ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 12 STRAND DNA ACTIVATION+INDIGO
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 55
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2006, 23:41:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
quote:
Αγαπητή medtech

Μετά τις τελευταίες προστριβές σου με τον Mercury, πιστεύω ότι στο μυαλό όλων μας, έχει δημιουργηθεί μια απορία…
Γιατί γράφεις στο Esoterica; Τι δουλειά έχει ένα άτομο με ακράδαντη ντετερμινιστική πίστη, με εμάς, τον συμφερτό των αστρολόγων, των νεοπαγανιστών, μάγων, εσωτεριστών, μυστικιστών κ.τ.λ;
Πιστεύω πως πολλοί από εδώ μέσα θα ήταν πρόθυμοι να σου προσφέρουν links με φόρουμ του ενδιαφέροντός σου αν το πρόβλημά σου είναι αυτό.

Έχω να σου προτείνω ένα πολύ πιο απλό πείραμα από του Mercury…

Με την άδειά σου που θα κοινοποιήσεις στο φόρουμ, θα προσπαθήσω να επηρεάσω (αρνητικά) την φυσική σου υγεία, χωρίς να έρθω σε οποιαδήποτε φυσική επαφή μαζί σου.
Διάρκεια πειράματος 30 ημέρες.
Κριτής: Μόνο εσύ. Θα αφεθώ με περισσή αφέλεια στον λόγο σου και μόνο. Θα μας ανακοινώσεις τα αποτελέσματα με την πάροδο του πειράματος. Σαν εκπαιδευμένη ιατρικά, θα είσαι η πλέον κατάλληλη να το κάνεις.

Λοιπόν τι λες;
Δέχεσαι;
Τι έχεις να φοβηθείς εσύ ένα μοντέρνο και σκεπτόμενο άτομο, από τους μεσαιωνικούς τσαρλατανισμούς και τα χόκους-πόκους;

Περιμένω...

Υ.Γ. Μπορείς, επιτρέπεται, και επιβάλλεται να χρησιμοποιήσεις όποια βοηθήματα της επιστήμης σου επιθυμείς. Απογορεύεται φυσικά δια ροπάλου η οποιαδήποτε μορφή "ψυχικής" αυτοάμυνας.



Αγαπητη Εχιδνα.

Θα προσπαθησω να απαντησω ψυχραιμα αν και παντα με εξοργιζουν οι αποπειρες τρομοκρατησης και ιδιως απο τσαρλατανους.

Καταρχας θα μου μαθω κανα δυο πραγματα για την ερευνα στην ιατρικη.Εαν θελεις να μαθεις εαν οι σουπερ ντουπερ δυναμεις σου μπορουν οντως να επηρεασουν την υγεια ενος ανθρωπου δεν πρεπει να κανεις πειραμα με εναν μοναχα ανθρωπο.Θα πρεπει να διαλεξεις 2 ομαδες ανθρωπων που θα ακολουθουν περιπου τις ιδιες συνηθειες,που θα βρισκονται περιπου στην ιδια κατασταση υγειας κτλ.

Μετα θα εφαρμοσεις τις σουπερ ντουπερ ψυχικες σου δυναμεις στην μια ομαδα ενω την αλλη θα την αφησεις ανεπηρεαστη απο τις σουπερ ντουπερ ψυχικες σου δυναμεις.

Αυτο θα το κανεις για οσο χρονικο διαστημα νομιζεις απαιτειται για τις σουπερ ντουπερ ψυχικες σου δυναμεις να δρασουν και να κανουν την σουπερ ντουπερ βλαπτικη τους επιδραση.

Κανεις απο τις 2 ομαδες του πειραματος δεν πρεπει να μαθει σε ποια ομαδα ανηκει για να μην εμφανιστουν φαινομενα placebo ή φαινομενα συμμορφωσης (αν δεν ξερεις τι ειναι αυτα ανοιξε και κανενα αλλο βιβλιο περαν απο την Σολωμονικη).Επισης εκεινοι που θα καταγραψουν την πορεια των ασθενων για να δουν εαν θα επελθει βελτιωση ή οχι δεν πρεπει επισης να γνωριζουν ποιοι υποβληθηκαν στην επιδραση των σουπερ ντουπερ ψυχικων σου δυναμεων και ποιοι οχι ωστε να υπαρχει αντικειμενικοτητα στην ερμηνεια των δεδομενων.

Αφου γινει η επεξεργασια των στοιχειων και βρεθει ποιοι δοκιμασαν αλλαγη προς το χειροτερο και ποιοι οχι,τοτε και μονο τοτε θα γινει στατιστικη αξιολογηση για να βρεθει εαν οντως η ομαδα που υποβληθηκε στις σουπερ ντουπερ ψυχικες σου δυναμεις,σε μεγαλυτερο ποσοστο παρουσιασε χειροτερευση της υγειας σε σχεση με την ομαδα που δεν υποβληθηκε στην επιδραση τους.

Αυτο λεγεται διπλη τυφλη κλινικη μελετη και ειναι πολυ ασφαλεστερη μεθοδος για να δει κανεις εαν μια θεραπευτικη ή (στην περιπτωση της μαυρης (και θλιβερης) προσωπικοτητας σου) βλαπτικη μεθοδος εχει αποτελεσμα ή οχι απο το να το δοκιμασεις με ενα μονο ατομο και χωρις ομαδα ελεγχου.

Οποτε βαλε τα δυνατα σου κανε τα χαπους ποκους σου,σφιξου και θα σε ενημερωσω (αν και δεν ειμαι γιατρος) πως τα πηγε η υγεια μου.

Αντε λοιπον τι περιμενεις σφιξου!


Εχω επισης να προτεινω 2 πειραματα για να δουμε αν αντεχουν οι ψυχικες σου δυναμεις.

ΠΕΙΡΑΜΑ ΠΡΩΤΟ:Θα σταθεις σε ενα μερος ορθιος/α.Θα σου δωσω μια μπουνια.Εσυ θα προσπαθησεις με ολες σου τις σουπερ δυναμεις να αποτρεψεις την συγκρουση της γροθιας μου με την μυτη σου.Τι λες θα τα καταφερεις?

ΠΕΙΡΑΜΑ ΔΕΥΤΕΡΟ.Απο το ipp adress εντοπιζω την τοποθεσια του υπολογιστη σου παρεα με μερικους αστυνομικους....Τι λες θα τα καταφερω να εντοπισω την τοποθεσια του υπολογιστη σου εστω και εαν δεν διαθετω souper douper ψυχικες δυναμεις?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2006, 23:46:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ
Μια και αναφέρθηκε το νίκ μο αρκετές φορές, νομίζω ότι πρέπι να ξεκαθαρίσω μερικά πράγματα.

Εγώ δεν πιστεύω στην Αστρολογία, δηλ. την μέθοδο που θέλει να προβλέπει γεγονώτα ή να αποδίδει ιδίοτητες σε ανθρώπους (ή και άλλα!) βάση της ημερομηνίας γέννησής τους. Το γιατί το αφήνουμε, εξετάζουμε μόνο την δήλωσή μου όπως έχει.
Ότι δεν το πιστεύω, το γνωρίζει και ο Μέρκιουρι από παλαιότερες συζητήσεις μας, όπως επίσεις και ο κάθε προσεκτικός/η αναγνώστης/τρια του εσωτέρικα.

Δεν είμαι όμως της άποψης, οτι εγώ ποεμώ εναντίων της Αστρολογίας. Γιατί να το κάνω ? Τι έχω να κερδίσω, ότνα στρατεύομαι και ΠΟΛΕΜΩ αναντίων μιας άποψης που διαφέρει από τη δική μου ?
Ας πούμε, ότι ΠΟΛΕΜΑΩ την ιδέα της "Κούφιας Γής". Πές ότι έχω το δικάιωμα, επειδή ασχολούμαι με τα έγκατα της Γής. ΚΑι να "βγώ" να πολεμήσω ποιόν ? Τον Γιαννόπουλο ? Το Γιαννουλάκη ? Μήπως ακόμα και τον Πάλμο ? Γιατί ? Άμα θέλουν να το πιστεύουν, θα το πιστεύουν, όσο και να τους πολεμάω εγώ ! Το "πολεμάω" το βλέπω σαν "χτυπιέμαι άδικα στο μπλέντερ και οι άλλοι το βλέπουν και το απολαμβάνουν"

Τον Μέρκιουρι δεν τον ξέρω προσωπικά και ούτε μου έχει κανει τίποτε )(κακό) ο άνθρωπος. Πιστεύει ότι η Αστρολογία "δουλεύει", "λειτουργεί", και με γειά του και χαρά του. Μιλά για αναγνωρισμένη επιστήμη κλπ. που εντάξει, σύμφωνα με τα δικά μου πιστεύω, δεν είναι το ίδιο αναγνωρισμένη επιστήμη όπως οι π.χ. οι θετικές. Τον ακούω που λέει για την Αμερική, ότι τα κοιτάνε στις προσλήψεις κλπ. και γελάω. Όχι έπειδή είμαι δηλωμένος Αριστερός και οι Αμερικάνοι είναι οι "εχθροί" μου, αλλά επειδή οι Αμερικάνοι είναι Αμερικάνοι, και άν δεν ήτνα αυτοί που είναι, θα έπρεπε να τους ... εφεύρουμε. Για μένα, η Αμερική είναι η Πατρίδα της Ανοησίας και οι περισσότεροι Αμερικάνοι οι παγκόσμιοι ... πρεσβευτές της. Πώς λέμε, αποκλειστική αντιπροσωπεία...
Δόξα τω Θεώ, Ελευθερία έχουμε και μπορώ να λέω τη γνώμη μου.

Σχετικά με αυτό που είπε ο Dim.Kar για τη Σπηλιά. Ναι, πράγματι, μου έτυχε κάτι, που γελάστηκα, έπειδή είδα κάτι και κατέληξα σε ένα συμπέρασμα, που τελικά σε δεύτερη (και πιο νηφάλια ματιά) δεν έστεκε.
Τι συμπέρανα από αυτό. Ότι πρέπει να είμαι ΠΑΝΤΑ νηφάλιος, και να μήν παρασύρομαι ΠΟΤΕ. Κάτι σαν ... Βουλκάνιος με τα μυτερά αυτιά...
Και ? Έκανα μια λάθος εκτίμηση και το είδα και φυσικά γέλασα που ξεγελάστηκα. Άλλοι δεν έχουν το σθένος να το κάνουν ή ακόμα, θα το γύριζαν στην παλαβή, ναι, πετάει ο γάιδαρος -όπως τότε που εκείνος ο ανεκδιήγτος Σαβίλης Τάις επέμενε για πάρα πολυ μεγάλο χρονικό διάστημα, ότι όλα όσα έγραφε σε εκείνο το αρθράκι του για τη Σπηλιά της Πεντέλης, ότι είναι αλήθεια... Μόνο πο όποιος πάει μέρα, καταλαβαίνει αμέσως το τί ακριβώς παίχτηκε.

Σχετικά με τα επιχειρηματα.
Καλό είναι να υπάρχουν. Όσο πιο τεκμηριωμένα είναι, τόσο πιο πολύ μου αρέσουν. Χαίρομαι άν βρήκες αγαπητή ΜέντΤεχ επιχειρήματα κατά της Αστρολογίας. Αλλά, μεταξύ μας, αφού ξέρουμε ΓΙΑΤΙ πουλάει η Αστρολογία, αφού το λέμε κιόλας, και παρόλα αυτά διαπιστώνουμε ότι συνεχίζει ακάθεκτα να "πουλά" η Αστρολογία, μήπως με αυτό το αντικείμενο, δεν "θερμομετρούμε" και το επίπεδο της ίδιας της κοινωνίας μας ? Είτε έξω, είτε και "έσω" ?

Ο Dim.Kar το έπιασε το νόημα. Σου είπε ότι κάνεις παραπάνω απ΄ότι θα εκανε ο περισσότερος κόσμος.
Μη χαλιέσαι.
Χαίρομαι να σε διαβάζω, όπως επίσεις θα ήθελα να υπήρχαν και τεκμήρια που να επιβεβαιώνουν τις απόψεις του Μέρκιουρι. Θα βρισκόμασταν ξαφνικά μπροστά σε νέες προκλήσεις και ασκήσεις για το νού μας.
Μέχρι τότε, σε αναμονή. Αλλά όχι σε πόλεμο !




Το Τέρας της Σπηλιάς της Πεντέλης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2006, 23:49:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
Α και για να μην ξεχασω....

Προφανως οι σουπερ ντουπερ ψυχικες σου δυναμεις δεν μπορεσαν να σου υποδειξουν οτι μολις λιγα ποστ πριν την ερωτηση σου (και την παναθλια αποπειρα τρομοκρατησης σου που σε συμβουευω να κρατας για τα προβατα που χαφτουν αυτα τα παραμυθια) εχω δωσει απαντηση στην ερωτηση "ΓΙΑΤΙ ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΕΝΩ ΕΙΜΑΙ ΣΚΕΠΤΙΚΙΣΤΡΙΑ".Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2006, 23:54:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
Σε ακουω Βριλ.Μηνυμα Εληφθη.

Αλλα εμενα επετρεψε μου να συνεχιζω την αντισταση για οποιον μπορει να σωθει απο την καταβυθιση στην δεισιδαιμονια.Καποιοι θα ακουσουν.Ακομα και ενας να ακουσει εμενα μου ειναι αρκετο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Έχιδνα
Μέλος 1ης Βαθμίδας


59 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2006, 00:02:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Έχιδνα
Αγαπητή medtech

Είπα: "με την άδεια σου"
μην τρομοκρατείσαι λοιπόν φωνάζοντας αστυνομικούς και κυανόκρανους.

Νομίζω ότι έδωσες ήδη την απάντηση σε όλους

Πάντως αν ποτέ θελήσεις

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2006, 00:06:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ
Σντελεστές του Εσωτέρικα μου είπαν εμένα αυτοπροσώπως ότι το Εσωτέρικα είναι μια πλατφόρμα επικοινωνίας που επιτρέπουν την ελεύθερη διαδωση ιδεών ακαι απόψεων και εγώ λέω, ότι όσο κρατάνε τις ίδιες αποστάσεις, αυτό λειτουργεί αρκετα ικανοποιητικά.

Έτσι λοιπόν, έχω εγώ, έχεις εσύ και έχουν και άλλοι το δικαίωμα, όταν βλέπουν κάτι που αντιβαίνει στα πιστεύω τους, να το σχολιάσουν.

Τώρα, με ποιό μορφή, με ποιό τρόπο, με ποιές λέξεις, αυτό πιστεύω ότι ποικίλλει ανάλογα με το χαρακτήρα του καθενός/καθεμιάς, με τις συνθηκες, με τη διάθεση, κλπ κλπ΄.



Το Τέρας της Σπηλιάς της Πεντέλης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2006, 00:28:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
Για να δουμε η Εχιδνα λεει:

quote:
Αγαπητή medtech

Είπα: "με την άδεια σου"
μην τρομοκρατείσαι λοιπόν φωνάζοντας αστυνομικούς και κυανόκρανους.
Νομίζω ότι έδωσες ήδη την απάντηση σε όλους
Πάντως αν ποτέ θελήσεις


Για αν δούμε,εγώ είπα:

quote:
Οποτε βαλε τα δυνατα σου κανε τα χαπους ποκους σου,σφιξου και θα σε ενημερωσω (αν και δεν ειμαι γιατρος) πως τα πηγε η υγεια μου
Αντε λοιπον τι περιμενεις σφιξου! .

Μάλλον άλλος τα κανε πανω του γιατι γνωρίζει ότι η τεχνη του/της είναι καθαρη τσαρλατανια .Άτομα σαν και του λογου του/της εκμεταλλεύονται τους αφελείς λέγοντας τους ότι τους εχουν κανει μαγια/ψυχικες επιθεσεις και τους ξεζουμίζουν οικονομικά για να ανεγείρουν «ψυχικες ασπιδες» προς προστασιαν τους.Για αυτους τους ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ο Ελληνικος νομος εχει προβλέψει τις ανάλογες τιμωρίες.Αν δεν χώσουμε μέσα τα άτομα αυτά όπως τους αξιζει,ολοενα και περισσότεροι αφελείς συμπολίτες μας θα πέφτουν θύματα αυτών των τσαρλατάνων.

Όπως προείπα ΕΧΙΔΝΑ βαλε τα δυνατα σου,σφιξου,ζορισου συγκεντρωσου,ξεκινα από σημερα.Μετα την παροδο 30 ημερών θα σας κάνω report της πορείας της υγείας μου.

ΥΓ.ΑΜΑ ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΤΙΣ ΑΠΑΤΕΩΝΙΕΣ ΣΟΥ ΕΧΙΔΝΑ(ΤΗΝ "ΤΕΧΝΗ ΣΟΥ" Η ΑΝ ΠΡΟΤΙΜΑΣ ΤΙΣ "ΨΥΧΙΚΕΣ ΥΠΕΡΔΥΝΑΜΕΙΣ ΣΟΥ ΑΝ ΜΟΥ ΚΟΚΚΙΝΙΣΟΥΝ ΤΟΝ ΧΑΡΚΑΚΤΗΡΙΣΜΟ ΟΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΣ) ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΗΣΥΧΟΥΣΑ ΜΗΠΩΣ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΚΟ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΥΛΑΚΗ ΜΕ ΤΙΣ ΣΟΥΠΕΡ ΝΤΟΥΠΕΡ ΨΥΧΙΚΕΣ ΣΟΥ ΔΥΝΑΜΕΙΣ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Έχιδνα
Μέλος 1ης Βαθμίδας


59 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2006, 00:31:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Έχιδνα
Καληνύχτα Medtech και όνειρα γλυκά.

...και μην ξεχάσεις να κάνεις την γυμναστική των αγαπημένων σου κινήσεων, Ctrl+C , Ctrl+V

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2006, 00:37:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
quote:
Καληνύχτα Medtech και όνειρα γλυκά.

...και μην ξεχάσεις να κάνεις την γυμναστική των αγαπημένων σου κινήσεων, Ctrl+C , Ctrl+V


Για αλλη μια φορα οι ψυχικες σου υπερδυναμεις σε προδιδουν εχιδνα...Οι αγαπημενες μου κινησεις ειναι αριστερο κλικ,δεξι κλικ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2006, 02:01:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury
quote:

O Βριλ ειναι εναντιον των αστρολογων (δικαιως!) και αντιμαχεται εδω και πολυ καιρο αλλα χωρις τα καταλληλα πυρομαχικα.Εγω παλι εχω αρκετη υπομονη για να συνταξω ενα κατατοπιστικοτατο αρθρο για την ψευδοεπιστημη της αστρολογιας που ΔΙΚΑΙΩΣ εξοριστηκε απο τα πανεπιστημια!
Αλλα μην ανησυχεις εχω το θαρρος να ποσταρω το αρθρο με το δικο μου nick και οχι του Bril.Αλλα του δινω καθε δικαιωμα να δανειστει το περιεχομενο του αρθρου και να το χρησιμοποιησει οπου θελει για την καταπολεμηση της ψευδοεπιστημης αυτης.
Α και οι πηγες μου δεν ειναι μονο το skepdic.
Κοιτα να δεις που δεν ειχα καθολου ορεξη να ασχοληθω με την αστρολογια αλλα ειναι ΝΑ ΜΗΝ ΜΕ ΤΣΙΓΚΛΙΣΕΙΣ ΕΜΕΝΑ.

Kαι τώρα που σε τσίγκλησα τι θα κάνεις δηλαδή? Θα αρχίσεις να τσιρίζεις? lol

Aς τον Βρίλ ήσυχο σε παρακαλώ γλυκιά μου και μην τον ανακατευεις στη μεταξύ μας αντιπαράθεση. Γνωρίζω πολύ καλά τις απόψεις του,δεν είμαι χθεσινός στο εσωτέρικα ξέρεις. Ο Βρίλ έχει κάτι άγριο και αυθόρμητο στο χαρακτήρα του, κάτι το πολύ αυθεντικό, κάτι που για κάποιο λόγο πάω ιδιαίτερα. Γιαυτό δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί του,και όχι γιατί τον φοβάμαι οπως ίσως φαντάστηκες. Μην τον εκθέσεις λοιπόν δίνοντας του να διαχειριστεί τη μασημένη τροφή που μαζευεις απο δω και απο κει μόνο και μόνο για να θριαμβολογείς κομπάζοντας για το πόσο φοβερή και τρομέρη (νομίζεις ότι) είσαι.

Πάρε το θάρρος λοιπον να συντάξεις και να δημοσιευσεις το άρθρο σου με το δικό σου nick. Θα χαρώ πολύ να το διαβάσω και να είναι γεμάτο με δυνατα και αφοπλιστικά επιχειρήματα. Τις κραυγές,το δογματισμό,και την αλαζονεία σιχαίνομαι...Και όχι βέβαια την αμφισβήτηση και τις δυνατές αντιπαραθέσεις επιχειρημάτων. Έγω κούκλα μου δεν μισώ όσους δεν συμφωνούν με τις απόψεις μου. Την ποικιλία και την διαφορετικότητα επιδιώκω και όχι την ομοιομορφία και την ισοπέδωση των πάντων...

Για να δούμε λοιπον,τι μας λες...

quote:

Κατσε βρε incubus για να συζητήσουμε λίγο το κοκκίνισμα της λέξης «τσαρλατανος».
Τσαρλατάνος σύμφωνα με τον ορισμό του λεξικού είναι οποίος προωθεί άχρηστες μεθόδους ή έστω μεθόδους που δεν έχουν καταφέρει να αποδείξουν την άξια τους.
Η αστρολογία ΔΕΝ έχει καταφέρει να αποδείξει την αξια της παρόλο που αποτελεί μια πανάρχαια θεωρία και είχε ΟΛΟ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ.
Άρα οποίος υποστηρίζει την αστρολογία ΠΩΣ πρέπει να χαρακτηριστεί?
Αν εγώ βγω έξω και αρχίσω να πουλάω τενεκέδες με νερό ισχυριζόμενη ότι θεραπεύει τον καρκίνο θα με χαρακτήριζαν τσαρλατάνο σωστα?
Γιατί λοιπόν να φεισθω τον χαρακτηρισμό σε καποιον που προωθεί μια μέθοδο που δεν έχει καταφέρει να αποδείξει την άξια της και που ΕΧΕΙ ΑΠΟΤΥΧΕΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΩΣ ΤΩΡΑ?

Μάλιστα,ωραία αρχή...Καλείς τον Dying Incubus σε...διάλογο με θέμα "Είναι το τσαρλατάνος βρισιά ή όχι" με μόνο σκοπό φυσικά να την επαναλάβεις έτσι ώστε να αποκλειστεί το ενδεχόμενο να μην αντιληφθεί κάποιος το μεγάλο σου κατόρθωμα,να βρίσεις εμένα...Και περιμένεις από τον D.I να "τσιμπήσει" και να πιάσει διάλογο μαζί σου πάνω σε αυτό.

Εγώ φυσικά ΔΕΝ θα ρωτήσω τον Dying Incubus αν το Κυρα-Κατίνα είναι βρισιά...χα


quote:

Και βέβαια είναι τρυπα το να σου δοθεί η αληθινή ημερομηνία γέννησης των ατομων!!!!!!!Οπως αποτελεί τρυπα και το γεγονός ότι ζήτησες τα άτομα να έχουν ηλικία ως 40-55ετων αρα ήξερες από τα πριν ότι τα άτομα θα είχαν γεννηθεί περίπου από 40-55 χρονια πριν.Αυτο αποτελεί μια δεύτερη τρυπα.Το ότι θα υπάρχουν σε φάκελο σημαντικά γεγονότα της ζωης τους που θα μπορούν να διασταυρωθούν στο ληξιαρχείο αποτελεί μεν μια ασφαλιστική δικλείδα για εσένα αλλά ταυτόχρονα και μια τρίτη τρυπά για οποίον συνεργάτη σου αποκτήσει με κάποιο τρόπο πρόσβαση σε αυτά πριν βγουν τα αποτελέσματα….Το ότι έχουν γεννηθεί στην Αθηνά εν γνώση σου είναι άλλη μια τρυπα…

Αληθεια γιατι χρειαζεσαι την αληθινη ημερομηνια γεννησης τους?Δεν μπορεις να το υπολογισεις με ακριβεια από τα αστρα?


Το πείραμα που πρότεινα έχει μια πολύ συγκεκριμένη λογική βάση.

Είναι νομίζω αρκετά γνωστή και διαδεδομένη η άποψη της αστρολογίας ότι η αναγνώριση και ταυτοποίηση των πλανητικών επιδράσεων υπο την επιρροή των οποίων βρίσκεται ένα συγκεκριμένο άτομο σε κάποια επίσης πολύ συγκεκριμένη χρονική περίοδο της ζωής του, είναι δυνατό να δώσει δυνατές ενδείξεις για τον τρόπο με τον οποίο αυτές οι επιρροές θα υλοποιηθούν με τη μορφή πραγματικών γεγονότων, μέσα πάντα στα πλαίσια της συγκεκριμένης χρονικής περιόδου κατα την οποία αυτές βρίσκονται σε ισχύ. Είναι αυτό που στην αστρολογία ονομάζουμαι "διάγνωση των τάσεων", και ΟΧΙ πρόβλεψη του μέλλοντος.

Η λόγική του πειράματος που πρότεινα στηρίζεται σε ένα είδος αντιστροφής της κατάστασης. Η λογική σκέψη πίσω απο το πείραμα είναι η εξής:

Αυτο που στην παρούσα χρονική στιγμή αποτελεί γεγονός που έλαβε χωρα στο παρελθόν, σε μια παρελθούσα χρονική στιγμή αποτελούσε τάση η οποία θα επροκειτο να υλοποιηθεί ως γεγονός σε μια συγκεκριμένη μελλοντική περίοδο. Γνωρίζοντας λοιπον τον τρόπο με τον οποίο αυτές οι τάσεις ήδη υλοποιηθηκαν με τη μορφή γεγονότων -και σύμφωνα πάντα με τη λογική της αστρολογίας- θα πρέπει να είμαστε σε θέση να εντοπίσουμε και τις πλανητικές εκείνες διαμορφώσεις οι οποίες οδήγησαν στην υλοποίηση ως γεγονός των τάσεων οι οποίες εβρίσκοντο σε ισχύ την χρονική περίοδο κατα την οποία το γνωστό σήμερα γεγονός έλαβε χώρα.

Ρωτάς γιατί ζήτησα τους πραγματικούς χάρτες μαζί με τους υποθετικούς/ψευτικους και δεν τους ψάχνω μόνος μου στην τύχη. Σου έχω δώσει ήδη την απάντηση πιο πάνω αλλα για κάποιο λόγο καποια πολύ συγκεκριμένα πράγματα που λεω διαφευγουν της προσοχής σου. Στο ξαναλέω λοιπον : Γιατί με αυτον τον τρόπο θα χρειαζόμουν χρόνια για να εκτελέσω το πείραμα.

Θα μπορούσες να ζητήσεις να σου εξηγήσω γιατί αλλά δεν το έκανες. Θα στο εξηγήσω λοιπον.

Αν ήξερες αστρολογίας θα γνώριζες ότι τα δύο πιο ευαίσθητα ενεργειακά σημεία σε ένα ωροσκόπιο είναι η ζωδιακές μοίρες οι οποίες είναι γνωστές ως Ωροσκόπος (ASC) και Μεσουράνημα (MC),αυτά τα σημεία στο χαρτη είναι και αυτά που προσωποποιούν το ωροσκόπιο που του δίνουν τον ατομικό του χαρακτήρα. Η ταχύτητα εναλλαγής των σημείων αυτών είναι κατα μέσο όρο γύρω στα 4 λεπτά της ώρας. Ένα άτομο δηλ που γεννιεται τώρα έχει ας πούμε ωροσκόπο στην 5η Παρθένου και Μεσουράνημα στην 4η Διδύμων. Μετά απο 4 λεπτά ο ωροσκόπος θα βρίσκεται στην 6η Παρθένου και το Μεσουράνημα στην 5η Διδύμων. Τι σημαίνει αυτό με πρακτικούς όρους? Ότι σε καθημερινή βάση θα έχουμε χονδρικα

1 ωρα = 15 τετράλεπτα = 15 ωροσκόπια

1 μέρα = 24 ωρες χ 15 τετραλεπτα = 360 τετράλεπτα = 360 ωροσκόπια

Καταλαβαίνεις τώρα τι ζητάς?

Αν τα υποκείμενα του πειράματος έχουν γεννηθεί σε μια χρονική περίοδο 15 ετών αυτό σημαίνει ότι εγώ θα πρέπει να αντιπαραβάλλω τα βιογραφικά με 15 χ 365 χ 360 = 1 971 000 χάρτες

Σκέψού τώρα ότι χρειάζομαι 5 ωρες για την αντιπαραβολή κάθε πιθανου χάρτη με τα βιογραφικά.

Γιαυτο σε ρώτησα πόσους αιώνες μου δίνεις για να το κάνω αυτό...

Και εσύ ζητάς με στην αβάσταχτη ελαφρότητα του σκεπτικισμού σου ζητας να μεγαλώσουμε ακόμα περισσότερο την περίοδο!

Υπάρχουν πράγματα που γίνονται και πράγματα που δεν γίνονται.Εγώ δεν λέω ότι βγάζω κουνέλια απο καπέλα κυρία μου.Είμαι απόλυτα σαφής και συγκεκριμένος στα λόγια μου.

Σε ρώτησα πιο πάνω ποιές είναι οι πιθανότητες επιτυχίας μου στο πείραμα που πρότεινα και εσύ με αγνόησες χαρακτηριστικά. Το έκανες γαργάρα πραγματικα. Δεν πειράζει όμως...εγώ θα απαντήσω μέχρι και την τελευταία τελεία σου,να εισαι σίγουρη για αυτό.Συνεχίζω αυριο απο εκει ακριβώς που σταματαω...

Ο τσαρλατάνος πάει για υπνο.Εχει βλεπεις να σηκωθει ξημερώματα αυριο για να ψάξει για κανα θυμα...μπρρρρρρ



"The most beautiful thing we can experience is the mysterious.
It is the source of all true art and all science.


Edited by - Mercury on 02/08/2006 02:15:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2006, 12:06:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
quote:
Σχετικά με αυτό που είπε ο Dim.Kar για τη Σπηλιά. Ναι, πράγματι, μου έτυχε κάτι, που γελάστηκα, έπειδή είδα κάτι και κατέληξα σε ένα συμπέρασμα, που τελικά σε δεύτερη (και πιο νηφάλια ματιά) δεν έστεκε.

Φίλε Βριλ, χάσαμε κάποιο επεισόδιο ???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2006, 12:37:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ
quote:

Φίλε Βριλ, χάσαμε κάποιο επεισόδιο ???

Όχι....

Ακόμα και εγώ μπορώ να κάνω λάθος και έχω όλο το δικαίωμα να κάνω και λάθος...

Το "συμβάν" είνι όμως μόνο για ΜΥΗΜΕΝΟΥΣ Σπηλαιολόγους, οπότε άμα στο πώ, θα πρέπει μετά να σε ... πυροβολήσω.

(Θα λογαριαστώ ξεχωριστά με τον Dim.Kar σε καποιο Φαράγγι ή Σπηλιά... )



Το Τέρας της Σπηλιάς της Πεντέλης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2006, 12:51:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar
Καλημέρα σε όλες και όλους!

Για να μην "λογαριαστώ" με το Vrilη και να μην σημειώνονται "παρεξηγήσεις" να παρατηρήσω τα εξής:

Ακόμη και το πιο εξασκημένο μάτι - μυαλό υπόκειται σε παράγοντες όπως: συνθήκες φωτισμού - καθαρότητα ατμόσφαιρας - κούραση - θέση κτλ κτλ...

Η διαφορά του "βαρεμένου" από ανθρώπους σαν το Vril είναι ότι ο πρώτος θα άρχισε να βαράει το μακρύ του και το κοντό του και όταν οι άλλοι του υποδείκνυαν τη βλακεία του, αυτός θα άρχιζε να τους κατηγορεί ότι έχουν κλειστά τα μάτια της ψυχής τους, ότι είναι κολλημένοι κτλ κτλ...

Τουναντίον ο δεύτερος (στην περίπτωση μας ο Vrilης) δεν έβγαλε καμμιά θεωρία, πήγε ξανά στο ίδιο μέρος ώστε να παρατηρήσει καλύτερα και διαπίστωσε το λάθος. Έτσι απλά!!!

Το τι παρατήρησε και τι έκανε λάθος δεν έχει ΚΑΜΜΙΑ σημασία!!!

Σημασία έχει να εξετάζεις τα ΠΑΝΤΑ και μερικές φορές να μην πιστεύεις ΟΥΤΕ και τα μάτια ΣΟΥ!!!

Δήμήτρης

________________________
Αν δεν πατήσετε ΤΩΡΑ αμέσως www.foscaving.gr/ να σας καεί το VIDEO!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2006, 13:47:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING

quote:
Το "συμβάν" είνι όμως μόνο για ΜΥΗΜΕΝΟΥΣ Σπηλαιολόγους, οπότε άμα στο πώ, θα πρέπει μετά να σε ... πυροβολήσω.

Να μου πεις ?
Τι να μου πεις ??
Ρώτησα ΕΓΩ τίποτα ???

Άσε καλυτερα Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2006, 13:57:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Έχιδνα, θα σε παρακαλέσω στο μέλλον να αποφεύγεις τέτοιου είδους "προσκλήσεις" για πειράματα, ειδικά όταν τα αποτελέσματα αυτού του είδους πειραμάτων μπορεί να προκαλέσουν κακό ή έστω ζημιά σε κάποιον συνάνθρωπο μας.
Το αν η medtech αποδεχθεί ένα τέτοιο πείραμα ή όχι δεν έχει τόσο μεγάλη σημασία στην προκειμένη περίπτωση.
Επειδή λοιπόν μιλάμε για ανθρώπους θα σε παρακαλέσω να μην κάνεις τέτοιου είδους προτροπές.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Έχιδνα
Μέλος 1ης Βαθμίδας


59 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2006, 14:55:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Έχιδνα
Ok, D.I.
Δεκτή η παρατήρηση. Θα απουσιάσω άλλωστε για διακοπές. Μου το έλεγαν ότι θα ψάρωνε, αλλά δεν το περίμενα τόσο γρήγορα. Αν είχα πάντως χρόνο θα τη δούλευα λίγο ακόμη.

Καλά μπάνια!!!

Με εκτίμηση

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2006, 16:09:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo
quote:
Χαίρομαι να σε διαβάζω, όπως επίσεις θα ήθελα να υπήρχαν και τεκμήρια που να επιβεβαιώνουν τις απόψεις του Μέρκιουρι. Θα βρισκόμασταν ξαφνικά μπροστά σε νέες προκλήσεις και ασκήσεις για το νού μας.
Μέχρι τότε, σε αναμονή. Αλλά όχι σε πόλεμο !

Ένα ακόμα λόγος γιατί ο Βριλ έχει κερδίσει το σεβασμό και τη συμπάθεια πολλών εδώ μέσα. Όχι ο μόνος λόγος.
[Ειδικά στη νέα, θριαμβευτική του επανεμφάνιση: way to go, man!]
Ανάλογα, και ασχέτως από το αν συμφωνούμε σε όλα ή όχι, έχω απολαύσει το χιούμορ, την ευστροφία και τη ντομπροσύνη του dim.kar.
Πρωτομπαίνοντας στο φόρουμ η μεγάλη έκπληξη δεν ήταν το πόσοι συνάνθρωποί μου πιστεύουν σε απίστευτες -για τα δικά μου μέτρα, τουλάχιστον- παλαβωμάρες. Η έκπληξη ήρθε από τον σχετικά μεγάλο αριθμό των ξύπνιων, μορφωμένων, ευγενικών και σκεπτόμενων ανθρώπων που βρήκα. Μεγάλο αριθμό σε σχέση με το τι περίμενα και με τις απαισιόδοξες προβλέψεις μου.
Βέβαια, για να έχει κανείς και ευχάριστες εκπλήξεις στη ζωή του πρέπει να μπορεί να τις παρατηρεί και να τις αναγνωρίζει. Και σ'αυτό δεν πιστεύω πως μας εμποδίζουν οι απόψεις μας αλλά η νοοτροπία, ο χαρακτήρας και η συμπεριφορά μας. Οι διαφορές απόψεων είναι θαυμάσιες: συζητάς, μαθαίνεις, ακονίζεις τα επιχειρήματά σου, πείθεσαι ή πείθεις.

Με αυτούς που δεν έχουν καμμία διάθεση αυτής της δημιουργικής διαδικασίας τι κάνεις;
Με αυτούς που θέλουν να σε "σώσουν" γιατί a priori "ξέρουν καλύτερα";
Με αυτούς που αγαπούν να βρίσκονται σε πόλεμο με όσους θεωρήσουν "εχθρούς";
Με αυτούς που δεν θέλουν ή δε μπορούν ή βαριούνται να αναγνωρίσουν την απίστευτη ποικιλία ανθρώπων και απόψεων που βρίσκονται εδώ μέσα;
Με αυτούς που έχουν απεγνωσμένη ανάγκη να έχουν δίκιο μόνιμα, πάντα, εις τους αιώνας των αιώνων;
Δεν περιγράφω απόψεις, αγαπητέ dim.kar αλλά ανθρώπους. Και παίρνω αφορμή από τα λόγια σου

quote:
Η διαφορά του "βαρεμένου" από ανθρώπους σαν το Vril είναι ότι ο πρώτος θα άρχισε να βαράει το μακρύ του και το κοντό του και όταν οι άλλοι του υποδείκνυαν τη βλακεία του, αυτός θα άρχιζε να τους κατηγορεί ότι έχουν κλειστά τα μάτια της ψυχής τους, ότι είναι κολλημένοι κτλ κτλ...

Η ανοησία δεν γνωρίζει από απόψεις. Θα σταματούσα τη φράση στη λέξη "κατηγορεί". Ο βαρεμένος με τον εσωτερισμό θα "κατηγορήσει" για κλειστά μάτια της ψυχής, ο βαρεμένος με τον σκεπτικισμό θα κατηγορήσει για ανεγκέφαλες μεσαιωνικές κατηγορίες. Το ζήτημα δεν είναι, τελικά, το τι ακριβώς πιστεύεις αλλά το κατά πόσο έχεις προσωπικότητα που ρέπει στον φανατισμό, και το πόσο ταυτίζεις την προσωπική σου αξία και υπόσταση με την επικράτηση κάποιας συγκεκριμένης θεωρίας της οποίας είσαι οπαδός. ΟΠΑΔΟΣ.
[Όχι εσύ dim! Χρησιμοποιώ το β'ενικού με τη γενική έννοια, εντάξει;]

Είναι γνωστή και μελετημένη η ευκολία με την οποία ένας φανατικός ενός πράγματος μπορεί να γίνει φανατικός ενός άλλου ή και του ακριβώς αντίθετου. Η ψυχοπαθολογία του "οπαδού" έχει αναλυθεί και, δυστυχώς, χρησιμοποιηθεί πολλές φορές. Γιατί περί παθολογίας πρόκειται, είτε το αναγνωρίζει ο πάσχων είτε -συνήθως- όχι.
Η ανάλογη συμπεριφορά είναι αναπόφευκτη: επιθετικότητα, υπερβολική ευθιξία, παρανόηση των λεγομένων για να συνάδουν με τις προϋπάρχουσες απόψεις, ενίσχυση της αίσθησης ταυτότητας μέσω της ταύτισης του Εγώ με την άποψη, το να αναφέρεσαι συχνά στον εαυτό σου, το να ομαδοποιείς τους "αντίπαλους" έτσι ώστε να αναιρούνται ως Πρόσωπα.
Το τελευταίο είναι πολύ χαρακτηριστικό και σημαντικό. Δύσκολα βρίζεις και θεωρείς εχθρούς τον Γιάννη, τη Μαρία, τον Θωμά και την Ελένη.
Πολύ εύκολα, όμως, επιτίθεσαι στους "Ψυχρούς Υλιστές" ή στους "Ονειροπαρμένους Εσωτεριστές", χωρίς όνομα, πρόσωπα και ιδιαίτερους χαρακτήρες.
Αν, μάλιστα, φροντίσεις έτσι ώστε οι πηγές σου να είναι παντελώς μονομερείς και η ερμηνεία του εχθρού να γίνεται μέσα από το κλειστό σύστημα των πιστεύω σου (το μόνο που γνωρίζεις, και μάλιστα ελλειπώς πολλές φορές!) τότε ο φαύλος κύκλος της βλακείας ολοκληρώνεται και γίνεται ανίκητος.
Θα τα έβλεπα όλα αυτά σαν θλιβερές ανθρώπινες γραφικότητες αλλά δεν είμαι τόσο... cool! Η επιθετικότητα και η στενομυαλιά που αναδίνουν γίνεται ενίοτε σοκαριστική. Δε μπορώ να καταπιώ το πως σε κάποιους φαίνεται νορμάλ να μιλούν φασιστικά υπέρ της ειρήνης, με μίσος υπέρ της αγάπης, με σκοταδισμό υπέρ της επιστήμης, με παρωπίδες υπέρ της μεταφυσικής.
Να τολμήσω μια ελάχιστη προτροπή;
Ας μη ενισχύουμε τέτοια συμπεριφορά μόνο και μόνο επειδή μοιάζει να συμφωνεί με την άποψή μας. Είναι άρρωστη συμπεριφορά και δε συμφωνεί με καμμία άποψη. "Ντύνεται" με μια άποψη για να βγάλει τις ανασφάλειες, τους φόβους και την επιθετικότητά μας στο προσκήνιο.

ΥΓ: Άσχετο με τα προηγούμενα (γιατί έχει δείξει πως δεν είναι "οπαδός")αλλά εκτιμώ πολύ τον mercury και τον προτιμώ πιο νηφάλιο. Αντίθετα με πολλούς έχει αρκετά πράγματα να μας πει. Το λέω με την επίγνωση πως εγώ συχνότερα κυλάω στον εκνευρισμό απ'αυτόν. Μ'ακούς φίλε; [Χωρίς παρεξήγηση, ελπίζω!]

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2006, 19:51:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar
Καλησπέρα σε όλες και όλους!!!

Αγαπητέ wendigo γράφεις:

quote:

quote:
Χαίρομαι να σε διαβάζω, όπως επίσεις θα ήθελα να υπήρχαν και τεκμήρια που να επιβεβαιώνουν τις απόψεις του Μέρκιουρι. Θα βρισκόμασταν ξαφνικά μπροστά σε νέες προκλήσεις και ασκήσεις για το νού μας.
Μέχρι τότε, σε αναμονή. Αλλά όχι σε πόλεμο !

Ένα ακόμα λόγος γιατί ο Βριλ έχει κερδίσει το σεβασμό και τη συμπάθεια πολλών εδώ μέσα. Όχι ο μόνος λόγος.
[Ειδικά στη νέα, θριαμβευτική του επανεμφάνιση: way to go, man!]

Προσυπογράφω!!! Ο Vrilης μας έχει αρχίσει να μεταμορφώνεται από την επαφή του με τη Φύση! Είναι πιο ήρεμος, μιλάει με φίδια, γράφει και Κοάν... (Θυμηθείτε: "όποιος γνωρίσει τον Ωκεανό... άντε να βολευτεί με τη μπανιέρα").


quote:
Ανάλογα, και ασχέτως από το αν συμφωνούμε σε όλα ή όχι, έχω απολαύσει το χιούμορ, την ευστροφία και τη ντομπροσύνη του dim.kar.

Α να χαθείς ρε κακομοίρη που θα μας πεις και "εύστροφους"... Τενεκέ ξεγάνωτε!!! Φίδι κολοβό που θα με παινέψεις κιόλας...

(και τώρα που έδειξα τον πραγματικό μου εαυτό συνεχίζω...)

quote:
Πρωτομπαίνοντας στο φόρουμ η μεγάλη έκπληξη δεν ήταν το πόσοι
συνάνθρωποί μου πιστεύουν σε απίστευτες -για τα δικά μου μέτρα, τουλάχιστον- παλαβωμάρες. Η έκπληξη ήρθε από τον σχετικά μεγάλο αριθμό των ξύπνιων, μορφωμένων, ευγενικών και σκεπτόμενων ανθρώπων που βρήκα. Μεγάλο αριθμό σε σχέση με το τι περίμενα και με τις απαισιόδοξες προβλέψεις μου.

Σωστός!!! Το ποτήρι μπορούμε να το δούμε ΚΑΙ μισογεμάτο!!!

quote:

Βέβαια, για να έχει κανείς και ευχάριστες εκπλήξεις στη ζωή του πρέπει να μπορεί να τις παρατηρεί και να τις αναγνωρίζει. Και σ'αυτό δεν πιστεύω πως μας εμποδίζουν οι απόψεις μας αλλά η νοοτροπία, ο χαρακτήρας και η συμπεριφορά μας. Οι διαφορές απόψεων είναι θαυμάσιες: συζητάς, μαθαίνεις, ακονίζεις τα επιχειρήματά σου, πείθεσαι ή πείθεις.

Ή τίποτε από όλα αυτά... Απλά απολαμβάνεις τη συζήτηση... Ακόμη και τη σύγκρουση...

quote:
Με αυτούς που δεν έχουν καμμία διάθεση αυτής της δημιουργικής διαδικασίας τι κάνεις;

Κουράγιο...

quote:
Με αυτούς που θέλουν να σε "σώσουν" γιατί a priori "ξέρουν καλύτερα";

Αδιαφορείς...

quote:
Με αυτούς που αγαπούν να βρίσκονται σε πόλεμο με όσους θεωρήσουν "εχθρούς";

Τους συνιστάς να πίνουν ξυδάκι κάθε βράδυ, να βελτιώσουν την σεξουαλική τους ζωή και να πάνε καμμιά εκδρομή σε κάνα νησάκι, σε κανένα βουνό...

quote:
Με αυτούς που δεν θέλουν ή δε μπορούν ή βαριούνται να αναγνωρίσουν την απίστευτη ποικιλία ανθρώπων και απόψεων που βρίσκονται εδώ μέσα;

Τους λυπάσαι διότι για να "αναγνωρίσεις" τον άλλο πρέπει να τον αγαπάς και για να αγαπάς τον "άλλο" πρέπει να αγαπάς πρώτα τον ΕΑΥΤΟ σου!!!

quote:
Με αυτούς που έχουν απεγνωσμένη ανάγκη να έχουν δίκιο μόνιμα, πάντα, εις τους αιώνας των αιώνων;

Τι κάνεις; Προσπαθείς να τους αντιμετωπίσεις σοβαρά κρυφογελώντας, άσχετα αν μερικές φορές δεν κρατιέσαι και τους το λες κατάμουτρα (έχεις και αδυναμίες, άνθρωπος είσαι...)

quote:

Δεν περιγράφω απόψεις, αγαπητέ dim.kar αλλά ανθρώπους.

Αχ, ανθρώπους. Και παραφράζοντας το ποιητή: "αυτόν τον Άνθρωπο, το μικρό, το Μέγα..."

quote:
Και παίρνω αφορμή από τα λόγια σου
quote:
Η διαφορά του "βαρεμένου" από ανθρώπους σαν το Vril είναι ότι ο πρώτος θα άρχισε να βαράει το μακρύ του και το κοντό του και όταν οι άλλοι του υποδείκνυαν τη βλακεία του, αυτός θα άρχιζε να τους κατηγορεί ότι έχουν κλειστά τα μάτια της ψυχής τους, ότι είναι κολλημένοι κτλ κτλ...

Η ανοησία δεν γνωρίζει από απόψεις.

Σωστός!!!

quote:
Θα σταματούσα τη φράση στη λέξη "κατηγορεί". Ο βαρεμένος με τον εσωτερισμό θα "κατηγορήσει" για κλειστά μάτια της ψυχής, ο βαρεμένος με τον σκεπτικισμό θα κατηγορήσει για ανεγκέφαλες μεσαιωνικές κατηγορίες.

Ξέρεις πόσοι ΒΛΑΚΕΣ υπάρχουν στα Πανεπιστήμια; Ξέρεις πόσοι ΒΛΑΚΕΣ μας κυβερνούν; Μην ξεχνάς το μεγάλο ΒΛΑΚΑ που έκανε το Φόρεστ Γκάμπ ΠΡΟΦΗΤΙΚΗ ταινία!!!

quote:
Το ζήτημα δεν είναι, τελικά, το τι ακριβώς πιστεύεις αλλά το κατά πόσο έχεις προσωπικότητα που ρέπει στον φανατισμό, και το πόσο ταυτίζεις την προσωπική σου αξία και υπόσταση με την επικράτηση κάποιας συγκεκριμένης θεωρίας της οποίας είσαι οπαδός. ΟΠΑΔΟΣ.

Σωστός!!!

quote:
[Όχι εσύ dim!

ΟΠΑΔΟΣ εγώ; ... Μόνο μην ακουμπήσει κανείς τη ΠΑΝΙΩΝΑΡΑ!!!

quote:
Είναι γνωστή και μελετημένη η ευκολία με την οποία ένας φανατικός ενός πράγματος μπορεί να γίνει φανατικός ενός άλλου ή και του ακριβώς αντίθετου. Η ψυχοπαθολογία του "οπαδού" έχει αναλυθεί και, δυστυχώς, χρησιμοποιηθεί πολλές φορές. Γιατί περί παθολογίας πρόκειται, είτε το αναγνωρίζει ο πάσχων είτε -συνήθως- όχι.
Η ανάλογη συμπεριφορά είναι αναπόφευκτη: επιθετικότητα, υπερβολική ευθιξία, παρανόηση των λεγομένων για να συνάδουν με τις προϋπάρχουσες απόψεις, ενίσχυση της αίσθησης ταυτότητας μέσω της ταύτισης του Εγώ με την άποψη, το να αναφέρεσαι συχνά στον εαυτό σου, το να ομαδοποιείς τους "αντίπαλους" έτσι ώστε να αναιρούνται ως Πρόσωπα.

Έχετε σπουδάσει ψυχολογία αγαπητέ/ή; Εγώ και το σπούδασα και εκπαιδεύθηκα εις τα στρατά να το εφαρμόζω εις τον εχθρό... Είναι ενδιαφέρων να διαπιστώνεις πως αποδομείς την προσωπικότητα ενός πχ αγροτόπαιδου και τον κάνεις πειθήνιο όργανο που φτάνει μέχρι τα άκρα...

quote:
Το τελευταίο είναι πολύ χαρακτηριστικό και σημαντικό. Δύσκολα βρίζεις και θεωρείς εχθρούς τον Γιάννη, τη Μαρία, τον Θωμά και την Ελένη.
Πολύ εύκολα, όμως, επιτίθεσαι στους "Ψυχρούς Υλιστές" ή στους "Ονειροπαρμένους Εσωτεριστές", χωρίς όνομα, πρόσωπα και ιδιαίτερους χαρακτήρες.

Α, αυτό είναι φυσικό... Μου θυμίζει την ιστορία με την ανάγκη που οδήγησε τους Καθολικούς στην "εφεύρεση" του Καθαρτηρίου; Ποιά ήταν αυτή;

Όταν ξεκίνησαν για την Ιερουσαλήμ οι ιερείς τους παρουσίαζαν τους μουσουλμάνους σαν "διαβόλους" και οι άνθρωποι περίμεναν πως θα έχουν ουρά, κέρατα κτλ κτλ. Αντ' αυτού βρήκαν στην Ιερουσαλήμ ανθρώπους μορφωμένους, με Πανεπιστήμια, ηθικούς, με πτωχοκομεία και νοσοκομεία, με πράγματα δηλαδή που η μεσσαιωνική ευρώπη ούτε να φανταστεί δεν μπορούσει... Έτσι εφηύραν το καθαρτήριο που τι λέει: οι Πιστοί πάνε στο Παράδεισο, αλλά και οι "καλοί" Άπιστοι θα πάνε, αφού η Εκκλησία θα προσευχηθεί γι' αυτούς κι ο Θεός είναι τόσο καλός, αφού πρώτα ο καλός θεούλης τους ξεροψήσει "λίγο" στο προθάλαμο της Κόλασης, το Καθαρτήριο!!!

quote:

Αν, μάλιστα, φροντίσεις έτσι ώστε οι πηγές σου να είναι παντελώς μονομερείς και η ερμηνεία του εχθρού να γίνεται μέσα από το κλειστό σύστημα των πιστεύω σου (το μόνο που γνωρίζεις, και μάλιστα ελλειπώς πολλές φορές!) τότε ο φαύλος κύκλος της βλακείας ολοκληρώνεται και γίνεται ανίκητος.

Αχ, ναι...

quote:

Θα τα έβλεπα όλα αυτά σαν θλιβερές ανθρώπινες γραφικότητες αλλά δεν είμαι τόσο... cool! Η επιθετικότητα και η στενομυαλιά που αναδίνουν γίνεται ενίοτε σοκαριστική. Δε μπορώ να καταπιώ το πως σε κάποιους φαίνεται νορμάλ να μιλούν φασιστικά υπέρ της ειρήνης, με μίσος υπέρ της αγάπης, με σκοταδισμό υπέρ της επιστήμης, με παρωπίδες υπέρ της μεταφυσικής.

quote:

Να τολμήσω μια ελάχιστη προτροπή;
Ας μη ενισχύουμε τέτοια συμπεριφορά μόνο και μόνο επειδή μοιάζει να συμφωνεί με την άποψή μας. Είναι άρρωστη συμπεριφορά και δε συμφωνεί με καμμία άποψη. "Ντύνεται" με μια άποψη για να βγάλει τις ανασφάλειες, τους φόβους και την επιθετικότητά μας στο προσκήνιο.

Μπρορεί να είναι ΧΑΛΙΑ, αλλά είναι τα ΔΙΚΑ μας χάλια!!!

quote:

ΥΓ: Άσχετο με τα προηγούμενα (γιατί έχει δείξει πως δεν είναι "οπαδός")αλλά εκτιμώ πολύ τον mercury και τον προτιμώ πιο νηφάλιο. Αντίθετα με πολλούς έχει αρκετά πράγματα να μας πει. Το λέω με την επίγνωση πως εγώ συχνότερα κυλάω στον εκνευρισμό απ'αυτόν. Μ'ακούς φίλε; [Χωρίς παρεξήγηση, ελπίζω!]

Χαλαρά.... Και επειδή το πιο ωραίο χαλαρά το λένε τα καρντάσια, το ξαναγράφω: χαΛΛΛαρΆΑΑ...

quote:
No Method, No Guru, No Teacher

Αρκεί φυσικά η μέθοδος να είναι η δική ΜΟΥ, ο γκουρού ΕΓΩ και δάσκαλος ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ!!!

Φιλικά
Δημήτρης!!!

________________________
Αν δεν πατήσετε ΤΩΡΑ αμέσως www.foscaving.gr/ να σας καεί το VIDEO!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2006, 01:12:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
quote:
Ok, D.I.
Δεκτή η παρατήρηση. Θα απουσιάσω άλλωστε για διακοπές. Μου το έλεγαν ότι θα ψάρωνε, αλλά δεν το περίμενα τόσο γρήγορα. Αν είχα πάντως χρόνο θα τη δούλευα λίγο ακόμη.

Καλά μπάνια!!!


Aυτος που ψαρωσε στην περιπτωση εισαι εσυ Εχιδνα!
Βλεπεις η τσαρνατανοτεχνη σου μονο ατομα που χαφτουν τετοια παραμυθια μπορει να βλαψει.Άτομα που χαφτουν τετοια παραμυθια ενδεχεται να τρομοκρατηθουν και οτι τυχαινει να τους πηγαινει στραβα να το αποδιδουν "στην κακη ενεργεια" με αποτελεσμα να ειναι ευαλωτα σε καθε ειδους εκμεταλευση απο τον τσαρλατανο "μαγο".

Σε ατομα που δεν χαφτουν αυτα τα παραμυθια οι απατεωνιες της "ψυχικης ενεργειας" δεν πιανουν μια.

Αλλα ο εντοπισμος του υπολογιστη απο τη adress του ειναι επιστημονικα τεκμηριωμενη τεχνικη και ειναι αποτελεσματικη σε αντιθεση με τις αηδιες περι "βλαπτικης ψυχικης ενεργειας".

Αυτο θα πει επιστημη vs τσαρλατανιας και γιαυτο την κανεις με ελαφρα.

Εγω το ειπα και το ξαναειπα (αλλα κανεις οτι δεν το ακους) βαλε τα δυνατα σου Εχιδνα να με βλαψεις με την "τεχνη" σου.Μετα παροδο 30 ημερων ΔΕΣΜΕΥΟΜΑΙ να σας κανω report για την πορεια της υγειας μου.

Το προβλημα ειναι πως θα αξιολογησουμε το αποτελεσμα.Εαν η υγεια μου "πεσει" πως θα ξερουμε οτι οφειλεται στη "τεχνη" σου και οχι σε καποιον αλλο παραγοντα (πχ κανα χαλασμενο μπιφτεκι?).Βεβαια αυτο ειναι προβληματισμος της επιστημης και οχι των τσαρλατανων.Οι τσαρλατανοι βασιζονται στις ανεκδοτες μαρτυριες και οχι στις ελεγχομενες μελετες και γιαυτο ανθουν.Επειδη ελαχιστος κοσμος γνωριζει για το τι αποτελει αξιοπιστο στοιχειο,οι τσαρλατανοι ευδοκιμουν και θησαυριζουν.

Το ξαναλεω οι ΑΗΔΙΕΣ ΠΕΡΙ ΨΥΧΙΚΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ (ΕΙΤΕ ΒΛΑΠΤΙΚΗΣ ΕΙΤΕ ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΗΣ) ΕΙΝΑΙ ΑΕΡΟΛΟΓΙΕΣ ΤΩΝ ΤΣΑΡΛΑΤΑΝΩΝ ΠΟΥ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΟΝΤΑΙ ΤΗΝ ΑΦΕΛΕΙΑ ΤΗΝ ΑΓΝΟΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΕΙΣΙΔΑΙΜΟΝΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΑΚΗ.

Στο ποστ του μερκιουρι θα απαντησω μεσα στα πλαισια του αρθρου αναφορικα με την αστρολογια.Ζητω ομως καποιες μερες για να το ολοκληρωσω.

Edited by - medtech on 04/08/2006 01:14:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2006, 03:11:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo
quote:
Α να χαθείς ρε κακομοίρη που θα μας πεις και "εύστροφους"... Τενεκέ ξεγάνωτε!!! Φίδι κολοβό που θα με παινέψεις κιόλας...

Σκουλήκι! Κανάγια! Κατάλαβες τους σκοπούς της ύπουλης κολακείας μου,ε;
[Πλέον έχουμε αποκαλυφθεί και οι δυο...]
quote:
Τους λυπάσαι διότι για να "αναγνωρίσεις" τον άλλο πρέπει να τον αγαπάς και για να αγαπάς τον "άλλο" πρέπει να αγαπάς πρώτα τον ΕΑΥΤΟ σου!!!

Ακριβώς!
quote:
Έχετε σπουδάσει ψυχολογία αγαπητέ/ή; Εγώ και το σπούδασα και εκπαιδεύθηκα εις τα στρατά να το εφαρμόζω εις τον εχθρό... Είναι ενδιαφέρων να διαπιστώνεις πως αποδομείς την προσωπικότητα ενός πχ αγροτόπαιδου και τον κάνεις πειθήνιο όργανο που φτάνει μέχρι τα άκρα...

Δεν έχω σπουδάσει, Δημήτρη, αλλά έχω μελετήσει κάμποσο και έχω παρατηρήσει πολύ. Και επειδή το θέμα που αναφέρεις με ενδιαφέρει θα ήθελα να ξέρω -αν έχεις υπόψη σου και μπορείς- συγκεκριμένες πηγές ή κείμενα. Εδώ ή σε mail.
quote:
Μπρορεί να είναι ΧΑΛΙΑ, αλλά είναι τα ΔΙΚΑ μας χάλια!!!

Αυτό συνοψίζει πολύ καλά την ανοχή μας σε συμπεριφορές που κατακρίνουμε όταν δε μας βολεύουν.
Και δε χρειάζεται καμμιά ιδιαίτερη ασκητική για να ξεκολλήσουμε απ'αυτό: λίγος σεβασμός στον εαυτό μας αρκεί!
quote:
Αρκεί φυσικά η μέθοδος να είναι η δική ΜΟΥ, ο γκουρού ΕΓΩ και δάσκαλος ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ!!!

Μα τι λέει ο άτομος (=Δε πέρσον)! Κι εμείς τι κάνουμε; Μπρίκια κολλάμε;

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2006, 09:51:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar
Kαλημέρα σε όλες και όλους!

quote:

[quote]Είναι ενδιαφέρων να διαπιστώνεις πως αποδομείς την προσωπικότητα ενός πχ αγροτόπαιδου και τον κάνεις πειθήνιο όργανο που φτάνει μέχρι τα άκρα...

Δεν έχω σπουδάσει, Δημήτρη, αλλά έχω μελετήσει κάμποσο και έχω παρατηρήσει πολύ. Και επειδή το θέμα που αναφέρεις με ενδιαφέρει θα ήθελα να ξέρω -αν έχεις υπόψη σου και μπορείς- συγκεκριμένες πηγές ή κείμενα. Εδώ ή σε mail.
[quote]

Πρόβλημα... Εδώ και πολύ καιρό (ένα χρόνο...) τα βιβλία μου είναι σε κούτες οπότε στο βιβλιογραφία δυσκολεύομαι...

Τέλος πάντων, θα σου αναφέρω το εξής πείραμα:

Ηθοποιός συνδέεται με καλώδια τα οποία καταλήγουν σε πηγή ηλεκτρικού ρεύματος.

Καλούμε τα υποκείμενα του πειράματος (τους στρατιώτες "ανακριτές") να χειριστούν το ροοστάτη που ελέγχει τη ένταση του ρεύματος.

Αναλόγως με την υποτιθέμενη "ένταση" αντιδρά και ο ηθοποιός μας...

Όταν λοιπόν το "υποκείμενο" λάβει βεβαιώσεις πως ο ίδιος δεν έχει καμμιά προσωπική ευθύνη, πως η εντολή έρχεται από "ψηλά" και ότι ο ανακρινόμενος δεν έχει σημασία αν ζήσει ή πεθάνει δεν έχει κατά κανόνα κανένα πρόβλημα να του στείλει τόσο ρεύμα ώστε να τον ξεροψήσει...

Έτερο παράδειγμα: νομίζεις ότι τυχαία οι νεοσύλλεκτοι απομονώνονται; Δεν θα μπορούσαν να λαμβάνουν και τη σκληρότερη εκπαίδευση και να βγαίνουν από τα στρατόπεδα κάθε βράδυ;

Τουναντίον μένουν πίσω από τους ψηλούς τοίχους... Εκεί ο συνάδελφος τους είναι η ασφάλεια και ο εχθρός, ο μικρόκοσμος τους είναι η διμοιρία τους, θεός ο λοχαγός τους και προφήτης ο λοχίας. Με δικαίωμα ζωής και θανάτου... Τέλος πάντων καταλαβαίνεις το γενικό κλίμα... Αυτό ονομάζεται "πνεύμα μονάδος" και είναι που κάνει μισθοφορικές μονάδες (όπως οι Λεγεωνάριοι της Λεγεώνας των Ξένων), χωρίς κανένα ηθικό ή άλλο κίνητρο να μένουν στη μάχη και να πέφτουν μέχρι ενός...

Αυτά τα ολίγα...

Δημήτρης

________________________
Αν δεν πατήσετε ΤΩΡΑ αμέσως www.foscaving.gr/ να σας καεί το VIDEO!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2006, 10:22:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar
Βρήκα κάτι που μπορεί να βοηθήσει:

http://www.ideopolis.gr/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=204&viewmode=flat&order=ASC&start=0 και http://www.aegean.gr/sociology/gr/class-curriculum/koinoniki-psixologia-i.htm

Aπό κει μπορείς να κατευθυνθείς και σε διεθνή και ελληνική βιβλιογραφία.

Σε σχέση με την αποδόμηση προσωπικότητας ρίξε μια ματιά εδώ: http://anekdota.dyndns.org/jotd23/0214.html

Υπολόγισε πόσα από αυτά συμβαίνουν σε μία στρατιωτική μονάδα (και σε πόσο μεγαλύτερη ένταση συμβαίνουν όσο πιο "ελιτίστικη" γίνεται...) και θα πάρεις ιδέα πως αποδομείς μια προσωπικότητα και την ξανακτίζεις κατά το "δοκούν"...

Αντιγράφω από το: http://www.typos.com.cy/nqcontent.cfm?a_id=19812

quote:
Οι Ειδικές Δυνάμεις, από τη φύση τους απαιτούσαν πάντοτε την από κάθε πλευρά άρτια και ρεαλιστική βασική και ειδική εκπαίδευση του προσωπικού τους. Έτσι, η εκπαίδευση όλων των Καταδρομέων (αξιωματικών και οπλιτών) στην τεχνική και τακτική των ειδικών επιχειρήσεων ήταν και είναι εντατική, σκληρή και επίπονη, γιατί το υψηλό επίπεδό της αποτελούσε και αποτελεί τη βασική και θεμελιώδη προϋπόθεση της επιτυχίας τους. Οι πολλές και σοβαρές, εξάλλου, απαιτήσεις που απορρέουν από τους καθιερωμένους κανόνες και τρόπους της «τακτικής χρησιμοποίησης» των Μονάδων των Ειδικών Δυνάμεων, επιβάλλουν την υποχρεωτική εκπαίδευση του προσωπικού τους στα πιο κάτω: ...

και

quote:
Προκειμένου, τέλος, να αυξήσουν τη μαχητική τους αξία, οι Μονάδες των Ειδικών Δυνάμεων καλλιεργούσαν, συνεχώς και παράλληλα με την παραπάνω ποικίλη εκπαίδευση, στο προσωπικό τους το υπέροχο "Πνεύμα Μονάδος" που κληρονόμησαν από τους παλαίμαχους Ιερολοχίτες και Καταδρομείς και διατηρούσαν ζωντανή την ιστορία και τις παραδόσεις τους·

Συγγνώμη που δε μπορώ να βοηθήσω περισσότερο αλλά...

(τέλος πάντων ας μην πλακώσουν τίποτα ελληνάρες και αρχίζουν να μου τη λένε! εγώ δεν είπα αν είναι καλό ή κακό αυτό που γίνεται! είπα απλά πως είναι!!! διότι όσο "καλός" κι αν είμαι, όταν θα μπει διαρρήκτης στο σπίτι μου ή εγώ θα βγω ξαπλωτός ή αυτός... ελπίζω να έγινα κατανοητός...)

Δημήτρης

________________________
Αν δεν πατήσετε ΤΩΡΑ αμέσως www.foscaving.gr/ να σας καεί το VIDEO!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2006, 14:45:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar
Αχ σε τι τριπάκι με έβαλες...

Δες κι αυτά:

http://www.omhroi.gr/modules.php?op=modload&name=phpBB_14&file=index&action=viewtopic&topic=862&forum=1&start=0

http://www.prisonexp.org/

Δημήτρης

________________________
Αν δεν πατήσετε ΤΩΡΑ αμέσως www.foscaving.gr/ να σας καεί το VIDEO!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2006, 18:02:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ
Η ερώτηση της εβδομάδας.

Αφού κατά τον ΠαΝο και τους ομοϊδεάτες του υπάρχει και λειτουργεί η "ενεργοποίηση" του 12κλωνου DNA, γιατι να καταξοδεύει ο Στρατός τεράστια κονδύλια και ατελείωτες ώρες να εκπεδεύει και να φέρνει τους στρατιώτες στα "νερά" του ? Μια ενεργοποιησούλα του DNA τους, και από μικροαστικοί υποβοηθοί λογιστή έγιναν οι μαχιμοι Ράμπο της πρώτης γραμμής ... και ακόμα και πίσω αυτής !

Μήπως άλλο ένα παράδειγμα ότι 12κλωνα είναι μόνο τα κέρατα του τάρανδου και όχι τα dna ?

Για σκεφτείτε το...




Το Τέρας της Σπηλιάς της Πεντέλης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2006, 18:19:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo
Ευχαριστώ για τα links και τα σχόλια dim!
Κάποια μου ήταν γνωστά, άλλα όχι, και άλλα πάλι με οδηγούν σε περαιτέρω ψάξιμο. Αν κάποτε βρεθείς με τα βιβλία σου τα ξαναλέμε και πιο συγκεκριμένα (έχω δυο χρόνια τώρα κάμποσα σε κούτες και συμπάσχω!).

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Έχιδνα
Μέλος 1ης Βαθμίδας


59 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2006, 22:42:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Έχιδνα
Αγαπητή Medtech. Γιάτρεψε επιτέλους τον πληγωμένο εγωισμό σου, και δέξου ότι ψάρωσες. Δεν πειράζει λίγο δούλεμα, αλλά ειλικρινά δεν πίστευα ότι θα το έπερνες τόσο στραβά. Σε όλους μας έχει συμβεί, στα Φόρα. Γι'αυτό και δεν απάντησα που με κατηγόρησες, ότι παίρνω χρήματα, κ,τ,λ. Αν το έπερνα σοβαρά θα το θεωρούσα συκοφαντική δυσφήμιση, άλλη μια απόδειξη ότι για μένα το θέμα ήταν απλά ένα δούλεμα.
Δεν υπάρχει λόγος να μας δώσεις ρεπόρτ της υγείας σου, γιατί δεν έκανα τίποτα για να την επηρρεάσω (ούτε και θα το ήθελα). Πάντως να αποφεύγεις τα μπιφτέκια που είπες!!!!
Πίστεψε με ότι σε καταλαβαίνω, γιατί όλοι μας έχουμε περάσει από το τριπάκι του σκεπτικισμού. Αλλά το αφήσαμε πίσω μας.
Μην με πρίζεις με τα IP, IPP, DVD, ABS, kok. Να σου δώσω τα στοιχεία μου όποτε θες.
Πάντως αν θές, όταν γυρίσω, μπορούμε να το συζητήσουμε σοβαρά (αν γίνεται πλέον).
Σκέψου πάντως λίγο γιατί δημιουργείς τόσες έριδες με τόσους πολλούς.Εδώ ερχόμαστε για να μάθουμε μέσω της ανταλλαγής απόψεων, και όχι για άλλο λόγο. Εγώ ήθελά ας πούμε να σου απαντήσω στο τόπικ για το "τέλος της Σελήνης" αλλά σκέφτηκα ότι θα το έπερνες στραβά, και έτσι το άφησα. Α, και το "γροθιά στη μύτη" ας το αφήσω καλύτερα ασχολίαστο
Αν θέλεις να μου απαντήσεις κάνε το σήμερα, γιατί αλλιώς θα το δω μετά από 15 ημέρες.
Peace!

Καλό καλοκαιράκι σε όλουςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2006, 23:51:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury
quote:
Άσχετο με τα προηγούμενα (γιατί έχει δείξει πως δεν είναι "οπαδός")αλλά εκτιμώ πολύ τον mercury και τον προτιμώ πιο νηφάλιο. Αντίθετα με πολλούς έχει αρκετά πράγματα να μας πει. Το λέω με την επίγνωση πως εγώ συχνότερα κυλάω στον εκνευρισμό απ'αυτόν. Μ'ακούς φίλε; [Χωρίς παρεξήγηση, ελπίζω!]

Σε ακούω αγαπητέ μου wendigo και για μια ακόμα φορά θαυμάζω τις βαθιά ανθρώπινες,απόλυτα κατανοητές, και πάνω απο όλα στηριγμένες στην απλή κοινή λογική απόψεις σου. Τώρα βέβαια και μόνο ότι σου πέρασε απο το μυαλό ότι υπήρχε περίπτωση να παρεξηγήσω την αναφορά σου στο πρόσωπο μου με κάνει να υποψιάζομαι ότι κάτι δεν παει καλά με μένα.

Δεν μου πάνε με τίποτα και απεχθάνομαι τις δικαιολογίες του στυλ "μα κυρία ο γιωργάκης με βάρεσε πρώτος", αλλά για τη συγκεκριμένη περίπτωση σε καλώ εσένα και τον οποιοδήποτε ενδιαφερόμενο να παρακολουθήσει την εξέλιξη της "συζήτησης", και να μου πει ποιός κανονικός άνθρωπος θα άντεχε μια τόσο βαθιά υποτίμηση της προσωπικότητας του. Δεν λέω για το "τσαρλατάνος",δεν λέω για το συνεργάτη μου στην Αθήνα που την εχει στησει έξω απο το ληξιαρχείο και τα δημαρχεία περιμένοντας τις εντολές μου. Αυτό που με "σκότωσε" κυριολεκτικά είναι το "πέταγμα" μου σε μια λίστα ως "ο "αστρολόγος που είπε κάτι ", μαζί με τον PaNo που εχει αραδιάσει εδώ ότι πιο παρανοικό έχω διαβάσει στο διαδίχτυο, και τον άλλο τύπο που είχε βόθρο αντι για στόμα...Ποιός θα το άντεχε αυτό φίλε?

Δεν λέω ότι είμαι άγιος,δεν λέω ότι όταν με σκαμπιλίζουν στο δεξί γυρίζω και το αριστερό μάγουλο.Αλλά τους διαπληκτισμούς μεταξύ αγνώστων στο διαδίχτυο τους θεωρώ μεγάλη κατινιά και τους αποφευγω φανατικά. Εχω δύο χρόνια να γράψω κάτι στο "Μυθος και Θρησκεία" μόνο και μόνο για να αποφύγω την πιθανότητα να εμπλακώ σε κάποιον απο τους ανούσιους "ιερους πολέμους". Τι άλλο να πω δηλαδη?Τώρα πως έγινε και έμπλεξα εγώ σε αυτη τη φάση μου είναι πραγματικά αδύνατο να το εξηγήσω. Νομίζω ότι απλά δεν γινόταν αλλιώς...


Αγαπητή medtech θα σε παρακαλούσα πολύ να δημοσιευσεις το άρθρο σου στα ASTRA και όχι σε αυτό το άσχετο με την αστρολογία topic. Θα σου απαντήσω (παίρνοντας με τη σειρά μου το χρόνο που δικαιούμαι) και κρατάω και το δικαίωμα μιας ανταπάντησης σε πιθανή δική σου απάντηση σε όσα θα πω. Δυό μηνύματα δηλαδή απο μένα και απο εκεί και περα εσύ στείλε όσα θέλεις. Το υφος των απαντήσεων μου θα είναι ανάλογο με το υφος των δικών σου μηνυματων,στο δηλώνω ξεκάθαρα απο τώρα. Απο εκεί και πέρα δεν επιθυμώ καμμιά συζήτηση μεταξύ μας γιατί δεν βλέπω την παραμικρη πιθανότητα συνεννόησης.

Δεν θα συνεχίσω ν απαντώ στο προηγούμενο μήνυμα σου γιατί αδυνατώ να αποδείξω ότι δεν έχω συνεργάτη ή (γιατί οχι) δίχτυο στην Αθήνα με προσβάσεις στο ληξιαρχείο,σε νοσοκομεία και σε δημαρχεία. Ακόμα και αν έδινα εδώ όλα τα προσωπικά μου στοιχεία ή ακόμα και το συμβόλαιο μου με την ολλανδική εταιρεία στην οποία εργάζομαι πάλι αυτό δεν θα αποκλειε την πιθανότητα που ανέφερες. Θα μπορούσα να σου προτείνω μια και κατεβαίνω Αθήνα τέλη Σεπτέμβρη να με κλείσετε σε ένα μικρό δωμάτιο για 10 μέρες χωρίς παράθυρα, (για να αποφύγετε τον κίνδυνο να μου στείλει ο συνεργάτης πληροφορίες με ταχυδρομικό περιστέρι), χωρίς κινητό και χωρίς ιντερνετ εννοείται ,αλλά δεν πιστευω ότι σε ένα μήνα θα κάνετε αυτο που δεν κάνατε στους 4 μήνες που σας εδωσα.Αν μπορείτε τελευταιο δεκαημερο Σεπτέμβρη στην Αθήνα λοιπόν.

Αν ο τύπος με το μούσι που μοιράζει τα εκατομύρια από τις δωρεες δέχετε το πείραμα που προτεινα,αν δέχετε άνθρωποι του εσωτερικα να παρακολουθουν την διενέργεια του πειράματος (δεν κατάλαβα γιατί θα πρέπει εγώ να είμαι βέβαιος ότι αυτός θα παίξει τίμια?Δυο νούμερα να αλλάξει τελείωσε η υπόθεση, κραταει και τα εκατομύρια και τη φήμη του ως αρχι-σκεπτικιστης) ,και αν δέχετε το πείραμα να λάβει χώρα σε περίοδο που έχω άδεια απο την εργασία μου (δεν θα παίξω με τη δουλειά και τη ζωή μου για να αποδείξω τίποτα και σε κανένα εννοείται) ,τότε έλα εσύ σε επαφή μαζί του,διερευνησε το κατα πόσο συμφωνει με αυτά που ζητάω, και εδώ είμαστε για τα υπόλοιπα.

Αυτά και καλό βραδυ.




"The most beautiful thing we can experience is the mysterious.
It is the source of all true art and all science.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2006, 04:17:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
quote:
Αγαπητή Medtech. Γιάτρεψε επιτέλους τον πληγωμένο εγωισμό σου, και δέξου ότι ψάρωσες. Δεν πειράζει λίγο δούλεμα, αλλά ειλικρινά δεν πίστευα ότι θα το έπερνες τόσο στραβά. Σε όλους μας έχει συμβεί, στα Φόρα. Γι'αυτό και δεν απάντησα που με κατηγόρησες, ότι παίρνω χρήματα, κ,τ,λ. Αν το έπερνα σοβαρά θα το θεωρούσα συκοφαντική δυσφήμιση, άλλη μια απόδειξη ότι για μένα το θέμα ήταν απλά ένα δούλεμα.
Δεν υπάρχει λόγος να μας δώσεις ρεπόρτ της υγείας σου, γιατί δεν έκανα τίποτα για να την επηρρεάσω (ούτε και θα το ήθελα). Πάντως να αποφεύγεις τα μπιφτέκια που είπες!!!!
Πίστεψε με ότι σε καταλαβαίνω, γιατί όλοι μας έχουμε περάσει από το τριπάκι του σκεπτικισμού. Αλλά το αφήσαμε πίσω μας.
Μην με πρίζεις με τα IP, IPP, DVD, ABS, kok. Να σου δώσω τα στοιχεία μου όποτε θες.
Πάντως αν θές, όταν γυρίσω, μπορούμε να το συζητήσουμε σοβαρά (αν γίνεται πλέον).
Σκέψου πάντως λίγο γιατί δημιουργείς τόσες έριδες με τόσους πολλούς.Εδώ ερχόμαστε για να μάθουμε μέσω της ανταλλαγής απόψεων, και όχι για άλλο λόγο. Εγώ ήθελά ας πούμε να σου απαντήσω στο τόπικ για το "τέλος της Σελήνης" αλλά σκέφτηκα ότι θα το έπερνες στραβά, και έτσι το άφησα. Α, και το "γροθιά στη μύτη" ας το αφήσω καλύτερα ασχολίαστο


Ψαρωσα?ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ!Εδω δεν ψαρωσα οταν παλευα με τον καρκινο θα με ψαρωσουν οι αερολογιες σου?

Α σε χαλασε το πειραματακι με την γροθια στην μυτη?Ας το αλλαξουε λοιπον.Εσυ θα σταθεις σε ενα μερος και θα προσπαθησεις με την "ψυχικη σου ενεργεια" να με σταματησεις απο τον να σε πλησιασω.

Εχω να προτεινω και εγω ενα πειραμα.Οταν αρρωστησεις και συ σοβαρα παθεις πχ. κανα καραμπινατο καρκινο (μια και εισαι γυναικα εχεις πολλες πιθανοτητες πχ να προσβληθεις απο καρκινο μαστου),ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΦΑΡΜΑΚΑ,μην κανεις τιποτα απο οσα η επιστημονικη ιατρικη προτεινει προσπαθησε να γινεις καλα με "την ψυχικη ενεργεια".

Δεν με φοβησες στο ελαχιστο Εχιδνα με εξοργισες και με αηδιασες.


quote:
Αγαπητή medtech θα σε παρακαλούσα πολύ να δημοσιευσεις το άρθρο σου στα ASTRA και όχι σε αυτό το άσχετο με την αστρολογία topic. Θα σου απαντήσω (παίρνοντας με τη σειρά μου το χρόνο που δικαιούμαι) και κρατάω και το δικαίωμα μιας ανταπάντησης σε πιθανή δική σου απάντηση σε όσα θα πω. Δυό μηνύματα δηλαδή απο μένα και απο εκεί και περα εσύ στείλε όσα θέλεις. Το υφος των απαντήσεων μου θα είναι ανάλογο με το υφος των δικών σου μηνυματων,στο δηλώνω ξεκάθαρα απο τώρα. Απο εκεί και πέρα δεν επιθυμώ καμμιά συζήτηση μεταξύ μας γιατί δεν βλέπω την παραμικρη πιθανότητα συνεννόησης.

Θα το δημοσιευσω και εδω και στο Αστρα.Ετσι και αλλιως αυτο το τοπικ εχει ξεχειλωσει τοσο,που δεν θα το πειραξει ενα παραπανω ξεχειλωμα.

quote:
Αυτό που με "σκότωσε" κυριολεκτικά είναι το "πέταγμα" μου σε μια λίστα ως "ο "αστρολόγος που είπε κάτι ", μαζί με τον PaNo που εχει αραδιάσει εδώ ότι πιο παρανοικό έχω διαβάσει στο διαδίχτυο, και τον άλλο τύπο που είχε βόθρο αντι για στόμα...Ποιός θα το άντεχε αυτό φίλε?

Ηταν μια συνοπτικη καταγραφη της πορειας του θεματος.Αυτο δεν σημαινει οτι εισαι μια απο τα ιδια με τον Panos ούτε με τον αθυροστομο παρανοικο που επωφεληθηκε απο την αναφορα σε ερπετοειδεις για να μας μεταφερει εδω το εμετικο μηνυμα μισους του αλλα οντως παρενεβεις σε ενα σημειο και οντως εφερες σαν παραδειγμα το βιβλιο "Ti Στο Μπλιπ Ξερουμε".

wow κοιτα να δεις ποσο love and light εφερε το μπλε αγορι...

Οσο για τον μεταξυ μας διαλογο θα θυμαμαι με συγκινηση την αφιερωση medtech πες αλευρι που με τοσο πολιτισμενο τροπο εγγραψες σε μια σελιδα που την ποσταρες και εδω,οταν προσπαθουσα με οσο τον δυνατο πιο τεκμηριωμενο τροπο να ενημερωσω το κοινο του φορουμ απο που ξεκινησαν οι αερολογιες του panos,γιατι ηταν αερολογιες κτλ.Θα σου πω τι με πληγωνει.Απο ολους εδω μεσα ειμαι αυτη που εχει ριξει την λιγοτερη γιουχα και την περισσοτερη τεκμηριωμενη απαντηση σε αυτο το θεμα (και σε αλλα).Παρολαυτα αντι να το σεβαστουν αυτο οι εκαστοτε οπαδοι του μεταφυσικου μου επιτιθονταν με λυσσα (αλλα βεβαια λογικο ειναι οταν δεν εχεις απαντησεις επιτιθεσαι στον κριτη και οχι στην κριτικη...).

Χαρακτηριστικο παραδειγμα η ιστορια με τους κρυσταλους ταχυονιων.

Ταχυονια δεν εχουν εντοπιστει!
Παρολαυτα New Age αγυρτες πουλανε "θεραπευτικους κρυσταλους ΤΑΧΥΟΝΙΩΝ"
Οταν το επεσημανα αυτο εισεπραξα διαφορα οπως την ωραια προτροπη "βγαλε τις τσιμπλες απο τα ματια κοπελα μου" απο την Αβαλον (θα τις βγαλω αμα μου αποδειξετε οτι εχουν εντοπιστει ταχυονια φιλτατη)και αλλα ωραια πραγματα....

Βρε τι καθομαι και σκαω και δεν το ριχνω απλα στην γιουχα.Οχι αλλο καρβουνοοοοοοοο!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PaNo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
351 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2006, 11:43:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PaNo  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος PaNo
FREE ENERGY
http://Top100Energy.com
http://www.zpenergy.com/index.php
http://www.americanantigravity.com/categories/Video-Clips/

Steorn Free Energy Challenge
http://www.steorn.net/frontpage/default.aspx?p=1
http://www.youtube.com/watch?v=tj_0XEv7TBg&mode=related&search=
http://www.youtube.com/watch?v=BNDIWY19gqA&mode=related&search=
http://www.youtube.com/watch?v=ZFYRuYn__Ro&mode=related&search=
http://www.youtube.com/watch?v=MDV9Al0e_T0



~:LOVE:~AND~:LIGHT:~

PaNo

Edited by - PaNo on 20/09/2006 12:06:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

satyros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
257 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2006, 07:10:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους satyros
Ωρ σαν τα χιόνια... Δεν θέλω να γίνω αγενής - και δεν θα γίνω. Αλλά μια ερώτηση βρε μπράδαρ. Δεν βαρέθηκες; Και μην βιαστεις να πεις οτι σε κοροιδευω, τουναντίον, αλλά πραγματικά προς τι η τοση ροπή σου να σώσεις την ανθρωπότητα προσφέροντας της στο πιατο όλες αυτές τις πληροφορίες; (Συνεχίζω να μην κοροιδεύω) Απλά το λέω γιατι βρε Πανο η εμπειρία μου μου έχει δείξει οτι ότι προσφέρεται απλόχερα, τζάμπα και τρώει και ένα σμπρώξιμο προώθησης, είναι μάπα το καρπούζι τις περισσότερες φορές... Το ζουμί είναι εντελώς αλλού... να υπάρχει ένας μπούσουλας, και μετά να βρεις μόνος σου τον δρόμο. Και όπως λέει κ ο Τζώνυ, και πολύ σωστά λεει, ου μαθείν δει τους μύστας αλλά παθείν...

ΣΑΤΥΡΟΣ ΜΕΝ, ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 55 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52 53 54 55
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.296875
Maintained by Digital Alchemy