ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΚΟΚΚΙΝΗ ΠΡΟΒΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
lancelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας


281 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2006, 18:23:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lancelot  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χτες παρακολουθησα την εκπομπη του κ. Χαρδαβελλα γιατι ημουν περιεργος για το θεμα που ειχε.
Κοκκινη προβια λοιπον..
Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οταν βγηκε στο τηλεφωνο ενας δημοσιογραφος και ελεγε οτι υπηρξε ενα σχεδιο απο την ελλαδα να ριξουν τον Χοτζα στελνοντας ειδικες μυστικες δυναμεις..Μου εκανε εντυπωση και η εκφραση του Θεοδωρακιδη που οταν τον ακουσε με ενα βλεμμα αχανες ειπε : Παει..εσπασε ο ορκος σιωπης...
Θα ηθελα να μαθω τις αποψεις σας και αν γινεται και προσωπικες μαρτυριες για το θεμα αυτο.

rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2006, 18:30:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η κόκκινη προβιά σε σχέση με την έλλάδα είναι παρακλάδι του σχέδιου stay behind (οπισθοφυλακής) που βασιζόταν σε κρυψώνες ανά την Ελλάδα με όπλα και χρήματα και προέβλεπε την οργάνωση αντάρτικου στα βουνά υπό την καθοδήγηση της CIA, σε περίπτωση εισβολής δυνάμεων του ανατολικού μπλοκ.


Η πεταλούδα άμα καεί
στην φλόγα που τσαρέσει,
που να τα βρει άλλα φτερά
σάλλη φωτιά να πέσει

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2006, 21:19:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας μου επιτραπεί να πω πως, ήμουν σίγουρος ότι θα φτάναμε και σε αυτό το ζήτημα, καθώς το είχε ουσιαστικά εξαγγείλει, ως κάτι πολύ σημαντικό και μυστικό (!), στην εκπομπή της περασμένης Τρίτης, όταν ερευνούσε τον κώδικα θησαυρών του Καραγεωργίου ( ; ) .

Τέλος πάντων, για αυτή την υπόθεση διάβασα πρόπερσι, στο βιβλίο του Μπαλάνου, «Πέρα από το Αίνιγμα της Πεντέλης», όπου περιέγραψε (περίπου όπως και ο Βαρβιτσιώτης) λιτά και μεστά την ιστορία της «Κόκκινης Προβιάς» και του αρχικού νατοϊκού σχεδίου «Stay Behind» αλλά και το ουσιαστικό φινάλε της προς το τέλος του ’80 και τις αρχές του ’90, εξηγώντας πως η υπόθεση αυτή ουδεμία σχέση είχε με τα περίφημα έργα στην Σπηλιά της Πεντέλης μερικές δεκαετίες αργότερα, διότι είχε κάποτε ακουστεί και αυτή η ασυναρτησία.

Τώρα όσον αφορά την χθεσινή εκπομπή, κατά την γνώμη μου το θέμα, «Κόκκινη Προβία» έχει από καιρού τελειώσει δίχως αυτό βέβαια να σημαίνει πως η CIA και άλλες μυστικές υπηρεσίες δεν δρούσαν, δρουν και φυσικά θα εξακολουθήσουν την δράση τους στην χώρα μας και άλλου.

Τα υπόλοιπα.. προς χάρη τηλεθέασης :)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

flanker
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2006, 00:50:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους flanker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα και από εμένα.
Σχετικά με αυτό το θέμα θα ήθελα να θέσω στον προβληματισμό όλων τα εξής:

1)Το θέμα ανακινήθηκε τώρα.Η υπόθεση της "Κόκκινης Προβιάς" υφίσταται εδώ και 60 περίου χρόνια.Γιατί επανεμφανίστηκε ειδικά τώρα;

2)Κάποια στιγμή παρενέβη και ο δημοσιογράφος Κώστας Βαξεβάνης.Ανέφερε κάποια στοιχεία τα οποία,όπως είπε,αν αποκαλυφθούν θα μας αναγκάσουν να ξαναγράψουμε τη Νεώτερη Ελληνική Ιστορία από την αρχή.Γιατί ειδικά τώρα;

Ίσως ο XD να έχει δίκιο...Για χάρη της τηλεθέασης.
Άποψή μου είναι ότι δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.Και σίγουρα η CIA θα εξακολουθήσει να κάνει αυτό που κάνει τόσα χρόνια τώρα.

Περιμένω με ενδιαφέρον τις απόψεις σας προς συνέχιση της κουβέντας αυτής.Σίγουρα θα έχει ενδιαφέρον.

Flanker.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2006, 03:15:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί ονομάστηκε "Κόκκινη Προβιά". Το "κόκκινη" το καταλαβαίνω. Το "Προβιά" γιατί;

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2006, 08:55:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
«Κόκκινη» λόγο Ε.Σ.Σ.Δ., «Προβιά» με την έννοια του εμβλήματος - ενδύματος εκείνων που φορούν τα «Κόκκινα» δηλαδή των Κομουνιστών (μην ξεχνάμε ότι είναι εκφράσεις άλλης εποχής).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2006, 12:03:08  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΜΑΣ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΕ ΤΙ ΑΝΑΦΕΡΕΣΤΕ,ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΝ ΟΛΟΙ ΤΙΣ ΕΚΠΟΜΠΕΣ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΧΑΡΔΑΒΕΛΛΑ?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΩΤΕΡΩΝ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2006, 13:21:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΜΑΣ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΕ ΤΙ ΑΝΑΦΕΡΕΣΤΕ

Απ' ό,τι έχω καταλάβει, πρόκειται για κάποιο "μυστικό σχέδιο" των ΗΠΑ και των μυστικών τους υπηρεσιών, το οποίο είχε ως στόχο τη δημιουργία "εστιών αντίστασης" στον ελληνικό χώρο σε περίπτωση εισβολής της τότε ΕΣΣΔ...Μιλάμε για τη δεκαετία του '50 φυσικά!

Αν κάνω λάθος, παρακαλώ ας με διορθώσει κάποιος!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2006, 14:10:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και όχι μόνο αποκλειστικά εισβολής του στρατού.
Αυτές οι δυνάμεις πρακτόρων της CIA έμειναν στη χώρα για να αναχαιτήσουν οποιαδήποτε προσπάθεια μετρατοπής του πολιτεύματος σε κομουνιστικό ή ακόμα και κεντροσοσιαλιστικό... Ας μη ξεχνάμε τι έγινε και στην περίοδο λίγο πριν την χούντα και τον ρόλο των αμερικανών στο πραξικόπημα.
Το ζήτημα είναι ότι η χώρα μας δυστηχώς είναι ακόμα και σήμερα σκέτο σουρωτήρι στο θέμα της διείσδησης ξένων μυστικών υπηρεσίων που δρουν φυσικά για ξένα συμφέροντα και συχνά ανθελληνικά.
Δείτε για παράδειγμα τι σάλος γίνεται μέσα στα κλιμάκια της ασφάλειας και της ΚΥΠ για το θέμα των απαγωγών των πακιστανών και τη δράση της αεροπορίας της CIA.
Η σούδα έχει καταντήσει ένα μικρό Γκουαντάναμο.
Ίσως όλη αυτή η κατάσταση να βάλει τη χώρα μας και στο στόχαστρο των τρομοκρατών του δικτύου της Αλ Κάιντα με απρόβλεπτες για εμάς συνέπειες.
Τα πράγματα είναι πολύ επικύνδινα.



Ε.Ο. Ανδρομέδιος ]+[ http://andromedios.blogspot.comΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2006, 14:20:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμμ..."Προστασία" της "επένδυσης" είναι αυτή, φίλε Skeptic...

Φαντάζομαι ανάλογα "σχέδια" υπήρχαν και σε όλες τις υπόλοιπες χώρες του..."δυτικού μπλοκ"...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

flanker
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2006, 17:41:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους flanker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φυσικά και υπήρχαν και σε άλλες χώρες.Για παράδειγμα στην Ιταλία,η ίδια επιχείρηση είχε την κωδική ονομασία "Gladio".
Αυτή τη στιγμή δεν θυμάμαι τα κωδικά ονόματα που είχαν σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες π.χ. Βέλγιο κλπ.

Τώρα εις ότι αφορά τη λέξη "προβιά", θα μπορούσε να δοθεί και μια άλλη ερμηνεία:Θυμηθείτε το παραμύθι με την Κοκκινοσκουφίτσα (αν δεν κάνω λάθος) και τον κακό το λύκο.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2006, 09:40:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Απ' ό,τι έχω καταλάβει, πρόκειται για κάποιο "μυστικό σχέδιο" των ΗΠΑ και των μυστικών τους υπηρεσιών, το οποίο είχε ως στόχο τη δημιουργία "εστιών αντίστασης" στον ελληνικό χώρο σε περίπτωση εισβολής της τότε ΕΣΣΔ...Μιλάμε για τη δεκαετία του '50 φυσικά!

Αν κάνω λάθος, παρακαλώ ας με διορθώσει κάποιος!


Durden εγώ νομίζω ότι υπήρχε μέχρι την πτώση του σοβιετικού μπλόκ!!! το '90 δηλαδή...
Άλλωστε τότε ήταν που απέσυρε, τα τακτικά πυρηνικά βλήματα, το ΝΑΤΟ από τις βάσεις του ανά τον κόσμο. Μάλλον ακολούθησε και ανάλογη χαλάρωση στις μυστικές υπηρεσίες...


I'm going to enjoy watching you die, Mr. Anderson.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2006, 11:42:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ είχα ακούσει πως κρύβανε σε διάφορες τοποθεσίες σοβιετικά όπλα ώστε αν γινόταν κάποια κινηση από το ελληνικό ΚΚ να ισχυριστούν ότι υπήρχε σχέδιο των Σοβιετικών για κατάληψη της Ελλάδας.
Όσο για το προβιά, υπάρχει πάντα και οι πιθανότητα να εννοούν ότι απλά έχεουν να κάνουν με πρόβατα.
Κυκλοφορούσε κατά το '80 και ανέκδοτο:
Πως κάνουν τα πρόβατα????
ΚΝΕεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!

Θα αλλάξει η ζωή μας μου είπες...
Δεν άλλαξες όμως εσύ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2006, 15:13:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πως κάνουν τα πρόβατα????
ΚΝΕεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!

Ξωτικούλα, πολύ καλό!!!

quote:
Durden εγώ νομίζω ότι υπήρχε μέχρι την πτώση του σοβιετικού μπλόκ!!! το '90 δηλαδή...
Άλλωστε τότε ήταν που απέσυρε, τα τακτικά πυρηνικά βλήματα, το ΝΑΤΟ από τις βάσεις του ανά τον κόσμο. Μάλλον ακολούθησε και ανάλογη χαλάρωση στις μυστικές υπηρεσίες...

Περονόσπορε, ναι, λογικό το βρίσκω ένα τέτοιο σχέδιο να ήταν αν μη τι άλλο μακροπρόθεσμο και να ήταν σε ισχύ μέχρι τότε, από τη στιγμή μάλιστα που ο "Ψυχρός Πόλεμος" δεν έπαψε στιγμή να "μαίνεται", ανεξάρτητα από τις "υφέσεις" και "εξάρσεις" του...Εννοούσα μάλλον την περίοδο που ξεκίνησε το όλο θέμα, μετά δηλαδή από τη "μοιρασιά"...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

satyros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
257 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2007, 03:41:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους satyros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχει κάποια πληροφορία για το ποια μέρη είχαν χρησιμοποιηθεί για την φύλαξη των όπλων που θα χρησιμοποιούνταν για την επιχείρηση της Κόκκινης Προβιάς;

Ρωτώ με αφορμή την εύρεση μετά την πυρκαγιά στον Υμηττό, θαμμένου οπλοστάσιου μέσα στο δάσος που ίσως να είχε θαφτεί για τον ακριβώς αντίθετο σκοπό- το αντάρτικο πόλης των αριστερών εναντίων των δεξιών σε περίπτωση γενικευμένου αντάρτικου στην Ελλάδα. Άλλωστε κα ιη Καισαριανή φημίζεται οτι και κατά τον εμφύλιο και μετά, ήταν μια παραδοσιακά αριστερή συνοικία..

ΣΑΤΥΡΟΣ ΜΕΝ, ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕ
http://periplanisis.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2007, 07:48:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως και στο αρχικό μου Post θα δανεισθώ για άλλη μια φορά πληροφορίες από το βιβλίο του ΜΠΑΛΑΝΟΥ, «Πέρα από το Αίνιγμα της Πεντέλης» το οποίο στην σελίδα 190, περιλαμβάνει ένα δημοσίευμα του Γερμανικού περιοδικού “Der Spiegel” (Νοέμβριος 1990) σχετικά με την Ελληνική «Προβιά»:


Πάνω από 800 κρύπτες με όπλα, ασυρμάτους, και άλλο εξοπλισμό υπήρχαν σε σπηλιές, σε υπόγεια δημοσίων κτιρίων, σε καλυμμένα πηγάδια, ακόμη και κάτω από ελληνορθόδοξες εκκλησίες στην επαρχία. Η μυστική ομάδα για την οποία προοριζόταν αυτό το οπλοστάσιο, αριθμούσε τους 1.500 άντρες, και σε περίπτωση πολέμου θα έφτανε τους 3.500

Τώρα όσον αφορά το ανάλογο (προφανώς θα υπήρχε) Κομουνιστικό σχέδιο, δεν έχω υπόψη μου τίποτε -απλά υποθέτω πως μπορεί να υπήρχε.

Υ.Γ.
Αυτό που όμως θυμάμαι (βέβαια εξαρτάται από την ηλικία του οπλισμού που βρέθηκε στον Υμηττό -άραγε ήταν καινούργιος ή παλιός;) πριν μερικά χρόνια να γράφεται σε ορισμένα μονόστηλα εφημερίδων ήταν πως οι Ασφάλεια είχε ενοποιήσει σημεία σε διάφορες περιοχές με οπλισμό τα οποία απέδιδε είτε σε τρομοκρατικές ομάδες ή ακόμα χειρότερα σε αντάρτες του «ΟΥΤΣΕΚΑ» -ήταν επί εποχής Κοσσυφοπεδίου, βέβαια το θέμα δεν έλαβε μεγάλη δημοσιότητα και σε γενικές γραμμές ξεχάσθηκε..

Edited by - XD on 04/08/2007 07:52:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

satyros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
257 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2007, 15:24:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους satyros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Του Ουτσεκά;;;; Μέσα στην Αθήνα;;; Δύσκολο το κόβω - αν τυχον υπήρχε περίπτωση να φυλάσσονται όπλα σε κρυψώνες για το αντάρτικο στο Κοσσυφοπέδιο, μάλλον θα τα έκρυβαν κοντά στα σύνορα με την Αλβανία. Αν και δεν μου φαίνεται καθόλου λογικο, από την στιγμή που οι αντάρτες Αλβανόφωνοι του Κοσσυφοπεδίου υποστηρίζονται ανοιχτά από την Αλβανία, να κρύβονται όπλα τους στην Ελλάδα. Πιο λογικό είναι να τα έχουν χύμα στην Αλβανία..


800 κρύπτες, ναι το έχω διαβάσει κι εγώ αυτό στο βιβλίο του Μπαλάνου.. Σίγουρα πολλές από αυτές θα ήταν και πέριξ των πόλεων, όχι μόνο μέσα στα δάση της Πίνδου..

ΣΑΤΥΡΟΣ ΜΕΝ, ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕ
http://periplanisis.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2007, 17:06:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Του Ουτσεκά;;;; Μέσα στην Αθήνα;;; Δύσκολο το κόβω - αν τυχον υπήρχε περίπτωση να φυλάσσονται όπλα σε κρυψώνες για το αντάρτικο στο Κοσσυφοπέδιο, μάλλον θα τα έκρυβαν κοντά στα σύνορα με την Αλβανία. Αν και δεν μου φαίνεται καθόλου λογικο, από την στιγμή που οι αντάρτες Αλβανόφωνοι του Κοσσυφοπεδίου υποστηρίζονται ανοιχτά από την Αλβανία, να κρύβονται όπλα τους στην Ελλάδα. Πιο λογικό είναι να τα έχουν χύμα στην Αλβανία..


800 κρύπτες, ναι το έχω διαβάσει κι εγώ αυτό στο βιβλίο του Μπαλάνου.. Σίγουρα πολλές από αυτές θα ήταν και πέριξ των πόλεων, όχι μόνο μέσα στα δάση της Πίνδου..

ΣΑΤΥΡΟΣ ΜΕΝ, ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕ
http://periplanisis.blogspot.com/


Τα όπλα αυτά, (φυσικά) δεν αφορούσαν το Κοσσυφοπέδιο αλλά θεωρήθηκε τότε (κυκλοφορούσε η φήμη αν θες) πως μπορεί να τοποθετούνταν εδώ από εν υπνώσει "ΟΥΤΣΕΚΑΔΕΣ" ώστε να χρησιμοποιηθούν εναντίων των Ελλήνων κάποια στιγμή στο μέλλον στα πλαίσια του Μεγαλοϊδεατισμού των Αλβανών.

Με απλά λόγια υπήρχε ο προβληματισμός μήπως ο "ΟΥΤΣΕΚΑ" ετοίμαζε ένα αντάρτικο πόλεως και στην χώρα μας οπότε αποθήκευε τον οπλισμό του.. -είπαμε ήταν ιδιόρρυθμες εποχές εκείνες και φυσικά τα σενάρια αυτά ευτυχώς μείνανε σενάρια

Υ.Γ.
Επειδή θεώρησα πως θα θυμόσαστε αυτή την φημολογία τα έγραψα μάλλον μπερδεμένα στο προηγούμενο μήνυμα..

Edited by - XD on 04/08/2007 17:12:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

satyros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
257 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2007, 18:17:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους satyros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχεις δίκιο, η Μεγάλη Αλβανία σύμφωνα με τους Αλβανούς εθνικιστές, περιεχει και την λεγόμενη κατ αυτούς "Τσαμουρια", την δική μας Ηπειρο μέχρι τα Γιαννενα..

ΣΑΤΥΡΟΣ ΜΕΝ, ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕ
http://periplanisis.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aspirin
Μέλος 1ης Βαθμίδας


119 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2007, 23:54:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aspirin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεγάλη ιδέα έχουν οι Αλβανοί. Το πολύ μέχρι την Ομόνοια της Αθήνας να καταλάβουν χαχαχαχΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
belas
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2009, 04:53:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους belas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
parakoloouthousa tin ekpompi tou xardabela ksana ke mou genithike i aporia ti egine ekini i tenia pou ipe o vaxebanis oti tha bgi mexri to kalokeri.....ti egine telika kseri kanis?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2009, 10:19:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πράγματι η παρέμβαση του Βαξεβάνη τότε ήταν τουλάχιστον δραματική. Λίγο καιρό μετά έψαξα για το εν λόγο ντοκιμαντέρ – έρευνα, θυμάμαι ότι είχα βρει κάποιους πιθανούς ( ; ) τίτλους (τους οποίους δεν θυμάμαι και το αρχείο μου είναι χαοτικό ως προς αυτό) μα δεν κατάφερα να τους εντοπίσω σε οπτικό ακουστικό υλικό ώστε να τους παρακολουθήσω. Τελικά με τον καιρό και δίχως περισσότερα στοιχεία η υπόθεση λίγο πολύ ξεχάστηκε, οπότε όποιος έχει περισσότερες πληροφορίες, καθώς ο Βαξεβάνης έχει κάνει αρκετά ιδιόρρυθμα (ας μου επιτραπεί η έκφραση) ντοκιμαντέρ για θέματα «ταμπού», ας μας πει.

==
Ψάχνοντας εκ νέου την υπόθεση φαίνεται (;) ότι πιθανώς (;) τίτλος του ντοκιμαντέρ είναι «Μυστικός Στρατός της CIA στην Ελλάδα» (ή κάπως έτσι..) παραγωγής "BAD MOVIES-CL PRODUCTIONS" .

Η αναφορά υπάρχει εδώ: http://87.202.216.13/badmovies/Default.aspx?tabid=135&language=el-GR

==
Η κυκλοφορία όμως μάλλον πήγε πίσω καθώς στην συνέντευξη που παραχώρησε στο www.myworld.gr (βλ.http://www.myworld.gr/site/content.php?sel=93&artid=388236) αναφέρει:

Έχετε κατά νου τις έρευνες που κάνετε για την τηλεόραση να τις δούμε κάποια στιγμή και στη μεγάλη οθόνη;
Δεν σκέφτομαι κάτι τέτοιο. Ωστόσο τα τελευταία δέκα χρόνια ετοιμάζω μια αποκαλυπτική έρευνα που θα αφορά το μυστικό στρατό της CIA στην Ελλάδα από τον Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο μέχρι το 1989, με πολλά ντοκουμέντα. Ελπίζω να προβληθεί στο σινεμά μέσα στο 2009. »

==

Υ.Γ.
Πέρα από το ντοκιμαντέρ (ανεξαρτήτως της τύχης του), κυκλοφόρησε και ένα βιβλίο με παρόμοιο τίτλο "Οι μυστικοί στρατοί του NATO" (αυθεντικός τίτλος: NATO’s Secret Armies: Operation Gladio and Terrorism in Western Europe, Daniele Ganser - 2005) όπου κατά την παρουσίαση της ελληνικής μετάφρασης (2008) επαναλήφθηκαν ορισμένοι από τους ισχυρισμούς του δημοσιογράφου που είχε δηλώσει στον Αθέατο Κόσμο το 2006 (βλ. http://bazoma.blogspot.com/2008/06/gladio.html).

Edited by - XD on 07/11/2009 12:37:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1542969
Maintained by Digital Alchemy