ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 το νοημα της ζωης
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
daffys2000
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2005, 23:21:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους daffys2000
γεια σας παιδια.μολις γραφτηκα στο site αν και διαβαζω αρκετο καιρο.θελω να θεσω το εξης ερωτημα.ποιο ειναι το αληθινο νοημα της ζωης αφου το τελος ειναι το ιδιο(ο θανατος).δεν εννοω τις καθημερινες απολαυσεις αλλα κατι μεγαλυτερο το οποιο ολοι οι ανθρωποι θα πρεπει να ψαξουν.και δεν πιστευω στη ζωη μεταθανατον με θρησκειες,παραδεισους,κολασεις κτλ.εχω σπαταλησει ατελειωτες ωρες σε βαθειες σκεψεις,ειδικα το βραδυ και με φιλους.δεν εχουμε καταληξει πουθενα εκτος απο αδιεξοδο.μπορειτε να απαντησετε στο θεμα και να μου πειτε την γνωμη σας.σημειωση:ειμαι 14 χρονων.
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2005, 07:42:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Καλημέρα daffys2000 και καλώς ήλθες στο esoterica.
Αναφέρεις πως είσαι στην ηλικία των 14 και προσωπικά πιστεύω πως είναι μια πολύ όμορφη ηλικία, φίλε μου!
Είσαι σε μια ηλικία που αρχίζεις να αναρωτιέσαι για διάφορα θέματα, θέλεις να εξερευνήσεις, να μάθεις και να γνωρίσεις τα πάντα γύρω σου.
Το νόημα της ζωής όμως θα το ανακαλύψεις μόνος σου.
Όλοι μας το ανακαλύπτουμε μόνοι μας.
Ίσως πολλοί από εμάς καταλήγουμε στο ίδιο συμπέρασμα πάντα όμως ο καθένας μέσα από διαφορετικό μονοπάτι.
Βιώνοντας καταστάσεις και παίρνοντας μαθήματα από την ζωή που ξεδιπλώνεται μπροστά σου θα αποκομίσεις εμπειρίες που θα σε διδάξουν για τον κόσμο μας, για εσένα, για τους συνανθρώπους μας.
Πάντως, επέτρεψε μου να σου πώ, πως δεν θα έπρεπε να βλέπουμε την ζωή με απαισιοδοξία ούτε να καταλήξουμε στο συμπέρασμα οτι η έννοια της ζωής χάνει το νόημα της επειδή ακολουθεί κάποια στιγμή ο θάνατος.
Το νόημα της ζωής είναι τι θα έχεις αφήσει πίσω σου πρίν τον θάνατο, τι θα έχεις αποκομίσει από αυτό τον κόσμο και κυρίως τι θα έχεις προσφέρει σε αυτόν.

Πάντως, το topic που άνοιξες έχει ξανασυζητηθεί παλιότερα.
Θα σε συμβούλευα προτού ανοίξεις ένα topic να συμβουλεύεσαι την Αναζήτηση που βρίσκεται επάνω δεξιά στην σελίδα.
Κλίκαρε μετά την επιλογή "τίτλος θέματος" και βάλε τις λέξεις-κλειδιά για το topic που επιθυμείς να ανοίξεις.
Εαν υπάρχει ήδη κάποιο ανοικτό καλό θα ήταν να το διάβαζες και να παρέθετες εκεί τις απόψεις/ερωτήσεις σου.
Μερικά θέματα ίδια με αυτό είναι τα εξής (κάνε κλίκ στους τίτλους για να τα δείς, να τα διαβάσεις και να παραθέσεις τις όποιες απορίες σου σε κάποιο από αυτά):

Το νόημα της ζωής

Ποιο είναι το νόημα της ζωής;

Τελικά, ποιός είναι ο σκοπός της ζωής;

Τι είναι ζωή;


In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2005, 10:07:51  Εμφάνιση Προφίλ
Αυτό είναι το νόημα Daffys2000, να ψάξεις να το βρείς. Αν έχεις υπόψιν σου το ποιήμα του Καβάφη
quote:
Ιθάκη
Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη,
να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις.
Τους Λαιστρυγόνας και τους Κύκλωπας,
τον θυμωμένο Ποσειδώνα μη φοβάσαι,
τέτοια στον δρόμο σου ποτέ σου δεν θα βρεις,
αν μεν' η σκέψις σου υψηλή, αν εκλεκτή
συγκίνησις το πνεύμα και το σώμα σου αγγίζει.
Τους Λαιστρυγόνας και τους Κύκλωπας,
τον άγριο Ποσειδώνα δεν θα συναντήσεις,
αν δεν τους κουβανείς μες στην ψυχή σου,
αν η ψυχή σου δεν τους στήνει εμπρός σου.

Να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος.
Πολλά τα καλοκαιρινά πρωϊά να είναι
που με τι ευχαρίστησι, με τι χαρά
θα μπαίνεις σε λιμένας πρωτοειδωμένους,
να σταματήσεις σ' εμπορεία Φοινικικά,
και τες καλές πραγμάτειες ν' αποκτήσεις,
σεντέφια και κοράλλια, κεχριμπάρια κ' έβενους,
και ηδονικά μυρωδικά κάθε λογής,
όσο μπορείς πιο άφθονα ηδονικά μυρωδικά,
σε πόλεις Αιγυπτιακές πολλές να πας,
να μάθεις και να μάθεις απ' τους σπουδασμένους.

Πάντα στον νου σου νάχεις την Ιθάκη.
Το φθάσιμον εκεί ειν' ο προορισμός σου.
Αλλά μη βιάζεις το ταξείδι διόλου.
Καλλίτερα χρόνια πολλά να διαρκέσει
και γέρος πια ν' αράξεις στο νησί,
πλούσιος με όσα κέρδισες στο δρόμο,
μη προσδοκώντας πλούτη να σε δώσει η Ιθάκη.

Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι.
Χωρίς αυτήν δεν θάβγαινες στον δρόμο.
Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια.

Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε.
Έτσι σοφός που έγινες, με τόση πείρα,
ήδη θα το κατάλαβες οι Ιθάκες τι σημαίνουν.


Που αναφέρεται στην ζωή και το νόημα της. Όλα τα εύκολα,δύκολα, ευτράπελα, καλά και άσχημα που θα δείς σ'αυτήν και ότι στο τέλος, αυτό είναι το ευτυχές, το "μακρύ ταξίδι" και ότι αποκομίσεις από αυτό.

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - ΗράκλειτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

daffys2000
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2005, 11:38:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους daffys2000
καλα τα λες φιλε περονοσπορε...το εχω σκεφτει κι εγω αυτο.δηλαδη το νοημα της ζωης ειναι το ο,τι περιεχεται μεσα σε αυτην.δηλαδη η ουσια ειναι να περασεις καλα τη ζωη σου και ο,τι βρισκετε μεσα σε αυτην οπως τις καθημερινες απολαυσεις.τι γινετε ομως αν πολλοι δεν εχουν την δυνατοτητα να ζησουν αυτες τις απολαυσεις?ετσι χανετε το νοημα για αυτους?χανετε η αξια της ζωης και δεν εχει κανενα νοημα για αυτους και για τον κοσμο γυρω τους?και δεν λεω πως εγω ειμαι ενας απο αυτους ή δεν εχω περασει καλα στην μεχρι τωρα ζωη μου αλλα δεν μπορω να σκεφτομαι αυτους που δεν μπορουν να περασουν καλα την ζωη τους η οποια ειναι κουραστικη και απλως υπομενουν μεχρι να γερασουν αν και ξερουν πως δεν προκειτε να συμβει τιποτα ευχαριστο.
ευχαριστω και τουσ 2 για την συμβουληΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2005, 12:28:56  Εμφάνιση Προφίλ
Θυμίσου τα παραδείγματα του Σόλωνα για τον ευτυχισμένο άνθρωπο.
Ευτυχισμένος δεν είναι αυτός που ζεί καλά, αλλά αυτός που ζεί και προσφέρει στους ανθρώπους. Και μην ξεχνάς, μπορεί να έχεις μια ολόκληρη ζωή μπροστά σου, αλλά μόνο εκείνη η ρημάδα η στιγμή που θα αφήσεις αυτόν τον κόσμο έχει σημασία πως θα περάσει....
Ουσιαστικά (για μένα, ο καθένας το βλέπει αλλιώς)το νόημα της ζωής είναι η πόρευση κατά τους "νόμους" της αρετής. Θυμίσου και τον Ηρακλη με το δίλημα μεταξύ Αρετής και Κακίας. Ο Ηρακλής μπορούσε με την δύναμη και την ευφυία του να τα έχει όλα. Διάλεξε όμως το δύσκολο δρόμο για να πεθάνει ήρωας.
Το ίδιο δίλημα έχει και ο Αχιλλέας πριν σαλπάρει για την Τροία, να ζήσει ευχάριστα και να πεθάνει ασήμαντος, ή να πεθάνει νέος αλλά να γίνει ήρωας.

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - ΗράκλειτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2005, 13:06:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Μικρέ φίλε με εκπλήσει που ψάχνεις τόσο νωρίς το νόημα της ζωής.
Ακόμη πιο περίεργο μου φαίνεται που βρήκες και άλλους σε αυτή την ηλικία??? με τις ίδιες απορίες και τις συζητάτε και ''ατέλειωτες ώρες το βράδυ''.
Πότε διαβάζεις?
Εν πάση περιπτώσει, για σένα αυτή την στιγμή το νόημα είναι να σπουδάσεις, να πατήσεις στα δικά σου πόδια και όχι στών γονιών σου,
να δουλέψεις, να ερωτευτείς, να ταξιδέψεις και έπειτα βλέπουμε.
Αν δεν βρείς τίποτα εκεί θα έχεις όλο τον χρόνο μετά να φιλοσοφείς...
Με αγάπη μια και αν είσαι όντως τόσο μικρός θα μπορούσα να είμαι μητέρα σου...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Hahas
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2005, 14:38:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hahas
Γεια σας...

Παρομοίως και εγώ είμαι 15 χρονών, έχοντας κάνει και εγώ παρόμοιες σκέψεις με τον Daffy, αυτό που έχω να πω εγώ είναι ότι θέλουμε δεν θέλουμε η ζωή μας κάποια στιγμή θα τελειώσει, αργά (γεράματα) ή γρήγορα (πχ. σε πατάει αμάξι)... σε αυτό που είπε ο Dying Incubus διαφωνώ ριζικά , γιατί, τι νόημα έχει να αφήσεις ιστορία πίσω σου, αφού εσύ κάποια στιγμή θα πεθάνεις... απ' ότι έχω καταλάβει, τη σήμερον ήμερα ο σκοπός ενός ανθρώπου είναι να ζήσει, για να ζήσει πρέπει να δουλέψει, για να δουλέψει πρέπει να σπουδάσει, για να σπουδάσει πρέπει να βγάλει το λύκειο, δηλαδή να ξεσκιστεί στο διάβασμα τα 9 χρονιά σχολείου και τέλος τι... θα έχει ξοδέψει όλη τι ζωή του προσπαθώντας να ζήσει... δεν είναι ειρωνεία... για να ζήσεις και να μην πεθάνεις της πείνας πρέπει να χαλάσεις όλη τη ζωή σου... Μετά, όταν δουλεύεις, δεν δουλεύεις για σένα, δουλεύεις για άλλους και αν στο ελεύθερο χρόνο σου προσπαθείς (με διάφορους τρόπους) να αφήσεις το όνομά σου στην ιστορία (για να το δουν ύστερα άλλοι), δεν θα έχεις κάνει τίποτα στη ζωή σου για τον εαυτό σου, θα έχεις κάνει μόνο για τους άλλους... και άλλη ειρωνεία έτσι;; αν προσπαθήσεις πάλι να μην ακολουθήσεις τον παραπάνω τρόπο ζωής, θα είναι λίγο εγωιστικό έτσι;; δηλαδή δεν θα κάνεις τίποτα για τους άλλους, αλλά μονό για τον εαυτό σου... ακόμη μια ειρωνεία... εδώ είναι μια από τις αδιέξοδους που έχω φτάσει, δηλαδή, τι νόημα έχει να ζεις σπαταλώντας την ζωή σου... μήπως οι άνθρωποι ζουν έτσι επειδή έτσι νομίζουν ότι πρέπει να ζουν;; μήπως υπάρχει και άλλος τρόπος ζωής που δεν τον έχουν σκεφτεί οι άνθρωποι, και για αυτό δεν μπορούν να τον βιώσουν;;; Τι λέτε;;

]----[""|""|""]-----.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panos25266
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2005, 15:25:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους panos25266
ΦΙΛΕ ΝΤΑΦΥ

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ

Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΝΑ ΚΑΛΙΕΡΓΗΣΕΙΣ ΤΟΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΣΟΥ ΚΟΣΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΕΙΣ ΤΙΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΑΝΟΙΞΕΙ Η ΔΙΑΝΟΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ

ΕΓΩ ΤΟ ΕΨΑΧΝΑ ΣΑΡΑΝΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΤΟ ΒΡΗΚΑ

ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΣΟΥ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΓΙΑ ΠΙΟ ΛΟΓΟ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΝΟΗΜΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ

ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΜΕΛΕΤΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΙΝΗ ΔΙΑΘΗΚΗ

ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΑΝΟΙΧΤΟ ΜΥΑΛΟ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΕΥΚΟΛΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΙ ΨΕΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ

ΟΠΟΙΟΣ ΦΟΒΑΤΑΙ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΠΕΘΑΙΝΕΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ
ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΝ ΦΟΒΑΤΑΙ ΠΕΘΑΙΝΕΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2005, 15:43:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Γειά σας.
Είναι πολύ ζεστές οι απαντήσεις που δώσατε στο νέο μέλος daffys2000.

Πιστεύω όμως πως θα ήταν καλύτερα να συνεχίσουμε τη συζήτηση στα θέματα που πρότεινε ο D.I:

Το νόημα της ζωής
κάνε κλικ^^^^

Ποιο είναι το νόημα της ζωής;
κάνε κλικ^^^^

Τελικά, ποιός είναι ο σκοπός της ζωής;
κάνε κλικ^^^^

Τι είναι ζωή;
κάνε κλικ^^^^

το θέμα αυτό απενεργοποιείται.

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy