ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Ανωτερότητα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2006, 14:02:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ περιεκτική η ανάλυση του φιανομένου του ρατσισμού οποιασδήποτε μορφής και το πως υπάρχει για να νιώθουμε ακριβώς ανώτεροι!
Σε άλλη συζήτηση που υποστήριξα παρόμοια πράγματα, σαφώς όχι τόσο εμπεριστατωμένα όσο τα παραπάνω, μου είπαν ότι μου τα έμαθε το κόμα!
Και μετά με έστειλαν να ζήσω με τους κατώτερους, αφού εδώ στα ανώτερα χαλιέμαι...

Φύτεψα πάλι τα κρίνα της ψυχής μου σ'άπιστο χώμα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2006, 14:18:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο κύριος λόγος για να μην προκαλείς συγκρούσεις ή να μην τις διαιωνίζεις, είναι η ανάγκη σου για πνευματική και ψυχική ηρεμία (που σηκώνει διάφορες ερμηνείες).
Το κύριο κίνητρο γι αυτό, είναι ότι είτε πραγματικά εσύ έχεις δίκιο και ο άλλος άδικο, είτε "ταμπουρώνεσαι" πίσω από την άποψη ότι εσύ έχεις δίκιο και ο άλλος άδικο. Και στις δύο περιπτώσεις, απαξιώνεις την άποψη του άλλου

Αγαπητή Όστρια θέτεις ένα δύσκολο προβληματισμό.
Συμφωνώ μαζί σου οτι η ανάγκη για ηρεμία είναι υπαρκτή σε κάθε ευαίσθητο άνθρωπο όταν βρεθεί σε αντιπαράθεση.

Ομως νομίζω οτι μπορούμε να συγκρουσθούμε με οποιονδήποτε, όταν θεωρούμε οτι θίγονται τα δικαιώματα μας ή η προσωπικότητα μας χωρίς να φτάσουμε στα πιθανά άκρα που εκείνος θέλει να μας οδηγήσει.

Αν όμως η φασαρία γίνεται απλώς για να γίνει ή επειδή ο άλλος θέλει κάπου να ξεσπάσει γιατί να υποχωρήσουμε στο παιχνίδι του?

Το δίκαιο και το άδικο είναι σχετικά, εκτός αν πρόκειται για θέμα που υπόκειται σε γραπτούς κανόνες δεοντολογίας, οπότε καλύτερα να είμαστε επιφυλακτικοί στίς θέσεις μας.

ΦιλικάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2006, 14:44:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
rizitis
quote:
Κάποτε ένας γέρος βοσκός μου είπε : « να είσαι πολύς, αλλά να φαίνεσαι λίγος…»

Όπως έχω καταλάβει κάποια πράγματα στην πορεία της ζωής ο άνθρωπος ο ταπεινός είναι και ανώτερος άνθρωπος αλλά δεν το γνωρίζει…
Δεν μιλάω για την ανωτερότητα την εξωτερική την φαινομενική αλλά την εσωτερική την ανωτερότητα που σε κρατάει ευτυχισμένο και εναρμονισμένο με τον υπόλοιπο κόσμο με την φύση με τον εαυτό σου με τον θεό αν θέλετε.

Προσωπικά έχω γνωρίσει ανθρώπους που μέσα από τον αγώνα τους για το «γνώθι σεαυτόν» έγιναν πραγματικά ανώτεροι άνθρωποι δηλαδή άνθρωποι που είχαν αρμονία με κάθε κύτταρο του σώματος και του νου τους αλλά και με το σύμπαν ολόκληρο.

Όλοι τους υπήρξαν ταπεινοί και πραγματικά δεν γνώριζαν ούτε αναγνώριζαν την ανωτερότητα τους από κανέναν συνάνθρωπο τους, μάλλον το αντίθετο θα έλεγα ότι πίστευαν.

Τολμώ να πω λοιπόν ότι ο δρόμος για την εσωτερική ανύψωση στην ουσία είναι η απόλυτη κάθοδος του εγώ…


Ευχαριστώ.


Δεν εχω να προσθεσω τιποτα αλλο!!!
Ο δρομος προς την ανωτεροτητα
προυποθετει την αγνοια της διαδρομης αυτης...

www.myhoroscope.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2006, 14:47:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αποφάσισα να φέρω ένα παράδειγμα πρός συζήτηση [ αν θέλετε] που κατά την γνώμη μου έχει σχέση και με τούς μετανάστες και με την έννοια ανωτερότητα και σεβασμό έτσι όπως την αντιλαμβάνομαι εγώ εως τώρα.

Στον εργασιακό μου τομέα έρχομαι σε επαφή καθημερινά με όλων των ειδών τις εθνικότητες.
Στήν αρχή όλοι βρισκόμασταν σε ''περίεργη'' θέση επειδή η συνενόηση έβρισκε δυσκολία όσον αφορά τα έθιμα και την νοοτροπία τους παρά στην διαφορετικότητα της γλώσσας.

Λαμβάνοντας υπ΄όψιν την καχυποψία και τον φόβο που μας αντιμετώπιζαν αυτοί οι άνθρωποι άσχετα αν στην συγκεκριμμένη περίπτωση, μας είχαν απόλυτη ανάγκη θεώρησα οτι θα πρέπει να κάνω τα '' στραβά μάτια'' παρά να έρχομαι μονίμως σε ανούσιους καυγάδες κάθε φορά που εκδήλωναν επιθετικότητα.

Κατά την δική μου άποψη αυτή η συμπεριφορά που έβλεπα άλλοτε είχε την βάση της στην ανασφάλεια που έχουν και που εμείς τους ενισχύουμε ή στην βασική έλλειψη κανόνων συμπεριφοράς[ οχι όλοι].

Απο την στιγμή που βλέπω οτι δεν έχω ουτε τον χρόνο, ούτε την ευκολία να ανατρέψω τα γεγονότα δεν είναι προτιμότερο να τα παραβλέψω παρά να τα πάρω προσωπικά και να αυξήσω την ένταση και την ψυχική φθορά που αυτό θα φέρει?

ΦιλικάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2006, 14:57:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
« να είσαι πολύς, αλλά να φαίνεσαι λίγος…»

Πάλι διαχωρισμός δεν γίνεται εδώ Ριζίτη?
Ποιός θα κρίνει και σε σύγκριση με τί ή με ποιόν το <<λίγος>> ή το <<πολύς>>?

Ο εαυτός μας ε!!!?
Και γιατί να μην είμαστε όπως νιώθουμε?

Δεν συμφωνώ με την φράση να << φαίνεσαι>> κάτι άλλο όπως και αν είναι αυτό.

Φιλικά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2006, 16:27:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Δεν νομίζω ότι είναι τόσο τραγικά δύσκολο κι ούτε τόσο περιοριστικό της ελευθερίας μας, το να συμπεριφερόμαστε με ανωτερότητα.
Ας το δούμε λίγο το θέμα αυτό.

Παρατηρήστε πως οδηγεί ένας επαγγελματίας οδηγός κι ύστερα ένας νέος οδηγός.
Πως οδηγεί ένα παιδί όταν ακόμα μαθαίνει ποδήλατο, και πως ένας ενήλικας ποδηλάτης..
Κάτι πιο εντυπωσιακό με πόση ευκολία ένας γέρος, ταλαιπωρημένος, εξαθλιωμένος αγρότης τσαπίζει το χωράφι ή τον κήπο του ή πόσο γρήγορα και άνετα σκαρφαλώνει στο βουνό οδηγώντας τα ζώα του, και πόσο δυσκολεύετε ένας γεροδεμένος μποντυμπίλτερ να κάνει το ίδιο..

Σκεφτήτε το και θα δείτε ότι το ίδιο συμβαίνει παντού και πάντα..

Συμπέρασμα λοιπόν:
Αν και εφ' όσον κρίνωντας θεωρήσουμε ότι η επίδειξη ανωτερότητας ως συμπεριφορά, μας συμφέρει και το γεγονός αυτό το αποδεχτούμε, μετά είναι θέμα εξάσκησης, αυτό να μας γίνει βίωμα.. τρόπος ζωής. Κι έτσι πλέον Θα λειτουργεί σαν αυτόματος πιλότος και δεν θα χρειάζεται να κρατάμε τόσο σφιχτά το τιμόνι όταν "οδηγούμε" ούτε να λαχανιάζουμε και να ιδρώνουμε σπαταλώντας πολύτιμη ενέργεια και χρόνο κάθε φορά που θα τη χρειαζόμαστε...


Νάσται καλά..


"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2006, 16:37:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


.

i mono anoterotis ine i tapinotis

ke is anotera...


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2006, 16:49:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
i mono anoterotis ine i tapinotis


ke is anotera...


Γιατι εχω την ταση να συμφωνω παντα μαζι σου;

www.myhoroscope.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2006, 17:00:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

καλοσ των γηανι!!

επη τοι εφκεροια Κιρυε γηανι,
ξαιπουλοισαται τα πεδακοια του '83

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2006, 17:12:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Γιατι εχω την ταση να συμφωνω παντα μαζι σου;

angi μου στην ουρά<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<< μη χαλάς τη σειρά σε παρακαλώ!!!

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2006, 16:27:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
lorenzo το θέμα αυτό είναι καλύτερα να μεταφερθεί στην ενότητα:
.-= Η ΣΟΦΙΑ =-.

Το μεταφέρω λοιπόν.

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trovadouros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2006, 23:46:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trovadouros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή nst,

Θα με συγχωρέσεις (αρχικά για την καθυστέρηση) αλλά θα επιμείνω και εγώ λέγοντας πάλι ότι είναι σημαντικό να ξεκαθαρίσουμε τον λόγο που ακούμε κάποιον.

Ας πάρουμε το παρακάτω δεδομένο:

1.Έστω ότι ο Χ διατυπώνει μια υπόθεση- πρόταση –συμβουλή- προτροπή Α.
2.Ο Χ για υποκειμενικούς λόγους (με πονηρό σκοπό είτε με αγνές προθέσεις) λέει το Α.

Αν έχω καταλάβει σωστά, λες ότι προκειμένου να εξεταστεί η Α πρέπει να λάβουμε σε λογαριασμό την υποκειμενικότητα του Χ. Με τον τρόπο αυτό θα έχουμε ασφαλή συμπεράσματα για την ορθότητα της Α? Και αν ο Χ παρά την καλή του διάθεση κάνει λάθος, θα πρέπει να οδηγηθούμε σε παγίδα χάριν της καλής του πρόθεσης?

Η δική μου λογική είναι να ακούμε την Α και με τα δικά μας κριτήρια να την απορρίπτουμε ή όχι. Εξάλλου με την διαδικασία αυτή μπορούμε να κρίνουμε κατά πόσο δομημένη και συμπαγής είναι η θέση μας σε σχετιζόμενο θέμα της εκάστοτε Α
Τώρα αν θα δικαιωθεί ο Χ ή όχι, περνάει σε δεύτερη και τρίτη μοίρα. Απλά η Α μπορεί να κάνει σκανδαλισμό στις σκέψεις σου, να δείξει και άλλες πτυχές του χαρακτήρα σου και πολλές φορές να σε οδηγήσει και σε λύσεις.

Η τελική απόφαση όμως είναι προσωπικό θέμα. Σε καμία περίπτωση δεν θα πρέπει να δίνουμε τις ευθύνες των πράξεών μας σε τρίτους (αν και αρκετές φορές φαντάζει τόσο δύσκολό, αλλά και τόσο δυνατό και ανώτερο).

quote:

Συγνώμη για την τόση καχυποψία [ πράγμα που απεχθαίνομαι] αλλά όσο και να λατρέυω τον ρομαντισμό, ξεφυτρώνει η λογική και δεν λέει να φύγει....



Ευτυχώς που υπάρχει ρομαντισμός γιατί αλλιώς η ψυχή μαραίνεται και η λογική γίνεται δήμιος.
Ευτυχώς που υπάρχει η λογική γιατί αλλιώς η λογική σκέψη πεθαίνει και η ψυχή λεηλατείται.
Δύσκολή ισορροπία.
Όσο για την καχυποψία… κλέβει λίγο στο ζύγι.

Αναζητώντας το άριστο μέτρο και ζυγό και χωρίς να βαπτίζω τον συμβιβασμό χρυσή τομή…

Φιλικά,

Trovadouros

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trovadouros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2006, 00:48:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trovadouros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ lorenzo,

Αρχικά και ίσως λίγο απότομα θα συμφωνήσω ότι ως προς την ελευθερία τα έχουμε κάνει βόθρος, και σε αυτό τον αξιοθέατο και αξιοθαύμαστο, ως προς τον τρόπο σύλληψης – δημιουργίας και διατήρησής του, βιότοπο είμαστε στο σκάσε και κολύμπα, μέχρι να έρθεί ο καιρός να αποδημήσουμε…

Η δική μου άποψη περί ελευθερίας, είναι ότι τελειώνει εκεί που οριοθετούμε την ελευθερία του άλλου. Τώρα το πώς την βγάζει καθαρή ο άλλος στο κλουβί που εμείς προσπαθούμε να τον χώσουμε, δεν άπτεται της δικαιοδοσίας μας.


quote:

Η λέξη ελευθερία πρώτο-ειπώθηκε από τον Σωκράτη (σύμφωνα πάντα με τα γραφόμενα του Πλάτωνα) και προέρχεται από την λέξη "έλευση", που σημαίνει ερχομός. Με λίγα λόγια λοιπόν η λέξη ελευθερία σημαίνει "αυτή που θα έλθει" (πιστή μετάφραση του Ρήγα Φεραίου). Αν η ελευθερία είναι πάντα το αναμενόμενο, τότε απλώς δεν υπάρχει ελευθερία, γιατί η σημερινή ελευθερία με τα αυριανά δεδομένα θα είναι σκλαβιά και η αυριανή ελευθερία με τα σημερινά δεδομένα θα είναι ασυδοσία.



Αν λοιπόν ελευθερία είναι αυτό που έρχεται τότε ελεύθερος είναι αυτός που είναι έτοιμος να πετάξει με ότι το νέο του παρουσιάζεται? Και για να επανέλθω στο αρχικό μου ερώτημα: Εάν κάποιος περιμένει, έστω και από ένστικτο, για τον συγχρονισμό του με τα γεγονότα ώστε να μπορεί να κάνει πραγματικότητα τους οραματισμούς του, σημαίνει ότι δέσμιος του παρόντος, άρα ανελεύθερος, υπόδουλος των καταστάσεων και συναισθημάτων που βιώνει ή δείχνει ανωτερότητα μη εκμεταλλευόμενος ευκαιριακές καταστάσεις και γεγονότα?


Φιλικα,

Trovadouros


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trovadouros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2006, 01:10:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trovadouros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή kswtikoula,

Νομίζω πως αν η ¨ανωτερότητα¨ ενέχει ρατσισμό τότε δεν είναι ανωτερότητα. Γενικότερα ανωτερότητα δεν μπορεί να έχει κάποιος σε σχέση με κάποιον άλλο αλλά ως προς μία κατάσταση. Η σύγκρισή μας με τον άλλο είναι λανθασμένη αφού δεν ξέρουμε καν εμείς οι ίδιοι αν βρισκόμασταν στην δική του κατάσταση τι θα κάναμε.

quote:

Πόση ανωτερότητα πραγματικά δείχνω,
όταν δεν απαντώ στο επίπεδο του άλλου ο οποίος με πληγώνει
και διακατέχομαι από ένα συναίσθημα αυτοθυσίας.
Όταν ακόμη και την προσβολή και τη μικρότητα του άλλου,
τη μεταφράζω σε άλλη μια προσωπική επιτυχία.


Για παράδειγμα ανωτερότητα είναι όταν οι απαντήσεις σου δεν πέφτουν στο επίπεδο που εσύ θεωρείς κατώτερο. Ανωτερότητα είναι όταν η στάση σου απέναντι στον άλλο δεν είναι προσβλητική σύμφωνα με τα δικά σου κριτήρια, τότε ναι, πιστεύω ότι είναι μια προσωπική επιτυχία. Με άλλα λόγια, όταν το κριτήριο έρχεται από εξωτερικά ερεθίσματα και όχι από το δικό μας ιδεολογικό υπόβαθρο τότε απλά εχουμε εξαπατήσει με εύσχημο τρόπο τον εαυτό μας.. και είναι πολύ ευκολο.

Φιλικά,

Trovadouros
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2006, 12:05:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Αγαπητέ Trovadouros
αυτή η απάντηση δεν σε ικανοποιεί, ή δεν την πρόσεξες?
Σου την ξαναπαραθέτω λοιπόν κι αν θες επανερχόμαστε..

quote:
Αν και εφ' όσον κρίνωντας θεωρήσουμε ότι η επίδειξη ανωτερότητας ως συμπεριφορά, μας συμφέρει και το γεγονός αυτό το αποδεχτούμε, μετά είναι θέμα εξάσκησης, αυτό να μας γίνει βίωμα.. τρόπος ζωής. Κι έτσι πλέον Θα λειτουργεί σαν αυτόματος πιλότος και δεν θα χρειάζεται να κρατάμε τόσο σφιχτά το τιμόνι όταν "οδηγούμε" ούτε να λαχανιάζουμε και να ιδρώνουμε σπαταλώντας πολύτιμη ενέργεια και χρόνο κάθε φορά που θα τη χρειαζόμαστε...


"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2006, 16:16:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το να μπαίνουμε στη θέση του άλλου (στο επίπεδο φυσικά που κάτι τέτοιο είναι εφικτό) το θεωρώ βασική προϋπόθεση της συνύπαρξης των ανθρώπων.
Δεν παύει όμως να πληγώνει μια αναίτια επίθεση ή κάποια σκληρά λόγια, όσο κι αν καταννοήσουμε τις συνισταμένες που οδηγούν σε τέτοιες συμπεριφορές.
Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι ενώ καταννοώ και συγχωρώ και δεν αντιγυρίζω την επίθεση, μετά νιώθω πως αυτό τον "αγώνα" τον κέρδισα!
Νιώθω ανώτερη, πράγμα που απέχει παρασάγκας από την ταπεινότητα.
Κανένας ταπενός (= ανώτερος) δεν έχει γνώση αυτών των χαρισμάτων ούτε και τα καλλιεργεί, απλα έτσι είναι.
Σε αυτό ακριβώς το σημείο με ταρακούνησε η θέση που πήρε ο lorenzo, η οποία μου απέδειξε πως η στάση μου αποδεικνύει μικρότητα και ανασφάλεια και σε καμμία περίπτωση ανωτερότητα.
Όσον αφορά στο ρατσισμό που ενέχει η έννοια της ανωτερότητας, είναι απλά η άλλη πλευρά του νομίσματος.
Από τη μία πλευρά όπως λέει και ο μύστης Γιάννης η μόνη ανωτερότης είναι η ταπεινότης'
αλλά η άλλη πλευρά λέει ασταμάτητα δεν πέφτω στο επίπεδό σου!
Με εκτίμηση
Ξωτικούλα
(Συγνώμη αν τα μηνύματα μου μοιάζουν με προσπάθειες αυτοψυχανάλυσης,
αλλά είναι ο δικός μου τρόπος να επεξεργάζομαι τέτοια ερωτήματα,
κάνοντας την αναγωγή τους στην καθημερινότητά μου και το χαρακτήρα μου )

Φύτεψα πάλι τα κρίνα της ψυχής μου σ'άπιστο χώμα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2006, 22:55:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]Η τελική απόφαση όμως είναι προσωπικό θέμα. Σε καμία περίπτωση δεν θα πρέπει να δίνουμε τις ευθύνες των πράξεών μας σε τρίτους (αν και αρκετές φορές φαντάζει τόσο δύσκολό, αλλά και τόσο δυνατό και ανώτερο).


Αγαπητέ Trovadouros επειδή συμφωνώ απολύτως με αυτό που είπες εδώ γι' αυτό και λέω οτι πρέπει να κρίνουμε σφαιρικά και σύμφωνα πάντα με την κρίση και την διαίσθηση μας.
Η πιθανή διαφωνία μας όμως αν έχω αντιληφθεί σωστά, έχει σχέση με το τι έχουμε, ο καθένας στο μυαλό του την ώρα που επεξεργαζόμαστε το θέμα.

Φιλικά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2006, 13:14:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εκεί που όλοι έχουμε δίκαιο είναι η προσωπική μας καθημερινότητα .
Αυτήν μονάχα το εγώ μας την γνωρίζει και ίσως κάποιο συγγενικό πρόσωπο ,η φίλος μας .

Η ανωτερότητα για εμένα προσωπικά προκύπτει απο τον αριθμό των ανθρωπίνων σχέσεών μας .
Όταν έχω συνανθρώπους με τους οποίους μπορώ να μοιραστώ την αγάπη & την φιλία μου είμαι ανώτερος .

Ανώτερος απο το μικρό εγώ που έχω διαμορφώσει ως ατομική ύπαρξη και επίσης ανώτερος απο κάποιον, η κάποιους συνανθρώπους μου ,που έχουνε λιγότερους συνανθρώπους για να μοιραστούνε το προσωπικό αίσθημα της αγάπης & της φιλίας τους μαζί τους .

Συμπέρασμα :
Την ανωτερότητα μιας ατομικής υπάρξεως , την δημιουργεί η σοφία και όχι η γνώση που έχει κάποιος μέσα στην γκλάβα του .

Επειδή η σοφία διαμορφώνει ένα άτομο σε μια ταπεινή ύπαρξη , θα συμφωνήσω σε απόλυτο βαθμό με τον φίλο rizitis που έγραψε :
Τολμώ να πω λοιπόν ότι ο δρόμος για την εσωτερική ανύψωση στην ουσία είναι η απόλυτη κάθοδος του εγώ…

Θα συμπληρώσω μόνο ότι :
Μόνο μετά απο αυτήν την κάθοδο ,θα έχουμε αποκτήσει πρακτική & όχι θεωρητική επίγνωση της σοφίας .
Αυτή αργά η γρήγορα, μάλλον αργά θα γεμίσει το είναι μας .
Πως θα αντιληφθούμε την χρονική αυτή περίοδο ;;;
Ο απλός τρόπος ζωής θα μας γεμίζει την ψυχή .
Ο πολύπλοκος θα μας κουράζει την ψυχή .

Ποιος θέλει να γίνει σοφός ;;;
Εγώ γιατί η σοφία ανεβάζει το πνευματικό μου επίδεδο ,με οδηγεί ευθεία στην πνευματική ( όχι υλική ) ανωτερότητα για την οποία κουβεντιάζουμε .
Άλλος κανείς ;;;

Πανάθεμα δύσκολο το μοναπάτι αυτό ,αξίζει όμως να προσπαθήσω . Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2006, 14:10:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας σκεφτούμε ομαδικά :
Κοινωνική επιτυχία δεν είναι συνήθως ( όχι πάντα ) :

Η επαγγελματική καριέρα μας ;;;

Ανθρώπινη επιτυχία δεν είναι συνήθως ( όχι πάντα ) , να έχουμε πολλούς φίλους ,συνανθρώπους που να μας αγαπάνε ;;;


Αυτά τα δύο μπορούμε να τα συνδιάσουμε στην ζωή, η πρέπει να επιλέξουμε ένα απο τα δύο ;;;


Εσείς έχεται επιλέξει ;;;;

Αν οι ερωτήσεις μου μας βγάζουνε εκτός θέματος ,παρακαλώ μην τοποθετηθείτε .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2006, 15:29:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτά τα δύο μπορούμε να τα συνδιάσουμε στην ζωή, η πρέπει να επιλέξουμε ένα απο τα δύο ;;;

alfa-omega
Η γνώμη μου είναι οτι αυτά τα δύο είναι ανάγκες και απαντούν στα δυό βασικά ένστικτα του ανθρώπου : Το ένστικτο της επιβίωσης και το ένστικτο της αναπαραγωγής [ σε ευρεία κλίμακα ].

Είναι απαραίτητα και τα δυό και νομίζω οτι μπορούμε να τα συνδιάζουμε αν δεν τα θεωρήσουμε μονομερώς τρόπο επιβεβαίωσης.

Φιλικά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2006, 15:32:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιατί η σοφία ανεβάζει το πνευματικό μου επίδεδο ,με οδηγεί ευθεία στην πνευματική ( όχι υλική ) ανωτερότητα για την οποία κουβεντιάζουμε .

Και όμως έχω βάσιμες υποψίες ότι η πνευματική ανωτερότητα φέρνει ταυτόχρονα και την υλική!!!

Θα προσπαθήσω να τεκμηριώσω την γνώμη μου με σκόρπιες σκέψεις όπως ακριβώς ταξιδεύουν αυτήν την στιγμή στο σύμπαν του νου μου.

Αν η πνευματική ανωτερότητα φέρνει όλα τα καλά τότε φέρνει και γνώση και σοφία και ευτυχία και χαρά και αγάπη στον εσωτερικό μου κόσμο. Όπως και πολλά άλλα που δεν μου ήρθαν στον νου τώρα…

Ο άνθρωπος που έχει φτάσει σε κάποιο τέτοιο επίπεδο ή που εξελίσσετε από τον αγώνα του για την κάθοδο του εγώ και την απόκτηση αυτογνωσίας, σιγά, σιγά αρχίζει να αποβάλει τα «αρνητικά» από μέσα του και να αναπληρώνει το κενό με τα «θετικά».

Αυτός ο άνθρωπος έχει αρχίσει να νιώθει ευτυχισμένος όταν έχει τα βασικά και απαραίτητα υλικά αγαθά για να ζήσει και δεν αναλώνει τον καιρό του με την απόκτηση σπανίων υλικών καρπών μεν αλλά περιττών δε, αφού και χωρίς αυτά έχει καταλάβει ότι μπορεί να ζήσει και μάλιστα ευτυχισμένος…

Ο άνθρωπος λοιπόν που έχει τα υλικά αγαθά που χρειάζεται για την επιβίωση είναι πλούσιος φίλοι μου…

Για να νιώσει πλούσιος βέβαια απαιτείται ,συνειδητοποίηση του ποιος είμαι…


Διαβάστε τώρα μια μαντινάδα που λένε οι λεγόμενοι μαυροπουκαμισάδες στην Κρήτη, εγώ τους λέω «Creta σούφι»…


« ρίξε μια τσαπιά στην γη
να δεις ανθρώπου χάλι,
να δεις πως καταλήγουνε
τα πλούτη και τα κάλλη…»

όποιος καταλάβει τι ακριβώς θέλουν να πουν, εν μέσω κούπας κρασιού και λαϊκής φιλοσοφίας , αυτόματα αποκτά αυτογνωσία και παύει να νιώθει όμορφος και πλούσιος διότι κάποτε όλα αυτά θα γίνουν χώμα…
ενώ η πνευματική ομορφιά είναι ο πραγματικός πλούτος που δεν υπόκειται στην φθορά …

εγώ πιστεύω ότι συμπαρασέρνει και την ύλη στην μη φθορά , αλλά αυτή η άποψη είναι εκτός θέματος και λιγάκι ουτοπία….


Ευχαριστώ.



Η πεταλούδα άμα καεί
στην φλόγα που τσαρέσει,
που να τα βρει άλλα φτερά
σάλλη φωτιά να πέσει

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2006, 17:39:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε alfa-omega,
Καλώς όρισες στη συντροφιά μας.

Κατά την γνώμη μου αυτοπεριορίζεσαι στη θέαση της εκ της αντανακλάσεως δημιουργημένης εικόνας – θέασης, στα μάτια των άλλων με αποτέλεσμα να περνάς σε δεύτερη μοίρα την αυτό-εικόνα σου. Σημασία έχει για σένα, μας λες, ο αριθμός των ανθρωπίνων σχέσεων κι ότι με λίγα λόγια αυτό είναι δείκτης ανωτερότητας..

Θα το δεχόμουν ως προσωπική θέαση αλλά παρακάτω με μπερδεύεις όταν αφοριστικά υποστηρίζεις καταλήγοντας στο:

Συμπέρασμα :
Την ανωτερότητα μιας ατομικής υπάρξεως , την δημιουργεί η σοφία και όχι η γνώση που έχει κάποιος μέσα στην γκλάβα του .

Δηλαδή υποστηρίζεις ότι ο Σοφός δεν χρειάζεται Γνώση στην γκλάβα του ή εξ αντικειμένου η Γνώση βρίσκεται στον αντίποδα της Σοφίας ή η Γνώση αντιμάχεται την Σοφία και για το θέμα μας η Ανωτερότητα δεν χρειάζεται Γνώση άρα και ΕπίΓνωση άρα και αυτόΓνωσία…
Προφανώς τα ‘χεις μπερδέψει ή κι εγώ, γιατί ειλικρινά δεν καταλαβαίνω...
Όπως και παρακάτω

Θα συμπληρώσω μόνο ότι :
Μόνο μετά απο αυτήν την κάθοδο ,θα έχουμε αποκτήσει πρακτική & όχι θεωρητική επίγνωση της σοφίας .
Αυτή αργά η γρήγορα, μάλλον αργά θα γεμίσει το είναι μας .
Πως θα αντιληφθούμε την χρονική αυτή περίοδο ;;;
Ο απλός τρόπος ζωής θα μας γεμίζει την ψυχή .
Ο πολύπλοκος θα μας κουράζει την ψυχή .
Ποιος θέλει να γίνει σοφός ;;;
Εγώ γιατί η σοφία ανεβάζει το πνευματικό μου επίδεδο ,με οδηγεί ευθεία στην πνευματική ( όχι υλική ) ανωτερότητα για την οποία κουβεντιάζουμε .
Άλλος κανείς ;;;. .

Δηλαδή πρακτική ΕπίΓνωση κι όχι θεωρητική ΕπίΓνωση.
Μα αν δεν γνωρίζεις πως θα κρίνεις και θα αποφασίσεις, ό,τι είσαι, ό,τι το Γνωρίζεις, πόσο μάλλον ΣΟΦΟΣ???!~!!

Η Σοφία νομίζω ότι δεν ανεβάζει γιατί Γνωρίζει την Ταπεινότητα της, η Γνώση ανεβάζει ή μάλλον οδηγεί στην Γνώση του εαυτού της και επομένως την εκ της Γνώσεως πάντοτε και μόνον αποκτημένη είτε θεωρητική είτε βιωματική Γνώση, οδηγούμαστε στην Σοφία!!! Πολύ φοβούμαι ότι όλα όσα περιγράφεις είναι σοφιστικές προσεγγίσεις κι όχι χμμ.. σοφές..

Πανάθεμα δύσκολο το μοναπάτι αυτό ,αξίζει όμως να προσπαθήσω ..

Συμφωνώ φίλε μου..


ΥΓ.
Αν δεν σε μετέφρασα σωστά παρακαλώ βοήθησε με να καταλάβω..
Ευχαριστώ και πάλι για την συμμετοχή σου.

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2006, 00:00:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο άνθρωπος λοιπόν που έχει τα υλικά αγαθά που χρειάζεται για την επιβίωση είναι πλούσιος φίλοι μου…

Αγαπητέ Ριζίτη συμφωνώ με όλη την τοποθέτηση σου αλλά στο συγκεκριμένο σημείο θα ήθελα να πω, οτι το τι εννοεί ο καθένας επιβίωση και τι θεωρεί '' χρειάζομαι '' είναι υποκειμενικό και εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες.

Οταν όμως μέσω της πολυπόθητης αυτογνωσίας γνωρίσουμε και παραδεχθούμε τι ''χρειάζεται'' ο καθένας μας τότε προσπαθούμε να το πραγματοποιήσουμε.

Προσωπικά διαρκώς αναθεωρώ, συμβιβάζω, τροποποιώ... τα θέλω της πολλαπλότητας μου.

Φιλικά...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2006, 00:50:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:
Προσωπικά διαρκώς αναθεωρώ, συμβιβάζω, τροποποιώ... τα θέλω της πολλαπλότητας μου.



"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2006, 02:25:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ο άνθρωπος λοιπόν που έχει τα υλικά αγαθά που χρειάζεται για την επιβίωση είναι πλούσιος φίλοι μου…

Αγαπητέ Ριζίτη συμφωνώ με όλη την τοποθέτηση σου αλλά στο συγκεκριμένο σημείο θα ήθελα να πω, οτι το τι εννοεί ο καθένας επιβίωση και τι θεωρεί '' χρειάζομαι '' είναι υποκειμενικό και εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες.

Οταν όμως μέσω της πολυπόθητης αυτογνωσίας γνωρίσουμε και παραδεχθούμε τι ''χρειάζεται'' ο καθένας μας τότε προσπαθούμε να το πραγματοποιήσουμε.

Προσωπικά διαρκώς αναθεωρώ, συμβιβάζω, τροποποιώ... τα θέλω της πολλαπλότητας μου.

Φιλικά...



νομίζω ότι το ίδιο πράτουμε όλοι μας.
από την στιγμή που βρισκόμαστε στον αγώνα, και μιλώντας για εμένα στην αρχή του αγώνα ακόμα...
απλά θέλω να πιστεύω ότι όσο προοδεύει και ευδοκιμεί αυτός ο αγώνας τόσο πιο ξεκάθαρος θα γίνετε ο στόχος, άρα και αυτό που χρειαζόμαστε.


ευχαριστώ.



Η πεταλούδα άμα καεί
στην φλόγα που τσαρέσει,
που να τα βρει άλλα φτερά
σάλλη φωτιά να πέσει

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trovadouros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2006, 03:10:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trovadouros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ lorenzo,

Κατανοητή η απάντηση εφόσον περάσει κάποιος από το στάδιο της κρίσης. Να με συγχωρείς εάν γίνομαι κουραστικός, αλλά το ερώτημά που μου προκύπτει είναι κατά πως κρίνουμε την υπομονή σαν ανωτερότητα. Σύμφωνα με κάποια σταθερά ή με το υποκειμενικό συμφέρον;

Φιλικά,

Trovadouros
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trovadouros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2006, 03:13:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trovadouros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή kswtikoula,

Πιστεύω ότι να αναγνωρίζεις μια προσωπική σου νίκη είναι απόλυτα φυσιολογικό. Διαφορετικά πως θα είσαι σε θέση να κάνεις το πέρασμα σε ένα πιο δύσκολο επίπεδο; Πως θα ξέρεις σε τι κατάσταση βρίσκεται η ψυχική και νοητική δύναμή αν δεν υπάρχει κάποιο μέτρο σύγκρισης, το οποίο και δίνεται μέσα από την καθημερινότητα του καθένα μας;
Νομίζω πως θα υπήρχε πρόβλημα αν μετά από μια νίκη για έναν αγώνα, πανηγύριζες για την νίκή του πολέμου. Άλλο να ξέρουμε ότι ήμαστε στον καλό δρόμο και άλλο ότι περάσαμε την κορδέλα του τερματισμού.

Φιλικά,

Trovadouros
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trovadouros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2006, 03:18:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trovadouros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[Αγαπητέ alfa-omega,

Θα συμφωνούσα στο γεγονός ότι αν υπάρχουν άνθρωποι για να μοιραζόμαστε την αγάπη και την φιλία αυτό βοηθά στην προσπάθεια για να αναβιβάσουμε τον πνευματικό και ψυχικό μας πήχη. Κατά τα άλλα όμως, το ύψος που τον τοποθετούμε είναι κάτι που θα το καθορίσουμε εμείς και όχι ο περίγυρος.

quote:

Αυτά τα δύο μπορούμε να τα συνδιάσουμε στην ζωή, η πρέπει να επιλέξουμε ένα απο τα δύο ;;;

πιστεύω ότι και τα δυο είναι πολύ σημαντικά στην ζωή του ανθρώπου και συμβάλλουν στην ψυχική υγεία του καθένα. Για τον λόγο αυτό ο συνδυασμός είναι πιστεύω η σωστή επιλογή. Εάν επιλέξεις το ένα από τα δύο τότε συμβιβάζεις ή και καταπιέζεις μια πολύ σημαντική παράμετρο της ζωής.

Φιλικά,

Trovadouros
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trovadouros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2006, 03:23:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trovadouros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή nst,

quote:

Η πιθανή διαφωνία μας όμως αν έχω αντιληφθεί σωστά, έχει σχέση με το τι έχουμε, ο καθένας στο μυαλό του την ώρα που επεξεργαζόμαστε το θέμα.



quote:

Προσωπικά διαρκώς αναθεωρώ, συμβιβάζω, τροποποιώ... τα θέλω της πολλαπλότητας μου.

Ψυχική και πνευματική θυσία στον βωμό της επίγνωσης της αλήθειας και της αυτογνωσίας.

Μόνο στον συμβιβασμό θα διαφωνήσω εκτός και αν έχει μεταβατικό χαρακτήρα στον αγώνα για την προσέγγιση του εξαίσιου.

Φιλικά,

Trovadouros
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trovadouros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2006, 03:32:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trovadouros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ rizitis,

Τα λόγια σου με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο.

quote:

Ο άνθρωπος λοιπόν που έχει τα υλικά αγαθά που χρειάζεται για την επιβίωση είναι πλούσιος φίλοι μου…
Για να νιώσει πλούσιος βέβαια απαιτείται ,συνειδητοποίηση του ποιος είμαι…


Πλούσιος είναι αυτός που του λείπουν τα λιγότερα και όχι αυτός που έχει τα περισσότερα… αλλά όπως λες χρειάζεται συνειδητοποίηση (αρχικά) του ποιος είμαι…

Φιλικά,

Trovadouros
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy