ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣΗΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
APXH
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2003, 01:20:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους APXH  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝ Ο ΘΕΟΣ ΕΔΩΣΕ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣΗΣ ΑΛΛΑ "ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΚ ΘΕΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΛΕΙΝ ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΕΡΓΕΙΝ", ΤΟΤΕ ΠΟΥ Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣΗΣ?

Edited by - APXH on 16/01/2003 01:23:53

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2003, 08:42:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ την ΑΡΧΗ...
Λοιπόν, η Ψυχή σαρκούμενη "κουβαλά" φέρει μαζί της ΤΡΕΙΣ ΝΟΜΟΥΣ που θα την "βοηθήσουν" στο να πραγματώσει τον σκοπό που σαρκώνεται.
Οι ΤΡΕΙΣ αυτοί νόμοι, είναι:
Ο νόμος του ΚΑΡΜΑ
Ο νόμος της ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΕΩΣ και
Ο νόμος του ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ ΤΗΣ ΒΟΥΛΙΣΕΩΣ

Αυτοί οι ΤΡΕΙΣ νόμοι: "εκ Θεού είναι, ΓΙΑ το θέλειν και ΓΙΑ το ενεργείν"

Μην μπερδεύτουμε τον ΝΟΜΟ ΤΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣΕΩΣ που έχει και φέρει μαζί της ΚΑΘΕ ΣΑΡΚΟΥΜΕΝΗ ΠΝΕΥΜΑΤΟΨΥΧΗ, με την έκφραση "Ελεύθερος είμαι να κάνω αυτό που θέλω" και τις λέξεις Ελευθερία, Δικαιοσύνη κλπ κλπ...

Ο ΝΟΜΟΣ ΤΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣΕΩΣ, είναι κάτι το εντελώς διάφορο απο αυτό που "φαίνεται"...

Φιλικά...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2003, 00:35:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας.
Αν και υποσχέθηκα στον εαυτό μου να μη ξανά συμμετάσχω σε θέματα θρησκευτικού περιεχομένου, η άποψη του αγαπητού κελσου μου γέννησε μερικά ερωτήματα σε ένα θέμα που πιστεύω πως οι απαντήσεις που δίνονται είναι τελείως αόριστες και για αυτό το λόγο θα ήθελα να ακούσω μια ποιο συγκεκριμένη άποψη από τον κελσο.

Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω τον κελσο να μου πει, τι ακριβώς εννοεί με το να λέει πως, «Ο ΝΟΜΟΣ ΤΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣΕΩΣ, είναι κάτι το εντελώς διάφορο απο αυτό που "φαίνεται"...», και γιατί πιστεύει πως η ψυχή φέρει αυτούς τους τρεις νόμους.


Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Edited by - notis_29 on 17/01/2003 00:38:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2003, 12:00:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όμορφο το θέμα και αγγίζει την ψυχή κάθε προβληματιζόμενου αναζητητή.
(πιστεύω )

Να καταθέσω λοιπόν, την δική μου γνώμη για την Ελεύθερη Βούληση με έναν παραλληλισμό:

Είμαστε λοιπόν επάνω στον πλανήτη Γη.
Ας πούμε ότι επιθυμούμε να μετακινηθούμε.
Είμαστε Ελεύθεροι να πάμε όπου θέλουμε;

Και αν ναι, με ποιες προϋπόθεσης;

Μπορούμε να ξεκινήσουμε να περπατάμε για να πάμε πχ από την Ελλάδα στην Κίνα.
Είμαστε ελεύθεροι;
Μας το απαγορεύει ο Θεός, μήπως;
Όχι!

Δεχόμαστε όμως την δράση όλων των νόμων της Φύσης.
Αν ξεκινήσουμε δίχως προετοιμασία θα ταλαιπωρηθούμε και ίσως κινδυνεύσουμε.
Αν αυτό το ταξίδι γίνονταν πριν 2000 χρόνια θα ήταν πολύ δύσκολο και επικίνδυνο!

Πως θα φτάναμε στην Κίνα, δίχως χάρτες και οδηγίες;
Πως θα επιβιώναμε, σε δύσκολες καιρικές συνθήκες;
Τι θα τρώγαμε και που θα βρίσκαμε πόσιμο νερό;
Ποιο θα ήταν το ασφαλές κατάλυμα για μας κάθε βράδυ;
κλπ.

Η Φύση μπορεί να είναι αμείλικτη όταν αγνοούμε τους Νόμους της.
Μόνο ανόητοι θα τους αγνοούσαν, με το ανάλογο βέβαια για αυτούς κόστος!

Στο ταξίδι μας αυτό πχ. μπορούμε να ενταχθούμε σε κάποιο καραβάνι με την ασφάλεια που παρέχει αλλά και τους περιορισμούς του.
Μπορεί να υποχρεωθούμε να εργαστούμε για το καραβάνι ή και να το προστατέψουμε από επίθεση κλπ.

Μπορούμε βέβαια να ταξιδέψουμε με πλοίο από την θάλασσα!
Άλλες συνθήκες ταξιδιού και άλλοι οι κίνδυνοι.

Πιστεύω πως το παράδειγμα που δίνω γίνεται κατανοητό.
Είμαστε «Ελεύθεροι» να πάμε όπου «Θέλουμε»!
Μπορούμε να πέσουμε, αν θέλουμε από έναν γκρεμνό, ή μέσα σε ένα ηφαίστειο!
Εναπόκειται το τι και το πώς θα κινηθούμε ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ στην ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ μας!

Κανένας βέβαια δεν διαμαρτύρεται, για την βαρύτητα, την μέρα και την νύχτα, ούτε για τα κύματα της θάλασσας!

Γιατί λοιπόν να διαμαρτυρόμαστε για τις συνθήκες της Πνευματική μας Πορείας;
Είμαστε Ελεύθεροι να Επιλέξουμε. Κανείς δεν μας εξαναγκάζει!
Και τα στραβοπατήματα είναι μέσα στη διαδρομή μας!

Πιστεύω να συνέβαλα λίγο στο θέμα μας.

Με Αγάπη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2003, 09:30:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πιστεύω να συνέβαλα λίγο στο θέμα μας

Κατά ΑΠΟΛΥΤΟ τρόπο θα έλεγα και για να μην φορτώσουμε παραδείγματα του τι "εγώ" εννοώ και τι ο "άλλος" καταλαβαίνει, στο πάρα πολύ ωραίο παράδειγμα του φίλου Φώτιου θα βασιστώ για να αναπτύξω την σκέψη μου και για να απαντήσω στο φίλο Νότη_29

Στο κείμενο του Φώτιου λοιπόν έχουμε τα εξής:
Κατραχάς ΕΜΑΣ...
'Ενα τόπο όπου ΗΔΗ βρισκόμαστε (Ελλάδα)...
'Ενα τόπο όπου ΘΕΛΟΥΜΕ να πάμε (Κίνα)...
'Ενα ΤΡΟΠΟ για να μετακινηθούμε...
Επίσης έχουμε πάρα πολλές υποθέσεις ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΕΣ για το ΠΩΣ θα κάνουμε το ταξίδι αυτό.

Λοιπόν, το ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ να πάμε στην Κίνα, είναι ένα ερώτημα ΑΜΕΣΑ σχετιζόμενο με ΕΜΑΣ...
Επίσης το ΓΙΑΤΙ βρισκόμαστε στην Ελλάδα είναι ένα άλλο ερώτημα σχετιζόμενο με ΕΜΑΣ...

Σε αυτό που απόσπασα έχουμε την ΕΦΑΡΜΟΓΗ του νόμου της ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΕΩΣ (γιατί είμαστε στην Ελλάδα) και του νόμου του ΚΑΡΜΑ (γιατί πρέπει να πάμε στη Κίνα)...

Το ΠΩΣ θα μετακινηθούμε, ΔΗΛΑΔΗ πόσο ΓΡΗΓΟΡΑ ή ΑΡΓΑ θα φτάσουμε στον ΣΚΟΠΟ ΜΑΣ (την Κίνα), έχει να κάνει με αυτόΝ το νόμο του ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ ΤΗΣ ΒΟΥΛΙΣΕΩΣ...
Είμαστε ελεύθεροι να ΠΑΜΕ στην Κίνα και αυτό έχει να κάνει με αυτό που χαρακτήρισα ώς "ΦΑΙΝΕΤΑΙ"...
Το πόσο ΓΡΗΓΟΡΑ θα φτάσουμε στον σκοπό μας, είναι ο ΝΟΜΟΣ ΤΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ ΤΗΣ ΒΟΥΛΙΣΕΩΣ...
Είναι αυτό που στο καλό παράδειγμα του Φώτιου, ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΚΑΘΟΛΟΥ, ο ΧΡΟΝΟΣ που θα πρέπει να πάμε στην Κίνα...

Δηλαδή η μέν μία εναλακτική λύση είναι να πάμε με τα ΠΟΔΙΑ...
Η άλλη να πάμε ΚΑΒΑΛΑ ΣΕ ΑΛΟΓΑ...
Η άλλη να πάμε με ΠΛΟΙΟ...

Σίγουρα θα ΦΤΑΣΟΥΜΕ ΣΤΗ ΚΙΝΑ, αλλά αν πάμε με τα ΠΟΔΙΑ θα κάνουμε Φ χρόνο, ένώ με τα ΑΛΟΓΑ θα κάνουμε Χ χρόνο και με το ΠΛΟΙΟ Ψ χρόνο...

Ο νόμος του Ελευθερίου της Βουλίσεως (κατ'εμέ) είναι η παράμετρος η ΧΡΟΝΙΚΗ για τον σκοπό που θέλουμε να επιτύχουμε, δηλαδή του "ΕΙΝΑΙ" και όχι του "ΦΑΙΝΕΣΘΑΙ" που έχει να κάνει με αυτό που είπα εξ'αρχής ότι είναι εντελώς διάφορο απο τις λέξεις που πολύ συχνά μπερδεύοντε με την Ελεύθερη Βούλιση...

Αυτά πρός το παρόν...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2003, 16:15:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω πως η "ΑΡΧΗ" προσεγγίζει το θέμα σε μεγαλύτερο βάθος από μια κυριολεκτική ανάλυση. Αν κατάλαβα καλά την ερώτηση δεν ασχολούμαστε με απλές και ρηχές επιλογές όπως το που θα πάμε. Με αυτή τη λογική θα μπορούσαμε να αποδείξουμε πως δεν υπάρχει ελεύθερη βούληση μια και ο θεός δεν μας επέτρεψε να σκεφτούμε να πάμε πχ στην Αγγλία και μας ανάγκασε να σκεφτούμε να πάμε στην Κίνα. Γίνεται νομίζω σαφές ότι αυτή η συλλογιστική δεν οδηγεί πουθενά.

Νομίζω πως σε ότι κάνουμε ή μας αφορά, υπάρχει πάντα η πηγή, η προέλευση της ενέργειας. Και μία ενέργεια έχει τρία χαρακτηριστικά: α)αυτόν που "συλλαμβάνει" τη δημιουργία της, β)αυτόν που την ασκεί και γ) το αποτέλεσμα αυτής.

Προσωπικά πιστεύω πως η ελεύθερη βούληση δεν έχει να κάνει τόσο με την έννοια της απαγόρευσης και του ελέγχου, αλλά με την έννοια του ποιός είναι υπεύθυνος για την απόφαση και εκτέλεση μιας ενέργειας.

Ένα παράδειγμα διφορούμενου ντετερμινισμού είναι η περίπτωση της χριστιανικής προσέγγισης στο θέμα του αποφασίζοντος. Για παράδειγμα, σε κάποιες περιπτώσεις όπου συμβαίνει κάτι άδικο ή κακό που θα μπορούσε να αποτραπεί, υπάρχει εμφυτευμένη η εξής έκφραση-κλισέ: "ο Θεός επέτρεψε". Ενώ σε κάποιες άλλες περιπτώσεις λένε: "ο άνθρωπος φταίει γιατί αυτό αποφάσισε να κάνει". Συμβαίνει δηλαδή σε κάποια δεδομένη στιγμή να παίρνει ο θεός πρωτοβουλία (άρα και την ευθύνη της απόφασης) και αλλού ο θεός να μένει αμέτοχος και να πρωτοστατεί ο άνθρωπος. Στην περίπτωση του προπατορικού αμαρτήματος, η ελεύθερη βούληση έχει την τιμητική της, καθώς η απόφαση των πρωτόπλαστων να γευτούν τον απαγορευμένο καρπό αποτελεί το πρώτη περίπτωση ένταξης της ελεύθερης βούλησης στην ανθρώπινη συνείδηση, αλλά και χαρακτηριστικό παράδειγμα αντίφασης περί ελεύθερης βούλησης και κυβερνητικής του Θεού.

Εδώ λοιπόν, εμφανίζεται ο άνθρωπος ως αυτός που παίρνει την κατάσταση στα χέρια του και αποφασίζει χωρίς ο θεός να γνωρίζει την απόφασή του. Κάτι τέτοιο όμως μπορεί να αποτελέσει αιτία υποβάθμισης της εικόνας του θεού, καθώς θα πρέπει να υποθέσουμς πως ο θεός γίνεται σαν τον άνθρωπο και δεν γνωρίζει τι θα επακολουθήσει (έρχεται τώρα στο μυαλό μου η χαρακτηριστική έκφραση: "μπορεί να φτιάξει ο θεός μια πέτρα που δεν μπορεί να σηκώσει;"...). Ή ακόμα, στο παράδειγμα της δοκιμασίας του Ιώβ, ο θεός δρα με δική του πρωτοβουλία κατόπιν σχετικών ενεργειών του διαβόλου. Εδώ υπάρχει διπλή αντίφαση και ξεκάθαρο παράδειγμα ενός ανθρωπομορφικού θεού (λυπάμαι αλλά ο δικός μου θεός απέχει κατά πολύ από κάτι τέτοιο), καθώς πρώτον ο Θεός εμφανίζεται να δρα κατόπιν των ενεργειών του διαβόλου, δηλαδή είναι ο αποφασίζων (είναι άραγε ο θεός ο αποφασίζων ή ο διάβολος και αν είναι ο δεύτερος τι συνεπάγεται αυτό;) και δεύτερον ο Ιώβ γίνεται ο αποφασίζων όταν δρα διαμέσου της χαρακτηριστικής υπομονής του. Τι συμβαίνει λοιπόν εδώ; Μια ο θεός αποφασίζει και μια ο άνθρωπος. Μια ο θεός παρουσιάζεται κυρίαρχος και παντογνώστης και μια άβουλος και εμφανώς ανθρωπομορφικός.

Νομίζω τελικά πως η προσέγγιση και ερμηνεία της ελεύθερης βούλησης από χριστιανικής πλευράς εμπεριέχει μία σαφή ασάφεια . Δεν μπορεί απο τη μια πλευρά ο θεός να είναι απλός παρατηρητής και από την άλλη να γίνεται πρωταγωνιστής. Είναι άσχημο και άβολο για το ποίμνιο να αμφιταλαντεύεται διαρκώς μεταξύ θεού και ανθρώπου ως πηγή προέλευσης των ενεργειών. Και πέραν αυτού προσθέτει μία ακόμη σφαίρα στο πιστόλι των πολέμιων του χριστιανισμού. Μία τέτοια τυφλή υποταγή και συμμόρφωση στο δόγμα δεν μπορεί παρά να να έχει ως σύνθημά της το "πίστευε και μη ερεύνα", όμως εγώ προτιμώ το ερεύνησε για να πιστέψεις...

Η αρχαιοελληνική προσέγγιση είναι πιο προσγειωμένη και εναρμονισμένη με το στοιχείο του φυσικού κόσμου, καθώς κατ' ουσίαν δεν υπάρχει θεός δημιουργός, άρα (για να το πω λίγο χοντρά) δεν υπάρχει κάποιος τρίτος που να αναλαμβάνει την ευθύνη των πράξεων των ανθρώπων. Εδώ, ο κάθε άνθρωπος είναι κύριος του εαυτού του, που σημαίνει πως ο ίδιος ο άνθρωπος αποτελεί την προέλευση της κάθε πράξης, καθώς αποφασίζει για τα πάντα μόνος του. Αυτό μου φαίνεται πιο λογικό και πιο σωστό, καθώς πέραν των άλλων δεν μπορεί παρά να προάγει την ανάγκη της προσωπικής εξέλιξης. Θεωρώ βέβαια δεδομένο από όλους σας πως συντάσσεστε με τη συμβολική των Ολύμπιων θεών.

H "ΑΡΧΗ" προσεγγίζει το θέμα υπό χριστιανικό πρίσμα και δεν μπορώ παρά να κατατάξω ένα τέτοια θέμα στην κατηγορία των αιτίων του χριστιανικού αποφατισμού. Το πρόβλημα έγκειται στο ότι προσπαθούμε να αναλύσουμε τις ανθρώπινες ενέργειες, υποθέτωντας ότι ήδη έχουμε αναλύσει και ερμηνεύσει τις θεϊκές. Χρεώνουμε τον Άνθρωπο με το όποιο πρόβλημα, απλά και μόνον γιατί θεωρούμε ανήθικο και απαγορευμένο να προσθέσουμε μία ανεξήγητη έξη ή ένα ερωτηματικό δίπλα στη λέξη Θεός (χριστιανικός).

Πάντως εγώ βλέπω πως από τη στιγμή που εμφανίστηκε το συγκεκριμένο ερώτημα, ο έλεγχος του ποιμνίου εμπλουτίστηκε με μία ακόμη αφορμή καθοδήγησης...

Sub rosaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

APXH
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2003, 04:21:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους APXH  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"FREE WILL! AIN`T IT A BITCH!"(ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΔΙΑΛΟΓΟ ΣΤΟΝ "ΔΙΚΗΓΟΡΟ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ" ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΛ ΠΑΤΣΙΝΟ!
ΚΑΙ ΕΚΘΕΤΩ ΕΝΤΟΝΑ ΤΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟ ΜΟΥ!! ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΥΛΛΑΒΕΙ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ "ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣΗΣ"?! ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΠΕΙ ΑΠΟΦΕΥΓΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΑΟΡΙΣΤΟΛΟΓΙΕΣ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΗΤΕΣ(ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ ΜΙΛΩΝΤΑΣ ΕΚ ΠΕΙΡΑΣ) ΑΣ ΜΟΙΡΑΣΤΕΙ ΤΗΝ ΣΟΦΙΑ ΤΟΥ ΜΑΖΙ ΜΑΣ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2003, 04:24:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kane oti thes opos to thes bgale tin koinonia apexo bgale tin oikogeneia xeperase to dna sou kai tote tha eisai pragmatika eleutheros esu tha dimiourgeis tin pragmatikotita sou


Zhse eleuthera mhn daneizesai sumbaseis allon :)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

APXH
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2003, 04:30:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους APXH  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΑΙΡΕΤΩ ΤΑ ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ ΜΟΥ ΧΑΝΙΑ ΚΑΙ ΚΡΗΤΗ! ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΜΙΑ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΔΑΦΙΚΗ. ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΣΤΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ, ΤΗΝ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΔΗΛΑΔΗ,ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΠΡΟΥΠΟΘΕΤΕΙ ΣΩΣΤΕΣ ΚΑΙ ΒΑΘΙΕΣ ΒΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙΣ.
ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΟΡΙΣΤΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΥΧΗ, ΓΙΑΤΙ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΤΑ ΒΡΟΥΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΑΣ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2003, 04:37:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
giati einai anedafiki oi baseis einai mesa sou ston theo pou einai mesa sou stirizesai zitises na matheis ti einai i eleutheri boulisi kai ego sou leo ti einai eleutheria.eleutheros eisai otan den daneizesai sumbaseis allon px otan gino 50 tha bgalo aspra mallia. esu omos ti nomizeis?An pistepseis pragmatika oti auta einai aidies tote tha mporeis na energeis eleuthera ara tha exeis eleutheri boulisi.den tha eisai pleon desmotis ;)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2003, 10:00:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερίζω την παρέα....

Φίλε μου Oculatis Abis, προσπαθώ να βρώ πού "αποφάνθηκαμε" ότι ο ΘΕΟΣ (είτε με την χριστιανική, είτε με την αρχαιοελληνική, είτε με την μωαμεθανική ή όποια ΑΛΛΗ θρησκεία μπορεί να εφεύρει το μυαλό του ΚΑΘΕΝΟΣ ΜΑΣ), είναι εκείνος που "φταίει" για ΟΛΑ και ΑΡΑ δεν υπάρχει το Ελευθέριο της Βουλήσεως ΜΕΣΑ στις θρησκείες...
Τις ΟΠΟΙΕΣ θρησκείες ξαναλέω...

Θα ήθελα να μου δείξεις το ΠΩΣ κατέληξες σε αυτό που "τύπις" κατηγορείς... (μην με παρεξηγής φίλε μου, αλλά έχω αυτή την απορία)...

Σε αυτά που ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ παρέθεσα, ξεκαθάρισα ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ εξ'αρχής ότι θα μιλήσω επάνω σε ένα (υποκειμενικά) ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ...
Αν δεν κάνω λάθος, ΕΔΕΙΞΑ το ΠΩΣ και με ΠΟΙΟΥΣ ακόμα ΝΟΜΟΥΣ λειτουργεί ο ΝΟΜΟΣ ΤΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ ΤΗΣ ΒΟΥΛΙΣΕΩΣ...
Και σε αυτό θα ήθελα να μείνουμε... ΣΤΟΝ ΝΟΜΟ...

Η άποψη που παραθέτης στα περί ΕΛΕΥΘΡΗ ΒΟΥΛΙΣΗ και ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ, νομίζω πώς κάνεις ΛΑΘΟΣ...
Και μόνο η ΥΠΑΡΞΗ ΤΩΝ ΜΑΝΤΕΙΩΝ, σε αυτό το ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ αποτέλεσμα οφείλεται ΕΝ ΜΕΡΗ.
ΝΑ ΠΡΑΤΟΥΝ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΒΟΥΛΙΣΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ και όχι ΑΠΟ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ...
Πονηρά ΙΣΩΣ σκεπτόμενοι οι πρόγονοί μας, στα ΛΑΘΗ ΤΟΥΣ, ήθελαν να αποδώσουν ΑΛΛΟΥ (στη θεότητα...), την αιτία...

Ξαναλέω όμως ότι αυτό είναι μια ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ και άρα ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΗ ΑΠΟΨΗ, ίδια και ΑΠΑΡΑΛΑΧΤΗ με αυτό που ανέφερες περί των χριστιανών, στο οποίο να σπεύσω να δηλώσω, ότι δεν με βρίσκει αντίθετο...
Αλλά ΟΛΑ αυτά είναι η ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΤΗΤΑ (Φαίνεσθαι) και όχι η ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΤΗΤΑ (Είναι) των πραγμάτων...

Τούλαχιστον στο κείμενό μου, αλλά και σε αυτό του Φώτιου, δεν βρίσκω ΠΟΥΘΕΝΑ το συμπέρασμά σου (ότι αποδίδουμε στον ΘΕΟ, την βούλιση)...
Αν έχεις ένα καλύτερο παράδειγμα, παρέθεσέ το...

Και κάτι ακόμα. Λές ότι:

quote:
Πάντως εγώ βλέπω πως από τη στιγμή που εμφανίστηκε το συγκεκριμένο ερώτημα, ο έλεγχος του ποιμνίου εμπλουτίστηκε με μία ακόμη αφορμή καθοδήγησης...

Θα παρακαλούσα να ΜΗΝ καταλήξη ΑΡΕΝΑ ΚΑΙ αυτό το θέμα...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2003, 11:42:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Κέλσε, το συμπέρασμά μου δεν έχει να κάνει με τις δικές σας απόψεις, αλλά με το τι εισπράττω εγώ από την χριστιανική πραγματικότητα. Νομίζω ότι από αυτά που παρέθεσα πριν έγινε κατανοητό πως αναφέρομαι συγκεκριμένα στο χριστιανισμό, άλλωστε η "ΑΡΧΗ" εξ' αρχής έθεσε το ερώτημα σε χριστιανικό επίπεδο.

Όσο για τα Ελληνικά μαντεία, πιστεύω πως απετέλεσαν μια (σημαντική) εξαίρεση στη γενικότερη προσέγγιση του θείου από τους Έλληνες. Νομίζω πως οι Ελληνικοί θεοί, ήταν πάνω απ' όλα συμβολικοί, εξέφραζαν ανθρώπινα χαρακτηριστικά, δημιουργήθηκαν "κατ' εικόνα ανθρώπου". Η διαφορά με τον χριστιανικό θεό είναι ότι αποτελεί πραγματική ύπαρξη και "οντότητα". Θα ήθελα τη γνώμη σου.

Όσο για την "αρένα" no worries mate!

Sub rosaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Simoril-elf
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2003, 15:22:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Simoril-elf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
egw pisteyw pws h eley8eria voulhshs einai 8ema poly ka8hmerino oso kai 8rhskeytiko.. h filosofiko an 8elete... Mesa apo thn ka8e mou mera egw san an8rwpos pou zei mesa se mia koinwnikh omada antimetwpizw ka8hmerina kapoia pragmata kai kapoia ere8ismata . O tropos pou megalwsa kai o topos , h morfwsh mou h oxi.. to fylo mou kai h oikogeneia mou , h epoxh kai h texnologia h episthmh pou gnwrizw h den gnwrizw to an eimai plousios h ftwxos , omorfos h asxhmos, ygeihs h anaphros,dhmiourgoun kata kapoio tropo thn katagwgh mou alla me thn eyreia ennoia kai oxi me thn ennoia tou topou pou gennh8hka mono h megalwsa .... Ola ayta synteloun emena ta opoia ta ferw san sfragida epanw mou kai me epeireazoun ka8e mera .... To oti 8elw telika na paw sth Kina einai kati pou den einai teleiws diko mou efoson exw se ka8hmerinh fash tosa ere8ismata.... .
Kata emena h eley8eria voulhshs einai kati apiasto na epityxei kaneis.. Kai ayto giati exartomaste amesa apo ena swro diaforetikous paragontes... telika ayto pou 8ewrw egw san eley8eria Boylhshs einai h synhdhtothta ths ka8es mou epiloghs kai ths krishs mou.. oso mporei na ginei kati tetoio....... kai isws to prwto bhma se ayto einai h synhdhtopoihsh tou posou dyskolo einai ...


Filika ....


sim-eli-elfΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

HEROnlysIN
Νέο Μέλος

Greece
32 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2003, 20:21:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους HEROnlysIN  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος HEROnlysIN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
The Beggining Is A Very Delicate Time..
Frank Herbert, The Dune

Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣΗΣ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΗΣ ΦΩΝΗΣ

ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ, ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ, ΤΗΝ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΙΕΡΑΡΧΙΚΟ.. Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (κατα προέκταση και της βούλησης) ΘΑ ΕΛΕΓΑ, ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΑ ΛΟΓΙΑ, ΚΑΛΥΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΟΓΗ ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ.,.

Forget me NOT, Or I'll Forget Myself...

Your Only, My Only, HER Only sINΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2003, 22:58:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας.
Αν και δε συμφωνώ με κάποιους από τους τρεις νόμους που ανέφερε ο κελσος, περί ψυχής.
«ΟιΤΡΕΙΣαυτοί νόμοι, είναι:
Ο νόμος του ΚΑΡΜΑ
Ο νόμος της ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΕΩΣ και
Ο νόμος του ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ ΤΗΣ ΒΟΥΛΙΣΕΩΣ»,
Θα συμφωνήσω απόλυτα όμως, με το πολύ δυνατό παράδειγμα του νόμου του ελευθερίου της βουλήσεως που μας δείχνει ότι έχουμε την δυνατότητα να επιλέξουμε κάνοντας διάφορους υπολογισμούς, τον σωστό τρόπο και όχι να ακολουθήσουμε αυθόρμητα κάποιο τρόπο, ας τον χαρακτηρίσω τυχαίο, για όσους είναι κατά, της ύπαρξης του θεού.
Φίλε Oculatis Abis πολλές φορές τα παραδείγματα δεν αναφέρονται στην πραγματικότητα, αλλά για να κατανοήσουμε την πραγματικότητα.
Από τα πολλά που έγραψες για τον θεό, διάλεξα ένα μικρό μέρος που μου έδωσε την αφορμή να σχολιάσω.
quote:
Εδώ λοιπόν, εμφανίζεται ο άνθρωπος ως αυτός που παίρνει την κατάσταση στα χέρια του και αποφασίζει χωρίς ο θεός να γνωρίζει την απόφασή του. Κάτι τέτοιο όμως μπορεί να αποτελέσει αιτία υποβάθμισης της εικόνας του θεού, καθώς θα πρέπει να υποθέσουμς πως ο θεός γίνεται σαν τον άνθρωπο και δεν γνωρίζει τι θα επακολουθήσει (έρχεται τώρα στο μυαλό μου η χαρακτηριστική έκφραση: "μπορεί να φτιάξει ο θεός μια πέτρα που δεν μπορεί να σηκώσει;"...).

Δε μπορεί να χωρέσει ο ωκεανός σε ένα κουβά. Και αν ακόμη αναλύσουμε τα στοιχεία του νερού που γεμίσαμε τον κουβά από το νερό του ωκεανού, πάλι δεν θα μπορούμε να πούμε ότι γνωρίζουμε τα πάντα για αυτόν.
Και μετά από όλα όσα διάβασα, μου έρχεται τώρα στο μυαλό η εξής ερώτηση:
Μπορεί κάποιος να μου αποδείξει ότι δεν υπάρχει θεός χωρίς να αοριστολογεί;


Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2003, 23:32:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παράλληλα όμως Notis_29 μίλησα και για αποφατισμό. Πίστεψέ με συμφωνώ απόλυτα μαζί σου για την ερμηνεία του θεού. Όσο και να το ψάχνουμε ποτέ δε θα καταλήξουμε σε ολοκληρωμένη άποψη περί θεού. Αυτό βέβαια δε σημαίνει πως ένα ερευνητικό πνεύμα δεν πρέπει να ασχολείται με τέτοιες ένοιες.

Sub rosaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

APXH
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2003, 03:06:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους APXH  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ "ΛΕΙΤΟΥΡΓΩ" ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ, ΡΟΗ! ΚΑΤΑ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΘΑ ΒΓΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΜΟΝΟ ΤΟ ΕΞΗΣ: ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΤΙ ΤΙΣ ΥΠΕΡΦΥΣΙΚΕΣ ΕΝΝΟΙΕΣ ΤΙΣ ΝΙΩΘΟΥΜΕ ΠΟΛΛΥ ΠΡΙΝ ΤΙΣ ΑΝΤΙΛΗΦΘΟΥΜΕ, ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Η ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΤΙΣ ΛΕΞΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΤΥΜΟΛΟΓΙΚΟ ΑΛΛΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΜΑΣ. ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ. ΘΕΛΩ ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΚΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ: ΟΤΙ Η ΛΟΓΙΚΗ(ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΞΕΤΑΖΩ ΤΟ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΙΝΗ Η ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ)ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΕΚΦΡΑΣΕΙΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΑΣ, ΑΡΚΕΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ ΟΤΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑΣ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ ΟΣΟ ΚΑΙ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΠΟΥ ΤΗΣ ΔΙΝΟΥΜΕ!
ΦΙΛΙΚΑ ΑΡΧΗ!

Edited by - APXH on 21/01/2003 00:35:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2003, 09:04:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλημέρα μου...

Φίλε Oculatis Abis, επιδή αναφέρθηκε η ΘΕΟΤΗΤΑ, δε σημαίνει ντέ και καλά ότι αναφέρεται η ΑΡΧΗ στην Χριστιανική 'Εκφραση Αυτής (της Θεότητας)...
Εγώ προσωπικά αντελήφθηκα την ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΕΝΝΟΙΑ...
Και ώς μια ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΕΝΝΟΙΑ, τα αυτά (τα ΙΔΙΑ δηλαδή) που ΑΠΟΔΕΧΟΜΑΙ για την Χριστιανική έκφραση του θεού, αποδίδω σε ΟΛΟΥΣ...

Παράδειγμα, αυτό που λές για τις εκφράσεις της Θεότητας στο Αρχαιοελληνικό μοντέλο, ως ότι

quote:
εξέφραζαν ανθρώπινα χαρακτηριστικά, δημιουργήθηκαν "κατ' εικόνα ανθρώπου"
θα σου υπενθυμίσω ότι ο Εκείνος που λατρεύτηκε ως Υιός Του Θεού, ο Ιησούς, είχε ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο χαρακτηριστικό με αυτό που αναγνωρίζεις στις Αρχαιελληνικές ΑΝΘΡΟΠΟΚΕΝΤΡΙΚΕΣ Θεότητες...
Αν δέν κάνω λάθος, ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ, ΕΖΗΣΕ και ΠΕΘΑΝΕ ως ΑΝΘΡΩΠΟΣ (άσχετα με την Θεϊκή Του υπόσταση) και αυτό το λεπτό σημείο σε εμένα λέει ΠΟΛΛΑ...

Το θέμα μας ΟΜΩΣ δεν είναι αυτό, είναι το Ελευθέριο της Βούλισης και οι υπόλοιποι ΝΟΜΟΙ που το "υποστηρίζουν" πράγμα που ο φίλος Νότης_29 δεν αποδέχεται...
Ας επικεντροθούμε σε αυτά...

Κλέσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

APXH
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2003, 00:43:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους APXH  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΚΕΛΣΟ, ΑΝ ΚΑΙ ΑΡΧΙΚΑ Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΗΤΑΝ, Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣΗΣ ΚΑΤΑ ΤΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟ ΠΝΕΥΜΑ, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΚΑΚΟ ΣΤΟ ΝΑ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΑΠΟ ΟΠΟΙΑ ΣΚΟΠΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙ. ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙΩΣ ΟΛΟΙ ΚΑΤΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑ ΤΜΗΜΑ Η' ΟΠΤΙΚΗ ΓΩΝΙΑ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ, ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΥΤΗ ΚΑΘ'ΕΑΥΤΗ. ΑΣ ΒΡΟΥΜΕ ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΧΑΛΑΣΤΟΥΜΕ ΣΤΟ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΟΙΝΑ Η ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΣΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΕΚΘΕΤΟΝΤΑΙ. ΚΑΘΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΟΙΟΣ ΕΙΠΕ ΚΑΤΙ ΠΡΩΤΟΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΤΩΝ ΑΙΩΝΩΝ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΗΔΗ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΣΤΗΝ ΣΥΛΛΗΨΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΟ ΑΝ ΜΠΟΥΝ ΟΙ ΟΙΕΣΔΗΠΟΤΕ ΠΑΡΩΠΙΔΕΣ.
ΦΙΛΙΚΑ ΑΡΧΗ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2003, 04:45:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μαααα ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΩ σε αυτό που αναφέρεις φίλε μου ΑΡΧΗ, άλλωστε ΑΝ διαβάσεις τα κείμενά μου, ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΑΣΙΦΑΝΕΣ!!!
Για παρωπίδες όμως που έκανες λόγο, θα σε ΠΡΟκαλέσω να μου τις δείξεις, εάν και εφ'όσον αναφέρεσαι σε εμένα...

Ακριβώς επειδή το θέμα του Ελευθερίου της Βουλίσεως ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟ, απεναντίας είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΥΝΘΕΤΟ, περιμένω να διαβάσω την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΣΟΥ ΑΠΟΨΗ που ακόμα δεν μας την έχεις παραθέση φίλε μου.

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2003, 11:33:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους.

Θα ήθελα να ζητήσω συγνώμη για την ατέλεια του παραδείγματος-παραλληλισμού με το ταξίδι Ελλάδα-Κίνα!

Απλά ήθελα να παρουσιάσω τις πολλαπλές δυνατότητες που έχει κάποιος στην ζωή του. Δεν θεωρώ πχ «κάρμα» το ταξίδι για την Κίνα, αλλά επιλογή.
Ας πούμε «κάρμα» (ντάρμα θα έλεγα ) το ότι γεννήθηκα και μεγάλωσα στην Ελλάδα. Από εκεί και πέρα τα υπόλοιπα (πχ ταξίδι στην Τουρκία, στη Γαλλία, στην Ινδία, στη Σελήνη, στο κέντρο της Γης) είναι επιλογές μας!
Επιλογές που έχουμε την δυνατότητα να κάνουμε σχεδόν κάθε δευτερόλεπτο!

Συνήθως κρατάμε μια αμυντική στάση στη ζωή και υποβιβάζουμε το εαυτό μας σε μια μηχανική-βιολογική οντότητα που ακολουθεί τις προσταγές του περιβάλλοντός της.

Διαφωνώ!

Δεν φταίει ο Θεός, η άτιμη κοινωνία, ο εργοδότης μας, το νέφος, το μποτιλιάρισμα, οι φίλοι μας, ή η μάνα που μας γέννησε, για την δική μας την ταλαιπωρία!
Ακόμα και όταν οι συνθήκες του περιβάλλοντος (κάρμα) είναι σκληρές και αντίξοες, έχουμε πάντα το δικαίωμα των επιλογών μας.

Το ερώτημα ΠΑΝΤΑ, είναι ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ εμείς για να αλλάξουμε, ή να επιδράσουμε στο περιβάλλον;

Πόσο πχ, συμβάλουμε συνειδητά στην μείωση του νέφους ή του μποτιλιαρίσματος;
Ποιες είναι οι καθημερινές μας επιλογές και γιατί;

Η ανθρώπινη Ιστορία αποδεικνύει πως αρκεί μια κρίση μάζα συνειδητών ανθρώπων για να επέλθει Επανάσταση!
Εμείς που είμαστε με τις επιλογές μας;
Μήπως χαϊδεύουμε τις «αλυσίδες» μας και γκρινιάζουμε στο Θεό για τι δεν μας τις σπάει;
Και αν, λέω αν, ακουστεί λίγο ο λόγος μας, και οι αλυσίδες μας αρχίζουν να ραγίζουν, αξιοποιούμε την ευκαιρία, ή ψάχνουμε να βρούμε λάκκο για να κρυφτούμε από τον ίδιο μας τον εαυτό;;

Δεν υπάρχει Ελεύθερη Βούληση σε ανελεύθερους ανθρώπους!

Βασική προϋπόθεση η Θέληση (Βούληση) για Ελευθερία!!!!

Όλα τα άλλα είναι «αμπελοφιλοσοφίες»!

Κάθε στιγμή μπορούμε να επιλέξουμε Ελεύθερα.
Πληρώνοντας πάντα το κόστος των επιλογών μας.
Δεν μπορεί όμως, να θέλουμε να είμαστε Ελεύθεροι αλλά και Ανεύθυνοι!
Δεν συμβαδίζουν.

Άλλο λοιπόν η Ελευθερία και άλλο το «άστε με ήσυχο στην μιζέρια μου»!
Χαώδης η διαφορά!

Πχ. μπορεί κάποιος να γεννήθηκε δούλος και να βασανίζεται! (ας πούμε κάρμα)
Έχει χιλιάδες επιλογές.
Υπάρχουν και δύο βασικές στάσεις.
Να αποδεχτεί την δουλεία του και να σκύψει κεφάλι και (ας πούμε) να προσπαθήσει να επιβιώσει.
Ή να επαναστατήσει με κόστος πιθανά βασανιστήρια ή και τον θάνατό του!

Επιλογές.

Αν πιστεύουμε την αιωνιότητα του ανθρωπίνου Πνεύματος, τι είναι μια στιγμή θανάτου;
Γιατί θα πρέπει οι επιλογές μας να καθορίζονται από την αποφυγή του πόνου ή την εδραίωση του ατομικού μας εγώ;
Αν αυτές οι θέσεις ορίζουν και καθορίζουν τις επιλογές μας, από που τότε προκύπτει ότι είμαστε ελεύθεροι;

Άλλο Ελευθερία Βουλήσεως και άλλο Υποταγμένη Θέληση.
Ο Σωκράτης, ή ο Διογένης και φυσικά ο Ιησούς, καταδεικνύουν την διαφορά!

Λοιπόν να ρωτήσω και εγώ, υπάρχει Ελεύθερη Βούληση;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2003, 11:58:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΚΟΠΗ

ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΑΛΛΑΓΕΣ Ή ΜΕΤΑΦΟΡΕΣ ΘΕΜΑΤΩΝ; ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΕΧΩ ΞΑΝΑΤΟΠΟΘΕΤΗΘΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΗΣ ΘΕΛΗΣΗΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΒΡΩ. ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΣΤΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ "ΓΝΩΣΗ" Ή ΨΥΧΗ ΥΠΗΡΧΕ ΕΝΑ ΣΧΕΤΙΚΟ ΘΕΜΑ. ΕΠΙΣΗΣ ΣΤΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ "ΨΥΧΗ" ΥΠΗΡΧΕ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΙΤΛΟ ΨΥΧΗ.
ΕΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΤΙ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

ANTONIOS1997

""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2003, 12:10:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και απαντώ, δια της ερωτήσεως:
quote:
Αν πιστεύουμε την αιωνιότητα του ανθρωπίνου Πνεύματος, τι είναι μια στιγμή θανάτου;

Ελαφρά λοιπόν θα το χαρακτήριζα ΛΙΠΟΤΑΞΙΑ...
Παράτημα των όπλων...
Τα πόδαράκια μου στόν όμο και όπου φύγει φύγει...
Αυτό εννοής φίλε μου Φώτιε;;;

Δε νομίζω πώς το να στερήσει ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ και ΑΥΤΟΒΟΥΛΟΣ την ροή των πραγμάτων που σχετίζοντε με την ΚΟΛΑΣΗ ΠΟΥ ΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ και που την αποκαλλεί ΖΩΗ, είναι το ζητούμενο...

Πού είναι το ΜΕΤΡΟ σε αυτό που αναφέρεις φίλε μου, το οποίο είναι ΑΡΙΣΤΟ;;;

Συμφωνώ σε γενικές γραμμές σε όσα αναφέρθηκες, ΑΛΛΑ φίλε μου εδώ διαφωνώ και μάλιστα ΚΑΘΕΤΑ...
Με τίποτα στο φτωχό μυαλό μου δεν θα μπορούσα να συνδέσω την πράξη του Σωκράτη, του Ιησού, του Τζορντάνο Μπρούνο και τόσων άλλων, με αυτό που ΦΑΙΝΕΤΑΙ ότι αποκαλείς Ελευθέριο της Βουλίσεως...

Επιμένω λοιπόν να ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΟΥΜΕ τον νόμο αυτόν (του ελευθερίου της βουλίσεως) καθώς και τους ΑΛΛΟΥΣ ΔΥΟ (αυτούς του κάρμα και της μετενσαρκώσεως) απο το ΚΟΝΤΟΦΘΑΛΜΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΒΛΕΜΑ, που αυτό που κάνει είναι να τους ΣΥΝΔΕΕΙ με τον ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΚΟΣΜΟ ΜΟΝΑΧΑ που αυτός ΠΑΝΤΑ τυχαίνει να είναι η ΖΩΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ...

'Ισως να έπρεπε να ΕΡΜΗΝΕΥΣΟΥΜΕ το Κάρμα, μιάς και ανάφερες αν δεν κάνω λάθος ότι,

quote:
οι συνθήκες του περιβάλλοντος (κάρμα) είναι σκληρές και αντίξοες

άρα του δίνεις αυτόματα (και ίσως χωρίς να το καταλαβαίνεις) ΑΡΡΝΗΤΙΚΗ χροιά...
Αν ΕΡΜΗΝΕΥΣΟΥΜΕ και την Μετενσάρκωση, υποθέτω ότι έτσι θα κατλήξουμε σε πιό ΑΣΦΑΛΗ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ για τον ΤΡΙΠΛΟ ΝΟΜΟ, που λειτουργεί ΕΝΙΑΙΑ...

Φιλικά πάντα,

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2003, 13:34:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχει δίκιο ο ΑΝΤΩΝΙΟΣ.

Χρησιμοποιώντας (κάτι που μπορεί να κάνει ο καθένας) την λειτουργία της "αναζήτησης" που υπάρχει στο πάνω δεξί μέρος της κάθε σελίδας βρήκα το "χαμένο" θέμα.

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=502

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2003, 14:15:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΟΙ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣΗΣ ΤΗΝ ΦΑΝΤΑΖΩΜΑΙ ΣΑΝ ΕΝΑ ΠΟΤΑΜΙ.
ΠΡΟΧΟΡΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΠΑΝΤΑ.

ΕΧΕΙ 2 ΟΧΘΕΣ ΔΕΞΙΑ ΚΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ.
ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΞΕΦΥΓΗ ....

ΜΟΝΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΠΡΟΧΟΡΑ .....

ΙΣΩΣ ΚΑΙ Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΣΑΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΤΗΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2003, 14:53:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ thoth για τη βοήθεια. Αφού βρήκα τη τοποθέτηση μου και "συμφωνω" ακόμα μαζί της την παραθέτω και σε αυτή τη συζήτηση.

Για να αποφασίσουμε αν κάτι είναι ελεύθερο ή όχι πρέπει να γνωρίζουμε τι είναι η θέληση μας. Για εμένα θέληση του ανθρώπου είναι η «ουσία» του εσωτερικού του λόγου. Δια μέσω αυτού του λόγου, που είναι στην ουσία εκφρασμένη ψυχική (Θεία) δύναμη, τον οποίο (λόγο) ο άνθρωπος δέχτηκε από άλλους ή ο ίδιος είπε έπραξε, έκφρασε, αισθάνθηκε και σκέφτηκε χρωματίζεται η ουσία του εσωτερικού του με αποτέλεσμα αυτό και μόνο αυτό να αποτελεί τη θέληση του, τον λόγο του προς το θεό.
Με βάση αυτό, ελευθερία της θέλησης είναι η καθαρότητα του εσωτερικού ανθρώπου, η δυνατότητα του να αποφασίζει μέσα στο πλαίσιο της καθαρής συνείδησης έξω απο επηρεασμούς, συναισθηματικές φορτίσεις και γνώσεις οι οποιες δεν προέρχονται από μια ξεχωριστή αίσθηση (η οποια σε συνδιασμό με την εσωτερική αγνότητα δίνει την πραγματική επίγνωση) αλλά προέρχονται από γνώσεις κοσμικές διαστρεβλωμένες από το εγωιστικό και συμφεροντολογικό ανθρώπινο προσωπείο.

ΜΕ ΑΓΑΠΗ

ANTONIOS1997

""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2003, 11:45:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους.

Πιστεύω πως ένα «κλασσικό» λάθος που κάνουμε στο χώρο της Εσωτερικής Αναζήτησης είναι ο διαχωρισμός των «πνευματικών» με τα «υλικά».
Είτε αφορά τις ιδέες, είτε την καθημερινή μας ζωή.

Αυτός όμως ο διαχωρισμός δεν υπάρχει.

Η Ελεύθερη Βούληση είναι Νόμος, είναι όμως και ικανότητα μα και δικαίωμα του Ανθρώπου από την Αρχή της Δημιουργίας.
Από την στιγμή που ο Άνθρωπος επέλεξε τη Πτώση για τον «καρπό» της Γνώσης και συνεχώς από τότε.

Φίλε Κέλσο δεν υπάρχει λιποταξία, αλλά μεγάλη γνώμη για τον εαυτό μας και...Επιλογές!

Το να «προστατεύουμε» την μερικότητά μας δεν έχει καμία σχέση με την Ελευθερία του ανθρωπίνου Πνεύματος.

Επιλογή ήταν η στάση του Σωκράτη να πιει κώνειο ή να φυγαδευτεί, ή να δεχτεί άλλη τιμωρία.
Επιλογή ήταν η στάση και προσευχή του Ιησού στην έρημο, στην Ιερουσαλήμ, στη Γεσθημανή, ή μπροστά στον Πόντιο Πιλάτο.

Επιλογές, με τις οποίες κατέδειξαν την Ελευθερία της Βούλησής τους.

Αλήθεια πόσες φορές με τις επιλογές μας δεν κινούμαστε να συναντήσουμε το Κάρμα μας; (δεν το συνδέω αρνητικά, τις οφειλές μας καταδεικνύει).

Καθότι μιλάμε για απόλυτες Έννοιες ας προβληματίσομε στο ότι:

Είμαστε τόσο Ελεύθεροι όσο Ελεύθερος είναι ο Θεός μέσα μας!

Με Σεβασμό και Αγάπη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2003, 07:57:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΗΠΩΣ Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΒΟΥΛΗΣΗΣ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΦΥΣΙΚΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ?
π.χ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ ΠΗΔΩΝΤΑΣ ΑΠΟ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ ΘΑ ΕΠΙΖΗΣΕΙ ΓΙΑΤΙ
ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ?
ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΘΑΝΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΒΙΑΣΕΙ ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΒΟΥΛΗΣΗ ?
ΠΟΣΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΥΣ ΦΥΣΙΚΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ?
ΙΣΩΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΩΝ ΦΥΣΙΚΩΝ ΝΟΜΩΝ..
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΟΡΙΑ ,ΟΠΩΣ ΤΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ (ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΟΥΜΕ ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΜΕ ΓΥΜΝΟΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ..)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2003, 08:57:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλημέρα μου σε όλους...

Φίλε Φώτιε, θα ήθελα να μας αναλύσεις "λίιιιγο" παραπάνω αυτό που λές:

quote:
Πιστεύω πως ένα «κλασσικό» λάθος που κάνουμε στο χώρο της Εσωτερικής Αναζήτησης είναι ο διαχωρισμός των «πνευματικών» με τα «υλικά».
Είτε αφορά τις ιδέες, είτε την καθημερινή μας ζωή.

Αυτός όμως ο διαχωρισμός δεν υπάρχει.


Δέν υπάρχει ΠΟΥ;;; Στην ΟΥΣΙΑ των πραγμάτων, στο ΕΙΝΑΙ ή στο ΦΑΙΝΕΣΘΑΙ;;;

Η βασική αρχή μου είναι ότι ΟΛΑ και ΟΛΟΙ είναι ΠΝΕΥΜΑ...
Ναί... αλλά στην ΟΥΣΙΑ ΤΟΥΣ, στο "Είναι".
Στο "Φαίνεσθαι" όμως, αυτό το ΙΔΙΟ το πνεύμα, ΥΠΕΡΣΥΜΠΙΚΝΟΝΕΤΑΙ και λαμβάνει ΜΟΡΦΗ, ΥΛΗ...
Αυτόματα λοιπόν, υπάρχουν ΔΥΟ στο "ΦΑΙΝΕΣΘΑΙ" που είναι όμως ΕΝΑ στο "ΕΙΝΑΙ"...

Για να ΔΡΑΣ στην Πνευματική περιοχή, θα πρέπει ΕΙΣΑΙ ΕΚΕΙ (φαντάζομαι)...

Επίσης θα ήθελα απο σένα φίλε Φώτιε και σε αυτό μια "μικρή" ανάλυση, για το ΠΩΣ εσύ το λαμβάνεις:

quote:
Φίλε Κέλσο δεν υπάρχει λιποταξία, αλλά μεγάλη γνώμη για τον εαυτό μας και...Επιλογές!

Το να «προστατεύουμε» την μερικότητά μας δεν έχει καμία σχέση με την Ελευθερία του ανθρωπίνου Πνεύματος.


Θεωρώ ότι ΑΝ δούμε κατα γράμμα τη προηγούμενη τοποθέτησή σου περί "ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΝΕΥΜΑ", τότε για ποιά ΜΕΡΙΚΟΤΗΤΑ μιλάς;;;

Θέλω να καταλήξω ότι ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΩ με όσα λές, μαζί σου και εγώ, ΑΛΛΑ όταν ΟΛΑ ΑΥΤΑ δεν τα οριοθετούμε (κατα κάποιον τρόπο) εγκυμωνεί ο κίνδυνος της ΠΑΡΑΝΟΗΣΗΣ και αυτόματα στο μυαλό μου ήρθε η πράξη του Ωριγένη του Χαλκέντερου και ο ΕΥΝΟΥΧΙΣΜΟΣ ΤΟΥ...

Φίλε Βeyond, μην επιχειρήσεις να πάς ΚΟΝΤΡΑ στους Φυσικούς Νόμους για να αποδείξεις ότι η Ελευθερία της Βουλίσεώς ΣΟΥ, ΜΠΟΡΕΙ να πάει κόντρα σε αυτούς... Το λέω γιατί ΜΑΛΛΟΝ δεν θα μπορείς ΜΕΤΑ να δείς τι λάθος έκανες, ΑΝ έκανες...

Την καλημέρα μου σε όλους,
Φιλικά

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2003, 12:28:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Αγαπητέ Φίλε Κέλσο δεν θα διαφωνήσω ούτε και εγώ στην Ουσία της τοποθέτησής σου

Συμφωνώ ότι τα πάντα είναι Ένα.
Θεός, Πνεύμα στην «Εκδήλωσή» τους μέσα στην Δημιουργία και στην «Επιστροφή» τους.

Στο «Φαίνεσθαι», συμφωνώ, υπάρχει πολλαπλότητα!
Δεν καταργείται όμως το «Είναι»!

Αυτό που φαίνεται έχει σχέση με αυτό που αντιλαμβάνεται ως «Αλήθεια» ο καθένας μας κάθε στιγμή. Και φυσικά είναι διαφορετικό.
Βέβαια η κατανόησή μας για τη «Φαινομενική Δημιουργία» συμπίπτει ή συμφωνεί στα σημεία που αγγίζει ή επεξεργάζεται Νόμους της Δημιουργίας, αλλά και αυτές οι «αλήθειες» είναι φθαρτές στο πέρασμα του χρόνου!

Θεωρώ πως όλοι ξεκινάμε από μια κοινή Αρχή πως «εν οίδα ότι ουδέν οίδα» για να μπορέσουμε να πλησιάσουμε την Αλήθεια!

Αυτή ακριβώς είναι και η μερικότητά μας.
Αυτό που μου φαίνεται ή νομίζω ως «Φώτης» αυτή τη στιγμή, θεωρώ πως δεν υπάρχει στην Πραγματικότητα.
Δεν υπάρχει, δεν υπήρξε και ούτε θα υπάρξει!
Και αυτό είναι στο Είναι!
Καθότι όλα είναι Θεός, όλα είναι Πνεύμα.

Όλοι μας λοιπόν μέσα στην προσπάθεια μας να «γνωρίσουμε την Αλήθεια» αποζητούμε να κατανοήσουμε αυτό που ΕΙΝΑΙ πέρα και μέσα από αυτό που ΦΑΙΝΕΤΑΙ!

Συμφωνώ και διαφωνώ μαζί σου.
Συμφωνώ πως είναι χρήσιμο να οριοθετούμε τις ιδέες για την κατανόησή μας (περί παρανόησης, συγνώμη αλλά ο καθένας μας είναι στον κόσμο του ).
Διαφωνώ ότι πρέπει να οριοθετούμε τις ιδέες καθότι ότι ορίζουμε το περιορίζουμε και ως έτσι το απομακρύνουμε από την Αλήθεια!

Πιστεύω να ξεκαθάρισα, όσο το δυνατόν ( και συγνώμη για το θεωρητικό) τον τρόπο που εννοώ αυτές τις ιδέες.

Επίσης συμφωνώ πως η ελευθερία μας είναι «περιορισμένη» από τους Νόμους.
Και λοιπόν;
Ο Θεός μήπως δεν «σέβεται» τους Νόμους του;
Ας τους αξιοποιήσουμε δημιουργικά!

Αν δεν υπήρχε η τριβή πως θα μπορούσε ένα βιολί να παράγει μελωδία;

Μπορούμε να παραπονιόμαστε γιατί λειώνουν οι σόλες των παπουτσιών μας, μπορούμε όμως να φανερώσουμε και μια υπέροχη μελωδία!
Αυτό είναι Επιλογή και είμαστε «απόλυτα Ελεύθεροι» για αυτό!

Με Σεβασμό και Αγάπη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2003, 16:20:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αλήθεια ΜΑΣ είναι ότι ο κόσμος μπερδεύει το ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ (φαίνεσθαι) με το ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ (είναι)...
Θεωρέι δέ ότι εφ'όσον σκέφτεται κάτι ενδόμυχα, αυτό είναι και ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ...

Ας ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΟΥΜΕ το βάσιλειο του Φαίνεσθαι και το βασίλειο του Είναι...
Ας μάθουμε να λειτουργούμε ΚΑΙ εδώ ΚΑΙ εκεί...
Και μετά... έρχεται το ΜΟΝΙΜΟ που είναι η επιλογή μας...
Τόσο ΜΟΝΙΜΟ όσο μια ζωή επάνω σε αυτόν τον πλανήτη!!!
Αν τη ζωή ΜΑΣ την συνδέσουμε επάνω στο άρμα του Φαίνεσθαι και στη ΜΕΡΙΚΟΤΗΤΑ, τότε η ΜΟΝΙΜΗ κατάσταση είναι ΜΟΝΙΜΗ μόνο για λίγο...

Αν όμως συνδέσουμε τη ζωή μας τη συνδέσουμε επάνω στο άρμα του Είναι και στο ΣΥΝΟΛΟ ΤΟΥ ΕΝΟΣ, τότε και μετά το πέρας της ΜΕΡΙΚΟΤΗΤΑΣ ΜΑΣ, θα μετέχουμε ΜΕΣΑ στο ΣΥΝΟΛΟ ΤΟΥ ΕΝΟΣ και η ΜΟΝΙΜΗ κατάσταση θα είναι ΟΝΤΩΣ ΜΟΝΙΜΗ και για ΠΑΝΤΑ....

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy