ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Περιοδικά - Βιβλία
 περιοδικά και βιβλία
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Cronos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Christmas Island
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2003, 17:35:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cronos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θα ήθελα όλοι εσεις που γνωρίζετε κάποιο ενδιαφέρον βιβλίο ή περιοδικό να στείλετε τον τίτλο του καθώς και τις εκδόσεις. Για να κάνω την αρχή αναφέρω τα εξαίρετα περιοδικά STRANGE kai ΑΝΕΞΗΓΗΤΟ

Μάτια...Παρατηρούν...Δεν μπορούν να δουν...


Edited by - Cronos on 25/07/2003 23:50:34

indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2003, 04:10:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
agapite cronos ego tha sou proteino na pas se ena bibliopolio kai na rotiseis ton euato sou pio biblio tha itan katalililo gia sena na diabaseis se autin tin fasi tis exelixiseis sou empistepsou tin diasthisi sou
filika :)

Edited by - indigo_boy on 19/01/2003 04:11:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2003, 15:55:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στίβεν Κινγκ - Το Αυτό

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cronos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Christmas Island
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2003, 17:19:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cronos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mερικά από τα καλύτερα βιβλία που έχω διαβάσει:

Χέρια όλο Φως-Μπάρμπαρα Αν Μπρένναν-Περιεχόμενο:Εγχειρίδιο Εσωτέρας Θεραπευτικής-εκδόσεις ΄Εσοπτρον

Το πέρασμα-Jess Weiss-Περιεχόμενο:Μεταθανάτιες εμπειρίες-Εκδόσεις:Διόπτρα

Το Γαλάζιο Βιβλίο της ΕΠΙΓΝΩΣΗΣ-Isaac David Shamaya, Carolyn Shamaya-Περιεχόμενο:Κατακτώντας την Τέχνη της Ζωής-Εκδόσεις:Έσοπτρον

Οι 12 Νόμοι του πνεύματος-Dan Millman-Περιεχόμενο:Απλές, δυνατές αλήθειες που θ'αλλάξουν τη ζωή μας-Εκδόσεις Έσοπτρον

Ψυχικές Δυνάμεις(και πως να τις αναπτύξετε-Uri Geller-Περιεχόμενο:Ανάπτυξη Ψυχικών Δυνάμεων-Εκδόσεις Έσοπτρον

Το Μυστικό Ταξίδι-Dan Millman-Περιεχόμενο: Μια αληθινή Περιπέτεια στον Κόσμο των Σαμάνων της Χαβάης-Εκδόσεις Έσοπτρον

Ο Ονειρευτής-Ραλφ Θορπ-Περιεχόμενο: Ένα ταξίδι Αυτογωσίας-Εκδόσεις Έσοπτρον

Η Ουράνια προφητεία-James Redfield-Περιεχόμενο: Μια Περιπέτεια- Εκδόσεις Διόπτρα

Μάτια... Παρατηρούν... Δεν μπορούν να δουν...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cronos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Christmas Island
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2003, 17:23:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cronos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΟΥ ΕΙΡΗΝΙΚΟΥ ΠΟΛΕΜΙΣΤΗ-Εκδόσεις Έσοπτρον-Dan Millman


Έχουν πει ότι είναι το βιβλίο που θα αλλάξει τη ζωή σας. Και δεν είναι υπερβολή. Η ανταπόκριση και τα σχόλια των αναγνωστών όπου κυκλοφορήθηκε το επιβεβαιώνουν. Αυτό συμβαίνει γιατί μέσα σε όλους μας υπάρχει ένας αληθινός πολεμιστής που ζητά μια μικρή αφορμή για να ξυπνήσει. Ο δρόμος του πολεμιστή είναι η ίδια η ζωή. Μια ζωή όμως, που έχει μεταμορφωθεί πλέον σ’ένα μαγικό κόσμο, γεμάτο μυστήρια και απρόοπτα. Και αυτό το βιβλίο, δεν είναι παρά η αφορμή για να ξυπνήσει αυτός ο πολεμιστής.
Ανάμεσα στους δεκάδες δρόμους εσωτερικής αναζήτησης που ακολουθεί ο σύγχρονος άνθρωπος, ο δρόμος του πολεμιστή είναι ο λιγότερο γνωστός. Ίσως να είναι και ο πιο παρεξηγημένος. Είναι όμως σίγουρα ο πιο συναρπαστικός.
Ιστορίες και θρύλοι για μεγάλους πολεμιστές έχουν δημιουργήσει την εικόνα του σκληροτράχηλου ατόμου, που το πολύ-πολύ να διαθέτει την τυπική ευγένεια ενός σαμουράι, την απάθεια ενός μοναχού σαο-λιν ή την αφοσίωση ενός ιππότη.
Όμως τα πράγματα δεν είναι ακριβώς έτσι. Στην πραγματικότητα ο αληθινός πολεμιστής είναι πολύ πιο ανθρώπινος απ’ότι φανταζόμαστε. Ζει ανάμεσα μας με τους φόβους του και τις ανησυχίες του. Κυρίως όμως με το χιούμορ και την αξιοπρέπεια του.
Το ξακουστό θάρρος του δεν σημαίνει ότι ο φόβος τον αφήνει ανέγγιχτο. Σημαίνει απλούστατα ότι δεν φοβάται να φοβηθεί. Ακτινοβολεί την νίκη του στο θάνατο. Όμως και αυτή η νίκη δεν σημαίνει ότι δεν πεθαίνει. Ο πολεμιστής ξέρει ότι θα πεθάνει. Απλά, είναι κάθε στιγμή έτοιμος γι’αυτό.
Συγγραφέας αυτού το αριστουργήματος, που ύστερα από δέκα χρόνια από την πρώτη του έκδοση αποτελεί πλέον ένα κλασικό έργο, είναι ο DAN MILLMAN. Η πλοκή της αυτοβιογραφίας έχει ως εξής·
Ο Νταν Μίλμαν είναι πρωταθλητής στην ενόργανη γυμναστική και σπουδάζει στο πανεπιστήμιο Μπέρκλεϋ της Καλιφόρνιας. Ζει μια ζωή κοινή, παλινδρομώντας ανάμεσα στις φιλοδοξίες, τις αυταπάτες και τους φόβους του. Μόνο που ακόμα δεν το γνωρίζει.
Όμως όλα αλλάζουν κάποιο βράδυ, όταν περνώντας από ένα βενζινάδικο γνωρίζει έναν... πολεμιστή. Έναν παράξενο γέρο που βαφτίζει Σωκράτη! Και τότε αρχίζει η περιπέτεια. Ο Νταν θα περάσει κάτω από την καθοδήγηση του Σωκράτη, μια ολόκληρη διαδικασία μεταμόρφωσης. Θα μπει στο Δρόμο του Ειρηνικού Πολεμιστή και θ΄αλλάξει ολοκληρωτικά. Τρόπους, ιδέες, συναισθήματα, διατροφή, ακόμα και την αναπνοή του!

O Δρόμος του Ειρηνικού Πολεμιστή είναι κατά τη γνώμη μου ένα από τα καλύτερα βιβλία αυτού του είδους. Μέσα από τις σελίδες του ο συγγραφέας μεταδίδει όλα τα συναισθήματα και τις οποιεσδήποτε σκέψεις των προσώπων καταφέρνοντας παράλληλα να δίνει μια αρκετά καλή περιγραφή του χώρου και των καταστάσεων.
Είναι ένα από τα βιβλία που δε σου επιτρέπουν να τα αφήσεις από τα χέρια σου. Είναι το καλύτερο βιβλίο που έχω διαβάσει...


ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Μάτια... Παρατηρούν... Δεν μπορούν να δουν...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cronos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Christmas Island
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2003, 19:31:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cronos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε indigo_boy και Wolffaced ευχαριστώ πολύ.


Μήπως μπορεί να βοηθήσει και κάποιος άλλος;
Αυτή τη περίοδο διαβάζω την "ΟΥΡΑΝΙΑ ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ" και είναι ένα πολύ ωραίο μυθιστορημα με πολλές ευκαιρίες μέσα από τις σελίδες του να γνωρίσω τον εαυτό μου.

Μάτια... Παρατηρούν... Δεν μπορούν να δουν...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2003, 19:42:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΤΟΤΕ ΤΗΝ ΔΕΚΑΤΗ ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΝΤΕΚΑΤΗ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΣΥΓΡΑΦΕΑ.ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΒΙΒΛΙΑ
ΦΙΛΙΚΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cronos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Christmas Island
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2003, 20:40:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cronos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ πολύ indigo_boy. Μήπως ξέρεις κάποιο βιβλίο που να ανφέρεται στα indigo kids?

Μάτια... Παρατηρούν... Δεν μπορούν να δουν...

Edited by - Cronos on 30/01/2003 20:40:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2003, 21:42:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΞΕΡΩ ΚΑΤΙ ΒΙΒΛΙΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΘΕΣ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΗΝ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΗΣ ΣΕΛΙΔΑΣ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΤΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΛΕΝΕ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cronos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Christmas Island
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2003, 19:16:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cronos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
indigo_boy θα με βοηθούσε πολύ.
Ευχαριστώ-περιμένω με ανυπομονησία

Μάτια... Παρατηρούν... Δεν μπορούν να δουν...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2003, 00:54:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.planetlightworker.com/indigokids/bookstore.htm ΕΔΩ ΕΧΕΙ ΤΡΕΙΑ ΒΙΒΛΙΑ ΓΙΑ ΙΝΤΙΓΚΟ ΠΑΙΔΙΑ ΕΠΕΙΣΗΣ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΙΛΑΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΓΙΑ ΙΝΤΙΓΚΟ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΣΑΜΠΑΛΛΑΣ....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cronos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Christmas Island
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2003, 20:38:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cronos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ πολύ indigo_boy... την κοιτάζω...

Μάτια... Παρατηρούν... Δεν μπορούν να δουν...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
91 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2003, 17:32:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΑΙΡΕ ΦΩΣ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ ΧΑΙΡΕ.

1]ΤΕΣΣΕΡΕΙΣ ΣΥΜΦΩΝΙΕΣ
2]Η ΜΕΓΑΛΗ ΦΤΕΡΟΥΓΑ.

3]ΑΕΝΑΟΝ ΦΥΣΙΚΟΣ ΣΤΟ ΦΩΣ [ΕΚΔ. ΑΝΩ ΛΥΣΗ ΤΗΛ.6945-662826]

4]ΑΡΧΗ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΟ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ. ΕΚΔ. ΑΝΩ ΛΥΣΗ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cronos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Christmas Island
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2003, 21:03:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cronos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ πολύ ΦΟΣ...

Channeling

Tάλισμαν
Ψυχικές Δυνάμεις και Πώς να τις Aναπτύξετε
H Διαίσθηση και Πώς να την Aναπτύξετε
O Eσωτερικός Aθλητής
Oι 7 Πνευματικοί Nόμοι της Eπιτυχίας
Πλήρες Eγχειρίδιο Θεωρίας και Πρακτικής για Tο Συνειδητό Oνείρεμα
Tάντρα
H Tέχνη του Πλούτου
Tο Γαλάζιο Bιβλίο της Eπίγνωσης
Oι 12 Nόμοι του Πνεύματος
O Xορός της Έκστασης
Για πάντα Nέοι


Όλα από τις εκδόσεις έσοπτρον


Μάτια... Παρατηρούν... Δεν μπορούν να δουν...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cronos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Christmas Island
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2003, 21:05:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cronos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H Φύση των Πραγμάτων
H Tέχνη της Eυτυχίας
H Mεγάλη Aφύπνιση
Xέρια όλο Φώς
Nέντρο: Oι Tέσσερις Θεμελειώδεις Aσκήσεις
H Πρόκληση της Nέας Xιλιετίας
Zεν, Στιγμές Φώτισης
Πετράδια Σοφίας
Kυρίαρχοι της Eπίγνωσης
Oι Διδασκαλίες του δον Kάρλος
Oι Φύλακες της Aρχαίας Γνώσης


Επίσης από τις εκδόσεις έσοπτρον

Μάτια... Παρατηρούν... Δεν μπορούν να δουν...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cronos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Christmas Island
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2003, 21:07:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cronos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τα παραπάνω τα βρήκα στην διεύθυνση:
http://www.innernet.gr/bookstore/issue.asp?issue_id=96


Μάτια... παρατηρούν... δεν μπορούν να δουν...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cronos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Christmas Island
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2003, 16:26:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cronos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=5&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=815
αναφέρθηκα σε κάποια βιβλία του Dan Millman. Αυτά είναι τα:

Οι 12 Νόμοι του πνεύματος-Dan Millman-Περιεχόμενο:Απλές, δυνατές αλήθειες που θ'αλλάξουν τη ζωή μας-Εκδόσεις Έσοπτρον

Το Μυστικό Ταξίδι-Dan Millman-Περιεχόμενο: Μια αληθινή Περιπέτεια στον Κόσμο των Σαμάνων της Χαβάης-Εκδόσεις Έσοπτρον

Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΟΥ ΕΙΡΗΝΙΚΟΥ ΠΟΛΕΜΙΣΤΗ-Εκδόσεις Έσοπτρον-Dan Millman


Μάτια... Παρατηρούν... Δεν μπορούν να δουν...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2003, 17:25:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ τους φίλους...
Μια αποροία πρός τον φίλο Κρόνο...

ΜΟΝΟ τα βιβλία των εκδόσεων 'Εσοπτρον έχεις διαβάσει φίλε μου;;;
Kαι καλά, άντε να τα έχεις διαβάσει, ΟΛΑ πιά είναι τα Best OF All;;;
Σε παρακολουθώ που ΜΟΝΟ για τις εκδόσεις Εσοπτρον μιλάς και μόνο για το Τρίτο Μάτι;;;

'Αλλα ΔΕΝ υπάρχουν που ΕΣΥ να τα θεωρείς άξια να τα προτείνεις στους υπόλοιπους φίλους;;; Είτε ΒΙΒΛΙΑ, είτε ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ;;;
Αν υπάρχει η ΟΠΟΙΑ συμπάθεια πρός "κάπου", αυτό δεν δίνει ΔΙΚΑΙΩΜΑ να καπελώνουμε όλα τα "άλλα"...
Δε νομίζεις πώς έχω δίκιο φίλε μου;;;;

Θα περιμένω να ακούσω απο εσένα ΚΑΙ άλλους εκδοτικούς οίκους ΚΑΙ άλλους τίτλους βιβλίων ΚΑΙ άλλα περιοδικά...

Και για να μην υπάρχει αποροία γιατί το λέω αυτό, λέγω πως τα βιβλία των εκδόσεων Εσοπτρον, είναι ΚΑΘΑΡΑ εμπορικά και ΔΕΝ προσφέρουν τίποτα περισότερο σε ΜΕΝΑ, παρα μια αναλαφρη διάθεση όταν τα αφήσεις απο τα χέρια σου... Τουλάχιστον όσα εγώ έχω διαβάσει...

Για το περιοδικό, τι να πώ... 'Εχει βρεί μια ΕΠΕΙΣΗΣ εμπορική φόρμουλα και έχει ένα ΣΤΑΘΕΡΟ αναγνωστικό κοινό...

Καλά για τον διαδυκτιακό τους τόπο, δεν έχω να πάω ΤΙΠΟΤΑ...
Είναι ΜΑΚΡΑΝ ΝΥΧΤΩΜΕΝΟΙ.....

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cronos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Christmas Island
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2003, 16:11:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cronos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ,Kelsos
εξαιτίας αυτής της αναλαφρης διάθεσης επέλεξα να παρουσιάσω αυτά τα βιβλία. Εκτός αυτού, σε προσωπικό επίπεδο, με έχουν βοηθήσει πολύ στην εσωτερική μου αναζήτηση, τουλάχιστον στο εξελικτικό στάδιο που βρίσκομαι τώρα.
Πιστεύω ότι, ιδιαίτερα τα βιβλία του DAN MILLMAN, παρουσιάζουν μέσα από τις γραμμές τους έναν τρόπο να δομήσει ο καθένας μια ζωή ευχάριστη, ανεξάρτητα από τις εξωτερικές συνθήκες.
Πάντως, ως ένδειξη καλής θέλησης, παρουσιάζω τα παρακάτω, που είναι επείσης πολύ καλά βιβλία:

Ο ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΤΩΝ ΠΟΛΕΜΙΚΩΝ ΤΕΧΝΩΝ-Michel Echenique-εκδόσεις Νέα Ακροπολη

Το σύμπαν σε ένα καρυδότσουφλο-STEPHEN HAWKING-εκδόσεις Κάτοπτρο

ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ(ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΜΥΘΙΣΤΟΡΗΜΑ-ΣΕΙΡΑ)-VALERIO MASSIMO MANFREDI- εκδοτικός οίκος Α.Α.ΛΙΒΑΝΗ

Η ΤΕΧΝΗ ΤΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ-ΣΟΥΝ ΤΖΟΥ- εκδοσεις Φόρμιγξ

Οι Ομιχλες της Αβαλον(Σειρα)-ΜΑΡΙΟΝ ΖΙΜΕΡ ΜΠΡΑΝΤΛΕΪ-ΕΚΔΌΣΕΙΣ ΚΕΔΡΟΣ

21ΟΣ ΑΙΩΝΑΣ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ-Π.ΓΙΑΝΝΟΥΛΑΚΗΣ-Λ.ΑΔΑΜΟΠΟΥΛΟΥ-Γ.ΣΤΑΜΚΟΣ Κ.Α.-ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΑΡΧΕΤΥΠΟ

ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ-ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΤΑΜΚΟΣ-ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΑΡΧΕΤΥΠΟ

Αν έχεις κάποιο βιβλίο που μπορεί να με βοηθήσει στη προσπαθεια να ανακαλύψω τον εαυτό μου (είμαι σχεδόν 15) σε παρακαλώ πες το μου.

Μάτια... Παρατηρούν... Δεν μπορούν να δουν...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cronos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Christmas Island
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2003, 17:54:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cronos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Kelsos
συγγνώμη αλλά δεν έχω να προτείνω άλλα περιοδικά.

Αν οποιοσδήποτε άλλος έχει κάποιο βιβλίο που μπορεί να με βοηθήσει στη προσπαθεια να ανακαλύψω τον εαυτό μου (είμαι σχεδόν 15) τον παρακαλώ να μου πει.

Μάτια... Παρατηρούν... Δεν μπορούν να δουν...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2003, 22:04:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Walden του Henry David Thoreau

quote:
Αν οποιοσδήποτε άλλος έχει κάποιο βιβλίο που μπορεί να με βοηθήσει στη προσπαθεια να ανακαλύψω τον εαυτό μου (είμαι σχεδόν 15) τον παρακαλώ να μου πει.

αυτο το δυσκολο (κατα γενικη ομολογια αλλα δε συμφωνω προσωπικα) βιβλιο, γραμμενο στα μεσα του 19ου αιωνα πιστευω οτι ειναι απο τα πιο "μεταφυσικα" βιβλια που υπαρχουν.

ΠΡΟΣΕΧΕ ΟΜΩΣ ΦΙΛΕ CRONOS!
το βιβλιο αυτο δεν αναφερεται αμεσα σε ανεξηγητα φαινομενα κλπ. ειναι οι αυτοβιογραφικες παρατηρησεις ενος ανθρωπου που εζησε για 2 χρονια σχετικα απομονωμενος στη φυση, και μεσα απο αυτη του την εμπειρια καταλαβε πολλα, και για τη φυση, και για τον ιδιο, και για τον πολιτισμο και την κοινωνια των ανθρωπων. αυτα διηγειται μεσα σε αυτο το βιβλιο.

εχω διαβασει πραγματικα ΠΟΛΛΑ βιβλια, διαφορετικου περιεχομενου.
το βιβλιο αυτο -(για το οποιο εμαθα απο ενα αλλο βιβλιο που το αναφερει, ενα διηγημα)- πιστευω οτι μου προσεφερε τα περισσοτερα.

σου το συστηνω, και αν το διαβασεις, θα ηθελα να μου γραψεις τη γνωμη σου.

ευχαριστω

λιλιθ -η πρωτη γυναικαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2003, 02:05:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Κρόνε - Χρόνε, μικρέ μου φίλε (λόγο ηλικίας μπορώ φαντάζομαι να σε αποκαλώ έτσι)...
Χμμμμ μου θυμίζεις την δική μου ηλίκια των 15 ετών, που και εγώ (αν και είχα λίγο νωρίτερα ξεκινήσει τις "αναζητήσεις μου") άρχισα να ενδιαφέρομαι ΚΑΙ για τα γύρω μου μα προπαντώς για τα ΜΕΣΑ μου.

Λόγο λοιπόν ηλικίας, και έχουμε αρκετή διαφορά πίστεψέ με, μόνο αυτό μπορώ να σου πώ ΤΩΡΑ...
Ξέχνα τα ΟΛΑ.... ΟΛΑ μα ΟΛΑ και ξεκίνησε να διαβάζεις τα κείμενα των προγόνων ΜΑΣ, τα κείμενα που έγιναν η ΒΑΣΗ για να έρθουν οι μετέπειτα συγγραφείς που ίσως να θαυμάζεις και διαβάζεις μετα μανίας ίσως, για να μας παρουσιάσουν τις ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥΣ επάνω στα κείμενα που μου αρέσει να αποκαλώ ΠΡΩΤΕΣ ΠΗΓΕΣ.

Ανέφερα τη λέξη ΠΡΟΓΟΝΟΣ χωρίς να θέλω να απομωνώσω ΦΥΛΕΤΙΚΑ τον 'Ελληνα απο τους άλλους λαούς, αλλά ΠΡΟΓΟΝΟΣ μας (εφ'όσων είμαστε ΑΝΘΡΩΠΟΙ) είναι ΚΑΙ ο Πέρσης ΚΑΙ ο Αραβας ΚΑΙ ο Εβραϊος ΚΑΙ ο Αιγύπτιος ΚΑΙ ο Ινδός ΚΑΙ ο Κινέζος ΚΑΙ ο Ερυθρόδερμος κλπ κλπ κλπ

'Ολοι οι λαοί μικρέ μου φίλε, έχουν τα λεγόμενα ΙΕΡΑ ΤΟΥΣ ΚΕΙΜΕΝΑ.
Σε αυτά σε παραπέμπω, στα ΟΜΗΡΙΚΑ ΕΠΗ, στα ΗΣΙΟΔΕΙΑ ΕΠΗ, στη ΠΑΛΑΙΑ ΔΙΑΘΗΚΗ, στη ΖΕΝΤ ΑΒΕΣΤΑ, στις ΟΥΠΑΝΙΣΑΔΕΣ, στη ΜΑΧΑΜΠΑΡΑΤΑ κλπ κλπ κλπ, στην Αρχαία των Λαών Γραμματεία δηλαδή.

Κάνοντας λοιπόν αυτό το ταξίδι στο ΧΡΟΝΟ αλλα ΚΑΙ στο ΤΟΠΟ που έζησαν και έγραψαν οι συγγραφείς τα έργα τους, τότε θα έχεις μια ΠΛΗΡΗ ΕΙΚΟΝΑ του πάζλ και τότε πιό εύκολα θα μπορέσεις να ταιριάξεις τα όποια κομμάτια...

Αν πάλι το βρίσκεις λίγο δύσκολο ή ανιαρά, τότε με βεβαιότητα θα σου πώς ότι θα παραφουσκώσεις με ΒΙΒΛΙΟΓΝΩΣΗ και όταν θα έρθει η ώρα για κάτι βαθύτερο, ΔΥΣΤΥΧΟΣ δεν θα έχεις αφήσει ΚΑΘΟΛΟΥ ΧΩΡΟ για να έρθει και να προστεθεί ΟΥΣΙΑ και όχι ΑΕΡΑΣ σε αυτά που τυχόν ΗΔΗ θα ξέρεις κρατώντας σε ΠΙΣΩ απο τον απότερο σκοπό σου, την ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΣΟΥ ΕΞΕΛΙΞΗ...

Φιλικά,

Κέλσος ο Φιλαλήθης


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cronos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Christmas Island
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2003, 18:19:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cronos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη λίλιθ ευχαριστώ πολύ!!!

Αγαπητέ Kelse(καλά το είπα?)

Εχω διαβάσει τη Βίβλο και την Αποκάλυψη(και λίγο από το Βιβλίο της URANTIA) αλλά δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με τα υπολοιπα Ιερά Κείμενα. Επειδή δεν γνωρίζω που θα τα βρω και αν κυκλοφορούν στο ευρύτερο κοινό θα ήθελα να με βοηθήσεις λίγο. Αν μπορείς πες μου αν υπάρχει κάποιος εκδοτικός οίκος που τα εκδίδει ή κάτι παρόμοιο. Τώρα τελευταία νομίζω έχει κυκλοφορήσει και το Ιερό Κοράνι. Αν το έχεις διαβάσει πες μου αν αξίζει.


Μάτια... Παρατηρούν... Δεν μπορούν να δουν...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cronos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Christmas Island
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2003, 18:23:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cronos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτή τη στιγμή βλέπω στο αριστερό μέρος της οθόνης το:
quote:
Kelsos
Συντονιστής

Greece
999 Μηνύματα


Να τα χιλιάσεις(αν και δεν είσαι μακρυά)

Μάτια... Παρατηρούν... Δεν μπορούν να δουν...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

john_40
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2003, 23:20:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους john_40  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Δ. ΛΙΑΝΤΙΝΗΣ: ΓΚΕΜΜΑ (ΒΙΒΛΙΟΓΟΝΙΑ)

" ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ "

ΤΖΟΝ ΓΙΟΥΡΙ ΛΟΙΝΤ: ΗΤΙΔΟΡΦΑ (ΑΙΟΛΟΣ)

ΠΑΟΥΛ ΝΤΗΝΑΧ: Η ΚΟΙΛΑΔΑ ΤΩΝ ΡΟΔΩΝ (ΙΔΕΟΘΕΑΤΡΟ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2003, 09:05:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Κρόνε - Χρόνε, σε ευχαριστώ για την ευχή...

Σε ότι αφορά τα βιβλία ΦΥΣΙΚΑ ακόμα ΚΑΙ το Κοράνι, το Ιερό Κοράνι όπως αποκαλείται πλήρως είναι ένα ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΟ βιβλίο...
Κυκλοφορούν ΠΟΛΛΑ απο τα Ιερά Κείμενα. Μπορώ ΑΝ μου πείς τι ΘΕΛΕΙΣ ΑΚΡΙΒΩΣ να ψάξω και να τα βρώ και να σου τα αποστείλλω...

Χμμμ πάντος την Ελληνική Μυθολογία ΔΕΝ την έχεις διαβάσει;;; Κακός...

Παρεπιπτώντος το ορθό είναι "Κέλσο" και όχι "Κέλσε"...

Περιμένω νέα σου

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cronos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Christmas Island
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2003, 17:33:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cronos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Kelso
έχω διαβάσει και Ελληνική μυθολογία αλλά όχι σε υψηλό επίπεδο(όταν την διάβαζα ήμουν 7-10 ετών). Αν είναι να ξεκινήσω με κάτι θα με βοηθούσε πολύ η Ελληνική μυθολογία. Αν μπορείς πες μου κάποια πράγματα για τα ΟΜΗΡΙΚΑ και τα ΗΣΙΟΔΕΙΑ ΕΠΗ(-και που μπορώ να τα βρω). Με ενδιαφέρουν πολύ αυτά που μπορούν να συσχετιστούν με εσωτερισμό, μυστικισμό, -ισμό, -ισμό, -ισμο...
Αν υπάρχουν κάποιες μελέτες για μύθους με κρυμένο μύνημα θα με ενδιέφεραν πολύ. Έχω διαβάσει κάτι σχετικό στο ΙΧΩΡ.
Μία ερώτηση, λίγο άσχετη με το θέμα: Ο Άδης, ο Χάρος και ο Πλούτωνας είναι η ίδια θεότητα; Γιατί κάτι τέτοιο μας είπε ο καθηγητής των αρχαίων...

Ευχαριστώ

Μάτια... Παρατηρούν... δεν μπορούν να δουν...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cronos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Christmas Island
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2003, 17:26:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cronos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Kelso
με ξέχασες?????
Θέλω να εξελιχθώ και όπως κάθε άνθρωπος αναζητώ ένα στηριγμα. Κάποιος με τις δικές σου γνώσεις θα μπορούσε να με βοηθήσει πολύ...
Παρακαλώ εσένα και οποιονδήποτε άλλον/ην να βοηθήσει

Αγαπητή λίλιθ το βιβλίο "Walden" του Henry David Thoreau έχει μεταφραστεί και στα ελληνικά και αν ναι με ποιον τίτλο και ποιες εκδόσεις αν ξέρεις?????

Ευχαριστώ...


Μάτια... Παρατηρούν... Δεν μπορούν να δουν...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2003, 08:51:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Κρόνε, βιβλία που αποσυμβολίζουν μύθους είναι τα ακόλουθα:

Αρχαία σοφία και Χριστιανισμός R. STEINER

Συμβολισμός και αναζήτηση ΣΥΛΛΟΓΙΚΟ εκδ. Ιαμβλιχος

Αποσυμβολισμός της αρχαίας Ελληνικής μυθολογίας Μαργιωρής Ομaκοείο


«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2003, 10:43:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ Kelso
με ξέχασες?????



Ούπςςςςςςς!!!!!
Τι να πώ τώρα, παρά ΣΥΓΓΝΩΜΗ φίλε μου Κρόνε-Χρόνε...
Καταρχάς για να ΕΜ βαθύνεις στην Ελληνική Μυθολογία, θα έλεγα ότι θα πρέπει να ξεχάσει ότι σου έλεγε ο καθηγητής σου καθώ και τα παραμυθάκια που μας μάθαιναν στο δημοτικό...

Μια ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ (κατ'εμέ πάντα) Ελληνική Μυθολογία είναι αυτή του Κάρλ Κερεϋινη απο τις εκδόσεις ΕΣΤΙΑ.
Το βιβλίο που πρότεινε ο καλός μου φίλος Πλωτίνος, Ο ΑΠΟΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑΣ απο τον Εσωτεριστή Δάσκαλο Νικόλαο Μαργιωρή είναι πραγματικά ΤΕΛΕΙΟ, αλλά πρώτα θα πρέπει να γνωρίζει τους ΜΥΘΟΥΣ...

Για το Ομηρικό και Ησιόδειο έργο, οι εκδόσεις ΚΑΚΤΟΣ κάνουν μια πάρα πολύ καλή προσπάθεια...
Φυσικά ΑΝ μπορούσες να έβρισκες τα έργα αυτά απο τις εκδόσεις ΠΑΠΥΡΟΣ θα ήταν καλά, αλλά νομίζω πώς ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΝ ΝΑ ΕΚΔΙΔΟΥΝ ΒΙΒΛΙΑ ΠΙΑ...
ΚΡΙΜΑ....

Και μια ΚΑΘΑΡΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΚΡΙΣΗ...
Στα συλλογικά έργα των εκδόσεων ΑΡΧΕΤΥΠΟ, διατηρώ ΜΕΓΑΛΕΣ ΕΠΙΦΥΛΑΞΕΙΣ...
Εχω διαπιστώσει σοβαρά ΛΑΘΗ και ΠΑΡΑΛΗΨΕΙΣ...
Δεν λέω ότι γίνονται ΕΠΙΤΗΔΕΣ, αλλά ΕΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΑΥΤΑ, θα καταλήξει ΣΙΓΟΥΡΑ ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ...

Μελέτησε λοιπόν ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΤΙΣ ΠΗΓΕΣ και μετά ΑΝ θές μπορείς να διαβάσεις την ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΚΡΙΣΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΕΝΑΝ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ...
Αυτή είναι ΚΑΙ η αρχή μου...

ΕΡΕΥΝΑΤΕ ΤΙΣ ΠΡΩΤΑΣ ΠΗΓΑΣ

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Υ.Γ Συγγνώμη για την καθυστέριση

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cronos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Christmas Island
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2003, 17:10:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cronos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ ΠΛΩΤΙΝE ευχαριστώ πολύ. Θα τα παραγγειλω σήμερα και σύντομα θα σου πω την άποψή μου για αυτά

Μπαμπά () Kelso
ευχαριστώ πολύ. Θα παραγγείλω κάτι σχετικά με το Ομηρικό έργο και θα ακούσεις και εσύ σύντομα τι πιστεύω για αυτό(εξαρτάται πόσο μεγάλο είναι το βιβλίο).

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ.
Το ταξίδι συνεχίζεται
Δε τελειώνει ποτέ, μόνο μορφή αλλάζει! ! !

Περιμένω και άλλους τίτλους.

Προς το παρόν γεια σας!!!

Μάτια... Παρατηρούν... Δεν μπορούν να δουν...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy