ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 SPELL Είναι....
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2005, 10:47:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Spell είναι τα φώτα της γέφυρας που αιχμαλωτίζουν την ματιά μου...

spell είναι μια γουλιά Frangelico που "δένει" κόμπο την γλώσσα...

με τι "μαγεύεται" η Ψυχή μας? τα ξόρκια που διαβάζουμε και γελάμε,
δεν είναι παρά απομεινάρια "συνταγών" που έχουν αιχμαλωτίσει τις αισθήσεις των ανθρώπων ανά τους αιώνες...

κάποιες γεύσεις, μυρωδιές, ήχοι με το πέρασμα του Χρόνου έπαψαν να έχουν την σημασία που είχαν...κάποιοι κάποτε ευχαριστούσαν τον ουρανίσκο τους με αίμα... εμείς κάναμε το ίδιο με ροδοζάχαρη...

spell είναι οτιδήποτε αιχμαλωτίζει την λογική σκέψη και αφήνει να αναδυθεί ένας χείμαρος συναισθημάτων... μπορεί να είναι φυσικό φαινόμενο, μπορεί να είναι μια μικρή λεπτομέρεια στην κίνηση του άλλου, μπορεί να είναι ένα αδιόρατο "τίποτα"...

εμπειρίες παρακαλώ... εξερεύνηση της ψυχής και της διαδικασίας που την κάνει να μαγεύεται...

αν και ξωτικό δεν θα σας πάρω την "λαλιά", αντίθετα αυτή και περιμένω..

εμπειρίες όμως, όχι ποιήματα παρακαλώ, όχι τραγούδια, στίχους, κείμενα γραμμένα από άλλους...

απλό, "πεζό" λόγο


Galadriel


Δ
Ε Κ
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2005, 11:36:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ galadriel ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΜΙΑ ΛΕΞΗ "SPELL" ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΟΡΙΣΜΟ Η ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΛΕΞΗ ΑΥΤΗ...

ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΟΡΙΣΜΟ ?????

ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΜΕ ΤΟΝ ΟΡΙΣΜΟ ΠΕΡΙΟΡΙΖΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΛΕΞΕΙΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΟΥΝ ?????

ΠΕΡΙΧΑΡΑΚΩΝΟΥΜΕ ΤΙΣ ΛΕΞΕΙΣ ΚΑΙ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΥΡΜΑΤΟΠΛΕΓΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΜΑΣ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ?????

SPELL Είναι........ ΟΤΙ ΜΑΣ ΜΑΓΕΥΕΙ ΟΤΙ ΜΑΓΕΥΕΙ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΕΝΑ ΑΠΟ ΕΜΑΣ...
ΟΤΙ ΝΙΩΘΕΙ, ΟΤΙ ΤΟΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΑΠΛΩΝΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

ΥΓ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΟΜΩΣ ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΒΑΖΕΙΣ ΤΟΝ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟ ΝΑ ΜΗΝ ΓΡΑΦΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ ΣΤΟΙΧΟ ????
ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΘΕΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΜΜΕΤΡΟ ΛΟΓΟ ?????


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2005, 11:45:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ζητάω ορισμούς καλέ μου φίλε, ξέρω πως δεν είναι παρά περιορισμοί...

ζητάω εμπειρίες που λειτούργησαν σαν spell πάνω μας... με τον όποιο ορισμό δίνει ο καθένας...

δεν θέλω στίχους για πολλούς λόγους, ένας απ' αυτούς είναι γιατί θέλω την "ειρήνη" εντός του θέματος μου και οι στίχοι δυστυχώς ανάβουν πολλές φορές "φωτιές"...

όμως πρόσεξε κάτι καλέ μου φίλε...

είπα (ή μάλλον έγραψα) πως θέλω "πεζό" λόγο... με εισαγωγικά... Θέλω να ανυψώσω από το πεδίο των επιθυμιών σε αυτό της δια-νόησης τις εμπειρίες μας... θέλω να δω πως "ηχούν" αυτές σε μία ανώτερη οκτάβα..


G.


Δ
Ε Κ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2005, 14:02:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εύγε Γκαλάντριελ, ωραίο θέμα....

Να σου πω εγώ μια εμπειρία... μαγική!

Είχα πάει με κάποιους φίλους στην κορυφή της Δύρφης, πριν κάποια χρόνια και κατασκηνώσαμε εκεί 4 μέρες..

Ένα πρωί αποφασίσαμε να σηκωθούμε νωρίς πριν την ανατολή του ήλιου και να κάνουμε διαλογισμό πάνω στο βουνό. Παρόλο που ήταν καλοκαίρι, εκεί έκανε πολύ κρύο λόγω ύψους. Σαν τρελλόί λοιπόν που ήμαστε όλοι αποφασίσαμε στις 5 το πρωί να καθήσουμε να κάνουμε διαλογισμό. Το μόνο που φορούσαμε ήταν τα εσώρουχά μας και έτσι θα κάναμε έναν διαλογισμό αναπνοών ειδικό για να μας ανεβάσει την θερμοκρασία του σώματος.
Βρήκαμε λοιπόν ένα σημείο κοντά στις σκηνές μας και έτσι κάναμε...

Μετά από μία ώρα καθώς μας είχε περάσει το τρέμουλο από το κρύο και πλέον είχαμε ζεσταθεί πολύ άρχισε να ανατέλλει ο ήλιος. Η τοποθεσία που είχαμε διαλέξει ήταν σε τέτοιο σημείο ώστε οι πρώτες ακτίνες του ήλιου έπεφταν πάνω μας πίσω από ένα βουνό από όπου ανέρχονταν.

Ήταν πραγματικά μαγευτική εμπειρία, το να διαλογίζεσαι μέσα στο κρύο, και ξαφνικά να σε λούζει το φως του ηλίου και να σε ζεσταίνει με έναν τόσο απαλό αλλά και εσωτερικό τρόπο, μέχρι τα έγκατα της ψυχής μου θα έλεγα...
Είχες την ψευδέσθηση οτι έφτανες σε αυτό που αποκαλούμε πολύ χαριτωμένα "φώτιση"...

Αχ... τι μου θύμισες τώρα!

Το μέλλον σου... καθορίζει το παρελθόν σου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2005, 18:23:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Spell ήταν για εμένα μόλις εχθές που ανεβήκαμε με την παρέα μου στην Πετρούπολη σε ένα λόφο (μακρυά από τα ζευγαράκια ) κι έβλεπα την Αθήνα τη νύχτα με όλα της τα φώτα.
Οι σκέψεις που με πλημμύρισαν κι η μαγεία που απλωνόταν κάτω μπροστά στα μάτια μου.
Spell είναι το αίσθημα που βιώνεις όταν ερωτεύεσαι και κοιτάζεις κατάματα αυτόν τον άνθρωπο.
Spell είναι για μένα κάτι που μπορεί να σε συνεπάρει στην καθημερινή σου ζωή, ασήμαντο ή σημαντικό.
Κάθετί που μπορεί να σε απογειώσει και να σε μεταφέρει σε εκατοντάδες σκέψεις, μέσα από εκατοντάδες συναισθήματα.

In anticipation of my resurrection...

Edited by - Dying_Incubus on 03/12/2005 18:23:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2005, 23:12:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενα spell ακόμα....

στη ρωγμή της ασφάλτου, φύτρωσε ένα ραδίκι...
και η Φύση γέλασε κατάμουτρα της ανοησίας του ανθρώπου...

Galadriel


Δ
Ε Κ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Spanish eyes
Μέλος 1ης Βαθμίδας


58 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2005, 03:08:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spanish eyes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΗΤΑΝ ΠΕΜΠΤΗ ΠΡΙΝ 2 ΜΗΝΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ..ΒΑΡΙΩΜΟΥΝ ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ ΝΑ ΒΓΩ...ΜΕΘΥΣΜΕΝΟΙ ΕΥΡΩΠΑΙΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΘΕΑΜΑ..ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΠΑ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ: ΜΑΔΡΙΤΗ ΕΙΣΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΓΛΕΝΤΗΣΕΙΣ ΛΙΓΟ.ΕΤΣΙ ΠΗΡΑ ΚΑΤΙ ΦΙΛΟΥΣ ΚΑΙ ΠΗΓΑΜΕ ΣΕ ΕΝΑ ΜΠΑΡΑΚΙ.ΞΑΦΝΙΚΑ ΤΗΝ ΕΙΔΑ,ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΔΕΝ ΕΔΩΣΑ ΣΗΜΑΣΙΑ...ΜΟΛΙΣ ΟΜΩΣ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΘΗΚΕ, ΑΓΓΙΞΑ ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΗΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΡΗΣΑ ΤΟ ΒΛΕΜΜΑ ΤΗΣ,ΜΑΓΕΥΤΗΚΑ..ΜΑΓΕΥΤΗΚΑ ΚΑΙ ΠΑΡΕΜΕΝΟΣ ΜΑΓΕΜΕΝΟΣ..ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΥΣΩ ΤΑ ΜΑΓΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ...ΕΙΝΑΙ Η ΜΑΓΙΣΣΑ ΜΟΥ,ΕΧΕΙ ΤΟ ΑΝΤΙΔΟΤΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΤΟ ΔΩΣΕΙ,ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΒΡΩ ΜΟΝΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΧΑΣΩ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΗΣ,ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΧΑΣΩ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΗΣ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2005, 11:58:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα

αρκετά καλό υλικό για αρχή...

για να δούμε όμως, που (ή μάλλον πως) αυτές οι εμπειρίες πήραν τον έλεγχο απ' την συμβατική σκέψη και λογική μας? γιατί φτάσαμε να τις λέμε spell?

π.χ.

η σιγουριά μου πως η άσφαλτος είναι στέρεη και συμπαγής, καταρίφθηκε πάραυτα, όταν κάτι τόσο εύθραυστο όσο ένα ραδίκι, μπόρεσε να σπρώξει, να ραγίσει το υλικό και να βγει στο φως...

η λογική μου κλονίστηκε, οι γνώσεις μου για τον κόσμο κατέρρευσαν... χρειάστηκε να παραδοθώ στην Φύση και να επανεξετάσω ολόκληρο το Είναι μου μέσα απ' αυτή την εμπειρία...

G.


Δ
Ε Κ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2005, 13:22:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ galadriel ΘΑ ΣΤΑΘΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ...

quote:
η λογική μου κλονίστηκε, οι γνώσεις μου για τον κόσμο κατέρρευσαν... χρειάστηκε να παραδοθώ στην Φύση και να επανεξετάσω ολόκληρο το Είναι μου μέσα απ' αυτή την εμπειρία...

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΤΑ ΛΕΕΙ ΟΛΑ...
ΟΤΑΝ ΚΛΟΝΙΖΕΤΑΙ Η ΛΟΓΙΚΗ ΚΑΙ ΟΙ ΓΝΩΣΕΙΣ (ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΙΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ???) ΚΑΤΑΡΡΕΟΥΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΤΗΝ ΦΥΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΓΝΩΣΗ...

ΜΙΑ ΓΝΩΣΗ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ SPELL ΕΙΝΑΙ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2005, 13:55:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλέ μου φίλε Αβαταρ....

δεν μας ενδιαφέρει εδώ να αποκωδικοποιήσουμε ό,τι λειτούργησε σαν spell στους άλλους, αλλά να κάνουμε μια προσωπική προσπάθεια (ο καθένας για τον εαυτό του δηλαδή)...

αυτό που είπα, δεν μπορεί να γενικευτεί... το έφερα ως παράδειγμα...

αντίστοιχα η "αποκωδικοποίηση" του spell με το Frangelico (λικέρ με φουντούκι) είναι ότι με παραπέμπει μέσω ενός πολύ ισχυρού ερεθίσματος της μνήμης, την όσφρηση, στην εποχή που ήμουν στην αμερική και ξύπναγα με την μυρωδιά του καφέ φουντούκι που έφτιαχνε η μητέρα μου... η γλώσσα μου τότε δένεται "κόμπο" γιατί αφήνομαι να ξαναζήσω αυτό το συναίσθημα σιγουριάς και ευδαιμονίας που είχα τότε, χωρίς να προσπαθήσω καν να το "αναλύσω"...

θα εκτιμούσα ιδιαίτερα λοιπόν καλέ μου φίλε, να συμμετέχεις ως προς το θέμα με τις δικές σου εμπειρίες...

Galadriel


Δ
Ε Κ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2005, 09:42:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.....νοιώθω πολλες φορές επικοινωνώντας με τους ανθρώπους ότι με καποιους συμβαίνει κάτι μαγικό,λες και γινόμαστε ένα,λες και δικη μου ενέργεια μεταβιβάζεταισε κεινους και ταναπαλιν,ειναι τόσο έντονο τόσο αληθινό λες κι εχω τον αλλον δίπλα μου κι όμως μπορει να μας χωρισουν μίλια......και γω ναεχω γίνει ένα με κεινους,αυτό ειναι spell ..(Galadriel ότι νοιώθω γράφω κι αν κανω λαθος πες μου)

"σε κάθε σχέση υπάρχει ένας κόκκος αιωνιότητας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2005, 10:24:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό που με ενθουσιάζει πνευματικά και με κάνει να απογειώνομε από την απλή επιβίωση ,είναι το :
Ελεύθερο πέταγμα της ψυχής μου .

Παραθέτω πολλά προσωπικά βιώματα , η Spell ,όπως το αποκαλείς galadriel .


Όταν γύριζα παλιότερα από το χωριό μου, όπου περνούσα το σαββατοκύριακο , για να γεμίσω την μπαταρία της άδειας ψυχής μου :
Ένιωθα μέσα μου βαθιά μια μεγάλη μελαγχολία .


Αυτό έχει αλλάξει ,γιατί δεν είμαι πλέον αυτός που ήμουνα παλιά .
Η αντίληψή μου για τον κόσμο , έχει αναβαθμιστεί .
Αυτή με επηρέασε θετικά .

Όταν πήγα πάλι πρόσφατα στο χωριό , βίωσα τα παλιά τελείως διαφορετικά .
Σαν να είχε μείνει ο χρόνος στάσιμος , από την ώρα που είχα γεννηθεί .

Απόλαυσα τις συζητήσεις μου , με τους συγχωριανούς μου, στα καφενεία στον ύψιστο δυνατό βαθμό .
Έβγαλα μέσα από τις ψυχές τους το χαμόγελο, που ήταν κρυμμένο πολύ καλά, πίσω από την φθαρμένη λογική τους .
Τους έκανα να συμμετέχουνε στις συζητήσεις που πρότεινα ενεργά .
Τους δόθηκα , έτσι όπως είμαι τώρα ,σήμερα με το αληθινό εγώ μου .
Απόλαυσα τους καφέδες που ήπια μαζί τους ,σαν να ήτανε η πρώτη φορά , που έπινα καφέ .

Όλα γύρω μου ήτανε μαγικά .
Η φύση που είναι εναρμονισμένη με το χωριό , με επηρέασε .
Το βράδυ κοίταζα τα αστέρια στον θόλο του ουρανού και η γαλήνη με κυρίευε .
Τα ηλιοβασιλέματα τα κυνηγούσα με την ψηφιακή μου φωτογρ. μηχανή και συγχρόνως άφηνα τις όμορφες ,ζωντανές ζωγραφιές ,που απεικόνιζε γύρω μου , να εισχωρήσουνε βαθιά μέσα μου, όσο ποτέ άλλοτε .

Η κυρά Μαρία , που γνώριζα από μικρό πιτσιρίκι, μου άνοιξε για πρώτη φορά την ψυχή της και το θαυμαστό ήτανε ότι :
Συμπλεύσαμε και αλληλοσυμπληρώσαμε τα περιεχόμενά , που ήτανε μέσα μας .

Γεύθηκα μοναδικές στιγμές ομορφιάς .

Όταν με το καλό κίνησα και πάλι για την Θεσσαλονίκη , απόρησα με τον εαυτό μου :
Το παλιό συναίσθημα της μελαγχολίας , δεν με βρήκε .
Ήμουνα πνευματικά ενθουσιασμένος , με το καινούργιο περιεχόμενο, που είχα μέσα στην ψυχή μου .

Τότε εκείνη την στιγμή νόησα :
Το εγώ μου μεγάλωσε .

Χώρεσε μέσα , πράγματα και ανθρώπους , που ποτέ πριν δεν θα μπορούσα να φαντασθώ .


Συνεχίζω τον δρόμο αυτόν της ανοιχτής ψυχής .
Με κάνει να γεύομαι την ζωή στην απλή μορφή της ,που είναι και η ποιο δύσκολη .

Σήμερα , που ξύπνησα και διάβασα το θέμα σου galadriel , ενέδωσα στην πρώτη εσωτερική ανάγκη της .
Παλιά δεν θα το έκανα , γιατί το μυαλό με την (αστεία) λογική του , θα με τουμπάριζε .

Κάτι τελευταίο .

Κάνω τους ίδιους περίπατους στην πόλη της Θεσσαλονίκης , όπως παλιά όμως :
Τώρα τους απολαμβάνω , με όλες μου τις αισθήσεις , σε υψηλό βαθμό συνειδητότητας .

Το χαίρομαι , το διασκεδάζω και αυτό είναι:
Μόλις το ξεκίνημα , μιας καινούργιας ζωής ,έπρεπε όμως πρώτα , να ανοίξω την θύρα της ψυχής μου .
Να την αφήσω να με οδηγεί .

Αυτή είμαι απόλυτα βέβαιος ότι γνωρίζει το εσωτερικό μονοπάτι που διανύω ,καλύτερα από το παλιό εγώ μου.

Την αφουγκράζομαι ποιο τακτικά και ακούω κυριολεκτικά την δίψα της , την εσωτερική της φωνή και αυτό είναι :
Ότι ποιο ουσιαστικό μπορώ να κάνω σε αυτόν τον κόσμο ,που βρέθηκα .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2005, 21:23:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακριβώς αυτό galazia sfaira ,

αυτό να γράφεις, αυτό που νιώθεις και να το ανεβάσεις στη συνείδηση σου, ώστε να το επεξεργαστείς πια και νοητικά

Εκτός του ότι είσαι εκτός θέματος alfa-omega, θεωρώ ότι έχεις και μεγάλο θράσσος να έρχεσαι να γράψεις σε αυτό το θέμα... Οταν απαξιούμε για τα γραφόμενα και την ουσία κάποιου "αγαπητέ", δεν έχουμε κανέναν λόγο να του απευθύνουμε τον λόγο... η ψυχή σου προφανώς δεν είναι τόσο μεγάλη όσο νομίζεις... το εγώ σου μπορεί...


όπως και να 'χει, από αύριο δεν θα μπορώ να απαντήσω στο θέμα οπότε και θα παρακαλούσα τον Μορφέα, εφόσον το επιθυμεί, να το συνεχίσει όπως αυτός νομίζει καλύτερα (πιστεύω πως έχει καταλάβει πλήρως τι ήθελα να συζητήσουμε εδώ)...

και κάτι ακόμα alfa-omega... με όλη μου την καλή θέληση έχω παρακολουθήσει την πορεία σου και δυστυχώς βλέπω κάποιον που τώρα πια, πίσω από εύστοχες εκφράσεις περί ψυχής και αγάπης κατευθύνεται σε ένα εγωϊστικό κέντρο, διεργασία που δεν είμαι σίγουρη αν σου είναι πλήρως συνειδητή.... ελπίζω πάντως να γίνει... και σίγουρα το εύχομαι... ελπίζω να καταλαβαίνεις πως δεν σε κατατάσσω σε "καλο" ή "κακό" (γιατί ήδη έχω αρνηθεί αυτή την κατηγοριοποίηση) αλλά προσπαθώ (για άλλη μια φορά) να φέρω στην επιφάνεια (συνείδηση) κάτι μέσα από σένα... δεν έχω κάτι μαζί σου, ούτε σε κατηγορώ για οτιδήποτε... απλά αν θέλεις, σκέψου λίγο τα λόγια μου...

Galadriel


Δ
Ε Κ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lizzard_king
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2005, 03:29:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lizzard_king  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kάποιες σκέψεις,από αυτές που ξεγελάνε τη μνήμη,κάποιες αποτυπωμένες λέξεις με μελάνι ή μολύβι στα φύλλα ενός παλιού τετραδίου,ή σε ένα πρόχειρο κομμάτι χαρτί και κάποιες πράξεις ή λόγια μη επεξεργασμένα,αγνά,ίσως βαθειά μέσα από την ψυχή ή και το ασυνείδητο.....
Όλη αυτή η μαγική διαδικασία που βάζει το μικρό συνειδητό κομμάτι του εαυτού μου στο τριπάκι να εξηγήσει,να κατανοήσει και να δώσει απαντήσεις....Πως κατέληξα σε αυτήν τη σκέψη?Γιατί το είχα γράψει αυτό και τι ακριβώς εννοώ?Τι έκανα,τι είπα και τον/την έκανα να αντιδράσει έτσι?
Και συνεχίζει το τριπ,δημιουργόντας νέες σκέψεις,νέες καταγραφές,νέες αντιδράσεις στις αντιδράσεις,πριν καλά καλά δοθούν οι απαντήσεις....Κι εκεί που νιώθεις πως περπατάς στα χαμένα,έρχονται,ή εσύ φέρνεις κάποιες στιγμές που νιώθεις τις απαντήσεις μέσα σου,νιώθεις ακόμη και κουτός που αυθυποβάλλεσαι σε τέτοιες ερωτήσεις....Γιατί νιώθεις πως πάντα ήξερες και πάντα η γνώση,τουλάχιστον για ό,τι αφορά εσένα,ύπαρχει σαν κομμάτι του εαυτού σου....
Το spell είναι η αίσθηση που έχεις σε αυτήν την κατάσταση,πως και όλοι γύρω σου γνωρίζουν καλά αυτήν την κατάσταση...Ο καθένας τη δική του,αλλά και όλοι όλων...Ψευδαίσθηση μήπως....?Έστω,όχι όλοι,αλλά αρκετοί που δεν την απορρίπτουν....
Συγνώμη που για ακόμη μια φορά δεν κατάφερα να εκφράστω ικανοποιητικά γραπτώς,μα πιστεύω πως άξιζε να προσπαθήσω....Ελπίζω να μη σε απογοήτευσα Αγαπητή....

I'm the lizard king,I can do anything!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2005, 04:51:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Λίζαρντ, πολύ ωραία αυτό που ανέφερες, αλλά θα σε ρωτήσω κάτι... έχεις βιώσει το spell σαν κάτι πιο συγκεκριμένο? Έχεις μπει μέσα σε αυτό;


Spell για μένα ήταν όταν ερωτεύτηκα, αισθανόμουν σύγχυση, χαρά, θέληση, θλίψη που δεν μπορούσα να είμαι μαζί με αυτον τον άνθρωπο, αισθάνθηκα την πιο τρομερή μου εσωτερική σύγκρουση. Ό,τι ήξερα, τα ήθη και οι αρχές μου ήρθαν σε σύγκρουση με τα θέλω μου.
Παρότι ήμουν πάντα σίγουρος οτι ποτέ το συναίσθημά μου δεν θα ξεπερνούσε την λογική μου, όταν έγινε αυτό , παρόλο που είχε και πόνο ήταν σαν να ελευθερώθηκα από την δύναμη του νου μου. Ένιωσα οτι είμαι ζωντανός γιατί ανακάλυψα οτι δεν γνώριζα καθόλου τον εαυτό μου...

Το μέλλον σου... καθορίζει το παρελθόν σου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lizzard_king
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2005, 06:25:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lizzard_king  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Μορφέα,βεβαίως και έχω βιώσει το spell σαν κάτι πιο συγκεκριμένο....Νομίζω πως δεν χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο για να το νιώσεις...Μπορεί και κάθε μέρα να το βιώνεις διαφορετικά,μέσα από κάτι πολύ απλό,καθημερινό...Μέσα από εικόνες,από λέξεις,από συναισθήματα,μέσα από τα όνειρα ίσως...
Απλά,ήθελα να δώσω μεγαλύτερη σημασία σ'αυτά τα συναισθήματα που με κατακλύζουν σε ένα spell...Αυτό ακριβώς που ανέφερες κι εσύ,πως ένιωσες ζωντανός,ή με την ανατολή του ηλίου,ένιωσες τη φώτιση....Αυτό που νιώθεις πως είσαι μέρος του όλου και μπορείς να κάνεις τα πάντα,αλλά και πως μπορείς να διαδώσεις και να δεχθείς από άλλους τα ίδια συναισθήματα.Όταν ξέρεις,όταν νιώθεις ότι το κάνεις,είναι για 'μένα το πιο όμορφο spell....Και πίστεψε με,μπαίνω βαθιά μέσα σ'αυτό....

I'm the lizard king,I can do anything!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2005, 17:40:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Λίζαρντ, τι είναι αυτό τελικά κάθε φορά που σε κάνει να βιώνεις μια κατάσταση σαν spell? Δηλαδή, απλά πως θα περιέγραφες τι έκαναν μέσα σου συγκεκριμένα γεγονότα που βιώσες.

Την ίδια ερώτηση απευθύνω και στον Dying Incubus.

Το μέλλον σου... καθορίζει το παρελθόν σου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2005, 23:31:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Spell:
Μια νύχτα στη Σεβίλλη, στην παλιά πόλη, 3 φίλοι τροβαδούροι από
μια παραδοσιακή σχολή, με τα όργανα και τις στολές τους,
θα ήτανε 4 τα ξημερώματα, με φεγγάρι και υποψία ομίχλης...
Ακολουθούσα και ήταν σα να άνοιξε μια ρωγμή στο χρόνο και ξαφνικά
μεταφέρθηκα αιώνες πίσω στο χρόνο, τότε που... στη μεσαιωνική πόλη
όλα αυτά δε συνέβαιναν ως ένα θέατρο, μια τυχαία αναλογία, μια
ανάμνηση, αλλά ήταν η καθημερινότητα...

Σε κάποιο πούλμαν στο Ασσουάν, γυρνώντας από το ναό του Αμπού Σίμπελ,
ήταν ηλιοβασίλεμα στην έρημο, και η δύση του ηλίου ήταν πρώτα
πορτοκαλί, μετά κόκκινη, ύστερα μωβ-μπλε... Κανένας δε μιλούσε, παρά
κοίταζαν όλοι από τα παράθυρα τον ήλιο στην έρημο με τους ήχους
από το soundtrack "το εξπρές του μεσονυχτίου"...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Arela
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
121 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2005, 11:33:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arela  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είστε όλοι υπέροχοι...'Οσοι γράψατε εδώ...
Παρά το γεγονός ότι είμαι παιδί της διασποράς και θα με βόλευε ενίοτε η χρήση ξένων λέξεων, θα σταθώ στην ελληνική, ή λέξη που ενσωματώθηκε στους αιώνες στην ελληνική και με εκφράζει εντονότερα, καλύτερα, εκτενέστερα αγγίζοτνας κάποιο αρχέγονο κύτταρο της ψυχής μου...
Διαβάζοντάς σας όλους, έναν έναν, με ΜΑΓΕΨΑΤΕ...

'Οπως με μαγεύει κάθε πρωί το διαφορετικό τοπίο που ατενίζω πίσω απ'την τζαμαρία μου.. Μένω ψηλά και βλέπω την Αθήνα πιατο, και στην ευθεία η Πάρνηθα, άλλοτε καθάρια, φωτεινή έντονη κοντινή, άλλοτε απομακρυσμένη στη νεφελώδη θολούρα... Μαγεύομαι τώρα που σας μιλώ και φλόγες που γλύφουν τα τοιχώματα του τζακιού μου... Μαγεύομαι και με τη θάλασσα όποτε μ'αγκαλιάζει και βγαίνοντας νιώθω το σώμα της στο σώμα μου σα μύρια δάκρυα να λαμπιρίζουν...Μαγεία στη μυστηριώδη υπόστασή της είτε αγριεμένη είτε γαλήνια... Μαγευτικό το βλέμμα ενός παιδιού που κλείνει όλο το σύμπαν μέσα του.

Σας ευχαριστώ όλους για το μαγευτικό ταξίδι που μου χαρίσατε σήμερα.

Β+

.

_______________________
Δεν πιστεύω σε τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα, δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2005, 16:45:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Μορφέα, νομίζω πως είχα ήδη εκφράσει πρίν από λίγες μέρες τι θεωρώ εγώ spell.
Αν θέλεις σου επαναλαμβάνω και πάλι, δεδομένου οτι είχα εκφραστεί πολύ σύντομα και βιαστικά όταν το έκανα.
Spell είναι λοιπόν αυτό που σε βγάζει έξω από την καθημερινότητα σου, αυτό που νιώθεις ξαφνικά ερχόμενος σε επαφή με κάτι, βλέποντας το ή βιώνοντας μια συγκεκριμένη κατάσταση, όπως αυτές που είπε η φίλη μας η λίλιθ.
Με λίγα λόγια είναι αυτό που μπορεί να σε κάνει να βγείς από την πραγματικότητα σου και να νιώσεις μαγεμένος.
Spell για μένα είναι η στιγμή που ερωτεύεσαι που ολόκληρη η ύπαρξη σου γεμίζει από την ύπαρξη του άλλου και νιώθεις ένα μαζί του.
Όλα τα συναισθήματα που νιώθεις όταν τον σκέφτεσαι και τον βλέπεις.
Spell ήταν για μένα όταν πέρυσι το καλοκαίρι (πρίν 1,5 χρόνο) αντίκρυσα το νησί που είναι η ιδιαίτερη πατρίδα μου μετά από 2 χρόνια απουσίας μου κι έβλεπα από μακρυά το μέρος που αγαπώ και το έλουζε το πρώτο φώς της μέρας.

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morpheaus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2005, 23:11:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morpheaus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Spell είναι τα όνειρα που κάνω κάθε βράδυ
οταν ξαπλώνω στο κρεβάτι μου
λίγο πριν κοιμηθώ.


Το παρελθόν είναι δάσκαλος του παρόντος και οδηγός του μέλλοντοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2005, 02:44:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Dying Incubus

Μάλλον δεν διατύπωσα σωστά εγώ την ερώτησή μου. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι εάν πέρα από αυτόν τον πολύ ωραίο ορισμό που δίνεις για το spell, εάν μπορείς να συγκεκριμενοποιήσεις τι ήταν ακριβώς αυτό που αισθάνθηκες και όταν πήγες έξω με τους φίλους σου, αλλά και όταν είδες το νησί το οποίο τόσο πολύ αγαπάς και σου είχε λείψει. Δηλαδή αν μπορούσες να επανέρθεις σε εκείνη την στιγμή και να καταγράψεις πολύ συγκεκριμένα τις εσωτερικές σου αντιδράσεις. Εάν φυσικά αυτό είναι εφικτό. Νομίζω οτι είναι πολύ σπουδαίο το να κατανοούμε ακριβώς τι ήταν αυτό που νιώσαμε την δεδομένη στιγμή και τι δημιούργησε στο σώμα αλλά και σε ψυχολογικό επίπεδο.


Spell ήταν για μένα όταν πήγα στο πατρικό μου σπίτι μετά από 15 χρόνια που δεν το είχα δει... Με πλημύρισε συγκίνηση... με έβλεπα να τρέχω παιδάκι από δωμάτιο σε δωμάτιο, να ακούω την μητέρα μου να μου λέει ένα όμορφο παραμύθι και να κοιμάμαι, να τρώω, να τσακώνομαι με τα αδέρφια μου... να περιμένουμε την πρωτοχρονιά και τον Άγιο Βασίλη να μας επισκεφτεί......... τι ανεμελιά... τι ρομαντικά. Χαλάρωσα τόσο πολύ φέρνοντας στην μνήμη μου όλα αυτά τα γεγονότα, που ήθελα να καθήσω κάτω, να ακουμπήσω το κεφάλι μου στον τοίχο και απλά να αναλογιστώ πόσα πράγματα είχα αφήσει πίσω μου από εκείνη την υπέροχη περίοδο της ζωής μου. Τόσα πράγματα είχαν συμβεί και είχαν αλλάξει από τότε, αλλά όμως τίποτα δεν μου χάλαγε αυτήν την υπέροχη συγκινητική ατμόσφαιρα που μου θύμισε ποιός είμαι...

Το μέλλον σου... καθορίζει το παρελθόν σου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2005, 08:24:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εάν μπορώ να το συγκεκριμενοποιήσω....
Τα συναισθήματα που ένιωσα τότε δε μπορώ να τα αναβιώσω μέσα μου τώρα, δεν είμαι στην κατάλληλη ψυχολογική διάθεση σήμερα...
Οπότε μπορώ μόνο να τα περιγράψω, όσο καλύτερα μπορώ.
Ένιωσα σαφώς νοσταλγία που έφτανα στον τόπο από τον οποίο κατάγομαι και νιώθω δικό μου.
Προσπαθούσα να δώ όσο πιο μακρυά έφτανε η ματιά μου και να πάρω μέσα μου κάθε εικόνα που έβλεπα, να γεμίσω την ύπαρξη μου με τα μέρη που έβλεπα και να τα πάρω μαζί μου.
Ένιωθα συγκίνηση, επανέρχονταν μνήμες στο μυαλό μου από το νησί μου, μνήμες που έχω περισυλλέξει στα όσα χρόνια με θυμάμαι να πηγαίνω εκεί.
Ένιωθα να εναρμονίζομαι απόλυτα με αυτό, σα να γινόμουν ένα μαζί του.
Δεν ξέρω πως αλλιώς να στο περιγράψω, φίλε μου, ειδικά αυτή την στιγμή...

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Νεφ
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2005, 11:06:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Νεφ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Spell?Η μαγεία της στιγμής στα απλά που έρχονται φυσικά.
Σαμοθράκη.Καλοκαίρι,σε μια θάλασσα που καθρέφτιζε μέσα της το Σαος.
Στην παραλία αγαπημένοι φίλοι που τα μάτια είχαν καιρό να αντικρύσουν.Κολυμπούσα όλο και πιο βαθιά τόσο που πια δεν άκουγα φωνές και εκεί αφέθηκα σε ένα συναίσθημα στην αρχή ακαθόριστο,με τύλιξε,με πλημμύρισε...οι φίλοι μου,το γέλιο τους,η ομορφιά του νησιού και η ενέργεια του που για πρώτη φορά με άγγιζε έτσι..ένιωσα μαγικά,ευτυχισμένη τόσο που ακόμη κι αν θα πεθάνα το επόμενο δευτερόλεπτο δεν θα μ'ένοιαζε,ένιωθα πλήρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2006, 19:59:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
θέλω να δω πως "ηχούν" αυτές σε μία ανώτερη οκτάβα..

G.


Enjoy the "spell"...

((http://briefcase.pathfinder.gr/file/AAART/46948/549626))


M©Z & the bad seeds....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy