ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Μαγεία και πως βοηθας εναν φιλο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
null_n_void
Μέλος 2ης Βαθμίδας


158 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2006, 18:01:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους null_n_void  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξερω οτι εχετε ενα σωρο θεματα σχετικα με την μαγεια, προκειται ομως για κατι σοβαρο.

Θα ηθελα την γνωμη σας για κατι που συμβαινει σε εναν αγαπημενο μου φιλο.

Υποψιαζεται οτι η πεθερα του τον εχει δεσει με μαγια.

Εχω την δυνατοτητα να τον βοηθησω, γνωριζω ατομα που τα λυνουν.

Φοβαμαι ομως μην δεχθω "επιθεση".

Απο την αλλη, δεν μου παει καρδια να βλεπω να τον σκοτωνει καθημερινα. Πχ χθες ετρεχε ολη νυχτα σε νοσοκομειο.

Απο τοτε που παντρευτηκε, μια πολυ αγαπημενη μου φιλη, αισθανεται ατονια, κοπωση, δεν μπορει να κανει σεξ (7 χρονια τωρα), βαζει τα κλαματα ανευ λογου και γενικα ειναι σε πολυ ασχημη κατασταση.

Κατι συγγενεις της, του σφυριξαν οτι η πεθερα ασχολειται με μαυρη μαγεια. Εψαξε το σπιτι και βρηκε ενα κουβαρι με κομπους και το πηγε σε μια γυναικα που ηξερε απο αυτα να του πει τι ηταν.
Εκεινη σταυρωσε τον κομπο, ο οποιος λυθηκε σε 60 κομματια και απεκαλυψε ενα παλιο πενηνταρικο γεματο κακα.

Φοβαται μηπως του ριχνει κατι στο φαγητο του, μια και αυτη μαγειρευει, ισως αρσενικο ή κατι αλλο.

Την γυναικα αυτην την ξερω και ειναι οντως κακια και ζηλοφθονη.

Εν τω μεταξυ, η κορη της (και φιλη μου) πασχει απο σχιζοειδη καταθλιψη και παρακολουθειται απο ψυχιατρο.

Πριν μερικα χρονια την ειχα πιασει να χωνει λιπη στο φαγητο του αντρα της για να του ανεβει η χοληστερινη απο οτι μου ειπε και να μην κοιταει αλλες γυναικες. (η αληθεια ειναι οτι εχει πηδηξει την μιση αθηνα ο συγκεκριμμενος - προ γαμου ομως). Τοτε απομακρυνθηκα για πεντε χρονια απο αυτους, γιατι με σοκαρε το γεγονος.

Τι με συμβουλευετε να κανω???? Να τον βοηθησω γιατι ειναι φιλος μου και φοβαμαι οτι θα εχει κακο τελος ή να την κανω για μια ακομη φορα, αφηνοντας τους στο ελεος του Θεου???

ορεξη να χετε να διαγραφετε :)

G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2006, 18:25:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα ,

υποτιμάς την δύναμη και την αποτελεσματικότητα που έχει το "έλεος του Θεού". Χρησιμοποιούμε πολλές φορές αυτή τη φράση απαξιωτικά ενώ στην ουσία αυτό θα έπρεπε να είναι η αρχική μας κατεύθυνση.

Στα θέματα της μαγείας θα πρέπει να ξέρεις ότι για να αποδεχτούμε κάτι ως ψυχική επίθεση θα πρέπει πρώτα να αποκλείσουμε όλες τις υπόλοιπες πιθανότητες το πρόβλημα να προέρχεται από το φυσικό πεδίο. Όπως τα περιγράφεις τα πράγματα υπάρχουν πολλοί απτοί λόγοι για τους οποίους η ζωή και των τριών αυτών ανθρώπων είναι δυστυχισμένη. Παρόλο που στα δικά μου μάτια είναι έντονο το στοιχείο της καρμικής "εξόφλησης λογαριασμών" αυτών των ανθρώπων, αυτό είναι κάτι που δεν μπορούμε να το αποδώσουμε σε μαγικές πρακτικές.

Ακόμη και αν η πεθερά που αναφέρεις έχει όντως χρησιμοποιήσει τέτοιου είδους τεχνικές καταλαβαίνεις και μόνος σου πως με τα δεδομένα αυτά η ζωή τους θα είχε πάλι τεράστια προβλήματα.

Κανένας που διατείνεται ότι "λύνει" τέτοια θέματα δεν θα μπορέσει να τους βοηθήσει πραγματικά. Αν ο φίλος σου έχει υποψίες ότι κινδυνεύει η ζωή του πρέπει να απευθυνθεί στους κατάλληλους γιατρούς καταρχήν για να το επιβεβαιώσει και στη συνέχεια να ζητήσει τη βοήθεια και τη συμβουλή δικηγόρων εφόσον αποφασίσει (αλλά πρέπει να είναι δική του απόφαση) να απομακρυνθεί απ' αυτή την κατάσταση. Πάνω απ' όλα αυτό που εσύ μπορείς να κάνεις γι' αυτόν αλλά και για τα άλλα δύο άτομα είναι να ζητήσεις μέσα απ' την καρδιά σου να τους δοθεί το έλεος του Θεού, και να μην επιτρέψεις να ερμηνεύονται όλα αυτά κάτω απ' το πρίσμα της μαγείας.

Ελπίζω όλα να πάνε καλά


Galadriel


για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2006, 18:39:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και γιαι δεν χωρίζει ο φίλος σου ?


Αν θέλει να κρατήσει το γάμο του γιατί δεν πηγαίνει
σε κάποιο σύμβουλο σχέσεων ?


Με τα μαγικά θα έχει πιστεύεις κανένα αποτέλεσμα ?


Αγγελος.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geox
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
155 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2006, 18:58:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους geox  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αποκωδικοποιόντας τα γραφόμενα καταλήγω στα εξής . Στην ιστορία αυτή συμμετέχουν

α) μια φυσιολογική πεθερά (κακιά και ζηλοφθονη, μισεί τον γαμπρό και προσπαθεί να του κάνει τη ζωή μαύρη με κάθε τρόπο).

β) μια ψυχικά άρρωστη νύφη (40 % των γυναικών περνούν ένα τουλάχιστον έλλασον ή μείζων επεισόδιο καταθλιψης στη ζωή τους, - προσπαθεί να παχύνει τον άντρα της να μην τον βλέπουν οι άλλες)

γ) έναν συνήθισμένο έλληνα (μια χαρά περνούσε και πηδούσε ο άνθρωπος πριν παντρευτεί - δεν πηδά την γυναίκα του, και απο την μιζέρια του γάμου και της πεθεράς καταλήγει στο νοσοκομείο.)΄Επισήμως (στατιστική Π.Ο.Υ.) δικαιούται να ζήσει (max κατα μέσο όρο) 3 χρόνια λιγότερο απο την γυναίκα του

Δεν βλέπω κάτι ιδιαιτέρως περίεργο. ΄Το διαζύγιο είναι μια καλή αρχή για όλους. Η φίλη θα χρειαστεί ιδιαίτερη στήριξη εκτός του ψυχιατρου (απο συγγενείς και φίλους δηλαδή). Η πεθερά θα στρέψει αλλού την ενεργητικότητα της και σε ότι αφορά τον γαμπρό θα έχει την ευκαιρεία να πηδήξει και την υπόλοιπη αθήνα (Ο σίγουρα κερδισμένος).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2006, 19:04:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμμμ....έχω ακούσει κι εγώ τετοιες ιστορίες για κάποιον που κάνει "κακά" μάγια σε κάποιον που φθονεί ή απεχθάνεται αλλά δεν τα πιστεύω αυτά τα πράγματα. Ολα είναι στο μυαλό μας.
Εχω κι εγω 2-3 θειες και γνωστούς που για ότι δυσάρεστο τους συμβαίνει πιστεύουν ότι το προκάλεσε μια γνωστή τους γυναικα που θέλει το κακό τους. Για να προστατευθούν από τα μάγια πάνε σε 1-2 παπάδες που τους δίνουν συμβουλές και αγιασμούς κτλ μιας και ειναι και χριστιανοί στο θρησκευμα αρκετά προσκωλλημένοι με την θρησκεία μάλιστα.Δε λέω και αυτοί κάπου θέλουν να πατήσουν και να στηριχτούν αλλά μήπως με όλα αυτά γινόμαστε λιγάκι υπερβολικοί και παράλογοι?

Αγαπητή φίλη null_n_void λες...

quote:
Υποψιαζεται οτι η πεθερα του τον εχει δεσει με μαγια.


Κατ'αρχήν οι πεθερές και να μην ασχολούνται με μάγια είναι από μόνες τους εφιάλτης... Οι παντρεμένοι και οι παντρεμένες θα το καταλαβαίνουν πιστεύω(εγώ έχω καιρό ακόμα)
Πάμε παρακάτω...

quote:
Απο τοτε που παντρευτηκε, μια πολυ αγαπημενη μου φιλη, αισθανεται ατονια, κοπωση, δεν μπορει να κανει σεξ (7 χρονια τωρα), βαζει τα κλαματα ανευ λογου και γενικα ειναι σε πολυ ασχημη κατασταση.


Η ατονία, η κόπωση, η ανικανότητα μπορούν να προέλθουν απο φυσικά αίτια. Π.χ. Το άγχος και το στρες της εργασίας, του ψυχολογικου βαρους του γάμου και η αγωνία για το μέλλον αυτού, φοβοι για την οικονομική μας κατάσταση αλλά και άλλα φυσικά αίτια μπορούν να δημιουργήσουν τα παραπάνω προβλήματα στον συγκεκριμένο άνθρωπο. Για όλα αυτά καλό θα είναι να συμβουλευόταν γιατρούς/ψυχολόγους...γενικά ειδικούς πάνω σε τέτοια θέματα.

quote:
Πριν μερικα χρονια την ειχα πιασει να χωνει λιπη στο φαγητο του αντρα της για να του ανεβει η χοληστερινη απο οτι μου ειπε και να μην κοιταει αλλες γυναικες.

Καλό θα ήταν να μαγείρευε και καποιος άλλος, η γυναίκα του ή ο ίδιος...δεν γίνεται αυτο?? Ασε που πάγια άποψη μου είναι ότι δεν πρέπει τα ζευγάρια να αφήνουν τις μανάδες τους να μπλέκονται στη ζωή τους. Έντάξυ να τις αφήσουν να μαγειρέψουν για μια επίσκεψη το σαββατοκύριακο ένα γεύμα αλλά όχι κάθε μέρα...

quote:
Τι με συμβουλευετε να κανω???? Να τον βοηθησω γιατι ειναι φιλος μου και φοβαμαι οτι θα εχει κακο τελος ή να την κανω για μια ακομη φορα, αφηνοντας τους στο ελεος του Θεου???


Φυσικά και να τον βοηθήσεις, συμβουλέυοντάς τον να επισκεφθεί ειδικούς αλλά και χαρίζοντάς του την δική σου ψυχολογική υποστήριξη. από τη στιγμή που είσαι φίλη του θα έχει σημασία για εκείνον μια τέτοια υποστήριξη...

Τα λέμε

Μη σκοτώνεις τα κουνούπια...άλλοι σου πίνουν το αίμα...

Edited by - Agnostic on 14/03/2006 19:12:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mantis Religiosus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Kenya
135 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2006, 19:38:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis Religiosus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ατονια και κοπωση απο μαγια ακουγεται λιγο απιθανο.Να ελεγες ατονια και κοπωση απο δηλητηριαση με ψυχοφαρμακα θα ακουγοταν πιο πιθανο.

Ειναι γεγονος οτι οι περισσοτεροι μαγοι γνωριζουν εμπειρικη φαρμακογνωσια και δηλητηριαζουν τα θυματα τους(πχ οι μαγοι βουντου που δηλητηριαζουν τα θυματα τους ποτιζοντας τους με ουσιες απο το δηλητηρωδες ψαρι Tetrodus sp).Για καποιον που γνωριζει τοξικολογια δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολο να καταλαβει την προελευση των συμπτωματων,για τον περισσοτερο κοσμο ωστοσο φαινονται ανεξηγητα και αποδιδονται στα κακα μαγια.Ειναι ισως ο μονος τροπος που μπορουν οι μαγοι να παρεμβαινουν στην υγεια των θυματων τους.Με σκοινια και κερια δεν μπορουν να επηρρεσουν την υγεια κανενος.

Edited by - Mantis Religiosus on 14/03/2006 19:52:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

null_n_void
Μέλος 2ης Βαθμίδας


158 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2006, 20:46:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους null_n_void  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
παιδια,

καταρχην να σας ευχαριστησω για τις συμβουλες σας.


λογω των ψυχικων προβληματων της κορης, η μανα βρισκεται ολη μερα μεσα στο σπιτι. ειναι μια περιπτωση "κοπεογλου" οπως την λεω εγω (νυχτα γαμου, η μανα του βουτσα, που παρεπιπτοντως της μοιαζει καταπληκτικα η μπαρμπαρα...)


ο καλος μου σκεπτεται να τον παει σε πνευματικο.

εγω του ειπα να παει να κανει τοξικολογικη εξεταση πριν απο ολα.
το αρσενικο, οταν δινεται σε μικρες δοσεις, μπορει να προκαλεσει τα συμπτωματα αυτα....

ειλικρινα δεν ξερω.... ας κανει πρωτα καποιες εξετασεις να δουμε αν ειναι τιποτα αλλο (χτυπα ξυλο) και βλεπουμε....

απο την αλλη ο ελεημων θεος, επιτρεπει σε διαφορους/ες να κανουν τα μπουγιουμια τους, χωρις αξιοσημειωτες τιμωριες.....

ορεξη να χετε να διαγραφετε :)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALF
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
162 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2006, 00:24:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η γνωμη μου περι του θεματος . ας παει καποιος, καποια να ζητησει τη βοηθεια της εκλησιας αφου κανει τοξικολογικη εξεταση πρωτα . Μην ξεχνας οτι τιποτα δεν ειναι τυχαιο! αυτα σου ευχομαι καλη τυχηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2006, 09:06:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα, κατά την γνώμη μου πρόκειται για κλασσική περίπτωση «φαρμακείας» ή εάν θες χημικής «μαγείας» πολύ διαδεδομένη ειδικά στην επαρχεία όπου αφθονούν τα φυτικά ως επί το πλείστο χρησιμοποιούμενα υλικά (για παράδειγμα οι σπόροι ΤΑΤΟΥΛΑΣ - DATURA STRAMONIUM κ.α.) τα οποία και τοποθετούνται από τον επίδοξο «μάγο» στα ρούχα του θύματος ως το φαγητό του ή τον καφέ του (ή ακόμα και σε διάφορα δώρα -για παράδειγμα κολόνιες), προκαλώντας αρχικά αισθήματα ευφορίας, σταδιακής εξάρτησης (Love Potions) και σε προχωρημένο επίπεδο ψυχοσωματικά προβλήματα και φυσικά στο τέλος τον θάνατο από την συστηματική έκθεση του οργανισμού σε αυτά τα τοξικά.

Η διακοπή χορήγησης αυτών των ουσιών πρέπει να γίνεται με μεγάλη προσοχή, από εξειδικευμένο προσωπικό, με τρόπο ελεγχόμενο διότι το θύμα ουσιαστικά υπόκειται σε απεξάρτηση, ενώ δεν μπορεί να αποκλεισθεί η περίπτωση μη αναστρέψιμης «ζημίας» (ψυχοσωματικής υφής) στον οργανισμό του, αυτό βέβαια εξαρτάται από το χρόνο έκθεσης - εθισμού..

Υ.Γ.
Μια ενδιαφέρουσα παρενέργεια πάντως είναι πως σε πολλές περιπτώσεις μαζί με το θύμα νοσεί μακροχρόνια και ο θύτης (ή πρόσωπα κοντινά στο θύμα) αφού εκθέτει τον εαυτό του κατά την σύνθεση των «φίλτρων» στις ίδιες τοξικές ουσίες.

Επίσης, η παρατήρηση πως η Πεθερά εφάρμοζε παρόμοιες «μαγικές» τακτικές και στον σύζυγο της είναι γνωστό κλισέ σε τέτοιες ιστορίες.

Edited by - XD on 15/03/2006 09:10:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

HybrithAngel
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2006, 09:50:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους HybrithAngel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλε μου.. όπως και να χει το θέμα.. καλό είναι να υπάρχει πίστη.. να σαι σίγουρος πως οι γιατροί δεν θα μπορέσουν να τον κάνουν τίποτα.. εδώ θα ήμαστε και θα τα λέμε.. από προσωπική μου εμπειρία σε κάτι παρόμοιο με βοήθησε η εκκλησία η προσευχή και ο δρόμος του θεού.. απλά κάποιος πρέπει να το επιβεβαιβεώσει και πραγματικά ίσως είναι δύσκολο αυτό.. ας μην περιμένει την επιβεβαίωση.. ίσως όταν έρθει να ναι αργά.. ας πιστέψει ας προσευχηθεί.. ας απευθυνθεί σε κάποιο άνθρωπο της εκκλησίας.. ακόμα και αν αυτος δεν είναι ο κατάλληλος.. ας μην χάνει την πίστη του.. αποτελεί την πρώτη και τελευταία ελπίδα στις δυσκολές στιγμές της ζωής.. κανένας δεν το αμφισβητει αυτό..

The road of salvation begins tonight.. Right now..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deepest_Emotion
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2006, 09:25:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deepest_Emotion  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ο καλος μου σκεπτεται να τον παει σε πνευματικο.

εγω του ειπα να παει να κανει τοξικολογικη εξεταση πριν απο ολα.
το αρσενικο, οταν δινεται σε μικρες δοσεις, μπορει να προκαλεσει τα συμπτωματα αυτα....

ειλικρινα δεν ξερω.... ας κανει πρωτα καποιες εξετασεις να δουμε αν ειναι τιποτα αλλο (χτυπα ξυλο) και βλεπουμε....

απο την αλλη ο ελεημων θεος, επιτρεπει σε διαφορους/ες να κανουν τα μπουγιουμια τους, χωρις αξιοσημειωτες τιμωριες.....

ορεξη να χετε να διαγραφετε :)


Καλημέρα
Φίλη null_n_void πιστεύω πως πρέπει να κανεις όπως είπες. Να κάνει μια εξέταση και μετά να τον πατε σε έναν πνευματικό.Γιατί εφ όσων λες οτι έβαζε λίπη στο φαγητό του άντρα της, είναι πολύ πιθανο να βάζει και κάτι στο φαγητό του φίλου σου.
Ένας γνωστός μου είχε ένα περίπου ίδιο περιστατικό.Η πεθερά του δεν τον ήθελε και έκανε μάγια στον γάμο του.Δεν ήταν σε τέτοια κατάσταση.Το κακό ήταν το ζευγάρι ζούσε μαζί με την πεθερά.Απλά ενώ ήταν μια χαρά και ο γνωστός μου έλεγε στη γυναίκα του να φύγουν και να μείνουν μόνοι τους και συμφωνούσε, στο καπάκι η γυναίκα του άλλαζε σκέψη και του έλεγε ασυναρτησίες.Ότι θέλει να την χωρίσει απο τους γονείς της και τέτοια. Κάτω από το στρώμα του κρεβατιού τους βρήκε καρφιά, τα οποία τα μάζεψε και τα πήγε σε έναν πνευματικό που γνώριζε.Αυτός διάβασε κάτι και του είπε να πάει να τα πετάξει σε ένα ποτάμι που ήταν εκεί κοντά. Μέχρι να φτάσει στο ποτάμι τα καρφιά είχαν εξαφανιστεί.Δυστηχώς όμως η πεθερά συνέχιζε τα ίδια και κατέληξαν στο διαζύγιο.
Εύχομαι καλή τύχη σε ότι κι αν κάνετε.

If in the dark, you lose your friends, hold my hand and have no fear...Cause I will be there...

Edited by - Deepest_Emotion on 16/03/2006 09:30:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Fata Morgana
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2006, 19:23:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Fata Morgana  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ null n void,
περνώ κι εγώ κάτι παρόμοιο αυτό τον καιρό με τον άντρα μιας φίλης μου, ο οποίος είναι σίγουρος ότι του κάνει μάγια η μητέρα της που δεν τον θέλει. Επειδή πιστεύω πως τα μάγια κατά ένα μεγάλο ποσοστό είναι θέμα υποβολής προσπάθησα να του δείξω ότι είναι ό,τι χειρότερο να σκέφτεται κάτι τέτοιο και ότι με αυτό τον τρόπο οι φόβοι του γίνονται πραγματικότητα. Ίσως επειδή είναι ένας άνθρωπος που θέλει να προκαλει την προσοχή και το οίκτο των γύρω του δεν έδωσε σημασία. Ο πνευματικός του του συνέστησε έναν παπά ο οποίος βοηθά σε ΄τέτοιες περιπτώσεις. Τον επισκέφτηκε , έκανε ό,τι του είπε -αν και ο παπάς απ' ότι κατάλαβα δεν του είπε ξεκάθαρα ότι είναι μαγεμένεος - διαβάστηκε, κοινώνησε κλπ αλλά γιατρειά δεν είδε!
Η εξήγηση - σύμφωνα με μενα είναι ότι δεν θέλει να βγει από αυτή την κατάσταση για τους λόγους που ανέφερα. Ίσως κιόλας να έχει δραματοποιήσει σε μεγάλο βαθμό αυτό που του συμβαίνει.Αφήνω φυσικά ανοιχτή και την περίπτωση να συμβαίνει πραγματικά κάτι τέτοιο. Ακόμα όμως κι αυτό να ισχύει, οι άνθρωποι αν θέλουν να σωθούν προσπαθούν. Πιστεύω ότι και ο φίλος σου θθα ήταν καλό να το δουλέψει εκ των έσω το όλο θέμα. Θα ήταν καλό να πάει σε κάποιο παπά μόνοάν είναι αποφασισμένος ο ίδιος να το ξεπεράσει και μόνο αν δεν είναι παθητικός στο προβλημά του. Στο κάτω- κάτω τα "μάγια" φαντάζομαι ότι πιάνουν σε αυτούς που αφήνουν ένα παραθυρακι, μια ρωγμή απόπου μπορεί να περάσει όλη αυτή η αρνητική ενέργεια.
Εσ'υ όπως κι εγώ δεν μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα εκτός από το να προσφέρεις κάποια ηθική συμπαράσταση. Μια ακόμα συμβουλή: Μη "χώνεσαι " βαθεια στο πρόβλημα . Θα σε επηρρεάσει, όπως κι εμένα που αρχικά όταν ερχόμουν σε επαφή με το συγκεκριμένο άτομο, γυρνούσα σπίτι κακόκεφη με πονοκεφάλους και άλλα ψυχοσωματικά. Κακή ενέργεια; Τι να πω...

Αυτά τα λίγα και καλή τύχηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2006, 21:49:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου ρε GEOX με έκανες και γέλασα.. να είσαι καλά.. νομίζω ότι ήταν η πιο κούλ απάντηση!!! Μια χαρά σε βρίσκω...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...
"ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΗΤΟΙ" (Δυστυχώς...)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2006, 14:09:34  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΟΙΤΑ ΝΑ ΔΕΙΣ,ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΤΑ ΜΑΓΙΑ* ΠΙΑΝΟΥΝ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΤΟΥΣ ΔΙΝΕΙΣ ΣΗΜΑΣΙΑ.
ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΟΠΙΚ ΠΟΛΥ ΠΑΛΙΟ ΕΙΧΑ ΕΚΘΕΣΕΙ ΜΙΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΜΑΝΑ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ (ΕΒΑΖΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΑΤΖΟΥΝΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ). Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΑΠΛΑ ΑΔΙΑΦΟΡΗΣΕ,ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΣΥΝΕΒΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ.
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ,ΚΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΣΟΥ ΝΑ ΕΣΤΙΑΣΕΙ ΣΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΤΟΥ.ΦΥΣΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΟΛΟΙ ΣΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΤΟΥ ΣΕ ΑΥΤΟ,ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΝΑ ΑΝΑΚΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΧΑΜΕΝΗ ΤΟΥ ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ. ΑΝ ΠΑΛΙ ΤΟ ΕΧΕΙ ΣΚΕΦΤΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ,ΚΑΙ ΝΙΩΘΕΙ ΟΤΙ Ο ΓΑΜΟΣ ΤΟΥ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ,ΑΣ ΠΑΡΕΙ ΔΙΑΖΥΓΙΟ ΑΦΟΥ ΖΗΤΗΣΕΙ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΕΝΟΣ ΚΑΛΟΥ ΔΙΚΗΓΟΡΟΥ.ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΙ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ ΠΡΩΤΑ ΟΜΩΣ...


*ΕΙΤΕ ΑΥΤΑ ΜΕ ΤΑ ΜΑΓΙΑ ΟΝΤΩΣ ΙΣΧΥΟΥΝ,ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΑΥΘΥΠΟΒΟΛΗΣ,(ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ...)ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ
ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΣΕ ΠΙΑΣΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΙΝΕΙΣ ΣΗΜΑΣΙΑ,ΔΕΝ ΠΙΑΝΟΥΝ. ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΝ ΔΕΧΤΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΚΔΟΧΗ,ΟΤΙ Η ΠΕΘΕΡΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΜΑΤΖΟΥΝΙΑ ΟΠΩΣ ΤΑ ΟΝΟΜΑΖΩ ΕΓΩ,ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΕΣ ΧΑΖΟΜΑΡΕΣ ΧΩΡΙΣ ΔΥΝΑΜΗ, "ΜΑΓΕΙΑ ΤΗΣ ΚΑΤΙΝΑΣ" Η "ΤΟΥ Κ##ΟΥ" , ΟΠΩΣ ΕΛΕΓΕ ΚΙ ΕΝΑ ΠΑΛΙΟ ΜΕΛΟΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2006, 19:35:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχ! αν ήξερε η Μάρα Μεϊμαρίδη, όταν έγραφε εκείνο το έρμο
το βιβλίο "Οι Μάγισσες της Σμύρνης" τί φωτιές θα άναβε!!!

Απ΄ότι ακούω γύρω μου, η μαγγανία ανθεί. Πολλοί έχουν βρει
στο σπίτι τους περίεργα αντικείμενα, σαν αυτά που περιγράφετε,
και χειρότερα...
Τώρα, από εδώ μέχρι το "δέσιμο" και το "λύσιμο", είναι μακρύς
ο δρόμος... και γεμάτος πολλών ειδών παγίδες και μυθολογίες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

null_n_void
Μέλος 2ης Βαθμίδας


158 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2006, 21:11:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους null_n_void  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
παιδια,
ξαναευχαριστω για την συμμετοχη σας.

απο οτι μου ειπε, οσες φορες πηγαν σε παπα και αυτος και η γυναικα του κατι συνεβαινε τελευταια στιγμη και τους εμποδιζε...

εν τω μεταξυ με εχει τσακισει η γκαντεμια ολη την εβδομαδα....

σκεφτομαι να κοψω λασπη, δεν ειμαι τωρα για λαχταρες...

παντως αυτος που ειπε παραπανω, οτι η πεθερα εφαρμοζε στον αντρα της τα ιδια, υπαρχουν τετοιες υποψιες....

εχουν 40 χρονια να κανουν σεξ, μονο τις φορες που χρειαστηκε για να μεινει εγγυος στην φιλη μου και μια φορα που διαμαρτυροταν ο πεθερος στον γαμπρο για την συζυγο του και ο γαμπρος του ειπε να σηκωθει να φυγει, πεταχτηκε η φιλη μου και ειπε: ΕΙΣΑΙ ΤΡΕΛΟΣ???? ΘΑ ΜΟΥ ΔΗΛΗΤΗΡΙΑΣΕΙ ΤΟΝ ΜΠΑΜΠΑ ΜΟΥ...

αρα και αυτη ΓΝΩΡΙΖΕΙ, τι ακριβως ρολο βαραει η μανα της, απλα ισως αρνειται να το πιστεψει....

ορεξη να χετε να διαγραφετε :)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

poltergeist
Μέλος 1ης Βαθμίδας


127 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2006, 12:16:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poltergeist  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπαρχουν δυο τροποι για την επιλυση αυτου του θεματος.1ον)Ακους τον geox,μια απολυτα λογικη εξηγηση και ολοι παμε σπιτακια μας ησυχοι.2ον)Ως γνωστον στην Ελλαδα υπαρχουν δυο θανατηφορα λομπυ,των πολιτικων και των πεθερων.Τωρα,επειδη κατι παρομοιο γινοταν με την μητερα μου και την "πολυαγαπημενη μου γιαγιακα",καταλαβαινω απολυτα την ανησυχια σου.Η φιλη σου αν αν οντως γνωριζει για τις δουλιτσες της μανουλας τις τοτε πολυ πιθανων να δεχεται αυτη τα αποτελεσματα απο τις ενεργειες της πρωτης.Συμπερασμα,ενας πολυ καλος συμβουλος ζευγαριων,που αν ειναι και πνευματικος ακομα καλυτερα,θα τους βοηθησει να βγαλουν την πεθερουλα απο το σπιτι ΤΟΥΣ(αν καλυτερεψουν οι μεταξυ τους σχεσεις)!Μεχρι τοτε πες τον φιλο σου οτι η Ελλαδα εχει τα καλυτερα και τα περισοτερα ταβερνακια και fastfoodαδικα στην Ευρωπη.Ας τα επισκευτει για την επομενη βδομαδα για να δει αν υπαρξει διαφορα.Ακομα καλυτερα θα ηταν να παρει την γυναικα του και να την κανει για διακοπουλες χωρις πεθερες!! Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
null_n_void
Μέλος 2ης Βαθμίδας


158 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2006, 14:40:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους null_n_void  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κανα ξορκι αντιπεθερικο ξερετε????

μπας και την εξοντωσουμε...

ορεξη να χετε να διαγραφετε :)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_Αννα_
Νέο Μέλος


45 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2006, 11:59:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _Αννα_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περα απο την μαγεια και οσους ασχολουνται με αυτην θα πρεπει να θεωρεις το ιδιο και σε ορισμενες περιπτωσεις περισσοτερο επικινδυνο το μυαλο των ανθρωπων,την κακια τους σε συνδυασμο με μια καποια δοση ανοησιας που εχει ως αποτελεσμα καταστροφες καθε ειδους σχεσεων.

Δεν αμφιβαλλω οτι μπορει να υπαρχει οντως "δεσιμο"ομως μην αμφιβαλλεις οτι συχνα ειμαστε ικανοι λογω ζηλιας/κακιας να κανουμε πραξεις πολυ πολυ ασχημες χωρις απαραιτητα να χρησιμοποιησουμε "ξορκια."

Φιλικα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

another star
Μέλος 3ης Βαθμίδας


518 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2006, 18:03:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους another star  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και από μένα

Κοίτα, αν έχει ταϊστεί το πρόσωπο που ενδιαφέρεσαι, τότε είναι τρομερά δύσκολο να λυθούν. Γιατί αυτό το πράγμα έχει ποτίσει τον οργανισμό του, η κακή ενέργεια μπήκε μέσα του. Γίνεται αλλά δεν είναι εύκολο.
Αφού λες ότι έχεις φίλους που ασχολούνται, σίγουρα θα σου έχουν πει και αυτή την εκδοχή. Και από ότι είπες το πιο πιθανό είναι να τον έχει ταϊσει.
Δεν τον πας τον άνθρωπο να του διαβάσουν ένα γερό εξορκισμό όπως του Αγίου Βασιλείου μπας και γίνει τίποτα?

Βέβαια υπάρχει και ο παλιός καλός ινδιάνικος τρόπος: να της ρίξει ένα σιχτίρ, να πάει σίγουρα να διαβαστεί σε έναν έμπειρο γέροντα (αν μη τι άλλο καλό θα του κανει κακό δεν θα του κάνει) , και μετά να πάρει την γυναικούλα του και να την κάνει με ελαφρά πηδηματάκια για άλλη παραλία.

Με όλο το σεβασμό στο τόπικ και στους συμμετέχοντες.
Ευχαριστώ

another star!


**Είναι η καρδιά φωτιά και χιόνι, γυρίζει μόνη, να βρει Θεό**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aries0
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
290 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2006, 15:49:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aries0  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
null_n_void

Καποτε με επισκευθηκε μια κυρια απο το Παγκρατι και μου ειπε οτι της κανουν μαγια....

Κανω μου λεει μια "ασπιδα" αλλα δεν αρκει.!! περνανε παλι ...
Βεβαια εκεινο που ρωτησα ειναι τι "ασπιδα" κανει ...

Εκανε μια ασπιδα η οποια αντιστοιχουσε σε "υλικη" προστασια ...

Τι θελω να πω ....!!!
Οτι μπορει να γινει μια προστασια απο "ασπιδα" και θα σου προτεινα να ρωτησεις τον Μορφεα που γραφει σε καποια topic περι θεραπειας αλλα και για καποιες ασπιδες...προστασιας.

Τωρα τα "μαγεια ναι υπαρχουν και γινονται με διαφορες "τεχνικες"
Το μονο σιγουρο ειναι το οποια και αν ακολουθησεις εκεινο που το προκαλει ειναι το ιδια αιτιο....τα "διαβολακια".

Ετσι επεμβαινουν και δρουν ....ειχα γραψει σε σχετικο topic !!! βεβαια σε καποιους δεν αρεσαν ...η δεν τα "επιαναν"..

Πρεπει να βρεθει καποιος ο οποιος ειναι πολυ δυνατος και θα μπορει να εκδιωξη ( πολυ δυσκολο ....) αυτα ολα. που προκαλουν τα κακα...στους ανθρωπους !!!!

Μπορει και ενας παπας αν θα πρεπει να ξερει ...τι κανει....!!!
Αλλα ενας ο οποιος "βλεπει" τον εχθρο του μπορει να ειναι αποτελεσματικοτερος....αλλα αλλα αλλα...!!!

Ειναι ενα δυσκολο παιχνιδι μεταξυ αυλου και υλικου...

Sunrise zero


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

another star
Μέλος 3ης Βαθμίδας


518 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2006, 17:24:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους another star  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μα μόνο που σκέφτεσαι άσχημα για κάποιον, είναι σαν να δίνεις εντολή στα πραγματούδια που τα λέω και γω και κάνουν το κακό, και ούτε τελετές και τα σχετικά χρειάζονται ούτε τίποτα. Φτάνει η σκέψη.

Ο aries έχει δίκιο. Μία ασπίδα ίσως να βοηθήσει. Γιατί δεν έχει να κάνει με το υλικό σώμα η "επίθεση". Σίγουρα πάντως κακό δεν θα κάνει.

Φυσικά τα παραπάνω είναι απόλυτα προσωπική γνώμη μου.

Ευχαριστώ
another star!



**Είναι η καρδιά φωτιά και χιόνι, γυρίζει μόνη, να βρει Θεό**
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ZoZe3hp
Μέλος 1ης Βαθμίδας


106 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2006, 18:40:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ZoZe3hp  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τι με συμβουλευετε να κανω???? Να τον βοηθησω γιατι ειναι φιλος μου και φοβαμαι οτι θα εχει κακο τελος ή να την κανω για μια ακομη φορα, αφηνοντας τους στο ελεος του Θεου???


Αυτός που επιτίθεται έχει μεγαλύτερη δύναμη από εκείνον που μείνετε από την άλλη η καλύτερη άμυνα είναι η επίθεση..

Δείξε ψυχή και προσπάθησε να τον σώσεις από τα νύχια της ΚΑΚΙΑΣ πεθεράς. Αν ήταν στην θέση σου τι θα έκανε?
Ας δείξεις ότι εσύ νοιάζεσαι και όχι ότι θα τον αφήσεις στο έλεος αυτής…

ΟΠΩΣ ΟΛΑ ΑΡΧΙΣΑΝ ΕΤΣΙ ΟΛΑ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

another star
Μέλος 3ης Βαθμίδας


518 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2006, 08:40:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους another star  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
null_n_void μετά από τόσες μέρες ποια είναι η εξέλιξη? τι γίνεται?
έχουμε τίποτα νεότερο?

ZoZe3hp δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες... αλλά μήπως θα χειροτερέψουν τα πράγματα αν ξεκινήσει μία τέτοια διαμάχη?


**Είναι η καρδιά φωτιά και χιόνι, γυρίζει μόνη, να βρει Θεό**
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
rena_myst
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2006, 12:22:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rena_myst  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος rena_myst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σε ολους.

Αυτο που εχω να πω εγω, ειναι πως ο φιλος σου μαλλον θα
επρεπε να ξεκινησει απο το προβλημα της γυναικας του.Να
προσπαθησει να βοηθησει καταρχην αυτην, μηπως και καταφερουν
και ερθουν και πιο κοντα και δωσουν δρομο στην "κακια πεθερα",
και σωσουν και τον γαμο τους, που εχει παρει μαλλον την κατηφορα.
Το θεμα με τα μαγια σαφως και εχει να κανει με το ποσο τα
πιστευει κανεις.
Με ολο τον σεβασμο.....μηπως ο φιλος σου προσπαθει να ριξει αλλου
την αποτυχια του γαμου του? Και εχει επηρεαστει και αυτος
ψυχοσωματικα απο το στρεσαρισμα και το αγχος?
Καλα θα ηταν να παρει την γυναικουλα του και δρομο αν την
αγαπαει και θελει πραγματικα να σωσει οτι εχει μεινει απο
τον γαμο του.
Το κακο ειναι πως σε τετοιες περιπτωσεις , και οσο αφορα προσωπικα
ζητηματα και ζευγαρια, οσο και να θελει να βοηθησει κανεις,
στο τελος βρισκει παντα τον μπελα του.Οποτε η ταπεινη μου γνωμη
ειναι να εισαι διπλα στον φιλο σου, να τον στηριζεις, να τον ακους
γιατι σιγουρα θα θελει καποιον διπλα του να ξεσπαει αλλα, απο μακρυα!
Μη τον συμβουλευεις καλυτερα,μη το φας εσυ το φταιξιμο στο τελος.

Τι να πω, ευχομαι να πανε ολα καλα!
Φιλικα ΕιρηνηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TONY
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
72 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2006, 18:43:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TONY  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KAΛΗΣΠΕΡΑ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΙ ΟΤΑΝ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΓΙΑ ΑΣΚΗΣΗ ΑΡΝΗΤΙΚΗΣ ΜΑΓΕΙΑΣ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΜΑΓΕΙΑΣ. Η ΠΕΘΕΡΑ ΕΙΧΕ ΠΕΤΥΧΗΜΕΝΟ ΓΑΜΟ?? ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΗΡΕΑΣΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΗΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑΣ ΤΗΣ. ΕΠΙΣΗΣ ΤΑ ΜΑΓΕΙΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΒΑΘΜΟ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΘΕΡΑΠΕΥΣΟΥΝ ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΟ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΨΥΧΗΣ ΚΑΙ ΜΥΑΛΟΥ. ΑΡΑ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΤΗΣ. ΠΑΡ'ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΟΙ ΙΑΤΡΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ. ΑΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ Η ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ ΤΗΣ ΠΕΘΕΡΑΣ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΠΙΟ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΛΥΣΗ.........................

Τ.Ε.Ν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Burbulithra54
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
88 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2006, 20:11:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Burbulithra54  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχην θα ηθελα να καλησπερησω τον ΤΟΝΥ!Καποιο παρομοιο περιστατικο εχει τυχει και στην κουμπαρα μου.Τα παιδια τα παντρεψα πριν ενα χρονο περιπου ωσπου αρχισαν να αντιμετωπιζουν καποιο παρεμφερες προβλημα.Συνεχως τσακωμοι,καυγαδες και αλλαγη στην συμπεριφορα της κοπελας.θα ηθελα να τονισω πως ολα αυτα αρχισαν να γινονται ξαφνικα καποια μερα.Η κατασταση αυτη κρατησε γυρω στον 1 μηνα κατα των οποιο η κατασταση ειχε φτασει στο απροχωρητο.Μεχρι που τα παιδια τυχαια ανακαλυψαν στο υπογειο του σπιτιου τους ενα μπουκαλακι με νερο και δεμενο με μια μαυρη κορδελα γεματη κομπους.Μου ανακοινωσαν λοιπον το συμβαν καθως και το οτι θα επισκεπτοντουσαν ενα μεντιουμ αρκετα γνωστο του οποιου το ονομα δεν θα ηθελα να αναφερο.Ο ανθρωπος αυτος τους ειπε οτι η μητερα του παιδιου και πεθερα της κοπελας τους ειχε κανει "δεσιμο" για διαλυση του γαμου τους.Κατι το οποιο ξεχασα να αναφερω ειναι πως τα παιδια καταγονται και μενουν στον Πυργο.Οντας εκτος απο κουμπαροι μου και οι καλυτεροι μου φιλοι,εκανα ενα ταξιδι αστραπη και τους επισκεφτηκα μετα απο παρακλιση τους.Μεχρι τοτε δεν πιστευα οτι προκειται για μαγεια.Ωσπου υστερα απο εναν αρκετα εντονο καυγα του ζευγαριου με την πεθερα,καθως και δικης μου παρουσιας,η γυναικα αυτη στο τελος παραδεχθηκε οτι πραγματι τους ειχε κανει μαγεια διοτι ποτε δεν θελησε τη νυφη της διοτι ηταν οικονομικα οχι και σε τοσο καλη κατασταση.Τα παιδια αυτα ζουν πια ευτυχισμενα,παραλληλα χτιζουν το σπιτι τους,περιμενουν το πρωτο τους παιδακι και με τη βοηθεια της εκκλησιας συνεχιζουν την ζωη τους χωρις να κρατανε πια καμια επαφη με την πεθερα.Τα συμπερασματα δικα σας.Φιλικα!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ZoZe3hp
Μέλος 1ης Βαθμίδας


106 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2006, 22:10:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ZoZe3hp  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
null_n_void υπάρχει μια μεγάλη πιθανότητα να υπάρξει μια διαμάχη δημιουργηθελι λενς νλεος πόλεμος μα άμα δεν το βοηθήσει ποιός ξέρει τι μπορεί να πάθει, πιστεύω πως δεν θα ήταν σωστό να τον αφήσουμε να βασανίζεται για χάρη της...

Ευχαριστώ

ΟΠΩΣ ΟΛΑ ΑΡΧΙΣΑΝ ΕΤΣΙ ΟΛΑ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anonymoy
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2006, 16:18:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους anonymoy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δυο περιπτωσεις υπαρχουν
ειτε ειναι κατα φαντασια μαγεμενος,οπως υπαρχουν και πολλοι κατα φαντασια ασθενεις,ειτε πολυ απλα ειναι οντως μαγεμενος ο ανθρωπος.
Στην πρωτη περιπτωση ειναι θεμα ψυχολογου,στην δευτερη θεμα εκκλησιας.Και εξηγουμαι.Αν εχει μαγια θα πει οτι δεν εχει καμμια απολυτως σχεση με την εκκλησια,τουτεστιν δεν εξομολογειται δνε κοινωνει τακτικα.Εφοσον δεν γινονται αυτα ασφαλως δινει δικαιωμα σε οποιον θελει να του κανει μαγια απο την στιγμη που ελευθερια εχουμε(μας δοθηκε απο τον Θεο)και σε μας και στα πνευματα και ο φιλος σου ειναι ελευθερος να μην συνδεθει με τον Θεο αλλα να υποστει και τις συνεπειες(το λεω καπως αποτομα,αλλα ετσι ειναι) ζωντας μια ζωη χωρις Θεο.Αυτο ελπιζω να το καταλαβαινουμε ολοι μας.Καλο ειναι να παει να τονδιαβασει ενας πραγματικα πνευματικος ανθρωπος μια ευχη για μαγια,ταυτοχρονα ομως αν οχι αποκλειστικα να εξομολογηθει και να κοινωνησιε τακτικα ετσι και τα μαγια θα λυθουν(οποιουδηποτε ειδους και αν ειναι,αυτο ελειπε να κανει διακρισεις ο Θεος)και δεν προκειετε να ξαναπαθει ποτε τιποτα οσον αφορα το θεμα.
Τωρα αν η πεθερα ειναι οντως κακια ας σηκωθουν να φυγουν απο το σπιτι,αν δεν θελουν δεν πεφτει σε κανενα λογος.

υς:ακουσα και εδω καπου οτι ο Θεος αφηνει τον κοσμο να υποφερει.Πραγματι κοσμος και κοσμακης υποφερει.Τι προτεινετε?να θεραπευει και σωματικα οσους κοινωνουν με την μια και οχι τους αλλους?αντιο δηλαδη δικαιωμα επιλογης και σεβασμου στην ανεξαρτησια αλλωστε τι νοημαθα ειχε αυτη η ζωη αν δεν υπηρχε κανενα προβλημα πουθενα,γιατι να φτιαξει παραδεισο.προς τι η κριση?να βοηθησουμε ποιον αφου προβλημα δνε θα υπηρχε.Και μην ξεχνατε πως για την κατασταση φταιει ο ιδιος ο ανθρωπος συμφωνα με την ορθοδοξια και πως ο Χριστος σταυρωθηκε ακριβως για να δωσει την ελπιδα για μια αλλη ζωη,οτι δεν τελειωνουν ολα εδω.
καθε φορα που ακουω αναλογα παραπονα για τον "αδικο"θεο τον μυαλο μου παειστο βρεφος που ναι στην κοιλια της μανας του μπορει ιδεα να μην εχει για τον κοσμο εξω αλλα αν τον ρωτουσες αν ηθελε να περασει την ζωη του μεσα στην κοιλια χωρις να περασει την δοκιμασια της εξοδου θα σου ελεγε ασφαλως και ναι.Δεν μοιαζει να το διασκεδαζει οτνα βγαινει απο την μανα του,αργοτερα αλλαζει αποψη ρωτηστε τωρα εναν ανθρωπο θα ηθελε να ζει στην μανα του μεσα αντι ετσι οπως τωρα?μονο τρελος θα πει ναι.Ετσι και μεις δεν γνωριζουμε τι μελλει γενεσθαι μας ειπε βεβαια ο χριστος αλλα δνε μας περιεργραψε(πως να περιγραψεις σε ενα βρεφος τα βουνα και τα δεντρα?).Βεβαια αλλιως ειναι να φιλολογεις για τα βασανα και αλλιως να τα περνας.Ο Θεος να μας δινει δυναμη και να μας ανακουφιζει το δυνατον περισσοτερο.
Η ορθοδοξια αναφερει πως και τα βασανα δινονται προκειμενου η κριση να μην ειναι βαρια για το ατομο(να ξεχρεωνει αμαρτιες η και να τοκιζει στην ουρανια τραπεζα)αλλα αυτα τα πραγματα θελουν καλη προαιρεση για να τα δεχτεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
anonymoy
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2006, 17:33:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους anonymoy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τελειωνοντας ακουσα κατι για αυθυποβολη η οποια μπορει να δικαιολογει τα μαγια(και δεν κανω τον εξυπνο γιατι και εγω ετσι τα εξηγουσα,καταλοιπα μεσαιωνικων δισειδαιμονιων και αυθυποβολη),ωστοσο εδω πρεπει να συμπληρωσω απο την προσωπικη μου εμπειρια(την οποια ισως εκθεσω στο μελλον καποια στιγμη αν κρινω σκοπιμο)οτι δεν ισχυει κατι τετοιο.Οταν λεω δνε ισχυει εννοω οτι δεν υποβαλλεται καποιος οτι πιστευει οτι εχει μαγια και απο κει και περα ως ενα σημειο οτι καταταστροφη του ερθει ειναι και αποτελεσμα της υποβολης του δηλαδη την προκαλει.ΟΧι η μαλιστα ναι!Ναι εν μερει.Ακριβως οπως και στις ασθενειες υπαρχει το περιφημο placebo και σε καποιες αρρωστειες ακριβως επειδη υποβαλλεται ο κοσμος οτι το φαρμακο αυτο δηθεν θεραπευει το σωμα του ο οργανισμος του θωρακιζεται αμυντικα ενεργοποιειται και καταπολεμα την ασθενεια.Ωστοσο δεν γινεται σε ολους αυτο και δεν γινεται σε ολες τις αρρωστειες.Ενα καρκινοπαθης στο τελευταιο σταδιο(ακομα και αν δεν γνωριζει οτιε χει κακρινο συνηθες στην Ελλαδα)οσα placebo και να φαει δνε θα γινει καλα.Ενας τυφλος δεν θα δει με placebo,ενας κουτσος δεν θα περπατησει.Την καραμελιτσα δηλαηδ που θα πασαρεις για χαπι δεν θαχει αποτελεσμα σε πολλους.Απο την αλλη οπως δεν μπορεις να πεις οτι υποβαλεται ενας καρκινοπαθης να παθει καρκινο(η πλειοψηφεια τουλαχιστον) ετσι και ενας που χει μαγια δεν υποβαλεται για να τα εχει.Συγκεκριμενα να μιλησω.Εχω εναν ξαδερφο που τον παω πολυ,ο συγκεκριμενος ξαδερφος ειχε ενα ελαττωμα(ετσι το θεωρουσα παλια)πιστευε σε Θεο ταυτιζοντας τον με τον χριστο(μην φανταστειτε οτι πηγαινε στα μυστηρια,απλα πιστευε)ε μια μερα(οι συζητησεις μας καθε αλλο παρα θεολογικες ειναι)μου προτεινε να παμε σε εναν παππου καπου πολυ μακρυα και ορεινα να μου διαβασει μια ευχη/.Εγω ασφαλως τον ειρωνευομουν και τον πειργελουσα με τον κλασισκο τροπο,αλλα δεν ειπα οχι.Και δνε ειπα οχι γιατι και τον ξαδερφο πηγαινα και σε μια εκδρομη δεν θα λεγα ποτε οχι.πηγαμε εκει και βρεθηκα προ εκπληξεως οταν ειδα κοσμο και κοσμακη στον παπα.Η πρωτη μου σκεψη απο δω δνε περασε ο διαφωτισμος!ε για να μην χαλασω την καρδια του ξαδερφου περιμενα μεχρι να μπω στον παπα.Μολις μπηκα στην παραγκα του εκτος απο την γελοιοτητα του πραγματος που εβρισκα,αγανακτησα κιολας βλεποντας βιβλιαρακια καινης διαθηκης κτλ σε ενα τραπεζι οπουοποιοςηθελε επαιρνε
αφηνοντας λιγα ψιλα(τοτε εχτιζε ο παππους εκκλησια εξ ου και τα βιβλιαρακια,αλλα ενας πωρωμενος οπως ημουν εγω αθεος δεν θα μπορουσε να εκλαβει καλοπροαιρετα αυτην την σκηνη,αν και δνε ειναι δυσκολο
να καταλαβεις οτι η παραγκα στην οποια ζουσε ο παππους δεν θα μπορουσε να δικαιολογησει μεγαλες απολαβες ,ψιλα γραμματα για μενα εκεινη την περιοδο)Λοιπον ολα καλα αντε και μπαινουμε στο ιδιατερο δωματιο αντε και αστραπιαια ολα αυτα μου βαζει το πετραχειλη στο κεφαλι αντε με τα χιλια ζορια σκυβω(αλλωστε δεν ειναι δα και κατι φοβερο μια ευχη και μετα dismissed).εγω κατω απο το πετραχειλι να εχω σκασει στα γελια απο το σκηνικο, ο παππουλης πανω να λεει την ευχη στο ονομα βεβαια του Χριστου(δεν πολυακουσα τι ελεγε δενε δινα σημασιακαποιες λεξεις μεταξυ αυτων τα κλασσικα Χριστος Πατερας ΑΓΙΟ
πνευμα).Και λεγοντας την ευχη γιναν αυτα τα οποια εγιναν και για τα οποια απο τοτε εκει που διαβαζα καφκα,λετσκε και κομμουνιστικο μανιφεστο βρεθηκα να διαβαζω μεγα βασιλειο,πορφυριο,σεραφειμ ροουζ.Δεν εδωσα λεπτομερειες σχετικα οπως ειδατε,απλα εγραψα τα παραπανω για να πω απο την προσωπικη μου εμπειρια οτι ολα αυτα ειναι αληθινα και η μαγεια και η ευχη της εκκλησιας που λυνει ολη αυτην την κακια(φυσικα ο αντιθετος δνε θα καθοταν με σταυρωμενα χερια εβαλε τα δικα του μπουμπουκια να "λυνουν"αυτα που εκεινος εσπειρε προκειμενου να κραταει υπο την επηρεια του τους πλανεμενους,εννοειται πως δεν λυνει τιποτε απλα οταν τερχεις στους τσαρλατανους η γενικα στα οργανα του το μονο που καταφερνεις ειναι να βαλτωνεις περισσοτερο στο τελμα του αποστατη).Στο χερι σας ειναι να ξεφυγετε.Κρατατε μικρο καλαθι(αν οχι μην κρατατε καλυτερα τιποτα)για οσα λενε οι ανθρωποι(επιστημονες και μη),διοτι εχουν αγνοια.
Επιπλεον καλο ειναι να μην ειμαστε ολο στο "γιατι Θεε μου" διοτι για καποια πραγματα το δικο μας το μυαλο δεν φτανει,η και επιπλεον δεν μας αφορουν.Μποριε δηλαηδ καλλιστα να μας απαντησει με την απαντηση που εδωσε στους περιεργους μαθητες οταν τον ρωτουσαν τι καταληξη θα εχει ο ιωαννης αν πεθανει δηλαδη και πως)τους απαντησε τι σας νοιαζειεσας τι θελω να γινει με τον ιωαννη και αν θελω να ζησει αιωνια.
αντε κλεινω λεω να μην γραψω ουτε λεπτομερειεις ουτε τπτ αλλο,εδω εχουμε τοσα βιβλια με αγιους γεροντες με μαρτυριες σωρο,εχουμε την καινη διαθηκη,εμενα θα με πιστεψετε εναν ανωνυμο του φορουμ?(γιαυτο και δνε γραφω αλλα κατεβατα με λεπτομερειες),μπειτε σε κανα βιβλιοπωλειο αν ενδιαφερεστε και ζητηστε κανα βιβλιο σχετικα με τον πορφυριο που πεθανε και σχετικα προσφατα εκει μεσα οσο και αν καποια ακουγονται αλλοκοτα δνε παυει να ναι αληθινα,συνεπως μια ακομα μαρτυρια απο μενα δνε θα ωφελησει σε τιποτα ειδικα σε ενα φορουμ οπως και αυτο.Λοιπον εγω κλεινω μην νομιστει απο κανεναν οτι προσπαθω να προσυλητισω(αν και τι να προσυλητισω αφου το 99 τα εκατο της χωρας χριστιανοι ειναι,αν ημουν στην κινα θα ειχε ισως νοημα μια τετοια κατηγορια),λοιπον δεν εχω τετοια διαθεση ουτε και ειμαι τυπος που περναει την ιστορια του γρφαοντας ιστοριες.Καλημερα και καλα να περνατε

εισελθατε δια της στενης πυλης οτι πλατεια η πυλη και ευρυχωρος η οδος η απαγουσα εις την απωλειαν και πολλοι εισιν οι εισερχομενοι δι αυτης, τι στενη η πυλη και τεθλιμμενη η οδος η απαγουσα εις την ζωην και ολιγοι εισιν οι ευρισκοντες αυτην.προσεχετε απο των ψευδοπροφητων οιτινες ερχονται προς υμας εν ενδυμασιν προβατων εσωθεν δε εισιν λυκοι αρπαγες


Ου πας ο λέγων μοι, Κύριε Κύριε, εισελεύσεται εις την βασιλείαν των ουρανών

μερικα χωρια που διαβασα τελευταια και με εχουν επηρεασει.καλα να περνατε και παλι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anonymoy
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2006, 17:45:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους anonymoy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μικρο συμπληρωματικο στο προηγουμενο.
οπως ειδατε παραπανω εγω ημουν αρνητικος τοσο σ το ενδεχομενο να υπαρχει μαγεια οσο να υπαρχει Τριαδικος και αδιαιρετος(οπως λενε οι ορθοδοξοι)Θεος.Και βεβαια καθολα αρνητικος στο να μποριε μια ευχη να μου κανει κατι.Παρολαυτα γιναν πραγματα πολλα,γεγονος που απεδειξε σε μενα μεσα σε λιγα λεπτα οτι και μαγεια υπαρχει και ο Θεος υπαρχει και ταυτιζεται(αλλωστε στο ονομα του εγινε η ευχη )με τον Χριστο.Οσο και αν σκαρκαζουν,ειρωνευονται,δυσπιστουν καποιοι ολα αυτα αποτελουν μια πραγματικοτητα και με βαησ αυτη πρεπει να πορευτουμε στην συντομη ζωουλα μας.

υς:δεν με αρεσε στα παραπανω η" προταση και τα κλασσικα Χριστος κτλ"δεν χτυπαει καλα και εκτος των αλλων ειναι και ασεβεια αν οχι βλασφημια,θα μπορουσα να το γραψω διαφορετικα.Τελος παντων.συγχωρεμενος ελπιζω

καλο απογευμα και εχετε υποψιν σας οτι ο Θεος δεν ειναι μοναχα Θεος αγαπης και μην το φανταζεστε ως καλοκαγαθο παππουλη.Ειναι εκτος των αλλων και Θεος της δικαιοσυνης και αλιμονο σε οποιον τον οργισει,αλλωστε μην ξεχναμε πως εδω λιγα χρονια ζουμε.Με φοβο Θεου λοιπον οσοι πιστευουν να πορευονται(συμβουλη αν και ανικανος να δωσω συμβουλη διαβαστε τους Πατερες)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy