ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Οι 12 φύλακες του Αγίου Όρους
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
another star
Μέλος 3ης Βαθμίδας


518 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2006, 18:05:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους another star  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ανοίγω αυτό το θέμα για να μάθουμε περισσότερα για τους 12 φύλακες του Αγίου Όρους.

Δεν μπόρεσα λόγω σύνδεσης να δω αν υπάρχει κάποιο άλλο αντίστοιχο θέμα. Για αυτό αν υπάρχει θα ήθελα να μάθω ποιο από τους συντονιστές.
Αλλιώς ας με ενημερώσουν για να συνεχίσω.

Ευχαριστώ


**Είναι η καρδιά φωτιά και χιόνι, γυρίζει μόνη, να βρει Θεό**
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2006, 20:08:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ another star ΤΕΤΟΙΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ.

ΜΕ ΧΑΡΑ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΑΝΑΜΕΝΟΥΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ.

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ 12 ΦΥΛΑΚΕΣ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΟΡΟΥΣ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

another star
Μέλος 3ης Βαθμίδας


518 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2006, 20:26:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους another star  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ για την απάντηση

Φυσικά και γω δεν ξέρω πολλά εκτός από ότι μόνο έχω ακούσει από κάποιους επισκέπτες και τελευταία διάβασα για αυτό σε ένα περιοδικό. Αυτό το θέμα το άνοιξα με αφορμή και γω να μάθω περισσότερα.

Λοιπόν, στο Αγιο Όρος λοιπόν λέγεται ότι εδώ και πάρα πολλά χρόνια υπάρχουν 12 φύλακες. Τους λένε φύλακες γιατί είναι σαν να φυλάνε τη Θρησκεία και όχι το μέρος. Είναι 12 και ποτέ λιγότεροι ή περισσότεροι. Κανείς δεν ξέρει γιατί αυτό το νόύμερο, ίσως λόγω των αρχαίων Θεών, αλλά ίσως και λόγω των αποστόλων. Πάντα το 12 μας μπέρδευε έτσι και αλλιώς σαν νούμερο.

Όταν πρόκεται να "κοιμηθεί" κάποιος, τότε βάζει κάποιον άλλον στη θέση του που θα διαλέξει ως το πιο κατάλληλο. Είναι ασκητές που έχουν φτάσει σε πολύ μεγάλο σημείο γνώσης τόσο ώστε κάποιοι να κυκλοφορούν γυμνοί, γιατί δεν τους ενδιαφέρει κάτι από τα εγκόσμια, ακόμα και τα ρούχα, και το μόνο πράγμα που μπορεί να κρύβει τα "ακατάλληλα" σημεία του σώματος τους είναι η γενειάδα τους. Ο μόνος προορισμός τους και όλη η ζωή τους είναι η επικοινωνία με το Θείο.

Κανείς απ' ότι λένε δεν μιλάει ανοικτά για τους φύλακες στο Άγιο Όρος, ενώ όλοι φαίνεται να ξέρουν για αυτούς. Κάποιοι που τους έχουν δει έστω και για λίγο λένε ότι το πρόσωπό τους και το χαμόγελό τους λες και φωτίζονται και βγάζουν ένα φως που είναι λες και σε αγκαλιάζει ο ίδιος ο Θεός.

Επίσης αν κάποιος δει λένε έναν φύλακα, έχουν εμφανιστεί για κάποιο λόγο και θα έπρεπε να τον ακολουθήσουν.

Πιστεύω πως ίσως κάποιοι που έχουν επισκευθεί το μέρος, να γνωρίζουν περισσότερα.


Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.


**Είναι η καρδιά φωτιά και χιόνι, γυρίζει μόνη, να βρει Θεό**
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2006, 21:30:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ another star ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΧΩ ΠΑΝΤΕΛΗ ΑΓΝΟΙΑ...
ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΣΕ ΚΑΤΙ...

ΘΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΟΥ ΜΗΝ ΤΥΧΩΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΦΙΛΟΣ ΕΧΕΙ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΡΑΘΕΣΕΙ...

ΠΑΝΤΩΣ ΑΠΟ ΣΥΝΑΦΕΛΦΟΥΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΣΚΕΥΘΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ...
ΘΑ ΨΑΞΩ ΠΑΝΤΩΣ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nomad
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
114 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2006, 00:27:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nomad  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν επισκέφθηκα το Όρος σε μικρή ηλικία έμεινα στη γιορτή του μοναστηριού της Μ. Λαύρας. Έκαι λοιπόν ήρθε σε κάποια στιγμή ένας ασκητής πουα κατά τα λεγόμενα τον μοναχών είχαν να τον δουν 3 χρόνια. Ήταν γέρος μίλαγε πολύ σπάνια και δεν ήθελε καμιά σχέση με τα εγκόσμια (όταν κάποιος του προσέφερε λεφτά έφυγέ μακριά του). Ρωτησα τον ιερομόναχο ο οποίος ήταν συγγενής μου για αυτού του είδους τους καλόγερους και μου απάντησε πως μερικοί φεύγουν μακριά σε απομονωνμένες σκήτες και απομακρύνονται εντελώς από τα εγκόσμια. Το μοναδικό που τους ενδιαφέρει είναι η ένωση με το θείο. Αυτό για τους 12 φύλακες πρώτη φορά το ακούω παρόλο που ιστορίες <<<μεταφυσικού περιεχομένου>>> έλεγαν πολλές οι μοναχοί.

Και εν των παντων εν, και εξ ενος πάντα (Ηράκλειτος)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hendrix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2006, 02:31:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hendrix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν η another star κανει τον κοπο να μας πει ποιο περιοδικο/βιβλιο, ποιου συγγραφεα/αρθρογραφου, διαβασε σχετικα, αυτη και οι φιλοι της, ισως καταλαβουμε γιατι τετοια πενια πληροφοριων...

_________________________
The seething seas ceaseth
and twiceth the seething seas sufficeth us.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

another star
Μέλος 3ης Βαθμίδας


518 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2006, 10:22:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους another star  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

για το συγκεκριμένο θέμα είχα ακούσει παλιά από ανθρώπους που έχουν πάει, και επειδή το χωριό του άντρα μου είναι κοντά στο Αγιο Όρος, είχα ακούσει πολλές ιστορίες μέσα σε όλες και αυτή. Δεν είχα ακούσει ότι είναι 12 αλλά ότι υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι που είναι σαν να φυλούν τη Θρησκεία.

Η αλήθεια είναι ότι το είχα ξεχάσει το συγκεκριμένο θέμα μέχρι που διάβασα αυτό το άρθρο. Το ότι είναι 12 το διάβασα εκεί.

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να πω ποιος έγραψε τι, επειδή δεν ξέρω αν είναι και σωστό αλλά νομίζω πως δεν έχει και σημασία.

Νομίζω ότι το καλύτερο είναι αν γνωρίζει κάποιος κάτι , έστω και το ελάχιστο, ίσως θα βοηθούσε στη κουβέντα μας.

Ευχαριστώ


**Είναι η καρδιά φωτιά και χιόνι, γυρίζει μόνη, να βρει Θεό**
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2006, 12:18:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πως τη φυλάνε τη θρησκεία ?
Κι από τι ακριβώς ?
Ο άντρας σου που είναι από κει κοντά,δεν ξέρει κάτι σχετικό ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hendrix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2006, 13:12:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hendrix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν εχει σημασια ποια ειναι η πηγη των πληροφοριων; Ειναι προσωπικο δεδομενο το ονομα ενος αρθρογραφου; Τελος παντων...

Η συγκεκριμενη παντως φημη ειναι σαπουνοφουσκα γνωστης μπουρμπουληθρομηχανης κι ο νοων νοειτω...

Στο athos.gr βρισκουμε την πιθανοτατα οριτζιναλ εκδοχη:

quote:
Ουράνιοι φύλακες

Ο φωστήρας της οικουμένης, ο Ιερός Χρυσόστομος (4ος αιώνας), με το διορατικό του χάρισμα είδε πολλές φορές τους Αγίους Αγγέλους να επιτηρούν και να φυλάνε ακατάπαυτα την εκκλησία, και μάλιστα την ώρα της αναίμακτης θυσίας.
«Όταν αρχίζει ο ιερέας να προσκομίζει», διηγήθηκε ο Άγιος στους πνευματικούς του φίλους, «κατεβαίνουν αμέσως Αγγελικές δυνάμεις από τον ουρανό με λαμπρές και θαυμαστές ενδυμασίες. Με πόδια γυμνά και σκυμμένο πρόσωπο περιτριγυρίζουν το Άγιο Θυσιαστήριο, και στέκονται εκεί ήσυχοι και σιωπηλοί μέχρι το τέλος της θείας λειτουργίας.
Ύστερα σκορπίζονται σ' όλο το ναό, βοηθούν τους κληρικούς που μεταδίδουν στο λαό τ' άχραντα Μυστήρια, και τους δυναμώνουν στην πίστη».


_________________________
The seething seas ceaseth
and twiceth the seething seas sufficeth us.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T_Chameleon of Rodos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
92 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2006, 17:17:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O αριθμός 12 περιλαμβάνει την τελειότητα σύμφωνα με τον Αριστοτέλη τον άριστο και την χριστιανικοί θρησκεία .Τον αρηθμο αυτό τον συναντάμε παντού ακόμα και στην μυθολογία. οι 12 φύλακες του Άγιου Όρους ίσος να είναι δημιούργημα της πίστης μας αλλά δεν αποκλείεται να είναι και υπαρκτά πρόσωπα . Μπορούμε μόνο να κάνουμε υπόθεσης για αυτούς μέχρι να τους συναντήσουμε και να αλλάξει ριζικά το ότι λέμε για αυτούς .Ενδεχόμενος να είναι μονάχη που ζουν απομονωμένοι και κρα τουν μυστικές γραφές η οποίες δεν έχουν αποκαλυφθεί. Οι λιγοστές γνώσης που διαθέτουμε δεν μας επιτρεπτού να καταλάβουμε πράγματα παρά μόνο να υποθέτουμε στο ευρύ φάσμα τον ανεξήγητων γεγονότων

ΕΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ

T_Chameleon of RodosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hendrix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2006, 17:53:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hendrix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φυσικα ειναι πιθανοτερο να ειναι μπαλαμουτακι φτειαγμενο απο ορισμενους ασχετους που μικρες λεπτομερειες τους εκθετουν...


Το google κατι ξερει παραπανω!

_________________________
The seething seas ceaseth
and twiceth the seething seas sufficeth us.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

another star
Μέλος 3ης Βαθμίδας


518 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2006, 20:13:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους another star  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγνοών μεγάλωσε Θεσσαλονίκη, απλά καμιά φορά που πηγαίναμε στο χωριό του στο Στρατώνι, ακούγαμε αρκετά, όχι απαραίτητα για αυτό το θέμα.

hendrix το να το κρίνεις ως σαπουνόφουσκα δεν σημαίνει ότι είναι και το σωστό. Ούτε επίσης είναι ο σωστός αυτός που μπορεί να το πιστεύει. Εγώ δεν ξέρω και για αυτό το άνοιξα αυτό το τόπικ. Ρωτάω μπας και ξέρει κάποιος κάτι.

T_Chameleon of Rodos το πιο πιθανό είναι να είναι απλά μοναχοί που δεν διαφυλάτουν και τίποτα, να κοτσάραν και ένα νούμερο στο άρθρο και αυτό είναι όλο. Επειδή έγινε έτσι η ζωή μας που για παραδειγμα δεν κάνουμε βήμα χωρίς κίνητό μας, μας φαίνεται αλλόκοσμο το να ζεις σε ένα δάσος.


Ευχαριστώ


**Είναι η καρδιά φωτιά και χιόνι, γυρίζει μόνη, να βρει Θεό**
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hendrix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2006, 23:39:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hendrix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ενταξει, αμα τους βρεις πες μου κι εμενα που θελω να τους ρωτησω κατι...

_________________________
The seething seas ceaseth
and twiceth the seething seas sufficeth us.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serenite
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2006, 11:30:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serenite  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχει ένα βιβλίο απο το Αρχετυπων με τίτλο Τα μυστικά των Ελλήνων. Αυτό μέσα σε διάφορα κεφάλαια που έχει, έχει και ένα κεφάλαιο που έχει ως τίτλο οι 12 αόρατοι φύλακες του Αγιου Ορους.
Δεν το έχω διαβάσει ούτε ξέρω το περιεχομενό του απλά έτυχε να το δω σε κάποια διαφήμιση του Αρχέτυπων.

Αυτά προς την αναζητησή σου φίλη/φίλε Another Star, δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω με κάτι άλλο καθώς δεν γνωρίζω καθόλου το θέμα αλλα αν πέσει στην αντιληψή μου ότι το έχει κάποιος φίλος θα του ρίξω ματιά και θα σου πω παραπάνω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

another star
Μέλος 3ης Βαθμίδας


518 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2006, 11:54:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους another star  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ok hendrix θα σε ενημερώσω

serenite ευχαριστώ, αν βρεις κάτι, πες μας



**Είναι η καρδιά φωτιά και χιόνι, γυρίζει μόνη, να βρει Θεό**
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μετρον
Μέλος 1ης Βαθμίδας


88 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2006, 09:50:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μετρον  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτοί που λέτε αγαπητοί είναι οι λεγόμενοι "αναχωρητές!
Κάποια μέρα μπαίνουν στο δάσος και απο εκεί και πέρα δεν τους ξαναβλέπει κανείς πλέον.
Κάθε μεγάλο μοναστήρι αφήνη κάθε μήνα στην ακρη του δάσους ψωμί για αυτούς!
Ειναι κυρίος γύρο απο τον Αθωνα και όποιος έχει περπατήσει στα δάση εκει γνωρίζει οτι είναι βασικά απρόσιτα!
Σύμφωνα με τους μοναχούς υπάρχουν και εγώ προσωπικά τους πιστεύω αλλά για τον αριθμό 12 δεν έχω ακούσει τίποτα.
Διιστανται οι απόψεις όμως και στο όρος για το εάν πρόκειται για κάλεσμα θεού η απλά για τρελλαμένους.

Ούκ ήμην, εγέγονα, ούκ είμι ου μέλει μοιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

another star
Μέλος 3ης Βαθμίδας


518 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2006, 09:01:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους another star  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μετρον ευχαριστώ για την απάντησή σου

όσο για το τρελαμένους που λες εντάξει, σίγουρα θα έχουν ξεπεράσει το λεπτό όριο για να ζουν όπως ζουν, αλλά και ποιος είναι αυτός που θα καθορίσει τη τρέλα από τη λογική. Όλοι έχουμε τη δόση μας Χιουμοράκι!

Τέλος πάντων. Εκτός από αυτά που μας είπες έχεις ακούσει κάτι άλλο για αυτούς? Όσο για το 12 μπορεί να μην είναι και τίποτα. Και λέγονται αναχωρητές γιατι? και τα σημεία που μένουν είναι τόσο δύσκολα προσβάσιμα για να τους βρει κάποιος ή αυτοί κρύβονται έστω και αν τους αναζητήσουν και για αυτό δεν τους ξαναβλέπει και κανείς?

Ευχαριστώ


**Είναι η καρδιά φωτιά και χιόνι, γυρίζει μόνη, να βρει Θεό**
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μετρον
Μέλος 1ης Βαθμίδας


88 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2006, 14:56:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μετρον  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αναχωρητές λέγονται διότι υποθετικά αναχωρούνε απο τον κόσμο τούτο δηλαδή από της δεσμεύσεις του και ζούνε μέσα στο δάσος απο την χάρη του Θεού! Λίγο οξύμωρο αυτό διότι πάλι τρέφονται κυρίως απο τα μοναστήρια!
Δεν θέλουνε να βρεθούνε κυρίως αυτοί γιατί το επέλεξαν ετσι και ναι, όντος, κάποιοι, ιδιαίτερα οι παλιοί μοναχοί τους θεωρούνε φύλακες του όρους. Η τελευταία φορά που άκουσα ότι είδανε κάποιους ήτανε το 1965 διότι τότε το Ορος αντιμετώπιζε πολύ μεγάλο πρόβλημα λειψανδρίας και οι μοναχοί ετοιμαζότανε να μαζευτούν σε λίγα μοναστήρια και τα υπόλοιπα θα ερημονώτανε. Εμφανιστήκανε σε κάποιους Ηγούμενους και τους είπανε να μείνουνε εκει που ήτανε διότι η Παναγία έχει προνοήσει όπως και έγινε(κατ`αυτούς)! Μετά απο λίγα χρόνια γεμίσανε τα μοναστήρια απο καλογήρια.
Δεν γνωρίζω κατά πόσο είναι αλήθεια αλλά μάλλον αυτό άπτεται περσότερο της πίστης παρά τον αποδείξεων.
Τώρα όσο αφορά το Όρος δεν πρέπει να ξεχνάμε ένα πράγμα.
Κάποιοι τόποι έχουν δύναμη έστω και μέσα στο μυαλό μας και ο Άθωνας με
μια ιστορία χιλιάδων ετών πίσω του και με την ιδιότητα να θεωρείτε από τότε ακόμα ιερός και άβατος λόγω ότι ήτανε αφιερωμένος στην Άρτεμη ήδη από τους Πελασγούς όπου στα δάση του ζούσανε τα ιερά της Ελάφια!


Ούκ ήμην, εγέγονα, ούκ είμι ου μέλει μοιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ethan
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2006, 21:49:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ethan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή another star, πρόκειται για ελληνική version των γιόγκι. Πέρασαν σε άλλο επίπεδο και δεν ενδιαφέρονται τόσο πολύ για τα εγκόσμια. Όσο για τις κακουχίες, η φυσιολογία τέτοιων ανθρώπων αλλάζει εξ'αιτίας της πνευματικής τους κατάστασης.

Όσο για τον αριθμό 12 δεν το πολυπιστεύω, αν και όλα είναι πιθανά επειδή λέγεται ότι είναι συγκεκριμένος ο αριθμός "πεφωτισμένων δασκάλων" που ζούνε κάθε εποχή.

Και δε νομίζω να διαφυλλάτουν τίποτες (χωρίς παρεξήγηση).

Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T_Chameleon of Rodos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
92 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2006, 23:47:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετά από καινούργια ανάλυση έβγαλα το συμπέρασμα πως είμαι και εγώ φύλακα εάν δείτε έναν άνθρωπο ντυμένο στα λευκά να τρέχει μην ο βάλετε στο φόρουμ μάλλον θα είμαι εγώ. Σοβαρά τώρα οι φύλακες κάθε άλλο παρά αόρατη είναι εάν πάω κάποτε στην περιοχή τους θα τους ανακαλύψω.δεν είναι κάτι αόρατο κάποιοι φυσιολογικοί άνθρωποι είναι με κάποιες δυνατότητες που έχουν αποκτηθεί με εξασκήσει. Oλη μπορούμε να γίνουμε φιλόσοφοι εάν το θέλουμε. Αν νομηζου πως μπορούν να τα καταφέρουν στη ασκητική ζωή μπράβο τους. Όσο για τα μυστικά και να τα διαφυλάττουν δεν πρέπει να τα ανακαλύψουμε για τη αλώστε δεν μας τα δείχνουν?εάν είναι για καλώ.Εάν είναι για κακό καλά κάνουν και τα διαφυλάττουν.Tώρα μπορείτε να μου πείτε πως αυτά που λέω είναι βλακείες η αλήθεια είναι πως στην θρησκεία δεν μπορώ να ανακαλύψω τίποτα η θρησκεία είναι πίστη και εγώ πιστεύω

ΕΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΩΣ ΤΥΠΩΤΕ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ

T_Chameleon of RodosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy