ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Υπαρχει θεος? Υπαρχει διαολος?
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Skies tou Fegariou
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2006, 02:27:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skies tou Fegariou
Δεν ξερω, μα τα τελευταια χρονια εχω χασει την πιστη μου, σε αυτο που λεγετε καλο ακομα και σε αυτο που λεγετε κακο.

Η αρμονια της φυσης 8ελει και τα δυο να συνυπαρχουν, το ενα να καλυπτει το αλλο, σαν μια αορατη ατελης εξiσωση απο το σωστο να διαδεχετε ενα λα8ος. Η μονη λυση ειναι παντα η πιστη στο 8ετικο , ενω καποιοι εχουν "κλιση" προς το αρνητικο.

Θελω σοβαρα και χωρις να παραφερθουμε, να συζητησουμε ενα λεπτο 8εμα, που εχει ριζα του την αρχη του αν8ρωπου, οταν το πιο σημαντικο στοιχειο που εχουμε ολοι ειναι το αισθημα του ασφαλους και του φοβου!

Γιατι λοιπον να εχουμε χωριστει πανω σε αυτο τον πλανητη σε χιλιαδες μορφες πιστης, κα8ε μια απο αυτες ξεχωριστο θεο ειτε αυτος ειναι καλος ειτε κακος!

Τελικα υπαρχει κατι? Η μηπως ειναι ενα σχολειο καθοδηγησης, εκπαιδευση του αν8ρωπινου ειδους συμπεριφορας.

Δυστυχως εχουν περασει 2000 χρονια απο τοτε που ενας θεος κατεβηκε στη γη και τιποτε δεν εχει αλλαξει. Μηπως ειναι η ωρα του κακου?

Απο την αλλη υπαρχουν? 'Η ειναι δικα μας δημιουργηματα!!!

Παρακαλω θα ηθελα να ακουσω τις δικες σας αποψεις...

Με αγαπη

Λεοναρντο!

Leonardo

Edited by - Skies tou Fegariou on 28/01/2006 02:30:50

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2006, 03:23:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
Μπορεις να κοιτάξεις στα παρομοια θεματα σχετικά με υπαρξη ή οχι Θεου και θα δεις πολλές ενδιαφέρουσες απόψεις απο πολλούς εδώ μεσα..καθώς και για τα υπολοιπα που σε προβληματιζουν. Και καμια ώρα του κακού δεν έρχεται...ας μην δημιουργούμε διλήματα ανευ ουσιας και αβάσιμες φοβίες ...Τσεκαρε και τα άλλα θέματα...


Brother will kill brother, spilling blood across the land, killing for religion, something I don't understand...

Η Ακρόπολη ανήκει σε αυτούς που την έχτισαν...

Ο ΚΕΦΤΕΣ ΓΑΡ ΒΑΡΥΣ....ακόμα πονάει το στομάχι μου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skies tou Fegariou
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2006, 04:39:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skies tou Fegariou
Σε ευχριστω, μα εγω οπως αναφερομαι πιο πανω, πιστευω πως υπαρχουν για να κινουν συμφεροντα. Και θα ηθελα να συζυτησουμε, το αν πραγματικα υπαρχουν το καλο και το κακο, σαν θεοτητες, και αν ναι πια ειναι τα υπερ του να υπαρχουν. Γιατι τοσα χρονια, δεν εχω δει κατι τοσο "τρανταχτο" ανα τον κοσμο ωστε μεσα στην τεχνολογια που εχουμε να μιλαμε για θαυμα. Περισσοτερο μπορεις να μιλας για θαυμα για το πως μπορουμε να επικοινωνουμε μεσω κινητων τηλεφωνων παρα για τα θαυματα των θεων ειτε προερχονται απο το καλο ειτε απο το κακο.

Κατα την γνωμη μου, δεν υπαρχει τιποτα απο τα δυο. Ειναι πλασματικα. Ποτε δεν υπηρξαν και θα υπαρχουν μονο για αυτους που ζουν σε κλειστες κοινωνιες, και δεν εχουν πληροφορηση.

Το καλο και το καλο, για τον καθε ενα και ο θεος και ο διαολος ειναι διαφορετικα τοποθετημενος για καθε πολιτισμο και καθε κοινωνια. Σε αυτο τον πλανητη ζουμε με παρεσθησεις οτι καποια στιγμη θα δουμε το θαυμα.

Η φυση μαλλον η δυναμη που κινει, δεν εχει καλο και κακο. Αν κοιταξουμε περα απο το εδω τον πλανητη που ζουμε, δεν υπαρχει καλο η κακο.

Καποιος μου εκανε μια ερωτηση.
Ποιος εφτιαξε τον ανθρωπο και ολα αυτα που τον περιβαλλουν?

Η απαντηση μου ηταν, οτι αν καποιος εφτιαξε τον ανθρωπο τοτε καποιος αλλος πρεπει να εφτιαξε και τον θεο. Στη φυση δεν υπαρχει κατι που να μην εχει προελθει απο κατι αλλο. Και αν αυτος ο θεος ειναι θεος για ολα αυτα που βλεπουμε,τοτε εξω απο τον χωρο που μπορει να ειναι θεος ποιος ειναι ο θεος για τον δικο μας θεο.

Τιποτα δεν υπαρχει. Μπορει να υπαρχουν πολιτισμοι ανωτεροι απο εμας ΝΑΙ αλλα οχι θεος για κανενα.

Οσο πιο μακρυα πανε οι σκεψεις τοσο πιο απελπιζεται ο νους. Τι υπαρχει μετα το μετα? Ενας φαυλος κυκλος ερωτησεων. Και εμεις πλαθουμε μυθους μεσα στους μυθους για συμφεροντα και "ΠΑΡΟΠΙΔΙΣΜΟ" σε ανθρωπους που εχουν μεγαλωσει χωρις τις καταλληλες συνθηκες παιδειας.

Παιδεια δεν ειναι να μαθαινεις κατι μη αποδεδειγμενο στην σημερινη εποχη.Αυτο λεγετε φτωχια.

Παιδεια ειναι να λες το σωστο και αυτο που ειναι ΑΛΗΘΕΙΑ, να προσγειωνεις τους ανθρωπους.


Leonardo

Edited by - Skies tou Fegariou on 28/01/2006 04:43:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2006, 12:52:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic
Πρέπει επιτέλους να ξεφύγουμε από το ψευτοδίλλημα του ανύπαρκτου συμπαιχνιακού διπολισμού και δυισμού "καλού" και "κακού" που μας ταλαιπωρεί και μας βασανίζει ως Έλληνες τις τελευταίες 2 χιλιετίες.
Οι αρχαίοι μας σοφοί δεν είχαν τέτοια ...ψυχολογικά προβλήματα...και μάλιστα απεχθάνονταν μετα βδελημίας τον δυισμό και τα παράγωγα του.


Ε.Ο. Ανδρομέδιος ]+[ http://andromedios.blogspot.comΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2006, 12:55:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic
«Ουδέν κακόν αμιγές καλού» και το αντίστροφο

«Το μη χείρων βέλτιστο»



Ε.Ο. Ανδρομέδιος ]+[ http://andromedios.blogspot.comΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2006, 14:40:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
ας υποθεσουμε οτι υπαρχει μια δυναμη που κανει μονο καλο και μια δυναμη που κανει μονο κακο

με αυτα τα δεδομενα ποια δυναμη θα μας εδινε μετα απο προσευχη την πολυποθυτη καρδια για το ατομο που αγαπαμε;

ποια απο τις δυο δυναμεις θα αφερουσε την ζωη απο ενα ατομο για να ζησειενα αλλο;

και πως θα χαρακτηριζαν η καθε μια πλευρα την δυναμη που εκανε αυτη την πραξη;

πως θα χαρακτηριζε η πλευρα που κερδισε την καρδια και πως η πλευρα που την εχασε;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2006, 15:28:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε Skies tou Fegariou, θα μπορούσες να συνεχίσεις την κουβέντα που επιθυμείς στο παρακάτω topic (μπορείς να μπείς κλικάροντας τον παρακάτω τίτλο):

Υπάρχει Θεός;

Το topic κατά πάσα πιθανότητα θα κλειδωθεί σύντομα οπότε θα σου πρότεινα να συνέχιζες εκεί.

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skies tou Fegariou
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2006, 15:33:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skies tou Fegariou
Θα ηθελα να επικεντρωθουμε, στην σημερινη εποχη και να απντησουμε ρεαλιστικα. Με τις γνωσεις που εχουμε τωρα, με τις αποδειξεις που εχουμε τωρα.

Υπαρχουν θεοι??? Και θα ηθελα να μου απαντησετε και εσεις σε αυτο που ειπα παραπανω. Αν υπαρχει 8εος...που εφτιαξε τον ανθρωπο και το περιβαλλον του, τοτε σας παρακαλω ρε παιδια, ποιος εφτιαξε τον θεο? και το περιβαλλον που ζει ο θεος???????

Leonardo

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Skies tou Fegariou
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2006, 15:37:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skies tou Fegariou
Ενταξι κυριε συντονιστα!

Leonardo

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2006, 17:38:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε μου, συμπληρωματικά με το προηγούμενο μήνυμα μου, να σου αναφέρω και 3 άρθρα που φιλοξενεί η σελίδα του esoterica.gr και πιστεύω πως θα άξιζε να τα διαβάσεις.
Τα άρθρα είναι τα εξής (κλίκαρε τους τίτλους για να τα δείς):

ΣΑΤΑΝΑΣ (Α' Μέρος)

ΣΑΤΑΝΑΣ (Β' Μέρος)

ΣΑΤΑΝΑΣ (Γ' Μέρος)

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2006, 18:32:10  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Υπαρχουν θεοι??? Και θα ηθελα να μου απαντησετε και εσεις σε αυτο που ειπα παραπανω. Αν υπαρχει 8εος...που εφτιαξε τον ανθρωπο και το περιβαλλον του, τοτε σας παρακαλω ρε παιδια, ποιος εφτιαξε τον θεο? και το περιβαλλον που ζει ο θεος???????



ΚΑΙ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΕΦΤΙΑΞΕ ΤΟΝ ΘΕΟ ΠΟΙΟΣ ΤΟΝ ΕΦΤΙΑΞΕ? ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ
ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ
ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΘΕΟΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ .
ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΓΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΟΝΟ ΘΕΩΡΙΕΣ .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Χρήστος Κ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2006, 20:31:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χρήστος Κ
Αυτα τα πραγματα παιδια καλο είναι να μη τα μπερδευουμε με την καθημερινή μας ζωη και τις απλες ανθρωπινες δραστηριότητες..
Ουτε ο Θεος ουτε ο διαβολος εχουν σχεση με τους απλους, κοινους ανθρώπους..Το καλό και το κακο είναι μεσα στη φυση του ανθρωπου και το έχουμε ολοι..
Αυτες είναι ανωτερες δυναμεις κατα τη γνωμη μου και μπορουν να τις
πλησιασουν λίγοι ανθρωποι..
Θα συμφωνήσω με έναν φίλο παραπάνω οτι όταν αυτα τα πραγματα τα σχετίζουμε με την καθημερινή μας ζωη, τοτε μιλάμε για ψυχολογικό προβλημα!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy