ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 ΝΕΑ - Μέσα από το Διεθνές Internet
 Black Greeks in U.S.A!!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
GeorgiO
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
67 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2006, 22:55:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GeorgiO  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρείκα στο internet αυτό το site http://www.blackgreeknetwork.com/blog/AboutUs αμα βάλετε στο google τις λέξεις "Black Greeks" θα βρείτε και άλλα πολλά. Το ερώτημα μου εμένα τώρα είναι γιατί δειαλέξανε οι Aφροαμερικάνικες οργανώσεις που σκοπό έχουν να βοηθήσουν τους Aφροαμερικάνους θέλησαν να δώσουν το όνομα "Black Greeks" στις οργανώσεις τους και όχι "Afroamericans" ή "Africans"? Χρεισημοποιούν και τον όρο National Pan-Hellenic Council's!! Όποιος ξέρει ποιο πολλά για το θέμα αυτο τον παρακαλώ να με διαφωτίσει

"Μερικοί βλέπουν το αύριο ως μια άλλη ημέρα. Εγώ το βλέπω ως άλλη μια ευκαιρία."

Crone
Νέο Μέλος

Australia
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2006, 01:20:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crone  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοίτα, βασικά όταν στις Η.Π.Α λένε Greeks, όσοι εχουν πάει εκεί σε κάποιο κολέγιο ή πανεπιστήμιο, αμέσως καταλαβαίνουν τις αδερφότητες (fraternities).
Αυτες χρησιμοποιούν ως ονομασία τους τα γραμματα του Ελληνικού αλφαβήτου (ΙΚΙ, ΙΔΕ, ΙΦΙ, κα) συνηθως ανα 3 και τα διαβάζουν ολόκληρα (πχ. Yiota Delta Epsilon για Ι.Δ.Ε).
Όσοι λοιπόν ανήκουν σε μια τέτοια αδερφότητα ονομάζονται Greeks οπότε μην σε παραξενευει το γεγονός οτι υπάρχουν Black Greek ή ακόμη και Latin Greek Societies.
Πάντως για να γίνει κάποιος μέλος μιας τέτοιας αδερφότητας πρέπει συχνα να περάσει κάποιες δοκιμασίες και να ακολουθήσει μια διαδικασία μύησης, που σε μερικές περιπτώσεις δεν διαφέρει πολύ απο μασονική τελετή.
Τέλος πολλές φορές η είσοδος σε μια περιζήτητη αδερφότητα μπορεί να σε εξασφαλίσει ακόμη και μελλοντικά απο θέμα εργασίας και γνωριμιών.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
9.277344E-02
Maintained by Digital Alchemy