ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Ανταλλαγη αποψεων
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
vlas
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2006, 14:25:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vlas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα,ειμαι η Τζενη κ παρακολουθω το site καιρο τωρα.
Θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας ενα θεμα που με απασχολει κ θα ηθελα την βοηθεια σας.Απο μικρη με θυμαμαι σαν ενα παιδι κλειστο το οποιο προτιμουσε να διαβαζει παρα να παιζει κ να κανειπαρεες οπως τα περισσοτερα παιδια.Μην νομιζεται οτι διαβαζα επιστημονικα συγγραματα απλα ρουφαγα απο παντου πληροφοριες.Σιγουρα σε αυτο επαιξαν ρολο κ διαφοροι εξωτερικοι παραγοντες συν το οτι ημουν ενα παιδι με χαμηλη αυτοπεποιθηση που προτιμουσα να ειμαι στον δικο μου κοσμο στον οποιο ενιωθα πιο ασφαλης.Μεγαλωνοντας κ περνωντας απο διαφορες εμπειριες ενιωσα,μετα απο χρονια,οτι τελικα εχω την δυναμη να φτιαξω εναν ολοδικο μου κοσμο με τις αξιες που εγω ηθελα κ πιστευα.Για να μην σας κουρασω,αυτο που μου φαινεται "περιεργο" ειναι οτι αυτος ο τροπος σκεψης με οδηγουσε παντα σε μονοπατια ψαξιματος διαφορων φιλοσοφιων κ στασεων.Ομως ενω εβρισκα πολλες αποψεις που μου ταιριαζαν κ που τις ειχα σκεφτει κ νιωσει χωρις να εχω διαβασει κατι σχετικο κατι με σταματαγε κ δεν εμβαθυνα...Οπως κ με αυτο το site.Eιμαι σαν παρατηρητης.Δεν ξερω πως να το πω..Πιστευω πως ο ανθρωπος εχει την γνωση μεσα του κ ξερει τι ειναι καλο η κακο.Οπως κ το οτι αν εισαι κοντα στον εαυτο σου κ ειλικρινης μαζι του μπορεις να εξελλισεσαι.Οι ομαδες παντα με απωθουσαν..με φοβιζαν ισως.Κ τωρα μιλοντας με φιλους που παιρνουν μερος σε καποιες ομαδες υποσυνειδητα αντιδραω.Ποιοι ειναι αυτοι; Οι εκλεκτοι που μαζευουν γνωση ;Για ποιο λογο ;Γιατι δεν την μοιραζονται;Η περιμενουν την ανταποδωση σε καποια μελλοντικη ζωη η ενσαρκωση;Ισως ειναι αυτο το θεμα.Στο οτι δεν πιστευω σε κατι μετα..Ειναι αντιφατικες αυτες οι δυο αποψεις ,το ψαξιμο που κανω κ το απολυτο μηδεν .Θα ηθελα να ακουσω τις αποψεις σας γιατι νιωθω οτι κατι θελω κ ψαχνω χωρις να το ξερω ...Ευχαριστω για το χρονο σας.
Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2006, 14:39:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου αγαπητή Τζένη

Κατ' αρχήν να σου πω ότι δεν είμαι σίγουρη ότι άνοιξες το θέμα στη σωστή θεματική ενότητα.

Πάντως, πολλοί άνθρωποι βιώνουν παρόμοια διλήμματα και ένας από αυτούς περιστασιακά είμαι κι εγώ, όχι επειδή κάτι μέσα μου αντιδρά παράλογα, αλλά επειδή έχω δοκιμάσει επανειλημμένως να είμαι μέλος ομάδων που σχεδόν πάντα με απογοήτευαν... Όμως έχω φθάσει σε ένα σημείο που κατάλαβα ότι είναι κρίσιμο για μένα να μπορώ να εμπιστεύομαι τους άλλους ανθρώπους, καθώς και τη δύναμη τού μαζί και να μην σκιάζω με τις απογοητεύσεις του παρελθόντος όποια ευκαιρία συνεργασίας με άλλους μου παρουσιάζεται στο παρόν μου, αποφεύγοντας έτσι να δημιουργώ μια αυτοεκπληρούμενη προφητεία...

Αυτός ο διχασμός που νιώθεις λοιπόν ίσως να έχει να κάνει με μια τέτοια έλλειψη εμπιστοσύνης, ίσως πάλι να αισθάνεσαι μόνη και ξένη απέναντι σε μια ομάδα ανθρώπων πράγμα που θα παρέπεμπε σε έλλειψη αυτοπεποίθησης ή ίσως απλά ο δρόμος σου είναι μοναχικός. Σε αυτό μπορεί να σε βοηθήσει μια ανάλυση του γενέθλιου ωροσκοπίου σου που θα σου αποκαλύψει πολλά στοιχεία της ψυχοσύνθεσής σου.

Όπως και νά' χει, λειτουργώντας ακόμη και σήμερα μέσα σε ποικίλλες ομάδες, μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι είναι πολύ διαφορετικές οι συνειδητοποιήσεις, τα αισθήματα και οι συνδέσεις που γίνονται εφικτά μέσα από την αλληλεπίδραση των ανθρώπων από τις αντίστοιχες που κατακτά κανείς μόνος του για τον εαυτό του.

Εύχομαι καλή συνέχεια στο προσωπικό σου ταξίδι.

Με αγάπη,
Unseen

***** Στον κόσμο του πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vlas
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2006, 15:38:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vlas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ευχαριστω unseen για την απαντηση.Σε παρακολουθω στη συζητηση που εχετε ανοιξει με τον Μορφεα κ τους υπολοιπους για την βιοενεργεια,γειωση κλπ.Την βρισκω πολυ ενδιαφερουσα κ κοντα σε αυτα που νιωθω.Απλα επειδη δεν την παρακολουθησα απο την αρχη την ξαναδιαβαζω μια κ εχετε προχωρησει πολυ.Το γενεθλιο ωροσκοπιο μου το γνωριζω .Γνησια Διδυμος με ωροσκοπο Υδροχοο κ πολυ αερα ! Ισως για αυτο κ δεν στεριωνω πουθενα.Η ισως να μην εχει ερθει ο χρονος..Να σαι καλα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2006, 17:13:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα αγαπητή vlas.
Νομίζω κι εγώ πως ίσως το topic αυτό να έπρεπε να είχε ανοιχτεί σε άλλη κατηγορία, όπως πχ στις Απόψεις,Προτάσεις κτλ.
Θα ήθελα να σε ρωτήσω τι ανταλλαγή απόψεων επιθυμείς.
Σε τι επίπεδο δηλαδή και γύρω από τι ακριβώς.
Ρωτάω γιατί ο τίτλος είναι πολύ γενικός κατά τη γνώμη μου και δε μπόρεσα να καταλάβω τον άξονα του θέματος από το εισαγωγικό σου μήνυμα...


In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SpyChristos
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2006, 17:58:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SpyChristos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι θα λέγατε να παραθέσουμε αυτή την εσωτερική γνώση που αναφέρεις αλλά και την επίκτητη και να φτιάξουμε ένα δικό μας δόγμα, θέτοντας ερωτήματα συζητώντας τα, τελικά επιλέγοντας την πιο αποδεκτή θέση!!!
Σκέφτεστε ότι το παραπάνω ίσως είναι η μεγαλύτερη βλακεία που έχετε διαβάσει εδώ μέσα, το έγραψα γνωρίζοντας ότι είναι αδύνατο να γίνει, όντας όμως σίγουρος ότι αν καθόμασταν και γράφαμε την γνώμης για αυτά τα θέματα θα καταλήγαμε σε παραπλήσιες θέσεις και συμπεράσματα, αρκεί να αποβάλαμε πρώτα όλα αυτά που οι θρησκείες έχουν σφηνώσει στα μυαλά μας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2006, 23:17:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΗ vlas ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΑΠΩΘΟΥΝ ΟΙ ΟΜΑΔΕΣ ????

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ ΣΑΝ ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΦΙΛΩΝ ΜΕ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ?????

ΕΚΕΙ ΜΟΙΡΑΖΟΝΤΑΙ ΟΛΟΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΤΟΥΣ...

ΦΙΛΕ SpyChristos ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΑΝΤΙΦΑΤΙΚΟ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ...

quote:
Τι θα λέγατε να παραθέσουμε αυτή την εσωτερική γνώση που αναφέρεις αλλά και την επίκτητη και να φτιάξουμε ένα δικό μας δόγμα, θέτοντας ερωτήματα συζητώντας τα, τελικά επιλέγοντας την πιο αποδεκτή θέση!!!
Σκέφτεστε ότι το παραπάνω ίσως είναι η μεγαλύτερη βλακεία που έχετε διαβάσει εδώ μέσα, το έγραψα γνωρίζοντας ότι είναι αδύνατο να γίνει, όντας όμως σίγουρος ότι αν καθόμασταν και γράφαμε την γνώμης για αυτά τα θέματα θα καταλήγαμε σε παραπλήσιες θέσεις και συμπεράσματα, αρκεί να αποβάλαμε πρώτα όλα αυτά που οι θρησκείες έχουν σφηνώσει στα μυαλά μας.
ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΤΑ ΔΟΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΙΑΛΟ ΜΑΣ (ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΟΓΜΑΤΑ) ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥΣ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΔΟΓΜΑ....

ΑΝΤΙΦΑΤΙΚΟ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SpyChristos
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2006, 16:43:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SpyChristos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ AVATARGR με συγχωρείς αλλά βρήκα λίγο άσχετα τα παραπάνω και ίσος φταίω εγώ γιατί πιθανών να μην ήμουν τόσο σαφής, η παρέμβαση μου δεν αναφερόταν στην δημιουργία νέας θρησκείας, το διευκρίνισα νομίζω στην δεύτερη παράγραφο μου, πράγμα που θα ήταν και άσχετο με το τόπικΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
serenite
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2006, 11:53:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serenite  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητή vlas ή Τζένη,

και εγω για κάποιο λόγο ένοιωθα πάντα μια αντίδραση προς τις ομάδες και τις απόφευγα και αποφεύγω μέχρι σήμερα. Ο πιθανότερος λόγος που με οδήγησε σε αυτή την αποστροφή είναι ότι γνώρισα άτομα με βαθιά πλύση εγκεφάλου (χωρίς να ξέρω σε πια ομάδα ήταν ακριβώς και τι υποστήριζε η ομάδα τους). Ένας δεύτερος λόγος αποφυγής είναι ο φόβος μου ότι ίσως μπαίνοντας σε μια ομάδα να μην διακρίνω το κακό πίσω από το καλό, ο φόβος της παραπλάνησης δηλαδή.
Παρόλα αυτά η γνώμη μου θεωρείται άκυρη γιατί για να μπορούσα να κρίνω τις ομάδες αυτές θα έπρεπε πρώτα να είχα συμμετάσχει σε κάποια, να είχα δηλαδή δει με τα ίδια μου τα μάτια τι γίνεται και ύστερα να είχα κάποια αντικειμενική άποψη. Και επειδή δεν μ' αρέσει πράγματα που δεν γνωρίζω να τα βάζω όλα σε ένα τσουβάλι, πιστεύω πως σίγουρα θα υπάρχουν κάποιες ομάδες παραπλάνησης, αλλά σίγουρα θα υπάρχουν και ομάδες που θα βοηθάνε στην όποια πνευματική εξέλιξη και αν μην τι άλλο στην ανθρώπινη επαφή που δείχνει να λείπει από την σημερινή εποχή.
Κατά την γνώμη μου λοιπόν, από τα πάντα μπορείς κάτι παραπάνω να πάρεις, αρκεί να ξέρεις να ξεχωρίζεις που σταματάει το πιστεύω σου και που αρχίζει το πιστεύω άλλων ανθρώπων, αρκεί να γνωρίζεις γιατί αλλάζεις γνώμη όταν την αλλάζεις, να μπορείς δηλαδή όπου και να μπεις να κρατάς την ακεραιότητα του χαρακτήρα σου και να μην γίνεσαι σφουγγάρι γνώσεων των αλλωνών πριν αυτό να εξεταστεί βαθύτατα απο τον εαυτό σου. Και φυσικά να έχεις πάντα οδηγό το ένστικτο σου.

Φίλε SpyChristos,

εγώ αν κατάλαβα καλά απο αυτά που γράφεις, εννοείς να δημιουργώταν μια ομάδα σ' αυτό το τόπικ όπου θα ανέλυε διαφόρων ειδών ερωτήματα, σαν να καθόμασταν ας πούμε κάπου όλοι μαζί και να αναλύαμε διάφορα πράγματα με την διαφορά ότι θα το κάνουμε μέσο του υπολογιστή. Έχω καταλάβει καλά; Αν ναι, νομίζω πως αυτό γίνεται ήδη πάνω κάτω απλώς τα θέματα είναι πιο συγκεκριμένα.
Χμμμ, η αλήθεια είναι πως είναι λίγο μπερδεμένο το μυνημά σου έτσι όπως το γράφεις κυρίως γιατί χρησιμοποιείς την λέξη δόγμα, ίσως είναι καλύτερα να το αναλύσεις λίγο παραπάνω για να καταλάβουμε ακριβώς τι εννοείς.

Φιλικά,
serenite
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2006, 12:44:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ SpyChristos ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ.

ΑΠΛΑ ΕΚΑΝΑ ΑΝΑΦΟΡΑ ΠΩΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΕΣΑ ΣΕ ΔΟΓΜΑΤΑ.
ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΔΟΓΜΑΤΟΣ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΕΝΑ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΔΟΓΜΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ.

ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΤΑ ΔΟΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΣ...
ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΣ ΣΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.



ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

risky
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
66 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2006, 18:53:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους risky  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας,
αγαπητή vlas νομίζω οτι "φόβος" στις διάφορες ομάδες είναι αρκετά φυσιολογικός, μόνο αν δεν έχεις πραγματικά εμπιστοσύνη στον εαυτό σου.
Η απάντηση της Serenite με κάλυψε πολύ γιατί κι εγώ κάτι τέτοιο θα σου απαντούσα.
Από προσωπική πείρα ξέρω -επειδή κι εγώ απέφευγα τις ομάδες σαν τρελλή- πως μόνο αν πιστέψεις στον εαυτό σου και τολμήσεις να πας να δεις τι είναι και τι κάνουν θα μπορέσεις να το αντιμετωπίσεις, αν θέλεις.

quote:
Ποιοι ειναι αυτοι; Οι εκλεκτοι που μαζευουν γνωση ;Για ποιο λογο ;Γιατι δεν την μοιραζονται

Πως θα την μοιραστούν μαζί σου ή μαζί μου αν δεν τους δώσουμε εμείς την ευκαιρία; Θα έπαιρνες στα σοβαρά μια εσωτερική ή φιλοσοφική ομάδα που βγαίνει στα ΜΜΕ και κάνει διαφήμιση; Οχι μάλλον.
Ε τότε για να μπορέσουμε να μοιραστούμε μαζί τους τις γνώσεις τους θα πρέπει να πάμε να τους ακούσουμε.

Για μένα πάντως ένα σοβαρό κριτήριο επιλογής ήταν:
1. να νοιώθω καλά εκεί
2. να μη μου ζητάνε πολλά χρήματα
3. να μη μου υπόσχονται θαύματα αυτογνωσίας σε 2 ημέρες
4. να μου λέει το ένστικτο μου,ΝΑΙ

Πιστεύω οτι η δουλειά που μπορούμε να κάνουμε μέσα σε μια ομάδα μπορεί να είναι πολύ σημαντική, αν είμαστε εμείς επιβεβαιωμένοι και εμπιστευόμαστε ή σεβόμαστε αυτό που η ομάδα πρεσβεύει
ΦιλικάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2006, 00:49:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


υπαρχουν κοπαδια ελεφαντων και κοπαδια λυκων - υπαρχουν ομως και μοναχικοι λυκοι, οπως και ελεφαντες.


ο καθενας επιλεγει κατα την φυση του και ειναι ικανοποιημενος οταν την αποδεχεται.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
risky
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
66 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2006, 17:27:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους risky  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αηαπητέ jonniebegood θα ήθελα να σε ρωτήσω το εξής:
Ενας μοναχικός λύκος ή ελέφαντας εκτός από το οτι αποδέχεται τη φύση του και είναι ικανοποιημένος στην μοναχική του πορεία, τι άλλο όνειρο μπορεί να έχει για τον κόσμο του και τι κάνει γι' αυτό; ή δεν έχει όνειρο έξω από την μοναχική πορεία του;

Μια υπέροχη μοναδική πέτρα που όλοι την θαυμάζουν για την ιδιαιτερότητα της, πότε εκτελεί τον προορισμό της, όταν στέκει μόνη και ιδιαίτερη ή όταν κτίζεται μαζί με άλλες και βοηθά στο να φτιαχτεί μια γέφυρα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2006, 21:57:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ risky ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ...

quote:
Ενας μοναχικός λύκος ή ελέφαντας εκτός από το οτι αποδέχεται τη φύση του και είναι ικανοποιημένος στην μοναχική του πορεία, τι άλλο όνειρο μπορεί να έχει για τον κόσμο του και τι κάνει γι' αυτό; ή δεν έχει όνειρο έξω από την μοναχική πορεία του;
ΕΔΩ ΔΕΝ ΟΜΙΛΟΥΜΕ ΓΙΑ ΟΝΕΙΡΟ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΠΟΡΕΙΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ.

ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΟΝΑΧΙΚΗ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΣΥΝΤΡΟΦΙΚΗ.
Η ΠΟΡΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΥΠΟΘΕΣΗ TOY ΚΑΘΕΝΟΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

risky
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
66 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2006, 02:37:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους risky  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα

quote:
ΕΔΩ ΔΕΝ ΟΜΙΛΟΥΜΕ ΓΙΑ ΟΝΕΙΡΟ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΠΟΡΕΙΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ.

ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΟΝΑΧΙΚΗ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΣΥΝΤΡΟΦΙΚΗ.
Η ΠΟΡΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΥΠΟΘΕΣΗ TOY ΚΑΘΕΝΟΣ



Η αναφορά μου στο όνειρο, φίλε AVATARGR δεν αφορά μια φαντασίωση ή μια ονειρική επιδίωξη, αλλά ένα στόχο, που είναι άμεσα συνδεδεμένος με την έννοια της πορείας, του δρόμου του καθενός.

Οπωσδήποτε η πορεία είναι προσωπική υπόθεση, αλλά ένας στόχος - όνειρο ή όπως κι αν το ονομάσεις, μπορεί να αφορά πολλά περισσότερα πράγματα από την προσωπική μας εξέλιξη και διαδρομή και εκεί είναι που πιστεύω οτι η δύναμη μιας ομάδας μπορεί να είναι σημαντική.

Αν για παράδειγμα, εγώ είμαι αρκετά ψαγμένη και συνειδητή και έχω οικολογική συνείδηση, η πορεία της ζωής μου -φυσιολογικά- είναι ανάλογη. Εχω λοιπόν βάλει στόχο να βελτιώσω τις συνθήκες που επικρατούν στην πόλη μου, γιατί δεν μου αρκεί να είμαι θεατής στις καταστάσεις αλλά θέλω να αναλάβω τις ευθύνες μου ως πολίτης και να δράσω. Σε αυτήν την περίπτωση είναι πιο εύκολο να το κάνω μόνη μου ή μαζί με μια όμάδα που μοιράζεται το ίδιο "όνειρο" με εμένα;

Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητή, αλλά με αυτή την έννοια ανέφερα το όνειρο και αυτά πιστεύω για την δύναμη της ομάδας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lord of green
Μέλος 1ης Βαθμίδας


80 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2006, 18:23:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lord of green  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σολο το φορουμ μιας και είμαι καινούριος.Όσον αφορά το θέμα Vlas, πίστεψε με σε καταλαβαίνω πολύ καλά( κατά σύμπτωση είμαι κι εγώ δίδυμος) γιατί κι εμένα δε μου αρέσει να ανήκω σε ομάδες και πάντα ήμουν μοναχικός( και στην προηγούμενη ζωή μου).
Συμφω΄νω με την αντίδραση σου σ' αυτούς τους υποτιθέμενους διδάσκαλους που κρατουν τη γνώση στα χέρια τους κι επαυξάνω πως την αλήθεια (ό,τι κι αν είναι αυτό) θα τη βρεις μόνη σου( ή αυτή θα σε βρει).Προσωπικά έχω βασανιστεί πολύ ως προς αυτό το θέμα, ποιος δηλαδή κατέχει την πραγματική αλήθεια και πάντα κατέληγα στο κενό.
Κάθε άνθρωπος είναι ένα σύμπαν από μόνος του, αυτός φτιάχνει τον κόσμο στον οποίο ζει αυτός φτιάχνει τον δρόμο του...
Ο καζαντζάκης είχε πει '' Έχεις τα πινέλα. Έχεις τα χρώματα. Φτιάξε τον παράδεισο και μπες μέσα.'' Ακόμη και η ουτοπία, η χώρα της καρδιάς είναι υποκειμενική, Ο καθένας έχει τη δικιά του . Τέλος πάντων αυτά για τώρα Τα λέμεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2006, 12:53:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΗ risky ΜΑΛΛΟΝ ΠΑΡΑΝΟΗΣΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ.
ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ....

ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ...
Η ΟΜΑΔΑ ΚΑΙ Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΠΟΡΕΙΑ.
ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΟΜΑΔΕΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ ΙΣΩΣ ΟΧΙ.

Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΔΙΑΛΕΓΕΙ...
Ο ΔΡΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΠΑΤΙ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MySTeRiouS_Me
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
51 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2006, 15:03:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MySTeRiouS_Me  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος MySTeRiouS_Me  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετίζω τα παιδία του εσωτερικά!

Όπως καταλαμβαίνεται είμαι κι εγώ καινούριο μέλος σ'αυτό το καταπληκτικό φόρουμ συζητήσεων. Για να πώ την αλήθεια σας παρακολουθώ από καιρό (κάπου 1,5 χρόνια) χωρίς ωστόσο να επιθυμώ να γίνω κι εγώ μέλος. Δεν ξέρω γιατί, αλλά ίσως, γιατί φοβόμουνα την όποια αντεπίθεση (αν μου επιτρέπεται να το εκφράσω έτσι) που θα δεχόμουνα λόγω της ισχυρής επιχειρηματολογίας που βλέπω να έχουν όλα σχεδόν τα μέλη του εσωτερικά. Ελπίζω όμως , μ'αυτό τον τρόπο, κάποτε να ξεπεράσω αυτά τα αισθήματα προκατάληψης και να μάθω να δέχομαι την όποια κριτική μου εκφράζει ο όποιος και να 'ναι.

Λοιπόν αγαπητή vlas ναί κι εγώ κάποτε είμουνα απλά παρατηρήτρια, έβλεπα να εξελίσσονται συζητήσεις και αντιπαραθέσεις, και μερικές φορές μου δημιουργώταν ένα αίσθημα του να θέλω κι εγώ να εκφράσω την δική μου γνώμη/άποψη, αλλά πάντοτε έκανα πίσω. Τώρα όμως το αποφάσησα (όπως κι εσύ άλλοστε, από'τι έχω καταλάβει-άν όχι, να με συχγωρέις) θα αρχίσω κι εγώ να εξεφράζω την δική μου επιχειρηματολογία, όχι γιατί αυτή ίσως να είναι η σωστότερη, αλλά κυρίως γιατί πιστεύω πως έτσι θα διευρείνουμε ακόμη περισσότερο τους ορίζοντες της γνωσης μας και αν μη τι άλλο, θα ανοίξουμε επιτέλους τα μάτια μας για να δούμε πέρα από αυτό που βλέπαμε, ή θέλαμε να βλέπουμε, πάντα.

Σου εύχομαι λοιπόν καλή πλοήγηση στο φόρουμ του εσωτερικά και ελπίζω να βρείς/μάθεις κι εσύ αυτό που πραγματικά ψάχνεις όχι μόνο εδώ στο εσωτερικά αλλά και στην ζωή σου γενικότερα.

Ευχαριστώ,
Mysterious_MeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MySTeRiouS_Me
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
51 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2006, 15:23:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MySTeRiouS_Me  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος MySTeRiouS_Me  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Unseen,

Σε παρακολουθώ από καιρό εδώ στο εσωτερικά, ειδικά στο τόπικ με τα ξωτικά και τις νεράιδες, και μπορώ να πώ πώς πραγματικά με έχει εξεπλήξει ο τρόπος γραφής και επιχειρηματολογίας σου, αλλά και παράλληλα γιατί φαίνεσε άνθρωπος της γνώσης που δεν μένει προσκολλημένος σε μια και μόνο άποψη εκφράζοντας ισχυρά επιχειρήματα για να την υποστηρίξει αλλά διευρίνεις (όπως έχω πεί και πρίν) τους δικούς σου ορίζοντες γνώσεις. Ίσως και να κάνω λάθος, να με συγχωρείς για τον αυθρομιτισμό μου, αλλά αυτό έχω καταλάβει από τον τρόπο που εκφέρεις την άποψη σου, πάντα με ευγένεια χωρίς να δημουργείς κλίμα αντιπαραθέσεων. Σ'ευχαριστώ για τις γνώσεις που μοιράζεις μαζί μας και ελπίζω να συνεχίσει να μας διαφωτίζεις με τις γνώσεις σου

Ευχαρίστω και πάλι τους συντονιστές αυτού του φόρουμ αλλά και όλα τα μέλη του, γιατί πραγμάτικα βοηθάνε πολύ κόσμο -συμπεριλαμβανομένου κι εμένα, μέσα από τις ευχάριστες συζητήσεις τους, να ανοίξει τα μάτια του και να ελευθερωθεί από τις όποιες εγωιστηκές τάσεις που πιθανόν να του δημιουργούνται.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LOCKHEART
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2006, 22:36:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LOCKHEART  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος LOCKHEART  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tζένη σε καλωσορίζω και εγώ με την σειρά μου,

Σε καταλαβαίνω απόλυτα διοτί και εγώ τέτοιο παιδί ήμουν απο μικρός, να φανταστείται έμεινα 2 ΛΥΚΕΙΟΥ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ διότι είχαμε ενα κομπλεξάρα Θρησκευτικος στον οποίο πήγαινα αποδείξεις με γραφές και στοιχεια για ανακρίβειες που έλεγε και το μόνο που έκανε ήταν να μην μπορει να μου απαντήσει να με αποβάλει απο την τάξη και να με λέει παιδι του ΣΑΤΑΝΑ ελεος!!!!!!!!!!!
Τελικα ήρθε άλλη καθηγήτρια την καινουργια χρονια και με περασε χαλαρα..

Συνηθως σε τέτοιους μοναχικούς αναζητησημους δρόμους γίνεσαι απο τους άλλους το μαυρο πρόβατο....αλλα δεν πειράζει.

Το θέμα ειναι να αισθάνεσαι καλα εσυ στο κόσμο που έχεις φτιάξει μεσα σου και να δέχεσαι μόνο όσους αγαπας και σε κανουν να αισθάνεσαι καλύτερα.

Ξεκαθάρισε τι ακριβώς και σε ποιον τομερα ψάχνεις απαντήσεις μέσα σου, και παρε ενα ενα με την σειρα..μεσα απο πηγες και στοιχεια.

"I PREFER NOTHING THAN A BAD SOMETHING"
"Life is a bad place, life is a sad place always"
"Truth is never clear"
"H Καλύτερη περίοδος ειρήνης είναι η προετοιμασία για πόλεμο"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AINEIAN06
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guatemala
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2006, 02:55:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AINEIAN06  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΠΟ ΑΙΝΕΙΑΝ06
Αγαπητοί φίλοι. Οποιαδήποτε πιστεύω μας η άποψη μας , εαν έχει ως αποτέλεσμα το να βάζουμε το χέρι στην τσέπη κι να δίνουμε χρήμματα , όσο πιστεύω κι αν είναι αυτό για εμάς , για κάποιους άλλους , το πιστεύω αυτό κι οι απόψεις αυτές γίνονται εμπόρευμα που θα πρέπει να μας πλασσαριστούν καλύτερα για καλύτερη εμπορική εκμετάλευση
Είμαι έτοιμος να ακούσω η μελετήσω τις απόψεις οποιασδήποτε ομάδας εφόσον
α. δεν θα τους βάλω αφεντικά πάνω απο το κεφάλι μου [ γκουρού , πνευματικούς καθοδηγητές κλπ]
β . δεν θα δεχθώ απο αυτούς οικονομική εκμετάλευση
γ . μπορώ να συστρατευτώ κι να αποστρατευτώ όποτε κι όταν θέλω εγώ
Μπορεί να συμφωνώ εν μέρει κι να διαφωνώ σε άλλο σημείο με τις απόψεις αυτής της ομάδαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy