ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Μαγικά βιβλία...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2006, 00:40:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απόψε που έχω πάρει φόρα αποφάσισα να ανοίξω και ένα καινούριο θέμα. Αρχικά είχα σκεφτεί να γράψω αυτήν την ιστορία στο θέμα με τον Λάβκραφτ, όμως επειδή είναι κάτι ιδιαίτερο και σημαντικό για μένα, πιστεύω ότι θα πήγαινε χαμένο εκεί. Η σχέση του με το άλλο θέμα είναι το κατά πόσο κάποια βιβλία μπορεί να έχουν ιδιαίτερες "δυνάμεις" και κατά πόσο επηρεάζουν την πραγματικότητα γύρω τους.
Θα αναφέρω λοιπόν μια ιστορία που μου διηγόταν ο συχωρεμένος ο πατέρας μου και πάντοτε όταν μου την έλεγε την άκουγα με μεγάλη προσοχή και πάντα τον προκαλούσα να θυμηθεί περισσότερες λεπτομέρειες. Ο μπαμπάς μου πόντιος στην καταγωγή γεννήθηκε στην Ρουμανία όταν πήγαν έκεί ως πρόσφυγες μετά τον διωγμό απο τους Τούρκους. Στην Ελλάδα ήρθαν μετά το 1930. Ο πατέρας του ήταν απο ένα χωριό της Κερασούντας στον Πόντο. Την ιστορία που θα πω δεν την είχε ζήσει ο πατέρας μου αλλά κι αυτός την άκουγε απο τον πατέρα του.
Ο παπούς μου λοιπόν όταν ακόμα ζούσε στον πόντο είχε έναν παπού ο οποίος ήταν πολύ καλός άνθρωπος. Ήταν τόσο καλός και πιστός στον Θεό που οι συντοπίτες του τον έλεγαν άγιο.
Αυτός λοιπόν ο προπάπους κάποτε είδε ένα όνειρο. Ήρθε στον ύπνο του ένας άγγελος και του είπε ότι επειδή ο Θεός έκρινε πως ήταν άξιος θα του υποδείξει ένα μυστικό μέρος στο οποίο θα πάει και θα βρει ένα βιβλίο το οποίο περιέχει όλη την γνώση και περιγράφει το παρελθόν και το μέλλον της ανθρωπότητας. Όλα αυτά που έγιναν και που πρόκειται να γίνουν. Του είπε όμως ότι το βιβλίο αυτό πρέπει να το φυλάει σαν τα μάτια του και ότι δεν έπρεπε να το διαβάζει κανένας άλλος παρα μόνο εκείνος. Επίσης του είπε ότι θα έχει την διάκριση ώστε να δίνει πληροφορίες στους άλλους, μόνο μέχρι εκεί που θα έπρεπε να δώσει και τίποτε περισσότερο. Επίσης του είπε ότι όταν θα καταλάβει ότι πλησιάζει το τέλος του θα πρέπει να το πάει και να το κρύψει πάλι στο ίδιο σημείο στο οποίο το είχε βρει.
Πραγματικά ο άνθρωπος αυτός πήγε και βρήκε το βιβλίο αυτό. Ο παπούς μου είχε δει τον άνθρωπο αυτό να το διαβάζει αλλά ποτέ δεν του επιτράπηκε να πλησιάσει να δει τι έγραφε απο κοντά. Αυτό που θυμόταν χαρακτηριστικά ήταν πως κάθε φορά που ο συγγενής μας αυτός άνοιγε και διάβαζε αποσπάσματα απο το βιβλίο μέσα στο σπίτι ένοιωθαν σαν να γίνεται σεισμός και σειόταν συθέμελα. Το σπίτι έτριζε ολόκληρο.
Επίσης ο παπούς μου έλεγε ότι απο αυτά που διάβαζε μέσα στο βιβλίο ο άνθρωπος αυτός, έχασε το γέλιο του γιατί περιέγραφε ένα ζοφερό μέλλον για την ανθρωπότητα. Θυμάμαι που μας έλεγε ότι έγραφε και για τους παγκόσμιους πολέμους που θα γίνουν καθώς και για τις έσχατες μέρες που τις ξέρουμε σαν μέρες της αποκάλυψης.
Όταν λοιπόν ο προπάπους μου κατάλαβε ότι έφτανε η στιγμή του θανάτου του, (σύμφωνα με την διήγηση του παπού μου στον πατέρα μου) πήρε το βιβλίο και το πήγε εκεί που το είχε βρει και που κανείς άλλος δεν ήξερε το σημείο. Κανείς απο τότε δεν έμαθε κάτι γι αυτό. Ο άγγελος του είχε πει ότι αν βρεθεί πάλι κάποιος άξιος γι αυτό θα του αποκαλυφθεί η θέση και θα πάει να το πάρει...
Αυτή είναι η ιστορία που πάντα με συνάρπαζε όταν μου την έλεγε ο πατέρας μου. Πιστεύω ότι υπάρχουν βιβλία και καλά και κακά που έχουν μεγάλη δύναμη και κρύβουν πολλά μυστικά. Θα συστήσω για όσους δεν την έχουν δει μια ταινία που έχει να κάνει με αυτό το θέμα και λέγεται "Η ένατη πύλη".
Θα είναι ενδιαφέρον αν και κάποιος άλλος έχει να αναφέρει παρόμοια περιστατικά. Ίσως κάποιος που να έχει παρόμοια ιστορία να μας αποκαλύψει ενδεχομένως τον επόμενο άξιο άνθρωπο που βρήκε το βιβλίο...
Φιλικά...


Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...
"ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΗΤΟΙ" (Δυστυχώς...)

hendrix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2006, 01:05:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hendrix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καπως ετσι ανακαλυψε κι ο Joseph Smith το μυστικο βιβλιο των Μορμονων απο τον αγγελο Moroni, κτλ κτλ...

Εχω κι εγω μια διτομη προπτυχιακη φυσικη. Πολυ πιο επικινδυνο βιβλιο απο το Νεκρονομικον...

___
The seething seas ceaseth and twiceth the seething seas sufficeth us...

Edited by - hendrix on 01/04/2006 01:10:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FRODO
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2006, 01:26:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FRODO  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι ομως το νεκρονομικον δεν ειναι απο μονο του επικινδυνο.Το νεκρονομικον ειναι ενα κλειδι και οποιος καταλαβει πως λειτουργει,τοτε το βιβλιο γινετε πολυ επικινδυνο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hendrix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2006, 02:01:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hendrix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το Νεκρονομικον, φιλε, ειναι βιβλιο φανταστικο και ανυπαρκτο - κατα δηλωση του ιδιου του συγγραφεα του...

Υπαρχει μονο στα ραφια των βιβλιοπωλειων - σε αντιθεση με τη διτομη φυσικη που ελεγα παραπανω...

___
The seething seas ceaseth and twiceth the seething seas sufficeth us...

Edited by - hendrix on 01/04/2006 02:03:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FRODO
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2006, 10:29:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FRODO  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεκτη η αποψη σου,ομως εγω σου λεω οτι το νεκρονομικον ειναι πολυ επικινδυνο,οταν το χρεισιμοποιησεις σωστα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Savaoth
Μέλος 2ης Βαθμίδας


339 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2006, 14:30:22  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Savaoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε FRODO το έχεις χρησιμοποιήσει πότε σωστά ή είχες κάποια εμπειρία?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
FRODO
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2006, 15:03:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FRODO  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφου διαβασα μια εμπειρια απο το internet,μου προξενησε ενδιαφερον και ετσι αγορασα το νεκρονομικον.Ετσι και εμαθα να το χρεισιμοποιω.Συνδιασε το βιβλιο νε τις γραμμες L.Και θα δεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Savaoth
Μέλος 2ης Βαθμίδας


339 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2006, 16:12:12  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Savaoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφού είδες εσύ μου αρκεί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2006, 16:50:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


μονο ενα "ζωντανο" βιβλιο, πληρες σοφιας, γνωριζω, και το βρισκει κανεις σε ολα τα βιβλιοπωλεια: το Γι Τσινγκ, το βιβλιο των αλλαγων.

δεν ειναι μαγικο, δεν ειναι μαντικο, δεν ειναι επικινδυνο, αλλά ειναι απο τα ελαχιστα που ΔΕΝ ειναι απατη.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2006, 16:57:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραίο θέμα αυτό που άνοιξες Απέριττε και η ταινία που αναφέρεις είναι μία από τις αγαπημένες μου.

quote:
Αφου διαβασα μια εμπειρια απο το internet,μου προξενησε ενδιαφερον και ετσι αγορασα το νεκρονομικον.Ετσι και εμαθα να το χρεισιμοποιω.Συνδιασε το βιβλιο νε τις γραμμες L.Και θα δεις.

Φίλε FRODO καλό είναι όταν λες κάτι να το τεκμηριώνεις. Από μόνο του αυτό δεν αρκεί για να καταλάβουμε γιατί είναι επικύνδινο αυτό το βιβλίο όπως υποστηρίζεις.

Μερικά φημολογούμενα ως επικίνδυνα/μαγικά βιβλία:

-Τα βιβλία του Άλιστερ Κρόουλι και ιδιαίτερα το "Book of Law"(Βιβλίο του Νόμου)
-"Liber Logaeth", "Clavicula Tabularum Enochi", "The Book of the Angelical Calls" του Τζον Ντη
-"Clavicula Salomonis"(Tο Κλειδί του Σολομώντα ή Σολωμονική)
-"Al Azif", το γνωστό μας Νεκρονομικόν.
-"Lemegethon" ή Lesser Key of Solomon King ή Book of Spirits ή Goetia
-"Grimorium Verum"(Αληθές Γριμόριο)
-"Grand Grimoire"(Mέγα Γριμόριο)
-"Grimorium Honorii Magni"(Γριμόριο του Μεγάλου Ονώριου)
-"Βοοk of the Angel Ratziel"
-"The Sacred Magic of Abra-Melin the Mage"
-"Urantia"
-"To Βιβλίο του Τζιάν"
-"Τα Επτά Απόκρυφα Βιβλία του Χσαν"
-"Το Χειρόγραφο Βόινιτς"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FRODO
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2006, 20:12:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FRODO  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γραμμες L:ειναι καποιες αορατες γραμμες οι οποιες βοηθουν στην επαφη ενος ανθρωπου με καποιο αλλο ον.Θα πρεπει να πω εδω οτι η επαφη γινεται μεσω των 5 εσθησαιων.
Νεκρονομικον:βιβλιο σκοτεινων επικλησεων

Καταλαβες τωρα πως μπορει να χρεισιμοποιηθει το νεκρονομικον;Οποιαδηποτε επικληση πιανει αν γινει μεσω των γραμμων L,φαντασου τι θα γινει με μια επικληση ενος δαιμονα,για παραδειγμα.

Edited by - FRODO on 01/04/2006 20:14:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALF
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
162 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2006, 22:29:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας το μονο βιβλιο που εχω διαβασει οχι μελετησει ειναι Η ΠΑΛΗ ΤΩΝ ΜΑΓΩΝ (Αρκετα ενδιαφερον)θα παρακαλουσα καποιον η καποια να μου πει για ενα βιβλιο σχετικο με τον ερωτα και τη μαγια ηπαρχει τιποτα να μελετησουμε αξιολογο .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Savaoth
Μέλος 2ης Βαθμίδας


339 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2006, 12:49:26  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Savaoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τη Σολωμονική μπορεί να την κατεβάσει κανείς από κάποιο site?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ALF
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
162 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2006, 13:16:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
savaoth.Υπαρχει σχετικη συζητησει στο φορουμ το παραξενο για τα βιβλια αυτα σολωμονικη. Με αυτο που ρωτησα κανεις λιγη βοηθεια καποιο βιβλιο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ZoZe3hp
Μέλος 1ης Βαθμίδας


106 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2006, 13:17:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ZoZe3hp  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Καλησπέρα θα ήθελα και εγώ να κάνω μια αναφορά σχετικα με ένα περιστατικό μου μου συνέβει το περασμένο καλοκαίρι όπου ήμουν μαζί με την ξαδέρφη μου στο χωριό μας ένα μικρό χωριό με 90 το πολύ κατοίκους.
Της ξαδέλφη μου γενικά της αρέσει να ασχολέιτε μα μαγείες και άλλα διάφορα τέτοια. Είχε φερει λοιπόν ένα βιβλίο απο την θεσσαλονική το οποίο της το έιχε δώσει κατα κάποιο τρόπο μια θέια της αυτή η γυναίκα (η θεία) είναι τώρα νεκρή αλλα αυτό δεν έχει καμία σχέση με το βιβλίο. Ένα σχετικά μεγάλο βιβλίο με΄δέρμα τυλιγμένο μέσα μια γλώσσα που κανείς μας δεν γνώριζει ή ίσως δεν την έχουμε ξαναδεί είχε φυσικά και ένα σίδερο απο έξω έτσι ώστε να μπορεί όποιος το έχει στην κατοχή του να το κλειδώνει. ποτέ δεν με είχε αφήσει να δω τι γραφει μέσα ώσπου μια μέρα το πήρα καθώς η χριστίνα βοηθούσε την γιαγιά στις δουλειές το άνοιξα το μόνο που θυμάμαι ήταν μερικές ζωγραφιές που όταν τις έβλεπες σου προκαλούσαν ένα ρίγο αυτό το ρίγος έννοιωσα και εγώ όταν εκείνο το βράδι δεν μπορούσα να κοιμηθώ γιατλι έβλεπα κατα κάποιο τ΄ροπο μπορά μου να απεικονίζονται αυτές οι εικόνες. Ρώτησα την ξαδέρφη μου το πρωι τι είναι τελικά αυτό το βιβλίο και της είπα φυσικά οτι το είδα μέσα στο βιβλίο. με κοίταξε με τα μάτια γουρλωμένα μου είπε να μην τολμήσω να το ξαναακουμπήσω... Ποτέ μου ως τώρα δεν έμαθα τι είναι... Τι να κρύβει άραγε?


Ζω για να δημιουργώ... Εσυ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALF
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
162 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2006, 13:27:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ZoZe3hp Το μονο συγουρο ειναι οτι οποιος το εχει αυτο το βιβλιο εχει καποια σχετικη ευθηνη αφου εχει και λουκετο ειναι σαν να σου λεει αν δεν ξερεις μην εισαι περιεργος! Δεν θα ηθελα να μαθω τη περιεχει το βιβλιο αυτο . Σχετικα με αυτο που ρωτησα κανεις ξερει τιποτα .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sirax
Νέο Μέλος

Jamaica
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2006, 09:59:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ποτέ μου ως τώρα δεν έμαθα τι είναι... Τι να κρύβει άραγε?

Εναν ακόμα Urban Legend...

Non spero a niente,non temo nessuno,sono libero(N.K)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

silverlegend
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2006, 15:50:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έγώ φίλε zoze3hp θα σε συμβούλευα να πιάσεις την κοπελιά που είχε το βιβλίο και να......ψαρέψεις.Άμα δεν σου λέει τπτ πάρε το βιβλίο και βγάλτο ......φωτοτυπίες.Μετά εννοείται οτι θα μας το δώσεις για να το διαβάσουμε η να δούμε τις εικόνες.Είμαι περίεργος?.......δεν νομίζω....
Προσωπικά πιστεύω(η θέλω να πιστεύω) οτι υπάρχει μια μικρη πιθανότητα να υπάρχουν μαγικά βιβλία.Έχω κατεβάσει τo necronomicon και κάποια μέρη απο την solomonic όπως goetia book-1 of the lemegeton μέχρι και το 5 βιβλίο, τώρα αν υπάρχουν άλλα δεν γνωρίζω.Τώρα αν αυτά τα βιβλία είναι αληθινά ....δεν ξέρω πάντως το necronomicon μου φαίνεται ψιλοfake...........H solomonic τι περίπου αναφέρει μέσα???

Ζήσε την στιγμή γιατί μπορεί να είναι η τελευταία σουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

osiris_myth
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
229 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2006, 01:57:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους osiris_myth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους,

Αν και έχω πάρα πολλούς μήνες να συμμετάσχω ενεργά σε κάποιo Topic, μου δίνεται η ευκαιρία να κάνω μια παρέμβαση σε αυτό. Ενώ ο φίλος Απέριττος αναφέρει γενικά στο θέμα για μαγικά βιβλία, είναι και ο μόνος ο οποίος ανέφερε για κάποιο βιβλίο το οποίο δεν μιλούσε για το ΚΑΚΟ, για σκοτεινές ενέργειες κλπ...κανείς δεν ανέφερε κάποιο επιστημονικό, φιλοσοφικό ή έστω ουδέτερα απόκρυφου βιβλίου. Όλοι ευσυνείδητα ή υποσυνείδητα ή ακόμη και ασυνύδειτα ανέφεραν κάποιο βιβλίο που έχει να κάνει με σκοτεινές δυνάμεις κλπ. Ίσως να το έκανα κι εγώ δεν ξέρω, απλά μου έκανε εντύπωση η ποσότητα των βιβλίων για αυτό και το αναφέρω....
Μήπως έχει κάποιος κάποια εξήγηση για τα παραπάνω?

"ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΡΕΙ"

Edited by - osiris_myth on 15/04/2006 02:02:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2006, 09:46:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[..]
Θα συστήσω για όσους δεν την έχουν δει μια ταινία που έχει να κάνει με αυτό το θέμα και λέγεται "Η ένατη πύλη".
[..]

Πράγματι πρόκειται για εξαιρετική ταινία αν και θεωρώ πως η «Λέσχη Δουμάς» το βιβλίο στο οποίο βασίσθηκε είναι σαφώς πολύ πιο ολοκληρωμένο, μάλιστα έχει διαφορετική πλοκή από την «Ένατη Πύλη» όπου οι επιρροές του σκηνοθέτη της Ρ. Πολάνσκι είναι εμφανέστατες εφ’ όσον διαβάσει κανείς το βιβλίο.

Φυσικά, αφού το θέμα αφορά τα «Μαγικά βιβλία» θα ήθελα να υπενθυμίσω στους μελλοντικούς αναγνώστες ή θεατές ότι τόσο το «Οι Εννέα Πύλες του Βασιλείου των Σκιών» όσο και το «Delοmelanicon» τα οποία αναφέρονται στο βιβλίο & ταινία είναι επινοήματα της φαντασίας του συγγραφέα Πέρεθ-Ρεβέρτε.

Υ.Γ.
Μάλιστα ύστερα από αυξημένη ζήτηση διαφόρων αναγνωστών λέγεται πως κάποιοι επιτήδειοι κυκλοφόρησαν (1996-97) το δεύτερο (Delomelanicon) κατ’ επιταγή του αιώνιου νόμου της προσφοράς και της ζήτησης των αγαθών .

Καλή συνέχεια!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

silverlegend
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2006, 13:18:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλήθεια,ακούμε συνέχεια για το νεκρονομικό την σολωμονική.Για white magic η chaos έχει γραφτεί τπτ ή όλοι οι μάγοι καλούσαν δαίμονες??

Ζήσε και φτιάξε το μέλλον σου όσο καλύτερα μπορείς,γιατί όταν δεν θα χεις πια μέλλον θα θυμάσαι το παρελθόνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

another star
Μέλος 3ης Βαθμίδας


518 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2006, 15:31:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους another star  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλήθεια,ακούμε συνέχεια για το νεκρονομικό την σολωμονική.Για white magic η chaos έχει γραφτεί τπτ ή όλοι οι μάγοι καλούσαν δαίμονες

Ε όσο νά ναι είναι πιο εύκολα εξαγοράσιμοι, άντε τώρα να ορκιστείς πλήρη πίστη, ενώ οι δαίμονες με μία ψυχή είναι ευχαριστημένοι και δεν σου κοστίζει τίποτα
μπρρρρρ......



**Είναι η καρδιά φωτιά και χιόνι, γυρίζει μόνη, να βρει Θεό**
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gonzalez
Μέλος 1ης Βαθμίδας


97 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2006, 18:19:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gonzalez  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνήσω με τον silverlegend, καλά τίποτα βιβλία, ξόρκια καλής μαγείας δεν υπάρχει όλο νεκροκομικά και μ... ακούω, έλεος δηλαδή, κανέναν άγγελο δεν μπορείς να καλέσεις, μόνο δαίμονες μπορείς, τι στο δ...

Ότι γράφει δεν ξεγράφειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dTox
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2006, 18:21:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dTox  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Pedia apo pou to diavasate to necronomicon plaka me kanete ego ksero oti einai diskolo na to vres plz apantiste eite sto mail mou ite edo
ThanksΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
silverlegend
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2006, 23:03:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ το βρήκα απο το www.silver-gate.com δεν νομίζω να είναι πραγματικό γιατί δεν πολυπιστευώ στην ύπαρξη του.Το σάιτ έχει και κάποια άλλα βιβλία μέσα.Τώρα κατά πόσο είναι αληθινά........

Ζήσε και φτιάξε το μέλλον σου όσο καλύτερα μπορείς,γιατί όταν δεν θα χεις πια μέλλον θα θυμάσαι το παρελθόνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λευκίππη
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2006, 13:04:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λευκίππη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ άπαντες τους παρευρισκομένους!

Υποτίθεται ότι τα τελευταία 6 χρόνια ψάχνομαι όσον αφορά τον πνευματικό και εσχάτως τον πνευματιστικό κόσμο. Με τα βιβλία (εν γένει) είχα παιδιόθεν ιδιαίτερο δέσιμο.
Όσο περνούν τα χρόνια οι επιλογές μου γίνονται όλο και πιο συγκεκριμένες και πρόσφατα αποφάσισα ότι έχω τα απαιτούμενα ψυχικά αποθέματα ώστε να αρχίσω να εμπλουτίζω την βιβλιοθήκη μου αλλά και τους γνωστικούς μου ορίζοντες με βιβλία επονομαζόμενα "Μαγικά". Ο Μοναδικός συγγραφέας που διαβάζω και αποδέχομαι είναι ο Ελιφά Λεβί. Μάλιστα μέχρι προ ολίγων λεπτών θεωρούσα ότι τα έργα του ήταν το απαύγασμα της μαγείας!! Αλλά με τα όσα διάβασα εδώ, από εσάς, μάλλον θα ανθεωρήσω.
Ειλικρινά θα ήθελα αν μπορεί κάποιος από εσάς ο οποίος είναι γνώστης του έργου του Λεβί, να με κατευθύνει. Γνωρίζει κάποιος με τι βιβλίο θα μπορούσα να συνεχίσω τις "Σπουδές" μου. Όχι απαραίτητα σατανιστικό!

Πάντως άσχετο, αλλά από την μέχρι τώρα πορεία μου στο θέμα (την μικρή και ασήμαντη, αναγνωρίζω)έχω να σημειώσω τα εξής:
1ον) Υπάρχουν όντα που ονομάζονται άγγελοι ή δαίμονες αλλά στην πραγματικότητα είναι ένα και το αυτό. Προσοχή (όσον αφορα τις επικλήσεις ή προσευχες) στα ονόματα. Ένα εξώκοσμο ον μπορεί να έχει εκατομμύρια ονόματα άλλα αγγελικά και άλλα δαιμονικά.
2ον)Καλό είναι να επικοινωνούμε μαζί του ΜΟΝΟ οταν ΔΕΝ θελουμε τίποτα από αυτούς. (Κάτι σαν δημόσιες σχέσεις)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FRODO
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2006, 13:21:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FRODO  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστος...

www.sotiris.forumup.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

another star
Μέλος 3ης Βαθμίδας


518 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2006, 13:29:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους another star  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λευκίππη να σε καλοσωρίσω
quote:
Καλό είναι να επικοινωνούμε μαζί του ΜΟΝΟ οταν ΔΕΝ θελουμε τίποτα από αυτούς. (Κάτι σαν δημόσιες σχέσεις)

Α δεν έχω παράπονο, στις δημόσιες σχέσεις οι τύποι είναι πολύ καλοί, δεν χρειάζεται να κάνουμε κάτι, αμα θέλουν αυτοί έχουν τα κλειδιά του σπιτιού μας.


**Είναι η καρδιά φωτιά και χιόνι, γυρίζει μόνη, να βρει Θεό**
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Λευκίππη
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2006, 13:43:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λευκίππη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!

Παρ'ολα αυτά θα ήθελα πολύ τη βοήθειά σας καθότι (απ'ότι μπορώ να συμπεράνω από τα μηνύματά σας) είστε γνώστες.
Κάποιο καλό βιβλιαράκι;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2006, 15:57:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Γι Τσινγκ, το βιβλιο των αλλαγων


επιμενω!


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2006, 22:43:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενδιαφέρον το θέμα, αν και εκμετάλευσης αντικείμενο βιβλίο το
μαγικό καταντήσει έχει!

Μυαλό στο έφερε μου, περιστατικό ένα, μου όνειρο στο είδα που:

"Ένα μυητικό παραμύθι"...
Ένα βιβλίο, που το διάβαζα, το βράδυ κοιμόμουνα και την επόμενη
ημέρα συνέχιζα το διάβασμα. Το παράξενο ήταν ότι το βιβλίο στις
επόμενες σελίδες φαινόταν να είναι ενημερωμένο σε σχέση με αυτά
που έβλεπα εγώ στον ύπνο μου!!!
Από μόνο του αυτό είναι ένα ενδιαφέρον όνειρο. Το πιό ενδιαφέρον
όμως σχετικά με αυτό το όνειρο, για το παράξενο βιβλίο, είναι ότι
αρκετό καιρό μετά, διαβάζοντας κάτι άσχετο, ανακάλυψα κάποιους από
τους χαρακτήρες, που βρίσκονταν στό όνειρό μου, ή στο βιβλίο του
ονείρου μου.

Είναι πάντως συναρπαστική η ιδέα...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy