ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΩΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2006, 21:03:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΝΑ ΑΝΑΛΥΣΟΥΜΕ ΩΣ ΠΕΥΜΑΤΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΤΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ.

ΕΝΑΣ ΕΝΙΑΙΟΣ ΟΡΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΣ.

ΟΙ ΠΟΙΚΙΛΕΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΕΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΗΚΑΝ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΟΤΙ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΜΟΡΦΗ.

ΙΣΩΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΠΟΛΥΜΟΡΦΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΕΡΧΕΤΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2006, 21:35:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΔΕΥΤΕΡΟΛΟΓΟΝΤΑΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ..

ΙΣΤΟΡΙΚΑ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΕΡΜΗΝΕΥΕΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΤΩΝ ΦΥΣΙΚΩΝ ΦΑΙΝΟΜΕΝΩΝ.

ΑΥΤΟ ΣΥΝΕΒΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΚΡΑΤΙΚΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΕΒΛΕΠΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΣΑΝ ΦΥΣΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.
ΕΠΙΣΗΣ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΕΜΦΑΝIΣΤHΚΕ ΣΑΝ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΚΗ ΚΑΙ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ , ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΣΑΝ ΘΕΩΡΙΑ.

ΑΠΟ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΔΕΝ ΣΤΕΡΟΥΝΤΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΑΡΚΕΤΕΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΤΗΣ ΑΝΑΤΟΛΗΣ.

Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΟΜΩΣ ΣΑΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΗ ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΝΗΜΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ.

Η ΣΧΕΣΗ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΚΑΙΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΑΛΛΑΞΕ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ
ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ.
ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΗΤΑΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΗΣ ΦΥΣΕΩΣ ΚΑΙ ΥΠΟΚΑΘΥΣΤΟΥΣΕ ΤΗΝ ΦΥΣΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ.

Ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΕΒΓΑΛΕ ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΚΡΑΤΗΣΕ (ΙΣΩΣ ΜΕ ΛΙΓΕΣ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ) ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΑΦΩΤΙΣΗ.

ΣΤΑ ΝΕΟΤΕΡΑ ΧΡΟΝΙΑ Ο ΒΑΚΩΝ ΚΑΙ Ο ΧΟΜΠΣ ΤΑΥΤΙΣΑΝ ΤΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΦΥΣΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ.
ΠΟΛΛΟΙ ΦΙΛΟΣΟΦΟΙ (ΚΟΝΤ,ΦΕΧΝΕΡ,ΒΟΥΝΤ,ΝΤΡΗΣ,ΡΕΜΚΕ) ΘΕΩΡΗΣΑΝ ΣΑΝ ΕΡΓΟ
ΤΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ ΣΑΝ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΓΕΝΙΚΩΝ ΠΟΡΙΣΜΑΤΩΝ ΤΩΝ
ΕΠΙΜΕΡΟΥΣ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΣΕ ΜΙΑ ΕΝΙΑΙΑ ΚΟΣΜΟΘΕΩΡΙΑ.
(ΙΣΩΣ ΗΘΕΛΑΝ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΝ Η ΝΑ ΘΕΩΡΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΩΣ ΥΠΕΡ-ΕΠΙΣΤΗΜΗ)

Η ΑΠΟΨΗ ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕ ΔΙΟΤΙ ΠΟΛΛΟΙ ΦΙΛΟΣΟΦΟΙ ΕΣΥΡΑΝ ΔΙΑΧΩΡΙΣΤΙΚΑ ΟΡΙΑ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΚΑΙ ΙΣΥΡΙΣΤΗΚΑΝ ΟΤΙ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΤΕΛΕΙΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΟΤΙ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΚΑΙ ΜΕ ΤΕΛΕΙΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΤΡΟΠΟ. (ΠΕΙΡΑΜΑ)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2006, 22:54:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΣΥΧΕΧΙΖΩ ΠΕΡΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ...

Η ΑΞΙΑ ΤΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ ΔΕΝ ΣΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΣΤΑΘΜΙΣΤΕΙ.
Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.
ΣΤΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΙΑΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΠΟΡΕΙΑ ΟΠΩΣ ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΑΛΛΑ ΚΟΣΜΟΘΕΩΡΙΕΣ ΠΟΥ ΑΛΛΗΛΟΣΥΓΚΡΟΥΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΛΛΗΛΟΑΝΑΙΡΟΥΝΤΑΙ.

ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΥΣ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ ΜΙΑ ΟΔΥΣΣΕΙΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ.

Η ΑΞΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΕΙΤΑΙ ΣΤΟ ΟΤΙ ΣΥΧΝΑ ΑΝΑΚΙΝΕΙ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΠΑΝΑΠΑΥΕΤΑΙ ΣΕ ΛΥΣΕΙΣ.

ΑΞΙΑ ΕΧΕΙ Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΚΑΙ Ο ΑΓΩΝΑΣ ΤΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ.

Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΟΡΙΑ ,ΑΣΚΕΙ ΑΥΤΟΚΡΙΤΙΚΗ ,ΑΜΦΙΒΑΛΛΕΙ,ΖΗΤΑ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟΝ ΤΗΣ.

ΕΚΕΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΟΜΟΡΦΙΑ ΤΗΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2006, 23:33:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ AVATARGR θα συμφωνήσω απόλυτα σ'αυτό, γιατί στην φιλοσοφία δεν υπάρχει ο μύθος της διαρκούς προόδου, ούτε η απόλυτη πεποίθηση για τίποτα.

Μην ξεχνάμε ότι φιλοσοφος είναι εκείνος που αναπάσα στιγμή μπορεί να αναιρέσει αυτό που πιστεύει, γιατί ο φιλόσοφος δεν μπορεί να είναι δογματικός.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΝΑΣΤΑΣΗΣ
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2006, 01:42:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΑΣΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΟΤΑΝ ΑΚΟΥΩ ΤΗ ΛΕΞΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΣΩΚΡΑΤΗ, ΓΙΑΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΠΟΥ ΣΥΝΕΛΑΒΕ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΑΙΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΚΑΤΑΦΥΓΗΣ ΣΕ ΑΞΙΕΣ ΑΣΦΑΛΕΣΤΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΡΕΧΟΥΣΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑΒΑΛΛΟΜΕΝΕΣ ΑΝΤΙΛΗΨΕΙΣ, ΔΟΜΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΗΘΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΤΗΣ ΑΛΗΘΙΝΗΣ ΓΝΩΣΗΣ, ΤΗΣ ΟΠΟΙΑΣ Η ΚΑΤΑΚΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΡΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΕΥΔΑΙΜΟΝΙΑ, ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΧΑΤΖΟΠΟΥΛΟΣ.
ΕΠΙΣΗΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΤΗ ΜΕΘΟΔΟ (ΔΙΑΛΕΚΤΙΚΗ Ή ΜΑΙΕΥΤΙΚΗ) ΜΕ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΙΣ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΤΗΝ ΑΛΗΘΙΝΗ ΓΝΩΣΗ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΤΗ ΧΕΙΡΙΖΕΣΑΙ ΣΩΣΤΑ.
ΑΚΟΜΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΕ ΜΕ ΤΟΝ ΟΡΙΣΜΟ ΤΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ ΌΠΩΣ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΑΛΛΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΕΞΗΣ.
ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ=ΦΙΛΟΣ ΤΗΣ ΣΟΦΙΑΣ, ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΑΝΑΖΗΤΑ ΤΗΝ ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΥΣΗ ΤΩΝ ΟΝΤΩΝ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΕΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΟΤΙ Η ΟΥΣΙΑ ,ΤΟ ΑΜΙΓΕΣ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΟ ΟΝ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΥΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΑΜΙΓΗ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΗ ΣΚΕΨΗ ,ΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΠΑΛΛΑΓΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΔΕΣΜΑ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ,ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΘΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟΜΟΝΩΘΕΙ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ.
ΜΕΛΗΜΑ ΤΟΥ ΑΛΗΘΙΝΟΥ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΛΥΣΗ ΚΑΙ Ο ΧΩΡΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΩΜΑ.

ΟΥΔΕΙΣ ΕΚΩΝ ΚΑΚΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2006, 11:14:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ gretel ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΟΤΑΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΠΩΣ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟ.
ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ "ΔΥΝΑΤΑ" ΤΗΣ ΣΗΜΕΙΑ..
ΔΕΝ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΛΕΓΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ ΕΑΝ ΒΑΖΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟΥΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΥΣ.

ΦΙΛΕ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΡΑΦΩ ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΚΑΙ ΣΕ ΕΝΟΤΗΤΕΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΜΑΖΕΥΩ.(GOOGLE KAI ΔΙΑΦΟΡΑ ΒΙΒΛΙΑ)

ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΘΩ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΣΩΚΡΑΤΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΞΕΝΟΥΣ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2006, 16:50:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΟΙ ΠΟΙΟ ΒΑΣΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΤΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΑΡΑΚΑΤΩ....

1-ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΤΟΥ "ΟΝΤΩΣ ΟΝΤΟΣ"Η ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ.
ΕΠΕΙΔΗ Η ΟΥΣΙΑ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ Η ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΜΕ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ (ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΙ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ)
ΤΗΝ ΤΑΣΗ ΑΥΤΗΝ ΔΕΙΧΝΟΥΝ Ο ΠΛΑΤΩΝΑΣ ,ΠΛΩΤΙΝΟΣ , ΛΑΙΜΠΝΙΤΣ,ΕΓΕΛΟΣ,
ΣΕΛΛΙΓΚ...

2-ΕΡΓΟ ΤΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΕΡΕΥΝΑ ΤΗΣ ΓΝΩΣΕΩΣ ΤΩΝ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΩΝ ΤΟΥ ΚΥΡΟΥΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΟΡΙΩΝ ΤΗΣ.
ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΥΤΗΝ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΤΑΙ ΩΣ ΓΝΩΣΙΟΛΟΓΙΑ Η ΓΝΩΣΙΟΘΕΩΡΙΑ.

3-Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΟΝ ΩΣ ΟΝ Η ΜΕ ΤΟ ΚΑΘΕΑΥΤΟ ΤΟΤΕ ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΟΝΤΟΛΟΓΙΑ.(ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ,ΧΑΙΝΤΕΓΚΕΡ)

4-Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΕΡΕΥΝΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΞΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΛΟΓΙΑ.
ΕΠΕΙΔΗ ΟΙ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΕΣ ΑΞΙΕΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ Η ΟΜΟΡΦΙΑ ΚΑΙ Η ΑΡΕΤΗ , ΟΙ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟΙ ΚΛΑΔΟΙ ΤΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΣΙΟΛΟΓΙΑ ,Η ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ
ΚΑΙ Η ΗΘΙΚΗ.

5-Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΕΙ ΜΙΑ ΚΑΘΟΛΙΚΗ ΘΕΑ ΚΑΙ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟΒΛΕΠΕΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΚΟΣΜΟΘΕΩΡΙΑΣ.

ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ......

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ermis -3E-
Μέλος 1ης Βαθμίδας


116 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2006, 00:27:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ermis -3E-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βασικά χαίρομαι για την αναφορά για τον Σωκράτη με την οποία συμφωνώ.

Θα θυμίσω κάτι που είπε ο Σωκράτης προτού συνεχίσω:
Το χειρότερο που μπορεί να συμβεί σε μια πολιτεία είναι να υπάρχουν πολλοί ανόητοι οι οποίοι να νομίζουν ότι είναι έξυπνοι.

Στο παρόν θέμα θα έλεγα να προσδιοριστεί το τι εστί σοφός και πως αυτό μπορεί να εφαρμοστεί μέσα μας και όχι οι επιφανειακές μπαρούφες που σπρώχνουν όλους εμάς τους κακομοίρηδες εις το νοητικό χάος.

Και επειδή και αυτό που λέω εγώ δόγμα είναι καλό είναι να θυμηθούμε την σύγκρουση τον σοφιστών με τους φιλόσοφους.

Θεωρώ ότι ο σχετικισμός είναι ο παράδεισος του ηλίθιου γιατί ο πραγματικά σοφός προσπαθεί να εντοπίσει την ουσία τον εννοιών μεταξύ αυτόν και της σοφίας και ο σοφιστής προσπαθεί να αποδείξει ότι δεν υπάρχουν πραγματικές έννοιες άρα ούτε και η έννοια σοφία.

Ο φιλόσοφος Σωκράτης μιλούσε για το αγαθό πιστός εις τους σοφούς που προηγήθηκαν και έπλασε το δικό του ιδεαλιστικό μοντέλο το δικό του δόγμα γύρω από τις υψηλές έννοιες.

Οι φιλόσοφοι κατά κανόνα ποτέ δεν είναι αρεστοί από τον όχλο και είναι βαρύ ατόπημα να σπρώχνουμε τον όχλο εις το νοητικό χάος αν πρώτα δεν τον καθοδηγήσουμε με βάση τα υπάρχοντα πρότυπα μέσα από δόγματα.

Και ο Σωκράτης είχε το δόγμα του και ο Επίκουρος και οι σχετικιστες είχαν το δόγμα τους και οι Πυθαγόρειοι είχαν το δόγμα τους και οι Πυρρονιστες είχαν το δόγμα τους όλοι όσοι προσπαθούσαν να μεταδώσουν την σοφία τους ήταν υποχρεωμένοι να δημιουργήσουν ένα δόγμα.

Η φιλοσοφία δεν είναι απλά ένα παιχνίδι νοητικού αυνανισμού.

Η φιλοσοφία είναι πρώτα από όλα τρόπος ζωής και μετά όλα τα αλλά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ermis -3E-
Μέλος 1ης Βαθμίδας


116 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2006, 01:07:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ermis -3E-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και γιατί μου αρέσει ως τιποτένιος που είμαι να γίνομαι προκλητικός θα πω ότι ο φιλόσοφος ΠΡΕΠΕΙ να είναι παράδειγμα προς μίμηση και όχι προς αποφυγή.

Αν και εγώ είμαι παράδειγμα προς αποφυγή θα αναφέρω ακόμα δυο πρόσωπα που μου σπανέ τα νεύρα και θα τους χαρακτηρίσω ως συνάδελφους νοητικούς αυνανιστές.

Ο ένας είναι ο παράφρονας Νίτσε ο οποίος μέσα από τον υπερβολικό νοητικό αυνανισμό του έφτασε εις την απόλυτη δυστυχία, αυτός για μένα είναι παράδειγμα προς αποφυγή και δεν θα τον χαρακτήριζα φίλο της σοφίας.

Ο άλλος είναι ένας δικός μας ο Λιαντινης του οποίου έχω μελετήσει εις βάθος τις αντιφατικές μπαρούφες, από το γεγονός και μόνο ότι αυτοκτόνησε είναι ασυζητητί παράδειγμα προς αποφυγή.

Δεν αναιρώ την μεγαλοφυΐα τους σε πολλά ζητήματα ειδικά του πρώτου, απλά προσπαθώ να δείξω την διάφορα του νοητικού δαίμονα από τον ουσιαστικά σοφό.

Και ξανάλεω ο ουσιαστικά σοφός που ενδιαφέρεται πραγματικά και που έχει καθαρή την καρδιά του άρα είναι και άξιος εμπιστοσύνης είναι αυτός που είναι παράδειγμα προς μίμηση.

Αυτός που μπορεί να γίνει ένα πνευματικό πρότυπο.

Σοφούς μπορείς να δεις πολλούς στην ανατολή (Βουδισμός κλπ), σε αυτούς που έχουν σχηματισμένη στην φυσιογνωμία τους την ευδαιμονία, σε αυτούς που ξέρουν μόνο όσα χρειάζονται για να είναι ευτυχισμένοι, αυτοί που με την συνεχή εσωτερική άσκηση έχουν αφαιρέσει από πάνω τους κάθε τι το αρνητικό.

Αυτοί για μένα είναι άνθρωποι που έχουν βρει έναν δρόμο προς τον θεό.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2006, 15:37:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ Ermis -3E- ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΡΙΝ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΣΕ ΟΛΑ ΠΟΥ ΑΥΤΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ (ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΕ ΑΡΚΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ) ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΠΩ ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΗΔΗ ΕΧΩ ΚΑΤΑΓΡΑΨΕΙ ΣΤΟ ΧΑΡΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΣΤΟ ΠΑΡΟΝ ΤΟΠΙΚ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΛΩΘΟΥΜΕ ΣΕ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ (ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ) ΠΟΥ ΠΙΘΑΝΩΣ ΝΑ ΜΑΣ ΑΠΟΤΡΕΨΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΤΟΥ ΠΑΡΟΝΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ.

ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2006, 16:31:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΠΕΡΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ...

6-ΕΡΓΟ ΤΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΣΥΛΛΗΨΗ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ ΤΩΝ ΦΑΙΝΟΜΕΝΩΝ (ΦΑΙΝΟΜΕΝΟΛΟΓΙΚΗ ΣΧΟΛΗ).
Η ΦΑΙΝΟΜΕΝΟΛΟΓΙΑ ΩΣΤΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΜΕΘΟΔΟΣ , ΔΕΝ ΔΗΛΩΝΕΙ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΟΥ ΕΡΕΥΝΑ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ.
ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΩΝ ΣΧΟΛΩΝ.

7-ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΤΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ Η ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.(ΑΝΘΡΩΠΟΛΟΓΙΑ)

8-Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΕΞΕΤΑΖΕΙ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΥΠΑΡΞΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΗΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΕΩΣ , ΦΥΣΙΚΑ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ ΥΠΑΡΞΕΩΣ ΠΟΥ ΚΙΝΕΙΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΕ ΟΡΙΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2006, 14:02:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΚΑΠΟΙΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ.

9-ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΤΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΚΑΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ.
Η ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΑΥΤΗ ΩΣ Η ΚΑΤΕΞΟΧΗ ΠΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ (ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΣΥΜΒΕΙ) ΚΑΙ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΝΟΗΘΕΙ ΜΟΝΟ ΩΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ.

10-ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΤΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΛΟΓΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ, Η ΕΡΕΥΝΑ ΤΩΝ ΛΟΓΙΚΩΝ ΒΑΣΕΩΝ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ.
ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΑΥΤΗ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥΝ Ο ΛΟΓΙΚΟΣ ΘΕΤΙΚΙΣΜΟΣ ΚΑΙ Η ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ.

ΤΕΛΟΣ ΔΕ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΚΑΔΗΜΑΙΚΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΡΩΤΟΤΥΠΗ.
ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΣΥΜΦΙΛΙΩΣΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΙΣ ΜΕΤΑΤΡΕΨΕΙ ΣΕ ΑΠΛΟΥΣ ΚΛΑΔΟΥΣ ΤΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΗ.

ΓΝΩΣΙΟΛΟΓΙΑ,ΟΝΤΟΛΟΓΙΑΗ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ,ΑΞΙΟΛΟΓΙΑ,ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΗΣ ΦΥΣΕΩΣ,ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ,ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ,ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ,ΤΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥ,ΤΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ κλπ.

Ο ΣΗΜΕΙΟ ΑΥΤΟ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ Η ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΚΑΠΟΙΩΝ ΑΠΟΨΕΩΝ ΠΕΡΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΚΛΑΔΩΝ Η ΤΩΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΩΝ ΑΥΤΗΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2006, 18:53:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ...

ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΜΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΤΟΝ ΦΙΛΟΣΟΦΟ ΚΑΙ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΟΡΙΣΜΟ..

ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ.
ΚΑΤΑ ΛΕΞΗ Ο ΦΙΛΟΣ ΤΗΣ ΣΟΦΙΑΣ.
Ο ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ ΛΕΓΕΤΑΙ ΠΩΣ ΟΝΟΜΑΣΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟΝ ΤΟΥ ΦΙΛΟΣΟΦΟ ΑΠΟ ΜΕΤΡΙΟΦΡΟΣΥΝΗ ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ΜΟΝΟ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΟΦΟΣ.

ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΣ ΤΥΠΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΠΟΥ ΕΡΕΥΝΑ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΑΘΥΤΕΡΗ ΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ.
ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ Ο ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ ΘΕΩΡΕΙΤΟ ΑΠΟΞΕΝΩΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟΣ ΣΕ ΜΙΑ ΥΨΗΛΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ.
ΒΕΒΑΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Η ΑΠΟΜΥΘΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΣ ΤΥΠΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ,ΑΛΛΑ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΑ ΜΕ ΕΝΑΝ ΚΥΚΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΟΝΟΜΑΖΟΥΜΕ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΑ.

ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΤΩΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΤΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2006, 11:26:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΥΝΕΧΙΖΟΝΤΑΣ ΠΕΡΙ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥ.

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΦΙΛΟΣΟΦΟΙ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΑΠΛΩΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΠΟΙΟΥΝ ΤΙΣ ΔΙΑΤΥΠΩΜΕΝΕΣ ΓΝΩΜΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣΟΦΟΙ ΠΡΩΤΟΤΥΠΟΙ ΠΟΥ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΝΕΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΣΤΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ.

ΤΕΛΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΠΩΣ ΟΛΟΙ ΣΧΕΔΟΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΧΕΤΑΖΕΙ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΦΙΛΟΣΟΦΟΙ..

ΟΙ ΦΙΛΟΣΟΦΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΝΟΟΥΜΕΝΟΙ Η' ΛΟΓΙΟΙ ΑΛΛΑ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΕΞΕΤΑΖΟΥΝ ΣΕ ΒΑΘΟΣ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ (ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΑ).

ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΑΝΕΠΤΥΞΑΝ ΔΙΑΦΩΤΙΣΤΙΚΗ ΔΡΑΣΗ ΚΑΙ ΕΠΗΡΕΑΣΑΝ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΩΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ.
(ΜΑΡΞ,ΕΝΓΚΕΛΣ,ΡΑΣΣΕΛ,ΜΑΡΚΟΥΖΕ κλπ.)

ΣΕ ΠΑΛΙΟΤΕΡΕΣ ΕΠΟΧΕΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΙ ΦΙΛΟΣΟΦΟΙ ΕΙΧΑΝ ΠΡΟΦΗΤΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ,ΠΙΣΤΕΥΑΝ ΠΩΣ ΕΙΧΑΝ ΜΙΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
YΓ. ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΜΕΣΑ ΣΤΟ GOOGLE KAI AΠΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ Σ. ΓΚΙΚΑ ΜΕ ΤΙΤΛΟ "ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΟ ΛΕΞΙΚΟ".


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aμυμώνη
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2006, 10:41:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aμυμώνη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

<< Η φιλοσοφία γεννιέται από την ίδια την γνώση της μη γνώσης, που δεν είναι ούτε απόλυτη άγνοια ούτε και γνώση, αλλά διαρκής στάση αμφιβολίας και κριτικής.>>
ΠΛΑΤΩΝ
Η σωκρατική συζήτηση και η αναζήτηση έγιναν για τον Πλάτωνα φιλοσοφία και διαλεκτική χωρίζοντας την από την επιστήμη, την θρησκεία και τον μύθο, γίνεται "συλλογισμός" που φτάνει στον κόσμο των καθαρών ιδεών και στην απόλυτη αλήθεια.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2006, 14:04:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ Aμυμώνη ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΣΕ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ...
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΛΑΤΩΝΑ "Η ΓΝΩΣΗ ΤΗΣ ΜΗ ΓΝΩΣΗΣ" ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΜΕ ΤΟ "ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ"..

Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΗΘΕΙ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΣΩΚΡΑΤΗ ΤΟΥ ΠΛΑΤΩΝΑ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ ΚΑΙ ΤΟΣΩΝ ΑΛΛΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΦΙΛΟΣΟΦΩΝ ΠΟΥ ΕΓΙΝΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΘΕΜΕΛΙΩΤΕΣ ΤΗΣ.

ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΩ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ..

quote:
ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΑΝΕΠΤΥΞΑΝ ΔΙΑΦΩΤΙΣΤΙΚΗ ΔΡΑΣΗ ΚΑΙ ΕΠΗΡΕΑΣΑΝ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΩΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ.
(ΜΑΡΞ,ΕΝΓΚΕΛΣ,ΡΑΣΣΕΛ,ΜΑΡΚΟΥΖΕ κλπ.)

ΣΕ ΠΑΛΙΟΤΕΡΕΣ ΕΠΟΧΕΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΙ ΦΙΛΟΣΟΦΟΙ ΕΙΧΑΝ ΠΡΟΦΗΤΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ,ΠΙΣΤΕΥΑΝ ΠΩΣ ΕΙΧΑΝ ΜΙΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ.


..
ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΦΙΛΟΣΟΦΟΙ (ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΤΩΡΑ) ΜΕ ΤΗΝ ΣΤΕΝΗ ΕΝΝΟΙΑ ΤΟΥ ΟΡΟΥ..
ΑΛΛΑ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΕΙΣΕΡΧΟΝΤΟΥΣΑΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΣΑΝ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ...

Ο ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΑ ΜΕ ΕΝΑΝ ΚΥΚΛΟ/ΕΙΔΟΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΟΝΟΜΑΖΟΥΜΕ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΑ.

ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΤΩΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΤΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ.

ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ ΔΕΝ ΒΑΖΕΙ ΟΡΙΑ ΣΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΤΟΥ ΟΥΤΕ
ΚΑΙ ΤΗΣ ΒΑΖΕΙ ΣΥΡΜΑΤΟΠΛΕΓΜΑΤΑ...(ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tryfield
Μέλος 2ης Βαθμίδας


194 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2006, 23:45:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tryfield  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΩΤΗ ΗΜΕΡΑ-ΝΟΜΟΣ ΠΡΩΤΟΣ

-Μάθε να βλέπεις αυτό που οι άλλοι δε βλέπουν.

Ο παράξενος άνθρωπος και πατέρας του παιδιού, μαζί με το μικρό εντεκάχρονο γιό του καθισμένοι στο αιωνόβιο δέντρο της ζωής, μιλούσαν για το αιώνιο δέντρο της ζωής. Ο πατέρας κοίταξε το παιδί κατάματα. Σήκωσε το δεξί του χέρι, άρχισε ήσυχα, ήρεμα να μιλά δείχνοντας το απέραντο που απλωνόταν εμπρός τους.

-Η γήινη σου φρόνηση θέλει να αποδυναμώνεις το είναι σου, γιε μου. Επιτρέπεις στη λογική σου να σκανδαλίζεται και βάζεις ένα σύννεφο εμπρός από τον εαυτό σου. Βουλιάζουν οι πέντε σου άγγελοι μέσα στους κοσμικούς ενοραματισμούς σου για το μέλλον των γεγονότων της ζωής του κόσμου, μπαίνοντας στο χρόνο, στο αρμονικό άχρονο της πραγματώσεως, το σημείο δηλαδή που όλες οι ψυχές δημιουργούν τα γεγονότα της ζωής των ανθρώπων. Και να, γιε μου, που τώρα βλέπω καιρό πάνω σε σένα, το σύννεφο σου και για να μη μείνει εκεί που δεν έχει καμιά δουλειά, θα το διαλύσω εξηγώντας σου την απορία, ότι δήθεν όσους νόμους σε δίδαξα είναι όλοι εναντίον των ανθρώπων.
Εξέτασες και τους εννιά αυτούς νόμους και τους βρήκες αντίθετους με όλα όσα οι άνθρωποι ξέρουν. Το παιδί δεν εντυπωσιάστηκε, είχε συνηθίσει να του διαβάζει τις σκέψεις.

Πριν όμως σου αναλύσω και μέσα από αυτά διαλύσω το σύννεφο, που σε επισκιάζει, όμορφα θα κάνω αυτό που θα πράξω, να σου μιλήσω για τη σοφία. Υπάρχει, γιε μου, η σοφία της ζωής υπάρχει, γιε μου υπάρχει και η σοφία της ανθρωπότητας. Η σοφία της ζωής ήταν, είναι, και θα είναι πάντα το ίδιο. Η σοφία των ανθρώπων, που δεν είναι σοφία, αλλά χάρτινα σοφίσματα γήινα, σύννεφα λογικών λογισμών, μέσα από όλα όσα μάθανε, έφτασαν να μην έχουν καμιά ταύτιση με το αληθινό της ζωής.
Η σοφία της ζωής οδηγεί πάνω από τη ζωή, πέρα από τον εαυτό της, μέσα στο όλο του αθανάτου, του αναλοίωτου, του άφθαρτου. Θέλει να ανοίξει τις πύλες του παραδείσου. Θέλει να πιει νερό από τη πηγή που τις δίνει ζωή, από αυτή την αιώνια χρυσή πηγή, τη ζώσα σοφία, την ουσία της δύναμης, ναι. Ναι.

Η σοφία των ανθρώπων, όπως εσύ την ονομάζεις, είναι σύννεφο που προσπαθεί να εμποδίσει τη σοφία της ζωής να έρθει στη λογική των ανθρώπων. Εάν θέλεις να χάσεις τη ζωή σου μπες στη νεκρή σοφία της λογικής των ανθρώπων.
Και αν θέλεις να γνωρίσεις τη σοφία της ζωής, την ύπαρξή σου, μπες στη ζωντανή σοφία της ψυχής, να σε οδηγήσει πάνω και πέρα από τον εαυτό της, στην πηγή και αιτία των πάντων. Έτσι, οι άνθρωποι ζουν αντίθετα με τους νόμους, αντίθετα με τη σοφία της ζωής. Έφτιαξαν νόμους δικούς τους, βγήκαν οι άνθρωποι μόνοι από τη ζωή και αντί να ζουν με την ψυχή, ζουν με τη λογική, λογική που στερείται επαφή με την ψυχή τους. Έτσι, απλώς η λογική τους βγάζει την ψυχή τους έξω από τον κύκλο, έξω από την πηγή της ζωής. Τώρα κάτω στη γη λιώνουν ψυχές και λογικές.

Θα συντρίψω τις λογικές να σωθούν οι ψυχές. Θα αφήσω έλεύθερες τις θελήσεις, ώστε να μην τολμούν να πουν τίποτε οι άλογες, άψυχες λογικές τους, θα τα πούμε αυτά από κοντά γιε μου, γιε μου...

Μάθε να βλέπεις με τα μάτια της ψυχής, γιε μου. Οι άνθρωποι βλέπουν με τα μάτια της λογικής και σε όλους τους νόμους σου τόνισα πως οι άλλοι των ανθρώπων, οι άλλοι τους δεν τους αφήνουν.

Μάθε, σε καθετί που κοιτάζεις, ότι αυτό έλκεις πάνω σου, ταυτίζεσαι με αυτό. Όταν κοιτάζεις την ομορφιά, έλκεις μέσα σου την ομορφιά. Όταν κοιτάζεις τα απαίσια έλκεις, νιώθεις απαίσια. Έτσι, γιε μου, κάθετι που κοιτάζεις εξομοιώνεσαι με αυτό.

Κοίτα γύρο σου να διακρίνεις πάντα το ωραίο, να κοιτάς πάντοτε το ανώτερο του σημείο, να διακρίνεις και να βρίσκεις και στο πιο ασήμαντο τον πιο ανώτερο σκοπό του, τον πιο ανώτερο τόνο.

Μάθε γιε μου, να βλέπεις την αρμονία, την απλότητα, τη χαρά, την αγιότητα σε όλα τα πράγματα γύρο σου. Κοίτα πέρα και πάνω από αυτά, μάθε να βλέπεις, να εμπιστεύεσαι τις ανώτερες σκέψεις σου, μάθε να βλέπεις ατάραχος και τον πόνο. Μάθε να πονάς για κάθετί που αγαπάς, μάθε να βλέπεις την ομορφιά μέσα και από αυτό. Το στόλισμα των λουλουδιών, προχώρα, στόλισε την ψυχή με ομορφιά.

Μάθε να βλέπεις την αρμονία, την αρμονία πέρα από αυτούς τους ουρανούς. Μάθε, μάθε να βλέπεις το ψεύτικο μέσα σου και να αναζητάς, να βρεις σε κάθε στιγμή το αληθινό και ωραίο μέσα σου. Χτίσε το ωραίο μέσα σου, προστάτεψέ το. Μάθε να βλέπεις τα σαμάρια των άλλων, μάθε να βλέπεις τους άλλους των άλλων. Μάθε να βλέπεις πώς κατάντησαν το έσω του εσωτερικού τους ανθρώπου.

Μάθε για τους θεούς που σου έμαθα. Δες το νερό της ζωής τους. Φτύσε κατά πρόσωπο κάθε τι ψεύτικο μέσα σου. Χαμογέλα αγνά. Τίναξε μακριά κάθε σκόνη. Τίναξε μακριά κάθε υποκρισία μέσα σου.
Κοίτα, άκου, μάθε, πέτα μέσα στην ωραιότητά σου. Πέτα σε ευθύτητα. Ζώσου την ανεξικακία. Ζώσου την ειλικρίνια. Βίωσε την αγάπη μέσα σου, για να προσφέρεις έξω σου. Μάθε να αγαπάς χωρίς κανένα σκοπό, με ανιδιοτελή αγάπη. Απλώς αγάπα αληθινά χωρίς λόγια, εν πράξει. Και θέλω να ξέρεις, κοίτα να βλέπεις σε κάθε στιγμή της ζωής σου την ωραιότητα του εσωτερικού σου ανθρώπου, κοίτα να τη χτίζεις σε κάθε στιγμή της ζωής σου. Ακούραστα κοίτα να την προστατεύεις κάθε στιγμή. Κοίτα να βρεις μέσα σου το χρυσό, που ανασταίνει τη ζωή και να εκπέμπεις ζωή.

Μάθε να βλέπεις στον κάθε άνθρωπο το λόγο για τον οποίο συναντιέσαι εδώ, σ΄ αυτή τη ζωή. Τι νοήματα και τί μηνύματα έχει για σένα, μα πάνω από όλα τι μηνύματα σκορπάς στους ανθρώπους, στην ανθρωπότητα γύρο σου. Κάθε λάθος σου δεν θα το παραβλέψω.

Μάθε να βλέπεις αυτό που οι άλλοι των ανθρώπων δεν βλέπουν, μάθε να βλέπεις ότι οι άνθρωποι ζουν, βλέπουν τον πόνο, την αδυναμία, την απελπισία, δίχως να καταλαβαίνουν, δίχως να θέλουν να καταλάβουν, δοξάζουν την αβαιότητα, τη χαλαρότητα, τα ανταπόδοκα. Τρέχουν χωρίς να βλέπουν που τρέχουν.
Βρίζουν και βρίζονται, τρώνε και τρώγωνται. Στο γέλιο τους κρύβουν φόβο, στη ματιά τους υποκρίνονται, στην καλοσύνη τους κολακεύονται, στηρίζουν τη ζωή τους, ολόκληρη την ψυχή τους στα υπάρχοντά τους. Αγαπούν και εγκληματούν κατά συνήθεια. Χτυπούν στο όνομα της αγάπης. Βρίζουν και σου λένε για το καλό σου. Μάθε γιε μου, και πρόσεχε: Τα μεγαλύτερα εγκλήματα γίνονται στο όνομα της αγάπης. Μάθε γιε μου, ότι είναι μία η αμαρτία, αυτή που εγώ νοώ: Το να χτυπάς κάποιον και να λες ότι είναι και θεικό αυτό που κάνεις. Πρόσεχε να βλέπεις αυτό που οι άλλοι των ανθρώπουν δεν βλέπουν.

Η ώρα κυλούσε. Το παιδί έβλεπε τον πατέρα του και παράξενο άνθρωπο, άκουγε τη βαθύτερη εξήγηση αυτού του νόμου.
Είδε την απερίγραπτη στιγμή που έπαψε να μιλά η φωνή και ο Λόγος τώρα πήρε τη θέση του. Ως πρώτος ο εσωτερικός Λόγος μιλούσε. Τα πάντα γύρο του χάθηκαν. Έμοιαζε να κινείται μετέωρος, ένιωθε κάθετι που λεγόταν από το Λόγο να χαράζεται ανεξίτηλα στο δικό του εσωτερικό Λόγο-διάλογο. Τα μάτια του παιδιού γέμισαν δάκρυα. Το κορμί του έσταξε χονδρούς θρόμβους ιδρώτα. Ούρλιαξε, σπάραξε στο πέρασμα του παγκόσμιου πόνου μέσα του, καθώς η ψυχή του μαζί με τη λογική του μπήκε στο επίπεδο του αρμονικού άχρονου της πραγματώσεως. Είναι το σημείο που οι άνθρωπινες ψυχές εργάζονται, συνεργάζονται, δημιουργούν, πραγματοποιούν τα γεγονότα της ζωής των ανθρώπων.

Άκουσε τη φωνή του πατέρα του να τον καλεί:¨Έλα στο τώρα ήσυχα, ήσυχα¨. Το παιδί ένιωσε να κεντράρει, κοίταξε γύρο του, κοίταξε και είδε εκεί που οι άλλοι δεν βλέπουν.
Οι άνθρωποι γιε μου, πετούν, μεταφέρουν τη ψυχή τους με συνείδηση λογικής τους στα κατώτερα επίπεδα, με την ίδια τη λογική τους τάσσουν τη ψυχή τους στα ακύλητα.

¨Αέναον, φυσικός στο φως¨ Παναγιώτης Παναγόπουλος, σελ 431-434.

Ελπίζω να δεις πως δεν είμαστε έξω από το θέμα φίλε μου. Αφού στη ζωή υπάρχει μόνο ένα θέμα. Στο ανώτερο της ζωής, στον ανώτερο της αρμονίας τόνο, όλα γίνονται ένα. Γι αυτό και γνωρίζω πως δεν είμαι σε καμιά περίπτωση έξω από το θέμα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2006, 12:25:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ Tryfield ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΠΑΡΑΓΡΑΦΩΝ ΣΤΟ ΤΟΠΙΚ ΑΥΤΟ.

Η ΠΡΑΓΜΑΤΩΣΗ ΤΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ ΣΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΛΟ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΔΥΣΚΟΛΗ.

ΠΕΡΝΑΜΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΤΑ ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ ΤΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ.
ΜΙΑΣ ΛΟΓΙΚΗΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ.
ΜΙΑ ΛΟΓΙΚΗΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΙΣΟΠΕΔΩΤΙΚΗ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΜΑΣ..

ΜΙΑΣ ΛΟΓΙΚΗΣ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΒΑΡΙΔΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΣΗ ΤΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ(ΤΗΣ ΟΠΟΙΑΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ)...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

judas priest
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2006, 03:47:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους judas priest  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΟΙ ΦΙΛΟΣΟΦΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΝΟΟΥΜΕΝΟΙ Η' ΛΟΓΙΟΙ ΑΛΛΑ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΕΞΕΤΑΖΟΥΝ ΣΕ ΒΑΘΟΣ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ (ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΑ).
ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΑΝΕΠΤΥΞΑΝ ΔΙΑΦΩΤΙΣΤΙΚΗ ΔΡΑΣΗ ΚΑΙ ΕΠΗΡΕΑΣΑΝ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΩΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ.
(ΜΑΡΞ,ΕΝΓΚΕΛΣ,ΡΑΣΣΕΛ,ΜΑΡΚΟΥΖΕ κλπ.)


Σα το παλιό καλό καιρό φίλε AVATARGR,εγώ επικεντρώνω σε αυτό και προσθέτω...ότι είνσι φυσική ανάγκη του ανθρώπου,με σκοπό την επίλυση προβλημάτων της υπαρξής του,της κοινωνιάς ολόκληρης.......
Η επιβάλουσα προβατοποίηση των φασιστικών σημερινων δημοκρατιών,επικρατούν εξ` αιτίας ,υλιστικών προτύπων,Μπιχειβορισμού δουλοκτητικότητας, και όχι εσωτερικισμού ,και πνευματικής παιδείας Open mind ,που θα χαρακτήριζαν ώριμες ,μελλοντικές κοινωνίες......
Για αυτό το γκρεμίζω,πρέπει να είναι πάντοτε κτίζω...

http://www.velisarios.blogspot.com/

http://www.velisarios.blogspot.com/
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2006, 08:37:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ judas priest ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΑ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΙΣΩ...

ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΠΛΗΘΩΡΑ ΤΩΝ ΔΗΘΕΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΩΝ ΚΙΝΗΜΑΤΩΝ (ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ) ΜΟΝΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΠΑΓΙΔΕΥΣΗ ΚΑΝΕΙΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ
ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΗΘΕΝ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΥΣ....

ΤΑ ΦΩΤΕΙΝΑ ΠΝΕΥΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΜΑΣ ΣΠΑΝΙΖΟΥΝ....
ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝΑΖΗΤΗΤΗΣ ΝΑ ΨΑΞΕΙ ΝΑ ΕΡΕΥΝΗΣΕΙ....

ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

judas priest
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2006, 10:51:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους judas priest  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χάρηκα που σας ξαναβρήκα,και επιπροσθέτως έχω καταλήξει επίσης..οτι η ταμπελοποίηση,ετικετοποίηση,στρουγκοποίηση των πάντων,και γνωστικών αντικειμένων,life style κλπ χρειάζεται επίπονη προσπάθεια ,γιά να σταχυολογηθεί,και να καταλήγεις σε πιό ασφαλή συμπεράσματα...Μηπως όμως ο κόσμος ,έχει ανάγκη το κάθε μαγαζάκι,και η κοινωνία ,αντι να αναπτύσετε αλματοδώς μπροστά,παραπέει μπρος- πίσω,εντός και επι τα αυτά και το χρήμα-βόλεμα ,εξακολουθεί και κυβερνά...Μηπως τα φωτεινά πνεύματα,κοιτούν αλλού??? χωρίς να επικεντρώνουν στην ΕΠΙΛΥΣΗ,άλλα σε κερδοφόρα θεωρητικολόγηση...Ευχαρσιτώ

http://www.velisarios.blogspot.com/
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tryfield
Μέλος 2ης Βαθμίδας


194 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2006, 20:22:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tryfield  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι σας χαιρετώ,

Θα ήθελα να συνεισφέρω με την προσωπική μου άποψη πάνω στο θέμα της φιλοσοφίας όπως αυτήν έχει διαμορφωθεί μέχρι σήμερα.

Από την άποψη της ελευθερίας, θέλω να πω πως με την εμφάνιση της δημοκρατίας στην αρχαία Ελλάδα είχε ήδη συντελεστεί η μεγαλύτερη αλλαγή-απελευθέρωση του ανθρώπου στην ιστορία.
Αυτήν η απελευθέρωση έχει μορφή πληροφοριακή. Η πολιτισμική καινοτομία που εμφανίστηκε στο σύνολο της πνευματικής έκφρασης του αρχαιοελληνικού κόσμου έχει να κάνει ακριβώς με την απελευθέρωση των ροών στις πληροφορίες. Το συγκεντρωτικό μοντέλο του δεσποτισμού δίνει τη θέση της στη δημοκρατία, και οι πληροφορίες αποδεσμεύονται από την σχέση υλικής ισχύος. Αυτό δημιουργεί πνευματικές υπεραξίες που δεν καταλύονται ούτε με τα πολιτικά πισωγυρίσματα στις μοναρχίες και τον μεσαίωνα που ακολουθούν.
Με άλλα λόγια η μεγάλη καινοτομία είναι ακριβώς ότι επέρχεται η απελευθέρωση του λόγου σε υλικό επίπεδο. Αυτό κινητοποιεί τεράστιες πνευματικές δυνάμεις που ωθούν το ανθρώπινο σε νέες κατευθύνσεις ανάπτυξης και εξέλιξης. Στο μέτρο όμως της παρεχόμενης ελευθερίας.
Και αυτήν η παρεχόμενη ελευθερία οριοθετείτε μέσα στο υλικό πεδίο έκφρασης του ανθρώπου. Κύριος οριοθέτης της είναι η λογική. Η λογική μέσα στα ρευστά της ελευθερίας συστηματοποιείται και γίνεται το κύριο όργανο ανάλυσης των παρατηρήσεων. Αν και η λογική τοποθετείται στο πνευματικό πεδίο έκφρασης, η εκδίπλωσή της όμως γίνεται στο υλικό επίπεδο της αντίληψης. Αντιλαμβανόμαστε και αναλύουμε με το λογικό κυρίως υλικές εκφράσεις, έστω κι αν αρεσκόμαστε να ονομάζουμε τις λογικές αναλύσεις μας πνευματικό έργο.
Το πρόβλημα που ανέκυψε ήταν ό,τι ενώ η λογική μας είναι άριστος παρατηρητής των υλικών αποτυπώσεων της πραγματικότητας, εντούτης χωλαίνει σοβαρά στο να αναλυθούν πνευματικές εκφράσεις αυτής της πραγματικότητας. Εδώ εξηγείται γιατί σήμερα ο σύγχρονος πολιτισμός αναπτύχθηκε τόσο μονόπλευρα στο τεχνολογικό πεδίο. Αναπτύχθηκε έτσι, γιατί ακριβώς η απελευθέρωση των πληροφοριακών ροών στα πεδία του λόγου αφορούσε ακριβώς τις υλικές εκφράσεις της πραγματικότητας γύρω μας.
Η λογική αδυνατεί να παρατηρήσει το μη αντιληπτό, δηλαδή το πνευματικό. Στην τριαδική υπόσταση του ανθρώπου ύλη-πνεύμα-ψυχή, κάθε πεδίο για να κατανοηθεί και να αναλυθεί χρειάζεται να επέλθει ένας βαθμός πληροφοριακής ελευθερίας (σε αυτό το πεδίο) που θα μας δώσει τη δυνατότητα να ανέλθουμε σε ένα ψηλότερο πεδίο, ώστε να διακρίνουμε και να αναλύσουμε τις διαφορές χαμηλότερα. Έτσι η απελευθέρωση στον αρχαιοελληνικό κόσμο της υλικής έκφρασης, των υλικών πεδίων του λόγου, έδωσε τη δυνατότητα στον άνθρωπο να κινηθεί πνευματικά διαμέσου της λογικής και να αναλύσει-συστηματοποιήσει τις διαφορές στην υλική έκφραση της πραγματικότητας.
Για να γνωρίσουμε το πνευματικό πεδίο, θα πρέπει να το απελευθερώσουμε, να αποκτήσουμε αρκετούς βαθμούς κινητικότητας ώστε να ανέλθουμε στο ανώτερο ψυχικό, και από κει να κατανοήσουμε και να αναλύσουμε την πνευματική έκφραση της πραγματικότητας. Να επέλθει δηλαδή και η απαραίτητη πνευματική καινοτομία στον ανθρώπινο πολιτισμό μας, πέρα από την υπάρχουσα υλική στο επίπεδο της τεχνολογίας.
Για να δώσει η φιλοσοφία κάτι πραγματικά καινοτόμο και να πάψει να λιμνάζει στα στάσιμα νερά της μπουρδολογίας της, θα πρέπει να ελευθερώσουμε το πνευματικό δυναμικό των ανθρώπων στα πεδία του εσωτερικού λόγου. Όπως ακριβώς έγινε και με τη δημοκρατία στον εξωτερικό μας λόγο. Θα πρέπει η φιλοσοφία να απεξαρτηθεί από κάθε έννοια ιδεολογικής επιβολής και επικοινωνιακής ισχύος. Θα πρέπει δηλαδή να δωθεί εκείνος ο μηχανισμός, που δεν θα ταυτίζει πνευματικά το άτομο ασυνείδητα μέσα από τον πληροφοριακό έλεγχο του παρελθόντος του. Καθιστώντας έτσι κατ΄ αυτόν τον τρόπο δέσμιες τις επιλογές του παρόντος που κάνει, χωρίς να φαίνεται η δέσμευση-ανελευθερία του, αφού αυτήν βρίσκεται συνεχώς στο παρελθόν. Στο παρόν ο άνθρωπος είναι φαινομενικά ελέυθερος να επιλέξει να εκφραστεί και να σκεφτεί. Αλλά ότι κι αν πει, ότι κι αν σκεφτεί, ότι κι αν πράξει, αυτό έχει ως σημείο αναφοράς τις πληροφορίες που ενσάρκωσε στο παρελθόν του.
Αν δεν δοθεί ο μηχανισμός της κατ΄ επιλογήν και συνειδητής επιλογής των πληροφοριών στο παρελθόν, τότε δεν θα υπάρξει ποτέ πραγματικός έλεγχος των επιλογών στο παρόν. Δεν θα υπάρξει ποτέ απελευθέρωση του πνευματικού δυναμικού μέσα από τον κατ΄ επιλογήν έλεγχο των πληροφοριακών ροών στο πνευματικό δυναμικό μας.
Η εμβάνθυνση της δημοκρατίας στο πνευματικό πεδίο θα δώσει την ώθηση να υπάρξει πραγματική παγκοσμιοποίηση και οικουμενισμός χωρίς να υπάρχει ιδεολογική επιβολή κάποιου ρεύματος χρησιμοποιώντας την έννοια της ισχύος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2006, 20:55:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Tryfield μήπως θα σου ήταν εύκολο να αφήνεις παραγράφους στα μηνύματά σου για να είναι πιο ευκολοδιάβαστα?


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
judas priest
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2006, 01:14:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους judas priest  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Tryfield,ειναι καλό που εκ πρωιμίου ξεκινάει η διαφωνία μας,γιατί προωθείται η ανταλλαγή απόψεων και ο διάλογος...
Ανέφερες ``Από την άποψη της ελευθερίας, θέλω να πω πως με την εμφάνιση της δημοκρατίας στην αρχαία Ελλάδα είχε ήδη συντελεστεί η μεγαλύτερη αλλαγή-απελευθέρωση του ανθρώπου στην ιστορία``
Η έννοια της Ελευθερίας ,είναι πολύ σχετική ,και πως τη βιώνει ο καθένας και ποιός καταγράφει την ιστορία....

Με την εμπφάνιση της πολης κράτους,μας μαντρώσαν μέσα στα τείχη,και έρχισε η επιβολη κανόνων συμπεριφοράς,ραβδούχων αστυνομικών,και σαφώς, η ελευθερία έκφρασης δεν αρκεί όταν καταστρατηγούνταιο άλλες μορφές ελευθερίας,με τον έλεγχο των μέσων παραγωγής,διαχείρισης εξουσιών,πολέμων επεκτατικών κλπ..δυνών...Οι τότε σκεπτόμενοι εκφράζαν τις απόψεις τους,απενοχοποιώντας ή όχι τις περίφημες δημοκρατικές απόφάσεις,που θανάτωσαν και το Σωκράτη,εξοστρακίσαν διανοούμενους,σφάξαν τους Μήλιους κλπ εγκλήματα εξ ονόματος της δημοκρατίας...
``Να κάνεις αυτά που νομίζεις πως είναι σωστά, έστω κι αν κάνοντας αυτά πρόκειται να σε κακολογήσουν. Γιατί ο όχλος είναι κακός κριτής κάθε καλού πράγματος) - ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ
``Ο μεγαλύτερος για μένα κίνδυνος ήταν πάντοτε ο ΟΧΛΟΣ,`` Φρίντριχ Νίτσε

Oi ινδιάνοι της Β.Αμερικής αντίθετα έζησαν σε νομαδική, συλλογική κοινωνία,σε σκηνές ,με προβιές κυνηγώντας βουμβάλες ,χωρίς υλιστικό τρόπο σκέψης ,επί 3000 χρόνια..Δεν αφήσαν ούτε ΠΕΡΙΤΕΧΝΑ μνημεία μεγαλομανίας,ισχύος και ματαιοδοξίας.....
Οι λευκοί τους ξεκληρήσαν και μείνανε 300 Τσερόκι σε γκέτο και έλαμψε ο ΔυτικοΑμερικανοΕυρωπαικός πολιτισμός ,σήμερα
με ουίσκι ,κινητό (yes men) ,γραβάτες και παπιόν
....Με πισίνα γιατί δε κολυμπάς στο ποτάμι,με κηπουρό και ζαρντινιέρες γιατί δεν υπάρχουν πλέον χωράφια και αλάνες τριγύρω, και έχω κατοικίδιο χαμελάιων ,γιατί τα πρόβατα θα τα βρούμε στο ζωλογικό κήπο πιά......χα....χα
Γρήγορα έδωσα ένα αντίλογο ,πνευματιστικής αντίληψης,σε διαφορετική οπτική σκοπία του συλλογισμού σου,διοτί πλέον προχωρώντας η συζήτηση,θα μπερδευτούν τα πράγματα,απο πεφωτισμένους καθοδηγητές,σωτήρες και πνευματικούς ηγέτες...
και θα κραδαίνουν πάλι σημαιάκια,ταμπελάκια ο κόσμος ,με
``Φωνές, αλαλαγμοί, χαρές
ενθουσιασμοί, ζητωκραυγές!
Και ποιος τολμάει να τους πει
πως νίκησαν οι δύσμοιροι
τρέχοντας στον ανεμπόδιστο δρόμο της κατηφόρας...``
Χρ. Κατσιγιάννης

Ειπες``η φιλοσοφία κάτι πραγματικά καινοτόμο και να πάψει να λιμνάζει στα στάσιμα νερά της μπουρδολογίας της,``
Το Κεφάλαιο ως έργο ,άλλοι ταμπελοφόροι το καταντήσαν λουκάνικο ,και το κόψαν φέτες,και η κοινωνίες μας όπως βλέπει προχωρά και ΠΡΟΚΟΒΕΙ....Ευχαριστώ

http://www.velisarios.blogspot.com/
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2006, 21:29:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΜΕ ΧΑΡΑ ΜΟΥ (ΟΣΟ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΑΥΤΟ) ΒΛΕΠΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ.
ΟΙ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΙΣΕΙ ΕΝΑΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΓΟΝΙΜΟΣ.

ΘΑ ΣΤΑΘΩ ΚΑΠΟΥ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ ΣΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΦΙΛΩΝ judas priest ΚΑΙ Tryfield...
ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ Ο Tryfield ΜΕ ΤΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΜΙΑΣ ΗΡΕΜΗΣ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΗΣ ΖΩΗΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΙΝΔΙΑΝΟΥΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ Ο judas priest ΤΗΝ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΜΕ ΓΕΝΝΗΤΟΡΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗΝ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΟΥ ΟΧΛΟΥ...
(ΞΕΧΝΑΣ ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΤΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΣΕ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ)

ΦΕΡΝΟΝΤΑΣ ΣΑΝ ΚΑΛΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΟΥΣ ΙΝΔΙΑΝΟΥΣ ΤΗΣ Β.ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΤΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΖΩΗΣ.

ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΜΕ ΕΚΑΝΑ ΝΑ ΘΥΜΗΘΩ ΜΙΑ ΕΚΠΟΜΠΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΤ3 "ΑΝΙΧΝΕΥΣΕΙΣ"
ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΤΙΤΛΟ ΠΕΡΙ ΧΑΟΣ ΚΑΙ ΤΑΞΗ..

ΕΚΕΙ ΕΙΧΕ 4 ΑΚΑΔΗΜΑΙΚΟΥΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΥΣ ΕΚ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΟΙ ΔΥΟ ΗΤΑΝ ΙΕΡΕΙΣ.
ΟΙ ΔΥΟ ΚΛΗΡΙΚΟΙ ΗΤΑΝ ΣΧΕΤΙΚΟΙ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΧΑΟΣ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ.
ΟΙ ΔΥΟ ΛΑΙΚΟΙ ΦΥΣΙΚΟΙ ΣΧΕΤΙΚΟΙ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΧΑΟΣ ΚΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ.

Ο ΑΝΟΙΧΤΟΣ ΝΟΥΣ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΔΙΔΑΣΚΑΛΩΝ ΜΕ ΕΚΑΝΕ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΜΕ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ THN EKPOMΠH...

Η ΣΕΙΡΑ ΠΟΥ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΑ ΤΟ ΧΑΟΣ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΣΗΜΑΣΙΑ...
ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΝΕΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΑΠΟΦΥΓΕΙ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΗΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΑΟΣ....

ΤΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟ ΧΑΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΦΕΡΕΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΜΙΑ ΝΕΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΑΠΑΛΛΑΓΜΕΝΗ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΛΑΘΟΣ...
Η ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΕΞΕΛΙΞΗΣ...

ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ ΟΙ ΙΝΔΙΑΝΟΙ ΤΗΣ Β. ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΜΕ ΤΗΝ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ...
ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΜΕ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΩΗ...

ΟΙ ΔΥΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΙ ΠΕΡΑΣΑΝ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ...
ΕΜΕΙΝΑΝ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ...
ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΣΤΗΡΙΧΘΗΚΑΝ ΟΙ ΜΕΤΕΠΕΙΤΑ ΠΟΛΙΣΜΟΙ...
ΣΑΝ ΠΝΕΥΜΑ ΚΑΙ ΣΑΝ ΥΛΗ..
ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΕΡ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΤΑ...

ΦΙΛΕ ΜΟΥ judas priest ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΟΥ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΑΔΟΚΙΜΟ...
Ο ΛΟΓΟΣ ???
ΑΠΛΟΣ...
ΔΕΝ ΠΕΙΘΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ...

ΤΟ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΙΝΗΜΑΤΑ (ΟΥΚ ΟΛΙΓΑ) ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΩΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΔΕΙΓΜΑ ΜΙΑ ΑΡΧΗΣ ΕΝΟΣ ΧΑΟΥΣ...

ΕΛΠΙΖΩ ΤΟ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΧΑΟΣ ΑΥΤΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΗΤΕΡΑ ΤΗΣ ΕΞΕΛΙΞΗΣ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

judas priest
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2006, 10:11:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους judas priest  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

(ΞΕΧΝΑΣ ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΤΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΣΕ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ)
ΦΙΛΕ ΜΟΥ judas priest ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΟΥ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΑΔΟΚΙΜΟ...
Ο ΛΟΓΟΣ ???ΑΠΛΟΣ..ΔΕΝ ΠΕΙΘΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ...
ΕΛΠΙΖΩ ΤΟ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΧΑΟΣ ΑΥΤΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΗΤΕΡΑ ΤΗΣ ΕΞΕΛΙΞΗΣ...

Φυσικά φίλε AVATARGR δεν παραγνωρίζω ,τη ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΗΤΑ του Αρχαιοελληνικού Πολιτισμού...Οπως και στο παρελθόν,γιά να προαχθεί ο ΑΝΤΙΛΟΓΟΣ,επικεντρώνω και σε αντίθετες σκέψεις,προκειμένου να γκρεμίζονται παγιοποιημένες θέσεις ,προς χάριν της συζήτησης,'ωστε απ` το Νιτσεικό γκρεμισμα,να υπάρξει γόνιμος διάλογος,,,
Ουτε εγώ θεωρώ σημαντικότερο τον Ινδιάνικο πολιτισμό,απλώς τον ανέφερα ,ως ένα αντίθετο παράδειγμα,απλοικής και διαφορετικής κοσμοθεωρίας,συλλογικότητας και απαλαγμένης από υλιστικές ή επεκτατικές προσεγγήσεις,που οι δυτικοί,κουβαλούν επί αιώνες....
π.χ δεν εήταν στη φιλοσοφία τους,να έχει ο ένας μεγαλύτερη ΣΚΗΝΗ,από τον άλλον,απο το σημερινό σπίτι στην Εκάλη,και να αυτοεπιβεβαιώνω την ύπαρξη μου,με ηλεκτρικό καθρέφτη,τζάμι στο αμάξι,και θερμενόμενο κάθισμα ,στο αυτοκίνητο....και το μυαλό κουρκούτι.....
ΖΗΤΩ ΟΙ LORDI...αν νομίζουμε ,ότι η φιλοσοφία είναι μπουρδολογία ,γιατί εξαλήφθηκε από προσώπου γής...........Καλημερα σε όλους,Have a nice day.....

http://www.velisarios.blogspot.com/
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2006, 21:03:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ judas priest ΔΕΝ ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΙΣΩ ΣΕ ΓΕΝΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ
ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ....

ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΔΥΝΑΜΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΟΛΥΤΟΙ...
ΟΥΤΕ ΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΛΟΥΣΙΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΣΕΙ ΑΛΛΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΣΕΙ...

ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΑΣ...
ΙΣΩΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΗΣΗ
ΤΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ ΣΕ ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΗ (ΔΥΝΑΜΙΚΗ) ΚΑΙ ΣΕ ΠΑΘΗΤΙΚΗ (ΣΤΑΤΙΚΗ)..

Η ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΠΡΟΑΓΕΙ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ....
Η ΔΕ ΠΑΘΗΤΙΚΗ (ΣΤΑΤΙΚΗ) ΑΠΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ...

Η ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ (ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ) ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ
ΩΣΤΕ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΩΣΗ ΑΥΤΗΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ...

ΜΙΑ ΣΤΑΤΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΜΕΝΗ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tryfield
Μέλος 2ης Βαθμίδας


194 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2006, 02:19:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tryfield  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά σας χαιρετώ!

Είναι ωραίο να υπάρχει δυναμική στο διάλογο, μου αρέσει...

Το αρχαιοελληνικό μοντέλο σκέψης σε σχέση με τα προηγούμενα που υπήρξαν και υπάρχουν είναι καλό! Όχι άρτιο. Και αυτό το αποδυκνύει η ιστορική εξέλιξη. Σε σχέση με τα άλλα είναι το καλύτερο, αλλά περιορισμένο. Και κάθε καλό που είναι περιορισμένο είναι αρχή κακού!

Αυτό που εννοώ είναι ότι οι πρόγονοί μας ελευθερώσανε ένα επίπεδο, το υλικό. Το αντιληπτικό, της λογικής. Το συστηματοποιήσανε και το θέσανε σε μια πορεία εξέλιξης άνευ επιστροφής. Η ίδια η ελευθερία που αποδώσανε όμως επειδή ήταν περιορισμένη, περιόρισε το όλον της ύπαρξης, περιόρισε τον πολιτισμό σε μια υλικογενείς μορφή.
Δεν ήταν καθολική ελευθερία. Φτάνει μέχρις εκεί που έφτασε, κι αυτό είναι νομίζω καταννοήτο. Δεν μπορεί να πάει φιλοσοφικά παραπέρα! Συνεχώς ανακυκλώνεται! Είναι περιορισμένο μέσα στο πεδίο που ελευθερώθηκε, μέσα στο υλικό πεδίο της λογικής αντίληψης, αλλά περιορισμένο μέσα σε αυτό.

Η λογική όμως είναι ένα επίπεδο αντίληψης από τα πολλά άλλα που αγνοούμε. Από τις πολλές δυνάμεις που δεν γνωρίζουμε. Και δεν γνωρίζουμε γιατί δεν είμαστε ελεύθεροι να τις γνωρίσουμε. Είμαστε περιορισμένοι μέσα σε αυτό που ιστορικά πετύχαμε να γνωρίσουμε. Δηλαδή είμαστε περιορισμένοι με τη λογική στο παρελθόν. Φτάσαμε, γνωρίσαμε και είδαμε πως τίποτα από όλα τα υλικά δεν είναι αρκετά για να ικανοποίησουν την δίψα που νιώθουμε. Αυτό είναι καλό, γιατί είδαμε επιτέλους τη δίψα μας για να γνωρίσουμε και την άυλη αλήθεια. Την αλήθεια που να είναι καθολική και προσβάσιμη από όλους χωρίς ταμπέλες, ετικέτες και πτυχία εισόδου. Ούτε μυστικά τάγματα, ούτε κρυφές θεωρίες και πολύπλοκες μπουρδολογίες. Αλήθεια για όλους, απλή μεστή και κατανοητή για όλους τους ανθρώπους της γης που δεν εξαιρεί κανέναν είτε σοφό, είτε φτωχό.

Την πραγματική έννοια της ελευθερίας την θέτει μόνο το απεριόριστο, το άπειρο. Οτιδήποτε περιορισμένο είναι δεσμευτικό. Ταγμένο να κινείται συνεχώς μέσα στα όρια των περιορισμών του. Και αυτήν η ελευθερία είναι αδύνατον να ξεπηδήσει μέσα από οποιοδήποτε κλειστό σύστημα, όσο μεγάλο κι αν τυγχάνει αυτό να είναι. Ακόμα κι αν τείνει στο άπειρο, δεν θα είναι το άπειρο. Άρα θα είναι δεσμευμένο, δουλοποιημένο να υπάρχει ανάμεσα σε μια αρχή και ένα τέλος, ανάμεσα στα όριά του. Άρα ούτε και προσεγγιστικά μπορούμε να την προσεγγίσουμε και να την γνωρίζουμε μέσα από την εξέλιξη.

Μάρτυρας γι αυτό είναι η πνευματική μας εξέλιξη τα τελευταία 2500 χρόνια, ουσιατικά ανύπαρκτη, τίποτα το καινούριο. Αυτήν η τελειοποιημένη ελευθερία θα προέλθει μόνο από κάπου έξω από το σύστημα των ορίων του περιορισμένου. Άρα αποκλείεται ανθρώπινος νους να φέρει σε επαφή εμάς με την πληροφορία της πραγματικής κι απεριόριστης οντολογικής ελευθερίας. Η πληροφορία θα προέλθει μόνο από κάποιον νου που κινείται έξω από τα όρια του περιορισμένου. Πάνω από τα όρια του ανθρώπινου...

Το ουσιαστικό φιλοσοφικό θέμα για μένα λοιπόν δεν τίποτα άλλο από αν υπήρξε στο παρελθόν τέτοια πληροφορία στα ανθρώπινα πεδία του λόγου.
Η πολυμορφία εν τέλει, όχι μόνο στην φιλοσοφία, αλλά και σε όλες τις εκφράσεις του πολιτισμού μας, δεν είναι τίποτα άλλο παρά απόδειξη της δεσμευτικότητάς μας, της δουλοποίησής μας. Διαίρει και βασίλευε, λέγανε κάποιοι αρχαίοι κατακτηκτές...

Το όλον όμως είναι ελευθερία Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2006, 11:33:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ Tryfield ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΙΣΩ ΣΕ ΑΡΚΕΤΑ
ΣΗΜΕΙΑ ΤΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ ΣΟΥ...

ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ (ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ) ΕΘΕΣΕ ΘΕΜΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΥ Η ΜΟΝΑΔΙΚΗΣ ΑΥΘΕΝΤΙΑΣ ΣΤΑ ΛΕΓΟΜΕΜΑ ΤΟΥ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΑ....

ΔΕΝ ΕΒΑΛΑΝ ΟΡΙΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΥΣ...
ΑΣΧΕΤΑ ΕΑΝ ΑΡΚΕΤΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΚΥΝΗΓΗΘΗΚΑΝ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ...
ΠΟΛΛΟΙ ΧΛΕΥΑΣΤΗΚΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΚΕΨΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΣΤΑΘΗΚΑΝ ΟΡΘΙΟΙ...

ΒΕΒΑΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΡΧΑΙΕΣ ΤΡΑΓΩΔΙΕΣ.

ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΦΙΛΟΣΟΦΟΙ (ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΟΙ ΣΥΓΧΡΟΝΟΙ) ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΙ ΤΡΑΓΩΔΟΙ ΔΕΝ ΕΘΕΣΑΝ ΟΡΙΑ ΣΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΣΚΕΨΗ...

ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑΝ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΚΑΙ ΤΟ ΥΛΙΚΟ ΠΕΔΙΟ.

ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ ΝΑ ΘΕΛΗΣΑΝ ΝΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΡΙΣΟΥΝ...
ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΩΣ ΟΙ ΕΚΦΡΑΣΤΕΣ ΤΟΥΣ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tryfield
Μέλος 2ης Βαθμίδας


194 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2006, 02:20:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tryfield  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου σε χαιρετώ,

Όχι δεν εννοούσα πως οι φιλόσοφοι περιορίσανε τίποτα. Ίσα-ίσα το αντίθετο κάνανε. Προσπαθήσανε να προσεγγίσουνε την αλήθεια όσο καλύτερα μπορούσανε. Δεν θέλω να αδικήσω σε τίποτα την προσπάθειά τους. Όμως αυτό που καταλαβαίνω είναι πως στο πεδίο που κινηθήκανε βιωματικά δεν είχαν τα κατάλληλα εργαλεία για να ανέλθουν σε ανώτερα νοητικά επίπεδα κατανοήσεως της αλήθειας. Πολλοί την προσεγγίσανε, άλλοι όχι. Όλοι τους όμως προσπαθήσανε και καταφέρανε πολλά.

Τα όρια δεν τα θέσανε αυτοί, υπάρχουν μέσα μας και έξω μας. Είμαστε υπάρξεις περιορισμένες στο χωροχρονικό συνεχές, και μέσα σε αυτό τα πάντα περιορίζονται είτε το θέλουμε είτε όχι.

Μέσα από το περιορισμένο είναι σχεδόν ακατανόητο να μπορέσεις να κατανοήσεις το πλήρες. Το άπειρο, την καθολική των πάντων αλήθεια.
Είναι σαν να προσπαθείς να φτάσεις την ταχύτητα του φωτός έχοντας μάζα. Δεν θα μπορέσεις ποτέ να φτάσεις τη ταχύτητα του φωτός. Μπορείς να την προσεγγίσεις αλλά όσο έχεις μάζα, όσο είσαι περιορισμένος, μπορείς να την προσεγγίζεις χωρίς ποτέ να την φτάνεις. Αυτό είναι το όριο, το φυσικό όριο της αδράνειας, της δράσης και της αντίδρασης, της μάζας και της ενέργειας, του καλού και του κακού.

Με το υπάρχον επίπεδο της τεχνολογίας δεν μπορείς σε καμιά περίπτωση να φτάσεις (μακροσκοπικά τουλάχιστον) την ταχύτητα του φωτός. Είναι το όριο, πίσω από εκεί δεν μπορούμε να πάμε. Δεν μπορούμε να δούμε.
Είναι ένα φυσικό φράγμα που αδυνατούμε με το υπάρχον επίπεδο της τεχνολογίας να ξεπεράσουμε. Ότι κι αν πούμε για υπερταχύτητες μεγαλύτερες του φωτός μπορεί να προσεγγίζουν την αλήθεια μπορεί και όχι. Χωρίς βιωματική καταγραφή (πειραματική εφαρμογή) ότι κι αν πούμε θα είναι θεωρίες και μόνο. Το ότι μπορούμε ελεύθερα να σκεφτόμαστε για το πέρα από το όριο του φωτός δεν σημαίνει ότι το ξεπεράσαμε κιόλας. Κάνουμε εικασίες με βάση τις πληροφορίες που έχουμε για τη μια μεριά του φράγματος. Πίσω από το φράγμα, στην άλλη πλευρά όμως τα πράγματα μπορεί να είναι αλλόκοσμα διαφορετικά.

Και κανείς δεν μπορεί να κατηγορήσει τους επιστήμονες-φιλόσοφους γιατί δεν μπορούν να δουν πίσω από το φράγμα. Αυτό είναι το όριο τουλάχιστον μέχρι σήμερα. Η μια μεριά είναι ελεύθερη πια να την εξερευνήσουμε απεριόριστα. Στην άλλη όμως πλευρά στέκεται το φράγμα του φωτός που μας περιορίζει να δούμε. Δεν έχουμε τα κατάλληλα εργαλεία για να πάμε εκεί. Θα μπορούσα να σκεφτώ όμως πως ίσως κάποιος κάπου ήρθε από εκεί και μετέφερε την πληροφορία. Μετέφερε την αλήθεια για το τί βρίσκεται πίσω από το φράγμα. Στο παράδειγμα της ταχύτητας του φωτός θα μπορούσε να είναι ένας υπερ-ανεπτυγμένος πολιτισμός, στο πνευματικό πεδίο όμως τί θα ήταν και πώς θα ήταν ο μεταφορέας μιας τέτοιας πληροφορίας;;

Υπήρξε τέτοια πληροφορία;;

Αυτό ρωτώ, αν και το κάνω ρητορικά φιλέ μου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2006, 14:41:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Tryfield ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ...
ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΒΩ ΚΑΙ ΝΑ ΠΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ..
ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΛΟΙΠΟΝ....

quote:
Τα όρια δεν τα θέσανε αυτοί, υπάρχουν μέσα μας και έξω μας. Είμαστε υπάρξεις περιορισμένες στο χωροχρονικό συνεχές, και μέσα σε αυτό τα πάντα περιορίζονται είτε το θέλουμε είτε όχι.
ΘΕΤΕΙΣ ΘΕΜΑ ΟΡΙΩΝ....
ΝΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΡΙΑ ΣΤΗΝ ΠΑΧΥΛΗ ΥΛΗ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ...
ΤΟ ΜΙΑΛΟ ΜΑΣ, Η ΣΚΕΨΗ ΜΑΣ , Η ΚΑΡΔΙΑ ΜΑΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΥΛΙΚΕΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ..

ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΒΑΛΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΣΕ ΚΑΛΟΥΠΙΑ ΚΑΙ ΣΕ
ΣΥΡΜΑΤΟΠΛΕΓΜΑΤΑ.
ΑΣΧΕΤΑ ΕΑΝ ΜΕΡΙΚΟΙ ΓΙΑ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΒΑΛΟΥΝ ΜΕΣΑ
ΣΕ ΠΛΑΙΣΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΛΟΥΠΙΑ.

ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ...

ΕΘΕΣΕΣ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΒΑΣΙΚΟ ΘΕΜΑ...
ΤΙΣ ΒΙΩΜΑΤΙΚΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ....

ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΠΟΥ (ΙΣΩΣ) ΠΟΛΛΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΕΑΝ ΤΙΣ ΠΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΟΥ ΤΙΣ ΕΧΟΥΝ ΒΙΩΣΕΙ ΝΑ ΓΕΛΑΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΝΑ ΤΙΣ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΟΥΜΕ..

ΚΑΠΟΙΕΣ ΒΙΩΜΑΤΙΚΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΔΥΝΑΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΤΙΣ ΠΕΙ ΜΕ ΛΟΓΙΑ...
ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΦΤΩΧΑ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy