ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Τιμή σ’ εκείνους...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2006, 11:32:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλες και όλους!

Μέσα στον κουρνιαχτό του βιοπορισμού και της καρριέρας, της παπαρολογίας και του ωχαδελφισμού, της υποκουλτούρας και της κουλτούρας, του σκεπτικισμού και του εσωτερισμού, ας σηκώσουμε το βλέμμα ψηλά, πάνω από τα σύννεφα, εκεί που ένα παλληκάρι έχασε τη ζωή του για να απολαμβάνουμε αυτά που εμείς θεωρούμε δεδομένα...

Κι ας του αφιερώσουμε λίγους στίχους...

quote:
Θερμοπύλες

Τιμή σ’ εκείνους όπου στην ζωή των
ώρισαν και φυλάγουν Θερμοπύλες.
Ποτέ από το χρέος μη κινούντες·
δίκαιοι κ’ ίσιοι σ’ όλες των τες πράξεις,
αλλά με λύπη κιόλας κ’ ευσπλαχνία·
γενναίοι οσάκις είναι πλούσιοι, κι όταν
είναι πτωχοί, πάλ’ εις μικρόν γενναίοι,
πάλι συντρέχοντες όσο μπορούνε·
πάντοτε την αλήθεια ομιλούντες,
πλην χωρίς μίσος για τους ψευδομένους.

Και περισσότερη τιμή τούς πρέπει
όταν προβλέπουν (και πολλοί προβλέπουν)
πως ο Εφιάλτης θα φανεί στο τέλος,
κ’ οι Μήδοι επί τέλους θα διαβούνε.


Καβάφης


Δημήτρης

________________________
Αν δεν πατήσετε ΤΩΡΑ αμέσως www.foscaving.gr/ να σας καεί το VIDEO!!!


Edited by - dim.kar on 24/05/2006 11:40:21

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2006, 11:56:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2006, 12:06:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=708539&lngDtrID=244

Και μάλλον μου κάνεις πλάκα για το ότι δεν κατάλαβες...

Δημήτρης

________________________
Αν δεν πατήσετε ΤΩΡΑ αμέσως www.foscaving.gr/ να σας καεί το VIDEO!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2006, 12:07:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:




Και εγώ αναρωτιόμουν, προσπάθησα να τον πάρω τηλέφωνο, δεν τον βρήκα, αλλά βρήκα σε άλλο σημείο την καταχώρηση και κατάλαβα ποιόν και τί εννοούσε.

"ας σηκώσουμε το βλέμμα ψηλά, πάνω από τα σύννεφα, στο βαθύ γαλάζιο πάνω από τη Κάρπαθο, εκεί που ένα παλληκάρι έχασε τη ζωή του"

Και έχει δίκιο ο Δημητρης.

τα θεωρούμε όλα δεδομένα.

Τιμή σ΄εκείνους, και από μένα, έναν ανώνυμο Έλληνα πολίτη και φορολογούμενο οικογενειάρχη, που γράφει με το όνομα "Βρίλ"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2006, 13:27:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χαλαρωσε βρε δημητρη ετσι που το εβαλες δεν το καταλαβα


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZAΧ_ΧΑΖΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uzbekistan
301 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2006, 14:23:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZAΧ_ΧΑΖΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

dim.kar λέει...

.....ας σηκώσουμε το βλέμμα ψηλά, πάνω από τα σύννεφα, εκεί που ένα παλληκάρι έχασε τη ζωή του για να απολαμβάνουμε αυτά που εμείς θεωρούμε δεδομένα...


Δημήτρης


ΜΑ ΕΙΣΤΕ ΣΟΒΑΡΟΙ ΤΩΡΑ....ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ.....;;;

Μου φαίνεται πως όλοι το έχετε ρίξει στον εσωτερισμό... και αγνοείται παντελώς τί γίνεται στον κόσμο που ζείτε... ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ, ΣΤΟ ΣΗΜΕΡΑ, ΣΤΟ ΤΩΡΑ. Ο Δημήτρης έχει δίκιο.... για να μπορείτε εσείς να οραματίζεστε ουτοπικούς κόσμους....για να μπορείτε να μιλάτε για εξωγήινους , δρακόνιους και κάθε λογής αντικείμενα επιστημονικής και παραεπιστημονικής φαντασίας, άλλοι θυσιάζονται στη πραγματικότητα.......

Κουράγιο στην οικογένειά του...



Ο άσπρος σίφουνας....

Η βλακεία είναι δικαίωμα του καθενός.....
Η μετάδοση της, προνόμιο 99% των μελών του φόρουμ...
Ο ασπασμός της, υποχρεωτικός, σύμφωνα με μερικούς ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gonzalez
Μέλος 1ης Βαθμίδας


97 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2006, 15:01:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gonzalez  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλημέρα σε όλες και όλους!

Μέσα στον κουρνιαχτό του βιοπορισμού και της καρριέρας, της παπαρολογίας και του ωχαδελφισμού, της υποκουλτούρας και της κουλτούρας, του σκεπτικισμού και του εσωτερισμού, ας σηκώσουμε το βλέμμα ψηλά, πάνω από τα σύννεφα, εκεί που ένα παλληκάρι έχασε τη ζωή του για να απολαμβάνουμε αυτά που εμείς θεωρούμε δεδομένα...

Κι ας του αφιερώσουμε λίγους στίχους...

quote:
Θερμοπύλες

Τιμή σ’ εκείνους όπου στην ζωή των
ώρισαν και φυλάγουν Θερμοπύλες.
Ποτέ από το χρέος μη κινούντες·
δίκαιοι κ’ ίσιοι σ’ όλες των τες πράξεις,
αλλά με λύπη κιόλας κ’ ευσπλαχνία·
γενναίοι οσάκις είναι πλούσιοι, κι όταν
είναι πτωχοί, πάλ’ εις μικρόν γενναίοι,
πάλι συντρέχοντες όσο μπορούνε·
πάντοτε την αλήθεια ομιλούντες,
πλην χωρίς μίσος για τους ψευδομένους.

Και περισσότερη τιμή τούς πρέπει
όταν προβλέπουν (και πολλοί προβλέπουν)
πως ο Εφιάλτης θα φανεί στο τέλος,
κ’ οι Μήδοι επί τέλους θα διαβούνε.


Καβάφης


Δημήτρης

________________________
Αν δεν πατήσετε ΤΩΡΑ αμέσως www.foscaving.gr/ να σας καεί το VIDEO!!!


Edited by - dim.kar on 24/05/2006 11:40:21


Τι είναι αυτά α! μας βάρεσαν οι ζέστες στο κεφάλι

Ότι γράφει δεν ξεγράφειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2006, 15:31:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τάδε έφη Gonzalez 02/05/06
quote:
γιατί μην ξεχνάς, οι Έλληνες ήταν υπό την κυριαρχία των Τούρκων, και ο μόνος λόγος που έμεναν στη ζωή ήταν η ψυχική δύναμη, το κουράγιο και η ελπίδα

Επίσης, στην ίδια ημερομηνία:

quote:
εγώ δεν είπα ότι θα επαναπαυτώ, αν χρειαστεί θα υποφέρω, θα εργαστώ σκληρά και θα πεθάνω κιόλας για την ελευθερία, δεν λέω it's ok, θα το κανονίσουν άλλοι για μένα

Τα αποσπάσματα τα πήρα από το http://esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=8091

Δυστυχώς για σένα:

quote:
Ότι γράφει δεν ξεγράφει

Οπότε αυτά που λες αποδεικνύουν ότι:

quote:
Μου φαίνεται πως όλοι το έχετε ρίξει στον εσωτερισμό... και αγνοείται παντελώς τί γίνεται στον κόσμο που ζείτε... ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ, ΣΤΟ ΣΗΜΕΡΑ, ΣΤΟ ΤΩΡΑ.

Διότι εάν σας έγραφα για Γκιόλβα, ομάδα Ε, Αδρομέδιους, Δράκουλες, καπάκια σκατοσωλήνων, 200 έλικες DNA και δε συμμαζεύεται θα "συζητούσαμε" στα σοβαρά...

Τώρα όμως:

quote:
Τι είναι αυτά; α! μας βάρεσαν οι ζέστες στο κεφάλι!

Γι' αυτό να σας αφιερώσω μερικούς στίχους ένα ακόμη ποίημα:

quote:
Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι' όξαποδώ
κει δεν είναι παρά δώ.

Χάιντε θύμα, χάιντε ψώνιο
χάιντε Σύμβολον αιώνιο!
Αν ξυπνήσεις, μονομιάς
θα 'ρτη ανάποδα ο ντουνιάς.

Βάρναλης, Η μπαλάντα του κυρ' Μέντιου


Αν και πολύ αμφιβάλω για το εάν μπορεί κάποτε να ξυπνήσετε... Κυρ Μέντιοι...

Κρίμα το παληκάρι που σκοτώθηκε για υποκείμενα σαν και σας...

Δημήτρης

________________________
Αν δεν πατήσετε ΤΩΡΑ αμέσως www.foscaving.gr/ να σας καεί το VIDEO!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TruthHunter
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
52 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2006, 16:42:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TruthHunter  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
IΣΩΣ ΘΑ ΠΩ ΟΡΙΣΜΕΝΕΣ ΒΛΑΚΕΙΕΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΑΠΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΣΤΑ ΣΩΜΑΤΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΚΑΙ ΣΤΡΑΤΟΥ....
1ο ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΕΝΟΠΛΗ ΣΥΜΠΛΟΚΗ 2 ΛΗΣΤΕΣ ΝΕΚΡΟΙ 1 ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΣ ΝΕΚΡΟΣ ΚΑΙ 1 ΣΟΒΑΡΑ ΤΡΑΥΜΑΤΙΑΣ..(αν θήμαμαι κάλα.....)ΑΚΟΥΣΤΗΚΕ ΣΕ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΚΑΝΑΛΙ << ΜΑ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΙ ΣΚΟΤΩΣΑΝΕ ΤΟΥΣ ΛΗΣΤΕΣ??>>
2ο ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΟ ΟΧΗΜΑ ΦΕΥΓΕΙ ΣΤΟΝ ΓΚΡΕΜΟ 2 ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΕΣ ΝΕΚΡΟΙ 1 ΤΡΑΥΜΑΤΙΑΣ...ΑΚΟΥΣΤΗΚΑΝ ΧΙΛΙΑ ΔΥΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.....ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΡΓΙΑ...
3ο ΦΑΝΤΑΡΟΣ ΝΕΚΡΟΣ ΣΤΟΝ ΕΒΡΟ.....ΑΚΟΥΣΤΗΚΕ ΑΠΟ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟ...ΤΙ ΕΚΑΝΕ ΤΕΤΟΙΑ ΩΡΑ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ.......ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΧΟΥΝ ΕΙΠΩΘΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΤΕΤΟΙΕΣ <<ΑΤΑΚΕΣ>> ΚΑΠΟΙΟΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ, ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΙΣΤΕΣ ΔΕΝ ΝΟΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΣΤΟΝ ΕΞΩ ΚΟΣΜΟ ΒΓΕΝΟΥΝ ΣΤΟ ΓΥΑΛΙ ΚΑΤΑΚΡΙΝΟΥΝ ΑΠΑΝΤΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥΝ ΤΟ <<ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΙΚΟ-ΦΑΣΙΣΤΙΚΟ>> ΚΡΑΤΟΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ...ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΙΚΑ.....ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΙ=ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ ,ΚΛΕΦΤΕΣ,ΔΙΕΥΘΑΡΜΕΝΟΙ.......ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΕΣ ΑΣΧΕΤΟΙ ΚΑΙ ΤΕΜΠΕΛΙΔΕΣ ΚΑΙ Ο ΣΤΡΑΤΟΣ (ΚΥΡΙΩΣ ΤΟ ΠΕΖΙΚΟ) ΑΝΑΛΩΣΙΜΟΙ.....ΑΥΤΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ......ΤΙΜΗ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΠΕΘΑΝΑΝ ΓΙΑ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΜΑΣ.....

ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙΣ ΕΝΑ ΑΣΤΕΡΙ....ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΟΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΣΟΥ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΒΡΕΘΕΙΣ ΜΕ ΛΕΡΩΜΕΝΕΣ ΠΑΛΑΜΕΣ.........
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crusader
Νέο Μέλος


30 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2006, 16:51:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crusader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οπότε αυτά που λες αποδεικνύουν ότι:
quote:
Μου φαίνεται πως όλοι το έχετε ρίξει στον εσωτερισμό... και αγνοείται παντελώς τί γίνεται στον κόσμο που ζείτε... ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ, ΣΤΟ ΣΗΜΕΡΑ, ΣΤΟ ΤΩΡΑ.

Διότι εάν σας έγραφα για Γκιόλβα, ομάδα Ε, Αδρομέδιους, Δράκουλες, καπάκια σκατοσωλήνων, 200 έλικες DNA και δε συμμαζεύεται θα "συζητούσαμε" στα σοβαρά...


Συγνώμη δηλαδή, δεν είμαι φανατικός του esoterica κυρίως λόγο χρόνου , αλλά εσείς τι κάνετε εδώ πέρα με δεκάδες και εκατοντάδες ποστ; αν όλα αυτά σας φαίνονται τόσο γελοία, μπήκατε για να βάλετε όσους ασχολούνται με τέτοια θέματα στον ίσιο δρόμο; επειδή μπορεί να έχετε καιρό να μπείτε στην κεντρική σελίδα ορίστε το Link της κεντρικής σελίδας: http://esoterica.gr/main.htm
Μερικά ενδεικτικά θέματα
ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ U.F.O.
ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΕΡΠΕΡΑΝ
ΓΡΑΜΜΕΣ ΝΑΖΚΑ: ΑΡΧΑΙΑ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΑ ΕΞΩΓΗΙΝΩΝ
....
Αν αυτά δεν σας υποδεικνύουν πια είναι η θεματολογία του forum δεν ξέρω με ποιο άλλο τρόπο θα γίνει φανερό. Το αποκορύφωμα δεν είναι πως απλώς διαφωνείτε αλλά το ότι προσβάλλετε και τους υπόλοιπους ως ανάξιους ακόμα και να είναι Έλληνες . Απορώ σε αυτό το forum οι moderators με τι ασχολούνται; Αν μπω εγώ για παράδειγμα σε ένα forum που ασχολούνται με τον μοντελισμό και αρχίζω να τους κοροιδεύω ότι αυτά είναι για παιδάκια, πως τρώνε τα λεφτά τους σε μ/κιες θα είμαι δικαιολογημένος; Με ποιο δικαίωμα θα το έκανα αυτό, να κατηγορήσω τα ενδιαφέροντά τους, πόσο μάλλον με αφορμή ένα θέμα που δε σχετίζεται άμεσα με το αντικείμενο του forum
όσο για τον πιλότο αν και δεν χρειάζομαι να αποδείξω σε κανένα τίποτα στενοχωρήθηκα εκτός των άλλων γιατί ήταν Κρητικός και γιατί υπηρετουσε στην 115ΠΜ όπου ήμουν και γω ένα χρόνο από τη ζωή μου ως οπλίτης κάνοντας το ελάχιστο μπροστά στη δικιά του θυσία .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2006, 18:09:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΜΑ ΕΙΣΤΕ ΣΟΒΑΡΟΙ ΤΩΡΑ....ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ.....;;;

Μου φαίνεται πως όλοι το έχετε ρίξει στον εσωτερισμό... και αγνοείται παντελώς τί γίνεται στον κόσμο που ζείτε... ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ, ΣΤΟ ΣΗΜΕΡΑ, ΣΤΟ ΤΩΡΑ. Ο Δημήτρης έχει δίκιο.... για να μπορείτε εσείς να οραματίζεστε ουτοπικούς κόσμους....για να μπορείτε να μιλάτε για εξωγήινους , δρακόνιους και κάθε λογής αντικείμενα επιστημονικής και παραεπιστημονικής φαντασίας, άλλοι θυσιάζονται στη πραγματικότητα.......


ναι αζαχ δεν καταλαβα
ουτε στον εσωτερισμο το εχω ριξει και ξερω τι γινετε στον κοσμο που ζω

ο πιλοτος ηταν ενας απο τους λιγους που μαθαμε οτι επεσαν
ξερεις εσυ που εισαι ψαγμενος ποσοι πεφτουν για να εισαι ελευθερος
και δεν το μαθαινει κανεις;;

ξερεις τον λογο που μαθαμε το πως επεσε;;;

ξερεις ποιο ειναι το αποτελεσμα απο την απωλεια αυτου του χαμενου Φρουρου;;;;

και ολο αυτο που λεω δεν εχει να κανει ουτε με σεναριο συνομοσιας ουτε με τιποτα το εσωτερικο

οσο για το αν επεσε για να κανω εγω ουτοποιικες σκεψεις
απο την στιγμη που δεν με ξερεις και δεν ξερεις τι κανω εγω
για την πατριδα μου
δεν μπορεις να μιλας ετσι για το ατομο μου

αν θες να κανεις κριτικη και να τραβηξεις κανενα αυτι
τραβα σε αυτους που εχεις δωσει την ψηφο σου για μια θεση στο δημοσιο


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZAΧ_ΧΑΖΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uzbekistan
301 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2006, 18:41:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZAΧ_ΧΑΖΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

gigenis λέει....

ναι αζαχ δεν καταλαβα....


Φάνηκε....

quote:

gigenis λέει....

.....και ξερω τι γινετε στον κοσμο που ζω....


Εμ που εκείνη τι στιγμή δεν ήξερες...

quote:

gigenis λέει....

ο πιλοτος ηταν ενας απο τους λιγους που μαθαμε οτι επεσαν
ξερεις εσυ που εισαι ψαγμενος ποσοι πεφτουν για να εισαι ελευθερος
και δεν το μαθαινει κανεις;;….


ΝΑΙ .....ΑΠΟ ΠΡΩΤΟ ΧΕΡΙ ....


quote:

gigenis λέει....

οσο για το αν επεσε για να κανω εγω ουτοποιικες σκεψεις
απο την στιγμη που δεν με ξερεις και δεν ξερεις τι κανω εγω
για την πατριδα μου
δεν μπορεις να μιλας ετσι για το ατομο μου


Όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται......ανέφερα πουθενά πρίν το ονομά σου....που ξέρεις οτι αναφερόμουνα σε σένα;;;; ΥΠΕΘΕΣΕΣ ;;;; γιατί λοιπόν δεν υπέθεσες όταν και ο dim.kar μίλησε για ένα εξόφθαλμο γεγονός...


quote:

gigenis λέει....

αν θες να κανεις κριτικη και να τραβηξεις κανενα αυτι
τραβα σε αυτους που εχεις δωσει την ψηφο σου για μια θεση στο δημοσιο.....



Αν και τώρα εγώ δεν καταλαβαίνω τι λες....
1) Δεν είμαι δημόσιος υπάλληλος
2) Δεν τραβάω αυτιά ...

quote:

gigenis λέει....

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του


Καλό.....


Ο άσπρος σίφουνας....

Η βλακεία είναι δικαίωμα του καθενός.....
Η μετάδοση της, προνόμιο 99% των μελών του φόρουμ...
Ο ασπασμός της, υποχρεωτικός, σύμφωνα με μερικούς ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2006, 18:51:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται......ανέφερα πουθενά πρίν το ονομά σου....που ξέρεις οτι αναφερόμουνα σε σένα;;;; ΥΠΕΘΕΣΕΣ ;;;; γιατί λοιπόν δεν υπέθεσες όταν και ο dim.kar μίλησε για ένα εξόφθαλμο γεγονός...


γιατι ημουν αυτος που ειχε πει οτι δεν καταλαβε
εμενα φωτογραφιζες με την απαντηση σου

quote:
Εμ που εκείνη τι στιγμή δεν ήξερες...



αλλο το δεν καταλαβα που αναφεροταν ο δημητρης και αλλο δεν ηξερα για το γεγονος


quote:
Αν και τώρα εγώ δεν καταλαβαίνω τι λες....
1) Δεν είμαι δημόσιος υπάλληλος
2) Δεν τραβάω αυτιά ...

προβλημα σου

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZAΧ_ΧΑΖΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uzbekistan
301 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2006, 19:49:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZAΧ_ΧΑΖΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

gigenis λέει....

quote:

Αζαχ λέει...
Όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται......ανέφερα πουθενά πρίν το ονομά σου....που ξέρεις οτι αναφερόμουνα σε σένα;;;; ΥΠΕΘΕΣΕΣ ;;;; γιατί λοιπόν δεν υπέθεσες όταν και ο dim.kar μίλησε για ένα εξόφθαλμο γεγονός...


γιατι ημουν αυτος που ειχε πει οτι δεν καταλαβε
εμενα φωτογραφιζες με την απαντηση σου


ΕΙΣΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗΣ;;...ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΔΡΑΚΟΝΙΟΥΣ....;;ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΟΥΝ ΕΞΩΓΗΙΝΟΙ;;;
ΑΝ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΟΤΕ...ΝΑΙ ΕΣΕΝΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΖΑ...


Ο άσπρος σίφουνας....

Η βλακεία είναι δικαίωμα του καθενός.....
Η μετάδοση της, προνόμιο 99% των μελών του φόρουμ...
Ο ασπασμός της, υποχρεωτικός, σύμφωνα με μερικούς ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2006, 20:04:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ισα ρε λαμογιο
προσπαθεις να συμαζεψεις τα ασυμαζευτα

οποιος δει το θεμα θα καταλαβει

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2006, 20:14:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ένταση βλέπω, χωρίς να υπάρχει λόγος. Μία διευκρίνηση ζήτησε ο gigenis και αμέσως να του την πείτε, λες και ΕΠΡΕΠΕ να καταλάβει ή ΟΦΕΙΛΕ να είναι ενημερωμένος. Εντάξει, και τι έγινε; Δεν μπορούμε να το διευκρινίσουμε ευγενικά; Τι στο καλό; Πήγε να σαμποτάρει το θέμα;
Τέλος πάντων. Κρίμα για το παλικάρι. Τουλάχιστον να βρεθεί γρήγορα. Και για τους πιλότους της Π.Α. ότι και να πει κανείς, θα είναι λίγο.

under construction...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gonzalez
Μέλος 1ης Βαθμίδας


97 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2006, 22:35:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gonzalez  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγγνώμη δεν κατάλαβα τι εννοεί ο ποιητής dim. kar γι’ αυτό ρώτησα δεν κατάλαβα το νόημα

Ότι γράφει δεν ξεγράφειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2006, 00:07:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τυρταίος, Ελεγείες 10

Τιμή να πεθαίνεις στους πρώτους ανάμεσα,
πολεμώντας γερά για την πατρίδα, λεβέντης.

Μα την πατρίδα ν' αφήνεις, τα χωράφια τα πλούσια
και φτωχός να γυρνάς στερημένος απ' όλα,
είναι ντροπή απ' όλες χειρότερη,
να γυρίζεις διωγμένος, με γέρο πατέρα
και μάνα γλυκιά,
με τα παιδιά σου μικρά και την καλή σου γυναίκα.
Βάρος θα είσαι όπου κι αν πας,
ανάγκες γεμάτος και φτώχεια πικρή,
και τη γενιά θα ντροπιάζεις, ανίσχυρος,
και κάθε ατίμωση και συμφορά θ' ακολουθάει.

Τον πλάνητα άντρα και τη γενιά του κανείς
ούτε τον σέβεται ούτε φροντίζει.

Για τη γη μας, λοιπόν, με ψυχή να παλαίψουμε,
για τα παιδιά μας να πέσουμε χωρίς δισταγμό,
δεν είναι τώρα η ζωή μας για λύπη.

Στη μάχη, ω νέοι, τη θέση κρατώντας
μην κάνετε πίσω· και άφοβοι να 'σαστε
με την ψυχή σας στο στήθος γερή και ακράτητη
και τη ζωή σας χαλάλι· άντρας προς άντρα
.

Και της μάχης τους συντρόφους -όσους δεν έχουν
της νιότης τη δύναμη,
μην τους αφήνετε στην παράταξη μόνους.

Ντροπή μέσ' τους πρώτους να πέφτει παλιότερος
πριν απ' τον νέο,
με χιόνια μαλλιά και άσπρα τα γένια
και μέσα στο χώμα να ξεψυχά η ψυχή του,
κρατώντας στα χέρια ματωμένα τα όπλα
-ντροπή να τα βλέπεις-
και το σώμα γυμνό ντροπιασμένο να κείται.

Όμως στον νέο όλα ταιριάζουν και όμορφα είναι,
όσο υπάρχει της νιότης η δύναμη.
Τον θαυμάζουν οι άντρες,
τον αγαπούν οι γυναίκες, όσο αναπνέει
και ένδοξος είναι, αν πέσει στους πρώτους.

Όλοι λοιπόν με γερά στυλωμένα τα πόδια στη γη
και τα χείλη με πείσμα να δαγκώνουν ματώνοντας.

Αρχαίοι Έλληνες Λυρικοί 1. Καλλίνος, Τυρταίος, Αρχίλοχος, Μετάφραση: Κ. Τοπούζης, Εκδόσεις Επικαιρότητα, Αθήνα 1997


Τιμή στον ήρωα. Τα υπόλοιπα μπορούν να λείψουν παρακαλώ.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Imperator
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
227 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2006, 01:07:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Imperator  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα θα το πω όσο και αν ακούγεται άκομψο. Αφού κανείς άλλος δε πέρνει χαμπάρι, ας κάνουν κάτι οι ίδιοι οι πιλότοι που κάθε τρεις και λίγο σηκώνοντε για αερομαχίες κλπ. Να σταματήσουν να το πέρνουν τόσο "ζεστά" το πράγμα. Λες και θα τους πει κανείς ευχαριστώ.Ασε τους εκεί δε παν να μπουν και στο FIR και δε ξέρω κι εγώ που αλλού. Κάθονται άνθρωποι που δε φταίνε σε τίποτα και σκοτώνοντε και αφήνουν πίσω τους οικογένεις και ανρθδώπους για το τι τελικά? Αν είναι 6 ή 10 μίλια και τρίχες κατσαρές! Ας κάτσουν αν τα λύσουν αυτοί που καίγονται αυτά τα θέματα, τρέχουν να πούμε οι πιλότοι να βγάλουν το φίδι από την τρύπα για άλλους!Αφού δε δείχνουν ούτε να πολυενοχλούντε κάποιοι με αυτές τις καταστάσεις ας κάνουν και αυτοί ότι τους ψευτοκαταδιώκουν κλπ, λες και είναι ανάγκη να υπερβάλουν εαυτούς και να σκοτώνοντε για να υπερασπίσουν τι τελικά?
Να γιατί τελικά κάποιοι αποκτούν αυτό που λέμε νοοτροπία δημοσίου υπαλλήλου και για μένα οι πιλότοι καλά θα κάνουν για τους ίδιους να την αποκτήσουν. Γιατί ότι και να κάνεις πιο το ευχαριστώ? Αυτοί που είναι αρμόδιοι αν ήθελαν μπορούσαν να τα είχανε λύσει αυτά τα προβλήματα. Και πριν μου πει κανείς οτιδήποτε απλά θα ρωτήσω αν κάποιος από εσάς θα έβαζε τη ζωή του σε κίνδυνο για να υπερασπίσει αυτό το φρενοκομείο. Θα μου πεις η δουλειά τους είναι, για αυτό πληρώνοντε. Πρώτον πιστέψτε με δε θα τους ζητήσει κανείς το λόγο αν δεν υπερβάλλουν το εαυτό τους, γιατί αυτό κάνουν με αυτή την τρέλα που επικρατεί στο Αιγαίο και δεύτερον πάαααααρα πολύ άλλοι επίσης πρέπει να κάνουν τη δουλειά τους σε αυτή τη χώρα και δε την κάνουν με πολύ πιο ολέθρια αποτελέσματα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Nortrin
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
100 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2006, 01:12:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nortrin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μέσα στον κουρνιαχτό του βιοπορισμού και της καρριέρας, της παπαρολογίας και του ωχαδελφισμού, της υποκουλτούρας και της κουλτούρας, του σκεπτικισμού και του εσωτερισμού, ας σηκώσουμε το βλέμμα ψηλά, πάνω από τα σύννεφα, εκεί που ένα παλληκάρι έχασε τη ζωή του για να απολαμβάνουμε αυτά που εμείς θεωρούμε δεδομένα...

Συγχαρητήρια Δημήτρη.

Τιμή στον ήρωα.

www.asana.gr
"Εν οίδα ότι ουδέν οίδα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZAΧ_ΧΑΖΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uzbekistan
301 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2006, 09:29:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZAΧ_ΧΑΖΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

gigenis λέει....

ισα ρε λαμογιο
προσπαθεις να συμαζεψεις τα ασυμαζευτα

οποιος δει το θεμα θα καταλαβει

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του


Μια απλή απάντηση ενός που στριμώχθηκε ...... τελικά έχεις μέσα σου το πνεύμα του εσωτερισμού...
Και είς ανώτερα....



Ο άσπρος σίφουνας....

Η βλακεία είναι δικαίωμα του καθενός.....
Η μετάδοση της, προνόμιο 99% των μελών του φόρουμ...
Ο ασπασμός της, υποχρεωτικός, σύμφωνα με μερικούς ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2006, 10:04:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να σταματήσουν να το πέρνουν τόσο "ζεστά" το πράγμα. Λες και θα τους πει κανείς ευχαριστώ.Ασε τους εκεί δε παν να μπουν και στο FIR και δε ξέρω κι εγώ που αλλού. Κάθονται άνθρωποι που δε φταίνε σε τίποτα και σκοτώνοντε και αφήνουν πίσω τους οικογένεις και ανρθδώπους για το τι τελικά? Αν είναι 6 ή 10 μίλια και τρίχες κατσαρές!

quote:
ες και είναι ανάγκη να υπερβάλουν εαυτούς και να σκοτώνοντε για να υπερασπίσουν τι τελικά?
Να γιατί τελικά κάποιοι αποκτούν αυτό που λέμε νοοτροπία δημοσίου υπαλλήλου και για μένα οι πιλότοι καλά θα κάνουν για τους ίδιους να την αποκτήσουν. Γιατί ότι και να κάνεις πιο το ευχαριστώ? Αυτοί που είναι αρμόδιοι αν ήθελαν μπορούσαν να τα είχανε λύσει αυτά τα προβλήματα. Και πριν μου πει κανείς οτιδήποτε απλά θα ρωτήσω αν κάποιος από εσάς θα έβαζε τη ζωή του σε κίνδυνο για να υπερασπίσει αυτό το φρενοκομείο. Θα μου πεις η δουλειά τους είναι, για αυτό πληρώνοντε. Πρώτον πιστέψτε με δε θα τους ζητήσει κανείς το λόγο αν δεν υπερβάλλουν το εαυτό τους, γιατί αυτό κάνουν με αυτή την τρέλα που επικρατεί στο Αιγαίο και δεύτερον πάαααααρα πολύ άλλοι επίσης πρέπει να κάνουν τη δουλειά τους σε αυτή τη χώρα και δε την κάνουν με πολύ πιο ολέθρια αποτελέσματα...

Δεν είναι άκομψα τα παραπάνω. Είναι προσβλητικά. Και για την Ελλάδα και για τους πιλότους, ιδίως για αυτούς που έχουν χάσει την ζωή τους για να υπερασπίσουν αυτό που ξέρουν ότι πρέπει να υπερασπιστεί, όσοι δεν ασχολούνται επαγγελματικά πλέον με την αποχαύνωση.
Δεν ξέρω ποιος και από που είσαι, αλλά σου υπενθυμίζω ότι οι γείτονές σου, δεν είναι οι Ολλανδοί, οι Βέλγοι και οι Ελβετοί. Δεν είναι καν οι Πολωνοί. Εσύ μπορείς να συνεχίσεις να ασχολείσαι εντελώς ελεύθερα με ότι σε ενδιαφέρει και να είσαι εντελώς αδιάφορος για ότι δεν σε ενδιαφέρει, όμως μην παροτρύνεις αυτούς που σου δίνουν την δυνατότητα να είσαι ελεύθερος, να κάνουν το ίδιο με σένα.

under construction...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Timetrapped
Μέλος 1ης Βαθμίδας


125 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2006, 10:41:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Timetrapped  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι θλιβερό να χάνεται μια ανθρώπινη ζωή και ακόμη πιο θλιβερό
το γεγονός της αντιπαλότητας του μίσους και του διαχωρισμού των
ανθρώπων που φέρνει περισσότερες συγκρούσεις, περισσότερο πόνο.

Απορία: ποια είναι ακριβώς η σχέση του θέματος με την κατηγορία ΠΑΡΑΞΕΝΟ?

If the truth hurts prepare for pain.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Imperator
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
227 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2006, 14:14:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Imperator  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε stemix το αν είναι προσβλητικά για την Ελλάδα ουδόλως με ενδιαφέρει. Αυτή τη χώρα δε την έχω και σε μεγάλη υπόληψη (ούτε φυσικά και τις γειτονικές μας). Για τους πιλότους της Αεροπορίας δεν είναι προσβλητικά όμως. Τους αντιμετωπίζω ως ανθρώπους και απλά εκφράζω την αγανάκτησή μου να γίνονται θύματα της αλλοπρόσαλλης πολιτικής που άλλοι ακολουθούν.Απλά δεν υπάρχει κανένας ουσιαστικός λόγος για να γίνεται όλη αυτή η ένταση με τις αερομαχίες στο Αιγαίο, και να κάνει τη ζωή δύσκολη σε αυτούς, υποερβολικά μεγάλο το κόστος σε σχέση με το όφελος. Δηλαδή έχουν σκοτωθεί τόσοι άνθρωποι σε τέτοια σκηνικά ή εξαιτίας της υπερβολικής καταπόνησης γιατί εντέλει?
Επίσης ξέρω πολύ καλά ποιους έχω γείτονες. Τολμώ να πω ότι ξέρω ίσως καλύτερα απο εσένα. Και σε διαβεβαιώ ότι όπως κι εγώ δεν έχω όρεξη και διάθεση ποτέ να πάρω ένα κολοσιδερικό και να σκοτώσω κάποιον από αυτούς και αυτοί πολύ περισσότερο ίσως από εμάς δεν το θέλουν. Άλλοι εντελώς άσχετοι είναι αυτοί που το θέλουν και για τους δύο (όπως και για πολλούς άλλους ανά τον κόσμο). Για αυτό έγραψα τα παραπάνω. Αφού συνεχίζεται αυτή η ιστορία, ας καταλάβουν οι ίδιοι που τα τρώνε στη μάπα κάθε μέρα σχεδόν ότι οι άλλοι δε πρόκειτε να κάνουν κάτι και ας αρχίσουν να δρουν "διαφορετικά".Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2006, 16:36:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως πολύ σωστά παρατήρησε ο Timetrapped το θέμα δεν ταιριάζει στο "Παράξενο" οπότε μεταφέρεται στο "Απόψεις, Προτάσεις".

Αγαπητέ dim.kar, πολύ ωραίο το θέμα σου, διευκρίνησέ μου, αν θέλεις, αν το παρόν θέμα αφορά αποκλειστικά τα γεγονότα της επικαιρότητας -οπότε θα παραμείνει ενεργό για όσο καιρό βρίσκεται στην επικαιρότητα- ή αν είναι γενικότερου προβληματισμού, οπότε θα μπορούσαμε να το μετονομάσουμε σε "Τιμή στους ήρωες" π.χ. ή κάποιον άλλο τίτλο δική σου επιλογής και να συνεχίστει η συζήτηση γενικότερα.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2006, 16:51:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλησπέρα σε όλες και όλους...

Αγαπητέ Imperator γράφεις:

quote:
Φίλε stemix το αν είναι προσβλητικά για την Ελλάδα ουδόλως με ενδιαφέρει.

Μπράβο, μπράβο...

quote:
Αυτή τη χώρα δε την έχω και σε μεγάλη υπόληψη (ούτε φυσικά και τις γειτονικές μας).

Και καλά κάνεις! Τι κάνεις για να την αλλάξεις όμως;

quote:
Για τους πιλότους της Αεροπορίας δεν είναι προσβλητικά όμως. Τους αντιμετωπίζω ως ανθρώπους και απλά εκφράζω την αγανάκτησή μου να γίνονται θύματα της αλλοπρόσαλλης πολιτικής που άλλοι ακολουθούν.

Για αυτό ακριβώς φυλάττουν Θερμοπύλες. "τοις κείνων ρήμασι πειθόμενοι" έγραψε ο Επιμενίδης... Διότι υπάκουσαν στη αλλοπρόσαλλη (ίσως...) πολιτική των αρχόιντων της Σπάρτης που θυσίασε δυνάμεις σε μια άσκοπη μάχη...

quote:
Απλά δεν υπάρχει κανένας ουσιαστικός λόγος για να γίνεται όλη αυτή η ένταση με τις αερομαχίες στο Αιγαίο,

Δεν υπάρχει κανένας ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟΣ λόγος για να γίνεται ο,τιδήποτε...

quote:
και να κάνει τη ζωή δύσκολη σε αυτούς, υποερβολικά μεγάλο το κόστος σε σχέση με το όφελος.

Ενώ αν τα καρντάσια είχαν μπουκάρει μέσα το όφελος θα ήταν προφανές...

quote:
Δηλαδή έχουν σκοτωθεί τόσοι άνθρωποι σε τέτοια σκηνικά ή εξαιτίας της υπερβολικής καταπόνησης γιατί εντέλει?

Μήπως για να είμαστε αυτοί που είμαστε;

quote:
Επίσης ξέρω πολύ καλά ποιους έχω γείτονες.

Μπράβο...

quote:
Τολμώ να πω ότι ξέρω ίσως καλύτερα απο εσένα.

Γεννήθηκα (εγώ) στη Ρόδο και μεγάλωσα μέχρι τα έξι μου στη Σύμη... Υπηρέτησα στη Ρόδο και στη Σύμη...

quote:
Και σε διαβεβαιώ ότι όπως κι εγώ δεν έχω όρεξη και διάθεση ποτέ να πάρω ένα κολοσιδερικό

Ούτε κι εγώ... Αλλά αν κάποιος απειλεί τη ζωή μου (ή της οικογένειας μου. ή των φίλων μου. κτλ κτλ) θα ΑΜΥΝΘΩ!!!

quote:
και να σκοτώσω κάποιον από αυτούς και αυτοί πολύ περισσότερο ίσως από εμάς δεν το θέλουν.

Οι περισσότεροι... Ο πιλότος του τουρκικού F-16 όμως;

quote:
Άλλοι εντελώς άσχετοι είναι αυτοί που το θέλουν και για τους δύο (όπως και για πολλούς άλλους ανά τον κόσμο).

Δυσνόητο...

quote:
Για αυτό έγραψα τα παραπάνω. Αφού συνεχίζεται αυτή η ιστορία, ας καταλάβουν οι ίδιοι που τα τρώνε στη μάπα κάθε μέρα σχεδόν ότι οι άλλοι δε πρόκειτε να κάνουν κάτι και ας αρχίσουν να δρουν "διαφορετικά".

Να κάνουν τι; Επανάσταση; Δικτατορία; Χούντα;

Και μια ερώτηση τώρα: όταν ένα αμερικανικό άρμα μπουκάρει σε ένα χωριό του Ιράκ, ο ιρακινός τι θα προτιμούσε να έχει: ενεργοποιημένο DNA ή ένα καλό αντιαρματικό;

Και να φανταστείς πως προσυπογράφω τη δήλωση Ινονού για τις τρεις ΕΜΦΥΛΙΕΣ συρράξεις μεταξύ Ελλήνων και τούρκων...

Ίσως τελικά ο ελληνισμός να συμπλήρωσε τον ιστορικό του κύκλο... Από την άλλη ριψάσπιδες και εφιάλτες υπήρχαν πάντα...

Δημήτρης

________________________
Αν δεν πατήσετε ΤΩΡΑ αμέσως www.foscaving.gr/ να σας καεί το VIDEO!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2006, 16:57:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή gretel!

Κάνε ό,τι θέλεις! Όπως κι αν το ονομάσεις, αν του αξίζει να πεθάνει, αυτό θα πάθει...

Δημήτρης

________________________
Αν δεν πατήσετε ΤΩΡΑ αμέσως www.foscaving.gr/ να σας καεί το VIDEO!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2006, 17:01:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή gretel!

Κάνε ό,τι θέλεις! Όπως κι αν το ονομάσεις, αν του αξίζει να πεθάνει, αυτό θα πάθει...

Δημήτρης

________________________
Αν δεν πατήσετε ΤΩΡΑ αμέσως www.foscaving.gr/ να σας καεί το VIDEO!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2006, 20:08:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

AZAX XAZA
Μια απλή απάντηση ενός που στριμώχθηκε ...... τελικά έχεις μέσα σου το πνεύμα του εσωτερισμού...
Και είς ανώτερα....


quote:
Δεν είναι άκομψα τα παραπάνω. Είναι προσβλητικά. Και για την Ελλάδα και για τους πιλότους, ιδίως για αυτούς που έχουν χάσει την ζωή τους για να υπερασπίσουν αυτό που ξέρουν ότι πρέπει να υπερασπιστεί, όσοι δεν ασχολούνται επαγγελματικά πλέον με την αποχαύνωση.

συμφωνω το προβλημα ειναι οτι κανεις δεν εχει διαθεση να πιασει το οπλο και να μπει σε ενα χαρακωμα
αλλα ολοι θελουν να κοιμουνται χωρις τον φοβο οτι θα τους στερησουν την ελευθερια τους
αυτος ο ωχ αδερφισμος ειναι γενικο φαινομενο


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2006, 20:13:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

"τοις κείνων ρήμασι πειθόμενοι"


ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΔΟΞΑ!

ΥΓ. ως εθνος, εχουμε βγαλει τους καλυτερους και τους χειροτερους (δεν ξερω αν ειναι καλο ή κακο αυτο, αλλά ξερω πολυ καλα οτι ο εχθρος του Ελληνα ειναι ο Ελληνας)


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Imperator
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
227 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2006, 13:59:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Imperator  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dim kar από ότι βλέπω δεν έχασες την ευκαιρία να μου "την πεις". Δε θα μπω στη διαδικασία να έρθω σε αντιπαράθεση περαιτέρω, θεωρώ πως δε χρειάζεται. Είπα τις απόψεις μου και φτάνει, αρεστές ή όχι δε με ενδιαφέρει, ούτε νοιώθω ότι πρέπει να απολογηθώ για αυτές. Περιττό να σου πω βέβαια ότι μπορώ άνετα να κάνω σκόνη ένα προς ένα τα επιχειρήματα που μου παρέθεσες. Παρά το ότι δε θέλω να το κάνω, θα ομολογήσω ότι με "τσίγκλησε" μία ερώτηση που μου απεύθυνες προσωπικά. "Τι κάνω για αυτό?" για το ότι η χώρα είναι έτσι κλπ.
Η απάντησή μου είναι η εξής: Ακοπουθώ τους στοιχειώδεις κανόνες συλλογικής οργάνωσης ανθρώπινων κοινωνιών. Να σου το πω πιο αναλυτικά?
Σέβομαι το συνάνθρωπό μου. Δεν είμαι πονηρός. Δε κοιτάω να τον κοροιδέψω. Δε κοιτάω να του φάω τη θέση ενώ την αξίζει. Δε μολύνω το περιβάλλον. Δε τρέχω μεθυσμένος με κίνδυνο να σκοτώσω αθώους. Θές κι άλλα? Όταν ήμουν φοιτητής δεν έμπαινα στις (κομματικές) παρατάξεις για να φάω τη θέση από το μεταπτυχιακό από το συμφοιτητή μου που το άξιζε. Τη θέση την πήρα με δική μου αξία αποδεδειγμένα. Στο δημόσιο που εργάστηκα για κάποιο διάστημα δεν είχα γραμμένο τον κόσμο στα @@ μου. Αντίθετα σεβόμουν το ότι ο κόσμος με πλήρωνε και υπερέβαλλα εαυτόν για να τον εξυπηρετήσω. Οι συνάδελφοι με θεωρούσαν μ... κα και ο κόσμος μου έλεγε ευχαριστώ. Αυτό κάνω. Απλά κοιτάω να μη κάνω τη ζωή δύσκολή στους συνανθρώπους μου.Σέβομαι την άποψη του καθενός. Σέβομαι τα δικαιώματα που έχει.
Και σε ρωτάω.Αν όλοι έκαναν αυτά θα ήταν διαφορετική η χώρα ή όχι? Είναι τίποτα δύσκολο να γίνει?Δε χρειάζονται ηρωισμοί ή επαναστάσεις. Όχι. Απλά στοιχειώδης λογική και σεβασμός. Απλότητα. Απόρριψη του φιλοτομαρισμού και του κακώς εννοούμενου εγωισμού. Απλά το να σκεφτείς μόνο ότι υπάρχουν και άλλα παλιοτόμαρα γύρω σου εκτός από το δικό σου. Αυτό κάνω εγώ. Από ότι φαίνεται είναι πολύ δύσκολο σε αυτή τη χώρα γιατί δε βλέπω να το κάνουν πολλοί. Ας είναι. Αφού τους αρέσει δε θα τους χαλάσω το χατήρι. Αυτή τη χώρα θέλουν, αυτήν έχουν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy