ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 η βία στο δρόμο του πολεμιστή του φωτός
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
dilver merfer
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2005, 21:19:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dilver merfer  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους και σε όλες. Θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα που με βασανίζει καιρό τώρα. Σαν παιδί κι εγώ ακολουθώ ένα δρόμο στην αναζήτησή μου. Θεωρητικά και πρακτικά μέχρι στιγμής έχω ασπαστεί το ιδανικό της μη-βίας. Αναρωτιέμαι λοιπόν κατά πόσο αυτή η στάση είναι σωστή. θέλω να πω πως πολύ πιθανό να υπάρξουν καταστάσεις που η βία να είναι αναπόφευκτη. Η μη βίαιη συμπεριφορά έχει πολλά ωφέλη είναι δυνατόν όμως να τηρηθεί απόλυτα;

Ο πολεμιστής θα χρησιμοποιήσει το σπαθί του για να διορθώσει μια αδικία.

Μπορούμε να πούμε πως η βία είναι απλά ένα μέσω που μπορεί να χρησιμοποιηθεί και θετικά;

Το κούρασα πολύ αλλά θα ήθελα να ακούσω και τις δικές σας απόψεις φωτισμένοι φίλοι μου.

ευχαριστώ

Με αγάπη,
Dilver
Merfer

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2005, 00:02:57  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου,dilver merfer,σιγουρα το σπαθι στον δρομο του πολεμιστη του φωτος εχει μεταφορικη σημασια και νομιζω οτι συμβολιζει την δυναμη που εχει ο καθενας ανθρωπος που εχει ταχθει στον δρομο του φωτος να αντιμετωπιζει της καθημερινες δυσκολιες,και τους *εχθρους(* του..
η βια δεν εχε καμια θεση στην ζωη του πολεμιστη του φωτος,αφου μεσα απο τον νου του πηγαζει η δυναμη και οχι απο το σπαθι του.

Στην ΜΠΑΓΚΑΒΑΤ ΓΚΙΤΑ,Ο Αρτζουνα ειναι λυπημενος οταν βλεπει τους συγγενεις και τους φιλους του να ειναι παραταγμενοι στην σειρα με πολεμικες διαθεσεις,και κανει το παν να αποφυγει αυτην την μαχη.
Παρολο που εχει φιλειρηνικες προθεσεις ειναι αναγκασμενος να ριχτει στην μαχη.

Η μη βια ειναι καλη σε καιρους ειρηνης,αλλα οταν βλεπεις να καταπατουν τα στοιχιωδη ανθρωπινα δικαιωματα σου,ασφαλως και οπλιζεσε με το σπαθι της δικαιοσυνης.
Σε ολα υπαρχει μια Θεια Δικαιοσυνη,αυτος ειναι ο ανυπερβλητος νομος της ΖΩΗς και μεσα σε αυτον βιωνουμε εμεις τα ανθρωπινα οντα.
Αλλα αν παρατηρησεις και τους νομους της ζουγκλας,τα αγρια ζωα,αμυνονται και σκοτωνουν οταν νιωθουν οτι κινδυνευουν η οταν πεινανε,τι διαφορα εχει ο πολιτισμενος ανθρωπος;;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tormentor
Νέο Μέλος

South Sandwich Islan
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2005, 00:47:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tormentor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλησπέρα σε όλους και σε όλες. Θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα που με βασανίζει καιρό τώρα. Σαν παιδί κι εγώ ακολουθώ ένα δρόμο στην αναζήτησή μου. Θεωρητικά και πρακτικά μέχρι στιγμής έχω ασπαστεί το ιδανικό της μη-βίας. Αναρωτιέμαι λοιπόν κατά πόσο αυτή η στάση είναι σωστή. θέλω να πω πως πολύ πιθανό να υπάρξουν καταστάσεις που η βία να είναι αναπόφευκτη. Η μη βίαιη συμπεριφορά έχει πολλά ωφέλη είναι δυνατόν όμως να τηρηθεί απόλυτα;

Ο πολεμιστής θα χρησιμοποιήσει το σπαθί του για να διορθώσει μια αδικία.

Μπορούμε να πούμε πως η βία είναι απλά ένα μέσω που μπορεί να χρησιμοποιηθεί και θετικά;

Το κούρασα πολύ αλλά θα ήθελα να ακούσω και τις δικές σας απόψεις φωτισμένοι φίλοι μου.


δυσκολο να απαντησει κανεις σε αυτο.η βια καποια στιγμη ειναι απαραιτητη,ο ανθρωπος μην ξεχναμε οτι ειμαστε ανθρωποι.{ποιος δεν εφαγε ξυλο απο τους γονεις του ?}
ομως η ειρηνη ειναι η καλυτερη λυση.παρε παραδειγμα τον Γκαντι.εκανε επανασταση χωρις οπλα.
το ερωτημα σου παραμενει δυσκολο.οσο βαθυτερα το βλεπουμε τοσο δυσκολοτερο γινεται.ο ανθρωπος λογω των 2 παγκοσμιων πολεμων αυξησε σε εκπληκτικο βαθμο την τεχνολογια,αλλα και κατακρεουργησε το ανθρωπινο ειδος με τρομερες καταστροφες ολως των ειδων.{οχι μονο υλικες,αλλα και στο μυαλο}.


the eclipse made it clear,whose side the sky was on
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dilver merfer
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2005, 10:26:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dilver merfer  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλε tormentor, πιστεύω πως ο Γκάντι ακολούθησε τη στρατηγική της μη βίας για να βγάλει το λαό του από τη δύσκολη κατάσταση. αυτό που έσωσε τους ινδούς στην συγγεκριμένη περίπτωση ήταν η αντίδραση του υπόλοιοπου κόσμου στην συμπεριφορά των Άγγλων. Θέλω να πω πως ακόμα και ο Γκάντι δεν πέτυχε κάτι μόνο με τη μη-βιά. Αν δεν υπήρχε κάποιος ισχυρότερος του οποίου την βίαιη αντίδραση να φοβούνταν οι Άγγλοι κατακτητές δεν θα είχε μείνει κανένας τους.
φαίνεται πως η βία είναι αναπόσπαστο κομμάτι του καθενός μας και πιστεύω πως πρέπει ο καθένας μας να είναι αρκετά δυνατός ώστε να τον φοβούνται οι εχθροί και να τον σέβονται οι φίλοι.

από την άλλη, αν δούμε τη βία ως ένα μέσον και αποφασίσουμε να την χρησιμοποιήσουμε χωρίς εγωισμό ως τέτοιο αν και όποτε χρειαστεί θα ανακαλύψουμε και τη μεγάλη χρησιμότητά της.

διστυχώς δεν αρκεί ένας καλός λόγος και ένα χτύπημα στον ώμο...
μερικοί άνθρωποι χρειάζονται χτύπημα με τη βαριοπούλα για να συνέλθουν.

Με αγάπη,
Dilver
MerferΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dilver merfer
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2005, 10:47:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dilver merfer  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με απασχολεί όπως προείπα το γεγονός εδώ και καιρό και έχω καταλήξει στα εξής συμπεράσματα:

Ο καθένας που ακολουθεί το φωτεινό μονοπάτι έχει υποχρέωση να γνωρίζει πολύ καλά τεχνικές άμυνας και επίθεσης τόσο σε σωματικό και πνευματικό επίπεδο άσχετα από το αν θα χρειαστεί να τις χρησιμοποιήσει ποτέ.

Η βία έχει πολλά στάδια. Κάποιες φορές αξίζει να υπομείνεις μια επίθεση ώστε να απορροφήσεις την ένταση και κάποιες άλλες μια μικρή επίδειξη δύναμης από μέρους σου κρατά μακριά τους άμυαλους.

στην τελική αν πεις πως πραγματικά θέλεις να ασπαστείς τη μη βία πρέπει να γνωρίσεις τι είναι η βία. πρέπει να την έχεις χρησιμοποιήσει, να έχεις δει τα αποτελέσματα που επιφέρει και να ξέρεις να τη χειρίζεσαι πολύ καλά. μόνο τότε μπορείς να πεις ότι την απορρύπτεις.

μόνο όταν γνωρίζεις πολύ καλά τις βίαιες τεχνικές μπορείς να τις αντιμετωπίσεις αποτελεσματικά.

το θετικό της υπόθεσης είναι πως όσο πιο πολύ δυναμώνεις τον εαυτό σου τόσο λιγότερο θα χρειάζεται να χρησιμοποιείς βία. Αν έχεις φτάσει σε ένα υψηλό πνευματικό επίπεδο και ακολουθείς το μονοπάτι της καρδιάς δεν πρόκειται να σε αποσχολήσουν οι βίαιες συμπεριφορές. Τους κατώτερους θα μπορείς να τους αντιμετωπίσεις με μικρή προσπάθεια και όσον αφορά τους δυνατότερους και εξυπνότερους δύσκολα θα βρεθεί κάποιος με μεγαλήτερη ανάπτυξη από εσένα που θα επιλέξει τη βίαιη συμπεριφορά.

Με αγάπη,
Dilver
MerferΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tormentor
Νέο Μέλος

South Sandwich Islan
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2005, 14:18:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tormentor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο καθένας που ακολουθεί το φωτεινό μονοπάτι έχει υποχρέωση να γνωρίζει πολύ καλά τεχνικές άμυνας και επίθεσης τόσο σε σωματικό και πνευματικό επίπεδο άσχετα από το αν θα χρειαστεί να τις χρησιμοποιήσει ποτέ.

σε σωματικο επιπεδο το θεωρω μαλλον χασιμο χρονου.τεχνικη αμυνας και επιθεσης σωματικα μπορει να πετυχει ο οποιοσδηποτε{χωρις να γνωριζει καμια πολεμικη τεχνη} αρκει να χρησιμοποιησει το μυαλο του.


the eclipse made it clear,whose side the sky was on
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2005, 15:16:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η βία είναι το μέσο επίτευξης των στόχων για τους μη φωτισμένους ανθρώπους
quote:
σε σωματικο επιπεδο το θεωρω μαλλον χασιμο χρονου.τεχνικη αμυνας και επιθεσης σωματικα μπορει να πετυχει ο οποιοσδηποτε{χωρις να γνωριζει καμια πολεμικη τεχνη} αρκει να χρησιμοποιησει το μυαλο του.
Αυτό ισχύει μόνο εν μέρει. Συνήθως χωρίς την παρουσία ανάλογου υπόβαθρου, πολλές μάχες σώμα με σώμα, εξάσκηση στις πολεμικές τέχνες, μειώνονται δραστικά οι πιθανότητες άμυνας σε τέτοιες περιπτώσεις.
quote:
Ο καθένας που ακολουθεί το φωτεινό μονοπάτι έχει υποχρέωση να γνωρίζει πολύ καλά τεχνικές άμυνας και επίθεσης τόσο σε σωματικό και πνευματικό επίπεδο άσχετα από το αν θα χρειαστεί να τις χρησιμοποιήσει ποτέ.
Και αυτό ισχύει εν μέρει, αν έχεις ακουστά την φιλοσοφία του Morihei Ueshiba του ιδρυτή του Aikido ουσιαστικά αν και ίδρυσε πολεμική τέχνη, διαχωρίζεται από τον δρόμο της βίας (χώρια που στο aikido δεν υπάρχει επιθετική κίνηση!!!). Ο δρόμος των πολεμικών τεχνών είναι ένας από τους δρόμους των φωτεινών ανθρώπων αλλά όχι και ο μόνος. Ο δρόμος της "μή συνεργασίας" του Γκάντι είναι το ίδιο (ίσως και περισσότερο) αποτελεσματικός.
Η εκμάθηση Π.Τ. δεν πρέπει να σε κάνει να ξεχνάς ότι ο σκοπός τους είναι η υπέρβαση της βίας και ο διαχωρισμός από αυτήν και όχι η εξάσκησή της.

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - ΗράκλειτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dilver merfer
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2005, 23:45:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dilver merfer  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
συμφωνώ μαζί σου φίλε περονόσπορε.
ο Ueshiba είναι ο αγαπημένος μου και το aikido η πολεμική τέχνη στην οποία έχω καταλήξει. μην ξεχνάς όμως πως μέχρι να φτάσει ο φίλος μας ο Morihei να δημιουργήσει την φιλοσοφία και την πρακτική του aikido είχε δείρει πολύ κόσμο στην πορεία...!

Με αγάπη,
Dilver
Merfer

Edited by - dilver merfer on 13/11/2005 23:49:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2005, 00:27:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aikidoka ε;; καλή περίπτωση. Δεν συμερίζομαι την φιλοσοφία του aikido αλλά είναι πολύ καλή σαν πολεμική τέχνη και αρκετά ολοκληρωμένη. Ίσως από τις καλύτερες πολεμικές τέχνες που μπορείς να βρείς στην Ελλάδα. Οι πιο πολλές άλλες δυστυχώς λόγω εκπαιδευτών ή λόγω αδυναμιών-ελλείψεων στο σύστημα εκμάθησης δεν επαρκούν. Εγώ προσωπικά θα προτιμούσα το daito ryu jujutsu που είναι και ο "πατέρας" του aikido , αν και μπορώ να πώ ότι κάνω κάτι παρεμφερές (ο ευρών αμοιφθήσεται).
Πάντως με παραξενεύει η στάση σου, αν και aikidoka προτιμάς την εξάσκηση βίας σε ορισμένες περιπτώσεις. Χμμμ περίεργο, ο Ueshiba υποστήριζε ότι η νίκη μπορεί να επιτευχθεί με το να νικήσεις τον εαυτό σου. Εσύ όμως δεν ηττάσαι από τον εαυτό σου όταν παρεμβαίνεις υπέρ του ενός ή του άλλου;;; Απλώς μια σκέψη κάνω. Γιατί το αϊκίντο δεν κοιτά την ηθική πλευρά του προβλήματος σφαιρικά αλλά μόνο από την άποψη του πολεμιστή. Πώς γίνεται να παρέμβεις και να τηρείς τον κώδικα συμπεριφοράς;;; (δεν κατακρίνω το aikido απλώς ερωτήσεις κάνω )


τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - ΗράκλειτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

judas priest
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2005, 00:28:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους judas priest  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι Η ΒΙΑ... ΘΑ ΓΕΝΝΑΕΙ ΠΑΝΤΑ ΒΙΑ....
Βέβαια όταν το πολεμιστή του φωτός τος έχουν στριμώξει οι έχθροί,με τη πλάτη στο τοίχο, τότε πρέπει να αμυνθεί γιά την επιβίωσή του ,με κάθε μέσο ισάξιο των όπλων του επιτιθέμενου,έστω και άν θυσιαστεί... Ευχαριστώ..


Open mind for a different view....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dilver merfer
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2005, 12:49:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dilver merfer  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλε πέρο δεν είπα ότι προτιμώ τη βία και ούτε έχει χρειαστεί να τη χρησιμοποιήσω ποτέ στη μέχρι τώρα αναζήτησή μου

βλέποντας όμως την ξεροκεφαλιά που υπάρχει γύρω μου φοβάμαι πως κάποια στιγμή θα είναι αναπόφευχτο...

Με αγάπη,
Dilver
MerferΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2005, 14:10:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γεια σου,dilver merfer,σιγουρα το σπαθι στον δρομο του πολεμιστη του φωτος εχει μεταφορικη σημασια και νομιζω οτι συμβολιζει την δυναμη που εχει ο καθενας ανθρωπος που εχει ταχθει στον δρομο του φωτος να αντιμετωπιζει της καθημερινες δυσκολιες,και τους *εχθρους(* του..
η βια δεν εχε καμια θεση στην ζωη του πολεμιστη του φωτος,αφου μεσα απο τον νου του πηγαζει η δυναμη και οχι απο το σπαθι του.

Στην ΜΠΑΓΚΑΒΑΤ ΓΚΙΤΑ,Ο Αρτζουνα ειναι λυπημενος οταν βλεπει τους συγγενεις και τους φιλους του να ειναι παραταγμενοι στην σειρα με πολεμικες διαθεσεις,και κανει το παν να αποφυγει αυτην την μαχη.
Παρολο που εχει φιλειρηνικες προθεσεις ειναι αναγκασμενος να ριχτει στην μαχη.

Η μη βια ειναι καλη σε καιρους ειρηνης,αλλα οταν βλεπεις να καταπατουν τα στοιχιωδη ανθρωπινα δικαιωματα σου,ασφαλως και οπλιζεσε με το σπαθι της δικαιοσυνης.
Σε ολα υπαρχει μια Θεια Δικαιοσυνη,αυτος ειναι ο ανυπερβλητος νομος της ΖΩΗς και μεσα σε αυτον βιωνουμε εμεις τα ανθρωπινα οντα.
Αλλα αν παρατηρησεις και τους νομους της ζουγκλας,τα αγρια ζωα,αμυνονται και σκοτωνουν οταν νιωθουν οτι κινδυνευουν η οταν πεινανε,τι διαφορα εχει ο πολιτισμενος ανθρωπος;;;






"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2005, 14:30:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε dilver merfer δεν είπα ότι προτιμάς την βία, αλοίμονο, εντοπίζω όμως μια διαφοροποίηση σου στο τελείως φιλειρηνικό πρόσωπο του aikido.

Εγώ προσωπικά (μπορείτε να με κρίνετε ελεύθερα) πιστεύω ότι η βία αποτελεί μέσο επίτευξης κάποιων στόχων, που εγώ δεν μπορώ να επιτύχω αλλιώς. Εξηγούμαι για να μην παρεξηγούμαι: δεν πιστεύω στην χρήση βίας αλλά δεν μπορώ να αποφύγω την χρήση της σε ορισμένες περιπτώσεις γιατί ούτε άγιος είμαι (για να κάνω κανα θαύμα) ούτε φιλειρηνιστής για να βρω δικαιολογία να συγχωρώ. Σε τέτοιες περιπτώσεις δισταγμός και ηθική δεν νοούνται. Το θέμα είναι να αποφευχθούν αυτές οι καταστάσεις.
Ουσιαστικά η παραπάνω φιλοσοφία που ασπάζομαι είναι η φιλοσοφία που πρέπει να έχει κανείς σε εμπόλεμες καταστάσεις όπου δεν του δίνεται επιλογή. Εγώ δεν θα σκότωνα ποτέ κανέναν επ ουδενή λόγω σε κανονικές συνθήκες. Σε συνθήκες πολέμου όμως αλλάζουν τα πράγματα. Αυτοί που σκοτώνουμε στον πόλεμο είναι άνθρωποι σαν και εμάς, με οικογένειες, φίλους, σπουδές, εμπειρίες, μερικοί δουλεύουν σκληρά για μια θέση στον ήλιο αλλά εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για αυτό παρά να τους ΣΚΩΤΟΣΟΥΜΕ. Ακούγεται απίστευτα σκληρό, αλλά είναι καθαρά η λογική της επιβίωσης ή εγώ ή εσύ, χμμμ πέθανε εσύ καλύτερα.
Σε τέτοιες περιπτώσεις δεν στέκει μια τέτοια φιλοσοφική θεώρηση (aikido), εκτός αν είσαι έτοιμος να πεθάνεις. Αν όντως κάνεις κάτι τέτοιο εγώ σε θα θαυμάζω προσωπικά αλλά δεν πρόκειται να σε ακολουθήσω
Να θυμάσαι ότι το aikido είναι απομεινάρι του jujutsu και δεν μπορεί να σε προστατεύσει στον σύγχρονο κόσμο των πυροβόλων όπλων. Τα 10 ή 20 ή 30 χρόνια aikido είναι τελείως άχρηστα απέναντι στην ικανότητα ενός ελεύθερου σκοπευτή που δεν βλέπεις. Πώς στο καλό θα τον αφοπλίσεις ειρηνικά δηλαδή;;; Ρίξτου μια οβίδα να τελειώνουμε...

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - ΗράκλειτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dilver merfer
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2005, 23:58:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dilver merfer  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλε πέρο, πιστεύω πως αν φτάσεις στη φώτιση ή τουλάχιστον σε ένα πολύ υψηλό επίπεδο συνειδητότητας μέσο π.χ. του aikido θα μπορείς να γλιτώσεις ακόμα και από τον ελεύθερο σκοπευτή!!

μπορεί να μην είσαι πιο γρήγορος από τη σφαίρα αλλά σίγουρα μπορείς να είσαι πιο γρήγορος από το δάκτυλό του!

άσε που αν μάθεις να αντιλαμβάνεσε το ki θα μπορείς να δεις τη σκέψη και τις προθέσεις του μπιστολέρο!

έχει φάση αν διαβάσεις τις περιπέτειες του Ueshiba στο στρατό!
υπάρχουν πολλές τέτοιες κουφές αναφορές!!!
Παραμύθια θα μου πεις αλλά εγώ σόρρυ αλλά τα πιστεύω!

θα σου στείλω μια δημιουργία μου με e-mail μιας και φαίνεται πως σου αρέσουν οι πολεμικές τέχνες. Η φωτογραφία της ταυτόχρονης συνήπαρξης βίας και μη βίας!!!

Με αγάπη,
Dilver
MerferΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2005, 09:00:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
φίλε πέρο, πιστεύω πως αν φτάσεις στη φώτιση ή τουλάχιστον σε ένα πολύ υψηλό επίπεδο συνειδητότητας μέσο π.χ. του aikido θα μπορείς να γλιτώσεις ακόμα και από τον ελεύθερο σκοπευτή!!
άσε που αν μάθεις να αντιλαμβάνεσε το ki θα μπορείς να δεις τη σκέψη και τις προθέσεις του μπιστολέρο! Παραμύθια θα μου πεις αλλά εγώ σόρρυ αλλά τα πιστεύω!
Κανείς δεν μίλησε για παραμύθια αλλά καλύτερα να μην αναφέρεσαι σε αυτά τα πράγματα δημόσια,θα μας πάρουν στο ψιλό. Το ξέρω ότι ισχύουν....

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - ΗράκλειτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2005, 09:11:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία σύνθεση
Ναί μου αρέσουν οι Π.Τ. γιατί προφανώς ασχολούμαι .
Όσο για το τί κάνω χμμ ένα quiz:
Αναπτύχθηκε στην Ιαπωνία σε δύο ορεινές περιοχές και βασίστηκε σε ιαπωνικά και κινέζικα συστήματα. Η προσέγγισή της είναι καθαρα βουδιστική (και όχι σινταοϊστική όπως οι υπόλοιπες ιαπωνικές Π.Τ.). Αποτελεί συγγενές σύστημα του jujutsu. Η απάντηση ποιά να είναι άραγε;;;

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - ΗράκλειτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2005, 12:08:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εάν κατάλαβα καλά Peronospore το σύστημα που κάνεις, θέλει σκληρή εκπαίδευση και πλέον δεν μιλάμε για σχολή αλλά για προπονητήριο. Πρέπει να ασχοληθείς αρκετές ώρες την ημέρα, εάν το κάνεις μπράβο σου.

Είχα πριν χρόνια έναν δάσκαλο από Συρία που δίδασκε αυτό το σύστημα, εάν μιλάμε για το ίδιο, σε μιά επίδειξη λόγω του ότι οι περισσότεροι Έλληνες δεν καταλαβαίνουν από ησυχία και ανάγκη αυτοσυγκέντρωσης τραυματίστηκε με σπαθί.
Δεν έχω λοιπόν ξαναδεί άνθρωπο να τον διαπερνάει σπαθί, να παραμένει όρθιος να βγάζει το σπαθί από το πόδι του να το βάζει στην θήκη, να τελειώνει την επίδειξη και να φεύγει όρθιος, ούτε καν κούτσαινε.
Επιπλέον δεν κατάλαβε κανείς τίποτα από όσους παρακολουθούσαν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2005, 12:53:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλησπέρα κι από εμένα αγαπητοί συμπολεμιστές!

Προσωπικά απεχθάνομαι τη βία όμως θεωρώ τις πολεμικές τέχνες βασικότατο μέρος της Ολικής Επιστήμης.Η μύηση σε αυτές είναι σπουδαίο επίτευγμα και ωθεί τον άνθρωπο να γνωρίσει σε βάθος τον εαυτό του και τους υπόλοιπους.


Ένα από τα σημαντικότερα διδάγματά τους είναι ο αυτοέλεγχος,γι'αυτό και οι σοβαροί "πολεμιστές" αποφεύγουν τους τσακωμούς όπως ο διάολος το λιβάνι...
Υπάρχουν όμως και οι περιπτώσεις που τα βρίσκουν σκούρα και οφείλουν να αμυνθούν για τον εαυτό τους ή να υπερασπιστούν το Δίκαιο.

Η ουσία βρίσκεται στην εσωτερική μάχη του πολεμιστή,στο αν η εσωτερική του Αθηνά(η έλλογη Δύναμη) θα καταφέρει να επιβληθεί στον εσωτερικό του Άρη(η άλογη Δύναμη).Εάν αυτό επιτευχθεί τότε η Βούληση τελειοποιείται!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2005, 13:13:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εάν κατάλαβα καλά Peronospore το σύστημα που κάνεις, θέλει σκληρή εκπαίδευση και πλέον δεν μιλάμε για σχολή αλλά για προπονητήριο. Πρέπει να ασχοληθείς αρκετές ώρες την ημέρα, εάν το κάνεις μπράβο σου.
Φίλη μου μάλλον κάτι άλλο κατάλαβες γιατί δεν ξυλοφορτωνόμαστε αβέρτα ούτε κάνουμε δα και τόσο σκληρή προπόνηση (3 φορές την εβδομάδα από 1 2ωρο τη μέρα). Βέβαια εκείνο που είπες για την αποφυγή ξίφους με βάζει σε υποψίες (γιατί κάνουμε και εμείς τέτοια). Χμμ θα σου στείλω mail να δούμε.

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - Ηράκλειτος

Edited by - Peronosporos on 15/11/2005 14:26:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2005, 13:58:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Peronospore τώρα που το βρήκα τι κερδίζω?
Κάπου έγραψες κάτι τέτοιο εάν θυμάμαι καλά.

Μπορώ να διαλέξω εγώ το δώρο μου?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2005, 14:23:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Peronospore τώρα που το βρήκα τι κερδίζω?
Κάπου έγραψες κάτι τέτοιο εάν θυμάμαι καλά.
Μπορώ να διαλέξω εγώ το δώρο μου?
Μία έγχρωμη κουζίνα και ένα πλυντήριο ρούχων no frost. Και να μην ξεχάσουμε και την τηλεόραση με το αυτόματο πρόγραμμα ζάπινγκ για να μην χαλάμε τα τηλεκοντρόλ τζάμπα.
Και φυσικά ένα καφέ αν μένεις Θεσ/νίκη Πλάκα σπάω (όχι για τον καφέ) έτσι και αλλιώς μένεις Αθήνα να υποθέσω . Πάντως ομολογώ ότι με εκπλήσουν οι γνώσεις σου πάνω στο θέμα Δεν είμαστε και η πιο διαδεδομένη πολεμική τέχνη, αλλά σίγουρα από τις πιο παρεξηγημένες...

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - Ηράκλειτος

Edited by - Peronosporos on 15/11/2005 14:27:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tormentor
Νέο Μέλος

South Sandwich Islan
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2005, 14:35:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tormentor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η βια,και οι πολεμικες τεχνες,ειναι δυο διαφορετικα πραγματα.το δευτερο προσεγγιζει το πρωτο,ενω το πρωτο μπορει να πραγματοποιηθει και χωρις το πρωτο.
τις πολεμικες τεχνες τις θεωρω χομπι.σε κρατουν σε καλη φυσικη κατασταση,σου μαθαινουν αυτοελεγχο και περνας την ωρα σου ευχαριστα.καποτε ισως να ηταν και χρησιμες,σημερα ομως οχι.

ενας αριστος γνωστης πολεμικων τεχνων,μπορει να ηττηθει σε μαχη σωμα με σωμα,απο εναν ασχετο.για να λιγο πιο συγκεκριμενος:υπαρχει ενα αντικειμενο που ειναι πολυ ευκολο στην κατασκευη[αγορα εκτος Ελλαδος} και μπορει να νικησει τον οποιονδηποτε γνωστη πολεμικων τεχνων.ακουει στο ονομα stun gun

με αυτο δεν επιχειρω να μειωσω την μαγεια των πολεμικων τεχνων ουτε την μεταφυσικη τους προσεγγιση,μονο να δειξω οτι να προκειτε για βια,υπαρχουν εκατομμυρια ευκολοι τροποι.


the eclipse made it clear,whose side the sky was on
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2005, 16:46:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατά της βίας είμεθα όλοι. Σαφώς. ΚΙ Ο ΚΑΘΕ ΠΟΛΕΜΙΣΤΗΣ ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΓΕΤΑΙ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ ΚΑΛΕΙΤΑΙ ΝΑ ΔΙΑΝΥΣΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΔΡΟΜΟ.
Είναι περίπου ένα δεκαήμερο που έχω ξεκινήσει σε μία σχολή KENDO...Βαρύς ο εξοπλισμός αλλά παραδόξως ηρεμώ. Νοιώθω μία γλυκύτατη κούραση μετά. Ας ελπίσουμε πως εκτός από το DAS θα βοηθηθώ αρκετά. Μου αρέσει υπερβολικά. Βέβαια δεν αισθάνομαι ότι έχω εξαιρετικό ταλέντο. Προσπαθώ. Ευελιξία συγκέντρωση δύναμη και ακοή...
Οι γνώστες τι λένε!

Α.Ρ.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ-Τίγρης&Δράκος.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2005, 13:36:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ότι μαθαίνεις για καλό φίλη Αφροδίτη, καλή και η ξιφομαχία. Μάθε και λίγο Judo και έδεσε η σάλτσα (αν δεν κάνω λάθος το DAS δεν έχει λαβές-ρίψεις-κλειδώματα-πάλη υποταγής;;). Κοίτα να είναι καλή η σχολή Kendo γιατί αν κρίνω από την Θεσ/νίκη, η κατάσταση είναι απαράδεκτη.
Εγώ προσωπικά τα DO δεν "τα πάω", προτιμώ τα jutsu. Γενικά ότι από Jutsu (τέχνη) γίνεται DO(δρόμος-σπόρ) ψιλοξεφτιλίζεται. Kenjutsu 4ever.
Δεν τα λέω αποτρεπτικά έτσι;;; Δώστου Αφροδίτη, σπάστους τα κεφάλια με τo Bokken .

Υ.Γ. Η ευφορία προέρχεται από τις ενδορφίνες, οι ίδιες ουσίες παράγονται και κατά το sex.
Κάντε Π.Τ. όχι έρωτα (αστειεύομαι βέβαια).


τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - ΗράκλειτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2005, 15:05:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ότι μαθαίνεις για καλό φίλη Αφροδίτη, καλή και η ξιφομαχία. Μάθε και λίγο Judo και έδεσε η σάλτσα (αν δεν κάνω λάθος το DAS δεν έχει λαβές-ρίψεις-κλειδώματα-πάλη υποταγής;;). Κοίτα να είναι καλή η σχολή Kendo γιατί αν κρίνω από την Θεσ/νίκη, η κατάσταση είναι απαράδεκτη.
Εγώ προσωπικά τα DO δεν "τα πάω", προτιμώ τα jutsu. Γενικά ότι από Jutsu (τέχνη) γίνεται DO(δρόμος-σπόρ) ψιλοξεφτιλίζεται. Kenjutsu 4ever.
Δεν τα λέω αποτρεπτικά έτσι;;; Δώστου Αφροδίτη, σπάστους τα κεφάλια με τo Bokken .

Υ.Γ. Η ευφορία προέρχεται από τις ενδορφίνες, οι ίδιες ουσίες παράγονται και κατά το sex.
Κάντε Π.Τ. όχι έρωτα (αστειεύομαι βέβαια).


τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - Ηράκλειτος


Να σπάσω κεφάλια χλωμό, συγκρατούμαι το κατά δύναμιν βέβαια, ναι το DAS έχει όλα αυτά και πολλά άλλα...
Στην Αθήνα είναι και οι δύο σχολές που πηγαίνω.
΄Ολα καλά. Ευτυχώς που τα νεύρα μου περνάνε γρήγορα. Φαντάζεσαι να φουντώσω και να αρχίσω την επίθεση;
Οι δάσκαλοί μου τρομάρα μου μου λένε ότι είμαι σε άριστο δρόμο.
Μη τσακίσω κανέναν φοβάμαι... Χαλαρά... Αστειεύομαι...

Α.Ρ.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ-Τίγρης&Δράκος.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dilver merfer
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2005, 22:52:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dilver merfer  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη άφρο μου φαίνεται πως είσαι σε καλό δρόμο.
από την μικρή μου εμπειρία μου φαίνεται ότι συνδιάζεις δύο π.τ. που μεταξύ τους είναι η μέρα με τη νύχτα!
και αυτό κατά τη γνώμη μου είναι ότι πρέπει.

έχω παρακολουθήσει προπονήσεις DAS και μου φάνηκαν αρκετά βίαιεςθυμάμαι όμως κάτι χαρακτηριστικό που είχε πει ο master o Γιάννης Λ. και θα το παραθέσω:

<< Τρία πράγματα να κάνεις όταν κάποιος στο δρόμο τραβήξει μαχαίρι... ΦΥΓΕ-ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ>>!!

ή μήπως να πω... τρέχοDAS

Με αγάπη,
Dilver
MerferΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2005, 00:15:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστός Ο Γιάννης Λαιμ. ΄Αψογος και με χιούμορ. Και πάντα εμψυχώνει. Θεωρεί δε, τις γυναίκες αγωνίστριες. ΄Εχοντας την Κ. μία επίσης αγωνίστρια πλάι του. Σωστός.
΄Οσο γιά τον άλλον δάσκαλο είναι Ασιάτης. Γάτος με πέταλα.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ-Τίγρης&Δράκος.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Palatianos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
129 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2005, 11:26:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"the one who does not punish evil commands it to be done"Leonardo da vinci.Το διαβασα στην αρχη του παιχνιδιου για το ps2 "punisher".Ο punisher ειναι γνωστος για τη βια που χρησιμοποιει στους εχθρους του...χεχε

mike
k.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bilgreek1
Νέο Μέλος


24 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2005, 16:39:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bilgreek1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βία λοιπόν...
Ο πολεμίστης πρέπει να χρησιμοποιεί ως τελευταία λύση την βία.
Κάποιες κατηγορίες ανθρώπων έχουν μείνει πίσω, γνωρίζουν μόνο αυτό, η βία είναι αναπόφευκτη. Αν θέλεις να τους αλλάξεις χρησιμοποίησέ την. Αν είσαι και εσύ μες το παιχνίδι αμύνσου.
Αν γνωρίζατε πολεμικές τέχνες, θα ξέρατε πως απώτερος σκοπός δεν είναι βία-αταστροφή αλλά νόημα ζωής-μονοπάτι.
Αν όμως έχεις ξεπεράσει το στάδιο ενός ανθρώπου-πολεμιστή απλώς άλλαξε πορεία....

____
Ο θανατός σου βρίσκετε πάντα ένα μέτρο αριστερά σου. Όταν θα τα έχεις χαμένα ρώτα τον:
-Είναι το χειρότερο πράγμα που θα μπορούσε να μου έχει συμβεί; Θα σου απαντήσει:
-Όχι, αφού εγώ δεν σε ακούμπησα ακόμη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Palatianos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
129 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2005, 23:37:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παλι εχοντας ως παράδειγμα τον punisher πρεπει να επισημάνουμε το εξης:σκοτωνει κακους (πoυ θα κατεστρεφαν αθώους αν ζουσαν), τους στελνει στην κολαση αλλα οταν ο ιδιος ο punisher πεθαίνει πηγαινει και ο ιδιος στην κολαση...για το καλο(?)κακο που χει κανει:αυτο ειναι το πικρο τιμημα της δικαιοσυνης με τα "πρακτικα" μετρα.

mike
k.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2005, 15:18:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Παλι εχοντας ως παράδειγμα τον punisher πρεπει να επισημάνουμε το εξης:σκοτωνει κακους (πoυ θα κατεστρεφαν αθώους αν ζουσαν), τους στελνει στην κολαση αλλα οταν ο ιδιος ο punisher πεθαίνει πηγαινει και ο ιδιος στην κολαση...για το καλο(?)κακο που χει κανει:αυτο ειναι το πικρο τιμημα της δικαιοσυνης με τα "πρακτικα" μετρα.
Εγώ φίλε Παλατιανέ θα σε ρωτήσω μόνο μια απλή ερώτηση: Τί είναι δικαιοσύνη

Με βάση ποιά δικαιοσύνη μπορείς να σκοτώνεις
Ποιός σου είπε ότι το να σκοτώνεις έναν κακό είναι δικαιοσύνη
Αν δεν υπάρχουν θεοί (ή κάτι παρεμφερές εν πάσει περιπτώσει) τότε η δικαιοσύνη δεν μπορεί να τεκμηριωθεί ως έννοια παρά μόνο ώς "θέληση του κοινωνικού συνόλου για την επιβολή κανόνων συμπεριφοράς". Άρα είναι η δικαιοσύνη δίκαιη
όχι!!! , είναι όμως σωστή ναι!!!!

Για να σταθεί λοιπόν το κοινωνικό σύνολο χρειάζεται μια μορφή δικαιοσύνης για την αποτροπή της ισχύος του νόμου του ισχυρού. Πώς το επιτυγχάνει αυτό η κοινωνία
Με την αποκλειστική χρήση της βίας από το κράτος....

Η βία λοιπόν είναι ένα εργαλείο επιβολής δικαιοσύνης ΑΛΛΑ θα πρέπει να χρησιμοποιείται ,ΜΟΝΟ αφου εξαντληθούν ΟΛΑ τα άλλα περιθώρεια και πάλι σε περιορισμένο βαθμό. (το να σκοτώνει το κράτος είναι μεταβίβαση ουσιαστικά του νόμου του ισχυρού στο κράτος οπότε δεν επιτυγχάνουμε κάτι ουσιώδες). Από την άλλη το να παίρνεις τον νόμο στα χέρια σου είναι μια μορφή παραβίασης της δικαιοσύνης (αφού σφετερίζεσαι την εξουσία της)!!!!

Καλός λοιπόν και ο Punisher αλλά τα μυνήματα που περνάει είναι τελείως ανεπιθύμητα.....

και συγνώμη από όλους για την εκτός θέματος παρένθεση...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy