ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Σπήλαιο των Αμώμων(ή Σπηλιά του Νταβέλη)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
roahim
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2003, 20:45:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους roahim  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια χαρά σε όλους τους ενδιαφερόμενους,

Θα ήθελα να ανταλλάξω πληροφορίες και να γίνει διάλογος σε οτιδήποτε σχετικό με το σπήλαιο των "Αμώμων" ή ευρύτερα γνωστό ως "Σπηλαιά του Νταβέλη", στο βουνό της Πεντέλης.

Χαιρετισμούς,
Roahim

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2003, 21:47:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ !
ΜΟΥ ΘΥΜΗΣΕΣ ΕΝΑ ΠΑΛΙΟ ΤΕΥΧΟΣ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΥ,ΙΣΩΣ ΤΡΙΤΟ ΜΑΤΙ.
ΑΝ ΘΥΜΑΣΑΙ ΝΑ ΤΟ'ΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ,ΔΕ ΘΑ ΤΟ ΨΑΞΩ,
ΑΝ ΟΧΙ, ΚΑΝΕ ΣΗΜΑ!


Edited by - ΑΤΜΑ on 25/01/2003 21:43:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

roahim
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2003, 00:08:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους roahim  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου ΑΤΜΑ.
Οχι, δεν το έχω διαβάσει. Γράψε ότι μπορείς.

Λοιπόν...Επειδή έχω ακούσει διάφορα για το σπήλαιο, τα περισσότερα
από τα οποία μου προκαλούν την περιέργεια χωρίς να οδηγούν σε ξεκάθαρα συμπεράσματα, ας αναφέρει ο καθένας ότι γνωρίζει, ας τα μοιραζόμαστε όλοι μας και ας τα αξιολογεί ο καθένας με τον τρόπο του. Θα ήταν ωραίο σε αυτό το forum να δημιουργηθεί ένα reference για όλους εκείνους που είτε ζητούν μια απομυθοποίηση της σπηλιάς είτε έναυσμα για περισσότερη έρευνα. Νομίζω ,ότι ότι υπάρχουν 4 κατηγορίες στις οποίες μπορούν να συλεχθούν στοιχεία-αναφορές-μαρτυρίες.Για μένα ο συνδυασμός αυτών είναι που κάνει όλο το θέμα εξαιρετικά ενδιαφέρον:
Α) Η περιοχή ως τόπος λατρείας κατά την αρχαιότητα.
και η σπηλιά ως τόπος ασκητισμού χριστιανών μοναχών κατα τη διάρκεια των περασμένων αιώνων.
Β) Η σπηλιά ως καταφύγιο του διάσημου λήσταρχου Νταβέλη.
Γ) Τα παρακέιμενα τεχνητά τούνελ, σε μια προσπάθεια στρατιωτικής εκμεταλευσης της περιοχής από το δικτατορικό καθεστώς.
Δ) Αναφορές για περίεργα-ανεξήγητα φαινόμενα και το μπάζωμα όλων των πιθανών εισόδων κατά τα προηούμενα χρόνια.

Roahim


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2003, 00:41:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε μία εκπομπή στο alpha άκουσα ότι όταν το NATO έκανε εκεί κάποιες εργασίες, δίνονταν στους εργάτες που δούλευαν εκεί ψυχοφάρμακα, άγνωστο για ποιο λόγο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2003, 12:56:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΚ!
ΘΑ ΤΟ ΨΑΞΩ +ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ...


Edited by - ΑΤΜΑ on 25/01/2003 21:45:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2003, 14:48:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ roahim ΚΑΛΩΣ ΕΙΛΘΕΣ ΣΤΟ ESOTERICA.gr.

ΠΡΑΓΜΑΤΙ Η ΠΕΝΤΕΛΗ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΒΟΥΝΟ.
ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΒΙΒΛΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΓΙΩΡΓΟΥ ΜΠΑΛΑΝΟΥ.
ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΥ ΕΡΕΥΝΗΤΗ.
ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΕΑΝ ΔΕΝ ΜΕ ΑΠΑΤΑ Η ΜΝΗΜΗ ΜΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ 'ΠΕΝΤΕΛΗ'.
ΠΑΛΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 15 ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ.

Η ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΠΑΛΙΑ ΤΗΣ ΠΕΝΤΕΛΗΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ 'ΒΡΙΛ'ΙΣΙΟΝ ΟΡΟΣ
ΑΛΛΑ ΚΑΙ Η ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΠΕΝΤΕΛΗΣ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ
ΠΥΛΗ ΕΝ ΤΕΛΟΣ.

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΠΟΛΛΑ

EYXARISTW

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2003, 19:34:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΜΟΥ roahim,ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ,ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ +Ο ΧΡΟΝΟΣ ΛΙΓΟΣ,ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΣΟΥ ΤΟ ΣΤΕΙΛΩ !ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ +ΘΕΣΕ ΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΘΕΩΡΕΙΣ ΣΩΣΤΟ.
ΒΡΗΚΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ +ΣΤΗ ΜΥΣΤΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑ.ΘΑ ΤΑ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ.
ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ,ΑΤΜΑ


Edited by - ΑΤΜΑ on 25/01/2003 21:38:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

roahim
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2003, 22:53:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους roahim  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και ευχαριστώ όλους σας για την υποδοχή :)

Λοιπόν...θα ήθελα να παραθέσω μια υποσημείωση που βρήκα σε ένα "άσχετο" με το θέμα βιβλίο "as it is". Πιστέυω, ότι μπορούν να αντληθούν πληροφορίες από άσχετα μέρη και να αποδειχθούν πολύ σχετικά με αυτό μου με ενδιαφέρει. Είναι μια αργή διαδικασία, και θα μου πάρει καιρό, ειδικότερα στο λίγο χρόνο που περισεύει εκτός δουλειάς. Αυτό το βρήκα πριν 20 περίπου μέρες ψάχνοντας για κάτι που να ειναι ιστορικά αποδείξιμο και να μην σηκώνει αμφισβήτηση.Αν και το βιβλίο δεν άπτεται των ενδιαφερόντων μου, ωστόσο υπέμεινα τον κόπο να το διαβάσω όλο.
Ας πούμε, ότι είναι στοιχείο από την κατηγορία (Α).
Αναφέρεται στα 2 ναίδρια που είναι χτισμένα στην είσοδο της σπηλιάς.
Τίτλος:"Αγιος Τιμόθεος Ευρίπου,κτίτωρ της ιεράς μονής Πεντέλης".
Συγγραφέας:Αρχιμανδρίτης Νεκτάριος Καρτσιώτης.
σελ.54, υποσημείωση 2:
"Στη ΝΔ πλευρά του Πεντελικού, σε υψόμετρο 720 μ. βρίσκεται το περίφημο σπήλαιο των "Αμώμων" ή σύμφωνα με νεώτερη ονομασία του "Νταβέλη", το οποίο για πολλούς αιώνες λειτουργούσε ως ασκητήριο. Στη δεξιά πλευρά της εισόδου συνατάμε 2 ναίδρια. Τα θεμέλιά τους ίσως να στήθηκαν πάνω σε αρχαίο ιερό αφιερωμένο στις Νύμφες και στο Θεό Πάνα εφόσον 100μ. ψηλότερα υπήρχε το Νυμφαίο της Πεντέλης.Το αρχαιότερο ναίδριο που βρίσκεται δεξιότερα λαξευμένο μέσα στον βράχο -γι'αυτό και το σχήμα του είναι ακανόνιστο- έχει αφιερωθεί στον Αγ.Σπυρίδωνα.Στο ι.Βήμα του υπάρχουν λιθόγλυπτα (Δύο ’γγελοι σε μετωπική στάση που κρατούν ρομφαία, τρία πτηνά, τρεις σταυροί και άμπελος) τα οποία θεωρούνται δημιουργήματα του 7ου μ.Χ. αι. Ακόμη εκεί υπάρχουν χαραγμένη και πρωτοχριστιανική δεητική επιγραφή προς τους μαρτυρες Παύλο και Ανδρέα που μαρτύρησαν στην Αθήνα επί Δεκίου τον 3ο μ.χ. αι.
Το άλλο εκκλησάκι τιμάται στον αγιο Νικόλαο και είναι μονόκλιτη βασιλική με τρούλο στηριγμένη σε τέσσερις ογκώδης πεσσούς"

Αυτά λέει. Ας σχολιάσουμε για λίγες μέρες και βλέπουμε. Ο σχολιασμός είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτος :)

Χαιρετισμούς,
Roahim

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2003, 00:01:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ roahim ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΤΑ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ.

ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΚΕΙ.
ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΔΩΣΕΣ.
ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ????

ΘΑ ΕΙΘΕΛΑ ΝΑ ΕΙΧΑ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΟΥ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2003, 00:51:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νταβέλης.

Davelis
Devil...

Σας λέει τίποτε αυτό; Κάπου το άκουσα...και αυτό!
μπορεί όμως να έχει και κάποια σχέση, δυστυχώς δεν γνωρίζω.

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

roahim
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2003, 01:16:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους roahim  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλησπέρα σε όλους τους φίλους,

Νομίζω ότι οφείλω να εκφράσω κάποια λογική με την οποία προσπαθώ να προσεγγίζω την Αλήθεια.Η λογική αυτή,ισχύει τουλάχιστον για μένα, χωρίς να θέλω να προτρέψω κανέναν να την υιοθετήσει,χωρίς να θέλω να επιβουλευτώ ή να αντικρούσω την άποψη κανενός.
Η Αλήθεια υπάρχει έστω και αν δεν μπορούμε να την αντιληφθούμε Ολόκληρη. Το καλύτερο που εμείς μπορούμε να κάνουμε, είναι να την προσεγγίσουμε σε όσο το δυνατό μεγαλύετρο ποσοστό της, θεωρώντας ότι κάθε ποσοστιαία μονάδα λαμβάνει την ίδια αξία ποιότητας.Ξαναλέω ότι αυτό είναι που θεωρώ εγώ σωστό και όχι ότι έτσι έχουν τα πράγματα.
Με βάση την παραπάνω αρχή, η διερεύνηση σε κάθε τι ανεξήγητο θα έπρεπε να ακολουθεί την απόδειξη κάθε ισχυρισμού. Δεν θα προσεγγίσω καλό ποσοστό επί της αλήθειας αν κάνω x υποθέσεις, απορίψω με λογικά επιχιερήματα τις x-1 και η 1 που μένει είναι η απόδειξη, έστω και αν
η διαδικασία φαίνεται σαν εις άτοπο απαγωγή. Αντίθετα θα προσπαθήσω να αποδείξω κάθε τι πάνω στο οποίο θα στηριχθεί ο επόμενος ισχυρισμός μέχρι να γίνει και αυτός απόδειξη, λαμβάνωντας ως αξίωμα το "ε, δες , κάτι τρέχει μη την Σπηλιά".

Με βάση αυτό το πνεύμα, κινούνται και τα σχόλια μου προς όλους εκείνους που έχουν αντίστοιχες ανησυχίες με μένα.

Wolffaced: Εγώ έχω ακούσει ότι:
-Ηλικιωμένος κάτοικος της περιοχής λέει ότι για τα "Στρατιωτικά Έργα" η απάντηση που τους είχε δοθεί τότε για την κατακευή των Τούνελ ήταν ότι "θα φυλάσονται ξύλινα κιβώτια με στρατιωτικά υλικά, τα οποία απαιτούνται να φυλάσσονται σε συνθήκες υψηλής υγρασίας".
- Η ευρύτερη περιοχή γύρω από τη σπηλά είχε κυρηχθεί στρατιωτική ,φρουρούταν από στρατιώτες και απαγορευόταν η προσέγγιση πολιτών για τουλάχιστον 3 χρόνια.
-Κάποιος φίλος κάπου στο internet λέει ότι η μόνη λακωνική ανακοίνωση του Στρατού για το θέμα δόθηκε στο περιφικό "Ταχυδρόμος" στο φύλο της 6ης Οκτωβρίου 1977, και το περιέγραφε ως στρατιωτικό απόρρητο. Εγώ πάντως ως πρήν στρατιωτης του πυροβολικού, φυλάσαμε τα βλήματα και τα εκρηκτικά σε στεγανά-ξηρά μέρη( Το ένα από τα δυό τούνελ μπορείς να το ακολουθήσεις για 70-90 μέτρα περίπου , στάζει το κεφάλι σου από την από την υγρασία ...)

Φίλε Wolffaced, προσπαθώ αυτές τις ημέρες να επισκευτώ έναν άνθρωπο ο οποίος την εποχή εκείνη τύγχανε να είναι βασικός εκμεταλευτής-υπερεργολάβος λατομείου. ( Το βουνό της Πεντέλης έγινε εκμεταλεύσιμο σε βαθμό οικολογικής καταστροφής, προς εξόρυξη μαρμάρων κατά τις προηγούμενες δεκαετίες, για'αυτό και έχει την όψη του "σαρακοφαγωμένου" και τα λατομεία νοικιάζοταν). Νομίζω ότι μπορεί να φανεί πολύ χρήσιμος, γύρω από το τι άκουγε, και τί ο ίδιος σκεφτόταν πίστευε τότε.

AVATARGR:
-Θα προσπαθήσω να το βρώ το βιβλίο του Μπαλανού.
-Έχω ακούσει την εκδοχή ότι το "Πεντέλη" προέρχεται από το "Πέντε Έλη". Κάποιος κλασσικιστής μου είπε ότι ετυμολογικά ίσως να μην πολυστέκει (Θα έπρεπε΄να είναι "Πύλη εν τω τέλι") αλλά δεν το απέδειξε.Προσεχώς, ίσως. Η Ετυμολογία "ΠΥΛΗ ΕΝ ΤΕΛΟΣ" αναφέρεται και στο βιβλίο "Κούφια Γη" του Γιαννουλάκη.
-Περιμένω επίσης διαπίστωση σχετικά με το εξής: Υπήρχε ο ποταμός Βριλησός και όχι το βουνό Βριλησός. Κάποιος πάλι στο Internet λέει ότι κατά τη αρχαιότητα ζούσαν στην περιοχή άνθρωποι από τη φυλή Βριλ.
’υτό δεν επαληθεύται αφού κατά την αρχαιότητα υπήρχε ο Δήμος Της Πεντέλης της φυλής Αντιοχίτιδος (Διον. Αλβάνάκη τομος Α' της Ιστορίας των Μονών του Κράτους, ΑΘήνα 1905, σελ. 20)

ΑΤΜΑ: Λαμβάνω ένα dummy attachment!

ΑΜALIA: Ναι ηχητικά τουλάχιστον... davelis cave, devil's cave ...


Την καλησπέρα μου σε όλους,

Roahim

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

BLIND GUARDIAN
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2003, 15:49:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους BLIND GUARDIAN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΙΣΠΕΑ ΡΟΑΗΙΜ. ΕΓΩ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ. ΗΤΑΝ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 93 ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ 28/6/1993 ΟΤΑΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΜΕ 3 ΦΙΛΟΙ ΝΑ ΑΝΕΩΟΘΜΕ ΣΤΙΝ ΣΠΙΛΙΑ ΤΟΥ ΝΤΑΒΕΚΗ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΑΣΟΑ ΚΑΙ ΤΑ ΛΑΤΟΜΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ. ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΚΑΜΠΟΣΕΣ ΩΡΕΣ ΟΡΙΒΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΑΝΑΡΥΧΙΣΗΣ ΦΤΑΣΑΜΕ ΣΤΗΝ ΣΠΙΛΙΑ. ΚΑΘΩΣ ΠΕΡΙΕΡΓΑΖΟΜΑΣΤΑΝ ΤΙΝ ΣΠΗΛΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΟ ΤΕΧΝΗΤΕΣ ΕΝΑΣ ΤΥΠΟΣ ΜΕ ΤΖΙΠ (ΛΑΝΤ ΡΟΒΕΡ ΠΑΛΙΟ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΥ ΤΥΠΟΥ) ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΣΚΥΛΟ ΜΑΣ ΠΛΗΣΙΑΣΕ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΙΠΑΙ ΟΤΙ Η ΠΕΡΙΟΧΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΑΜΕΣΩΣ. ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΝΕΝΑΙΚΟΥ ΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΜΑΣ ΨΙΛΟ ΦΟΒΙΘΙΚΑΜΕ ΚΑΙ ΦΥΓΑΜΕ ΜΑΛΙΣΤΑ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΙ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΜΑΚΡΙΑ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΝΟΧΛΗΣΑΝ. ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ(10 ΧΡΟΝΙΑ ΣΧΕΔΟΝ ΑΠΟ ΤΟΤΕ) ΣΕ ΕΚΠΟΜΠΗ ΤΟΥ ΚΑΝΑΛΙΟΥ 29 (ΤΟ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΑΛΤΕΡ) Η ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ ΤΖΟΥΛΗ ΠΙΤΣΟΥΛΗ ΕΙΧΕ ΚΑΛΕΣΜΕΝΟΥΣ ΔΥΟ ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΥ. ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ Ο ΕΝΑΣ ΗΤΑΝ Ο ΠΟΔΟΤΑΣ ΛΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΥΓΟΥΡΟΣ ΠΑΝΕ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ, ΜΙΛΟΥΣΕ ΓΙΑ ΟΛΟΓΡΑΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΠΕΝΤΕΛΗ ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΗΣ ΣΠΗΛΙΑΣ ΠΟΥ ΔΙΩΧΝΑΝ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΕΡΓΟΥΣ ΠΕΡΙΠΑΤΗΤΕΣ ΜΕ ΤΟΝ ΛΌΓΟ ΤΗΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΉΣ ΖΩΝΗΣ. ΤΟΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΑΜΕ ΕΦΕΥΓΕ ΚΑΙ Ο ΤΥΠΟΣ ΜΕ ΤΟ ΣΚΥΛΟ ΑΛΛΑ ΕΓΟ ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΑ ΚΑΜΙΑ ΜΗΧΑΝΗ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ Η ΚΑΠΟΙΟ ΓΑΥΓΙΣΜΑ, ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΖΩΝΗ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΣΧΥΕΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ, ΤΕΛΟΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΑΣΧΟΛΙΘΕΙ ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΕΡΙΕΡΓΑ. ΣΤΗΝ ΣΠΙΛΙΑ ΕΙΧΑ ΝΑ ΠΑΩ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΟΠΟΤΕ ΚΟΙΤΑΖΑ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΠΕΝΤΕΛΗ ΣΤΟ ΣΙΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΗΜΕΙΟ ΕΠΕΙΔΗ ΜΕΝΩ ΚΟΝΤΑ ΕΝΙΩΘΑ ΜΙΑ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΑΙΣΘΗΣΗ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΦΟΒΟ. ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΜΕΡΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΤΡΟΠΗ ΤΗΣ ΚΟΠΕΛΑΣ ΜΟΥ ΠΗΓΑΜΕ ΣΗΝ ΣΠΗΛΙΑ ΚΑΙ ΚΑΠΩΣ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΑ. ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΦΑΤΗ ΜΟΥ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΕΙΧΕ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΔΙΩΞΕ. ΑΥΤΑ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΟΥ ΕΔΩΣΑ ΚΑΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ. ΤΩΡΑ ΑΝ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ Η ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΔΕΝ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΕΓΩ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΓΙΑ ΛΙΓΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ ΣΤΗΝ ΜΥΣΤΙΚΗ ΥΠΟΘΕΣΗ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΕ ΠΕΝΤΕΛΗ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΕΤΕ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΜΑΣ. ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΚΑΙ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΣΤΕΡΗ ΣΤΕΙΛΕ ΕΜΑΙΛ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

BLIND GUARDIAN
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2003, 16:06:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους BLIND GUARDIAN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΔΗΠΩΤΕ ΑΛΛΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΕΙΜΑΙ ΑΝΟΙΧΤΟΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2003, 01:23:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ!
ΑΝ ΚΑΙ ΖΩ ΑΡΚΕΤΑ ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΣΤΕ(!)ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΝΤΕΛΗ +ΤΑ ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΕΚΕΙ.ΤΟ ΠΙΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΑΠ'ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΜΥΣΤΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑ ΟΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΑΠΟΚΑΛΟΥΜΕΝΟ 'ΤΟ ΜΑΓΝΗΤΙΚΟ ΜΑΤΙ'.ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΣΠΑΝΙΟ ΦΥΣΙΚΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ +ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ(!).ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ +Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΕΠΕΙΛΕΧΘΗΚΕ Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΣΤΗ ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΤΟΥΣ ΒΑΣΗ.ΕΚΕΙ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΤΟ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΑΚΡΑ ΕΝΟΣ ΝΟΗΤΟΥ ΜΑΓΝΗΤΙΚΟΥ ΤΟΥΝΕΛ,ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΚΙΝΟΥΝΤΑΙ ΑΕΝΑΑ,ΜΑΓΝΗΤΙΚΑ ΚΥΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΦΟΒΕΡΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ.ΙΣΩΣ( ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ Ο ΑΦΗΓΗΤΗΣ )ΕΤΣΙ ΕΞΗΓΟΥΝΤΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΜΑΓΝΗΤΙΚΑ +ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΠΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΟΥΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΝΤΕΛΗ.
ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΠΙΣΗΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ 'ΚΟΥΦΙΑ ΓΗ 'ΤΟΥ ΠΑΝΤΕΛΗ ΓΙΑΝΝΟΥΛΑΚΗ...
ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΗ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ...
ΑΠΟ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΟΥ ΣΩΚΡΑΤΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΙΔΗ ΣΕ ΑΡΘΡΟ ΤΟΥ'88


[Ολες σχεδόν οι αναφορές για UFO στο λεκανοπέδιο της Αττικής περιορίζο-
νται σε 2 περιοχές: την Πεντέλη και τον Υμηττό. Αυτό δεν είναι τυχαίο.
Στην Πεντέλη, εκτός από συχνές εμφανίσεις, έχουν συμβεί και άλλα παράδοξα φαι-
νόμενα, ηλεκτρομαγνητικά, μαγνητικές δίνες και ο δρόμος με την «αρνητική βαρύτητα».
Στην ίδια περιοχή υπάρχει η σπηλιά του Νταβέλη, στην οποία συμβαίνουν πολλά παρά-
ξενα, όπως απώλεια μνήμης, λανθασμένες ενδείξεις οργάνων, αντικείμενα που δεν έπρεπε
να βρίσκονται εκεί, ενώ μάρτυρας ενός περιστατικου με εμφάνιση ενός αλλόκοτου όντος,
υπήρξε κορυφαίος πολιτικός, πρώην υπουργός Εθνικής Αμυνας και μετέπειτα αρχηγός
κόμματος. Στους πρόποδες του Υμηττου, κοντά. στην Ηλιούπολη υπάρχει μια σπηλιά με πε-
ρίεργες ιδιότητες. Οι πυξίδες τρελαίνονται, ενώ όσο κι αν προχωρήσει μέσα κανείς, υπάρχει
οξυγόνο, πράγμα πολυ αφυσικο. Το σπουδαιότερο όμως είναι ότι σε 3.000 μέτρα υπάρχει ένα
ς τοίχος, ο οποίος εμποοίζει το πέρασμα και πίσω από τον τοίχο ακουγεται ένας έντονος θόρυβος
σα να δουλεύουν μηχανές. 'Οπως έγινε γνωστό, η σπηλιά. (Χυτή επικοινωνεί με τη σπηλιά του Νταβέλη.
Επίσης, πάνω από το μοναστήρι της Καισαριανής, δημιουργείται ένα βάραθρο σπήλαιο του οποίου μέχρι
σήμερα στάθηκε αδύνατο να βρουνε το βάθος. Μερικές νυχτες έχει παρατηρηθεί να ξεπετάγονται από το
άνοιγμα έντονες δέσμες φωτός σε κανονικά χρονικά διαστήματα. Ακόμη, υπάρχει πλήθος από περίεργα
φαινόμενα, θεάσεις ΑΤΙΑ, εμφανίσεις περίεργων πλασμάτων, περίεργων ήχων από το υπέδαφος κλπ...]

ΦΩΣ,ΑΤΜΑ

Edited by - ΑΤΜΑ on 25/01/2003 21:46:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2003, 20:23:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ roahim ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΟ ΠΟΙΟ ΠΙΘΑΝΟ ΕΙΝΑΙ Η ΠΥΛΗ ΕΝ ΤΕΛΟΣ.
ΓΙΑ ΤΟ ΒΡΙΛΗΣΙΟ ΕΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΑΤΤΙΚΗ ΜΑΓΙΚΗ ΓΗ.
ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΑΝΕΙ ΑΝΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΠΕΝΤΕΛΗ ΚΑΙ ΣΤΟ ΥΜΗΤΤΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΣΧΕΔΟΝ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΤΤΙΚΗ.
ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΥΝΔΙΑΖΕΙ ΠΟΛΛΑ ΛΑΟΓΡΑΦΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ.
ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΑΦΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΛΑΟΓΡΑΦΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΩΝ ΠΕΡΙΟΧΩΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΜΑΡΤΥΡΩΝ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΦΕΝΟΜΕΝΑ.


ΟΣΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΒΡΙΛΛ ΔΕΝ ΕΙΤΑΝ ΦΥΛΗ ΠΟΥ ΚΑΤΟΙΚΟΥΣΕ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΠΕΝΤΕΛΗΣ ΑΛΛΑ ΩΣ ΟΝΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΕΓΚΑΤΑ ΤΗΣ ΓΗΣ.
(ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΣΚΟΡΠΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΒΙΒΛΙΟ)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2003, 15:14:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣ{ΕΡΑ ΣΑΣ.

ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΑΜΩΜΩΝ ΠΩΣ ΤΟ ΕΧΕΙ ΛΑΒΕΙ Η ΣΠΗΛΙΑ ΤΟΥ ΝΤΑΒΕΛΗ ????
ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ..

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

roahim
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2003, 00:26:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους roahim  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους,

Ευχαριστώ την ΑΤΜΑ για το άρθρο που έστειλε!
(ΤΡΙΤΟ ΜΑΤΙ).
Από αυτό το κέιμενο, των Π.Γιαννουλάκη-Δ.Κούγκουλου αναφέρεται ότι:
*****************************************************************
Το σπήλαιο πριν ονομαστεί ως "σπηλιά του Νταβέλη",ονομαζόταν
"σπήλαιο των Αμώμων"(των αγνών και αναμάρτητων,γιατί μονάχα αυτοί μπορούσαν να εισέλθουν εκεί) [σχολιο roahim:ΓΙΑΤΙ ΑΡΑΓΕ?¨Ηταν γκέτο των μοναχών,μήπως κάτι άλλο] εξαιτίας των πολλών ασκητών που πήγαιναν να "ασκητεύσουν" εκεί και εξαφανίζοταν.
*******************************************************************
Θα προσπαθήσω σιγά-σιγά να μεταφέρω όλο το κείμενο.Είναι πάρα πολύ ενδιαφέρον και καλύπτει πολλές πτυχές(Μπράβο ΑΤΜΑ).
Εν τω μεταξύ, προσπαθώ να μιλήσω με τους... ιδιοκτήτες του χώρου
(Το μισό βουνό ανήκει στην Ι.Μ.Πετράκη, το άλλο μισό, εκεί που είναι και η σπηλιά ανήκει στην Ι.Μ. Πεντέλης). Είναι πολύ πιο δύσκολο από όσο φανταζόμουν...(Ειδικά αν δεν έισαι της εκκλησίας ή αν δεν είσαι τίποτα εκπρόσωπος κατηχητικών, της Θεολογικής και τέτοια πράγματα). Οχι πως νομίζω ότι θα μου πούν κάτι πέρα από το "ιστορικός τόπος μοναχισμού" απλά πιστεύω ότι αν ζητάς κάτι, σε χωράφι αλουνού, ε ρωτάς και αυτόν τι ξέρει για το χωράφι του, έστω και τυπικά... (Και ας είναι "καπέλωμα" αυτά που θα πεί...).
Και εντέλει είναι νόμος: Όσο ψάχνεις, βρίσκεις.

Roahim


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2003, 13:32:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ roahim ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2003, 18:04:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ
quote:
Α) Η περιοχή ως τόπος λατρείας κατά την αρχαιότητα.
και η σπηλιά ως τόπος ασκητισμού χριστιανών μοναχών κατα τη διάρκεια των περασμένων αιώνων
quote:
Στη δεξιά πλευρά της εισόδου συνατάμε 2 ναίδρια. Τα θεμέλιά τους ίσως να στήθηκαν πάνω σε αρχαίο ιερό αφιερωμένο στις Νύμφες και στο Θεό Πάνα εφόσον 100μ. ψηλότερα υπήρχε το Νυμφαίο της Πεντέλης.Το αρχαιότερο ναίδριο που βρίσκεται δεξιότερα λαξευμένο μέσα στον βράχο -γι'αυτό και το σχήμα του είναι ακανόνιστο- έχει αφιερωθεί στον Αγ.Σπυρίδωνα.Στο ι.Βήμα του υπάρχουν λιθόγλυπτα (Δύο ’γγελοι σε μετωπική στάση που κρατούν ρομφαία, τρία πτηνά, τρεις σταυροί και άμπελος) τα οποία θεωρούνται δημιουργήματα του 7ου μ.Χ. αι. Ακόμη εκεί υπάρχουν χαραγμένη και πρωτοχριστιανική δεητική επιγραφή προς τους μαρτυρες Παύλο και Ανδρέα που μαρτύρησαν στην Αθήνα επί Δεκίου τον 3ο μ.χ. αι.

ΟΠΟΥ ΣΥΝΗΘΩΣ ΥΠΗΡΧΑΝ ΑΡΧΑΙΟΙ ΝΑΟΙ ,ΧΤΙΖΟΝΤΑΝ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ.ΑΥΤΟ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΤΙΠΟΤΑ?ΠΩΣ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΕΠΙΛΕΓΑΝΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΟΠΟΥΣ?ΜΗΠΩΣ ΤΟΥΣ ΕΧΤΙΖΑΝ ΤΥΧΑΙΑ ΕΚΕΙ?ΚΑΤΙ ΤΟ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ?ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΛΗΞΩ...ΛΟΙΠΟΝ ΕΚΕΙ ΚΟΝΤΑ Η ΚΑΤΩ ΤΟΥΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΠΗΓΗ ΔΥΝΑΜΗΣ, Η ΑΛΛΙΩΣ ΠΗΓΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΕΚΕΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΕ ΕΝΑ ΛΛΑΓΜΕΝΟ ΜΑΓΝΗΤΙΚΟ ΠΕΔΙΟ!ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΛΥΝΕΙ ΚΑΠΩΣ ΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ
quote:
ΚΑΘΩΣ ΠΕΡΙΕΡΓΑΖΟΜΑΣΤΑΝ ΤΙΝ ΣΠΗΛΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΟ ΤΕΧΝΗΤΕΣ ΕΝΑΣ ΤΥΠΟΣ ΜΕ ΤΖΙΠ (ΛΑΝΤ ΡΟΒΕΡ ΠΑΛΙΟ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΥ ΤΥΠΟΥ) ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΣΚΥΛΟ ΜΑΣ ΠΛΗΣΙΑΣΕ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΙΠΑΙ ΟΤΙ Η ΠΕΡΙΟΧΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΑΜΕΣΩΣ.
ΦΙΛΕ BLIND GUARDIAN ΤΟ ΤΖΙΠ ΑΥΤΟ ΠΟΣΟ ΠΑΛΙΟ ΗΤΑΝ?Ο ΤΥΠΟΣ ΑΥΤΟΣ ΗΤΑΝ ΝΤΥΜΕΝΟΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ Η ΣΤΟΛΗ ΠΟΥ ΦΟΡΟΥΣΕ ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΣ?
quote:
"σπήλαιο των Αμώμων"(των αγνών και αναμάρτητων,γιατί μονάχα αυτοί μπορούσαν να εισέλθουν εκεί) [σχολιο roahim:ΓΙΑΤΙ ΑΡΑΓΕ?¨Ηταν γκέτο των μοναχών,μήπως κάτι άλλο] εξαιτίας των πολλών ασκητών που πήγαιναν να "ασκητεύσουν" εκεί και εξαφανίζοταν.

ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΣ ΕΚΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΩΧΩΡΗΣΩ ΠΑΡΑΠΕΡΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΩΝ
ΦΙΛΙΚΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

BLIND GUARDIAN
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2003, 10:20:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους BLIND GUARDIAN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ INDIGO_BOY, TΟ ΤΖΙΠ ΙΤΑΝ LAND ROVER ΤΟΥ 70 ΜΑΛΛΟΝ ΣΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΤΑ ΣΑΦΑΡΙ ΧΡΩΜΑΤΟΣ ΜΠΕΖ ΣΧΕΤΙΚΑ ΒΡΩΜΙΚΟ ΑΠΟ ΛΑΣΠΕΣ ΚΑΙ Ο ΤΥΠΟΣ ΦΩΡΑΓΕ ΧΑΚΙ ΣΤΟΛΗ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ. ΤΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΤΥΠΟΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΟΤΙ ΜΑΣ ΠΡΟΙΔΟΠΟΙΗΣΕ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΖΏΝΗ. ΑΥΤΟ ΕΓΙΝΕ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΔΥΣΗΣ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ. ΕΙΧΕ ΦΩΣ ΑΚΟΜΑ ΟΤΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΦΥΓΑΜΕ ΚΕ ΦΤΑΣΑΜΕ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΠΛΑΤΕΙΑΣ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΠΕΝΤΕΛΗΣ ΤΟΤΕ ΕΙΧΕ ΗΔΗ ΣΚΟΤΙΝΙΑΣΕΙ. ΑΝ ΘΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ

ΚΟΙΤΑ ΓΥΡΩ ΝΙΩΣΕ ΓΥΡΩ ΤΡΟΜΑΞΕ ΓΥΡΩ ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ ΜΗΝ ΤΑ ΠΑΡΑΤΑΣ ΚΑΠΟΙΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΣΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΠΝΟΗ......

Edited by - BLIND GUARDIAN on 30/01/2003 15:04:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2003, 17:04:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΤΟΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΑΜΕ ΕΦΕΥΓΕ ΚΑΙ Ο ΤΥΠΟΣ ΜΕ ΤΟ ΣΚΥΛΟ ΑΛΛΑ ΕΓΟ ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΑ ΚΑΜΙΑ ΜΗΧΑΝΗ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ Η ΚΑΠΟΙΟ ΓΑΥΓΙΣΜΑ, ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΖΩΝΗ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΣΧΥΕΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ,
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΜΕΧΡΙ ΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΗΤΑΝ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΖΩΝΗ ΑΛΛΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΟΥ ΘΕΩΡΙΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΜΒΑΝ.
quote:
ΚΑΘΩΣ ΠΕΡΙΕΡΓΑΖΟΜΑΣΤΑΝ ΤΙΝ ΣΠΗΛΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΟ ΤΕΧΝΗΤΕΣ ΕΝΑΣ ΤΥΠΟΣ ΜΕ ΤΖΙΠ (ΛΑΝΤ ΡΟΒΕΡ ΠΑΛΙΟ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΥ ΤΥΠΟΥ) ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΣΚΥΛΟ ΜΑΣ ΠΛΗΣΙΑΣΕ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΙΠΑΙ ΟΤΙ Η ΠΕΡΙΟΧΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΑΜΕΣΩΣ.
ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΜΑ Η Η ΨΥΧΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΣΤΡΑΤΙΩΤΗ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΕΜΕΙΝΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΤΗ ΡΟΥΤΙΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΟΝΙΚΑ!Η ΑΥΞΗΜΕΝΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Η ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΑΙ
quote:
. ΑΥΤΟ ΕΓΙΝΕ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΔΥΣΗΣ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ. ΕΙΧΕ ΦΩΣ ΑΚΟΜΑ ΟΤΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΦΥΓΑΜΕ ΚΕ ΦΤΑΣΑΜΕ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΠΛΑΤΕΙΑΣ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΠΕΝΤΕΛΗΣ ΤΟΤΕ ΕΙΧΕ ΗΔΗ ΣΚΟΤΙΝΙΑΣΕΙ
ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΦΩΤΙΣΜΟΥ ΠΟΥ ΒΟΗΘΑΝΕ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΤΟΝ ΕΙΔΑΤΕ!ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΕΣ ΚΑΜΜΙΑ ΜΗΧΑΝΗ Η ΚΑΝΕΝΑ ΓΑΥΓΙΣΜΑ
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΣΟΥ ΦΑΝΤΑΖΕΙ ΑΛΗΘΟΦΑΝΗΣ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΟΥ.(ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΗΝ ΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΤΣΙ)ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΥΠΟΨΙΑ ΟΤΙ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ
ΦΙΛΙΚΑ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

roahim
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2003, 02:51:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους roahim  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους,

Θελω να γράψω κάτι σχετικά με το φόβο, καθαρά προσωπική εμπειρία.
Eίχα δυσκολίες αυτές τις μέρες, να βρώ (βασικά) το χρόνο και να ψάξω λίγο σοβαρότερα: Να επισκεφτώ έναν άνθρωπο, παλαιό εκμεταλευτή λατομείων-κάποιες πληροφορίες από το μοναστήρι της Πεντέλης- Τον κοινοτάρχη της Π.Πεντέλης ο οποίος ήταν ανώτατο στέλεχος του στρατού (άντε να τον προσεγγίσεις αυτόν ...)
Όμως σήμερα το βράδυ " μου την έδωσε".

Λοιπόν Indigo_boy και Βlind Guardian... Πήρα το αυτοκίνητο και ξεκίνησα να πάω γύρω στις 11. Το τελευταίο δίμηνο έχω πάει 2 φορές στην περιοχή, μέρα, με παρουσία και άλλου ατόμου μαζί. Σήμερα λοιπόν , ανέβηκα μόνος μου. Ψιλόβρεχε και μετά την Ν.Πεντέλη είχε κατέβει μια απιστευτα πυκνή ομίχλη. Η ορατότητα που είχα ήταν στα 3-4 μέτρα όχι παραπάνω. Εφτασα με το αυτοκίνητο μέχρι το σημείο, που ξεκινάει δεξιά ένας χωματόδρομος, και χρειάζεσαι 10-12 λεπτά περπάτημα για να φτάσεις στη Σπηλιά και στα παρακείμενα τούνελ. Αφησα το αυτοκίνητο εκεί, και βγήκα έξω. Από τη στιγμή που ξεκίνησα με το αυτοκίνητο, δεν είχα κατα νου να πάω πέρα από εκείνο το σημείο. Στη σκέψη και μόνο φοβόμουνα. Ημουν απόλυτα μόνος μου, στο δρόμο , νύχτα τώρα (12+) , καθώς ανέβαινα δεν συνάντησα κανένα αυτοκίνητο να ανεβαίνει ή να κατεβαίνει. ¨Εμεινα εκεί, έξω (είχε αρκετό κρύο, ομίχλη και ψιλόβρεχε. Στάθηκα εκεί μέσα στην ομιχλη, και απλά φοβόμουν. Έκείνη τι στιγμή δεν μπορούσα να σκεφτώ ορθολογικά και να καταλάβω τι φοβόμουν. Τώρα που είμαι μακρυά, μου φαίνεται λίγο αστείο, αλλά οχι εκείνη τη στιγμή. Σκέφτηκα, ότι και αν συμβαίνει, εγώ απλά βρίσκομαι εδώ,με καλή καρδιά και καλές προθέσεις. ’ρχισα να μιλάω δυνατά μόνος μου...Ξέρω πως ακούγεται, αλλά ναι το έκανα, μίλαγα μόνος μου, μάλλον προσευχόμουν, στους 4 Αρχαγγέλους, Μιχαήλ, Γαβριήλ, Ουριήλ, Ραφαήλ. Πιστέυω στου Αγγέλους, γι' αυτό. "Ζήτησα" ότι αν υπάρχει κάτι αγαθό στην περιοχή, ότι και αν είναι αυτό,από όπου και αν προέρχεται ας μου φέρει τύχη και δύναμη στη ζωή μου, να είμαι καλά με τον κοπέλα μου, να πηγαίνει καλά η δουλειά.
Προς στιγμήν, αισθάνθηκα υπέροχα,
Νόμιζα? Υποβλήθηκα?Με κορόιδεψα?Προσπαθούσα να πιστέψω ότι κάπου εκεί 400-500μ. πιο πέρα υπήρχε η "πηγή" κάτι καλού χωρίς καμία ένδειξη ή απόδειξη. Μετά όμως άρχισα πάλι να φοβάμαι. Δεν άντεχα αυτή τη φορά το φόβο, μπήκα (βιαστικά) στο αυτοκίνητο και έφυγα. ¨Ολο το παραπάνω κράτησε όχι πάνω από 10 λ.

Με τα πραπάνω δεν λέω επί της ουσίας τίποτα, σε κάποιον που περιμένει αποτέλεσμα χειροπιαστό. Τίποτα, μηδέν. Ειναι 100% προσωπικό. Όταν όμως θυμάμαι πως για λίγο αισθανόμουν υπέροχα, ανατριχιάζω. Και όταν θυμάμαι αυτό το φόβο πάλι ανατριχιάζω.
Ανάμεικτα πράγματα, φίλοι μου.

Roahim


Edited by - roahim on 31/01/2003 02:54:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

BLIND GUARDIAN
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2003, 13:54:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους BLIND GUARDIAN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΟΙΤΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΕΓΩ ΠΡΙΝ ΠΑΩ ΣΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΚΔΡΟΜΗ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΑ ΟΥΤΕ ΕΙΧΑ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ Η ΩΡΑ ΠΟΥ ΦΤΑΣΑΜΕ ΣΤΗ ΣΠΗΛΙΑ ΗΤΑΝ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 6 ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ. λΟΙΠΟΝ 28 ΙΟΥΝΙΟΥ 6 ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΤΑΛΑ ΜΕΣΗΜΕΡΙ. ΑΦΟΥ ΕΙΔΑΜΕ ΤΗΝ ΣΠΗΛΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΡΙΓΥΡΩ ΠΕΡΙΟΧΗ ΓΙΑ ΚΑΜΙΑ ΩΡΑ ΤΟΤΕ ΕΓΙΝΕ ΤΟ ΣΥΜΒΑΝ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Ο ΤΥΠΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΗΤΑΝ ΕΚΕΙ. ΤΗΝ ΠΡΟΙΔΟΗΠΟΙΗΣΗ ΜΑΣ ΤΗΝ ΕΙΠΕ ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΑΜΕ. ΓΙΑ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΠΗΛΙΑ ΤΟΥ ΝΤΑΒΕΛΗ ΣΤΗΝ ΝΕΑ ΠΕΝΤΕΛΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΑΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΦΥΓΑΜΕ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΦΤΑΣΑΜΕ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΧΡΟΝΟΣ ΑΡΚΕΤΟΣ. ΟΤΑΝ ΦΤΑΣΑΜΕ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ Ο ΗΛΙΟΣ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΧΑΝΕΤΕ. ΤΩΡΑ ΟΣΩΝ ΑΦΟΡΑ ΑΝ ΗΤΑΝ ΦΑΝΤΑΣΜΑ Η ΟΧΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΤΟΝ ΔΟΥΜΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕΙ. ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ Ο ΑΕΡΑΣ ΤΑ ΜΑΛΙΑ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ. ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΕΙΧΕ ΠΟΛΥ ΑΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΟΥ. ΕΓΩ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΥΤΕ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΦΑΝΤΑΣΜΑ ΟΥΤΕ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΟΛΟΓΡΑΜΜΑ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ Η ΠΡΟΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ΣΕ ΕΠΟΧΗ ΤΟΣΟ ΜΟΝΤΕΡΝΑ, ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟ ΓΙΑΤΙ ΔΥΟ ΠΕΡΙΠΟΛΙΚΑ ΣΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ ΤΗΣ ΣΠΗΛΙΑΣ ΝΑ ΜΗΝ ΑΦΗΝΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ ΝΑ ΜΠΕΙ ΜΕΡΑ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΙ ΤΗΝ ΣΠΗΛΙΑ. ΦΕΥΓΟΝΤΑΣ ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΕΡΙΠΟΛΙΚΑ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΤΖΟΓΚΙΝΓΚ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΣ ΜΑΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟΙ.(ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΥΠΟΘΕΣΗ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΕΙΧΑΝ Η ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΣΧΕΣΗ ΟΙ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΙ ΜΕ ΤΟΝ ΤΥΠΟ ΜΕ ΤΟ ΤΖΙΠ). ΑΡΚΕΤΑ ΣΕ ΚΟΥΡΑΣΑ ΑΛΛΑ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΟΥ ΕΔΩΣΑ ΦΩΣ ΣΤΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΕΚΕΙΝΟΥ ΤΟΥ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΟΥ.

ΚΟΙΤΑ ΓΥΡΩ ΝΙΩΣΕ ΓΥΡΩ ΤΡΟΜΑΞΕ ΓΥΡΩ ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ ΜΗΝ ΤΑ ΠΑΡΑΤΑΣ ΚΑΠΟΙΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΣΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΠΝΟΗ......

Edited by - BLIND GUARDIAN on 31/01/2003 13:55:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2003, 15:28:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΦΙΛΕ BLIND GUARDIAN ΑΛΛΑ ΒΛΕΠΩ ΑΚΟΜΑ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΓΙΑΤΙ ΣΤΙΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΟΥ ΜΙΑ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ.ΕΠΙΣΗΣ ΑΜΑ ΠΙΣΤΕΥΕΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΟΛΟΓΡΑΜΑ Η ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΦΥΣΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΑΝΕΦΕΡΕΣ?ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΑ ΠΙΟ ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΑΠΛΕΣ ΛΥΣΕΙΣ!ΑΛΛΩΣΤΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΠΑΡΑΞΕΝΑ.ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΜΕ ΠΙΟ ΠΟΛΛΗ ΜΕ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΠΑΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑΞΕΡΕΙΣ ΜΗΠΩΣ ΠΟΤΕ Η ΠΕΡΙΟΧΗ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ?ΑΜΑ ΕΧΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΜΦΙΒΟΛΙΕΣ Η ΔΙΑΦΩΝΕΙΣ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΕΙΣ ΕΛΕΥΘΕΡΑ.ΦΙΛΕ roahim ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΑΛΛΟΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΥΗΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ.ΕΝΟΙΩΣΕΣ ΝΑ ΣΕ ΖΩΝΟΥΝ ΦΙΔΙΑ ΜΕ ΤΙ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΗ ΕΝΝΟΙΑ?ΠΑΝΤΩΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΟΣ ΜΒΡΑΒΟ

ΦΙΛΙΚΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Περιηγητής
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2003, 21:00:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Περιηγητής  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι γεια χαρά
Θα ήθελα να προσθέσω μια άποψη στο ενδιαφέρον θέμα που εχετε ανοίξει.
Υπαρχουν κάποιες σοβαρες πληροφορίες αλλα και ένδειξεις οτι το σπήλαιο αυτο που όλοι ονομαζουμε ΝΤΑΒΕΛΗ δεν ειναι το πραγματικό λημέρι του περιβόητου ληστή.
Το σπήλαιο που πράγματι αποτέλεσε την κρυψώνα του ΝΤΑΒΕΛΗ ειναι στην ΠΕΝΤΕΛΗ φυσικά άλλα όχι εκεί που όλοι νομίζουμε.
Αυτό βέβαια σε τίποτα δεν μειώνει την άξια του σπηλαίου των ΑΜΩΜΩΝ αυτή είναι δεδομένη κα αναμφισβήτητη.
Αλλά το πραγματικό (που εγώ νομίζω οτι σώζετε ανέπαφο και καλά κρυμμένο )κρύβει μέσα του τις περίφημες υπόγειες διαδρομές που λέγετε ότι χρησιμοποιούσε ο ΝΤΑΒΕΛΗΣ.
Αν νομίζετε οτι αξίζει να το συζητήσουμε πολύ ευχαρίστως να εκθέσω κάποιες απόψεις μου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2003, 23:16:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ Περιηγητή ΜΕ ΧΑΡΑ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΘΑ ΒΛΕΠΑΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΟΥ,,,

ΑΝΑΜΕΝΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

roahim
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2003, 00:53:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους roahim  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους.

Φίλε Περιηγητή, πες αυτό που πιστεύεις, αυτό που έχει ενδείξεις για κάτι, μοιράσου τα. Για αυτό είναι ο καθένας μας εδώ!
Προσωπικά ανυπομονώ :)

roahim

Edited by - roahim on 01/02/2003 00:59:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Περιηγητής
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2003, 13:48:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Περιηγητής  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια χαρά και πάλι σε ολους τούς φίλους.
Οι πρώτες υποψίες και αμφιβολίες σχετικά με την πραγματική σπηλια ΝΤΑΒΕΛΗ μου δημιουργήθηκαν όταν ψάχνοντας και επιτόπου αλλά και μέσω της βιβλιογραφίας έφτασα στον ΕΒΛΙΑ ΤΣΕΛΕΜΠΗ τον τούρκο περιηγητή που επισκέφθηκε το 17 αιώνα την ΠΕΝΤΕΛΗ το μοναστήρι και έπειτα με καλόγερους της μονής ένα σπήλαιο όπου τον οδήγησαν μετά απο αρκετή ωρα στα βάθη του όπου ειδε εναν τόπο μύησης όπως λέει.
Οσοι έχουν διαβάσει τα κείμενα του ΤΣΕΛΕΜΠΗ θα θυμούνται την εκπληκτική περιγραφή για το σπήλαιο αυτό.
Προσέξτε τώρα όλοι σχεδόν χαρακτηρίζουν τον Τσελεμπή έναν υπερβολικό στις περιγραφές του περιηγητή (πχ. Κωστας Μπίρης κλπ.) εγω να συμφωνήσω οτι πράγματι υπερέβαλε σε αυτά που έγραφε περι του μεγέθους του σπηλαίου και στα περίεργα πράγματα που λέει ότι είδε εκεί κάτω.
Λέγεται λοιπόν ότι το πιθανότερο είναι οτι οι καλόγεροι της μονής Πεντέλης τον είχαν οδηγήσει στο σπήλαιο ΑΜΩΜΩΝ.
Ρωτώ λοιπόν είναι δυνατόν ο υπερβολικός κατά τα άλλα στις περιγραφές του ΕΒΛΙΑ ΤΣΈΛΕΜΠΗ να παρέλειπε να αναφέρει το εκκλησάκι στην είσοδο του σπηλαίου; Ειναι αδύνατον το λιγότερο θα το εμφάνιζε ως μεγαλοπρεπή ναό σαν υπερβολικός που ήταν. Το εκκλησάκι αλλωστε είναι εκεί απο τον 12 αιώνα τουλάχιστον.
Η απάντηση είναι απλή ο Τσελεμπη δεν περιέγραψε το εκκλησάκι γιατί απλώς δεν το είδε ποτέ και δεν το είδε ποτέ γιατί οι μοναχοί της μονής ΠΕΝΤΕΛΗΣ τον πήγαν σε άλλο σπήλαιο και οχι στο ΑΜΩΜΩΝ.
Αλλα αυτό ειναι το πρώτο κομμάτι του παζλ που άρχισα να ψάχνω θα συνεχίσω με τα επόμενα αφού πρώτα διαβάσω τις απόψεις σας σχετικά με το πρώτο που άναφέρω εδώ. Τα επόμενα κομματάκια του πάζλ εχουν πιο πολλύ ενδιαφέρον.
ΠΕΡΙΗΓΗΤΗΣ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2003, 20:26:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου καλησπέρα,
Νομίζω ότι ο προβληματισμός του ΠΕΡΙΗΓΗΤΗ είναι πολύ σωστός και θα πρέπει σε αυτή την κατεύθυνση να προσανατολιστούμε και να τον βοηθήσουμε στην έρευνά του με όποιο τρόπο μπορεί ο καθένας μας. Οσον αφορά στα υπόλοιπα σχόλια που διάβασα σχετικά με το θέμα δε μου είναι καθόλου άγνωστα και λίγο πολύ τα έχω ξανακούσει αυτό που όμως θα ήθελα να προσθέσω γιατί δεν έχει απ'ότι είδα αναφερθεί είναι ότι έχει γίνει τουλάχιστον 2 φορές επερώτηση στη βουλή για το θέμα της Πεντέλης και η απάντηση ήταν ότι "το θέμα είναι μείζονος σημασίας και αποτελεί κρατικό απόρρητο. Τα σχόλια δικά σας... Οποιος θυμάται τα ονόματα των βουλευτών που έκαναν την επερώτηση καλό είναι να μας τα θυμίσει (νομίζω ότι η μια ήταν γυναίκα)

ΟΠΟΙΟΣ ΓΥΡΙΖΕΙ ΜΥΡΙΖΕΙ... ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΨΑΧΝΕΙ ΒΡΙΣΚΕΙ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

BLIND GUARDIAN
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2003, 09:40:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους BLIND GUARDIAN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ INDIGO_BOY Η ΠΕΡΙΟΧΗ ΕΙΝΑΙ ΑΡΧΕΟΛΟΓΙΚΟ ΑΞΙΟΘΕΑΤΟ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΗΜΟ ΝΑ ΑΞΙΟΠΟΙΗΘΕΙ ΣΑΝ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΜΕΡΟΣ. ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ. ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΦΕΤΟΣ ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ. ΣΥΝΗΘΩΣ ΟΤΑΝ ΕΝΑ ΜΕΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΒΑΣΗ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΝΑΛΟΓΕΣ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΟΣΩΝ ΑΝΑΦΟΡΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΕΣ ΜΗΧΑΝΕΣ Η ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕΙΣ ΕΙΣΟΔΟΥ. ΜΑΛΙΣΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΠΗΛΙΑ. ΠΟΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΧΗ. ΖΟΥΜΕ ΣΕ ΜΙΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΕΠΟΧΗ(?) ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΕΝΑ ΜΕΡΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΓΟΡΕΥΤΙΚΑ ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΠΑΜΕ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΚΑΛΥΨΟΥΜΕ, ΕΙΤΕ ΛΕΓΕΤΕ ΣΠΗΛΙΑ ΝΤΑΒΕΛΗ, ΕΙΤΕ ΛΥΚΑΒΙΤΟΣ, ΕΙΤΕ ΛΟΦΟΣ ΤΟΥ ΑΡΔΗΤΟΥ. ΤΟ ΑΝ ΗΤΑΝ ΚΑΤΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΖΩΗ ΜΑΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟ ΑΠΕΚΛΙΣΑ ΑΠΛΑ ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΔΥΝΑΤΕΣ ΒΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΗ ΜΕ ΤΡΑΝΤΑΧΤΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ. ΑΡΚΕΤΑ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ ΦΙΛΟΙ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ

ΚΟΙΤΑ ΓΥΡΩ ΝΙΩΣΕ ΓΥΡΩ ΤΡΟΜΑΞΕ ΓΥΡΩ ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ ΜΗΝ ΤΑ ΠΑΡΑΤΑΣ ΚΑΠΟΙΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΣΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΠΝΟΗ......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2003, 17:24:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
<<Τα υλικά που έπαιρναν από την σπηλιά του Νταβέλη στην Πεντέλη, ο Σαραντόπουλος που έγινε δισεκατομυριούχος, τα πήγαιναν σ'εκείνο το μεγάλο πλάτωμα που υπάρχει κοντά στη γνωστή κατηφόρα της αντιβαρύτητας, τα καθάριζαν με ειδικά μηχανήματα, τα έπαιρναν με φορτηγά και τα πήγαιναν στο αεροδρόμιο του Ελληνικού όπουι τα επεξεργάζονταν με ειδικά μηχανήματα και έπειτα τα μετέφεραν στην Αμερική. Εκεί απ'αυτά τα υλικά δημιουργούσαν τις πέτρες που μεταφέρονται στο Ισραήλ για την ανοικοδόμηση του ναού του Σολομώντα!>>
Ιωάννης Φουράκης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1879883
Maintained by Digital Alchemy