσκεται όταν βρεθεί η αλήθεια, αλλά ο στόχος δεν είναι η ευτυχία. Όταν γυρεύεις την ευτυχία άμεσα, γίνεσαι όλο και πιο δυστυχισμένος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mr
Μέλος 1ης Βαθμίδας


92 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2005, 18:22:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mr

26/01/2005

Δεν χρειάζεται να κάνεις προσπάθεια. Έχεις προσπαθήσει κι άλλοτε, έτσι δεν είναι ? Που πήγαν οι προσπάθειές σου ? Πόσες φορές έχεις ορκιστεί πως δεν θα ξαναθυμώσεις με κάποιον και μετά πάλι υπέπεσες στο ίδιο σφάλμα ? Που πήγαν οι όρκοι σου ? Δεν χρειάζεται προσπάθεια. Από τούτη, έχεις πολύ. Χρειάζεται εγρήγορση, συνειδητότητα, να ξέρεις τι συμβαίνει γύρω σου, να είσαι παρόν !!! Μην αφήνεις τον νου σου να σε οδηγεί, μήτε στο παρελθόν, μήτε στο μέλλον, σε οδηγεί στα άκρα, ναι, γιατί μόνο στα άκρα μπορεί να αναπτυχθεί η σκέψη σου, κρατήσου στο μέσον, κρατήσου στο παρόν, στην λεπτή διαχωριστική γραμμή που ενώνει τα δύο άκρα, βρες την «χρυσή τομή», ματζχίμ νικάγια, μην σκέφτεσαι !

Μίλα, όταν έχεις κάτι να πεις. Σιώπα, όταν δεν έχεις. Κοιμήσου όταν νυστάξεις. Ξεκουράσου όταν κουραστείς. Γέλα όταν χαρείς, κλάψε όταν πονέσεις. Μην κάνεις τίποτε περισσότερο και τίποτε λιγότερο, από αυτά που είσαι πλασμένος για να κάνεις, από την φυσικότητά σου, από την κανονικότητά σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mr
Μέλος 1ης Βαθμίδας


92 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2005, 18:25:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mr

26/01/2005

Αν μέσα στην κανονικότητά σου, δεν είσαι ευτυχής, τότε δεν θα είσαι ευτυχής ποτέ. Αυτός που γνωρίζει τον εαυτό του, είναι ευτυχισμένος με μιαν ευτυχία πέραν από κάθε αιτία, ευτυχία απρόκλητη. Η ευτυχία δεν είναι ένα γεγονός που του συμβαίνει, είναι ολόκληρος ο τρόπος με τον οποίο υπάρχει. Στην κόλαση να τον ρίξεις, αυτός θα φτιάξει γύρω του έναν παράδεισο. Ένας παράδεισος θα μπει στην κόλαση μαζί του. Αυτός που δεν γνωρίζει τον εαυτό του όμως, και στον παράδεισο να τον ρίξουν, αυτός γύρω του θα φτιάξει μια κόλαση. Όπου και να πάει, καμιά διαφορά, θα κουβαλάει πάντα τον κόσμο του, θα είναι κοιμισμένος, γιατί μέσα του υπάρχει το σκοτάδι.

Το εσωτερικό σκοτάδι πρέπει να χαθεί. Αυτό σημαίνει αυτογνωσία. Πρέπει να φωτιστείς εντός σου, το σκοτάδι πρέπει να φύγει. Τότε, όπου κι αν πηγαίνεις, το εσωτερικό σου φως, φωτίζει τον δρόμο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mr
Μέλος 1ης Βαθμίδας


92 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2005, 18:29:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mr

30/01/2005

Εγώ όμως πιστεύω σε σένα. Πιστεύω στην ύπαρξή σου, με την απλή πίστη ενός χωρικού που σκαλίζει το χωράφι του μετά από βροχή, μετά από την παρουσία της φύσης, μετά από την ύπαρξη και την παρουσία του Θεού, γιατί Θεός είναι φύση και φύση είναι Θεός, του Θεού που του λέει, «Ου φοβού !» Έτσι λοιπόν, οργώστε τους εαυτούς σας, χώσετε βαθιά το υνί μέσα σας, κάνετε τα μέσα έξω σας, γιατί όλοι σας, όλοι μας μπορούμε. Μετά τον πόνο, μετά το όργωμα, θα έρθει η χαρά, η αγαλλίαση, το χωράφι θα είναι πλέον εύφορο, θα δώσει καρπούς, θα ανθίσει. Κι ο χωρικός, θα χοροπηδάει από την χαρά του, σα μωρό παιδί. Σαν παιδί...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy