ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΑΓΙΩΝ ΓΕΝΙΚΩΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2006, 03:15:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μέρος δεύτερον.


1.Αρχες Κρίσιμες για την εκπλήρωση της αποστολής : το οπλοστάσιο του Προφήτη

1α.Αναδρομικο shoehorning.Ο καλύτερος φίλος του Προφήτη. .

Το shoehorning είναι «η διαδικασία της με το ζόρι προσαρμογής κάποιου τρέχοντος θέματος στην προσωπική,πολιτική ή θρησκευτική ατζέντα ενός ατόμου».Η ερμηνεία μιας αόριστης προφητείας που έγινε στο παρελθόν σαν να ήταν μια αναφορά σε σύγχρονα γεγονότα είναι το πιο προφανές παράδειγμα.

Το shoehorning αποτελεί την βάση για πολλούς υπερφυσικούς ισχυρισμούς και είναι πλέον αποτελεσματικό με ένα υψηλό βαθμό συμβολισμού.Το ανθρώπινο μυαλό διαπρέπει στην καθιέρωση νοηματικών συνδέσεων μεταξύ άσχετων πραγμάτων.Λίγοι άνθρωποι μπορούν να το κατανοήσουν πλήρως αυτό και έτσι αποτελούν ιδανικούς στόχους για shoehorned Προφητείες.Γιαυτον τον λόγο,ένας μεγάλος αριθμός αόριστων δηλώσεων που μπορούν να έχουν πολλαπλά νοήματα (όσο περισσότερα,τόσο το καλύτερο),αποτελεί μια ιδανική προφητεία.

Οι γλώσσες τείνουν να είναι ρευστές και συμβολικες.Αποτέλεσμα είναι ότι σχεδόν κάθε δήλωση τείνει να είναι φορέας διάφορων πιθανών ερμηνειων.Με την πάροδο του χρόνου, καθώς οι λέξεις και τα ιδιώματα παίρνουν ακόμα περισσότερα νοήματα και μεταφράζονται σε διαφορετικές γλώσσες,αυξανεται η αμφισημία.Απο την άλλη πλευρα,τα σύγχρονα γεγονότα είναι γενικά άφθονα,ευρέως γνωστά και μπορούν να περιγράφουν με μια ποικιλία τρόπων από τον κυριολεκτικό μέχρι τον αφηρημένα συμβολικό.

Αυτές οι δυο όψεις του shoehorning συνδυαζόμενες,το κάνουν ένα από τα πιο ισχυρά όπλα στο οπλοστάσιο του Προφήτη. Ακόμα και ένας αρχάριος,μπορεί γρήγορα να αποκτήσει φήμη χρησιμοποιώντας μονάχα αυτή την τεχνική αλλά παραμένει ένα παλιό αποκούμπι ακόμα και για τους φτασμένους όλων των εποχών.

Θεωρητικά, κάποιος μπορεί να πάρει κυριολεκτικά οποιαδήποτε γραπτό κείμενο και να το ανακηρύξει αυθαίρετα προφητικό.Αυτό γίνεται εμφανές όταν κάποιος παρατηρεί ας πούμε τους ισχυρισμούς των χριστιανών Ευαγγελιστών για τις Μεσσιανικές προφητείες.Πολλες από αυτές είναι επιφανειακά όμοιες με τις περιγραφές της ζωής του Ιησου,με την προϋπόθεση ότι παίρνονται κάποιες ελευθέριες με τις αναφορές. Συχνά όμως,παρατίθενται εκτός περιεχομένου,π.χ. « Τον αγαπούσα και τον αποκαλούσα τον Γιο μου από την Αίγυπτο » (Hosea 11:1) που όπως αποκαλύπτουν οι (βολικά παραλειπόμενοι) στίχοι γύρω από την φράση,αναφέρεται στο συμβολικά προσωποποιημένο Ισραήλ (και όχι στον Ιησού).Λίγοι

θα το προσέξουν εάν χρησιμοποιήσετε μια παρόμοια μέθοδο για να βρείτε τυχαίως περιστατικά από την δική σας ζωή προφητεμένα από την Βίβλο και άλλες γραφές.Και σε βιβλία τέτοιου μεγέθους,η απλή σύμπτωση,μπορεί να υποδείξει πολλές παράδοξα ταιριαστές φράσεις που θα είναι διαθέσιμες για shoehorning.

Ένα πολύ πιο λεπτομερές παράδειγμα μπορεί να βοηθήσει να καταδειχθεί την δύναμη του αναδρομικού shoehorning.Ας φορέσουμε το προφητικό μας καπέλο και ας πάρουμε την παράξενη δήλωση:

Ο Βασιλιάς από την Ανατολή.θα πετάξει σαν τον αετό και θα καταβάλει τους τρεις Γίγαντες. Το κόκκινο χέρι θα αντιμετωπίσει την καταστροφή»

Επιφανειακά,αυτή η φράση φαίνεται να λέει όντως κάτι, μολονότι με απόκρυφους και συμβολικούς όρους.Παρολαυτα,δεν μας λέει τίποτα συγκεκριμένο προκαταβολικά.Και αυτό φίλοι μου, είναι το σημαντικό μέρος .Μεγάλος αριθμός διαφορετικών γεγονότων ή ως εκ τούτου οποιοδήποτε συνδυασμός γεγονοτων,μπορει να λεχθεί ότι «εκπληρώνει την προφητεία». .

(σ.τ.μτφ. Για λόγους χώρου παραλείπω την περαιτέρω ανάλυση του παραδείγματος και του shoehorning.Για την περαιτέρω ανάλυση ανατρέξτε στην ιστοσελίδα του www.skepticReport.com όπου εκτίθεται το άρθρο στα αγγλικά. Ο ακριβής υπερσύνδεσμος θα δοθεί στο τέλος της μετάφρασης).

ΥΓ.οποίος μπορεί να αποδώσει τον ορο shoehorning στα ελληνικά παρακαλείται να επικοινωνήσει με εμένα ή να το δημοσιεύσει εδώ.

1β. Vaticinium ex Eventu.Προφητεία-Μετά-το-Γεγονός..

Κοινή στην παράδοση και στην κατοπινή έκδοση του αρχικού υλικού αυτή η μέθοδος σας επιτρέπει να τοποθετήσετε σαφείς,υψηλά απίθανες προβλέψεις στα στόματα Προφητών που έζησαν δεκαετίες ή ακόμα και αιώνες πριν το γεγονός-ακόμα και πριν από εσάς. Αυτό μπορεί να γίνει ολικά δηλ. δημιουργία μιας προφητείας που δεν έχει ποτέ γίνει ή συγκεκριμένες προβλέψεις μπορούν να προσαρτηθούν σε μια προϋπάρχουσα αλλά αόριστη προφητεία. .

(σ.τ.μτφ.για την συνέχεια της ανάλυσης του Vaticinium ex Eventu ανατρέξτε στο άρθρο στα αγγλικά).

1γ.Ο Νόμος Των Μεγάλων Αριθμών.Μια στο εκατομμύριο είναι ότι χρειάζεσαι με ένα εκατομμύριο απόπειρες.

Ο νόμος των μεγάλων αριθμών προβλέπει ότι ακόμα και εξαιρετικά απίθανες συμπτώσεις,θα συμβούν με την προϋπόθεση ενός αρκετά μεγάλου αριθμού δοκίμων. Έτσι σαφείς προφητείες είναι εύκολο να επιτευχθούν.Απλά κάποιος χρειάζεται να κάνει πολλές από αυτές και λίγες θα είναι σωστές από σκέτη τύχη.Ένας Προφήτης έχει λίγα να χάσει και τα πάντα να κερδίσει, κάνοντας έναν μεγάλο αριθμό σαφών προβλέψεων. .

(για περαιτέρω ανάλυση κτλ κτλ..)

1δ.Προβλεποντας το Προφανές..

Συγκεκριμένες επιτυχημένες προφητείες είναι για να το θέσω ωμα,εξαιρετικα ευκολο να γίνουν.Αυτές περιλαμβάνουν ακαθόριστες διατριβές για «πόλεμους και φήμες πόλεμων», «την προδοσία αθώων»,«τρομερές ασθένειες», «φυσικές καταστροφές» και ούτω καθεξής, όλα από τα οποία μπορεί να συμβούν οποιαδήποτε στιγμη μέσα στον ρου της Ιστορίας.Δεν χρειάζεστε IQ ψηλότερο από του αγγουριού,πολύ λιγότερο δε θεϊκή έμπνευση ή ψυχικές υπερδυνάμεις για να σκεφτείτε τέτοιες προβλέψεις. .

(σ.τ.μτφ.η συνεχεία στο αγγλικό άρθρο)

1ε.Εσφαλμενη Εκπλήρωση.Μην αφήνετε τα γεγονότα να σας σταματούν..

Αυτό αναφέρεται φυσικά στο να φαντάζεστε μια εκπληρωμένη προφητεία,εκεί που στην πραγματικότητα υπάρχει μονάχα μια πρόβλεψη.Χρειάζεται να έχετε γεννηθεί σε ένα συγκεκριμένο μέρος για να εκπληρωθεί μια προφητεία; Βέβαια μπορείτε να επανερμηνευσετε την αρχική προφητεία για να σημαίνει κάτι άλλο από ένα κυριολεκτικό μέρος γέννησης … αλλά γιατί ,αφού παρουσιάζεται μια απλούστερη λύση; απλά βαλτέ τους οπαδούς σας να ισχυρίζονται ότι έχετε γεννηθεί εκεί.

Μια ποικιλία αυτής της μεθόδου είναι η μη διαψευστεα (σ.τ.μτφ.μην βαράτε φιλόλογοι, δώστε μου την σωστή λέξη αν υπάρχει) προφητεία..Μολονοτι μπορεί να διατηρείτε ακόμα την ελπίδα ότι οι άνθρωποι είναι λογικά όντα,η πραγματικότητα δεν είναι εξίσου αισιόδοξη. Πολλοί δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα με την πρόβλεψη σας για έναν βολικά μη διαψευστεο πόλεμο στον ουρανό και αργότερα το να λέτε ότι ο πόλεμος αυτός συνέβη όπως ακριβώς το αναμένατε!!!!Μπορείτε να προβλέψετε οποιοδήποτε αριθμό σαφών γεγονότων αρκεί να μην μπορούν να διαψευστούν…

(στ.μτφ. η συνεχεία…)

1ε.Αυτοεκπληρούμενες Προφητείες: «Το κάνουν δυνατό».

Υπάρχουν προφητείες μεγάλων πνευματικών ηγετών που μπορείς να εκπληρώσεις εύκολα απλά με to να παρουσιαστείς την σωστή ώρα στο σωστό μέρος;Μπορείς να προβλέψεις ότι μια συγκεκριμένη πόλη θα ανταποκριθεί με δυσμένεια προς το πρόσωπο σου και μετά να εξασφαλίσεις ότι θα το κάνει με το να γίνεις επίτηδες μη πιστευτός ;Αυτή είναι η ουσία της αυτοεκπληρουμενης προφητείας,της οποίας η εκπλήρωση εναπόκειται σχεδόν αποκλειστικά στα δικά σου χέρια.

(σ.τ.μτφ.η συνεχεία…τι ;ΟΧΙ δεν είναι θέμα τεμπελιάς είναι ζήτημα χώρου..)

1ζ.Προκαταληψη επιβεβαίωσης.Κάντε τους να τσιρίζουν με την επιλεκτική εκπλήρωση.

(περίληψη από την μεταφράστρια) .

Κάντε μια περίπλοκη προφητεία και περιμένετε.Εξαιτιας ενός ψυχολογικού ελαττώματος που ονομάζεται προκατάληψη ή πόλωση επιβεβαίωσης,οι άνθρωποι τείνουν να θα θυμούνται και να υπερτονίζουν πράγματα που επιβεβαιώνουν τις απόψεις τους και τις επιθυμίες τους και να ξεχνούν ή να υποτιμούν τα στοιχεία που αντιτιθονται σε αυτές.Θα θυμηθούν λοιπόν όλα τα κομμάτια της προφητείας που εκπληρώνονται και θα ξεχάσουν τα κομμάτια της προφητείας που διαψεύστηκαν. .

(σ.τ.μtφ ολόκληρη η ανάλυση βρίσκεται φυσικά στο αρχικό άρθρο).

1η.Ευσεβεις Πόθοι.Βασιστείτε στα όνειρα ,στις ελπίδες και τους φόβους τους για μεγαλύτερη επιτυχία..

Κατά γενικό κανονα,οι άνθρωποι ελκύονται προς τις μαγικές και δεισιδαιμονικές εξηγήσεις για μυστηριώδη φαινόμενα.Σε αυτήν (ή οποιαδήποτε άλλη) εποχή της αβεβαιότητας πολλοί από αυτούς θέλουν να πιστέψουν ότι εσείς ή τουλάχιστον οι ανώτερες δυνάμεις που σας υποστηρίζουν έχουν τον έλεγχο της κατάστασης.

Αυτό που δεν θέλουν είναι κάποιον ορθολογιστή να καταστρέψει το πάρτι με το να προσπαθήσει να σας εκθέσει σαν απλούς θνητούς,εξίσου ενημερωμένους στα μυστικά του σύμπαντος όσο ο καθένας από αυτούς τους μη χαρισματικούς.

(σ.τ.μφ. η συνεχεία… )

1θ.Αντιμετωπιζοντας τις Αμφιβολίες:Συμφιλιωτικό σύνδρομο ένοχων του Προφήτη.

Κάθε λίγο και λιγάκι,μπορεί να έχετε αμφιβολίες για το εάν οι ικανότητες σας είναι γνήσιες. Αυτές μπορεί να συνοδεύονται από βασανιστικές τύψεις ότι μπορεί να καθοδηγείτε τους ανθρώπους να αφιερώσουν την ζωή τους σε ένα ψέμα.Εναλλακτικά μπορεί να ζείτε με ένα συνεχές φόβο εξευτελισμού από σκεπτικιστές στα άπληστα χέρια των οποίων έπεσαν κατά κάποιο τρόπο τα μυστικά της προφητικής που τονίστηκαν παραπάνω.Αυτές οι ανησυχίες είτε θα σας ενοχλούν μέχρι να πεθάνετε από μια συσχετισμένη με το στρες ασθένεια,ή θα πρέπει να καταπιεστούν και να είστε σίγουρος ότι είστε ένας αληθινός Προφήτης.

Το να πείσετε τους εαυτούς σας ότι ψεύδεστε μεν αλλά ότι το κάνετε για χάρη του κόσμου, μπορεί να χρησιμεύσει για την ανακούφιση τέτοιων ανησυχιών αλλά είναι μονάχα μια προσωρινή λύση.Χρειάζεται να [i]πιστεύετε στους εαυτούς σας[/ι] για να έχετε κάποια πιθανότητα αναρρίχησης στην Μεγάλη Κατηγόρια.Αλλα μην ανησυχείτε αυτό δεν θα απαιτήσει καμία ενεργή ατιμία ή προσπάθεια εκ μέρους σας.

Καθώς η αυτοπεποίθηση σας θα μεγαλώνει και ο αριθμός των επιτυχών προβλέψεων σας θα αυξάνεται,θα το βρίσκετε ολοένα και δυσκολότερο να τις απορρίψετε ολες.Δεν είσαστε υπεράνθρωποι στην τελική.Όπως και οι οπαδοί σας,δεν έχετε ανόσια στην πόλωση επιβεβαίωσης και στους ευσεβεις ποθους.Θα ξεχάσετε εκείνες τις αποτυχημένες προβλέψεις μαζί με τους οπαδούς σας και θα βλέπετε νέες και απίθανες συμπτώσεις «υπερβολικά μεγάλες» για να τις αγνοήσετε στις επιτυχημένες προβλέψεις που όντως κάνετε.Άνθρωποι μπορεί να αναφέρουν ότι σώθηκαν από διάφορα προβλήματα αφού ήρθαν σε επαφή με εσάς ή αφού διάβασαν και ακολούθησαν αυτά που τους έχετε γράψει.Αναφορές θαυμάτων στο όνομα σας μπορεί να διογκωθούν από το ράδιο αρβυλα.Μπορεί να βιώσετε όραμα που προκλήθηκε αυτόματα από μια παρατεταμένη τελετη,νηστεια ή παραισθησιογόνες ουσίες. Και ούτω καθεξής.

Ο κόσμος έχει ήδη αρκετούς κρετίνους πρόθυμους να εκμεταλλευτούν τους άλλους για ένα γρήγορο κερδος.Οι Προφήτες είναι συχνά τραγικές φιγούρες ,που ασχολούνται με την Προφητική περισσότερο από γνήσια επιθυμία να βελτιώσουν την κοινωνία παρά για κάποιους ανειλικρινείς, προσωπικούς σκοπούς .Μπορείς να ακολουθήσεις αυτή την σεβαστή παράδοση .Οι οπαδοί σου σίγουρα θα σε ευγνωμονούν για την ειλικρίνεια σου στο ημερολόγιο σου,όταν αποκαλυφθεί ότι αποκαλύπτει μια γνήσια πίστη αντί ένα σετ διατριβών με θέμα «χα,χα τους ξεγέλασα ατιμώρητος».

Επιπροσθέτως εάν η πρόθεση σου είναι η απατεωνιά, υπάρχουν άλλες πιθανόν πιο ανταποδοτικές ευκαιρίες για σενα,όπως η πολιτική ,η συγγραφή δημιουργιστικων βιβλίων ή η λογιστική σε εταιρίες.

[red]
1ι.Προφητικα Βοηθήματα.Μεταμφιεζοντας τόσο την Προφητεία όσο και την εκπλήρωση.

Εάν μπορείτε να παραφράσετε την αρχική προφητεία ή την τελική εκπλήρωση για να παραλείψετε ζημιογόνα γεγονότα ή να φουσκώσετε τα χρησιμα αλλα να τα αφήσετε ακόμα τεχνικά ακριβή,τότε κάντε το!

(σ.τ.μτφ. από τα πιο ενδιαφέροντα κομμάτια αφου εξηγει πώς καταφέρνουν οι υποτιθέμενοι προφήτες να δικαιολογούν τις αποτυχίες τους.Διαβαστε την συνεχεια αν γνωριζετε αγγλικά αξίζει!).

Έπεται συνεχεία….


[red]
[black]

Edited by - medtech on 05/12/2006 03:19:35

Edited by - medtech on 05/12/2006 03:22:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2006, 01:23:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


εκεινο το πρωτοπαληκαρο μου ο 22, το δεξι μου χερι σαν βασιλεα, που βασιζομουν πανω του, που πηγε?

μπα να τον εχουν αιχμαλωτο οι Τουρκοι???

θα μου λειψουν οι σωστες προβλεψεις του...

ΥΓ. θαρθει και το 2012 και θα μιλατε τοτε για το 2666

ο καιρος γαρ εγγυς, αλλά τον μετρατε σε τερμινα

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2006, 11:41:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΥΓ. θαρθει και το 2012 και θα μιλατε τοτε για το 2666

Σωστοοοος!!!!!!!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2006, 11:56:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπααααα... το 2666 αργεί ακόμα...δεν συμφαίρει... κάτι άλλο θα βρούν πιο κοντινό!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2006, 18:06:41  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατι ασχολουμαστε με προφητειες που "ΘΑ..." συμβουν μετα απο χιλιετιες, εκατονταετιες... και δεν βλεπουμε τα χαλια μας τα αυριανα? Ο Πλανητης θα πεθανει πρωτος προτου φθασουμε το 2666 και οποια αλλη ημερομηνια εχουμε! Και δεν θα "πεθανει" ακριβως, εμεις θα τον σκοτωσουμε


GENUS PANTHERAS FELIDAE

...and the Predators will prevail...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2006, 08:58:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν κατάλαβες φίλε Κώστα (Predator) καλά... δεν πεθαίνει... έχει ήδη πεθάνει...αυτή την στιγμή είναι κλινικά νεκρή... και αναπνέει μόνο με μηχανική υποστήριξη... μένει μόνο κάποιος να τραβήξει την πρίζα και... τέλος!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
panos840
Μέλος 1ης Βαθμίδας


80 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2006, 12:38:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους panos840  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θεμα αυτου του topic ειναι ξεκαθαρο νομιζω!Οσοι δεν εχουν να πουν κατι ουσιαστικο περι αυτου που αναφερεται καλυτερα να σιωπουν και να ασχοληθουν με αυτα που τους ενδιαφερουν.Εχει τοσα θεματα αυτο το forum οποτε δεν ειναι και δυσκολο να βρει καποιος κατι ενδιαφερον να αναφερει σε καποιο απο τα θεματα του.Καλυτερα θα ηταν να σβηστει αυτο το θεμα απο τον admin αν ειναι να γραφουν καποιοι μονο σχολια,γιατι τον τελευταιο καιρο μονο αυτο γινεται!!!
PAPITOΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2006, 16:02:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλες και όλους!

Αγαπητέ PAΝΟ 840 γράφεις:

quote:
Το θεμα αυτου του topic ειναι ξεκαθαρο νομιζω!Οσοι δεν εχουν να πουν κατι ουσιαστικο περι αυτου που αναφερεται καλυτερα να σιωπουν και να ασχοληθουν με αυτα που τους ενδιαφερουν.Εχει τοσα θεματα αυτο το forum οποτε δεν ειναι και δυσκολο να βρει καποιος κατι ενδιαφερον να αναφερει σε καποιο απο τα θεματα του.Καλυτερα θα ηταν να σβηστει αυτο το θεμα απο τον admin αν ειναι να γραφουν καποιοι μονο σχολια,γιατι τον τελευταιο καιρο μονο αυτο γινεται!!!
PAPITO

Παρότι κάτι μου λέει πως είσαι κλώνος άλλου χρήστη (και είθε να διαψευσθώ...) σου διαφεύγει μάλλον πως θεματοθέτης στο topic αυτό είμαι εγώ...

Παραθέτω λοιπόν το αρχικό μου μήνυμα, παραλείποντας τα άσχετα...

quote:
Να γράψω εδώ δύο πραγματάκια, αφού το "Προφητείες Αγίων Νο3" έκλεισε (κακώς κατά την γνώμη μου) και να εξηγήσω κάποια πράγματα για την παρέμβαση μου...

Εδώ και πολύ καιρό προσπαθούσα να παρέμβω στο θέμα των "προφητειών" θέλοντας να σας δείξω με ευγενικό τρόπο τον προβληματισμό μου, τα αδιέξοδα στις σκέψεις σας (κατ' εμέ), τις συνέπειες αυτών που γράφατε αλλά: τίποτα!!! Με αγνοούσατε παντελώς και συνεχίζατε να γράφετε τα δικά σας. Από καιρού εις καιρόν σας τσεκάριζα και απτόητοι συνεχίζατε: κατεβατά επί κατεβατών, σελίδες επί σελίδων. Κι όλα να ουρλιάζουν πόνο, θάνατο και καταστροφή... Κι εσείς όχι απλά να χαίρεστε για αυτά (που κατά τη γνώμη σας έρχονται) αλλά να παρακαλάτε σχεδόν να συμβούν αύριο, τώρα...

Σαν άνθρωπος και σαν πατέρας δύο παιδιών με πιάνει φρίκη μπροστά στο μέγεθος του πόνου που σας εμπνέει...

Μέχρι που για κάποιο λόγο ο JbG σας ξυπνάει. Επιτέλους τσιμπάτε μπροστά στον βασιλέα JbG... Κι εκεί αρχίζω κι εγώ, κολλάνε και κάποιοι άλλοι και γίνεται ο χαμός... Γιατί τα κουμπιά σας είναι συγκεκριμένα: μόλις τα πατήσεις, αυτό θα γίνει: θα σκυλιάσετε. Ή θα αδιαφορείτε ή θα γίνετε έξαλλοι...

Σας έγραψα πως το δέντρο κρίνεται απ΄ τους καρπούς του... Σας ανέφερα σαν "καρπό" τον πρώην Μητροπολίτη Αττικής. Πως αν τέτοιοι είναι οι καρποί, το δέντρο θέλει κόψιμο... Κι αντί να μου δείξετε άλλες μορφές του χριστιανισμού και της ορθοδοξίας όπως ας πούμε τον Αλβανίας Αναστάσιο, ποιά ήταν η αντίδραση σας; Επιβεβαιώσατε τον κανόνα: αν λοιπόν τέτοιοι είναι οι καρποί, κόψιμο το δέντρο... Για να 'μαστε ακριβείς: κόψιμο το σάπιο κλαδί, όχι το δέντρο. Γιατί το δέντρο βγάζει και καλούς, γλυκείς καρπούς...

Καλοί μου φίλοι το μεγαλειώδες μήνυμα του χριστιανισμού, δεν είναι οι προφητείες από ανθρωπάκια, δεν είναι οι εκκλησίες, δεν είναι οι τοιχογραφίες, τα "θαύματα", τα εγκλήματα, τα χρυσοποίκιλτα άμφια, η εξουσία, οι λειτουργίες και τα "τυχερά", οι πισωγλέντηδες και τα δισεκατομμύρια για τα "γεράματα", τα μοναστήρια με τα τσιφλίκια τους και τα "συνοδικά μέγαρα" σε δασική έκταση, είναι (μέσα σε άλλα) κι αυτό το εδάφιο που θα πρέπει να μελετούν όλοι οι άνθρωπι, σε όλες τις εποχές, έχοντας το ΣΥΝΕΧΩΣ στο μυαλό, την ψυχή και την καρδιά τους:

quote:
1. Εάν μιλώ τις γλώσσες των ανθρώπων και των αγγέλων, αλλά δεν έχω αγάπη, έγινα χαλκός που δίνει ήχους ή κύμβαλο που βγάζει κρότους.

2. Και αν έχω χάρισμα προφητείας και γνωρίζω όλα τα μυστήρια και όλη τη γνώση και αν έχω όλη τη πίστη, ώστε να μεταθέτω βουνά, αλλά δεν έχω αγάπη, δεν είμαι τίποτε.

3. Και αν μοιράσω σε ελεημοσύνες όλη μου την περιουσία και αν παραδώσω το σώμα μου για να καεί, αλλά δεν έχω αγάπη, καμιά ωφέλεια δεν έχω.

4. Η αγάπη είναι μακρόθυμη, είναι γεμάτη από ευμένεια, η αγάπη δεν είναι ζηλότυπη, η αγάπη δεν καυχιέται, δεν είναι υπερήφανη,

5. δεν κάνει ασχήμιες, δεν ζητά το συμφέρον της, δεν ερεθίζεται, δεν λογαριάζει το κακό,

6. δεν χαίρεται για το κακό, αλλά συγχαίρει στην αλήθεια,

7. όλα τα ανέχεται, όλα τα πιστεύει, ελπίζει για το κάθε τι, υπομένει το κάθε τι.

8. Η αγάπη ποτέ δεν θα πάψει να υπάρχει. Αν είναι προφητείες, θα καταργηθούν. Αν είναι γλώσσες, θα παύσουν. Αν είναι γνώση, θα καταργηθεί.

9. Γιατί μερική γνώση έχουμε και μερική προφητεία.

10. Αλλά όταν έλθει το τέλειο, τότε το μερικό θα καταργηθεί.

Α' ΠΡΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΟΥΣ (Κεφ. ΙΓ')


Εσείς αγάπη έχετε; Οπότε καλοί μου φίλοι, ζημιά μόνο κάνετε... Διαλογιστείτε, προσευχηθείτε, μετανοήστε, κάντε ό,τι θέλετε αλλά προσπαθήστε να ΑΓΑΠΗΣΕΤΕ.

Και πρώτα απ΄ όλα τον εαυτό σας. Γιατί αν μισείτε τον εαυτό σας, πως θα αγαπήσετε τους άλλους...

Συγγνώμη αν σας στεναχώρησα... Πιστεύω πως τελικά καλό σας έκανα...

Δεν θα ξανασχοληθώ με το να σας τσιγκλήσω...

"Μακάριοι οι ειρηνοποιοί"


Περί της ΑΓΑΠΗΣ λοιπόν έχεις να μας πεις κάτι να ξεκαβαλικέψει και ο JbG να ανακουφιστεί κι ο κ... του;

Δημήτρης

___________________
Κούκλοι δεν είμαστε όλοι μας;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panos840
Μέλος 1ης Βαθμίδας


80 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2006, 19:20:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους panos840  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να μετονομασθει τοτε το θεμα σε¨ΑΝΤΙΘΕΤΟΙ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΑΓΙΩΝ¨καθοτι καμια σχεση δεν εχει το θεμα με αυτα που γραφονται.Εαν δεν αλλαξει ο τιτλος του θεματος θα παρακαλουσα τον admin να παρεμβει.
ΥΓ"Δεν νομιζω πως εσυ μπορεις να μιλας για αγαπη....εξαλλου η υπογραφη σου τα λεει ολα!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2006, 19:49:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι εγώ δεν θέλω με τίποτε να αλλάξει ο τίτλος...

Όσο για την υπογραφή και τη φωτό...

Τόσα ξέρεις, τόσα καταλαβαίνεις, τόσα λες...

Φιλικά
Δημήτρης

___________________
Κούκλοι δεν είμαστε όλοι μας;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panos840
Μέλος 1ης Βαθμίδας


80 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2006, 19:57:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους panos840  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσυ το ειπες,αλλα δεν το καταλαβες!!!

Edited by - panos840 on 07/12/2006 20:42:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZAΧ_ΧΑΖΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uzbekistan
301 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2006, 21:00:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZAΧ_ΧΑΖΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν κατάλαβα .... Τί ζόρι ακριβώς τραβάει ο Πάνος840 GTI????


Ο άσπρος σίφουνας....

----------------------------------
ΓΙΑ "ΤΕΧΝΙΚΟΥΣ" ΛΟΓΟΥΣ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΓΙΟΚ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2006, 21:13:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν κατάλαβα .... Τί ζόρι ακριβώς τραβάει ο Πάνος840 GTI????

το ιδιο ζορι που θα τραβαγες και εσυ αν εβλεπες οτι οσοι ειναι εξω απο το μαντρι που σε εχουν μαθει να ζεις
δεν εχουν φαγωθει απο τον λυκο που σου λενε οτι υπαρχει εξω

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2006, 01:03:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:

dim.kar

Περί της ΑΓΑΠΗΣ λοιπόν έχεις να μας πεις κάτι να ξεκαβαλικέψει και ο JbG να ανακουφιστεί κι ο κ... του;



αν δεν ερθει ο 22 να με πεισει οτι δεν θα γινει πολεμος, εγω δεν κατεβαινω απ τ αλογο - καβαλα παω στην εκκλησια, καβαλα προσκυναω

μονο τον 22 εμπιστευομαι

quote:

Πάνος840 GTI

Να μετονομασθει τοτε το θεμα σε¨ΑΝΤΙΘΕΤΟΙ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΑΓΙΩΝ¨καθοτι καμια σχεση δεν εχει το θεμα με αυτα που γραφονται.Εαν δεν αλλαξει ο τιτλος του θεματος θα παρακαλουσα τον admin να παρεμβει.



γιατι καλε?

μιλαμε για προφητειες αγιων ΓΕΝΙΚΩΣ και εξαλλου υπαρχει και προφητης μελος του εσωτερικα, ο περονοσπορος, που προεβλεψε σεισμο


quote:

ΥΓ"Δεν νομιζω πως εσυ μπορεις να μιλας για αγαπη....εξαλλου η υπογραφη σου τα λεει ολα!!!


τι ακριβως σου λεει η υπογραφη του?


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy