ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΒΗΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΑΤΡΑΠΟ...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2004, 01:41:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tα Αλχημικα σταδια και τα σημεια του ζωδιακου.

1.Διαπυρωση-Κριος
2.Συμπηκνωση-Ταυρος
3.Στερεοποιηση-Διδυμοι
4.Διαλυση-Καρκινος
5.Χωνευση-Λεων
6.Αποσταξη-Παρθενος
7.Εξαχνωση-Ζυγος
8.Αποχωρησμος-Σκορπιος
9.Κηροποιηση-Τοξοτης
10.Ζημωση-Αιγοκερως
11.Πολλαπλασιασμος-Υδροχοος
12.Προβολη-Ιχθεις

Προσοχη στον υδροχοο.Ο πολλαπλασιασμος θα σας ζητησει ολη την προηγουμενη εμπειρια που αποκομισατε στα προηγουμενα σταδια.


ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2004, 00:32:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΙΧΕΣ ΠΕΙ:
quote:
"Η ΓΝΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΕΛΥΦΟΣ".

TA ZΩΔΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΔΩΔΕΚΑ ΑΘΛΟΙ

1.ΚΡΙΟΣ= ο ΕΥΡΥΜΑΝΘΙΟΣ ΚΑΠΡΟΣ
2.ΤΑΥΡΟΣ= Ο ΤΑΥΡΟΣ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ
3.ΔΙΔΥΜΟΙ= Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΔΙΟΜΗΔΗΣ
4.ΚΑΡΚΙΝΟΣ= Ο ΓΙΣΑΝΤΑΣ ΓΗΡΥΟΝΗΣ
5.ΛΕΩΝ= Ο ΛΕΟΝΤΑΣ ΤΗΣ ΝΕΜΕΑΣ
6.ΠΑΡΘΕΝΟΣ= ΟΙ ΑΜΑΖΟΝΕΣ
7.ΖΥΓΟΣ= ΤΑ ΧΡΥΣΑ ΜΗΛΑ ΤΩΝ ΕΣΠΕΡΙΔΩΝ
8.ΣΚΟΡΠΙΟΣ= Η ΛΕΡΝΑΙΑ ΥΔΡΑ
9.ΤΟΞΟΤΗΣ= ΟΙ ΣΤΥΜΦΑΛΙΔΕΣ ΟΡΝΙΘΕΣ
10.ΑΙΓΟΚΕΡΩΣ= Η ΕΛΑΦΟΣ ΜΕ ΤΑ ΧΑΛΚΙΝΑ ΠΟΔΙΑ
11.ΥΔΡΟΧΟΣ= Η ΚΟΠΡΟΣ ΤΟΥ ΑΥΓΕΙΟΥ
12.ΙΧΘΥΕΙΣ= Η ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ ΤΟΥ ΘΗΣΕΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΔΗ

Η ΠΟΡΕΙΑ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΕΙ ΚΟΣΜΙΚΟΣ ΑΜΘΡΩΠΟΣ Ή ΑΛΛΙΩΣ ΗΜΙΘΕΟΣ.
ΑΝ ΤΩΡΑ ΥΠΟΨΙΑΣΤΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΣΥΜΒΟΛΙΖΟΥΝ ΕΝΑ ΖΩΔΙΟ
Ή Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΟΤΕ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΑΝΑΡΧΑΙΟ ΜΟΤΙΒΟ
ΠΟΥ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΔΟΞΑΣΙΕΣ ΚΑΙ ΜΥΘΗΣΤΟΡΙΕΣ ΤΩΝ ΛΑΩΝ.
ΧΜ...ΘΑ ΤΟ ΨΑΞΩ...

ΠΑΝΤΩΣ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΧΕΙ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΟΥ ΒΑΣΙΚΑ ΝΑ ΝΙΚΗΣΕΙ ΖΩΑ
ΔΗΛΑΔΗ ΖΩΙΚΑ ΕΝΣΤΙΚΤΑ ΕΝΑΣ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ: ΒΟΥΤΙΑ ΣΤΟ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟ.

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ...


ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2004, 01:09:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ARKADIA ryche, χαίρε!

Τί λες τώρα !!! ...

quote:
ΑΝ ΤΩΡΑ ΥΠΟΨΙΑΣΤΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΣΥΜΒΟΛΙΖΟΥΝ ΕΝΑ ΖΩΔΙΟ

Βέβαια, ο ΚΩΔΙΚΑΣ ΝΤΑ ΒΙΝΤΣΙ έγινε best seller υποτίθεται για άλλο λόγο, αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι οι απεικονίσεις των μαθητών στο "ΜΥΣΤΙΚΟ ΔΕΙΠΝΟ" αντικατοπτρίζουν τα χαρακτηριστικά των ζωδίων τους.


3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2004, 01:21:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΝ ΤΩΡΑ ΥΠΟΨΙΑΣΤΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΣΥΜΒΟΛΙΖΟΥΝ ΕΝΑ ΖΩΔΙΟ
..

....be sure of that..Rch...
--Απλα θα χρειαστω βοηθεια :)) για ν'ανακαλυψω που ακριβως το 'χω σημειωσει τουτο...//ποτε "δε θυμαμαι" //..τοσες σημειωσεις...:Ο----

...Ξερεις,παλι ο κρονος/χρονος/κοσμος..μπροστα μας ...αφου μιλησες για ζωικα ενστικτα...
αν σκεφτεις πως 2 απο τις 4 χερουβικες....ειναι ζωομορφες...
μεχρι την "κοσμικη....σταυρωση"...ποσα τερατα νικαει η ψυχη=ηρωας>
ως να γινει>---- ημιθεος>----θεος...;


Φως εν Σκοτει!
'η αλλιως..ασπρο μεσα στο μαυρο..:))


ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2004, 01:38:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Ταδε εφη ατμα"....απλα ξεχασα να βαλω...τα εισαγωγικα "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2004, 01:49:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ryche χαιρετα Zandok...

καλη μου δεν ασχοληθηκα καθολου με το συγκεκριμενο βιβλιο
και ουτε νομιζω προκειται να το κανω...
θα ηταν ενδιαφερον παντως αν το εχεις διαβασει και αναφερει
εκει μεσα ποια ζωδια αντιστοιχουν σε καθε μαθητη
του Ιησου να μας τα αναφερεις...

ευχαριστω...


ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2004, 02:04:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου, ούτε εγώ ασχολήθηκα πέρα από κάποιες σκόρπιες κουβέντες...

Δεν ξέρω αν το αναφέρει αυτό το βιβλίο, γιατί στέκεται σε άλλα, τα οποία μάλλον "πουλάνε" περισσότερο...

Εν πάσει περιπτώσει, παλιά είχα ασχοληθεί με τα χαρακτηριστικά στα πρόσωπα κι επιφυλάσσομαι να βρω τις σημειώσεις μου και να σ' ενημερώσω.

Αν θυμάμαι καλά πάντως, η αμφιλεγόμενη κατά Dan Brown, φιγούρα του Ιωάννη (ή λέγε με Μαρία) είναι του ζωδίου του Καρκίνου και ο Πέτρος είναι ο μαθητής-Κριός.
Ο Ιούδας ήταν Ιχθείς!!!

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2004, 21:52:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

"Ταδε εφη ατμα"....απλα ξεχασα να βαλω...τα εισαγωγικα "

οντως:Ρ/thanx l_v///

..καταφερα +"εισηλθα".. λοιπον!_!


_-αναφορικα προς το ζητουμενο μας..
..θα συμφωνησω με τα στοιχεια που αφηνει η συνταξιδιωτισσα ...και θυμαμαι καλα πως εχω δει αντιστοιχια των αποστολων με τις φαλαγγες ων δαχτυλων...

ας ψαξω λοιπον/


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2004, 23:11:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2004, 02:35:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι πνευματικοί οδηγοί και διδάσκαλοι ...

ΤΑ ΜΥΗΤΙΚΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2004, 02:38:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

plus-one more..

Η αφύπνιση του εσωτερικού Θεού...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2004, 01:54:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

To μετανιωσα εδω θα αφησω αυτο:
Τα τεσσερα στοιχεια και οι ατιστοιχιες της Μεγαλης Αρκανας

FIRE =MAGICIAN,PRIESTESS,EMPRESS,EMPEROR.
WATER=LOVERS,CHARIOT,JUSTICE,HERMIT
AIR=DEATH,TEMPERANCE,DEVIL,TOWER
EARTH=MOON,WORLD,SUN.JUDGMENT

επισης τα Ταρω και το δεντρο της ζωης
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1163&whichpage=14&ARCHIVE=Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2005, 01:24:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
AIR=DEATH,TEMPERANCE,DEVIL,TOWER

ας δουμε λοιπον "καταματα"...τον Θανατο!
ειναι κι αυτο ενα απο τα "καλουδια" που κουβαλαει στο δισακι του (χωρις να το γνωριζει...) ο Τρελος...

αφηνω αρχικα την ερμηνεια απο ενα αγγλικο κειμενο...
ειναι σε "σαιξπηρικο...mood..."

---o,τι πρεπει για αρχη...:Ρ---



Fatigued by the flashing of the Wheel of Life, I sank to earth and shut my eyes. But it seemed to me that the Wheel kept turning before me and that the four creatures continued sitting in the clouds and reading their books.

Suddenly, on opening my eyes, I saw a gigantic rider on a white horse, dressed in black armour, with a black helmet and black plume. A skeleton's face looked out from under the helmet. One bony hand held a large, black, slowly-waving banner, and the other held a black bridle ornamented with skulls and bones.

And, wherever the white horse passed, night and death followed; flowers withered, leaves drooped, the earth covered itself with a white shroud; graveyards appeared; towers, castles and cities were destroyed.

Kings in the full splendour of their fame and their power; beautiful women loved and loving; high priests invested by power from God; innocent children--when they saw the white horse all fell on their knees before him, stretched out their hands in terror and despair, and fell down to rise no more.


Afar, behind two towers, the sun sank.

A deadly cold enveloped me. The heavy hoofs of the horse seemed to step on my breast, and I felt the world sink into an abyss.

But all at once something familiar, but faintly seen and heard, seemed to come from the measured step of the horse. A moment more and I heard in his steps the movement of the Wheel of Life!

An illumination entered me, and, looking at the receding rider and the descending sun, I understood that the Path of Life consists of the steps of the horse of Death.

The sun sinks at one point and rises at another. Each moment of its motion is a descent at one point and an ascent at another. I understood that it rises while sinking and sinks while rising, and that life, in coming to birth, dies, and in dying, comes to birth.

"Yes," said the voice. The sun does not think of its going down and coming up. What does it know of earth, of the going and coming observed by men? It goes its own way, over its own orbit, round an unknown Centre. Life, death, rising and falling--do you not know that all these things are thoughts and dreams and fears of the Fool"?


cprtght@tm@2005

Edited by - ΑΤΜΑ on 19/03/2005 01:28:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2005, 01:56:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
...ο Ερημίτης, ο φέροντας το φως και οδηγός φύλακας
Αυτός που Στρέφει τις Σφαίρες της εκφρασμένης δημιουργίας.
ο Ελεγκτής της κατευθυνόμενης δημιουργικής δύναμης,
που επιφέρει:
12: την αρχή της θυσίας του δημιουργικού πνεύματος στους νόμους της μορφικής έκφρασης. και
13: τις αρχές του χρόνου, της ωρίμανσης, της σήψης και του θανάτου.

ΣΤΗΝ ΑΛΧΗΜΕΙΑ: 8ο σταδιο...

quote:
Αποχωρισμος-Σκορπιος

ΣΤΟΥς ΑΘΛΟΥΣ TOY HΡAKΛH :8ος αθλος ..

quote:
η λερναια υδρα

--Ηρακλης/ηρωας/ψυχη..--

+ αφου ξεκινησαμε να μιλαμε για το Θανατο και αφου ο Ιουδας (Ο οποιος αστρολογικα ομως αντιστοιχει στους ιχθυες /ενω η καρτα κρεμασμενος αντιστοιχει σε πρωτογενες στοιχειο και ειναι το Νερο/αστρολογικα ανηκει στον Ποσειδωνα...)σχετιζεται αμεσα με την προηγουμενη καρτα απο αυτη του θανατου(τον διασημο πια "κρεμασμενο",'η Ο Τζακ στη φασολια...'η Η θυσια του Οντιν/Χριστου με αποτελεσμα την αποφυλακιση του απο τον κοσμο της μορφης και την ανελιξη σε υψηλοτερα πεδια,αυτα του καθαρου πνευματος...)

Οι πλανητες που συμμετεχουν σε τουτη την καρτα και σχετιζονται αστρολογικα με το σκορπιο ειναι ο ΠΛουτωνας κυριαρχος πλανητης και ο αρης παραδοσιακα κυριαρχος πλανητης του ζωδιου αυτου...και ο ουρανος ο οποιος εχει την εξαρση του στο ζωδιο του θανατου...


σημαντικο ειναι να λαβουμε υποψιν το λωτο που υπαρχει στη σημαια του καβαλαρη στην -κλασικη αυτη- καρτα του θανατου...
ο λωτος/'η ροδον ειναι συμβολο της ολοκληρωσης και αντιστοιχει στο τριγωνο της αναπτυξης-ωριμανσης +παρακμης που κυβερνα ολακερη τη ζωη...
επισης σημαντικο να λαβουμε υποψιν το ουρανιο τοξο...! οπου και υπαρχει σε καποιες απεικονησεις τοσο του ερημιτη οσο και της καρτας του θανατου..( καποια στιγμη/Χρονου θελοντος:Ρ/ θα σκαναρω και την μανταλα που αντιστοιχει στον σκορπιο απο το αστρολογικο μου deck.. )
το ουρανιο τοξο ειναι στην ουσια το συμερασμα του ερημιτη αναμεσα σε δυο διαφορετικους δρομους...
ο ερημιτης ειναι και ο "οδηγος" μας τοσο στην προηγουμενη οσο και σε αυτην την αρκανα...
δηλαδη η καρτα κρεμασμενος
και ακουλουθως η καρτα θανατος...

τελικα..
σε ποιον "μαθητη " απο τους 12 αρα-γε ... αντιστοιχει ο θανατος;
(αληθεια.. κατα τον Dan Brown σε ποιον αντιστοιχει;>)

αν ο αριθμος της καρτας ειναι το 13 ...μηπως...αντιστοιχει στον Ιδιο...οπου και .."δυναται" να φερει το ...λαβαρο;Ο


..they call me the wild rose ...but my name was...

Atma



cprtght@tm@2005

Edited by - ΑΤΜΑ on 19/03/2005 01:59:01

Edited by - ΑΤΜΑ on 19/03/2005 02:09:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2005, 00:07:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
8.Αποχωρησμος-Σκορπιος

Aτμα..
Αν δουμε τον σκορπιο σαν ενα αλλο συμβολο του φιδιου;
και γυρισουμε πισω στην Πτωση;
και να αναρωτηθουμε την πρωτη θυσια της γυναικας
δαγκωνοντας το μηλο;
well...η πτωση(η δημιουργια του κοσμου) ακολουθει της φορα της ενυλησης με την κλασικη σειρα κριος-ταυροςκτλ.. τοτε ο πρωτος Θανατος συντεληται οταν απο το βουδικο σωμα που συμβολιζεται απο τον αξονα κριου-ζυγου οι πρωτοπλαστοι περασαν στην επιρροη του αξονα του ταυρου-σκορπιου δηλαδη στο αστρικο επιπεδο...
Ισως αυτο ειναι και το κλειδι του χριστιανικου "μετανοηστε"...ειναι το μετακινηστε το νου σε ανωτερες σφαιρες...

οι πρωτοπλαστοι απο κει που ζουσαν στον παραδεισο δηλαδη η ενεργεια(κριος) ηταν σε ισορροπια(ζυγος) "πεθανε" περνοντας στην υλοποιηση..που ξυπνα τις κατωτερες εκδηλωσεις του αρη δηλαδη την καταστροφη και της αφροδιτης την λαγνεια.
σωστα λοιπον ο σκορπιος αντιστοιχει στην αλχημεια με το σταδιο του Αποχωρισμου...αλλωστε ο σκορπιος ανοικει στο 8ο επισης οικο δηλαδη στον θανατο!

ο Τζακ λοιπον που προανεφερες θεωρω οτι μαλλον εχει να κανει με την πτωση και ο Χριστος με την ανυψωση...χμ τι λες;


ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2005, 00:20:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η εικονα που εχεις πιο πανω του χριστου μου εδωσε μια απαντηση
σχετικα με το πως ξυπναει το ενα ζωδιο το απεναντι του.
Ο Χριστος στην εικονα που παρεθεσες εχει δυοο ακτινες,μια κοκκινη και μια λευκη.Δεν ξερω τον συμβολισμο της εικονας παντως σε εμενα εφερε μια τελεια απαντηση!!Κοιτωντας κατι κοκκινο για αρκετη ωρα(και εχω μπροστα μου ενα κοκκινο βιβλιο) και αποτομα σε κατι λευκο δεν βλεπεις κοκκινο αλλα πρασινο!!χμ...αρα ετσι και ο αρης με την αφροδιτη...και τα ζωδια μεταξυ τους το ενα ξυπνα το αντιθετο του...αραγε η εικονα να μας λεει οτι ο Χριστουλης επετυχε την ισορροπια ή απλα μας μιλα για το δεντρο της ζωης;


ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...


Edited by - ryche on 20/03/2005 00:25:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2005, 00:39:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμ..αραγε γι αυτο η προσφωνηση της μητερας του Χριστου ως Παρθενο Μαρια;
επειδη γεννηθηκε απο την παρθενο αλλα εκδηλωσε τελικα τους Ιχθυς;

κατι αλλο...
και η καρτα Πυργος πρεπει να σχετιζεται με τον θανατο.
Μιας και το "εγω" που προστατευεται στον ωραιο πυργο
πρεπει να καταστραφει.. Ισως τελικα η καρτα του κρεμασμενου
με αυτην του πυργου,του θανατου,περιγραφουν διαφορετικα επιπεδα θανατου.

και κατι ασχετο αλλα θαρρω πολυ ενδιαφερον αν προσπαθουσαμε να παραλληλησουμε τα αρχετυπα των καρτων ταρω με το σκακι!
βασιλιας ,βασιλισα,ο τρελος,το α-λογο,ο πυργος...

την καλησπερα μου...


ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2005, 01:17:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

χμ...στον σκορπιο αντιστοιχει απο οτι φαινεται ο Ιωαννης...

Επισης εχω την εντυπωση οτι η συγκεκριμενη καρτα του θανατου που παρεθεσες εχει ξεκαθαρο μηνυμα σε σχεση με τον Αρη...μιας και στο ανωτερο του επιπεδο δηλαδη οταν ο αρης περνα απο τον κριο εκδηλωνεται οχι σαν καταστροφη αλλα σαν δυναμη,θαρρος και Ιπποτικο πνευμα συμφωνα με την εσωτερικη αστρολογια.Αρα νομιζω ειναι εμφανες γιατι ειναι η αναπαρασταση του θανατου ειναι με ιπποτικη στολη ακριβως για να δηλωσει οτι η εξαρση του αρη στον κριο υποδηλωνει τελικα οχι μια πτωση οπως πριν ανεφερα αλλα ανυψωση του συνειδησιακου επιπεδου..
αρα ο τρελος ταξιδευοντας μεχρι την αρκανα του κρεμασμενου υποδηλωνει την πτωση της "ενεργεις" και απο την καρτα του θανατου και μετα την ανελιξη της.


ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...


Edited by - ryche on 20/03/2005 01:20:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2005, 18:27:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυο διαφoρετικες αποψεις για την καρτα θανανος

η πρωτη απο τo ibis tarot deck
η δευτερη medicine woman tarot deck


aum..


cprtght@tm@2005

Edited by - ΑΤΜΑ on 20/03/2005 18:29:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2005, 00:13:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμ...αυτη η καρτα ειναι πιο ξεκαθαρη στο μυνημα της..
ο θανατος θεριζει ανθρωπους που ομως ξαναγεννιουνται συνεχως
ξεκινοντας απο τα χερια και τα ποδια..που ομως εχουν να κανουν
και με το ηλιακο πλεγμα...το ουρανιο τοξο συμβολιζει
κλασσικα την αθανασια της ψυχης...

μα το πιο σημαντικο που ενωνει και αυτο που προανεφερα
αν δουμε τον σκορπιο σαν φιδι...
μεγενθυνετε λιγο την εικονα...πανω στο δρεπανι εχουμε
τεσσερις στηλες ενα φιδι και εναν σκορπιο


ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...


Edited by - ryche on 21/03/2005 00:14:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2005, 00:58:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


...Mια...πιο ρεαλιστικη απεικονιση της καρτας θανατος...


(η καρτα τελικα...ηταν μια..."γνωστοποιηση"...με μικρη αποκλιση...)

φως εν σκοτει!

Edited by - ΑΤΜΑ on 06/04/2005 01:32:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peter Gore
Νέο Μέλος

Argentina
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2005, 02:57:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Peter Gore  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το παλιο φευγει

Το νεο ερχεται


Αυτη η φωτογραφια που παρεθεσες ΑΤΜΑ θα μπορουσε να ειναι η φωτο του αιωνα. Συμβολικα το μωρο ειναι η ΝΕΑ ΕΠΟΧΗ

Ειπα αιωνα και θυμηθηκα τον ΑΙΟΝ. (Που εισαι ΑΙΟΝ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2005, 03:01:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-----οντως!..αυτο ακριβως εννοουσα αγαπητε.)

σαν την υπογραφη του αγαπημενου Rch..

quote:
ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...
-----


..ολα ειναι δρομος...

When I possessed the keys, read the book and understood the symbols, I was permitted to lift the curtain of the Temple and enter. its inner sanctum. And there I beheld a Woman with a crown of gold and a purple mantle. She held a sword in one hand and scales in the other. I trembled with awe at her appearance, which was deep and mysterious, and drew me like an abyss.

"You see Truth," said the voice. "On these scales everything is weighed. This sword is always raised to guard justice, and nothing can escape it.

"But why do you avert your eyes from the scales and the sword? They will remove the last illusions. How could you live on earth without these illusions?

"You wished to see Truth and now you behold it! But remember what happens to the mortal who beholds a Goddess!"


ATMAINANΕΤΕRNALLOVEJOURNEY..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2005, 23:21:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

προς εναν φιλο.
Μην χτισεις αλλο πυργο.Ουτε για την γυναικα σου ουτε για τους γονεις σου..Η ερημος ειναι η ελευθερια σου.]

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αδαμ
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2006, 16:45:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αδαμ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αν και αργησα καπως θα θελα να διορθωσω το οτι ο ιουδας δεν ηταν ιχθυς αλλα σκορπιος.
The Jesus story goes tragically downhill from there, just like in the season of Autumn the year tragically winds down and comes to an end as the days become short and cold. In October the Sun enters Scorpio, the Scorpion, which figuratively stings the Sun to make it slowly die. The days begin to get shorter and colder as the Sun rises lower and lower each day.
In the Jesus story Jesus is betrayed by Judas, one of the twelve zodiac months of the year. Judas represents Scorpio, the month of October. Judas betrays Jesus for 30 pieces of silver, representing the 30 days of the month. The month being one cycle of the phases of the moon. The moon, a piece of silver in the sky.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2006, 20:01:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

..ολα ειναι δρομος...

ATMAINANΕΤΕRNALLOVEJOURNEY..


Enjoy the ride...

((http://briefcase.pathfinder.gr/file/AAART/46948/549482))


Moz & the Brand new cadillac...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy