ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 H μοναξιά των εσωτεριστών
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
atheras
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2006, 12:17:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους atheras  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είμαι νέο μέλος αν και διαβάζω καιρό το φόρουμ σας στο οποίο μπήκα ακολουθώντας μια νεράιδα.
Αφού έκανα εσωτερικές και εξωτερικές διαδρομές, νοητικές και αστρικές προβολές, και πολλές συννεφότουμπες, έπεσα στα μάγια γοργόνας εκστασιαζόμενης από τον Μητροπάνο, και από τις καπνιστές μπριζόλες.
Εγώ έλεγα για το πόσο μίκρυνε ο ουρανός μας και αυτή κοίταγε τον ουρανό του κρεβατιού της.
Φίλοι και αν αυτό που αναζητάμε είναι πιο έξω από το μέσα?
Το φάρμακο της μοναξιάς μας ….μέσα στον εσωτερισμό του ιντερνετ
Μια παρέα που την βλέπεις και ένα ποτήρι κρασί?
Περιμένω προσέλευση????

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2006, 20:37:16  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλως ηρθες Ντεβα,ξανα λοιπον..
μια ειναι η ουσια και ο μπακλαβας γωνια,ποιος και ποτε ειπε οτι ο εσωτερισμος πρεπει να εχει μοναξια,αλλο αν ειναι επιλεκτικη η μοναξια,τωρα για την γοργονα με της καπνιστες μπριζολες,περι ορεξεως ουδεις λογος...
φφφ τι βαρεμαρα.
κανενα θεμα της προκοπης βρε παιδια?

Υ.Γ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΑ,ΕΣΥ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΤΟ ΜΑΥΡΟ ΠΡΟΒΑΤΟ ΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ,Η ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ??



"ΤΕΤΕΛΕΣΘΑΙ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2006, 20:53:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Είμαι νέο μέλος αν και διαβάζω καιρό το φόρουμ σας στο οποίο μπήκα ακολουθώντας μια νεράιδα.
Αφού έκανα εσωτερικές και εξωτερικές διαδρομές, νοητικές και αστρικές προβολές, και πολλές συννεφότουμπες, έπεσα στα μάγια γοργόνας εκστασιαζόμενης από τον Μητροπάνο, και από τις καπνιστές μπριζόλες.
Εγώ έλεγα για το πόσο μίκρυνε ο ουρανός μας και αυτή κοίταγε τον ουρανό του κρεβατιού της.
Φίλοι και αν αυτό που αναζητάμε είναι πιο έξω από το μέσα?
Το φάρμακο της μοναξιάς μας ….μέσα στον εσωτερισμό του ιντερνετ
Μια παρέα που την βλέπεις και ένα ποτήρι κρασί?
Περιμένω προσέλευση????




Darwin Awards

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2006, 15:39:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς ήρθες atheras.
Αν κατανόησα σωστά η νεράϊδες σε απογειώνουν και οι γοργόνες σε προσ
γειώνουν. Είσαι στο σωστό περιβάλλον...
Για να σοβαρευτούμε για ποιά μοναξιά θέλεις να μιλήσουμε?
Για αυτήν των εσωτεριστών ή γενικώς για τούς μόνιμους πιλότους του ίντερνετ?

ΦιλικάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2006, 21:18:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)



"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

atheras
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2006, 23:02:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους atheras  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ φίλε nst.

Πες για όποια θέλεις. Τι δεν έχουν οι άνθρωποι στη γή και το ζητούν κάπου που δεν ξέρουν αν υπάρχει? Θέλουν να μιλάνε έτσι και να μην βλέπονται.

Γειά τώραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2006, 09:09:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ.
Κατ’ αρχήν θα ήθελα να ορίσω την έννοια της μοναξιάς έτσι όπως την αντιλαμβάνομαι εγώ και που εσύ θεωρείς εκ’ προοιμίου δεδομένη.

Εννοώ μοναξιά την αίσθηση του κενού που εμφανίζεται όταν οι αρχές μας και οι πεποιθήσεις μας τελούν υπό αίρεση.

Γίνεται τότε μια στροφή προς τα έσω με στόχο την πλήρωση αυτού.
Ως γνωστό η διαδρομή προς την αυτογνωσία είναι μοναχική και είναι έτσι διότι οι ελλείψεις και οι ανάγκες τις οποίες η κάθε προσωπικότητα πρέπει να καλύψει για να ισορροπήσει είναι τελείως διαφορετικές.
Υπόθεση που δεν επιδέχεται συνεταιρισμό.
Επειδή όμως η ανηφόρα ή η κατηφόρα είναι σκληροτράχηλοι δρόμοι χρείαζονταο συνταξιδιώτες για να '' ξεχνιέσαι'' κάπου κάπου.

quote:
Θέλουν να μιλάνε έτσι και να μην βλέπονται.

Η οπτική επαφή την οποία εγώ θεωρώ επιθυμητή με συγκεκριμένα άτομα είναι ο ιδανικός τρόπος επικοινωνίας αλλά και απομυθοποίησης, όπως και ξεσκεπάσματος του άλλου.

Κάτω από τον ήλιο τίποτα δεν κρύβεται, τα μάτια κάποτε θα ''δούν την αλήθεια''.

Συνεπώς μια τέτοια ενέργεια χαλάει την συνειδητή φαντασίωση που προκαλούν η δέχονται ορισμένοι συνάνθρωποι μας οι οποίοι αντλούν δύναμη και ζούν μέσα από αυτή, άλλοτε παρουσιάζοντας αυτό που θα ήθελαν να είναι και άλλοτε όπως νομίζουν ότι θα τους ήθελαν οι άλλοι.

Φιλικά
Υγ είμαι φίλη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2006, 22:32:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΗ nst ΔΙΝΕΙΣ ΕΝΑΝ ΟΡΙΣΜΟ ΠΕΡΙ ΜΟΝΑΞΙΑΣ ΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙΣ "την αίσθηση του κενού"...

ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΚΛEIΣEI ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ,ΟΤΙ ΠΙΘΑΝΟΣ ΕΝΑΣ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗΣ ΝΑ ΑΝΑΖΗΤΑΕΙ ΤΗΝ ΜΟΝΑΞΙΑ ?????

ΜΟΝΑΞΙΑ ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΙΓΗ....
ΙΣΩΣ Η ΜΟΝΑΞΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ (Η ΚΑΙ ΜΟΝΙΜΗ) ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗΣ ΚΑΙ ΑΝΑΣΥΝΤΑΞΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΔΥΝΑΜΗΣ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2006, 16:22:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ AVATARGR
Ξαναδιάβασε σε παρακαλώ...
Δεν έδωσα ορισμό στην μοναξιά των εσωτεριστών ΑΛΛΑ στην μοναξιά γενικώς είτε έχει, είτε όχι σχέση με το ιντερνετ.

quote:
ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΚΛEIΣEI ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ,ΟΤΙ ΠΙΘΑΝΟΣ ΕΝΑΣ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗΣ ΝΑ ΑΝΑΖΗΤΑΕΙ ΤΗΝ ΜΟΝΑΞΙΑ ?????

Καθόλου, πιστεύω μάλιστα οτι η σιωπή που αναφέρεις είναι σχεδόν απαραίτητη και πολύ επιθυμητή.

quote:
ΙΣΩΣ Η ΜΟΝΑΞΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ (Η ΚΑΙ ΜΟΝΙΜΗ) ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗΣ ΚΑΙ ΑΝΑΣΥΝΤΑΞΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΔΥΝΑΜΗΣ

Το << μόνιμη>> δεν θα ταίριαζε σε εμένα αλλά δεν κρίνω το γεγονός να το αποζητούν κάποιοι άλλοι.
Η περιοδικότητα, με βρίσκει σύμφωνη. Κατά την άποψη μου είναι και αναγκαίες κάποιες εποχές ''ησυχίας''.

θεωρώ οτι η μοναξιά σαν συναίσθημα [ οχι σαν κατάσταση] είναι το ακριβώς αντίθετο του εσωτερισμού, όσο μπορούμε να τον πλησιάζουμε.

ΦιλικάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2006, 22:31:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΗ nst ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΜΟΥ...
ΑΠΛΑ ΟΡΜΟΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΤΟΥ ΤΟΠΙΚ ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΩΣΤΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΟΥ...

ΣΧΕΤΙΚΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΜΟΝΑΞΙΑ - ΜΟΝΑΧΙΚΟΤΗΤΑ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ...

ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ ΑΝΑΦΕΡΟΥΜΕ ΠΑΝΤΑ ΠΕΡΙ ΑΤΡΑΠΟΥ (ΜΟΝΟΔΡΟΜΙ - ΜΟΝΟΠΑΤΙ).
(ΔΡΟΜΟΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΠΕΡΠΑΤΑΣ ΜΟΝΟΣ)

ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΛΕΙ ΠΟΛΛΑ.
Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΗΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΜΟΝΑΧΙΚΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΙΣΩΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΠΛΑΤΥΣΚΑΛΑ ΟΠΟΥ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΥΝΑΝΤΙΣΕΙΣ ΝΑ ΞΑΠΟΣΤΕΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy