ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Η ΨΥΧΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥ ΥΠΝΟΥ ΜΑΣ.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
FindTheLife
Νέο Μέλος

Greece
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2006, 11:23:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FindTheLife  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξερω αν εχει ανοιχτει αλλο τετοιο topic αλλα αυτο με απασχολη και θελω να το συζητησουμε.(δεν ειναι για τα ονειρα μονο)
Μολις κοιμομαστε βλεπουμε πολλα ονειρα αναλογα με το πως αισθανωμαστε.Τα συνεσθηματα χαρα ,ληπη , αγαπη , μισος κ.α πιστευω οτι τα καταλαβενουμε απο την ψηχη και οχι απο τον εγκεφαλο οπως τα υποληπα(οραση,αφη, ακοη κ.α).Μηπως στον υπνο μας αυτα που βλεπουμε ειναι ενα ταξιδι της ψηχης?Εχω παρατηρησει εαν στον υπνο μου βλεπω κατι η κανω κατι νιωθω τα ιδια συνεσθηματα με το οταν θα το εκανα στην πραγματικοτητα, πως ξερει ο εγκεφαλος ενα συνεσθημα που δεν το εχω νιωσει ποτε η πως μπερδευει το ονειρο με την πραγματικοτητα τοσο ωστε να νομιζω οτι ζω στο ονειρο.Μηπως δεν τα νιωθει αυτα ο εγκεφαλος αλλα η ψυχη και ζουμε καπου αλλου στον υπνο μας μεσω της ψηχης?Οταν δω ενα χαρουμενο ονειρο και μου αρεσει μολις ξυπνησω νιωθω την χαρα που ειχα στο ονειρο μου η καπια αλλα συνεσθηματα του ονειρου.Μηπως αυτα τα ενιωσε πραγματικα η ψυχη και δεν ειναι φαντασιωσεις του εγκεφαλου?
Επισης οταν βλεπω οτι κανω κατι στον υπνο μου αυτο εχει αποτελεσματα την ωρα που κοιμαμε(πχ αν δω οτι κανω εμετο στον υπνο μου και νιωθω ασχημα τοτε ειναι σαν να δεινονται οι καταλληλες "εντολες" στον εγκεφαλο για να κανο εμετο και στην πργματικοτητα και χωρις να χρειαζετε (παραδειγμα) ,μηπως ο εγκεφαλος περνει εντολες απο την ψυχη?Πως εξηγηται το οτι συμπερηφερεται αναλογα με την κατασταση που βρισκετε η ψυχη στην ωρα του υπνου?


Ελπιζω να μην κλειδωθει το θεμα.

Edited by - FindTheLife on 28/04/2006 11:59:42

lord of green
Μέλος 1ης Βαθμίδας


80 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2006, 15:53:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lord of green  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε findthelife to θέμα που αναφέρεις έχει πάρα πολλές μεταφυσικές
προεκτάσεις και παρακλάδια και έχουν δοθεί πάρα πολλές θεωρίες γι' αυτό. Εγώ δεν είμαι ειδικός και δεν έχω ασχοληθεί πολύ με το θέμα αλλά μπορώ να σου δώσω λίγες πληροφορίες σχετικά με την επικρατέστερη μεταφυσική θεωρία.
Τις περισσότερες φορές στα όνειρά μας βλέπουμε παράξενα και ασύνδετα καλειδοσκόπια εικόνων ήχων τα οποία σχετίζονται με τις επιθυμίες μας κατά τη διάρκεια του ξύπνιου και επηρεάζονται σε μεγάλο βαθμό από τις σκεπτομορφές που παράγουμε εμείς οι ίδιοι αλλά και από άλλες "περιπλανώμενες" οι οποίες έτυχαν να περνάνε από το μέρος όπου κοιμόμαστε.
Όμως όταν αποκτούμε συνειδητότητα στο όνειρο, σε μικρό ή μεγάλο βαθμό,τότε το αποκαλούμενο αστρικό σώμα ( πες το σαν ένας φορέας της ψυχής σαν το φυσικό μας σώμα, όμως πιο ευγενέστερο και λεπτότερο)
μπορεί να μετακινηθεί στο αστρικό πεδίο όπου και βιώνουμε όλα αυτά τα
πράγματα που είναι σα να τα βιώνουμε στα αλήθεια γιατί όντως ό,τι ζούμε το ζούμε στην πραγματικότητα αλλά όχι στον φυσικό κόσμο, αλλά στον αστρικό.
Αυτά τα λίγα ελπίζω να σου έδωσαν κάποιες ιδέες.
Με φιλικούς χαιρετισμούς,
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy