ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2003, 01:49:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας.
Λέω να αρχίσουμε μια συζήτηση για τα όνειρα, μια και δεν έχω δει σχετική. Για το τι είναι, τι σημαίνουν, γιατί κάποια είναι προφητικά, τι σημαίνει να πετάς στον ύπνο σου, κ.λ.π.
Βλέπετε όνειρα που προλέγουν κάποιο συμβάν; Σας έχει προκύψει το συμβάν μετά από το όνειρο;
Βλέπετε καθαρά προφητικά όνειρα, ή με κάποιο συμβολισμό (βλέπε ονειροκρίτη).

Περιμένω τις εμπειρίες και θέσεις σας.

αυτή...που τα κατάφερε!

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2003, 13:06:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΥΓΕ! ΑΜΑΛΙΑ ΜΟΥ!... ΕΜΠΝΕΥΣΗΣ ΘΕΜΑ...

'manava seva, madhava seva'
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nitro912gr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
488 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2003, 14:30:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nitro912gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
poli endiaferon 8ema anoi3es agapiti amalia. ego den 3ero an einai profitika ta oneira. tora teleftea blepo arketa oneira 2 apo auta me problimatisan poli.
to proto to eida prin apo kapoio eulogo xroniko diastima 1-2 minon kai to deutero tin proigoumeni eudomada. kai sta duo itan mia kopela pou gnorizo, ellino-amerikanida menei sti nea yorki kai to kalokairi erxete ellada. sto oneiro loipon eimai ego me auti tin kopela kai meta apo mikro leptomeries pou fenonte sto oneiro briskomaste na filiomaste kai genika na fenete pos eipaxei mia sxesi re paidi mou. os edo normal den san fenonte?
poloi 8a tre3ete na pite e ena psilodagkomataki sti lamarina einai 8a to 3eperaseis, ela omos pou den einai. 8a gino poio analitikos, tin kopela tin gnorisa perisi to kalokairi alla pros to telos tou, tis eipa oti mou arese alla den emine ka8olou xronos(ti mera pou tis to eipa tin epomeni efeuge gia new york) auti mou eipe pos mporo na elpizo gia tou xronou pou 8a 3ana er8ei stin ellada to kalokairi,ego omos re paidia oxi mono den exo faei "kolima" alla sxedon tin exo 3exasei kai exoume kairo na epikinonisoume,
ti 8a mporouse na simenei to oneiro? exei sxesi me tin pragmatikotita i mipos einai paixnidia tou uposiniditou?

Close your eyes while you listening a chill out song,think the never ending space,think that you falling into this,think that your journay has already begin,feel like the conquerors of the new world,think that everything is true,feel the absolut nirvana.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2003, 23:59:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλοι μου!
Επειδή ο ονειρικός μου κόσμος είναι πλούσιος και ευφάνταστος, επιτρέψτε με καταθέσω την προσωπικά μου άποψη:
Ερμηνεία των ονείρων γενικά δεν είναι δυνατή.Δηλαδή αναφορές τύπου ονειροκρίτη (αν δεις στον ύπνο σου κάλτσες να περιμένεις καυγά πχ) είναι το λιγότερο αστείες.
Ο κόσμος των ονείρων είναι διαφορετικός για τον καθένα,απλούστατα διότι είμαστε όλοι διαφορετικοί.
Έχουμε ξεχωριστά βιώματα,επιθυμίες,προσωπικότητες κλπ. Αυτό που θα ονειρευτώ εγώ μπορεί για μένα να σημαίνει πολλά,αλλά για σένα να είναι ασήμαντο.

Πάντως υπάρχουν κάποιοι συμβολισμοί που είναι κοινοί και παγκόσμιοι...αν κάποιος τους γνωρίζει παρακαλώ να τους αναφέρει.
Σας χαιρετώ,ο Σκοτεινός Άγγελος!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2003, 02:16:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έχουμε ξεχωριστά βιώματα,επιθυμίες,προσωπικότητες κλπ. Αυτό που θα ονειρευτώ εγώ μπορεί για μένα να σημαίνει πολλά,αλλά για σένα να είναι ασήμαντο.
...
Πάντως υπάρχουν κάποιοι συμβολισμοί που είναι κοινοί και παγκόσμιοι...αν κάποιος τους γνωρίζει παρακαλώ να τους αναφέρει.
Σας χαιρετώ,ο Σκοτεινός Άγγελος!

Λοιπόν σκοτεινέ Αγγελε, μόλις προσδιόρισες δύο διαφορετικές πτυχές της ερμηνείας των ονείρων.
Κατά τη μία, ο συμβολισμός είναι προσωπικός, διαφορετικός για τον καθένα, και όντως στηρίζεται σε προσωπικά του βιώματα. Χτίζεται στις προσωπικές του ανασφάλειες, στους φόβους, στο είδος της προσωπικότητάς του. Ετσι κάθε εικόνα, έχει για τον καθένα και διαφορετική ερμηνεία.

Υπάρχει όμως και κάποιος κοινός συμβολισμός. Σε λίγα πράγματα. Για παράδειγμα το νερό συμβολίζει τον ψυχικό κόσμο, κι έχει άλλη ερμηνεία αν το βλέπεις καθαρό, θολό, ταραγμένο, ήσυχο, αν βουτάς μέσα, αν πλημυρίζει το σπίτι σου, κ.λ.π. Επίσης, όταν σου φέυγει δόντι λένε είναι αρρώστια ή και θάνατος, αν τρως σοκολάτα είναι στεναχώρια, το αίμα και γενικά το κόκκινο σημαίνει ότι κάτι θα γίνει γρήγορα... Και πολλά άλλα. Πρέπει όμως να ξέρεις να παίζεις καλά με τη γλώσσα του συμβολισμού για να μπορέσεις να δώσεις μια ερμηνεία, και έχει μεγάλη σημασία και το συναίσθημα που νιώθεις καθώς βλέπεις μιαν κατάσταση στον ύπνο σου. Και κάτι άλλο: Απαξ σου πούνε ότι η σοκολάτα σημαίνει στεναχώρια, είναι σαν να προγραμματίζεσαι σε αυτόν τον συμβολισμό - αν καταλαβαίνεις τι εννοώ.

Αυτά για την ώρα...


αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.I.G
Νέο Μέλος


30 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2003, 02:51:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.I.G  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος G.I.G  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...Δεν ξέρω τι κατάφερες Αμαλία μου αλλά για να φτάσεις στην ερμηνεία των ονείρων πρέπει να φας πολλά ψωμιά... όπως όλοι μας άλλωστε. Θάθελα ως μία πρώτη προσέγγιση να σου πω ότι για μένα η μοναδική σοβαρή και συζητήσιμη άποψη που άκουσα είναι ότι τα όνειρά μας είτε αποτελούν γεγονότα που συμβαίνουν σε μια άλλη διάσταση στην οποία συμμετέχουμε με το λεγόμενο αστρικό μας σώμα ή είναι απλά ένα είδος κινηματογραφικών προβολών στις οποίες τον ρόλο του προβολέα παίζει το υποσυνείδητό μας, το φορτωμένο από αναρίθμητες επιθυμίες, φοβίες, ιδιοτροπίες κλπ. Μάλιστα το λεγόμενο κίνημα των γνωστικών θεωρεί ότι τα όνειρα, τα οποία μας συνιστούν να τα παίρνουμε πολύ στα σοβαρά, χρήζουν προσεκτικής παρακολουθήσεως και ερμηνείας, ως μέσο προσέγγισης προς τον υέροχο στόχο της αυτογνωσίας... Αυτά εν αρχή και μη με παρεξηγήσεις για την δηκτική εισαγωγή... After all μπορεί τελικά και όλα αυτά που σου είπα νάναι ανοησίες, αν και σχετικά πρόσφατες εμπειρίες μου το αποκλείουν...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2003, 03:00:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμαλια συχνα ονειρευομαστε κατι -ασημαντο οπως οτι χτυπαει το τηλεφωνο, ακουμε καποιο τραγουδι, οτι θα ερθει καποιος να μας δει, οτι κατι χαλασε, οτι χτυπαει το ξυπνητηρι κλπ, και μετα απο δευτερολεπτα ξυπναμε και ανακαλυπτουμε οτι συμβαινει αυτο που ονειρευτηκαμε. οχι οτι συναιβαινε και αυτο επηρεαζε τα ονειρα μας, αλλα συμβαινει δευτερολεπτα μετα το ονειρο.
η ερωτηση εχει ως εξης, χανουμε την αισθηση του χρονου και τα ονειρο - πραγματικοτητα συμβαινουν ταυτοχρονα, οποτε λειτουργει το υποσυνειδητο και μας δινει σημα αφυπνησης η το ονειρο ειναι προφητικο, και μαλιστα μια ειδικη κατηγορια προφητικου ονειρου που ερχεται στιγμες μολις πριν το συμβαν?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2003, 11:02:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΜΕΡΑ!
ΘΑ'ΛΕΓΑ ΠΩΣ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΤΗΣ ΑΤΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΒΑΣΗ 'ΠΡΟΦΗΤΙΚΑ'...Η ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΧΟΥΝ ΕΠΑΛΗΘΕΥΤΕΙ...'Η ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΕΡΕΣ...ΣΥΝΗΘΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΡΟΗ ΤΗΣ ΜΕΡΑΣ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ.+ΒΕΒΑΙΑ ΣΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ TIΠOTA ΔΕΝ ΘYMIZEI 'ΑΚΡΙΒΩΣ' ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ,ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΠΑΣEI O ΚΩΔΙΚΟΣ ΠΡΩΤΑ...ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ Η ΜΕΡΑ...

ΕΧΩ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΩΣ ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΑΜΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΟΠΙΚ?ΑΜΑΛΙΑ ΘΥΜΗΣΕ ΜΟΥ...'H EINAI DEJAVU?...
ΦΩΣ,ΑΤΜΑ

'manava seva, madhava seva'
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2003, 11:39:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΤ' ΑΡΧΑΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΛΟΣΟΡΙΣΟΥΜΕ ΤΟ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΤΗΝ ΛΙΛΙΘ.
ΚΑΛΩΣ ΗΛΘΕΣ ΛΟΙΠΟΝ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΩΡΑΙΟ ΔΙΑΔΥΧΤΙΑΚΟ ΤΟΠΟ ΤΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΤΟΥ ESOTERICA.gr
ΘΑ ΣΥΜΦΟΝΙΣΩ ΜΕ ΤΗΝ ΦΙΛΗ Darkangel_78 ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ

quote:
Ερμηνεία των ονείρων γενικά δεν είναι δυνατή.Δηλαδή αναφορές τύπου ονειροκρίτη (αν δεις στον ύπνο σου κάλτσες να περιμένεις καυγά πχ) είναι το λιγότερο αστείες.
Ο κόσμος των ονείρων είναι διαφορετικός για τον καθένα,απλούστατα διότι είμαστε όλοι διαφορετικοί.
Έχουμε ξεχωριστά βιώματα,επιθυμίες,προσωπικότητες κλπ. Αυτό που θα ονειρευτώ εγώ μπορεί για μένα να σημαίνει πολλά,αλλά για σένα να είναι ασήμαντο.

ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ KAI ΒΙΟΜΑΤΙΚΗΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ.
ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΙΣΧΥΕΙ Η ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΑΝΤΙΘΕΣΗΣ.
ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΦΥΛΕΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ
ΟΝΕΙΡΩΝ.

ΔΟΚΙΜΑΖΕΙΣ ΓΛΥΚΟ = ΠΙΚΡΑ
ΔΟΚΙΜΑΖΕΙΣ ΠΙΚΡΟ = ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ
ΕΙΝΑΙ Η ΒΑΣΙΚΗ ΑΡΧΗ.

ΒΕΒΑΙΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΑΡΧΙΖΕΙ Ο ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΣ ΣΥΒΟΛΙΣΜΟΣ .....
ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΦΛΟΓΑ ΤΗΣ ΠΡΟΦΗΤEΙΑΣ ΔΙΑ ΜΕΣΟΥ ΤΩΝ ΟΝΕΙΡΩΝ....
ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΔΕΙ ΠΡΟΦΗΤΙΚΑ ΟΝΕΙΡΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2003, 12:18:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...Δεν ξέρω τι κατάφερες Αμαλία μου αλλά για να φτάσεις στην ερμηνεία των ονείρων πρέπει να φας πολλά ψωμιά... όπως όλοι μας άλλωστε.


Καλημέρα.
Αν και πολύ ευγενικά καθάρισες τη θέση σου σχετικά με τη δηκτικότητα, και αυτό υποδηλώνει πρώτα απ'όλα ότι είσαι άνθρωπος που σέβεσαι τους νόμους μιας συζήτησης, θα ήθελα να ξεκαθαρίσω ότι δεν ισχυρίστηκα πως κατέχω την τέχνη της ερμηνείας των ονείρων. Σαν προσεκτικός όμως παρατηρητής στον κόσμο που ζω, βγάζω -όπως όλοι μας- κάποια συμπεράσματα των παρατηρήσεων μου. Αυτά τα συμπεράσματα (όλων μας), αν τα δομήσεις σε ένα αίτιο κι ένα πιθανό αποτέλεσμα, βγάζεις μία γνώμη. Σωστή ή λάθος.
quote:

Μάλιστα το λεγόμενο κίνημα των γνωστικών θεωρεί ότι τα όνειρα, τα οποία μας συνιστούν να τα παίρνουμε πολύ στα σοβαρά, χρήζουν προσεκτικής παρακολουθήσεως και ερμηνείας, ως μέσο προσέγγισης προς τον υπέροχο στόχο της αυτογνωσίας...


Και βέβαια ισχύει αυτό που λες. Ποιά όμως τα όρια της αυτογνωσίας;
Εχουν όρια στο χρόνο και στο χώρο;
Τι λες;


αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2003, 12:37:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε φιλε γκιγκ, εχεις δικιο απολυτα, η ερμηνεια των ονειρων ειναι πολυ δυσκολη υποθεση. Ο Φροιντ ξεκινησε μια καλη προσεγγυση που στηριζεται στην αναλυση -συλλογη, τεκμηριωση και συγκριση- των διαφορων ονειρων. Ο Γιουνγκ επισης αναφερθηκε στα ονειρα και στο συλλογικο ασυνειδητο που φερει κοινα για ολους τους ανθρωπους συμβολα, τα συμβολα αυτα προβαλλονται στα ονειρα καθε ανθρωπου ως ενα ειδος κωδικα της ψυχης. Ο Καστανεντα στα 9 βιβλια του, ιδιαιτερα στο 'τεχνη των ονειρων' αναφερεται στην τεχνη του ονειρεματος, και η αποψη του, συγγενης με την πρωτη απο τις δυο αποψεις που παραθετεις, ειναι οτι το ονειρο μεταφερει πληροφοριες απο καποια αλλη πραγματικοτητα που επισυμβαινει.
ολες οι ονειροθεωριες ωστοσο -ως θεωριες- οφειλουν να εξεταζονται σχετικα με εναν κοινο ερωτημα, του τυπου 'κατα ποσο ειναι τα ονειρα προφητικα, η κατα ποσο συμβολικα, η κατα ποσο πληροφοριες απο αλλη διασταση, η κατα ποσο η εκφραση του υποσυνειδητου κλπ, αναλογα με τη θεωρια.
Βασικα η δυσκολια στην ερμηνια των ονειρων, συμφωνα με την προσωπικη μου γνωμη, σχετιζεται με το γεγονος οτι ειναι αδυνατο -και επιστημονικα αφελες- να εμπιπτουν ολα στην ιδια κατηγορια αιτιας και αναλυσης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.I.G
Νέο Μέλος


30 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2003, 16:02:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.I.G  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος G.I.G  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...Αμαλία.... Η κατανόησή μου στο θέμα της αυτογνωσίας είναι φυσικά πεπερασμένη... με απλά λόγια θεωρώ ως αυτογνωσία τον εντοπισμό των διαφόρων φυχικών μου ιδιοτήτων και ιδιαιτεροτήτων, των διαφόρων μου ψυχικών χαρακτηριστικών... μετά τον εντοπισμό όμως έχεται το δυσκολότερο στάδιο της απεξάρτησής μου από τα εξ αυτών αρνητικά... κάποιοι συνδυάζουν τα αρνητικά αυτά χαρακτηριστικά ή "Εγώ" με τα γνωστά 7 θανάσιμα αμαρτήματα. Ο εντοπισμός και η απάλειψη των αρνητικών αυτών στοιχείων οδηγεί στην απελευθέρωση του εαυτού μας από τα δεσμά της οργής, του φθόνου, της ματαιοδοξίας, της λαιμαργίας, της λαγνείας (...δύσκολο αυτό το τελευταίο...) με την απελευθέρωση της ψυχής από αυτά τα δεσμά αναδύεται από το βάθος η θεία της φύση που συνήθως στον μέσοάνθρωπο μένει καταπιεσμένη και αφανής. Πρόκειται για μια εξαιρετικά δύσκολη υπόθεση λοιπόν κι ακόμη και αν συνειδητά την επιλέξεις ως μονοπάτι δεν ξέρεις ούτε την έκταση της απαλευθέρωσης που θα επιτύχεις ούτε το χρονικό της ορίζοντα. Αυτό είναι το λεγόμενο εσωτερικό μονοπάτι του καθενός... κάποιοι το λεν αναζήτηση του θεού, μα νομίζω ότι όπως κι αν το πεις η ουσία είναι η ίδια... Με εσωτερική σκληρή δουλειά μπορείς να γίνεις καλύτερος και να παραδώσεις μια ψυχή που θα έχει αξία στο κοσμικό γίγνεσθαι... Λέγεται επίσης ότι ένας τρόπος για να απαλλαγείς από τα αρνητικά σου στοιχεία ώστε η συνείδησή σου, η θεία ουσία σου, ο θεός μέσα σου να γίνεται όλο και πιο εμφανής και κυρίαρχος είναι να ερμηνεύσεις σωστά τα μηνύματα που η ψυχή σου σου στέλνει μέσω των ονείρων. Λέγεται επίσης ότι ένας ακόμη καλύτερος τρόπος είναι η συνειδητή αστρική προβολή και τα αστρικά ταξίδια, κάτι που παρά το γεγονός ότι τον τελευταίο καιρό πάει να μου συμβεί ανησυχητικά τακτικά το αποφεύγω, γιατί δεν έχω πεισθεί για το ακίνδυνό τους.... Πολλά είπα λοιπόν μα έθιξες ένα θέμα που με απασχολεί πάρα πολύ τον τελευταίο καιρό κι έτσι βρήκα ευκαιρία... Νάσαι καλά και τα ξαναλέμε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.I.G
Νέο Μέλος


30 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2003, 16:10:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.I.G  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος G.I.G  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
... και τώρα Λίλιθ θάθελα να πω και γι' αυτά που εσύ προσέθεσες ότι φαίνεται ότι τα όνειρα μπορεί τελικά νάναι όλα αυτά και περισσότερα, δηλαδή άλλοτε νάναι προφητικά, άλλοτε νάναι απλά η προβολή του υποσυνειδήτου μας (φοβίες, επιθυμίες...) και όλα τα άλλα που αναφέρεις προς το τέλος του μηνύματός σου. Αυτό για το οποίο δεν είμαι σίγουρος είναι αν σε αυτά τα πράγματα μπροείς να βγάλεις άκρη με την επιστημονική έρευνα... Γιατί ένας συνεπής επιστήμονας πρέπει να αποδεικνύει αυτά που προβάλει ως συμπεράσματα και μάλιστα beyond any doubt... Κι όπως καταλαβαίνεις αυτό είναι αδύνατον. Μάλιστα κάπου είδα ότι το ΑΠΘ ξεκινά μια ερευνητική ομάδα με αντικείμενο έρευνας τα λεγόμενα φωτεινά όνειρα (lucid dreams) εκείνα δηλαδή που κάποιος βλέπει συνειδητοποιώντας ότι τη στιγμή εκείνη ονειρεύεται και άρα μπορεί να τα ζήσει συνειδητά. Δήλωσα και συμμετοχή και είμαι περίεργος να δω που μπορεί να φτάσει αυτό. Πάντως έχω πεισθεί και αυτό από προσωπική εμπειρία ότι τα όνειρα και η αστρική προβλή είναι μια πολύ σοβαρή υπόθεση... κάποιοι λένε και επικίνδυνη... Και το ψάχνω...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.I.G
Νέο Μέλος


30 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2003, 16:13:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.I.G  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος G.I.G  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΥΓ... Ειδικά ως προς το τι σημαίνει όταν ονειρεύεσαι ότι πετάς... οι γνωστικοί λένε ότι σημαίνει αυξημένη συνειδητότητα... ότι είσαι δηλαδή στον καλό το δρόμο... Δεν είναι απίστευτη η αίσθηση έστω και στο ονειρικό επίπεδο, όταν βλέπεις ότι πετάς???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2003, 16:49:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν νομίζω ότι τα όνειρα σχετίζονται με προφητείες. Νομίζω ότι είναι απλές προβολές εικόνες του παρελθόντος και πράγματα που μας έχουν επηρεάσει αλλά δεν το έχουμε αντιληφθεί (υποσυνείδητο).

Μια άλλη παράμετρος στο θέμα όνειρα είναι αυτά που έχουν σχέση με την θρησκεία, δηλαδή άτομα που υποστηρίζουν ότι είδαν την Παναγία, αγγέλους ή αγίους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elixir
Μέλος 2ης Βαθμίδας


154 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2003, 16:57:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα και σε αυτη τη γωνια!

(σημερα ειχα εναν ησυχο υπνο και ενα ''ασχημο πρωινο ξεσπασμα'' και εχω παρει ''σβαρνα'' ολα τα τοπικ με θεματα ''ανεξηγητου'' περιεχομενου!...τελος παντων...)
Απλως, με το ''πεταγμα'' που ανεφερε ο φιλος GIG, ηρθε στην επιφανεια εκεινη η αισθηση ''ψυχικης ελευθεριας και ευφοριας'', που σε αντιστοιχο ονειρο εχω βιωσει. Πραγματικα μοναδικη αισθηση! Ομως, η πιο ομορφη αισθηση σε ονειρο (αρκετα προσφατο μαλιστα και για μια μονο φορα), ηταν οταν μεσα στην πληρη ηρεμια και ζεστη, (θυμαμαι, ημουν σε ενα υπερηψωμενο μερος με πισινα(!) κοντα), γυρισα και αντικρυσα το φως του ηλιου, στην κυριολεξια να με λουζει! Χωρις να εχω καθολου την αισθηση του πονου στα ματια, αλλα με μια ''ανατριχιλα ζεστης'' και παραλληλα σαν ''ξεγυμνωμα'' εσωτερικο -δεν βρισκω λεξεις-, μια αισθηση απολυτης ασφαλειας, χωρις ομως το συναισθημα της εκστασιακης χαρας, αλλα αυτη την αισθηση της πληροτητας... Εκεινη τη μερα θυμαμαι, οταν ξυπνησα, ημουν τοσο ηρεμη και καλα μεσα μου!... (φιλη ΑΤΜΑ, ηταν το πρωτο πραγμα που μου ερχεται στο μυαλο οταν γραφεις ΦΩΩΩΩΣΣΣ!)... Τιποτα το προφητικο σε αυτο, απλως ειναι μερικα ονειρα, που ξεχωριζουν απο αλλα, καταλαβαινει κανεις ποια ονειρα ειναι ''διαφορετικα'' απο αλλα...
Πολυ ωραιο το θεμα φιλη amalia και χαιρομαι που περιβαλλει και το θεμα του αστρικου ταξιδιου, μιας και μπορει να δωσει ''εξηγησεις'' σε πολλα!...

ΦΙΛΙΚΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2003, 17:00:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα.

Ημουν έτοιμη να απαντήσω στα σχετικά περί αυτογνωσίας, αλλά το θέμα με το πέταγμα με ξελόγιασε περισσότερο, μιας κι είναι κάτι, που το βλέπω κι εγώ πολύ συχνά, αλλά με τρελλάινει η αίσθηση αυτή - ακόμα κι αν γίνεται μόνο στον ύπνο μου.
Πολλά έχουν ειπωθεί σχετικά με την ερμηνεία του πετάγματος. Οι γνωστικοί και οι ψυχολόγοι το ερμηνεύουν από τη σκοπιά που παράθεσες.
Παλιά, (τόσο ώστε δεν μπορώ να δώσω συγκεκριμένες βιβλιογραφικές αναφορές), είχα διαβάσει κάπου ότι το πέταγμα αποτελεί ενός είδους μνήμη του υποσυνειδήτου μας από εποχές που οι άνθρωποι πετούσαν. Δεν ξέρω αν θα πρέπει να το πιστέψω, πολλά σενάρια επιστημονικής φαντασίας βγαίνουν τελικά πραγματικότητα, άλλα όχι...
Ενα πράγμα όμως μου έχει κάνει ιδιαίτερη εντύπωση στο όλο θέμα: Η τεχνική του πετάγματος. Και μια ιδιαίτερη εσάνς στο feeling που νιώθω.

Ας πιάσουμε όμως το πρώτο.
Η τεχνική του πετάγματος που βλέπω εγώ -προσωπικά στον ύπνο μου, έχει να κάνει με ένα παιχνίδι των νόμων της βαρύτητας, όπου όμως για έναν περίεργο λόγο, έχει πολύ μεγάλη σημασία η δράση της σκέψης σε αυτό το παιχνίδι. Ετσι, η προσπάθεια του πετάγματος αρχίζει όταν πέρνω ώθηση από κάποιο ψηλό σημείο, με έλεγχο της σκέψης καθυστερώ αρχικά την πτώση και η προσπάθεια συνεχίζεται, πέρνοντας καινούργιες ωθήσεις. Σαν ένα περιβάλλον μειωμένης βαρύτητας θα έλεγα, αν και δεν έχω ζήσει ποτέ σε κάτι τέτοιο (ο Γιούρι Γκαγκάριν ίσως ξέρει να μας πει περισσότερα...)
Κάπου εδώ μπαίνει και η σκέψη πιο σθεναρά.Οταν σκέφτομαι ότι θα πέσω, ότι η βαρύτητα με έλκει, τότε γίνομαι θύμα της. Αν το ελέγξω όμως, καταφέρνω να υψωθώ περισσότερο, και όσο μεγαλύτερο το ύψος που πέρνω, τόσο μικρότερη η προσπάθεια που πρέπει να κάνω. Αυτά, σε γενικές γραμμές.
Το περίεργο βέβαια είναι, ότι ενώ αυτή η τεχνική είναι κάτι που βλέπω στον ύπνο μου εδώ και 20 χρόνια, πριν από 3 χρόνια που διάβασα μια περιγραφή πετάγματος στο βιβλίο επιστημονικής φαντασίας "the hich hicker guide to the galaxy", η περιγραφή της τεχνικής του βιβλίου, έμοιαζε πολύ με αυτό που περιγράφω. Δεν ξέρω τι να πω γιαυτό, παρόλο που ασχολούμαι αρκετά με τα μεταφυσικά θέματα, δε θέλω να παρασύρομαι σε φαντασιοπληξίες...

Οσον αφορά το δεύτερο που ανέφερα (σχετικά με το ιδιαίτερο αίσθημα την στιγμή του πετάγματος), συμβαίνει το εξείς:
Την ώρα που κάνω προσπάθειες να πετάξω, αισθάνομαι σαν να είναι όντως μία υπαρκτή τεχνική, η οποία βασίζεται πάνω σε νόμους υπαρκτούς, που είναι για κάποιο λόγο ξεχασμένοι. Η εσάνς που ανέφερα, έχει σχέση με τη λέξη "ξεχασμένη". Πως είναι κάτι που νιώθεις ότι το ξέρεις πολύ καλά, βαθιά μέσα σου, είσαι σίγουρος, αλλά δεν μπορείς να καταλάβεις γιατί το ξέχασες;
Αυτό νιώθω.

Αναρρωτιέμαι, πως νιώθετε εσείς, οι άλλοι, όταν στον ύπνο σας πετάτε;


αυτή...που τα κατάφερε!

Edited by - amalia on 02/02/2003 17:04:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2003, 18:06:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας και πάλι!

Φίλοι μου ας μη συνδέσουμε (τουλάχιστον όχι ακόμα) τα όνειρα με την αστρική προβολή ή την αυξημένη

συνειδητότητα...έστω και αν υπάρχει σχέση ανάμεσά τους.
Όσο για το πόσο προφητικά είναι τα όνειρα,υπάρχει ΗΔΗ ένα θέμα... (αδιάβαστους σας βρίσκω!!!)
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=748
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=32
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=581
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=386

και για την αστρική προβολή επίσης!!
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=131
Τώρα αν ξέχασα και κάποιο... ε,άγγελος είμαι και γω!!!
Εις το επαναγράφειν!
ο Σκοτεινός Άγγελος!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2003, 18:45:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σκοτεινέ Αγγελε έχεις δίκιο και παρά το σκοτεινό του ονοματός σου, μας διαφώτισες. Οντως υπάρχουν άλλα θέματα σχετικά με τα όνειρα, και λάθος μου που έψαξα μόνο στα "ενεργά θέματα" πριν ανοίξω το συγκεκριμένο.
Πιστέυω ωστόσο πως είναι ένα τεράστιο θέμα που δεν εξαντλείται εύκολα -και απορώ πως τα σχετικά θέματα που έχουν ήδη ανοιχτεί δεν εμφανίζουν κίνηση. Ας αφήσουμε λοιπόν τη συζήτηση να εξελιχθεί, κι ίσως πάρει ενδιαφέρουσα τροπή.

Ηθελα να σε ρωτήσω, γιατί λες

quote:

Φίλοι μου ας μη συνδέσουμε (τουλάχιστον όχι ακόμα) τα όνειρα με την αστρική προβολή ή την αυξημένη

συνειδητότητα...έστω και αν υπάρχει σχέση ανάμεσά τους.



Γιατί όχι ακόμα;
Και επίσης, ρωτώ όλους (μια και αναφέρθηκε η αστρική προβολή), ποια η σχέση της τελευταίας με το να βλέπεις ότι πετάς;

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.I.G
Νέο Μέλος


30 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2003, 00:13:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.I.G  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος G.I.G  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...λοιπόν... λέγεται ότι όταν βλέπεις όνειρα βρίσκεσαι ήδη στο αστρικό πεδίο... στην λεγόμενη 5η διάσταση.... απλά δεν το συνειδητοποιείς... με την αστρική προβολή, που γίνεται απόλυτα συνειδητά, πηγαίνεις στο αστρικό πεδίο με πλήρη επίγνωση ότι ζεις και κινείσαι εκεί...φυσικά στο πεδίο αυτό το αστρικό σου σώμα δεν υπόκειται στους νόμους της βαρύτητας ή σε οποιουσδήποτε φυσικούς νόμους όπως τους ξέρουμε.
Σχετικά με το πέταγμα οι δικές μου εμπειρίες ήταν διαφορετικές... Δεν έκανα καμιά προσπάθεια. Η πτήση ήταν απόλυτα "φυσιολογική" και μπορούσα να κάνω ό,τι ήθελα...να αναπτύσσω τεράστιες ταχύτητες, να κάνω απότομες βουτιές κι έπειτα να ξανανεβαίνω ψηλά... Μία φορά είδα ότι έτσι πήγα στην Αμερική του 19ου αιώνα και πρόσφατα είχα την αίσθηση ότι πετούσα πάνω από την Κολωνία. Βέβαια η πόλη που έβλεπα από κάτω μου, εκτός από τον περίφημο ναό ήταν τελείως διαφορετική... μαγική.... πανέμορφη...
Τώρα, όσον αφορά το αστρικό ταξίδι... ιδίως τον τελευταίο καιρό που διάβασα αρκετά για το θέμα ένοιωσα τον εαυτό μου να φτάνει μια ανάσα πριν την πραγματοποίηση. Απλά διέκοψα την διαδικασία από φόβο κι επειδή δεν έχω ακόμη βεβαιωθεί ότι πρόκειται για κάτι ακίνδυνο, τόσο φυσικά όσο και ψυχικά.... Αυτά τα ολίγα....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.I.G
Νέο Μέλος


30 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2003, 00:17:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.I.G  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος G.I.G  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
....και συ σκοτεινέ μας άγγελε... Επειδή είμαι πεπεισμένος ότι κάτι σημαντικό θα έχεις να προσθέσεις για όλα αυτά... σπάσε τη σιωπή σου και τις παραπομπές και έλα μαζί μας σ' αυτό το ταξίδι... έστω κι αν δεν είναι ακόμη αστρικό!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2003, 02:02:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φωτεινα ονειρα.
ονειρα που μας γεμιζουν ενεργεια, που ξυπναμε με μια αισθηση δεους και καλη διαθεση. φιλη-ε ελιξιρ σε νιωθω γιατι εχω δει παρομοιο ονειρο. ανεβαινω στην ταρατσα ενος υπογειου κτηριου που βρισκεται σε μια ερημο -η ταρατσα βρισκεται στο επιπεδο του εδαφους και εγω ανεβαινω απο το σκοταδι στο φως. το φως ειναι εκτυφλωτικο, η ατμοσφαιρα θελκτικα ζεστη και εγω νιωθω μια αισθηση τρομερης ευφοριας. ξυπνησα ανανεωμενη.
θα ηθελα να ρωτησω τη γνωμη ολων των φιλων σχετικα με αυτο το ειδος ονειρων. απο που προερχονται και γιατι τα βλεπουμε.

φιλε G.I.G. με ενδιαφερει αυτο που αναφερες σχετικα με την ερευνα του ΑΠΘ. -κανω και εγω ερευνα που κατα καποιο τροπο σχετιζεται με ονειρα. θα μπορουσες ισως να μου δωσεις καποιες πληροφοριες?


λιλιθ -η πρωτη γυναικα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2003, 14:41:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΝΟΜΙΖΩ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΠΩΣ ΤΟ ΩΡΑΙΟ ΑΥΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΟΝΕΙΡΩΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΟΥΜΕ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΑΝΑΦΟΡΑΣ.

ΠΡΙΝ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΤΟΝ Κ.ΚΑΣΤΑΝΕΔΑ(ΔΟΝ ΧΟΥΑΝ) ΣΤΟΝ Κ.ΓΙΟΥΓΚ ΣΤΗΝ 5 ΔΙΑΣΤΑΣΗ
Η ΣΤΑ 7 ΘΑΝΑΣΙΜΑ Η ΣΤΟ ΕΓΩ... ΘΑ ΕΙΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΕΡΩΤΗΣΗ.
ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΗΣ ΕΠΑΡΧΙΑΣ ΣΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΓΗΣ ΔΕΙ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΠΡΟΦΗΤΙΚΟ ....
ΤΙ ΘΑ ΤΟΥ ΠΟΥΜΕ ???????
ΣΕ ΠΡΑΚΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ......

ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟ ΟΝΕΙΡΕΜΑ Η ΑΣΤΡΙΚΟ ΤΑΧΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΜΕ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΜΑΣ. (ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ)

ΘΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΠΡΙΝ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ ΦΙΛΟΙ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΑΝΑΦΟΡΑ ΜΟΥ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.I.G
Νέο Μέλος


30 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2003, 18:35:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.I.G  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος G.I.G  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απάντηση στη Λίλιθ.... Στείλε μου e-mail αν θες να το συζητήσουμε κατ' ιδίαν και με περισσότερες λεπτομέρειες.... Πάντως αν θες λεπτομέρειες και για την έρευνα του πανεπιστημίου στείλε e-mail στη διεύθυνση perakaki@psy.auth.gr...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.I.G
Νέο Μέλος


30 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2003, 18:43:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.I.G  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος G.I.G  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απάντηση στον ΑΒΑΤΑΡ... Κατ' αρχήν, επειδή είμαι άνθρωπος της επαρχίας, νομίζω ότι δεν είναι σωστή η διάκριση... :)) Αν με τον όρο άνθρωπος της επαρχίας υπονοείς κάποιον απλοικό άνθρωπο χωρίς γνώσεις ή αντίληψη ή και ενδιαφέρον πάνω στο θέμα, νομίζω ότι θάταν μάταιο να του πούμε ο,τιδήποτε... άλλωστε ποιοι είμαστε εμείς που μπορούμε να ερμηνεύσουμε το όνειρο οποιουδήποτε άλλου όταν καλά καλά δεν μπορούμε να ερμηνεύσουμε τα δικά μας όνειρα; Κι όσον αφορά το αν τα όνειρα είναι διαφορετικό πράγμα από τα φωτεινά ονειρα ή τα αστρικά ταξίδια οι επαίοντες φαίνεται ότι δεν συμμερίζονται αυτή την άποψη... ίσα ίσα λένε ότι και τα όνειρα λαμβάνουν χώρα στην ίδια διάσταση με τα φωτεινά όνειρα και τα αστρικά ταξίδια. Απλά στην μεν πρώτη περίπτωση συμμετέχουμε στην ...ας την πούμε... ονειρική διαδικασία ενσυνείδητα ενώ στην δεύτερη όχι...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2003, 20:36:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνώμη,
τι είναι "επαίοντες";

Για να δω τι θα απαντήσω εδώ...
(χωρίς παρεξήγηση, είναι μια λέξη που δεν ξέρω και τα λεξικά είναι ψηλά στο πατάρι)

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2003, 20:52:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ G.I.G Η ΑΝΑΦΟΡΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΛΟΙΚΟ ΑΝΘΡΩΠΟ....
ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΑΠΛΙΚΤΙΚΟ ΤΑΞΙΔΙ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΦΙΛΕ G.I.G ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΕΙ ΜΕ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ.....
ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΒΕΒΑΙΑ .... (ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΙΚΟΣ ΑΠΛΑ ΑΝΑΖΗΤΩ)
ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΤΑΝ "ΟΝΕΙΡΟ" ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΣΟΥ.


ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ ΠΑΛΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ (ΟΝΕΙΡΑ)
ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΡΟΦΗΤΙΚΑ ΟΝΕΙΡΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ........
ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Η ΚΑΛΗ ΦΙΛΗ ΛΙΛΙΘ ΓΙΑ ΤΑ ΦΩΤΕΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ...
ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΣ ΤΩΝ ΟΝΕΙΡΩΝ.

Η ΚΑΛΗ ΦΙΛΗ Darkangel_78 ΕΚΑΝΕ ΜΙΑ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΕ 4 ΤΟΠΙΚ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΕΜΑ.
ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΤΑΝ ΝΑ ΤΟ ΒΛΕΠΑΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΑΥΤΟ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SabriNa
Νέο Μέλος

Greece
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2003, 21:01:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SabriNa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
geia sas pedia
mporw na pw oti h amalia arxise mai wra kouventa...gia ta oneira..tis exigiseis tous..ama uparxoun kai ta viwmata tou kathenos....
ean kai den diavasa ola osa exoun graftei se auto to plesio(tha ta diavasw argotera...)pisteuw oti uparxoun 2 exigiseis:
1)pragmatika na promhnuoun kati ta oneira eite auto einai kako eite kalo,na theloun na mas proidopiioun skopima gia kati pou tha mas sumvei klp.
2)polles fores vlepoume auta pou skeftomaste ekeinh thn periodo entona p.x. skeftome ti thelw na spoudasw kai me vlepw thn methepomenh se oneiro na mazeuw skoupidia.nai,isws einai mia aplh epirroh apo osa exoume zhsei teleftea kai mas exei meinei sto mualo...mas exei "simadepsei".
ta leme isws argotera idalws aurio,kalhnxuta me agaph sabrina

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2003, 00:51:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια ενδεχόμενη εξήγηση των προφητικών ονείρων με συμβολική ή και με άμεση γλώσσα, είναι αυτή της συναισθηματικής συνάφειας.

Κάποιο όνειρο, που βλέποντάς το μένουμε με ένα έντονο αλλά και πολύ συγκεκριμένο συναίσθημα, ασχέτως συχνά του περιεχομένου του ονείρου αυτού. Πχ, βλέπουμε ότι τρώμε φράουλες σε ένα γαλάζιο δάσος, περπατάμε και χανόμαστε, οι φράουλες κολυμπάνε και μας χλευάζουν. Φαινομενικά ακατανόητο, συνοδευόμενο με μια αίσθηση απέραντης απογοήτευσης. Πολύ συγκεκριμένης αίσθησης όμως.
Μετά από 4 μέρες, μας συμβαίνει ένα γεγονός, άσχετο με τις φράουλες βέβαια, που όμως μας φέρνει στο μυαλό ένα ντεζαβού. Αυτό του συναισθήματος που νιώσαμε στον ύπνο μας.

Αλλες φορές πάλι, το όνειρο είναι πολύ πιο ξεκάθαρο, μέχρι και το σημείο του να είανι καθαρά προφητικό.
Εδώ, μπορούμε να πούμε ότι το συναίσθημα λειτουργεί ως φορέας της εικόνας, ένας φορέας, που δεν "κολλάει"στο ταξίδι μέσα στο χρόνο...

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.I.G
Νέο Μέλος


30 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2003, 23:52:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.I.G  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος G.I.G  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επαίοντες... = Οι ειδικοί... δυστυχώς δεν ξέρω πως αν βάλω διαλυτικά... Προφέρεται epaiontes και όχι epeontes...:):)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2003, 00:47:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΑ'μαι και γω.....
G.I.G ήρθα!!
Λοιπόν το να βάλεις διαλυτικά στα μηνύματά σου είναι εύκολο:
Όταν γράφεις ελληνικά,πάτα "Shift" και ";" ΠΡΙΝ το φωνήεν,όπως ακριβώς κάνεις πρίν βάλεις τόνο.Τώρα αν το φωνήεν ΤΟΝΙZΕΤΑΙ κιόλας,με το πληκτρολόγιο "γυρισμένο" στα ελληνικά,πατάς "Shift" και "W" πάλι ΠΡΙΝ το φωνήεν...
Οπότε έχουμε "επαΐοντες","προϋποθέσεις" και πάει λέγοντας...
Πάντως καλό θα ήταν για τέτοια ζητήματα να ΜΗΝ διακόπτεται η ροή της συζήτησης και να ανοίγετε νέα θέματα (ή να αναζητείτε παλιότερα) στο forum
Τεχνικά θέματα των Forums, Προβλήματα-Λύσεις
στη διεύθυνση:
/forums/forum.asp?FORUM_ID=13

Τώρα όσον αφορά το θέμα,θα σας απαντήσω εκτενέστερα αύριο,καλώς εχόντων των πραγμάτων!
Καληνύχτα,o Σκοτεινός Άγγελος!

O Σκοτεινός Άγγελος!
"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"

Edited by - Darkangel_78 on 10/02/2003 09:19:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy