ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Περίεργα όνειρα
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Fata Morgana
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2006, 18:51:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Fata Morgana
Αρχικά θέλω να σας χαιρετίσω όλους μια και είμαι νέο μέλος!
Ανοίγω αυτό το θέμα για να περιγράψω περίεργες καταστάσεις κατα τη διάρκεια του ύπνου - αλήθεια δεν είναι ο ύπνος ό,τι πιο μαγικό και ανεξήγητο; Δε ζητώ ερμηνεία όπως συμβαίνει σε άλλα θέματα με όνειρα, αλλά θα ήθελα να μάθω αν κάποιος έχει βιώσει αυτά τα πράγματα ή αν έχετε ακούσει κάτι σχετικό.
1) Γνωστό μου άτομο πέφτει συχνά σε κατάσταση ενδιάμεση ύπνου-ξύπνιου συνήθως όταν βρίσκεται σε συγκεκριμένο μέρος με ιδιαίτερο φωτισμό και μάλλον ενα είδους λευκό θόρυβο. Τότε ακούει άνθρώπους να του μιλούν σε άλλη γλώσσα, η οποία απ' όσο μπορεί να καταλάβει δεν είναι από αυτές που ομιλούνται - τουλάχιστον ευρέως. Παρόλα αυτά , όσο κρατά η κατάσταση που βρίσκεται μπορεί να καταλάβει αυτά που λέγονται. Μοιάζουν να είναι θεωρίες και ερμηνείες που εξηγούν αρκετά πράγματα του κόσμου μας. Πολλές φορές νιώθει σα να είναι μέλος ακροατηρίου σε διάλεξη. Όταν "ξυπνά" δε θυμάται σχεδόν τίποτα, αλλά έχει την αίσθηση ότι έχει χάσει το κλειδί για κάτι σημαντικό. Πολλές φορές όμως θυμάται το παρουσιαστικό των ανθρώπων που του μιλούν...

2) Όταν ήμουν μικρή είχα επαναλαμβανόμενα όνειρα που είχαν να κάνουν με αεροβασίες. Σ' αυτά περπατούσα στον αέρα, όχι πολύ ψηλά στον ουρανό , αλλά πάνω από 2-3 μέτρα. Συγκεκριμένα στα όνειρά μου ήταν πάντα βράδυ -όπως όταν κοιμόμουν- και βρισκόμουν σε περιοχές κοντά στο σπίτι μου. Θυμάμαι πολύ έντονα ένα όνειρο όπου βρισκόμουν στην πλατεία του χωριού που έμενα και αεροβατούσα περιμετρικά στο πεζούλι της εκκλησίας. Το χωριό ήταν ήσυχο -όπως θα ήταν λογικά ένα βράδυ - χωρίς κανένα άνθρωπο έξω. Ένιωθα ακόμα και την ψύχρα και ανεβοκατέβαινα σαν να έπαιζα χωρίς ποτέ να ακουμπώ στο έδαφος και χωρίς προφανώς να υπάρχει βαρύτητα.. Τότε πρέπει να ήμουν 5-7 χρονών. Από εκείνη την ηλικία και μετά δεν ξαναονειρεύτηκα τίποτα τέτοιο. Η αίσθηση όμως από ο΄λα αυτά είναι τόσο ζωντανή... Όταν κάποτε τα διηγήθηκα στον άντρα μου, μου είπε ότι ίσως και να τα έζησα όλα αυτά και να μην ήταν όνειρο, αλλά εξωσωματική εμπειρία. Είναι ποτέ δυνατό;;;

Αν μπορούσατε να μου δώσετε τα φώτα ή τη γνώμη σας θα με βοηθούσατε πολύ!

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2006, 12:51:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Αγαπητή Fata Morgana, καλωσόρισες στο esoterica.
Σου εύχομαι να έχεις μια εποικοδομητική συνέχεια εδώ.
Απ' ό,τι βλέπω δεν ζητάς ερμηνεία απόψεων αλλά ανταλλαγή απόψεων και πιθανών εμπειριών.
Παρόλα αυτά, θα σου πρότεινα να συνεχίσεις την συζήτηση αυτή στο παρακάτω topic (κλίκαρε τον τίτλο για να το δείς):

Εξηγηση ονειρου!!!

Νομίζω οτι μπορεί να φιλοξενήσει απόψεις επάνω στον ύπνο, πέρα δηλαδή από τις ερμηνείες...

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Fata Morgana
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2006, 23:19:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Fata Morgana
Ευχαριστω για τις υποδείξεις. Ως νεο μελος δεν είμαι εξπερ στα του forum.Εκανα μια ερευνα στα θεματα γυρω απο τα ονειρα αλλά δυστυχως δεν βρηκα κατι παρομοιο....Αβυσσσος ο τοπος και η ουσια των ονειρων... anyway I'll keep on looking...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy