ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΠΕΠΟΙΘΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ...ΑΓΙΟΥ ΟΡΟΥΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AINEIAN06
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guatemala
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2006, 03:53:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AINEIAN06  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΠΟΛΥ ΘΡΗΣΚΕΥΟΜΕΝΟΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΣΤΟ ...ΑΓΙΟΝ ΟΡΟΣ , ΟΥΤΕ ΛΙΓΟ ΟΥΤΕ ΠΟΛΥ ΜΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕ ΟΤΙ ΟΙ ΜΟΝΑΧΟΙ [ ΑΓΙΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ...] ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΟΡΟΥΣ ΟΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΑΓΙΟΝ ΟΡΟΣ ΤΟΝ ΠΕΡΙΦΡΟΝΟΥΝ
ΜΟΝΟΝ ΑΝ ΠΑΕΙ Ο ΒΑΣΙΛΕΑΣ [ ΟΧΙ ΤΕΩΣ ΚΑΤ ΑΥΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΝΥΝ] ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΤΟΝ ΤΙΜΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ ΘΕΩΡΟΥΝ ... ΧΡΙΣΜΕΝΟΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2006, 04:42:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα αντιγράψω από το αρχείο μου δύο απόψεις για δύο διαφορετικά θέματα που έχουν ειπωθεί από Αγιορείτες. Το πρώτο είναι τα λόγια ενός σύγχρονου Αγιορείτη μοναχού σχετικά με τον πόλεμο έτσι όπως τα μετέφερε ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος σε ομιλία του στο Πολυτεχνείο Θράκης στις 12/12/2000.
Τα λόγια του Αγιορείτη έτσι όπως τα μετέφερε ο Χριστόδουλος είναι τα παρακάτω.

« Αν δεν μπορείς να περάσεις το δρόμο που πρέπει να πάρεις παρά μόνο συγκρουόμενος με αυτόν που έρχεται ενάντιος, προσπάθησε να τον ειδοποιήσεις πριν τον χτυπήσεις· κι αν δεν μπορείς παρά να τον χτυπήσεις, τότε ρίξε στα πόδια του κι όχι στο στήθος του· κι αν δεν μπορείς παρά να του ρίξεις κατάστηθα, τότε μη επαίρεσε, μόνο παρεκάλεσε τον Κύριο να λυπηθεί τους δικούς του και να τους φροντίσει· κι αν δεν μπορείς ούτε αυτό να κάνεις κείνη την ώρα, φρόντισε νάρθει σύντομα μια ώρα που θα κλάψεις για την αμαρτία του κόσμου τούτου.» "

Σχόλιο δικό μου τώρα. Θα έπρεπε να ντρέπεται για τα λόγια αυτά ο συγκεκριμένος Αγιορείτης. Είναι σα να λέει ότι με την επίκληση στον Κύριο για συγχώρεση και φροντίδα της οικογένειας αυτού που θα "καθαρίσεις" την βγάζεις καθαρή. Είναι απορίας άξιον πώς ένας σεμνός και ταπεινός υποτίθεται άνθρωπος, μας προτρέπει να ρίξουμε στα πόδια του αντιπάλου αν αυτός δεν υποχωρήσει. Ο Χριστός δεν έλεγε να γυρνάμε και το άλλο μάγουλο και να αγαπάμε και τους εχθρούς μας?? Αυτά τα δύο κουτουλάνε μεταξύ τους. Βρε μπας και ο Αγιορείτης είναι εν δυνάμει αιρετικός??

Τώρα ξεθάβω από το αρχείο μου κομμάτι άρθρου για την άποψη της κοινότητας του Αγίου Ορους πάνω στο θέμα της αναγραφής του θρησκεύματος στις ταυτότητες.

Περνάμε τώρα και στην Ιερά Κοινότητα Αγίου Όρους. Είναι (τι έκπληξη!) και οι αγιο¬ρείτες μοναχοί μας υπέρ της υποχρεωτικής αναγραφής του θρησκεύματος, που «δεν είναι δυνατόν να παραβιάζει την ελευθερίαν της θρησκευτικής συνειδήσεως», γιατί (άκουσον! άκουσον!) «η δήλωσις του θρησκευτικού ή του φιλοσοφικού πιστεύω εκάστου ανθρώπου αποτελεί αυτή καθ’ εαυτήν πράξιν ελευθερίας και καυχήσεως». Ξέχασε να προσθέσει «και παλικαριάς», για να θυμηθούμε την κλασική φράση των αστυνόμων της Ασφάλειας: «να ‘σαι άντρας, ρε, να ‘σαι παλικάρι, όταν σε ρωτάμε αν είσαι κομμουνιστής, να ‘χεις το θάρ¬ρος να λες "ναι, είμαι και το καυχιέμαι! "».
Και για να μην κατηγορηθούμε ότι κάνουμε ανίερες συγκρίσεις, παραθέτουμε κατά λέ¬ξη τι λέει αμέσως παρακάτω η ανακοίνωση των μοναχών του Αγίου Όρους. «Το κράτος, όμως, έχει πάντοτε το δικαίωμα, αλλά πολλάκις και το καθήκον, να γνωρίζει αν ο συγκε¬κριμένος πολίτης θεωρεί εαυτόν ανήκοντα εις την "επικρατούσαν" Ορθόδοξον Χριστιανι¬κήν θρησκεία, ή εις κάποιαν άλλην "γνωστήν" ή "μη γνωστή", ή αν είναι άθρησκος ή άθε¬ος». Τώρα, γιατί πρέπει το κράτος να το γνωρίζει αυτό; Η απάντηση μας δίνεται πιο κάτω, όπου μαθαίνουμε ότι «Όσοι θέλουν να παραμείνουν Έλληνες, μόνο ως Χριστιανοί Ορθό¬δοξοι δύνανται να το κατορθώσουν». Φυσικό λοιπόν είναι όσοι δεν είναι Ορθόδοξοι Χρι¬στιανοί (άσε πια όσους δεν είναι καν Χριστιανοί, ή, ακόμα χειρότερα, όσους είναι «άθρη¬σκοι» ή «άθεοι»), μια και δεν μπορούν να «παραμείνουν Έλληνες», να έχουν «μειωμένη εθνική συνείδηση», αν δεν την έχουν χάσει ολότελα. Αυτούς λοιπόν πρέπει να τους γνωρί¬ζει το κράτος, και τι καλύτερος τρόπος υπάρχει από το να τους υποχρεώσει με «ελευθερία»και «καύχηση» να το δηλώνουν στην ταυτότητά τους;

Τα συμπεράσματα δικά σας.

Δεν έχω κάτι άλλο στο αρχείο μου για πολιτικές πεποιθήσεις της κοινότητας του Αγίου Ορους.

Οσο για το

quote:
ΟΙ ΜΟΝΑΧΟΙ [ ΑΓΙΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ...] ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΟΡΟΥΣ ΟΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΑΓΙΟΝ ΟΡΟΣ ΤΟΝ ΠΕΡΙΦΡΟΝΟΥΝ
ΜΟΝΟΝ ΑΝ ΠΑΕΙ Ο ΒΑΣΙΛΕΑΣ [ ΟΧΙ ΤΕΩΣ ΚΑΤ ΑΥΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΝΥΝ] ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΤΟΝ ΤΙΜΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ ΘΕΩΡΟΥΝ ... ΧΡΙΣΜΕΝΟΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ

Τι να πω. Αν ισχύει τότε μιλάμε για μεγάλη δεισιδαιμονία και συντηρητισμό.
Θελω να πιστεύω ότι θα υπάρχουν και Αγιορείτες με πιο προοδευτικές, νηφάλιες, ηθικές και λογικές απόψεις. Διότι αν είναι ηθικό και σοφό να πυροβολήσεις τον άλλον κατάστηθα και μετά να προσευχηθείς στον Μεγαλοδύναμο να φροντίσει την οικογένειά του, τότε εγώ είμαι ο Πάπας Βενέδικτος...


Αστρονομική απόδειξη περί της υπάρξεως φούξια ελεφάντων...

Edited by - Agnostic on 27/05/2006 04:44:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

studiare lavorare imaginare
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2006, 00:26:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους studiare lavorare imaginare  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τα του Θεου τω θεω .
Τα του καισαρος τω καισαρι .

Μιλησε ο Χριστος , πολυ πριν τους αγειοριτες για ολα αυτα
και η αποψη του προφανως θα επρεπε να τους δεσμευει .
Απο την αλλη μπορει ο φιλος σου να λεει ανακριβειες .
Εγω παντως οταν πηγα στον Αθω δεν συναντησα καμμια περιφρονηση
και δεν εχω κανενα τιτλο (βασιλιας αυτοκρατορα κλπ κλπ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2006, 02:58:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΠΟΛΥ ΘΡΗΣΚΕΥΟΜΕΝΟΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΣΤΟ ...ΑΓΙΟΝ ΟΡΟΣ , ΟΥΤΕ ΛΙΓΟ ΟΥΤΕ ΠΟΛΥ ΜΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕ ΟΤΙ ΟΙ ΜΟΝΑΧΟΙ [ ΑΓΙΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ...] ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΟΡΟΥΣ ΟΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΑΓΙΟΝ ΟΡΟΣ ΤΟΝ ΠΕΡΙΦΡΟΝΟΥΝ
ΜΟΝΟΝ ΑΝ ΠΑΕΙ Ο ΒΑΣΙΛΕΑΣ [ ΟΧΙ ΤΕΩΣ ΚΑΤ ΑΥΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΝΥΝ] ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΤΟΝ ΤΙΜΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ ΘΕΩΡΟΥΝ ... ΧΡΙΣΜΕΝΟΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ

Μήπως δεν τους είχε ειδοποιήσει από πριν ότι θα πήγαινε;;

Είχε κλείσει δωμάτιο ή περίμενε την τελευταία στιγμή;;

Μήπως είχε κλείσει πρώτη θέση και αυτοί του έδωσαν δεύτερη ή τρίτη;;

Δεν μας λες αν ήταν low season ή high season όταν πήγε;;

***Εγώ πάντως όταν πήγαινα, πάντα έκλεινα σουίτα, αρκετό καιρό πριν, και δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα.

Full service και πάντα σουίτα με θέα τη θάλασσα!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AINEIAN06
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guatemala
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2006, 21:50:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AINEIAN06  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΨΗΛΕ
ΔΙΟΡΘΩΝΩ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΤΙΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΤΟΥ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΑΓΙΟΝ ΟΡΟΣ
ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΤΩΡΑ
Ο ΤΕΩΣ ΒΑΣΙΛΕΙΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΧΡΙΣΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΓΙΑ ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ;;
ΚΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΠΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΛΟΓΕΡΟΥΣ ΕΜΠΝΕΕΙ ΣΕΒΑΣΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΥΒΕΡΝΑΕΙ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ;;
Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑ ΤΟΥ .... ΔΙΑΒΟΛΟΥ Η ΟΧΙ;
ΜΠΟΡΕΙ Η ΕΠΙΣΗΜΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΛΕΕΙ ΚΑΘΑΡΑ ΜΕΡΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΕΙ - ΚΑΝΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ - ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΤΡΙΤΟΥΣ Η ΟΥΔΕΤΕΡΟΥΣ , ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΕΙ ΣΕ ΔΙΚΟΥΣ ΤΗΣ [ ΙΕΡΟΜΟΝΑΧΟΥΣ , ΜΕΛΗ ΠΑΡΑΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΩΝ ΟΡΓΑΝΩΣΕΩΝ ΒΓΑΖΕΙ ΤΗΝ ΜΑΣΚΑ ΤΗΣ ]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2006, 00:23:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι AINEIAN06 και Agnostic , δεν έχω πάει στο Άγιο όρος για να έχω ιδία αντίληψη , όμως προσωπικά δεν νομίζω ότι οι Αθωνίτες μοναχοί ( ίσως να υπάρχουν και ελάχιστες εξαιρέσεις ) , φέρονται απαξιωτικά στους απλούς επισκέπτες , χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνη οτι στον τέως δεν κάνουν κολοτούμπες .
Φίλοι μου , κακά τα ψέματα , στους κόλπους του ιερατείου και των παραεκκλησιαστικών οργανώσεων υπάρχουν σε συντριπτική πλειοψηφεία τα πιό συντηρητικά αντιδημοκρατικά ( φασίζοντα ) στοιχεία της Ελληνικής κοινωνίας που στήριξαν και ευλόγησαν την εφτάχρονη τυρανία του Ελληνικού λαού .
Θυμηθήτε το << Νίκας τοις βασιλεύσι...>> που κοπανάνε με την πρώτη ευκαιρία και τον Χριστόδουλο που διάβαζε και δεν πήρε χαμπάρι την χούντα των συνταγματαρχών .!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2006, 13:19:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΦΙΛΕ ΨΗΛΕ
ΔΙΟΡΘΩΝΩ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΤΙΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΤΟΥ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΑΓΙΟΝ ΟΡΟΣ
ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΤΩΡΑ
Ο ΤΕΩΣ ΒΑΣΙΛΕΙΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΧΡΙΣΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΓΙΑ ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ;;
ΚΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΠΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΛΟΓΕΡΟΥΣ ΕΜΠΝΕΕΙ ΣΕΒΑΣΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΥΒΕΡΝΑΕΙ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ;;
Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑ ΤΟΥ .... ΔΙΑΒΟΛΟΥ Η ΟΧΙ;
ΜΠΟΡΕΙ Η ΕΠΙΣΗΜΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΛΕΕΙ ΚΑΘΑΡΑ ΜΕΡΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΕΙ - ΚΑΝΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ - ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΤΡΙΤΟΥΣ Η ΟΥΔΕΤΕΡΟΥΣ , ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΕΙ ΣΕ ΔΙΚΟΥΣ ΤΗΣ [ ΙΕΡΟΜΟΝΑΧΟΥΣ , ΜΕΛΗ ΠΑΡΑΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΩΝ ΟΡΓΑΝΩΣΕΩΝ ΒΓΑΖΕΙ ΤΗΝ ΜΑΣΚΑ ΤΗΣ ]


Χαίρομαι που δεν πειράχτηκες από τη χιουμοριστική τοποθέτηση μου σχετικά με το περί "διακοπών".

Εγώ έχω πάει δύο φορές στο Όρος.
Αυτό που μπορώ να σου πω, σε γενικές γραμμές, είναι ότι και εκεί συναντάς τους ίδιους ανθρώπους που συναντάς και στην υπόλοιπη κοινωνία.
Θέλω να πω πως δεν πρέπει να έχουμε μια εξιδανικευμένη εικόνα για τους ανθρώπους αυτούς και να περιμένουμε ή ακόμη περισσότερο να απαιτούμε ότι θα συναντήσουμε Αγίους και μόνο στον τόπο αυτό.
Ο κάθε μοναχός κάνει τον αγώνα του και προσπαθεί να υπηρετήσει με τον καλύτερο τρόπο το σκοπό για τον οποίο εγκατέλειψε τα "γήινα".

Από προσωπική εμπειρία, όταν βρισκόμουνα τη δεύτερη φορά στο Βατοπαίδι, έτυχε να συντρώγω με κάποιους άλλους επισκέπτες. Ένας από αυτούς, ενώ συζητούσαμε, κατηγόρησε τη Μονή Ζωγράγου (αν θυμάμαι καλά και δεν πρόκειται για κάποια άλλη Μονή) γιατί δεν του παρείχαν όλες τι ανέσεις, όπως και αυτές που βρήκε στη Μονή Βατοπαιδίου. Δεν του είπα τίποτα.
Τι να πεις άλλωστε όταν βλέπεις το πνεύμα με το οποίο κάποιος επισκέπτεται έναν χώρο πνευματικού αγώνα. Από προσκυνητές που θα έπρεπε να είμαστε, όσοι επισκεπτόμαστε τον τόπο αυτό, γίναμε απλοί επισκέπτες ή στη χειρότερη περίπτωση, τουρίστες!

Όσον αφορά την στάση ορισμένων Μονών ή μεμονωμένων μοναχών, όπως εμείς την αντιλαμβανόμαστε, καλό θα ήταν να προσπαθούσαμε να μπούμε στη θέση τους και να αναρωτηθούμε πώς θα συμπεριφερόμασταν και εμείς αν καθημερινώς ερχόταν στο σπίτι μας καμιά 70αριά άτομα, με διάφορες προθέσεις ο καθένας τους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2006, 13:34:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η άποψή μου σχετικά με τη στάση της πλειοψηφίας της ιεραρχίας του κλήρου, τουλάχιστον όσον αφορά όσους βρίσκονται σε υψηλές θέσεις, τις τελευταίες δεκαετίες, είναι ότι "συντάσσεται" με την "πολιτική ιδεολογία" όπως αυτή εκφράζεται από το χώρο της Δεξιάς σήμερα.


Αυτό όμως είναι ένα άλλο "καυτό" θέμα που δεν πιστεύω ότι είναι κατάλληλο να το συζητήσουμε εδώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2006, 18:18:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητέ ΑΙΝΕΙΑΝ06

Θα προσυπέγραφα τα όσα είπε ο Ψηλός, απευθύνοντας ωστόσο και ορισμένα ερωτήματα:

1) Κατ' αρχάς, θα ήθελα να γνωρίζω ποιούς πολιτικούς είχε υπόψη του ο φίλος σου, που πήγαν στο Όρος και περιφρονήθηκαν (γιατί για πολιτικούς σου μίλησε, εξ όσων αντιλαμβάνομαι)

2) Πώς γνωρίζει ο φίλος σου ότι τιμούν τον Κωνσταντίνο - με ποιόν τρόπο συγκέντρωσε τις πληροφορίες αυτές. Το ίδιο θα ήθελα να ρωτήσω τον φίλο Agnostic, εάν τα όσα μας πληροφόρησε για τις θέσεις της "Κοινότητας" του Αγίου Όρους προέρχονται από την Κοινότητα, ή απλώς από κάποια προκήρυξη την οποίαν υπογράφουν..."Αγιορείτες Μοναχοί"! Δεν το ρωτώ για να βγάλω λάδι κάποιους, αλλά διότι πιστεύω ότι πρέπει γενικώς, να είμαστε ακριβείς στα όσα κοινωνούμε.

Οι προσωπικές μου εμπειρίες από τις δύο φορές που επισκέφθηκα το Όρος, μαρτυρούν ότι εκεί βρίσκεις ανθρώπους κάθε αντίληψης. Η ΗΓΕΣΙΑ της Κοινότητας (η οποία ασκεί κατά κάποιον τρόπο και κάποιον πολιτικό ρόλο) βρίσκεται βεβαίως σε αντιστοιχία με την συντριπτική πλειοψηφία της διοικούσας Εκκλησίας, η οποία ως γνωστόν κινείτο πάντα στο χώρο της Δεξιάς και της Ακροδεξιάς. Στην είσοδο του ρωσικού μοναστηριού, δεσπόζει η εικόνα του Τσάρου, τον οποίον αγιοποίησε η ρωσική Εκκλησία για την "χριστιανική καρτερία που επέδειξε ενώπιον των κομμουνιστών που τον δολοφόνησαν κλπ". Δεν υπάρχει ωστόσο πολιτικό face control στο Άγιο Όρος.

Πού μπορεί να αποδώσει κανείς τη στάση αυτή; Για να μην μακρηγορώ θα την αποδώσω:

1) Στον "ένδοξό μας βυζαντινισμό" και την ιδεαλιστική μεγαλομανία της Εκκλησίας
2) Στα φληναφήματα περί «ελέω Θεού Βασιλείας» (και τις αντιλήψεις περί ενός ουρανίου Βασιλέα και ενός Ηγεμόνα επί της γης που λειτουργεί στο όνομά του)
2) Στο ότι η Εκκλησία αναγνώριζε πάντα ως εχθρό τον φιλοσοφικό υλισμό, από τον οποίον απορρέουν ιστορικά, ο δυτικός αστικός ορθολογισμός και ο μαρξιστικός διαλεκτικός υλισμός (που αντιστοιχούν ιστορικά στα κόμματα του πολιτικού κέντρου και της αριστεράς)
3) Στη στάση των εκπροσώπων των συγκεκριμένων πολιτικών χώρων απέναντι στην Εκκλησία κατά το παρελθόν.

Αν και η Ελληνορθόδοξη Εκκλησία δεν έφτασε στο σημείο να απειλεί με αφορισμό όσους ψηφίσουν ΚΚΕ (κάτι που έγινε, αν δεν κάνω λάθος, κάποτε στην Ιταλία), δεν μπορεί να αμφισβητήσει κανείς ότι, για πολλούς και διαφόρους λόγους, οι δύο παρατάξεις διατηρούσαν επί δεκαετίες σχέσεις ανοικτής εχθρότητας. Δεν φαντάζομαι όμως, ότι οι πολιτικοί που βρίσκονται κοντά (αν όχι και μέσα) στις θέσεις της Εκκλησίας - π.χ. Κανέλη, Παπαθεμελής κλπ - θα αντιμετωπίζονταν από τους αγιορείτες με…περιφρόνηση!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AINEIAN06
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guatemala
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2006, 22:34:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AINEIAN06  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ TRAINMAN ΚΑΙ ΨΗΛΕ
Βλεπω ότι πάνω κάτω συμφωνείτε ως προς την παρατήρησή μου , ότι στην Εκκλησία βασιλεύουν ακροδεξιές απόψεις
Ξέρεις φίλε μου ΨΗΛΕ τους μοναχούς του Αγίου Όρους πολλοί θρησκεύμενοι τους εκλαμβάνουν ως ....Αγίους , που μιλούν με τον ...Θεό , κι τους συμβουλεύονται για πολλά προβλήματά τους απο οικογενειακά , έως ...πολιτικά.
Άρα η γνώμη ενός μοναχού η ιερωμένου σε αυτούς τους ανθρώπους έχει μεγαλύτερη πέραση απο την γνώμη την ... δική μου η κάποιου μη θρησκεύμενου
Όσο για τον Κωνσταντίνο , υπάρχει διαδεδομένη η άποψη ότι είναι .... χρισμένος βασιλιάς της Ελλάδος απο την εκκλησίαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
studiare lavorare imaginare
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2006, 01:16:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους studiare lavorare imaginare  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ε και ;

η Δεξια πιθανον εχει τους παπαδες με το μερος της
η Αριστερα τους καθηγηταδες της
και τα λοιπα .

Η Ελλαδα δεν ξερω ποιον εχει με το μερος της αλλα αυτο ειναι μια αλλη ιστορια .

Ελα ομως για να μιλησουμε σοβαρα ,
εγω πιστευω οτι ολα αυτα ειναι παρερμηνειες .
Αν καποιος πιστευει πραγματικα , ξερει οτι ο θεος και η παναγια και το περιβολι της (ετσι ονομαζεται το Α.ορος) δεν εχει επιθυμητους περισσοτερο επιθυμητους και ανεπυιθημυτους .
Ο Χριστος διδαξε το αγαπατε αλληλους και αρα με δυο λεξεις ελυσε καθε πιθανη αντιρρηση και αμφιβολια επι του θεματος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2006, 08:31:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμένα όμως πάντα με προβλημάτιζε αυτή η σχέση της εκκλησίας με την ακροδεξιά. Δεν μου κάθεται καλά από τη μία να πρεβσεύεις αγάπη,σεβασμό για τον συνάνθρωπο και από την άλλη να συμφωνείς με ακροδεξιές απόψεις, να μιλάς για αλύτρωτες πατρίδες και "βάρβαρους Τούρκους" και μισαλλοδοξες προφητείες κτλ. Διακρίνω μια αντίφαση.
Θα έχετε παρατηρήσει επίσης, ότι η εκκλησία μπορεί και επιβιώνει σε καπιταλιστικά συστήματα κυρίως. Ή και σε ακροδεξιά φασιστικά καθεστώτα. Δεν ειναι τυχαίο αυτό αφού και η εκκλησία είναι μια μορφή εξουσίας που συνεργάζεται με την πολιτική. Το υψηλό κεφάλαιο και η περιουσία της εκκλησίας επιβεβαιώνουν ότι ουσιαστικά είναι άλλη μια καπιταλιστική επιχείρηση. Και γι'αυτό άλλωστε αντιπαθεί τις αριστερές και επαναστατικές απόψεις και ιδεολογίες. Διότι η εκκλησία από τη φύση της είναι συντηρητική και σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελε να χάσει την τεράστια περιουσία της.

Θα πω σε αυτό το σημείο ότι η εκκλησία είναι και εντελώς αχρηστη σαν οντότητα(εννοώ δεν έχει λόγο ύπαρξης). Κάλλιστα μπορείς να πιστεύεις στον Θεό της χριστιανικής πίστης, και να μην πατάς σε εκκλησία. Ομως υπάρχουν για να τρώνε κάποιοι ιερείς. Ενα παράδειγμα για το ότι οι άνθρωποι δεν έχουν ανάγκη την εκκλησία στη ζωή τους, είναι η επαναστατημένη Ισπανία του 36. Οταν οργανώθηκαν σε κολεκτίβες, τις εκκλησίες τις μετέτρεψαν σε αποθήκες για τα γεωργικά προϊόντα, σε χώρους ψυχαγωγίας,κινηματογράφους, σχολεία, νοσοκομεία, σπίτια ηλικιωμένων,βιβλιοθήκες, πράγμα πολύ πιο ουσιώδες από το να είναι χώροι μοιρολατρίας και δοξολογίας, δηλαδή μία τρύπα στο νερό. Αλλά είπαμε...κάποιοι πρέπει να τρώνε....

Αστρονομική απόδειξη περί της υπάρξεως φούξια ελεφάντων...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2006, 08:39:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το ίδιο θα ήθελα να ρωτήσω τον φίλο Agnostic, εάν τα όσα μας πληροφόρησε για τις θέσεις της "Κοινότητας" του Αγίου Όρους προέρχονται από την Κοινότητα, ή απλώς από κάποια προκήρυξη την οποίαν υπογράφουν..."Αγιορείτες Μοναχοί"!

Φίλε Trainman δεν γνωρίζω για το τι από τα δύο είναι. Ομως ακόμα κι αν αποτελεί τις θέσεις της Κοινότητας επίσημα, μπορεί να υπάρχουν και μοναχοί που δεν τις ασπάζονται. Ετσι θέλω να πιστεύω.

Αστρονομική απόδειξη περί της υπάρξεως φούξια ελεφάντων...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2006, 12:21:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ έχω πάει στη μονή Μεγίστης Λαύρας
και είδα μοστραρισμένες τις φωτό του βασιλιά πρώτο πλάνο.
Η κοσμική και η θεική εξουσία πιασμένες χέρι-χέρι.
Ο Χριστός πάντως προς το κομμουνιστικό έκλεινε,με όλα αυτά που έλεγε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2006, 15:45:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ενα παράδειγμα για το ότι οι άνθρωποι δεν έχουν ανάγκη την εκκλησία στη ζωή τους, είναι η επαναστατημένη Ισπανία του 36. Οταν οργανώθηκαν σε κολεκτίβες, τις εκκλησίες τις μετέτρεψαν σε αποθήκες για τα γεωργικά προϊόντα, σε χώρους ψυχαγωγίας,κινηματογράφους, σχολεία, νοσοκομεία, σπίτια ηλικιωμένων,βιβλιοθήκες, πράγμα πολύ πιο ουσιώδες από το να είναι χώροι μοιρολατρίας και δοξολογίας, δηλαδή μία τρύπα στο νερό. Αλλά είπαμε...κάποιοι πρέπει να τρώνε....

Κάποιοι πρέπει όντως να τρώνε φίλε Agnostic, αλλά και από την άλλη, πόσα χρόνια κράτησε το πείραμα της Ισπανίας; Πάνω από τριάντα; Βεβαίως, ήρθε η δικτατορία του Φράνκο, αλλά γιατί δεν μεταλαμπαδεύθηκε αλλού; Πού ήταν η CNT μετά τη δικτατορία;

Η κοινοκτημοσύνη που περιγράφεται στις Πράξεις των Αποστόλων, ίσως και αυτή να κράτησε τόσο λίγο - ή λίγο παραπάνω - μέχρι που υπήρξε η γενική συνειδητοποίηση ότι ο Χριστός δεν σκόπευε να επιστρέψει. Και τότε τέθηκαν τα μεγάλα διλήμματα...

Αυτή η θρυμματισμένη κρούστα που βλέπουμε σήμερα και που αποκαλείται χριστιανική Εκκλησία (στον πληθυντικό αριθμό), καθώς και η Ιστορία της, είναι η μαρτυρία των μεγάλων διλημμάτων, των αδιεξόδων, των συμβιβασμών, των προδοσιών, των ανατάσεων και των απογοητεύσεων, της σοφίας, της αγωνίας και του πόνου του ανθρωπίνου είδους να μπουσουλήσει. Και η μελέτη της - ελπίζω να συμφωνήσεις - είναι πολύ πιο διδακτική από το πετροβόλημά της.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2006, 17:39:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κάποιοι πρέπει όντως να τρώνε φίλε Agnostic, αλλά και από την άλλη, πόσα χρόνια κράτησε το πείραμα της Ισπανίας; Πάνω από τριάντα; Βεβαίως, ήρθε η δικτατορία του Φράνκο, αλλά γιατί δεν μεταλαμπαδεύθηκε αλλού; Πού ήταν η CNT μετά τη δικτατορία;


Το συγκεκριμένο παράδειγμα με τις κολεκτίβες της επαναστατημένης Ισπανίας αν θυμάμαι καλά πρέπει να κράτησε γύρω στα 2 χρόνια(1936-1938). Το γιατί δεν διατηρήθηκαν τέτοια πειράματα οφείλεται σε διάφορυς λόγους (π.χ. βίαιες καταστολές, απορρόφηση από το αστικό κράτος, λάθη των ίδιων των νεωτεριστών κ.α.). Ομως ο λόγος που τις ανέφερα ήταν για να σου δείξω ότι ουσιαστικά οι λόγοι ύπαρξης των εκκλησιών είναι ανύπρακτοι. Αν οι άνθρωποι τότε τις είχαν ανάγκη, θα τις διατηρούσαν. Αντιθέτως, τις μετέτρεψαν σε χώρους που πραγματικά χρειάζονται για έναν άνθρωπο και μια κοινωνία(ναι,ακόμα και ψυχαγωγίας). Μην ξεχνάς άλλωστε ότι το πραξικόπημα του Φράνκο το υποστήριξε εκτός από τους συντηρητικούς κύκλους του μεγάλου κεφαλαίου και η Εκκλησία(τι προτώτυπο). Αλλη μια απόδειξη,δηλαδή, ότι η εκκλησία σαν θεσμός είναι συντηρητική(δες και με τι δική μας χούντα την στάση της). Γιατί μη μου πεις οτι εσύ π.χ. έχεις ανάγκη την εκκλησία για να πιστέψεις σε κάποιον θεό ή να ασπαστείς την διδασκαλία του Ιησού π.χ. Αρκεί απλά η μελέτη μιας θρησκείας και η αξιολόγησή της εκ μέρους σου.


quote:
Η κοινοκτημοσύνη που περιγράφεται στις Πράξεις των Αποστόλων, ίσως και αυτή να κράτησε τόσο λίγο - ή λίγο παραπάνω - μέχρι που υπήρξε η γενική συνειδητοποίηση ότι ο Χριστός δεν σκόπευε να επιστρέψει. Και τότε τέθηκαν τα μεγάλα διλήμματα...


Κοινοκτημοσύνη και γενικότερα μια σοσιαλιστική θεωρία έχει υποστηριχθεί και σε παλαιότερα κυρήγματα στην αρχαία Ελλάδα. Ο Πλάτωνας στην Πολιτεία προτείνει ένα σύστημα αριστοκρατικού σοσιαλισμού, που στηρίζεται στην κοινοκτημοσύνη. Τα κοινά συσίτια στην αρχαία Σπάρτη και Κρήτη, είναι μια πρώιμη σοσιαλιστική συμπεριφορά.
Ο Αντιφών προτείνει να καταργηθούν οι τάξεις και ότι οι άνθρωποι είναι όλοι ίσοι. Το ίδιο πάνω κάτω προτείνει και ο Ζήνων.
Ο Φαλέας ο Χαλκηδόνιος υποστηρίζει ότι πρέπει να επιβληθεί κοινοκτημοσύνη.
Οι Στωικοί και οι Κυνικοί διακύρηξαν το περίφημο δόγμα "όπου γης και πατρίς", υποστηρίζοντας την ενότητα των ανθρώπων καθώς και το ιδανικό του παγκόσμιου κράτους και της συναδέλφωσης της ανθρωπότητας
Αλλά και η Εκκλησία του Δήμου, με βάση τον τρόπο που λειτουργούσε ήταν "επαναστατική" για την εποχή.

Anyway, ας μην πλατιάζω...

quote:
Αυτή η θρυμματισμένη κρούστα που βλέπουμε σήμερα και που αποκαλείται χριστιανική Εκκλησία (στον πληθυντικό αριθμό), καθώς και η Ιστορία της, είναι η μαρτυρία των μεγάλων διλημμάτων, των αδιεξόδων, των συμβιβασμών, των προδοσιών, των ανατάσεων και των απογοητεύσεων, της σοφίας, της αγωνίας και του πόνου του ανθρωπίνου είδους να μπουσουλήσει. Και η μελέτη της - ελπίζω να συμφωνήσεις - είναι πολύ πιο διδακτική από το πετροβόλημά της.

Διατύπωσα παραπάνω την άποψή μου για την εκκλησία και το ρόλο που αυτή πάντα είχε. Σαφώς θα υπάρχουν και κάποιοι στον χώρο αυτό πιο ανοιχτόμυαλοι και ηθικοί από τα "κεφάλια". Πόσοι είναι όμως?? Ιδού το ερώτημα....


Αστρονομική απόδειξη περί της υπάρξεως φούξια ελεφάντων...

Edited by - Agnostic on 02/06/2006 17:49:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2006, 14:24:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε Agnostic

Αν άποψή σου, ότι μια τέτοια ριζικά διαφορετική στάση ζωής, όπως ο κολλεκτιβισμός, είναι κατά κάποιον τρόπο μια νίκη της ιδέας επί της πραγματικότητας - μια ιδεαλιστική θεώρηση αναμφίβολα - και όχι ένα "γέννημα της εποχής", τότε θα πρέπει να δεις εάν το σθένος ενός ιδεαλιστή ανθρώπου, είναι ικανό να αντέξει την πίεση της πραγματικότητας αυτής.

Το Άτομο ιστορικά, δεν έχει αποδείξει κάτι τέτοιο - με ελάχιστες ίσως εξαιρέσεις, που αποτελούν κανόνα καθεαυτές.

Για τους υπόλοιπους, γεννιέται αμέσως-αμέσως, η ιδέα της κοινότητας, της Εκκλησίας.

1) Στην αρχή, η συνάθροιση αυτή, είναι μια ζώσα πραγματικότητα.
2) Στη συνέχεια, προβάλλει η ανάγκη η πραγματικότητα αυτή να λάβει συγκεκριμένη μορφή (εσωτερική συνοχή, κώδικες επικοινωνίας, "νόμοι" κλπ) - τουτέστιν να λάβει ΟΝΟΜΑ.
3) Ενώ στην αρχή το Όνομα αποτελεί απλώς ένα αναγνωριστικό της ζώσας πραγματικότητας, είναι θέμα χρόνου να την υποκαταστήσει στη συνείδηση των μελών, των εχθρών, αλλά και των τρίτων παρατηρητών. Οι Δυτικοί, υπήρξαν σ' αυτό πολύ ακριβέστεροι γλωσσικά από μας: Ενώ π.χ. εμείς έχουμε τη λέξη "Δημοκρατία", οι Άγγλοι έχουν τη λέξη Republic και τη λέξη Democracy - η τελευταία προσδιορίζει το περιεχόμενο, και η πρώτη τη μορφή. Έτσι, γεννήθηκε και η Εκκλησία, ή το Κόμμα, ως Όνομα.
4) Με την κυριαρχία του Ονόματος, παύουν πλέον τα μέλη του Σώματος να ΣΥΓΚΡΟΤΟΥΝ την Εκκλησία - τουναντίον, τα μέλη ΥΠΟΚΕΙΝΤΑΙ στην Εκκλησία (στο Όνομα), η οποία ΑΝΑΠΑΡΑΓΕΤΑΙ στο πρόσωπο του κάθε νέου μέλους.
5) Είναι πλέον, θέμα χρόνου, η μάχη για το Όνομα - μια μάχη που θα διεξαχθεί βεβαίως με όρους ΙΣΧΥΟΣ...

Τη διαδικασία αυτή, την έχουμε δει τόσες και τόσες φορές να επαναλαμβάνεται στη θρησκεία, την πολιτική, ακόμα και τα αισθητικά κινήματα. Ακόμα αναζητείται η εναλλακτική οδός.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Imperator
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
227 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2006, 01:48:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Imperator  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Agnostic πολλά δε θα έπρεπε να υπάρχουν και απλά υπάρχουν για να τρώνε κάποιοι, αλλά ποιος μιλάει. Ας ανοίξει κανένα topic...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy