ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 - Κινηματογράφος -
 HARRY POTTER!!!!!!!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2003, 11:14:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΑΙ !ΞΕΡΩ ΘΑ ΓΕΛΑΣΟΥΜΕ.....
ΤΟ ΓΕΛΙΟ ΟΜΩΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΟΥΛΑ ΜΑΣ...ΜΙΑ ΣΕΛΙΔΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΑΡΡΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΓΟΝΕΩΝ+ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ!!!!!!!!
http://pigizois.dot.gr/keim511.htm
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΜΑΖΙ ΜΟΥ...
+ΤΑ ΞΑΝΑΛΕΜΕ.....

'manava seva, madhava seva'

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2003, 18:07:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω, πως το όλο θέμα είναι για κλάματα, παρά για γέλια.
Θα πρέπει να προσέξουμε εμείς οι μεγάλοι, διότι αντιλαμβανόμαστε με διαφορετικό τρόπο τα μηνύματα και τις εικόνες, από τα παιδία.


Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2003, 23:27:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕΝ ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ ΣΤΟ ΡΗΜΑ ΦΙΛΕ ΝΟΤΗ,ΕΞΑΛΛΟΥ ΓΕΛΙΟ+ΚΛΑΜΑ ΕΝΑΛΛΑΣΟΝΤΑΙ .....
ΟΜΩΣ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ 'Η ΠΑΙΔΙΚΗ ΜΟΥ ΨΥΧΗ'ΕΙΔΕ ΣΥΝΑΡΠΑΣΤΙΚΗ* ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ!
ΑΛΛΑ Η ΑΤΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΚΟΜΗ ΠΑΙΔΙΑ...

ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΑΥΤΗ ' Η ΣΕΙΡΑ '...ΑΥΤΟΙ 'Η ΘΑ ΤΑΡΑΚΟΥΝΗΘΟΥΝ ΜΟΛΙΣ ΤΗ ΔΟΥΝΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ,'Η ΘΑ ΑΓΟΡΑΣΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟ ΛΟΓΟΤΥΠΟ...
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΡΧΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΗΤΑΝ ΓΙΑΤΙ -ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΤΑΙΝΙΑ-ΥΠΗΡΧΕ ΤΕΤΟΙΟ 'ΜΕΙΓΜΑ ΜΑΓΕΙΑΣ'.ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ...
ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟΥΣ ΞΕΧΑΣΜΕΝΟΥΣ ΠΙΑ, ΗΤΑΝ ΕΝΑΣ ΧΟΝΤΡΟΥΛΗΣ ΜΕ ΚΟΚΚΙΝΑ ΡΟΥΧΑ -ΠΑΝΩ ΣΕ ΕΛΚΗΘΡΟ ΠΟΥ ΕΠΙΝΕ ΚΟΚΑ-ΚΟΛΑ...
ΕΜΕΙΝΕ ΝΑ ΔΩ ΤΟ ΧΑΡΥ ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΣΚΟΥΠΑ ΜΕ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ΑΡΧΕΤΥΠΙΚΟ ΠΙΑ ΚΟΥΤΙ....

*ΣΥΝΑΡΠΑΣΤΙΚΗ ΩΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗ

'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 12/01/2003 23:28:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2003, 22:47:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ !
ΣΗΜΕΡΑ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΔΩ ΜΙΑ ΥΠΕΡΟΧΗ ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΗ ΤΑΡΟ ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΗ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΠΑΙΔΙ...ΕΙΧΕ ΛΟΙΠΟΝ ΑΡΧΕΤΥΠΟ ΤΟΝ ΑΓΙΟ ΒΑΣΙΛΗ....
ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ?
ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΙΡΜΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΛΟΓΙΑ ΜΟΥ...

!Α!ΒΡΗΚΑ +ΜΙΑ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ.....ΧΑΡΥΥΥΥΥΥΥ!

http://home.btconnect.com/garnhams/hogwarts/index.htm

'manava seva, madhava seva'


Edited by - ΑΤΜΑ on 11/03/2003 17:26:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2003, 20:00:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΤΙΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΤΟΥ ΧΑΡΙ ΠΟΤΤΕΡ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ. ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΑ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟΛΑΥΣΑ ΤΗΝ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΤΗΣ ΣΥΓΓΡΑΦΕΩΣ ΟΤΑΝ ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΑ.
ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΝ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΩΡΙΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΝ. ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΗΛΙΚΙΑ ΜΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ.

"For the strength of the wolf is the pack
and the strength of the pack is the wolf"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2003, 21:53:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
..δηλαδη τοσα παραμυθια με αρχοντοπουλα και πριγγιποπουλες στα αληθεια μυουν τα παιδια μας στο θεσμο της βασιλειας?
η ακομα δεχομαστε οτι το παραμυθι η κοκκινισκουφιτσα ο κακος λυκος που περνει την θεση της γιαγιας στο παραμυθι και ντυνεται γιαγια εχει μαλλον τρανσεξουαλικα καταπιεσμενα αισθηματα που δεν βγαινουν διοτι η αθωα νενισκη κοκκινοσκουφιτσα δεν ρωτα τον κακο λυκο τι κρυβει κατο απο το σεντονι? ο κυνηγος τι ρολο εχει στο οργιο...ουπς παραμυθι?
Με αυτη την λογικη τα παιδια μας θα επρεπε να επιρεαζονται απο αυτα τα παραμυθια καθως και με τα τρια γουρουνακια και να σταματουν να τρωνε ζαμπονακια.
η Σταχτοπουτα με το γιαλινο γοβακι κανει μηπως τα παιδια μας καταναλωτες? και μηπως σημερα πρεπει να αλαξουμε ολα τα παραμυθια γιατι σε κανενα δεν μιλουν για αντισηλυψη και προφυλακτικα?
Ξερω οτι υπερβαλω αλλα τα παιρνω με τους ασχετους που ουτε εχουν διαβασει ουτε εχουν δει τον χαρι ποτερ και τον κρινουν.


love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2003, 23:07:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΤΑΝ ΜΙΛΗΣΑ ΓΙΑ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΝΝΟΟΥΣΑ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΝΤΙΛΗΦΘΗΚΕΣ ΕΧΕΜΒΡΟΤΕ.
ΕΝΩΟΥΣΑ ΤΗΝ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ ΝΑ ΔΙΑΚΡΙΝΕΙ ΤΗΝ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ. ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑΖΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΟΥ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΙΚΟΙΟΠΟΙΗΣΗΣ ΜΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΩΝ ΒΙΒΛΙΩΝ.

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΜΥΘΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΗΡΑΚΛΗ ΚΤΛ. ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΙΗΓΗΘΟΥΜΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ. ΤΟ ΤΕΡΠΝΟΝ ΜΕΤΑ ΤΟΥ ΩΦΕΛΙΜΟΥ. ΔΙΑΣΚΕΔΑΖΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΤΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΘΙΚΗ, ΤΗΝ ΖΩΗ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΙΝΟΥΝ ΤΟ ΕΝΑΥΣΜΑ ΝΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΘΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΑΣ. ΑΣΕ ΠΟΥ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΔΙΔΑΘΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΜΑΘΟΥΝ ΑΝΑΠΟΔΑ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΠΗΓΕΣ (Π.Χ ΣΕΙΡΕΣ ΟΠΟΣ Ο ΗΡΑΚΛΗΣ)

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΑΣΠΑΖΟΜΑΙ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΠΕΡΙ ΑΠΟΚΡΥΦΙΣΜΟΥ ΣΤΟΝ ΧΑΡΙ ΠΟΤΕΡ ΟΠΟΤΕ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΩΣ ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΣΕΙΡΑ ΒΙΒΛΙΩΝ ΜΕ ΠΟΛΥ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΜΕΣΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΜΑΧΗ ΚΑΛΟΥ ΚΑΙ ΚΑΚΟΥ.
ΕΚΕΙ ΝΟΜΙΖΩ ΕΠΙΚΕΝΤΡΩΝΕΤΑΙ Η ΔΙΑΦΩΝΙΑ ΜΑΣ.

"For the strength of the wolf is the pack
and the strength of the pack is the wolf"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2003, 01:14:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετε.. THEOREIS ESY FILE MOU OTI MESA APO XORKIA DEMONES MAYRES KITRINES KOKINES KAI THALASIES MAGIES(AN KAI H MAGEIA DEN EXEI XROMA)ENA
PAIDI POU SAN PAIDI,EINAI ENAS POLI TRIFEROS KAI YPEREYESTHITOS
MIKROS ATHROPOS,MPOREI NA MATHEI PRAGMATA SOVARA KAI ALITHINA POU
THA TO OPLISOUN ME THN FLOGA GIA THN ALITHINH GNOSH KAI ANTILIPSH
TOU PRAGMATIKOU KOSMOU?

Δεν νομιζω οτι ειναι κατι περα απο μια ακομα ταινια, απλη και με κοινο της τα παιδια. Ισως αυτο ειναι που τρομαζει περισοτερο. Μαλλον παραμελουμε τα παιδια μας και δεν τα γνωριζουμε καλα. Δεν τα εμπιστευωμαστε,δεν ειμαστε σιγουροι για αυτα που τους δινουμε, ετσι οτιδοιποτε απευθεινεται αποκλειστικα σε αυτα ειναι υποπτο, ενδεχομενως ειναι και επικινδυνο.. Κατι τα καναλια, κατι ο χριστοδουλος και να το θεμα.
Πιστευω κατ' αρχιν οτι μαγεια με σκοπο το κακο δεν υπαρχει οπως δεν υπαρχει και σατανισμος με την ενοια που τα τρωμε αυτα τα δυο απο τα καναλια και απο της ταινιες. Γενικοτερα πιστευω οτι ΟΥΤΕ "κακο" με την ενοια του αντιθετου του καλου υπαρχει. Πολυ περισοτερο δεν πιστευω οτι προσωποποιειτε αυτη η ενοια σε καποιο πνευμα του κακου που εξουσιαζει τισ σκοτεινες δυναμεις και κατ'επεκταση δινει την δυναμη ή την γνωση της μαγειας.
Διαφωνω καθετα με τον δυισμο αυτο που πρεπει να εισαι ειτε με μας η με τους αλλους.
Πιστευω απολυτα στον ανθρωπο ως κεντρο του συμπαντος που οριζει τους θεους του, ποιος μπαινει και ποιος βγαινει απο αυτο το συμπαν.Πιστευω επισεις οτι καλο ονομαζουμε αυτο που μας συμφερει και κακο το ασυμφορο και αυτο να το σκεφτεις λιγο πριν ενδεχομενως το αποριψεις
Βασισμενος σε αυτο μπορω να κατανοησω την αναγκη προσωποποιησης του κακου ετσι ωστε να γινει κατανοητο και ορατη απειλη, και τι ποιο λογικο πλεον απο το να εχει κερατα και ουρα?
Οσον αφορα την μαγεια, που σχετιζεται με το κακο στις μερες μας, εχει να κανει με τον φοβο του ανθρωπου για το αγνωστο, το σκοτεινο, οσο αυτος ο φοβος παραμενει τοσο χειροτερευει. Αν η κορη μου μαθει να μην φοβαται αυτο το αγνωστο και κατ' επκταση να μην φοβαται να εξερευνησει περα απο αυτα που θα της δωσει το σχολειο, ολα καλα. Οσο για τον χαρι ποτερ που ειναι ενα παιδι που παει στο σχολειο οπου γινεται ηρωας νικοντας τις σκοτεινες δυναμης του "πριγκιπα βολντεμορ" νομιζω οτι το ονειρο του καθε παιδιου ειναι αυτο ακριβως, να γινει ηρωας στους σημαθητες, του να εντυποσιασει, να κερδισει τον σεβασμο και τον χόρο του "νικοντας το κακο και φερνοντας το καλο στην γη". Ωραιο δεν ειναι? θυμαμαι τον εαυτο μου μικρο, ντυμενο SUPERMAN.. αποκριες
Kατι τελευταιο αναρωτησου αν ξερεις κανεναν ενηλικα που να θελει να ειναι κακος στην ζωη του, εννοω πραγματικα κακος με τους αλλους δεν νομιζω να υπαρχει τετοιος και να ειναι στα καλα του... και ψαξε απο που πηγαζει αυτο.

love for what is comming and forgivness for the past...

Edited by - drumx13 on 19/02/2003 01:15:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2003, 10:06:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απο θεμα παιδοψυχολογιας ειναι απολυτα σωστο και αποδεκτο τα παιδια να εχουν προτυπα και πολλες φορες ενα με δυο φανταστικους-ανυπαρκτους φιλους τους οποιους τους μιλανε και κανουν παρεα μαζι τους. Θα το μαθεις ενδεχομενως οταν αποκτησεις δικα σου παιδια και θα δεις οτι πολλες φορες μιλλουν σε καποιον τριτο φανταστικο φιλο.
Οσον αφορα τα προτυπα καλο ειναι να υπαρχουν αρκει να μην φτασουμε στο σημειο το παιδι να φορεσει μια μπερτα του αγαπημενου σουπερ ηρωα και βουτηξει απο το μπαλκονι βασιζομενο σε αυτη.

NA ENTIPOSIAZOUN!KAI NA GINONTE EIKONIKOI HROES OPOS KAI NA TAYTIZONTE
ME HROES!AYTO EINAI APOLITA FISIOLOGIKO!EMEIS OMOS DEN EXOUME KATHIKON
NA TA PROSGIONOUME STATHERA KAI ME TON TROPO MAS?

πιστευω οτι οταν ανοιγεις μια πορτα σε ενα παιδι και το παροτρυνεις να παει εκει(πορτα σημαινει επιλογη ζωης, επαγγελματικη σταση, ή χορο, πορτα προς συγγεκριμενο χορο σπουδων,πορτα προς συγγεγκριμενο τροπο σκεψης) τοτε κλεινεις αλλες δεκα πιθανες πορτες -επιλογες που το παιδι θα εκανε μονο του. Στην τρυφερη τους ηλικια η φαντασια πρεπει να καλπασει να γενησει σχηματα και μορφες να γινει ενας ενηλικας με αρκετα αναπτυγμενη φαντασια ικανος να διμιουργησει απο τα μυαλο του κοσμους φανταστικους, ακομη περισοτερο να μπορει να τους εκφρασει να τους γραψει σε χαρτι να δημιουργησει αριστουργηματα του γραπτου λογου.
Να κρινει και να κριθει μεσα σε αυτους τους κοσμους να βγαλει συμπερασματα, τα συμπερασματα του. Να γενησει νεες ιδεες. Φαντασου εναν σοφο που δεν θα χρησημοποιουσε την φαντασια του αλλα μονο την λογικη.
Η λογικη λεει οτι ενα και ενα κανει δυο ενο η φαντασια εχει γενησει το τραγουδι του παπαζογλου ενα και ενα κανουν ενα.
Εφοσον ο γονιος πηστει απο μια κουβεντα με το παιδι οτι αυτο καταλαβαινει την διαφορα μεταξει φανταστικου και αληθηνου τοτε ολα καλα.

Που μας φερνει εδω:
ALOSTE KOITAZONTAS MESA STA MATIA ENOS PAIDIOY?ENA PAIDI EXEI ANAGH NA ZEI SE ENAN FANTASTIKO KOSMO,ALA ME ISOROPIA.EKEI AKRIVOS PERNOUME EMEIS THN EYTHINH KAI EIMASTE YPEUTHINOI GIA TON PSIXISMO ENOS PAIDIOU MIAS
KAI AYTO THA DIAMORFOSEI ARGOTERA TON XARAKTIRA TOU KAI POLES APO
THS SYNITHIES TOU YPOSUNUDITA.
...και συμφωνω απολυτα.

.TI MAS DIDASKEI AYTO TO PARAMYTHI?OTI O LYKOS EINAI KAKOS KAI PREPEI NA PETHANEI?EXEIS ANAROTITHEI GIATH TO PAIDAKI EAN TO ROTISEIS TI EINAI O LYKOS? THA SOU PEI :O KAKOS!AYTO THEORITE DIDAKTIKO?)
συνωμοσια των κυνηγων για να επιτρεπετε το κυνηγι ολον το χρονο και εδω που τα λεμε αφου εξαφανισαμε τον λυκο απο συμπονοια τον επαναφερουμε κατω απο ελεγχομενες συνθηκες. Ο λυκος εκφραζει το αγριο το επικυνδηνο αυτο που χαλαει την κυριαρχια του ανθρωπου στην γη, την δωσμενη και καλα απο τον θεο που ο κακος ο λυκος αμφισβιτει και τρωει τον ανθρωπο. Παντως ποιο πολυ κακο στον λυκο κανουν οι ταινιες με λυκανθρωπους παρα οτιδοιποτε αλλο. KAI ALO TO SKOTINO KASTRO ME TA MAGEIKOPAIDA
KAI TA PARAXENA XORKIA!(EN SYNTOMIA)
δηλαδη αν στο τελος της ταινιας εβαζαν μια ανακοινωση οτι η μαγεια βλαπτει σοβαρα την υγεια θα ησουν ικανοποιημενος?

συμφωνω οσον αφορα την βια και ειμαι κατα της βιας, παρολα αυτα εγω ειμαι ενηλικας και εχω φτασει στο συμπερασμα αυτο μετα απο πολλα χρονια ενω το παιδι ειναι ακομη στην αρχη και εχει πολυ δρομο ...
θα της φαει και θα ριξει ξυλο στο σχολειο, τελικα θα παρει την θεση του και θα καταλαβει ποσο το "παιρνει" στην αγελη-κοινωνια και οταν μεγαλωσει θα ειναι κατα της βιας διοτι η βια ειναι ανωριμοτητα( ελπιζω να ακουνε Μπους και Μπλερ).

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2003, 17:23:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τα λεμε..

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Reo
Μέλος 2ης Βαθμίδας


200 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2003, 16:09:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Reo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω διαβάσει μερικά βιβλία της σειράς (τώρα που σας το αποκάλυψα, θα χάσω το ίματζ μου;) και χωρίς να έχω καμιά προδιάθεση, τα βρήκα σαχλά και κακογραμμένα. Κατόπιν τούτου, τις ταινίες δεν τις είδα γιατί αποφάσισα να περισώσω την εναπομένουσα αξιοπρέπειά μου.
Πάντως, νομίζω ότι όλα είναι υπερεκτιμημένα και απλά πρόκειται για μια περίπτωση... άσπρης τρύπας. Η συγγραφέας έτυχε (έτυχε, λέω) να χτυπήσει χρυσοφόρο φλέβα. Τι έκανε δηλαδή;
Έγραψε μια (αρχικά) κοινότοπη σχολική ιστοριούλα, από αυτές που πάντα συγκινούν τα παιδιά, και είχε την έμπνευση να την πασπαλίσει με μαγικά στοιχεία (αυτά συγκινούν και τους μεγάλους, καλή ώρα!).
Αν αφαιρέσουμε τα μαγικά, τι μένει; Τα καλά και τα κακά παιδιά, οι φίλοι και οι αντίπαλοι, οι καλοί και οι στριμμένοι καθηγητές, όλα αυτά τα συνηθισμένα. Μια ακόμα σχολική ιστορία.
Πιθανώς οι χαρρυποττερικές ιστορίες και οι ταινίες να "περνάνε" και άλλες εντυπώσεις στα παιδιά ή και όχι. Μπορεί τα παιδιά απλά και μόνο να γοητεύονται από όλα τα ασυνήθιστα και από τα τεχνολογικά εφφέ χωρίς να επηρεάζονται. Είναι και θέμα χαρακτήρα του κάθε παιδιού.
Ηθικόν δίδαγμα: Θέλω να πω, ότι μερικές φορές μπορεί να δίνουμε μεγαλύτερες διαστάσεις σε θέματα που τελικά δεν είναι και τόσο μεγάλα. :)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wicca
Πλήρες Μέλος

Greece
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2003, 18:51:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wicca  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ΠΡΩΤΗ ΤΑΙΝΙΑ ΤΟΥ ΧΑΡΥ ΠΟΤΕΡ, ΗΤΑΝ ΤΕΛΙΑ.
Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΧΑΛΙΑ.!!!!!!!!!

η δηναμη της μαγειας ειναι μεγαληΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wicca
Πλήρες Μέλος

Greece
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2003, 18:53:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wicca  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ Η ΜΑΓΕΙΑ ΠΟΥ ΔΙΔΑΧΤΙΚΕ Ο ΧΑΡΥ ΠΟΤΕΡ ΗΤΑΝ ΣΑΞΟΝΙΚΗ?

η δηναμη της μαγειας ειναι μεγαληΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy