ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ VS ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ΟΝΕΙΡΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
LOCKHEART
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2006, 02:06:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LOCKHEART  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος LOCKHEART  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποια είναι η διαφορά τις Αστρικής Προβολής με των συνδειδητών ονείρων?

Υπάρχουν όνειρα που έχεις συνείδηση αλλά δεν εισαι σε Αστρικη Προβολή και μπορεις να αλλάξεις την ροή τους (μου έχει συμβεί), τι λέτε για αυτό?

Μηπως τελικά τα συνειδητά όνειρα ειναι κάποιου είδους Αστρικές προβολές η όχι?

Ποια είναι η γνώμη σας ? Είναι διαφορετικές έννοιες η ταυτόσημες?

"I PREFER NOTHING THAN A BAD SOMETHING"
"Life is a bad place, life is a sad place always"
"Truth is never clear"
"H Καλύτερη περίοδος ειρήνης είναι η προετοιμασία για πόλεμο"

askondra
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2006, 01:37:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Poly endiaferwn ayto pou rwtas LOCKHEART!

Den exw prosopikh empeiria astrikhs provolhs gia na katalavw apo prwto xeri se ti diaferei apo ta syneidhta oneira omws exw diavasei kapoia pragmata panw sto 8ema ka8ws to vriskw poly endiaferwn.
Apo ayta pou exw diavasei loipon, aytes oi dyo ennoies moiazoun arketa alla mexri twra kaneis den exei apodeiksei an ontws oi astrikes proboles einai enas typos syneidhtou oneirou h oxi.
O Stephen LaBerge to thetei etsi: otan kapoios exei OBE einai sigouros oti ayto pou symvainei einai alhthino kai oxi oneiro. Einai pepeismenos oti kata th diarkeia ths astrikhs provolhs ayta pou symvainoun pernoun meros sthn pragmatikh zwh, ston uliko kosmo , ayton pou zoume kathimerina. Apthn allh, sta syneidhta oneira, aytos pou oneireuetai 3erei oti vrisketai se oneiro kai oxi sthn pragmatikothta. Vevaia yparxoun kai syneidhta oneira pou periexoun stoixeia astrikhs provolhs.
Oso gia to an yparxoun syneidhta oneira pou boreis na allakseis th roh tous...vevaiws. Oso pio poly kapoios eksaskei to syneidhto oneirema toso megalytero elenxo borei na exei panw tous. Sto katw katw diko sou einai to oneiro,esy to ftiaxneis ara boreis kai na to allakseis.
Ena kalo arthro gia th sxesh meta3y astrikhs provolhs kai syneidhtou oneirematos borei na vreis edw http://www.lucidity.com/NL32.OBEandLD.html

Epishs yparxoun arketes plhrofories sto website ths Susan Blackmore http://www.susanblackmore.co.uk/research.htm

Kai telos o 'Magikos Kosmos twn Oneirwn' ths Eyas Aylidou(2003)kai sygkekrimena to kefalaio: Pylh pros th suneidhtothta: astrikh provolh, e3wswmatikes empeiries kai oneirikh yoga borei na apanthsoun ta erwthmata sou.

Elpizw na voh8hsa..!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2006, 07:55:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ/ή askondra, καταρχάς καλώς ήλθες και καλή σου συνέχεια!Θα σε παρακαλούσα να έγραφες με ελληνικούς χαρακτήρες κι όχι με λατινικούς οι οποίοι κάνουν πιο δυσχερή την ανάγνωση των μηνυμάτων μας.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lord of green
Μέλος 1ης Βαθμίδας


80 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2006, 16:40:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lord of green  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, όντως τα συνειδητά όνειρα είναι συνειδητές αστρικές προβολές
γιατί ο φορέας σου γίνεται το αστρικό χωρίς την ανάγκη της αστρικής προβολής. Πάντως αυτό με έχει μπερδέψει.
Πολλές φορές μέσα από τη συνειδητότητα, φτάνω σε αστρική προβολή κανονική.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
darkness
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2006, 22:48:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους darkness  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχάς, αυτό είναι το πρώτο μου post. Αν και οι δύο έννοιες σχετίζονται μεταξύ τους και έχουν πολλά κοινά, πιστεύω οτι είναι διαφορετικές. Στα συνειδητά όνειρα, όπως προαναφέρθηκε, τα γεγονότα συμβαίνουν μέσα στο όνειρο και δεν υπάρχει επαφή με την καθημερινή πραγματικότητα, σε αντίθεση με την αστρική προβολή. Όμως, και τα δύο βοηθούν στην ανάπτυξη της επικοινωνίας με τον αστρικό κόσμο κατά τον ίδιο βαθμό, σύμφωνα με βιβλία που έχω διαβάσει και από προσωπική εμπειρία, αν και η αστρική προβολή είναι πιο δύσκολη σχετικά αφού μόλις πρόσφατα είχα κάνει για πρώτη φορά το συγκεκριμένο, ενώ έχω ονειρευτεί συνειδητά πολλές φορές.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
LOCKHEART
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2006, 02:58:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LOCKHEART  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος LOCKHEART  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Kai telos o 'Magikos Kosmos twn Oneirwn' ths Eyas Aylidou(2003)kai sygkekrimena to kefalaio: Pylh pros th suneidhtothta: astrikh provolh, e3wswmatikes empeiries kai oneirikh yoga borei na apanthsoun ta erwthmata sou.

Elpizw na voh8hsa..!


Καλησπέρα Αθηνα , και φυσικά βοήθησες με τα links .

όσο για το βιβλίο δεν θα το πιστέψεις αλλα μολις προχθες το τελειωσα!!!!

Εχεις οντως πολλα πραγματα εκει, απλα θεωρησα μηπως υπηρχαν και αλλες αποψεις οι κατα κυριον λογω προσωπικες εμπιρειες ωστε να μπορουμε να αντιληφθουμε την διαφορα σε αυτο που συμβενει.

"I PREFER NOTHING THAN A BAD SOMETHING"
"Life is a bad place, life is a sad place always"
"Truth is never clear"
"H Καλύτερη περίοδος ειρήνης είναι η προετοιμασία για πόλεμο"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

faery_of_the_moon
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2006, 23:14:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους faery_of_the_moon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα σε ολουσ!:)
θα συμφωνησω με τον φιλο μασ darkness .Ισωσ μοιαζουν αλλα δεν νομιζω να ειναι το ιδιο υπαρχει διαφορα.Στο αστρικο πεδιο ειναι σαν αν ζεισ κανονικα στον υλικο κοσμο νιωθεισ ακουσ βλεπεισ μυριζιεσ τον αερα και απλα καταλαβαινεισ οτι αυτην την στιγμη δεν ειναι ονειρο.Δεν ξερω πωσ να το εξηγησω αλλα ξερεισ οτι αυτην την στιγμη εκει που βρισκεσαι δεν ειναι απλο ονειρο.
τωρα οσο για τα ονειρα που αλλαζεισ την ροη μου ειχε τυχει παλια .επβλεπα οτι συνεχεια με κυνηγανε και οτι στο τελοσ επεφτα και ξυπναγα.μεχρι καποια στιγμη προσπαθησα και πιεσα τον εαυτο μ και αντι να κυνιγαν εμενα εβαλα μια αλλη κοπελα να την κυνηγανε και απο τοτε σταματισα να βλεπω το ονειρο αυτο..οταν ομωσ εβλεπα το οενιρο ηξερα πωσ τωρα ειναι ονειρο και απλα καταλαωα πωσ μπρω να το ελενξω..


if a man could pass through Paradise in a dream and have a flwower presented to him as a pledge that his soul had really been there and if he found tha flower in his hand when he awake-Aye,and what then?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

theosoficus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
145 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2006, 17:31:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους theosoficus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα πρεπει να γνωριζεις πως οταν ονειρευεσαι βγαινεις ετσι κι αλλοιως στο αστρικο,αλλα ασυνειδητα.Οι ονειρικες σου εικονες δεν ειναι τιποτε αλλο παρα το αστρικο πεδιο παραμορφωμενο ομως απο τις εικονες που σου δινει εκεινη την στιγμη το υποσυνειδητο σου.Αυτες σχετιζονται με τους φοβους σου,τις επιθυμιες σου,τις προσδοκιες σου και δεν εχουν σχεση με αυτο καθαυτο το αστρικο .Στα lucid dreams τωρα,η συνειδητα ονειρα, αποκτας εσυ ελεγχο των ονειρων σου,και στην κυριολεξια μπορεις να κανεις οτι θελεις.Να βγεις αστρικο,να ζητησεις καθοδηγηση απο πνευματικο οδηγο.Και ολα αυτα χωρις να παθεις τιποτα,αν σκεφτεις πως το ναβγεις αμεσα στο αστρικο εγκυμονει κινδυνους για την υγεια σου,και ειναι και μια ΠΟΛΥ χρονοβορα διαδικασια μεχρι να την κατακτησεις.Ολα αυτα ειναι καρπος προσωπικων εμπειριων μου,πολυχρονης ενασχολησης με το αντικειμενο,δεκαδων lucid dreams και εξοδων στο αστρικο.Αν ποτε αποφασισεις να κανεις αστρικο,χρησιμοποιησε την μεθοδο του lucid dreaming.Θα ανταμοιφθεις,σε διαβεβαιω. ALWAYS BE AWAKEΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αναλύων
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2006, 23:29:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αναλύων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
theosoficus σ΄ ευχαριστώ για το post (ότι βάση προσωπικής εμπειρίας μπορείς να βγεις στο αστρικό μέσα από συνειδητό ονείρεμα) γιατί το θέμα με βασανίζει τον τελευταίο καιρό: ασχολούμαι με το συνειδητό ονείρεμα (το κατάφερα 4-5 φορές και πέρασα υπέροχα) αλλά επειδή βασικά ενδιαφέρομαι όχι τόσο για διασκέδαση όσο για γνώση, προσπαθώ για προβολή με απογοητευτικά αποτελέσματα και πρέπει να ξαναρχίσω από την αρχή αν θέλω να κάνω πάλι ονείρεμα. Λοιπόν δεν θα προσπαθήσω άλλο παρά μόνο για ονείρεμα και όταν το ξανακαταφέρω θα προσπαθήσω να πάω σε πραγματικό τόπο. Να σε ρωτήσω και κάτι αν έχεις εμπειρία στο θέμα? Έχεις ταξιδέψει στο χρόνο μέσω αστρικού; Γίνεται να δεις κάτι χιλιάδες ή εκατομμύρια χρόνια πριν?

Το πρόβλημα σήμερα δεν είναι ότι αγνοούμε πολλά, αλλά ότι πολλά από όσα γνωρίζουμε είναι λάθοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2006, 04:55:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας!
Και εμένα με απασχολεί τρομερά το θέμα, αν και χρονικά σε δεδομένες
στιγμές, όπως ετούτη, που αποφάσισα να σηκωθώ από το κρεβάτι και να
σας γράψω την εμπειρία μου, που είναι πολύ έντονη, αλλά το πρωί
συνήθως ξεχνώ και γιαυτό δεν με απασχολεί τόσο.

Όπως μπορεί κάποιοι από εδώ να γνωρίζουν, ένα χαρακτηριστικό σε αυτά
τα όνειρα είναι ότι μόλις ξυπνήσεις έχεις μια τρομερή σιγουριά για τη
παράξενη φύση αυτού που σου συνέβηκε, αλλά μετά αυτή η αίσθηση χάνεται,
ίσως γιατί τα γεγονότα της ημέρας μας παρασύρουν αλλού...
Σε αυτό το ποστ δε θα αναφερθώ σε παρελθόντα περίεργα όνειρα, που
ήταν πολλά, αλλά στην εμπειρία, από την οποία μόλις ξύπνησα, μια
εμπειρία που δεν είναι η πρώτη αυτόν το καιρό, αλλά ακολουθεί μια
σειρά από παρόμοια "όνειρα", τα οποία με ξυπνούν το βράδυ
τρομαγμένη, γνωρίζοντας ότι αποτελούν συνέχεια από κάποια προηγούμενα
όνειρα, αλλά που την επόμενη ημέρα ξεχνώ.
Σήμερα λοιπόν αποφάσισα να μπω εδώ και να καταγράψω την εμπειρία μου,
ζητώντας να τη συζητήσουμε, αν κάτι σας είναι γνώριμο...

Τον τελευταίο καιρό βλέπω πολύ παράξενα όνειρα. Ημισυνειδητά, δηλαδή
αν και κοιμισμένη, η συνείδησή μου γνωρίζει ότι ονειρεύομαι, είναι
συνειδητή και μεταφέρομαι σε άλλους κόσμους για τους οποίους
γνωρίζω ότι είναι ονειρικοί. Εκεί ανακαλύπτω ότι έχω κάποιες
δυνάμεις να κάνω πράγματα, μεταξύ των οποίων να δημιουργώ καταστάσεις
που επιθυμώ και να τις βιώνω. Ακόμη νιώθω ότι τότε βρίσκομαι σε ένα
δίκτυο από παράλληλες "πραγματικότητες" και έχω τη δύναμη να επιλέγω
σε ποιά ακριβώς θα βρεθώ. Τότε που το συνειδητοποιώ, κάποιος από το
όνειρο με προειδοποιεί να σταματήσω εδώ, να γυρίσω πίσω, γιατί αν δε
το κάνω, ίσως να είναι πολύ αργά και να μη μπορέσω να επιστρέψω, ή
ότι εκεί μπορεί να αντιμετωπίσω κάποιον κίνδυνο. Τότε γυρνώ ολοταχώς
πίσω και ξυπνώ στην πραγματικότητα.
Είναι χαρακτηριστικό (που το αντιλαμβάνομαι και το σκέφτομαι κατά τη
διάρκεια του ονείρου) ότι μέσα στα όνειρά μου επισκέπτομαι μέρη,
σπίτια και πόλεις, (με εικόνες που πολύ συχνά θυμίζουν Λονδίνο στο
οποίο έχω πάει και μάλλον με έχει επηρεάσει όπως φαίνεται, ιδιαίτερα
τα υπόγεια στο Λονδίνο ή μέρη που βρίσκονται έξω από το χρόνο και τον
τόπο) που γνωρίζω πολύ καλά και που βλέπω με συγκλονιστικές
λεπτομέρειες, μορφολογικές, χρώματα, υλικά κ.α. και όπου νιώθω πολύ
έντονα τα χρώματα, την αφή, γενικότερα τις αισθήσεις. Γενικότερα
θα έλεγα ότι όλα μοιάζουν πολύ έντονα, πολύ αληθινά, σα να συμβαίνουν
πραγματικά! Δε ξέρω αν αυτά που βλέπω είναι στο παρελθόν ή στο παρόν
ή στο μέλλον γιατί τα αντιλαμβάνομαι ότι συμβαίνουν απλά σε κάποια
παράλληλη πραγματικότητα ή διάσταση.
Επαναλαμβάνω τελειώνοντας ότι πάντα γνωρίζω με βεβαιότητα ότι υπάρχει
μια στιγμή, που αν δε γυρίσω αμέσως πίσω, μπορεί να μείνω για πάντα
εκεί. Ακόμη, νιώθω να πλησιάζω ένα σημείο, που αν δε γυρίσω, τότε
μια άλλη πραγματικότητα "θα με πιάσει στα δίχτια της"...

Δε ξέρω αν ήμουν περιγραφική... αυτό που θέλω να πω είναι αν μεταφέρω
την ένταση αυτού που βιώνω, γιατί είναι μεγάλη. Δεν μοιάζει η εμπειρία
με κανονικό όνειρο.
Θα ήθελα να διαβάσω τη γνώμη σας και να συζητήσουμε πάνω στο θέμα
περισσότερο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elmarad
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2006, 04:29:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elmarad  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου λιλιθ, οι εμπειρίες σου είναι αρκετά παρόμοιες με τις δικές μου. Τους τελευταίους 2 μήνες έκανα 2 αστρικές προβολές και μια ΟΟΒΕ (out of body experience). Στην ΟΟΒΕ προβάλεται το αστρικό σώμα στον χώρο που βρίσκεσαι (π.χ. στο δώματιο που κοιμάσαι) και όχι σε κάποια "παράλληλη" (ας το πούμε έτσι) πραγματικότητα.

Anyway, στις δυο αστρικές προβολές που έκανα η διαδικασία ήταν παρόμοια: κάποια στιγμή ενώ ονειρεύομαι η΄ στο κατόφλι μεταξυ υπνου/ξύπνιου αποκτώ συνείδηση της κατάστασης μου, κατοπιν βρίσκομαι σε ένα σκοτεινό μερος και στο κέντρο της όρασης μου αρχίζει να διαφαίνεται μια εικόνα. "Πετάω" προς αυτή ωσπου πέυτω μέσα της και βρίσκομαι κάπου αλλού έχωντας πλήρη συνείδηση ότι το σώμα μου κοιμάται κάπου αλλού. (Νοίωθεις σαν να συντονίζεσαι με κάποια παράλληλη πρaγματικότητα). Για να μην τα πολυλογώ, αφού κάνω ότι κάνω εκεί που βρίσκομαι, έχω συνέχεια στο πίσω μέρος του μυαλού μου τον φόβο του να γυρίσω πάλι πίσω. Δεν με προειδοποιεί κάποιος, απλά το σκέφτομαι. Ανυσυχώ μήπως δεν τα καταφέρω κ.ο.κ. Κάποια στιγμή αποφασίζω ότι άμα πω την λέξη "πίσω" θα γυρίσω και πάλι στο σώμα μου, το κάνω, νοίωθω την συνείδηση μου να ξεγλυστρά από εκεί που βρίσκεται, νοιώθω την επιστροφή στο σώμα μου και ανοίγω τα μάτια μου. Όταν έχεις συνείδηση της εξόδου και της επιστροφής στο σώμα δεν νοίωθεις να ξυπνάς. Βιώνεις την όλη εμπειρία σαν κάτι το συνεχές και αδιάσπαστο.

Τώρα όσων αφορά την "προειδοποίηση" που λες, υπάρχουν πολλές εξηγήσεις. Όσα βιβλία και άρθρα έχω διαβάσει επι του θέματος, υποστηρίζουν ότι δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος εκέι που πηγάινεις και δεν υπάρχει περίπτωση να μείνεις εκέι. Αν δεχτούμε αυτή την άποψη τότε οι προειδοποιήσεις που έχεις θα μπορόυσαν να ήταν προβολές στο πεδίο που βρίσκεσαι του υποσυνείδητου φόβου σου για το 'γυρισμό', που παίρνουν την μορφή κάποιας οντότητας που θέλει να σε γυρίσει πίσω. 'Η μπορέι να είναι κάποια αρνητική οντότητα του αστρικού κόσμου, (λέω εγώ τώρα) ανεξάρτητη απο εσένα που την ενοχλεί το ταξίδι σου...σε αυτή την περίπτωση πρέπει απλά να την αγνοήσεις και να μην την φοβηθέις...Στο αστρικό πεδίο οι οντότητες τρέφονται από τα συναισθήματα μας οπότε έιναι στο χέρι σου να της δείξεις ποιος κάνει κουμάντο...

Όπως και να έχει και εγώ καινούργιος είμαι σε αυτο τον πραγματικά πολύ παραξενο "ονειρικό" κόσμο και θα σε συμβούλευα γενικότερα να διαβάζεις όσα περισσότερα επι του θέματος μπορείς, κρατώντας βέβαια πάντα το δικό σου "μικρό" καλάθι και σχηματίζοντας άποψη επι του θέματος κυρίως από τις εμπειρίες σου. Προσωπικά πιστεύω πως είναι καλύτερα να ψάχνεις για καινούργιες ερωτήσεις παρά για απαντήσεις. Τέλος ένα site που ασχολέιται με το θέμα και έχει καλό forum είναι το www.astraldynamics.com

Join the fractal...
http://www.soundlift.com/fractalofconscienceΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2006, 22:59:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ για την απάντησή σου elmarad.
Είναι αλήθεια ότι με το συνειδητό ονείρεμα και την αστρική προβολή
δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα, με την έννοια ότι δε προσπαθώ συστηματικά
να κάνω κάποιες ασκήσεις. Απλά συνειδητοποιώ την αυξανόμενη
συχνότητα που βιώνω παράξενες ονειρικές καταστάσεις.
Αυτό που μου γράφεις για το φόβο, τον οποίο εικονοποιώ σε κάποια
οντότητα, το έχω σκεφτεί και εγώ η ίδια, ίσως γιατί τις στιγμές
που "φεύγω", νιώθω να "φεύγω για τα καλά" και αυτό με τρομάζει,
πάντα με τρόμαζε όταν συνέβαινε, από μικρό παιδί.
Νιώθω δηλαδή ότι κάποιος άλλος κόσμος βρίσκεται πολύ κοντά σε εμένα
και ότι πολύ εύκολα "εγώ προσωπικά" μπορεί να φύγω και να μη
ξαναγυρίσω.
Δε θυμάμαι, παρά ελάχιστες φορές, παλιά, που άφησα τον εαυτό μου
να φύγει και αυτό που μου συνέβηκε ήταν πραγματικά συγκλονιστικό.
Τώρα τελευταία όμως δυσκολεύομαι περισσότερο να αφεθώ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

theosoficus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
145 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2006, 19:00:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους theosoficus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΕ ΑΝΑΛΥΩΝ

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΕΙΣ ΣΤΟΝ ΧΡΟΝΟ,ΑΛΛΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΟΥ LUCID.IN FACT ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ MASTER ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΝΑ ΕΠΩΦΕΛΗΘΕΙΣ ΤΕΤΟΙΩΝ ΕΜΠΕΙΡΙΩΝ.

ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΟΤΑΝ ΒΡΕΘΕΙΣ ΣΕ LUCID NA ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΕΙΣ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΤΕΙΣ.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΠΩΣ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΑΠΕΙΡΕΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

theosoficus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
145 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2006, 19:01:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους theosoficus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΕ ΑΝΑΛΥΩΝ

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΕΙΣ ΣΤΟΝ ΧΡΟΝΟ,ΑΛΛΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΟΥ LUCID.IN FACT ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ MASTER ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΝΑ ΕΠΩΦΕΛΗΘΕΙΣ ΤΕΤΟΙΩΝ ΕΜΠΕΙΡΙΩΝ.

ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΟΤΑΝ ΒΡΕΘΕΙΣ ΣΕ LUCID NA ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΕΙΣ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΤΕΙΣ.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΠΩΣ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΑΠΕΙΡΕΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ.


ALWAYS BE AWAKEΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pavgi
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2011, 03:04:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακούστε το δικό μου "όνειρο".
Κοιμάμαι. Στο όνειρο μου βλέπω ότι είμαι κοιμισμένη και μου μιλάω. Μου λέω ότι πρέπει αμέσως να ξυπνήσω. Οι κτύποι της καρδιάς μου μειώνονται και εγώ συνεχώς λέω στον κοιμισμένο εαυτό μου να ξυπνήσει για να μπορέσω να ξυπνήσω και εγώ στην πραγματικότητα αλλιώς η καρδιά μου θα σταματήσει.
Το βλέπω συχνά αυτό το όνειρο και φοβάμαι πολύ. βλέπω μόνο το πρόσωπό μου να κοιμάται και του λέω συνεχώς να ξυπνήσει για να μην πεθάνει αυτό άρα και εγώ στ'αλήθεια. Ξυπνώ με την καρδιά μου να χτυπάει τρελλά.
Φοβάμαι πως μια μέρα δεν θα καταφέρω να πείσω τον κοιμισμένο μου εαυτό να ξυπνήσει..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

another litlle dreamer
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2011, 00:44:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια σας σε ολους , εχω αρκετες αποριες γενικα με αυτο το θεμα οχι οτι ειμαι κατα αλλα μου φαινεται πολυ περιεργο για αληθινο. Παρολα 'υτα εχω πολυ ενδιαφεροντα ονειρα! δεν ξερω αν ισχυει αυτο με την αστρικη προβολη οντως, ουτε προσπαθησα ποτε μου αλλα απο πολυ μικρη ηλικια παντα πριν κοιμηθω , χωρις καποια προσπαθεια , ειχα ολα αυτα που συμβαινουν οταν προσπαθεις να κανεις αστρικη προβολη δλδ δονησεις ταχυπαλμιες κλπ. Σε πιο μικρη ηλικια εβλεπα στα ονειρα μου,στα οποια παντα μπορουσα και εκανα οτι ηθελα και ηξερα οτι ονειρευομουν , διαφορους κοσμους , πολεις , τοπια τα οποια δεν εχω δει ποτε στη ζωη μου , πλασματα τα οποια οι φιγουρες τους δεν ηταν ακριβης και ηταν πολυ ζωντανα ονειρα σε τετοιο σημειο που ειχα την αισθηση της αφης , της οσμηςκαι ξυπνουσα πιασμενη. Επισης εχω δει ονειρα που αφορουν πραγματα και σημαντικα γεγονοτα που θα μου συμβουν στο μελλον αρκετες φορες και οντως συνεβησαν με τρομακτικη ομοιοτητα!Εχω δει ακομα περισσοτερα τα οποια οταν τα συζητησα μου αναφεραν τον ορο αστρικη προβολη.Τωρα ολα αυτα εχουν σταματησει και βλεπω ονειρα 'φυσιολογικα' οντας επηρεασμενη απο ταινιες και ολα τα παρεμφερη ή ονειρα που εχουν να κανουν με το υποσεινηδητο η την πραγματικοτητα. Δεν ξερω αν αυτο με την αστρικη προβολη ισχυει οντως η αν γινεται κατι αλλο παντως τα ονειρα αυτα που ειχα δεν εμοιαζαν με κοινα ονειρα γτ παραηταν 'ΠΕΡΙΕΡΓΑ' με την καλη εννοια και φυσικα δεν ειναι κατι που μπορεις να μιλησεις για αυτο σοβαρα και να μη σε παρουν με τις πετρες! Για υτο το λογο θα ηθελα να ακουσω την αποψη σας μιας και απο οτι καταλαβα εχετε ασχοληθει περισσοτερο!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jegudiel
Νέο Μέλος

Greece
34 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2011, 20:05:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν θα σιγουρευτείς ποτέ ότι ισχύει εκτός και αν το βιώσεις. Εγώ ήμουν τυχερός και το βίωσα συνειδητά πριν από λίγους μήνες, αν και δυστυχώς για λίγο.

-------------------------------------
http://en.wikipedia.org/wiki/JegudielΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

baroque
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2011, 19:46:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδώ και περίπου 5 χρόνια κάθε φορά που πέφτω για ύπνο το μεσημέρι, ελέγχω απόλυτα τα όνειρα μου και βλέπω ό,τι θέλω εγώ. Το καταλαβαίνω απολύτως ότι ονειρεύομαι, στήνω μόνη μου στα σκηνικά και τα ξεστήνω, συναντώ μόνο τα πρόσωπα που θέλω, πετάω και γενικότερα περνάω τέλεια! Επειδή το χω συζητήσει με φίλους και επειδή αυτό μου συμβαίνει μόνο το μεσημέρι και όχι το βράδυ το αποδίδω σε δυο λόγους. Επειδή το βράδυ φοβάμαι αρκετά το σκοτάδι και όλα τα συναφή μάλλον δεν αισθάνομαι ελεύθερη να ονειρευτώ ό,τι θέλω εγώ. Ενώ το μεσημέρι που έχει φως αισθάνομαι ασφάλεια η οποία περνάει και στο ονείρεμα μου και μου επιτρέπει να οργιάσω!!!!Επίσης, το μεσημέρι κοιμάμαι πάντα πιο βαριά απ' ότι το βράδυ.
Διαβάζω αυτά που λέτε εδώ και μαθαίνω λοιπόν ότι η τεχνική του να οδηγείς εσύ τα όνειρα σου λέγεται συνειδητό ονείρεμα. Δεν είχα ιδέα! Νόμιζα ότι μόνο εγώ τα παθαίνω αυτά επειδή είμαι τρελή! Επειδή λοιπόν το χω πάθει εκατοντάδες φορές θέλω να σας πω ότι έχει τις εξής επιπτώσεις. Περνάω τόσο υπέροχα με το συνειδητό ονείρεμα που δε θέλω να γυρίσω στην πραγματικότητα και όταν ξυπνάω σπάζομαι τρελά που επιστρέφω στα προβλήματα! Είναι σαν να ζεις σε μια παράλληλη πραγματικότητα στην οποία πολλά απ' αυτά που επιθυμείς πραγματοποιούνται. Άντε μετά να αποδεχτείς ότι ήταν μόνο όνειρα!


BLESSED ENOUGH TO BE A BELIEVER

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy