ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΑ ΑΣΤΡΑ =-.
 ΟΙ ΟΨΕΙΣ ΤΩΝ ΠΛΑΝΗΤΩΝ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2005, 01:33:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περιμενω να δω αν θα υπαρξει ενδιαφερον.
Τα στοιχεια θα ειναι απο τα βιβλια του Περικλη Καραμηνα.

karma
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
497 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2005, 01:59:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους karma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή angi

Έχω να σου κάνω μία πρόταση : Γιατί δεν θέτεις τις διάφορες όψεις, σαν ερώτηση, να γράψει ο καθένας μας τη δική του ερμηνεία ;

Φιλικά


karmaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2005, 15:53:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραια ιδεα!!!!

Αλλα ειμαστε 4-5 εδω μεσα και θ΄αρχισουμε να μαλωνουμε παλι!

Δεν ειναι ο σκοπος μου αυτος!!!
Σκοπος μου ειναι να μεταδωσω καποια (πολυ λιγα), πραγματα που
ξερω σε καποιους που ξερουν λιγοτερα απο μενα.
Αλλα θα ακολουθησω τον τροπο που μου προτεινες.
Ετσι θα μαθω κι εγω περισσοτερα!!!

Σ΄ευχαριστω αγαπητη μου Καρμα!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

taurus77
Νέο Μέλος


35 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2005, 08:31:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους taurus77  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Angi,

μου αρέσει πολύ και αυτό το θέμα σου!!

Ελπίζω να παέι καλά!

Όσον αφορά το προηγούμενο που έθεσες, κάθησα ένα ολόκληρο Σαββατοκύριακο και μελέτησα Ωροσκόπια φίλοων μου. Ομολογώ ότι τα όσα έγραψες ήταν 98% εύστοχα!! Ακόμα και πράγματα ή συμπεριφορές που δεν μπορούσα να επεξηγήσω με την κοινή λογική, τα κατανόησα μεσω των όσων εγραψες!

Να'σαι καλά και να μας ανοίγεις τα μάτια!!

taurus77Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2005, 00:57:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΠΛΑΝΗΤΩΝ:

Οι πλανητες, αναλογα με την αποσταση που εχουν μεταξυ τους, ενεργουν θετικα ή αρνητικα και αυτο συμβαινει για τον οποιοδηποτε πλανητη. Η διαφορα οφειλεται στην καλη ή κακη θεση που θα εχει ο πλανητης στο ζωδιο.

ΤΕΤΡΑΓΩΝΟ:
Εχουμε τετραγωνο μεταξυ των πλανητων οταν εχουν αποσταση μεταξυ τους 90 μοιρες (+-), ασχετως της ζωδιακης μοιρας και θεσης. Οσο πιο αργος ειναι ο πλανητης, τοσο μικροτερη γινεται και η ανοχη των μοιρων (+-).
Το τετραγωνο δημιουργει την καθυστερηση ή ανατροπη γεγονοτων, οπως γαμο, ψυχολογικα προβληματα, χωρισμους, διαζυγια, παγωμα σχεσεων, θλιψεις.

ΤΡΙΓΩΝΟ:
Θεωρειται η αποσταση μεταξυ των πλανητων σε αποσταση 120 μοιρων και δημιουργει θετικη δραστηριοτητα και επιτυχια σε ανοδο.

ΕΞΑΓΩΝΟ:
Ονομαζουμε την αποσταση των 60 μοιρων, πλαταινει τις ιδεες, διαμορφωνει την σωστη εξωτερικευση.

ΗΜΙΤΕΤΡΑΓΩΝΟ:
Ονομαζουμε την αποσταση των 45 μοιρων και δημιουργει λιγοτερα εμποδια απο οτι το τετραγωνο.

ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ:
Η αποσταση των 180 μοιρων μεταξυ των πλανητων, δημιουργουν αυτη. Θεωρειται θετικη ή αρνητικη, ομοια με το τετραγωνο.

ΣΥΝΟΔΟΣ:
Οταν ενας ή περισσοτεροι πλανητες δεν απεχουν μεταξυ τους περισσοτερο απο 5 μοιρες (η ανοχη δεν ειναι κοινη για ολους τους Αστρολογους), η συνοδος θεωρειται ποτε θετικη και ποτε αρνητικη.

Υπαρχουν κι αλλες οψεις αλλα θα αναφερθω στις βασικες.

ΕΓΙΝΕ ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΤΟΥ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΙΤΗΣΗ ΤΗΣ ΣΥΓΓΡΑΦΕΩΣ
amalia
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2005, 02:07:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπράβο, angi, για την πρωτοβουλία σου να ανοίξεις αυτό το θέμα.

Θα συμφωνήσω κι εγώ με την πρόταση της karma.
Έτσι, θα ανταλλάξουμε διάφορες πληροφορίες και θα εμλουτίσουμε όλοι τις γνώσεις μας.

Παρακολουθώ, λοιπόν, το θέμα κι αναμένω.


Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2005, 02:13:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να κάνω απλώς μια παρατήρηση ως προς τις μοίρες των όψεων.

Για τη σύνοδο, αλλά και το τρίγωνο, το τετράγωνο και την αντίθεση, οι απόψεις διαφέρουν.

Κατά μία άποψη, η απόσταση μεταξύ των πλανητών πρέπει να είναι, σε αυτές τις όψεις, από 0-7 μοίρες.
Κατά άλλες, πρέπει να είναι περισσότερη ή λιγότερη, αναλόγως την όψη.


Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
karma
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
497 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2005, 02:59:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους karma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να κάνω απλώς μια παρατήρηση ως προς τις μοίρες των όψεων.

Για τη σύνοδο, αλλά και το τρίγωνο, το τετράγωνο και την αντίθεση, οι απόψεις διαφέρουν.

Κατά μία άποψη, η απόσταση μεταξύ των πλανητών πρέπει να είναι, σε αυτές τις όψεις, από 0-7 μοίρες.
Κατά άλλες, πρέπει να είναι περισσότερη ή λιγότερη, αναλόγως την όψη.


Θα συμφωνήσω με τον αγαπητό Στέφανο και θα προσθέσω ότι στα φώτα (Ήλιο - Σελήνη) η ανοχή κυμαίνεται περίπου στις 10 μοίρες.


Φιλικά


karmaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2005, 15:25:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστω!!

Καπου ειχα διαβασει, οτι στη συνοδο, τριγωνο, τετραγωνο και αντιθεση,
η ανοχη φτανει τις 8 μοιρες μονο αν γινεται σε γωνιακους οικους.
Στην συνοδο και την αντιθεση, μπορει να επεκταθει στις 10 μοιρες μονο αν συμμετεχουν κυβερνητες ή φωτα.
Επισης στο εξαγωνο, μπορει να επεκταθει μεχρι και τις 5 μοιρες, αν συμμετεχουν Κυβερνητες ή Φωτα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2005, 18:57:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενας χαρτης με πολλες σκληρες οψεις (τετραγωνα, αντιθεσεις), δινει ενα ατομο με ταση να ταλαιπωρηθει, αλλα και δυνατοτητες μεγαλες να διακριθει στη ζωη του, γιατι μπορει να γινει ενας αξιολογος μαχητης. Ενας χαρτης με πολλες ευνοικες οψεις, δειχνει μια ευχερεια στην αντιμετωπιση καταστασεων, αλλα μπορει να αφορα και ενα ατομο που δεν θα καταλαβει σε βαθος το νοημα της ζωης, και θα αφησει τις ευκαιριες να περνουν και να φευγουν...

Edited by - angi on 15/10/2005 18:58:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karma
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
497 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2005, 19:51:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους karma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ενας χαρτης με πολλες σκληρες οψεις (τετραγωνα, αντιθεσεις), δινει ενα ατομο με ταση να ταλαιπωρηθει, αλλα και δυνατοτητες μεγαλες να διακριθει στη ζωη του, γιατι μπορει να γινει ενας αξιολογος μαχητης. Ενας χαρτης με πολλες ευνοικες οψεις, δειχνει μια ευχερεια στην αντιμετωπιση καταστασεων, αλλα μπορει να αφορα και ενα ατομο που δεν θα καταλαβει σε βαθος το νοημα της ζωης, και θα αφησει τις ευκαιριες να περνουν και να φευγουν...

Αγαπητή angi

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τα παραπάνω.

Επειδή, όμως, πρεσβεύω τη Σύγχρονη και την Ανθρωπιστική Αστρολογία, στο λεξιλόγιό μου δεν υπάρχει ο όρος «σκληρές» όψεις. Χρησιμοποιώ τον όρο «εξελικτικές» ή «μαθητικές». Ένα τετράγωνο π.χ. ενός πλανήτη με Δία, δεν θεωρείται «σκληρή» όψη. Απλά, μπορεί να δώσει στο άτομο έναν υπέρμετρο ενθουσιασμό ή να το ωθήσει να δράσει βιαστικά. Επίσης, δεν θεωρώ όλες τις αντιθέσεις «σκληρές» όψεις. Μία αντίθεση π.χ. πλανήτη με Πλούτωνα ή Ποσειδώνα μπορεί να θεωρηθεί μία «εξελικτική» όψη. Μία αντίθεση, όμως, πλανήτη με Δία, Αφροδίτη κ.λ.π. μπορεί να θεωρηθεί σαν ευνοϊκή.

Πολλές φορές, κάποιες δύσκολες όψεις σε ένα ωροσκόπιο μπορεί να λειτουργήσουν και ευεργετικά. Αν π.χ. ένα άτομο είναι καλόκαρδο, καλοπροαίρετο κ.λ.π., μία δυσαρμονική όψη με τον Πλούτωνα θα το βοηθήσει να είναι επιφυλακτικό και να μην εμπιστεύεται εύκολα τα λόγια και τις υποσχέσεις των τρίτων. Έτσι, προφυλάσσει τον εαυτό του από το πληγωθεί ή να εξαπατηθεί.



karmaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2005, 20:22:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άντζι, καλησπέρα...
καταρχήν συγχαρητήρια για την μετάδοση των πληροφοριών που κάνεις και με τους οίκους και τώρα με τις όψεις...
Σε συγχαίρω ειλικιρινά για την προσπάθεια αυτή που κάνεις για την διάδοση της γνώσης, να σαι καλά!

ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2005, 21:33:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μορφεα,
ευχαριστω, να εισαι παντα καλα.

Αγαπητη Καρμα,

quote:
Πολλές φορές, κάποιες δύσκολες όψεις σε ένα ωροσκόπιο μπορεί να λειτουργήσουν και ευεργετικά. Αν π.χ. ένα άτομο είναι καλόκαρδο, καλοπροαίρετο κ.λ.π., μία δυσαρμονική όψη με τον Πλούτωνα θα το βοηθήσει να είναι επιφυλακτικό και να μην εμπιστεύεται εύκολα τα λόγια και τις υποσχέσεις των τρίτων. Έτσι, προφυλάσσει τον εαυτό του από το πληγωθεί ή να εξαπατηθεί.

Μηπως θα το κανει να ειναι απλως καχυποποπτο (χωρις καν να καταλαβαινει τον λογο και την αιτια) ή να το κανει παντα καχυποπτο και ισως και επιθετικο αφου πρωτα εχει εξαπατηθει ή πληγωθει αφου παντα το πρωτο που θα εμφανιζεται θα ειναι η καλη του προθεση;
Δηλαδη δεν θεωρεις οτι μια δυσκολη οψη αναστατωνει προσωπικα το ατομο, ασχετως απο το πως θα αντιδρασει;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2005, 23:19:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


ΕΞΑΓΩΝΟ:
Ονομαζουμε την αποσταση των 30 μοιρων, πλαταινει τις ιδεες, διαμορφωνει την σωστη εξωτερικευση.


Το εξάγωνο αναφέρεται στη γωνιακή απόσταση των 60 μοιρών. Αυτή των 30 ονομάζεται ημιεξάγωνο.

Επίσης εφόσον αναφέρθηκες στο ημιτετράγωνο (45 μοίρες) θα πρέπει να συμπεριλάβεις και την ιδίας δυναμικότητας όψη του εναμιση τετραγώνου (135 μοίρες) μιας και οι δύο αυτές όψεις είναι παράγωγα της 8ης αρμονικής σειράς όψεων.Η σύνοδος,η αντίθεση,το τρίγωνο,το τετράγωνο και το εξάγωνο είναι οι λεγόμενες κύριες όψεις. Το ημιτετράγωνο,το ενάμιση τετράγωνο,το πεντάγωνο,το επτάγωνο,και ένα πλήθος αλλων όψεων συνιστούν την κατηγορία των δευτερευουσων όψεων.

Ένα άλλο σημείο που θα ήθελα να επισημάνω αφορά την ακρίβεια των όψεων και την σημασιά που αυτή έχει σε σχέση με τη δυναμικότητα τους.
Μπορεί να λέμε πχ ότι η ανοχή για την όψη του τετραγώνου είναι ας πούμε 5 μοίρες,αλλά αυτό δεν υπονοεί ότι όλες οι όψεις τετραγώνου που περικλείονται μέσα σε αυτό το όριο είναι της ίδιας δυναμικότητας.
Εννοείται ότι ένα ακριβές τετράγωνο(αποκλισης μισής με μιας μοίρας) είναι πολύ πιο δυνατό απο ένα με αποκλιση 4 ή 5 μοιρών.

Καλή συνέχεια λοιπόν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 00:22:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΞΑΓΩΝΟ:
Ονομαζουμε την αποσταση των 30 μοιρων, πλαταινει τις ιδεες, διαμορφωνει την σωστη εξωτερικευση.

Απο βιασυνη εγινε Μερκιουρη και συγνωμη. Τωρα που μου το ειπες το ξαναειδα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 01:07:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εννοείται ότι ένα ακριβές τετράγωνο(αποκλισης μισής με μιας μοίρας) είναι πολύ πιο δυνατό απο ένα με αποκλιση 4 ή 5 μοιρών.
Mercury, έχεις δίκιο.


Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 01:41:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΟΨΕΩΝ:

ΒΑΣΙΚΕΣ:

ΣΥΝΟΔΟΣ
ΑΝΤΙΘΕΣΗ (ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ)
ΤΡΙΓΩΝΟ
ΤΕΤΡΑΓΩΝΟ

ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΕΣ:

ΜΙΣΟ ΤΕΤΡΑΓΩΝΟ (ΟΚΤΑΓΩΝΟ)
ΕΞΑΓΩΝΟ
ΕΝΑΜΙΣΥ ΤΕΤΡΑΓΩΝΟ (ΤΡΙΠΛΟ ΟΚΤΑΓΩΝΟ):
Εναμισυ τετραγωνο εχουμε οταν δυο πλανητες απεχουν 135 μοιρες. Σαν οψη δειχνει την παρορμητικοτητα του ατομου, τη δυναμη και την ενεργητικοτητα.

ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΥΣΕΣ:

ΜΙΣΟ ΕΞΑΓΩΝΟ (ΔΩΔΕΚΑΓΩΝΟ):
Μισο εξαγωνο εχουμε οταν δυο πλανητες απεχουν μεταξυ τους 30 μοιρες και σαν οψη δειχνει αναλυση ιδεων και εννοιων.

QUINCUNX (ΠΕΝΤΕ ΔΩΔΕΚΑΤΑ ή ΧΙΑΣΤΗ):
Quincunx εχουμε οταν δυο πλανητες απεχουν 150 μοιρες και εχουν διαφορετικη πολικοτητα ή στοιχεια. Θεωρειται δυσκολη οψη και δειχνει συγχυση, συγκρουσεις, λανθασμενες ενεργειες ή ακομη και συνειδητοποιηση αξιων του ανθρωπου.

ΑΦΗΡΗΜΕΝΕΣ:

QUINTILE (ΠΕΝΤΑΓΩΝΟ):
Πενταγωνο εχουμε οταν δυο πλανητες απεχουν 72 μοιρες. Σαν οψη δειχνει τη δημιουργηκοτητα του ατομου και τον τροπο που χρησιμοποιει τα ταλεντα που διαθετει, προκειμενου να εκφραστει.

BI QUINTILE (ΔΙΠΛΟ ΠΕΝΤΑΓΩΝΟ):
Αυτη η οψη σχηματιζεται οταν δυο πλανητες απεχουν μεταξυ τους 144 μοιρες και δειχνει περιπου οτι και το Πενταγωνο.

ΕΝΝΝΕΑΓΩΝΟ:
Εννεαγωνο εχουμε οταν δυο πλανητες απεχουν 40 μοιρες και εχει σχεση με τη διατροφη του ατομου.

ΕΠΤΑΓΩΝΟ:
Επταγωνο εχουμε οταν δυο πλανητες απεχουν 51 μοιρες και δειχνει τις αποκτρυφιστικες τασεις του ατομου και τις μεταφυσικες του διερευνησεις.

ΔΕΚΑΓΩΝΟ:
36 μοιρες

ΔΙΠΛΟ ΕΠΤΑΓΩΝΟ:
Η οψη αυτη σχηματιζεται οταν οι πλανητες απεχουν 102 μοιρες και συμβολιζει τη μοιρα (πεπρωμενο) του ατομου.

ΤΡΙΠΛΟ ΕΠΤΑΓΩΝΟ:
154 μοιρες.

Στις Αφηρημενες οψεις η ανοχη ειναι μηδαμινη και φτανει μονο την 1 μοιρα εφοσον συμμετεχουν Κυβερνητες ή οψεις.

Εγω θα συνεχισω να αναφερομαι σ΄αυτες τις οποιες ξεκινησα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 01:55:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΛΕΞΕΙΣ ΚΛΕΙΔΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΟΨΕΙΣ:

ΣΥΝΟΔΟΣ:Εμφαση, Προτεραιοτητα

ΤΡΙΓΩΝΟ: Αναπτυξη, Τυχη, Δημιουργια

ΤΕΤΡΑΓΩΝΟ: Εμποδιο, Προκληση

ΑΝΤΙΘΕΣΗ: Χωρισμος, Ενημερωση, Ενταση

ΕΞΑΓΩΝΟ: Παραγωγικοτητα, Ευκαιρια

ΜΙΣΟ ΤΕΤΡΑΓΩΝΟ: Προστριβη

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 03:48:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΞΑΓΩΝΟ:
Ονομαζουμε την αποσταση των 30 μοιρων, πλαταινει τις ιδεες, διαμορφωνει την σωστη εξωτερικευση.

Θα ηθελα καποιος συντονιστης να διορθωσει το 30 και να το κανει 60.
Με ολο το σεβασμο!!!
Και συγνωμη για το λαθος μου!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 05:41:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα Αντζι,
θα ήθελα να σε ρωτήσω κατι... τελικά το ενάμιση τετράγωνο με έχει μπερδέψει πολύ... άλλοι λένε οτι είναι καρμική όψη πολύ σημαντική και καθοριστική, άλλοι δεν την υπολογίζουν καθόλου, άλλοι την βλέπουν την όψη αυτή αρνητικά και άλλοι θετικά...
Εσύ και όσοι έχουν κάποια άποψη στο ζήτημα, τι πιστεύετε;

Ευχαριστώ

ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 12:07:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή angi,

δεν χρειάζεται να ζητάς τριακόσες συγνώμες και επέμβαση συντονιστών για ένα τυπογραφικό λάθος. Ακούγεσαι σαν κάποιος να σε κατηγόρησε για κάτι, και εγώ έκανα απλά μια διορθωσούλα...Δεν σε έστειλα στο εκτελεστικό απόσπασμα καλή μου,ηρέμησε...

Αυτό που ήθελα να σε ρωτήσω είναι αν τα στοιχεία που έδωσες στο τελευταίο ποστ σου είναι απο κάποια βιβλία του Καραμηνά ή κάποιου άλλου. Και σε περίπτωση που είναι απο κάποιο βιβλίο,αν τα έχεις μεταφέρει αυτολεξεί ή έχεις κάνει κάποιου είδους ελευθερη απόδοση αυτων που διαβάζεις. Στο ρωτάω αυτό γιατί θα πρέπει να ξέρεις ότι δεν υπάρχει απόλυτη ομοφωνία ούτε ως προς το διαχωρισμό αλλά ούτε και ως προς την ερμηνεία των όψεων αυτών καθαυτών. Θα ήθελα να ξέρω λοιπόν πχ ποιός λέει ότι το εννιάγωνο (40 μοίρες) έχει σχέση με τη διατροφή και πως το δικαιολογεί (αν το διακαιολογεί).Καταλαβαίνεις ότι ο καθένας μπορεί να λεει οτι θέλει,και να έχει δίκιο ή άδικο,αλλά αν δεν κάνει αναφορά στη διαλεκτική μεσα από την οποία έφτασε σε κάποιο συμπέρασμα αποκλείει όχι μόνο την δυνατότητα κριτικής, αλλά και αυτη της κατανόησης.

Και πάλι θέλω να σου επιστήσω την προσοχή στο ότι δεν σε κατηγορώ για κάτι. Απλά κάνω μια ερώτηση.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karma
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
497 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 13:42:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους karma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μηπως θα το κανει να ειναι απλως καχυποποπτο (χωρις καν να καταλαβαινει τον λογο και την αιτια) ή να το κανει παντα καχυποπτο και ισως και επιθετικο αφου πρωτα εχει εξαπατηθει ή πληγωθει αφου παντα το πρωτο που θα εμφανιζεται θα ειναι η καλη του προθεση;
Δηλαδη δεν θεωρεις οτι μια δυσκολη οψη αναστατωνει προσωπικα το ατομο, ασχετως απο το πως θα αντιδρασει;

Αυτό θα εξαρτηθεί από τις υπόλοιπες θέσεις και όψεις στο ωροσκόπιο ενός ατόμου. Έχω μελετήσει ανάλογες περιπτώσεις, σε άλλες τα άτομα είναι καχύποπτα, σε άλλες πιο ανοιχτά στην αρχή.


karmaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 14:25:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mercury,
Ψαχνω να το βρω!!

Παντως δεν ειναι του Καραμηνα.
Ειναι απο σημειωσεις που εχω κρατησει
απο αλλα βιβλια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 17:33:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ολγα Κασσα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 21:26:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλησπέρα Αντζι,
θα ήθελα να σε ρωτήσω κατι... τελικά το ενάμιση τετράγωνο με έχει μπερδέψει πολύ... άλλοι λένε οτι είναι καρμική όψη πολύ σημαντική και καθοριστική, άλλοι δεν την υπολογίζουν καθόλου, άλλοι την βλέπουν την όψη αυτή αρνητικά και άλλοι θετικά...
Εσύ και όσοι έχουν κάποια άποψη στο ζήτημα, τι πιστεύετε;

Αγαπητε Μορφεα,
Εγω πιστευω οτι ειναι μια αδυναμη δυσαρμονικη οψη, οσο και του μισου τετραγωνου (ισως και λιγοτερο).
Εγω προσωπικα, της ριχνω μια ματια, αλλα δεν την υπολογιζω γιατι οπως εχω πει, δεν ασχολουμαι επαγγελματικα με την Αστρολογια και δεν κανω προβλεψεις. Μετα απο πολλα χρονια αρχισα να ξεσκονιζω παλι τις γνωσεις μου και σιγα σιγα ισως αρχισω να την συμπεριλαμβανω στη μελετη μου. Ακομη και το μισο τετραγωνο, το δινω πολυ σημασια μονο οταν υπαρχει μεταξυ Ηλιου-Σεληνης, γιατι πιστευω οτι δημιουργει μια ψυχολογικη ασταθεια, ψυχικη δυσαρμονια, που οφειλεται στο οικογενειακο περιβαλλον.
Κι εγω περιμενω να με βοηθησουν οι υπολοιποι.
Με την Καρμικη αστρολογια δεν εχω ασχοληθει, αναγκαστικα πολλες φορες, αλλα δεν ειναι στα ενδιαφεροντα μου.
Η Καρμα μπορει να σε βοηθησει σ΄αυτο και ειμαι σιγουρη οτι θα σου απαντησει.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2005, 00:10:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ Άντζι...
το λέω αυτο διότι έχω παρατηρήσει σε ανθρώπους που έχουν αυτήν την όψη με μεγάλους πλανήτες, όταν χτυπιέται πυροδοτείται ο ένας τότε συμβαίνουν
στο άτομο πολύ σοβαρά γεγονότα. Ωστόσο σε κάποιους άλλους περνάει απαρατήρητα...

ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2005, 00:55:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν νομιζω οτι συμβαινουν σημαντικα γεγονοτα απο το εναμισυ τετραγωνο ή το μισο τετραγωνο.
Μαλλον το τετραγωνο θα επρεπε να παρατηρησεις.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karma
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
497 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2005, 01:20:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους karma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
θα ήθελα να σε ρωτήσω κατι... τελικά το ενάμιση τετράγωνο με έχει μπερδέψει πολύ... άλλοι λένε οτι είναι καρμική όψη πολύ σημαντική και καθοριστική, άλλοι δεν την υπολογίζουν καθόλου, άλλοι την βλέπουν την όψη αυτή αρνητικά και άλλοι θετικά...
Εσύ και όσοι έχουν κάποια άποψη στο ζήτημα, τι πιστεύετε;

Πιστεύω ότι καμία όψη δεν είναι τυχαία... Άλλες είναι πιο "έντονες" και άλλες πιο "απαλές". Συνήθως, εμείς που μελετάμε την Αστρολογία, κοιτάμε περισσότερο τις κύριες όψεις γιατί τα γεγονότα που εκλύουν είναι πιο οφθαλμοφανή.

Για την όψη αυτή, δεν θα έλεγα ότι δεν την υπολογίζω αλλά και δεν τη θεωρώ καρμική.


Φιλικά

karmaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2005, 22:53:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΙ ΟΨΕΙΣ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ:

ΗΛΙΟΣ ΣΕ ΣΥΝΟΔΟ ΜΕ ΤΗ ΣΕΛΗΝΗ:
Αποτελει ενα απο τα κυρια σημεια ενος ωροσκοπιου.
Για να ειναι καλη αυτη η συνοδος θα πρεπει να υποστηριζεται απο το Δια ή τον Αρη, ειδαλλως θα πρεπει να υπολογιζεται ως κρισιμη, ιδιως για τα πρωτα χρονια της ζωης. Ο οικος στον οποιο γινεται αυτη η συνοδος εχει πρωτευουσα σημασια στο πεπρωμενο του ατομου. Σε μια τετοια οψη διαγραφονται συχνα η ευσυγκινησια και η ευφυια (με την αλληλουποστηριξη ευεργετικων πλανητων και αν συμβαινει σε γωνιακο σπιτι) αλλα μπορει να εμφανιστει αδυνατη ζωτικοτητα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karma
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
497 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2005, 04:17:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους karma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΗΛΙΟΣ ΣΕ ΣΥΝΟΔΟ ΜΕ ΤΗ ΣΕΛΗΝΗ

Η σύνοδος αυτή είναι σημαντική γιατί η Σελήνη παίρνει στοιχεία από τον Ήλιο (σθένος, ενεργητικότητα, σταθερότητα) και ο Ήλιος από τη Σελήνη (ευαισθησία, συναίσθημα, αστάθεια). Σε γενικές γραμμές, κάνει τα άτομα δημοφιλή και αγαπητά στον κοινωνικό τους κύκλο. Τα άτομα αυτά, συνήθως, δημιουργούν γρήγορα οικογένεια και υποστηρίζουν το «εγώ» τους μέσα από τον οικογενειακό τους περίγυρο.


karmaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2005, 07:23:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και αν ενας απο τους δυο (ή στη χειροτερη περιπτωση, και οι δυο), ειναι σε πτωση ή αδυναμια;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy