ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΣΟΦΙΑ - ΓΝΩΣΗ ΕΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΩ ?????
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2005, 23:45:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΚΦΡΑΖΩ ΜΕ ΤΟ ΤΙΤΛΟ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΤΟΠΙΚ ΕΔΩ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ ΓΥΡΝΑΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΙΑΛΟ ΜΟΥ.....

ΑΥΤΟ ΕΓΙΝΕ ΠΟΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΜΕ ΦΙΛΕΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟ ESOTERICA.gr...

ΕΓΙΝΕ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΤΟΝ ΝΟΥ ,ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ, ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ , ΣΤΟΝ ΕΡΩΤΑ....

ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΛΕΚΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΜΙΑ ΑΚΡΗ....

ΑΝΑΦΕΡΑΜΕ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ ΤΙ ΕΙΠΕ Ο ΠΛΑΤΩΝΑΣ, Ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΟΙ ΑΛΛΟΙ....
ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ...

ΝΟΥΣ ,ΚΑΡΔΙΑ,ΕΡΩΤΑΣ,ΨΥΧΗ....

ΚΑΙ ΕΘΕΣΑ ΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑ....

ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΛΑΤΩΝΑ ,ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ,ΣΩΚΡΑΤΗ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΔΕΝ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΕΡΩΤΕΥΘΕΙ ,ΝΑ ΑΓΑΠΗΣΗ, ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΟΥ, ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ?????

ΔΕΝ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΙΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ?????

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ ΠΕΡΙ ΑΥΤΟΥ...

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2005, 23:53:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΘΑ ΔΕΥΤΕΡΟΛΟΓΙΣΩ.

ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΙΑΖΩ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΠΙΚΣ ΠΕΡΙ ΕΡΩΤΑ ,ΨΥΧΗΣ, ΝΟΥ ΚΑΙ ΑΝΑΦΕΡΟΥΜΕ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΝΤΑΣ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ..

ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ...

Ο ΑΠΛΟΣ ΕΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ...
ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ Η ΔΕΝ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΛΕΚΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΑΝΑΛΥΣΗΣ ΟΛΩΝ ΑΥΤΩΝ...

ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ?????
ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΟΧΟΣ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΜΕΣΩ ΚΑΠΟΙΑΣ ΑΠΛΗΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑΣ????

ΑΣ ΤΗΝ ΟΝΟΜΑΣΩ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΠΑΦΗΣ ΜΕΣΩ ΚΑΡΔΙΑΣ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

matmat
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
319 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2005, 00:01:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους matmat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα ...
Πιστευοντας ουι είμαι ένας απο τους
ανθρώπους που αναφέρης θα απαντήσω οτι
οι περισότερες γνώσεις αποκτούντε με την εμπειρία
και το να βιώνουμε καθημερινές καταστάσεις
Δέν έχω διαβάσει πολύ στη ζωή μου και οι γνώσεις μου γενικότερα είναι περιορισμένες αλλα λειτουργώ με γνώμονα το συνάισθημα και
την διαίσθηση...
Δεν ξέρω αν σε καλύπτη αυτό!!

Γιατι τώρα??Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

judas priest
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2005, 00:25:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους judas priest  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[b]Καλησπέρα ...
οι περισότερες γνώσεις αποκτούντε με την εμπειρία
και το να βιώνουμε καθημερινές καταστάσεις
Δέν έχω διαβάσει πολύ στη ζωή μου και οι γνώσεις μου γενικότερα είναι περιορισμένες αλλα λειτουργώ με γνώμονα το συνάισθημα και
την διαίσθηση...
Δεν ξέρω αν σε καλύπτη αυτό!!

O σύγχρονος άνθρωπος κατά 80% του Ελληνικού πληθυσμού δε γουστάρει ,ούτε να διαβάσει,ούτε να ψαχτεί ,ούτε να φιλοσοφήσει ....Απλά τα βιώνει όσα προαναφέρθηκαν ,και τον εκφράζουν τα αντίστοιχα λαικά άσματα ``πριν από λίγο χώρισα...δεν έχω που να πάω`` ή ``πηγαινέ με όπου θέλεις ταξιτζή``κλπ...κλπ......
Γι` αυτό λέγονται ΛΑΙΚΑ, για το λαό.....Δεν το γράφω Ελιτίστικα.....Ο Ελληνας έχει πολλά θετικά,άλλα και πολλά αρνητικά στοιχεία...... Ο ψευτόμαγκας & ξερόλας...τον συναντάς ΠΑΝΤΟΥ.....


Open mind for a different view....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2005, 04:16:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΛΑΤΩΝΑ ,ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ,ΣΩΚΡΑΤΗ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΔΕΝ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΕΡΩΤΕΥΘΕΙ ,ΝΑ ΑΓΑΠΗΣΗ, ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΟΥ, ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ?????

ΔΕΝ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΙΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ?????


Κατα την άποψή μου μπορεί,αλλα θα πρέπει να σπαταλήσει πολύ χρόνο για να φτάσει να καταλάβει πολλά πράματα που απλόχερα μπορείς να τα βρείς σε ένα βιβλίο και να τα αποστάξει μέσα του σε έμπρακτη γνώση.

Οι άνδρες που ανέφερες,σε καμμια περίπτωση δεν έλαβαν τις διδαχές τους ουρανοκατέβατες,αυτό είναι...ύποπτο (διάβασε¨ανεξακρίβωτο) προνόμιο των θρησκειών ("μου τό πε ο θεός").Τα έμαθαν με τρίψιμο με την ζωή,πολέμους,καθημερινές καταστάσεις,οίνο ,εταίρες,παλακίδες και συζητήσεις.

Το να έχουμε γνώση αυτών που είπαν μας δίνει προβάδισμα.Αλλιώς...επαναανακαλύπτουμε τον τροχό για να φτιάξουμε όχημα,εννω εξαρχής δίπλα μας υπάρχει μάντρα γεμάτη με λειτουργικά λάστιχα και ζάντες!

quote:
Ο ΑΠΛΟΣ ΕΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ...
ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ Η ΔΕΝ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΛΕΚΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΑΝΑΛΥΣΗΣ ΟΛΩΝ ΑΥΤΩΝ...

ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ?????
ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΟΧΟΣ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΜΕΣΩ ΚΑΠΟΙΑΣ ΑΠΛΗΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑΣ????


Πολλοί τα γνωρίζουν και τα έχουν μάθει χωρίς να έχουν λάβει συνειδητά την γνώση του οτι τα γνωρίζουν. Υπάρχει φυσικά και ο άλλος αντίποδας.Αυτοί που διάβασαν και διάβασαν,αλλα δεν τους έμεινε τίποτα παρα μόνο παπαγαλία,ένα είδος εγκεφαλικού copy/paste.

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2005, 10:36:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΛΑΤΩΝΑ ,ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ,ΣΩΚΡΑΤΗ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΔΕΝ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΕΡΩΤΕΥΘΕΙ ,ΝΑ ΑΓΑΠΗΣΗ, ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΟΥ, ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ?????

ΔΕΝ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΙΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ?????[/u]


καλε μου φιλε αβαταρ, ειμαι απο αυτους που αγαπουν το διαβασμα.


αυτο που καταλαβα μετα απο τοσα χρονια, ειναι οτι αυτο που σου δινει ενα βιβλιο, υπαρχει ηδη μεσα σου, αλλιως δεν σε αγγιζει.


η Γνωση βιωνεται δεν μεταδιδεται με λεξεις...

quote:

ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΙΑΖΩ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΠΙΚΣ ΠΕΡΙ ΕΡΩΤΑ ,ΨΥΧΗΣ, ΝΟΥ ΚΑΙ ΑΝΑΦΕΡΟΥΜΕ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΝΤΑΣ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ..

ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ...

Ο ΑΠΛΟΣ ΕΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ...
ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ Η ΔΕΝ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΛΕΚΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΑΝΑΛΥΣΗΣ ΟΛΩΝ ΑΥΤΩΝ...

ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ?????
ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΟΧΟΣ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΜΕΣΩ ΚΑΠΟΙΑΣ ΑΠΛΗΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑΣ????

ΑΣ ΤΗΝ ΟΝΟΜΑΣΩ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΠΑΦΗΣ ΜΕΣΩ ΚΑΡΔΙΑΣ....




δυναται αδελφε, δυναται!


γνωριζω ανθρωπους που δεν εχουν διαβασει σχεδον τιποτα, και ομως αν τους γνωρισει κανεις απο κοντα διαπιστωνει οτι εχουν προχωρησει εκπληκτικα στην εσωτεριστικη τους διαδρομη, απλα μαθαινοντας απο την Φυση.


ειναι φυσικα μαθηταδες "αυτηνης της σχολης"!


την "διαδικασια" την ορισες τελεια: ΑΣ ΤΗΝ ΟΝΟΜΑΣΩ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΠΑΦΗΣ ΜΕΣΩ ΚΑΡΔΙΑΣ....


νασαι καλα!

.

ΥΓ. καθε φορα που σε συναντω αδελφε, "βλεπω" τι εκπεμπεις και σε απολαμβανω.

και σιγουρα δεν ειναι στειρες γνωσεις αυτο που προκαλει την "εκπομπη" αλλα η Καρδια!

ΥΓ.2 ευελπιστω να ανοιξω συντομα ενα τοπικ για το ζεν, και ειδικα για καποιες τασεις του, οπως το ζεν του Μπανκεϊ, που απλα λεει: ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΜΕΘΟΔΟΣ!

.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2005, 11:02:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα!
Ωραίο το θέμα, το περίμενα οτι θα το άνοιγες, φίλε AVATARGR!
Θα παραθέσω κι εγώ τη γνώμη μου, η οποία σε αρκετά σημεία καλύπτεται από τον jbg και χαίρομαι για αυτό...

quote:
αυτο που καταλαβα μετα απο τοσα χρονια, ειναι οτι αυτο που σου δινει ενα βιβλιο, υπαρχει ηδη μεσα σου, αλλιως δεν σε αγγιζει.


Έτσι είναι!
Το βιβλίο αγγίζει αυτό που υπάρχει ήδη μέσα μας και το βοηθά να εκφραστεί.
Αυτό σημαίνει, κατά τη γνώμη μου, οτι όλα αυτά που αναφέρει ο αγαπητός θεματοθέτης είναι ήδη μέσα μας.
Μπορεί να τα ανακαλύψει κάποιος που έχει ελάχιστη μόρφωση και να τα βιώσει στο έπακρο.
Μπορεί όμως κάποιος με του κόσμου τα πτυχία να μην φτάσει ποτέ στο σημείο να τα κατανοήσει.
Είναι θέμα ανθρώπου...

quote:
γνωριζω ανθρωπους που δεν εχουν διαβασει σχεδον τιποτα, και ομως αν τους γνωρισει κανεις απο κοντα διαπιστωνει οτι εχουν προχωρησει εκπληκτικα στην εσωτεριστικη τους διαδρομη, απλα μαθαινοντας απο την Φυση.


Κι εγώ το ίδιο πιστεύω, αγαπητέ μου!
Έχω τέτοιες εμπειρίες...

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2005, 11:23:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αυτο που καταλαβα μετα απο τοσα χρονια, ειναι οτι αυτο που σου δινει ενα βιβλιο, υπαρχει ηδη μεσα σου, αλλιως δεν σε αγγιζει.

--------------------------------------------------------------------------------


Έτσι είναι!
Το βιβλίο αγγίζει αυτό που υπάρχει ήδη μέσα μας και το βοηθά να εκφραστεί.
Αυτό σημαίνει, κατά τη γνώμη μου, οτι όλα αυτά που αναφέρει ο αγαπητός θεματοθέτης είναι ήδη μέσα μας.
Μπορεί να τα ανακαλύψει κάποιος που έχει ελάχιστη μόρφωση και να τα βιώσει στο έπακρο.
Μπορεί όμως κάποιος με του κόσμου τα πτυχία να μην φτάσει ποτέ στο σημείο να τα κατανοήσει.
Είναι θέμα ανθρώπου...



ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΛΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ
ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΝΟΣ ΒΙΒΛΙΟΥ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2005, 12:28:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΛΑΤΩΝΑ ,ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ,ΣΩΚΡΑΤΗ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΔΕΝ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΕΡΩΤΕΥΘΕΙ ,ΝΑ ΑΓΑΠΗΣΗ, ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΟΥ, ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ?????
ΔΕΝ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΙΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ?????

Η άποψη μου είναι οτι η αναζήτηση είναι μία ενδόμυχη επιθυμία και όχι ενα επίκτητο φαινόμενο.

Τα αισθήματα της αγάπης και του έρωτα, η ανάγκη να προσεγγίσουμε το θείο κλπ βρίσκονται βαθειά ριζωμένα μέσα στα αρχέτυπα της συνειδήσεως μας.

Αναδύονται αυτόματα όταν είμαστε έτοιμοι και δεν καθορίζονται ούτε οριοθετούνται απο τα βιβλία.

Η λήψη πληροφοριών απο τα βιβλία είναι χρήσιμη επειδή μας δίνει την δυνατότητα να ταξινομίσουμε τα ήδη εξελισόμενα αισθήματα και να διασταυρώσουμε τις γνώσεις των συγγραφέων τους με τα ερωτηματικά μας.

Επίσης μέσα απο την γνώση που παρέχουν, είναι δυνατή η επεξήγηση και η ανάλυση αυτών που μπορεί κάποιος να διαισθάνεται αλλά να μην μπορεί να προσδιορίσει.

Θεωρώ επίσης οτι ΄μπορούν να μας δώσουν μια κατεύθυνση σχετικά με το που μπορούμε να βρούμε τις μεθόδους που μας ταιριάζουν για να κάνουμε πράξη την θεωρία, πιο γρήγορα και αποτελεσματικά.

φιλικάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2005, 14:07:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ.

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΣΤΟΝ "ΕΝ ΥΜΗΝ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟ"...

ΣΑΝ ΕΝΑ ΦΩΣ Η ΚΑΡΔΙΑ Η ΨΥΧΗ ΜΑΣ, ΜΑΣ ΟΔΗΓΕΙ....
ΦΩΣ ΣΤΗΝ ΣΚΟΤΕΙΝΙΑ ΤOΥ ΚΟΣΜΟΥ....

ΕΛΠΙΖΩ ΠΩΣ ΠΡΟΧΩΡΑΜΕ ΠΡΟΣ ΤΟ ΦΩΣ...

Ο ΚΑΛΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ jonniebegood ΚΑΙ Dying_Incubus ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ...

quote:
αυτο που καταλαβα μετα απο τοσα χρονια, ειναι οτι αυτο που σου δινει ενα βιβλιο, υπαρχει ηδη μεσα σου, αλλιως δεν σε αγγιζει.

quote:
Το βιβλίο αγγίζει αυτό που υπάρχει ήδη μέσα μας και το βοηθά να εκφραστεί.
Αυτό σημαίνει, κατά τη γνώμη μου, οτι όλα αυτά που αναφέρει ο αγαπητός θεματοθέτης είναι ήδη μέσα μας.

ΟΙ ΙΔΙΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΕΚΦΡΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ...

ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΜΑΘΑΙΝΩ.....

ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΕ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΟΙΧΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΗΝ ΜΑΝΑΣ ΦΥΣΗΣ..

ΕΔΩ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΠΑΡΑΦΘΟΡΑ ΣΤΑ ΓΡΑΦΟΜΕΝΑ ΣΤΟΝ ΣΜΑΡΑΓΔΕΝΙΟ ΠΙΝΑΚΑ ΤΟΥ ΕΡΜΗ ΤΟΥ ΤΡΙΣ-ΜΕΓΙΣΤΟΥ...

ΤΑ ΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΕ ΤΑ ΚΑΤΩ...
ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΜΕΣΑ ΜΑΣ (ΚΑΡΔΙΑ,ΨΥΧΗ,ΝΟΥΣ) ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΕ ΤΑ ΕΞΩ ΑΠΟ ΕΜΑΣ (ΜΑΝΑ ΦΥΣΗ)...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2005, 17:00:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το μη καλό με τον μη σκεπτόμενο άνθρωπο είναι ότι :
Δεν συμμετέχει στα κοινά προβλήματα της ανθρωπότητος και όμως ο μπαγάσας ( οι μπαγάσηδες , αν είναι περισσότεροι ) ,ζούνε ποιο ξένοιαστα ,
από όλους εμάς που βλέπουμε με κριτικό εσωτερικό μάτι τον εαυτό μας και τον βαπτίζουμε -σκεπτόμενο ον - .
Το λέω συνειδητά , γιατί δεν πάει πολύς καιρός που άρχισα να σκέφτομαι .

Στην ουσία αυτό που συμβαίνει είναι το εξής :
Ο σκεπτόμενος άνθρωπος τρέχει για τον εαυτό του και για καμιά ντουζίνα άλλους συνανθρώπους του ,που τον βλέπουνε και ξεκαρδίζονται στα γέλια .
Τους φαίνεται αστείο .

Εμ πώς να αντιληφθούνε ότι πρέπει να κλαίνε ,αφού δεν σκέφτονται .

Έτσι θα μείνει αυτή η χώρα ,εκτός .
Εκτός και αν ο θεός βάλει το χέρι του .

Τόση βοήθεια όμως δεν παρέχει σε κανέναν άμεσα ο θεός, γιατί :

Είναι προσβολή , να βοηθήσει κάποιον να σκέπτεται , θεωρείται αυτονόητο ότι αφού υπάρχει το μυαλό :


Έχει βοηθήσει αρκετά .

Πόσοι από εμάς το νοούμε αυτό άραγε

Σίγουρα όλοι εμείς , που επιδιώκουμε πάση θυσία , την :

Σοφία .


Αν κατέχουμε ένα μέρος της θα πρέπει να την μεταδίδουμε δωρεάν στον συνάνθρωπό μας , που δεν είχε την δυνατότητα να την αποκτήσει .

Θεωρώ ως δεδομένο ότι είναι καθήκον μας .

Θα επανέλθω σύντομα στο ενδιαφέρον θέμα σου φίλε AVATARGR .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2005, 20:44:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Όπως πολύ ουσιαστικά προείπε ο φίλος jonniebegood :
γνωριζω ανθρωπους που δεν εχουν διαβασει σχεδον τιποτα, και ομως αν τους γνωρισει κανεις απο κοντα διαπιστωνει οτι εχουν προχωρησει εκπληκτικα στην εσωτεριστικη τους διαδρομη, απλα μαθαινοντας απο την Φυση.

Ανήκω σε αυτήν την κατηγορία .


Πιστεύω ότι το μόνο , που πρέπει να γνωρίζει κάθε άνθρωπος που κατοικεί στον πλανήτη γη είναι η :

Γνώση του καλού .

Πως θα γίνει αυτό ;;;


Απλά θα πρέπει να γίνει μαθητής της αγάπης .

Πως, με ποιον τρόπο ;;;


Με παροτρύνσεις , ερεθισμούς ,παραδείγματα , λόγια που περιέχουνε ,περιγράφουνε την ουσία της .

Ποια είναι η ουσία της :

Η αγάπη μακροθυμεί, χρηστεύεται, η αγάπη ου ζηλεί,
η αγάπη ου περπερεύεται,ου φυσιούται .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2005, 22:02:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

___***___

Η γνώση είναι άφθαρτη δύναμη. Και όσο ζεις διδάσκεσαι μαθαίνεις. Δεν αρκεί να ενημερώνεσαι και να πληροφορείσαι. Μεγάλη αξία στην ζωή, λοιπόν η γνώση όπως και η σοφία άλλωστε...
Ο χρόνος οι εμπειρίες οι προσπάθειες γεννούν φωτεινότητα εντός μας.

Δυστυχώς πολλοί υποστηρίζουν όπως και ο Ταμπαμάρ, πως δύο πράγματα βασιλεύουν στον κόσμο και κανονίζουν τις ανθρώπινες πράξεις. Η πείνα κι ο έρωτας.
Ωστόσο η ευτυχία που έρχεται μέσα από την σοφία είναι το ωραιότερο πράγμα που μπορεί να δει και να βιώσει κανείς.
Προορισμός της ζωής δεν είναι η διάρκεια αλλά το να ζούμε συνετά. Καλά.
Ο χρόνος δεν μοιράζει απαραίτητα την ωρίμανση.
Είθε κάθε μέρα να μαθαίνουμε και κάτι που θα εξευγενίζει την ψυχή μας. Θα ομορφαίνει το είναι μας. Θα μεγαλώνει βαθειά μέσα μας το δέντρο της γνώσης...

___***___

AMA ET FAC QUOD VIS...

ΑΦΡΟΔΙΤΗ.[Μου΄μαθες το κρασί να πίνω, ως την τελευταία σταγόνα,γουλιά να μην αφήνω στο ποτήρι,μου ΄μαθες την ψυχή να δίνω στου ορίζοντα τη σκάλα, στα μάτια σου να γίνω ένα χατήρι.Κι εγώ σου έχω μάθει το γιορτάσι, να πίνεις σ΄ένα στόμα, όλη την πλάση].
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Didorium
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Macao
355 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2005, 23:07:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΛΑΤΩΝΑ ,ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ,ΣΩΚΡΑΤΗ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΔΕΝ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΕΡΩΤΕΥΘΕΙ ,ΝΑ ΑΓΑΠΗΣΗ, ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΟΥ, ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ?????

ΔΕΝ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΙΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ?????


Κι όμως το να κάνει κάποιος αυτές τις εσωτερικές/πνευματικές διαδρομές - να αναζητήσει την αλήθεια (του) - το να προσπαθήσει να καταλάβει την φύση του, δεν δημιουργεί περισσότερα προβλήματα απ' όσα λύνει??

Better to save the mystery than surrender to the secret..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2005, 01:00:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστεύω οτι η γνώση, δεν είναι μέσα μας, αλλά σαφώς ούτε και έξω από εμάς διότι εμείς είμαστε η Γνώση. Η γνώση δεν κρύβεται ούτε στην φύση, ούτε στους δασκάλους, ούτε στα βιβλία και σαφώς ούτε και μέσα μας.

Πιστεύω οτι όλα εξαρτώνται απλά από την κατάλληλη στιγμή, από την στιγμή που ένας άνθρωπος ωριμάζει τόσο ώστε να θέλει να βιώσει κάτι διαφορετικό....
τότε και οι δάσκαλοι θα εμφανιστούν, και τα βιβλία θα εμφανιστούν, και την φύση θα την παρατηρεί καλύτερα...

Δεν περπατάμε ένα μονοπάτι, αλλά είμαστε το ίδιο το μονοπάτι... είμαστε οι ακτίνες της εξέλιξης... είμαστε η ίδια η εξέλιξη

Ευχαριστώ

Το μέλλον σου... καθορίζει το παρελθόν σου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

judas priest
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2005, 01:29:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους judas priest  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάλά τα λέτε φίλοι...Παρ` όλα αυτά....Οσο ψάχνεις τη γνώση,
τόσο νιώθεις & ανακαλύπτεις τη ``τυφλαμάρα`` σου ..
Οι βολεμένοι & επαναπαυμένοι δεν θα βιώσουν τον εσωτερικό
ψυχικό πόλεμο της αναζήτησης,ούτε θα ρισκάρουν να πολεμήσουν..
Αυτοί δε θα βιώσουν ποτέ το πόνο ,την ήττα και την οδύνη...
ΕΕΕΕ...λοιπόν αυτοί είναι οι δυστυχείς υπάρξeiς στο μικρόκοσμο
της ευτυχίας τους...Γιατί το ταξίδι γιά το προορισμό έχει την ΑΞΙΑ ,και όχι τόσο η ``φτωχή`` ΙΘΑΚΗ γιά τους υπολοίπους...
«Ακόμη και μέσα στα βάθη του σκότους, υπάρχει ομορφιά» - Max Cavalera. (Sepultura) HAVE A NICE DAY....ALL OF YOU.....


Open mind for a different view....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2005, 07:33:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οι βολεμένοι & επαναπαυμένοι δεν θα βιώσουν τον εσωτερικό
ψυχικό πόλεμο της αναζήτησης,ούτε θα ρισκάρουν να πολεμήσουν..
Αυτοί δε θα βιώσουν ποτέ το πόνο ,την ήττα και την οδύνη...

Μην το λές, φίλε μου!
Ακόμα κι ο μικρόκοσμος ενός βολεμένου κι επαναπαυμένου μπορεί να γκρεμιστεί στο λεπτό...
Κι ο πόνος, η ήττα κι η οδύνη είναι συναισθήματα που δεν κάνουν διακρίσεις σε κανέναν μας...

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oneiro-mou
Μέλος 1ης Βαθμίδας


78 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2005, 09:21:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oneiro-mou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ
Ωραιο το θεμα!!!
Η δικη μου αποψη ειναι οτι οι μεγαλοι φιλοσοφοι που αναφερεις απλα εψαξαν και βρηκαν τι ενυπαρχει στον ανθρωπο,στην ψυχη του,στην σκεψη του,στην καρδια του κτλ.
Σαφως σπουδαιο και τελιο το εργο τους και οποιος το μελετα ανεβαινει σκαλοπατια!
Ομως και αυτοι που δεν γνωριζουν,σαφως και νιωθουν,ισως και πιο αγνα,πιο αυθεντικα πολλες φορες!!!
Ο καθενας φερει μεσα του αξιες και συναισθηματα...
Πιστευω λοιπον πως καθε ανθρωπος δυναται να κανει τις δικες του διαδρομες ακομα και αν δεν εχει ακουσει ποτε για Πλατωνα, Αριστοτελη κλπ.
Μην ξεχναμε πως αυτοι εψαξαν και βρηκαν τι υπαρχει μεσα μας!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2005, 12:23:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Judas

quote:
Οι βολεμένοι & επαναπαυμένοι δεν θα βιώσουν τον εσωτερικό
ψυχικό πόλεμο της αναζήτησης,ούτε θα ρισκάρουν να πολεμήσουν..
Αυτοί δε θα βιώσουν ποτέ το πόνο ,την ήττα και την οδύνη...

Νομίζω οτι ακριβώς το αντίθετο συμβαίνει, όσο πιο πολύ επαναπαυμένος είσαι, τόσο πιο πολύ πόνο νιώθεις διότι δεν καταλαβαίνεις το γιατί πονάς και δεν εξελίσεσαι ακόμα και μέσω του πόνου. Όχι πως οι άλλοι που ψάχνονται ξέρουν πάντα γιατί πονάνε, αλλά τουλάχιστον υπάρχει μια προσπάθεια κατανόησης του λόγου και βέβαια η πρόθεση είναι η αρχή των πάντων.

Και ενα πάση περιπτώσει η συντριπτική πλειψηφία των ανθρώπων που ψάχνονται σήμερα είναι αυτοί που πόνεσαν πολύ και ξύπνησαν...

Το μέλλον σου... καθορίζει το παρελθόν σου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2005, 12:55:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΛΑΤΩΝΑ ,ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ,ΣΩΚΡΑΤΗ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΔΕΝ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΕΡΩΤΕΥΘΕΙ ,ΝΑ ΑΓΑΠΗΣΗ, ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΟΥ, ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ?????

Γεια σας φιλοι μου,

Έχω την εντύπωση πως οι περισσότεροι από τους ανθρώπους, διαβάζοντας ακόμα και τους πλέον σοβαρούς μεταξύ των Σοφών, τείνουν να συσσωρεύσουνγνώμες. Συγχωρέστε με αν κάνω αυτή την διάκριση, μα γνώση για μένα είναι όπως η βενζίνη, τόσο αναγκαία για το νου, στη δουλεία μας, μα και σε όποια (τεχνική) πρόοδο.

Τώρα, οι φιλόσοφοι, τον καιρό εκείνο που δεν υπήρχαν και τόσες πολλές γνώσεις, άρχισαν κατά κάποιο τρόπο πρώτα με τον Πλάτωνα, μα ιδιαίτερα με τον Αριστοτέλη, να ταξινομούν, και να διαχωρίζουν ότι γνωστό είχε μεχριτότε η ανθρωπότητα, ώστε να υπάρχουν μέσα από τα βιβλια/(σαν συσωρευση), σημεία αναφοράς(γνώσεις) για τους μετέπειτα.

Ο Πολιτισμός και οι επιστήμες, θεωρούν πατέρα τους τον Αριστοτέλη, σαν κύριο καλλιεργητή της λογικής. Ο Πλάτωνας, που ήταν και δάσκαλος του, ήταν μεταξύ αυτού μα και του δικού του δάσκαλου, του Σωκράτη.

Αυτός πάλι, ήταν υποστηριχτής της αληθινής γνώσης, έτσι έλεγε σε όλους, πως χωρίς τη γνώση του καλού,(ΣΟΦΙΑ), δεν γίνεται παρά να έχετε γνώμες.
Όταν πάλι τον ρώταγαν να τους πει κάτι πάρα πάνω, η θα τους εκανε ερωτήσεις, ώστε να βάλει μπρος τη μηχανή του σκέφτεται και να τα βρουν μόνοι τους, η τους έλεγε, πως το μόνο που γνώριζε, ήταν πως δεν γνωρίζει τίποτα.

Μήπως είχε φτάσει να δει, πως χωρίς την κατανόηση του μηχανισμού του εαυτού σου, έχεις πραγματική άγνοια? Άγνοια, δεν είναι δεν έχω γνώμες οι γνώσεις, μα κυρίως, δεν έχω αυτεπίγνωση.

Ετσι, κατανόηση του εαυτού, σημαίνει πως είμαι ελεύθερος, τόσο από τις γνώμες, όσο και από τις γνώσεις, και αυτό είναι δυνατό όταν κάποιος κατανοήσει, πως δημιουργείται ο μηχανισμός, το κίνητρο και η επιθυμία που έχουμε, να συσσωρεύουμε.

Μηπως ετσι δεν λειτουργουμε, για να είμαστε ασφαλείς, βέβαιοι, τόσο στα εξωτερικά, υλικά αγαθά μας, όσο και στις εσωτερικές ανάγκες?

Βέβαια ο φίλος Αβαταρ, ρωτάει κάτι σοβαρό, που είναι κοντά στην κατανόηση του εαυτού… Όταν κάποιος είναι (ελεύθερος θελει να πει?) από τέτοιες γνώσεις, δεν γίνεται να αγαπήσει να ερωτευθεί, να δει την ψυχή του?

Ο μηχανισμός του Νου, (αισθήσεις, αντιδράσεις, γνώσεις) είναι ένα κέλυφος και αν το βλεπετε, δημιουργημα στο χρονο. Οταν λέμε πως γνωρίζουμε (η νομίζουμε), στην ουσία, αρνούμεθα το άγνωστο.

Εν γνωρίζω, πως ουδέν γνωρίζω, όχι μόνο περιέχει την εύλογη ταπεινότητα τουμαθαίνω, μα πως επικοινωνώ με αυτό. (Το άγνωστο)
Είμαι ελεύθερος από οτι διαμορφωμένο, άρα και από τις γνώσεις*, όπως και από τον εαυτό μου. Δύναμαι πραγματι να αγαπώ, να βλέπω την ψυχή, και ότι είναι.

* Γνώσεις, εννοώ όλες τις γνώσεις, και Καμπάλες, ευαγγέλια, σπάνιες γνώσεις….τα πάντα.

Ετσι σοφία, εάν δεν υπαρχει….και γνώση, (όταν νομίζω πως έχω)….έχει μόνο κουπί… αγαπητέ Αβαταρ!


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 19/10/2005 13:27:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2005, 17:01:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου Avatargr.
Να πω πως κι εγώ το περίμενα το θεματάκι;
quote:
ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΛΑΤΩΝΑ ,ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ,ΣΩΚΡΑΤΗ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΔΕΝ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΕΡΩΤΕΥΘΕΙ ,ΝΑ ΑΓΑΠΗΣΗ, ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΟΥ, ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ?????

Μια μορφή έρωτος είναι και αυτή. Ο ερωτευμένος, ποθεί αυτό που δεν έχει.
(συμπόσιο Πλάτωνος/Σωκράτης - Διοτίμα)
Όποιος δεν έχει τη γνώση, αλλά την ποθεί, είναι ερωτευμένος.
Κατ' αντιστοιχία, όποιος δεν έχει την Κούλα, επίσης την ποθεί και είναι ερωτευμένος.
Όποιος έχει βρει την Κούλα, ή δεν βρίσκει μόνο σε αυτήν την αυτοπραγμάτωση, τότε αρχίζει να ψάχνει και να ποθεί έξω από αυτήν και τα μπουζουκτσίδικα - όπως με πολύ χιουμοριστικό τρόπο ανέφερε ο judas priest

Και βέβαια, θα συμφωνήσω με τον jonniebegood στο:

quote:
αυτο που καταλαβα μετα απο τοσα χρονια, ειναι οτι αυτο που σου δινει ενα βιβλιο, υπαρχει ηδη μεσα σου, αλλιως δεν σε αγγιζει.

Είναι θέμα ερωτήσεων - θα σου πω, φίλε jbg. Ανάλογα με τις ερωτήσεις που θα του θέσεις, θα σου μιλήσει ο Πλάτωνας. Ίσως και να σου δημιουργήσει μερικές ακόμα και αυτό είναι σίγουρα πολύ καλό. Αλλά, εάν δεν έχει ήδη δημιουργηθεί μέσα σου η ανάγκη για να γνωρίσεις μέσα από αυτόν, τότε είναι καλύτερα να την ψάξεις με την Κούλα. Σίγουρα, κάτι θα μάθεις απ' αυτήν.


alfa-omega:

quote:
Το μη καλό με τον μη σκεπτόμενο άνθρωπο είναι ότι :
Δεν συμμετέχει στα κοινά προβλήματα της ανθρωπότητος και όμως ο μπαγάσας ( οι μπαγάσηδες , αν είναι περισσότεροι ) ,ζούνε ποιο ξένοιαστα ,
από όλους εμάς που βλέπουμε με κριτικό εσωτερικό μάτι τον εαυτό μας και τον βαπτίζουμε -σκεπτόμενο ον - .
Το λέω συνειδητά , γιατί δεν πάει πολύς καιρός που άρχισα να σκέφτομαι .

Δε θα έλεγα πως ισχύει ακριβώς αυτό. Απλά, είναι διαφορετικό το είδος του πόνου που νιώθει αυτός ο οποίος χαρακτηρίζεται ως "μη σκεπτόμενος" από αυτόν που σκέπτεται.
Ρώτησες ποτέ κανέναν που του στράβωσε η ζάντα πριν από το ραντεβού πως νιώθει;

judas priest:

quote:
Κάλά τα λέτε φίλοι...Παρ` όλα αυτά....Οσο ψάχνεις τη γνώση,
τόσο νιώθεις & ανακαλύπτεις τη ``τυφλαμάρα`` σου ..
Οι βολεμένοι & επαναπαυμένοι δεν θα βιώσουν τον εσωτερικό
ψυχικό πόλεμο της αναζήτησης,ούτε θα ρισκάρουν να πολεμήσουν..
Αυτοί δε θα βιώσουν ποτέ το πόνο ,την ήττα και την οδύνη...
ΕΕΕΕ...λοιπόν αυτοί είναι οι δυστυχείς υπάρξeiς στο μικρόκοσμο
της ευτυχίας τους...Γιατί το ταξίδι γιά το προορισμό έχει την ΑΞΙΑ ,και όχι τόσο η ``φτωχή`` ΙΘΑΚΗ γιά τους υπολοίπους...

Σωστά.
Υπάρχει και αυτή η ιδιότητα - κατάρα, της αναισθησίας.
Αναισθησία που αφορά την καρδιά της ύπαρξης και όχι της ψεύτικης καθημερινότητάς μας.
Την πρώτη φορά όμως που αντικρύζει κανείς το πραγματικό σκοτάδι, είναι όντως πολύ μαύρο...

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2005, 18:32:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η γνώση η οποία οδηγεί στην σοφία , δεν ολοκληρώνεται ποτέ εδώ σε αυτόν τον κόσμο .

Αυτό το γνωρίζω αρκετά καλά .

Συμφωνώ με τους περισσότερους από εσάς , ότι η επιδίωξή της , καλυτερεύει την εγκόσμια ζωή μας .

Θα αναφέρω ένα παράδειγμα , για να γίνω πλήρως αντιληπτός .
Αν δεν γνώριζα τους τρόπους με τους οποίους θα έβρισκα εργασία , θα έπρεπε να βρω ένα άλλο μέσον, για να μην είμαι άνεργος .

Υπάρχει άλλο μέσον ;;;


Κατά alfa-omega :
Ναι υπάρχει .

Υπάρχει η πίστη .

Την ακολούθησα .
Εμένα με οδήγησε στην αγάπη .

Εδώ μέσα στην αγάπη , όπου βρίσκομαι ακόμη , είμαι πλήρως ευτυχισμένος .

Δεν πρόκειται να την εγκαταλείψω ποτέ των ποτών .
Δεν πρέπει να λέμε ποτέ ,ποτέ , αλλά για την αγάπη το κάνω, θα το ξανακάνω και πάλι θα το κάνω , ώσπου να τελειώσω μέσα της .

Με έμαθε να κάνω την αγάπη τρόπο ζωής .

Αυτός ο τρόπος είναι για εμένα τέλειος , γιατί εκφράζει ολόκληρο τον εσωτερικό μου κόσμο .

Πως γνώριζα ότι η πίστη , θα με οδηγούσε εκεί ;;;

Ιδέα δεν είχα , απλά :

Εμπιστεύθηκα το θείο μέσα μου .
Προϋπήρχε πριν γεννηθώ .

Αυτό με κατεύθυνε .

Μια φορά μάλιστα θυμάμαι , ότι μου είπε :

Ο κόσμος αυτός είναι η δοκιμασία σου , θα επιθυμούσα να την περάσεις ,αλλά πρώτα θα πρέπει να το θέλεις ο ίδιος .
Τι λες λοιπόν το θέλεις ;;;;

Του απάντησα :
Μωρέ το θέλω, αλλά θα μπορέσω να τα καταφέρω ;;;

Μου είπε :
Αν εμπιστευθείς την εσωτερική σου φωνή, θα τα καταφέρεις .

Την εμπιστεύθηκα ,την έκανα πίστη , με οδήγησε στην αγάπη .

Δεν θέλω τίποτε άλλο στον κόσμο αυτόν πλέον , παρά μονάχα :

Να πράττω το καλό .

Αυτό μου το έμαθε η αγάπη .

Μου αρκεί απόλυτα .

Αυτός ο κόσμος ,μονάχα με την αγάπη μας θα γίνει καλύτερος .

Ευχαριστώ για την ανάγνωση .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

judas priest
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2005, 00:55:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους judas priest  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατά alfa-omega :
Να πράττω το καλό .
Αυτό μου το έμαθε η αγάπη .
Αυτός ο κόσμος ,μονάχα με την αγάπη μας θα γίνει καλύτερος .

Φίλε Α-Ω σεβαστή η αποψη σου...Στη ζούγκλα και τη διαφθορά
που επικρατεί παντού γύρω σου, ΑΠΟ τη συντριπτική πλειοψηφία
των ΑΛΛΟΤΡΙΩΜΕΝΩΝ-ΜΕΤΑΛΛΑΓΜΑΝΩΝ μαζών, άν κυρήξεις σήμερα
την ΑΓΑΠΗ το λιγότερο να σε περάσουν γιά ΓΡΑΦΙΚΟ δυστυχώς....
Αρκεί να σου θυμίσω ,πόσο πιστευαν στο σύνθημα Make Love Not War
τα παιδιά των λουλουδιών και είναι η ίδια γενιά που όταν μεγαλώσαν
μόνοι τους ξεπουλήσαν τα πιστέυω αυτά,έκαναν θεό τους το ΧΡΗΜΑ
και ως πολιτικοί ,κακοδιαχειρίστηκαν το δημόσιο χρήμα και τις
πελατιακές συναλλαγές....
Πρέπει να προεταιμαζόμαστε γιά πόλεμο ,έαν θέλουμε ΕΙΡΗΝΗ...Ευχαριστώ


Open mind for a different view....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2005, 08:55:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ μέχρι ένα σημείο .

Η ζούγκλα γύρω μου , έχει τους άγραφους νόμους της .

Η αγάπη δεν έχει νόμους , είναι εντολή .

Προτιμώ να με περνάμε αγαθιάρη , γραφικό , ρομαντικό, παρά να :

Παίζω με την αγάπη .
Το έκανα κάποτε , δεν θα το ξανακάνω διότι :

Κάποτε αγνοούσα την ουσία της , τώρα που την γνώρισα :


Θα πρέπει να αγαπήσω συνειδητά περισσότερο το χρήμα για να μην υπακούσω .

Δεν θα γίνει επειδή , το χρήμα το βλέπω ως ηρεμιστικό του άγχους μου .
Την αγάπη, ως προϋπόθεση , για να συνεχίσω να υπάρχω .

Αν τα παιδιά των λουλουδιών , ξεπούλησαν την αγάπη τους , αυτό για εμένα δείχνει ότι :
Νόμιζαν πως την γνώρισαν .

Με άλλα λόγια :
Προτιμώ να χάσω μια θέση εργασίας , που θα μου έδινε ένα τεράστιο μηνιαίο μισθό ,παρά να ξεπουλήσω τον εσωτερικό μου κόσμο .
Αυτός είναι ανεκτίμητος , αδιαπραγμάτευτος .
Είναι όλα , ότι έχω στον κόσμο αυτό και δεν θέλω τίποτα άλλο .

Η αγάπη με καλύπτει πλήρως .

Σε ευχαριστώ θερμά για την άποψή σου .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2005, 13:32:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
alfa-οmega:
quote:
Εδώ μέσα στην αγάπη , όπου βρίσκομαι ακόμη , είμαι πλήρως ευτυχισμένος .

Δεν πρόκειται να την εγκαταλείψω ποτέ των ποτών .
Δεν πρέπει να λέμε ποτέ ,ποτέ , αλλά για την αγάπη το κάνω, θα το ξανακάνω και πάλι θα το κάνω , ώσπου να τελειώσω μέσα της .

Με έμαθε να κάνω την αγάπη τρόπο ζωής .



Πολύ ωραία.
Αν θες, μπορείς να μου εξηγήσεις, πως μπορείς να κάνεις την αγάπη τρόπο ζωής; Με ποιόν τρόπο δρας; Πως επιλέγεις;
Π.χ, εάν κάποιος δίπλα σου πονάει ή πεινάει, πως θα του εκφράσεις την αγάπη σου;
Ή εάν κάποιος σε μισεί, πως θα του δείξεις πως τον αγαπάς;
κ.λπ.

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2005, 14:23:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πολύ ωραία.
Αν θες, μπορείς να μου εξηγήσεις, πως μπορείς να κάνεις την αγάπη τρόπο ζωής; Με ποιόν τρόπο δρας; Πως επιλέγεις;
Π.χ, εάν κάποιος δίπλα σου πονάει ή πεινάει, πως θα του εκφράσεις την αγάπη σου;
Ή εάν κάποιος σε μισεί, πως θα του δείξεις πως τον αγαπάς;


Αν και η ερώτηση έχει συγκεκριμένο αποδέκτη θα ήθελα να απαντήσω και εγώ μια και η θέσεις του Alpha Omega με βρίσκουν σύμφωνη.

Νομίζω οτι αν θελήσουμε να βοηθήσουμε κάποιον που πονάει ή πεινάει μπορούμε να το κάνουμε με το να ασχοληθούμε μαζί του και να του καλύψουμε κατά κάποιο τρόπο την ανάγκη που έχει.
Δεν μπορούμε βέβαια να δώσουμε βοήθεια σε όλους όσους έχουν ανάγκη αλλά αν είναι κάποιος στο κοντινό μας περιβάλλον ας μην αδιαφορήσουμε.

Στο θέμα << μίσος >> που είναι και το πιο δύσκολο θεωρώ οτι υπάρχουν δύο τρόποι εκδήλωσης αγάπης.
Ο ένας είναι να πλησιάσουμε το εν λόγω άτομο και να προσπαθήσουμε να του αλλάξουμε άποψη μέσω της συζήτησης, αν μας ενδιαφέρει, και ο άλλος είναι η πλήρης αδιαφορία.
Σε καμμία περίπτωση όμως η ανταπόδωση του μίσους δεν είναι επιθυμητή.

ΦιλικάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2005, 15:04:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

amalia

Π.χ, εάν κάποιος δίπλα σου πονάει ή πεινάει, πως θα του εκφράσεις την αγάπη σου;



oπως μπορεις!

δεν σε κρινει κανεις "ποσοτικα".

απλα δρας.

quote:

Ή εάν κάποιος σε μισεί, πως θα του δείξεις πως τον αγαπάς;
κ.λπ.



απλα, με το να μην του το ανταποδιδεις.

(εννοειται οτι εχεις εξαφανισει τον εγωισμο σου)

.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2005, 15:28:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
jbg:
quote:
oπως μπορεις!

δεν σε κρινει κανεις "ποσοτικα".

απλα δρας.



Δηλαδή;
Εσύ - ας πούμε, τι θα έκανες;

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2005, 17:37:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για όλα (και όλους) υπάρχει καιρός και τρόπος....

σίγουρα η κάθε θνητή προσωπικότητα επιλέγει κάθε φορά με ποιο τρόπο θα προσεγγίσει την Σοφία..
η αξία της βιωματικής εμπειρίας είναι ανεκτίμητη, αλλά δεν είναι σπάνιο φαινόμενο για κάποιον να λειτουργήσει η Γνώση σαν το ερέθισμα βάση του οποίου
θα αρχίσει να αναζητά και να ερμηνεύει
αυτά που βιώνει ...

στην δεύτερη περίπτωση υπάρχει πάντα η παγίδα, τα γραπτά να αντικαταστήσουν την προσωπική κρίση,
την εμπειρία και την ενσωμάτωση των όποιων συμπερασμάτων... αλλά να γίνει μία στείρα απομνημόνευση
και αναπαραγωγή όσων κανείς έχει διαβάσει...

στην πρώτη περίπτωση πάλι, εκτός και αν κάποιος δεχτεί την "φώτιση" η πρόοδος είναι αργή και συνήθως
μονομερής... ένα μάθημα την φορά...

κανένα όμως δεν αποκλείει το άλλο, όλα οδηγούν τελικά σ'αυτό που έχει ανάγκη η κάθε ψυχή στην πορεία της...

προσωπικά προτιμώ, να διαβάζει κανείς (εφόσον έχει την δυνατότητα) όσο περισσότερα μπορεί... στη συνέχεια
να διαγράφει όσα διάβασε και να ανακαλύπτει ξανά την Σοφία κομμάτι κομμάτι απ' την αρχή...

την Σοφία είπα? και με την Κούλα τι θα γίνει?


Galadriel


the truth is OUTthere

Edited by - galadriel on 20/10/2005 17:41:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2005, 17:49:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΒΑΛΑΤΕ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ.

Ο ΦΙΛΟΣ Didorium ΑΝΑΦΕΡΕΙ...

quote:
Κι όμως το να κάνει κάποιος αυτές τις εσωτερικές/πνευματικές διαδρομές - να αναζητήσει την αλήθεια (του) - το να προσπαθήσει να καταλάβει την φύση του, δεν δημιουργεί περισσότερα προβλήματα απ' όσα λύνει??
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΛΛΙΜΟΝΟ ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝΑΖΗΤΑ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑΤΟΤΕ ΛΑΘΟΣ ΜΕΓΑΛΟ...
Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΕΤΑΙ....
EAN ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ **ΜΑΣ** ΤΗΝ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΟΠΟΥ ΜΑΣ ΒΟΛΕΥΕΙ..
ΤΟΤΕ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ....
ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΠΛΑΤΩΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ...
quote:
Εν γνωρίζω, πως ουδέν γνωρίζω, όχι μόνο περιέχει την εύλογη ταπεινότητα τουμαθαίνω, μα πως επικοινωνώ με αυτό. (Το άγνωστο)
Είμαι ελεύθερος από οτι διαμορφωμένο, άρα και από τις γνώσεις*, όπως και από τον εαυτό μου. Δύναμαι πραγματι να αγαπώ, να βλέπω την ψυχή, και ότι είναι.
ΘΑ ΣΤΑΘΩ ΣΤΗΝ ΑΝΑΦΟΡΑ ΚΥΡΙΩΣ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΔΙΑΜΟΡΦΩΜΕΝΟ...
ΝΑΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΑΜΟΡΦΩΜΕΝΟ...
ΝΑ ΨΑΞΟΥΜΕ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΟΡΙΑ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΙ ΘΕΛΟΥΝ...
ΝΑ ΨΑΞΟΥΜΕ ΝΑ ΝΙΩΣΟΥΜΕ ΝΑ ΑΠΛΩΘΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ...
ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ...

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΑΜΑΛΙΑ ΔΕΝ ΜΙΛΗΣΑ ΓΙΑ ΠΟΘΩ....
ΑΛΛΑ ΚΥΡΙΩΣ ΑΝΑΦΕΡΩΜΑΙ ΣΤΟ ΝΑ ΑΠΛΩΘΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ...
ΧΩΡΙΣ ΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΟΤΙ...
ΝΑ ΑΠΛΩΘΕΙ Η ΣΚΕΨΗ ,Η ΚΑΡΔΙΑ ,ΟΙ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΝΙΩΣΟΥΜΕ...
ΝΑ ΝΙΩΣΟΥΜΕ ΠΩΣ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΩΣ ΕΡΩΤΕΥΟΜΑΣΤΕ ΠΩΣ ΝΙΩΘΟΥΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΑΣ ΟΛΟ ΜΑΣ ΤΟ ΕΙΝΑΙ....
ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΚΟΥΤΙ ΑΛΛΑ ΤΟ ΤΙ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΤΟ ΚΟΥΤΙ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΠΛΑΤΩΝΑΣ...

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ nst ΟΤΑΝ ΑΝΑΦΕΡΩΜΑΙ ΣΤΟ ΕΡΩΤΑ ΣΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ Η ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ...
ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟ ΕΡΩΤΑ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΥΡΟ ΜΑΣ..
ΤΑ ΠΑΝΤΑ...

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΙΣΩ ΜΕ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΜΟΥ jonniebegood ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ..

quote:
oπως μπορεις!

δεν σε κρινει κανεις "ποσοτικα".

απλα δρας.


ΝΑ ΑΓΑΠΑΣ ,ΝΑ ΝΙΩΘΕΙΣ ΟΙ ΠΟΣΟΤΙΚΕΣ ΑΞΙΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΝΝΟΙΑ...
ΤΙ ΝΟΗΜΑ ΕΧΕΙ ΕΑΝ ΠΟΥΜΕ ***ΣΕ ΑΓΑΠΩ ΠΟΙΟ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΟΝ ***
ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΣΤΑΘΜΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

ΥΓ. ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΑΚΡΟΣΚΕΛΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ..


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2005, 17:57:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
--------------------------------------------------------------------------------


Ή εάν κάποιος σε μισεί, πως θα του δείξεις πως τον αγαπάς;
κ.λπ.

--------------------------------------------------------------------------------


απλα, με το να μην του το ανταποδιδεις.

(εννοειται οτι εχεις εξαφανισει τον εγωισμο σου)



αγάπη και μίσος λειτουργούν σαν ηλεκτρικά κυκλώματα προκειμένου να ανάψει η "λάμπα"....

πρέπει να υπάρχουν δύο πόλοι και να πατήσει κάποιος τον διακόπτη για να περάσει το ρεύμα...
στην περίπτωση του μίσους με το να μην ανταποδίδεις (αυτό από μόνο του "καθαρίζει" λίγο τον
εγωϊσμό) αφαιρείς τον ένα πόλο και έτσι η ενέργεια επιστρέφει σ'αυτόν που την έστειλε ή γειώνεται...

σίγουρα όμως καμμία λάμπα δεν πρόκειται να ανάψει και καμμία πυρκαγιά να φουντώσει...

δύσκολο αλλά εφικτό...

στην περίπτωση της αγάπης αντιθέτως, προσθέτεις έναν πόλο (ακόμα και οι μικρές κινήσεις το καταφέρνουν
αυτό, χαμογελάς σε αυτόν που πονάει π.χ.) και σιγά σιγά βρίσκεται και ο τρόπος να τον βοηθήσεις ουσιαστικά....
εξάλλου, πολύ σπάνια μπορούμε να μαντέψουμε τι είναι αυτό που έχει πραγματικά ανάγκη ο άλλος...
αυτός που πεινάει μπορεί να έχει ανάγκη να μάθει να ψαρεύει ή απλά να νιώσει αρκετά καλά ώστε να βάλει σε
εφαρμογή αυτό που ξέρει ήδη....

απλό .... αλλά δύσκολο...
εκεί ο εγωισμός συνήθως μας ωθεί να κρίνουμε εμείς τον τρόπο που αγαπάμε τον άλλο
και όχι πως έχει ανάγκη ο άλλος να εισπράξει αυτή την αγάπη...


Galadriel


the truth is OUTthere

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy