ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΔΩΔΕΚΑΘΕΟ vs Αθεΐας & Αμοραλισμού
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2006, 13:53:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαβάζοντας κανείς τα όσα γράφονται για τη λατρεία του θείου στην αρχαιότητα, ιδιαίτερα σε «σύγκριση» με τον Χριστιανισμό, έχει την εικόνα ότι είτε επρόκειτο τελικά για ειδωλολάτρες είτε ότι παραπλανάται από ψευδεπίγραφες κατηγορίες. Επίσης, συχνά γράφεται ότι τεχνηέντως επιχειρείται τα πάντα να παραμένουνε στο απυρόβλητο όσον αφορά το Δωδεκάθεο.

Αξίζει να σημειωθεί ότι αρκετοί επεσήμαναν φαινόμενα δεισιδαιμονίας ή θεοκρατικής αντίληψης στην αρχαιότητα, ωστόσο θαρρώ ότι το «δίδυμο» αυτό χρίζει περαιτέρω συζήτησης για την ανάδειξη της αλήθειας. Όποια και να είναι.

Υπήρξε ο ανθρωπομορφισμός του Δωδεκάθεου πηγή έμπνευσης και δημιουργίας για τον Ελληνισμό ή αποτέλεσε βατήρα για την μιαρή ειδωλολατρία που τον κατηγορούν?

Υπήρξε η φιλοσοφική Αθεΐα γόνιμο στοιχείο για τους μετέπειτα στοχαστές ή δικαίωσε τις κατηγορίες περί ηθικού αμοραλισμού?

Σε όλα τα παραπάνω να υπογραμμίσουμε ότι εννοιολογικά ο Άθεος στην αρχαιότητα με τον Άθεο κατά τον Χριστιανισμό, καθώς και η λέξη «Θεός» στον αρχαίο πολιτισμό και στην Χριστιανική κοινωνία, ΔΕΝ ΕΧΟΥΝΕ ΤΑΥΤΟΣΗΜΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ. Αυτή η διαφοροποίηση των εννοιών δημιουργεί πολλές φορές εσφαλμένες αντιλήψεις καθώς όλα θάβονται κάτω από συνθήματα και ταμπέλες.

Και επιτέλους, ενδιαφέρει τους πιστούς του Χριστιανικού δόγματος η «Αθεΐα» των Ελλήνων ως πολιτικό αδίκημα, ως φιλοσοφικό συμπέρασμα ή ως Ομολογία Πίστεως? Σε ΠΟΙΑ από τις παραπάνω υποθέσεις στρέφουνε τις κατηγορίες τους?

Γνωρίζουνε τι κατηγορούνε ή άγονται και φέρονται από φήμες?

Τέλος, και υπό την προϋπόθεση ότι ξεκαθαρίζονται οι μομφές των μονοθεϊστών κατά της αρχαίας Κοσμοθέασης, έχουμε στα χέρια μας τα ιστορικά ή θεολογικά τεκμήρια που δικαιώνουνε τις λύσεις που είτε αντιπαρέβαλε είτε επέβαλε το Χριστιανικό δόγμα?


{Να υπογραμμίσω ότι δεν ασπάζομαι το Δωδεκάθεο. Ότι και εάν αντιλαμβάνεται κανείς με την έννοια αυτή.}

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2006, 14:54:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακόμα κι αν έχεις δίκιο δεν νομίζω ότι η Εκκλησία μπορεί(μάλλον δεν την ενδιαφέρει κιόλας) να εξετάσει το ζήτημα με την σχετικά πιο ψύχραιμη σκοπιά που το εξετάζεις εσύ. Δύσκολα η εκκλησία δείχνει ανοιχτο μυαλό. Βέβαια, για να μην τα ισωπεδώνουμε όλα, πιστεύω ότι απο ορισμένους πιστούς μπορεί μια τέτοια άποψη να βρει θετική ανταπόκριση αλλά δε νομίζω οτι η εκκλησία θα φανει ανοιχτόμυαλη σε μια τέτοια προσέγγιση.

Τώρα για τους θεούς της αρχαίας Ελλάδας πιστεύω ότι ναι μεν τους συσχέτιζαν με κομμάτια της φύσης(θάλασσα, φωτιά) και της ανθρώπινης δραστηριότητας(εμπόριο,πόλεμος) αλλά παρά τον σχετικό ορθολογισμό και την κριτικη σκέψη που διέκρινε ορισμένους αρχαίους...πρέπει και αυτοί να είχαν δεισιδαιμονίες και φοβίες( και αυτοί άνθρωποι ήταν άλλωστε), σίγουρα όμως όχι στον βαθμό των χριστιανών μετέπειτα. Και αν κάνω λάθος τότε πως να δικαιολογήσουμε τις θυσίες ζώων στους Θεούς και την γενική προτροπή "να ξεκινάτε πάντα απο τον Δία"? Αυτά δεν είναι αποτελέσματα δεισιδαιμονίας και φοβού?

God is dead and can't help your soul...so long live the freedom that lives in us all

Η Ακρόπολη ανήκει σε αυτούς που την έχτισαν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2006, 15:01:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΒΑΜΠΕ
quote:
Και επιτέλους, ενδιαφέρει τους πιστούς του Χριστιανικού δόγματος η «Αθεΐα» των Ελλήνων ως πολιτικό αδίκημα, ως φιλοσοφικό συμπέρασμα ή ως Ομολογία Πίστεως? Σε ΠΟΙΑ από τις παραπάνω υποθέσεις στρέφουνε τις κατηγορίες τους?

Γνωρίζουνε τι κατηγορούνε ή άγονται και φέρονται από φήμες?



Νομιζω οτι το αντιθετο θα επρεπε να ρωτησεις.Συνηθως εκεινοι που δεν πιστευουν στρεφουν τα βελη τους στους Χριστιανους σε σημειο πολλες φορες που νιωθεις πως οι Χριστιανοι ειναι εχθροι της Ελλαδας.
ΣΒΑΜΠΕ
quote:
Τέλος, και υπό την προϋπόθεση ότι ξεκαθαρίζονται οι μομφές των μονοθεϊστών κατά της αρχαίας Κοσμοθέασης, έχουμε στα χέρια μας τα ιστορικά ή θεολογικά τεκμήρια που δικαιώνουνε τις λύσεις που είτε αντιπαρέβαλε είτε επέβαλε το Χριστιανικό δόγμα?




Εδω εχεις δικιο δεν θα επρεπε να υπηρχε ιχνος μομφης δικαιωμα του καθενος ειναι να πιστευει οτι θελει.Αλλα γιατι ψαχνεις να βρεις τεκμηρια ποιον θα δικαιωσουν.


Ενας εκπαιδευμένος πολεμιστής πρέπει να είναι ικανός να αντεπεξέλθει εναντίον ενός εχθρικού στρατού χωρίς να χρησιμοποιήσει ματωμένο σπαθί.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2006, 16:24:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πείτε μου τι εννοείται λέγοντας Θεός και θα σας πω αν πιστεύω.
ALBERT EINSTEIN

Νομίζω ότι είναι μια καλή αφετηρία για το θέμα που τέθηκε.
Προσωπική μου άποψη είναι ότι πραγματικά ο ανθρωπομορφισμός έβλαψε την αρχαία λατρεία του θείου και οδήγησε στην ειδωλολατρεία, αλλά μιαρή γιατί???
Μήπως ο Χριστιανισμός, ή το Ισλάμ, ή ο Βουδισμός ή η κάθε θρησκεία δεν διαμορφώθηκε από τους ίδιους τους πιστούς?
Τότε το μιαρή "κατάντια" ισχύει για όλα τα δόγματα που ολίσθησαν από την ιερότητα στην κάλυψη των αναγκών των πιστών τους.
Οι ίδιοι οι άνθρωποι δίνουν τις κατευθύνσεις στα πιστεύω τους.
Η βασική ανάγκη είναι η πίστη, αλλά επειδή η πίστη από μόνη της αφήνει πολύ ελευθερία οι άνθρωποι επιζητούν να την κάνουν πιεστική ώστε να μπορούν χειροπιαστά και βάσει κανόνων να είναι πιστοί.
Και μια ερώτηση για την αθεία στην αρχαιότητα, μιλάς για τον αγνωστικισμό ή για κάτι άλλο?
Φιλικά Ξωτικούλα


Φύτεψα πάλι τα κρίνα της ψυχής μου σ'άπιστο χώμα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2006, 16:30:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
VELISSARIOS:
«Νομιζω οτι το αντιθετο θα επρεπε να ρωτησεις.Συνηθως εκεινοι που δεν πιστευουν στρεφουν τα βελη τους στους Χριστιανους σε σημειο πολλες φορες που νιωθεις πως οι Χριστιανοι ειναι εχθροι της Ελλαδας.»

Είναι σαφώς άδικο να προσωποποιούμε τις αναφορές μας, ιδιαιτέρως όταν μιλάμε για τόσο λεπτά θέματα. Ωστόσο, νομίζω ότι προσωπικές απαγγελίες δεν είναι συχνό φαινόμενο παρά μικρές εξαιρέσεις.

Αυτό όμως που έχει ενδιαφέρον, είναι να γνωρίσουμε ως προς ΤΙ αναφέρονται όταν βάλλουν κατά των «ειδωλολατρών»?

Παίρνουνε παραδείγματα από τα όσα ισχυρίζονται οι διάφοροι Πατέρες της Χριστιανοσύνης, θεωρώντας τα ως αληθή, για παράδειγμα? Στηρίζουνε τις απόψεις τους στους διαφόρους που κατηγορήθηκαν στην αρχαιότητα ως Άθεοι?

ΠΟΙΑ είναι η βεβαιότητα που αντλούνε τις κατηγορίες που εξαπολύουνε? Μήπως τελικά έχουνε παραπλανηθεί από συμφέροντα άλλων καιρών?

Η Χριστιανική θεώρηση έχει έναν Παντοδύναμο, Τέλειο, Παντογνώστη, Δημιουργό του Κόσμου, Εξωκόσμιο-Υπερβατικό Θεό.
Ο Δωδεκαθεϊσμός έχει Μεγαλοδυναμία, Ατέλεια, Σοφία, ανάμειξη καλού-κακού, οι Θεοί δεν δημιουργούν επειδή είναι αθάνατοι, οι Θεοί είναι Ενδοκοσμικοί.

ΠΟΙΟ από τα παραπάνω άραγε να αποτέλεσε πηγή ώστε να θεωρηθεί ότι υπήρξαν οι εραστές της «θύραθεν Σοφίας» «ειδωλολάτρες»? ΠΟΥ να στηρίζεται άραγε το τόσο μεγάλο κακό που τόσο πολύ μελάνι έχυσαν οι διάφοροι υπέρμαχοι του δόγματος για να εξηγήσουνε στους πιστούς τους?

Και τα λέω όλα ετούτα, διότι μια Κοσμοθέαση που δεν έχει ιερά και αδιαμφισβήτητα κείμενα με δογματικό πλαίσιο, ως κείμενα Θείας Αποκάλυψης, είναι εξόχως δύσκολο να τοποθετήσει ως ασεβής ή βλάσφημους για τους Θεούς τις οιεσδήποτε απόψεις ισχύουνε σε τρίτους. Αυτό που συνέβαινε, είναι ότι πράξεις κατά της δημόσιας λατρείας μπορούσανε να κατακριθούνε και να καταδικαστούνε.

Άλλο όμως το ένα και άλλο το άλλο, ως κληρονομιά και παρακαταθήκη για την κοινωνία των πολιτών.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2006, 18:02:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είναι σαφώς άδικο να προσωποποιούμε τις αναφορές μας, ιδιαιτέρως όταν μιλάμε για τόσο λεπτά θέματα.
Εσύ δεν δείχνεις την ίδια λεπτότητα όταν μιλάς για τον χριστιανισμό....
quote:
Αυτό όμως που έχει ενδιαφέρον, είναι να γνωρίσουμε ως προς ΤΙ αναφέρονται όταν βάλλουν κατά των «ειδωλολατρών»?
Αυτό δεν σε αφορά για 2 λόγους:
α) είσαι άθεος και δεν σε αφορά άμεσα.
β) εγώ σε αυτό το φόρουμ μόνο το ανάποδο έχω δει να συμβαίνει τους 5 μήνες που το παρακολουθώ....

Εσείς δεν έχετε πάρει πρέφα τί γίνεται μου φαίνεται....
Δεν μας νοιάζει τί πιστεύτε. Μας νοιάζει όμως όταν εκφέρεστε ενάντια στον Χριστιανισμό ή στον οποιονδήποτε -ισμό(γιατί προσβάλλετε όσους πιστεύουν στην εν λόγω θρησκεία).
Εμένα προσωπικά ποσώς με ενδιαφέρουν οι θέσεις σας στο ζήτημα των θρησκευτικών.
Άμα όμως καταφέρεστε ενάντια στα πιστεύω μου άμεσα τότε διαπράτεται αντιδημοκρατικότατο σφάλμα. Μου εμποδίζετε την αυτοδιάθεση του να είμαι ότι θέλω όπως θέλω. Στην τελική Schwabe και τα ρέστα εγώ δεν σε πειράζω που είμαι χριστιανός (μήπως σου έκαψα το σπίτι, σε λήστεψα βίασα την γυναίκα σου, την κόρη σου, σου έφαγα μήπως την δουλειά.). Ε λοιπόν αφού δεν σε ενοχλώ γιατί εσύ ασχολείσαι με την θρησκεία μου. Εγώ δεν σε έκρινα ποτέ (και κανέναν εδώ μέσα) για το ότι είσαι άθεος, ούτε κανέναν δωδεκαθεϊστή.

Σας έκρινα ώς στενόμυαλους που εκφέρονται ενάντια σε μια θρησκεία χωρίς λόγο. Τελικά μήπως σκότωσε κανένας χριστιανός πρόγονός μου κανέναν "Εθνικό" δικό σου πώς ξέρεις ότι δεν συνέβει το αντίθετο Γιατί διαιωνίζετε διαμάχες που κανονικά θα έπρεπε να βρίσκονται στην αρχαιότητα Τί εξυπηρετεί αυτό (εσείς ΠΟΙΟΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙΤΕ γιατί δεν είμαι καθόλου πεπεισμένος για τα αγνά σου κίνητρα).

Αφήστε τον χριστιανισμό ήσυχο. Κανένας χριστιανός δεν σας έβλαψε, εσείς γιατί τον βλάπτετε με την συμπεριφορά σας Αν έχετε πρόβλημα με τον χριστιανισμό μην πιστεύετε, κανένας δεν πρόκειται να σας πεί τίποτα. Για μένα και μωαμεθανός και εβραίος και ινδουιστής να ήσουν το ίδιο μου κάνει. Σου το ξανάπα, ο τρόπος που μέμφεσαι τους συνομιλητές σου που δεν ξέρεις και το ύφος σου γενικότερα είναι απαράδεκτο! Και απορώ πώς δεν έχεις πάρει πόδι τόσο καιρό (είμαι σίγουρος αν κάνουμε γκάλοπ για τον πιο ανεπιθύμητο θα βγείς πρώτος χαλαρά και αυτό όχι για τί τα μέλη του φόρουμ είναι χριστιανοί, οι περισότεροι είναι άθεοι, αλλά γιατί είναι αισχρός ο τρόπος που "διαλέγεσαι" εντός παρενθέσεως βέβαια γιατί ούτε καν ξέρεις τι σημαίνει ο όρος, πόσο μάλλον να τον εφαρμόσεις...)

Να μου δείξεις πότε σε αυτό το φόρουμ τους τελευταίους 5 μήνες σου επιτέθηκε χριστιανός , χωρίς να έχεις προσβάλλει πρώτα τον χριστιανισμό

ΥΓ τα θέματα που ανοίγεις είναι πάντοτε εμπρηστικά όλως τυχαίως.
Αμαλία τί θα γίνει με εκείνη την προτεινόμενη ψηφοφορία για μη επιθυμητά μέλη. Ο Schwabe εδώ αδημονεί να πάρει πόδι.....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2006, 18:30:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
περονοσπορε μημπως πρεπει να βγεις για λιγο απο την θεση του πιστου και να δεις το θεμα που εσυ θεωρεις οτι προσβαλει την θρησκεια σου
απο την θεση αυτου που ψαχνει για την αληθεια;

γιατι θεωρεις προσβλητικο το οτι καποια ατομα δεν δεχονται οτι ο θεος που λατρευεις υπαρχει;

γιατι θεωρεις προσβλητικο το οτι καποια ατομα εχουν καποια ερωτηματα γυρο απο τις θρησκειες;

γιατι θεωρεις προσβλητικο το οτι καποια ατομα δεν πιστευουν οτι τους λενε αλλατο ψαχνουν;

αν βγω και πω οτι ο χ θεος ηταν αδελφοκτονος και φερω και στοιχεια που να δειχνουν οτι εχω δικιο οι πιστοι του χ θεου πρεπει να με αντικρουσουν με στοιχεια που να δειχνουν οτι ειμαι λαθος
και οχι με υβρεις ουτε να λενε οτι ειμαι εγκαθετος απο καποιες οργανωσεις που σκοπο εχουν την καταστροφη της θρησκειας τους

το ιδιο υσχει και για καθε θεμα

οταν δεν μπορουμε να φερουμε στοιχεια για να αντικρουσουμε την αποψη του αλλου τοτε κανουμε τουμπεκι ψιλοκομενο
δεν φωναζουμε για να φυμωσουμε τον αλλον

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2006, 20:32:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ και εγώ απόλυτα με τον Περονόσπορο. Είμαι πρόθυμος και δεκτικός στο να σεβαστώ τα θρησκευτικά πιστεύω του συνανθρώπου μου ο οποίος δεν ασπάζεται την Ορθοδοξία και δεν επιθυμεί να συμμετάσχει στην μυστηριακή της ζωή, αλλά περιμένω το ίδιο και από αυτόν.
Όπως εγώ δεν καταφέρομαι ενάντια στον χαρακτήρα της θρησκείας ή τέλως πάντων των θρησκευτικών/κοσμογονικών πιστεύω του κάθε ανθρώπου, έτσι θέλω και ο άλλος να μην καταφέρεται ενάντια στον χαρακτήρα της Ορθοδοξίας. Είμαι πρόθυμος να συζητήσω αρκετά πράγματα που αφορούν τον <<εξωτερικό>> χαρακτήρα της Ορθοδοξίας, όπως θέματα σχετικά με τον χωρισμό Εκκλησίας-Κράτους, καθώς θεωρώ πως αυτά αφορούν την Ελληνική Δημοκρατία και τον τρόπο διακυβέρνησης της χώρας, όχι όμως να συζητήσω με κάποιον ο οποίος διαρκώς και επί μονίμου βάσεως καταφέρεται ενάντια στο εσωτερικό της πίστης, σε θέματα όπως ο μυστηριακός χαρακτήρας, όπως η Τριαδικότητα του Χριστιανικού Θεού, όπως το πως θα πρέπει να μεταφραστεί το κάθε χωρίο από την Αγία Γραφή, και το αν ή όχι ο Ιησούς Χριστός στα κυρήγματά του εξυμνεί την αγάπη ή κάτι άλλο.
Γενικότερα, θέματα δόγματος θα πρέπει να απομακρυνθούν από αυτό το forum, και η κάθε παραμικρή αναφορά στην διδασκαλία της Ορθοδοξίας επίσης θα πρέπει να περιοριστεί στα πλαίσια της ιστορικής/πολιτισμικής ανάλυσης και τίποτα παραπέρα.

Όντας άνθρωπος που έχει ζήσει αρκετά στον χώρο στον οποίο ευδοκιμούν θεωρίες οι οποίες κατ' εξοχήν αντιβαίνουν στην ιδέα του προσωπικού Θεού (του Θεού του Χριστιανισμού/Ιουδαισμού/Ισλάμ), και έχοντας μορφώσει ικανοποιητική άποψη για το πως μπορεί να γίνει μια συζήτηση με το να αποφευκτεί η οποιαδήποτε προσβολή προς τα θρησκευτικά πιστεύω του οποιουδήποτε, είτε πρόκειται για άθεο ή για Χριστιανό ή για οτιδήποτε άλλο (πχ Βουδιστή, ή γενικότερα προσκείμενου προς τις ανατολικές θρησκείες), προτείνω να σταματήσουμε γενικότερα να θίγουμε θέματα δόγματος.
Η δογματική ανάλυση σχετική με την Ορθοδοξία, η οποία και έχει δυσφημιστεί σφόδρα στην ιστοσελίδα αυτή και έχει πάρα μα πάρα πολλούς λόγους να αντιδρά καθώς μαζί με την εποικοδημιτική κριτική (βλέπε θέματα σχετικά με την διαχείριση του εκκλησιαστικού πλούτου/περιουσίας της Εκκλησίας) έχει δεχθεί και τόνους λάσπης ή χαλκευμένων/ψευδών επιχειρημάτων, πιστεύω δεν έχει κανέναν ρόλο εδώ μέσα. Γενικότερα τα esoterica είναι χώρος για εσωτερική αναζήτηση σε πιο ελεύθερη κλίμακα, πράγμα που είναι εμφανέστερο στις άλλες κατηγορίες στις οποίες ο διάλογος διεξάγεται ικανοποιητικά, και σε αυτό το μήκος κύμματος η θεολογική συζήτηση βασισμένη στις διδασκαλίες των επιμέρους θρησκειών δεν θα έπρεπε να γίνεται εδώ, αλλά σε συνεδρία στα πανεπιστημιακά τμήματα Θεολογίας/Θρησκειολογίας στα πλαίσια των αρμοδίων επιστημών.
Ούτως ή άλλως οι περισσότεροι από τους συμμετέχοντες είναι άσχετου προς την Θεολογία αντικειμένου, όπως και εγώ, και το μόνο το οποίο μπορούν να προσφέρουν είναι η προσωπική τους άποψη πάνω στα θέματα αυτά και τίποτα παραπέρα πιο σοβαρό. Είναι το ίδιο σαν να ανοίγει κάποιος ένα forum να μιλάει για πυρηνική φυσική και οι παρευρισκόμενοι να γνωρίζουν γλωσσολογία και με βάση αυτή να μορφώνουν αποφάσεις. Στις άλλες κατηγορίες πάντως, σε κάθε περίπτωση, διαπιστωμένα έχουν βρεθεί άτομα που γνωρίζουν περισσότερα πάνω στο θέμα, και έχει διεξαχθεί ένας αναλόγου υψηλού επιπέδου διάλογος.

Πέρα από αυτό, οι περισσότεροι από τα παιδιά που δηλώνουν άθεοι ή τέλος πάντων μη-χριστιανοί έχουν ένα παράδοξο ενδιαφέρον να συζητήσουν τα περί της Ορθοδοξίας, δικαιολογημένα μέχρις ενός σημείου, μιας και αφορά την άρχουσα θρησκεία της χώρας τους. Ως εκεί δεν υπάρχει ψεγάδι, γι' αυτό και προτείνω πως ο διάλογος πάνω το θέμα θρησκεία (Ορθοδοξία στην περίπτωσή μας) θα πρέπει να περιοριστεί σε ένα εντελώς πολιτισμικό/ιστορικό επίπεδο και τίποτα παραπέρα: γιατί ως άθεοι (συγχωρήστε με που δεν μπορώ να βρω λέξη περισσότερο περιεκτική καλοί μου φίλοι) έχουν απορρίψει τον μυστηριακό χαρακτήρα της Ορθοδοξίας, και από εκεί και πέρα, ως ειλικρινείς με τον εαυτό τους, θα πρέπει να μην ενδιαφέρονται για τα εσωτερικά διδάγματα της Ορθοδοξίας, καθώς δεν τους επηρεάζουν.
Εκεί εδράζονται οι ενστάσεις μου ως προς την μορφή του διαλόγου που επιχειρείται.

Αυτά από εμένα θέλω να ζητήσω από την Διαχείριση με όλο τον σεβασμό να λάβει σοβαρά τις παραπάνω προτάσεις ώστε η κατηγορία αυτή του forum να γίνει αισθητά πιο ευχάριστη, και να αποβάλλει από πάνω της τον προκλητικό ως προς τον μέσο χριστιανό χαρακτήρα, που επιθυμεί τις λίγες ώρες που διαθέτει στο internet να τις περάσει εποικοδημιτικά κάνοντας ένα ευχάριστο <<εσωτερικό>> ταξίδι.

Γηγενή,

quote:
γιατι θεωρεις προσβλητικο το οτι καποια ατομα δεν δεχονται οτι ο θεος που λατρευεις υπαρχει;

Από τα λόγια του Περονόσπορου, και ας με συγχωρέσει που παίρνω τον λόγο σε ερώτηση που απευθύνεται σε αυτόν, εγώ καταλαβαίνω πως προσβλητικό βρίσκει όχι το να μην δέχεται τον Χ.Ο. Θεό ως αληθινό κάποιος, αλλά το να προκαλεί άλλους ως προς αυτόν, όπως επανειλημένα έχει γίνει με διάφορα θέματα στο φόρουμ που στοχεύουν ενάντια στον πυρήνα της Ορθόδοξης Θεολογίας.

quote:
γιατι θεωρεις προσβλητικο το οτι καποια ατομα εχουν καποια ερωτηματα γυρο απο τις θρησκειες;

Αυτό δεν νομίζω πως το είπε, αλλά σε κάθε περίπτωση οι ερωτήσεις αυτές δεν θα έπρεπε να απευθυνθούν σε θεολόγο/θρησκειολόγο και όχι σε ανθρώπους που ασχολούνται ερασιτεχνικά; Αυτό προτείνω εγώ: δεν είναι ο χώρος εδώ για τέτοια πράγματα (για φαντάσου φιλόλογους να συζητούν και να αποφασίζουν/βγάζουν συμπεράσματα για Θερμοδυναμική, πως θα έπρεπε να νιώθει ο Φυσικός, αν όχι τσαντίλα και οργή;)
Σε τελική ανάλυση φτάνει στα όρια διαβολής και όχι ψαξίματος. Σαν να λέμε μουσουλμάνοι να αποφασίζουν πως ο Βούδδας ήταν τζίνι και να διαφημίζουν την απόφασή τους ακολούθως.


quote:
γιατι θεωρεις προσβλητικο το οτι καποια ατομα δεν πιστευουν οτι τους λενε αλλατο ψαχνουν;

Και αυτό δεν νομίζω πως το είπε.

ΠΣ: Γηγενή, τελικά μήπως και είσαι Βουδιστής και δεν έκανε λάθος το τέστ;


----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2006, 22:57:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kswtikoula:
«Και μια ερώτηση για την αθεία στην αρχαιότητα, μιλάς για τον αγνωστικισμό ή για κάτι άλλο?»

Δίχως να θέλω να σε «παρακάμψω», αλλά για να δώσω όλο το εύρος των λεγομένων, λίγα λόγια για τον αγνωστικισμό.

Ο όρος "αγνωστικισμός" επινοήθηκε από το Βρετανό βιολόγο Τόμας Χένρυ Χάξλεϋ (1825-1895), υπέρμαχο του δαρβινικού εξελικτισμού. Πρόδρομοί του θεωρούνται οι σοφιστές, κυρίως ο Πρωταγόρας, και οι σκεπτικοί φιλόσοφοι της αρχαιότητας, ενώ στη νεοτερικότητα προβάλλεται από τον ιδεαλιστή Καντ (1724-1804) και το θετικιστή Κοντ (1796-1857).

Κύριοι εκφραστές του σύγχρονου αγνωστικισμού παραμένουν στο 19ο αιώνα οι Αγγλοσάξονες εξελικτιστές Χάξλεϋ και Σπένσερ, ενώ στον 20ο αιώνα διακρίνονται ο Ράσελ (1872-1970), ο Άιερ (γεν. το 1910), οι νεοθετικιστές του "Κύκλου της Βιέννης" με επικεφαλής τον Κάρναπ (1891-1970) και οι γλωσσοαναλυτικοί φιλόσοφοι. Ο αγνωστικισμός συγκεφαλαιώνει τη φιλοσοφία της θρησκείας του αγγλοσαξονικού χώρου, ιδίως του εξελικτισμού και του θετικισμού.

Μιλώ λοιπόν για την αθεΐα που βρίσκουμε στην αρχαιότητα καθώς και την αθεΐα που εννοούνε και προσάπτουν ως κατηγορία των «απίστων» οι Χριστιανοί.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2006, 23:33:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Peronosporos:
«Αυτό δεν σε αφορά για 2 λόγους:»

Ζούμε σε μια ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ και είναι ΑΝΑΦΑΙΡΕΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ του καθενός να ρωτά και να ερευνά ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Πόσο δε μάλλον όταν από την μια η θρησκεία συντηρείται από τα κρατικά ταμεία, και άρα από τους πολλούς φόρους που καταβάλουμε, και από την άλλη η αρχαιότητα αποτελεί ζωντανό κομμάτι του Ελληνισμού.

Σε μια τέτοια τοποθέτηση μόνο μια τέτοια απάντηση θα μπορούσα να δώσω….

Peronosporos:
«Άμα όμως καταφέρεστε ενάντια στα πιστεύω μου άμεσα τότε διαπράτεται αντιδημοκρατικότατο σφάλμα. Μου εμποδίζετε την αυτοδιάθεση του να είμαι ότι θέλω όπως θέλω.»

Σφάλμα. Μέγα σφάλμα.

Η θρησκεία στην Ελλάδα αποτελεί ΤΜΗΜΑ του κρατικού μηχανισμού και ΑΜΕΣΑ εξαρτώμενη. Τα σύμβολα της βρίσκονται αναρτημένα στα πανεπιστήμια, στα δημοτικά σχολεία, στα δικαστήρια, γενικά όπου βρίσκεται δημόσιος χώρος.

Δεν μιλάς για μια κλειστή παρέα, δεν μιλάς για μια ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ, δεν μιλάς για μια ανεξάρτητη οργάνωση/εκκλησία. Επομένως, είναι ΔΙΚΑΙΩΜΑ του καθενός να εκφράζεται. Η αυτοδιάθεση σου ΔΕΝ ΕΜΠΟΔΙΖΕΤΑΙ καθώς κανένας δεν σου έφραξε είτε την είσοδο στους ναούς είτε σε απαγόρευσε να κυκλοφορείς οπουδήποτε φορώντας τα θρησκευτικά σύμβολα του δόγματος σου.

Θεωρώ ανούσιο το σχόλιο.

Peronosporos:
«Αφήστε τον χριστιανισμό ήσυχο. Κανένας χριστιανός δεν σας έβλαψε, εσείς γιατί τον βλάπτετε με την συμπεριφορά σας Αν έχετε πρόβλημα με τον χριστιανισμό μην πιστεύετε, κανένας δεν πρόκειται να σας πεί τίποτα…»

Ας μην ανοίγουμε ιστορικές πληγές. Δεν είναι του παρόντος.

Με το να συζητάς και να αναδεικνύεις πράξεις και ιστορικά γεγονότα, με το να ρίχνεις φως σε άδικες κατηγορίες και ανάξιους τιμητές, κάθε άλλο παρά βλάπτεις κάποιον. Σε τελική ανάλυση, εφόσον όλα καλώς έχουνε τότε ποιος ο λόγος αυτής της ανησυχίας.

Εσύ θα ξέρεις.

Να σημειώσω πάντως ότι ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΘΕΜΑ που έχεις γράψει, ΤΙΠΟΤΕ απολύτως δεν προσέθεσες.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2006, 23:48:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«Γενικότερα, θέματα δόγματος θα πρέπει να απομακρυνθούν από αυτό το forum, και η κάθε παραμικρή αναφορά στην διδασκαλία της Ορθοδοξίας επίσης θα πρέπει να περιοριστεί στα πλαίσια της ιστορικής/πολιτισμικής ανάλυσης και τίποτα παραπέρα.»

Αγαπητέ WWalker, θα ήθελα να παρακαλέσω να μείνουμε ΣΤΟ ΘΕΜΑ που έχεις εμπλακεί και όχι σε γενικότητες. Έγραψες πολλά, αλλά τίποτα για το θέμα του topic.

Θαρρώ ότι υπάρχουνε πολλά άλλα θέματα/topic όπου μπορείς να διατυπώσεις τις απόψεις σου περί του επιτρεπτού ή όχι, αν και σύμφωνα με αυτή τη λογική θα έπρεπε να αποσυρθούνε από τα ράφια των βιβλιοπωλείων εκατοντάδες βιβλία και μελέτες. Και αυτό, σε όλο τον κόσμο.

Ας είναι, φρονώ ότι υπάρχουνε σοφότεροι επί του θέματος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2006, 00:18:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου Σβάμπε (βοήθα με λίγο να το αποδώσω στα Ελληνικά, εάν θέλεις και γίεντια..) Περονόσπορος, Περιπατητή, Βελισάριε, είμαστε στην ίδια διαδυκτιακή παρέα για τόσο καιρό. Με κόντρες, αντεγκλίσεις, χαρακτηρισμούς και άλλα πολλά....
Τι θα λέγατε να κάνουμε μία αρχή έτσι ως εκδήλωση έμπρακτης αυτοκριτικής, και διάθεσης για αλλαγή?
Τι θα λέγατε να δούμε - πέρα από εκεί που βλέπουμε- , όπως λέει η μαϊμού στον Βασιλιά των λιονταριών , το οποίο βλέπω κάθε μέρα αναγκαστικά για να κοιμηθεί ό γιος μου..?
Όλοι μας κουβαλάμε τα πιστεύω μας, μπορούμε να αποστασιοποιηθούμε για λίγο από αυτά, και να προσπαθήσουμε να γίνουμε για λίγο παρατηρητές των όσων λέμε και ακούμε ή διαβάζουμε, σαν να λέμε το μάθημα που τόσο καλά μάθαμε ?
Εξάλλου η αυτό - παρατήρηση και η ταπεινότητα είναι ή δεν είναι βασικές προϋποθέσεις της αυτοεξέλιξης?
Τι λέτε μπορούμε..

«Ω ψυχή μου, μην ποθείς αθάνατη ζωή μονάχα επιδίωκε ό,τι μπορείς να κατορθώσεις»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2006, 00:18:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
απο την στιγμη που η καθε θρησκεια εχει αντικτυπο στην καθημερινη μου ζωη τοτε οφειλω να το ψαξω και να εκφερω γνωμη
τωρα για το αν σεβεσε η οχι την πιστη του αλλου φαινετε απο το πως τους αποκαλεις

οταν αποκαλεις καποιον ειδωλολατρη μονο σεβασμο δεν δειχνει
για την λασπη που καποιοι ριχνουν το μονο που εχεις να κανεις ειναι τα τους αποδιξεις οτι κανουν λαθος

για το αν πρεπει να θετουμε ερωτησεις μονο σε θεολογους ειναι εντελως λαθος δεν καθομαστε να συζητισουμε για την θρησκεια που εχουν στον πλανητη αρη αλλα για την θρησκεια που εχουμε στην χωρα που μεγαλωσαμε ανδηλωνεις χ.ο. και δεν μπορεις να απαντησεις σε θεματα που αφορουν την θρησκεια σου ειναι σαν να μου λες οτι δεν μπορεις να απαντησεις σε θεματα πως φτιαχνουν τον καφε γιατι δεν εισαι επαγγελματιας καφετζης


Theravada Buddhism παρακαλω οχι απλα βουδιστης(μην ρωτησεις ποια η διαφορα ουτε να το προφερω δεν μπορω)

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2006, 10:08:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΛΩΤΙΝΟΣ
quote:
Φίλοι μου Σβάμπε (βοήθα με λίγο να το αποδώσω στα Ελληνικά, εάν θέλεις και γίεντια..) Περονόσπορος, Περιπατητή, Βελισάριε, είμαστε στην ίδια διαδυκτιακή παρέα για τόσο καιρό. Με κόντρες, αντεγκλίσεις, χαρακτηρισμούς και άλλα πολλά....
Τι θα λέγατε να κάνουμε μία αρχή έτσι ως εκδήλωση έμπρακτης αυτοκριτικής, και διάθεσης για αλλαγή?
Τι θα λέγατε να δούμε - πέρα από εκεί που βλέπουμε- , όπως λέει η μαϊμού στον Βασιλιά των λιονταριών , το οποίο βλέπω κάθε μέρα αναγκαστικά για να κοιμηθεί ό γιος μου..?
Όλοι μας κουβαλάμε τα πιστεύω μας, μπορούμε να αποστασιοποιηθούμε για λίγο από αυτά, και να προσπαθήσουμε να γίνουμε για λίγο παρατηρητές των όσων λέμε και ακούμε ή διαβάζουμε, σαν να λέμε το μάθημα που τόσο καλά μάθαμε ?
Εξάλλου η αυτό - παρατήρηση και η ταπεινότητα είναι ή δεν είναι βασικές προϋποθέσεις της αυτοεξέλιξης?
Τι λέτε μπορούμε..


Ακουγεται πραγματικα πολυ καλη η ιδεα σου που θα πεπρεπε να ηταν αρχη μας αλλα προυποθετει καποιους κανονες οπως να μην μπερδευτουν διαφοροι οι οποιοι θα εχουν ως σκοπο να παιξουν τον ρολο του εμπρηστη η του φανατικου να υπαρχει σεβασμος στον συνομιλητη μας και σιγουρια οτι το θεμα αυτο ανοιχτηκε για να ψαξει την αληθεια και οχι να εξυπηρετησει καποιους προσωπικους σκοπους .


Ενας εκπαιδευμένος πολεμιστής πρέπει να είναι ικανός να αντεπεξέλθει εναντίον ενός εχθρικού στρατού χωρίς να χρησιμοποιήσει ματωμένο σπαθί.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2006, 11:01:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ανέφερα και σε προηγούμενο μήνυμα ότι μιλώντας για «Άθεους» στην αρχαιότητα πρέπει να μην ξεχνούμε ότι δεν ταυτίζονται εννοιολογικά με τους Άθεους του Χριστιανισμού, καθώς τον Θεό που αντιλαμβάνονται οι Χριστιανοί τον αγνοούν οι αρχαίοι.

Από την άλλη, δεν θα πρέπει να παραβλέψουμε ότι πολλοί και διάσημοι είναι αυτοί που παραπέμφθηκαν με την κατηγορία της Αθεΐας στην αρχαιότητα, πράγμα που θα μας βοηθήσει και να αντιληφτούμε τους πραγματικούς λόγους αυτής της κατηγορίας.

Ερχόμενοι στις μέρες μας, όσοι Άθεοι πηγαίνουν σήμερα κατά το Πάσχα ή τα Χριστούγεννα στις εκκλησίες, είτε για λόγους κοινωνικούς είτε βρισκόμενοι σε μια παρέα, δεν θα ενδιέφεραν κανέναν στην αρχαιότητα εάν και που πιστεύουν, ΚΑΘΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΘΕΟΙ. Αντιθέτως, όσοι σήμερα διαμαρτύρονται για τον κοσμικό χαρακτήρα της εκκλησίας και της θρησκείας ευρύτερα και δεν προσέρχονται στις εορτές της εκκλησίας, όντως όμως βαθιά θρησκευόμενοι, ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΘΑ ΛΟΓΙΖΟΝΤΑΝ ΩΣ ΑΘΕΟΙ.

Η Αθεΐα στην αρχαία Ελλάδα ήταν πολιτικό αδίκημα λοιπόν, μάλιστα εφάμιλλο της εσχάτης προδοσίας. Έτσι βλέπουμε ότι ο Αναξαγόρας διώχθηκε «ού μόνον δίκην ασεβείας αλλά και μηδισμού και απόντα καταδικασθήναι θανάτω..».

Έτσι, έχουμε τις αρχές των Πόλεων/Κρατών να μην ενδιαφέρονται ουσιαστικά για το εάν πράγματι οι πολίτες πίστευαν ή όχι στο Δωδεκάθεο ή στον/στους προστάτη/τες Θεό της Πόλης, αλλά πολύ περισσότερο για το εάν συμμετείχαν στις δημόσιες εορτές, οι οποίες και είχαν την απαρχή τους στη μαγική προ-ομηρική εποχή και αφορούσαν στην ευημερία της Πόλεως, λαμβάνοντας χαρακτηριστικά συνεκτικού δεσμού της ίδιας της Πόλης/Κράτους.

Ως επιστέγασμα αυτής της προσέγγισης αξίζει να σημειωθεί το γεγονός ότι το λεγόμενο Δωδεκάθεο δεν ήταν δημιούργημα ενός ιερατείου αλλά έμπνευση ενός πολύ μεγάλου ποιητή, σε μια προσπάθεια να τοποθετηθεί σε τάξη το χάος των τοπικών λατρειών του Ελλαδικού χώρου.

Εάν τελικά δικαιώθηκε ο ποιητής ή όχι, καλούμαστε να σχολιάσουμε.

Εμάς τώρα, μας ενδιαφέρει ο Αθεϊσμός ως πολιτικό αδίκημα ή ως φιλοσοφικό συμπέρασμα?

Που εστιάζονται οι κατηγορίες και προπάντων, πως αιτιολογούνται επαρκώς αυτές?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2006, 11:10:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε καμία περίπτωση δεν μπορεί κάπιος να κατηγορήσει την αθεϊα σαν αδίκημα.Εκτός αν υπάρχουν ακόμα κάποιοι νοσταλγοί του Μεσαίωνα. Αντίθετα οι θρησκείες έχουν οδηγήσει πολλές φορές σε φανατισμό,παράνοια και μισαλλοδοξία.

God is dead and can't help your soul...so long live the freedom that lives in us all

Η Ακρόπολη ανήκει σε αυτούς που την έχτισαν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2006, 11:56:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Gigenis πότε είδες να προσβάλλω ή να αντιπαρατίθομαι σε άθεο επειδή είναι άθεος
Δεν αντιτίθομαι στην αθεΐα σας, είναι δικαίωμά σας να είστε άθεοι, και εγώ ήμουν άθεος παλιότερα αλλά δεν ήμουν σαν τον Schwabe, μπορούσε ένας χριστιανός να συζητήσει άνετα μαζί μου σε πληροφορώ...
quote:
απο την στιγμη που η καθε θρησκεια εχει αντικτυπο στην καθημερινη μου ζωη τοτε οφειλω να το ψαξω και να εκφερω γνωμη
τωρα για το αν σεβεσε η οχι την πιστη του αλλου φαινετε απο το πως τους αποκαλεις
Εμένα με πειράζει να ανοίγετε τέτοια θέματα που ξύνετε παλιές πληγές. Το παρελθόν είναι παρελθόν. Άμα είναι να αρχίσουμε να μιλάμε για τον εμφύλιο να δείς τί έχει να γίνει εδώ μέσα.

Μερικά θέματα όπως η θρησκεία είναι ταμπού όχι γιατί το λέει ο περονόσπορος άλλα διότι αναλώνουν τους συνομιλητές σε άσκοπες διαμάχες. Γιατί ασχολείται ο Schwabe και ο κάθε Schwabe με την θρησκεία δηλαδή Σε τί αποσκοπεί Να μας διδάξει Αυτό είναι ύβρης γιατί όπως λένε και μερικοί αποκρυφιστές, από την στιγμή που θεωρείς τον εαυτό σου δάσκαλο παύεις να είσαι... Οι αρχαίοι το έλεγαν αλλιώς "εν οίδα ότι ουδέν οίδα". Άρα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ασχολείστε με την θρησκεία.

quote:
γιατι θεωρεις προσβλητικο το οτι καποια ατομα εχουν καποια ερωτηματα γυρο απο τις θρησκειες;
Δεν είναι η πράξη της αναζήτησης που με ενοχλεί, είναι ο τρόπος που γίνεται (δες λίγο το θέμα για τους πειρασμούς του Ιησού και θα με καταλάβεις). Στο κάτω κάτω και στην αρχαιότητα ήταν παράνομο και τιμωρούνταν να προσβάλλονται τα χρηστά ήθη (πχ η προσβολή των 12 θεών) ο μπαρμπα-Schwabe με ποιά πρόφαση δημοκρατίας τα προσβάλλει δηλαδή. Είμαστε λογικοί άνθρωποι και δείχνουμε κατανόηση, αλλά και αυτή έχει τα όριά της.
quote:
γιατι θεωρεις προσβλητικο το οτι καποια ατομα δεν πιστευουν οτι τους λενε αλλατο ψαχνουν;
Ο Schwabe δεν ψάχνει, είναι "σίγουρος" ότι δεν υπάρχει θεός. Εσύ δεν ξέρω τί πιστεύεις αλλά δεν το θεωρώ προσβλητικό να μην πιστεύεις είναι αναφαίρετο δικαίωμά σου.
quote:
αν βγω και πω οτι ο χ θεος ηταν αδελφοκτονος και φερω και στοιχεια που να δειχνουν οτι εχω δικιο οι πιστοι του χ θεου πρεπει να με αντικρουσουν με στοιχεια που να δειχνουν οτι ειμαι λαθος
Όχι, αλλά εξαρτάται από τον σκοπό που τα χρησιμοποείς φίλε Γηγενή Οι διωγμοί των εθνικών πχ έγιναν (όπως καί των χριστιανών από τους ρωμαίους, αλήθεια γιατί δεν τους παραδέχεστε αυτούς), όμως διαφωνούμε στον βαθμό που έγιναν. Εγώ δεν πιστεύω ότι ήταν συστηματικοί ούτε μεγάλης έκτασης...
quote:
και οχι με υβρεις ουτε να λενε οτι ειμαι εγκαθετος απο καποιες οργανωσεις που σκοπο εχουν την καταστροφη της θρησκειας τους
Αναφέρθηκα ονομαστικά, και δεν ανέφερα εσένα από ότι θυμάμαι Και ναί αν δείς τα θέματα που ανοίγει το εν λόγω άτομο (από εδώ και μπρός θα λέγεται "ακατονόμαστος") είναι πάντα εμπρηστικά και δεν έχουν καμμιά χρησιμότητα παρά να προωθούν τις συγκρούσεις των "εθνικών" και των αθέων ενάντια στον χριστιανισμό.
quote:
οταν δεν μπορουμε να φερουμε στοιχεια για να αντικρουσουμε την αποψη του αλλου τοτε κανουμε τουμπεκι ψιλοκομενο
δεν φωναζουμε για να φυμωσουμε τον αλλον
Όταν ο άλλος δεν αναγνωρίζει ποτέ τα επιχειρήματά σου τότε τί γίνεται Είναι δυνατόν να μην υπάρχει ποτέ σωστό επιχείρημα από μέρους μας, ή δεν θέλει ο ακατονόμαστος ή ο κάθε ακατονόμαστος να αναγνωρίσει το ότι σφάλει μερικές φορές. Να σου θυμίσω τί έχει υποθεί για τους Σαρακηνούς που έγιναν "εθνικοί επαναστάτες" ή για το "σφαγείο της Σκυθόπολης", που έγιναν διωγμοί αλλά δεν είναι δυνατόν να αποδοθούν στους χριστιανούς. Μας έπρηξε τα συκώτια μέχρι να παραδεχθεί ότι λέει παπαριές και μόνο μετά από παρέμβαση της Ostria πείστηκε ότι λέει ασυναρτησίες.
Όταν λοιπόν κάποιος δεν θέλει να "δεί" καποια επιχειρήματα τότε αυτός ο διάλογος (μόνο στο όνομα δηλαδή) είναι ανούσιος και δεν έχει θέση εδώ μέσα.

quote:
Με το να συζητάς και να αναδεικνύεις πράξεις και ιστορικά γεγονότα, με το να ρίχνεις φως σε άδικες κατηγορίες και ανάξιους τιμητές, κάθε άλλο παρά βλάπτεις κάποιον. Σε τελική ανάλυση, εφόσον όλα καλώς έχουνε τότε ποιος ο λόγος αυτής της ανησυχίας.
Εσύ ρε λεβέντη ακατονόμαστε δεν ξύνεις πληγές δηλαδή Εμένα μου την βαράει δηλαδή και ασχολούμαι μαζί σου επειδή είμαι εμπαθής δηλαδή
Πές μου για να καταλάβω Στους άλλους γιατί μιλώ πολιτισμένα, έχεις αναρωτηθεί ποτέ θα σου πώ εγώ: γιατί μιλάω σε ανθρώπους και όχι σε ντουβάρια (τουλάχιστον έχουν καλή μόνωση, τα γερμανικά κουφώματα...)
quote:
Να σημειώσω πάντως ότι ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΘΕΜΑ που έχεις γράψει, ΤΙΠΟΤΕ απολύτως δεν προσέθεσες.
Εσύ τί πρόσθεσες ας πούμε στο θέμα με την άλωση της Κων/πολης με την "υπέροχη" παρέμβασή σου που εκτροχίασε το θέμα τελείως Εγώ προσπαθώ να προλάβω τον εκτροχιασμό του θέματος που είμαι σίγουρος ότι κάπως θα τα καταφέρεις. (Ρε σύ μήπως εσύ εκτροχιάζεις τα τρένα του ΟΣΕ)

Και κάτι για το τέλος

quote:
Δεν μιλάς για μια κλειστή παρέα, δεν μιλάς για μια ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ, δεν μιλάς για μια ανεξάρτητη οργάνωση/εκκλησία. Επομένως, είναι ΔΙΚΑΙΩΜΑ του καθενός να εκφράζεται. Η αυτοδιάθεση σου ΔΕΝ ΕΜΠΟΔΙΖΕΤΑΙ καθώς κανένας δεν σου έφραξε είτε την είσοδο στους ναούς είτε σε απαγόρευσε να κυκλοφορείς οπουδήποτε φορώντας τα θρησκευτικά σύμβολα του δόγματος σου.
Σε μια δημοκρατία είτε σου αρέσει είτε όχι κανουν κουμάντο οι πολλοί. Εφόσον οι πολλοί θέλουν έστε και τυπικά τον χριστιανισμό, ως επίσημη θρησκεία του κράτους τότε ΤΟΥΜΠΕΚΙ ΨΙΛΟΚΟΜΜΕΝΟ. Μπορεί να ψήφιζες καποιον και να μην έβγαινε στις εκλογές, τί θα έπρεπε να γίνει δηλαδή ? να τον βγάλουμε με το ζόρι. Έχει παρερμηνευθεί απίστευτα στις μέρες μας το τί είναι δημοκρατία. Ε λοιπόν η δημοκρατία σου ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ να κυκλοφορείς γυμνός (προσβάλλεις τα ήθη) έτσι σου ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ να εκφέρεσαι ενάντια σε ΕΝΑΝ ΘΕΣΜΟ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ (εκφέρεσαι πάλι ενάντια στα χρηστά ήθη). Στην Γερμανία αν εκφερθώ ενάντια στον Προθυπουργό ή ενάντια σε έναν θεσμό θα με χώσουν μέσα. Εδώ επειδή είμαστε ποιό ελεύθεροι και τα ανεχόμαστε, πρέπει να εκφέρεσαι ενάντια στην εκκλησία δημόσια

Στην ιδιωτική σου ζωή κάνε και λέγε ότι θέλεις, αλλά αυτά που λές δεν λέγονται δημόσια....
Προς γνώση και συμμόρφωση....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2006, 12:40:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
προσωπικα φίλε peronospore πιστεύω ότι είναι μεγάλο ατόπημα των Κρατών που προστατεύουν τις θρησκείες με νόμους.Απο που κι ως που οι οργανωμένες δεισιδαιμονίες και οι μεταφυσικές θεωρίες (διότι αυτό ουσιαστικά είναι οι θρησκείες) να γίνονται αντικείμενο νόμων? Με ποια λογική θεωρίες που δεν επαληθεύονται εμπειρικά (θρησκείες) να γίνονται αντικείμενα νομικών διατάξεων? Αν υποθέσουμε ότι η λατρεία και οι εκδηλώσεις των χριστιανών προσβάλλουν τα δικά μου πιστεύω πως με προστατεύει η πολιτεία? Γνώμη μου είναι πως δεν θα έπρεπε τα προσωπικά πιστεύω του καθενός να προστατεύονται με νόμους. Εκτός αυτού τα ιστορικά/μυθικά πρόσωπα π.χ. Χριστός δεν αποτελούν τσιφλίκι κανενός. Ανήκουν σε όλη την ανθρωπότητα και θα δεχονται και κριτική (θετική-αρνητική,δεν έχει σημασία). Πιστεύετε πραγματικά ότι ο λαός αν δεν είχε δεχθεί τον προσυλητισμό(θρησκευτικά στα σχολία, εικόνα του Χριστού πάνω απο τον πίνακα της τάξης, προσευχή πριν αρχίσει η σχολική μέρα κ.α.) θα απαιτούσε να είναι επίσημη θρησκεία του Κράτους η χριστιανική?Αφήστε που οι περισσότεροι χριστιανοί τυπικά δηλώνουν χριστιανοί και στην πραγματικότητα κάνουν πολλά που αντιβαίνουν στις αρχές της θρησκείας τους(συμβουλή ωροσκόπου, επιλεκτική ή και καθόλου νηστεία) επομένως για ποια θρησκευτική ομοιογένεια μιλάμε?Την ανύπαρκτη? Να σημειώσω επίσης ότι το σύνταγμα απαγορεύει τον προσυλητισμό. Ο λόγος για τον οποίο το Κράτη προστατεύουν σε διαφορετικό βαθμο απο χώρα σε χώρα την θρησκεία είναι γιατί δεν θέλουν να έρθουν σε σύγκρουση με μία δύναμη ή έναν εξουσιαστικό μηχανισμό.. Επίσης η ιστορία δείχνει ότι πολλές φορές οι πολιτικές εξουσίες με τις θρησκείες συμπορεύονται. Οι λόγοι γνωστοί. Και το ρουσφέτι αυτό απέναντι στις θρησκείες τα Κράτη το διατηρούν μέχρι σήμερα.

Και κάτι άλλο. Οσοι ζητάτε να προστατεύονται με νόμους οι θρησκείες και τους επικαλείστε να επεμβαίνουν όταν αυτές θίγονται απο κάποιον (π.χ. συγγραφέα) είναι σαν να παραδέχεστε ότι τελικά η θρησκεία σας δεν είναι και τόσο ισχυρη ωστε να μπορεί από μόνη της να προστατευθεί και να αντικρούσει τις εκάστοτε κατηγορίες. Απο τη στιγμή που ζητάτε την βοήθεια δικαστών, εισαγγελέων, μπάτσων για την προστασία της θρησκείας ουσιαστικά παραδέχεστε ότι η θρησκεία σας απειλείται, δηλαδή δεν μπορεί απο μόνη της να ορθόσει το ανάστημά της και να αποκρούσει τις όποιες κατηγορίες. Και μόνο που πιστεύετε ότι η θρησκεία σας απειλείται είναι σα να παραδέχεστε ότι είναι τρωτη, ότι μπορεί να καταρρεύσει, ότι μπορεί να γίνει χίλια κομμάτια...

God is dead and can't help your soul...so long live the freedom that lives in us all

Η Ακρόπολη ανήκει σε αυτούς που την έχτισαν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2006, 14:06:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι λυπηρό σε κάθε ενδιαφέρον θέμα που ανοίγεται, να παρατηρείται το ίδιο κι απαράλλακτο σενάριο.
Το θέμα να μη συζητιέται και να μεταφέρονται σ'αυτό όλες οι διαφωνίες που ξεκίνησαν αλλού και είναι έτσι κι αλλιώς φαύλος κύκλος.
Αν κάποιος γράψει μια άποψη που έχει να κάνει με το θέμα αλλά δεν φουντώνει τον καυγά,
απάντηση δεν πρόκειται να πάρει.
Ευχαριστώ Schwabe για την απάντηση και τις διευκρινήσεις, καθώς γνωρίζεις πολύ καλύτερα από μένα.
Ανέφερα τον αγνωστικισμό, επειδή μίλησες για φιλοσοφική αθεϊα.
Η οποία κατά τη γνώμη μου είναι δείγμα ανθρώπου που πραγματικά αναζητεί το Θείο έξω από ανθρωπογενείς θεωρίες και συμβάσεις.
Αν έχει διαβάσει κάποιος το πρώτο μου ποστ, θα καταλάβει τι εννοώ.
Η πίστη είναι ελευθερία, η θρησκεία (η οποιαδήποτε θρησκεία) στην ουσία υποδεικνύει πως πρέπει να πιστεύει ο καθένας και παρέχει και ανταλλάγματα στους καλούς πιστούς.
Οι λοιδωρίες μεταξύ των θρησκειών αποδεικνύουν ακριβώς τα παραπάνω, γιατί δεν αντιλαμβάνονται το Θεό ως πανανθρώπινο και παντοδύναμο,
ούτε και αναγνωρίζουν πίστη και πνευματικότητα στην προσέγγιση των άλλων, ούτε και αποδέχονται πως το Θείο έχει την ίδια αξία για τον πιστό, είτε πιστεύει σε δώδεκα, είτε σε πεντακόσιους, είτε σε ένα Θεό.
αλλά διακρίνουν την "κάστα" τους ως τη μοναδική άξια να νιώσει το Θεό μέσα της και ότι μόνο αυτοί κατέχουν την αλήθεια.
Ελπιζω να έχει καλύτερη τύχη αυτό το θέμα,
με εκτίμηση Ξωτικούλα

Φύτεψα πάλι τα κρίνα της ψυχής μου σ'άπιστο χώμα

Edited by - kswtikoula on 04/01/2006 14:23:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2006, 18:48:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
«Γενικότερα, θέματα δόγματος θα πρέπει να απομακρυνθούν από αυτό το forum, και η κάθε παραμικρή αναφορά στην διδασκαλία της Ορθοδοξίας επίσης θα πρέπει να περιοριστεί στα πλαίσια της ιστορικής/πολιτισμικής ανάλυσης και τίποτα παραπέρα.»

Αγαπητέ WWalker, θα ήθελα να παρακαλέσω να μείνουμε ΣΤΟ ΘΕΜΑ που έχεις εμπλακεί και όχι σε γενικότητες. Έγραψες πολλά, αλλά τίποτα για το θέμα του topic.
Θαρρώ ότι υπάρχουνε πολλά άλλα θέματα/topic όπου μπορείς να διατυπώσεις τις απόψεις σου περί του επιτρεπτού ή όχι, αν και σύμφωνα με αυτή τη λογική θα έπρεπε να αποσυρθούνε από τα ράφια των βιβλιοπωλείων εκατοντάδες βιβλία και μελέτες. Και αυτό, σε όλο τον κόσμο.
Ας είναι, φρονώ ότι υπάρχουνε σοφότεροι επί του θέματος.


Έχει διαφορά αυτό που λέω σε σχέση με ένα βιβλιοπωλείο, αλλά τέλος πάντων.
Δίκιο έχεις, δεν είναι χώρος εδώ για να το λύσω αυτό το θέμα και καλά θα κάνω να ανοίξω άλλο σχετικό (σύντομα...).

ΠΛΩΤΙΝΕ:

quote:

Φίλοι μου Σβάμπε (βοήθα με λίγο να το αποδώσω στα Ελληνικά, εάν θέλεις και γίεντια..) Περονόσπορος, Περιπατητή, Βελισάριε, είμαστε στην ίδια διαδυκτιακή παρέα για τόσο καιρό. Με κόντρες, αντεγκλίσεις, χαρακτηρισμούς και άλλα πολλά....
Τι θα λέγατε να κάνουμε μία αρχή έτσι ως εκδήλωση έμπρακτης αυτοκριτικής, και διάθεσης για αλλαγή?
Τι θα λέγατε να δούμε - πέρα από εκεί που βλέπουμε- , όπως λέει η μαϊμού στον Βασιλιά των λιονταριών , το οποίο βλέπω κάθε μέρα αναγκαστικά για να κοιμηθεί ό γιος μου..?
Όλοι μας κουβαλάμε τα πιστεύω μας, μπορούμε να αποστασιοποιηθούμε για λίγο από αυτά, και να προσπαθήσουμε να γίνουμε για λίγο παρατηρητές των όσων λέμε και ακούμε ή διαβάζουμε, σαν να λέμε το μάθημα που τόσο καλά μάθαμε ?
Εξάλλου η αυτό - παρατήρηση και η ταπεινότητα είναι ή δεν είναι βασικές προϋποθέσεις της αυτοεξέλιξης?
Τι λέτε μπορούμε..

Συμφωνώ Πλωτίνε, να το κάνουμε.
Δεν νομίζω όμως ότι θα συμφωνήσουν οι άλλοι (όλοι).

quote:

απο την στιγμη που η καθε θρησκεια εχει αντικτυπο στην καθημερινη μου ζωη τοτε οφειλω να το ψαξω και να εκφερω γνωμη

Γι' αυτό ακριβώς λέω πως ο διάλογος θα πρέπει να περιοριστεί μόνο σε εντελώς εξωτερικά στοιχεία της Εκκλησίας: χωρισμός Εκκλησίας-Κράτους (για να μην έχει αντίκτυπο στην καθημερινή σου ζωή που λες) και τέτοια.

quote:

τωρα για το αν σεβεσε η οχι την πιστη του αλλου φαινετε απο το πως τους αποκαλεις
οταν αποκαλεις καποιον ειδωλολατρη μονο σεβασμο δεν δειχνει

Ο ειδωλολάτρης για εμμένα είναι ο λάτρης του κτιστού κόσμου. Δεν χρησιμοποιώ την λέξη με κακή έννοια, ούτε υποτιμητικά, παρ'όλο που έχει παρεξηγηθεί.

quote:

για την λασπη που καποιοι ριχνουν το μονο που εχεις να κανεις ειναι τα τους αποδιξεις οτι κανουν λαθος

Κι αν δεν το δέχονται ότι κάνουν λάθος; (γιατί αυτό γίνεται συνέχεια και μου σπάνε τα νεύρα).

quote:

για το αν πρεπει να θετουμε ερωτησεις μονο σε θεολογους ειναι εντελως λαθος δεν καθομαστε να συζητισουμε για την θρησκεια που εχουν στον πλανητη αρη αλλα για την θρησκεια που εχουμε στην χωρα που μεγαλωσαμε ανδηλωνεις χ.ο. και δεν μπορεις να απαντησεις σε θεματα που αφορουν την θρησκεια σου ειναι σαν να μου λες οτι δεν μπορεις να απαντησεις σε θεματα πως φτιαχνουν τον καφε γιατι δεν εισαι επαγγελματιας καφετζης

Κοίτα καφέ ξέρω να φτιάχνω χωρίς να είμαι επαγγελματίας καφετζής (αν και έτσι όπως πάμε με βλέπω να ψήνω καφέ στη CPU). Αν πρόκειται όμως να απαντήσω για την Τριαδικότητα του Χριστιανικού Θεού και που αυτή στηρίζεται, μου λες τι απαντάω; Αν πρόκειται να απαντήσω για το αστέρι της Βηθλεέμ που κανένας δεν βγάζει άκρη, μου λες τι θα απαντήσω; Δεν είναι λογική αυτή, γιατί θα απαντήσω ότι μου φαντάζει εμμένα λογικότερο, όχι ότι η Εκκλησία θεωρεί ως σωστό. Βλέπεις όμως το παιδί που θα έρθει εδώ μέσα να συμμετάσχει θα ακούσει την δική μου απάντηση, και θα την μπερδέψει με της Εκκλησίας.
Γι' αυτό λέω γίνεται ζημιά: από την μια απαντούν άνθρωποι που δεν είναι χριστιανοί, και από την άλλη απαντούν χριστιανοί που δεν γνωρίζουν αρκετά. Σε τελική ανάλυση τι γίνεται; Έρχεται το παιδάκι εδώ και λέει "α, ωραία, θα ρωτήσω να μάθω" και ακούει άλλα αντ' άλλων.
Σε ρωτάω εγώ τώρα, τι έχει μεγαλύτερη αξία; Το να τσακωνόμαστε μεταξύ μας εμείς οι 10-20 γνωστοί για να ταπώσει ο ένας τον άλλο, ή το δικαίωμα του ανθρώπου που έρχεται καθημερινά στα εσωτέρικα ανυποψίαστος στην αντικειμενική πληροφόρηση.

Και εκτός αυτού: θυμάσαι έναν μάρτυρα του Ιαχωβά (Μελετητή τον λέγανε) που τριγυρνάει συχνά εδώ; Ξέρεις πόσοι τέτοιοι μπορεί να υπάρχουν εδώ μέσα;
Ειλικρινά στο λέω εκνευρίζομαι όταν το ελληνικό internet υποβαθμίζεται τόσο πολύ. Για εμμένα περισσότερο μετράει το παιδί που θα μπει εδώ μέσα μεθαύριο να ακούσει την Ορθόδοξη εκδοχή όταν αυτή ψάχνει, παρά την Walkerίστικη εκδοχή ή την εκδοχή του μάρτυρα του Ιαχωβά.

Τέλος πάντων, το κόβω εδώ γιατί ο Schwabe θα φωνάζει σε λίγο που του κατέστρεψα το θέμα.


----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2006, 18:59:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο ειδωλολάτρης για εμμένα είναι ο λάτρης του κτιστού κόσμου. Δεν χρησιμοποιώ την λέξη με κακή έννοια, ούτε υποτιμητικά, παρ'όλο που έχει παρεξηγηθεί.



απο την στιγμη που εχει παρεξηγηθει πρεπει να τον αποκαλεις οπως αυτος δηλωνει(τους εθνικους εθνικους τους λατρεις της μανας γης λατρεις της μανας γης κλπ κλπ κλπ)

quote:

Κοίτα καφέ ξέρω να φτιάχνω χωρίς να είμαι επαγγελματίας καφετζής (αν και έτσι όπως πάμε με βλέπω να ψήνω καφέ στη CPU). Αν πρόκειται όμως να απαντήσω για την Τριαδικότητα του Χριστιανικού Θεού και που αυτή στηρίζεται, μου λες τι απαντάω; Αν πρόκειται να απαντήσω για το αστέρι της Βηθλεέμ που κανένας δεν βγάζει άκρη, μου λες τι θα απαντήσω; Δεν είναι λογική αυτή, γιατί θα απαντήσω ότι μου φαντάζει εμμένα λογικότερο, όχι ότι η Εκκλησία θεωρεί ως σωστό. Βλέπεις όμως το παιδί που θα έρθει εδώ μέσα να συμμετάσχει θα ακούσει την δική μου απάντηση, και θα την μπερδέψει με της Εκκλησίας.
Γι' αυτό λέω γίνεται ζημιά: από την μια απαντούν άνθρωποι που δεν είναι χριστιανοί, και από την άλλη απαντούν χριστιανοί που δεν γνωρίζουν αρκετά. Σε τελική ανάλυση τι γίνεται; Έρχεται το παιδάκι εδώ και λέει "α, ωραία, θα ρωτήσω να μάθω" και ακούει άλλα αντ' άλλων.
Σε ρωτάω εγώ τώρα, τι έχει μεγαλύτερη αξία; Το να τσακωνόμαστε μεταξύ μας εμείς οι 10-20 γνωστοί για να ταπώσει ο ένας τον άλλο, ή το δικαίωμα του ανθρώπου που έρχεται καθημερινά στα εσωτέρικα ανυποψίαστος στην αντικειμενική πληροφόρηση.

Και εκτός αυτού: θυμάσαι έναν μάρτυρα του Ιαχωβά (Μελετητή τον λέγανε) που τριγυρνάει συχνά εδώ; Ξέρεις πόσοι τέτοιοι μπορεί να υπάρχουν εδώ μέσα;
Ειλικρινά στο λέω εκνευρίζομαι όταν το ελληνικό internet υποβαθμίζεται τόσο πολύ. Για εμμένα περισσότερο μετράει το παιδί που θα μπει εδώ μέσα μεθαύριο να ακούσει την Ορθόδοξη εκδοχή όταν αυτή ψάχνει, παρά την Walkerίστικη εκδοχή ή την εκδοχή του μάρτυρα του Ιαχωβά.


αν δεν γνωριζεις για την τριαδικοτητα του θεου τοτε γιατι σκοτωνεσε να λες οτι εχει λαθος ο μη ορθοδοξος χριστιανος;

γιατι να μην εχει δικιο ο προτεσταντης;

η απο την στιγμη που δεν μπορει κανεις να βγαλει ακρη για το αστρο της βηθλεεμ γιατι να εχει δικιο ο χριστιανισμος; και οχι ο Theravada Buddhism ;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iokaste
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2006, 00:38:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iokaste  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tα πραγματα ειναι απλα...Καθε θρησκεια ειναι καταπιεστικη και επικινδυνη με τον τροπο της και ολες εχουν σαν βαση τον φοβο.Ο ανθρωπος πρεπει να μαθει να στεκεται μονος του στα ποδια του και να μην περιμενει μια ανωθεν βοηθεια παντα να τον ξελασπωνει ειτε αυτη λεγεται θεος ειτε εξωγηινοι!!!Οπως ειπε και ενας μεγαλος φιλοσοφος η θρησκεια ειναι το οπιο του λαου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2006, 01:03:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλη iokaste πιστεύω ότι ο καλύτερος τρόπος να αντιμετωπίσει ο άνθρωπος τους μεγάλους του φόβους με κυριότερο τον θάνατο είναι ο εξής: να συνειδητοποιήσει ότι η ζωή είναι μοναδική και ανεπανάληπτη, να την απολαύσει όσο περισσότερο μπορεί και απέναντι στο θάνατο να σκεφτεί: δεν υπήρχα πριν γεννηθώ, δεν θα υπάρχω ούτε μετά. Ούτε πριν βασανιζόταν η υποτιθέμενη ψυχή μου πουθενά, ούτε αυτή θα βασανίζεται μετά. Και θέλει τρομερή προσπάθεια και θάρρος για να ξεπεράσει κάποιος τέτοιους υπαρξιακούς φοβους κύριοι και να βγάλει απο την ζωή του θεούς και δαίμονες και άλλες μεταφυσικές υποσχέσεις των διαφόρων θρησκειών. Ας το σκεφτεί αυτό κάποιος προτού κατηγορήσει κάπιον άθεο/άθρησκο. Μπορεί να μην έχει γίνει εδώ άλλα στο περιβάλλον μου ενίοτε γίνεται και ακούω διάφορα απαξιωτικά σχόλια. Τώρα για τον φόβο του θανάτου μπορεί ένας ας πούμε 18-χρονος και μεγαλύτερης ηλικίας να ξεπεράσει τις φοβίες του, το πρόβλημα όμως δημιουργείται με τα μικρά παιδάκια τα οποία δεν έχουν την ψυχραιμία να δεχθούν ότι θα πεθάνουν και θα πάψουν να υπάρχουν. Εκεί τι ενδείκνυται να τους πούμε? Νομίζω βέβαια ότι μια καλή απάντηση μπορεί να μας δώσει ενας παιδοψυχολόγος. Γνώμη μου είναι ότι στο μικρό παιδί σου μπορείς να του πεις ας πούμε ότι υπάρχει ένας θεός έτσι γενικά και αόριστα που θα το υποδεχθεί μετά θάνατον και όταν αυτό μεγαλώσει και ωριμάσει θα επιλέξει τι δρόμο θέλει να ακολουθήσει(θρησκεία, αθεϊα, αγνωστικισμο κ.τ.λ.). Αν έχει κάποιος παιδιά και έχει αντιμετωπίσει το εν λόγω πρόβλημα ας μας πει τίποτα. Ξέφυγα τώρα βέβαια από το αρχικό θέμα αλλά νομίζω είναι ενδιαφέρον το ερωτημα και μας αφορά όλους.


God is dead and can't help your soul...so long live the freedom that lives in us all

Η Ακρόπολη ανήκει σε αυτούς που την έχτισαν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2006, 01:21:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γνώμη μου είναι ότι στο μικρό παιδί σου μπορείς να του πεις ας πούμε ότι υπάρχει ένας θεός έτσι γενικά και αόριστα που θα το υποδεχθεί μετά θάνατον και όταν αυτό μεγαλώσει και ωριμάσει θα επιλέξει τι δρόμο θέλει να ακολουθήσει(θρησκεία, αθεϊα, αγνωστικισμο κ.τ.λ.). Αν έχει κάποιος παιδιά και έχει αντιμετωπίσει το εν λόγω πρόβλημα ας μας πει τίποτα. Ξέφυγα τώρα βέβαια από το αρχικό θέμα αλλά νομίζω είναι ενδιαφέρον το ερωτημα και μας αφορά όλους.

Μπες στο θέμα μου στην "Γνώση", το συζητάμε και αυτό το θέμα.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2006, 01:39:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kswtikoula:
«Είναι λυπηρό σε κάθε ενδιαφέρον θέμα που ανοίγεται, να παρατηρείται το ίδιο κι απαράλλακτο σενάριο.
Το θέμα να μη συζητιέται και να μεταφέρονται σ'αυτό όλες οι διαφωνίες που ξεκίνησαν αλλού και είναι έτσι κι αλλιώς φαύλος κύκλος.»

Έχεις απόλυτο δίκαιο αγαπητή μου. Προσωπικά, νομίζω ότι περισσότερο ο παρορμητισμός «της στιγμής» είναι αυτός που χρεώνεται την άσχημη εξέλιξη που σωστά επισημαίνεις παρά μια μεθοδευμένη πρακτική «καταστροφής».

Αυτό τουλάχιστον θέλω να πιστεύω μιας και για μένα το κακό είναι το λιγότερο καλό.

Ελπίζω στη συμβολή όλων, ιδιαιτέρως μετά και την εξόχως εύστοχη προτροπή του ΠΛΩΤΙΝΟΥ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2006, 01:39:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απαντηση στο αρχικό ερώτημα.
quote:


Υπήρξε ο ανθρωπομορφισμός του Δωδεκάθεου πηγή έμπνευσης και δημιουργίας για τον Ελληνισμό ή αποτέλεσε βατήρα για την μιαρή ειδωλολατρία που τον κατηγορούν?



Και ναι και όχι.
Για παράδειγμα ο Πλάτων θεωρεί απαράδεκτο να διδάσκεται η μυθολογία σε μικρά παιδιά. Εδώ δεν βλέπει ο πλάτων κάποια πηγή έμπνευσης και δημιουργίας αλλά κάτι το αρνητικό.
Από την άλλη ορισμένοι μύθοι είναι πραγματικά πανέμορφοι και πλούσιοι σε ιδέες.
quote:

Υπήρξε η φιλοσοφική Αθεΐα γόνιμο στοιχείο για τους μετέπειτα στοχαστές ή δικαίωσε τις κατηγορίες περί ηθικού αμοραλισμού?


Δε δένει με το παραπάνω γιατί οι αρχαίοι δεν ήσαν άθεοι.
quote:

Σε όλα τα παραπάνω να υπογραμμίσουμε ότι εννοιολογικά ο Άθεος στην αρχαιότητα με τον Άθεο κατά τον Χριστιανισμό, καθώς και η λέξη «Θεός» στον αρχαίο πολιτισμό και στην Χριστιανική κοινωνία, ΔΕΝ ΕΧΟΥΝΕ ΤΑΥΤΟΣΗΜΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ. Αυτή η διαφοροποίηση των εννοιών δημιουργεί πολλές φορές εσφαλμένες αντιλήψεις καθώς όλα θάβονται κάτω από συνθήματα και ταμπέλες.


Φυσικά για να επικοινωνούμε πρέπει να μιλούμε την ίδια γλώσσα.
Αυτόματα όταν λέμε ο Θεός, εννοούμε τον δημιουργό του κόσμου.
Οταν λέμε ο θεός ήλιος εννούμε το δημιούργημα ήλιο και τις αγαθότητες που προσφέρει.
Οταν λέμε ημίθεος εννοούμε το εκ μείξεως θεού και ανθρώπου γεννηθέν ότι κι αν σημαίνει αυτό.
Εχοντας μεγαλώσει μαθαίνοντας ταυτόχρονα από την 2η-3η τάξη δημοτικού τον χριστιανισμό και την μυθολογία πιστεύω ότι εννοούμε το αυτό στις λέξεις θεός, θεός, ημίθεος.
Αυτό που αλλάζει είναι η φιλοσοφία και η λατρεία.
Ο χριαστιανός θεωρεί λατρευτό μόνο το Θεό τον δημιουργό.
Ο αρχαίος λάτρευε το κτίσμα για την αγαθότητά του.
quote:

Τέλος, και υπό την προϋπόθεση ότι ξεκαθαρίζονται οι μομφές των μονοθεϊστών κατά της αρχαίας Κοσμοθέασης, έχουμε στα χέρια μας τα ιστορικά ή θεολογικά τεκμήρια που δικαιώνουνε τις λύσεις που είτε αντιπαρέβαλε είτε επέβαλε το Χριστιανικό δόγμα?


Δε νομίζω να υπάρχουν μομφές είτε πρόκειται για μια απλή κοσμοθέαση είτε για πραγματική λατρεία.
Κουβέντα κάνουμε.


{Να υπογραμμίσω ότι δεν ασπάζομαι το Δωδεκάθεο. Ότι και εάν αντιλαμβάνεται κανείς με την έννοια αυτή.}

[/quote]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2006, 14:50:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
dimitris2:
«Για παράδειγμα ο Πλάτων θεωρεί απαράδεκτο να διδάσκεται η μυθολογία σε μικρά παιδιά. Εδώ δεν βλέπει ο πλάτων κάποια πηγή έμπνευσης και δημιουργίας αλλά κάτι το αρνητικό.»

Ισχύουνε οι απόψεις του και για τους ενήλικες?

Σε κάθε περίπτωση, κανείς δεν βρίσκεται στο απυρόβλητο. Τόσο η μυθολογία όσο και ο Πλάτων. Ο Πλάτων, ως ένας μεταφυσικός στοχαστής, ιδεαλιστής και ελιτιστής, κατακεραύνωσε πολλές φορές τους υλιστές φιλοσόφους καθώς θεωρούσε τις απόψεις τους «πρόβλημα» για την κοινωνία. Υπήρξε ΑΝΟΙΧΤΑ ΚΑΙ ΔΗΛΩΜΕΝΑ αρνητής της δημοκρατίας (κάτι που κόλλαγε γάντι στις «ελέω Θεού σοφές Βασιλείες» των μετέπειτα αυτόκλητων σωτήρων..), ένας εκ φύσεως αριστοκράτης του πνεύματος. Συνάμα όμως ήταν ένας αγνός άνθρωπος, έντιμος άνδρας, ευθύς, ήρεμος, ακτινοβολούσε από γνώση και σοφία, και ήταν φανερό πως είχε μια θερμή αγάπη για την ανώτερη αποστολή του ανθρώπου.

Ταυτόχρονα, θα πρέπει να αποδεχθούμε όμως τα πάντα? Η εγγενής αντίφαση του πλατωνικού δυϊσμού όσον αφορά στον χαρακτήρα της Ύλης και κατά συνέπεια της Ψυχής θα πρέπει να γίνει αποδεκτή σύμφωνα με τον εκάστοτε εραστή αυτής της σχολής?

Επομένως εξόχως σχετική η παρατήρηση, όπως και εσύ άλλωστε αφήνεις να διαφανεί.

dimitris2:
«Δε δένει με το παραπάνω γιατί οι αρχαίοι δεν ήσαν άθεοι.»

Μιλάω για φιλοσοφική Αθεΐα. Ο «Θεός» δεν είναι απαραίτητα ένα «πνεύμα που μας σκέπτεται».

dimitris2:
«Αυτόματα όταν λέμε ο Θεός, εννοούμε τον δημιουργό του κόσμου.»

Αυτό δεν το λέγανε/λένε όλοι. Ο Ηράκλειτος έλεγε αυτό?

Όπως και να έχει, ο Άθεος της αρχαιότητας με τον Άθεο του χριστιανισμού έχουνε τεράστιες διαφορές.

dimitris2:
«Δε νομίζω να υπάρχουν μομφές είτε πρόκειται για μια απλή κοσμοθέαση είτε για πραγματική λατρεία.Κουβέντα κάνουμε.»

Μομφές υπάρχουνε και το γνωρίζεις πολύ καλά. Ακούγονται κάθε τρεις και λίγο οι απόψεις περί «ειδωλολατρών» και όλα τα σχετικά συνοδευτικά σχόλια, και άρα καλούνται όποιοι πιστεύουνε αυτές τις απόψεις να εκθέσουνε τους λόγους και τα τεκμήρια βάση των οποίων στηρίζονται.

Λένε, ότι ήρθε ο Χριστιανισμός και «γκρέμισε την λατρεία των ειδώλων». Λένε, ότι ήρθε ο Χριστιανισμός και «δίδαξε τον αληθινό Θεό». Λένε, ότι ήρθε ο Χριστιανισμός και «έδειξε τον δρόμο προς την σωτηρία».

Ασπάζεσαι αυτές τις απόψεις? Έχεις στοιχεία που να μας εξηγούνε ΠΩΣ έλαβαν χώρα όλα αυτά?

Αυτά αφορούνε οι «μομφές» αγαπητέ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2006, 16:43:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
προσωπικα φίλε peronospore πιστεύω ότι είναι μεγάλο ατόπημα των Κρατών που προστατεύουν τις θρησκείες με νόμους.Απο που κι ως που οι οργανωμένες δεισιδαιμονίες και οι μεταφυσικές θεωρίες (διότι αυτό ουσιαστικά είναι οι θρησκείες) να γίνονται αντικείμενο νόμων? Με ποια λογική θεωρίες που δεν επαληθεύονται εμπειρικά (θρησκείες) να γίνονται αντικείμενα νομικών διατάξεων? Αν υποθέσουμε ότι η λατρεία και οι εκδηλώσεις των χριστιανών προσβάλλουν τα δικά μου πιστεύω πως με προστατεύει η πολιτεία? Γνώμη μου είναι πως δεν θα έπρεπε τα προσωπικά πιστεύω του καθενός να προστατεύονται με νόμους. Εκτός αυτού τα ιστορικά/μυθικά πρόσωπα π.χ. Χριστός δεν αποτελούν τσιφλίκι κανενός. Ανήκουν σε όλη την ανθρωπότητα και θα δεχονται και κριτική (θετική-αρνητική,δεν έχει σημασία). Πιστεύετε πραγματικά ότι ο λαός αν δεν είχε δεχθεί τον προσυλητισμό(θρησκευτικά στα σχολία, εικόνα του Χριστού πάνω απο τον πίνακα της τάξης, προσευχή πριν αρχίσει η σχολική μέρα κ.α.) θα απαιτούσε να είναι επίσημη θρησκεία του Κράτους η χριστιανική?Αφήστε που οι περισσότεροι χριστιανοί τυπικά δηλώνουν χριστιανοί και στην πραγματικότητα κάνουν πολλά που αντιβαίνουν στις αρχές της θρησκείας τους(συμβουλή ωροσκόπου, επιλεκτική ή και καθόλου νηστεία) επομένως για ποια θρησκευτική ομοιογένεια μιλάμε?Την ανύπαρκτη? Να σημειώσω επίσης ότι το σύνταγμα απαγορεύει τον προσυλητισμό. Ο λόγος για τον οποίο το Κράτη προστατεύουν σε διαφορετικό βαθμο απο χώρα σε χώρα την θρησκεία είναι γιατί δεν θέλουν να έρθουν σε σύγκρουση με μία δύναμη ή έναν εξουσιαστικό μηχανισμό.. Επίσης η ιστορία δείχνει ότι πολλές φορές οι πολιτικές εξουσίες με τις θρησκείες συμπορεύονται. Οι λόγοι γνωστοί. Και το ρουσφέτι αυτό απέναντι στις θρησκείες τα Κράτη το διατηρούν μέχρι σήμερα.

Και κάτι άλλο. Οσοι ζητάτε να προστατεύονται με νόμους οι θρησκείες και τους επικαλείστε να επεμβαίνουν όταν αυτές θίγονται απο κάποιον (π.χ. συγγραφέα) είναι σαν να παραδέχεστε ότι τελικά η θρησκεία σας δεν είναι και τόσο ισχυρη ωστε να μπορεί από μόνη της να προστατευθεί και να αντικρούσει τις εκάστοτε κατηγορίες. Απο τη στιγμή που ζητάτε την βοήθεια δικαστών, εισαγγελέων, μπάτσων για την προστασία της θρησκείας ουσιαστικά παραδέχεστε ότι η θρησκεία σας απειλείται, δηλαδή δεν μπορεί απο μόνη της να ορθόσει το ανάστημά της και να αποκρούσει τις όποιες κατηγορίες. Και μόνο που πιστεύετε ότι η θρησκεία σας απειλείται είναι σα να παραδέχεστε ότι είναι τρωτη, ότι μπορεί να καταρρεύσει, ότι μπορεί να γίνει χίλια κομμάτια...

God is dead and can't help your soul...so long live the freedom that lives in us all

Η Ακρόπολη ανήκει σε αυτούς που την έχτισαν...


Θα σου φανεί περίεργο agnostic αλλα συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Σε αυτή την μέθοδο καταφεύγω δίοτι από την μίας δεν κατέχω τις απαραίτητες θεολογικές γνώσεις και από την άλλη δεν ανήκω σε εκκλησιαστικό κύκλο για να μπορώ να θεωρηθώ υπερασπιστής της εκκλησίας. Παρόλα αυτά αυτό που έγραψα είναι αληθινό: δεν έχει κανείς το δικαίωμα να θίγει εγκαθιδρυμένες θρησκείες. Συζητήσεις σε θεωρητικό επίπεδο να κάνουμε ότι ώρα θέλετε αλλά θα το διευκρινίζετε από την πρώτη στιγμή.
Αλλιώς (άθελά σας θέλω να πιστεύω)προπαγανδίζετε ενάντια στον χριστιανισμό.

Και κάτι τελευταίο, οι εχθροί της εκκλησίας δεν είναι εμφανείς αλλά χαμαιλέοντες που φορούν κατά καιρούς διάφορες προβειές οπότε είναι δύσκολο να δείς ποιοί είναι και τί πιστεύουν. Η εκκλησία είναι εγκαθοδρυμένη και το κυριότερο έχει συγκεκριμένο δόγμα στο οποίο μπορείς να επιτεθείς.
Εσύ ώς άθεος δεν ανήκεις ας πούμε σε κατηγορία με ομογενοποιημένο δόγμα. Άθεος από άθεο διαφέρουν τρομέρά σε απόψεις, σε σημείο που μπορεί να διαφωνούν και μεταξύ τους. Το ίδιο συμβαίνει και με τους "εθνικούς".

Δεν στρέφω τα πυρά μου εναντίον κανενώς απλά τυχάνει τα άτομα που ασκούν κριτική στον χριστιανισμό, στο φόρουμ να ανήκουν σε μια από τις παραπάνω ευρείες κατηγορίες. Πές μου λοιπόν εσύ τί επιχειρήματα μπορείς να χρησιμοποιήσεις εσύ ενάντια σε μια τέτοια τελείως άτυπη "ομάδα" ανθρώπων που ο καθένας τους είναι τελείως διαφορετικός από τον άλλο.

Η εκκλησία είναι μία και πρέπει να αμύνεται πρακτικά σε κάθε "φρούτο" που προκύπτει (να με συγχωρείτε για την έκφραση δεν την εννοώ προσβλητικά). Ο αφορισμός του ότι όλες η θρησκείες συμπορεύονται με την εξουσία είναι αληθινός αλλά εν μέρει. Παραλείπεις ότι τα φιλοσοφικά πιστεύω της θρησκείας δεν σχετίζονται με την εκάστοτε εξουσία και ποτέ κανένας ιδρυτής θρησκείας δεν είχε ως σκοπό του να ιδρύσει μία!!!!

I'm going to enjoy watching you die, Mr. Anderson. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iokaste
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2006, 22:19:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iokaste  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το προβλημα φιλοι μου,δεν ειναι αν πρεπει να φυγουμε απο τον χριστιανισμο και να παμε 2500 χρονια πισω.Η αναβιωση του δωδεκαθεου ειναι κατι που απο μονο του ακουγεται γελοιο.Δεν μπορεις να ζωντανεψεις μια πεθαμενη θρησκεια.Αυτο ομως δεν σημαινει οτι θα απαρνηθεις τις ριζες σου και τον αρχαιο πολιτισμο.Το κλειδι ειναι η μνημη και οχι η αρχαιοπληξια.Διαβασα εκατονταδες αρθρα για το θεμα και δεν πιστευω οτι αυτοι οι 1000(και πολλους εβαλα!!) οπαδοι του δωδεκαθεου ειναι τοσο επιφοβοι ωστε να μην τους επιτρεπεται να κανουν εναν ναο και να κανουν το κομματι τους.Γιατι οχι σε αυτους και ναι στους σα'ι'εντολογους που για μενα ειναι απειλητικοτεροι;
Εχετε δει αντιδραση ιερεα οταν ακουει αρχαιο ονομα;Του σηκωνεται η τριχα!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2006, 03:08:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

dimitris2:
«Για παράδειγμα ο Πλάτων θεωρεί απαράδεκτο να διδάσκεται η μυθολογία σε μικρά παιδιά. Εδώ δεν βλέπει ο πλάτων κάποια πηγή έμπνευσης και δημιουργίας αλλά κάτι το αρνητικό.»

Ισχύουνε οι απόψεις του και για τους ενήλικες?



Οταν οι ενήλικες είναι απλά μάζα και χειρότεροι απο παιδια ώστε να εκτρέπονται σε μορφές διασκέδασης προσβάλοντας τον άλλο και ειδικά τον ανήλικο, χρησιμοποιώντας σαν δικαιολογία ότι την ίδια πράξη έκανε ο θεός τάδε, τότε ισχύουν οι απόψεις του Πλάτωνος και για ενήλικες.
quote:

Σε κάθε περίπτωση, κανείς δεν βρίσκεται στο απυρόβλητο. Τόσο η μυθολογία όσο και ο Πλάτων. Ο Πλάτων, ως ένας μεταφυσικός στοχαστής, ιδεαλιστής και ελιτιστής, κατακεραύνωσε πολλές φορές τους υλιστές φιλοσόφους καθώς θεωρούσε τις απόψεις τους «πρόβλημα» για την κοινωνία. Υπήρξε ΑΝΟΙΧΤΑ ΚΑΙ ΔΗΛΩΜΕΝΑ αρνητής της δημοκρατίας (κάτι που κόλλαγε γάντι στις «ελέω Θεού σοφές Βασιλείες» των μετέπειτα αυτόκλητων σωτήρων..), ένας εκ φύσεως αριστοκράτης του πνεύματος. Συνάμα όμως ήταν ένας αγνός άνθρωπος, έντιμος άνδρας, ευθύς, ήρεμος, ακτινοβολούσε από γνώση και σοφία, και ήταν φανερό πως είχε μια θερμή αγάπη για την ανώτερη αποστολή του ανθρώπου.


Δε θα συμμφωνήσω ότι ήταν αντιδημοκράτης.
Εγραψε διάφορα που σήμερα μας φαίνονται αντιδημοκρατικά αλλά για την εποχή του ήταν πολύ δημοκρατικά αν λάβουμε υπόψη ότι η λέξη δημοκρατία έχει σχέση με το καλό τού δήμου.
Το καλό του κάθε δήμου σήμερα είναι πολύ διαφορετικό.
Π.χ. όταν άνοιξαν οι φυλακές της αλβανίας και ξεχύθηκαν όλοι οι φυλακισμένοι στο δήμο Ιωαννίνων τότε υπήρχε άλλη δημοκρατία για την αθήνα και άλλη για τα γιαννενα.
Γιαυτό δικαιολογώ τον Πλάτωνα γιατί τα έγραφε για το δικό του δήμο, για τη δική του εποχή.
Δεν ήταν αντιδημοκρατικός (φασίστας) απλά ήταν ρεαλιστής.
quote:

Ταυτόχρονα, θα πρέπει να αποδεχθούμε όμως τα πάντα? Η εγγενής αντίφαση του πλατωνικού δυϊσμού όσον αφορά στον χαρακτήρα της Ύλης και κατά συνέπεια της Ψυχής θα πρέπει να γίνει αποδεκτή σύμφωνα με τον εκάστοτε εραστή αυτής της σχολής?


Φυσικά και ΟΧΙ.
Ο Πλάτων δεν έγραψε τα έργα του για να τα αποδεχθεί κάποιος.
Δε χρησιμοποίησε δόγμα.
Διάλογο χρησιμοποίησε γιατί ήταν τόσο "ταπεινός" και ευγενής ώστε να μην πείσει κάποιον με αυταρχισμό ότι οι ιδέες του είναι σωστές αλλά εδώ είναι και το μυστήριο και το μεγαλείο της σκέψης ότι κανείς δεν αμφισβήτισε τις ιδέες του.!!!
quote:

dimitris2:
«Δε δένει με το παραπάνω γιατί οι αρχαίοι δεν ήσαν άθεοι.»

Μιλάω για φιλοσοφική Αθεΐα. Ο «Θεός» δεν είναι απαραίτητα ένα «πνεύμα που μας σκέπτεται».



Δεν το κατάλαβα.
Ο θεός κατά τους αρχαίους σκέπτεται.
Κατά τους χριστιανούς δεν σκέπτεται.
quote:

dimitris2:
«Αυτόματα όταν λέμε ο Θεός, εννοούμε τον δημιουργό του κόσμου.»

Αυτό δεν το λέγανε/λένε όλοι. Ο Ηράκλειτος έλεγε αυτό?

Όπως και να έχει, ο Άθεος της αρχαιότητας με τον Άθεο του χριστιανισμού έχουνε τεράστιες διαφορές.



Αν σε άκουγε ή σε ακούει ο Ηράκλειτος φίλε, μπορεί να βγάλει και σπυράκια.
Ο Ηράκλειτος (μέγας όντως) δεν έγραψε τίποτα.
Εγραψαν 5-10 γραμμές αυτοί που τον ήξεραν και κάτι βιβλία αυτοί που δεν τον ήξεραν.
Μαγκιά του που δεν έγραψε.
Αλλά μη του κάνουμε και ψυχανάλυση με τα έργα αλλονών και πούμε τι πίστευε.
Ελεος.
Είπε: Πατήρ πάντων ο πόλεμος.
Μη το κάνουμε και ανάλυση στο φόρουμ τι σημαίνει αυτό.!
quote:

dimitris2:
«Δε νομίζω να υπάρχουν μομφές είτε πρόκειται για μια απλή κοσμοθέαση είτε για πραγματική λατρεία.Κουβέντα κάνουμε.»

Μομφές υπάρχουνε και το γνωρίζεις πολύ καλά. Ακούγονται κάθε τρεις και λίγο οι απόψεις περί «ειδωλολατρών» και όλα τα σχετικά συνοδευτικά σχόλια, και άρα καλούνται όποιοι πιστεύουνε αυτές τις απόψεις να εκθέσουνε τους λόγους και τα τεκμήρια βάση των οποίων στηρίζονται.



Ναι, λέμε άλλο κοσμοθεώρηση και άλλο λατρεία.
Εχουν αλλάξει οι όροι.
Παλαιά κοσμοθεώρηση είναι να προσκυνήσω το φεγγάρι γιατί προφέρει αγαθά, τον ήλιο κτλ.
Σήμερα κοσμοθεώρηση σημαίνει επιστήμη, ο θεός ήλιος μας χαρίζει αγαθά αλλά εν ευμενεία αλογοσκούφη.
Γιατί τι να το χέσω το φεγγάρι όταν πρέπει να πληρώσω τα μαλλιοκέφαλά μου ως ελλην πολίτης.?
quote:


Λένε, ότι ήρθε ο Χριστιανισμός και «γκρέμισε την λατρεία των ειδώλων». Λένε, ότι ήρθε ο Χριστιανισμός και «δίδαξε τον αληθινό Θεό». Λένε, ότι ήρθε ο Χριστιανισμός και «έδειξε τον δρόμο προς την σωτηρία».

Ασπάζεσαι αυτές τις απόψεις? Έχεις στοιχεία που να μας εξηγούνε ΠΩΣ έλαβαν χώρα όλα αυτά?

Αυτά αφορούνε οι «μομφές» αγαπητέ.



Απλά λένε.
Ο χριστιανισμός δεν γκρεμισε κανένα είδωλο.
Τα είδωλα γκρεμίστηκαν απ τη στοά.
Πρόδρομος του χριστιανισμού έγινε η στοά και πολύ κακώς.
Ας μη το συζητάμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2006, 12:37:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
dimitris2:
«Οταν οι ενήλικες είναι απλά μάζα και χειρότεροι απο παιδια ώστε να εκτρέπονται σε μορφές διασκέδασης προσβάλοντας τον άλλο και ειδικά τον ανήλικο..»

Συμπαθής η άποψη σου, ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΡΩΤΗΣΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΠΛΑΤΩΝΑ. Δεν μου απάντησες. Και το να βλέπουνε πορνό μικρά παιδιά δεν κάνει, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι η απαγόρευση απηχεί και στους ενήλικες.

dimitris2:
«Δεν ήταν αντιδημοκρατικός (φασίστας) απλά ήταν ρεαλιστής.»

Θα έλεγα ότι είχε ενδιαφέρουσες ιδέες. Μια ενδιαφέρουσα ιδέα ήταν όμως και ο κομμουνισμός…..

dimitris2:
«Διάλογο χρησιμοποίησε γιατί ήταν τόσο "ταπεινός" και ευγενής ώστε να μην πείσει κάποιον με αυταρχισμό ότι οι ιδέες του είναι σωστές αλλά εδώ είναι και το μυστήριο και το μεγαλείο της σκέψης ότι κανείς δεν αμφισβήτισε τις ιδέες του.!!!»

Δεν θα το έλεγα αγαπητέ. Φυσικά και αμφισβητήθηκε το έργο του Πλάτωνα εκ των πραγμάτων, εκ της εξέλιξης στο χώρο.

Πρώτος ο Αριστοτέλης κρίνει τον Πλατωνικό ιδεαλισμό και θεωρεί αδύνατη τη μέθεξη των ιδεών από τα όντα. Αυτό, δεν είναι αμφισβήτηση ιδεών??

Τα γεροντικά παραληρήματα του Πλάτωνα και οι απόψεις του περί κοινοκτημοσύνης γυναικών, που κάποιοι πρόστρεξαν να βαφτίσουν «κομμουνιστικές», άραγε δεν έχουνε στην πράξη αμφισβητηθεί?
Το αριστοκρατικό όραμα της πλατωνικής πολιτείας, της προορισμένης για την ευδαιμονία των ελάχιστων ευγενών φιλοσόφων, θα πρέπει ένεκα ενός συνολικού έργου να κυλήσει δίπλα μας προσποιούμενοι πως δεν βλέπουμε την αμφισβήτηση από την ιστορία? («Αλλ’ουχί του ζην μόνον ένεκεν, αλλά μάλλον ένεκεν του ευδαιμόνως ζην συνέστη η πόλις-διότι άλλως θα υφίστατο και δούλων και των άλλων ζώων πόλις-τώρα δε δεν υφίσταται λόγω του ότι δεν μετέχουν της ευδαιμονίας μηδέ του ζην κατά βούλησιν» [ Πολιτικά 1280α’ 30-5]

Μήπως δεν αμφισβητήθηκαν οι κατηγορίες του Πλάτωνα προς τους Ίωνες «διεφθαρμένους» φιλοσόφους που…έμαθαν να εξευτελίζουν την ιερότητα των ουράνιων φαινομένων, μιας και τα άστρα, όπως ο ίδιος ισχυρίζεται, είναι……..ενσαρκώσεις της ψυχής! Αυτά νομοθετούν και ο άνθρωπος…υπακούει! Άρα, είναι ασέβεια να εξηγεί κάποιος τις κινήσεις τους!!

Αυτά, δεν έχουνε αμφισβητηθεί φίλτατε??

dimitris2:
«Ο θεός κατά τους αρχαίους σκέπτεται.
Κατά τους χριστιανούς δεν σκέπτεται.»

Αυτό, από ΠΟΥ το αντλείς??

dimitris2:
«Ο Ηράκλειτος (μέγας όντως) δεν έγραψε τίποτα.
Εγραψαν 5-10 γραμμές αυτοί που τον ήξεραν και κάτι βιβλία αυτοί που δεν τον ήξεραν.»

Και ο Πυθαγόρας δεν έγραψε. Και λοιπόν? Αμφισβητούνται τα όσα είπε? Και ο Ιησούς δεν έγραψε τίποτα, ωστόσο πιστεύεις και ασπάζεσαι λεγόμενα τα οποία μεταφέρονται μάλιστα και από ανθρώπους που ποτέ δεν τον συνάντησαν καν.

Δεν νομίζω λοιπόν ότι θα έβγαζε σπυράκια φίλτατε ο Ηράκλειτος. Καθόλου θα έλεγα!

dimitris2:
«Ναι, λέμε άλλο κοσμοθεώρηση και άλλο λατρεία.»

Η λατρεία εδράζεται στην κοσμοθεώρηση που έχουμε. Δίχως κοσμοθεώρηση δεν αναπτύσσεται και λατρεία.

dimitris2:
«Απλά λένε. Ο χριστιανισμός δεν γκρεμισε κανένα είδωλο.
Τα είδωλα γκρεμίστηκαν απ τη στοά. Ας μη το συζητάμε.»

Ενδιαφέρουσα η άποψη σου ομολογώ. Θα έλεγα σχεδόν «αιρετική».

Μιας και η ενότητα πραγματεύεται το θέμα, καλό θα ήταν να μας δώσεις λίγα στοιχεία περισσότερο αγαπητέ. Θα βοηθούσε να κατανοήσουμε και την «άλλη πλευρά».


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2177734
Maintained by Digital Alchemy