ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Metal, Gothic (και άλλα...) Νο 2
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2006, 14:33:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Για όσους ενδιαφέρονται για τους Bloodflowerz (είχε γίνει αναφορά σε εκείνους και στην δισκογραφία τους στο πρώτο μέρος αυτού του topic), βγήκε το τρίτο τους album με τίτλο Dark love poems.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deghar Adhark
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Fiji
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2006, 01:21:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deghar Adhark
quote:
Το θέμα με το gothic, το metal κτλ είναι να καταλάβουμε οτι ακούγοντας ένα album από αυτά τα είδη μουσικής δεν είναι και τόσο σημαντικό.
Και τα 2 στηρίζονται σε μια ιδεολογία κι έχουν ένα αρκετά βαθύτερο νόημα από αυτό που φαίνεται.

μμμ,κατι βαθυτερο ?
η μουσικη ειναι η πιο "αμεση" τεχνη,ακομα και ο πιο βλακας μπορει να την ακουσει,για αυτον τον λογο αλλωστε εχουμε τοσα πολλα βληματα "τραγουδιστες" που μας αποδυκνυει τον κανονα.γιατι δεν εχουμε τοσους πολλους ζωγραφους ? συγγραφεις ?.
αν μιλαμε για μουσικη τοτε σιγουρα ακομα και το metal και το gothic και ολα αυτα ειναι ξεχωριστα και εχουν βαθυτερο νοημα.
το θεμα ειναι τι νοημα εχουν.απο gothic δεν μπορω να μιλησω,διοτι δεν εχω ακουσει.μεταλ ομως εχω ακουσει λιγο.
παρατηρησα πολυ θορυβο,μερικα κομματια με καλη γρηγορη μουσικη,και ομορφο παιξιμο κιθαρας,και στιχους με νοημα και φαντασια.
τα περισσοτερα ομως που ακουσα ειναι "θορυβος για τον θορυβο"
και οι στιχοι αφορουν ολο διαολια,πολεμους,σπαθια και τετοια.οχι οτι δεν μου αρεσει ενα τετοιο κομματι,αλλα ενα,οχι το 70/100 να ειναι ετσι.
ενας πραγματικος λατρης της καλης κιθαρας....δεν πρεπει να μην εχει zappa στο σπιτι του,αναρωτιεμαι αν ο Crucifire τον ξερει.
η γνωμη μου για το metal...νομιζω οτι ειναι μια μορφη rock που εγινε ετσι για εμπορικους λογους.λογβ του οτι σιγουρα δεν ξερω περισσοτερα απο εσας για το μεταλ και την ιστορια του,θα ηθελα να ρωτησω,πιο ειναι το ιδιεταιρο νοημα το metal,gothic και ολων αυτων ?

quote:
παραλληλα, στα τελει του 70, οταν οι black sabbath πρωτοκυκλοφορησαν, η δισκογραφικη τους εταιρεια ειχε τη φαεινη ιδεα να κανει τη συσκευασια του δισκου να ανοιγει σχηματιζοντας εναν αναποδο σταυρο. ξαφνικα και οι σαμπαθ ηταν σατανολατρες!

εν το μεταξυ, παρ'ολο που η εμπλοκη του σατανισμου και στις δυο περιπτωσεις ειναι ασκοπη, και προκειτε περι παρεξηγησεως, με τους ελαφρομυαλους εφηβους της εποχης που ακολουθουσαν αβουλα καθε επαναστατικο κυμα, αντε να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας.


κοιταξε να δεις,η δισκογραφικη εταιρια οταν εβγαλε αυτο το εξωφυλλο,κοιταξε την τσεπη της,και μαλλον την γεμισε.ο σατανισμος και η "κακιλα" πουλαει.αυτο ειναι γνωστο.
ο ελαφρομυαλος εφηβος ειδε εναν αναποδο σταυρο και περασε του sabath για σατανιστες,ενταξει ισως η sabbath να μην ειχαν αναμιξη στο εξωφυλλο {διοτι πολλες φορες η εταιριες βαζουν εξωφυλλα ανεξαιρετως αν συμφωνει η οχι το συγκροτημα},αλλα η εφηβος δεν φταιει σε τιποτα.η εταιρια την εκανε την δουλεια ετσι.αυτη την εικονα εδωσε στον κοσμο.

quote:
αν θες τη γνωμη μου ντεγκαρ, για ολη αυτη την ιστορια φταιει ο χριστιανισμος. [johnniebegood εισαι 'δω;!]
συμφωνω οτι μπορει να δημιουργηθηκε για να διδαξει την ηθικη σε απλους ανθρωπους, οπως ο μπαμπουλας δημιουργηθηκε για να τρωει το παιδι το φαγητο του, αλλα μολις ο νεος συνηδειτοποιησει το ψεμα, μεταπηδαει στην αντιπερα οχθη, αυτη του σατανισμου, αντι να δωσει μια και να βγει απο το ολο τριπακι...

ο χριστιανισμος και ο σατανισμος αλληλοστηριζονται, αν πεσει ο ενας θα πεσει και ο αλλος. στο χερι μας ειναι.


εδω θιγεις μεγαλο θεμα Crucifire.για αυτο φταιει ο χριστιανισμος ? απο που και ως που ?
μαλλον δεν ξερεις τι υστοστηριζει ο χριστιανισμος,οπως και δυστυχως ενα πολυ μεγαλο μερος την Ελλαδας {συμπεριλαμβανομενου και παπαδες και ολα}
ο χριστιανισμος πιστευει στο καλο,οτι δηλαδη υπαρχει μονο το καλο,και οτι οτιδηποτε κακο υπαρχει το διμιουργουμε μονοι μας οι ανθρωποι.αυτη ειναι η μεγαλη του αρχη.
δυστυχως η θρησκεια γινεται μεσον,και κινητρο πολλων για να ελεγχουν τις μαζες και να περνανε τα δικα τους συμφεροντα.
μερικοι πιστευουν οτι πισω απο αυτα βρισκονται μασονοι,ιλουμινατιδες και τετοιοι που κατεχουν τα μυστικα.εγω λεω οτι πισω απο ολα αυτα υπαρχει το χρημα.
δυστυχως στην κοινωνια του μεγαλου αδερφου που ζουμε μεχρι και οι σκεψεις μας μπορουνε να ελεγθουν.δεν υπαρχει τιποτα το ψεμα στην χριαστιανικη θρησκεια,αρκει ο καθε ανθρωπος να την καταλαβει και να την σεβαστει.αν θα την ακολουθησει,αυτο θα ερθει με τον καιρο του.
ο νεος λες,πηδαει στην αντιπερα οχθη και γινετε σατανιστης,αντι να βγει απο το ολο τρυπακι.
οι ανθρωποι θελουν να πιστευουν καπου Crucifire,η εννοια αθεος δεν υφισταται,ειναι μια λεξη ατοπη,δεν ισχυει.ολοι πιστεουν καπου.
ο καθενας μπορει να πιστευει οπου θελει,αρκει να σεβεται την θρησκεια του αλλου.
καποιος μπορει να πιστευει οτι κατι υπαρχει,αλλα να μην ακολουθει καμια θρησκεια,και παλι ομως να σεβεται ολες τις υπολοιπες.
η αποψη "δεν υπαρχει Χριστος και μπορω ελευθερα να βριζω τα ιερα ",ειναι τελειως λανθασμενη.διοτι υπαρχει Χριστος.οχι για εσενα αλλα για μερικους ανθρωπους που μοιραζονται την γη με εσενα.αλλα και παλι υπαρχει.
τελος θα ηθελα να πω να μην συνεχιστει αυτο το θεμα εδω...θα παει μακρια και θα μπλεξουμε.η να το συνεχισουμε σε αλλο τοπικ,η με mail.

το αρχικο ερωτημα μου ειναι οτι το μεταλ,το γκοθικ και αυτα ειναι "σατανιστικα"
νομιζεται οτι περαν της χοντρης τσεπης {διοτι αλλιμονο λογω αυτης της "κακιλας" καποιοι βγαζουν εκκατομυρια} υπαρχει και αλλο βαθυτερο νοημα σε αυτο το ειδος μουσικης ?

σχετικα με τα καρφια...ελα τωρα.μην μου πεις οτι σε βολευει να εχεις αυτο το πραγμα στο χερι σου.εγω ουτε ρολοι δεν μπορω να φορεσω.
δηλαδη,θα πας βολτα με την κοπελα σου και θα προσεχεις μην της βγαλεις κανα ματι.

santaclaws is coming....to town!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2006, 09:53:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε μου Deghar Adhark, η μουσική είναι μία κι οι σκοποί που αυτή ωφελεί είναι πάλι οι ίδιοι.
Αυτό που αλλάζει είναι η έκφραση της κι ο τρόπος που την προσεγγίζει κάποιος.
Μπορεί κάποιος που ακούει rock να νιώθει τα ίδια συναισθήματα με κάποιον που ακούει τσιφτετέλια και με κάποιον που ακούει opera.
Το θέμα είναι να καταλαβαίνεις τι ακούς, τι εισπράττεις από αυτό το άκουσμα και να κατανοείς οτι όπως εκφράζεσαι εσύ μέσα από κάποιο μουσικό είδος, εκφράζεται κι ένας συνάνθρωπος σου από κάποιο άλλο.

Προσωπικά μέσω της gothic μουσικής έχω νιώθει να εκφράζομαι άπειρες φορές σε πολλές φάσεις της ζωής μου.
Για να είμαι ακριβής, όταν μιλάμε για gothic μουσική δεν ξέρω αν μπορούμε να την πούμε είδος μουσικής ή μουσικό ρεύμα...
Σίγουρα όμως δεν περιορίζεται στη μουσική και μόνο.
Έχω ακούσει πολύ ρομαντικά κομμάτια, πολύ μελωδικά ακούσματα, έχω νιώσει να εκφράζεται ένα απίστευτο συναίσθημα από την φωνή κάποιου καλλιτέχνη κι έχω νιώσει να με αγγίζει ένα κομμάτι.

Σίγουρα υπάρχουν συγκροτήματα στον χώρο του metal - gothic τα οποία υπάρχουν απλά για να υπάρχουν, χωρίς κάποιο ιδιαίτερο στίγμα και με σκοπό να πουλήσουν ή να κάνουν μια μεγάλη εμπορική επιτυχία και μετά να σβήσουν.
Και σε ποιό μουσικό χώρο όμως δεν συμβαίνει αυτό, φίλε μου?
Παντού δεν υπάρχουν τέτοια φαινόμενα?

Αναφέρεις οτι έχεις ακούσει κάποια metal κομμάτια κι ενώ μερικά σου άρεσαν αρκετά σε κούρασαν επειδή ήταν πολύ θορυβώδη.
Για να σου πω την αλήθεια, το metal δεν το "αντέχω" ούτε εγώ...
Μου αρέσει το μελωδικό - συμφωνικό metal αλλά μέχρι εκεί.
Έχω ακούσει πάλι gothic κομμάτια τα οποία δεν θα τα άκουγα δεύτερη φορά ή με άφησαν αδιάφορο.
Αυτό που χρειάζεται να κάνεις είναι να επιλέγεις τι σου αρέσει και τι όχι και τι σε κάνει να εκφράζεσαι.

Μιας κι όπως είπες δεν έχεις ιδιαίτερη εμπειρία με το gothic, θα μπορούσες να κάνεις μια προσπάθεια να ακούσεις δουλειά από κάποια συγκροτήματα.
Αν θέλεις βοήθεια ή κάποιες συμβουλές σχετικά με αυτό, θα μπορούσα να σου προτείνω κάποια συγκροτήματα ή albums.
Αν δεν σου αρέσει ή σε αφήνει αδιάφορο αυτή η μουσική, δεν έγινε και τίποτα.
Προσωπικά γούστα είναι αυτά, φίλε μου!

quote:
θα ηθελα να ρωτησω,πιο ειναι το ιδιεταιρο νοημα το metal,gothic και ολων αυτων ?

Για να είμαι ειλικρινής, θα μπορούσα ίσως να σου αναφέρω κάποια πράγματα σχετικά με αυτό που ρωτάς.
Όμως πιστεύω πως το βαθύτερο νόημα στη μουσική πρέπει να το ανακαλύπτει κανένας μόνος του.
Τι λες?

quote:
η αποψη "δεν υπαρχει Χριστος και μπορω ελευθερα να βριζω τα ιερα ",ειναι τελειως λανθασμενη.διοτι υπαρχει Χριστος.οχι για εσενα αλλα για μερικους ανθρωπους που μοιραζονται την γη με εσενα.αλλα και παλι υπαρχει.


Μου άρεσε πολύ αυτό που είπες...

Σχετικά πάντως με την συσχέτιση του Metal και τον Σατανισμό υπάρχει αντίστοιχο topic στην Κατηγορία .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-. οπότε θα μπορούσες με την Αναζήτηση να το βρεις και να ρίξεις μια ματιά ή και να καταθέσεις τις απόψεις σου.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2006, 18:34:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
η μουσικη ειναι η πιο "αμεση" τεχνη,ακομα και ο πιο βλακας μπορει να την ακουσει,για αυτον τον λογο αλλωστε εχουμε τοσα πολλα βληματα "τραγουδιστες" που μας αποδυκνυει τον κανονα.γιατι δεν εχουμε τοσους πολλους ζωγραφους ? συγγραφεις ?

τωρα με κουφανες... πρωτα λες να την ακουσει, μετα λες τραγουδιστης...
τελικα αμεση ειναι μια τεχνη οταν μπορεις να την κατανοησεις η να την ασκησεις;
γιατι ενας βλακας οπως μπορει να ακουσει μουσικη μπορει να δει και μια ταινια και ενα πινακα. επισης ενας βλακας μπορει να ζωγραφισει μια καρικατουρα η να βγει στο δρομο με μια καμερα και να τραβαει οτι γουσταρει. το θεμα στην τεχνη ειναι να μπορεις να δημιουργησεις κατι που να σε εκφραζει, κι αν θες να περασεις ενα μυνημα, να το κανεις με επιτυχια, και οχι πετοντας δυο νοτες η δυο πιθνελιες μεσα αφηνοντας τον αλλο να αναρωτιεται τι θελει να πει ο ποιητης...

quote:
"θορυβος για τον θορυβο"

δεν ειπε κανεις οτι ολα τα γκοθικ η μεταλ συγκροτηματα αξιζουν... ασε που αυτο ειναι υποκειμενικο...
αλλοι σκιζουν τον καμβα στην προσπαθεια τος να εκφραστουν και αλλοι φιλμαρουν βια για τη βια... καθ'ενας κανει ο,τι γουσταρει. το τι "πουλαει" το ξερουμε. το τι ειναι ποιοτικο θα φανει δεκαετιες μετα τη δημιουργια του.

quote:
ενας πραγματικος λατρης της καλης κιθαρας....δεν πρεπει να μην εχει zappa στο σπιτι του,αναρωτιεμαι αν ο Crucifire τον ξερει.

frank zappa η το γιο του τον dweezil; τους ξερω, εξαιρετικοι και οι δυο, δεν μου αρεσουν και δεν εχω. η θεωρια σου ειναι περα για περα λαθος.
δηλαδη καθε σκηνοθετης πρεπει να εχει σπιτι του αγγελοπουλο η ταραντινο; εγω παιζω αλλο ειδος κιθαρας. πρεπει να αποβαλεις αυτα τα κλισε.

quote:
ο χριστιανισμος πιστευει στο καλο,οτι δηλαδη υπαρχει μονο το καλο,και οτι οτιδηποτε κακο υπαρχει το διμιουργουμε μονοι μας οι ανθρωποι.αυτη ειναι η μεγαλη του αρχη.

τελος θα ηθελα να πω να μην συνεχιστει αυτο το θεμα εδω...θα παει μακρια και θα μπλεξουμε.η να το συνεχισουμε σε αλλο τοπικ,η με mail.



μα εσυ το ανοιξες. αδιαφορω για το τι πρεσβεβει ο χριστιανισμος. εγω απλως λεω οτι η ηθικη θα επρεπε να διδασκεται μεσω της ιδιας της ηθικης, και οχι απλοποιημενη μεσα απο τη θρησκεια. οπως για τους αρχαιους οι αξιες οπως ο τιμημενος θανατος και ο σεβασμος στον αντιπαλο ηταν αυτονοητες, ετσι θα επρεπε να ειναι και σημερα. οι αποψεις που εκφραζω εχουν ως παραδοχη οτι η θρησκεια ειναι ενα καθαρα ανθρωπινο δημιουργημα. εγω θελω να πιστευω στην ανωτερη δυναμη του ανθρωπου. γι'αυτο δε συμμετεχω σε συζητησεις σχετικες με αυτην. και το θεμα θεωρειται ληξαν.

θα quote-αριζα ολη την απαντηση του incubus αλλα, θα πω απλως οτι συμφωνω και επαυξανω.

τελος, για τα καρφια και την κοπελα μου... δε σκοπευω να τη φερω σε τετ-α-τετ με το μπρατσο μου αλλα με αλλα μελη μου!!!
εν πασει περιπτωση πιστευω γενικα οτι η ενδυση ειναι η εξωτερικευση των συναισθηματων. αν μια κοπελα νιωθει ροζ και καναρινι, αυτα θα φορεσει. αν και κατα τη γνωμη μου, οσοι φορανε μαυρα δεν ειναι μαυροι απο μεσα, απλα εχουν ηδη εξωτερικευσει οσα εχουν μεσα τους, ειναι ανοιχτοι τυποι και φοραν μαυρο, που δεν ειναι χρωμα βασικα...

______________________________________________
learn as if you are going to live forever
live as if you are going to die tommorow
-soulflyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

temple_of_love
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2006, 19:30:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους temple_of_love
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ...........
ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΣΤΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ 20 ΜΕΡΕΣ ΕΛΕΙΨΑ(ΤΟ ΚΟΚΚΑΛΑΚΙ ΜΟΥ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΗΚΕ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ,ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΜΟΥ ΑΛΚΟΟΛ ΓΑΡ)ΚΑΙ ΑΝΟΙΞΑΤΕ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ,ΛΟΙΠΟΝ ΕΠΕΙΔΗ ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΦΑΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΔΙΧΟΓΝΩΜΙΕΣ..........
1) ΤΑΜΠΕΛΙΤΣΕΣ ΡΟΚΑΣ-GOTHAS-METALAΣ = ΑΝΤΙ-ΧΡΙΣΤΟΣ-ΑΝΤΙΕΞΟΥΣΙΑΣΤΗΣ-ΑΝΤΙΙΜΠΕΡΙΑΛΙΣΤΗΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ ΝΟΣΤΙΜΑ ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΕ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΑΣΤΕΙΟ ΞΕΡΩ ΠΟΛΛΟΥΣ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΗΚΑ Η ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΚΑΙ ΔΕΞΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΔΥΝΑΣΤΕΟΥΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ GOTHA ΠΟΥ ΚΑΘΕ ΚΥΡΙΑΚΗ ΜΕΤΑΛΑΜΜΒΑΝΕΙ
ΤΑΔΕ ΕΦΗ ΤΕΛΕΙΩΣΑΝΥΝΔΕΤΟΣ Ο ΚΡΙΚΟΣ ΜΟΥΣΙΚΗ =ΠΟΛΙΤΙΚΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΕΣ ΠΕΠΟΙΘΗΣΕΙΣ
2} ΑΚΟΥΣΑ ΣΑΤΥΡΙΟΝ ΕΙΝΑΙ Α-Ψ-Ο-Γ-Ο-Ι
3) ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΦΑΝΕΙ ΟΤΙ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΤΗΝ ΠΥΡΙΤΗΔΑ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ''ΑLLAS'' ΕΙΝΑΙ ΜΕΛΩΔΙΑ ΑΠΟ ΑΛΛΟ ΠΛΑΝΗΤΗ Ο DRUMMER ΠΡΕΠΕΙ ΤΟ ΠΑΛΗΚΑΡΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΔΙΚΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΗ ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ΜΕΛΩΔΙΕΣ
4) NICK CAVE ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΩ
5) (ΓΑΤΙ ΤΟ 4 ΔΕΝ ΜΟΥΕΚΑΤΣΕ ΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΡΟΥΛΕΤΑ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2006, 22:24:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
temple, θελεις να αναπτυξεις λιγο τις αποψεις σου;

quote:
5)(ΓΑΤΙ ΤΟ 4 ΔΕΝ ΜΟΥΕΚΑΤΣΕ ΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΡΟΥΛΕΤΑ)

μολις εχασα τη σπληνα μου απ' το γελιο! να 'σαι καλα!

και μετα τις διακοπες... ΔΟΥΛΕΙΑ !!!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deghar Adhark
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Fiji
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2006, 23:57:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deghar Adhark
quote:
τωρα με κουφανες... πρωτα λες να την ακουσει, μετα λες τραγουδιστης...
τελικα αμεση ειναι μια τεχνη οταν μπορεις να την κατανοησεις η να την ασκησεις;
γιατι ενας βλακας οπως μπορει να ακουσει μουσικη μπορει να δει και μια ταινια και ενα πινακα. επισης ενας βλακας μπορει να ζωγραφισει μια καρικατουρα η να βγει στο δρομο με μια καμερα και να τραβαει οτι γουσταρει. το θεμα στην τεχνη ειναι να μπορεις να δημιουργησεις κατι που να σε εκφραζει, κι αν θες να περασεις ενα μυνημα, να το κανεις με επιτυχια, και οχι πετοντας δυο νοτες η δυο πιθνελιες μεσα αφηνοντας τον αλλο να αναρωτιεται τι θελει να πει ο ποιητης...

οταν ειπα αμεση,εννοω οτι ο καθενας μπορει την κανει,και να την ακουσει.ολοι ακουνε μουσικη,και πολλοι μαλιστα γραφουν μουσικη.εσυ γραφεις μουσικη,γιατι δεν γραφεις και ενα βιβλιο ?
γιατι βαριεσαι.αρα το γραψιμο δεν ειναι τοσο αμεσο οσο η μουσικη.
ελπιζω να με καταλαβαινεις...

quote:
frank zappa η το γιο του τον dweezil; τους ξερω, εξαιρετικοι και οι δυο, δεν μου αρεσουν και δεν εχω. η θεωρια σου ειναι περα για περα λαθος.
δηλαδη καθε σκηνοθετης πρεπει να εχει σπιτι του αγγελοπουλο η ταραντινο; εγω παιζω αλλο ειδος κιθαρας. πρεπει να αποβαλεις αυτα τα κλισε.

καλα.δεν εχεις.δεν σου αρεσει.ουτε εμενα.
μια ερωτηση ομως θελω να σου κανω που την εχω κανει σε πολλους αυτοαποκαλουμενους "μεταλαδες"
ποιος ειναι καλυτερος κιθαριστας.ο blackmoor ο iommy η ο zappa ?


quote:
μα εσυ το ανοιξες. αδιαφορω για το τι πρεσβεβει ο χριστιανισμος. εγω απλως λεω οτι η ηθικη θα επρεπε να διδασκεται μεσω της ιδιας της ηθικης, και οχι απλοποιημενη μεσα απο τη θρησκεια. οπως για τους αρχαιους οι αξιες οπως ο τιμημενος θανατος και ο σεβασμος στον αντιπαλο ηταν αυτονοητες, ετσι θα επρεπε να ειναι και σημερα. οι αποψεις που εκφραζω εχουν ως παραδοχη οτι η θρησκεια ειναι ενα καθαρα ανθρωπινο δημιουργημα. εγω θελω να πιστευω στην ανωτερη δυναμη του ανθρωπου. γι'αυτο δε συμμετεχω σε συζητησεις σχετικες με αυτην. και το θεμα θεωρειται ληξαν.

δεν νομιζω οτι αδιαφορεις με αυτα που λεει ο χριστανισμος,αδιαφορεις ομως σιγουρα με αυτα που λεω εγω,και με την απολυτη αρνηση σου δεν μπορει να θεμελιωθει κουβεντα.
μου θυμιζεις κατι "οργισμενους με την κοινωνια νεαρους " που ψαχνουν το δικιο τους στα γραφεια του ΚΚΕ.μην καταντησεις και εσυ ετσι σε παρακαλω...

και μονο αν σκεφτεις τι λες...θα καταλαβεις.αρνησε να παραδεχτεις κατι που εχει ιστορια 2000 χρονων και το πιστευουν και το ακολουθουν εκκατομυρια ανθρωποι,εσυ που εχεις ζησει 20 χρονια,και θα ζησεις τα τριπλα για να αλλαξεις πενηντα φορες αποψεις.
μην λες τιποτα σιγουρα για τις θρησκειες.σε αυτο το θεμα θελει πολυ μελετη και χρονο για να πεις κατι βασιμο.
οστοσο ομως οπως ειπε και ο Σωκρατης εν οιδα,οτι ουδεν οιδα.
ακουγεται αστειο,μα ειναι η μεγαλυτερη και η πιο απολυτη αληθεια.

santaclaws is coming....to town!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2006, 11:12:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666
Αγαπητέ DEGHAR ADHARK γεια χαρά κι’ από ‘μένα.

Έγραψες :

«σχετικα με το θεμα,γιατι ολοι αυτοι που ακουνε metal και τετοιου ειδους μουσικη επιλεγουν να ντυνονται σαν βρικολακες ?
δηλαδη,ενταξει η κοπελα που μας δειχνεις Ntavelis666 ειναι ολα τα λεφτα,αλλα θα μπορουσε να μην ακουει μεταλ και ειναι ντυμενη ετσι ?.
γενικα ξερει κανεις γιατι ολοι με μεταλαδες ντυνονται ετσι ?
{χωρια που να κυκλοφορεις στον δρομο με σιδερενιες μποτες και καρφια 3 εκκατοστων ειναι και επικυνδινο}»

Κοίτα να δεις φίλε μου, όλα αυτά περι βρικολάκων και λοιπών, ούτε εγώ τα συμπαθώ γιατί δεν είναι παρά προϊόντα χριστιανικής δεισιδαιμονίας. Το Gothic σαν μουσική, σεβαστό, αλλά δεν μου αρέσει. Το προτιμώ όταν «ανακατεύεται» με Metal. Οι περισσότεροι όμως από αυτούς που ακούνε Gothic (σίγουρα όχι όλοι) έχουν υιοθετήσει αυτό το «dark» στυλάκι, τους αρέσει το σκοτάδι, το vampire look, δεν γουστάρουν τάχα τον χριστιανισμό, πίνουν αίμα, αράζουν στα νεκροταφεία, υποτίθεται γενικά ότι είναι πολύ σκοτεινοί τύποι, αλλά για ρώτα τους, τους «βαστάει» να πάνε σε ένα βουνό και να μείνουν μόνοι τους μέσα στο δάσος ή σε μια σπηλιά για ένα ολόκληρο βράδυ; Μπααα… εκεί να δεις τους «βρυκόλακές» μας, πως θα αρχίζουν να ψελλίζουν τα ονόματα του Χριστούλη και της Παναγίτσας. Οι τύποι ξέρουν να το παίζουν «Evil» και «Dark» μόνο στα κλαμπ και στις συναυλίες. Αυτά φυσικά ισχύουν και για κάποιους Blackμεταλλάδες.
Υπάρχουν όμως και φωτεινές εξαιρέσεις ατόμων, ας μην το ξεχνάμε, πολλοί ακούνε αυτή τη μουσική απλά γιατί τους αρέσει και τους εκφράζει συναισθηματικά, αλλά δεν το παίζουν τίποτα. Νομίζω πως ο φίλος Dying Incubus έδωσε την καλύτερη απάντηση επ’ αυτού.

Η κοπέλα που παρέθεσα Deghar, φοράει παραδοσιακή φορεσιά της πατρίδας της (Φινλανδία) όπως και η υπόλοιπη μπάντα. Γιατί όμως; Γιατί πολύ απλά η μουσική τους φλερτάρει έντονα με την Φινλανδική παραδοσιακή μουσική και οι στίχοι τους μιλούν για τις επικές εποχές των Βίκινγκς προγόνων τους.
To ότι πολλά συγκροτήματα ντύνονται ανάλογα με το είδος μουσικής και θεματολογίας τους, δεν είναι κάτι κατακριτέο, αντιθέτως είναι πάρα πολύ ωραίο γιατί μαζί με την υπέροχη μουσική, βλέπουμε και μια θεατρικότητα που εμένα προσωπικά με «φτιάχνει» πάρα πολύ, ειδικά στα live. Και γιατί να μην υπάρχει θεατρικότητα στη μουσική; Δηλαδή όποιος ντύνεται κάπως σ’ αυτή τη μουσική πάει να πει ότι το «παίζει»; Ας μην βάζουμε όρια στην τέχνη. Και το Metal είναι Τέχνη με «Τ» κεφαλαίο.

Μετά έγραψες :

"το μεταλ,και ολη αυτη η φαση με της κιθαρες δεν ειναι τρεντια ? δεν ειναι μια μοδα της ηλικιας ?
ξερω ατομα που μεχρι της δευτερα γυμνασιου δεν ξερανε να παιζουν κιθαρα και δεν ξερανε ποιοι ειναι οι judas priest,και τωρα τους βλεπεις ντυμενους μεταλαδες.στοιχηματιζω οτι σε 2 χρονια παλι δεν θα θυμουντε να παιξουν κιθαρα και ουτε θα θυμουντε τους judas priest.
με αυτο θελω να σου πω οτι...και το "μεταλ γκοθικ" μοδα ειναι".


Το METAL, ουδέποτε ήταν μόδα και ούτε πρόκειται να γίνει. Είναι μια μουσική που έχει αντέξει τρεις δεκαετίες και πρόκειται να κρατήσει για άλλες τόσες και σίγουρα περισσότερες. Μην κρίνεις τη μουσική από τους οπαδούς και τις αντιλήψεις που αυτοί έχουν, γιατί το μόνο σίγουρο είναι ότι θα καταλήξεις σε πέρα για πέρα λανθασμένα συμπεράσματα.

«πολλοι το θεωρουνε σατανικο,και οτι πολλοι αρμηνευτες ειναι λατρεις του σατανα-και γενικα του "κακου" επανω στην γη»

Ε, και συ φοβήθηκες τώρα μην σου φάει ο Σατανάς την ψυχή αν ακούσεις Metal ; Ποιος Σατανάς και ποιοι λάτρεις του Σατανά...τρίχες κατσαρές…βρε υπάρχει ποιο μοχθηρό, αιμοβόρο, κακόβουλο και σιχαμένο πλάσμα από τον ίδιο τον άνθρωπο; Δε νομίζω. Η έννοια του κακού, υπάρχει μονάχα μέσα στον άνθρωπο και σε κανένα άλλο πλάσμα της Φύσης.
«μεταλ ομως εχω ακουσει λιγο. παρατηρησα πολυ θορυβο,μερικα κομματια με καλη γρηγορη μουσικη,και ομορφο παιξιμο κιθαρας,και στιχους με νοημα και φαντασια. τα περισσοτερα ομως που ακουσα ειναι "θορυβος για τον θορυβο
και οι στιχοι αφορουν ολο διαολια,πολεμους,σπαθια και τετοια.οχι οτι δεν μου αρεσει ενα τετοιο κομματι,αλλα ενα,οχι το 70/100 να ειναι ετσι".

Εφόσον έχεις ακούσει λίγο, τότε μάλλον φίλε μου δεν νομίζω ότι μπορείς να κρίνεις αυτή τη μουσική. Δεν φαντάζεσαι ούτε κατά διάνοια τον αστείρευτο πλούτο της. Σου προτείνω ανεπιφύλακτα να το ψάξεις το θέμα. Είμαι σίγουρος ότι θα εκπλαγείς.
Aλήθεια, ξέρεις κάποιο είδος μουσικής, που έχει την ικανότητα να υιοθετεί διάφορα είδη μουσικής ενσωματώνοντάς τα πλήρως στον βασικό της κορμό και όχι απλά σαν συνοδευτικές μελωδίες; Και να βλέπεις να γίνονται μίξεις ήχων και μελωδιών που ούτε θα φανταζόσουν ότι μπορεί να γίνουν; Τέτοια μουσική δεν νομίζω να είναι άλλη από το METAL φίλε μου. Στο Metal, θα ακούσεις κλασσική μουσική, όπερα, κέλτικη μουσική, παραδοσιακές μουσικές της Σκανδιναβίας, ανατολίτικη μουσική, ηλεκτρονική μουσική (ακόμα και trance); Αυτό αυτομάτως τι σημαίνει; Ότι οι εκπρόσωποι της εν λόγω μουσικής είναι απλά αληθινοί ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΕΣ με όλα τα γράμματα κεφαλαία. Έλεγαν ότι οι μεταλλάδες, τόσο τα συγκροτήματα όσο και οι οπαδοί είναι άτομα «κολλημένα». Για τους οπαδούς συμφωνώ. Για τους μουσικούς όμως, όχι σε καμία περίπτωση. Σίγουρα πρόκειται για τους πιο ανοιχτόμυαλους και προοδευτικούς μουσικούς.

Και μην ξεχνάμε φυσικά, πως ολόκληρες συμφωνικές ορχήστρες συνεργάστηκαν με Metal συγκροτήματα. Oι Therion έπαιξαν στα δύο τελευταία άλμπουμ τους με την συμφωνική ορχήστρα της Πράγας. Η Nightwish με την συμφωνική ορχήστρα που έπαιξε τη μουσική στο "LORD OF THE RINGS". Αυτά είναι δύο μόνο παραδείγματα.

«η γνωμη μου για το metal...νομιζω οτι ειναι μια μορφη rock που εγινε ετσι για εμπορικους λογους.»

Ακόμα και έτσι να είναι, (που δεν είναι) χαλάλι τους! Το μόνο σίγουρο είναι ότι αξίζουν τα λεφτά τους.

«πιο ειναι το ιδιεταιρο νοημα το metal,gothic και ολων αυτων ?»

Συμφωνώ με την απάντηση που έδωσε σ’ αυτό ο Dying Incubus.

Ο αδελφός Crucifire έγραψε :

«αν θες τη γνωμη μου ντεγκαρ, για ολη αυτη την ιστορια φταιει ο χριστιανισμος. [johnniebegood εισαι 'δω;!]
συμφωνω οτι μπορει να δημιουργηθηκε για να διδαξει την ηθικη σε απλους ανθρωπους, οπως ο μπαμπουλας δημιουργηθηκε για να τρωει το παιδι το φαγητο του, αλλα μολις ο νεος συνηδειτοποιησει το ψεμα, μεταπηδαει στην αντιπερα οχθη, αυτη του σατανισμου, αντι να δωσει μια και να βγει απο το ολο τριπακι...
ο χριστιανισμος και ο σατανισμος αλληλοστηριζονται, αν πεσει ο ενας θα πεσει και ο αλλος. στο χερι μας είναι».
Ο – ΛΟ - ΣΩ – ΣΤΟΣ !

Και ο Deghar απαντάει :

«εδω θιγεις μεγαλο θεμα Crucifire.για αυτο φταιει ο χριστιανισμος ? απο που και ως που ?
μαλλον δεν ξερεις τι υστοστηριζει ο χριστιανισμος,οπως και δυστυχως ενα πολυ μεγαλο μερος την Ελλαδας {συμπεριλαμβανομενου και παπαδες και ολα}
ο χριστιανισμος πιστευει στο καλο,οτι δηλαδη υπαρχει μονο το καλο,και οτι οτιδηποτε κακο υπαρχει το διμιουργουμε μονοι μας οι ανθρωποι.αυτη ειναι η μεγαλη του αρχη».

Επέτρεψε μου αγαπητέ να πω κάτι πάνω σ’ αυτό. Τι πάει να πεί δεν ξέρει ο Crucifire και ο κάθε ένας τι ακριβώς πρεσβεύει ο Χριστιανισμός; Μια παυλική επιχείρηση είναι και τίποτα παραπάνω. Ξέρεις, πολλοί αντιλαμβάνονται τον χριστιανισμό ως μια βαθιά φιλοσοφία, που για αυτή δεν έχει κανείς ιδέα, ούτε ο κόσμος, ούτε ο ίδιος ο κλήρος. Αυτό που είπες ότι «ο χριστιανισμος πιστευει στο καλο,οτι δηλαδη υπαρχει μονο το καλο,και οτι οτιδηποτε κακο υπαρχει το διμιουργουμε μονοι μας οι ανθρωποι.αυτη ειναι η μεγαλη του αρχη», είναι αντίληψη που είχαν οι ΕΛΛΗΝΕΣ (οι αρχαίοι εννοώ) και όχι οι ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ γιατί πολύ απλά οι Έλληνες δεν πίστεψαν ουδέποτε σε διαβόλους και τριβόλους. Φίλε μου όπως και να το κάνουμε Χριστός χωρίς Διάβολο δεν γίνεται. Όπως και το αντίθετο.

”δυστυχως η θρησκεια γινεται μεσον,και κινητρο πολλων για να ελεγχουν τις μαζες και να περνανε τα δικα τους συμφεροντα.
μερικοι πιστευουν οτι πισω απο αυτα βρισκονται μασονοι,ιλουμινατιδες και τετοιοι που κατεχουν τα μυστικα.εγω λεω οτι πισω απο ολα αυτα υπαρχει το χρημα".

Συμφωνώ.

»δεν υπαρχει τιποτα το ψεμα στην χριαστιανικη ρησκεια,αρκει ο καθε ανθρωπος να την καταλαβει και να την σεβαστει.αν θα την ακολουθησει,αυτο θα ερθει με τον καιρο του».

Τίποτα ψεύτικο στη χριστιανική θρησκεία; Όχι δα!

Και να σεβαστεί κάποιος, ποια θρησκεία ; Αυτή που αιματοκύλισε όλη την ανθρωπότητα εν ονόματι της αγάπης; Συγγνώμη φίλε μου, αλλά την χριστιανική λογική του «σε σφάζω για να σε σώσω» δεν την κατάλαβα ποτέ. Και φυσικά δεν θα μπορέσω ποτέ μου να σεβαστώ μια θρησκεία που ρίμαξε με απύθμενο μίσος οτιδήποτε ελληνικό. Όχι, και ας πιστεύουν όλοι σ’ αυτήν. Με την ίδια λογική αγαπητέ, γιατί να μην σεβόμαστε κι αυτούς που λένε ότι είναι Σατανιστές; Και μην μου πείς ότι ο Σατανισμός δεν μπορεί να γίνει σεβαστός γιατί εκπροσωπεί το Κακό, γιατί τα απεχθέστερα εγκλήματα κατά της ανθρωπότητας, τα έκανε όχι ο Σατανισμός, αλλά ο Χριστιανισμός. Και ένας οποιοσδήποτε Σατανιστής, μπροστά σε έναν Αλάριχο, σε έναν Κωνσταντίνο, έναν Θεοδόσιο κ.ο.κ είναι ένα αθώο σπουργίτι.

"οι ανθρωποι θελουν να πιστευουν καπου Crucifire,η εννοια αθεος δεν υφισταται,ειναι μια λεξη ατοπη,δεν ισχυει.ολοι πιστεουν καπου".

Μην είσαι τόσο σίγουρος. Για πολλούς, το «πιστεύω», σημαίνει «δεν γνωρίζω».

"ο καθενας μπορει να πιστευει οπου θελει,αρκει να σεβεται την θρησκεια του αλλου".

Ναι, όχι όμως όταν η θρησκεία αυτή είναι εις βάρος της ανθρωπότητας.

«καποιος μπορει να πιστευει οτι κατι υπαρχει,αλλα να μην ακολουθει καμια θρησκεια,και παλι ομως να σεβεται ολες τις υπολοιπες.
η αποψη "δεν υπαρχει Χριστος και μπορω ελευθερα να βριζω τα ιερα ",ειναι τελειως λανθασμενη.διοτι υπαρχει Χριστος.οχι για εσενα αλλα για μερικους ανθρωπους που μοιραζονται την γη με εσενα.αλλα και παλι υπαρχει".

Το ιστορικό πρόσωπο Ιησούς μάλλον υπήρχε και μόνη απόδειξη γι’ αυτό, είναι ότι ο Ιουλιανός (η μεγάλη μου αγάπη) έσπασε τον τάφο του και σκόρπισε τα κόκκαλά του. Θεάνθρωπος όμως, ούτε κατά διάνοια.
Το ωραίο είναι πως ένας ορθολογιστής, μπορεί να προβάλλει πάρα πολλά επιχειρήματα για την ανυπαρξία του Ιησού ως θεανθρώπου, ο πιστός όμως δεν μπορεί. Τον μάθανε να πιστεύει κάπου χωρίς να ξέρει γιατί, απλά πιστεύει. Κοινώς, μπεεεε…

«μια ερωτηση ομως θελω να σου κανω που την εχω κανει σε πολλους αυτοαποκαλουμενους "μεταλαδες"
ποιος ειναι καλυτερος κιθαριστας.ο blackmoor ο iommy η ο zappa ?»

Για’ μενα μπορεί να είναι ο Blackmoor, για τον Crucifire ο Ζαppa και για τον Dying Incubus ο Iommi. Λέμε τώρα…
Λοιπόν; Ποιος είναι ο καλύτερος κιθαρίστας ; Μήπως όλα είναι θέμα γούστου;

Ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί ως μεταλλάς θα πρέπει να έχω όλη την δισκοθήκη από Sabbath, Purple και Zeppelin. Τους σέβομαι απεριόριστα γιατί είναι Μεταλλοπατέρες, όμως η μουσική τους δεν μου αρέσει καθόλου. Μα καθόλου! Το αρχαιότερο συγκρότημα που όχι μόνο ακούω, αλλά λατρεύω από την πρώτη στιγμή που τους άκουσα μέχρι και σήμερα, δεν είναι άλλοι από τους IRON MAIDEN.

Κάπου αλλού γράφεις στον Crucifire:

«αρνησε να παραδεχτεις κατι που εχει ιστορια 2000 χρονων και το πιστευουν και το ακολουθουν εκκατομυρια ανθρωποι,εσυ που εχεις ζησει 20 χρονια,και θα ζησεις τα τριπλα για να αλλαξεις πενηντα φορες αποψεις.
μην λες τιποτα σιγουρα για τις θρησκειες.σε αυτο το θεμα θελει πολυ μελετη και χρονο για να πεις κατι βασιμο.
οστοσο ομως οπως ειπε και ο Σωκρατης εν οιδα,οτι ουδεν οιδα.
ακουγεται αστειο,μα ειναι η μεγαλυτερη και η πιο απολυτη αληθεια”.

2.000 χρόνια ιστορία…

Και τι να πούμε ρε σύ Deghar για την 45.000 χρόνων Ιστορία της Αιγαίας Γης, δηλαδή του Ελλαδικού χώρου;
Και επειδή την ΤΟΣΟ σημαντική χριστιανική ιστορία την πιστεύουν εκατομμύρια άνθρωποι στον κόσμο τι πάει να πεί αυτό;
Για αναλογίσου πόσοι σφαγιάστηκαν από τις «ιερές λεπίδες» και πόσοι κάηκαν στην «ιερή πυρά» για να είναι σήμερα όλοι χριστιανοί. Για θυμήσου την Υπατία, για θυμήσου τους επτά – αν θυμάμαι καλά – χιλιάδες Θεσσαλονικείς που σφάχτηκαν μέσα σε μια νύχτα αρνούμενοι τον Χριστιανισμό. Για θυμήσου…για αυτό ακριβώς Deghar, πιστεύουν όλοι σήμερα στον χριστιανισμό, πίστεψαν με το ζόρι και όχι γιατί είδαν τον Ιησού να κατέρχεται εν μέσω νεφελών…


ΠΑΝΑ ΚΑΛΩ ΚΡΑΤΕΡΟΝ, ΝΟΜΙΟΝ,
ΚΟΣΜΟΙΟ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ,
ΟΥΡΑΝΟΝ ΗΔΕ ΘΑΛΑΣΣΑΝ ΙΔΕ ΧΘΟΝΙΑ
ΠΑΜΒΑΣΙΛΕΙΑΝ
ΚΑΙ ΠΥΡ ΑΘΑΝΑΤΟΝ ΤΑΔΕ ΓΑΡ ΜΕΛΗ
ΕΣΤΙ ΤΑ ΠΑΝΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2006, 13:09:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
quote:


A Y T O I E I N A I . . . ! ! !

ΠΑΝΑ ΚΑΛΩ ΚΡΑΤΕΡΟΝ, ΝΟΜΙΟΝ,
ΚΟΣΜΟΙΟ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ,
ΟΥΡΑΝΟΝ ΗΔΕ ΘΑΛΑΣΣΑΝ ΙΔΕ ΧΘΟΝΙΑ
ΠΑΜΒΑΣΙΛΕΙΑΝ
ΚΑΙ ΠΥΡ ΑΘΑΝΑΤΟΝ ΤΑΔΕ ΓΑΡ ΜΕΛΗ
ΕΣΤΙ ΤΑ ΠΑΝΟΣ


Νταβελη666 τα θερμά μου συγχαρητήρια, χε χε χε.

Είχα την ευτυχία να ταξιδέψω στο CATTON HALL στο φεστιβάλ BLOODSTOCK OPEN AIR 15/07 και να τους απολαύσω από κοντά.

Και επειδή η τύχη μου δεν περιγράφεται στις 24/07 είδα και τους Τέσταμεντ στο Λονδίνο που είχαν αναβάλει και μεταφέρει την από 3/6 συναυλία τους για τις 24/07 μια μέρα πριν φύγω από Λονδίνο.

Οι Θεοί του μέταλ ήταν μαζί μου μάλλον μια και το ταξίδι το είχα προγραμματίσει τον Ιανουάριο πριν μάθω για ΕΝΣΙΦΕΡΟΥΜ & ΤΕΣΤΑΜΕΝΤ.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2006, 15:06:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Δύο μέρες τώρα προσπαθούσα να βρω λίγο χρόνο για να απαντήσω κι εγώ στον Deghar Adhark μέχρι που είδα το post του metal brother Ntavelis666, το οποίο πιστεύω πως κάλυψε ΤΑ ΠΑΝΤΑ !!! Δεν έχω να συμπληρώσω τίποτα άλλο πάνω σε αυτή την παρένθεση.

@gretel: Βάλατε ρε τους σατανάδες να υπογράψουν πάνω στην ιερή σημαία μας ??? Φωτιά και τσεκούρι ρεεεεε !!!! Θα σας φάνε οι ελληναράδες !!!!!!!!

Bytheway....η ξανθιά με τον κόστο, εσύ είσαι ??? Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2006, 19:03:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
Όσο για την tredy, εδώ και 40 χρονια, ερώτηση του Deghar Adhark που απασχόλησε κι αλλους ψαγμένους του ανθρώπινου είδους περί μεταλλικής γκαρνταρόμπας black and ... metal thornes η θρυλική απάντηση έχει δοθεί από κάποιον LEMMY σε αγγλικό περιοδικό πριν από χρόνια:


CAUSE THIS IS HEAVY METAL WE ARE BAD GUYS AND WE ARE ONLY WEAR BLACK....

XE XE XEEEEE

Υ.Γ. Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ ΜΙΑ TREDY EΡΩΤΗΣΗ ΤΕΤΟΙΑΣ ΜΟΡΦΗΣ ΣΕ 40 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΖΕΙ ΚΑΙ ΘΑ...

Υ.Γ2. ΖΟΥΝ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ ΡΩΤΗΣΤΕ ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΘΕΤΕ.



"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deghar Adhark
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Fiji
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2006, 19:06:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deghar Adhark
χαιρετε ολοι,και χαιρε Ntavelis666.
αρχικα θελω να πω για ολους,οτι δεν πιστευω οτι οι μεταλαδες ειναι απαραιτητα και σατανιστες,ουτε πιστευω οτι η μεταλ ειναι σατανικη μουσικη.ρωτησα την γνωμη σας για αυτο...δεν ειμαι και τοσο αφελης.


quote:
Κοίτα να δεις φίλε μου, όλα αυτά περι βρικολάκων και λοιπών, ούτε εγώ τα συμπαθώ γιατί δεν είναι παρά προϊόντα χριστιανικής δεισιδαιμονίας. Το Gothic σαν μουσική, σεβαστό, αλλά δεν μου αρέσει. Το προτιμώ όταν «ανακατεύεται» με Metal. Οι περισσότεροι όμως από αυτούς που ακούνε Gothic (σίγουρα όχι όλοι) έχουν υιοθετήσει αυτό το «dark» στυλάκι, τους αρέσει το σκοτάδι, το vampire look, δεν γουστάρουν τάχα τον χριστιανισμό, πίνουν αίμα, αράζουν στα νεκροταφεία, υποτίθεται γενικά ότι είναι πολύ σκοτεινοί τύποι, αλλά για ρώτα τους, τους «βαστάει» να πάνε σε ένα βουνό και να μείνουν μόνοι τους μέσα στο δάσος ή σε μια σπηλιά για ένα ολόκληρο βράδυ; Μπααα… εκεί να δεις τους «βρυκόλακές» μας, πως θα αρχίζουν να ψελλίζουν τα ονόματα του Χριστούλη και της Παναγίτσας. Οι τύποι ξέρουν να το παίζουν «Evil» και «Dark» μόνο στα κλαμπ και στις συναυλίες. Αυτά φυσικά ισχύουν και για κάποιους Blackμεταλλάδες.
Υπάρχουν όμως και φωτεινές εξαιρέσεις ατόμων, ας μην το ξεχνάμε, πολλοί ακούνε αυτή τη μουσική απλά γιατί τους αρέσει και τους εκφράζει συναισθηματικά, αλλά δεν το παίζουν τίποτα. Νομίζω πως ο φίλος Dying Incubus έδωσε την καλύτερη απάντηση επ’ αυτού.

εδω συμφωνω και επαυξανω.


quote:
Το METAL, ουδέποτε ήταν μόδα και ούτε πρόκειται να γίνει. Είναι μια μουσική που έχει αντέξει τρεις δεκαετίες και πρόκειται να κρατήσει για άλλες τόσες και σίγουρα περισσότερες. Μην κρίνεις τη μουσική από τους οπαδούς και τις αντιλήψεις που αυτοί έχουν, γιατί το μόνο σίγουρο είναι ότι θα καταλήξεις σε πέρα για πέρα λανθασμένα συμπεράσματα.

και ομως...θα σου πω αμεσως γιατι το μεταλ ειναι ΚΑΙ μοδα {οχι μονο μοδα,αλλα ΚΑΙ μοδα}.
ως το δημοτικο,μπορω να πω και μεχρι την δευτερα γυμνασιου εβλεπα γυρω μου,στο σχολειο,στους φιλους και γενικοτερα να μην υπαρχει ενα συγκεκριμενο ειδος μουσικης που να ακουνε,εκτος απο εναν συγκεκριμενο που ακουγε rap.καθως περνουσε ο καιρος,ειδα πως πολλα ατομα αρχισαν να παιζουν κιθαρα,και ολο και περισσοτεροι "κιθαριστες" εβγαιναν στο προσκηνιο.
μεχρι και σημερα που τελειωσα το λυκειο,τα πραγματα εχουν αλλαξει πολυ σε ατομα που ηξερα απο το γυμνασιο.το παιδι που ακουγε rap...και μαλιστα δεν ακουγε απλως.μελετουσε rap.ειχε ενα σωρο βιβλια και ηξερε ολη την ιστορια της μουσικης αυτης και τα σχετικα,αυτη την στιγμη ειναι κιθαριστας σε ερασιτεχνικο συγκροτημα και παιζει ελαφρια ροκ.μεσα σε λιγα χρονια αλλαξε τελειως.
η κιθαρα παντα ηταν μοδα στους εφηβους αυτο μου το εχουν επιβεβαιωσει μεγαλοι ανθρωποι.ε,λιγο η κιθαρα,λιγο η γκομενα που θελει κατι πρωτοτυπο,πολλοι γινοντε μεταλαδες.δεν λεω,τους αρεσει αυτο που ακουν,αλλα...οχι οτι δεν παρασυρθηκαν καπως.
εχω αρκετα παραδειγματα για παιδια που αποτομα εγιναν...κιθαριστες.
και μπορω να πω με σιγουρια οτι το 80/100 αυτων,σε 3 χρονια δεν θα θυμουντε να παιξουν ουτε το smoke in the water.


quote:
Εφόσον έχεις ακούσει λίγο, τότε μάλλον φίλε μου δεν νομίζω ότι μπορείς να κρίνεις αυτή τη μουσική. Δεν φαντάζεσαι ούτε κατά διάνοια τον αστείρευτο πλούτο της. Σου προτείνω ανεπιφύλακτα να το ψάξεις το θέμα. Είμαι σίγουρος ότι θα εκπλαγείς.
Aλήθεια, ξέρεις κάποιο είδος μουσικής, που έχει την ικανότητα να υιοθετεί διάφορα είδη μουσικής ενσωματώνοντάς τα πλήρως στον βασικό της κορμό και όχι απλά σαν συνοδευτικές μελωδίες; Και να βλέπεις να γίνονται μίξεις ήχων και μελωδιών που ούτε θα φανταζόσουν ότι μπορεί να γίνουν; Τέτοια μουσική δεν νομίζω να είναι άλλη από το METAL φίλε μου. Στο Metal, θα ακούσεις κλασσική μουσική, όπερα, κέλτικη μουσική, παραδοσιακές μουσικές της Σκανδιναβίας, ανατολίτικη μουσική, ηλεκτρονική μουσική (ακόμα και trance); Αυτό αυτομάτως τι σημαίνει; Ότι οι εκπρόσωποι της εν λόγω μουσικής είναι απλά αληθινοί ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΕΣ με όλα τα γράμματα κεφαλαία. Έλεγαν ότι οι μεταλλάδες, τόσο τα συγκροτήματα όσο και οι οπαδοί είναι άτομα «κολλημένα». Για τους οπαδούς συμφωνώ. Για τους μουσικούς όμως, όχι σε καμία περίπτωση. Σίγουρα πρόκειται για τους πιο ανοιχτόμυαλους και προοδευτικούς μουσικούς.

με αυτο πανω κατω συμφωνω...σιγουρα δεν εχω ακουσει πολυ.οι οπαδοι ειναι ατομα κολλημενα οντως.


quote:
Επέτρεψε μου αγαπητέ να πω κάτι πάνω σ’ αυτό. Τι πάει να πεί δεν ξέρει ο Crucifire και ο κάθε ένας τι ακριβώς πρεσβεύει ο Χριστιανισμός; Μια παυλική επιχείρηση είναι και τίποτα παραπάνω. Ξέρεις, πολλοί αντιλαμβάνονται τον χριστιανισμό ως μια βαθιά φιλοσοφία, που για αυτή δεν έχει κανείς ιδέα, ούτε ο κόσμος, ούτε ο ίδιος ο κλήρος. Αυτό που είπες ότι «ο χριστιανισμος πιστευει στο καλο,οτι δηλαδη υπαρχει μονο το καλο,και οτι οτιδηποτε κακο υπαρχει το διμιουργουμε μονοι μας οι ανθρωποι.αυτη ειναι η μεγαλη του αρχη», είναι αντίληψη που είχαν οι ΕΛΛΗΝΕΣ (οι αρχαίοι εννοώ) και όχι οι ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ γιατί πολύ απλά οι Έλληνες δεν πίστεψαν ουδέποτε σε διαβόλους και τριβόλους. Φίλε μου όπως και να το κάνουμε Χριστός χωρίς Διάβολο δεν γίνεται. Όπως και το αντίθετο.

ο χριστιανισμος συνδεετε με τον ελληνισμο.
μια παυλικη επιχειρηση ΕΓΙΝΕ,δεν ξεκινησε.χριστιανισμος χωρις διαολο δεν γινετε ?
μιλας λες και προκειτε για καποιο παραμυθι,που αν δεν υπαρχει και ο κακουλης δεν εχει περαση.δεν ειναι παραμυθι ο χριστιανισμος.


quote:
Και να σεβαστεί κάποιος, ποια θρησκεία ; Αυτή που αιματοκύλισε όλη την ανθρωπότητα εν ονόματι της αγάπης; Συγγνώμη φίλε μου, αλλά την χριστιανική λογική του «σε σφάζω για να σε σώσω» δεν την κατάλαβα ποτέ. Και φυσικά δεν θα μπορέσω ποτέ μου να σεβαστώ μια θρησκεία που ρίμαξε με απύθμενο μίσος οτιδήποτε ελληνικό. Όχι, και ας πιστεύουν όλοι σ’ αυτήν. Με την ίδια λογική αγαπητέ, γιατί να μην σεβόμαστε κι αυτούς που λένε ότι είναι Σατανιστές; Και μην μου πείς ότι ο Σατανισμός δεν μπορεί να γίνει σεβαστός γιατί εκπροσωπεί το Κακό, γιατί τα απεχθέστερα εγκλήματα κατά της ανθρωπότητας, τα έκανε όχι ο Σατανισμός, αλλά ο Χριστιανισμός. Και ένας οποιοσδήποτε Σατανιστής, μπροστά σε έναν Αλάριχο, σε έναν Κωνσταντίνο, έναν Θεοδόσιο κ.ο.κ είναι ένα αθώο σπουργίτι.

βγαζεις ολα τα στραβα στην φορα.ναι εκανε αιματοχυσιες,αλλα αυτο διοτι επεσε σε λαθος χερια.το μαχαιρι δεν υπευθυνο για εναν φονο,αλλα αυτος που το κραταει.
τους σατανιστες...βασικα τους σεβομαι,σοβαρα.αμα θελουν να πιστευουν στο σατανα ας το κανουν,αρκει να μην προκαλουν φασαριες,προβληματα,να μην ειναι βιαιοι και να σεβοντε τις αλλες θρησκειες.
η θρησκεια μας ειναι η πιο "ελαστικη" απο ολες σε διαβεβαιω.ειναι η πιο προσιτη για τον ανεπτυγμενο ανθρωπο.

λες και παρακατω για τα εγκληματα του χριστανισμου,αλλα αυτα ειναι παρελθον.ο χριστιανισμος δεν ειναι αυτο...ΕΓΙΝΕ αυτο για πολλους λογους.
κανενας δεν πιστεψε με το ζορι,εγω μαλλον θα ελεγα οτι στην εποχη που ζουμε οτι οι περισσοτεροι δεν πιστευουν με το ζορι,αφου οσο παει και ο αριθμος των απιστων μεγαλωνει.
για να ξεκαθαρισω την θεση μου,εγω ΔΕΝ ειμαι ακολουθος την χριστινικης πιστης.πιστευω ομως στην υπαρξη της.μου αρεσει να πηγαινω στην εκκλησια για ακουω αυτα που λενε και μου αρεσει να ψαχνω περι αυτου.δεν "υπερασπιζομαι" ακριβως την θρησκεια αυτη,αλλα γραφω οσα εχω συμπερανει.
αλλα αυτη η αρνηση ρε παιδια...τοση μεγαλη αρνηση μου φαινεται περιεργη.

santaclaws is coming....to town!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2006, 01:05:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666
G…GR…GRETEL ! ! !

Tι έγραψες καλή μου ;;; Είδαν καλά τα δύσμοιρα και δακρύβρεχτα ματάκια μου ;
Πήγες σε Live τους ;;; Πραγματικά σε ζη – λεύ - ω, με την καλή έννοια εννοείται!
Αχ, είσαι τυχερή, είσαι απ’ τους Θεούς ευλογημένη, τι άλλο να σου πω !!!

Πες μου αλήθεια δεν είναι Θ – Ε – Ο – Ι ; ; ;
Έχεις ξανασυναντήσει τόση ζωντάνια σε μπάντα του είδους ;
Άντε πες μας κι’ άλλα, πες μας κι’ άλλα για το live! Προσωπικά, «κρέμομαι» απ’ τα χείλη σου, ή μάλλον απ’ το πληκτρολόγιό σου και περιμένω…
Αύριο περιμένω εναγωνίως το Live DVD τους. Δυστυχώς, θα τους δω στην οθόνη. Κάτι είναι κι’ αυτό… μαύρη μοίρα…
Ελπίζω να τους πρότεινες να έρθουν κι’ απ’ τα μέρη μας, έτσι ;

ΑΓΑΠΗΤΕ Kerry King, χαίρομαι πολύ που σε ξαναβλέπω!

«Βάλατε ρε τους σατανάδες να υπογράψουν πάνω στην ιερή σημαία μας ??? Φωτιά και τσεκούρι ρεεεεε !!!! Θα σας φάνε οι ελληναράδες !!!!!!!!»

Gretel, να με συγχωρείς, αλλά o Kerry έχει απόλυτο δίκιο. Κάψτε στην πυρά την βλάσφημη!!!


ΠΑΝΑ ΚΑΛΩ ΚΡΑΤΕΡΟΝ, ΝΟΜΙΟΝ,
ΚΟΣΜΟΙΟ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ,
ΟΥΡΑΝΟΝ ΗΔΕ ΘΑΛΑΣΣΑΝ ΙΔΕ ΧΘΟΝΙΑ
ΠΑΜΒΑΣΙΛΕΙΑΝ
ΚΑΙ ΠΥΡ ΑΘΑΝΑΤΟΝ ΤΑΔΕ ΓΑΡ ΜΕΛΗ
ΕΣΤΙ ΤΑ ΠΑΝΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2006, 01:09:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666
Γειά σου Deghar.

Αυτά που λες περί μοδός, σε κάποιες περιπτώσεις ισχύουν. Σκέφτηκες όμως την πιθανότητα, το παιδί ας πούμε που αναφέρεις, που άκουγε rap, να γοητεύτηκε περισσότερο από το rock / metal και γι’ αυτό να ξεκίνησε κιθάρα; Γιατί ξέρω και’ γω δυο ανθρώπους οι οποίοι ξεκίνησαν ακούγοντας Hip – Hop και μόλις άκουσαν metal «αλλαξοπίστησαν» αυτομάτως όχι από «μόδα», αλλά επειδή η μαγεία της μουσικής αυτής, έκανε το hip-hop / rap να ακούγεται στ’ αυτιά τους μονότονο και ανιαρό δίχως μελωδία και συναίσθημα.

«ο χριστιανισμος συνδεετε με τον ελληνισμο.
μια παυλικη επιχειρηση ΕΓΙΝΕ,δεν ξεκινησε.χριστιανισμος χωρις διαολο δεν γινετε ?
μιλας λες και προκειτε για καποιο παραμυθι,που αν δεν υπαρχει και ο κακουλης δεν εχει περαση.δεν ειναι παραμυθι ο χριστιανισμος».

Όχι αγαπητέ ο χριστιανισμός δεν συνδέεται σε καμία περίπτωση με τον Ελληνισμό. «Εγκέφαλος» της απάτης του ψευδο - ιδεολογήματος του «Ελληνοχριστιανισμού» ήταν ο Κωνσταντίνος Παπαρρηγόπουλος, συγγραφέας του γνωστού έργου «Ιστορία του Ελληνικού Έθνους». Πρώτος αυτός αποκάλεσε ψευδέστατα την χριστιανική Ανατολική Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία «Βυζαντινή» ενώ την παρουσιάζει και με τον όρο «Μεσαιωνικός Ελληνισμός» ο οποίος διακόπηκε το 1453 εξ’ αιτίας της οθωμανικής αυτοκρατορίας, και οποίος κατέληξε στον σχηματισμό του Νεοελληνικού κράτους το 1821.

Για ρώτα έναν παπά τι σχέση έχει η αρχαία Ελλάδα με τον χριστιανισμό κι αν δε σε πάρει με τους αγιασμούς και τα θυμιατήρια, εμένα να με φτύσεις.

Ο Χριστόδουλος δεν ήταν αυτός που έλεγε ότι δεν πρέπει να θεωρούμε ως ήρωες και πρότυπα τους αρχαίους Έλληνες αλλά τους ήρωες της Ορθοδοξίας ;

Το γεγονός ότι κάθε περίλαμπρος ναός της αρχαιότητας βρίσκεται θαμμένος κάτω από βυζαντινά σκιάχτρα δεν σου λέει τίποτα ; Φίλε μου ο χριστιανισμός δεν ΕΓΙΝΕ έτσι στην πορεία, αλλά έτσι ήταν εξ αρχής, είτε το θέλουμε, είτε όχι και η ίδια η Ιστορία το αποδεικνύει.

Παραμύθι ο Χριστιανισμός. Κι αυτό αποδεικνύεται από το γεγονός ότι όλα τα περιστατικά που αναφέρονται στην «Αγία Γραφή», δεν είναι παρά ένα copy – paste από την αρχαία Ελληνική Μυθολογία. Μόνο που η Μυθολογία μας ΔΕΝ είναι παραμύθι, αλλά η προκατακλυσμιαία Ιστορία μας, η Εποχή των Θεών, γεμάτη από κωδικοποιημένες επιστημονικές γνώσεις, που μόλις σήμερα ο άνθρωπος αρχίζει να αγγίζει αμυδρά.

«βγαζεις ολα τα στραβα στην φορα.ναι εκανε αιματοχυσιες,αλλα αυτο διοτι επεσε σε λαθος χερια.το μαχαιρι δεν υπευθυνο για εναν φονο,αλλα αυτος που το κραταει".

Εγώ βγάζω όλα τα στραβά στη φόρα ; Πές μου ΕΝΑ καλό του χριστιανισμού σε παρακαλώ…

Εφόσον ο χριστιανισμός έπεσε σε λάθος χέρια, που ήταν τότε ο καλός Χριστούλης για να βάλει τα πράγματα σε τάξη ; Αν μη τι άλλο, ως πανάγαθος, να αποτρέψει όλη αυτή την αιματοχυσία. Πουθενά. Άφαντος.

"η θρησκεια μας ειναι η πιο "ελαστικη" απο ολες σε διαβεβαιω.ειναι η πιο προσιτη για τον ανεπτυγμενο ανθρωπο».

Ελαστική με τόσο «βαρύ» ιστορικό φαίνεται λίγο αντιφατικό. Ό ίδιος ο Ιησούς άλλωστε είχε πει εκείνο το πέρα για πέρα δικτατορικό «Όποιος δεν είναι μαζί μου είναι εναντίον μου». (Κατά Ματθαίον, ιβ’ 30)

«λες και παρακατω για τα εγκληματα του χριστανισμου,αλλα αυτα ειναι παρελθον.ο χριστιανισμος δεν ειναι αυτο...ΕΓΙΝΕ αυτο για πολλους λογους.»

Επαναλαμβάνω, ότι δίχως αυτά τα εγκλήματα, οι νεοέλληνες δεν θα ήταν χριστιανοί. Και σαν απόδειξη αυτού, σου προτείνω να μελετήσεις τους φιλόσοφους Κέλσο και τον Πορφύριο να δεις ποιες ήταν οι απόψεις τους για τον Χριστό και τον χριστιανισμό. Διάβασε τα έργα τους που φέρουν τους τίτλους «Αληθής Λόγος» και «Κατά Χριστιανών» αντίστοιχα, (ο,τι απέμεινε δηλαδή από δαύτα) και τότε θα καταλάβεις. Όπως επίσης και το «Κατά Χριστιανών» του Μεγάλου Ιουλιανού.

«κανενας δεν πιστεψε με το ζορι,εγω μαλλον θα ελεγα οτι στην εποχη που ζουμε οτι οι περισσοτεροι δεν πιστευουν με το ζορι,αφου οσο παει και ο αριθμος των απιστων μεγαλωνει".

Πιστός = γονυκλισία, δουλοπρέπεια, πνευματική παράλυση, πιστεύω…γιατί έτσι μου μάθανε στο σπίτι μου και για να μου το λένε οι δικοί μου, έτσι θα’ ναι. ΠΙΣΤΕΥΕ ΚΑΙ ΜΗ ΕΡΕΥΝΑ.

Άπιστος = σκέφτομαι, κρίνω, αμφισβητώ, ερευνώ.

Το ότι ο αριθμός των απίστων μεγαλώνει, μην σε ανησυχεί φίλε μου, αυτό σημαίνει ότι πάμε καλά.

«αλλα αυτη η αρνηση ρε παιδια...τοση μεγαλη αρνηση μου φαινεται περιεργη».

Σε περίπτωση που νομίσεις ότι αυτή η άρνηση όπως το λές, είναι σύγχρονο φαινόμενο, πάρε μια μικρή γεύση από τα λόγια του ΑΘΑΝΑΤΟΥ Αδαμάντιου Κοραή :

«Ω ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΣ ΕΛΛΑΣ, ΔΕΝ ΑΝΕΣΤΗΘΗΣ ΕΚ ΤΟΥ ΤΑΦΟΥ, ΑΠΛΩΣ ΗΛΛΑΞΕΣ ΤΑΦΟΝ, ΑΠ’ ΤΟΝ ΤΟΥΡΚΙΚΟΝ ΕΙΣ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟΝ».

Και φυσικά ο Αδαμάντιος Κοραής είναι ο συγγραφέας του έργου «ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΕΝ ΙΕΡΟΣΟΛΥΜΟΙΣ ΑΓΙΟΥ ΦΩΤΟΣ» όπου «κράζει» ανελέητα, με επιχειρήματα όμως, αυτούς που πιστεύουν στο φως του «πανάγιου» τάφου του Ιησού.

«Όνειδος και αίσχος, στρατηγούμενον από θρασύτατους θαυματοπλάστες».

«Αξιοθρήνητοι και πλανημένοι οι κατ’ έτος τρέχοντες προσκυνητές του θαύματος» μερικά από τα λόγια του.

Ή μήπως να θυμηθούμε τον Βολταίρο, (άθρησκος εκ πεποιθήσεως) ο οποίος μέχρι και την τελευταία στιγμή της ζωής του κραύγαζε «Δεν πιστεύω στον θεό των θρησκειών και αρνούμαι την θεότητα του Ιησού».

Πολλοί λοιπόν πρίν από’ μας υπήρξαν, που έκριναν την άκρως ανθελληνική και πολιτισμοκτόνα θρησκεία της ερήμου.

Οπότε μην σου φαίνεται περίεργο. Καλό είναι να αφήσουμε την τυφλή πίστη σε κάτι αναπόδεικτο και να επανερχόμαστε σιγά – σιγά στα πατρώα μπας και πάμε μπροστά. Τώρα θυμήθηκα τον Karl Sagan (τον γνωρίζεις φαντάζομαι) που είπε πως αν δεν υπήρχε ο χριστιανισμός, μέσα σε αυτούς τους 17 αιώνες ύπαρξής του, η ανθρωπότητα θα είχε κάνει τεράστια επιστημονικά άλματα και θα είχαμε εξελιχθεί τρομερά.

Ζητώ συγγνώμη από Dying Incubus, Gretel, Kerry King και λοιπούς για την παρεκτροπή του θέματος.

Χαιρετώ.


ΠΑΝΑ ΚΑΛΩ ΚΡΑΤΕΡΟΝ, ΝΟΜΙΟΝ,
ΚΟΣΜΟΙΟ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ,
ΟΥΡΑΝΟΝ ΗΔΕ ΘΑΛΑΣΣΑΝ ΙΔΕ ΧΘΟΝΙΑ
ΠΑΜΒΑΣΙΛΕΙΑΝ
ΚΑΙ ΠΥΡ ΑΘΑΝΑΤΟΝ ΤΑΔΕ ΓΑΡ ΜΕΛΗ
ΕΣΤΙ ΤΑ ΠΑΝΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2006, 08:46:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Χμμμ!
Μήπως η εκτενής συζήτηση για τον Χριστιανισμό δεν έχει μεγάλη σχέση με το topic?
Σε λίγο θα βλέπω Αρχιμανδρίτες, εκκλησίες κι εικόνες στον ύπνο μου!

Φίλε μου Ntavelis666, αναφέρεις:

quote:
Κοίτα να δεις φίλε μου, όλα αυτά περι βρικολάκων και λοιπών, ούτε εγώ τα συμπαθώ γιατί δεν είναι παρά προϊόντα χριστιανικής δεισιδαιμονίας. Το Gothic σαν μουσική, σεβαστό, αλλά δεν μου αρέσει. Το προτιμώ όταν «ανακατεύεται» με Metal. Οι περισσότεροι όμως από αυτούς που ακούνε Gothic (σίγουρα όχι όλοι) έχουν υιοθετήσει αυτό το «dark» στυλάκι, τους αρέσει το σκοτάδι, το vampire look, δεν γουστάρουν τάχα τον χριστιανισμό, πίνουν αίμα, αράζουν στα νεκροταφεία, υποτίθεται γενικά ότι είναι πολύ σκοτεινοί τύποι, αλλά για ρώτα τους, τους «βαστάει» να πάνε σε ένα βουνό και να μείνουν μόνοι τους μέσα στο δάσος ή σε μια σπηλιά για ένα ολόκληρο βράδυ; Μπααα… εκεί να δεις τους «βρυκόλακές» μας, πως θα αρχίζουν να ψελλίζουν τα ονόματα του Χριστούλη και της Παναγίτσας. Οι τύποι ξέρουν να το παίζουν «Evil» και «Dark» μόνο στα κλαμπ και στις συναυλίες. Αυτά φυσικά ισχύουν και για κάποιους Blackμεταλλάδες.

Πόσο δίκιο έχεις!
Αν και για να είμαι ειλικρινής ο μύθος των βρικολάκων προσωπικά μου φαίνεται αρκετά γοητευτικός και ρομαντικός...

Πιστεύω πάντως πως η υϊοθέτηση μιας τέτοιας συμπεριφοράς, όπως αυτή που αναφέρεις παραπάνω, από κάποια άτομα ίσως να υποδηλώνει και κάτι, να αποτελεί ένα δείγμα κάποιας ανάγκης τους.
Αν δεχθούμε το γεγονός οτι ένα παιδί στην εφηβεία του ενδεχομένως να θέλει ιδιαίτερη προσοχή αλλά και να ψάχνει να βρει την ταυτότητα του ως άτομο, ίσως μπορούμε να καταλάβουμε γιατί για κάποιο διάστημα περνούν μια φάση που ακούνε gothic, metal κτλ.

Στις προσωπικές γνωριμίες που κάνω με διάφορους ανθρώπους, όταν με ρωτάνε ποιά είναι τα μουσικά μου γούστα κι ακούνε τη λέξη gothic αντικρύζω διάφορες αντιδράσεις:

Άλλοι με ρωτάνε τι είναι αυτό.
Άλλοι με ρωτάνε για συγκροτήματα.
Άλλοι με έναν σχετικό τρόμο στα μάτια με ρωτάνε πως αντιλαμβάνομαι τον θάνατο, πως νιώθω όταν βλέπω αίμα, αν είμαι καταθλιπτικός, αν πιστεύω στον Θεό κτλ.
Η κορυφαία ερώτηση που έχω ακούσει είναι αν είμαι νεκρόφιλος.

quote:
η κιθαρα παντα ηταν μοδα στους εφηβους αυτο μου το εχουν επιβεβαιωσει μεγαλοι ανθρωποι.ε,λιγο η κιθαρα,λιγο η γκομενα που θελει κατι πρωτοτυπο,πολλοι γινοντε μεταλαδες.δεν λεω,τους αρεσει αυτο που ακουν,αλλα...οχι οτι δεν παρασυρθηκαν καπως.
εχω αρκετα παραδειγματα για παιδια που αποτομα εγιναν...κιθαριστες.
και μπορω να πω με σιγουρια οτι το 80/100 αυτων,σε 3 χρονια δεν θα θυμουντε να παιξουν ουτε το smoke in the water.

Φίλε μου Deghar Adhark, το σημαντικό είναι να κατανοήσει ο κάθε άνθρωπος τι ακούει και τι τον εκφράζει.
Αν είναι κάποιος να αρχίσει να ακούει gothic, metal επειδή άκουσε ένας συμμαθητής του, επειδή ακούει μια κοπέλα που του αρέσει κτλ πιστεύω οτι είναι πολύ πιθανό πως ποτέ δεν θα "πιάσει" το νόημα αυτών των μουσικών ειδών.
Πως μπορεί να ακούσει κάποιος μια μουσική όταν αυτή δεν τον εκφράζει, όταν δεν του ανακινεί συναισθήματα κι όταν στην ουσία δεν τον αγγίζει?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2006, 22:27:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
καλα ρε σαταναδες, μια μερα ελλειψα και το ρημαξατε το τοπικ...

μισο να ριξω μια απαντηση στο ντεγκαρ και συνεχιζω

για να διαλεξω ανεμσα σε blacmoore, iommi & zappa πρεπει να μου παιξει ο καθενας τους το ποιο δυσκολο τραγουδι που μπορει να σκεφτει [η να συνθεσει επι τοπου] και οι αλλοι δυο να το παιξουν μετα απ' αυτον, για να συγκρινω... απ' τη στιγμη που ο καθενας παιζει διαφορετικα πραγματα δεν μπορω να βγαλω ακρη...

νταβελ, ντεγκαρ, γκρετελ, κερρυ και οσοι πιστοι:
λεω να ανοιξω ενα τοπικ με τιτλο "ες εδαφος φερειν" [ο νταβελης θα σας εξηγησει τι ειναι αυτο] για να συνεχισουμε τη συζητηση περι χριχστιανισμου, μεταλ κλπ. εκτος και αν τα αφεντικα εδω μεσα κρινουν οτι ειναι περιττο και μπορουμε να συζητησουμε σε ηδη υπαρχον...

αλλα θα ηθελα να ανοιξω ενα τοπικ ειδικα για αυτη τη συζητηση...

τι λες κυρα των κλειδιωνε;;; μπορω;;; θα σου αναψω και λαμπαδα...

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2006, 22:37:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε μου crucifire, το παλιότερο topic που έχει να κάνει με τον Σατανισμό και το Metal είναι το εξής (κλίκαρε στον παρακάτω τίτλο για να μπεις κατευθείαν):

Metal και ''Σατανισμός''

Θα πρότεινα να το διάβαζες λιγάκι (τόσο εσύ όσο βέβαια κι όσοι επιθυμούν το ίδιο), να έβλεπες σε τι βάσεις στηρίχτηκε και τι απόψεις κατατέθηκαν προτού ανοίξεις ένα καινούριο.

Ίσως σου φανεί ενδιαφέρον...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deghar Adhark
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Fiji
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2006, 15:14:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deghar Adhark
οκει,θα παμε εκει να τα πουμε με την ησυχια μας.
σας αφιερωνω ενα τραγουδι μεταλ,απο τα λιγα που μου αρεσουν.
φασαριοζικο,εμπορικο,αλλα για την φαση ειναι πολυ καλο.

santaclaws is coming....to town!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2006, 16:30:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
O.K. φιλε μου incubus, θα το τσεκαρω, και αν θεωρησω οτι χρειαζεται να ανοιξω καινουριο θα αοευθυνθω σε σενα. απλα το τοπικα που θα ανοιγα δε θα συνεδεε τη θρησκεια αποκλιστικα με το μεταλ, αλλα θα συνεχιζε γενικα τη συζητηση, χωρις να ζαλιζει οσους θελουν να συζητησουν μονο για μεταλ και γκοθικ σε αυτο εδω το τοπικ...

παντως αν αποφασισω να ανοιξω κατι θα σε ενημερωσω πρωτα, για να μην το ανοιξω αδικα αν διαφωνεις...

by the way, δε μιλουσα για σενα οταν επικαλουμουν την κυρα των κλειδιωνε!

brothers everywhere, raise your hands into the air!!!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2006, 17:58:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε crucifire, ο λόγος που σου πρότεινα το παλιότερο topic ήταν για να δεις σε τι επίπεδα είχε κινηθεί το θέμα αυτό και τι απόψεις είχαν κατατεθεί μήπως και μπορούσαν να σε καλύψουν και σε κάνουν να συνεχίσεις εκεί τον διάλογο που επιθυμούσες.

Όσον αφορά για το οτι απάντησα ενώ είχες απευθυνθεί στην Κυρά των Κλειδιών, έτυχε να είμαι εδώ...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2006, 17:59:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
οκ η συζητηση θα συνεχιστει στο τοπικ που προτεινε ο πεθαμενος!
thx incubus!

keep on rocking

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2006, 14:49:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
οκ η συζητηση θα συνεχιστει στο τοπικ που προτεινε ο πεθαμενος!
thx incubus!


Για όσους ακούνε Draconian να ενημερώσω οτι φέτος έβγαλαν νέο promo cd με τίτλο: The burning halo!

Το album περιλαμβάνει 8 τραγούδια (3 εκ των οποίων είναι παλιότερα) και κινείται στα γνωστά πεδία του συγκροτήματος, το Gothic metal...
Το έχει ακούσει κανείς μήπως να μας πει κι εκείνος την γνώμη του?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2006, 01:17:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

[johnniebegood εισαι 'δω;!]



ουπς!

πως βρεθηκα εγω, σοβαρος δαιμονας στο μεταλ γκοθικ και άλλα?

ποίος με επικαλεστηκε?

εχεις τρεις ευχες σατανιστη μεταλά - ριχτες (για την τιμη θα μιλησουμε αργοτερα αφου υπογραψεις με αιμα αρουραιου )

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2006, 01:29:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


α, ξεχασα (γμ το εμενταλ μου)...

βαστα και κανα δυο παρθενες

(δεν πιστευω να πηγε το βρωμικο μυαλο σας στο πονηρο, ε?
θα τις θυσιασω, δεν θα τις πηδηξω )


ΥΓ. τους CAN τους ξερετε θνητοι? τους ακουμε συχνα στην κολαση


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2006, 01:44:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
ΥΓ. τους CAN τους ξερετε θνητοι? τους ακουμε συχνα στην κολαση

Μπράβο ρε jonniebegood!

Έτσι για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νεώτεροι.


quote:
Για όσους ακούνε Draconian να ενημερώσω οτι φέτος έβγαλαν νέο promo cd με τίτλο: The burning halo!

Θα κυκλοφορήσει επίσημα στις 29 Σεπτέμβρη.
Εγώ το άκουσα ήδη αλλά δεν εντυπωσιάστηκα. Νομίζω ότι μετά το Where Lovers Mourn έχουν κάπως βαλτώσει.

Infinitum Finitum Producit


Edited by - A. Kircher on 29/08/2006 01:53:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2006, 07:27:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε A. Kircher, κι εγώ το άκουσα και δε μπορώ να πω οτι με άφησε ασυγκίνητο αλλά ούτε οτι με ενθουσίασε κιόλας.
Εντάξει, μια χαρά το ακούω πάντως σπίτι μου!

Όσον αφορά το Where lovers mourn (που ήταν πράγματι ένα πολύ καλό album), θεωρώ πως δεν θα έπρεπε να "κολλήσουμε" εκεί.
Ναι, ήταν μια αξιόλογη δουλειά αλλά ίσως να μην είναι και τόσο καλό να συγκρίνουμε τις επόμενες δουλειές ενός συγκροτήματος γενικότερα με κάποιο πολύ καλό του album.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2006, 06:32:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
Όσον αφορά το Where lovers mourn (που ήταν πράγματι ένα πολύ καλό album), θεωρώ πως δεν θα έπρεπε να "κολλήσουμε" εκεί.
Ναι, ήταν μια αξιόλογη δουλειά αλλά ίσως να μην είναι και τόσο καλό να συγκρίνουμε τις επόμενες δουλειές ενός συγκροτήματος γενικότερα με κάποιο πολύ καλό του album.

Σ'αυτό έχεις δίκιο.
Θα ξανακούσω το burning halo γιατί ίσως δεν του έδωσα την προσοχή που έπρεπε.
Χαίρομαι πάντως που σου άρεσε το where lovers mourn!!


Infinitum Finitum ProducitΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2006, 15:19:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φυσικά φίλε μου και μου αρέσουν οι Draconian!
Όπως έχω ξαναπεί είναι ένα συγκρότημα της gothic metal σκηνής το οποίο ίσως να έχει να προσφέρει πολλά στον χώρο, αρκεί να προσέξει...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2006, 18:20:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
ποίος με επικαλεστηκε?

εχεις τρεις ευχες σατανιστη μεταλά - ριχτες (για την τιμη θα μιλησουμε αργοτερα αφου υπογραψεις με αιμα αρουραιου )


μπρουχαχα!

προφανως σε επικαλεστηκα γιατι η αποψη που ανεφερα εκει, ηταν originally δικη σου! και πολυ πετυχημενη μαλιστα...!

υ.γ. εχεις μειλ!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Savaoth
Μέλος 2ης Βαθμίδας


339 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2006, 16:26:25  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Savaoth
Να μαι πάλι κι εγω μετά από διακοπές διάρκειας 1ος μήνα....
Είναι το πρώτο μύνημα που γράφω μετα τις διακοπές και θέλω να ευχηθώ σε όλους σας καλό χειμώνα....τέρμα τα ψέματα....πίσω στην σκληρή πραγματικότητα της ρουτίνας.......

Λοιπόν αυτό το καλοκαίρι ξεχώρισα δύο κυκλοφορίες στο χώρο που προσωπικά προτιμώ:

-Darkthrone-The cult is alive
-Deicide-The stench of redemption

Eδικά το Darkthrone αξίζει πολύ....Δεν είναι η καφρίλα Τransilvanian Hunger ή Under A Funereal Moon ή Panzerfaust αλλά πραγματικά αξίζει.Κινείται σε πιο punk φάση(κάτι που συνηθίζουν οι Darkthrone τον τελευταίο καιρό).
Το Deicide είναι απλα...Deicide...Αυτοί οι άνθρωποι φτιάχνουν πολύ φασαριόζικα και πωροτικά κομμάτια,όμως τα τελευταία τους albums είναι δίχως έμπνευση.....Όλο τα ίδια και τα ίδια...το Αμερικάνικο death metal έχει πεθάνει...πάρτε το χαμπάρι!!!!!!!!!!!!!!!....όπως και η εθνική τους σήμερα πήρε τον π@#!$ο...

Αντε να δούμε και τον τελικό.......



Bleat the Christian lie,
only mortals die...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy